KENNEMERLAND TANDHEELKUNDIGE KLINIEK (Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennémerland BREESTRAAT 121 BEVERWIJK - Tel. 2213) SANTPOORT. VELSEN. IJMUIDEN-OOST BEVERWIJK HEEMSKERK S SSTmTp^rreollS^: stichter daarvan, die ook de predikatie v zal houden. Tevens wordt een Algemeene UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE IJMUIDEN HILLEGOM LIJNDEN HAARLEMMERMEER VOGELENZANG. Op den onbewaakten overweg te Wijhe CENFiSALE Kenauparb 26 Telefoon 12644 SPREEKUREN van 9-11 cn 1 t t 2. Dmsdaa- en Vrijdagavond van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN spreekuur. KERKNIEUWS. Uit de Missie Telegraphisch Weerbericht. RADIO-NIEUWS. Voor Sportvrienden Breslau krijgt zijn vlieghaven- zender Kristal-ontvangst op Grooten afstand SPORT EN WEDSTRIJDEN. Clubcompetitie le Klas v&n het District H. en O. van den Ned. R. K. Dambond Dr. Schaepmanfonds. Het bestuur van le R.-K. Kiesvereeniging, ln combinatie net de R.-K. Propagandaclub, vergaderde Donderdag in „Rozenstein", ter bespreking rn het Dr. Schaepmanfonds. In zijn openingswoord zette de voorzitter van de R.-K. Kiesvereeniging het doel en ie noodzakelijkheid van het fonds Uiteen. Hij bracht waardeerende woorden aan het idres van dien man, die zooveel gepresteerd neeft voor de Katholieke zaak en de grond legger van de R.-K. Staatspartij genoemd kan worden. Veel heeft Dr. Schaepman moeten strij den, daar zelfs bestrijding uit eigen kamp zijn deel werd, wat niet verhinderde, dat hij zijn werk heeft doorgezet, waarvan wij thans de heerlijke vruchten ondervinden. Nu het noodzakelijk geworden is, dat voor de instandhouding en groei onzer Staats partij een fonds gesticht wordt, van welks rente een Partijbureau kan worden onder houden, heeft men gemeend hieraan te moeten verbinden den naam van den on- vergetelijken Dr. Schaepman. In elke pa rochie worden of zijn opgericht comité's voor de inzameling van het benoodigde geld, 700.000 in totaal. Besloten werd, dat het comité in de pa rochie zal bestaan uit het bestuur van de R.-K. Kiesvereeniging Santpoort I en het bestuur van de R.-K. Propagandaclub „St. Engelnnmdus". Den Z.eerw. heer v. d. Meer, pastoor der parochie, zal verzocht worden het voorzit terschap op zich te nemen. Met het oog op den thans nog wat ongunstigen tijd werd besloten de algemeene actie ln de tweede helft van Mei aan te vangen. Alsdan zal o. a. een groote vergadering belegd worden, waar een bekend spreker zal uiteen zetten, waarom de Katholieken moeten meewerken om tot de oprichting van een Partijbureau te komen. Dat elkeen van nu af aan al kennis neme van hetgeen in de pers wordt geschreven over Dr. Schaepman, zijn werk en het ionds, tot grootmaking der R.-K. Staats partij. De postbestelling Door de vereeni- c'ng „IJmuiden's Bloei" is aan den Directeur ene raai van de Posterijen en Telegrafie het verzoek gedaan om te willen bevorderen, dat het dorp Santpoort alsnog in den postkfing '■'eisen wordt opgenomen. Retraiteclub. De Retraiteclub „St. Igna tius" vertrekt met de komende Pinksterda gen met dertig man naar Bergen om een retraite te houden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat nog enkele kaarten beschik baar zijn, welke het bestuur nog gaarne bijtijds wilde plaatsen. Belangstellenden ge lieven zich te vervoegen bij den heer Steen- meijer, Stationsweg, om inlichtingen. Donderdagmiddag kwam eveneens uit zee terug de stoomtrawler Polaris IJmuiden 6 van de Mij. Praxis. Ook deze trawler was Dinsdag j.I. uitgevaren, maar moest terug- keeren, omdat de L. D. stoomschuif was ge broken. Bij de binnenkomst van de IJm. 6 voerde deze het sein: ,,ik kan niet manoeu vreeren." Liclitbeeldenavond. Woensdagavond werd in 't Patronaatsgebouw 'n serie lichtbeel den vertoond over de Passie, met declama tie van W. Schalkwijk. Dat de zaai zoo goed bezet was, was zeker te danken aan 't aan trekkelijk onderwerp en aan den persoon van den voordrachtgever, die reeds vroeger in dit genre roem heeft Verworven in deze plaats. Met een kort, krachtig woord werd nog eens aan het bestaan der katholieke drankbestrijding herinnerd en haar groote beginsel van liefde in harten en hoofden vastgehairterd. De rest van den avond was voor den heer Schalkwijk, die zich op voor treffelijke wijze van zijn taak kweet. Met behulp van zeer mooie beelden, die gaaf en scherp op het doek werden geprojecteerd, bemediteerde hij den Lijdensweg van Chris