Nationale Spaar- en Emissieliank Voornaamste Nieuws DONDERDAG 15 MAART 1928 s)' De fabrieksartsen EEN ERNSTIG AUTO-ONGELUK NABIJ LEIDEN 4 pCt. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16806 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UPEN NA PET ONGEVAL. L ags den steilen wegkant is een ia To, waarin drie geestelijker, in dc i Rijn gegleden 'EN HÖPPENER VAN DELFT EN KAPELAAN VAN DIEST VERDRONKEN SEMINARIE „HAGEVELD" TE HEEMSTEDE GESLOTEN Wegens voorkomende gevallen van roodvonk onder de studenten De bescherming van den industrieelen eigendom Met de „Schuttevaer" van Rotterdam naar New York DE GEHEIMZINNIGE OCEAANVLUCHT VAN HINCHCLIFFE J. J. VVEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. te Het „Natuurschoonwetje" door de Eerste Kamer aangenomen Het wetsvoorstel-Zijlstra door de Tweede Kamer aangenomen Bijkantoor imassaulaaim 18 Een herziening van de Merken wet in voorbereiding De typhusgevallen aan boord van de „Gelria" De moord op Gaston Truphèm' Brand in de Delftscbe Kabelfabriek Inkomstenbelasting, verlaging met 20 procent BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telelooo No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: vooi Haarlem en Agentschappen: pei weck 25 et.; pel kwartaal I 3.25; per post, per kwartaal f 3.5S hu vooru;lbclai:ng. ADVERTENTIËN35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 1—4 regels 60' ct. p. plaatsing: elke regel meer 15 cl., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de ve;zekennga\corv,aaiden f3000. tegen ongevallen veizekerd voor een der volgende uitkreri'ngen Leven.lange gel-eele ongeschiktheid tot werken door f 7ftfl bij een ongeval ntet f OJJll in; 1 I uil." docdelijken aficop1 ttuU. verlies van beide armen, beide bser.en of beide ccgen bij verlies van een hand, i JOE bij ve:hes van ee.i f Efl I 1 Lu." duim of wijsvinger; 1 een voet of een oog; tij 'n breuk van fi(\ Lij verlies v. een 1 VU.' andere been of arm vinger. Men zal zich misschien herinneren, hoe ruim een jaar geleden, in de pers klachten tot uiting kwamen betreffende ontduikin- van de Ongevallenwet in verschillende indu strieën, voornamelijk in het mijngebied. De klachten betroffen hoofdzakelijk het feit dat allerlei kleine ongevallen door de werk gevers niet of te laat werden aangegeven en door de mijaartsen of anderen behandeld terwijl aangifte daarvan volgens art. 66 dei Ongevallenwet, ind en geneeskundige hulp. noodig is, gebiedend wordt voorgeschreven Oud Minister Aalberse heeft er gisteren in de Tweede Kamer terecht zijn verwonderin- over uitgesproken, dat dergelijke wetsover treding op ruime schaal zoolang verborgen kon blijven. De Rijksverzekeringsbank heeft toen doo, haren medisch adviseur over het gehee'i. land een onderzoek doen instellen, waarbij de aangehaalde klachten in tal van geva! len juist werden bevonden. Er had dus in derdaad wetsontduiking op ruime schaa plaats, maar terstond moge er aan toege voegd worden, dat van een ernstige bena deeling der verzekerde arbeiders niets bleek Daardoor werd feitelijk het vraagstuk de fabrieksartsen tot een probleem verheven want wel bleek, dat d i e industrieën, welk' over een of meer eigen artsen beschikten me dezen (thans onwettigen) vereenvoud gder. gang van zaken zeer gebaat waren en dat de consequenties daarvan niet noodzakelijk ten nadeele der verzekerden behoefden te zijn. De normale Hollander Is echter (behalve misschien wanneer het gaat over belasting- betalen, want dan maakt menigeen nog wel eens gaarne een slippertje), een vijand van wetsontduiking en daarom moest er naar ge streefd worden, om óf de niet-aangifte van kleinere ongevallen wettelijk toelaatbaar te