Buiten1 u'jidsch Nieuws, Goudregen FEUILLETON. RADIO - OMROEP. hlö r ALTO ADlGE VERKEER EN POSTERIJEN. De ontworpen hoofdverbindings- weg AmsterdamDen Haag Telefoneerên met Tsjecho- Slowakijë Restauratiewagens AmsterdamRotterdam FINANCIËN. Liebermann en de hypotheek banken in Nederland MARKTNIEUWS. STOOMVAARTLIJNEN. LUCHTVERKEER. Doodgevallen KERK EN FASCISME. Sedert Mussolini order gaf tot de alge- heele ontbinding van de Katholieke Volks partij zijn de betrekkingen tusschen kardi naal Gasparri. den pauselijken staatssecre taris, en het fascisme steeds gespannen ge bleven. Toen Farinacci nog secretaris-gene raal der Fascistische Partij was, was de verhouding zelfs zeer vijandig; doch met zijn aftreden is er een verbetering gekomer al woedt de strijd tusschen den kardinaal en den dictator ondergronds nog voort. Men weet, schrijft thans ironisch het fas cistisch blad „Tevere", dat kardinaal Gas parri. scherpzinnig waarnemer der politie ke verschijnselen, van nabij het leven van het fascistisch regime volgt met een objecti viteit en een christelijke mildheid, die over bekend zijn. De redevoeringen van den kar dinaal hebben vaak betrekking op het fas cisme. vandaar dat wij ons, nederige kro niekschrijvers als wy zijn, veroorloven den inhoud ervan aan onze lezers mede te dee- len. Z.Em. acht zich gelukkig dat de Hei lige Vader eindelijk Gasparri's meening is toegedaan In de beoordeeling van het fas cisme: het fascisme, dat een bende reevers en dieven in zijn midden heeft. De kardi naal-secretaris wist met zijn nauwkeurige kennis hoeveel delinquenten en hoeveel die ven zich ln de fascistische gelederen hebben weten te dringen en meermalen heeft hij den Heiligen Vader ingelicht, maar i u pas zou de Paus de oogen voor de duldel jke feiten hebben geopend. En het blad haalt verder uit de rede voeringen van den kardinaal aan wat deze aan zijn hoorders omtrent de economische crisis in Italië, welker oorzaak hij met stel ligheid weet af te leiden heeft meegedeeld De ïtaliaansche natie lijdt veel, zij zit tot over de ooren in de belastingen, terwijl het fascisme het geld verspilt. De onnoodige uitgaven zijn schandelijk, de willekeur on dragelijk. Z.Em. is echter verheugd dat een dergelijke toestand niet kan voortduren. Hij denkt dus terecht zoo spot het blad dat men geen enkele berekening kan ma ken ten opzichte van den duur van het fascisme; hij schudt het edele hoofd en verklaart dat alleen God kan weten hoe dit zal eindigen. LEON DAUDET Uit zijn vrijwillig ballingsoord te Brussel blijft Léon Daudet zijn blad dagelijks ar tikelen sturen over een onnoemlijk aantal van de meest ulteenloopende onderwerpen, welke deze eigenaardige, veel-omvattende geest min of meer grondig ook wel zeer oppervlakkig! beheerscht. Zoo nu en dan vaart hij met zijn bekende heftigheid uit en staat men verbaasd hoe een wetenschappe lijk onderlegd man, als Daudet toch stellig is. zulks een onbesuisde en onbehoorlijke taal kan uitslaan. Thans is Daudet een serie artikelen be gonnen, waarin hij wil aantoonen. dat het met Frankrijk onder Briand's leiding aar. bultenlandsche zaken weer net zoover is ge komen als in 1914, toen Caillaux zijn land aan Dult«chland had ..verkocht". Vnr liefhebbers vr.n scheldpartijen is Daucet's eerste artikel om van te smullen. Hi) begint als volgt: „Veertien jour geleden vermoordde de vrouw van den minister van financiën, Joseph Caillaux, bij verrassing en op wreede wijze Gaston Calmette, den direc teur van de „Figaro," in zijn bureau; zij ver moordde hem op instigatie van haar man, te laf om het zelf te doen, teneinde een eind te maken aan een perscampagne, waarin het bewijs was geleverd, dat Caillaux in Frank rijk, ln de Congo-zaak en in andere zaken de man, de tolk, het creatuur der Duitsche regeering was." En iets verder: „Het Is komiek, te zien hoe Lriand, die heden in woord de agent der Fransch-Duitsche toenadering is, in 1914 Caillaux de duistere machinaties verweet, welke hy zelf dertien Jaar later zou toe passer V „hoogtepunt" van Daudet's geschrijf is echter zijn uitval tegen Monter, den voor malig n president van het Hof vr.n Aopèl, die zieh volgens hem destijds deed kc..-:en als oen „somber canaille, tot alles bereid voor geld." Hij heeft een dossier over hem, waaru.. blijkt, dat M mier eens tienduizend francs heeft gevraagd voor een gunstig, goed gemotiveerd vonnis! DE ZUID-TIKOOLSCHE KWESTIE. Oostenrijk: „Ik ben begaan met uw lot." De Zuid-Tiroler: „Ik kan u zeggen, dat 't mij goed gaat, maar dat ik medelijden met n heb." DE METAALBEWERKERSSTAKING. De stakende monteurs der Berlijnsche me taalbedrijven hielden een vergadering om hun verder aan te nemen houding vast te stellen, toen de bindendverklaring der arbi trale uitspraak bekend werd. De communistische oppositie verlangde, dat de staking zou worden voortgezet en uit gebreid, doch het afdeelingsbestuur voor Ber lijn van den metaalbewerkersbond verklaar de, dat overeenkomstig de wettelijke bepa lingen de