tus. De aanwezigen toonden zich dankbaar en voldaan. Tooneel. Zondag, 25 Maart, zai in 't Pa tronaatsgebouw opgevoerd worden „De ge heimen der H. Mis" van Calderom, door het Amsterdamsche Tooneelgezelschap Kees van Schoonhoven. Het knapenkoor uit de kerk der Paters Capucijnen te Amsterdam zal zfin medewerking vêrleenen. De H. Vas tentijd schept wel een. goede sfeer, om dit zinnebeeldig spel van den grooten Spaan- schen schrijver ten volle te genieten. CONCERT DOOR DE H. O. V. In het gebouw der K. S. A. zal Dinsdag 20 Maart a.s. het eerste concert door de H.O.V. in Beverwijk worden gegeven. Een commissie is ingesteld voor de Voorbe reidende werkzaamheden en den kaartver koop. Burgerlijke Stand.Geboren: Christi na, Maria, d. van P. Blankendaal en M. Nij- man Wilhelmina, d.v. J. C. de Weerd en G. Slikker Elisabeth Josepha, d. v. P. I. Dutn en A Grapendaal Asatha Theodora", d. v. Hendr. Welboren en C.W. de Wildt. Ondertrouwd Hendr. van der Kolk en M. Fiseler. Overleden P. Huisman geb. Jansen, 48 j.; Joh. Jansen geb. Duineveld, 43 1- oeerw. moderator voor diens gesproken woord en met den Chr. groet deze belangrijke ver gat e ing sloot. Veiling Alhier werd in Hotel Sister mans ten overstaan van notaris D. Boddëus bij afslag geveild het woon- en koffisht i „Sportlust" met erf en open grond te Hille gom aan den Stationsweg, groot 3 A. 16 c.A. Het perceel was in hoogste bod gebracht op f 6500, was niet gehoogd en werd niet ge mijnd. Kooper de heer C. Joh. Bakker Jzn. q.q. te Hillegom. Gevonden en verloren voorwerpen Ver- Gegund Het bouwen van 2 burger- loren een zweep; een portemonnaie met in- woonbuizen aan de Leidschestraat voor ^Gevonden: een bos sleutels. rekening van den heer P de Vreugd Jr., inlichtingen bij den gemeentebode. 1 alhier is gegund aan fa. Vergunst, Daudey Co te Lisse als laagste inschrijfster. Morgen zal het Mond- en klauwzeer Onder het vee van den landbouwer G. Welboren, alhier, is mond- en klauwzeer uitgebroken. Dit is het tweede geval dit jaar in onze gemeente. Parochie Jubileum 12% jarig bestaan der St. Joseph-parochie plechtig worden gevierd. De plechtige Hoog- mis wordt opgedragen door den Hoogeerw. Collectanten Voor de R. K. kerk aimer heer A_ j c. Schraag, Deken en Pastoor te een collectantenclub opgericht. Ruun JO Schied eerste pastoor der parochie en H. Communie der parochianen gehouden, terwijl 's avonds een plechtig Lof plaats zal vinden. ten voor het eerst collecteeren. Herkeuring honden zaterdag a.s. wordt alhier een herkeuring gehouden van honden. Belanghebbenden kunnen's middags met hun hond achter het gemeentehuis komen ter herkeuring. Burgerl. stand van Vrijdag 8 tot Donder dag 15 Maart. Geboren: A. F. E. Ham- Hent, z. Overleden: C. C. Steman, 26 jaar, overl. te Haarlem. Burg. stand merdam- Mesman Geboren :z. van v. War- d. van Bulters-Liefting. Arbeidsbemiddeling. Ingeschreven 16 Maart: 3 timmerlieden, 13 metselaars, 2 schilders, 14 opperlieden, 1 smid, 1 bankwer ker, 3 metaalbewerkers, 1 stoker, I machi nist, 3 tuinlieden, 2 Kantoorbedienden, 1 si garenmaker, 1 schipper, 1 chauffeur, 1 ma trassenmaker, 1 stratenmaker, 1 stucadoor, 1 zeeman. 1 betonwerker, 61 losse arbeiders. Totaal 113. Jaarvers'ag „Het Witte Kruis" Over j927 In het afgeloopen jaar werden 11 bestuursvergaderingen gehouden en twee e ienvergaderingen, welke respectievelijk be zocht werden door 7 en 12 leden (ledenaan tal 4053). In het bestuur kwam dit jaar verandering, door het bedanken van de heeren W. L. Kuiper Ds. J. D. Boerkool en Mevr. J. Dijkstra-Willems. In de ontstane vacature werden benoemd, de heeren W. Langeveld, P. J. Piepers en Mevr. A. Suwerink-Heijkoop. Gedurende 1927 werden door de Wijk verpleegsters bezoeken gebracht te weten Zuster E. de Wiide, le kwartaal 941 2e kwartaal 871 3e kwartaal 1041 4e kwartaal 3964. Zuster D. de Beurs, le kwartaal 1218 2e kwartaal 1122 3e kwartaal 1055 4e kwar taal 4535. Zuster M. E. v. d. Hoek, le kwartaal 734 2e kwartaal 922 3e kwartaal 769 4e kwar taal 3302. Zuster A. W. Tulp, le kwartaal 998 2e kwartaal 890 3e kwartaal 1023 4e kwar taal 3853. In het geheel zijn in de afdeehngen per jaar bezoeken afgelegd te IJmuiden 3964, ïjmuiden(Oo.st) 4533, Velsen 3302 en te Santpoort 3853. De propaganda werd ook dit jaar flink ter hand genomen, het ledenaantal vermeerderde met 323 leden. De vrijwillige contnbutieverhooging was bevredigend. In het afgeloopen jaar hebben 94 