maken, met blijvende waarborgen voor de verzekerden, óf voortaan strikt de hand aan de wet te houden. De Minister van Arbeid benoemde, om di! vraagstuk onder het oog te zien, de Staats- commissie-Nolens, welke commissie nu eens geen kapstok bleek, maar met bekwamen spoed rapport uitgebracht. Gister werd bij de behandeling in de Tweede Kamer, den heer Nolens daarvoor ook hulde gebracht. Het rapport stond niet vijandig tegenover de tot dusver, met ontduiking der wet, gevolgde practijk en leidde er toe, dat de Minister al heel spoe dig kwam met een ontwerp van wet tot wij ziging der Ongevallenwet In dien zin, dai Industrieën, die een eigen en door de Rijks verzekeringsbank erkenden medischen dienst, een of meer eigen fabrieksartsen dus beza ten, onder zekere voorwaarden slechts aan gifte behoeven te doen van die ongevallen waarbij de getroffene Is overleden of ver moedelijk zal overlijden, of waarbij de ge troffene op den 43sten dag na het ongevaf nog geheel of gedeeltelijk ongeschikt Is tol werken. Dit is een bepaling van zeer ingrijpenden aard; met één slag vervalt bij aanneming hiervan de verplichting tot aangifte, voor de overgroote meerderheid der ongevallen en de gevolgen hiervan voor de administratie van werkgevers en organen der sociale verzeke ring, zullen ongetwijfeld zeer belangrijk zijn. Alléén om deze reden reeds zou dit ontwerp in breeden kring alle toejuiching verdienen mits daar natuurlijk geen andere ernstige bezwaren tegenover staan. Daarover willen wij hier nog een en ander zeggen, nu het ontwerp bij de Tweede Kamer in behandeling is. Beginnen wij met te zeggen, dat het ont werp in de afdeelingen verre van gunstig is ontvangen. In de eerste plaats waren de bezwaren ge richt op de techniek van het ontwerp; nog zelden zagen wij in ambtelijke stukken zoo'n vernietigende critiek uitgeoefend en door de wijziging, daarna in 'n nota neergelegd, blijkt wel, dat dit gedeelte der critiek althans niet geheel misplaatst was. In te technische kunde van wetgeven schijnen wij in de la tere jaren geen groote vorderingen te maken Wat nu de zaak zelve betreft; het insti tuut van fabrieksartsen zal dus voor de toekomst voor de werkgevers aanlokkelijk worden, door de groote vereenvoudiging welke daaruit voor hen zal voortvloeien; en door de mogelijkheid van de invoering eener verlaagde premie; maar ook voor de arbei ders is het van belang, dat er aan de indu strie, waarin zij werkzaam zijn, een sociaal- hygiënisch Instituut als een fabrieksarts ver bonden is, die voortdurend op de toestanden en op de veiligheid in de fabriek acht geeft, adviezen omtrent verbetering daarvan uit brengt, d e aan het hoofd staat van dc Eerste Hulp bij Ongelukken en die bij alle kleine letsels terstond kan optreden. Nu rijst echter aanstonds de vraag, of er niet meer reden is het instituut van den fabrieksarts te verbinden aan den diens der volksgezondheid, dan aan de sociale verzekering. Wij beantwoorden die vraag ont kennend, want door de combinatie met dc Ongevallenwet ontstaat voor den werkgever naast kosten, óók een voordeel, terwijl dat bij samenkoppeling aan den dienst der volks gezondheid niet het geval zou zijn. Wij staan hier dus naast Minister Slote- maker de Bruine, echter sluiten wij ons aan by de bezwaren, welke gemaakt zijn tegen de mogeiykheid, welke in net ontwerp wordt geschapen, dat één fabrieksarts voor tal van industrieën tegeiykertijd zal kunnen werk zaam zijn. Hierdoor profiteeren al deze werk gevers immers volledig van de voordeele; welke de wet hun biedt, maar voor de ai eiders daalt het belang tegelijkertijd aar merkelijk. Naar onze meening zal dit aa: tal industrieën en het aantal daarin weri tame