Brieven uit Frankrijk Sport en Wedstrijden PEPERMUNT Schraüe Heb ld Amsferclamsdie Beurs- AUTOMOBILISME. Engros fa. 0. H. S. HEILRER Haarlem De Zesdaagsche te Berlijn HONKBAL. Algemeene vergadering van den Nederlandschen Honkbalbond General Motors-fabrieken te Antwerpen is krachtig, maar niet scherp, ze is lekker en niet bitter. In elktabletmoetstaan: KING extra strong. GROOTEBROEK NOORDWIJK. WIJK AAN ZEE EN DUIN. MARKTNIEUWS. Zes motor-vrachtschepen voor de KenPaketvaart Maaischappij BE SPAARNEB4NK Oaarlem - Amsterdam 1011 1C2V! 1CC1 101% 98% 267% 1761 1721 172% 270 1 44 6 118% iecf 556 554 f 1C8J 149 1003 1701 141 1 770-1 403 12CJ 183-1 160" 595 453% 23C1 502 541 Ik weet niet of het ook In Holland ge sneeuwd heeft, maar Zaterdag was hier alles met een laagje sneeuw bedekt. En dat doet na de Zomersche dagen die we gehad heb ben eigenaardig aan. Het echt-Holland- sche „Maart roert z'n staart" zou dus ook best in Parijs gebruikt kunnen worden. .Maart roert zijn staart" en zoo werden we Zondagmorgen gewekt door zonnestralen en een hemel van het zuiverste blauw. Het was, alsof de natuur het met dezen zonnedag wilde goedmaken voor de late sneeuw van den vorigen dag. Ofschoon de thermometer Zaterdagnacht 3 graden onder nul aanwees, zijn er Zondag toch heel wat Parijzenaars naar buiten ge trokken. Naar buiten, de stad uit, de bos- schen, de velden in. Daar ik nu eenmaal veel meer van de lente dan van den winter houd, was de som bere stemming, die de sneeuw van Zaterdag me bezorgd had, door dien schoonen hemel en echte voorjaarszon, meteen verdwenen. Totdat m'n barbier die vroeger scheeps barbier of zoo iets geweest is en die daarom van alle mogelijke dingen verstand beweert te hebben me vertelde, dat het heelemaal nog geen mooi weer was „En die zon dan, en die heldere hemel," waagde ik schuchter. ,.Het beste is, er maar vlug van te profiteeren, want tegen den middag of anders in ieder geval tegen het einde van den dag, zal de hemel bewolken en is regen lang niet uitge sloten. Ik verwacht," zoo ging m'n profeet verder, „nog Maartsche buien en zelfs nog sneeuw. En nog dezen nacht zal de thermo meter naar beneden gaan, want de Noord- Oostenwind zal koude medebrengen." Toen was ik mijn baard kwijt en ook m'n goede stemming. Het is niet prettig de toekomst te kennen! En inderdaad, dien avond en ook vandaag (Maandag), werd het regenachtig en van een koude, die „sneeuw in de lucht" ver raadt. Tot meerdere glorie ongetwijfeld van mijn al-wetenden barbier, maar tot wanhoop der vruchten- en bloemenkweekers. „Is dit serieus of is het slechts een vergis sing?" vraagt men zich in die kringen bezorgd af. En inderdaad de koude, waaraan bijna niet meer gedacht werd, die gevaarlijke „na- koude" zoo gevreesd dooi kweekers en land bouwers, deed deze dagen een hevigen aanval op het jonge ooft en op ae ontluikende bloe men. Een heldere hemel en, bulten de poor ten, 5 graden onder nul! In het „Bols de Vincennes" is een land bouwschool met een beroemden tuin. Daar ben ik vanmiddag heen gewandeld en ik heb er een praatje gemaakt met een der tuin lieden. „De perzikboomen, die nu in bloesem staan," vertelde hij me, „hebben niet geleden. Maar dat komt, omdat wij den terugkeer van den winter min of meer verwacht hebben en de boomen dus beschut waren. De perzik boomen elders, zullen er vermoedelijk wel niet zoo goed afgekomen zijn. De seringen hebben eveneens niet geleden, terwijl de kastanje- boomen nog niet in bloei zija en de rozen zijn, voor geruimen tijd nog, in de broeikassen. Maar, het grootste gevaar is niet de sneeuw, noch de vorst, maar de plotselinge dooi, ten gevolge der zon. Daardoor wordt het weef sel der planten aangetast." Laten we echter hopen, dat de vorst