Inspecteurs der registratie en domeinen Jubileum De „Pressa" VAN ONZE RECHTBANK. EEN RELLETJE IN DE GEM. ARBEIDSBEURS 25-Jarig Kioosterjubüé van den Eerw. Broeder Reïnold Gevonden dieren en voorwerpen Het Stofzuigerhuis Personalia „Haarlem and the Bulb-fields" „BuIIi"-wedstrijd Provinciale Staten van NoordhoIIand Geloof en Wetenschap BLOEMENDAAL Classificatie-Congres Diefstal Begin van brand INGEZONDEN NED. R. K. FABRIEKSARBEIDERS- BOND In gebouw „St. Bavo" hield gisfjrtnavond de afdeeling Haarlem van bovengenoemden bond een vergadering, welke slecht was be zocht. De Voorzitter, de heer J. Lagrand betreur de di» in zijn openingswoord en heette ver volgens de aanwezigen welkom, in het bij zonder het hoofdbestuurslid, den heer Kleys, uit den Haag als spreker van dezen avond. Vervolgens las de Secretaris de notulen van de vorige vergadering, welke onder dank zegging onveranderd werden goedgekeurd. De Voorzitter gaf daarop het woord aan den heer Kleys, Deze was van meening, een ernstig woord te moeten richten tot de leden, speciaal tot hen, die werkzaam zijn in de Waschindustrie, omdat juist in deze branche op zeer eigenaardige wijze wordt omgespron gen met de belangen van het personeel. In den breede ging daarom spreker de na volgende vragen na Is uw loon evenredig aan uwe behoeften Geniet gij ook vacantie-dagen met behoud van uw loon Worden U de Christelijke en Katholieke feestdagen uitbetaald Hebt gij uitkeering van loon bij ziekte Hebt gij toeslag bij eventueele ongevallen Worden de overuren uitbetaald Ter verduidelijking staafde spreker zijn bewijsvoering door voor het gehoor de ver schillend e loonlijsten uit een te zetten in d verschillende categorieën der waschindustrie de naleving van het C. O. in verschillend plaatsen, o.m. AmsterdamDen Haag Gouda en de ingezette actie te Leidèn voor vacantie-dagen. Spr. wilde 'doen uitkomen wat reeds is bereikt door anderen, die zich wel organi seerden en hoe daaruit voor de ongeorgani seerden de economisch', noodzakelijkheid is gegroeid zich aan te sluiten bij de standsor ganisaties. Spr. belichtte daarom duidelijk de voordeelen. die de Katholieke organisatie biedt. Na een krachtige aansporing tot de leden om actief deel te nemen aan de propaganda- actie, voornamelijk door huisbezoek, eindig de spreker zijn rede. De Voorzitter dankte hierop den spreker voor zijn propagandistische rede en uitte daarbi) den wensch, dat het gesprokene zou doordringen tot de aanwezige leden en Zij gezamenlijk zouden deelnemen aan de actie om vele nieuwe leden te winnen. Na gehouden rondvraag, waarbij door enkele leden gediscusseerd werd over het voeren van de actie, volgde sluiting. Men verzoekt ons mede te deelen, dat nieuwe leden zich kunnen aanmelden bij de heeren J. Lagrand, Voorz., Maerten v. Heems kerkstraat 27, zw. H. Boon, Secret., Doelstraat 23 rood. W. Kuyken, Penningm., Waldeck Pyr- montstraat 11. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën zUn verplaatst: de inspecteur der registratie en domei- nen J. H. A. Evers van Haarlem, 1ste aid., naar Haarlem; de inspecteur W. J. J. Schuyt van Leeu warden. 2de afdeeling naar Haarlem, en is hij toegevoegd aan het hoofd can de in spectie der directe belastingen, enz.; de inspecteur J. A. V. Barmen 't Loo, van Haarlem, 2de afdeeling, naar Amsterdam, en is hij toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen. Gisteren was het 45 jaar geleden, dat de heer J. Zurendonk als machinist in dienst trad bij de Stoomboot-Maacscnappij Bus, alhier. Nadat de jubilaris door d tie en kantoorpersoneel was gecomplimen teerd, ontving hij van de zijde van de di rectie als bewijs van waardeering een en- enveloppe met inhoud. De jubilaris bracht verder den dag in huiselijken kring door. DE HAARLEMSCHE GROND- POLITIEK. Een goede grondpolitiek is voor de ge* meente een vraagpunt van beteekenis op finanrieel gebied, doch niet minder met het oog op de toekomst. Finantieel zal een goed ingericht grondbedrijf de gemeente tof groot voordeel kunnen strekken, zonder dat an dere belangen geschaad behoeven te worden. Daarentegen kan een beheer zoo slecht ge voerd worden, dat een grondbedrijf aan de gemeente ontzaglijke offers vragen. Met het oog op de toekomst dient een grond bedrijf als het ware vereenzelvigd te worden met „Openbare Werken", omdat bij het vaststellen van uitbreidingsplannen, het koo- pen en verkoopen of in erfpacht geven, raadsbeslissingen taren lang in voor- of na- deeligen zin kunnen nawerken. Dit belang rijke vraagstuk behoeft naar onze vaste over tuiging niet door de politiek beïnvloed te worden, daar het een zuiver zakelijk onder werp is. Slechts een politieke partij wordt hier gebonden door een dogma, dat is de partij, die krachtens partij-uitspraken en