arbeiders, voor één gezamenlyken i brieksarts dus zeer beperkt moeten word en zal die beperking in de wet zelve moe: worden neergelegd. Het grootste gevaar echter tegen dit wc intwerp, in de afdeelingen der Tweede K. mer tot uiting gekomen, betreft de vrije art lenkeuze. Van verschillende zyden, en o.i vc-ikomen terecht, ondanks het feit, dat de heer Aalberse dit gisteren meende te mo gen ontkennen meende men, dat de ar beiders volgens dit ontwerp, min of meei genoopt zouden kunnen worden zich doo; den fabrieksarts te laten behandelen; men z immers dikwüls den moed m ssen er vooi uit te komen, dat men liever door zijn eiger. 1 uisarts behandeld wordt, vreezende, dat iaaruit later onder den een of anderen vom bezwaren of nadoelen zullon voortvloeien. Hiertegen zijn verschillende middelen aar e geven, zooals benoeming van den fabrieks arts door de Rijksverzekeringsbank, al of n'ei o~> voordracht van de vakorganisaties er. den werkgever, zooals het Kamerlid Droc (S.D.A.P.) In een amendement voorstelt. Di; lijkt ons, met den Minister, inderdaad al te ver te gaan, want men dient niet uit het oog te verliezen, dat de kosten aan de instellin.; van den fabrieksarts verbonden, voor reke ning van den werkgever komen en dat eer gedeelte der taak van dezen arts met dc sociale verzekering niets te maken heeft. Bo vendien-kan het Bankbestuur bezwaren ma ken, wanneer een benoeming niet aan rede lijke eischen voldoet. De Minister denkt, biykens de Nota var Wijzigingen, het bezwaar te ondervangen door het uitoefenen van pressie, óók in den vorm van het toekennen van bepaalde voor deden aan den arbeider, die door den fabrieksarts wordt behandeld, uitdrukkelijk te verbieden en aan de overtreding van da', verbod opheffing van de voordeelen aan het mstituut voor den werkgever verbonden, tc koppelen" verder wordt ook de behandeling zelve door den fabrieksarts gesteld onder toezicht van den controleerend geneeskun dige der Ryksverzekeringsbank. Volgens onze merging zijn echter de waar borgen, welke de Minister in tweede instan tie heeft ingevoerd, onvoldoende. Immers, om maar één bezwaar daartegen te noemen pressie geschiedt vaak zóó, dat men er geen vat op heeft. Alleen de wetenschap, of zelfs de vermeende wetenschap bij de arbei ders, dat men den werkgever onaangenaam is, door zich door een ander dan den fabrieksarts te doen behandelen, is voor velen al voldoende, om van de vrije keuze afstand te doen. Wij gelooven, dat ook de heer Aalberse dit gisteren wel een weinig uit het oog verloor. Hoevelen zyn er reeds nu niet, die b.v. hun rentekaart niet ter plak king durven aanbieden uit vrees voor ont slag! Het toezicht op den fabrieksarts door den eontroleerend geneeskundige der Ryks verzekeringsbank zou aan onze bezwaren wellicht tegemoet komen, wanneer wü alleen vreesden, dat de behandeling door den fabrieksarts niet aan redelijke eischen zou voldoen. Maar daartegen richt zich immer: ons bezwaar en dat van vele anderen niet in de eerste plaats, dat bezwaar gaat veel meei tegen de belemmering der vrije keuze er daarop heeft dat toezicht geen betrekking. Bovendien Is het een bezwaar, dat de con trole op en de behandeling van den getrof fene dan beiden komen te liggen in de han den van één persoon. Wtf meenen dan ook, dat de oplossing var den Minister op dit stuk n'.et voldoende moet geacht worden en dat die veeleer moet ge zocht worden in de richting van een ver bod van behandeling door der. fabrieksarts, zooals ook de Mij. van Genees kunde heeft gevraagd. Deze moet biyven de sociaal-hygiennist van de fabriek, dc adviseur, de man, die eerste hulp verleent toezicht houdt op verbandmiddelen enz. doch van de behandeling