FINANTIEELE BESCHOUWINGEN ELCK WAT WILS KERK EN SCHOOL. Diocesane Vereeniging voor het R. K. Nijverheidsonderwijs in het Bisdom Haarlem RECHTSZAKEN. Een onbetrouwbaar jachtopziener Moeder en dochter betrapten den dief Een ernstig vliegongeluk Dood door schuld De ondernemende tocht LondenKaapstad De tocht van v. Lear Black met dc K. L. M. naar Kaapstad VERKEER EN POSTERIJEN. De portzegels van 4 en 6 cent De aan nieuwsbladen toegevoegde drukwerken HANDEL EN NIJVERHEID. De Hollandsche nijverheid „first" LANDBOUW EN VISSCHERIJ KUNST EN KENNIS. Permanente tentoonstellingsraad „Petra" LUCHTVERKEER. Costes en Lebrix naar Tokio Bewijzen van vaardigheid voor landbouw tractors 57 Een renner aangereden en ernstig gewond STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Met zijn auto van den dijk gereden DE SPAARNE-BANK RADIO-NIEUWS. Hst Zweedsche volk schenkt zijn blinden ontvangtoestellen Keulen en Aken officieel Trekjes 541 Reeds lang werd behoefte gevoeld aan re geling van het R. K. Nijverheidsonderwijs, niet alleen in het Bisdom Haarlem, maar ook daarbuiten over het geheele land. Hier en daar verrees een R. K. school voor N. O., grootendeels was en is nog dit onder wijs in neutrale handen. Bij uitbreiding er van voornamelijk in de jaren na 1920 was de vrees voor een willekeurigen en daardoor wil den uitgroei niet ongegrond. Daarom was re geling noodig. Er werd in 1923 een Diocesane vereeniging in het Bisdom Haarlem opge richt, welke Bisschoppelijk en Koninklijk werd goedgekeurd. In de acten van de Pro synode 1927 werden de volgende algemeeite bepalingen voor het N. O. afgekondigd: 1. Geen Nijverheidsschool van eene R. K. instelling of vereeniging zal worden opge richt, zonder voorafgaande goedkeuring van de Diocesane Vereeniging voor het R. K. Nij verheidsonderwijs in het Bisdom Haarlem. 2. Elke R. K. Vereeniging en school van Nijverheidsonderwijs aanvaardt de algemee- ne leiding van de Diocesane Vereeniging voor het R. K. Nijverheidsonderwijs in het Bisdom Haarlem en zal zich bij haar aan sluiten. Eveneens zal elke Diocesane R. K. Vereeniging, waarvan een of meer afdeelin- gen zich bewegen op het terrein van het Nij verheidsonderwijs, zich, wat betreft die af- deelingen, aansluiten bij de Diocesane Ver eeniging voor het R. K. Nijverheidsonderwijs in het Bisdom Haarlem. 3. Wanneer deze Vereeniging haar goed keuring heeft gegeven tot oprichting van een Nijverheidsschool, dan zal deze school zelfstandig zijn in haar optreden ten op zichte van publiekrechtelijke lichamen. 4. Het opleiden van leerkrachten voor het R.K. Nijverheidsonderwijs valt onder de zor gen van de Diocesane Vereeniging voor Nij verheidsonderwijs en geschiedt op een of meer wettelijk erkende opleidingsinrichtin- gen. 5. Om als opleidingsinrichting voor R.K. leerkrachten voor het Nijverheidsonderwijs te worden erkend, richte men zich tot het Bestuur der Diocesane Vereeniging voor het Nijverheidsonderwijs in het Bisdom Haarlem Bij weigering staat beroep open op Zijn Doorluchtige Hoogwaardigheid den Bisschop van Haarlem. 6. De plaatselijke (Gewestelijke) commis sie voor de R.K. Jeugdorganisatie geeft lei ding aan de instellingen voor R.K. Nijver heidsonderwijs ter plaatse (of in het Ge west) houdt toezicht daarop, neemt het initiatief tot, of beslist over. de oprichting daarvan. Het beheer dezer instellingen laat zij over aan een daartoe ingesteld Bestuur of Comité, waarin zij zal vertegenwoordigd zijn. Wederkeerig zullen deze instellingen een lid van het Bestuur afvaardigen in de Plaatselijke cf Gewestelijke Jeugdcommis sie. De plannen tot oprichting van een der gelijke inrichting moeten worden overgelegd aan de plaatselijke (Gewestelijke) Jeugd commissie, die zal aangeven, welke vereeni gingen en personen zullen worden uitgenoo- digd voor de oprichting en het beheer dezer instellingen. Zonder eene goede organisatie gaat dit niet! Dit zag de Diocesane Commissie voor de R. K. Jeugd-Organisatie in het Bisdom Haarlem reeds in 1923 in en daarom ook schreef zij thans in Februari 1.1. de boven bedoelde vergadering uit. Mogen dan ook zij die reeds Ingevolge de bovengenoemde Bis schoppelijke bepalingen aangesloten moeten zijn, doch zich nog wegens onbekendheid met deze bepalingen of om andere redenen niet hebben opgegeven, zich spoedig melden! Noodig is toch in het belang van de R. K zoowel mannelijke, als vrouwelijke jeugd dat al hetgeen zich op R. K. Nijverheidsonder wtjsgebied beweegt, Huidhoudscholen, Indu striescholen, Landbouwhuishoudseholen, Nij- verheidscholen voor jongens, zoowel avond als dagscholen, alsmede vereenigingen, welke belang hebben bij- of belang stellen in het R. K. Nijverheidsonderwijs, zich vast aan eensluiten. Het voorloopig bestuur is samengesteld, als volgt: Pastoor J. B. W. M. Möller, Schiedam, voorzitter; J. H. A. Manders, Leiden, Bilder- dijkstraat 4, secretaris; Mej. E. Ariëns, Ber gen, N.