Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws kerk en school. STATEN GENERAA wat in een bijzonder geval het dagloon van Eerste Kamer Tweede Kamer. Het kort verslag der Tweede Kamer De Engelsche gezant Prof. jhr. mr. B. C. de Savomin Lokman naar Indië Ter bescherming van de klompenindustrie Een ruimoerige raadsvergadering met circa 2000 man publiek Nederlandsche huisvrouwen op een tentoonstelling te Londen Nederlanders in het buitenland Een geschiedkundige lezing ten Hove De Vrije Universiteit te Amsterdam De verbinding Amsterdam Bovenrijh De bestrijding van het cadeaustelsel RECHTSZAKEN. De brutale inbraak in het City-magazijn te Rotterdam HET ERNSTIG AUTO-ONGELUK NABIJ LEIDEN HINCHCLIFFE EN MISS MACKAY OP DEN OCEAAN OMGEKOMEN? Men heeft vrijwel geen hoop meer den koenen vlieger terug te zien Alle berichten blijven uit. De kolen waren niet uitgedoofd een getroffene is, moet spr. den heer Sannes In de vergadering van de Eerste Kamer werd gisteren voortgezet de behandeling van de wetsontwerpen: herziening van de Wet op de Vermogensbelasting en wijziging van de Provinciale Wet en van de Gemeente wet: herziening van de Verdedigingsbelas ting I; wijziging van de artt. 2, 24, 33. 34 en 36 van de Wet op de Inkomstenbelasting 1314. In zijn rede betoogt de MINISTER VAN FINANCIëN, de heer DE GEER. dat deze ontwerpen zeer rustig bezien zijn door de vaste commissie voor 'de belastingen. In haar verslag staat het punt van den bloo- ten eigendom zeer uitvoerig vermeld. Bij een dergelijke voorbereiding is het geen onge woon verschijnsel, dat een ontwerp er in de Tweede Kamer zonder stemming doorgaat. De kern van het ontwerp is verdere door voering van het territorialiteitsbeginsel (be lasting van in 't land gelegen bronnen, aan wie ter wereld die ook toebehooren). Nu heeft de heer Slingenberg het territoriali teitsbeginsel verward. Het stelsel van de be lasting bij de bron Is ook door den Volken bond aanvaard. Sinds den oorlog is het één der meest moderne uitingen van belasting- politiek. Dat Nederland daarmede schade zou doen aan zijn belastingreputntie, is niet Juist. Als het stelsel goed wordt toegepast, kan het nooit leiden tot dubbele belasting. Het territorialiteitsbeginsel, dat door deu Volkenbond is aanvaard, mag hier niet worden afgewezen. Spr. hoopt, dat, nu de Kamer nader geïnformeerd is, vele bezwaren zullen zijn vervallen. Men make het Neder land niet onmogelijk op dezen weg voort te gaan en het internationaal verkeer te be vorderen. Voorwerpen van kunst en wetenschappen zijn vrijgesteld en blijven dit. Het bezwaar van den heer De Gijselaar begrijpt spr. dan ook niet. Het eenige. wat op dit punt is veranderd, is de bepaling omtrent goud- en zilverwerk, paarlen en edelgesteenten, wat tot 2000 gulden ls vrijgesteld. De bedoeling is slechts, wanneer deze dingen een inte- greerend deel van het vermogen uitmaken, die te belasten. Spr. meent, dat de groote gedachte van dit ontwerp, het bronnenbsginsel, aanneming eischt Wordt het verworpen, dan gaan wij internationaal terug. Bij de replieken deelt de heer DE VEER (A.R.) mede, dat hij zal voorstemmen, om dat zijn voornaamste bezwaren door den minister weerlegd zijn. Het eerste wetsontwerp wordt aangenomen met 20 tecen 19 stemmen. Tegen stemden: v. Embden, V.D.; De Gij zelaar, C.H.; Smeenge, V.B.; Brlet, A.R.; Dobbelman, EK.; De Muralt, V.B.; Fran sen, R.K.; Koster, V.B.; Reymer, R.K.; Blomjous, RK.; Van Nagell van Ampsen, V3.; v. d. Berg, V.B.; Amtz, R.K.: Slingen- berg, V.D.; v. Wassenaer v. C&twijck, C.H., Steger, R.-K.; De Savomin Lohman, C.H.: v. d. Hoeven, C.H. en Rink, V.B. De overige ontwerpen worden vastgesteld x. h. st. Hierna wordt gepauzeerd. Na de pauze was aan de orde het wets ontwerp tot het instellen van een openbaar onderzoek omtrent rampen en ongevallen, overkomen aan Nederlandsche oorlogsvaar tuigen. De heer H. POLAK (S.D.AP.) heeft geen bezwaar tegen een nieuw college, wanneer er behoefte aan bestaat. Doch spr. ls niet overtuigd van de onmisbaarheid van een Marineraad. Een eventueel onderzoek kan z. 1. zeer goed worden opgedragen aan den Raad voor de Scheepvaart, een college van deskundigen onder leiding van een Jurist, over welks werk men algemeen tevreden is. Onze burgerlijke rechtspraak bewijst over duidelijk, dat de rechtbank volstrekt riet uit specialiteiten behoeft te bestaan, zoo lang er nog gelegenheid bestaat experts te benoemen. Dergelijke gedragslijn kan ook aan den Raad voor de Scheepvaart worden voorgeschreven. Dit wetsontwerp is alleen ingediend ten gevolge van den kasteeeest, die bij de Marine heerscht en