van voorbijgaanden aard is, de dooi geleidelijk zal zijn en de lente heel dichtbij. Eentgen tijd geleden ben ik naar de bank van leening geweest Natuurlijk alleen maar om stof op te doen voor een verhaaltje en om u te vertellen, hoe het daar toe gaat. Want, niet waar? Een bank van leening leert men slechts kennen door er over te lezen of, indien men, zooals ik, er voor beroepsbezig heden heen moet. Ik ging op goed geluk binnen en belandde in de „Section des bijoux" afdeeling juweelen, dus. Toen ik binnen kwam, was er niemand, behalve natuurlijk de employé's achter de loketten; daar die employé's mij niets vroe gen, en ik ook niets aan hen te vragen had, ging ik op een bank zitten, wachtend op de dingen die komen zouden Na eenigen tijd ging de deur open en kwam een kleine bur gerjuffrouw binnen. Naar haar mandje, ge vuld met allerlei zakjes en pakjes, te oor- deelen. was ze onder het boodschappendoen zoo maar even binnengeloopen. Even daarna kwamen: een oude vrouw, blootshoofds en tamelijk slordig in de kleereo; maar die dui zend francs zou medenemen. Doch dat wist ze toen nog niet. Een jong meisje, keurig ge kleed, goed voorkomen, knap, maar toch met een zeker iets over zich, dat armoede ver raadde. Daarna een Russin, die haar papie ren niet in orde had, zooals later zou blijken en een jong huisvrouwtje, met vroeg-oud zorg-gezichtje. Dat was zoo'n beetje de voor hoede. Onophoudelijk kwamen daarna men- schen binnen, vrouwen en mannen, de mees ten zeer goed gekleed. Maar daarvoor was ik dan ook in de afdeeling juweelen. En allen, direct nadat ze de deur achter zich gesloten hadden, gingen naar het loket en gaven daar hun horloge, dasspeld, armband, medaillon of ander sieraad af. Dan toonden ze een identiteitskaart, een trouwboekje, een quitan- tie of soms alleen maar een briefomslag, kre gen een nummer en gingen zitten op een der banken aan den muur. En onophoudelijk kwamen er nieuwe „klan ten", terwijl de nummers der eerstgekomenen reeds aan de kas afgeroepen werden. „No. 17, honderd vijf en dertig francs.... No. 22, vijftig francsNo. 114, tachtig francs.... No. 118, zevenhonderd francs Bijna tegelijk antwoordden No. 17 (de bur gerjuffrouw met het mandje), No 22 (het jonge meisje), No. 114 en No. 118 „goed". Men voelde echter dat dat „goed" zonder eenige overtuiging gezegd werd. No. 47 (de Russin) kreeg haar ringen te rug. „Papieren niet compleet." Voor haar bleef niets anders over dan naar den twee dehands-koopman te gaan, die haar voor haar juweelen minder zou geven dan de bank van leening. No. 37 (het huisvrouwtje) had niet geant woord toen men haar afriep voor driehonderd francs. Ze ging reclameeren, bedeesd en on gerust. „Kunt u niet opletten?" vroeg haar de juf frouw achter het loket. „Ik heb niets gehoord, Madame." „Dan moet u uw ooren laten na zien, zei de ander grof.. „Maar Madame „Ja, ja, 't is goed," vervolgde de juffrouw, uit de hoogte, „men heeft u gezegd: driehon derd francs." „Dat is niet genoeg." „Maar uw papier is klaar. Men dacht dat u accepteerde." „Verscheurt u het dan maar en geef mij mijn horloge terug." Toen kwam er een andere employé bij een heer „Hoeveel wilt u?" „Ik had gedacht vijfhonderd." „Neem vierhonderdvijftig." Het vrouwtje dacht even na: „Indien u wilt," zei ze toen met een slim lachje. Het is wel goed een beetje te kunnen han delen. Dan is de beurt aan een ridder van de el. Hij had even weg weten te komen uit het modemagazijn hiernaast, waar hij werkt, en had een klein pakje afgegeven. „No. 147, vijf francs „Vijf francs," antwoordde hij verstomd, „maar neen, werkelijk! „Het is niet van goud, dat speldje van ruimte beenen en houding vergroot werd. Ten opzichte van de bestuurbaarheid en het veilige rijden is