moeders gebruik gemaakt van de kraam- verzorging, terwijl de kraamverzorgster 45 maal geassisteerd heeft, bij verlossingen en 1845 bezoeken heeft afgelegd. Aan het consultatiebureau voor zuigelin gen werden 379 bezoeken afgelegd. Was in 1926 het bijeen gebrachte bedrag f 754.56, in 1927 werd dit weer ver overtrof fen, zoodat de dames ons een bedrag van 1051.96 konden overhandigen. Behalve het succes van de Witte Kruirjes- dag, was zeker dat van de bazar dit jaar te Santpoort gehouden groot. Het bedrag groot f 2638.26 ons afgedragen, Zijnde de netto opbrengst van dien bazar, steldem staat, het nadeelig saldo van 1926, 800 sluitende te maken en een schuld van f 2000, welke nog op de vereeniging rust.met f 1000 te vermin deren en voor het resteerende bedrag ver nieuwden wij ons materiaal en konden wij nieuw materiaal aanschaffen. Het verslag brengt dank aan hen, die üe vereeniging in het moeilijk werk steunden Uitvoering Turnvereeniging „IJmuiden" Vrijdagavond gaf de Turnvereeniging IJmuiden" in Thalia ben uitvoering, die zich in een druk bezoek mocht verheugen. De heer Th. Bank, voorzitter der vereeniging. herinnerde in zijn openingswoord aan het feit, dat het Koninklijk Nederlandsch Gym- nastiekverbond dit jaar z'n 60-jarig jubileum zal vieren. Hij wekte de aanwezigen op, het feestelijk herdenken van dat jubileum moge lijk te maken, door het koopen van een Ju bileum-speldje. Na de opmarsch, waaraan alle leden dér vereeniging deelnamen, werd met het pro gramma een aanvang genomen. De verschillende nummers werden goed uitgevoerd. Een bijzondere vermelding ver dienen de oefeningen aan de brug voor hee ren en de knotsoefeningen voor dames. Maar ook de jongere leden gaven reed6 heel aardig werk te zien. Een zeer gewaardeerde afwis seling vormden de spelletjes van de jongens en de meisjes. Daar is hartelijk om gelacheü. Jubileum „Algemeen Belang." Gis teren is onder veel belangstelling het zilveren jubileum van de Coöperatieve Broodbakkerij „Algemeen Belang gevierd. Van verschillende zijden waren prachtige bloemstukken gezonden, o.a. door de coöpe ratie „De Eendracht", te Velsen-Nöórd. Des middags had in het gebouw een zeer druk bezochte receptie plaats van de leve ranciers der coöperatie. Hierbij werd het woord gevoerd door den voorzitter, den heer J. Prent, die een terugblik wierp op de historie der vereeniging en met voldoening constateerde, hoe de coöperatie in de afge loopen 25 jaren is gegroeid. Zij is met 16 leden begonnen en thans heeft het ledental de 1500 bereikt. Men heeft met veel moeilijk heden te kampen gehad doch de vereeniging is ze glansrijk te boven gekomen. In dit verband bracht de voorzatter hulde aan den eersten voorzitter, den heer J. J. de Wolf, die zijn volle werkkracht besteed heeft om de vereeniging gedurende de moeilijke jaren in stand te houden. Spr. besloot met den Wensch, dat de vereeniging nog eens haar gouden jubileum zal mogen vieren. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Hofland, die namens hen, die voor de bakkerij werkten, woorden van gelukwensch sprak. Spr. Zeide o.m. dat men tegenwoordig in een tijd van jubileeren leeft. Doch het zilveren jubileum van een coöperatie mag als een zeldzaamheid worden beschouwd. Ook deze spr. herinnerde aan de donkere dagen van de bakkerij, van 1914 tot 1918; men moet dan ook het bestuur dankbaar zijn voor den arbeid, welke verricht is om de Zaak vooruit te brengen. Vooral de heer "©u sing wilde Spr. noemen, zonder daarbij ti kort te doen aan de overige leden. Als stoffelijk blijk van hu de hooi spr. het be stuur een mooie kapstok met kleed aan, welk geschenk onder luiden bijval werd aanvaard. Nadat de vertegenwoordiger van de Fa. Moolenaar woorden van gelukwensch had gesproken, werd nog gesproken door den len Penningmeester, den heer van Leeuwen en door het bestuurslid, den heer Phillippi. Tot slot memoreerde de voorzitter nog dankbaar den steun en de medewerking, wel ke de vereeniging in moeilijke dagen van verschillende zijden ontvangen heeft. Nadat een foto van het gezelschap was genomen, was deze receptie ten einde. Van 5 tot 7 uur bestond er gelegenheid voor de leden om ter receptie te komen en van deze gelegenheid i3 door zeer velen gebruik gemaakt. R. K. Volksbond Gisteravond hield de afd. van den R. K. Volksbond de jaarverga dering in het gebouw aan de Hoofdstraat, Hoewel de opkomst niet zoo slecht te noemen was, had deze