Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws 5TATEN GENERAAL Eerste Kamer Tweede Kamér H. M. de Koningin De begrooting van het Wegenfonds 1928 De gemeentesecretaris van Rheden eervol ontslagen De Centrale Commissie voor de filmkeuring aan het werk De Middachter Allee Het faillissement der Discontobank voor Crediet- instellingen te 's Gravenhage Tengevolge van broeiing Hoe koud het was De Indische begrooting 1928 De man, die 100. „voor de Politie" kwam halen IJs in de Friesche binnenwateren RECHTSZAKEN. De inbraak op de Nassaukade te Amsterdam Door zwavelzuur verbrand Al het bezit verloren Zijn kunstgebit ingeslikt Genoeg animo Geen buit Als het vriest Wat aan Hollandschen ondernemingsgeest wordt toevertrouwd SOCIAAL LEVEN. Massa-ontslag van mijnwerkers? Het dreigend conflict in de Steenindustrie R.K. bond van Schilderspatroons Staking hp scheepswerven i t.-i Nierwendam Onder vallend gesteente gedood Tragisch Uit de Typografie Een „slip of the wheel" Uit het klokkengietersbedrijf KERKNIEUWS. Bisschopswijding van Mgr. F. Spruit O.F.M Een kranig staaltje van ambtelijke nauwgezetheid RADIO-NIEUWS. W Minister v. d- Vegte tel foneert met Indid In de vergadering der Eerste Kamer deel de de VOORZITTER, de heer J. J. C. Baron VAN VOORST TOT VOORST mede, dat zijn ingekomen de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid mr. P. J. Reymer, als opvolger van den heer Haazevoet, die ont slag heeft genomen. De VOORZITTER benoemt tot leden van de commissie van onderzoek dezer geloofs brieven, de heeren Steger, Hermans en De Gijselaar. Daarna wordt de vergadering voor eenige oogenblikken geschorst. De heer STEGER (R.K.) deelt na her opening mede, dat de commissie de geloofs brieven in orde neeft bevonden en voorstelt den heer Reymer, als lid der Kamer toe te laten. De VOORZITTER dankt de commissie voor den door haar verrichten arbeid en ver zoekt den griffier voor te lezen het Kon. besluit, waarbij de voorzitter gemachtigd wordt, den heer Reymer de vereischte eeden af te nemen. De voorzitter verzoekt den griffier den heer Reymer binnen te leiden. Nadat de heei Reymer voor het bureau van den voorzitter is geleid, legt deze in handen van den voorzitter, de beide voorge schreven eeden af. De VOORZITTER feliciteert den heer Reymer met zijn benoeming en verzoekt hem plaats te nemen. Nadat de Voorzitter een nummer uit de bus heeft getrokken, deelt hij mede, dat de heer Reymer (.R.K.) zal behooren tot de 3de afdeeling. Ten slotte deelt de VOORZITTER mede, dat verschillende wetsontwerpen, onmiddel lijk na deze openbare vergadering in de af- deelingen zullen worden onderzocht. Daarna wordt de vergadering tot heden morgen 11 uur verdaagd. In de vergadering der Tweede Kamer werd gisteren voortgegaan met de behandeling van het wetsontwerp tot vervroegde invoe ring van den 7-jarigen leerplicht en wel art. 3, waarop een amendement-van den Heuvel is ingediend waarvan de bedoeling een drie ledige is n.l. Ie leerlingen, die zeven jaar school hebben gegaan en de zeven jaarklas sen hebben doorloopen, niet te dwingen tot hun 14de jaar leerplichtig te laten; 2e ge meente en schoolbesturen niet te noodzaken een 8ste leerjaar in te richten en 3e te voor komen dat in de eerste helft van het nieuwe leerjaar leerlingen de school verlaten. De heer VAN DEN HEUVEL (A.R) licht dit amendement uitvoerig toe. Het streng vasthouden aan de bepalingen der wet, zoo als zij nu luiden, zou zeer bezwarende ge volgen heboen, vooral voor het platteland. Zij zouden dan ook aanleiding geven tot massa-over*—'ling en V"' ■■■.••teel voor het onderwijs is er niet van te verwach ten,. Het beswaar, dat er dan weer minder aansluiting is met de Arbeidswet, acht spr. niet van bijzondere beteekenis. De heer GERHARD (S.D.A.P.) meent, dat 't amendement niet juist is redigeerd; het past niet op artikel 3 der Leerplichtwet. De heer SURING (R.K.) kan het amende ment niet steunen. De heer VAN WIJNBERGEN (RK.) stelt den minister de vraag, wat ér met de kinde ren gebeuren moet, die op 5 'A Jaar op school zijn gekomen en de 7 jaarklassen hebben doorloopen. De heer WINTERMANS (R.K.) zal bereid zijn tegen het amendement te stemmen, als de minister toezegging geeft, dat hij een wij ziging van het Kon. besluit betreffende de toelating tot de school zal bevorderen, waar bij de toeïat.inesleeftijd op 6 Jaar wordt ge