de verbetering het aanbrengen van vier-wiel-remmen, waar naast en onafhankelijk daarvan de hand rem ter beschikking staat. Verder treffen we aan een nieuwe stuurinrichting met kogel- druklagers, indirecte verlichting van het instrumentenbord en breedere velgen met zv.are ballonbanden. Inderdaad, de qualificatie „ruimer en be ter" is geenszins misplaatst. v. Kempen-Richli hebben een ronde achterstand. Het koppel v. Kempen-Richli heeft een ronde achterstand gekregen tengevolge van het feit, dat de Hollander het op een ge- gegeven moment vertikte verder te rijden, daar de overige koppels hem teveel hin derden. De zaak werd bijgelegd doch de leiders werden door dit incident van de eerste plaats verdrongen. De stand luidt thans: 1. Ehmer-Kroschel 71 p. Op één ronde: 2. Van Kempen-Richli 199 p.; 3. Tietz-Rieger 161 p. Op twee ronden: 4. Wambst-Lacquehay 68 p. Op drie ronden: 5. Rausch-Hürtgen, 68 p. Op vijf ronden: 6. Dewolf-Brunier 160 p.; 7. Linari-Lorenz 86 p. Op zes ronden: 8. Torani-Dinale 180 p.; 9 Dempsey-Prankenstein 119 p.; 10. Beh- rendt-Maczinsky 105 p. „Ah! Hij bleef een minuut als versuft staan en ging dan iangzaam en beschaamd weg. Zoo heeft hij zich dus laten afzetten, toen hij dit schitterende kleinood kocht; indien hij nu eens niets anders heeft dan dat, om zijn huur te betalen No. 98, duizend francsEn No. 98, de oude vrouw met de slordige kleeren, juichte alsof het alles winst was H. de J. In de opening van de vergadering deelt de voorzitter, de heer Bleesing, mede, dat on geveer alle vereenigingen vertegenwoordigd zijn. Na voorlezing der notulen en behandeling der ingekomen stukken, komt het jaarver slag van den secretaris aan de orde. Het is zeer uitvoerig doch niet optimis- I tisch gestemd, daar de bond in het jaar 1927 niet gegroeid, doch zelfs iets achteruit ge gaan is. Ook het verslag van den bondspenning- meester is niet rooskleurig, dat het nadeelig saldo nogal groot is. Haarlem heeft bij dit punt 'n motie inge diend betreffende vergoeding van reiskos ten van vergeefsche reizen naar Amster dam. De voorziter van Haarlem verdedigt deze motie. Van andere zijde wordt zij bestreden, docht het slot is, dat zij wordt aange nomen. Meer dan tot nu toe "gebeurde, zal de competitie-leider zijn aandacht richten op het feit, dat door een vereeniging „vaste" spelers worden opgegeven, die het heele sei zoen niet uitkomen. Bovsndiên wordt het Concordia-voorstel: Een wedstrijd die niet is dorgegaan doordat een der partijen niet is opgekomen, wordt niet opnieuw vastgesteld, aangenomen. Bij de verkiezingen werden de vier aftre dende bestuursleden met vrijwel algemeene stemmen herkozen. In de plaats van den heer Smies, die zich niet meer beschikbaar stelde, werden candi- daat gesteld de heeren Sok, van Z. R. C. en Kuling van Haarlem. De Z. R. C.-candidaat haalde 16 stemmen en de Haarlemmer maar 11, zoodat de heer Sok gekozen was. Voorbeeldelooze organisatie en keurige producten. De nieuwe Chevrolet. (Van onzen automobiel-medewerker.) ANTWERPEN, 12 Maart. Een feit, dat als een paal hpven water staat: de auto gaat de wereld veroveren. Welke auto? En daar ratelen insiders U honderd merken in het oor en welk merk het meest daverend voor den dag komt, dat merk wint het bij de auto-koopers. Het mag dan zijn, dat de wagen een snoezig interieur en een slanke lijn heeft, het kan wezen, dat de ..car" pom peus of „goedkoop en toch solide" is, enfin, het schijnt overbodig om voordeelen, dui zend voordeelen. op te noemen, welke wa gens en wagentjes plegen te bezitten bo ven andere auto's in velerlei soort. Zoo zijn heeren automobiel-producenten genoodzaakt steeds met iets nieuws te komen, steeds weer beduidende verbeteringen aan te brengen. Want 't publiek