-H., penningmeesteresse; Ch. L. van der Bilt, Haarlem, Verspronckweg. In eene Dinsdag 1.1. gehouden bestuursver gadering werd besloten over eenige maanden een vergadering te beleggen, toegankelijk voor allen, die bij het N. O. belang hebben, en waarin door eenige sprekers den stand van onderwüs zal worden uiteengezet. Op eene in Februari gehouden vergade ring der vereeniging werd de stand van het N. O. besproken, waarbij ten duidelijkste naar voren kwam de groote behoefte, welke thans nog meer dan vroeger aan een goede regeling wordt gevoeld. Wel is waar werd in de afgeloopen jaren niet veel gedaan, maar er kon niet veel gedaan worden. Ook van regeeringswege was de uitbrei ding van het N. O. door het zoogenaamde stopartikel in de Nijverheidsonderwijswet stop gezet, waardoor de pasgevormde knop in zijn groei werd gestuit. En toch, men kan dien groei niet tegen houden, de knoppen zijn thans tot berstens toe gezwollen. Overal ziet men pogingen aangewend om weer nieuwe uitbreiding te geven, pogingen, die zonder behoorlijke re geling en voorlichting niet of slechts ge brekkig slagen. Het R. K. Nijverheidsonderwijs komt nog veel te kort het staat bij het neutrale zeer ten achter. Dit kan niet zoo doorgaan! Voor net Lager Onderwijs werd reeds veel be reikt, de gelijkstelling voor bijzonder en openbaar onderwijs kwam er, doch na har den arbeid, na heel veel strijd. Wanneer het gevleugelde woord: „Wie het kind heeft heeft de toekomst", thans reeds vervormd is in: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", dan moet uit deze ware stelling noodwendig volgen, dat geen poging onbeproefd mag worden gelaten om ook voor het Nijver heidsonderwijs te verkrijgen, hetgeen voor het Lager Onderwijs reeds is verkregen. Het Gerechtshof te Arnhem heeft uit spraak gedaan in de zaak van den jacht opziener, te Doornspijk, die voor de Recht bank te Zwolle, wegens meineed had te rechtgestaan, doch was vrijgesproken. Voor het Kantongerecht en de Rechtbank had hij onder eede verklaard, dat hij bij iemand, dien hij in het veld aantrof, wildstrikken in den zak had aangetroffen. Hij zou die strikken zelf in den zak van den aange houdene hebben gestopt. Reeds vroeger werd hij van dergelijke practijken ver dacht. Het Gerechtshof achtte het ten laste ge legde wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde den verdachte, met vernieti ging van het vrijsprekend vonnis, tot 9 maanden gevangenisstraf. Op 6 Februari j.l. vervoegde een man zich bij een winkelierster in de Kinkerstraat te Amsterdam. Hij zeide een gouden hor loge te willen koopen en vroeg daarom enkele te mogen bezichtigen. Aan zijn verzoek wem gevolg gegeven. Evenwel waarschuwde de winkelierster haar dochter, die achter den winkel werk zaam was, om met de bediening behulp zaam te zyn, want zij meende in den koo- per den man te herkennen, die ook voor 14 dagen bij haar was geweest en toen werd, na zijn bezoek, eén gouden cachet- ring vermist. Ook nu trachtte hij een gou den horloge weg te moffelen, doch de dochter van de winkelierster merkte het, waarop hij poogde het gestolene weer op de toonbank tc deponeeren, vooral toen moeder en dochter krachtig tegen hem gin gen optreden. Toen ze het horloge terug hadden, zetten ze den man de deur uit. Verdachte is toen kalm weggewandeld, doch de dochter van de winkelierster, volgde hem, vergezeld door een buurvrouw. Toen ze een agent in de buurt zagen, hebben zij dezen gewaarschuwd, waarop hij werd gearresteerd. Bij een huiszoeking werden tal van be- ieenoriefjes gevonden; later bleek, dat hij ook in andere zaken dergelijke practijken in toepassing had gebracht. De beleende voorwerpen werden door de resp. eigenaren herkend als vermist, nadat zij van ver dachte bezoek hadden gehad. Ter zake van diefstal moest de man zich thans voor de Amsterdamsche Rechtbank