bracht, tenzij de gemeentebesturen zelfstan dig dien toelating-'"sf tod op 6 jaar brengen. De heer KETELAAR (V.B.) betreurt het, dat men nu weer pogingen doet om van ae verbeteringen, welke het wetsontwerp brengt weer af te knabbelen. De heer KERSTEN (Staatsk. Ger.) zegt vóór het amendement te zullen stemmen. De MINISTER VAN ONDERWIJS, K. en W„ de heer WASZINK, wijst er op, dat tot 1 Juli 1028 nog de 6-jarige leerplicht geldt. De kinderen zullen de school eerst mogen verlaten op 13-iarigen leeftijd, en, als de de klasse, waarin zij zitten bij het bereiken van dien leeftijd, geheel is doorloopen. De heer Van den Heuvel wil dit nu wijzigen in 12)4-jaar en den eisch dat de klasse geheel moet zpn doorloopen, wil hij laten vallen. Daartegen heeft spreker ernstige bezwaren. Het hiaat tusschen Leerplichtwet en Arbeids wet zal weer grooter worden, terwijl men dien juist wil verkleinen. De vraag, of hij bereid is te bevorderen, dat de toelatingsleeftijd op 6 jaar zal wor den gebracht, kan spreker niet zoo dadelijk beantwoorden. Hij moet deze kwestieeerst ernstig nagaan. De gemeentebesturen zijn thans reeds bevoegd in de plaatselijke ver ordeningen den toelatingsleeftijd op hooger dan 5'/. jaar te bepalen. Na re- en dupliek wordt het amendement verworpen met, 56 tegen 23 stemmen. Vóór stemden met de anti-revolutionnai- ren (behalve de heer Smeenk), de leden Braat. Lansman. Schokking, Kersten, Rut ten, Ament, Llngbeek. Krijger, Bakker. Weitkamp, Snoeck Henkemans, Van Voorst tot Voorst en Van Vuuren. Over art 3 voert de heer VAN ZADEL- HOFF (S.D.A.P.) het woord. Als het 7e leer jaar moet worden ingevoerd op 1 Juli a s zal ervoor moeten worden gezorgd, dat dit ook mogelijk zal zijn. Hij wüst erop, dat het schoolverzuim niet voldoende wordt bestre den. ten m'nste niet overal. De MINISTER VAN ONDERWIJS. K. en W., de heer WASZINK, ls bereid bij zijn ambtgenoot van Justitie aan te dringen op strenge toepassing der wet. Art. III wordt hierna goedgekeurd. Op art. IV licht de heer BIJT.EVELD (A R.) een amendement toe, dat een overgangs bepaling beoogt, in de wet te brengen, lui- der.de; „Indien ten aanzien van een kind oo 30 Juni 1928 volgens de op dien datum gelden de regeling de in artikel 1 der Leerplichtwet opgelegde verplichting is geëindigd, .wordt ook na dien datum te zijnen aanzien de ver plichting als geëindigd beschouwd." De MINISTER VAN ONDERWIJS, K. en W.. de heer WASZINK, zegt, dat de heer BIjleveld op een wondenlek in het wetsont werp heeft gewezen. Hij neemt het amende ment over ten einde niet op een soepele toe passing te behoeven aan te dringen. Het wetsontwerp wordt tenslotte aange nomen met 60 tegen 18 stemmen. Tegen stemden de anti-revolutionairen be halve d° heeren Smeenk en Schouten, de ChristoTik-histovisobe leden Kriiger. Snoeck Henkemans, Weitkamp, Langman en Schokking en verder de leden Rutten (R.K.) Lingbeek (H. G. S.) Kersten (S. G. P.) en Braat (PI. B.). Vervolgens is aan de orde het wetsvoorstel- Zijlstra inzake de verlaging van de leerlin gen schaal De heer BULTEN (R.K.) meent, dat na de aanneming van den 7-1arigen leerplicht de verlaging" van de leerlingenschaal nog meer urgent is geworden dan zij reeds was. Wat de kosten betreft, het is een voordeel van het voorstel-Zijlstra, dat ook hier ge leidelijk het herstel tot de technische herzie ning wordt bereikt. De voorstellen zijn, dat die kosten zullen bedragen 1.800.000, waarbij geen rekening is gehouden met het nu herstelde zevende leerjaar. De kosten zouden dan misschien 2 miilioen worden, hoewel spr, gelooft te mogen aannemen, dat zij lager zullen zijn. Deze kosten zullen voor de Regeering geen bezwaar mogen zijn, daar zjj bereid is tot in 1930 tot de technische herziening terug te keeren. De regeering zal zich dan ook wel tweemaal moeten bedenken als zij dit wetsvoorstel als het in beide Ka mers een meerderheid vindt, niet zou willen aanvaarden. De heer VAN WIJNBERGEN (R.K.) meent, dat de bezwaren tegen het 48-stelsel wel wat worden overdreven. Al voelt hij voor het voorstel-Zijlstra in beginsel veel, "toch zal hij niet met dat voorstel mee kunnen gaan. Er 'wordt niet in voldoende mate aan dacht geschonken aan de vraag, of men een uniforme schaal wil, ja of neen. De heer TILANUS (C.H.) zou zich wel kunnen vereenden met 'n maatregel, dat de regeering voor de kleinere scholen ln be paalde