toch veel beter kunnen Zijn. De voorzitter, de heer C. Seijsener opende met den Christelijken groet en een woord van welkom in het bijzonder gericht tot den Geestel. Adviseur, Kapelaan Mathot. Spr. hoopte, dat de te voeren besprekingen zake lijk zullen zijn. Vervolgens las de 2e secreta ris de notulen welke na een kleine opmerking door den heer Loerakker werden goedge keurd. Hierna volgde een keurig en goed ge- styleerd jaarverslag van den secretaris, het welk gewag maakte van het congres te Nijme gen gehouden, van Herwonnen Levenskracht eri de a s. tentoonstelling, de Centrale Volks bank enz. Uit alles bleek, dat de zaken van den Volksbond goed gaan. Een zeer zakelijk en duidelijk verslag over het financieel beheer van den penningmeester volgt nu, waaruit bleek, dat de ontvangsten f 8994.86 y2 en de uitgaven f 7867.20 zijn ge weest. Aan dit verslag gaf de voorzitter nog een korte toelichting in verband mét de con tributie van de afdeeling Eensgezindheid. Nu volgt de verkiezing van 2 bestuursleden we gens periodiek aftreden van de heeren C. Seijsener, voorzitter en J. N. Raamsveld, 2e secretaris. Beiden werden met overgroote meerderheid herkozen en namen onder dank zegging hun benoeming aan. Hierna werd overgegaan tot het benoemen van een bouw commissie, welke tot opdracht heeft om te ko men tot een beter en meer naar de eischen des tijds ingericht gebouw. Vervolgens had de benoeming plaats van een Commissie voor het St. Nicolaasfeest. De heer Loerakker meende, dat het beter was, hier nog wat mede te wachten, omdat het mis schien in een volgende vergadering beter mo gelijk is een zuiverder uitspraak te krijgen van de leden voor een St. Nicolaasfeest of de Volksbond-feestavonden met propagandis tisch karakter. De heer Waterreus deelde mede, dat het de bedoeling was, om het St. Nicolaasfeest zoo mogelijk buiten de finan ciën van den Volksbond te beheeren, door n.l. in den zomer vrijwillige bijdragen in te zame len. Hiermede is de vergadering het eens en wordt een commissie benoemd van 4 leden n.l. de heeren van Elk, (voor de buurtschap Zilk) Lemmers, van der Meij en Loerakker. Hierna wordt overgegaan tot de verkiezing van twee leden van de Commissie van Beheer wegens aftreden van de heeren M. Ruigrok en J. H. M. Balvers. De heer Ruigrok werd met Opdracht Aan de firma J. Seijsener en Zn. is opgedragen het bouwen van een bur gerwoonhuis aan de Molenlaan voor den heer F. C. van Lierop Jzn. R.K. Propagandaclub „Opwaarts" Laat begonnen opende de heer M. Veldt de Vergadering. De heer A. Verberne las de goed verzorgde notulen. De heer H. J. Post 1 e prak inrichting en doel van de Kamer van Koophandel. De heer Granneman hield een causerie over den Stille Omgang. Naar aanleiding van 't gesprokene ont wikkelde zich een gedachtenwisseiing, waar aan door den Z..E. heer Pastoor en den voor zitter werd deelgenomen. De volgende ver gadering werd bepaald op 29 Maart. Voor zitter is dan de heer C. Gcuweleeuw, secre taris de heer A. Baas. Alsdan spreekt de Z.E. heer Pastoor over „Doel en wezen der R.K. Organisatie". Stille Omgang Ter elfder ure heeft 't Bestuur afd. Lijnden bericht ontvangen, dat de H. Mis niet is om 5 uur, maar o n half vijf, zoodat de pelgrims uiterlijk te half één aan de kerk Spaarnwouderweg moeten zijn, ten einde op tijd af te kunnen marcheeiei. De aangewezen kerk is „de Zaaier" aan de Keizersgracht. Inenting In het tijdvak 27 Maart tot en met 4 April a.s. zal op de gebruikelijke plaat sen in deze gemeente gelegenheid worden gegeven tot kostelopze inenting door de ge meentelijke geneeskundigen. Raadsvergadering Het ligt in het voornemen de eerstvolgende vergadering van den raad dezer gemeente te doen houden op Donderdag 29 Maart des namiddags om2 uur. Hulp in nood. Wijzigingen van de uit- keering In de op Dinsdag 20 Maart a.s. te houden jaarvergadering van het ziekenfonds „Hulp in Nood" te Nieuw-Vennep zal o.m. een bestuursvoorstel aan de orde worden ge steld, tot wijziging en herziening van de üit- keeringen. Verwacht mag worden, dat vele leden deze belangrijke vergadering zullen bijwonen. Landbouwwinterschool Naar wij ver nemen zal de publieke cindles aan de Christe lijke Landbouwwinterschool te Hoofddorp worden gehouden op Vrijdag 23 Maart a.s. van 10—-12 en van 24 uur. Een trap van een paard De arbeider C. werkzaam op de boerderij van den land bouwer R. alhier, kreeg Donderdagmiddag een klap van