verantwoorden. Hij ontkende; volgens hem moeten de getuigen zich vergissen en was hij niet in den winkel in de Kinkerstraat geweest. Het O. M., waargenomen door mr. de Blécourt, achtte de gepleegde feiten van emstigen aard en eisente derhalve éèn jaar van poging tot diefstal. De uitspraak volgt later. Vier personen gedood. •Reuter seint uit San Diego (Ver. St.) Vier vliegers van den marine-vliegdienst zijn ge dood tengevolge van een botsing tusschen gouvernements-vliegtuigen, die over het Ma- honey-aerodroom vlogen. De Amsterdamsche rechtbank heeft voort gezet de behandeling van de strafzaak tegen den 44-jarigen chef-electricien, werkzaam bij de Nederlandsche Dokmaatschappij, die zich te verantwoorden had ter zake van het ver oorzaken van dood door schuld. Er werd op 17 Juni 1.1. op het terrein der maatschappij in Dok I buitenboords gewerkt aan de huid van het stoomschip „Salland", welks ijzeren dek toen geheel of gedeeltelijk nat was. Aan den verdachte wordt nu geweten, dat hij voor verlichting bij deze werkzaamheden grovelijk onvoorzichtig en onoordeelkundig heeft doen gebruik maken van een voor lee- ken gevaarlijke inrichting, n.l. van een me talen lamparmatuur met een electrische gloeilamp, welke lamparmatuur was aange sloten op een soepele electrische leiding. Deze leiding was met behulp van een contactstop aangesloten op een contactdoos in een kistje op het dek van het schip en in dit kistje be vonden zich zeven contactdoozen van precies gelijk model, waarop contactstoppen even eens van onderling gelijke constructie konden zijn aangesloten. Op een dier contactdoozen was dan ook aangesloten een contactstop van gelijke con structie, die volgens de dagvaarding geheel onoordeelkundig was aangebracht aan het einde van een transportabele soepele leiding welke den stroom toevoerde en aan de eene zijde was aangesloten op een contactdoos- inrichting aan den wal, zoodat een der kope ren contactpennen van deze contactstop in het kistje stond onder 220 volt spanning ten opzichte van de aarde. Dit kistje met contactdoozen had verdach te, volgens de dagvaarding, aldus onoordeel kundig doen vervaardigen. Het was toen on afgesloten en voor ieder, althans voor leeken, bereikbaar en toegankelijk en in geen geval hadden aan die stroomtoevoerleiding con tactpennen zich mogen bevinden. Deze voor leeken gevaarlijke inrichting had verdachte volgens de dagvaarding doen vervaardigen en alscoen onafgesloten doen gebruiken. Door een en ander heeft de arbeider G. H. Pannegieter, toen hij in het kistje het stop contact der lamparmatuur wilde uittrekken, bü vergissing de contactstop van de stroom toevoerleiding uitgetrokken en kwam hij in aanraking met de onder spanning staande contactpen der contactstop. Hierdoor werd de arbeider door den elec- trlschen stroom getroffen en gedood. De Officier van Justitie eischte zes weken hechtenis. De verdediger, mr. Hiltermann, pleitte vrij spraak, subsidiair een voorwaardelijke ver oordeeling. De uitspraak werd op 30 Maart bepaald. Lady Bailey in haar kleine vliegtuig, ver liet Malta gisteren, om naar Homs (Tri polis te vliegen, en zoo haar reis van Lon den naar Kaapstad te vervolgen. Betreffende den tocht naar Kaapstad meldt het Fokker-bulletin nog het vol gende Hiervoor heeft hij een drie-motorige F VII-3 m van de K. L. M. gecharterd, die door Geysendorffer en Scholte bestuurd zal worden. De voorbereiding voor deze vlucht is veel moeilijker dan voor de Holland- Inöië-vlucht, omdat in Afrika weliswaar landingsterreinen aanwezig zijn, doch deze dicht begroeid zijn met z.g. olifantengras, dat zeer snel groeit en kort voor de aan komst van het vliegtuig gemaaid moet worden. Ook zijn op deze vliegvelden geen benzine- en olie-voorraden aanwezig, zoo dat de benoodigde hoeveelheden er eerst heengebracht moeten worden. De K. L. M. hoopt echter tijdig met de voorbereidende werkzaamheden gereed te komen, zoodat de tocht op11 Mei a.s. kan aanvangen. Na Cairo zal de reis in 10 etappes van 800 900 K.M. worden verdeeld en zal geiand worden te Khartoem, Malakal, Mon- galla, Kisumu, Tabora, Abercom, Broken Kill, Buluwaye, Bloemfontein en Kaapstad. Verder is de heer Van Lear Black voor nemens den terugweg van Kaapstad tot Cairo te nemen en van daar uit naar China te vliegen, waar Canton het eindpunt is. In verband met de daaraan gebleken be hoefte is nader