(W STE IfÉPi R-TA'BAK m'''h Voornaamste Nieuws STILLE OMGANG18 i«r S VRIJDAG 16 MAART 1928 i Eenheid en volkskracht SUISSE, KalversSraat 22-26 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16807 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. De brave Telegraaf Om de klandizie! De verbetering van den rijksweg Haagscbe SchouwHaarlem Het lossen van de „Shonga" De instelling van een Marineraad Ned. R.K. Schoolraad Het gouden Jubileum der St. Gregoriusvereeniging De Mulo-examèns >fic/ cte beste Invoerrecht voor klompen Mevr. de Boer-van Rijk naar Indië? Uit de Steenindustrie. De wijziging der vermogens belasting De uitvoering der Landarbeiderswet Onvoorzichtig spel met tragischen afloop De heropening van den Twuyverweg in Noord-Holland voor het verheer Een prikkelende reclame Voor bijna 200.000 aan diamanten gestolen Telegraphisch Weerbericht. VAN ONZE RECHTBANK. UITSPRAKEN VAN DONDERDAG BUREAUX: NASSAULAAN49 Teletooo No. (3866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.j per kwartaal I 3.25; per post, per kwartaal t 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENT IE N 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Alle abontxé's cp dit blad zijn, ingevolge de veizekenngsycorwaaiden f flflfin Levenslange geheels ongeschiktheid tot.werken door f 7CA bij een ongeval met f AM» b:j verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f El» - bij'n breuk van fin bij verlies v tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeermgen t I «füuü. verlies van beide armen, beide b-enen of beide oogen;«U. doodehj ken afloop; 1 AUlf. een voet of een oog; 1 1&3. duim of wijsvinger; 1 vU* been of arm; I ïU.- andere vi v. een vinger. Het geval van farmer Langkopp, die vorige week het Rijksbureau voor schade loosstellingen te Berlijn bezocht en tot den leider, Dr. Bach, wist door te dringen, heeft heel wat pennen in beweging gebracht. Langkopp wachtte al geruimen tijd vergeeft op zijn schadeloosstelling. Gewapend en voorzien van een springstof- apparaat, waarvan hij de lont in de hand hield, heeft hij drie uur achtereen Dr. Bach aan een geweldige zenuwbeproeving bloot gesteld en onmiddellijke afwikkeling van za ken geëischt. Toen de farmer ten slotte zijn apparaat in werking steldeweigerde het, waarop een pistool-salvo volgde. Het mag een toeval heeten, dat Dr. Bach niet werd getroffen. In Duitschland zijn er millioenen, die in gelijke omstandigheden verkeeren als Lang kopp. Menschen, evenals hij, die door den oorlog veel of alles verloren hebben. Ouden van dagen, met een werkzaam leven achter den rug en een spaarduitje, zijn behoeftig geworden. Een andere categorie, die zich uit het actieve leven hoopte terug te trekken, is door de nieuwe situatie genood zaakt, terwille van een bestaan, te blijven werken. Wat millioenen in Duitschland gedurende tien jaren in voorbeeldige berusting hebben gedragen, is bij farmer Langkopp tot uitbar sting gekomen in een daad van waanzin. De positie van den leider van het bureau voor de schadevergoedingen was een weinig be nijdenswaardige. Het moeten vreeselijke uren zijn geweest. In dezelfde kamer met den man, tot alles in staat, de lont in de hand, niet terugschrikkend om zijn vis-a-vis en met hem 600 beambten aan de explosie op te offeren. Wat is eigenlijk de functie van dit Rijks bureau? Er zijn een groot aantal Duitschers, die door den oorlog bezit en onderneming zagen verloren gaan in 't buitenland. De Duitsche regeering heeft hiervoor van 't, buitenland vergoedingen ontvangen en 't gaat er nu over, dat het rijksbureau deze vergoeding terugbetaalt aan de betrokkenen. Op het oogenblik is de stand van zaken