wenshct steeds het nieuwste op elk gebied. „Rij jij model *28?" „Nee, '27." Dus worden de fa brieken van wereldmerken gedwongen ieder jaar een wagen op de markt te tooveren. die goedkooper. mooier, solider, grappiger en origineeler is dan het vorig model. Eén dezer dagen kwam de General Mo- tors, een van de geweldenaren onder de were1dfabrikaten, met het model 1928 van de Chevrolet uit. Een groote campagne ging aan deze introductie vooraf, zoodat de nieuwsgierigheid evenals bij de Ford sterk gespannen was. „Ford Motor Compa ny" en „General Motors" zijn momenteel de groote producenten van auto's in de goed- koope prijsklasse en zonder overdrijving kan men de struggle" tusschen deze concerns een strijd op leven en dood noemen, waar van de uitslag vooralsnog niet te bepa len is. Ter gelegenheid van deze introductie heb ben wij te Antwerpen de nieuwe modellen bezichtigd, waaraan vastgekoppeld werd 'n bezichtiging van de „assemblage" aldaar. Deze fabrieken houden zich bezig met het samenstellen van de carrosserie uit de on- derdeelen, die uit Amerika aangevoerd wor den en met de plaatsing van de carrosserie op het eveneens afgewerkte chassis. Geeft deze werkplaats dus slechts een klein beeld van het reusachtige General Motorsbedrijf, toch zien we er op groote schaal de Amerikaansche werkwijze uitge voerd, waardoor het bezoek alleszins inte ressant werd. Een macht personeel bewerkt de carrosserieën, die van afdeeling tot af deeling gaan. Timmerlieden slaan de wan den tezamen en verzorgen den kap, meubel makers en tapijtbewerkers maken de beklee ding in orde, welke bekleeding in andere departements" uit de ruwe grondstoffen is bewerkt. Schilders en decorateurs geven de carrosserie een „kleur"rijk aazien en zoo nadert deze de transportband, waarop de chassis gereed staan. Deze lijn is hier een paar honderd meter lang en aan weerszijden schroeven, slaan en plaatsen de werklieden de nog resteerende onderdeelen annex de carrosserie op onderstel en motor. De band is in voortdurende beweging en zoo loopen er dagelijks een zeventig wagens af. Deze prestatie geeft een goed denkbeeld van de te bereiken resultaten bij een ver doorge voerde arbeidsverdeeling. De organisatie van dit alles is voorbeel deloos; er heerscht een groote orde en regelmaat en de producten worden zeer con sciëntieus afgewerkt. Hieraan werkt mee 't feit, dat „inspectors" zijn aangsteeld, welke voor het afgeleverde uit iedere afdeeling verantwoordelijk zijn. En de heeren, die zich hiervoor gekwalificeerd hebben, hebben op auto-technisch gebied hun sporen verdiend. Tenslotte worden de wagens wanneer gereed nog aan meerdere tests onder worpen, alvorens zij in de „stock" worden opgenomen. Onder den voorraad troffen we meerdere keurige Buicks aan, laaggebouwde Pontiacs en om-te-stelen Cadillacs, terwijl ook de La Salie veel wordt afgezet. Deze wagen is in de hoogere prijsklasse „the topic of the year". Eindelijk lest best iets over den „Chevrolet '28", in den aanvang genoemd. De verbeteringen zijn de volgende: de wa gen heeft een grootere tien centimeter wielbasis verkregen, waardoor het comfort Raadsvergadering. De Raad dezer ge meente vergaderde in openbare zitting op 13 Maart. Voorzitter de Edelachtb. heer J. A. Schrijnder. De voorzitter opent de bijeenkomst en heet de aanwezigen welkom. De notulen der vorige vergadering worden onveran derd goedgekeurd en geteekend. Hierna doet de voorzitter voorlezing van eenige ingekomen stukken, die voor ken nisgeving worden aangenomen. Verder deelt de voorzitter mede, dat de toegangsweg aan het Molenpad bij den overweg door de Nederlandsche Spoorwe gen zal worden opgeknapt en in goeden toestand worden gebracht. Dan een schrijven van