congresbesluiten aan zulk een bindend voor schrift gebonden is. Reeds in April 1899 besloot de S.D.A.P. tot de vaststelling van het volgende gemeentelijk programma-punt „Uitbreiding van het grondbezit der ge meente. Geen verkoop van gemeentegrond aan particulieren of verhuring op zeer lan gen termijn. Onteigening door stedelijke gemeenten van gronden, grenzende aan de bebouwde kom der stad, door landelijke gemeenten, om in de behoeften van bouwland te voorzien." Onder sub 3 van het gemeente-program van 22 April 1919 lezen.we „Uitgifte van gemeentegrond in erfpacht." Ankersmit en W'ibaut zeggen hiervan in hun toelichting „Daarom moet onze gemeente politiek er allereerst op gericht zijn om het grondbezit der gemeente sterk uit te breiden. Daarnaast staar echter, dat de eenmaal ver kregen gronden als repel in het bezit der ge meente moeten blijven. De gemeente ver koopt den grond niet, doch geeft dien uit in erfpacht tegen voorwaarden, die eener- zijds de. bebouwing door particulieren moge lijk maken, maar anderzijds aan de gemeente de bevoegdheid laten om, zonder onredelijk nadeel te lijden, op een bepaald oogenblik na een zeker aantal iaren, weder de beschik- king over haar grond te kunnen krijgen.' De Vrijzinnig-Democratische Bond gaat niet zoover, die bepaalt zich tót een wensch „Tijdige eigendomsverwerving van gronden, die -vj te verwachten uitbreiding van de ge meenten belang zt Hen krijgen, in 't algemeen uitbreiding van het gemeentelijk grondbezit en vervanging van de vervreemding van ge meentegrond door uitgifte in erfpacht." De Roomsch Katholieken vragen zich alleen af, wat is in het welbegrepen belang van de gemeente zonder zich door dogma's of wenschen te laten leiden. Wat is de ge meente het voordeeligst Hoe raken wij op redelijke wijze den overtolligen grond kwijt en in den tegenwoordigen tijd geldt ook nóg de zeer belangrijke vraag, hoe wor den het beste de woningnood en de werkloos heid verminderd Zoo heeft onze partij niet het minste bezwaar tegen het verkoopen van grond, wanneer vast staat, dat de ge meente dien. in de toekomst niet meer noo- dig zal hebben. Ook kan zij zich heel best vereenigen met voorstellen, die gronden in erfpacht geven, wanneer er gegadigden zich komen melden. Geldt het grond, die de gemeente nu of later noodig heeft, dan mag er alleen sprake zijn van-in-crfpacht- geven. Het systeem koopen en verkoopen van grond achten we voldoende bekend, van daar dat we het hierbij mogen laten. Met het in erfpacht nemen staat het echter anders, vooral nu korr geleden enkele erfpachts- voorwaarden gewijzigd zijn. De gansche gemeenteraad, Zeker de over- groote meerderheid wil de gronden in erf pacht geven tegen voorwaarden, welke finan tieel gelijk zijn aan net koopen. We bedoelen er dit mede. Koopt men honderd vierkante metej- grond tegen tien gulden per M2, dan zal men, indien men geen persoonlijk bezit heeft f 1000.moeten leenen tegen het gangbare rentetype. Door conversie kan men dan trachten het laagst mogelijke rente type te benaderen, wanneer men soms eene te hooge rente zou moeten opbrengen. Boven dien kan men door aflossingen den grond ten deele of geheel in vollen eigendom ver krijgen. Indien men grond in erfpacht geeft en zeker, als men dit stelsel wil aanmoedigen, mag dus de canon zeker niet hooger zijn, dan het normale rentetype. Verder is het opmerkelijk, dat wanneer iemand grond in eigendom heeft en dien aan derden verhuurd, de grondlasten op den eigenaar worden gelegd en niet op den pach ter, doch bij erfpachtsgronden de huurder de lasten draagt. Betaalt men dus al reeds een te hoogen canon, dan de rente van het geleende kapitaal zou vorderen, de belasting komt daar nog bovenop. Het duurder erfpacht hebben dan koopen kan ook nog voorkomen, wanneer men wel een normaal percentage berekent, doch de grondprijs te hoog stelt. Wat geeft het of men een procent minder in rekening brengt, wanneer op den grondprijs een evenredig hooger bedrag wordt gelegd. Deze drie zaken halen wij aan, omdat die onmogelijk in de voorwaarden kunnen worden vastgelegd en daar de raad de erfpachtsnormen eerder lager dan hooger wil stellen dan de verkoopsvoorwaarden, daarom wijzen wij er hier op. Dit is louter een. kwestie van uitvoering. Dat de gemeenteraad inderdaad dezen kant op wil en alle partijen ten dezen op zichte de gemeente willen dienen, is wel ge bleken bij het wijzigen der erfpachtsvoor- waarden. Nadat het voorstel om een Ge meentelijke Hypotheekbank op te richten was verworpen als onnoodig en te riskant voor de gemeente, werden op voorstel van B. en W. van Haarlem de volgende verbeteringen in het erfpachtsstelsel aangebracht zonder eenige noemenswaardige discussie. Ie. Werd weggenomen een bezwaar van de geldschieters, dat zij niet gewaarschuwd werden, wanneer de erfpachtnemer zijne ver plichtingen niet nakwam. Dit bemoeilijkt het geven van hypotheken: vandaar: weg met zdit bezwaar. 