Buitenlandsch Nieuws. Goudrege FEUILLETON. RADIO-OMROEP. MTOJi® ÜLDJPf NIEIJWE HAARLEMSCHE COURANT. Vierde Blad Vrijdag 16 Maart 1928 de ontwapeningscommissie bijeen LUCHTVERKEER. In een zeppelin boven Afrika Zeilvliegen Internationale luchtlijnen Het waren van Lear Black en zijn metgezellen MARKTNIEUW5. O STOOMVAARTLIJNEN. Vergiftiging? HET PHöBU S - S CHANDAAL Na de Barmat-affaire wordt Duitschland thans beziggehouden met het Phöbus-schan- daal. De oorsprong van dit schandaal gaat terug tot den moeilijlisten inflatietijd van 1923 en de toenmalige omstandigheden zijn tot op zekere hoogte eene verklaring voor het gebeurde. De politieke verhoudingen wa ren toentertijd onzeker en onoverzichtelijk en op den moerasbodem der inflatie en van een geweldpolitiek konden ideeën ontstaan, die in normale tijden met normale begrippen niet mogelijk zouden zijn geacht. Politieke overwegingen en verwachtingen uit dien tijd onduidelijk in opzet en doel, hebben in de na- oorlogsjaren zooveel onheil gesticht in Duitschland. Wat de groote politiek niet be reiken kan, hopen deze, meestal brave, maar onpractisclie en weinig politieke menschen met allerlei ongewone middelen te bereiken. Gelden, voor gansch andere doeleinden be stemd, worden in alle stilte voor de zonder lingste zaken besteed. Zoo werd er een maat schappij voor den bouw van motoren opge richt en een handel in varkensvleesch be gonnen. Grootbedrijfbakkerijen werden over genomen, bankzaken werden er gedaan en de hemel weet welke ondernemingen nog meer. Dat alles gaat uit van de Rijksmarine, wordt door absoluut ondeskundigen gedre ven en eindelijk, zcoals het eindigen moetmet een reuzen-verlies. De ver antwoordelijke minister weet daarvan niets of althans zeer weinig. Niemand, die al deze zaken ook maar eenigszins controleerde. Misschien is nog nooit met rijksmiddelen zóó lichtzinnig en zoo onverantwoordelijk omge sprongen als in dit geval. Lohmann en zijne kornuiten begonnen klein. En kwamen echter al spoedig gaten, en om die te stpppen, werden nieuwe onder nemingen opgezet. Wijl commercieele kennis bij de leiders ontbrak," moesten er adviseurs ingehaald worden. En welke adviseurs! Dat dergelijke dingen in 1923 konden ge beuren, is misschien begrijpelijk. Maar onbe grijpelijk is, hoe ze nog jaren hadden konden plaats vinden. Dat duidt op toestanden in 't Rijksweerministerie, die te denken geven. En 't slot is, dat het Duitsche volk voor 't politieke onverstand van een paar militairen ettelijke millloenen mag betalen. Dit is nog niet de ergste kant dezer zaak. De moreele verwoestingen, die deze zaak met zich sleept, zijn bijna nog grooter. Hier werden immers rijksmiddelen onver antwoordelijk verspild. Toen de eerste ge ruchten den kop opstaken, werd van offici- eele zijde alles ontkend. Er was geen letter van waar. Daardoor heeft de geloofwaardig heid in ambtelijke mededeelingen geleden. Rijkskanselier Marx heeft destijds in den Rijksdag open en eerlijk de tekortkomingen toegegeven en ingrijpende maatregelen in uitzicht gesteld. En thans heeft zich ook de Rijksweerminister in denzelfden zin geuit. Verder is er het element der verantwoor delijkheid. Alles wordt op kapitein Lohmann afgeschoven, dien men als zondebok in de woestijn zendt. Hi) is zeker de grootste, maar niet de eenige zondaar. Vaststaat, dat Lohmann eerlijk uit deze zaak te voorschijn treedt. Hij heeft zich zelf niet verrijkt, maar veel schade geleden bij deze affaire. Dit ontslaat hem intusschen niet van de verantwoordelijkheid, die hij op zich geladen heeft. Wat gebeurd is, is gebeurd. Daaraan is niets meer te veranderen. De rede door den Rijksminister Gröne uitgesproken, mag als waarborg gelden, dat in de toekomst voor een herhaling niet meer behoeft te worden gevreesd. PARIJS, 15 Maart. (V. D.) De beraadsla gingen der voorbereidende ontwapenings commissie worden te Parijs met spanning ge volgd. De bladen zijn echter over het alge meen van oordeel dat de commissie het niet tot de tweede lezing van de ontworpen con ventie tot beperking der bewapening zal brengen. De „Matin" verklaart: In beginsel staat het heden reeds vast dat de beraadslagingen op het doode punt zijn gekomen, en dat de com missie niet verder kan komen. In deze om standigheden wordt de tweede lezing stellig met meerderheid van stemmen verdaagd en het vaststellen van den datum voor het bij eenkomen van de algemeene ontwapenings conferentie in het midden gelaten. De „Excelsior" wijst er met nadruk op, dat de voorgenomen diplomatieke onderhandelin gen tusschen Engeland en Frankrijk na de eerste lezing, teneinde de meeningsverschil- len tusschen deze beide landen uit den weg te ruimen, niet hebben plaatsgehad. Doordat de verkiezingen naderen is verder niets gedaan. Wanneer het voorstel tot afschaffing van den dienstplicht en het vervangen daarvan door beroepslegers te Genève werkelijk zal worden