deze: het Duitsche Rijk heeft nog niet volledig twee derden dezer vergoedingen terugbe taald. Dat moge zonderling klinken, maar is inderdaad waar. Jarenlang duurt nu reeds de strijd tus- schen den Duitschen staat en de z.g.n. Ausland-Duitschers. Vijf jaren lang heeft Langkopp op rechtmatige uitbetaling zijner schadevergoeding aangedrongen. Hij was, wachtensmoede, in een overspannen toestand geraakt. Ds staat paait da menschen met de mededecling, dat er geen geld is. Daar mede zouden betrokkenen te paaien zijn, wanneer zij niet wisten, dat anderen wel schadevergoedingen hebben gekregen. Zij wijzen op de verliezen, die zij in al die jaren hebben geleden en die tot in de milliarden loopen. Hebben de Ruhr-industrieelen niet 650 millioen gekregén, de reederijen 300 mil- lioen en is voor diverse schadeloosstellingen niet nog 600 milloen betaald? Dit is evenwel nog niet d e aanleiding, waarom de Ausland-Duitschers overslaan tot excessen als Langkopp. Het rijk heeft van het buitenland 1.5 milliard ontvangen aan vergoedingen en daarvan tot nu toe onge veer 850 millioen uitbetaald. Hierin en hierin alleen ligt de oorzaak van misnoegen, haat, woede, machteloosheid, bitterheid en hoe zij zich verder uit in de kringen der Ausland- Duitschers. Aan wie de schuld? Niet bjj den rijkspre sident, niet bij de afgevaardigden, niet bij het rijksbureau. Niemand heeft schuld; de een schuift de zaak af op zijn buurman en die weer op een ander. En intusschen wachten de betrokkenen en wachten zonder eind, tot er eindelijk een van het anker slaat en bij den leider zelf het on recht wil wreken. Waarop de radicale maat regel wordt genomen: deur dicht, niemand meer toelaten! Het koor der achtergestelden begint nu nog luider de trom te roeren. En bij dit koor voegen zich de oorlogsverminkten, de men schen, die door de inflatie ten gronde gin gen, de kleine renteniers, die hun spaarpen ningen in den grooten vergaarbak zagen verdwijnen, die nationale schuld heette en die nu totaal leeg is. Wat leert dit voorval? Duitschland kent geen eenheid meer; een heid, zoo noodzakelijk voor gezonde volks kracht. Politiek versplinterd en verdeeld, is 't groote Duitsche rijk ook maatschappelijk in een aantal groepen gesplitst, die alle om 't hardst om hun eigen belangen en belan getjes schreeuwen, alleen oog hebben voor hun eigen zaak. Ruhr-industrieelen, reeders Ausland-Duitschers, oorlogsverminkten, ver armde burgers, werkloozenwaar is 't einde? Wie zou meenen, dat de regeering hier schandelijk in gebreke is gebleven, zou een eenzijdig oordeel uitspreken. Voor den minis ter van financiën is het niet zoo'n eenvou dige zaak, allen te bevredigen. Wie 't hardst schreeuwt, wordt meestal het eerst gehblpen. Zoo is 't ook hier gegaan. En toen de minis ter verklaarde, dat hij, ten behoeve dei- schadeloosstellingen allpen, 100 millioen aan belastingen zou moeten heffen, een bedrag, dat hij ondraaglijk hoog achtte, toen ginger, van alle zijden stemmen op in het kamp der Ausland-Duitschers. Omdat voor andere uit betalingen geen bedrag aan belastingen te hoog werd geacht. Deur dicht, niemand meer toelaten! Deze maatregel zal verhinderen, dat mor gen of straks wederom een hooger of lager beambte door een onevenwichtige in gevaar wordt gebracht. Maar hij zal den achterge stelden, zij, die jaren aaneen reeds hun rechtmatige vergoedingen opeischen, niet het zwijgen opleggen. Integendeel! Meer voor de hand ligt, dat zij nog roeriger zullen wor den, getuige het groote aantal dreigbrieven dat het rijksbureau reeds bereikte. En de eenheid, eens de kracht en de ge zonde groei van gansch een volk, dreigt mèer en meer te loor te