spr. Is niet van plan daarvoor het hoofd te buigen. De MINISTER VAN MARINE a. i., de heer LAMBOOY, wijst in zijn antwoord cr op, dat juist de instelling van een Raad voor de Scheepvaart bewijst, dat men recht spraak van zee-ongevallen wilde opdragen aan deskundigen. Dezelfde gedachtengang heeft geleid tot het voorstel om een Ma rineraad in het leven te roepen, nu de oor logsvaartuigen buiten de competentie van dien Raad vallen. Aanvulling van den Raad voor de Scheep vaart met specialisten zou kostbaar zijn, terwijl de Marineraad een latent karakter draagt en eerst opleeft, wanneer er een marine-ongeval plaats heeft. En als de raad uit actieve officieren wordt gevormd, dan komen er geen belangrijke extrj-kosten bil. Na repliek wordt het wetsontwerp aan genomen zonder hoofdei, stemming, evenals de verhooging van de begrooting der Ar tillerie-inrichtingen voor 1927. Hierna werd de vergadering tot 27 Maart verdaagd. In de vergadering van de Tweede Kamer werd gisteren een aantal kleine wetsont werpen en conclusies zoirder hoofdelijke stemming aangenomen. De conclusie van het verslag der commis sie omtrent de inlichtingen op het adres van Th. A. Lamers, boomkweeker te Mook, hou dende verzoek om vergoeding van de door adressant tijdens den laatsten watersnood in December 1925 geleden schade, ontlokte eenige discussie De conclusie der meerderheid van de com missie, strekkende de regeering dank te zeg gen voor de verstrekte inlichtingen werd met 39 tegen 29 stemmen aangenomen. De fabrleksartsen Daarna werd voortgezet de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van dc ongevallenwet 1921 (instelling van het Insti tuut fabrieksarts). De MINISTER VAN ARBEID, HANDEL EN NIJVERHEID, de heer SLOTEMAKER DE BRUINE, zet zijn gisteren afgebroken rede voort. In antwoord op een opmerking van den heer Aalberse ever de gunstiger voorwaarden in geval van behandeling door den fabrieks arts, merkt spr op, dat hij hoopt, dat de ar beider door het vertrouwen in den fabrieks arts en diens outillage en meerdere speciali satie, aan hem de voorkeur zal geven boven een anderen ingeschreven geneesheer, maar hij moet Dij die keuze niet worden geleid door de vraag wat eventueel voordeellger voor hem zal zijn. Daarom hoopt spr., dat art. 80h niet zal worden gewijzigd. Den heer Sannes antwoordt spr., dat de eerste hulp niet per sé behoeft te worden verleend door den fabrieksarts. Dat de on iarnemer niet in staat zou zijn te bepalen, betwisten. Na re- en dupliek worden de algemeene beschouwingen gesloten en wordt overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling, Op art. I is ingediend een amendement- Drop c s. strekkende te bepalen dat de ge neeskundigen moeten worden benoemd door het bestuur der bank, na overleg roet den werkgever aan wiens onderneming een er kende geneeskundige dienst is verbonden. Voor bedoeld overleg zal een algemeene maatregel van bestuur moeten worden vast gesteld. Mevr. De VRIES—BRUINS (S.D.A.P.) licht een amendement toe, strekkende in art. 80b sub 3 te schrappen het voorschrift, dat aan den fabrikant wordt opgedragen de controle op de noodzakelijkheid van het neerleggen van 't werk en de mogelijkheid van werk hervatting van door een ongeval getroffen arbeider. Dit zal strekken om het vertrouwen van de arbeiders in het instituut te ver sterken. De heer VERAART (R K licht een amendement toe, strekkende voor te schrij ven, dat de fabrleksartsen, voor zoover zij na 1 April 1928 zijn aangesteld, minstens een jaar als chirurgisch assistent werkzaam moeten zijn geweest. De heer OUD (V.D.) licht een amende ment toe, strekkende te bepalen, dat de be noeming van een fabrieksarts moet worden goedgekeurd door het bestuur der bank. Enkele leden voeren over deze amende menten het woord. De Minister van Arbeid. H. en N.t de heer SLOTEMAKER DE BRUINE, beant woordt de sprekers. Ten aanzien van het amendement-Ver- aart, ze.,1 spr., dat de datum 1 April tc vroeg is gesteld, omdat het niet zeker :s, dat dan het wetsontwerp reeds door de Eerste Kamer zal zijn aangenomen. Moeten bovendien alle geneeskundigen van een on derneming speciaal chirurgisch geschoold zijn? Spr. zou dien elsch dus niet willen stellen. Wel zal het gewenscht ziln, dat, als er bij de onderneming maar één genees kundige wordt benoemd, hij chirurgische scholing zal moeten hebben. Het amendement-De VriesBruins zal. als het werd aangenomen, tot moeilijkhe den aanleiding kunnen geven. De con trole behoort tot de geneeskundige behandeling. Het bezwaar van mevr. De VriesBruins kan worden opgeheven als men in het artikel een omzetting van