2e. Inzake het vervallenverklaren van het erfpachtsrecht zal het gemeentebestuur wat soepeler moeten zijn, dan het voorheen kon. Wanneer bijvoorbeeld de pachter nalaat de terreinen af te scheiden of met den bouw van het aangevraagde te beginnen kan er uitstel worden verleend en de gemeente kan op kosten van den pachter voorgeschreven of noodzakelijke werken laten verrichten. 3e. Naast het wegnemen van deze be zwaren komt een voordeel, dat bij overgang van de erfpacht het verboekrecht niet meer gelijk is aan een )aar canon, doch hoogstens f 50.doch nimmer meer dan een jaar canon bedraagt. 4e. Om de particuliere bouwnijverheid te bevorderen werd vastgesteld, dat binnen 'drie iaar na het nemen van het desbetreffende raadsbesluit geen verboekrecht betaald be hoeft te worden, hetgeen beteekent, dat een bouwer zijn huis ietwat voordeeliger van de hand kan doen, daar het verboek recht door den kooper betaald moest worden, hetgeen soms opzettelijk verzwegen werd, omdat het er nogal inliep. De kooper had dan een tegenvaller. Een vijfde en laatste voordeel is, dat de canon in termijnen kan worden voldaan. Vooral voot arbeiders, die van hun week geld moeten rondkomen, is het betalen van een groot bedrag in eens bezwaarlijk. Uit de opsomming van dit vijftal ver! eteringen (zoo mooi, dat de heer Mr.. J. Gerritsz ze ■voor zijn partij opeischte, doch die niet alleen door hem, maar ook door andere poli tieke fracties waren gevraagd) toonde de gemeenteraad, dat hij dit stelsel goedkeurde. De ervaring had de toutgn, welke aan de „Algemeene Voorwaarden" kleefden aan gewezen, het wegnemen er van was een logisch gevolg; alleen kan men lichtelijk verbaasd zijn over het feit, dat men er niet eerder mede gekomen is. Van hoe grooten invloed de grondpolitiek op de ontwikkeling der stad kan zijn, ver namen wij nog dezer dagen te Arnhem, waar over het algemeen de grond duurder is, dan te Nijmegen. De eigenbouwers durven eerder te Nijmegen te bouwen dan te Arnhem, omdat men de woningen daar te eerder en zekerder kwijt raakt. Floreert de eigenbouw, dan is er minder sprake van werkloosheid; dan komt er wat ruimte in het zoeken naar woningen; dan wordt het stadsschoon ver hoogd, omdat de leelijke open ruimten in den regel eene bestemming vinden en ten slotte wordt de eenmaal vastgestelde stads uitbreiding er door bevorderd. Het roomsch katholieke stadpunt inzake den grondpolitiek is naar onze meening koopen, verkoopen en geven in erfpacht, al naar gelang het der gemeente nuttig of voor- deelig kan zijn. Deze stelregel wordt alge meen gehuldigd, behoudens kleinere af wijkingen meestal het inzicht betreffende, het inzicht namelijk-of het algemeen belang wel inderdaad gediend wordt. M. L. A. KLEIN, COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE In he-t najaar van het vorig jaar zijn de be sturen der R. K. vereenigingen in Haarlem samengeroepen door het voormalig bestuur der K. S. A. om te beraadskgen, wat moest geschieden, nu naar men meende de band tusschen de katholieke organisaties was verbroken. Naar men zich zal herinne ren is na langdurige discussies besloten, dat de wenschelijkheid van het voortbestaan van een Roomsche Centrale in Haarlem Zoo mogelijk beter en vruchtbaarder dan voorheen vast stond. Een commissie, om een nieuw reglement voor zulk een gereorga niseerde K. S. A. voor te bereiden werd be noemd. Deze is nu met haar arbeid gereed gekomen, en het concept-reglement is aan de dagelij ksche besturen van een groot aan tal vereenigingen in Haarlem gezonden. Deze kwamen gisterenavond bijeen om dit reglement, al of niet gewijzigd, goed te keu ren. De vergadering werd gepresideerd door den Zeereerw. Pater J. J. Hentzen, die open de met den Christelijken Groet, zijn vreugde uitte over de opkomst en de voo*geschiedenis van deze bijeenkomst gaf. Di bedoeling is een comité te stichten dal zich ten doel stelt het openbaar Katholiek leven in Haar lem te bevorderen, met uitsluiting van acties op zuiver kerkelijk of politiek gebied en zonder zich te mengen in de bemoeienissen van de katholieke organisaties van socialen, charitatieven of cultureelen aard. Z. D. H. Mgr. A. J. Callier heeft verlof gegeven, te trachten, dit Comité in het leven te roepen, dat later in diocesaan verband met andere dergelijke comité's vereenigd Zal worden. D; voorzitter vroeg eerst of iemand het woord verlangde over de wenschelijkheid om dit comité te stichten. De heer Klein Schiphorst vroeg of het niet beter is eerst het diocesaan lichaam te stichten en daarna de afdeelingen. De Zeereerw. Pater Frankenmolen uitte de wenschelijkheid