bepaald, dat de uitgifte van portzegels van 4 en 6 cent voorshands be stendigd wordt. Voortaan zal voor de toevoeging van een gedrukt stuk aan bij abonnement gefran keerde nieuwsbladen mits deze bijvoeging geschiedt bij alle exemplaren van de uitgave geen booger bedrag verschuldigd zijn, dan bij afzonderlijke ongeadreseerde verzending van het betreffende drukwerk zou moeten worden voldaan. ter beschikking is gesteldè De opening der tentoonstelling zal plaats hebben op Zater dagmiddag 26 Mei; de sluiting op Zondag 3 Juni a.s. Als onderwerp voor deze tentoon stelling is gekozen „Het Presbyterium", om naast een welkome beperking .tot een een heid van onderwerp te geraken, waarmede een meer overzichtelijk geheel en tegelijk 'n meer demonstreerend karakter kan worden bereikt. Als katholieke kunstenaars van Nederland lid van één der constitueerende vereenigin gen, worden uitgenoodigd aan dit eerste op treden van Petra hun krachten te wijden. Een jury welke nader bekend gemaakt, zal zorg dragen voor 'n goede verzorging der tentoonstelling en er voor waken, dat min derwaardig werk wordt geweerd. Reuter seint uit Londen: In het Lagerhuis werd de vraag gesteld, waarom een buitenlandsche firma de op dracht heeft gekregen, het nieuwe drijvende dok naar Singapore te sleepcn. Luit.-kolonel Headlam antwoordde als vertegenwoordiger van de Admiraliteit, dat deze beslissing ge nomen is na nauwgezette overweging en met goedkeuring van de Admiraliteit. Het sleep- werk is aan de Hollandsche firma (L. Smit Co's Int. Sleepdienst te Rotterdam) ge gund, omdat zij het best voor deze moeilijke taak, geoutilleerd is. Reuter seint uit San Francisco: De Fransche vliegers Costes en Lebrix zijn van hier per stoomschip vertrokken naar Tokio. Van daar gaan zij weer verder per vliegtuig 'Naar een periodieke tentoonstelling van Nederlandsche Katholieke Kunst. De laatste vergadering van de R. K. Kun- stenaarsvereeniging bracht een mededeeling. die door belangstellenden in de katholieke kunst met groote belangstelling vernomen zal zijn. Door dé Algemeene R. K. Kunstenaars- vereeniging het Sint Bernulphusgilde is een permanent comité in het leven geroepen, hetwelk tot taak kreeg de voorbereiding van tentoonstellingen van Nederlandsche Katholieke Kunst. Als naam werd „Petra" gekozen, een samenstelling uit de woorden „Permanente Tentoonstellingsraad", om door den klank van dit woord tevens te getuigen dat men de bevordering van Katholieke kunst wenscht. Dat er verblijdende teekenen zijn waar te nemen, die wijzen op de ontwaking van een nieuwe kerkelijke kunst, gebruik makend van moderne vormen, maar zich baseerend op n blijvende geestelijke traditie: het is al meer malen geconstateerd. Wel komt er nog veel leelijk fabriekswerk in onze kerken, maar het goede voorbeeldl van hen die met deze slechte voorbeelden willen breken is er ook en zeker zullen de goede ideeën daardoor voortschrijden. Het tentoonstellen van goede Kunstwerken zal een tweeledig doel hebben. Eenerzijds zal er een overzicht zijn van het vele goede dat tot heden werd gemaakt en daardoor een zichtbare demonstratie van het hernieuwde leven der Kerkelijke Kunst; daarnaast zal het tot leering en voorbeeld kunnen zijn aan de velen, die," van goeden wil, den te volgen weg niet kennen .De ervaringen opgedaan bij tentoonstellingen van Hollandsche Kunst, welke met Rilkssteun werden georganiseerd, waar met de belangen der Kerkelijke Kunst geen rekening werd gehouden, wijzen er ook naar. dat de Kerkelijke Kunst met eigen or ganisatie de haar toekomende rechten moet trachten te verkrijgen. Het groote belang van periodieke tentoonstellingen van Kerke lijke Kunst kan niet te zwaar worden aan geslagen. De schoonheid waarnaar de kuhste naar streeft, is een afstraling van Gods we zen. Stelt hij die schoonheid in dienst van de Kerk dan werkt hij én als apostel èn als belijder èn als verheerlijkker van de glorie der Kerk. Ter gelegenheid van den a.s. Alg. Ned Katholiekendag te Maastricht, zal de eerste tentoonstelling van Kerkeliike Kunst door Petra worden georganiseerd. Als plaats is gekozen de omgang der O.L. Vrouwekerk te Maastricht, welke door den Z.E. Heer pas toor M F. J Brune welwillend voor dit doel De heer Van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van waterstaat gevraagd: 1. Is het juist, dat ook voor het besturen van een landbouwtractor, die veel veelal maar enkele meters op den weg komt, ver- eischt wordt het bewijs van vaardigheid, be doeld in art. 79, 80 en 81 van het K. B. van 30 April 1927 (St.bl. 143)? 