zelve moet hy zyn uitgesloten. Dan eerst is de vrye artsenkeuze behoorlijk gewaarborgd. Ook het amende ment van Mevr. de VriesBruins (S.D.A.P.i '-Ükt ons in deze waariyk teere kwestie on voldoende. lie iioogreei'w. Heer J. B. J. M. Höppener, Beken van Delft. sinds lange jaren zeeman. O. a. was hij wartiermeester Dy de Rotterdamsche Lloyd n stuurman op een vrachtschoener, welke p Indië voer. Hij is een persoonlijke goede ennis van Schuttevaer en had reeds, toen de plannen voor de reis werden gemaakt, :st om mee te gaan. Kruithof heeft Schuttevaer in Lenden ge- .-offen, waarna hij besloot te zullen mee gaan. De Weleenv. Heer P. Th. van Diest, kape laan te Delft. Een wel zeer tragisch ongeluk heeft gls- ternamiddag nabij Leiden een einde gemaakt aan het arbeidzaam leven van twee pries ters, deken Höppener van Delft en eer. cyner kaneiaans, den Weleerw. heer P.Th. van Diest Omtrent het vreeseiyk gebeuren ktinnen :1e volgende by zonderheden gemeld worden: Omstreeks half vijf gistermiddag is nabij Leiden, onder de gemeente Leiderdorp, vlak bij de Spaniaardsbrug, een auto, waarin drie geestelijken uit Delft, n.l. deken J. B •T M. Höppener, kapelaan P. Th. van Diest en kapelaan W. P. J. Janus en de bestuur der-eigenaar, de heer A. v?.n Zon, eveneens uit Delft, bij 'het keeren in den Rijn ge reden. Door de kap van den auto te ver brijzelen is men er in geslaagd kapelaan Janus en den bestuurder te redden. Deken Höppener en kapelaan van Diest zijn ecli- 'er verdronken. De geredden zijn naar het St. Elisabeths- gasthuis te Le'den overgebracht, evenals la ter de lijken der beide slachtoffers. Des avonds te half zeven is de substituut officier van Justitie, mr. Riikens, ter nlaatse verschenen, om persoonlijk een onderzoek :.n te stellen. Onder de aanwezigen bii de reddingspo gingen bevond zich ook de waarnemende burgemeester van Leiderdorp, wethouder Splinter. De verslagenheid, die 't tragisch gebeuren verwekte, was groot. Het. f7F"7pJe-.,-,:-,-,vn<? rrt(P:li'Ts om half pastoor der St. Josephparochie te Leiden, hun nog het H. Oliesel heeft toegediend Enkele doktoren zijn hier o. m. met een zuurstofapparaat nog ongeveer een uur be zig geweest, om te trachten de levensgees ten weer op te wekken, echter zonder re sultaat. De beide lijken zijn daarna per lijkwagen naar het St. Eüsabethsgesticht overgebracht. De toestand van kapelaan Janus en van den bestuurder, den heer van Zon, was gis terenavond laat goed. Als een donderslag was het, zoo meldt de Msb." nog, toen gisteravond in de St. Hip- polytuskerk te Delft, onder het Lof, door den Weleerw. pater Trimbos, directeur van het St. Franoiscus-patronaat, aan de ge- loovigen de verpletterende en schier onge- 'ooflijke tijding werd medegedeeld, dat de Hoogeerw. heer J. B. J. M. Höppener, pas toor der parochie en Deken van Delft, die als opvolger van den overleden Deken J. de Graaf eerst 22 Januari 1.1, als Deken van Delft werd geïnstalleerd door den Hoogeerw. Deken Schraag, van Schiedam, en de parochiegeestelijke, de Weleerw. heer kapelaan P. Th. van Diest, directeur van de Mannencongregatie der H. Familie, den zelfden middag waren verdronken. De verslagenheid was ontzettend onder de geloovigen. Deken Höppener uitte in zijn eerste pre dicate tot kennismaking met zijn parochi anen op 29 Januari den wensch, dat hij veel voor Katholiek Delft zou mogen arbeiden. vier per auto uit Delft vertrokken naar waar hij.