DE WAERELD ROND Tweede Blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Woensdag 14 Maart 1928 Dit huis op den hoek van den Genie- weg te Assendclft is een sta-in-den weg voor het verkeer, en moet dus ver dwijnen. Binnenkort wordt het afgebroken. Men behoeft niet te vragen of deze twee jonge kweeksters blij zjjn met den eersten prijs, dien zij wonnen op de te Beverwijk gehouden tentoonstelling van door kinderen gekweekte bloembollen. Jt. "«-If Een belangrijke vinding voor rotatie -persen. Voor nadere bijzonderhe den verwijzen wij naar „De Waereld Rond" Hoe in 1905, bij den Octobristcnopstand te Moskou, het standbeeld van den Czaar werd neergehaald op het Chrona Christa Spasitjeljaplein. Men reconstrueert dezen opstand om er een film van te maken. Het woonhuis van dan heer B. aan de Zuiderhoofstraat te Krom menie zal tot winkel worden ingericht. De mooie oud-Zaansche gevel zal daardoor veel van zijn waarde verliezen. Moderne landbouw. Het lastige en tijdroovende zodensteken en graven van greppels wordt ondervangen door de Greppelwig welke door den heer J. Duyn Gzn. te Wogmeer is geconstrueerd. Doorkijk in een dennenbosch, waar weldra een breede weg zal aangelegd worden, gereed, waar vroeger boom en struik was. Een moderne weg, bijna Wegenaanleg in het Naaldenvcld te Aerdenhout. SOWJET—TROUW Gregor Nikolajewitsch Stantsef wilde iets >e teekenen in de wereld. Hij zag geen kans net eerlijke middelen dit doel te bereiken, rooral niet in Moskou, waar hij woonde. Hij ;r ach tie daarom in aanraking te komen met je leden van de Districts-Sowjets, en hun gunst te winnen. Met enkele vleierijtjes en vervalschte certificaten van communisten- deugden gelukte hem dat wonderwel, zoo goed zelfs dat hij na drie maanden tot plaatsvervangend voorzitter werd gekozen Zijn gelukszonnetje wilde echter niet lang schijnen, want hij bekleedde pas enkele da gen zijr voorname functie, t^en er van de autoriteiten van Orel bericht kwam, waarbii den Distrikts-Sowjets bevolen werd. Stantsef instantelijk uit te leveren, om verantwoor ding af te leggen over eenige duistere prac- tijken, waarmede hij zich vroeg als staats ambtenaar had ingelaten. In de vergadering van de districts-sowjet bracht het schrijven groote ontsteltenis, maar voor dat er iemand één woo-d over kon zeggen, liet Gregor me een flinken klap zijn hamer vallen en sprak „Kameraden, er bestaat hier een afschu- yfeiyK misverstand. Het is toch onmogelijk nietwaar, dat ik ooit een verdacht zaakje aan de hand heb gehad?" „Natuurlijk", antwoordden de kameraden „natuurlijk een misverstand. De heeren in Orel bedoelen een anderen Stantsef." „O zoo", zei Gregor. En de zitting werd gesloten. Edoch, drie dagen later kwam een tweede brief uit Orel, waarom Stantsef nog niet op transport was gesteld. Hij, d.w.z. Gregor Nikolajewitsch Stantsef was een oplichter; •lij moest zonder uitstel naar Orel gezonden worden. De trouwe Sowjetbroeders namen hun vice-voorzitter wederom in bescherming, Gre gor wist zelfs zoo mooi te praten, dat zij een briefje naar Orel stuurden, met de me- dedeeling dat hun Stantsef onschuldig was en bovendien niet voor zijn rechters kor. verschijnen, omdat hij in het ergste stadium van longtering verkeerde. Toen men hiertoe besloten had, oordeelde Gregor dat hij wel 'en schadeloosstelling voor de infame be schuldiging had verdiend, en hij zei dus; „Kameraden, het komt mij voor dat een kuur in een herstellingsoord hoogst noodza kelijk is .Wat dunkt julie van Davos?" De kameraden applaudisseerden en lieten hun loco-president drie maanden in Davos de zuivere berglucht genieten. Sterker en forscher dan ooit kwam hij na dien tijd te rug. Russische communisten zijn echter broe ders in lief en leed; wat de een bezit, is ook eigendom van den ander (al verzet de eerste zich daartegen). Toen Gregor dus terug was meende de voorzitter dat Davos ook voor hem veel aantrekkelijks had. Een desbetref fend voorstel werd ingediend, de kameraden overwogen dat hun president, hard gewerkt had en een rustkuur ook voor hem noodig was, en besloten bi) acclamatie hem acht weken vacantie te geven. De voorzitter stapte in den trein naar Zwitserland, terwijl de kameraden uitreken den wanneer zij aan de beurt zouden zijn en Gregor den voorzittersstoel innam. In de eerste vergadering echter welke hij presi deerde was het eerste ingezonden