een paard tegen een zijner bee- nen. De man werd bloedend verwond en moest onder geneeskundige behandeling wor den gesteld. Rijwieldiefstallen in Haarlemmer meer Terwijl de heer P. S. uit Hillegom zich even in een woning aan de Concourslaan te Hoofddorp ophield en zijn rijwiel onbe heerd aan den openbaren weg had neergezet, heeft een tot heden onbekend gebleven per soon van deze gelegenheid gebruik weten te maken om de fiets mee te nemen. Van dezen diefstal is aangifte gedaan bij de politie. Donderdagmorgen heeft te Hoofddorp nog een rijwieldiefstal plaats gehad. Uit een schuur De gevolgen van onvoorzichtigheid Gisternamiddag waren twee jongens achter op een auto geklommen en reden een eind mee, tct lat zij in de Ereestrzat nabij de Peper straat er genoeg van hadden en van het motorvoertuig sprongen. Een van de jon gens kwam ongelukkig terecht en moest in het gebouw van de Spaarnebank worden binnengedragen, waar Dr. Boon Jr. spoedig aanwezig was om hulp te verleenen. Het blee dat het ongeval nogal vrij goed was afge loopen. De jongen was eenigszins aan het been gekneusd. Per auto van den dokter is hij naar het ouderlijk huis gebracht. i algemeene stemmen herbenoemd, terwijl in tje vatl den heer S. aldaar werd een heeren- de plaats van den heer Balvers, die zich niet meer herkiesbaar stelde, gekozen werd de heer H. van der Valk. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat van de Controle-Commissie bericht was ont vangen, dat de boeken en bescheiden van den penningmeester volkomen, in orde waren. Verder was een schrijven binnen gekomen van het Bondsbestuur inzake de advies bureaux. Voor de leden der afd. Hillegom bestaat er gelegenheid kosteloos advies in te winnen te Haarlem in het gebouw Smedestraat 23 op den len en 3èn Donderdag van elke maand des avonds van 7 tot 8.30 uur. Voor alle moei lijkheden van welken aard ook, worden ad viezen gegeven, b.v. belastingzaken, dienst betrekkingen, koop en verkoop, enz. Bij de rondvraag wordt door den heer van rijwiel ontvreemd. De politie stelt een onder zoek in. Lichtbeeldenavond Zooals we reeds eer der vermeld hebben, wordt de. lichtbeelden avond voor den R. K. Volksbond gehouden op a.s. Maandag, 19 Maart. Behandeld wordt het onderwerp: Een reis beschrijving, omvattende o.m. Lourdes en de Rivièra, met nadere toelichting van den Wel- eerw. kapelaan J. Schmidt, die deze reis ge maakt heeft. De avond zai om 8 uur in 't R.K. Vereem- gingsgebouw plaats hebben. Daar zooals reeds gezegd is de wel' Schie de wenschelijkheid van een tooneelclub eerw. heer J. Schmidt op z'n bekende inte- Teruggekcerd. Woensdag j.l. kwam alhier van uit zee terug de stoomtrawler IJm. 136 „Lobelia". Het schip was Dinsdag uitgevaren ter vissoherlj. Nauwelijks benoorden het vuurschip „Haaks" gekomen, ontstond er pat> groote lekkage in den stoomketel, die bi) nader onderzoek van dien aard was, dat men het lek op zee niet kon dichten, zoodat mén gedwongen was, de thuisreis te aan vaarden. R. K. S. V. „D. E. M." Onderafd. St. JozcfgezeUen Beverwijk OFFICIEEL A.s. Zondag contributie betalen in de Ge- zellenzaal van 11.30 tot 12.30 uur. Het programma is deze week al zeer scheiden. Slechts een wedstrijd is vastge steld, nl. D. E. M. 2Vitesse 2, half 3. In Castricum won D.E.M. zijn eersten wedstrijd met 61. Wij verwachten dat D.E.M. weer zijn meerderheid zal toonen. Wil zü haar kans op het kampioenschap be houden, dan zai zij genoodzaakt zijn Vitesse 2 met een nederlaag naar huls te zenden. Dat kan, maar dan moet er ook met veel animo gespeeld worden. Wij rekenen op jullie. Veel succes. J. F. B. BEVERWIJK. Prijsnoteering van de R. K. Coöperatieve Tuindersvereeniging „Kenne- merland," van 16 Maart. Spinazie per kist f 1.20—1.70; Rabarber per bos 25—35 ct.; Prei 2630 et.; Selderie 8—12 ct.; Radijs 89 etRaapstelen 46 ct., alles per bos. Gele kool 20—32; Witte kool 5—7, per 100; Uien 714 ct. Tafelappelen 2840 ct.; To maten 20—25 Cti; Witlof 14—16 ct.; Spruiten 4558 ct„ alles per K.G. in de afdeeling naar voren gebracht. De voor zitter meende, dat eerst de leden zich onder ling moeten verstaan en dan bij het bestuur komen. De heer Loerakker was het met den voor zitter niet eens, de leiding moet uitgaan van het Bestuur echter meende hij, dat het beter Was nog wat met de oprichting van een too neelclub te wachten, totdat de afd. eventueel inde toekomst eens een nieuw gebouw bezit. De heer F. C. van