- menschelijkerwijze gesproken, zijn Warmond met de bedoeling prof. J. D. J. Aengenent die zyn verjaardag vierde, te gaan gelukwenschen. Om half vijf kwam men te Leiden aan en men reed, omdat er nog tijd over was, eerst eenige singels rond om vervolgens naar Warmond te gaan. Toen de auto de Span iaardsbrug was gepasseerd, werd den inzit tenden duidelijk, dat zij een verkeerden weg waren ingeslagen namelijk dien naar Utrecht. Om zich hiervan te vergewissen is de bestuurder uit den auto gestapt en toen zyn vermoeden juist bleejc, wilde hij keeren. Bij het achteruitrijden is de auto toen van den steilen wegkant in den Ryn gegleden. Onmiddellijk schoot een aantal voorbij gangers toe om te trachten de inzittenden te redden, doch dit ging met groote moei lijkheden gepaard, omdat de auto geheel onder water zat. Kapelaan Janus en de heer van Zon, die uit het voertuig hadden weten te komen werden door handreiking gered. Op den kant hebben zij nog aan de pogingen tot redding van de beide anderen trachten mede te werken. Aangezien zij echter door nat waren en zeer onder den indruk, oor deelden de omstanders het beter hen per auto naar het St. Elisabethsgasthuis te Lel den te vervoeren. Van eenige omstanders vernamen wy nog. dat, terwyi de auto in 't water lag, Deken Höppener nog zijn hand uit het voertuig heeft gestoken en dat men nog gepoogd heeft hem bij de hand uit het portier te trekken. Dit mocht echter niet gelukken ondanks het feit, dat verschillende personen zich gekleed te water begaven. Eerst na ongeveer twintig minuten, nadat tenslotte meer afdoende hulp was komen opdagen, heeft men beiden uit den auto kunnen be vrijden. zy zijn terstond binnengedragen in de woning van den scheepsbouwer, den heer priesterlijke loopbaan zou beëindigen. Lange avonden was hij in hst archief bezig, om zich van den toestand van zijn dekenaat op de hoogte te stellen. De Weleerw. kapelaan van Diest vierde op 9 Februari van het vorig jaar onder groote belangstelling, vooral van de Man nencongregatie en 't St. Aloysiu.spatronaat. waarvan hij directeur was, zyn 12 y2 -jarig priesterschap. Tevens was hij directeur van het St. Petrus Liefdewerk, van den St. Olavltring, van de R.-X. Vakschool voor meisjes en van het Genootschap van de H. Kindsheid en tot Voortplanting des Geloofs. Beide priesters waren van heiligen yver voor hun ambt bezield. Mogen zy thans reeds het loon voor hun arbeidzaam leven ontvangen hebben. Ten slotte volgen hier nog enkele levens- byzonderheden omtrent de twee slachtoffers. Deken J. B. J. M. Höppener werd geboren te Amsterdam, 22 Maart 1874. HU studeerde achtereenvolgens aan de beide seminaria te Voorhout en te Warmond en werd priester gewijd 3 April 1897. 25 April 1897 werd hij benoemd tot ka nelaan te 's Hecrenhoek; 25 Maart 1900 tot kapelaan te- Alkmaar (H. Laurentius)1 December 1906 tot kapelaan te Dordrecht; 12 Juni 1909 werd hij benoemd tot regent aan de R.-K. Kweekschool voor Ondsrwy- zers te Beverwijk en 31 December 1927 tot deken van Delft en pastoor der St. Hippo- lytusparochie. Kapelaan P. Th. van Diest werd geboren te Weesperkarspel, 22 Juli 1890. Oo," hy heeft zijn studies volbracht aande beide semi naria I-Iageveld en Warmond en werd 9 Augustus 1914 tot priester gewyd. Achtereenvolgens werd hij benoemd te Muiden, 21 Augustus 1914; te Lcosduinen 2 Januari 1915, te Castricum 30 November 1918 en te Delft aan de St. Hippolytuskerk Boot, waar de Zeereenv. heer A. Leusen, 31 Juli 1920. Natuurlyk kunnen wy er niet aan denker, dit min of meer technisch ontwerp gede tailleerd in een dagblad-artikel te bespreker, wy zouden dan ook trouwens te uitvoer;;; worden. Onze conclusie echter is, dat de poging van Minister Slotemaker alle waardeering ver dient, vooral in het belang van den werk gever, maar ook in dat van den werknemer Het ontwerp zal echter ook na ds aange brachte wijzigingen niet onveranderd kun nen worden aanvaard. Daarvoor komt hei voorname