toegelicht, dan hoopt men in Fran- sche kringen, dat Paul Bongour zich eenige dagen zal onttrekken aan de verplichtingen die de verkiezingscampagne hem oplegt, ten einde te Genève opnieuw het Fransche standpunt te vertegenwoordigen. Voor het geval dat Paul Boncour niet te Genève zou kunnen komen, denkt men er over den mi nister van Oorlog, Painlevé naar Genève te zenden. CONFERENTIE DER IN- EN UITVOER VERBODEN Dr. Postfcuma aan 't woord. In de conferentie tot afschaffing van de uitvoerverboden op ruwe huiden en beende ren hield dr. Pcsthuma gisteren een rede over de uitzonderingsbepaling op de conven tie tot afschaffing van uitvoerverboden, welke is voorgesteld door de regeering van Tsjecho-Slowakije. Deze uitzonderingsbepaling heeft betrek king op ruw lèder en huiden. De heer Posthu- "na deed opmerken, dat deze reserve voor waardelijk is. mede omdat de Tsjechische re- geéring er niet zeker van is, dat deze confe rentie er in zal slagen, door een internatio nale overeenkomst van alle belanghebbende 'anden de oorzaken op te heffen, die de handhaving van het huidige exportsysteem nog noodig maken. De heer Posthuma wees er op, dat de mi nister van buitenlandsche zaken van Tsjecho- Slowakije had meegedeeld, dat zijn regeering geen afstand kan doen van de procedure van vergunningen, zoolang een internationale regeling van dit vraagstuk nog niet verzekerd is in den zin van een absolute wederkeerige vrijheid, zooals in de slot-acte van de con ventie is bepaald. Volgens dr. Posthuma doen zich hierbij twee vragen voor: 1. Wat zijn de oorzaken, waardoor het huidige exportsysteem ten opzichte van huiden nog gehandhaafd wordt? en 2, Zal men er in slagen een abso lute wederkeerige vrijheid tot stand te bren gen? Dr. Posthuma besprak voorts de belangen, welke Nederland bij den beenderenhandel heeft. Hij heeft met veel genoegen gezien, dat de Belgische regeering voor beenderen en de Tsjechische voor huiden de kwestie van de uitvoerverboden heeft vastgekoppeld aan die betreffende de uitvoerrechten. Spre ker herinnert er aan, dat hij reeds tijdens de conferentie van 1927 heeft gewezen op het verhand tusschen de in- en uitvoerverboden eenerzijds en de in- en uitvoerrechten ander zijds. Ook uit hetgeen in de veiligheidscom missie is gezegd nopens de wenschelijkheid om de interpretatie van Volkenbondsconven ties aan het Internationaal Gerechtshof over te laten, heeft spr. kunnen zien, dat er een zekere vooruitgang in de ideeën merkbaar is Een en ander sterkt hem in de overtuiging, dat de wereldvrede uitsluitend op een abso luut wederkeerige vrijheid gebaseerd kan zijn. Dr. Posthuma verklaarde, dat er op het oogenblik in Nederland geen uitvoerverbo den op huiden en beenderen bestaan, en dat leer zelfs geheel vrij is van invoerrechten. Kan deze conferentie niet tot overeenstem ming komen, hetgeen zou beteekenen dat de regeeringen van Duitschland en Oostenrijk genoodzaakt zouden zijn de uitvoerverboden te handhaven, dan vreest spreker, dat ook de Nederlandsche regeering gedwongen zal wor den een wetsontwerp bij de volksvertegen woordiging in te dienen, om soortgelijke maatregelen ten opzichte van huiden en been deren te nemen. RELLETJES IN DE PARIJSCHE UNIVERSITEIT Prof. Champy, onlangs benoemd tot hoog leeraar in de weefselleer aan de medische faculteit te Parijs, zou Dinsdag zijn eerste college geven. De benoeming, door minister Herriot geschied, volgens den een op strikt normale wijze, volgens den ander langs slinksche en kronkelende wegen, was reeds vele weken het onderwerp van een heftigen strijd, en de tegenstanders hadden dan ook aangekondigd dat ze het den nieuwen hoog- ieeraar, die radicale politieke beginselen schijnt toegedaan, niet gemakkelijk zouden maken. Toen prof. Champy, in rok en witte das, gevolgd door den deken der faculteit en een aantal professoren op het podium verscheen, ontstond er eensklaps een geweldig tumult, dat volgens sommige bladen precies een uur aanhield, den geheelen duur van het college. Een helsch spektakel, gesis en gefluit, waar aan naar later is vastgesteld zich voor namelijk jongelieden schuldig maakten, die anders nooit een voet in de medische facul teit zetten. Glimlachend sloeg de onverstoorbare hoog leeraar het kwajongensgedoe gade. Telkens poogde hij aan het woord te komen, en toen het uur was verstreken verdween hij, toege juicht door zijn aanhangers. In de college zaal werd nog een beetje gevochten, waarbij eenige lichtgewonden vielen. Buiten trok een tegenbetooging naar het huis van prof. Champy om hem hulde te brengen. Gisteren hebben de royalistische studenten voor de tweede maal getracht het college van prof. Champy in de war te sturen. Terwijl ze sr eergisteren mee volstonden herrie te ma ken, openden ze gisteren een bombardement met sinaasappelen op den katheder. Buiten de universiteit kwam het daarna tot een botsing tusschen