de woorden zou aanbrengen waardoor zou ko men vast te staan, dat de controle zal zijn bij den fabrieksarts voor die arbeiders, die door hem worden behandeld. Spr. geeft mevr. De Vries—Bruins in overweging haar amendement in dien zin te wijzigen. Spr. hoopt, dat de Kamer het amende ment-Drop niet zal aannemen; het amen dement-Oud acht spr.. niet noodig, het bankbestuur heeft reeds voldoenden In vloed. Intusschen zal spr. er zich niet tegen verzetten. Mevr. DE VRIES—BRUINS (S.D.A.P.) en de heeren OUD (V.D.), VERAART (R.K.) en DROP (S. D. A. P.) repliceeren. De laatste wijzigt in zijn amendement het woord vakvereeniging in vakvereenigingen. De heer VERAART (R.K.) trekt zijn amendement in. De heer BEUMER repliceert. De Minister van Arbeid, H. en N„ de heer SLOTEMAKER DE BRUINE brengt in art. 80b 3o. een wijziging aan, in den door hem hiervóór aangegeven zin; en neemt het amendement-Oud over. Mevr. DE VRIES—ERUINS (S. D. A. P.) trekt thans haar amendement in. Het amendement-Drop wordt verworpen met 50 tegen 17 stemmen. Vóór alleen de sociaal-democraten. Art. 80b. wordt aangenomen. Op art. 80c licht de heer DROP (S. D. A. P.) een amendement toe, strekkende, om voor „ondernemingen" het woord „gelijk soortige" te plaatsen. Het amendement wordt verworpen met 49 tegen 15 stemmen. Vóór alleen de sociaal-democraten. Op art. 80d licht de heer DROP (S. D. A. P.) een amendement toe strekkende, he in de wet mogelijk te maken, dat met 't bijhouden van het ongevallenregister en de daarmee verband houdende werkzaamheden kan worden belast een door de verzekerden te benoemen beambte. Dit wordt reeds toe gepast bij de mijnen en voldoet daar goed De heer BOON (V.D.) licht op art. 80d een drietal amendwrienten toe. Het eerste strekt om te schrappen de verplichting, dat de ver zekerde zoo mogelijk de aanteekening van het ongeval in het register parafeert, terwijl daarvoor in de plaats kome, dat het register doorloopend wordt genummerd. Het tweede strekt te bepalen dat niet van elk letsel de fabrieksarts in het register zal behoeven in te schrijven de vermoedelijke ge volgen ervan, doch dit 'alleen zij te doen na elk letsel, dat na de eerste hulpverleening dlenstverzuim te ngevolge heeft. Het derde beoogt te bepalen, dat de werk gever een afschrift van de in het register in geschreven ongevallen niet epnmaal per kalenderweek, maar eenmaal per kwartaal aan het bestuur der bank en de arbeidsin spectie zal hebben toe te zenden. Bij de besprekingen hierover dient de heer Drop een nieuw amendement in, strekkende te bepalen, dat de door een ongeval getroffen arbeider van de inschrijving in het register een bewijs zal ontvangen. De heer BOON (V.B.) trekt zijn eerste amendement in. Verder trekt hij eveneens in het tweede amendement, terwijl hij het derde in dien zin wijzigt, dat voor „afschrift" wordt gelezen „uittreksel." De MINISTER VAN ARBEID, de heer SLOTEMAKER DE BRUINE, merkt nog op, dat de inzending eenmaal per kal olds'-week' minder werk zal geven, dan eenmaal'pér kwartaal. Als de heer Boon daarom, wil laten staan per kalenderweek, is spr. bereid dat amendement-Boon over te nemen. De stemming over het artikel en de amen dementen wordt bepaald op hedenmiddag bij den aanvang der zitting. Daarna wordt de vergadering tot heden middag verdaagd. zullen, zoo meldt het „Hbld." ongevaer 2000 personen bijeen zijn geweest. Daarop begon de vergadering. De voorzitter had gaarne voldaan aan het verzoek der raadsleden om een vergadering bijeen te roepen. Volgens spr. was er geen enkele rechtsgrond om de samenvoeging te bewerkstelligen (Raadsleden en publiek applaudisseerden hier krachtig). Spr. deelde verder mede, dat van Ged. Staten een schrijven was binnengekomen met het verzoek om vóór 10 April a.s. de meening van den raad insake de voorge nome samenvoeging der gemeenten te mogen vernemen. Alle raadsleden voerden hierop het woord en verklaarden zich de een na den ander (zulks onder bijval van het publiek, dien de voorzitter vergeefs probeerde te voorkomen) tegen de voorgenomen samenvoeging. Een der raadsleden, de heer Ransackers, ver klaarde, dat als hij de macht had gehad, hij de commissie uit Ged. Staten, uit het raad huis zou hebben geweerd. Van andere zijde werd tegen deze uitlating protest aangetee- kend. Als argument tegen de samenvoeging, werd aangevoerd, dat Sittard zeer hooge belastingen had en dat Geleen dsZe ge meente niet uit den put behoefde te helpen. De boeren gingen nog liever naar Canada, dan dat te doen, zei een der sprekers. Ten slotte werd, op voorstel van den heer Boudeweijn besloten een conferentie met