Stadsnieuws liillfc ARC S L01TGERIN Heringa Wulhric^i, Haarlem Amerikaansdien Oorsprong Bliksembeveiliging Alle producten verkocht door de zyn zooals steeds van Stofzuigerlmïs MAERTENS arteljorisstr. 16 Tel. No. 1C758 Apex Klop - Veeg-Stofzuigers f 150.- VOOR ST00MEN - EN VERVEN - VR AG EN BUS, Agenda 18 Maart Een auto-botsing op de Zandvoortschelaan te Zandvoort Agenda 19 Maart R. K. Comité Pleegouderstrein W eenenBudapest P C~~ §1 AejKaKta; STANDARD ,m,jj Christelijke Oratorhun- vereeniging 35 Concerten. Bedrijfder APC Onder Nederlandsche vlag voeren onze tankschepen voortdurend A.P.C.-producten aan; deze zijn de meest betrouwbare brandstoffen en smeerolièn voor alle doeleinden. '-N -X COMITÉ ZIEKENTRANSPORT HAARLEM EN OMSTREKEN VOOR DE NAT. NED. BEDEVAART NAAR LOURDES Het mooie werk der Zusters Carmelitessen Een schoonheidscommissie in Haarlem TentponsteHing Kunstnijverheidshuis „Andréa". Houtstraat 5 a Tel. 10771 Nerf. MIJ. voor NMverhel en Henrfel. Ken. Ned. Maatsch. vcor Tuinbouw en Plrntkunde „Onze Vloot". AfdeeHni» Haarlem en Omstr. Sociëteit „St. Bavo" Proza en Poëzie half 12 uur Assepoester half 3 uur. Gebouw St. Joseph gezellen Jansstraat 59. Geoper.d van 12 uur tot 2 uur en van half 6 uur tot 10 uur Verplichte opkomst van 8 tot half 10 Spaarkas 8 uur. Sociëteit „St. Bavo" R.-K. Electrtciens- patroons 8 uur R.-K. Bevolkings bureau 8 uur Haarlems Zanggenot 8 uur Meubelmakers 8 uur Haarlemsche Bond van Zangvereenigingen 8 uur Bestuur Bouwvakbond 8 uur. Gebouw St. Joseph gezellen Jansstraat 59 Repetitie Rederijkers „SS. Genesius" uur. Kunstnijverhcidshuls „Andrea", Gr. Hout straat 163 Tentoonstelling Lanooy, 8—22 Maart. Toegang vrij. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 3—4 uur. Tempeliers- straat 36. R.-K. Kraamvcrpleging van de Derde Orde van St. Franciscus Aanvragen ook voer niet-leden van de Derde Orde te richten tot Zuster Toeset. Dinsdag van 2—3 uur St. Bavo, Smede- straat, bij Zuster Toeset. Woensdag van 2—3 uur, Spaamhoven- straat 8 (Haarlem-Noord), bij Zuster Toeset. Donderdag van 23 uur. Damiatestraat 1 (Bavodorp), bij Zuster Toeset. ST. VINCENTIUS-BIBLIOTHEKEN. 1. Nieuwe Groenmarkt 22. Woensdag- en Vrijdagavond van TA tot 9 uur. 2. Klarenbeekstraat 60. Woensdagavond van 7 'A tot 9 uur. 3. Hagestraat 49. Woensdag- en Vrijdag avond van TA tot 9 uur. Woensdagmiddag van 2 A tot 4 uur, alleen voor jongens en meisjes. 4. Gen. de la Reijstraat 17 (Schotenv Dinsdag- en Vrijdagavond van 6'A tot 9 uur EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Ongevallendienst centrale oproepplaats aan het gebouw van de Brandweer (Ged Oude Gracht). Uitsluitend Telef. 14141. APOTHEEKDIENSTEN. De Zondags- en Nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door de firrr.a Gryseeis <fe Van Hees, Lange Veerstraat 14, Tel. 11000; L. Schoorl, Frans Halsplein 1, Tel. 11180 en de Bosch en Vaart-apotheek, Boekenrode straat 13, Tel. 13290. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint- Franciscus Liefdewerk. Zcetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur. R.-K. Bevolkingsburcau Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. 1.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. 'jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken, van 25 uur en van 79 uur. Woensdags middag ruilen van kinderboeken. 8t. Marthaverceulging. Bloemhof straat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hiet geen thuis hebben. R.-K. Arbeidsbeurs voor Mannen en Jon gens Sociëteit „St. Bavo", Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 tot half 12 uur, 's-middags van 35 uur, 's-avonds van half 8 tot half 9 uur. 's-Zaterdags alleen van half 1012 uur. R.