de royalisten en re- publikeinsche studenten, waarbij volgens de Quotidien" verscheidene studenten werden gewond en zich in het ziekenhuis moesten '.aten verbinden. In het geheel zijn 17 studenten gearres teerd, doch na vaststelling hunner identiteit weer vrijgelaten. DE IN RUSLAND GEARRESTEERDE DUITSCHE INGENIEURS. Naar wordt gemeld, is naar aanleiding van de arrestatie van Duitsche ingenieurs en technici in het Donetzgebied den Duit- schen ambassadeur te Moskou opgedragen, de Sowjet-regeering te verzoeken terstond nauwkeurige ophelderingen te geven om trent de vraag, welke concrete beschuldi gingen tegen ieder in het bijzonder worden ingebracht en welke bewijzen zij voor deze beschuldigingen heeft. ROMAN VAN EMMA VON BRANDIS—ZELION 6 Een hertegewei, hetwelk den gevel sierde, duidde aan, dat hier het jagersbedrijf werd uitgeoefend. Voor het huis was een groote gesneden grasvlakte, de speelplaats voor de kinderen. Die tuimelden daar vroolijk in het rond: er waren er n et minder dan acht, jongens en meisjes, grootere en kleinere, blonde en donkere. Plotseling klonk uit hun midden de kreet: „Daar komt Gretchen!" Gretchen! Gretchen! klonk het verder in veelstemmig koor en de kleine zag zich weldra door de vroolijke kinderschaar om ringd. Maar zij brak zich baan door de bonte rij. Krachtig ontworstelde ze zich aan de zacht omklemmende armen van den driejarigen Hans, en riep: Laat me los, ik moet eerst tante en oom goeden dag zeggen. Moeder wil dat, zei ze. Ja, als ze er niet zijn, kan je het ook Tevens zal te Moskou de eisch worden gesteld, dat den Duitschen consul-generaal te Charkow zal worden toegestaan de ge arresteerde Duitschers te bezoeken. Het Tass meldt, dat volgens ontvangen berichten de wegens een contra-revolution- naire samenzwering tegen de mijnbouw- industrie in het Donetz-bekken gearres teerde personen zich in het huis van be waring te Rostow a.d. Don bevonden. Er is een uitgebreid en nauwkeurig on derzoek ingesteld. DE VOLKENBONDSUNIE. Uit Brussel wordt geseind, dat het be stuur van de Internationale Unie van Vol- kenbondsvereenigingen, dat te Brussel is bijeengekomen, de jaarvergadering der Unie op de eerste week van Juli te 's-Graven- hage heeft vastgesteld. Tot de aldaar te behandelen onderwer pen behooren de kwestie der nationale min derheden en die der ontwapening. De bijeenkomst der internationale eco nomische conferentie, bedoeld ter bestu deering van de resultaten der Economische Conferentie van 1927, is in October te Praag bepaald. STUDENTENRELLETJES TE LUIK Socialistische studenten hadden te Luik strooibiljetten aangeplakt, waarin een lezing van den Duitschen afgevaardigde Bergstras- ser werd aangekondigd. Andere studenten trokken deze biljetten van de muren en ver brandden ze op het plein voor de universiteit. Daarop ontstonden gevechten tusschen de beide partijen, zoodat de politie tusschen beide moest komen. Tegen den avond herhaalden zich de in cidenten. De nationalistische studenten be gaven zich naar het volkshuis en de politie moest weder krachtig optreden om de orde te bewaren. Terwijl zij de betocgers uiteen dreef, stapte Bergstrasser in zijn auto en keerde hij naar het station terug. BANDIETEN ONSCHADELIJK GEMAAKT Aan de Russisch-Roemeensche grens is een groote bende ontdekt, die in opdracht van een Roemeenschen spionnagedienst vijftien overvallen op Russisch gebied heeft gepleegd, waarbij in de meeste gevallen sowjetbeamb- ten zijn vermoord. Het grootste gedeelte der bende werd bij een vuurgevecht gedood, ter wijl verder 41 bandieten en personen, die met de bende in verbinding hadden gestaan, zijn gearresteerd. Allen hebben hun betrek kingen tot de bende bekend. DE EGYPTISCHE KABINETSCRISIS Het bestuur der liberale partij heeft beslo ten de coalitie met de Wafd (nationalistische partij) voort te zetten en deel te nemen aan een kabinet onder leiding van den nationa- listischen leider Moestafa Nahas Pasja. Gis terenmiddag zou Nahas Pasja den koning meedeelen bereid te zijn een kabinet te vor men met deelneming der liberalen. DE DAMBREUK BIJ LOS ANGELES Tal van menschen, die bij de dambreuk uit angst naar de bergen gevlucht waren, zijn in middels teniggekeerd. Men hoopt derhalve dat de verliescijfers kleiner zullen zijn dan aangenomen werd. AMERIKA EN DE ARBITRAGE VERDRAGEN Kellogg, de staatssecretaris van buiten landsche zaken, voerde aan een diner, te zyner eere georganiseerd door de vereeni- ging voor de buitenlandsche betrekkingen, opnieuw de argumenten aan, die hij reeds' herhaaldelijk heeft uiteengezet ten gunste van een multilateraal anti-oorlogsverdrag zonder resticties, lieve dan bilaterale pac ten. Hij verklaarde, dat Amerika nooit zal deelnemen aan eenige overeenkomst, die in direct of stilzwijgend een militair bondge nootschap zou zijn, en zich nooit bij voor baat zou verbinden tot het gebruiken van zijn gewapende macht