Ged. Staten aan te vragen, ten einde de argumenten van dit college voor de samen voeging te vernemen. In de Kamer van Koophandel voor de mijnstreek is ook door een der leden, den heer Erkens, de samenvoeging besproken. Deze spr. protesteerde tegen de „aanmati ging" van Sittard, dat een gemeente, die ongeveer even groot is, wil annexeeren. De voorzitter van de Kamer zette hierop uiteen, dat het plan van samenvoeging niet uitging van Sittard, nóch van Maastricht, nóch van een andere gemeente, doch dat Ged. Staten een oplossing rondom de nieuwe staatsmijn Maurits wenschten. Daarom hadden ze thans dit plan - ge vormd. Het is de vraag, of het ooit verwe zenlijkt zal worden, besloot spr. Spr. ried aan de hoofden koel te houden en sloot de discussies over dit punt. mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, te Utrecht; tot leden Jos. ten Berg, Utrecht; F. J. Claes, Den Bosch; H. P. Dekker, Am sterdam; K. Groenewoud Dzn., Groningen: H. Leemhuis, Amsterdam; mevr. A. L. A. RingelingVerhoeff, Amsterdam; S. J. Rot teveel en R. van Sluis, beiden Den Haag; tot secretarissen mr. E. C. M. Deurvorst, Den Haag, eerste secretaris, en mr. L. Sprey, Alphen a.d. Rijn, tweede secretaris. Verschenen is de memorie van antwoord op het Voorloopig verslag over het voorstel van den heer Van der Waerden c.s. betref- fande het vervaardigen van een Kort Ver slag van de vergaderingen der Kamer. Daarin wcadt o.m. opgemerkt: Voor het publiek, dat van beraadslagingen en de besluiten der Kamer wilde kennis nemen, was het Kort Verslag volledig, be trouwbaar en objectief. Zoo kon het Kort Verslag een belangrijke functie vervullen bij de politieke scholing en voorlichting van het volk en was een financieel offer, mits dit ni/t te aanzienlijk werd, alleszins gemotiveerd. Voorts biedt de geschiedenis van het Kort Verslag voor de verwachting, dat een ver standige opzet, gepaard met lageren prijs en beschikbaar stellen van collectieve abonne menten, de opwaartsche beweging zal kun nen herstellen, voldoenden grond. De voorstellers van het ontwerp stellen nader voor te besluiten, een commissie van vijf leden te benoemen om de uitgave voor te bereiden en voorstellen dienaangaande in te dienen. Naar de „Evening Standard" meldt, ls lord Chilston, thans in dezelfde positie te Kopenhagen, voorbestemd om lord Granville op te volgen als gezant van Engeland in Den Haag. Prof. jhr. mr. B. C. De Savomin Lohman, hoogleeraar aan de Utreehtsche universiteit en lid der Eerste Kamer, is voornemens voor ongeveer een half jaar een studiereis naar Ned.-Indië te maken. Prof. Lohman zal 23 Mei a.s. vertrekken en in het najaar weer terugkomen. Hij reist voor een comité uit de Christe lijkHistorische Unie. Een initiatief-wet Zoools wij elders in dit blad melden, is ingediend een voorstel van wet van de hee ren Fleskens en Smeenk, tot tijdelijke hef fing van een invoerrecht van klompen. Het voorstel heeft ten doel, een van Ne derlands oudste en meest karakteristieke industrieën te behoeden voor den onder gang, waarmede zij door de ongebreidelde concurrentie van net buitenland onder bui tengewoon ongunstige omstandigheden in ernstige mate wordt bedreigd. De voofstel- lers zijn van meening, dat, wanneer tijde lijk het groote prijsverschil tusschen Neder landsche en Belgische klompen kan worden verminderd, de Nederlandsche klompen, die, zooals algemeen erkend wordt, van supe rieure qualiteit zijn, stellig de verloren markt zullen herwinnen en dat zij die ook behouden zullen, wanneer ha eenige jaren de bijzondere maatregelen, thans voorgesteld zullen hebben opgehouden te werken. Daarom wordt voorgesteld gedurende vijf jaren een invoerrecht te heffen van 12 Thans is de invoer geheel vrij. Ministerieel antwoord op vragen van den heer Drop In antwoord op de vragen van 't Tweede Kamerlid Drop, betreffende de te nemen maatregelen ter bescherming van de klom penindustrie, heeft de minister van Arbeid, II. en N. het volgende geantwoord: Ondergeteekende is tot het oordeel geko men, dat van een poging, om door centrali satie van den klompenverkoop tot betere toestanden in de klompenindustrie te komen, redelijkerwijs geen heil is te verwachten. Dergelijke centralisatie is reeds bij herhaling op verschillend gebied, ook op dat van den verkoop van klompen, beproefd, doch de desbetreffende pogingen hebben nagenoeg schipbreuk geleden, deeis als gevolg van be zwaren, welke aan dit systeem van ver koop eigen zijn, deels ook tengevolge van gebrek aan medewerking van belanghebben den zelf. Centraliseering van den verkoop moge in een sterk georganiseerde industrie, waar