-K. Reclasseerlngsvereeniging, afdeeling Haarlem Eiken Donderdagavond hall 9 vergadering in het gebouw der Sint Vincentiusvereeniging, N. Groenmarkt 22 R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstr. 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's-avonds van 89 uur. Zaterdags vjn. van 1012 uur Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maandag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. Op de Zandvoortschelaan, onder de ge meente Zandvoort, in de nabijheid van de halte Tol der E. S. M., zijn gisteravond twee auto's met elkaar in botsing gekomen. De auto's werden ernstig beschadigd, ter wijl de heer W. U. uit Amsterdam, die in een der auto's zat, gewond werd en in be- wusteloozen toestand werd opgenomen. Hij is per ziekenauto naar Amsterdam vervoerd. /Ia den anderen auto waren gezeten de hr. v. Z. uit Boekenrode en K. uit Zandvoort. Hoewel hevig geschrokken, kwamen zij zon der kwetsuren vrij. Van vele zijden is^tot het R.-K. Comité Pleegouderstrein WeenenBudapest te Alk maar de vraag gericht, of er ook dit jaar wederom gelegenheid zal bestaan om onder leiding van genoemd Comité op goedkoope wijze een bezoek te brengen aan Weenen en (pf) Budapest. Gezien de groote belangstelling, welke er juist thans nu de Hongaarsche kinder actie beëindigd werd voor een dergelijke reis blijkt te bestaan, heeft het Comité be sloten, ook dit jaar wc-dcrom een goed koope reis te organiseeren, waarvan intu.s- schen alle Katholieken, ook pleegkindc - ï-en, gebruik kunnen maken. De reis zal plaats hebben in de eerste weken van Augustus. Zij, die van deze gelegenheid wenscheen te profiteeren, gelleven daarvan spoedig kennis te geven aan 't R.-K. Comité Pleeg ouderstrein WeenenBudapest te Alkmaar; nadere inlichtingen worden hun per circu lalre verstrekt. pETHOlEtj jUBUUIIty ',Vjhii iiicii ii: iiiiiiniiiiii-i, ..I. ii ■ut Hl Men schrijft ons!: Als de C. O. V. op Donderdag 29 Maart a.s. haar voorjaarsvitvoering geeft, zal dat het 35ste concert zijn, dat deze bekende ver eeniging sedert zij in Mei 1911 werd opge- richt, heeft georganiseerd. 35 concerten.... Ieder, die op dit terrein niet geheel vreemd is, zal zich een denkbeeld kunnen vormen van de geweldige hoeveel heid arbeid, zorg en inspanning, die aan het slagen hiervan moeten zijn besteed. Veel grooter echter zal het aantal zijn van hen, bij wien dit getal herinneringen wakker "Sas }j American Petroleum Company, Gebouw Petrolea, Den Haag No. 2. De vorige week mocht wij een inleidend roept aan oogent likken van onvergetelijk artikel publiceeren over de Nationale Neder» muzikaal genot en edele entroering 35 Concerten hebben de C. O. V. ook een I eigen plaats bezorgd in het Haarlemsche mti- I ziekleven, en sedert haar oprichting zijn vele te" n«nste 4 gedeelten. 1 In het eerste deel hoopt ondergeteekende landsche Bedevaart naar Lourdes. Aan het slot daarvan werd medegedeeld, dat de Bedevaart behandeld zou worden- in banden gelegd op allerlei wijze, die haar positie steunen en sterk maken. Daar zijn leden, die alle 35 concerten hebben meege zongen, kunstlievende leden en donateurs, die ze alle hebben bijgewoond, oud-leden, die op geen concert ontbreken en andere, die uit den vreemde van hun belangstelling cn medeleven blijk geven. 