de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in zake Kanalisatie Daar de gemeenten, o.a. Grootebroek, niet voelen voor een bijdrage aan deze vereeniging, zegt deze in het schrijven haar voorgenomen plannen te moeten laten varen. Mededeeling wordt voorts gedaan van de goedkeuring der suppletoire begrooting 1927. Mededeeling dat door de taxateurs de grond voor de nieuwe R.K. Jongensschool is geschat op 10.000. Hierna stelt de voorzitter aan de orde het punt mededeelingen, w.o. Analytisch verslag gevraagd door den heer G. Nieu- boer. De voorzitter zegt, dat het gesprokene in de voorgaande vergadering omtrent dit punt nog al wat stof heeft opgejaagd. Uit hetgeen door hein zelf dienaangaande is gezegd zijn consequenies getrokken, die kant noch wal raken. Deze hielden onder meer in een soort oorlogsverklaring van mijn zijde aan de R.K. pers ter plaatse. Er is een journalistieke polemiek gevoerd in ver schillende bladen, waartegen ik mij moet verzetten. De namen der Grootebroeker raadsleden zijn daar gebruikt in verband met de wooredn veinzerij en huichelarij. Deze woorden zijn hier nooit gebezigd en ik heb nooit de bedoeling gehad om zoo iets te denken en ik verwacht dat ook de heer Nieuwboer wel een dergelijke bedoe ling niet zal hebben gehad. Hij protesteert dan ook ten sterkste tegen de uitlatingen der linksche bladen. Hij geeft toe gezegd te hebben, dat Grootebroek wel wat stief moederlijk werd bedeeld in de O. C. en dat er door hem pogingen in het werk zijn gesteld om hierin verbetering te krij gen. Men moet echter bedenken, dat het een moeilijke zaak blijft een goed corres pondent te vinden, daar het honorarium ook altijd miniem blijft. Doch gezien er meer uitvoerige verslagen der vergaderin gen van den Raad zullen verschijnen, acht hij een analytisch verslag overbodig. De heer Nieuwboer zegt ook, dat de woor den als in de bladen gebezigd nooit zijn gebezigd door hem en dat hij ook nooit de bedoeling heeft gehad dergelijke beschul digingen naar voren te brengen. Vreemd vindt hij het echter, dat aangezien hij schriftelijk zijn bezwaren bij het blad had ingebracht, de Directie haar licht bij an deren heeft opgestoken en hem ongemoeid gelaten. Vertrouwend op de toezegging van het blad meent hij ten slotte ook, dat het analytisch verslag overbodig is, tenminste als aan het beloofde de hand wordt ge houden. De heer Neuvel vindt, dat we een heel goeden correspondent hebben, doch dat deze ambtenaar is en daartegen is wel be zwaar, vooral wanneer hij niet zooveel mo gelijk objectief blijft. Hiermede worden de discussies over dit punt gesloten. Hierna wordt de instructie van de schoolschoonmaakster aangevuld en in dit verband haar wedde verhoogd met 2.50 per jaar voor het schoonmaken der kasten. In verband met het feit, dat de post werkvoorziening met een bedrag van 350 is overschreden, dienen B. en W. een sup- plement-begrooting tot dat bedrag in en deze te brengen op 1350. De heer Neuvel meent, dat de commissie tot werkvoorziening dit keer zeer duur uit is. Voorheen werd getracht, de lasten voor zooveel mogelijk nog over te dragen aan corporaties en particulieren, terwiil dit met het ondernomen werk bil Silver niet is geschied. Het is toch een weeverbetering en daarom mochten de eigenaars van den weg toch zeker wel worden aangezocht om een bijdrage in deze verbetering te verleenen. De voorzitter zegt, dat het hier een ge vaarlijken berm betrof in onderhoud bij de gemeente. De weg is er dan ook wel door verbeterd, doch men kan moeilijk de provin cie hiervoor aanspreken. De heer Silver heeft in verband met dit werk meerdere concessies gedaan, zoodat een bijdrage van zijn zijde ook niet kon worden gevorderd. De heer Neuvel meent evenwel, dat een bijdrage