tegen eenig ander land. Terzelfder tijd zuulen de Vereenigde Staten nooit achterblijven in een doeltref fende beweging ten gunste van den wereld vrede. Kellogg sprak de hoop uit, dat het Fransch-Amerikaansch verdrag als voor beeld zal dienen voor het sluiten van ver dragen met andere Staten, ter vervanging van de arbitrageverdragen, die binnenkort afloopen. Kellogg besloot zijn rede als volgt: Ik ben volstrekt niet zoo blind te gelooven, dat het duizendjarig rijk is aangebroken, doch ik geloof, dat de wereld met groote passen voortschrijdt in de richting van vredelieven de beslechting der nationale en gemeen schappelijke geschillen. Het volk wenscht eenstemmig afschaffing van den oorlog. Ik zal al het mogelijke doen ten gunste van verdragen van arbitrage en verzoening en het afweren van den oorlog. VAN HET VATICAAN Z.Eminentie Kardinaal Mundelein, Aarts bisschop van Chicago, is voor een kort ver blijf te Rome aangekomen en door den H. Vader in particuliere audiëntie ontvangen. Vóór Paschen wil Z.Em. weer in Chicago te rug zijn. NIEUWE EXECUTIES IN MEXICO Een priester en 5 leeken Aangekondigd wordt, dat men a.s. Maan dag op het kerkhof Elsaicito, na vonnissing door een krijgsgerecht, een priester en vijf leeken zal ter dood brengen die beschuldigd zijn van ophitsing tot oproer. Een onbekende episode uit den oorlog. Op een bijeenkomst van de Deutsche Kolonialgesellschaft heeft ingenieur I. Goe- bel een voordracht gehouden over een epi sode van den lucht-oorlog, die tot nu toe onbekend was, en wel over een vaart van den Zeppelin-kruiser L. 59 naar Afrika. Invenieur Goebel, die aan deze lucht-expe- ditie heeft deelgenomen, heeft nu over deze groote daad in den lucht-oorlog het volgende medegedeeld: Het marine-luchtschip L. 59 had twee voorgangers gehad, den S. L. X. die de ope raties der centrale mogendheden op het Zuid-Oostelijk oorlogsterrein moest steu nen, en den 27sten Juli 1916 in de Zwarte Zee is verloren gegaan. In de plaats hier van kwam de L. Z. 101, die bommen op Boekarest heeft afgeworpen, maar wegens de ver gevorderde afweer-techniek spoedig werd terug getrokken. De koloniale troep van Lettow-Vorbeck, die van de buitenwe reld was afgesneden, begon meer en meer de algemeene deelneming in Duitschland te wekken. De troepen leden groot gebrek aan geneesmiddelen tegen de tropische koorts en andere ziekten en hadden drin gend behoefte aan ammunitie. Het lucht schip L. 57 werd bestemd als drager voor een hulp-expeditie. Maar voor het naar Bulgarije werd gezonden, werd het op een onverklaarbare manier in Jüterborg ver nield. Nu werd de Zeppelin 104 middendoor gesneden en door een tusschenbouw 30 M verlengd, zoodat hij een lengte had van 226.50 M. Hij werd voorzien met het teekei? L. 59. De verbouwing had plaats op de Zeppelin-werf Staaken bij Snandau. De kruiser ontwikkelde een snelheid van on geveer 103 K.M. per uur en droeg een la ding, die een gewicht had van 50021 K.G Commandant was kapitein-luitenant Ludwir Boekholt. Den 3den November 1917 verlie1" het schip de hal der werf, om in de vlieg- haven Jambol in Bulgarije het eerste dool van zijn uitreis te bereiken. Van Jambe! werd de vaart in de richting Afrika voort gezet. De vaart van L. 59, die in het begin met buitengewoon slecht weer had te kam pen, ging dan over het Meer van Marmo ra, over den Bosporus en Creta naar dc Middellandsche Zee toe. dan over het Sit- trah-meer naar de Afrikaansche kust en de Sahara-woestijn in. De kruiser vloog over de oases Farafrab en Dachel, passeerde den keerkring van dr Kreeft en naderde met een Zuid-Zuid- Oostelijken koers het Nijl-dal. Bij Wadi- Halfa ging het over den Nill, bij Dongolr werd de Nijl nog eens gekruist en to ward de koers naar de Bejuda-steppen in geslagen, die zich uitstrekken tot aan Khar toem. Het einddoel van de reis was de Makon- de-hoogvlakte, waar men de standplaats var Lettow-Vorbeck vermoedde. Tot voor korten tijd had deze zich ook werkelijk daar be vonden en geen idee gehad, dat er om dien tijd een luchtschip boven den Soedan zweefde. Toen de L 59 ds hoogte van Wa- di-Mokattem had bereikt, dook aan den gezichtseinder, bij de samenvloeiing van der Witten en den Blauwen Nijl, de Wahdi-stad Khartoem op. Daar vonkte het verre Nauen; „Laatste steunpunt van Lettow- Vorbeck, Revala, verloren. Makonde-hoog- land geheel in bezit der Engelschen. Troepen Lettow-Vorbeck gedeeltelijk gevangen. Da delijk omkeeren." Het bevel moest worden gehoorzaamd en uitgevoerd. Aan het lot der troepen war niets te veranderen en het gebied, dat ze nog hielden, was zóó klein, dat er aan een landing- niet meer kon worden gedacht Geen meteoroloog, geen vonkstation, geen geoefende troep verwachtte het luchtschip terwijl daarentegen de Engelschen, zooals men later heeft vernomen, voorbereid wa ren op het verschijnen van een Duitsch luchtschip. Lettow-Vorbeck twijfelt er nu nog