omstandigheden een extra-leerkracht zou willen toestaan. Mej. WESTERMAN (V.B.) merkt op, dat nu de Minister reeds j.l. Vrijdag heeft ver klaard, dat de verlaging der schaal niet te gelijk met de vervoeging van de 7-jarige leerverplichting kan worden aanvaard, spr. hier de leiding aan de regeering wil laten, in het vaste vertrouwen, dat de noodzakelijke verbeteringen op onderwijsgebied niet zullen wachten, tot 1930. De heer LEENSTRA (A.R.) betoogt, dat de heer Zijlstra volkomen te recht met een initiatief-voorstel is gekomen; de Regeering had immers te kennen gegeven, dat harer zijds geen voorstellen in deze zouden worden gedaan? Het voorstel-Zijlstra zal ten goede komen aan het onderwijs ten plattelande. Hij zou gaarne in tegenstelling met den voorsteller vooi de eenmensscholen het in stituut der assistenten willen behouden. De heer GERHARD (S.D.A.P.) heeft het oorspronkelijke voorstel-Zijlstra beschouwd als een politieken zet. doch het gewijzigde voorstel kreeg een heel ander karakter. Toch was de eerste indruk hiervan een van wan trouwen, maar thans wil spr. gaarne erken nen, dat het wetsvoorstel een verbetering brengt, vooral ook, omdat het beooert het in stituut der assistenten af te schaffen. Spr en zijn geestverwanten zullen gaarne hun stem aan het voorstel geven. De heer KETELAAR (V.D.) zegt, dat zijn groep zal stemmen vóór dit voorstel. De heer SNOECK HENKEMANS (C.H.) acht het voorstel-Zijlstra een noodmaatregel, die dringend gewenscht is. De heer VISSCHER (A.R.) merkt op, wat het practische effect van het voorstel betreft, dat de uitgaven niet mogen wordeh o;-re- dreven. Bovendien bestaat de vrees, dat het aanleiding geven zal tot splitsing. Dit voor stel zal de kosten van het onderwijs weer sterk doen stijgen, terwijl van alle cultuur- staten ons land relatief de hoogsie onder- wils begrooting heeft. De heer RUTTEN (RK.) betuigt ztln in stemming met dit voorstel, dat hij uitvoerig doch vriiwel onverstaanbaar verdédigt. De heer ZIJLSTRA (A.R.) vangt zijn rede aan, die hij heden zal voortzetten. Daarna wordt de vergadering tot hedenmiddag 1 uur verdaagd. Verscheidene leden spraken er hun te leurstelling over. uit, dat geen gelden zijn uitgetrokken voor de verbetering van rivier- overgangen. Wordt in deze verbinding niet spoedig verbetering gebracht, dan bestaat het ge vaar, dat het Zuiden des lands, inzonder heid Zeeland en West Noord-Brabant, zich meer en meer op België gaan oriënteereri in plaats van op Rotterdam. Bovendien is het bouwen van bruggen ook van belang voor de werkverschaffing in de binnenlandsche nijverheid. Verscheidene leden drongen er op aan voor het wegdek Nederlandsche straatklin kers te bezigen. Andere leden achtten deze bestrating voor primaire wegen niet vol doende en wenschten andere moderne we genconstructie te bezigen. Verscheidene leden klaagden over het nog steeds voortbestaan van tollen, die bij de gestadige ontwikkeling van het verkeer een tcenemenden last veroorzaken. Gevraagd werd, of tot verlaging van de wegenbelasting kan worden overgegaan. H. M. de Koningin heeft ten Koninklijke Paleize te 's-Gravenhage, achtereenvolgens ontvangen de colleges van Gedeputeerde Staten der provincies Friesland en Drenthe en daarna den heeren gezamenlijk een thee aangeboden. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer is verschenen Verschenen ls het voorloopig verslag der Tweede Kamer, betreffende de begrooting van het Wegenfonds 1928. Verschillende leden brachten den minister hulde voor de krachtige wijze, waarop hij de wegenverbetering ter hand heeft geno men en voor de voortvarendheid door hem bij de oplossing van het wegenvraagstuk betracht. Van meer dan één zijde werd de opmerking gemaakt, dat niet duidelijk is na te gaan, wat de plannen zijn. Eenige leden waren van oordeel, dat de uitvoering van de noodzakelijke werken te langzaam geschiedt. Zij waren voorts van oordeel, dat niet voldoende voorbereidende maatregelen worden getrolfen en drongen in het algemeen op bespoediging aan. Som mige leden waren van oordeel, dat de ver- belering van de wegen niet oordeelkundig wordt aangevat. Trajecten, die niet in de eerste plaats verbetering behoeven, worden zoodanig onderhanden genomen, dat de te genwoordige autobezitters nog meer last hebben van de ter hand genomen verbcto- ring dan van den toestand, waarin die wegen zich