Bmnenlandsch Nieuws Blind® vrouwen Gemengd Nieuws Goudregen FEUILLETON. STATEN.GENERAAL Tweede Kamer Onderwijswetgeving De gewijzigde Frcnsche invoerrechten De filmkeuring en de I. T. F. Vertegenwoordiging van reclamanten inzake belasting aanslagen De nieuwe Engelsche gezant te 's Gravenhage Malversaties te Stoppeldijk De ambtswoning voor den minister van Buitenlandsche Zaken Brutale inbrekers Een doodelijke val Drosvig ongeval te Leiden Brand in een brikettenfabriek Pas in dienst en.. Internationale Pcode Kruis Conferentie te 's-Gravenhage De nakeuring van films in het Zuiden VERKEER EN POSTERIJEN. Telegrafische postwissels voor Frankrijk en Algiers RECHTSZAKEN. De Russische uniformen-kwestie De venter met potlooden Daartegen was tie leuning niet bestand Het heele bedrijf in de asch Alles was van hun gading Als de gemoederen heftig worden Zennwachüg, Overspannen en Slapeloos Mifnhardt s Zenuwlablelten Door kolendamp bedwelmd Motor geslipt Een huiszoeking, die eigenaardige vondsten opleverde StoomwasscLenj „de Lelie" te Weesperkarspeï afgebrand Door een wagen overreden en gedood In de vergadering der Tweede Kamer stelde ae voorzitter voor Donderdag a.a. bij den aanvang der vergadering eenige klei ne wetsontwerpen te behandelen en ver der aan de agenda toe te voegen o.m. de behandeling van de motie-Joekes betreffen de de bestuurshervormin;: in Ned.-Indlë en van de motie-Lingbeek over de salari- eering van kloosterlingenonderwijzers. Aldus werd besloten. De heer - VAN WIJNBERGEN (R.k.) stelt namens de begrootingscommissie voor om terug te komen op het besluit der Ka mer, om. in verband met de afwezigheid van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de bespreking van hoofdstuk Va uit te stellen, aangezien de ze bespreking toch niet voor Mei zou ge schieden en de Eerste Kamer dan vermoe delijk toch reeds de begrooting zal hebben behandeld. Na bespreking wordt besloten het voor stel der commissie Dinsdag te behandelen Daarna werd voortgezet de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der On gevallenwet 1921. De heer DROP fS.D.A.P.) trekt zijn eer ste amendement in (het verstrekken van een afschrift van de registers over mijn ongevallen aan het staatstoezicht op de mijnen). Het amendement-Drop (het doen bijhouden van de registers door een door de verzekerden te benoemen beambte) wordt verworpen met 5223 stemmen. Het amendement-Drop tot net verstrekken van een bewijs van inschrijving aan den be trokken arbeider wordt verworpen met 51— 22 stemmen. Op'art. 80h licht de heer AALBERSE (R. K.) een amendement toe strekkende om de praktijk te handhaven, dat de arbeider, die door een fabrieksarts behandeld is. de twee eerste Karenz-dagen krijgt uitbetaald. Dit amendement wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer BOON (V.B.) verdedigt op art. 80n een amendement om de mogelijkheid van beroep van den werkgever tegen intrek king der erkenning van den aan zijn onder neming verbonden geneeskundigen dienst uit te breiden. De MINISTER verklaart sympathiek te genover het amendement te staan. Het amendement wordt z. h. st. aange nomen. De heer SANNSS verklaart, dat, hoewel het amendement-Drop tot benoeming van der\ fabrieksarts door het Destuur der bank is verworpen, toch deze wijziging is aange bracht, dat de benoeming is onderworpen aan de goedkeuring van het Destuur, waar om de soc.-dem. niet tegen het ontwerp zul len stemmen. Ten slotte wordt het ontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vervolgens ls aan de orde het wetsont werp tot wijziging van art. 83 der Arbeids wet. i De heer STENHUIS (S. D. A. P.) be strijdt het ontwerp, dat het mogelUk maakt kinderen van 13 jaren In de fabrieken te brengen. Slechts wie gebrek aan fantasie heeft, kan meenen, dat in een moderne fa briek voor een kind van 13 jaren iets te leeren zóu zijn. Het ontwerp zal moeten worden verwor pen, opdat voorkomen worde, dat de fabriek haar grijpklauwen uitstrekt naar de kinde ren der arbeiders. De heer ENGELS (R. K.), meent, dat de heer Stenhuis te veel het oog gericht houdt op de groot-Industrie, waarvoor dl ontwerp weinig beteekenis zal hebben. Wanneer men zoet naar het ambacht en de kleine nijver heid, dan wordt het voorstel veel aanneme lijker. Men mag dan niet vergeten, dat jon