35 Concerten hebben gemaakt dat de C. O. V. niet alleen voor het muziekleven, doch ook voor de cultuur van onze dagen iets te beteekenen fyeeft. O..der de uitgevoerde werken beyonden zich verschillende composities die voor het eerst te Haarlem werden uitgevoerd, terwijl vooral in de laatste jaren aandacht werd ge schonken aan de moderne koormuziek. Toen de vfaag of men Handel in Puitsche ventaling of in de oorspronkelijke Engelscfié taal zou zingen tot "een actueel vraagstuk was gewor- J der aan'«te bevelen, eti als den, zonder dat de oplossing van dit vraag-j zijri eigeiE gebeden aan Hai stuk iets vorderde, hakte de C. O. V. den knoop door, door de Cecilia-Odé van Kandel in 't Engelsch uit te Voeren. Laat het dan bij deze gelegenheid eens ge zegd mogen worden, dat onze Haarlemsche C. O. V. ook in de groote bladen meermalen tot voorbeeld is gesteld, als het er om ging aan te toonen, dat vele groote koorvereeni- gingen met hun repertoire hopeloos in de sleur zitten, waardoor zij voor de cultuur weinig of geen beteekenis hebben. Op 35 concerten van de C. O. V. hebben de meest gevierde zangeressen en zangers U antwoord te geven op de vraag: „Wat is de Nat. Bédevaart naar Lourdes en voor wie is zij?" Deze vraag is zeer moeilijk te beantwoor den. Het zou mij lichter vallen, indien mij de vraag gesteld was, hóe de 'Nationale. Nederlandsche Bedevaart móét zijn. In dat geval zou mijn antwoord niet anders kunnen luiden dan dat zij een Bede» vaart naar Lourdes moet zijn, die het ka rakter draagt van een waarlijk grootschen en algcmcenen Nederlandsche pelgrims tocht naar O. L. Vrouw van Lourdes. Het zou een vertegenwoordiging moeten zijn van alle rangen en. standen. Geestelijke en wereldlijke autoriteiten,: werkgevers en werknemers, zij zouden ge zamenlijk op mosten gaan naar Maria's Genadé-oord, om daar te bidden voor hun 'peltj.ke belangen hij" onze Hemelsshetópc iéder voor éié! "v." v.6w«- Hare voeten néder- 1 legt, dan dan nog zullen allen zich een blij ven voelen, ómdat zij de Nationale' verte genwoordigen, omdat zij allen Nederlanders zijn. Hoe heerlijk zou het zijn, indien ik mocht getuigen: „Ziet. zóó is onze Nationale Ne derlandsche Bedevaart." Toch, al mag ik niet getuigen, dót wij dit heerlijk ideaal met onze „Nationale" bereikt hebben, mogelijk is het zeer zeiter en er is nog slechts een tijdsverloop van maar en kele jaren noodig om dit te verwezenlijken. Het is jammer, dat door de groote ver snippering welke haar oorzaak vindt in het i oprichten van allerlei zoogenaamde Bede- zich doen hooren en het bestuur is verheugd vaarten naar Lourdes, welke in werkelijk- te weten, dat de Haarlemsche C. O. V. een j held niets anders zijn dan reisgezelschappen der vereenigingen is, waar de bloem van ons solistencorps gaarne komt zingen. Hoewel het hier nu met bepaald een „ju bileum" geldt, was er toch voor de C. O. ,V aanleiding genoeg om dit concert een eenigs- zins feestelijk karakter te geven, teneinde op die wijze tezamen met de vele trouwe bezoe- EEN TENTOONSTELLING. Zondag 18 en Maandag 19 Maart, zal een 'entoonstelling gehouden worden in het Externaat der zusters Carmelitessen in, de Ruijchaverstr. 17 van verschillende voorwer- •ien, welke door de kinderen met behulp van de zusters vervaardigd werden. Velen der lezers en lezeressen der „N. H. Crt." zal het nog onbekend zijn,dat de zusters, luiten het Internaat, ook nog een Externaat met ruim 140 kinderen besturen, waar slechts hinderen uit de stad overdag verzorging en voeding vinden. Dit Externaat is onderverdeeld in vier afdeelingen eene bewaarschool voor kleine kinderen eene jongensafdeeling, eene voor schoolgaande meisjes en een patronaat voor -chóolvrije meisjes, welke zich bekwamen in de nuttige handwerken. De kleintjes der be waarschool worden meestal gebracht, omdat moeder uit werken gaat zij zijn bij de zusters van 9 tot 5 uur. krijgen warm eten, in den namiddag thee en worden verder bezig gehou den, gelijk op andere bewaarscholen, met kin» derspeien, fröbel, sloyd, enz. De longensafdeeling. Deze jongens komen bij de zusters van 122 uur en van 46 uur en Woensdag van 126 uur zij worden bezig gehouden roet figuurzagen, teekenen enz. De meisjesafdeeling, onder bescherming van de H. Theresia, bevat èn schoolgaande kinderen èn meisjes, die de school reeds heb ben