gaan. Groepsbelang over- heerscht het algemeen belang. De staat, niet langer meer middel tot doel, 'maar eigen- doel. En daarnaast een politiek geharrewar, dat zich diets maakt politiek boven partij belang te drijven. De weg naar een krachtige, gezonde een heid in Duitschland zal een lange, lange weg zijn! Sedert eenigen tijd is „De Telegraaf" in woord en beeld hevig protektionistisch. Wat betèekent dit? Vermoedelijk heeft men er een weersiag iri te zien op den vastenbrief van den Bosschen bisschop, die. de.lektuut uit de St. Nicolaas- straat voor de katholieken verbood, wat „de Courant" betreft met name, wat „de Tele graaf" betreft, naar later verzekerd werd, ook. „De Telegraaf" tracht nu de katholieke klandizie te behouden. En welk beter middel daartoe dan voor een beschermenden han delspolitiek te ijveren? Dus werd „de Telegraaf" Ijlings protektio nistisch. Zoo wordt de openbare meening gemaakt, schrijft „het Volk". De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wets ontwerp tot wijziging van de wet van 28 April 1927 tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen, erfdienstbaar heden en andere zakelijke rechten in de ge meenten Bennebroek en Heemstede, noodig voor verbetering van den rijksweg van de Haagsche Schouw naar Haarlem. Men is nog steeds bezig met het lossen van de lading uit het achterschip van ds Shonga". Dank zij den Oostenwind, is het bij eb zeer laag water en dat begunstigt het lossingswerk zeer. Nog steeds moeten zuigers in actie zijn om het zand, dat in groote hoeveelheden in de ruimen spoelt, te verwijderen. Drie duikers zijn bezig met de lading in de onder water staande gedeelten te bergen. Gisteren is den duiker J. E. een ongeluk overkomen, dat goed afgeloopen is. Bij het vastmaken van een baal palmpitten, onder water, schoot een haak los, waardoor E. aan de hand gewond werd. Hij moest het weri- staken. Per dag worden nog ongeveer 300 400 balen gelost. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot instelling van een Marineraad zonder hoof delijke stemming aangenomen. Tot lid van den Ned. R. K. Schoolraad is als opvolger van den Zeereerw. Heer J. Höp- pener, door Z. D. H. Mgr. A. J. Callier be noemd, de Weleerw. heer pastoor J. Nolet te Bergschenhoek. (St. Bavo.) Het auto-ongeluk bij Leiden. De plaats waar de auto in het water gleed. De Kerkmuziekweek te Utrecht. Betreffende de Kerkmuziekweek, die van 26 tot 30 Augustus van dit jaar naar aanlei ding van het gouden jubileum der St. Gre- gorius-Vereeniging te Utrecht zal gehouden worden, kan nog het volgende worden mee gedeeld Eiken dag zal er in de Kathedraal een Hoogmis plaats vinden, waarbij telkens twee verschillende koren uit bet land, door het Hoofdbestuur der St. Gregorius-Vereeni- ging daartoe aangezocht, de gezangen zullen uitvoeren. Het eene koor zal het Gregori aansch zingen, d.i. de wisselende gezangen in het priesterkoor het andere de meerstem mige gezangen bij het orgel achter in de kerk behhlve op den eersten dag, waarop uitsluitend Gregoriaansch zal gezongen wor den. Op den tweeden d^tg zal een klassieke mis van een meester uit de 16de eeuw, zoo mogelijk van Palestrina, worden uitge voerd en op den derden dag een moderne mis. Deze drie dagen, waarop vóór en na den middag lessen, uitvoeringen en voor drachten zullen worden gegeven, zijn de voorbereiding tot den eigenlijken feestdag op Donderdag 30 Augustus. Op dezen dag zal de feestmis gezongen worden, waarbij evenals op de vorige dagen door een ander koor op het presbyterium het Gregoriaansch zal worden uitgevoerd. Op een der drie eerste dagen zullen twee lessen door Mevrouw Ward gegeven worden. Wie is Mevrouw