een sterk saamhoorigheidsgevoel heerscht, wellicht een enkele maal gelukken, in andere, organisatorisch minder ontwikkel ds industrieën als de klompenmakerij, is de kans van slagen, naar de ervaring heeft ge leerd, zoo uiterst gering, dat het maken van groote kosten, als voor de voorberei ding dsr verkoopsorganisatie noodzakelijk, niet gerechtvaardigd zou wezen. Op grond biervan meent de ondergeteekende zicht van het nemen of bevorderen van maatregelen in de richting, welke overigens bij even- tueele mislukking ernstige gevolgen voor de belanghebbenden zelf zouden hebben, te moeten onthouden. Tegen de annexatie-plannen van Sittard. De plannen tot samenvoeging van ver schillende gemeenten, gelegen rondom de staatsmijn „Maurits", hebben heel wat be roering teweeg gebracht. Op verzoek van enkele raadsleden, kwam Woensdagavond de gemeenteraad van Ge leen in spoedeischende vergadering bijeen. Personen met een bel gewapend, waren het dorp rondgetrokken, ten einde iedereen te verzoeken de raadsvergadering te gaan bij wonen. Deze uitnoodtging had succes gehad. Tegen den tijd, dat de vergadering zou be ginnen, was de publieke tribune meer dan „uitverkocht", waren gangen, trappen Een gezelschap Nederlandsche vrouwen heeft een bezoek gebracht aan de door de „Daily Mail'' te Londen georganiseerde Ideal Home Exhibition. Het betreft hier een deputatie der Neder landsche Vereeniging van Huisvrouwen. Het gezelschap bracht eenige uren op de tentoonstelling door en zal aldus de „Daily Mail" na terugkomst in Neder land „have stories of many wonders to tell their friends in the land of windmills". De belastingen van nalatenschappen en schenkingen Op het wetsontwerp houdende bepalingen betreffende de belasting van de nalaten schappen en schcnk'ngen van Nederlanders, die niet ziln ingezetenen der Riiks, heeft de vaste commissie voor belastingen eenige amendementen ingediend. Een er van heeft de volgende strekking: Er bestaat geen reden meer van Neder landers, niet-ingezetenen, die geacht worden ten dage van het overlijden of de schenking ngezetenen des rijks te zijn, te vorderen het geen zij dientengevolge minder zullen hebben te betalen dan zij anders aan recht van overgang verschuldigd zouden zijn geweest Daarom moet van art. 1 het voorlaatste lid vervallen. H. M. de Koningin had gisteravond in de Galerijzaal van het Kon. paleis in het Noord einde te 's-Gravenhage een aantal dames en heeren genoodigd ter bijwoning eener ge- sch'edkundige lezing door dr. N. Japikse. Deze lezing werd ook bijgewoond door H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. den Prins. Dr. Japikse koos als onderwerp van zijn voordracht: „Cromwell en Pett Senior en Junior als stichters van het Britsche Wereld rijk. Volgens de „Stand." is thans voor de uit breiding van deVrije Universiteit te Am sterdam een bedrag van f 200 000 bijeen. Vóór de aanstaande jaarvergadering hoopt men de drie ton te hebben bereikt. Te Amsterdam heeft het bureau van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geidersche Vallei, gevestigd te Amers foort, een vergadering gehouden. Deze vergadering had tot doel om een uiteenzetting te geven van het standpunt van de genoemde K. v. K. en van de Kanaal- vereeniging „Geidersche Vallei" ten aanz'en van de kanaalplannen AmsterdamBoven- ryn. Een commissie van onderzoek benoemd De minister van Arbeid, H. en N. heeft een commissie ingesteld met de opdracht het cadeaustelsel en de daaruit voortvloeiende nadeelen aan een ander onderzoek te onder- m en werpen, na te gaan welke maatregelen daar- dë ruime hai van het gemeentehuis, geheel j tegen eventueel zouden zijn te nemen en hem gevuld met belangstellenden, stonden er voor terzake rapport uit te brengen. het raadhuis nog honderden te wachten. Er I Daarin zijn benoemdtot lid en voorzitter Vier jaar gevangenisstraf tegen beide verdachten geëischt De Rotterdamsche rechtbank heeft behan deld de zaak tegen* de 33-jarige koopman F. v. D. en den 28- jarigen koopman S. B., beiden gedetineerd en recidivist, aan wie ten laste werd gelegd dat zij op 2 Januari te zamen uit Hagemeyers City-magazijn aan den Noordblaak te Rotterdam, hebben weg genomen een sjaal, 10 colliers, 13 chatelaines, 25 kettingen, 12 ringen, 2 horloge-armban den, 15 dasspelden en 5 spelden. Zij hadden zich toegang verschaft tot den winkel door een kelderraam van den Visschersdijk te verbreken en waren vervolgens door- den kelder in den winkel gekomen. Subsidair werd hun poging tot diefstal ten laste gelegd, omdat zij op heeterdaad betrapt zijnde, naderhand door agenten op straat zijn aangehouden. Beide