aan, of de L.59 den stand van de troepen ooit had kunnen vinden en meent dat men de expediie vier weken vroeger had moeten beginnen. De voortzetting tier vaart zou dus alleen nog sportieve betee- kenis hebben gehr.d. Terug ging de vaart denzelfden weg door de woestijn naar de Middellandsche Zee 25 November landde de L.59 in Jambol. Het luchtschip had 6757 K.M. in 95 uur afge legd, was boven drie werelddeelen gevlogen en had drie klimaa-zones doorkruist. Men zou er dus reeds in 1917 in geslaagd zijn met L.59 naar Amerika te komen, men zor zelfs Chicago hebben bereikt en nog verder zijn gekomen. Nog minder is er bekend van de tweedr Afrika-vaart van L.59. Deze ging naar de Nijl-delta tot Port Said, maar hier werd de reis afgebroken. Boven Napels werden dan 6400 K.G. bommen afgeworpen. Den 7den April steeg L.59 op voor zijn laatste reis (1918). Er moest een aanval op Malta wor den gedaan. In de bocht van Cattaro op dc hoogte van Brindisi werd het luchtschip ge zien door de Duitsche U-boot 53 en var hieruit werd bemerkt, dat het plotseling in vlammen stond. Waarschijnlijk had er eer benzine-ontploffing plaats gehad. Niet alle getuigen van de vaart naar Afrika zijn daarbij omgekomen. Het luchtschip droeg or dien dag toevallig slechts een bemanning van 22 koppen, die allen den dood hebber gevonden. In Jambol is een gedenksteen opgericht, die de herinnering aan hen be waart. Een Duitsche expeditie naar Amerika. Een W. B. telegram meldt uit Berlijn: De „Deutsche Allg. Ztg." seint uit Königs- berg, dat de leider der zeilvliegerschool, de gep. ritmeester Röhre, benoemd is tot lei der van een Duitsche zeilvliegerexpeditie naar de Ver. Staten. Van de zijde der RöhnRissiiten-Gesellschaft, zijn ook nog voor deze expeditie de zeilviiegers Lauben- thal en Hesselbach aangewezen. Uit Praag meldt een W. B.-telegram: Dezer dagen zal de ministerraad zich bezig houden met de quaestie betreffende de concessie-verleening voo rde internatio nale vlieglijnen Praag—Rotterdam en Praag MariënbadFürth. Deze viieglijnen zullen worden beheerd door het „Tschechoslowakische Flugverkehrs- gesellschaft". In samenwerking met de Engelsche maat schappij „Imperial Airways" wordt, na af loop van de internationale besprekingen, de lijn PraagMariënbadFrankfort a. d. MainKeulen in aansluiting op Londen, in bedrijf gesteld. Een B. T. A.-telegram meldt uit Madrid: Een Nederlandsch vliegtuig, bemand met vijf vliegers, landde op het vliegveld Quatic Vents. De Nederlanders brachten het allereerst een bezoek aan hun gezant. Zij verklaarden eerst een bezoek te gaan brengen aan verschillende Spaansche steden en daarna naar Londen te zullen terug- keeren. In Mei zouden zij dan hun raid naar de Kaap en later naar China beginnen. Uit deze mededeelingen blijkt, dat het tele gram doelt op den Amerikaan, den heer Van Lear Eiack, die met Geysendorffer en Scholte, als piloten, een bezoek aan Spanje heeft gebracht. AMSTERDAM, 15 Maart. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 67.25, id. blau wen f 5.506.25, id. bravo's f 66.50, id. bl. eigenheimers f 5-50—5-75» »d- roodstar f 5.505.75, id. industrie f 2.75 4, id. Juin per 50 kg. f 88.50, id. blauwe poters f 3.50 3-75» td. bonte poters f 3.503.75, id. Bevelanders f 5.75 6, IJpolder bravo's f 66.50, id. roodstar f 5.255.50, Drentsche eigenheimers f 2.254-25, Anna Paulowna zand f 78, Hillegommer zandaardappelen f 78. Friesche bor- gers f 5.506, id. blauwe borgers f 5.505.75» id. roodstar f 5.505.75, alles p. hl. HALFWEG, 14 Maart. Eierveiling. Aanvoer 15.000 st. kippen- f 4.806.10, eenden- f 55.45- Handel vlug. BARNEVELD, 15 Maart. Eieren. Aanvoer 800.000 st. Prijs f 5.256.30. Handel redelijk. GOUDA, 15 Maart..Kaas. Ter markt waren 114 partijen. Prijzen f 5053, rijksmerk ie soort f 5659, 2e soort f 52 55. Handel vlug. HOORN, 14 Maart. Kaas. Aangevoerd 13 stapels fabrieks kaas f 49 y2 st. boerenkaas f st. fabrickscommis- sie f 1 st. boerencomm. f totaal 14 stapels, wegende 20.655 kg. Handel vlug. DELFT, 15 Maart. Boter. Aanvoer 4/8 en x/x6 v., te zamen 90 kg. Prijs f 2.35 p. kg. Handel vlug» SCHAGEN, 15 Maart. Vee. Aangevoerd stier 16 magere gelde koeien f 140280 83 vette koeien f 250 425 30 kalfkoeien f 200300, 383 nuchtere kalveren f 10—13 178 overhouders f 25—37 28 magere varkens f 1830 46 vette varkens 5864 c. per fcg. t 123 biggen f 1015 10 paarden f 175350. Handel Boter. Aanvoer 38 kg. f 22.20 per kg. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. BRUNSWIJK 14/3 v. Rotterdam te Emden. CALEDONIA 14/3 v. Aberdeen n. Rotterdam. DORDRECHT 14/3 v. Beaumont te Havre. EMMAPLEIN 15/3 Holtenau gep., Oxelösund n. Rotterd. GROENLO 14/3 v. Carloforte n. Antwerpen. GRONINGEN, sleepb., 14/3 v. Avonmouth n. Tilbury, met een baggerm. en bak op sleept. MAASBURG 14/3 v. Oran n. Eahia Blanca. MARNE, m.s., 12/3 v. Rott. te Rouaan. NEERLAND IA, De Groot, 12/3 v. Middelfahrt te Ham burg. MEUSE, m.s., 12/3 v. Amsterdam te Rouaan. NEPTUNUS, Oosterhijuis, 14/3 v. Lysekil n. Aarhus SEINE, m.b., 12/3 v. Amsterdam te Rouaan, TENBERGEN 14/3 v. Galveston te Bremen. THEANO 14/3 v. Dublin te Belfast. VECHTDIJK 15/3 v. Hamburg te Vlissingen. WAAL 14/3 Gibraltar gep., Emden n. Algiers. WIELDRECHT X4/3 Constantinopel gep., Rouaan n. Constanza. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. RADJA (thuisf.) 14/3 te Djeddah. SAPAROEA 15.3 v. Batavia te Amsterdam. SEMBILAN (uitr.) 14/3 v. Genua. SINGKEP (thuisr.) 14/3 te Londen. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. AJAX 14/3 v. Hamburg n. Amst. BACCHUS 13 3 v. W.-Indië te New York, BERENICE 14/3 v. Algiers n. Malta. BREDA (uitr.) pass. 14/3 Azoren. EOS 14/3 v. Rott. te Vigo. FOHR 15/3 v. Oporto te Amsterdam. HERCULES 15/3 v. W.-Indië, 1. v. Havre, te Amst. ILOS 14/3 v. Genua te Valencia. IRENE 14/3 v. Salonica n. Kiirassl. JAN VAN NASSAU 12/3 v. Curacao n. Aruba. JASON (thuisr.) pass. 15/3 v.m. 5 u. 20 Vlissingen van Antwerpen. JUNO 14/3. v. Constantinopel n. Bourgas. MEDEA, Lissabon n. Amst., pass. 15/3 Dungeness. MEROPE 14/3 v. Messina n. Palermo. NICKERIE (thuisr.') 14/3 v. Madera n. Plymouth. NOTOS 14/3 v. Tarragona n. Castellon. ORPHEUS 14/3 v. Fiume n. Gravosa. THESEUS 14/3 v. Pasages n. Bilbao. VENUS 14/3 v. Alexandrië n. Castellon. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. VALENTIJN, Rott. n. Batavia, 15/3 v. Perirn. KON. HOLL. LLOYD. MONTFERLAND (thuisr.) 13/3 te Teneriffe. HOLLAND—AFRIKA LIJN. HEEMSKERK 13/3 v. Mozambique n. Mikidani. RANDFONTEIN (thuisr.) pass. 14/3 Ouessant. RIJPERKERK (uitr.) 14/3 te Durban. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BEEMSTERDIJK 14/3 v. Rott. n. Boston. GROOTENDIJK, New York n. Rott., pass. 14/3 Lizard. KINDERDIJK 14/3 v. Vanvcouver I. v. Hamburg te Rott. LCCHGOIL, v. de Noord-Pacific n. Rotterdam, 14/3 te Panama. VEENDAM 14/3 v. W.-Indië te New York. VOLENDAM, Rott. n. New York, 14/3 v. Southampton. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. RIDDERKERK 14/3 v. Hamburg n. Antwerpen. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. GEMMA 15/3 v. Amsterdam te Amst. OUDERKERK (thuisr.) 15/3 v. Shanghai. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. EEMSTROOM 15/3 v. Hamburg te Amsterdam. JAVA—BENGALEN LIJN. PERIM, Calcutta n. Java, 14/3 te Rangoon. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KERTOSONO (thuisr.) pass. 14/3 Gibraltar. SITOEBONDO (thuisr.) 14/3 v. Padang. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. EURYMEDON, v. Liverp. n. Batavia 13/3 te Port Said. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY 14/3 v. Spezia te Messina. JONGE JACOBUS15/3 v. Rott. te Barcelona. JONGE MARIA 14/3 v. Lipari te Genua. Dit fijne stuk Ei-zeep GRATIS bij 3 pakjes Duif-Zeeppoeder Vetloogmeel Ie Soort. Vraag afdruk van ome PAASCH-PUZZEL. Kon. Zeepfabrieken De Duif voorh. CHR. PLEINES, Den Dolder. ZATERDAG 17 MAART. HILVERSUM, 1060 M. 12.00 Politieber. 12.35— 2.00 Lunchmuziek door het Trio Groeneveld. 2.45 3.45 Dansles doer C. Klinkert. 3.50 Italiaansche taalles. 4.305.15 Fransche taalles. 5.156.00 Duitsche taalles. ó.oo7.15 Concert door het Omroep orkest. 7.157.45 Tuinbon whalfuurtje door den heer R. Buisman Rozen in den hof. 7.45 Politieber. 10.30 Het Gooisch Vocaal Kwartet o.l.v. W. Breman (R. v. Stam, sopraan, A. Le Claire, alt. N. Plooyer, tenor. Adr. Rybroek, bas. O. Biichler en Bep. Doyer a. d. vleu gel. Inleiding van de nummers door W. Breman. 1. Twee duetten voor alt en bas, Brahms, a- Die Nonne und der Ritter. b- Es rauscht das Wasser. 2. Drie liederen u. d. reeks „Dichterliebe" van H. Heine en R. Schumann, a- lm wunderschönen Monat Mai. b- Am leuchfenden Sommermorgen. c- Ich grolle nicht (bas). 3a- Where er you walk. Aria u. h. oratorium „Semele", Handel b- „Ghasel", tekst v. H. Swarth en muz. v. H. Zagwyn (alt). No's 1, 2 en 3 a. d. vleugel O. Euchler, 4a- Egi- dius, waer bestu bleven. Muz. van Ere»~a:i. b- Zij slui mert Uit den sonnettenkrans „Mathild Tekst v. Perk en muz. v. Diepenbrock. c- Naer Oostlant.uit „Oud Nederlandsche Minneliedjes" van W. Pijper. 5a- Aria uit „Judas Makkabaus", Handel, b- Wiegenlied, Schu bert. c- Mondnacht, Schumann (Sopraan). Nos. 4 en - a. d. vleugel Bep Doyer. 6. Iets over Brahms en zij- „Liebeslieder". Inleiding van W. Breman: Brahms, dn gesloten Noord-Duitscher. Invloed van de Wiener Wale zer op hem en vele andere componisten. Iets over Wee5 nen. Over oude dansen uit vroegere eeuwen. De Wiener Walzer-Brahms „Liebeslieder". 7. Uitvoering van de Liebeslieder (ie reeks). HUIZEN, 341 M. Na 6 uur 1950 M. 12.30 Tijds. 12.301.30 KRO. Lunchmuziek door het trio ,'.\t inkels 3.004.00 KRO Kinderuurtie. De dames Ria Mul der en Jeanny Leeflang en Jac. Suerink. 5.006.00 KRO. Dinermuziek 6.006.30 KRO. Litterair half uurtje. Spr. P. v. d. Meer de Walcheren. 