staking als geëindigd moest wor den beschouwd. DREIGEND LOONCONFLÏCT BU DE RIJNSCHEEPVAART Van de zijde van het scheepspersoneel bij de Duitsche Rijnvaart wordt entkend, dat de groote Rijnreederijen niet rendeeren en de vakorganisaties zijn dan ook vast bedoten zich met hand en tand te verzetten tegen iedere loonsverlaging. Daar de verhouding tusschen werkgevers en werknemers den laatsten tijd zeer ge spannen is, dient men ernstig rekening te houden met de mogelijkheid van een ar beidsconflict. Een eventueele staking of uitsluiting zou c.a. 10.000 man omvatten. EEN GESTOORDE VERGADERING De afdeeling Keulen der Deutsche Frle- densgesellschaft hield een groote betooging, waarbij prof. dr. Quidde een rede hield. Naar het „Berl. Tagebl." meldt ontstonden hierbij ernstige wanordelijkheden tengevol ge van het optreden der nationaal-socialis- ten, die ten getale van ongeveer 100 man ter vergadering waren gekomen om deze te verstoren. Zij wierpen stoelen van de galerij tusschen het publiek, waarbij een paniek ontstond en eenlge bezoc/rs gekwetst wer den. Ten slotte wist de politie, die krachtig optrad, de rustverstoorders uit de zaal te drijven en 15 hunner te arresteeren, waarna de bijeenkomst verder een ordelijk verloop had. SAEMISCH, DE ARRESTATIE DER INGENIEURS Naar aanleiding van de stappen van den Duitschen gezant te Moskou in verband met de berichten omtrent de arrestatie van Duitsche ingenieurs en monteurs in het Do- netz-gebied heeft Tsjitsjerin aan den ge zant medegedeeld, dat er op het oogenblik een nauwkeurig onderzoek naar de aangele genheden wordt ingesteld. DE ONTVANGST VAN KONING AMANOELLAH TE LONDEN LONDEN, 13 Mrt. Aan 't Victoria-Station werd Koning Amanoeliah en zijn gemalin ontvangen door Koning George en Koningin Mary; mede waren aanwezig de hertog en de hertogin van ifork, Prins Henry en prins Arthur van Connaught, alsook de premier Baldwin, de minister van buitenlandsche zaken Chamberlain en andere leden van het kabinet en hooge militaire autoriteiten. Toen Koning Amanoeliah den trein ver liet, werd hij hartelijk begroot door Koning George, die gekleed was in de uniform van veldmaarschalk. Koningin Souriya werd voorgesteld aan Koningin Mary en ook hier was de begroe ting zeer hartelijk. De Hooge Bezoekers werden daarop voorgesteld aan de leden van het kabinet en aan den veldmaarschalk Sir George Milne, den vlootadmiraal Sir Charles Madden en den luchtmaarschalk Sir Hugh Trenehard. Amanoeliah Inspecteerde vervolgens de eerewacht, onder het spelen van het Afghaansch volkslied. In de statie-rijtugien ging daarop de tocht naar Buckingham-Palace. Een talrijke menigte had zich buiten het station opgesteld; den geheelen weg weer klonk gejuich. Na de plechtige ontvangst in Bucking- ham-Palace begaven de koninklijke bezoe kers zich per auto naar de cenotaaph, waai de Koning een groote krans neerlegde. Ook werd een krans neergelegd op het graf van den Onbekenden Soldaat. Daarna reden zjj naar Saint James Palace, waar een depu tatie uit den Londenschen graafschapsraad en van de West Minster-gemeenteraad aan wezig was. Hedenavond is ter eere van de bezoekers een banquet aangericht in Buckingham Palace. TUMULT-SCENES IN DE SKOEPSJINA BELGRADO, 13 Maart. In de Skoepsjina kwam het heden opnieuw tot hevige tumult scènes, welke tenslotte leidden tot een her nieuwde uitsluiting van Stefan Radltsj voor den duur van drie zittingen. De plaatsvervangende minister van bul tenlandsche zaken zou rapport uitbrengen van den bultenlandschen politieken toestand; de zitting moest evenwel worden verdaagd. DAM BEZWEKEN Tengevolge van een aardschok Is de dam van het reservoir van St. Francisquito Ca nyon 61 km. ten N. van Los Angeles gisteren morgen om één uur bezweken. Het water oe-ue als een wilde stroom het dal ln. DE RAMP IN CALIFORNI8 NEW YORK, 13 Maart. De reddlngs bri gade heeft tot dusver de lijken van 137 slachtoffers, terl-vvolge van den doorbraak van de dam van de Santa-Clara-rivier om het leven gekomen, kunnen bergen. Men is van meening, dat het ongeluk in zijn gevol gen nog ernstiger is geworden, doordat de stuwdam slecht gebouwd was. ROMAN VAN EMMA VON BRANDIS—ZELION De moedige man, die voor geen bezwaar t; ïgdeinsde, beefde. en bruinen hond had het talmen van ii meestei voor de deur en het venster te geduurd. Met zijne gewone behendig- 1 d had hij de deur, die niet vast gesloten wls, geopend, was naar de slapende geijld, en had vertrouwelijk den kop op haar schoot gelegd. De vrouw richtte zich met lichten schrik op, maar toen zij het dier in de trouwe oogen zag glimlachte zij terstond. Zoekend ging haar blik .toen in het rond. De baas kon niet ver zijn. Werkelijk, daar trad hij ook binnen. De booze droom welke hem daar straks aan "'ond genageld had, was bij het ontwaken der bleeke vrouw verdwenen. Niettemin -reefde een ongewone beklemming zijn harte te zamen, teen hij de arm om zijns rouv.s scnouder legde en vroeg: Hoe gaat het Anne Marie, hoe gaat het? Zij scheen de