gens, die de school verlaten en nog niet aan het werk mogen, een jaar na dato alles weer vergeten zijn, wat zij geleerd hebben en meer nadeel ondervinden dan het geval geweest zou zijn als zij in 'n werkplaats ge plaatst waren geweest. Spr. wijst daarbij ook op het gebrek aan geschoolde monteurs en andere vakarbei ders, waaraan door betere opleiding tege moet ware te kcmen. De heer GERHARD (S.D.A.P.) vraagt zich af waarom vakopleiding in de fabriek of werkplaats de eenige oplossing zou zijn. Eenerzijds heeft een vervroegd toelaten in fabriek of werkplaats uit een oogpunt van productie niet de geringste beteekenis, an derzijds is het uit paedagogisch oogpunt te veroordeelen. Het ontwerp ls in geen enkel opzicht onaannemelijk. Mej. WESTERMANN (V.B^ meent, dat het ontwerp wel kan worden aangenomen. De heer SNOECK HENKEMAN3 (C. H.) meent, dat sommige leden deze zaak veel be langrijker hebben gezien, dan zij inderdaad is. Er is thans een hiaat tusschen school'en werkplaats, die ook bij dan 7-jarigen leer plicht blijft bestaan. De heer VERAART (R. K.) is eveneens /an meening, dat het ontwerp, zooals het thans luidt, zeer vereenvoudigd is. Spr. zou de waarborgen willen, dat de ontwikkeling der leerovereenkomst gaat in da richting van het leerlingwezen in da graphische vak ken. Hoe denkt de regeering zich da controle op de naleving? Een goede regeling is moge lijk, indien de reg da Nijverheidsonderwijswet behoorlijk naleeft. En daarvan is spr. niat overtuigd. Als de Regeering de Nijverheids onderwijswet blijft uitvoeren, zooals zij doat. acht spr. de wijziging van art. 88 der Ar beidswet een gevaarlijke proefneming. Het spijt spr., dat de ïlegeerlng dit ontwerp maar niet achterwege heeft gelaten. De heer v. d. HEUVEL (A. R.) acht het moeilijk te verstaan, dat met zulk zwaar geschut als waarvan de heer Stenhuis zich bediende, dit simpele ontwerp ls bestreden. Spr. acht dit ontwerp de eenige oplossing om er een eind aan te maken, dat jongens van 13 jaar leegioopen en kattekwaad uit halen. De heer KUIPER (R. K.) is dankbaar, dat het oorspronkelijk ontwerp belangrijk ver- eenvouding, maar waarschuwt tegen ver zwakking van het beginsel, dat het verbod van kinderarbeid in de arbeidsbescherming onaantastbaar moet zijn. In da voorgestelde leerovereenkomst, ziet spr. eenige verzwakking van het beginsel en het is de vraag of een afdoende controle mogelijk zal zijn, als de leerovereenkomsten belangrijke uitbreiding krijgen. Het tekort aan geschoolde arbei ders, waarin, naar men zegt, dit ontwerp zal helpen voorzien, is een gevolg van den oor log en zal langs anderen weg wel verdwijnen, ook door vakschoolonderwijs. Spr. moet voor het oogenblik nog bezwaar maken tegen het ontwerp. In zijn antwoord betoogt de MINISTER VAN ARBEID, HANDEL EN NIJVERHEID, da heer SLOTEMAKER DE BRUÏNE, dat de beschouwingen van den heer Stenhuis acha- istisch waren; zijn rede had betrekking op het oorspronkelijke ontwerp, dat niet meer bestaat. Met den heer v. d Heuvel is spr. het eens dat de aansluiting van school en werkplaats van meer belang is. dan de ratificatie van de overeenkomst van Wasnington. Maar aan neming van dit ontwerp sluit ratificatie niet uit, indien de interpretatie van do woorden „école professionnelle". die spr. zich voor stelt te geven, door de Kamer wordt aan vaard. Daarna wordt de vergadering tot Dinsdag a.s. verdaagd. gen cursus bestemd zijn te verdwijnen en dus in een wettelijke regeling, geen. plaats mee^ kunnen vinden. De naam „hcogere burger school met vijf-jarigen cursus", welke bena ming dar ook in het ontwerp is gokozsn. Het handelsonderwijs wordt in het ont werp vertegenwoordigd door de middelbare handelsscholen en door de handeissursusssh In het algemeen komt den minister een cursusduur van drie jaren voor handelsscho len voldoende voor om aan de groote groep van jongelieden, die meer onderwijs behoe ven dan de lagere school vermag te geven d<-eh geen verdere studie beoogen. de ont wikkeling te verschaffen, welke zi.i noodle hebben om als kantoorbediende en in tal var, andere administratieve betrekkingen van meer eenvoudiger aard nuttig werkzaam te zijn. Echter heeft de practiik geleerd, dat ook vier-.iarige handelsscholen niet kunnen worden gemist. Vandaar dat het wetsont werp beide tvpen kent. In de