verdachten ontkenden in den winkel te zijn geweest. Zij zijn daar wel in de buurt geweest en volgens hun zeggen volkomen ten onrechte op de Hoogstraat aangehouden. Het getuigenverhoor bracht echter verkla ringen en feiten aan het licht, die voor ver dachten bezwarend waren. De Officier van Justitie, mr. P. D. H. Schutter bracht in zijn requisitoir hulde aan de politie en aan den deskundige Dr. Gerhardt die door hun optreden er in ge slaagd z\jn een paar beruchte inbrekers te arresteeren. Wat het bewijs betreft, spr. meent, dat uit de verschillende aanwijzigin- gen is komen vast te staan, dat verdachten zich aan den diefstal hebben schuldig ge maakt. Terzake van diefstal in vereeniging, ge pleegd by recidives, requireert spr. tegen ieder der verdachten een gevangenisstraf van vier jaar. Mr. F. Eikelenboom, verdediger van ver dachte v. D., ging de verschillende aanwij zingen na, die den officier tot de overtui ging brengen, dat het overtuigd bewijs ge leverd is. Spr meende dat deze aanwijzigin- gen allen zoo ^aag zijn, dat daaruit onmo gelijk kan geconcludeerd worden, dat ver dachte schuldig is. Spr. pleitte dan ook vrijspraak. Mr. A. de Mooy, verdediger van verdachte B. sloot zich in hoofdzaak bij het pleidooi van Mr. Eikelboom aan en concludeerde, na de aandacht op enkele zaken gevestigd te hebben, tot vrijspraak. De uitspraak werd op 29 Maart a.s. be paald. MS«- Omtrent het tragisch auto-ongeluk nabü Leiden, waarbij deken Höppener uit Delft en kapelaan van Diest, eveneens uit Delft, om het leven zijn gekomen, kan nog gemeld worden, dat door de firma G. N. v. d. Ameele ui Oegstgeest de verongelukte wagen uit den Ouden Rijn is opgehaald. Het bleek een 4-persoons Maxwell-wagen te zijn, no. H 28984 met 4 portieren. Vermoedelük is het kapelaan Janus en den chauffeur Van Zon gelukt, door het openen van een portier naar buiten te ko men. Deken Höppener heeft nog getracht het achterportier te openen, doch daar de wagen juist op die zijde gekanteld was, mis lukte dit. Toen men door het opensnijden van het zeil van de kap de achterzittenden kon be reiken, was het te laat. Het parket, vertegenwoordigd door mr. Rijkens, heeft den inspecteur van de Leid- sche recherche, den heer W. G. Weijers, met het onderzoek van den wagen belast. Tot deskundigen ziln benoemd de heeren A. J. Stallinga en E. Offerfberg, beiden uit Lei den. Een voorloopig onderzoek heeft uitge wezen, dat de remmen in góeden staat waren. Op last van de justitie zyti de lijken van den deken Höppener en van kapelaan Van Diest in het Academisch ziekenhuis gerech telijk geschouwd door dd. Lignac en dr. Hulst Na de schouwing zijn de lijken weer naar het St. Elisabethsgesticht overgebracht. De toestand van kapelaan Janus was zoo verbeterd, dat hij naar Delft is kunnen te- rugkeeren. De toestand van den chauffeur Is redelijk wel. Bewoners aan dezen weg naar Leiderdorp hebben meermalen op den gevaarlijken toe stand van dien weg gewezen, deze is niet in het provinciaal wegenplan opgenomen. De plechtige uitvaart en begrafenis van deken Höppener en kapelaan van Diest zullen Zaterdag a.s. plaats hebben. Hedenavond worden de metten gezongen. Morgen te half 10 uur vangen de Lauden aan. Te 10 uur wordt de plechtige H. Mis van Requiem opgedragen, waarna de be grafenis. In memoriam Kapelaan Van Diest. Pater Hyacinth Hermans schrijft In zijn qualiteit van lid van de Huishoudelijke Com missie van de Centrale Filmkeuring het vol gende in de „Msb.": De Rijkskeuringscentrale, zoo kort pas in werking, heeft heden reeds het overlijden te betreuren van haar eerste lid. Kapelaan Van biest, die Woensdag op zoo'n tra gische wijze om het leven kwam. In de jaren, dat Kapelaan Van Diest te Delft werkzaam is geweest, was hij een ijverig lid van de plaatselijke bioscoopoom- missie, en op de jaarlijksche vergadering van de „Vereeniging van gemeentelijke en parti culiere bioscoopcommissies in Nederland'', was hij een trouw bezoeker, die met groote interesse aan de discussies, het filmvraag- stuk betreffende, deelnam. Toen de Rijkscommissie onlangs werd sa mengesteld, behoorde kapelaan Van Diest ook tot de candidaten, wlen gaarne een plaats in de Rijkscommissie werd ingedeeld, gewaaddeerd als hij werd om* zijn gezond en principieel oordeel. Helaas, aan dezen arbeid, welken hij met zoo veel toewijding op zich nam, heeft hij niet meer kunnen deelnemen. Slechts de officieele installatie-vergade ring op het Binnenhof heeft hij nog kunnen bijwonen. Juist dezer dagen had hU de eerste op roeping gekregen voor een centrale keuring. Als straks deze commissie bijeenkomt, zul