Ward? Mevr. W. is een Amerikaansche dame, die haar leven, haar krachten en vermogen gewijd heeft aan de verspreiding van den Gregoriaanschen zang. Van huis uit Protestant omhelsde zij ongeveer twintig jaren geleden op ruim 30-jarigen leeftijd het Katholiek geloof. Zij volgt de leer der school van Solesmes, waar zij elk jaar minstens drie maanden verblijf houdt. Aan het H. -Hart-College te New- York stichtte Mevr. Ward in 1918 een leer stoel voor kerkmuziek Pius X-Instituut genqemd. Zij is de eerste, en tot nu toe de eenige, die de onderscheiding verwierf van. Doctor honoris causa van de Pauselijke Hoogeschool voor Kerkmuziek te Rome. Zij verkreeg ook de Pauselijke onderschei ding „Pro Ecclesia et Pontifice". Mevr. W. zal dan in de a.s. Kerkmuziek week in 2 lessen een uiteenzetting geven van de grondbeginselen harer zangmethode, zoo wel wat betreft het zangonderwijs in 't alge meen, als het Gregoriaansch in 't bijzonder, en-van de toepassing dier beginselen in 4 leerjaren der lagere school. Tijdens en na iedere les zal zij een demon stratie geven met schoolklassen en wel van den eersten leergang met schoolklassen (dus gefen uitgezochte kinderkoren) uit de Limburgsche dorpen Raelen en Horn, onder leiding van Rector Vullinghs te Kaelen en den heer Jos. Lennards te Roermond. De kinderen dezer klassen hebben sinds Octo ber 1927 zang-onderwijs gehad volgens de Methode-Ward 't zijn kinderen die tegen Augustus a.s. den leeftijd van 7 a 8 jaar zullen bereikt hebben. De 3 overige leergangen zullen gedemon streerd worden met een schoolklasse van oudere kinderen uit het Italiaansche dörpje Serravalle, waar sinds enkele jaren deze zang methode op de school is ingevoerd. De juiste volgorde in iedere les zal later worden medegedeeld. Tot slot der demon stratie zullen alle kinderen te zamen enkele Gregoriaanscke melodieën zingen onder lei ding van Mevr. Ward. De Zeereerw. Keer H. Vullinghs, voor zitter van hef Diocesaan Bestuur der St. Gregorius-Vereeniging in het Bisdom Rc et- mond en de heer J. Lennards hebben in, 1927 een studiereis naar Amerika gemaakt Doel dezer reis was het volgen van een cursus in den Gregoriaanschen zang, welke eiken zomer gedurende zes weken in het Pius X-Instituut te New-York gegeven wordt en de bestudeering van de methode-Ward. Ten slotte zij nog met nadruk de aandacht er op gevestigd, dat in de feestweek niet het wetenschappelijke op het gebied der Katho lieke Kerkmuziek op de eerste plaats het onderwerp der voordrachten gedurende de drie eerste dagen zal zijn, maar de praktische beoefening. Alle voordrachten en demonstra ties zullen gericht zijn op een hoogere per fectie der uitvoeringen zoowel van het Grego riaansch, als van de Palestrijnsche en de mo derne muziek op de koren in onze kerken en kapellen, in den zin van het Motu Proprio van Pius X. De Kerkmuziekweek zal sluiten met een feestdag, in den geest der vroegere groote Algemeene Vergaderingen der Nederland- sche St. Gregorius-Vereeniging, waarvan de laatste plaats vond in het jaar 1912. De bekende methode van mevr. Ward voor kinderen is niet alleen in het Engelsch verschenen, doch zal dezer dagen ook in Hollaudsche vertaling verschijnen van den zeereerw. heer H. Vullinghs, voorzitter van het diocesaan bestuur der St. Gregorius vereeniging in het bisdom Roermond. mogelijkheid wordt geschapen om, gelijk meer wenscheljjk bleek, rente te doen be talen over drie volle jaren na het aangaan van de schuld. Voorts is een aanvulling van de bepalingen betreffende onteigening aangebracht, waar voor de ministers naar het betrokken staats blad verwijzen. Tenslotte zijn in artikel 42 de kosten van