2. Indien deze vraag bevestigend wordt be antwoordt' is de minister dan bereid te over wegen wijziging van dit artikel in zoo- danigen zin. dat landbouwij-tractors daar niet langer onder vallen op grond van: a. het onbeteekenende van dit voorschrift voor het besturen vrn tractors, wijl daaraan geheel andere eischen gesteld worden dan bij de proefritten voor normaal motorge- bruik; b. de zeer geringe snelheid, waarmede deze tractors rijden (6 K.M. per uur) c. het zeer geringe aantal meters op bijna niet bereden wegen, dat door deze tractors wordt afgelegd; d. de hoogee kosten 10 per vaardigheids- bewijs) voor elk der verschillende arbeiders en het voortdurend wisselend personeel? 1 't Is wel eigenaardig, maar er zijn altijd nog lezers, die niet weten, wat ik in mijn schild voer. Laat ik nog eens in het kort zeggen, waarop het aan komt In 1925 kreeg ik op dracht om hier een Missiehuis te beginnen van de St. Joseph-Congregatie van Mill Hill. Mijn Overste wenschte mij natuurlijk alle succes, maar daar bleef het bij. Nu zijn We hier al voor het derde jaar in 'een tijdelijk huis, dat tjokvol zit met 62 mensclien: priesters, broeders en studenten. Van den eersten dag af moest ik natuurlijk al denken aan bouwen. 'Maar een Missiehuis bouwen verslindt tonnen gelds. Bovendien vraagt het ondeihoud van de 62 bewoners van dit tij delijke huis ook handenvol geld. Toen heb ik het plan opgevat om duizend stichters van f 100.- te vragen. Niet dat ik dan gered ben, maar dat zou toch een aardige rug gesteun zijn. Nu begrijpt u ook wat dat cijfer boven mijn stukje beteekent en Ziet u ook, dat er voor loopig nog plaats voor u is in het eerste dui zendtal. U denkt misschien, dat ik dat getal nooit bereik U zult eens zien. Wordt u zelf alvast maar stichter dan komen de anderen ook wel. U behoeft ook niet de geheele hon derd gulden ineens te storten. U moogt het ook bij gedeelten doen. Stichter(es) is bovendien goed voor allerlei kwalen. Ik weet nu, dat het iemand van slape loosheid genezen heeft, een ander van zwaar moedigheid en nu verleden week de kleine V. van de mazelen. Missiehuis, Hoorn. FATHER LEFEBER Postrek. 120937 Directeur. Behalve voor student, kan men zich hier ook aanmelden voor Broeder-missionaris en Missie-Zuster. Op den weg van Woensdrecht naar Ber gen op Zoom heeft gisteren een ernstige aanrijding plaats gehad. De bekende wiel renner Coquit kwam met zijn metor den Zeeuwschen weg afgereden. Op het moment, dathij den grooten verkeersw Bergen op ZoomAntwerpen wilde oprijden, passeerde op dien gevaarlijken draai een auto. Een botsing had plaats, waarbij C. een ernstige arm- en beeiiareuk bekwam. Ook zijn borst kas zou gedeeltelijk zijn ingedrukt. In zorg- wekkenden toestand is de getroffene per auto naar het Alg. Burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. BATAVIER V 16/3 v.m. 8. u. 10 v. Rott. te Gravesend BOOMBERG 15/3 v. New-Orleans te Santiago de Cuba. DORDRECHT 16/3 V. HSvre te Duinkerken. DRIEBERGEN 14,3 Teneriffe gep., Rott. n. B. Ayres. JOBSHAVEN 15 3 v. Tampa te Savannah. KATENDRECHT 15/3 v. Batoum te Sheerness. KRALINGEN 15/3 v. San Juan n. Wagador. MAASHAVEN 15 3 v. Algiers te Casablanca. MIRACH 15 3 v. Las Palmas, Rosario n. Huil. OOTMARSUM 15 3 v. Dieppe n. Rott. TARKLAAN 153 Teneriffe gep., Rott. n. B. Ayres. RAND V/IJK 15 3 v. Newcastle n. St. Nazaire. ROTTUM, Bcerma, 15,3 v. Londer. te Antwerpen. RIJSWIJK 15,3 Quessant gep., Rott. n. Vigo, SCHIH 14/3 v. Bilbao n. Rott. SOESTERBERG 15 3 v. Havana-n. Jacksonville. THEANO 14 3 v. Belfast n. Amsterdam. VALKENBURG 15,3 v. Rott. te Lissabon. WlELDRECHT 16 3 v. Rouaan te Constanza. WOENSDRECHT 16/3 Quessant gep., Constanza n. Hamburg. IJSSEL 15/3 Dungeness gep., Rott. n. Oran. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOHAN DE WITT (uitr.) 15 3 v. Southampton. P C. HOOFT (thuisr.) 16 3 v.m. 6. u. tï Genua. SIIngKEP (tmuisr.) pass. 15,3 Gravesend, van Londen T'RITONIA (charter) 153 v. Fenang 11. Sóérabaya, om aldaar te laden voor Europa. KUN. NED. STC OM B.