vroeger bevonden. Zij vroegen, waarom b.v. zooveel ten koste wordt gelegd aan den weg Den HaagLelden, terwijl die weg reeds veel verbeterd was. Elders ln het land zijn wegen, waarvan de verbetering veel noodzakelijker is en die eerder onder handen moesten worden genomen. Andere leden kwamen hiertegen op en betoogden, dat de weg Den HaagLeiden een zoo druk verkeer heeft, dat hij in de eerste plaats voor verbetering in aanmer king komt. Gevraagd werd voorts, of ook verbete- ringswerken in eigen beheer zullen worden uitgevoerd. Somige leden waren van meening, dat het gevolg van den opzet van de verbetering zal zijn, dat de verbetering van de op het Rijkswegenplan voorkomende wegen, die by anderen dan het Rijk in onderhoud zijn, of geheel achterwege zal blijven, of in zeer onvoldoende mate zal geschieden. Dit achtte men onbiliyk tegenover die streken, waar deze wegen worden aangetroffen. Gevraagd werd of de minister bereid zou zijn alsnog te bevorderen, dat ook de verbetering van deze wegen wordt aangevat. Van verschillende zijden werd voorts ge wezen op de onbillijkheid, dat gemeente wegen, die hoofdverbindingen vormen voor doorgaand verkeer met motorrijtuigen, in strjjd met de herhaaldelijke verklaringen van de Regeering, niet op het Rijkswegen plan zijn gebracht. De onbillijkheid hiervan wordt nog grooter voor gemeenten, die een autobusbedrijf exploiteeren en voor haar bussen wegenbelasting hebben te betalen. Sommige leden waren van oordeel, dat de eischen, die het doorgaand verkeer aan die wegen stelt, niet zullen zijn te bereiken door verbetering van de bestaande wegen. In het bijzonder ondervindt het doorgaand verkeer met motorrijtuigen ernstige be- lemmeringen van de talrijke traversen door de bebouwde kommen van steden en dor pen. Zij achtten het b.v. noodzakelijk, om ten Westen van Haarlem ln $og grooten- deels onbebouwd gebied een strook gronds te reserveeren voor het aanleggen van een primair wegvale. Ook t ij Alkmaar is een geheel nieuw wegvalt noodzakelijk, uitloopende op den weg, die den Alkmaarder Hout met het Noord-Hollandsch Kanaal zal verbinden. Gewezen werd ook op de bezwaren te Rot terdam ondervonden en op den weg Utrecht a —Abcoude. Na een langdurige geheime zitting, heeft de gemeenteraad van Rheden aan den ge meente-secretaris, op zijn verzoek, om ge zondheidsredenen, eervol ontslag verleend met ingang van 1 Mei a.s. In het tijdvak van 1—9 Maart heeft de Centrale Commissie voor de filmkeuring 84 films, met een totale lengte van 25,572 M., gekeurd. Aangebracht werden 9 coupures met een totale lengte van 51.5 M. Toegelaten werden 79 films voor alle leeftijden, 3 films voor per sonen boven de 18 jaar. Niet toegelaten films; geene. De heer Polak heeft tot den Minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gericht: I. Is het bericht in „De Kampioen" van 9 Maart 1928, dat de Middachter Allee en de Ellecomsche Laan met keien bestraat zullen worden, juist? II. Zoo ja, wh de Minister dan mededee- len, waarom hier een buiteniandsch product en niet het binnenlandsche, de klinker, ge kozen is? III. Wil de Minister mededeelen, waarom, in het algemeen gesproken, op zoovele plaatsen bij wegenvernieuwing, keien gebe zigd worden, terwijl het toch wel vaststaat, dat bestrating met dit materiaal na zeer korten tijd voor het autoverkeer de aller ongelukkigste wordt? IV. Acht Zijne Excellentie het niet wen- schelijk, alsnog te besluiten genoemde wegen te voorzien van een klinkerbestrating, des gevorderd aan te brengen op een onderlaag? Mr. D.'s gevangenhouding gelast. Gisteren heeft de Haagsche Rechtbank in raadkamer behandeld de zaak van mr. L. P. D., die is gearresteerd en in bewaring gesteld, als verdacht van bedriegelijke bank breuk in het faillissement van de Disconto- bank voor Credietinstellingen te Den Haag, voor een bedrag van ongeveer 2 millioon gulden. De rechtbank moest thans een beslissing nemen over de al of niet-voortzetting van de gevangenhouding. Na een korte behandeling in den loop van den ochtend, werd het verhoor des middags voortgezet. De verdachte werd bijgestaan door mrs. Bekker en Polak. De Rechtbank gaf tenslotte bevel tot ge vangenhouding, dat geldt voor een termijn van 30 dagen. Brand in een schip Te Rotterdam is door broeiing brand ontstaan in de ruimen III en IV van het in de Maashaven bij Furness liggen Ie