Lierop noemde de oprich ting van een tooneelclub geen bezwaar, zoo deze uitsluitend zou bestaan voor het doen op luisteren van de gezellige avonden van den be- Volksbond. Aangezien men het over deze Zaak nog niet geheel eens was, zal nog wat ge- w cht worden. Nu werd het woord gevraagd door den Zeereerw. Adviseur. Het deed Zijnzerw. genoegen, uit deze jaarvergadering gecon stateerd te hebben, dat de geest onder de le den van de afd. v n den R. K. Volksbond te Hillegom heel goed is- Ue herbenoeming van de bestuursleden deed spr. genoegen, deze menschen hebben dus het vertrouwen van de leden, welnu werkt gij dan allen mede om hun werkzaamheden voor den Volksbond ge makkelijk te maken. De instelling van de Bouwcommissie is spr. lief en den drang tot oprichting van een tooneelclub wil spr. steeds steunen, vooral om hierdoor de tooneelver- eenigingeft, die los van alle geestelijke leiding j staan er uit te werken voor onze Katholieken, j Ten slotte zei spr. steeds zijn beste krachten j te willen geven voor den Volksbond. Hierna vroeg Z.erw. een vurig gebed voor de 2 zoo ongelukkig om het leven gekomen priesters- Onmiddellijk werd hiertoe overgegaan, waarna de voorzitter met woorden van dank tot den ressante manier het tevens tot een nuttigen avond zal maken, wordt verwacht, dat dan ook èille leden van den R. IC. Volksbond met htm dames aanwezig zullen zijn. Een inwoner van Olst door den trein gegrepen en gedood WIJHE, 17 Maart. Gisterenavond is op den onbewaakten overweg te Wijhe, zekere T. Bannink uit Olst door den sneltrein, die Wijhe te half negen passeert, overreden. De landbouwer B., die den overweg te ongeveer 10 uur passeerde, vond het lijk van Bannink daar liggen. Het lichaam van den veronge lukte ls in het lijkenhuisje te Wijhe gebor gen. „Agentia Fides" meldt o.a.: In geheel China houdt men pries ters gevangen tegen losgeld. Rome. Vijf telegrammen, de laatste 48 uren ontvangen van uit eikaar verwijderd liggende vicariaten, geven ons bijzonaerne-1 den in verband mei de gevangenneming van acht missionarissen in China met nei, uoel er een losgeid uit te trekken, ue veie rapporten, die daar gedurende den l&atstea lijd uit andere deelen van China nog by komen, bewijzen ons, dat er in het binnen land van dit land weinig streken z^n, ure niet door roovers onveilig gemaakt worden. Op het vasthouden van een priester hebben ze het speciaal gemunt. Toch wacht men er zich gewoonlijk voor om de buitensporig hooge losgelden te storten die ze verlangen, want dit zou hen aanmoedigen in hun strooptochten tegen de missie-staties. Het kan interessant zijn een bhk te wer pen op de bedragen die als losgeld voor ueze priesters worden geëischt. a. Missionarissen van Parma pd. st. 150.000 IChineesehe). b. Père Esquenet (geen gegevens omtrent het bedrag). c. De Chineesche priesters (pd. st. 20.000 en 40 Mausergeweren). d. Missionarissen van Scheut-Siuyuen pd. st. 200 en verscheidene dozijnen onsen opium. e. Pèré Adam pd. st. 1000. Alleen voor den missionaris van Siuyuen werd het losgeld betaald, terwijl het te storten bedrag op de meest eigenaardige manier werd vastgesteld. Nauwelijks ontving men de tijding van de gevangenneming van den priester, of een ijende van gewezen rooverhoofden begal' zich te paard de roovers achterna, die hen trou* wens allen bekend waren. Ze eischten de invrijheidstelling van den priester tegen een losprijs, die, bij wijze van gunst, zeer laag werd gesteld, en de pries ter werd buitengewoon spoedig in vrijheid gesteld. Een missionaris werd 76 dagen vastgehouden, een andere 35 dagen. Alle gevangen genomen missionarissen hervatten hun werkzaamheden zoo gauw- ze bevrfjd waren. De roovers, die Père Es- quenet gevangen hadden gehouden, werden op hun beurt achtervolgd door de christe nen, die hen waren toegedaan en die voor Zijn verdediging naar de wapens grepen. Zoo gauw ze hem bevrijd hadden, voegde Père Esquenet zich weer bij zijn kudde. Père Adam merkte gekscherend op, toen hij zijn vrijheid herkregen had: „Dat zijn de gevaren van ons ambt." Niettemin brengt een dergelijke men- schenroof groote ontberingen met zich mee. De missionarissen van Parma werden in het hartje van den winter gevangen geno men, in Noordelijk China, en ze werden achtereenvolgens van hun dikke jas, hun warme kleeren, en hun schoenen door hun vervolgers beroofd. Ze werden genoodzaakt in de open lucht in de bergen te slapen en