beginsel van de vrije artsen keuze al te zeer in het gedrang. Het beste en het eenvoudigste lijkt het om dat de fabrieksarts van de behandeling wordt uitgesloten. Als dat gebeurt en nog eenige andere, meer ondergeschikte wijzigin gen worden aangebracht, dan lykt ons dl ontwerp-SIotemaker een belangrijke stap voorwaarts. Gebeurt dat niet, dan lijkt hel ons tot verwerping te zyn geëigend. Hedenmorgen Is het seminarie „Hageveld" ts Heemstede gesloten en zyn de studenten n-aar huis gezonden. Deze maatregel is getroffen in verband met eenige gevallen van roodvonk, welke zich onder de studenten voordoen. Reeds sinds begin Februari kwamen sporadisch enkele roodvonkgevallen op het Seminarie voor. De patiënten werden onmiddellyk naai de Maria-Stichting te Haarlem overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. Geduren de de laatste dagen echter nam het aantal f gevallen plotseling met 4 toe, waarop, in overleg met en op advies van den behande- ienden geneesheer besloten werd het Semi narie voor eenlgen tijd te sluiten en de stu denten naar huise te zenden, teneinde ver dere uitbreiding van het aantal roodvonk- gevallen te voorkomen. Deze maatregel is, zooals gemeld, heden morgen getroffen. Thans worden elf studen ten van het Seminarie, die lijdende zijn aan roodvonk, in de Maria-Stichting te Haarlem verpleegd. Hun toestand is echter geenszins ernstig te noemen. Hoelang het Semir.arie gesloten zal blijven is nog niet bepaald. Dit zal ook afhangen van maatregelen, welke genomen moeten worden om sommige gedeelten van het Se minarie te ontsmetten. Gisteren heeft dc Eerste Kamer het wets ontwerp tot goedkeuring van het verdrag van 6 November 1925 en enkele overeen komsten betreffende bescherming van den industrieelen eigendom, zonder hoofdelyke stemming goedgekeurd. De vierde man. De heer Schuttevaer meldt nog het vol gende uit Londen: De heer E. Kruithof heeft lange jaren als stuurman aan boord van zeilschepen ge varen, hy is dus een man, die de zee en haar elementen kent. Hij had reeds lang gehoopt met de „Schuttevaer" mede te kun nen gaan naar New-York. Echter, daar hij een positie heeft bij de firma Van Ommeren te Rotterdam, als stuurman, zou een tocht met de „Schuttevaer" wel eens oorzaak kun nen zyn, dat hy zijn positie verloor. Deze moeilijkheid is thans evenwel opgelost. E. Kruithof gaat nu op dezelfde voorwaarden varen op de „Schuttevaer", als hij thans heeft. Ik heb, ondanks dat zulks natuurlijk weer veel kosten medebrengt, deze zaak door gedreven, met het oog op de meerdere zeker heid van te zullen siagen Immers, wanneer blijkt, dat Gelissen op het traject van Lon den naar Plymouth niet voldoet, most er toch een ander komen. Zoo Gelissen wel voldoet, dan is het zooveel te beter. Immers 24 uur gedeeld door drie is 8 uur en gedeeld door 4 is 6 uur. Dus in dat geval heeft ieder twee uur meer rust. Het werk is zwaar ge noeg, wanneer stormen enz. aan de orde komen. De vertrekdag kan nog niet bepaald wor- deri. Er wordt hard gewerkt om zoo spoe- I dig mogelijk klaar te zijn. Indien eenigszins j mogeiyk hopen we het vortrek uit Londen j op Zaterdagmiddag te stellen. Ik neem ook maatregelen om zeker te zyn, dat zelfs -met een flinke bries toch nog brie ven aan boord van een schip gebracht kun nen worden. Ik zal u de methode daarvan nog medcdcelen Het kan alleen ook met de reddingsboot „Schuttevaer", daar het op zei len aankomt. Stuurman E. Kruithof, die a's vierde lid der bemanning de reis met de „Schutte vaer" zal medemaken, is 45 jaar oud en Geheel de tocht van deD bekenden Engel sen viieger Hinchcliffe is geheimzinnig .n zyn werk gegaan. Ailes is door hem strikt geheim gehou.aen, terwijl ook