de-de plaats heeft de Minister er naar gestreefd, eenheid van regeling voor te stellen voor de schooltypen, die hij dar in de wet behouden zou wenschen. Voor de subsidi-ering van handélsdagscho- len worden dezelfde betalingen voorgesteld als voor die der hoogerc burgerscholen en gymnasia. Hierdoor wordt een besnarinu voor 's lands kas zal voortvloeien uit de verkregen. Een tweede vermindering van uitgaven voor 's Lands kas zal voortvloeien uit do voorgenomen letterlijke toepassing van art 31 vierde lid, ook voor de openbare gymnasia 'zoodat niet langer, gel'ik thans geschiedt krachtens een overgangsbepaling 50 pCt. der kosten ten laste van het rijk zo hen weden gebracht.. Deze besparing voor 's Rijks schat kist bedraagt pl.m. 300.000. Twee wetsontwerpen ingediend. De Hoogeronderwijswet. Thans is bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der hooger-onderwijswet. Blijkens de Memo rie van Toelichting heeft het in de eerste plaats ten doel in de wet de wijzigingen aan te brengen, welke noedig zullen zijn na de aanneming van het gelijktijdig ingediende wetsontwerp tot regeling van het Voorbe reidend Heoger en Algemeen Vormend Mid delbaar Onderwijs. In de tweede plaats zijn in dit ontwerp opgenomen de bepalingen be treffende de faculteit der handelsweten schappen aan dé Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam en die betreffende bijzondere handelsscholen, welke reeds vcor kwamen in het inmiddels introkken ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling der hooger-ondsr- wijswet. De Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen meent thans het vraagstuk van de subsidleerihg der bijzondere universi teiten en handels-hooaescholrn te mogen laten rusten; het karakter van het huidige Kabinet maakt het nemen van een beslissing in deze principieele aangelegenheid niet mo gelijk. Het voorbereidend Hooger en al gemeen vormend Middelbaar on derwijs. Tevens is by de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot regeling van het voor bereidend hooger en algemeen vormend mid delbaar onderwijs. Het strekt ter vervanging van het ontwerp, dat 22 Maart 1919 werd in gediend en dat, na wijziging, onafgedaan bleef, om tenslotte te worden ingetrokken. inzonderheid wijkt het op de volgende punten van het vorige ontwerp af: le rege ling van het handelsonderwijs, 2e beperking van het getal schooltypen en 3e. vereenvou diging, meer vrijheid en grooter uniformi teit in de voorgestelde regeling. De minister van Onderwijs, K. en W. wenscht n 1. de wettelijke regeling van het handelsonderwijs waarin sinds langen tijd beho.v'te bestaat, in deze algemeens regeling to betrekken. Voorts meent de minister dat de wetgever bf1 deze gelegenheid door in krimping van het getal schooltypen een einde zal dienen te maken aan den ongere- geldsn toestand, die op dit gedeelte van het onderwijsgebied bestaat. Mat name meent de minister, dat hoogere burgerscholen met drie-jarigen en handelsscholen met vyf-Jarl- Do afdeeling Handel en Nijverheid van hst departement van Arbeid, Handel en Nijver heid maakt bekend, dat blijkens een van Hr. Ms. gezant te Parijs ontvangen telegrafisch bericht de datum van inwerkingtreding der gewijzigde Pransche invoerrechten is vastge steld op gisteren. Dank zij de medewerking van den Minister van Binnen'andsche Zaken zal de voorzitter der Centrale Commissie tot het keuren van films, de heer D. van Staveren, die tevens lid is van het Werkcomité der I. T. F., het mogelijk maken de keuring der buitenland- sche films voor de Internationale Tentoon stelling op Filmgebied en de Tweede Euro- peesclie Lcerfilmccnferentie met de geringst mogelijke moeite en zonder kosten te doen geschieden. Deze belangrijke toezegging is voor deelneming uit hot buitenland een zeer groote faciliteit, welke het secretariaat der I. T. F., onder dankzegging heeft aanvaard. 