legesheffingen, legalisatie en griffiekosten opgenomen onder de kosten, waarvan voor de uitvoering der Landarbeiderswet vrijstel ling wordt verleend. Ook het K. B. ter uitvoering van de Land- arbeiderwet is aan een wijziging onderwor pen bij K. B. van 21 Januari 1928. Voorts wordt de aandacht van gemeente besturen en van vereenigingen en stichtin gen gevestigd op enkele van de hierin aan gebrachte wijzigingen. Benoeming der RSjksgecommitteerden Bij beschikking van den Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen zijn in de commissie van Rüksgecommitteerden bij de M.U.L.O.-examens benoemd; tot voorzitter: mr. P. W. H. Truijen, hoofd inspecteur van het lager onderwijs in de eerste hoofdinspectie te Roermond: tot leden: A. Brons te Leeuwarden; Ph. E. Bredeé, te Rotterdam; H. H. Hol, te Heerlen; J. Cals, te Roermond; J. H. A. van Luyte- laar, te Roosendaal; ir .J. A. Ladage, te Deventer; W. Charbo, te Doetinchem; J. A. van Hartingsveldt, te Ommen; J. J. P. Vale- ton, te Zwolle; mevr. P. S. van Balen—Klaar, te 's-Gravenhage; J. D. M. de Graaff, te 's Gravenhage; mej. J. S. C. P. van den Bent, te 's Gravenhage; E. Rahder, te Alkmaar; mej. C. O. Schönfeld. te Amsterdam; M. A. Mercx, te Utrecht; dr. H. W. Brugmans, te Amsterdam; K, van der Graaf, te Leeuwar den; dr. A. I. Kan Jr., te Assen; P. K. Dam, te Heerenveen; dr. G. A. Nauta, te Gronin gen; en zijn benoemd tot plaatsvervangend lid in deze commissie: P. J. R. Meskes, te Maas tricht; ir. E. L. A. baron van Voorst tot Voorst, te 's-Hertogenbosch; S. Dwarshuis, te Avereest; J. Haspers, te Kampen; J. W. de Jongh, te 's-Gravenhage; E. A. Keuchenius, te 's-Gravenhage; A. G. Boes, te Haarlem; dr. J. F. Hoekstra, te Apeldoorn; Th. Boek- holt, te Groningen; J. M. Houwen, te Hee renveen. Pf>. Aft TljJIC ï!fs Een initiatief-voorstel bij de Tweede Kamer ingediend In de vergadering van de Tweede Kamer heeft gisteren de voorzitter medegedeeld, dat een missive ingekomen is van de Tweede- Kamerleden Fleskens en Smeenk, ten geleide van een wetsvoorstel tot tijdelijke heffing van een invoerrecht voor klompen. Het initiatief voorstel beoogt de heffing van een invoerrecht van 12 pCt. tot 1 Jan. 1933. Tot nog toe werden op klompen geen in voerrechten geheven. Het comité van actie, dat mevr. De Boer- Van Rijk in staat wil stellen ter gelegenheid van haar 75en verjaardag nog eens een toumée door Indië te maken, is samenge steld uit de heeren Th. M. Ketelaar, wet houder van Onderwijs te Amsterdam, de letterkundigen Henri van Wermeskerken, jhr. A. W. G. van Riemsdijk, Clinge Doo- renbos en mr. Jules Keizer (Heerengracht 560 te Amsterdam), bü wien het secretariaat gevestigd is. Het is de bedoeling ook een garantiefonds voor de tournee te vormen. Mevr. De Boer zal dan waarschijnlijk in Mei vertrekken. Het ultimatum twee dagen uitgesteld Het bestuur van den Nederl. R.K. Steen fabrieksarbeidersbond ontving, naar de „Volkskr." verneemt, van den ryksbemidde- iaar navolgend telegram: „Op verzoek patroonsvergadering op mor gen uitgesteld tot Zaterdagochtend kwart voor twaalf. In verband hiermede hebben patroons ultimatum twee dagen verschoven. Van IJsselsteijn, rijksbemiddelaar." Het blad verneemt nader, dat gisteren door de samenwerkende arbeidersorganisa ties aan de werkgevers een gemotiveerd schrijven is gezonden. Men zal intusschen, meent het blad, goed doen er op te rekenen, dat zonder belangrijke wijziging in de hou ding der werkgevers op 2 April ruim 5000 arbeiders, werkzaam op 50 fabrieken, in een omvangrijke uitsluiting betrokken zullen worden. Door de Eerste Kamer aangenomen. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging der vermogensbelasting (be' lasting op den eigendom op de vreemde ven nootschappen) met 20 tegen 19 stemmen aangenomen. Door de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Financiën is een schrijven gericht aan de gemeentebe sturen en aan de vereenigingen en stichtin gen ingevolge de Landarbeiderswet, waarin o.m. het volgende medegedeeld wordt: Bij de wet van 16 December 1927 zijn in de Landarbeiderswet enkele wijzigingen aan gebracht, hoofdzakelijk van administratieven aard, voor de toepassing der wet in de prac- tijk is daarvan het meest van belang de wij ziging in artikel 34, eerste lid, van de woor den „tot het derde kalenderjaar" in „gedu rende ten hoogste drie jaren", waardoor de Naar uit Winemiinde gemeld wordt, legde sen jongen uit scherts op een 13-jarig kame raadje aan met een vuurwapen. Het wapen ging af en de kogel drong het knaapje in het ruggemerg, zoodat het kind spoedig na zfjn overbrenging naar het ziekenhuis, stierf. Op de volgende vragen van den heer Oud: Is het juist, dat de minister pogingen in het werk heeft gesteld, om te geraken tot oplossing van het vraagstuk van den zoo- genaamden Twuyverweg in Noordholland? Zoo ja, is de minister bereid, mededeeling te doen van den aard van deze pogingen, alsmede omtrent het te verwachten resul taat, in hot bijzonder me tbetrekking tot het tijdstip, waarop deze weg weder voor het verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen zal kunnen worden opengesteld? Zoo neen, is de minister bereid, zyn me dewerking te verleenen, ten einde tot een zoo spoedig mogelijke heropening van dezen weg voor het verkeer met de gemelde mo torrijtuigen te geraken? heeft de minister van waterstaat geant woord: Om te geraken tot oplossing van het vraagstuk van den Twuyverweg is overleg gepleegd met de dagelijksche besturen van de gemeenten Alkmaar, St. Pancras, Noord en Zuid-Scharwoude, Oud-Karspel en Broek op Langendijk, alsmede met Gedeputeerde Staten van Noordholland, om te kunnen komen tot zoodanige verbetering dat de weg voor het verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen weder kan worden opengesteld. Omtrent het tijdstip, waarop Gedeputeer de Staten hiertoe zullen kunnen besluiten, kan nog geen mededeeling worden gedaan, daar het overleg met de gemeentebesturen nog niet is afgeloopen. Reclame en zaken doen zijn in onzen tijd twee begrippen, zoo innig aan elkaar ver bonden als indertijd de bekende Siameesche tweelingen. Men kan gerust zeggen, dat het eene niet bestaan kan zonder het andere. Geen handelsnaam in den modernen tijd, die de waarheid hiervan niet erkent en ook niet in zijn zaken heeft ondervonden. Het is dan ook geen vraag meer voor hem, of hij reclame zal maken, maar wel hoe hij re clame zal maken. En dit is waarlijk 'n pro bleem geworden, waarover zelfs de meest in telligente en vooruitstrevende businessmen 't meest 't hoofd breken. Want ook op dit gebied willen zij toonaangevend voor den dag komen, hun Siameesche tweeling moet niet alleen een welgeschapen wicht zijn, het moet de oogen van iedereen trekken. De re clame voor de Angelides-sigaretten nu is er een, die niet alleen de oogen trekt, maar ook de scherpzinnigheid prikkelt van 't publiek, een proef, waartoe het zich altijd weer graag leent, vooral als mooie prijzen en die zijn bij deze prijsvraag ruimschoots voor handen de belooning vormen. Waarbij dan nog komt, dat het °p te lossen probleem lang niet alledaagsch is. Hier valt nu eens niet een rebus op te lossen of een kruis woordraadsel maar hier moet de heer Ange- lides gevonden worden onder verschillende vermommingen. Hier komen dus zekere speurderskwaliteiten bij te pas en