reisden zonder verpoozing door, want de bandieten vreesden vervolgd te worden. Een onder hen, Père Tonetto, was kort geleden ln het land gekomen en kon zelfs geen Chineesch spreken. Père Monassoni kreeg een aanval van dysenterie op den tienden dag na hun ontvoering; de roovers wezen een christen onder hen aan om hem te verzorgen. Al wordt de losprijs ook niet betaald, toch brengt de ontvoering van een missio naris groote geldelijke uitgaven met zich. die rampspoedig voor de missie zijn, want men moet, bij wijze van geschenk, meer of minder belangrijke bedragen geven aan ie- invrijheidsstelling. De Radjah van Serawak benoemt een priester in den Raad van Toe zicht op de scholen. Kuching (Britsch Borneo, Oost-Indlë) De Radjah van Serawak heeft een katho liek priester benoemd in zijn Raad v. Toe zicht. Deze Raad is als volgt samenge steld le. De Voorzitter (een officier des Ko- nings). 2e. De Thesaurier van Serawak. 3e. Katholiek Priester. 4e. Anglicaansch aartsdiaken. 5e. De Datu Bandar (Burgemeester van Kuching). 6e. Drie Chineesche edelen. Kuching, de hoofdstad, bezit 26 gouver- nements- en bijzondere scholen. De raad hield haar eerste vergadering de 28e Ja nuari J.l. Serawak is een onafhankelijke Staat onder Engelsch protectoraat. Gelegen op het eiland Borneo, ls het niet ver verwij derd van Singapore, dat zijn voornaamste handelscentrum vormt. Het heeft een op pervlakte van 42.000 vierkante mijlen met pl.m, 600.000 inwoners. De geschiedenis van zijn aankoop door de Radjah Sir James Boods vormt een der schoonste bladzijden uit de geschiedenis van het Oosten. De missionarissen van Mill Hill verzor gen de 9 staties en de 50 posten uit de omgeving van den staat. Een Fransch Jezuiet, Père Hugon, van de statie van Ilaichow, werd door de roovers gevangen genomen, die hem vasthouden tegen een los geld. Rome. De Pater Jezuiet Hugon, van wien een telegram ons meldt, dat hij in Haichow door de bandieten gevangen werd genomen, vertrok in September1928 uit Frankrijk. Hij is de schrijver van een werk, dat de roeping tot missionaris behandelt, getiteld: „Une Carrière". Nauwelijks een goed jaar in China, is hij de taal reeds tamelijk meester, dank zij de studie, die hij daarvoor te Parijs had gemaakt, voor dat hij zich Inscheepte. De stad Haichow is een der moeilijkste van het diocees Klangsu. Een ander priester, zoowel ais twee Chineesche Zusters werden eveneens eenige maanden geleden door de bandieten meegenomen, doch dank zü de welwillende tusschenkomst van vrienden der roovers, werden ze voor heel weinig vrijgelaten. De streek, waarin zich Haichow bevindt, staat onder leiding der canadeesche Jezuïeten, die, naar men veronderstelt, later de af zonderlijke leiding van deze missie, die thans haar centrum te Shanghai heeft, zullen overnemen. Een missie-directeur onderhoudt zich lederen avond per radio met zijn priesters. Ambato (Equador, Zuid-Amerika). lede ren avond tusschen 8.30 en 9 uur houdt Père Emilio Cecco, administrateur van het vicariaat van Nepo, dat een der vijf missie gebieden onder de Indiërs van Equador vormt, radio-verbinding met alle priesters van zijn gebied, waardoor hij hun vanuit zijn eigen verblijfplaats de voorschriften voor hun werk, de berichten die hij uit Europa ontvangt, alsmede het dagelijksch nieuws overbrengt. Een groot aantal van deze missiestaties hebben met niemand contact, uitgezonderd met de Indische bergbewoners, in wier midden ze arbeiden. De zwakheid van de gematigde party bedreigt do missies in Zuid- Chfna. Hongkong (China). Op het eind van De cember heerschte in de missiekringen een zeker optimisme, doch tegen het einde der Hoogste barometerstand 780.8 m.M. te Dan zig. Laagste barometerstand: 727 m.M. te Relk- javik. Verwachting: Hatige Z.O. tot Z. wind, hel der tot licht bewolkt; droog weer; lichte vorst des nachts; overdag weinig verandering in temperatuur. maand Januari vervloog dit geheel, want men begon zich rekenschap te geven van den onzekeren toestand, waarin Zich Li-Chal- Sum, de tegenwoordige directeur van Can ton, en zijn groep „Witten" bevondên. Een terugkeer der „Rooden" staat thans ernstig te vreezen. Men geeft daarvoor drie redenen aan: le. Finantieel. Het ontbreekt Li-Chai-Sum aan fondsen. Een gedwongen leening van 10 millioen pd. st„ hem verschaft door de kooplieden van Kanton, heeft gediend om zijn leger te betalen, doch deze som zal spoedig zijn uitgeput, en de