-MAATSCHAPPIJ ACHILLES 15/3 V. Barcelona te Genua. AJAX 16 3 v. iiamburg te Amsterdam. ALKMAAR 12/3 v. Curacao n. Cristobal. ARIADInE 15 3 v. Ceuta fi. Rett. BAARN J4/3 v. Callao n. Mololendo. CLIO 14/3 v. Kiuluk n. Smyrna. DOROS 16/3 van Amsterdam te Rotterdam. HOS 15,3 v. Vigo n. Lissabcn. HEBE 16/3 v. Rotterdam te Amsterdam. HERMES, Algiers n. Duinkerken, pass. 15/3 Gibraltar. ILOS 15,3 v. Valencia naar Amsieraam. IRIS 15, 3 van Danzig te Stettin. JUINO 15,3 v. Constantinopel te Bourgas. NEPTUNUS 16 3 van Amsterdam naar Gibraltar. NGTOS 15/3 van Tarragona te Castellon. PLU TO 15/3 v. Bilbao naar Coruna. POSEIDON (thuisr.) 15/3 v. Havre. PROTEUS 15 3 v. Barcelona te Genua. SIMON BOLIVAR (fhuisr.) pass. 15/3 Azoren. THESEUS 15,3 v. Bilbao n. Santander. ULYSSES 16/3 v. Amst. te Rotterdam. ICON. ROLL. LLOYD. GAASTEP.LAND (thuisr.) 16 3 te Hamburg. ZEELANDIA (uitr.!) 14/3 v. Las Palmas. HOLLAND—AFRIKA LIJN JAGERSFONTEIN 15,3 v. Rott. v. O.-Afrika, via Kaap stad. NIJKERK (uitr.) 15/3 te Mombasssu HOLLAND—AMERIKA LIJN BEEMSTERDIJK, Rotterdam v. Boston pass. 16/3 Lizard. DINTELDIJK, Rotterdam naar Vancouver, 15/3 te Los Angeles. EEMDIJK 14/3 v. Antwerpen/Londen te Vancouver. LOCHKATRINE, v. Rotterdam naar de N.-Pacific, 15/3 te Colon. NEBRASKA 14/3 v. Seattle te Tacoma. ROTTERDAM (vacantiereis 15/3 v. Alexandrië. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN BILDERDIJK (uitr.) 15/3 te Madras. KIELDRECHT (uitr.) oass. 14,3 Gibraltar. KOUDEKERK (uitr.) 15/3 te Port-Said. RIDDERKERK, Hamburg n. Antwerpen, pass. 16/3 Vlissmgen. SOMMELSDIJK (thuisr.) pass. 15/3 Perim. IJSELKERK (uitr.) pass. 15/3 Perim. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. DELFLAND(thu sr.) 16/3 te Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD* GORONTALO (u tr.) pass. 16/3 Point de Galle. KOTA RADJA 15/3 v. Rott. n. Hamburg. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ALWAKI 16/3 v. Rott. te Hamburg. POELDIJK (uitr.) 14'3 V- Las Palmas. WAALWIJK (thuisr.) 14(3 v. Las Palmas. STOOMVAART MI). OCEAAN. GLAUQUS, v. Japan n« Roft., 15/3 te Penang. EMZETCO LIJN. JONGE MARIA 15/3 v. Genua n. Valencia. pa heer v. d. S. uit Brésken reed met zijn auto tusschen Middelburg en Nieuw- en St. joosland over den dijk, die beide plaatsen verbindt. Door een plotseling defect aan de stuurinrichting, reed de auto van den dijk af en werd deerlijk gehavend. Behalve de beer v. d. S. zaten twee dames In den auto, een dezer bekwam een vïeeschwond aan een der beenen en werd door den dokter uit Nieuwland verbonden. De beide andere in zittenden kwamen er vrijwel met den schrik af. AMSTERDAM, 16 Maart. Aardappelen. (Bericht v./d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten 6—7 id. ^lauwert 5.75_6.25, id. bravo's 6—6.50, id. bi. eigenheimers 5,50_5,75> ij. roodstar 5.50—5.75 per hl.; id. juin 89 per 50 kg id. blauwe poters 3.50—3.75 ld. bonte poters 3.503.75, id. Eeveianders 5.75 6, IJpoloer bravo's f 5—6.50, id. roodstar 5-50—5-75. Drentsche eigenhe.mers 2.35—A.25, Anna Paulowna Zand 7 8, Fr.esche borgers 5.506, id. blauwe borgers 5.50 5.75, id. roodstar f 5.S0—3.75 F" hl. ALKMAAR, 16 Maart. Kaas. Ter markt waren 70 stapels wegende 90.000 kg. Fabrieksbaas kleine 50, commissie ƒ49, boerenkaas, kleine 50commissie f 50. Handel ^LEEUWARDEN, 16 Maart. Boter; Aanvoer 6/3 en 33/6 v. Miin hoogste prijs 2.07, middenptijs a.05, laagste 1.85. Veiling hoogste 1.97, laagste 1.90. Noteering.— van de commissie ƒ2.15. Commissie (Bond van Coop Zuivelf.) 2.20 Kaas. Sleutelkaas 0.470.62, nagelkaas ƒ0.290.40. Goudsche *0.480.95, Edammer ƒ0.59 0.90. Aanvoer 20.352 kg. ZWOLLE, 16 Maart. Boter. Aangevoerd 35 v., J5'o v. en 260 stukken, tezamen 980 kg. Prijzen per 1/8 v, 3943, per kg 2.202.40. Vee. Aangeveerd 702 runderen, 165 graskalveren, 3C3 nuchtere kalveren, 25 schapen, 333 varkens en 478 biggen. Men besteedde voor vette koeien 0.641.00, ld. kalveren f i.201.70, id. varkens f 0.520.56 per kg. schapen j8—.45. Kandel in neurende en verschgekalfde koeien alsmede vaarzen redelijk vet vee duur kalveren prijs houdend. LEEUWARDEN, 16 Maart. Eieren (N. N. C.) Aanvoer 54.000 kg., kippen 46V2, 2500 eenden-6 7 Fcr I°° st* LEEUWARDEN, 16 Maart. Vee. Aangevoerd 95 stieren 90470, 295 vette koeien 225380, per kg.: 0.72 0.95 917 melk- en kalf koeien 180410, 278 pinken f 70150, 30 vette kalveren 55no, 713 nuchtere kal veren 612, 382 vette schapen 2445» 4° weideschapen 1830, 120 vette varkens 4012°> Fer f 0,5.2 0.58 X05 magere varkens 2040 290 kleine biggn 6—13 