vraag niet willen hooren en zeide: Je bent lang weggebleven. Koenraad, het moet wel laat zijn. Je krijgt dadelijk wat ver sterkends, ik zal naar het eten zien. Zij green naar de kruk. welke tegen haar stoel stond Het ontging den Jager niet, dat zij daarbij van pijn ineenkromp en een diepe bleekheid zich over het smalle gelaat ver spreidde. Stil zitten, beval hij met 'n poging tot schertsen. Meen Je, dat een jager niet met het vuur en den pot weet om te gaan? Toen zij een nieuwe poging deed om op te staan, drukte hij haar zacht op den stoel neer en lachte: Wil je eens gehoorzamen, zeg wederspan- nlg wijfje! Wie heeft hier wat te zeggen, jij of ik? De vrouw beproefde te lachen, ofschoon men het haar kon aanzien, dat zij hevige pijn leed. Mijnentwege moogt ge altijd Je zin heb ben, antwoordde ze, daarna de uitgeteerde hand op zijn arm leggende, zeide zij wee moedig: Arme man, wat voor een ongelukkige vrouw hebt ge toch, ge moogt wel veel ge duld met haar hebben. Op dit antwoord kuste hij de bleeke wan gen. Zijn lippen trilden daarbij en toen hij zich afwendde om naar de keuken te gaan, schitterde er vocht ln zijn oogen; het was wonderlijk, hoe zacht de „wildeman" zich de man, die in verband met de Phöbus-af- faire in Duitschland genoemd wordt. Nadere bijzonderheden. NEW YORK, 13 Maart. Volgens berichten uit Los Angeles schijnt het nu reeds ze ker te zijn, dat bij de overstroomingsramp 500 personen om het leven zijn gekomen; ln het getroffen gebied is de staat van beleg afgekondigd. De doorgebroken St. Francis-fani wal 650 voet lang en 205 voet hoog en maakte deel uit van de waterwerken van Los An geles. Tengevolge van het ongeluk is de watervoorzineing van Los Angeles zeer ge handicapt. Tengevolge van den doorbraak stroomde 1 'A milliard gallon water weg, dat met overweldigende kracht in San Fernando- vallei stroomde. Onmiddellijk bij de doorbraak werden 75 huizen van arbeiders bij electriciteitswer- ken onder water gezet die ook ongeveer al len omkwamen. De catastrophe had des morgens te 1 uur plaats, zoodat velen in hun slaap werden overvallen en niet meer konden vluchten. Alleen ln het Santa-Cla- ra-dal moeten 175 personen het leven heb ben verloren. Tal van bruggen werden ver woest. In den beginne was slechts een deel van de stuw-dam doorgebroken; door de aanhoudenden regen der laatste dagen had den zich evenwel groote watermassa's opge hoopt, welke een grooten druk uitoefenden, waardoor de dam niet verder stand kon houden en verdere doorbraken volgden. DE AMERTKAANSCHE OLIE-SCHANDALEN Gisteren zijn in de commissie van onder zoek uit den Senaat inzake de olie-schanda len ernstige beschuldigingen geuit tegen minister Mellon. Senator Norris zeide, dat men Mellon voor een bedrag van 50.000 dollar aan olie had aangeboden, indien hij zekere diensten wilde bewijzen. Mellon had dit aanbod weliswaar van de hand gewezen, maar het niet bekend gemaakt en bij het onderzoek evenmin me degedeeld, dat hem een overtreding bekend was. DE RAMP TE SANTOS Vrees voor een nienwe aardstorting De inwoners zijn opnieuw opgeschrikt door dat er na een stortregen nieuwe scheu ren verschenen in de in beweging zijnde helling van den Montserrat, zoodat men voor een nieuwe aardstorting vreesde. HET SPOORWEGONGELUK OP CEYCON. LONDEN, 13 Maart. Blijkens nadere be richten uit Colombo is het aantal personen, dat bij het spoorwegongeluk om het leven is gekomen, tot 25 gestegen. Het aantal ge wonden bedraagt 40. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat een der treinen niet overeenkomstig voorschrift op een zijlijn bleef wachten om den exprestrein, die een stuk enkelspoor moest rijden, te laten pas- seeren. De Kamer van Koophandel en fabrieken voor Amsterdam heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend naar aanleid'ng van het ontwerp van wet tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Wegenfonds voor het dienstjaar 1923 en van het daarbij behoorend werkplan, dat voor de eerstvolgende vijf jaren werd opge maakt. In de eerste plaats wordt de aandacht ge vestigd op een beginsel, dat, als zoodanig aanvaard, naar de meening der Kamer zeer ten goede zal komen aan de eischen, welke zoowel het doorgaande als het locale verkeer in steeds toenemende mate zullen gaan stel len, te weten: om de wegen voor doorgaand verkeer zooveel mogelijk de bebouwde kom men te doen vermijden. Wordt dit beginsel gevolgd, dan zal het doorgaande verkeer cenerzijds het toch reeds in vele steden voor de beschikbare ruimte te intensieve verkeer, niet vergrooten, anderzijds niet worden be lemmerd door het loclae verkeer op de door de bebouwde kommen ontworpen weggedeel ten. Uiteraard zullen voldoende aftakkingen een behoorlijke aansluiting van de desbetref fende gemeenten aan de wegen voor door gaand verkeer moeten geven. Aan dit begin sel voldoet van de wegen, in welke de Kamer meer in het bijzonder belang stelt, de ontwor pen hoofdverbindingsweg Amsterdam naa. 