we kunnen ons voorstellen, dat het publiek, 't welk im mers zoo gretig detective-romans verslindt, graag zijn krachten er aan probeert, nu deze speurderij niet slechts ongevaarlijk is, maar zelfs een fraaien prijs in het vooruit zicht stejt. Het pakket bevatte slechts kiezclsteenen. Een Antwerpsche diamantfirma, die haar waar uit het buitenland geregeld via een Am- sterdamsche makelaar betrekt, is het slacht offer geworden van een geraffineerden dief stal. Eenigen tijd geleden zond een firma in Zuid-Amerika een pakket diamant, een waar de vertegenwoordigende van ongeveer 200.000 met het stoomschip „Gelria" van den Koninklijken Hollandschen Lloyd naar Am sterdam. Het pakket is hier dezer dagen ge arriveerd, en toen het werd geopend bleken de diamanten verdwenen te zijn. Het pakket bevatte slechts kiezelsteenen. Waar de dief stal geschied is, heeft de politie, die de zaal: onderzoekt, nog niet kunnen achterhalen. De Eerste Kamer heeft de wetsontwerpen tot herziening van de wet op de vermogens belasting enz. aangenomen. De Tweede Kamer is begonnen met de ar- tikelsgewijze behandeling van het wetsont werp tot wijziging der Ongevallenwet (fa- brieksartsen) Tot nog toe is geen enkel bericht omtrent Hinchcliffe meer ontvangen. Nadere bijzonderheden omtrent het tra gisch auto-ongeluk nabij Leiden. Een diamanthandelaar te Amsterdam Is de dupe geworden van een diefstal van diaman ten tot een bedrag van bijna 200.000. De commissie van rijksgecommiteerden bQ de Mulo-examens is benoemd. Ingesteld is de rijkscommissie inzake de be strijding van het cadcau-stelseL Ingediend is een voorstel van wet van de heeren Fleskens en Smeenk tot tijdelijke hef fing van een invoerrecht op klompen. De in- en uitvoerverboden-conferentie te Genève. Een rede van Dr. Fosthuma. Studentenrelletjes te Parijs en Luik. De Jaarvergadering van de Unie van Vol- kenbondsvereenigingen zal in Juli in Den Haag worden gehouden. De gearresteerde Duitsche ingenieurs In Rusland. Nieuwe Duitsche stappen te Moskou. Kellogg, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, over de anti-oorlogsver dragen. Barometerstand 9 uur v.m.: 778. Vooruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.36. Hoogste Barometerstand: 779.1 mJd. te Stettin. Laagste Barometerstand 745.8 m.M. te Westmanoer. Verwachting; Zwakke tot matigen, Zuid Oostelijke tot Zuidelijken wind, helder tot licht bewolkt, met later in het Zuid-Westen kans op toenemende bewolking, droog weer, lichte tot matige vorst des nachts, overdag zelfde temperatuur. ontbijt U na afloop in Prima kwaliteiten. Speciaal lage prijzen 15 MAART 1928 T. F. de V., chauffeur, wonende te Am sterdam; „Appèl overtr. Motor en Rijwiel- wet". Vonnis Kantonrechter Haarlem be vestigd. P. C. B., veekoopman, zonder vaste woon plaats, thans gedetirfeerd: diefstal van vee uit de weide, zes maanden gev. straf m. a. pr. hecht. o. v. W. H. B., melkrijder, wonende te Schel- lingwoude, gem. Amsterdam; C. S., chauf feur, wonende te Purmerend. Medeplichtig heid aan diefstal en diefstal. Ieder f 100 boete subs. 40 dagen hecht. ov. C. R., los werkman, wonende te Zaandam, P. J. F., los werkman, wonende te Zaandam, beiden thans gedetineerd; „diefstal in ver- eeniging". Sub. 1: 5 maanden gevangenisstr. met aftrek prev. hecht, o.v.; sub. 2 De stuk ken werden gesteld in handen van den Rechter-Commissaris tot nader onderzoek. De familie Theunisz, die met haar woonschuit in de nabijheid lag, zag het ongeluk gebeuren. Van links naar rechts schipper S. Theunisz en zijn beide zoons Franciscus en Sybrand Jr„ die dapper hielpen bil het reddingswerk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1