stuk dat aan de orde kwam, een hernieuwd bevel tot aanhouding van Gregor Nikolajewitsch Stantsef. vice-voorz. der Districts-Sowjets. Gregor vond de situatie nu eenigszins ris kant vooral toen uit twee andere steden een zelfde bevel kwam. HU toonde zich daar om zeer gegriefd en vroeg de zaak een week uit te stellen om hem tijd te geven het misverstand op te helderen. Maar op de vol gende officieele bijeenkomst van de kamera den moest een ander worden gekozen. Gre gor was gaan twijfelen aan zUn onschuld en had de vlucht genomen met medeneming van de kasals reisgeld. SNELLER DAN HET LICHT Een Engelsch blad heeft onlangs zijn le zers gevraagd eens op te geven, wat vol gens hun meening de voornaamste gewaar wording moest zijn van iemand, die zich be vindt in een vliegtuig, dat zich voortbeweegt met de fantastische snelheid van duizena Engelsche mijlen, d.i. ruim 1600 K. M. per uur. Onder de vele antwoorden, die hierop binnenkwamen, werd het volgende als het meest juiste gekenmerkt: „Het merkwaardigste effect van het vlie gen met een snelheid van duizend mijlen per uur, is dat ten gevolge van de snelheid van ruim 440 meter per seconde, het geluid, dat slechts 330 meter per seconde aflegt hij de machine achter zal blijven. De passa giers zouden dus absoluut niets hooren van het geraas der motoren, en zonder de min ste stemverheffing met elkander kunnen spreken of zelfs fluisteren. Dit genoegen zou echter wel eenigszins vergald worden door de minder aangename, physieke ge waarwordingen als hartkloppingen en on passelijkheid, die het onvermijdelijke ge volg moeten zijn van een dergelijke fantas tische snelheid." HET EINDE Hoe lang moeten wij nog op moeder wachten, vader? vroeg een jongetje, die met zijn vader buiten voor een hoedenmagazijn stond te wachten. Niet lang meer, jongen, de laatste hoed is uit de etalage genomen! EEN NIEUWE VINDING VOOR ROTATIEPERSEN In onze koperdiepdrukkerU is een welge slaagde proef genomen om het tijdroovende oponthoud voor het opleggen van nieuwe rollen papier te voorkomen. Vroeger moest, wanneer een rol papier af gedrukt was, de machine ongeveer 15 minu ten stilstaan om een nieuwe rol op te bren gen en aan de papierbaan aan te plakken. Door een vernuftig gevonden macmne ge beurt dit thans automatisch als volgt: de rol waarvan gedrukt wordt, gaat langzaam door middel van een spiraal naar boven, tot dat zü bijna afgerold is. Het laatste restant van de rol springt dan automatisch in een vasten rollenhouder en de oorspronkelijke rollenhouder zakt langs dezelfde spiralen weer naar beneden. TerwUl het laatste res tant in den vasten rollenhouder wordt af gedrukt, wordt de nieuwe rol oo- gelegd en zoover opgeheveld tot zij op den juisten stand is. Dèn wordt, onder het draai en, de nieuwe rol aan het restant vastge- Dlakt en gaat de druk op de nieuwe rol over. Het restant kan dan onder het draaien ge makkelijk verwijderd worden. Op de rechtsche foto (zie onze foto-pagi na) ziet men de machine van terzijde, ter- wi1l nog slechts één rol op de machine ligt. Links is een van de spiralen zichtbaar. De linksche foto toont het moment, waarop de nieuwe rol, de afgedraaide vervangt. Op de stippellijn wordt deze aan elkaar geplakt. De breede gummifiand (op beide foto's zichtbaar) zorgt er voor dat de schokken, welke door onzuivere rollen ontstaan, worden opgevangen, zoodat de papierbaan in de machine een rustigen gelijkmatigen loop heeft. Het" geheele mechanisme werkt electrisch en is door één persoon te bedienen. MODERN PERSONEEL U hebt een nieuwen auto gekocht, niet? r:jdt die p.ctur Ja hoor es ev?n, dut moet je aan ïn'n chauffeur en zijn meisje vragen. HET VERSCHIL Marie, zou je niet graag een man trou wen, die weet te sparen? Zeker, maar ik zou niet graag met hem verloofd zyn. GEEST Een cavalerie-officier was eens op een diner, dat te zijner eere gegeven werd. Naast hem zat een spraakzame weduwe, met ra venzwart haar. die plotseling het gesprek afbrak door den krijgsman, vrU onbeleefd, te vragen hoe het kwam, dat zijn snor zoo zwart was, en zyn haar al aardig grijs be gon te worden, waarop de oude soldaat met groote beleefdheid antwoordde: Tot mijn spUt kan ik u de juiste reden niet zeggen, maar het zou mogelijk kunnen zijn, dat het komt, omdat ik myn hersens wat meer gebruikt heb dan mUn mond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5