1. Bretonsche legenden. Koenen. 2. Nieuwe Geluiden, 3e druk. Dirk Coster. 2. de Nederlandsche Poëzie in 100 verzen. Dirk Coster. 6.307.00 KRO. Dinermuziek. 7.007.30 KRO. Cursus Hollandsch door D. G. G. v. RingcIesteiL. 7.308.00 Spr. Mr. F. Vorstman u«t Haarlem. De inrichting van onzen Staat. 8.00 KRO. Concert. Mej, E. de Haas, sopraan. F. Boshatr, piano. W. Laghuwitzt viool. F. Kwart, cello. Spr. Pater H. v. Vree S. V. D. ui, het Missiehuis te Soesterberg Hoe Europa en Amerikat China in dezen toestand gebracht hebben in verband me, de missiën. 1. 't Karakter der Chmeesche beschaving wie verbrak de verstoring? De Westerlingen vanaf 1842, de Chineesche studenten in Europa en Amerika). De verwording, het verval van het oude, de beginsel loosheid van h"t nieuwe. 2. De gebeurtenissen der laatste 30 jaren. De Chaos. 3. Het dilemma voor China onder gang of regenereeren in het Christendom. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1.2 2.20 Orkestconcert. 2.25—4.55 Int- Rugbywedstrijd Enge land—Schotland. 4-55 Het Carlton Mason Sextet en D. Greene, sopraan. 5.35 Kinderuurtie. 6.20 Het Carlton Mason Sextet. R. Cliivers, bariton. 7-20 Muziekcauserie. 7.35 Pianoconcert. 7.45 Lezing The varsity boat race. 8.05 Iersche muziek, door de Marine kapel. 8.50 Iersch muziekfeest. De Clann Ngaedheal Pipers Band. U. O. Connor, declamatie. D. M. Coiligh, zanger. A. Darley, viool. 9-20 Nieuws- ber. 9.35 Voorlezing uit eigen werken, door Miss R. M. Ayres. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Variëté. 10.50 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 W- t°-50 Concert. 3.504.50 Concert door de Homonyme Jazz. 8.5011.20 Galaconcert. Orkest, iazzband en artisten uit de Parijzer Theaters. LANGENBERG 469 M. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.206.20 Orkestconcert. 6.507.20 Declamatie uit Hauptmann's „Till Eulenspiegel". 7-208.20 Concert. Koorver. Keulen. 8.20 Vroolijke avond met Eygen Transky, tenor. W. Auerbac-h etc. Als inlage „lm Olpore", hoornspel van P. Hailing. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN). ii. 107.05 Lezingen en lessen. 7.20 „Der Graf von Luxemburg", operette in 3 acten van Lehar. 9-50 11.50 Dansmyziek en dansles. HAMBURG 395 M. 4.20 Russisch concert. 5-*o* Vroolijk allerlei. Concert. 7 20 „Vorfrühling", een vroolijke avond. Orkest en solisten. 11.2011.50 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.33— 10.35 Symphome-orkest o.l.v. E. Fassin. Gistermorgen is het gezin van den ar« beider Leenhoudt, te Kruisweg, gem. Bloiswjjk, plotseling ongesteld geworden, onder vergiftigingsverschijnselen. Onmiddellijke opneming van het geheele gezin: man, vrouw en drie nog jeugdige kinderen, werd noodzakelijk geacht. De toestand is zorgerlijk. slecht doen, zei een der oudere jongens, die haar lachend den weg trachtte te versper ren. Maar Gretchen sloop hem behendig voorbij en stond weldra hijgend op den stoep van het huis. Daar zat op de steenen bank de vader behaaglijk zijn pijpje te rooken en zijn vrouw met den kleinste op den schoot naast hem. Nu wat was er, Gretel, vroeg de hout vester, terwijl hij glimlachend den langen blonden snorbaard streek, wat is er, heb je weer moeten weren tegen die brutale bende? Ja, antwoordde het kind, zij wilden me niet bij u laten, en moeder had toch ge zegd, dat ik altijd oom en tante houtvester eerst goeden dag moet zeggen, als ze thuk- zijn. Goed zoo, Gretel, riep de houtvester, terwijl hij met de hand door het donker: krulhaar van de kleine woelde, dat is braaf aan het woord van je moeder most je altijd gehoorzamen, al moet je je daarbij ook door een heele schaar wilde knapen slaan. Hoe gaat het met je moeder? mengd: zich nu ook de vrouw van den houtvester in het gesprek, terwijl zij haar vriende lijke oogen welwillend op Gretchen liet rusten. O, zeer goed, antwoordde het kind verstrooid, terwijl zij zich met den kle'nr vermaakte, die van genoegen kraaide en .uet de dikke handjes op de roode wangei van zijn vriendin rondpatste. Gretchen liet zi ch vermudwen, gaf den geduldig van het grasveld, kom je toen ein delijk, we kunnen beginnen. Gretchen, Gretchen, schalde het on kleine nog een hartelijken kus en vloog daarop als een wervelwind op de kinder schaar toe, in welker midden ze spoedig was opgenomen. Daar gloeiden de wangen lichtten de oogen, de voetjes stampten lus tig op den grond en uit acht frissche kin- lerkelen schalde het gezang: „Ringele, ringele, rozenkrans. vVie gaat er nu met ons ten dans?" III. DE WONDERDOKTER Koenraad vermocht het gevoel van vrees, nadat hij de zieke verlaten had en in het bosch was gewandeld, niet af te schudden. Hij ging op den dik bemosten wortel van een eik zitten óm na te denken. Wat valt er te doen? vroeg hij zich af. zij moet weder gezond worden. Mijn arme vrouw! Wat heb ik aan haar misdaan! Om hem heen groeide en ontsproot