1 Talrijke vrouwen geven blijk van een onbegrijpelijke verblindheid, wanneer zij zonder na te denken de voor haar en baar gezin bestemde toiletzeep koonen. De beste manier om do zuiverbe d van zeen le beoordeelon, is ze even te proeven indien zij op de tong brandt of prikt, is dit een bewijs, dat er (e veel loogzouten inzitten, l'e de huid ruw en droog maken en vroeg it' laat de gelaatskleur bederven. De be- •oemde Fransche Cadumzeep is volkomen l utraal en uit de beste gronds(offen be- het is de zuiverste en beste toiletzeep, ovendien bevat zij geen vochtdeelen en zuinig in het gebruik, want zM Juurt i /"ir.aal langer dan andere toiletzeep. De heer Braat, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van financiën ge vraagd I. Is het den minister bekend, dat noch in de toelichting, noch by de behandeling van de wyziging van artikel 74 van cte wet op de inkomstenbelasting 1914 iets te vinden is, dat er op wijst, dat door die wijziging een verte genwoordiger van een reclamant op zijn aanslagen in de belastingen door een inspec teur der belastingen geweigerd kan worden wegens door hem vermeende onvoldoende deskundigheid, zoodat de reden van weige ring welke zijn excellentie gebleken is, zoo- als in zijr. antwoord van 28 Januari 1928 op scbriftelnke vragért van ondergeteckendc van 30 December 1927 vermeld staat, onwet tig is? II. Is de minister niet van meening, dat de heer J van Hoven te Papendreoht, die door den inspecteur der directe belastingen te Dordrecht als gemachtigde niet wordt toegelaten, hierdoor schade lijdt? III. Is het den minister bekend, dat de heer van Hoven als boekhouder van ver schillende bedrijven menigmaal de abusieve- lijken aanslagen van den inspecteur der di recte belastingen te Dordrecht deed wijzigen en dikwijls tot voor den Raad van Beroep bewees juist te zijn? IV. Is het den minister bekend, dat boven genoemde inspecteur niet volgens het wet telijke voorschrift tot 3 jaren terug, maar tot 5 laren terug dwingt tot betaling van na vorderingen en dat deze inspecteur op zijn oproepineskaarten aan de belastingprotes- tenten schriift „persoonlijk zonder vertegen woordiging"? V. Is de minister bereid mede te daelen op welke gronden deze inspecteur die 5-jarige navorderingen doet en elke vertegenwoordi ging verbiedt? VI. Is de m'nister van meening. dat een dergelijke steeds fouten makende ambtenaar in zoo'n belangrijke betrekking als hij be kleed en met het oog ön het algemeen be lang, gehandhaafd kan blijven? Comité en oud-president van den Zwitser se!: en Eondsraad, een belangryk aandeel in de werkzaamheden der conferentie hoopt te kunnen nemen. Het programma bevat: het Roode Kruis en de beschaming der burgerbevolking in 'den gasoorlog, de verzachting der blokkade maatregelen voor de burgerbevolking, stand aardiseering van geneeskundig materieel, de bestudeering van mogelijke maatregelen 'tot het verminderen van het aantal oor- fögsvermisten, de taak van het Roode Kruis _tén opzichte van de slachtoffers van den oorlog ter zee en nog vele andere kwesties van algemeen humanitair belang. Sir Odo Russell Reuter seinde gisterenavond uit Londen het officieele bericht, dat de Engelsche ge zant bij den II. Stoel, Sir Odo Ruesell, is benoemd tot gezant te 's Gravenhage. De gemeenteraad van Stoppeldijk heeft, op voorstel van B. én W., besloten den heer W. van S. ontslag te geven als gemeente secretaris, gemeente-ontvanger en admini strateur van het Gem. Electriciteitsbedryf, terwijl tevens de heer F. de P. als electri- cien ven voornoemd bedrijf werd ontslagen. Een en ander in verband met gepleegde onregelmatighed en Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot wyziging en verhooging van het Vile hoofdstuk B der Staatsbegroting voor het dienstjaar 1928 (Ambtswoning voor den Minister van Buitenlandsche Zaken). Verscheidene leden stelden de vraag of het wel gewensclit ls, den Minister van Buitenlandsohe Zaken een ambtswoning tof beschikkingte stellen. Het geval laat zich denken, dat een opvolger van den tegen- woördigen minister een andere woning wenscht te betrekken of te behouden. Deze leden herinnerden er aan, dat jaren gele den een gedeelte van het Departementsge bouw voor receptiedoeleinden is ingericht. Zij vroegen of deze localiteiton thans niet meer voor dat doel geschikt zyn te achten. Mocht dit het geval zijn, dan zouden deze leden er de voorkeur aan geven, dat de representatie-toelage van den Minister van Buitenlandsche Zaken worde verhoogd. Vele andere leden daarentegen achtten een, ambtswoning vcor den Minister van Buitenlandsche Zaken noodzakelijk. zy mishandelden den bewoner ernstig Te Brunssum is gisternacht ingebroken in een perceel, waarin is gevestigd de