alsnog kan worden gevraagd. De heer Kool is ook van deze meening, doch de voorzitter zegt er niets voor te voelen. De heer Roosje meent te moeten opkomen tegen de uitlating van den heer Neuvel, aangaande het duur werken der commissie. Deze heeft getracht alles zoo goeg en zoo goedkoop mogelijk te deen en haar treft z. i. ge en verwijt. Wethouder Jong zegt ook, dat de commis sie zeer goed werk verricht. De werkloosheid stond daar en nu moest er worden ingegre pen en dit is met alle macht egdaan en zon der aarzelen om de mensehen werk te ver schaffen. De heer Neuvel zegt, de commissie geen verwijt te willen maken, doch enkel te zeg gen, dat de gemeente duur uit is. Hierna komt aan de orde het verzoek van de heeren K. Slagter en G. Nieuwboer, N. Neuel en G. P. Kenter om over te gaan tot wijziging van den kinderaftrek. B. en W. hebben naar aanleiding van deze verzoeken een uitvoerig praeadvies opgesteld, dat de heeren werd toegezonden, en aan de hand van dat praeadvies en studie die over dit ontwerp is gemaakt, komen B. en W. steeds weer tot de conclusie dat er geen wij ziging in de bestaande verordening dient te worden gebracht. Een toepassing van kin deraftrek volgens de rijksregeling gaat niet op, daar het Rijk over het geheele land werkt en wy slechts in een kleine kring. Het niet geven van kinderaftrek voor 2 kinderen is sen principe hier eenmaal aangenomen. Evenzoo is het met het verstellen der leef tijdsgrens te stellen van 14 op 15. Ten slotte het verdeelen van het bedrag voor noodzake lijk levensonderhoud over de verschillende personen in een gezin wonende, dient zeker ook niet gewijzigd, wederom aan de hand der gegevens zooals die ter tafel liggen. De heer Slagter, alhoewel alle waardeering hebbende voor het werk van B. en W. had toch gemeend, dat zij de leeftijdsgrens zou den hebben versteld, temeer, daar zooals de voorzitter zegt, finantieel hierin geen be zwaar bestaat. M moet toch bedenken, dat de ouders die ate^a van de kinderen hard noodig hebben en dat het daarom wensche- lijk zou zijn de grens te brengen van 14 op 15. De heer Nieuwboer zegt ook alle respect te hebben voor het werk van B. en W„ doch het stelt hem teleur, dat B. en W. niet hebben kunnen tegemoet komen aan het verzoek der 3 raadsleden voornoemd. De principieele kant van het voorstel door hen ingediend is ge heel verwaarloosd. Het praeadvies toont duidelijk het groote verschil in de betaling van personen met een inkomen van 1300 tot 1450 en die van 3000 en hooger. Ik stel voorop, dat wij hoofdzakelijk R. K. raadsleden hebben, die als principe moeten huldigen de ontlasting van de groote gezinnen en den arbeiderstand. Theoretisch is alles goed op pooten, doch practisch geeft het een ander beeld. Want goed bezien zal een arbei der met 5 kinderen en een inkomen van 1300 zijn belasting moeten betalen, ten koste van zijn gezin, terwijl dit voor iemand met een soort weelde-inkomen van 3000 lang zoo zwaar niet zal vallen. Hij illustreert dit aan de hand van eigen ondervinding. Hij had daarom gaarne gezien, dat een opzet was gemaakt, waarin uitkwam, dat de per sonen met een inkomen van 1300 ongeveer de helft van het tegenwoordige bedrag moes ten betalen en daartegenover de hoogere in komens ook wat van deze verlaging te laten profiteeren. En om op den principieelen kant terug te komen, zegt hij dat het hem vreemd voorkwam, dat onze wethouder, die toch bij zijne verkiezing een verklaring onderteelcen- de om in gemeentezaken het R. K. Staats- program te aanvaarden, zich met deze op zet heeft kunnen vereenigen, zooals B. en W. ons die voorleggen. In een woord de belan gen der groote gezinnen zijn niet voldoende onder het oog gezien in deze. De voorzitter meent, dat de heer Nieuw