om bij bestaande af deelingen informaties in te winnen over de werkwijze. De voorzitter beantwoordde de sprekers. Eenheid in reglement met andere afdeelingen kan worden verkregen door niet zoo spoedig de Kon. Goedkeuring te vragen en aldus de weg voor wijzigingen open te laten. De naam werd door de vergadering vast gesteld als „Comité van Katholieke Actie." De voorloopige reglementen over Doel en Middelen werden na discussie aangenomen. Over de samenstelling van het Comité ontspon zich een langdurige discussie, voor namelijk over de stemwaarde der organi satie-besturen, bij de verkiezing der Comité leden. Tenslotte werd besloten dat bij de ver kiezing elke organisatie één stem zal uit brengen. Vastgesteld werd, dat het Comité om de 5 jaar aftreedt en terstond herkies baar is. Bij de regeling der contributie stelde de heer Castricum voor aan het reglement toe te voegen „naar draagkracht der organi satie." Op voorstel van den voorzitter werd be sloten deze kwestie nader te regelen in het huishoudelijk reglement. Op voorstel van den heer v. d. Sande belastte de commissie, die dezè vergadering had uitgeschreven, zich met de verdere af wikkeling der zaken tot de verkiezing van het definitieve Comité. De voorzitter bedankte voor de verleende medewerking der vergadering en sloot de bijeenkomst met den Christelijken Groet. TENTOONSTELLING De pressa", de groote internationale pers- tentoonsteliing, zal te Keulen op 12 Mei a.s. worden geopend en een half jaar voor het pubhek toegankelijk blijven. Het organisatie comité van deze tentoonstelling heeft zich de grootste moeite gegeven ten einde de „Pressa" te maken tot een volledig overzicht van hetgeen de pers is en van de rol, die zij in het leven der volken speelt. Dit volledis overzicht zal men verkrijgen door een bezoek aan de verschillende afdeelingen van de ten toonstelling. De kultuurhistorische afdeeling zal zijn gewijd aan het ontstaan en de ontwikkeling van het dagblad. Men zal er de voorloopers van de moderne courant vinden en ook een indruk krijgen van het moderne dagblad - wezen. Men zal er vernemen op welke wijze het publiek ten allen tijde werd ingelicht over ds belangrijke gebeurtenissen van den dag en wie de leidende perso: - in het dag bladbedrijf zijn en zijn geweest. De afdee ling, gewijd aan de dagbladpers, zal den be zoeker volledig op de hoogte stellen van de kultureele, economische en technische betee kenis van de pers. Het publiek zal hier met e'gen oogen zien, hoe de courant ontstaat en welke weg de kopy aflegt, vooraleer in han den van den lezer te geraken. Een redactie zal hier zijn ingericht. Men zal het geheel.: technische bedrijf in oogenschouw kunnen nemen en zelfs ook zien, hoe b.v. de adver- tentie-afdeeling werkt. De Rijksspooorwcgmaatschappij zal even eens op de „Pressa" vertegenwoordgia zijn en wel met een reeks modellen en tosstellen, die een duidelijk overzicht zullen geven van de wijze, waarop z'ch telefoon en telegraaf dooi de jaren heen hebben ontwikkeld. In een andere afdeeling zal het publiek zien. hoe de groote informatiebureaux functionneeren. De Duitsche pers zal volledig op de ten toonstelling vertegenwoordigd zijn. Elke streek zal er een plaats hebben en tevens de aandacht van het pubjiek vestigen op haar schoonheden en eigenaard'gheden. De tijd schriften zullen ook niet worden vergeten Hun rol, op kultureel en economisch gebied, zal duidelijk uit deze tentoonstelling blijken. Een modern ingerichte leeszaal, een naboot sing van ds leeszaal van de „Deutsche Bücherei" te Leipzig, zal men eveneens op de gewijd aan wetenschap, kunst, sport spel, economie, techniek, mode, humor en karika tuur, zullen hier vertegenwoordigd zijn. De ixiOCtCCtSoxil" oCH liiUiital XïiöCiC-Siiö \VS seeren. De uitgevers van wetenschappelijke bladen zullen voor lezingen zorgen. Op technisch gebied zal wel niets ontbre ken. De -zet- en drukmachines zuilen hér in bedrijf zijn. De lettergieterijen en de papier fabrieken zullen het publiek op de hoogte stellen van hun bedrijf. Vooral aan het papier zelf, de grondstof van de pers, zal de grootste aandacht worden gewijd. Verschillende afzonderlijke tentoonstellin gen zullen nog op de „Pressa" worden ge houden, o.a. een gewijd aan katholieke, evan gelische en joodsche publicaties. Een ver dere afdeeling zal den naam „Vrouw en Pers" dragen en een overzicht geven van de rol, die de pers in het leven van de vrouw, maar ook van de rol die de vrouw ln het persbedrijf speelt. De socialistische pers zal een eigen afdeeling hebben en ook de ver schillende instituten voor dagbladwetenschap zullen vertegenwoordigd zijn. De „Pressa" zal een internationaal karak ter hebben. Reeds thans staat vast, dat de Regeeringen van de volgende staten off.cieel