visoh- handel van den heer H. de G. Tusschen de zen en de inbrekers ontstond een worsteling, waarbij de bewoner twee messteken kreeg in de borst. Hij werd in ernstigen tosstand naar het St. Jozef-ziekenhuis te Heerlen vervoerd. De daders wisten te ontkomen. Te Grcenlo is de 74-jarig vrouw t. B. in haar woning van een keldertrap gevallen en zoodanig terecht gebomen, dat zij aan de gevolgen overleed. Te Lelden ls gisternacht door een voorbij ganger de 83-jarige weduwe S. dood op de straat voor haar woning in de Heinsius- straat gevonden. Ze bleek uit het raam van de eerste ver dieping te zyn gevallen. De schade loppt ln de tienduizenden Te Simpelveld is brand uitgebroken in de brikettenfabriek „Limburg". Om eventueele ontploffingen te voorkomen, werden de vuren der stoomketels getrokken en de stoomventiels opengezet. De enorme pekvoorraden maakten het blusschingswerk byna onmogelyk. De brandweer moest zich bepalen tot de berg plaatsen, welke behouden bleven. De fa briek brandde uit, alle briketpsrsen met de omvangrijke machinerieën werden ver nietigd, De schade loopt in de tienduizen den en wordt door verzekering gedekt. Een botsing hoeft te Boxmeer plaats ge had tusschen een der pas in werking ge stelde bussen van de A.T.O. en een vracht auto. Volgens ooggetuigen hadden beide bestuurders signalen gegeven, doch ver moedelijk hebben zy elkander niet gehoord Zij reden op elkander in. De A.T.O.-bus kwam er met enkele deuken af, doch de vrachtwagen werd deerlijk gehavend. Fer- sooniyke ongelukken hadden niet plaats. In de week van 22 tot en met 27 October van dit jaar wordt te 's Gravenhage dc gebruikelijke 5-;'aariijkscho Internationale Roode Kruis Conferentie gehouden. Op spe ciaal verzoek van het Intern. R^ode Kruis Oomité te Gcnive heeft het Naderlandscho Roode Kruis zich bereid verklaard ditmaal de conferentie te ontvangen. Waarschiinlijk zullen niet minder dan 50 nationale Roode Kruisvereenlgingen aan wezig zyn, terwijl op een bijna even groot aantal vertegenwoordigde staten gerekend wordt. Z. IC. H. de Prins zal als voorzitter van het Nederlandsehe Roode Kruis de confe rentie presidecrcn, terwijl de heer Gustave Ador, voorzitter van het Int. Roode Kruis De verordening der gemeente Roosendaal tot het invoeren van een nakeuring, als be doeld in art. 4 der Bioscoopwet, waarby do keuring is opgedragen aan het filmkeurlngs- kantoor, gezeteld te Eindhoven, van de Vcr- cenjging van Zuidelijke gemeenten, is door de Kroon nite goedgekeurd, op grond van 't feit, dat art. 4 van de Bioscoopwet nadruk kelijk bedoelt een gemeentelijke na-keuring ter waarborging van het plaatseiyk karakter. Het maximum bedrag voor gewone en te legrafische postwissels naar Frankrijk cn Al giers is verhoogd tot 5003 francs. In omge keerde richting is hst maximum bedrag vastgesteld op 500. De aandacht wordt er op gevestigd dat voorshands voor quitantie- en verrekonzen- dingen de bestaande maxima van kracht blijven. Het cassatieberoep van bankier Scheel door den Hoogen Raad verworpen. De Hooge Raad heeft arrest gewezen ln de bekende zaak dor „Russische unifor men" Zooals men weet had de Haagsche firma Vlessing en Ce, do leverantie op zich ge nomen van 200.030 hkaki-uniformen voor Rusland. Teneinde deze zaak te kunnen financie ren, ontving Vlessing van bankier Scheel te Rcval een onherroepsiyk aecreditief van 6 millioen gulden. Dit bedrag werd door Scheel teruggevor derd, teen de Russen weigerden de unifor men te ontvangen. By de daarop volgende procedure werd door party Scheel gesteld, dat zij het aecre ditief geheel voor eken rekening en, risico had verschaft, terwijl daarentegen Vlessing beweerde, dat Scheel daarby had gehandeld voor rekening van de sovjets. De Haagsche rechtbank wees de vordering tot het geheele bedrag toe, maar in hooger beroep werd de eisch van bankier Scheel ontzeg'd. Van dit arrest voorzag Scheel zich in cas satie, doch de Hooge Raad heeft het inge stelde cassatieberoep verworpen. Te Wageningen ls uit het kantoor der was- scherij van de firma wed. H. A. Cerards en Zonen een geldkistje ontvreemd, inhoudend pUft. COD. Van dezen diefstal wordt verdacht oen venter met potlooden, dien men een paar uur te voren uit het kantoor had zien komen. Gisternacht ls de heer Otter uit Amsterdam inspecteur bij de