boer zich op geen juist standpunt stelt met zijn weergave van betaling door inkomens van 1300 en 3000. De bedoeling is toch om de enkele groote inkomens niet al te zwaar te belasten. In den kinderaftrek zit momenteel een groote progressie. De vraag is nu, moet de kinderaftrek nog meer wor den verhoogd. We moeten de zaak bezien in den kleinen kring waarin wij leven en daar blijkt, dat de meeste inkomens beneden 2000 blijven en zou men nu een groot ge deelte van deze inkomens gaan vrijstellen, dan bleef voor de overigen alles te betalen over. B. en W. kunneh dus tot geen andere conclusie komen en ook geen ander voorstel indienen. De heer Neuvel meent, dat de toestand sinds 1926, toen de verordening werd vast gesteld, heel wat verslechterd is. Destijds is wel de progressie verhoogd, doch niet den kinderaftrek. Het valt toch niet te ontken nen, dat de bloei eener gemeente afhangt van de groote gezinnen en dit moet toch ook worden aangevoeld door hen, die geen kinderen hebben. Bij verhooging van den kinderaftrek profiteeren dan ten slotte alle aangeslagenen. Niet alleen wordt belasting betaald, doch ook een tamelijk schoolgeld. De plechtige eerste steenlegging van de HoogEerw. heer Plebaan nieuwe R.K. kerk te Zandvoort, door den L. A. A. M. Westerv/oudt. Hierdoor vermindert practisch de kinder aftrek. Hij verwacht dan ook, dat van B. en W„ of anderen, een voorstel ter tafel komt betreffende den kinderaftrek. De voorzitter zegt, dat B. en W. ook de aangelegenheid, als door den heer Neuvel bedoeld, onder het oog hebben gezien. Mo gelijk zou alles belasting kunnen worden en het schoolgeld geheel laten vervallen. Hei' onderwijs kost ieder jaar ongeveer 15.000, dat is alles in het belang der kinderen en nu is het toch niet gewenscht, dat perso nen met eenige kinderen op school door vrijstelling van belasting geen enkele contra prestatie leveren tegenover het onderwijs, dat hunne kinderen genieten. Daarom is 't beter nog het schoolgeld te doen vervallen, dan ze vrij te stellen van alle belasting. B. en W. blijven dan ook op het eens in genomen standpunt. De heer Nieuwboer keurt het systeem van B. en W. goed, doch hij meent, dat de kin deraftrek behoort te beginnen bij het eer ste kind. Hij zou gaarne zien, dat de kin deraftrek werd geregeld van 1 tot 10 kin deren. B. en W. hebben uit den aard der zaak een wijder gezichtskring dan de an deren en zouden heel gevoegelijk een ander voorstel in dezen geest kunnen indienen. De voorzitter meent, dat het beter zou zijn, indien de indieners van het verzoek met een voorstel komen en dat dan door B. en W. in studie wordt genomen? Alle hulp zal in deze worden verleend ter se cretarie. De heer Kool meent, dat begonnen moet worden met het 3e kind, om de groote ge zinnen te ontlasten. Ook wethouder Jong is van meening, dat de verordening, zooals die thans luidt, aan alle behoeften voldoet. De heer Broersen komt op tegen het ge zegde van den heer Nieuwboer, omtrent de z.g.n. weelde-inkomens. Men moet niet ver geten, dat iemand soms een inkomen kan hebben van 3000 en het volgend jaar een van 800 en dan gaat het toch zeker maar niet op, om de lasten maar op die menschcn te schuiven. De rondvraag, leverde geen bijzonders op, zoodat de voorzitter de openbare vergade ring sloot en de raad overging in geheime zitting. St. Hyacinthus. Maandagavond verga derde de R. K. Bloemistarbeidersbond „St. Hyacinthus" in het Juvinaatsgebouw, waar bij de opkomst matig was. Na een inleidend woord door den voorzit ter, den heer Jac. Zwarts, werd het woord verleend aan den heer B. N. Loerakker, die allereerst in herinnering bracht het door de leden opgemaakte program voor het komen de collectieve arbeidscontract, waarover hij, als gemachtigde