op de tentoonstelling vertegenwoordigd zul- '.en zijn: België, Denemarken, Estland, Frankrijk, Hongarije, Lettland, Litauen, Luxemburg, Noorwegen, Oostenrijk, Polen. Portugal, Rusland, Spanje, Tsjechoslovakije, Turkije, Zweden en Zwitserland. Met Bulga rije, 'Egypte, Finland, Nederland, Roemenië en Zuidsiaviö wordt nog onderhandeld. Engeland zal door de Vereeniging van Engelsche dagbladuitgevers zijn vertegen woordigd. Ook de Engelsche tijdschr ften en de industrie hebben hun medewerking toege zegd. De Vereenigde Staten van Ncord- Amerika zullen een eigen afdeeling hebben, ingericht met de medewerking der groote bladen. Argent'nië en Mexico kondigen eigen ten toonstelling aan. Zelfs China en Japan zul len vertegenwoordigd zijn. Men za.l op de „Pressa" aldus een indruk verkrijgen van het wezen en het karakter der pers in de verschillende landen. Het pu bliek zal voor het eerst duidelijk worden in gewijd in de geheimen van de internationale pers. De Inrichters van de „Pressa" hopen echter, dat bovendien deze tenoonstelling een factor van toenadering tussehen de verschil lende vertegenwoordigde naties zal zijn. In de anders zoo rustige rechtszaal dreigde gisterenmiddag bij den aanvang der rechts zitting een groot tumult te ontstaan. In deze zitting werd de zaak behandeld tegen een viertal werkloozen G. F., H. v. d. P., H. W. J. en J. J. B. Zooals de dagvaarding luidde, hadden zij in den avond van 10 Febr. 1.1. een relletje verwekt in de Arbeidsbeurs op een uur dat het gebouw voor hen niet meer toegankelijk was en dit slechts was opengesteld voor de werkloosheidsverzekering, waarmede ver dachten niets haden te maken. Daarbij had den zij een dreigende houding aangenomen tegenover den Directeur van de Arbeidsbeurs, den heer J. Vader, en geweigerd te voldoen aan het verzoek om het gebouw te verlaten. Eenige rechercheurs hadden daarop de ver dachten uit het gebouw verwijderd. Op de gebruikelijke vragen van den Presi dent, omtrent hun naam, geboorte enz., wei gerden drie hunner achtereenvolgens ónder protest en ontkenning de gestelde vragen te beantwoorden, v. B. echter verklaarde zich bereid den President te zullen antwoorden. Op herhaald verzoek, om de aan het onder zoek voorafgaande vragen te beantwoorden, bleven de verdachten weigeren hieraan te voldoen. De Officier van Justitie, daarop het woord nemend, vroeg verstek te verleenen, daar de drie verdachten, als niet verschenen zijn te beschouwen. Hierover ging de rechtbank ln raadkamer. Na gehouden beraadslaging deed de Presi dent uitspraak en werd het door den Offi cier van Justitie gevraagde verstek verleend. In verband met het terechtstaan van deze verdachten, was door hen bij de Rechtbank een vertoogschrift ingediend van den volgen den inhoud: „Ondergeteekenden brengen met verschul- digden eerbied het volgende onder uwe aan dacht. Dit, naar aanleiding van de dagvaar dingen aan hen verstrekt om op den 15en Maart a.s. voor uw college te verschijnen omdat zy geweigerd hadden de Gem. Ar beidsbeurs te verlaten enz. enz. Door-B. én W. zijn zij reeds gestraft en wel doordat zij de Arbeidsbeurs niet meer mogen bezoeken voor den tijd van 3 maanden. Ook is een hunner als gevolg hiervan zijn steun onthouden, die hij genoot van het Burgerlijk Armbestuur. Hierdoor is reeds vooruitgeloo- pen op het oordeel, dat te hunner aanzien door uw college genomen zou worden. Redenen waarom zij uw college onbevoegd moeten verklaren om deze zaak te berechten, afgezien nog van het feit, dat de getuigen niet onbevooroordeeld zijn in deze zaak." Toen de drie verdachten de zaal hadden verlaten, keerde de rust weder en werd de zitting voortgezet, met het behandelen van de zaak tegen J. j. B„ die zich bereid had verklaard zich aan het onderzoek te zullen onderwerpen. Als eerste getuige in deze zaak werd ge hoord de hear J. Vader, de Directeur van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Deze bevestigde de toedracht der zaak, zooals deze zich had voorgedaan en weidde uit over de dreigende houding, die daarop de verdachten tegen hem hadden aangenomen, toen hij hun dien avond geen werk kon verschaffen. Hij ver klaarde echter met nadruk dat beklaagde J. j, B. zich afzijdig had gehouden. Wel was beklaagde bij het relletje tegenwoordig ge weest, doch hij had niets gezegd en had ook niet, geiijk de anderen, gedreigd. Verdachte voerde tot zijn verdediging dan ook aan, dat hij slechts gekomen was om den Directeur te spreken aangaande het feit, dat hem steun onttrokken was door het Bur gerlijk Armbestuur. Als verdere getuigen werden gehoord de rechercheurs F. A. v. L. en H. v. D., die op j den bewusten avond de werkloozen uit de Arbeidsbeurs hadden gezet en daarop ter oorzake van het wederrechtelijke vertoeven na, verboden