verlaten. Deze meisjes komen op eze af deeling, gelijk de jongens, en worden nuttig bezig gehouden met naaien, borduurwerk, kralen, stramienwerk enz. enz. die terloops of hoogstens 2 3 dagen Lour des bezoeken, zooveel schade wordt gedaan. De groote afbreuk, die zij aan de werke lijke bedevaarten naar Lourdes doen, is vooral gelegen In het feit, dat zij geen zie ken medenemen. Het is n.I. noodzakelijk, dat aan een Be devaart, die vele zieleen mëdeneemt, een een autotocht naar 4. Gavarnie of 5. Lucon. Duurt een bezoek aan de Grottes de Loup pl.rn. 3 kwartier, terwijl de kosten pl.m. 30 cent bedragen, de tochtjes 1 en 3 duren ruim 2 uur, de eerste voor 30 cent en voor Vermoedelijk zal dan toch eindelijk in de a.s. raadsvergadering het voorstel aan de orde komen van de heeren Vincent Loosjcs e.a. om B. en W. van Haarlem uit te noo- digen de instelling van een Schoonheids commissie hier ter stede voor te bereiden. Het voorstel zelf werd reeds een vijftal jaren geleden gedaan, maar pas op 10 Ja nuari 1923 verscheen het prae-advies var B. en W. van Haarlem er op. Sindsdien prijkte het voorstel meerdere malen op dc agenda voor de raadsvergadering, maa: telkens werd de behandeling verdaagd. He wordt zoetjesaan een lijdensgeschiedenis. Wie de oorzaak van deze langzame af doening van zaken toeschrijft aan een ze keren tegenzin bij ons gemeentebestuur orr zoo'n schoonheidscommissie in te stellen is niet ver van de waarheid af. De meer derheid van het college van B. en \V. ziet geen heil in zoo'n schoonheidscommissie; dc minderheid van B. en W., bestaande uit der burgemeester en den heer Reinalda, beplei ten de instelling van zulk een commissie Het bestuur echter van de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, Bond var Nederlandsche Architecten, de Bond Heem schut, de Haarlemsche Kunstkring, de ver- cenigingen „Haerlem" en „Kunst aan he' Volk", hebben instemming betuigd met he1 voorstel een schoonheidscommissie in te stel len en gold het niet zoo'n veelomstreder kwestie, zoo'n van alle zijden bekeken en besproken onderwerp, de aanneming van het voorstel zou vrijwel verzekerd zijn. Bevordering van het stedenschoon, het weren van lcelljke gevels, het voorkomen dat oude gevels afgebroken of door nieuw bouw verdrukt worden, ieder goedwillend burger van Haarlem heeft daar genoegen ir en wil medewerken om Haarlem de mooist mogelijke stad te maken. Alleen is het de vraag: hoe moet dat ge beuren? En hier loopen de meeningen uit een. De een wil een schoonheidscommissie, dr ander wenscht zoo'n commissie niet. Het zijn vooral de practici, de menschen uit dc practijk, die aan een schoonheidscommissie een hekel hebben. De meerderheid van het college van B en W. heeft een welsprekend en knap be toog opgezet om haar afwijzende houding te verdedigen. Wij nemen er hier een en ander uit over. De taak van een Schoonheidscommissie mag en kan slechts eene advlseerende zijn De wet draagt aan B. en W. de uitvoer in» 1 op en die opdracht houdt vanzelfsprekend Ir zich, dat zij en zij alleen voor die uitvoerin™ verantwoordelijk zijn. Nu willen B. en W hiermede niet zeggen, dat daarom, onder bepaalde omstandigheden, deskundige voor lichting niet gewenscht kan zijn. Maar zeke de tweede, welke per auto wordt gemaakt pl.m. 60 cent. De tochtjes 4 en 5 nemen een i ugt in" het feit, dat op hen "en niet op dc ehéelcn dag in beslag en worden per auto- adviseurs de veranwoordelijkheid der be card gemaakt. Zij geven een schitterend idee van de pracht en grootschheid der Py- reneën. Door het Hotel, waarin men logeert, wordt by die gelegenheden een lunch medegege ven. Het is de gewoonte te Lourdes, dat men dergelijke tochten in het hotel, waar men logeert, onderling bespreekt en daar ook be stelt. De prijzen hiervan bedragen 5. tot 10.