35 paarden 25 bokken. Handel in gebruiksvee vaster vette koeien iets ruimer stieren vaster pinken slecht vette kalveren prijshoudend nuchtere kalveren tanelijk varkens vaster. AMSTERDAM, 16 Maart. Aangevoerd doof 9 motor- botters en afgeslagen aan de gemeentevischhal De Ruijter- kade. (Besomming der botters f 99.85203.70). Schar f 5.50—6.50; kl. schol f 9—12, wijting f4.4p per kist; kabeljauw f 0.701.40 per stuk schelvisch 12.70 per 5 kist; handschol f 1620, bot f811.50 P- kist; groote tong f810, midd. id. f3.406, kleine id. f 1.90—2.70 p. 10 st. tarbot f 7.50 per stuk. Uit de band verkocht op. het terrein: bot f 0.221,—0.4O, versche bokking f 11.50 p. 100. IJMUIDEN, 15 Maart. Van de beugvisscherij arri veerden heden hier aan den afslag ce stoom-beugers V.L. 172 (Clara) en V.L. 196 (Johanna) met resp. f2194 en f 1534 aan besomming. Heden kwamen van de trawlvisscherij hier aan den ai- slag de stoomtrawlers IJ.M. 203 (Derika XVI) met f 1656 IJ.M. 327 (Victoria) met f 1845 IJ.M. 10 (Jacqe- line Clasina) met f 2941 IJ.M. 324 (Amalia) met f i°45 IJ.M. 119 (Mies en Truus) met f2504; IJ.M. 44 (He- jaden) met f2027 IJ.M. 5°3 (Holland VII) met f 1994 IJ.M. 195 (Azimuth) met f 2060 IJ.M. 93 (Dorothea) met fx387; IJ.M. 232 (Westland) met 1584; IJ.M. 323 (Walvisch) met f 17S0 en de loggers K.W. 1 (Wilhelrruna) met f 612 en K.W. 36 (Nederland V) met f 700 aan besom ming. Medegedeeld door MARLAND OIL COMPANY Een instelling met goede vooruitzichten Buitengemeen conservatief beleid. Deze jonge instelling dateert van 1920 en ressorteert onder de wetten van Delaware. Haar belangen en bezittingen zijn gelegen in Oklahoma, Kansas, Mexico, Nieuw- Mexico, Texas, Californië en Colorado, dus in de rijkste petrcleumgebieden der aarde. Behalve exploitatie-maatschappij is de Marland Oil ook holding cy. Zij bezit het geheele aandeelenkapitaal der: Marland Refining Cy der Kay County Gas Cy. der Marland Oil of California der Marland Oil of Colorado der Marland Oil of Oklahoma der Marland Oil of Texas der Marland Pipe Line Cy. der Kansas Osage Gas Cy. 51 van het kapitaal der Reagan County Cy meer dan 50 van het kapitaal der Marland Oil of Mexico en 50 van het kapitaal der Comar Oil Cy, van welke maatschappij de andere helft ge controleerd wordt door de Shell Union, dcchtermij der Kon. Petroleum. De productie en omzetten van de Marland hebben gedurende de laatste 5 jaren een en- gekend snellen vooruitgang geregistreerd: Eigen productie Verkoopea in barrels in barrels 1923 6.744*230 to.721.ooo 1924 8.500.208 11.907.884 1925 12.259.664 21.568.790 1926 13.137.046 23.036.872 1927 15-307.409 a5.662.535 De financieele uitkomsten hielden met deze omzetten de laatste twee jaar, tenge volge van de daling der olieprijzen, geen ge lijken tred* Winst voor afschrijving Afschrij- Beschikbaar Dividend pef gen vingen voor dividend aandeel zonder (mill, dollar) (mill, dollar) (ixitil. dollar) nom. waarde 1923 7-6 5-9 1-7 J 1924 9.3 8.9 0.4 nihil 1925 24.6 9.8 414-8 2.J 1926 27.4 15.7 +11.7 S 4 1927 ri-6 20.3 7-7 Sr (eerste kwartaal 19WT Door de daling der petroleumprijzen en de buitengemeen zware afschrijvingen waren de financieele uitkomsten over 1927 nega tief en wel voor 7.7 mill, doll.; 1 ierbij dient nog gerekend het dividend ad 2.3 mill.dollar zoodat in totaal een tekort werd geboekt van 10 mill, dollar (echter na afschrijvingen van 20.3 mill.dollar), waartegenover een surplus staat van 8.4 mill, dolln.r, zoodat het deficit op de balans met 1.6 millioen dollar paraisseert. Onderstaand de laatste twee balansen: Activa: per uit. 1927 per uit 1926 (in milioen Vaste goederen103.3 90.7 Waarvan afgeschr. sedert 1920...... 46 34*7 57.3 56 Aandeden in en voorschotten aan dochtermijen 14 U.