uur in een openbaar gebouw en huisvredebreuk, proces-verbaal tegen ds vier werkloozen hadden opgemaakt. Ook deze beiae getuigen bevestigden de juiste toe dracht der zaak, en verklaarden dat ver dachte zich op den achtergrond had gehou den. De Officier van Justitie achtte het ten laste bewezen, Volgens spr., zou verdachte inderdaad ge weten hebben, dat de werkloozen dien avond zouden demonstreeren. Spr. vroeg voor de drie eerste verdachten een gevange nisstraf van 14 dagen en voor J, J. B. 8 dagen. pe verdediger van B., mr. M. A. v. Eek, ging de bewijsvoering na. Gezien den nood- lottigen samenloop van omstandigheden en het feit dat beklaagde „nolens volens" in het relletje was betrokken, is een feitelijke en bewuste samenwerking uitgesloten. PI. con cludeerde, dat ook de gunstige antecedenten van zijn cliënt in aanmerking moeten ko men voor vrijspraak. Bij de behandeling der zaak is, aldus pl., duidelijk gebleken, dat verdachte op eigen gelegenheid naar de Arbeidsbeurs was geko men, toevallig betrokken werd in de zaak en in niets de leiding heeft gehad, zoodat opzet uitgesloten is. Hierna werd tiet onderzoek in deze zaak gesloten. De uitspraak werd bepaald op Donderdag aanstaande. ""nruiing? Eveneens stond gisterenmiddag terecht F. O. OP 31 Jan. 1.1. had verdachte op de Groo ts Markt te Haarlem onder het publiek stroobiljetten verspreid, waarop de afbeel ding stond van een verminkt menschenhoofd. Onder deze afbeelding was een aansporing om eiken militairen dienst te weigeren. Het verspelden van deze biljetten had speciaal ten doel te ageeren tegen den militairen dienst, in Verband met het vertoonen van een film met paeifistischen tendenz. In deze zaak werd slechts één getuige ge hoord. K. W., die als politie-agent over voor noemd feit proces-verbaal had opgemaakt. De Officier van Justitie achtte het feit be wezen en vroeg een gevangenisstraf van 8 dagen. Vervolgens nam de verdediger van ver dachte, Mr. L. G. van Dam, het woord en bracht de principieele beteekenis van de zaak naar voren. „Is 'het weigeren van militairen dienst," aldus pi., „een strafbaar feit, nu de invoering van de dienstv/elgeraarswet zekere grenzen stelt?" Verdachte toch heeft niet op geruid om militairen aar, te sporen zich te verzetten tegen hun supérieuren, doch slechts toevallig voorbijgaande burgers een pamflet gegeven. Er is daarom dan ook groot verschil tusschen principieele en politieke dienstweigering. De daad nu, waarvoor ver dachte terecht moet staan, is geheel los van elke politieke doelstelling. Aldus is verdachte primair niet strafbaar, en komt secundair in aanmerking voor vrijspraak. De Officier van Justitie bestreed deze uit eenzetting en was van meening, dat ver dachte met opzet een daad heeft willen stel len van opruiing, en daar dit een strafbaar feit is, bleef spreker bij zijn eisch. De uitspraak werd bepaald op Donder dag a.s. De Eerw. Broeder Reinold, Vicarius en Overste van St. Joannes de Deo, hoopt Maan dag 19 Maart a.s. zijn 25-jarig klposterjubilë te vieren. Broeder Reinold werd in 1915 te Utrecht, in 19.19 te Haarlem tot Overste be noemd en was tevens assistent van den Vica riaten Raad. 15 Oct. 1922 werd Broeder Rei nold gekozen tot Vicarius van het óp 30 Mei 1913 opgericht Hollandseh Vicariaat dei- Barmhartige Broeders van St. Joannes de Deo en tot Overste van 't Ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te 's-Hertogenbcsch, waar hij bijna zes jaar werkzaam is geweest als ijverig religieus Overste en kundig ziekenver pleger. Hij wilde dit jubileum in stilte vieren. Daar allen, die den Vicarius kennen, niet 't minst de zieken, voor wie hij leeft, werkt en dag en nacht zich opoffert, zijn offervaardigheid en toewijding ten zeerste respecteeren, 't welk ze voorzeker willen uiten door den jubilaris op dien dag van harte te complimenteeren, wordt echter toch gaarne aan dit jubileum eenige bekendheid gegeven. Ongetwijfeld zullen ook vele Haarlemmers gaarne van de gelegenheid gebruik maken, door een of ander blijk hunner belangstelling van hun sympathie jegens den ook hier be kenden jubilaris blijk te geven. Terug te bekomen bij: J. de Beer, Jelgersmastraat 32, Engelsch woordenboekje; L. Knol, Kamperstraat 42, notitieboekje; A. Bijster, Allanstraat 72, duimstok; Gaarkeuken, Oude Raamstraat 11, grijze heerenhandschoen; Tiggelman. Minahassastraat 34, idem; Heeremans, Wouwermanstraat 52, hondenhalsband; Flink, Eikenstraat 50, Cocker Spaniel; B. Beck, Brouwersplein 10 rood, 1 paar glacé dames-handschoenen; J. Kollaard, J. Nieu- wenhuizenstraat 8, wit wollen kinderhand schoen; Kempenaar, Donkere Spaarne 32, jonge bruine hond; Van Zomeren, Brouwers straat 37, autonummerplaat; Politiebureau Smedestraat, hondenpenning; G. Kunz, J. F. Helmersstraat 