Citroen-fabrieken, mst zijn auto in de buurt van Lekkum by Leeuwarden tegen de leuning van een brug gereden. De leuning brak af en de auto kwam met de wielen naar boven in het water terecht. Dc heer Otter wist zich evenwel uit de netelige positie te redden. Te Doetinchem ls de kippenhoudery van de Weduwe Harmsen totaal afgebrand. Van do 230 kippen werden ér slechts 13 gered. Ook vonden 70 kuikens den dood. Het vuur is ver moedelijk ontstaan door een defect aan de kunstmoederlamp. Niets was verzekerd. Te Amsterdam zijn door middel van open- sluiting uit een perceel aan de Noordermarkt ontvreemd twee billardballen. een vosbont, een regenmantel, vüf of zes flesschen wyn, een actctasch, een alpacca wisselbaker, een idem lepeltje, een spaarpot mét 2, een be drag, groet 7.20 en do inhoud van den elec- triciteitsmeter. Dat de oppositie te Geleen tegen de plan nen van Ged. Staten tot samenvoeging der gemeente met Sittard fel en heftig zal wor den, kwam reeds terstond na het ruchtbaar worden der plannen tot uiting. De samen- veeging is in de kleine gemeente overal het onderwerp van den dag. schrijft de „L. IC." Voor Ged. Staten en Sittard heeft men wei nig vriendeiyke woorden over. Er zal een groote actie op touw gezet wor den.- De R.K. Middenstandsvereeniging heeft tegen Maandag een protest,meeting tegen de samenvoeging georganiseerd. Aan den overweg aan de Groenstraat te 3eleen is een doek gespannen waarop met groote letters de woorden staan „Leve Ge- leen", „Weg met Sittard". zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterkenen Uw slapeloosheid verdryven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Geen dooden te betreuren. Door kolendamp bedwelmd is het gezin van den heer de S.. te Wassenaar, gisteren in de slaapkamer van het huis bewusteloos gevonden. Slechts na zeer veel moeite slaag de men er in de levensgeesten weer op te wekken. De toestand van het gezin is ge ruststellend. Een student zwaar gewand. Op den Waalsdorperweg is een ernstig on geluk gebeurd. Daar reed de te Leiden studeerende heer F. G„ wenende Johan van Oidenbarneveld- laan, te Don Haag. met zijn motcrijwlek Op de duo-zitting had een soldaat plaats geno men. Door een neg niet volkomen opgehel derde oorzaak is de motorry'der geslipt en werden beide jersonen tegen den grond ge worpen. De militair kwam er goed af, maar de student werd zwaar gewond. In bewusteloozen toestand is hy door, den Geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis gebracht Het bleek dat hy een hersenschudding be komen had. pe duo-rlMer zelde den heer F. O. niet te kermen. HM wist slechts, dat de motor rijder een student was, die te Lelden stu deerde. De man met den schoensmeorbaard. Ingevolge een vonnis van de Bredasche rechtbank ls deze week de landlooper K., uffc' Roosendaal, voor den tijd van 6 maanden naar de rijkswerkinrichting Vecnhuizen overgebracht. Van zijn afwezigheid werd door het burg. armbestuur te Roosendaal waarvan hij een huls 'e in de Roze na rijnstraat bewoonde, ge bruik gemaakt om de woning eens danig uit te doen bezemen en schoon te laten maken. Bij dit opruimingswerk, dat gisteren on der politietoezicht geschiedde, werden bergen vuil. vodden, ströo, brandhout, enz., naar buiten gesleept en ook esnige merkwaardig» vondsten gedaan. Hier en daar trof men na melijk oude vervuilde lucifersdoosjes aan, waarin geld geborgen was, elders vond men weer geld ln vodjes napier verpakt, w.o. en kele briefjes van 10, zilverbons van 2.50 en van 1 (de laatste door verjaring reeds waardeloos) en zilveren en koneren munst- stukken, tct oen waarde van circa 50. By het gevonden geld bevend zich ook 'n oud» zilveren „Kaissr Friedncli". Overigens wer den nog verschillende- distributiekaarten, broodbonnen, enz. uit den oorlogtyd ge vonden. De voorwerpen, waaraan geen waarde meer kon worden toegekend, cn het vuil en de vodden, werden naar da vuilnisbelt over gebracht. terwijl de schamele meubeltjes en dergelijke ter beschikking bïiiven van den zonderlingen eigenaar, die, alleenwonend, al heel wslms - met zichzelf, scheen op te heb-, ben. De man, versierd met een haaryijken baard had. zoo verhaalt de ..Msb". oa. de gewoonte dit gezichtsversiersel met schoen smeer te verzorgen. Al eerder is h'j eens-uit ziin helm gehaald en in