bronnen die hem overblijven zijn van twijfelachtlgen aard. Indien het gebeuren zou dat de gelden hem ontbreken als hij de soldaten moet betalen, zal hij zijn troepen niet kunnen aanhou den. 2e. De roode extremisten van Hoi-Fung en van Luk-Fung versterken zich en hun macht breidt zich uit. Men zal zich herin neren dat er in deze streek groote massa moorden onder de christenen hebben plaats gehad. Een priester van Mary Knoll, die, van Swatow komend, op weg naar Hong kong was, bevestigde het in omloop zijnde gerucht, dat een missionaris uit Parijs met zijn geheele Katholieke dorp van 1000 zielen heeft moeten vluchten naar Swatow, ten einde aan den algemeenen moord te ontko men. In het begin van Februari verwachtte Swatow een aanval der Rooden. 3e. Een breuk tusschen Chang Kai-Shek, den leider der nationalisten in het centrum van China en de nationalisten van Kwang- tung, dreigt aanstaande te zijn. Als die werkelijk plaats grijpt, zal üe toestand van Li-Chal-Sum zich nog verergeren. Ziedaar ernstige redenen om de vrees der missionarissen te rechtvaardigen, die zich ln December sterk voelden door de overwinning die de meest gematigde partij behaald had. DE NEDERL. PRIESTER-MISSIÊBOND. De British Broadcasting Company (B.B.C.), de Engelsche omroepmaatschappij, heeft voor het einde dezer maand een omvangrijk sport-programma in petto. Op 30 Maart wordt de „Grand National Steepleehaze, de beroemdste en zwaarste hindemisrennen ter wereld, welke over 5 Engelsche mijlen en ongeveer 50 sprongen loopen, uitgezonden. Deze uitzending zal voor alle luisteraars, die een flinke dosis sensatie op prils weten te stellen, van bijzondere interesse zijn. Deze rennen zijn zoo zwaar, dat gewoonlijk nau welijks de helft der gestarten het doel be reikt. Waarschijnlijk zal de B.B.C. de mi crofoons niet alleen op de punten van ver trek en van aankomst, maar ook bij de moeilijke sprongen opstellen. Aan sensatie zal het bij deze uitzending zeer zeker niet mankeeren. Niet even „bloedig" maar wel niet min der interessant, zuil ende beide andere uit zendingen zijn, welke bestemd zijn voor de liefhebbers van de roei- en van de voetbal sport. Op 31 Maart zal een motorboot, uitgerust met een kortegolf-telefoniezender de ploe gen van Oxford en van Cambridge bege leiden en tenslotte wordt op 1 April de wedstrijd om het voetbal-kampioenschap van Engeland uitgezonden. Besloten is tot den bouw van een radio installatie ten behoeve van het vliegterrein te Breslau. De installatie wordt zoodanig uitgevoerd, dat de ontvanger op het terrein zelf komt, terwijl de zend-installatie, welker antenne gevaar zou kunnen opleveren voor de vliegtuigen, op eenigen afstand wufoi opgesteld. De zender is een 300 Watt-zender met tusschenkring. Hij zal werken op de voor den vliegdienst Internationaal voorge schreven golflengten van 900 M„ 1400 M. en 1565 M. Het radio-telefonie-verkeer met vliegtuigen zal bij voorkeur op golflengte 900 M. worden afgewikkeld. De antennemasten krijgen een hoogte van 45 meter. Een radio-amateur te Nantes bericht over zijn proeven met kristalontvanger, dat hij op hoofdtelefoon de beide groote Engel sche radiostations Daventry 5XX en Da- ventry Experimental 5GB zoomede de sta tions Eiffeitoren en Radio-Paris kan ont vangen, zü het dan ook met wisselende sterkte. Volkomen helder en constant is de ont vangst van den Telefunkenzender te Langen- berg. Of hier toevallige gunstige omstandig heden in het spel zün. dan wel dat de reik wijdte yan Langenberg zoo buitengewoon groot is! is nog niet uitgemaakt. Voor het laatste pleit echter het feit, dat Langenberg geregeld rapporten ontvangt, dat dit station op buitengewoon groote af standen vervormingsvrij ontvangen wordt. st. bavoS.D.O. Gisteren had bovengenoemde ontmoeting plaats, in het R.-K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg, te Heemstede. Bü beide tientallen kwam een speler niet op. Dezen wedstrijd werd zonder enthousiasme gespeeld en leidde tot wisselvallige uitslagen. De voorloopige uitslag is: St. Bavo S.D.O. D. StevensG. Rump J. Veen—A. Schierlng P. Veen—W. Hopstaken (n.o.) J. Drayer—H. Rump J. StevensD. Rump E. StolvoortP. Mul F. BroekmanJ. Smits C. Warmerdam—P. Spanjaard J. PrinsB. Nooy J. Samson (n.o.)M. Marchand X—X 1—1 2—0 X—X 2—0 3-0 2—0 X—X 0—2 0—3 9-6 Dn afgebroken partüen zullen Dinsdag avond a.s. worden uitgespeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 15