21, vulpenhouder; Politie bureau, Smedestraat, stempel; F. Prooij, Saenreüamstraat 16zw„ rijwielbelastingmerk in étui; A. v. d. Huure, Haasstraat 10, idem. Een dezer dagen werd in perceel Bartel- jorisstraat 16 „het Stofzuigerhuis Maertens" geopend. Voorheen was in dit perceel het Noord-Brabantsch Schoenenmagazijn ge vestigd van den heer Wesseler. Deze nieuwe zaak past volkomen op dezen stand, door haar voornaamheid en luxueus en verzorgd interieur. Ook de étalage maakt een goeden en gesoigneerden indruk. De zaak is gespecialiseerd op het gebied van alle merken stofzuigers, en staat onder lei ding van den heer Maertens, die reeds vele jaren in deze branche werkzaam was. Ook op het gebied van radio-artikelen, eleetr. wascbmachines, koelkasten, electr. kachels biedt deze zaak rijke sorteering en trekt dan ook zeer de aandacht. De heer P. J. Maarcense, gediplomeerde van de afdeeling Werktuigbouwkunde der M.T.S. te Haarlem, is benoemd tot techni cus bij de N.V. Heemaf, filiaal Rotterdam. De Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer (Lange Voorhout 9, Den Haag), zond ons een keurig, en door zijn mooie illustraties naar pastel, aquarel en olieverfschilderij ook fleurig boekje over Haarlem en de bollenvelden. Met het oog op de vele overzeesche touris- ten, die Holland-op-z'n-Paasch-best komen bereizen, werd het Doekje in de Engelsche taal uitgegeven. Mede door den goedverzorg- den tekst kan van het werêje een stevigs propagandistische kracht uitgaan, meer nog dan van honderd ansichten met Mar kers, Volendammers, kaas, sigaren en „Schiedam". Er is een „Bulli"-wedstrljd uitgeschreven welke bestaat in het berekenen van het aan tal omwentelingen der dynamo-as van een Bulli P (1927) bij verschillende snelheden van een rijwiel. De le prijs is een Bulli mo- toriamp T. Voor verdere inlichtingen zie men de ad vertentie in dit nummer. Bij besluit van heden, 15 Maart 1928 Is door den voorzitter van het Centraal Stem bureau tot lid van de Provinciale Staten van Noordholland benoemd verklaard: de heer Mr. J. F. Franken te Amsterdam, zulks ter voorziening in de vacature in dat College ontstaan door het ontslag-nemen als zoo danig van den heer Mr. Dr. A. A. van Rhijn. Sapiens", de Bijbelsche medewerker van „De Nieuwe Eeuw" zal op Dinsd-gavond 20 Maart a.s. te 8.15 ure in den schouwburg aan den Jansweg voor G. en W. een lezing met lichtbeelden houden over: Thamugadi, de Stedenvorstin van het Aurèsgebergte, het Afrikaansch en Romeinsch-Christelijke Pompeji. Besmettelijke ziekte In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente 2 ge vallen van diphtheritis voorgedaan. Op eene gehouden gscomuJiearde hoofd- fcesfcaursvergadering 19 Jan. j.l. gehouden, is besloten voor de N.V. P. C. B„ B. A. N. S. en C. B. gecombineerde vs-gaderingen .e houden ter bespreking en verdediging der gemeenschappelijke eisehen inzake de classificatie. Voor St. Raphael zal qp 28 Maart een landelijke classificatie congres gehouden worden te Utrecht in het Ge bouw van Kunsten en Wetenschappen, om 1 uur 's middags. Allen, die maar eenigszins u urmen, wccden verwacht. Bij de politie is a„i.öuve gedaan van dief stal van een barometer uit een gang van een woning aan den Schoterweg. Gisterenai ui.u oms„j. tc.s o uur ontstond een begin van brand in de Zaanlandsche Zilversmederij, gevestigd Leidscheplein 44. Verbrand z,jn o.m. een houten werkbank, een zitbank, een weinig katoen en een ge deelte van den vloer. Het vuur is ontdekt door den werkmees ter en werd met een straal op de water leiding door de brandweer gebluscht. De brand is ontstaan, doordat vuur uit de soldeerinrichting in aanraking is geko men met een zak houtskool, die daarop is gaan smeulen. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. M. de Redacteur! Gaarne zag ik eenige plaatsruimte in uw blad gereserveerd voor onderstaande rege len, waarvoor bij voorbaat mijn dank. „Oproep aan alle Werkgevers in Electro- -Technische Bedrijven van Groot-Haar lem en Omstreken." „Maakt U allen weerbaar!!" Gedachtig het alom bekende „Eendracht maakt macht" hetwelk in 't verleden, in 't heden, maar vooral in de toekomst is en zal bewaarheid worden, heeft menigeen de handen ineen doen slaan langs gezamenlij- ken weg successen te verkrijgen. Ook heden en den laatsten tijd vooral is veel zeer veel door eendrachtig samenwerken in verschil lende organisaties tot stand gebracht kun nen worden en schijnt men van alle kanten overtuigd te geraken van het groote nut en de groote kracht, welke van eendrachtig sa menwerken kan uitgaan. Vooral in Midden standskringen, waartoe ook gij behoort, voe len veten zich de verplichting aan, terwllle van hun stand in 't algemeen, doch van hunne branche in 't bijzonder, hunne reeds jaren met