's-Gravenhage slechts ten deele. Immers, terwijl deze weg op het traject Amsterdam— Sassenheim geen bebouwde kommen door snijdt, is dit wel het geval op het gedeelte Sassenheim over Haagsche Schouw en Was senaar naar 's-Gravenhage. De Kamer blijft deze, over een niet onbelangrijken afstand vrijwel aaneengesloten bebouwing, althans als onderdeel van een zoo belangrijke hoofdver binding als het hier betreft, zeer ongewenscht achten. Naar haar meening verdient het dc voorkeur dezen weg van een punt in het zui delijk gedeelte van den Haarlemmermeerpol der af met behoud overigens van den thans ontworpen verb'ndingsweg naar Sas senheim ln zuidelijke richting te vervol gen en hem, loopende ten oosten van Leiden, bij Voorburg den weg te doen bereiken, welke het verkeer uit het oosten naar 's-Graven hage zal leiden. Ook met betrekking tot den over Bodegraven ontworpen hoofdverbin dingsweg van Amsterdam naar Rotterdam komt de wijze, waarop laatstgenoemde plaats in dezen weg is opgenomen, met het boven als wenscheiyk omschreven beg nsel in strijd. Verder betreurt de Kamer, dat het onder havige ontwerp van wet niet reeds een begin maakt met het geleidelijk opheffen van nog bestaande tollen. Ook met betrekking tot den over Bodegra ven ontworpen hoofdverbindingsweg van Am sterdam naar Rotterdam komt de wijze, waarop laatstgenoemde plaats ln dezen weg is opgenomen, met het boven als wenschelijk omschreven beginsel in strijd. Immers, ter wijl op het van Amsterdam tot nabij Rotter dam ontworpen tracé bebouwde kommen zijn vermeden, zal het doorgaande verkeer, bij verwezenlijking van het thans aanhangige plan, worden gedwongen zijn weg door de bebouwde kom van Rotterdam te nemen, waar 't locale verkeer nu reeds een zeer hoogen graad van intensiteit heeft bereikt en met name de rivierovergang reeds belangrijk op onthoud pleegt op te leveren. Een veel doel matiger oplossing ware hier te verkrijgen door den van Eodegraven komenden weg, ten Oosten van Rotterdam deze stad te doen mijden en hem, met een aftakking naar Rot terdam, ten Noorden van Kralingen te doen aansluiten op den ontworpen weg Rotterdam Eist. Door deze weg bij Dordrecht verbin ding te geven met den, van die plaats af in Zuidelijke richting loopenden verkeersweg, zou de verbinding van Amsterdam met het Zuid/, des land en verder belangrijk wor den verbeterd. De nieuwe rechtstreeksche telefoonverbin ding tusschen Amsterdam en Praag is dezer dagen tot stand gekomen. In verband hier mede worden de in Duitschland verschuldigde t.ransitrechten en daarmede de totale ge- sprekkosten ingaande 1 April a.s. met 50 cent verlaagd. Het tarief voor een gewoon gesprek van drie minuten naar Tsjecho-Slowakye wordt dan voor de drie tariefzönes daar te lande nader vastgesteld op 3.55, 4.30 en 4.80. Zullen ze voldoen? Te beginnen met 15 Mei, zal naar de „Tel." vernam, ln enkele electrische treinen, loo pende tusschen Amsterdam en Rotterdam, een restauratiewagen worden lngelascht. Nader verneemt het „Hbld." omtrent dit plan, dat de Inrichting dezer restauratiewa gens dusdanig zal zijn, dat zij van de eene zijde bereikbaar zijn voor de eerste klasse-pas sagiers, en van de andere zijde voor de tweede klasse-passagiers. Voor de derde klasse-passagiers zal men dus de restauratiewagens, vasthoudende aan het in dezen in Nederland te recht of ten onrechte gegolden hebbende principe niet toegankelijk stellen. De treinen, waarin de restauratiewagens loopen zullen, zijn: Uit Amsterdam (naar Rotterdam) te: 12 u. 15; 14 u. 15; 16 u. 15; 17 u. 45. Uit Rotterdam (naar Amsterdam) te: 12 u. 32; 14 u. 32; 16 u. 02; 18 u. 02. Of deze „proefneming" aan een behoefte van het publiek voldoet, zal de toekomst moeten leeren. Het „Vad." bevatte dezer dagen een be richt, dat er onderhandelingen gaande zou den zijn tusschen de advocaten van den heer Liebermann met een van de groote hy potheekbanken in Nederland. Thans echter deelt de secretaris der Ver- eenlging van Directeuren van Hypotheek banken mede, dat het ten zeerste van be lang is, dit bericht tegen te spreken, om dat hierdoor geheel onnoodig weder onrust zou worden gewekt. De feitelijke toedracht der zaak is deze geweest, dat mr. D. zich meer dan een jaar geleden tot een der groote hypotheekbanken heeft gewend met de vraag, of er gelegenheid bestond voor een buitenlandsch consortium om de bank over te nemen. De namen der gegadigden zijn niet genoemd, doch men kan thans wel begrijpen, wie achter de schermen zaten. Tot onderhandelingen is het niet eens gekomen. In dit verband achtte genoemde secretaris het wencheslijk, mede te deelen, dat by een onderzoek in het ten kantore dier vereeni- ging aangehouden register van aandeell. ou ters dor aangesloten hypotheekbanken is gebleken, dat geen der personen, beliooren- de tot, of betrokken bij de malversaties van de groep Woltman en Liebermann, aandeel houders zijn van de by de vereeniging aan gesloten hypotheekbanken, zoodat van het oefenen van eenigen ongewenschten invloed geen sprake kan zyn. Het gebeurde by de Noord-Hollandsche Hypotheekbank was reeds lang te voorzien on men moet in het oog houden, dat deze bank behoorde tot de groep Woltman. lat de heer Liebermann ln deze nog eenig kwaad zou kunnen doen, is uitgesloten, daar ae aandeelen der bank niet meer in zijn bezit zijn en de dading met de curatoren m net faillissement der Veendammer Hypotheek bank in geen geval ten gevolge kan heb ben, dat de Justitie aan den heer Lieber mann de handen vry zal laten. AMSTERDAM, 13 Maart. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Kroop) Zeeuwsche bonten (5.75—7, id blauwen f 5.506.50, id. travo's f 66.50, id. bl. eigen heimers f5.505.75# id. roodstar f55*25# id. industrie f 2.754 per Hl.; idem juin f 67 per 50 Kg.; id. blauwe poters f 3.503.75, id. bonte poters f 3.503*75# id. beve landers f5.90-6, IJpolder bravo's f6—6.50, id. roodstar f55.25, Drentsche eigenheimers f2.254«2'> Anna Paulowna Zand f 78, Hiilegommer zandaarda^ elen f 7 —8, Friesche borgers f 5.50—6, id. blauwe borgers f 5*5° 5.7*;, id. roodstar f 5.25 per Hl. BODEGRAVEN, 13 Maart. Kaas. Ter markt waren 84 wagens. Prijzen f 5 56, rijksmerk ie soort f 5760# 2e soort f 5355. Handel vlug. PURMEREND, 3 Maart. Kaas. Aanvoer 24.600 Kg. als: 33 stapels fabriekskaas met merk f 50; 2 stapels boe renkaas met merk f48. Boter. Aanvoer 725 Kg. f 2.052.30 per Kg. Vee. Aanvoer 432 runderen, waaronder 165 vette koeien f 3.751 per Kg.; melk- en geldekoeien f 12535°; 6 vette kalveren f 1.30—1.65 per Kg. 1105 nuchtere kalveren f 10 35; 15 stieren en 23 paarden f 100200; 353 schapen en overhouders f 26 42; 476 vette varkens, slachtvarkens f 0.56—0.63 en zouters f 0.520.55 per Kg.; 63 magere varkens f 2436; 147 biggen f 11—17;- Handel in runde ren en kalveren matig in schapen en varkens vlug. Eieren. Kippen- f 4.755»75 eenden- f 5.10. VÉNLO, 12 Maart. Eieren. (CoÖp. Veilingver.) Aanvoer 1.340.000 stuks kippen- f 5.306.70, kleine f 4*5° 5-2o; eenden- f5.906.20; ganzen- f 21.50—22.50 per 100 st. PURMEREND, 13 Maart. Eieren. Op de eierenveilmg waren aangevoerd 107.000 kippen-eieren f 56.60 en 145.000 eenden-eieren f 5.30 tot 5.40 per 100 stuks. SNEEK, 13 Maart. Vee. Ter markt waren 196 melk- en kalfkoeien f 140340; 63 vette koeien f 210320; 10 vette kalveren f 5090; 680 nuchtere kalveren f 612, 53 Pin~ ken f40iao; 363 schapen f2645; 459 varkens f50 100; lil biggen f613. Vette runderen 4045 ct-» vette kalveren 6070 ct.# vette varkens 2429 ct., zouters 24 26 ct., per yt Kg. Handel in melkvee stadig; vet vee ié soort prijshoudend afwijkende kalm; schapen duur; pinken kalm; nuchtere kalveren en biggen traag; vette varkens en zouters vrijwel prijshoudend. GOUDA, 12 Maart. Nuchtere kalveren. Aangevoerd 192 stuks. Prijzen f 5—10. Handel matig. AMSTERDAM, 13 Maart. (Noteering van het Veiling gebouw De Jong <5c Koene) Appelen Goudreinetten extra f 36—44, id. ie sooft f 19.26 Bellefleurs extra f 1618, id ie soort f 1214, Present van Engeland extra f 34—42, id. xe soort f 2028, zoete appelen f 1218. Peren. V mter- jannen f 1221, Giesen Wildeman f 1422, Pondsperen f 10—14, Brederode f 14—20, alles per 100 Kg. Groenten: Snijboonen f 3648, Hollandsch witlof t x6 —20, Belgisch id. f 1822, Bloemkool i' 44—561 ales per 100 Kg.; Rabarber f 1216, Pre f 2835, Selder.e f 36 40, Pieterselie f2638, Raapstelen f611 per 100 bos; Sla extra f 1215, idem ie soort f 67# Andijvie f 14 16 per 100 krop. Spruiten f 5.50—li per zak; Komkommers groen f2434 per 100 stuks. Bloemen: Rozen. Hadley f 3442, Golden Ophelia f15 —17, Ophelia f 18—24, Keizerin f 18x8, Columbia f 18 24, Marcel Royer f 3032 per 100 stuks. Seringen Marie Legry xë soort f 37—43# 2® soort f 2834, Spath f 1828, Diversen Prunus f9—13. Sneeuwballen f 1518 per 100 tak. Am. Anjers f 79, Lelietjes f 34# Tulpen Copla w f34, Barigon f 3—3.50, Murillo f34# Theeroos f3— 4.50, Grisdelin f 2.20—2.70# Sanders f 2.50—3# Brill t f 2—2.30, La Reine f 2—2.50, Narcissen f 2—3» Ga s f 32—36, Chrysanthemum Rayananten lila t 0.300.45; alles per xoo stuks. Snijgroen f 3-507 P®r *00 ranken. Planten: Kentia's touffée f 2.203.40, idem enkele f 1.40 2.20, Azalea's groot f 1.90—3.20, klein f 0.701.40, Hortensia's f 1.30—2.40, klein f 0.450.70, Clivia's f i.xo 2Cineraria's f 0.45—0.65 Coleus fo.40—0.65, Trades- cantia's f 0.260.34, Primula's f 0.220.50, Adianthums f o'i 1—o. 14# Plumosa's fo.09o.xa. Varens fo.09—0.11, alles per stuk. BEVERWIJK, xa Maart. (R.K. Coöp. Tuindersver. „Kennemerland") Spinazie f 1.30x.6o, boerekool f 1.10 .