® Voorraden debit, en mid Jelen.45 34«7 Deficit 1.6 117.9 103.5 Passiva: Kapitaal (is 2.300.000 aand. zonder nom. waarde, 85.3 85.3 5 Goldnotes30 *p Verplichtingen2.6 8.8 Surplus8*4 H7.9 102.5 Het valt onmiddellijk op, dat de maat schappij een zeer mooie kapitalisatie heeft een kapitalisatie, welke maar door heel wei nig Ameriitaansche ondernemingen bena derd wordt, laat staan overtroffen. Ket defi cit cp de balans moet vooral niet te tragisch Opgevat worden. Volgde de Marland een bedrijfspclitiek, zooals haar meeste zusterin stellingen en 1 ad, zij b.v. maar 10 millioen inplaats van 20.3 millioen, dan was er een surplus geweest van 8.7 millioen en hadden de drie laatste kwartaalsdividenden van 1927 niet gepasseerd behoeven te worden. Maar ju;st deze conservatieve politiek maakt het fonds in onze oogen zeer aantrek kelijk, vooral nu de petroleumsituatie een voorzichtige politiek zoo gewenscht maakt. Ter beoordeeling van de bedrijfspolitiek der Marland diene hef volgende: Wanneer petroleummaatschappijen petro- leumhcudende terreinen aankoopen, wordt de aankoopwaarde ender de activa geboekt, daarna wordt deze actiefpost verhoogd met de kosten der boringen. Serieus beheerde maatschappijen boeken echter de boor kos ten slechts bij op de boekwaarde van het ter rein, wanneer de boringen succes hebben; blijft succes echter uit, dan worden de boor- kosten op de onkostenrekening afgeschre ven. De Marland boekt echter zoowel bij suc ces als geen succes, haar boorkosten in debet der onkostenrekening. Het gevolg is, dat haar vaste activa veel te laag gewaardeerd zijn en een enorme stille reserve inhouden. Ket belangen-rayon der Marland breidt Zich steeds uit. In 1926 bezat de onderne ming 1.656.728 acres. Bovendien werd be gin 1928 nog een oppervlakte van 500.000 in pacht verkregen. Uit deze uiteenzetting moge blijken, dat Marland Oil een papier is, dat goede kansen biedt. Het is zeer zeker een speculatief pa pier, maar één, welks kwade kansen o.i. vrij beperkt zijn. in Zweden heeft zich een nationaal co- mité gevormd, dat zich ten doel stalt, de blinden in dat land van een radio-ontvang toestel te voorzien. Tot op heden konden reeds 456 apparaten worden uitgegeven. De beide nieuwe Telefunken-zenders te Keulen en te Aken, welke sinds 15 Decem ber 1927 proefuitzsndingen hebben gedaan, zijn op 5 Maart j.l. officieel in bedrijf ge steld. Als 't voorjaar wordt. 't Zonnetje is Al 'n poos Vroolijker aan 't kijken; Boom en struik staan Al met groen En met knop te prijken. Bloemen brengen Kleur en glans, Stengels rijzen, rekken; Moe Natuur gaat Naarstig, blij 't Nieuwe kleed aantrekken. Buiten wordt het Vroolijk, frisch. Helder ook van binnen, Want de schoonmaak (Spaar ons, Heer!) Gaat nu weer beginnen Kachels worden Ingepakt, ('t Vriest soms zeven graden!) Op balcons, Op dak, in tuin Beddegoed-parade. Schilder, werkvrouw, Timmerman Smijten j'onderst-boven. Komen je 'n Week of drie Van je rust berooven. De behanger Knipt en plakt, Stucadoor gaat witten. Wees maar blij Dat j' in 'n hoek Op 'n stoof mag zitten. Boenders, dweilen, Stoffer, trap Zijn nu aan 't regeeren, Kalk-spat op je Hoed of schoen, Verf plek op Je kleeren. Na drie stappen Struikel Je Over lat of kwasten, Nergens vind je Wat je zoekt, Leeg zijn alle kasten. Kaal de ramen, Kaal de vloer, Kaal de muren, wanden, Zeepsop-klodders In je snuit, Spijkers in je handen. En na weken Narigheid, Met gescheurde kleeren, Mag je dan Uit dankbaarheid Het gezintrakteeren! Maar dan is het Leed gedaan Alles lacht je tegen, 't Huls heeft Een nieuw kleed. En zelfheb je Rust gekregen. Heel het menschdom Leeft weer op Als het voorjaar dtór is. 't Man-dom slaakt een Kilo-zucht Als de schoonmaak klaar is. Vroolijk gaat men Naar de stad Om 'n fijn, nieuw pakkie. En meteen, Als 't éven kan, Om 'n strooien dakkie. Vrouwlief kiest zich Een japon, Zus krijg jurk en hoedje, Of j' als eclit'noot Wil of niet: Méé-uitzoeken moet je. Vroolijk-druk is 't Op de straat, Ieder draagt wat mede; 't Voorjaar brengt 'n Frissche gloed, Ieder is tevreden. Nieuw en kleurig Binnenshuis, Nieuw en kleurig bulten, Alles wil met Lied en lach 't Wintertij gaan sluiten. Wel wil sneeuw Of hagel soms 'n Spaak in 't wiel gaan steken, Heel de rest staat Blij en jong In het voor jaarsteeken. Heel de rest?? Van buiten, ja! Maarons eigen „binnen"?? Moet ook dé,4r de Schoonmaaktijd Niet meteen beginnen? Moet het blijven, Als voorheen. Bij een week'lijksch „beurtje"? Krijgt ons Binnenkamertje Niet es 'n nieuw kleurtje? och, wat zijn we Dom en klein poetsenvervenwitten. Maar wat 't éérste Noodig is, Laten we soms „zitten". Onze eigen Kleine kluis, Menschenhart geheeten, Wordt bij al die Schoonmaakdrift Meestal maar vergeten. En tóch zit daar Vuil en roest Haatjesjaloezietjes. Oude fouten En 'n nest Vol antipathietjes Weg met heel die Smeer'ge boel! Weg, tot 't kleinste smeurtje! Anders is het Schoonmaak-slot 'n Huichelachtig kleurtje. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 14