der organisaties, verschil lende besprekingen had gehouden. Na vele geopperde bezwaren van patroonszijde, is men met de katholieken en protestantsche werkgevers tot een compromis gekomen, dat, waar nu de arbeiders 7 maanden de vrije Zaterdagmiddag hebben, en gevraagd had den dit te verkrijgen over het geheele jaar, in het nieuwe contract de bestaande termijn met twee maanden zal worden verlengd. De neutrale patroonsbond wilde echter van geen enkele toenadering weten. Deze zou op het oude contract willen doorgaan. De meening van het hoofdbestuur, alsook van de afdeelingsbesturen was, dat men met het voorstel der chr. bonden genoegen kon nemen. Na eenige besprekingen in deze wordt zon der hoofdelijke stemming, deze meening door de vergadering bekrachtigd. Met den neutralen patroonsbond is, na het gedane voorstel der beide patroonsorgani saties, nogmaals gecorrespondeerd, doch zon der resultaat. Door nen is toegezegd ge worden a.s. Donderdag een bespreking met de arbeidersorganisaties te houden. Wan neer echter deze onderhandelingen op niets mochten uitloopen, zullen personeelsverga deringen worden uitgeschreven. Zoo noodig riep hij aller medewerking in, tot het slagen dezer personeelsvergaderingen. Met een kernachtig woord van propagan da voor den Roomschen Arbeidersbond, be ëindigde spreker zijn duidelijke en op pret tige wijze gesproken uiteenzetting. Hierna verkreeg de heer v. d. Kamp, 2de secretaris van den Transportarbeidersbond, afdeeling Leiden het woord, die een alhier opgeworpen bewering, als zouden in die af deeling vele leden zyn, die een gemengd huwelijk hadden aangegaan, geheel kwam logenstraffen. De geestelijk adviseur, Kapelaan Nijssen, sprak nu nog een ernstig woordje om met de vereeniging mee te leven. Na een korte rondvraag, dankte de voor zitter de sprekers voor dezen avond en sloot de bijeenkomst. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Gerarda, d. van B. v. d. Meij en M. de Boer; Johannes, z. van J. Katers en N. Zwart; Janke, d. van P. Veth en W. Kluft. Overleden: Joh. de Wildt, 63 j., weduwn van A. de Wit. WOERDEN, 14 Maart 1928. Kaas. Aan gevoerd 35 p. Eerste kwaliteit 5054; zwaardere Ryksmerk 55—58; met Rijks- merk 5154. Handel vlug. verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL AMSTERDAM, 14 Maart. Naar wij verne men, heeft de directie van de Kon. Paket- vaart-Mij. aan de N. V. Intermaas te Slik kerveer den bouw opgedragen van zes motor-vrachtschepen, met beperkte passa- giers-accomodatie. De hoofdafmetingen dezer schepen zijn: lengte 50,30 meter, breedte 8,74 meter, hoogte 10.C5 meter. Deze schepen zullen worden voortbewogen door een 5 cylinder compressor Sulzer S- Dieselmotor. De vaartsnelheid in gewonen dienst zal 8 mijl per uur bedragen. MEDEGEDEELD DOOR WOENSDAG U MAART. Middagkoersen van gisteren. Staatsleeningen. 5Nederland 1919 5 /V Nederland 1918 4K Nederl. 1317 6% N.-Indië 1923 D 4 >4 N.Ind. 1926 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda U. S. Steel Handelsondem. Comp.comm. du Liège Mijnbouw. Boeton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dcrtsche Petr Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Serbadjadi Silau V. I. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart- Unie Marine comm Marine pref. Suiker. H. V. A Java Cultuur Foerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Paul Kansas City South- Erie Railr Prolongatie 325f- 2C81 346% 77 175 230 1161 156-1 31 81 145/!8 84 1 82 951 231 1951b 184 2C51 5% 33%16 142 192} 62f 24% 3% Mr. W. J. M. Westerwoudt, een bekend figuur in financieele kringen, vierde gis teren te Overvcen onder groote belang- selling zijn zeventigsten verjaardag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8