—1.25 per kist, Rabarber f 25—30, selderie f 8, raapstelen f 67 per 100 bos. Roode kool f l826, gele kool f 2027 witte kool f7—10 per 100. Aardappelen f 0.08—o.xx,peen fo.080.09, bieten fo.12 per Kg. EDE, 12 Maart. (Weekmarkt). Eieren f 5—6. Biggen f 10—16. Aangevoerd 30.000 eieren, 30 biggen* NIEUWER-AMSTEL, 12 Maart. Op de eerste eieren- veiling werden aangeveerd 2400 stuks. De groothandel in den lande heeft zijne medewerking toegezegd. ORONINGEN, 13 Maart. Vee. Kalf- en melkkoeien xe soort f 340—360, ae soort f 270—300, 3c soort f 170- aoo vroege melkkoeien xe soort f 335—375# ae soort f aoo300 kalfvaarzen ie soort f 275300, 2e soort f 170—190 stieren xe soort f 0.78—0.84, 2e soort f 0.70— 0.74 slachtvee ie soor* f 0.900.9a, 2e soort f 0.760.80 per kg. slachtgewichtmelkschapen t 4050, vette scha pen ie soort f 4046, ae soort f 32—38, weideschapen ie soort f 36—38, 2e soort f 25—23# weidelammeren f 12—15» vette kalveren f 1.301.35, 2e soort f 1 151.20 vette lammeren f 2430, loopvarkens f 1720, vette varkens ie soort f 0.56—0.58, ae soort f 0.500.52 zouters f 0.50 —0.52 per kg. biggen f 57, f 0.601.10 per week. Aan voer 113 vette koeien, 6x0 kalveren, 636 kalf- en melkvee, 48 stieren, 410 schapen, 943 vette en Londensche varkens, 291 magere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee werd zeer traag en tegen lagere prij zen verhandeld. Voor slachtvee en stieren gingen prijzen iets hooger. De stieren werden grootendeels voor export opgekocht. Vette en nuchtere kalveren lager, de laatsten brachten van f 4 tot f 9 op. De wolveehandel had bij klei ner aanvoer een prijshoudend verloop. Vette varkens en zouters prijshoudend. De handel in biggen was wederom slecht. ROTTERDAM, 13 Maart. Vee. Ter markt waren aan gevoerd 160 paarden, 1235 magere runderen, 876 vette run deren, 212 vette en graskalveren, 2353 nuchtere kalveren, 164 schapen of lammeren, 36 varkens, 128 biggen. De prij zen waren als volgt: koeien xe qual. xoV*—107l/a c., 2e qual. 93 H90 c., 3e qual. 8070 c., ossen ie qual. 97 100 c., 2C qual. 9080 c., 3e qual. 7060 c., stieren ie qual. 8090 c., 2e qual. 7060 c., 3e qual. 50 c. per kg. vette kalveren xe qual. 165195 c., 2e qual. 145125 c 3e qua. xxo95 c., melkkoeien f 195395, kalfkoeien f 200415, stieren f 185-^385, pinken f 150—160, vaarzen f 160185, werkpaarden f 100300, slachtpaarden f 90 155, hitten f 95165, nuchtere kalveren slacht f 611, fok f 1426, biggen f 813, overloopers f 1633. Vet vee en vette kalveren met redelijken handel, weinig prima qual. aangevoerd, prijzen iets vaster. Melk- en kalf koeien, alsook nuchtere kalveren redelijk verhandeld. Big gen en overloopers traag. Paarden met redelijken handel in slachtsoorten. Eieren. (Rotterd. Veiling). Aanvoer 260.000 stuks. Prij zen kippen- f 4.906.35, eenden- f 5.20—5.90. ENKHUIZEN, 12 Maart. Heden hier de grootste haring- aanvoer van dit voorjaar. Door 90 vaartuigen werd aange bracht 6 tot 200 tal (40.000 stuks) reepharing per vaartuig Totaal 2500 tal of 500.000 stuks. Marktprijs f 2.35—2.60 per tal. MONNIKENDAM, 12 Maart. In de afgeloopen week is aan den Gemeentelijken Vischafslag aangevoerd 653 tal fuikharing pr. f 3.10x.75, 300 tal reepharing f 2.251.95 per tal 25 pond bot, prijs 25—20 ct. 20 pond baars h 20 ct.300 pond schol pr. 12—16 ct. per pond. VOLENDAM, X2 Maart. Men besteedde in de afgeloo pen week aan den vischafslag voor haring f 1.903.25 per tal schol 1014 ct. p. pond spiering f 1.253 per mand. De haringvisschcrij was aanvankelijk nihil, doch de laatste» dagen goed. IJMUIDEN, xa Maart. Van de bcugvisscherij kwamen heden hier aan den afslag de stoombeugers VL. 201 (Jean- nette II) met f 1856 VL. 207 (Uranus) met 1 1665 \L 216 (Hennie) met f 2160 VL. 80 (Gezina) met f 741 VL. 190 (Kon. Wilhelmina) met f 2168 aan opbrengst. DONDERDAG 15 MAART. HILVERSUM, i960 M. 12.00 Poiitieber. 12.30— 2.00 Lunchmuziek door het Trio Groeneveld. 3.00— 4.00 Uurtje voor Wees- en Ziekenhuizen door Mevr. Ant. v. Dijk. 4.00 Halfuurtje van de Vereeniging voor huisvrouwen. 5.307.15 Concert door hef Omroep* orkest o.l.v. Nico Treep. Annie Li.^thart, sopraan. 7.157.45 Engelsche les voor gevorderden. 7.45 Poii tieber. HUIZEN, 341 M. Na 6 uur 1950 M. 22301.45 NC RV. Concert. Hanny Heijdenrijk, alt. Mej- v. Randen, piano. 7.007.30 Cursus Boekhouden. 8.00 NC RV. Concertavond van de Ned. Chr. Re?sver. Spr. N. Schenkman, lid v. h. hoofdbestuur Onze N.C.R.V. Het deel, de arbeid, de plaats. H. v. d. Tol lid v. h. hoofd bestuur Het reisplan 1928 „Voor elk wat wils". Decla matie door E. Eisinga Zimmerman. Mej. Minke Kooi, sopraan. Arnkemsch Mannen kwartet. Mej. J. v. d. Spek, sopraan. Mej. N. Reijmerink, alt. Mej. J. Witting, piano- begel. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. ix.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Het.Gershom Parkington kwintet en M. Congreve, sopraan. 1.202.20 Gramo foonmuziek. 2.50 Lezing. 3.20 Vesper in de West- minster Abbey. 3.50 Vastenpreek. 4.05 Huishoud- praatje. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Concertorgel bespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Landbouwber. 6.40 Dansmuziek. 6.^0 Nieuw», ber. 7.05 Voor padvindsters. 7.20 Muziekcauserie. 7.35 Pianoconcert. 7.45 Lezing. 8.05 Licht concert. A. Moxon, sopraan en orkest. 9.20 Nieuws- ber. 9.35 „I remember" Mr. J. Stephens, Herinnerin gen van J. M. Synge. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Char- lot's uurtje. Muziek en zang. 10.5012.20 Dansmu ziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. xo.501100 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Kinderuurt^. 8.5011.20 Concert. Orkest. Koor v. d. Russ. Metropol, kerk. Harpkwartet. LANGENBERG 469 M. 12.25—1-50 Orkestconcert, 4.104.35 Declamaties door F. K. Hoefert. 5.20 6.20 Kamermuziek (piano, cello). 7.35 Robert Koppe -avond. Werag-Klein-orkest. Daarna tot xx.20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN. 1250 M. (ZEESENJ. 1.20705 Lezingen en lessen. 7.307.50 Klokken spel. Chileensche liederen. 8.20 Concert. Tangn or kest. 9.20 Laatste ronde van dc Berlijner zesdagea- rennen. 10.2011.50 Dansles en dansmuziek. HAMBURG, 395 M*4 20 Orkestconcert. 7.30 Klob> kenspel. Ch.leensch volkslied. 7.50 Composities van Julius Klaas voor zang, viool en piano. 8.50 Liederen en aria's door Agne» Wedekind. 11.2011.50 Dans muziek. BRUSSEL. 509 M. 5-206.20 Kinderuurtfe. 8.33 10.35 Concert. Orkest en solisten. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALCOR 12/3 Madeira gep., Fort Talbot n. B. Aires AMSTEL 12/3 v. Sfax n. Bordeaux. BARENDRECHT 12/3 Lizard gep. Vlissingcn n. Phfl* delphia. EATAVIER II 13/3 v.m. 8 u. 50 v. Rott. te Gravesend. BEVERWIJK 13/3 v. Port Talbot n. Lissabon. DUBHE 12/3 v. Rosario te Santa Fé. EMMAPLEIN t3?3 v. Oxelösund n. Rotterdam. EXPORT iilfV. Rotterdam te Londen. JANTIENA, m.s. 10/3 v. Nykjöbing te Grangemouth* JANTJE m.s. 10/3 v. Antwerpen te Southend. KATENDRECHT xo/3 Gibraltar gep. Batoum n/4 Medv^v. KEILEH WEN 12/3 v. Havana te Galveston. AR 3 jS.Ijt 13/3 v. New- Drie an 1 n. Moerman sk. ESiV/iN 12 3 v. R>tterJm te Oram MID3LAND 9/3 v. Harlingen te Seaham. NAALDWIJK 13/3 v. Newcastle te Bavonne. NOORD-HOLLAND 11/3 v. Harlingen te Goole. NOORDWIJK 13/3 v. Swansea te Livorno. ORANJEPOLDER 11/3 v. Rott. te Londen. PARKHAVEN 12/3 v. Savannah te Bremen. PENDRECHT 12/3 Constantinope! gep., Novorossifl n. Valencia. PEURSUM 12/3 v. New York n. Newport News. RIJN 12/3 v. Teneriffe te Rufisque. v SAN ANTONIO, m.sch., 10/3 Gibraltar gepass. Hambufj 11. SCHOKLAND 12/3 v. Rott. te Leith. SPAR 11/3 v. San Nicolas n. Las Palmas v. o. STAD VLAARDINGEN 12/3 v. Narvik n. Rott. STAD ZWOLLE 12/3 v. Lissabon te Decido. THEANO X2/3 v. Rott. te Fublin. WAAL xa/3 Las Palmas gep., Rufisque n. Bremen. WAALHAVEN 12/3 v. Bremen te Charleston. WESTPLEIN 12/3 Gibraltar gep., Cardiff n. Port Safd WOENSDRECHT 12/3 Gibraltar, Co: sta iza n. Hamburg ZAAN >12/3 Gibraltar gep., Valencia n. Hamburg. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BINNENDIJK, Baltimore n. Rott. pass. 13/3 Scüly. BOSCHDIJK 9/3 v. Norfolk te Philadelphia. MOERDIJK, Pacifickust n. Rotterd., xi/3 te San Fra» cisco. MONTGOMERYSHIRE, v. d. N. Padfic n. Rott. za/f te Panama. HOLLAND—BRITSCH-INDIE UJN. BÏLDERDIJK (uitr.) 13/3 v. Colombo. BOVENKERK 12/3 v. Hamburg te Antwerpen. HOLLAND—OOST AZIE LIJN. GEMMA X3/3 v< Antwerpen te Amsterdam. SALABANGKA (uitr.) 13/3 v. Shanghai. JAVA—NEW YORK LIJN. DJAMBI, New York n. Java, pass. 13/3 Malta. KRAKATAU xi/3 v. Batavia te New York. STADSDIJK, New York n. Java, ia/3 te Newport Newt TAPANOELI 12/3 v. New York te Batavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KERTOSONO (thuisr.) 12I3 v. Marseille. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY 12/3 v. Spezia n. Messina. JONGE JACOBUS Rott. n. Barcelona, pass. 12/3 GIbrak 5ar. JONGE MARIA 12/3 Sipari n. Genua. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. BORNEO (uitr.) 13/3 te Port Swettenham. CHRISTIAAN HUYGENS (uitr.) 12/3 te Port Said* JOHAN DE WITT 13/3 v. Amst. n. Natavia. SINGKEP (thuisr.) pass. 9/3 Gibraltar. SOEMBA (thuisr.) 12/3 te Suez. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. AGAMEMNON 12/3 v. Carthagena n. Burriana. AJAX 12/3 v. Amst. te Hamburg. ARIADNE 12/3 v. Valencia n. Rott. AURORA 12/3 v. Malaga n. Lissabon. BERENICE 12/3 v. Oran n. Algiers. CLIO 12/3 v. Sagri n. Samos. HERCULES xx/3 v. Port of Spain te Havrt* HERMES 12/3 v. Algiers n. Duinkerken. IRENE 12/3 v. Volo n. Salonica. IRIS 12/3 v. Amst. te Danzig. MARS 10/3 v. Ion Domingo City n. Puerto Cortes. MEROPE 12/3 v. Catania n. Messina. NfOTOS 12/3 v. Alicante n. Tarragona. ODYSSEUS, Danzig n. Amst., pass. 12/3 BrunsbOtte ORPHEUS 12/3 v. Triest n. Fiume. PROTEUS 12/3 v. Gibraltar te Barcelona. STUYVESANT (uitr.) 12/3 te Barbados. VESTA X2/3 v. Bremen n. Amsterdam. KON. HOLL. LLOYD. ZEELANDIA (uitr.) X2/3 v. Lissabon. HOLLAND—AFRIKA LIJN. GIEKERK (uitr.) pass. 12/3 Dakar. Reuter seint uit Nairobi: Lady Carbery, de echtgenoote van een ler- schen peer en een geestdriftige vliegenier* ster, is met haar passagier gedood by een val van haar mach'ne. voor de zieke betoonde. Ja, had hy dan niet, hy en hy alleen het ongeluk veroorzaakt, wat over zyn huis geko men was? Was het niet zyn eigenzinnigheid geweest, welke hem, trots de waarschuwingen van den houtvester, niettegenstaande de vlei ende bede van z'n beangste vrouw op een herfstdag had uit huis gedreven