onversaagden ijver strijdende col lega's ter hulp te moeten komen en zich eeneensluitende een macht te vormen om op te trekken tegen de belagers van hunne be langen. Wanneer men dan zoo om zich heen allen tot het besef ziet komen van de nood zakelijkheid zich te organiseeren, vraag ik mij af: „Waar blijven nu toch de heeren Werkgevers in Electro-Technische Bedrijven van Groot Haarlem en Omstreken?" Voelen zij zich zoo gelukkig, dat voor hen geen or ganisatie noodig is, of leven zij thans in een gouden tijd, zoodat zij zich voor de toekomst niet ongerust behoeven te maken? Zijn zij zoo tevreden met de prijzen, welke men thans voor behoorlijk werk kan vragen, afge zien of zij het ervoor krijgen? Is de werk gelegenheid zoo groot, dat men het werk in ruime mate krijgt thuisgestuurd? Is er voor hen geen verbetering noodig Inzake alge meene voorschriften aan het Gem? Electr. Bedrijf? Moet er niet spoedig een einde ko men aan liet geknoei met de Philips' pro ducten, welke in allerhande zaken tegen on gekende prijzen worden verkocht onder het motto „Origineel „Philips"! Ik zou hieraan nog vele misstanden kunnen toevoegen doch deze weten de H. H. Installateurs zelf ook wel. Laten we elkander toch geen rad voor de oogen draaien, maar ronduit verklaren: „Zooals het nu gaat kan en mag, het niet langer voortduren en moet er een einde komen, wil men niet geheel in 't moeras ver zinken." Laat toch het vele werk dat ons te wach ten staat niet op enkele collega's neerkomen, doch helpt mede ook uw eigen belangen te verdedigen, waar het te pas komt. Denkt niet „het helpt toch niets!" want zoo komen we niet verder. Aanpakken vóór het te laat is, laat dat uw aller leuze zijn. Daar het groote aantal installateurs hier in Haarlem zooveel moet en kan bereiken, wanneer ge zamenlijk de strijd wordt aangevangen, moet zulks wis en zeker, al gaat het misschien langzaam, op een overwinning onzerzijds uitloopen. Heusch, we moeten elkander niet langer als „concurrent" beschouwen" maar „col lega's" worden en onze belangen gezamenlijk bespreken, opdat alleen reeds daardoor de moordende concurrentie de kop worde inge drukt, waardoor onze positie reeds aanmer kelijk wordt verbeterd. Laat toch alle angst valligheid varen en gooit de bekrompenheid overboord om met concurrenten te beraad slagen, want alleen daaraan schrijf ik de onderlinge verhouding toe. Het bij ons zoo bekende „contract" is nog steeds zoek bü Heeren-Instailateurs en 't zou toch heusch geen brand veroorzaken, wan neer op dit punt eens een flinke kortsluiting zou ontstaan, want juist daardoor zullen wij „kortgesloten" één geheel vormen tegen onze belagers op te treden. Welke zijn dan onze belagers, zult ge mogelijk vragen, althans diegene, welke nimmer buiten de vier muren van z'n winkel of werkplaats komt en van de buitenwereld zich niets aantrekt. Welnu als één enkel voorbeeld dit: In de e.v. raads vergadering hier ter stede zal een voorstel aan de orde komen van één der raadsleden (of het aangenomen wordt is nog zeer twij felachtig) teneinde van gemeentewege, elec- trische huishoudelijke apparaten tegen gere duceerde prijzen aan de ingezeten verkrilg- fcaar te stellen, teneinde het debiet vr den electrischen str"om te verhoogsn. (Systeem G.E.W. Amsterdam e.a.). Dat het deze eerste reaal niet lukken zal staat wel als zeker vast, doch wie verk'aart, dat b'j herhaa'de pogin gen en na verloop van korten tijd zoo'n voorstel niet aangenomen zou worden; er gebeuren wel meer onverklaarbare d;nyen in 'n gemeenteraadszitting. Dat 't er van komen zal, wanneer de be'anrshebbenden van onzen kant niet alles in het werk stellen dit te voorkomen, ligt voor de hand en hoop ik maar dat nu eens een einde komt aan de Jan Saliegeest onder de heeren-installateurs, opdat ook zij door hunne toenadering wat meer waardeering tocnmi voor het pioniers werk dat reeds door enkelen is en wordt ver richt. Vele handen maken licht werk, dus helpt mede aan den wederopbouw van ons vak. hetwelk zoo vaak door buitenstaanders wordt genoemd „het vak der toekomst", niet wetqnde dat de toekomst er ahesh'-iatve rooskleurig uitziet. Aan de heeren collega's het een <»oede toekomst te verzekeren, ondat ook zij die geroepen zün. later uwe pJaats*n in te nemen. ,u niet zulten verwiiten. dat gij niets gedaan hebt ter verbetering ten de tijd den- was dat inrnvinen nood-heilik was. Mocht ge, onder welk opzicht dan ook, fét het bovenstaand streven signnathissersn stuurt dan even uw adhesiebetuiging aan onderst"">nd adres of bel even 12831 en <*eeft u on als medewerker voor het goede doel. Talmt niet, la™ aar heeren, want bedenkt „Uitstel is afstel." Na collegiale groeten, JOH. G. SPRUIJT. Barbarossastr. 38, Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 12