—, al naar gelang men met een grooten of kleinen auto wenscht te gaan. Een zeer mooie tocht is een bezoek aan de Grottes de Betharam. Deze tocht 'per auto) met inbegrip van een bezoek in de grotten, duurt bijna 5 uur„ terwyl de kosten pl.m. 4.— bedragen. Voorts heeft men te Lourdes zelf nog het Kasteel „Le Chateau-Fort", dat als museum is ingericht. Men vindt er het huisje van Bemadette, het Klooster, Diorama en andere beziens waardigheden. Ik heb eerst de uitstapjes genoemd, niet omdat dit te Lourdes nummer één is, doch om de a.s. pelgrims in de gelegenheid te stellen, reeds nu een kleine begrooting te maken. Voor de pelgrims hoop Ik later nog een i schema te publiceeren, waarby ik er reke- ning mede zal houden, dat vele pelgrims gelijktijdig ter bedevaart willen gaan en toch ook iets willen genieten. Do volgende week zal jk dan behandelen punt 3 n.I.:, „Wat moet ik doen om als jnflr- mière (zlekenverzorgster) of als brancar dier (ziekendrager) mede te gaan? Het comité ziekentransport Haarlem en Omstreken voor de Nat. Ned. Bedevaart naar Lourdes verstrekt gaarne over alles wat de "zieken en hun verpleging betreft, de ge- wenschte inlichtingen. Het secretariaat is gevestigd Jansstraat 16. Haarlem, 15 Maart 1928. F. N. DUIJN Jr. kers der concerten, het vele schocne en goe- j groote deelname van pelgrims is verzekerd, de, dat door allen die met de C. O. V. ver- Dc?e inwoners helpen gezamenlijk de fi- bonden zijn is genoten, dankbaar te herden- Jfntieele zorgen van de groote kosten ver» j bonden aan het ziekentransport, verlichten, ken. Daarom zal de a.s. uitvoering een Ju- terwiJ1 uit de pelgriwSj wanneer deze in beluitvoenng" zijn en hieraan zal uiringgrooten worden gegeven in de te zingen werken melding getale zijn, eerder voldoende aan- zal zijn voor de ziekenverzorging, het geval zal zijn. Daar dus de Nationale Bedevaart naar Lourdes eerstens de eerste bedevaart naar Het concert wordt geopend met een weinig dan dat dit bij een kleiner aantal pelgrims bekende, doch zeer schpone cantate van Joh. j Seb. Bach, voor sopraan én orkest!: Cantate j no. 51 „Jauchzet Gott in allen Landen", i Vervolgens zin°t het koor de zeer toenas- Lourdes ls en 7,j vooral de ziekenverzorging vervolgens zingt net Koor oe zeer toepas öp schitterencle wijs.e behartigt voor eiken selijke en feestelijke „Psalm 150 van Anton zj0],e geheel Nederland, verdient zy ten Bruckner, waarvan de inhoud samengevat j volle den naam van „de Nationale Neder.» kan worden in het „Alles was Oden hatlandsche Bedevaart en mogen haar, ter wille lobe den Herrn. Halleluja! Na de pauze zal dan de eerste uitvoering te Haarlem gegeven worden van het muziek drama „Judith" van Arthur Honegger. „Ju dith" is gebaseerd-op het verhaal van de be legering van Bethulie door het Assyrische leger onder aanvoering, van Holofernes, dat meri kan vinden in de apocrieve boeken van oude testament. Evenals in „Le Rei David" (men herinnere zich dat de C. O. V. dit werk van Honegger 2 jaren geleden uitvoerde) treedt in Judith een verhaalster op, die het tekstverhaal declameert. Judith is tweemaal te Rotterdam onder Evert Cornelis uitgevoerd en trok daar een geweldige belangstelling. Het werk sluit weer in denriocn van den avond, als het koor en de sopraan (Judith) de overwinning op de Assyriërs bezingen met van enze zieken, steun en medewerking nist onthouden. Daar de Nat. Ned. Bedevaart voor allen is, zijn wij vanzelf gekomen tot de 2de vraag: „Wat moet ik doen, wanneer ik als ftw»"on pelgrim de Bedevaart wil medemaken?" Wij wenden ons dan allereerst tot een der correspondenten van de Nat. Ned. Bedevaart naar Lourdes en doen opgave: le. Welke klasse men wenscht te reizen. De prijzen bedragen voor heen- en terug reis. RoosendaalLourdes; le klasse 8.0.