bet-ziekenhuis flink gereinigd, doch zoodra hij weer de beschik king over zichzelf -kreeg,, verviel hij wederom in zyn eigen vervuilende gewoonten. Aanzienlijke schade Gistermiddag omstreeks kwart over twee brak, vermoedelijk docr kortsluiting in een der drooglcasten, brand uit in de stoomwas- scherij De Lelie" te Weesperkarspeï. Ter wijl de circa 50 meisjes, die daar werkzaam varen, in alleryi het gebouw verlieten, werd door een déël van het manneiyk personeel getracht door middel van de aanwezige brandbiuschapparaten en de fabrieksspuit het vuur tot staan te brengen. Echter zon der resultaat. Andoren .brachten verschil lends wasschen in veiligheid, zoodat het snel om zich keen grijpende vuur niet al te veel voedsel vond. De motovspuit en de brandspuit der ge meente waren spoedig aanwezig. Onder lei ding van burgemeester Bletz en den alge- meencn brandmeester A. de Haan werd het vuur aangetast. Met groote hoeveelheden water kon men slechts de autogarage red den. Het geheele fabrieksgebouw en de boven verdiepingen van de villa van den eigenaar, den heer J. L. van Klaveren, brandden af. A)-»e was verzekerd Tien arbeiders en circa 50 meisjes zyn door dezen brand werkloos geworden. Te Groningen is aan de Noorderhaven de 12-jarige M. van Lier, een moisje uit het Groene Weeshuis, door een wagen overreden cn gedood. ROMAN VAN EMMA VON BRANDIS—ZELION 1 Voor de kinderen was de smid een per- sooniykheid van groot belang, zy namen gaarne de gelegenheid waar, hem bezig te zien. Daarom plaatsten allen zich voor de open deur, als toeschouwers in een schouw burg. Daar was de beroemde beheerscher der smidse, „de groote Jacob", aan zyn arbeid. De blazende vlammen, welke het halfduister der smidse slechts voor een deel vet licht ten, beschenen den reuzengestalte, terwijl dc vuist van den smid den zwaren hamer, zoc licht als speelgoed hanteerde. De smid be merkte de gapende menigte, maar hij schonk er geen aandacht aan, totdat luid gegiechel hem hinderde. In den grond zyns harten was de man een kindervriend, maar nu verdroot hem dat lachen. Met een leeuwensprong was hij onder de kinderschaar, die echter zoo ras Verstoven was, dat hy alleen maar den klei nen Hannes grijpen kon. Hij vatte, dat kereltje met een zijner reuzenhanden, en terwijl hy hem als een jong hondje sparte lend en schreiend in de hoogte hield, riep hy: Wacht jou kleine Icdigganger, ik zal jou eens leeren een ouden man, die met hard werken zyn brood verdient, te hoonen. Hannes was Gretchens lieveling. En ter wijl de anderen a'len, den bedreigde ln den steek latend, de vlucht genomen hadden, sprong zij op den aangrypende los, sloeg met de kleine vuisten op hem in en schreeuw de daarby Wil je wel eens los laten, booze man, wil je wel? Ik zeg het mijnheer pas toor. dat je zoo boos tegen kinderen bent. Zóó iets was den smid nog nooit gebeurd. Hij ging steeds zoo groot op zyn schrik aanjagende lichaamskracht en nu stond een kind voor hem, dat niet eens tot zijn knieën reikte en met hem kampte als David met Goliath. De zaak kwam hem belacheiyk voor. en als de lachlust van den reus een maal opgewekt was, had zijn tegenstander gewonnen spel. De man barstte in een lul den lach uit, maar hij zette daarbij den spartelenden jongen op den grond en riep: Daar Jou, held van een meid, daar heb Je hem terug. Je vriend. Hoewel Gretefcen bij da vrooiykheidsuiting van den smid gruwde, vatte ze snel de hand van den bevrijde, cm terstond met hem de vlucht te nemen. Maar de ijzeren man liet dit niet toe. Hy trad de kinderen in den weg en vroeg: Hoe heet JU, kleine zwartkop? Hij legde daarby zijn zware hand op de krullebol van het meisje. Hannes had zich middelerwijl van de hand zijnor beschermster losgerukt en was ijlings weggeho'd. Maar Gretchcn, die zag, dat ontkomen harerzijds niet mogelyl: was, wist zich ook nu weder in den stand van zaken te schikken en antwoordde: Ik ten Gretchen en hij is Hannes, en naar dezen wijzende: Hij is zoo bang. En jij, ben jy dan niet bang voor me? Neen. Waarom niet? O, Je doet me toch niets. Hoe weet je dat? Je hebt ge'achen. Opnieuw begon de smid te lachen en vroeg verder, nog altyd met de hand op Gretchens hoofd: Alzoo, Gretchen heet je. Er zyn veel Gretchens in de wereld! Hoe heet je va der dan? Koenraad Krug. Ha zoo, nu kan lk het