len de leden zeker een weemoedige gedachte wijden aan dezen jongen man, die plots op zoo tragische wijze uit hun midden werd weggenomen, en die nog zooveel nuttigen arbeid op dit terrein had. kunnen verrichten. Met een eerbiedigen groet willen wij hem hier even gedenken. Tot waarnemend deken van Delft ls door Ti. D. H. den Bisschop van Haarlem benoemd de Zeereerw. beer A. J. C. Schraag, deken en pastoor te Schiedam, die, zooals bekend, na den dood van den Zeereerw. deken J. J. de Graaf, reeds als zoodanig fungeerde. Bij de plechtige H. Mis van Reouiem zal moracn de lükrede worden uitgesproken door den Zeereerw. heer deken A. J. C. Schraag. Het stoffelijk overschot van kapelaan van Diest zal na den H. Uitvaardienst naar Mui- den worden overgebracht, waar het in het familiegraf zal worden bijgezet. Naarmate de tijd vordert, neemt ook de vrees toe, dat Hinchcliffe en zijn passagiere miss Mackay in de poging om den Atlanti- schen Oceaan van Oost naar West per vlieg tuig over te steken, gefaald hebben en een tragischen dood fn de golven gevonden heb ben. Immers elk bericht, dat eenige zekerheid omtrent den koenen aviateur en aviatrice zou kunnen brengen, blijft uit. Niettegenstaande alle radiokuststatlon in gespannen luisteren naar elk scheepsbericht, dat zij zouden kunnen ontvangen en dat iets nieuws omtrent Hinchcliffe en Miss Mackay zou kunnen brengen, blijft elke positieve me- dedeeling uit. De directie van het vliegveld Michell Field op Long Isand bad bevolen, dat gedurende den geheelen nacht schijnwerpers voor het landen in werking zouden worden gezet. Vliegofficieren hadden niettemin weinig 'hoop, dat Hinchcliffe zou binnen komen Volgens berekeningen zou het vliegtuig tot ongeveer zeven uur (Am. tijd) in den avond van Woensdag in de lucht blijven. Men heeft thans dus alle reden om het ergste te vreezen. Wel meldt Reuter uit Atlantic City, dat verschillende berichten uit Nieuw-Engeland spreken van een passeeren van een groot vliegtuig. De vliegdeskundigen nemen deze mededeelingen echter zeer sceptisch. Elke officieele bevestiging daarvan ontbreekt overigens. De vlieger capt. Hinchcliffe wien in den oorlog, in een luchtgevecht, een oog was weggeschoten,kwam in 1918 als vlieger bij de Avro. Het was dan ook met een Avro, dat de Amsterdammers hem in 1919 op de Elta leerden kennen. Met zijn Avro 504 K maakte hij vele acrobatische vluchten, die de aan dacht van alle bezoekers ten zeerste trokken. Daarenboven nam hij ook wel passagiers mee. Na de Elta bleef Hinchcliffe met zijn Avro op dat nu verlaten Elta-terrein en gaf daar eenigen tijd vliegles. Maar al spoedig kwam hij als verkeerspiloot bij de K LM. 30 Oept. 1920 volvoerde hij de eerste pas- sagiersviucht van Amsterdam naar Londen met een Nederlandsch verkeersvliegtuig, een Fokker 'F II (de HN-ArD). Na twee jaren bij de K.L.M. te hebben, ge vlogen, werd hij aangesteld als chef-piloot bij de Daimler Airway, welke maatschappij enkele jaren later overging naar de Impe rial Airways, waarbij Hinchcliffe als lijn- vlieger fn dienst kwam. In Sept. 1927 heeft hij verlof genomen om met Levine over den Oceaan te vliegen. Toen d&t plan niet doorging, ondernam hij met Levine de vlucht naar Indië, volgens plan een ononderbroken vlucht, maar welke by Weenen, op het vliegveld Asperri, een on tijdig einde vond tengevolge van een nood landing. Ondanks het feit, dat hij maar één oog had, was Hinchclif'e toch een zeer goed vlie ger. Dit wordt trouwens ook wel bewezen door het feit. dat hij een vliegvergunning heeft gekregen, hoewel het Engelsche Air- ministry eigenlijk maar weinig zin had, om die vergunning aan een één-oogigen vlie ger te verstrekken. Maar waar, naar de ver klaringen van verschillende tot oordeelen be voegde luchtvaartmenschen, het vlieg-„ge- voel" zoo sterk in capt. Hinchcliffe was ont wikkeld en hij bovendien reeds een ervaren vlieger was, toen hij zijn oog verloor, is t Airministry toch tot het verleenen der ver gunning overgegaan. De passagiere, die capt. Hinchcliffe op zijn tocht met de „Endeavour" vergezelt, ts een dochter van Lord Inchape, den gro'oten reeder. zy leerden vliegen van Sir Alan Cobham op het Staglane- vliegveld te Hendon. Zy kreeg haar vliegbrevet in 1922 en kocht toen meteen het toestel, waarmede zy haar proe ven had afgelegd, een D.H. 6. De Endevaour, het woord is misschien 't best met De Onderneming te vertalen, is een Stinson-ééndekker van het type, waarmee Broek en Schlee hun reis Amerika-Europa- Azië gemaakt hebben en zooals ook Ruth El- der bij haar mislukte Oceaanvlucht gebruikt heeft, een* soortgelijk toestel