s.s. „Ro- kos-Vérgottes". Eenigen tijd geleden werd, toen het schip in Algiers lag, door dezelfde oorzaak brand ontdekt. De gemengde lading, lijnkoeken, grondnoten en katoen, werd toen ten deele gelost. Daar er gisterenmorgen veel rook uit ruim III kwam, verscheen ae drijvende brandspuit „Havendienst II", welke langs zij ging liggen, doch aanvankelijk geen dienst deed. Omstreeks half twee. bleek de rook zoo danig toegenomen, dat middel-alarm moest worden gemaakt. Een schot van ruim III, waartegen lijn koeken liggen opgestapeld, waarin de broei ing heerschte, was zoo heet geworden, dat de in ruim IV liggende katoen eveneens rook begon af te geven. De brandweer heeft het begin van brand gebluscht. Het filiaal van het Kon. Ned. Met. Inst. te Amsterdam meldt: Zondag 11 Maart bereikte de thermometer te Amsterdam 2 gr. 2 C. 28 gr. F. als hoogste stand; het was dus een ijsdag. Als gewoonlijk duiken daarna berichten op, dat zelfs de oudsten van dagen zich zoo iets niet herinneren en als men dan de geschreven statistiek te hulp roept om de ongeschre vene te controleeren, blijkt geheel iets an ders. Te Amsterdam waren 18, 19, 20 en 21 Maart 1888 ijsdagen met maximum-tempe raturen 1 gr. 4, 4.6, 1,6 en 1 en mi nima 5 gr.0, 6.0, 5.5 en 2.5 C.; ook 1 tot 4 Maart 1889 en 3—4 Maart 1890 waren ijsdagen, terwijl in andere doelen van ons land 21 en 24 Maart 1899 bijzonder koud zijn geweest. Te De Biit daalde 24 Maart 1899 de temperatuur tot 11 gr. 9 C. 11 gr. F., maar toch was die dag geen ijsdag. Er zijn menschen die sommige dieren als goede weervoorspellers beschouwen. Het viel ons op, dat de kievieten het ditmaal mis hadden; de vorige week waren zij in grooten getale in de polders benoorden het Naarder- meer neergestreken, maar te vroeg; Zondag 11 dezer zag men ze bij massa's naar het Zuid-Westen een beter heenkomen zoeken. Het voorloopig verslag Verschenen is het Voorloopig Verslag over de Indische begrooting 1928. Sommige leden wenschten de strafrechte lijke uitzonderingsbepalingen te zien afge schaft, welke bedoeld zijn althans in de practtfk tot dusver niet anders zijn aange wend als wapen tegen de Inlandsche volksbeweging tot smoring óer politieke meeningsvrijheid en tot het onmogelijk ma ken van de werkstaking als wapen in den economischen strijd. Dezelfde leden pleien voorts meer vrijheid van vergaderen en vereenigingen. Andere leden wezen erop, dat er boven alles voor moet worden gewaakt, dat India niet vervreemdt van het moederland. Weer andere leden wezen erop, dat vooral gedurende de laatste jaren duidelijk aan het licht is gekomen, dat de groote ondernemers de toeneming van de welvaart ook van de inheemsche bevolking' van Indië zeer hebben gediend. Enkele leden legden den nadruk op het ln het Handelsblad van 12 November 1927 ge signaleerde gevaar, gelegen in den S. I., die onder den dekmantel van de godsdienstigs belangen der inlandsche bevolking te die nen. haar feitelijk tot revolutie brengt. Wat betreft het beleid van den Gouver neur-Generaal achtten eenige leden het noodig in het algemeen steun aan den G.-G. te verleenen, daar deze zonder zulk een steun zijn taak niet behoorlijk zal kunnen vervullen. Verscheidene leden vroegen hoe het eigen lijk staat met de verdediging van Indië. Wederom werd besproken het concubinaat in de kazernes en aangedrongen op af schaffing van de doodstraf; van andere ziide werd betoogd, dat handhaving van deze straf absoluut noodzakelijk is. Hü komt zich zelf bij de politie aanmelden Men herinnert zich ongetwijfeld de bru tale oplichting van een finantieele in::oiling te Rotteram door een man, die namens de politie had opgebeld en „voor onderzoek" een bankbiljet van 100 had afgehaald. Hij zeide, te komen namens een Inspec teur van politie en werd geloofd, daar men door het telefoongesprek in de meening was komen te verkeeren, dat de politie werkelijk had opgebeld. Thans heeft zich bij de Amsterdamsche politie de bedrijver van deze oplichting ge meld. Hij motiveerde zijn vrijwillige aan melding, door te zeggen, dat hij uit de kranten gelezen had, dat zijn signalement verspreid was, zoodat men hem %ls hij nu niet uit eigen beweging was gekomen, toch een dezer dagen gearresteerd zou helDben. Hij is de 25-jarige chauffeur B. J. G. thans zonder vaste woonplaats. Het merkwaardige is, dat deze man zeer goed in politiekringen bekend blijkt ie