hst in lente heerlijkheid; hij zag niets van dit alles en zon en zon. Altijd weder opnieuw trad daar bij als een spook het beeld der steenen gravin" voor hem op. Hij huiverde, zelfs in de stralen der lentezon, en het was nem of voelde hij den greep der koude hand cp zijn hart. Eindelijk stond hij op en stapte op het huis van den houtvester toe. Daar was de speelplaats der kinaeren leeg geworden, maar de houtvester zat nog ge moedelijk naast zijn vrouw op de steenen bank en blies blauwe rookwolken uit zijn pijp in de lucht. Wat is er Koenraad, riep hij dezen tegemoet, toen nij de donkere wolk be merkte, welke op des jagers voornoofd zich teekende. Heer houtvester, sprak Koenraad, ter wijl zijn stem van onrust beefde, ik wilde vragen, of u mij een paar uur vrij wilde geven, ik wil ze weder inhalen; ik moet naar het dorp. Wat is er in het dorp te halen? Ik wil naar den smid gaan; hij moet zelf komen. De dranken, die hij voorgeschre ven heeft, hebben niet geholpen en er moet raad geschaft worden. Het gaat steeds achteruit met haar, zuchtte hij. De houtvester en zijn vrouw zagen ver schrikt op. Anne Marie ging hun beiden zeer ter harte. Er ontstond een kort pauze. Koenraad, waagde de vrouw het te beginnen, waarom gaat gij niet liever naar een ordentelijken, kundigen dokter? Ik wil op dp geneeskunst van Schmied volstrekt geen aanmerking maken, maar zijn moeder zaliger zou zeggen: Er gaat toch maar niets boven een bestudeerden arts, die terstond weet te zeggen, waar de kwaal zit". Ik houd niet veel van de kunde der artsen, antwoordde de jager, die tasten dik wijls eerst recht in het duister, en daar zij dat niet willen bekennen, zoo probeeren zij aan de arme zieken alles, tot zij ze dood ge dokterd hebben Maar er zijn toch zeer ervaren dokters, die bij honderden de pijnen geminderd, ja ze i het leven gered hebben, was het volhou- I dende antwoord der goedo vrouw. Onze dokter is zeer knap, wat heeft die al niet I gedaan. De smid ook, zeide Koenraad. Ja, mijnentwege Schmied ook, maar bij je Anne Marie heeft hij met al zijn kwakzalverij nog niets gebeterd. Hij moet zelf komen en haar zien, wellicht is met zijn bestrijken iets te doen. Ik ga naar den smid, voegde hij er vast beraden aan toe. De vrouw schudde hot hoofd en de hout vester zei met een goedhartigen spot: Wat geeft het moeder, hem kunt ge toch niet van zijn voornemen afbrengen. Adieu, Koenraad, ga maar naar den smid. En de jager ging heen. In de verte tee kende de dorpskerk zich reeds tegen de blauwe lucht af en de weg was spoedig af gelegd. Een luid „hallo" deed den jager op schrikken uit zijn gepeins. Hij ontwaarde de kinderen van den houtvester met Gretchen in hun midden. Wat hebt ge hier te doen? vroeg de jager. Wij moeten van vader een boodschap brengen aan den meester, antwoordde een der jongens. Zoo? En daar moet Gretel natuurlijk weder bij zijn, zonder haar kan er niets gebeuren. Die oude vrouw van den meester heeft nog appelen in naar la bewaard, verklaarde Gretchen de reden van haar bijzijn. Ja waarlijk, dan wordt het mcetippelen wel beloond, zei de jager. Ik ga naar den schout en dan naar den smid; daar kunt ge me wel afhalen, als jullie met je bood schap klaar zijt. Gretchens verwachting werd niet be schaamd. De oude moeder van den meester, opende vrijgevig haar schatkamer en Gret chen droeg in iedere hand een roodwan- gigen appel, toen zij met haar speelmak kertjes naar de afgesproken plaats bij den smid wandelde. De woning van den smid stond in de schaduw van groote linden en bood, vooral in den zomer, als uit het groen de vlam der smidse uitschitterde, een schil- derachtigen aanblik. Een twintigtal schre den verder was een origineel schouwspel te zien. Op een paar vermolmde banken en wankelende stoelen, zaten in bonte menge ling de wachtende patiënten van den won derdokter. Dat gezelschap bestond uit ver schillende elementen. Men zag een fijn stadsjuffertje met rijk gebloemden hoed, die den arm in een verband droeg, nevens een ouden boer, wiens ruige hoofd met een bonten zakdoek omwonden was. Daar zat een kleine schooljongen met hevig gezwol len wangen aan de zijde van een eleganten heer met gracé handschoenen. Bij wijlen ont spon zich onder deze verzameling, welke 't gemeenschappelijk ljjdenslot vertrouwelijk maakte, een gesprek. Over één punt waren allen het eens, namelijk hierin, dat het on uitstaanbaar was, zooveel tijd met wachten te verzuimen; want de smid liet, als alle beroemde artsen, steeds geruimen tijd ver strijken, eer hij aan zijn patiënten gehoor verleende. Wellicht zou de toom der wach tenden nog hooger gestegen zijn, als zij ge weten hadden, dat de smid zoo rustig als dat mogelijk was, zich bezig hield, met een oud ploegpaard te beslaan, dat, achter de smidse staand, zijnerzijds zijn ongeduld door luid stampen lucht gaf. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11