ook, waarmee Lindbergh over den Oceaan gevlogen is. Eet ls zwart en goud geschilderd, met op t staatstuk een G. en een Engelsche vlag ter wijl het roer het nummer X 41831 draagt. De motor is een Wright's wervelwind van 220 P.K., eenzelfde motor dus als van Lind bergh's toestel en als van de Bellanca van Chamberlin. De prijs van het vliegtuig moet ongeveer 50.000 gulden bedragen hebben. Het toestel is in Amerika gekocht en was nqg niet zoo lang geleden met de Aquitania naar Engeland gebracht. De My Stinson heeft verklaard, dat het toestel verkocht was op voorwaarde, dat er geen Oceaanvlucht mee zou worden ondernomen. Na het verloren gaan van Paul Redfern op zijn vlucht van Noord- naar Zuid-Amerlka verleden jaar met een Stinson, had de My besloten geen toestellen meer voor Oeeaanvluchten te ver- koopen. Hinchcliffe had het toestel gekocht onder voorgeven, dat hy er een tocht naar Britsch-Indië mee, wilde maken om te trachten het afstandsrecord te verbeteren. Dit verklaart waarschijnlijk de geheimzin nigheid over 't doel van Hinchcliffe's tocht. Het vertrekt was al even geheimzinnig. Een lichte sneeuwlaag bedekte het vlieg veld van Cranwell toen kapitein Hinchcliffe daar gisterochtend verscheen. Hy liet dade lijk zijn toestel naar buiten ryden en voor zien van brandstof voor een tooht van een 5000 K.M. Zelfs zyn medewerkers wisten niet wat het doel van zyn tocht was. Zonder eenig ceremonieel klommen de vlieger en zijn metgezel in het toestel. Toen de motor goed liep, reed Hinchcliffe een heel eind het veld af, tot eindeiyk de zwaar ge-' laden ééndekker omhoog ging. Na een keer boven het veld gecirkeld te hebben, zette hy koer naar het Westen en spoedig daar op was hy in den mist verdwenen. Boven Engeland is hy niet meer gezien, wel later, toen de zon was doorgebroken, boven Ier land. Om 12 uur pas deelde mevrouw Hinch cliffe mee, dat haar man op weg naar Ame rika was. „Ik ben, niet ongerust", zei zy, „Ik denk, dat hij het wel halen zal."* Thans is het toestel met den vlieger en zyn metgezellin verdwenen. Het laatste, wat men van het toestel met zekerheid weet, is, dat het gezien is op 170 K.M. westelijk van Ierland. Sedert heeft geen der 21 schepen, die op Hinchclife's ver onderstelden weg voeren, iets van het vlieg tuig gezien. De meteorologen vreezen, dat hii door het weer naar beneden is gedreven of omgekanteld. Een der medewerkers van het „Vad." te Londen schrijft nog: In Nederland zal men meer dan normale belangstelling hebben voor het eerste waag stuk van 1928 op dit gebied, omdat het is on dernomen door Hinchcliffe, een vlieger dien men reeds acht jaar geleden op het vliegveld van de Elta heeft leeren bewonderen, die voor de K.L.M. heeft gevlogen in den eersten tijd van het bestaan dier maatschappy, en die met een Nederlandsche vrouw is ge trouwd. Velen kennen hem persoonlijk en hebben zijn byzondere vliegeigenschappen leeren waardeeren in slecht weer boven Hei Kanaal. Hinchcliffe ls zeker een van de bekwaam ste piloten van Engeland. Maar bekwaam heid in manoeuvreeren kan een viieger niet redden wanneer de motor in een landvlieg- tuig boven den Oceaan den arbeid opgeeft. Het ergste gevreesd. Een H.N. telegram meldt: Omtrent Hinch- liffe .zijn nog steeds geen nadere berichten ontvangen, zoodat men het ergste vreest. Weliswaar duiken er af en toe geruchten op, volgens welke hy de Amerikaansche kust of Newfoundland zou hebben bereikt, doch nadere bevestiging daarvan blijft uit. Daar de benzinevoorraad in het gunstigste geval voor 48 uur voldoende was, ls het vry zeker, dat het toestel zich niet meer in de lucht bevindt. Evenals by vorige gelegenhe den is nagenoeg de eenige hoop, dat hy op den Oceaan opgepikt is door een schip, dat geen radio aan boord heeft, wat het uitbhjven van berichten zou verklaren. Te Den Haag is brand ontstaan in perceel inna Paulownastraat 58. In dit perceel is het magazijn van chirurgiale instrumenten van den heer G. v. d. Aar gevestigd. Geble ken is, dat een jongen den aschketel had ge ledigd in een houten kistje, dat vl»m vatte, doordat de kolen niet waren uitgedoofd. Van- <W&r waren de vlammen overgeslagen op eenige kisten met Instrumenten, verpakt in houtwol, welke in de schuur op de binnen plaats stonden, waar ook het eerstbedoelde kistje was geplaatst. Inmiddels had de heer v. d. A. de brandweer opgebeld, die spoedig aanwezig was en met een straal op de water leiding het vuur wist te blueschen. De schade bleef beperkt tot de schuur en een voorraad instrumenten. De heer v. d. A. is tegen brandschade verzekerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8