naar het Rabenecker bosch en hem het schot van den wilddief had bezorgd, die in het kreupelhout op hem leerde? Op dien wilddief was daarna met alle macht gejaagd geworden, maar hy had, van het gevaar verwittigd, de wyk naar verre genomen. Koenraad was, dank zijn robuste lichaams gesteldheid, spoedig van de wond genezen, maar de arme Anne Marie was het offer ge worden. De schrik, de weg door storm en sneeuw, het lange verwyien in de doornatte kleederen had haar een hevige koorts be- sorgd, waaruit wel haar leven gered werd, maar het gebruik van haar jonge, gezonde ledematen had zy verloren. Hoe groot Koenrnad's medeiyden met de smarten zyner zoo teergeliefde vrouw ook was, hij nam de zaak in dqn beginne niet zo a ernstig op en verwachtte met volkomen ze kerheid hare wederherstelling. Maar nu ging het hem als den meesten zorgeloozen van na tuur, als zy eenmaal door de zorg overmand worden, dan is by hem deze onbekende macht grooter dan bij anderen, die reeds lang er mede vertrouwd waren. Teen hü alleen was, streek hy met de hand door zyn dicht haar als een vertwyfelde. Donker blikte hy ln het haardvuur. Eindeiyk poogde hy zich te ver mannen. Bah! zeide hij mompelend, het is maar een spookgadachte, weg daarmee, zy wordt weder gezond, natuuriyk wordt zij dat. Daarna begaf hij zich aan het werk der huisvrouw en ging zien, of alles goed was. Intusschen was het buiten voor de huis deur levendig geworden. De dashonden, die zich voor hun hok in de zon lagen te war men, rukten aan hun kettingen en weer galmden hun vreugdegeblafde oude pape gaai, die op zijn houtje zat en zyn vederen schoon maakte, sloeg met de vleugels en riep: „Goedenmorgen, Gretchen." Ja, zelfs de grijze kat verliet haar plaats op de venster bank, waar zij behaaglijk den lentemorgen aanglinsterde, en trad eenlge stappen naar voren, de kleine tegemoet, die met vlugge stapjes op het huis tegemoet liep. Het was een meisje van nauw zes jaren, onze Gretchen, het jagerskind, en het even beeld haars vadera. Het donkere krulhaar omkranste een frlsch roodwangig gezichtje, waaruit twee moedwillige, doch tegeiykertijd trouwhartige bruine oogen keken. De kleine mond was fyn besneden als die der moeder, en als die zich tot lachen opende, blonk een rij zoo parelwitte en welgevormde tandjes, dat bet een lust was. Gretchen gaf de kat en den honden 'een vluchtigen groet en wendde zich het eerst tot de oudste van het gezelschap, den raaf, die nu niet naiaat, in diepe bas tonen zijn groet te herhalen. Die beiden hielden veel van elkander. 1 Ook Anne Marie's matte oogen lichtten op, want zy had de begroetingen bulten ver nomen. Weinige oogenblikken later kwam haar Heveling binnengestormd; twee kleine, door de zon verbrandde armen omklemden haar hals, een bloelende kinderwang drukte tegen de hare en een paar roode lippen klem den zich op haar bleeken mond. Het was als of van den warmen adem van dit bloeiende leven ook het hare nieuw verwachtte. Een lichtroode glans overtrok moeders gezicht en een gelukkig lachen verhelderde het. Door beiden onopgemerkt, was de vader over den drempel getreden. Ook zijn oogen verhelderden zich voor een oogenblik: maar kort daarna voelde hy weder den greep der koude hand en zuchtte: „Myn arm kind!" Maar Gretchen wist niets van kommer en leed, en toen zy kort daarop tusschen haar ouders aan den middagdisch zat, wilde het kleine mondje niet stil staan. Zij moest ver tellen, wat er tijdens haar bezoek bij den houtvester gebeurd was. Daarbij kauwden df> witte tandjes het roggebrood met ongewonen smaak en de tinnen lepel daalde immer op- nlew yverig in het aarden soepbord. Bij de moeder ging het zooveel te langzamer. Het gewicht van den lepel scheen te zwaar voor de uitgeteerde hand en hij ontviel ze dan ook dlkwyis. Ook de vader, wiens blik steeds met slecht verborgen bezorgdheid naar de zieke werd gericht, wilde heden zyn reeds zoo dikwijls bewezen eetlust geen eer aandoen, en zijn be langstelling voor de mededeelingen van zyn kleine lieveling kon door niets gewekt wor den. Maar het kind praatte zorgeloos verder en zag de donkere schaduw niet, die over alles heen zweefde. Toen eindeiyk door de geopen de deur nog een gevederde gast, Jacob, met statigen stap binnenkwam, den etenden een „est smakelijk" toeriep en dan op Gretchen* stoelleuning vloog om ook het hem toekomen de deel te verlangen, kon er aan het lachen en jubelen van de kleine geen einde komen, ofschoon hetzelfde zich iederen middag her haalde. Nadat de maaltyd afgeloopen was, zeide de jager, dat hy terstond weder weg moest, want hij had iets in het bosch te doen. „Gretchen moet bü je biyven", zeide hy, „Je schijnt vandaag zeer zwak te zyn, Anne Ma rie, en een beetje gezelschap doet je ook goed." Maar de moeder protesteerde: „Neen, neen, zy moet naar den houtvester gaan, zy wach ten op haar, de kinderen hebben vandaag "n vrijen namiddag en wilden samen in het bosch gaan wande' (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6