zjn. Hij woonde nagenoeg alle strafzittingen bij en kende de meetete inspecteurs van poli tie bij naam. Toen nu bekend was geworden, dat er een politioneel onderzoek was bij een finan- cieele instelling, en hü wist welke inspec teur dit onderzoek verrichtte, kostte het hem weinig moeite deze instelling op te bellen en den indruk te wekken, als belde de politie op, daar zijn beweringen blijk gaven van goed op de hoogte te zfjn met de zaak. Men meldt uit Lemmer d.d. 13 Maart, Er komt hier reeds veel ijs in de binnen wateren. Ook in het Tjeukemeer is veel drijfijs. De vaart voor zeilschepen is ge stremd. De Amsterdamsche rechtbank heeft de strafzaak tegen den 27-jarigen recidivist; verdacht van medeplichtigheid aan pog.'ris tot inbraak, gepleegd in den namiddag vfljn 25 October 1.1. in perceel Nassaukaude 6 te Amsterdam, voor een nader onderzoek naar den rechter-commissaris teruggewezen. Toen dezer dagen de tram van Balkbrug ts Meppel arriveedde, bleek, volgens de Zw. Crt., dat een groote flesch, Inhoudende pl.m. 75 K.G. zwavelzuur, was omgevallen en dientengevolge leeggeloopen. Een elftal kal veren, die gebonden vervoerd werden, kre gen daardoor zulke hevige brandwonden, dat ze in het keurlokaai onmiddellijk moes ten worden afgemaakt. Het vleesch werd voor de consumptie afgekeurd. De behuizing van H. L. te Westerlee is ten gevolge van brand vernield. Niets kon er worden gered. Een varken en een koe ver brandden eveneens. Te Grevenbicht heeft een 30-jarige man zijn kunstgebit ingeslikt. Hü is ln levensge vaarlijken toestand naar het hospitaal te Sittard overgebracht. Voor de betrekking van boekhouder-admi nistrateur aan de gemeente-lichtbedrijven te Breda hebben zich ver over de 100 solici- tanten aangemeld. Gisternacht is ingebroken in het gemeen tehuis te Heerlen. De dieven zijn binnenge komen door het inslaan van een der ruiten. Aan verschillende afdeelingen is een bezoek gebracht; de daders vonden echter niets van hun gading. De vorst laat zich terdege voelen. Langs de kust van West-Friesland heeft zich op verschillende plaatsen weer zeeijs gevormd. Het overbrengen van het groote dok naar Singapore Een verantwoordelijke opdracht Reeds hebben wij verschillende bijzonder heden gemeld over de interessante opdracht welke L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst te Rotterdam heeft ontvangen, om een reusachtig dok van Engeland naar Sin gapore over te brengen. Omtrent deze opdracht kan nog het vol gende medegedeeld worden: Het dok is 855 voet lang, 172 breed en 50 voet hoog, en heeft tusschen de wallen een oppervlakte van twee hectaren. Het is gebouwd in 7 secties; op de mid delste drie zijn de machinerieën aange bracht. Er zijn 20.000 ton staal en 3.5 mii lioen: klinknagels in verwerkt. L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst heeft officieel van de werf opdracht gekre gen, dit dok in twee deelen van de Tyne naar Singapore te brengen, een afstand van 8500 mijlen. Het eerste deel, bestaande uit de middelste drie secties, zal 24 Juni ver trekken, het tweede deel, bestaande uit de dan aaneengevoegde twee voor- en twee achtergedelten, 28 Juni d.a.v. Voor elk ge deelte zijn vier zware zeesleepbooten be stemd, voor het eerste de Roode Zee, de Zwarte Zee, de Indus en de Oostzee, onder commando van den gezagvoerder van de Roode Zee, kapitein Person; voor het tweede gedeelte de Witte Zee, de Humber, de Java Zee en de Schelde, onder commando van den gezagvoerder van de Witte Zee, kapitein Kees Verschoor. Het eerste gedeelte is het zwaarste. Van daar dat het tweede gedeelte later vertrekt, opdat beide deelen gelijktijdig te Port Said zullen aankomen om door het Suez-kanaal te gaan. Dit laatste zal waarschijnlijk twee dagen in beslag nemen. Als gevolg van de groote breedte van het dok, zullen de boeien in het kanaal opgeno men moeten worden, en de vaart door het kanaal zal door het passeeren van het dok vertraging ondervinden. Dat het brengen ervan door het Suez- kanaal geen kleinigheid beteekent, is dui delijk, als men weet, dat het dok 172 voet breed is en dat de breedte van het kanaal op sommige plaatsen 195 voet bedraagt, zoodat daar aan weerskanten een speling van slechts 3.60 meter zal blijven. Sleepbooten van de Suez Kanaal-Maat schappij zullen bij het passeeren van het kanaal medewerken. De reis van de Tyne naar Singapore zal circa 