niets uitlekte omtrent de identiteit van zijn passagier. Trans wordt medegedeeld, dat de laatste is mej. Elsie Mackay, derde dochter van Lord Inchcape, die zelf een aviatrice van eenige ervaring is. Gedurende het eerste deel van den tocht, was de wind oostelyk en gunstig, maar na dere weerberichten spraken van depressies over het midden en westelyk gedeelte van den Oceaan. Geen enkel bericht bereikte Londen gis termiddag, toen de eendekker het land moest naderen. Berichten uit New Foundland brachten de tyding, dat het weer gunstig was. Overal werd nauwlettend naar den vlieger uitge zien, zoowel van de kust af als op de vis- schersvloot, die tweehonderd mijlen uit de kust opereert. Telkens weer volgden de berichten, die met groote belangstelling ontvangen werden. Een Reuter-teiegram meldde gisteren/ uit New-York: Hier ontvangen draadlooze berichten ma ken melding van een vliegtuig, dat boven den Atlantischsn Oceaan is gezien, vliegende in westelyke richting. Men vermoedt, dat het Hinchcliffe is. Een nader Reuter-teiegram uit Londen meldde, dat geen enkel bericht binnen kwam betreffende Hinchcliffe's poging om den Atlantischen Oceaan over te vliegen. Het weer boven den Oceaan was mooi en gunstig voor den tocht. Men maakt zich ongerust. Nog steeds ls geen bericht over Hinch cliffe binnengekomen, zoodat er wel reden is, zich over zyn lot ongerust te maken. Het weer boven den Oceaan is goed. Er woei een matige Noord-Oosten wind. Elk bericht over den vlieger blyft uit; wel meldt een telegram, dat Iemand uit New Foundland om 18 uur 33 min. gisteren het vliegtuig heeft zien passeeren op 69 myl ten N. W. van St. Johns, doch men hecht daar aan weinig waarde. Een nader Reuter-teiegram uit New Foundland meldt: Hinchcliffe is nu zes uur over tyd en geen enkel bericht ls binnen gekomen. Verschil lende berichten uit New-Foundland zeggen, dat het vliegtuig gehoord 3-?, maar een -ver- gelyking van plaatsen en tyden maakt deze berichten te onwaarschynlyk om juist te zijn. LONDEN 15 Maart. Tot hedenmorgen vroeg waren omtrent het vliegtuig van cap tain Hinchcliffe te Londen uit New-York nog geen betrouwbare berichten ontvangen. Het laatste betrouwbare bericht meldde, dat het vliegtuig 170 myl ten Westen van Ier land is gesignaleerd Alle berichten van New Foundland komen uit particuliere bron en moeten ónder groot voorbehoud aanvaard worden In Amerikaansche vliegerkringen, evenals in de kringen van weerdeskundigen. wordt de poging van captain Hinchcliffe als een onverantwoordelijke waaghalzerij be schouwd, daar een vliegtuig in dit gedeelte van h?t jaar op den Oceaan bijna nimmer gunstige weersomstandigheden vindt. Zelfs woedde op het midden van .den Oceaan een storm, welKen hij moest passeeeren. Nabij New Foundland hangt voldoende vochtige nevel, om de buitenzijde van het vliegtuig met een yskorst te, bedekken. Men neemt aan, dat ook Nungesser en Colli als gevolg hiervan verongelukt zyn. Daar alle berich ten tot dusver ontbreken en het vliegtuig reeds vele uren te laat is, vreest men het ergste. Een diep tragisch ongeluk heeft gisterna middag nabij Leiden onder Leiderdorp plaats gehad. Een auto waarin drie geestelijken en de chauffeur, is van den steilen wegkant in den Rijn gegleden. De Zcercerw. heer Höp pener, deken van Delft en Kapelaan P. Th. van Diest uit Delft zijn verdronken. Het Seminarie „Hageveld" te Heemstede is hedenmorgen gesloten wegens eenige geval len van roodvonk, welke zich onder de stu denten voordoen. De Eerste Kamer heeft het „Natuurschoon- wetje" zonder hoofdelijke stemming aange nomen, evenals het wetsontwerp tot bescher ming van den industrieelen eigendom en het wetsontwerp tot verlaging