me bsgrypsn. moedig ding. Koenraad, de wilde Koenraad is je vader! Gretchen herinnerde zich plotseling haar appel. Zit had met groote tegenwoordigheid van geest dezen op een blok hout neerge legd, er zy het werk der bevrijding begon. Zij liep nu heen om hem te halen en zei, terwijl ze zich naar de deur wendde. Adieu smid, lk moet gaan, de anderen wachten op me. Zoo? zei de man, terwyi hy een treu rig gesicht zette. Nu, ga dan en laat dien appel je goed smaken, en ik moet hier aan do heete smidse, blijven staan cn kryg cr niets van. Gretchens medeiyden was opgewekt. Een oogenblik stond ze besluiteloos, maar toen zei ze, terwijl ze de kostbare gave van haar vorige plaats terugnam: Nu. dan wil ik hem aan u geven. Dat was voor den smid nog wonderlij ker dan haar moed, maar eer hij zich goed bezen, was het meisje uit de deur gehup peld. Weinige minuten later, toen de helden schaar naar allo zydon verstrooid was, ver scheen Koenraad. Hij vond don yzerkun- stenaar ln den beste luim en hoorde ge streeld flhn, hóe de beroemde man de daden zijner dochter rcemdc. Maar totn hij zich plotseling de ernstige reden van Zijn bezoek herinnerde, zeide hy Jacob, er zijn er daar buiten veel, die op u wacót-n, maar ik mag vandaag wel eens buftón het rytje gaan. ik moet met je spraken en lk heb niet veel tyd. -* Zoo, er zijn er veel buiten, zegt ge? Ook zeer voorname lui daarender? Natuuriyk, smaalde Koenraad, smid Jacob is Wild en zijd beroemd. De rei/s knikte welgevallig, knipoogde lis tig, met; do grauwe oogen. die onder de bor stelige wenkbrauwen uitflitsten en zei: Goed zoo! Weet je, het is me alt'Jd een bijzonder genoegen, dat voorname gebroed- sel lang te laten wachten. Jacob! klonk het bestraffend. Ja, waarachtig, dat is het me, riep do man met donderende stem. Baarmeo wreolc ik zoo menigen armen drommel, die voor de deur der ryken wachten moet. Jacob, vermaande de jager weder, neem je ln acht met je woorden, ze konden je eenmaal duur te stan komen. Mij? dreunde het weder uit den mond van den reus. My?Dat moest er eens een wagen, my te na te komen. Ik ben ee:i vry man, en ik ben niet gewoon, om die voorname lui heen te dans on. Bedenk, met wien Je spreekt, riep de lager, met stijgenden toorn, rjulke woorden laat ik me niet welgevallen. Jacob had voor den door zyn moed be kenden jager zooveel achting, als hem by zyn zelfgenoegzaamheid mogelijk was; hij zei daarom vredestichtend: Laat het goed zijn. Koenraad Krug! Je mag wel een uitzondering maken op de an deren. maar die! De lui, waarop je doelt, hebben even zoo goed plichten van dankbaarheid jegens onzen heer als een van ens, en reden tot ernstig klagen hebben we geen van allen. Zoo, hebben zy die nictJ riep de man uit het volk toornig, terwyi hU belde vuis ten in de ziide zette. Vraag maar eens a: n de mijnwerkers en ovenarl: elders, die in de mijnen en gieterijen van den vriendeiyken, milddadigen heer ven Guldenoforten hun brood met hard zweeten moeten verdienen, wat zy ervan zeggen! Ja, vraag het myn neven, den beiden Brunnekes, die kunnen het je zeggen. Die laten zich door hun makkers tot on tevredenheid verleiden. Hst is een geluk, dat de lui zich ein- delyk uit den ouden sleur laten meetrekken. Ja, voer de reus voort, terwyl hy zijn mach tige rechterhand ophief als om tot s'aan ge reed te maken, niet lang meer zal het du ren, of de stem der waarheid is doorgedron gen; dan is het voorbij met de felle knechtschap, en de vrijheid zwaait haar vaan; dan zijn wij de heeren, dan drinken wij uit den gouden beker en de hoogen uit de steenen kruiken, als zy onverhoopt nog wat te drinken hebben. De jager wendde zich af. Ik mag je woorden niet langer aan- hooren, het past me niet. WIJ staan ln dienst van den vrijheer en hebben hem voor veel goods te danken. En daarmede genoegl Bovendien, heer wonderdokter, heb lk nu geen tijd tot dergehjke verhandelingen. Ik ben gekomen om je hulp ts zoeken, en daar wij rijk noch voornaam zyn, wil je ons die wellicht verschaffen. Nu, wat ls er dan eigenlijk gaande? bromde de smid, ontstemd .dat hy ln zyn lieveUngsthema onderbreken werd. Miin vrouw ls ziek, begon de Jager, terwijl hij z'jn voorhoofd door de herinne ring aan zyn hulsely'k leed bewolkte, .(Wordt vervolgd.!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10