120 dagen duren. Daarvoor zal onge veer 20.000 ton kolen nocdig zijn, en ver mits in Engelsch Indië de kolen, welkt P. Smit's Sleepdienst gebruikt, niet in groote hoeveelheden te krijgen zijn, zal Smit ton nage charteren, om van Engeland ulo de noodige kolen naar het transport te bren gen. Voor L. Smit en Co's Intematinolen Sleepdienst, men mag zeggen: voor den Ne- derlandschen naam, is dit een zeer belang rijke en vereerende opdracht. Voor de marine-basis te Singapore is dit •dok en dus de behouden aankomst ervan, van het allergrootste gewicht. Zonder het dok, dat de mogelijkheid biedt tot de her stelling van groote dreadnoughts, hebben de basis en haar reparatiewerf feitelijk geen waarde. Het transport brengt dus een groote ver antwoordelijkheid met ziph. De namen der bekwame en ervaren gezagvoerders, die h t commando zullen voeren, zijn echter c'.e beste waarborg, dat zii, evenals men da van hun principaal gewoon is, weer alles in het werk zullen stellen om ook de*"- onder neming te deen slagen, die de me,. zorg en bekwaamheid zal vereiscben in de goif van Biskaye, aan de Spaansche kust en bij de vaart door het Suez-kanaal. Geen andere sleepdienst op de werel.l be schikt over een aantal zware sleepbooten, berekend voor sleepen over zulke lange af standen, als in deze gebruikt moeten wor den. Het is vermoedelijk niets te veel ge zegd, als men eraan toevoegt, dat ook geen andere sleepdienst op de wereld dan Smit, in zijn dienst zulke in dit speciale en moei lijke vak doorknede en bekwame gezagvoer ders heeft. mentswege het verzoek, om zijn declaratie betreffende de verhuizingskosten in te die nen. Nauwgezet, als het een rijksambtenaar past declareerde de gelukkige aan he; R:jk de somma van 15 cent, zegge de reiskesten van Rotterdam naar Schiedam. Hij had echter buiten den waard gerekend, want kort daarop ontving hij opnieuw een der bekende staatsfolianten, waarin hem nadrukkelijk werd medegedeeld, dat zijn declaratie bijzijden de waarheid was en n et met de juiste berekening der verhuiskosten overeenkwam, doch 50 pet. te hoog geno teerd was. Immers het Rijk vergoedt geen kosten „binnen" de gemeente, en dus had de betrokgen ambtenaar niet mogen dccla- reeren een trambiljet van Rotterdam-stad naar Schiedam, dat 15 cent kost, doch slechts van Rotterdam-Hooge Boomen naar Schiedam, welke rit voor één dubbeltje, zegge 10 cent, kon worden afgelegd. Alzoo werd den frauduleuzen ambtenaar alsnog in de gelegenheid gesteld, een gerectificeerde de claratie in te zenden. Naar „Het "Volk" verneemt, zullen aan de mijn Oranje-Nassau III te Heerlen, met in gang van 1 April a s. 150 mijnwerkers worden ontslagen, terwijl bovendien aan een groot aantal arbeiders een degradatie is aangezegd, wat tegelijkertijd voor hen een loonsverlaging van 10 tot 15 pet. beteekent. De oorzaak van dezen maatregel is waar schijnlijk weer gebrek aan afzet. Naar de „Tel." verneemt, is een strijd in de baksteenindustrie thans zoo goed als on vermijdelijk te achten. Gisterenmorgen n.l. zijn te Utrecht de hoofdbesturen van den Ned. R. K. Bond van Steenfabrieksarbeiders, den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en van de Ned. Vereeni- ging van Fabrieksarbeiders in gecombineerde vergadering bijeen gekomen. Het resultaat der bespreking was, dat de door de fabrikan ten voorgestelde loonsverlaging onvoorwaar delijk werd afgewezen. Deze week zal met de vakcentrale nog overleg worden gepleegd. Te Utrecht hield de R. K. Bond van Schil derspatroons zijn jaarvergadering onder lei ding van den heer C. J. Notenboom de Bruijn uit Roosendaal. De heer A. J. van Rest uit Poeldijk her dacht zijn 10-iarig lidmaatschap als hoofd bestuurslid. Bij monde van den voorzitter werd hu gehuldigd. De balans 1927—1923, en de begrooting 1928 werden na uitvoerige bespreking onveranderd goedgekeurd. De begrooting sloot met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 9530. In de vacature-Besters werd als lid van den bedrijfsraad gekozen de heer H. P. Jansen. In de Centrale Commissie waren twee vacatures ontstaan door periodiek af treden van de heeren J. A. Sle' en A. J. van Rest. Beiden werden bij acclamatie herko zen. De twee Jerten van den Vakrard, da i C. J. Notenboom de Bruijn en Lc-nb. H. de Groot, werden .eveneens bij acclamatie herbenoemd. Daarna kwam in bespreking het arbeids contract voor 1928. Als