van het tarief der Rijksinkomstenbelasting. In de vergadering der Eerste Kamer heeft minister Slotemaker de Bruine medegedeeld, dat een herziening der Merkenwet in voor bereiding is. Het wctsvoorstel-Zijlstra is Tweede Kamer aangenomen. door de De geheimzinnige Oceaanvlucht van Hinch cliffe. Men vreest het ergste. De arrestatie van mr. L. P. Denekamp te Den Kaag. De gearresteerde In hooger be roep van het bevel tot gevangenhouding. De juwelier BiVkcrino bekent den moord op den Parijschcn diamanthandelaar Gaston Truphème te hebben gepleegd. De administrateur der „Action Fr^ncalse", Dclest, is uit de gevangenis ontslagen. De ontvangst van koning Amanoeüah te Londen. Wreedheden van communisten in China. Griezelige verhalen van ooggetuigen. Barometerstand 9 uur van. 772. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.35. te Hoogste barometerstand 774.8 mJA. Kopenhagen. Laagste barometerstand 749.6 m.M. Vardö. Verwachting: zwakke tot matigen, meest Z.O.-wind, meest licht bewolkt, droog weer, lichte tot matige vorst des nachts, over dag weinig verandering in temperatuur. - De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot regeling van sommige van landgoederen geheven belastingen tot bevordering van het behoud van natuurschoon, het z.g. „Natuur- j schoonwetie", zonder hoofdelijke stemming i aangenomen. Het voorstel-Zijlstra tot wijziging van de wet van 30 Juni 1924 en van art. 28 der L. O. 1920, is door de Tweede Kamer met 49 tegen 28 stemmen aangenomen. NIJMEGEN (Direct ingaande) HAARLEM. Zitdagen; Maandags, Woensdags en Viijdags van 69 uur n.m Zaterdag van 59' uur. In de vergadering van de Eerste Kamer heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, naar aanleiding van vragen in het eindverslag medegedeeld, dat een her ziening van de merkenwet in voorbereiding is bij het bureau van den Industrieelen Eigendom en dat overleg wordt gepleegd o.m. met de commissie uit den Nyverheids- raad. De directie van den Koninklijken Holland- sclien Lloyd deelt ons mede, dat de maat regelen, destijds genomen in verband met het zich voordoen van eenige gevallen van typhus aan boord van het stoomschip „Gelria", tot het resultaat geleld hebben, dat vast kwam te staan dat een bacillendrager onder de opvarenden aanwezig was. Dr. E. Dinger van het Koloniaal Instituut heeft in een daartoe speciaal door de Directie van den Koninklijken Hollandsc'nen Lloyd aan boord ingericht laboratorium uitgebreide onderzoekingen verricht. Het resultaat van dit onderzoek van Dr. Dinger, die de ge- heele rondreis meemaakte, was, dat de oor zaak van de destijds opgetreden infectie kon worden ontdekt en weggenomen. De gezondheidstoestand was de afgeloopen reis uitmuntend en er bestaat geen enkele reden meer voor verdere ongerustheid. De moordenaar bekent PARIJS, 15 Maart. Na een verhoor van eenentwintig uur heeft de juwelier Meste rino bekend den diamanthandelaar Gasto: Truphème te hebben vermoord. (Het betrek hier het slachtoffer, wiens lyk brandend; werd gevonden in een bosch by Metun.) Gisteravond ontstond in do Oliekoker, van de Delftsche Kabelfabriek aan den Rot- terdamschen weg te Delft brand, doorda de ketel met lynolie overkookte. De brant weer die spoedig ter plaatse was, had ci brand vrij vlug bedwongen, zoodat het vui i tot de oliekakerij beperkt bleef, waardoo. de schade niet groot was. Door de Eerste Kamer is het wetsontwer; tot verlaging van het tarief der Ryks inkomstenbelasting, dat neerkomt op een a; geheele vermindering over de geheele linii van 20 pet., zonder hoofdelyke stem min; goedgekeurd, met aanteekening, dat r' sociaal-democraten tegen waren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1