lid van de commissie voor vakopleiding werd gekozen de heer C. J. Notenboom de Bruijn en als lid van de com- rrrssie voor regeling der betaling voor Chr. feestdagen en vacantie, de heer A. J. van Rest. Aan deze verkiezing ging een zeer lange discussie vooraf. s Tot lid van de controlecommissie in de vacature J. M. van den Heuvel werd gekozen de heer de Vos. Vervolgens hield de heer C. J. Notenboom de Bruijn een inleid'ng betreffende de wette lijke ziektenverzekering der gezellen. Den stakmg is uitgebroken bü de firma's De Vries Lentsch en Bernhard, beide scheeps werven te Nieuwendam. Met de staking wordt beoogd het bereiken van een overeenkomst, waarbij arbeidsvoor waarden worden verkregen als reeds gerui- men tijd geleden bij genoemde werkgevers werden ingediend. De staking omvat ongeveer 100 man en wordt door de vier werknemersorganisaties gesteund. In de mijn Voccart, in de onmiddellijke nabijheid over de grens bij Kerkrede gele gen. geraakte de gehuwde mijnwerker F. L. onder vallend gesteente. Het duurde uren voor het slachtoffer bevrijd was. De levens geesten waren reeds geweken. In dezelfde mijn had voor enkele weken een gasontplof fing plaats, waardoor zeven mijnwerkers zware brandwonden opliepen. Dezer dagen is op de mijn Carolus Mag nus, even over de grens bij Rimburg gele gen, de 20-jarige mijnwerker Heinen van de kolenwasscherij 12 M. hoog gevallen. De on gelukkige kreeg een schedel-, arm- en been breuk en is aan de gevolgen overleden. En kele jaren her verloor zijn oudere broer in dezelfde mijn het leven. De Ned. Typografenbond heeft de contrac ten voor het drukkers- en boekbindersbedrijf aanvaard. Een jongmensch, in dienst van de Holl. Beton Mij., die zich per vrachtfiets door de Raadhuisstraat te Amsterdam spoedde, had, aldus het „Hbld.", het ongeluk, door een „slip of the wheel", in aanraking te komen met een passeerenden sleeperswagen. Kwam de fiets onder den wagen, haar berijder kwam gelukkig daarnaast terecht, zoodat de schade zich beperkte tot het voertuig. Het paard voor den sleeperswagen was bezield met zulk een ijver, dat het voortholde met de fiets gedeeltelijk tusschen de beenen. Daar de bestuurder het dier, ondanks hevig rukken, niet tot staan kon krijgen, snelden voorbij gangers te hulp, die het dier tot staan brachten. De fiets werd, begrijpelijkerwijze, leelijk verminkt te voorschijn gehaald. Staking te Heillgerlee Dezer dagen heeft het grootste deel der werklieden aan de klokkengieterij c.a. der firma van Bergen te Heillgerlee wegens loon- geschil het werk neergelegd. De stakers zijn allen uit den dienst der der firma ontslagen. De onlangs benoemde opvolger van Mgr. Odorlcus Timmer O.F.M., Mgr. Fortu- r.atus Spruit O.F.M., van Oudewater, Vi caris Apostolicus van Luanfu in Z.-Cnansi (China), zal op den 25en April door zijn Doorluchtigen Voorganger, met assistentie van Z. D. H. Fr. Schraven C.M., Vicaris Apostolicus van Tehentingfu, en van Z. D. H. Mgr. Aloysius Tehén O.F.M., Vicaris Apostolicus van Fen-Yang, tot Bisschop worden gewijd. De nieuw benoemde Vicaris Aposttolicus is tit. Bisschop van Vaga en heeft benoemd tot zijn Vic. Delegatus den Zeereerw. pater Rambertus Graman O.F.M., president van het Seminarie te Luanfu. Als historisch wordt aan de „Msb." ver haald, dat een rijksambtenaar van Rotter dam overgeplaatst werd naar Schiedam. Bij overplaatsing naar een andere gemeente worden de verhuizingskosten steeds ver goed. De betrokken persoon echter, die nog bij zijn ouders inwoonde, had niets anders dan een tweetal koffers mede te nemen, welke heel zijn hebben en houden bevatten. Hiermede stapte hij dus welgemoed te Rot- terdam op lijn 8, welke hem voor 15 cc at naar zijn nieuwe standplaats voerde. Ecnl- j gen tijd later bereikte hem van deparie- De minister van Waterstaat, mr. Van der Vegte, heeft gisterenmido v omstreeks twee uur (Indische tijd: omr' reeks negen uur in den avond) een telofc...te: gesprok gehad met den directeur van het d gartoraent van Gouvernementsbedrijven in Nïd. Indië. ir. D. de Jongh, te Bandoeng. Wederkeerig werden woorden van hulde geuit aan het adres van degenen die de radio- verbind'ng tusschen Nederland en Indië tot stand brachten. Het gesprek duurde enkele minuten; de stemmen klonken even duidelijk als bij eer gewoon stads telefoongesprek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7