—,' 2e klasse 60.3de klasse 40.—. 2e. Verzoeken den correspondent behulp zaam te zijn bij het reserveeren van een kamer te Lourdes. Gewoonlijk immers zyn de corresponden ten al eenige keeren te Lourdes geweest en zijn zoodoende beter ter plaatse georiën teerd. (Evenmin als de correspondenten de woorden „Son nom est Jéhovah, Hosan- ^erb« Hte belPe?' be'n?°T I i diS' dat u hen hiermede belast. Ik heb het nan, nosannan. hler slechts medegedeeld voor hen, die de Aangezien Honegger een sterke bezetting I Pransche taal niet kennen en nog nimmer eischt en ook in Psalm 150 een massalen klank gewenscht is, zal de C. C. V. voor deze uitvoering nog belangrijk worden versterkt. Medewerking is n.I. verkregen van het mannenkoor „Werkmanslust" uit Kromme nie, waarvan de dirigent der C. O. V., d» heer George Robert tevens directeur is. Deze mannenzangvereeniging, telt ongeveer 100 Van het werk hetwelk deze kinderen in den loop van het vorige jaar hebben gemaakt, j koor op de planken komt. zal een kleine entoonstelling worden gehou- (leden, zoodat de C. O. V. met een geweldig toeft. Lourdes bezochten) De prijzen te Lourdes bedragen 25 tot 80 franc, hetgeen den huidigen koers dus va rieert tusschen 2.45 en 7.85. Deze prijzen gelden in de Hotels te Lour des pér dag, terwijl voor den Nat. Ned. Bedevaartganger er rekening mee gehouden moet worden, dat zijn hotelrekening 7 dagen vermeldt, daar men 8 A dag te Lourdes ver- Lanooy exposeert bfj de firma Andréa een keus-collectie van zijn meer en meer bekend en erkend pottenbakkerswerk. Eigenlijk is het uilen naar Athene dragen, om hierover nog veel te schrijven. In tijdschriften en dag bladen is in de laatste jaren zooveel over het werk van Lmooy gepubliceerd, dat zich mét dezen naam automatisch als het ware, de idee van kunstzinnige producten asso cieert. De meesten onder ons hebben boven dien op exposities of in étalages het werk van dezen kunstenaar kunnen bezichtigen, handwerk in voldragen artistieke uiting, dé natuur in zuivere vormen geïnterpreteerd :irt de kunst. \X*at deze tentoonstelling voor nieuws brengt evenwel, is het glaswerk van Lanooy, dat hij vervaardigde in opdracht van de glas- faèriek Leerdam, het Unica-glaswerk. Wanneer wij de wonderlijke glanzen, de fijne schakeeringen, de teere tinten zien, die Lanooy in zijn aardewerk weet te leggen, dan verrast liet, hoe we in ziin glaswerk eenzelfde fraaie spel van kleur en glans terugvinden. Élk der hier geëxposeerde pullen is een kunstwerk op zich zelf. Zet er bloemen in en laat er het licht in spelen; gij zult in ver rukking raken over het effect. Hier heeft Lanooy zijn motief ontleend aan den bast van een vrucht, daar aan een schelp, elders heeft dit scheppend talent nuances vastgelegd van schuimend of brui send water. Hoe het zij, altijd en bij alle uitingen vinden we hier terug het aan de na tuur ontleende, het zuivere, het wezenlijke, een eigen kunst, een kleur en plastiek, als resultante van eigen denken en doen. Werk van Lanooy koopen, verzekerde ons iemand, is een geldbelegging. Wie zal het durven tegenspreken de B. Men krijgt dus de volgende rekening: Het heeft de C. O. V. nooit aan belang- Biljet RoosendaalLourdes v.v. den. Alte lezers en lezeressen worden vriende- stelling ontbroken, maar wij gelooven datSpoor van Haarlem n. Roosendaal lijk uitgenoodisd om een kijkje te komen |er bij deze feestuitvoering een meer dan 1 d- logies ïf Daurdes is 7 x nemen op deze tentoonstelling. Jüij isjte be- gewone belangstelling aan den dag zal treden.sP°or van Roosendaal n. Haarlems- Ieder die zich voor het werk dezer bloei-j Noodzakelijke uitgaven totaal ende vereeniging interesseert, zal zijn avond j Hierby moet men nog rekenen eenige vrij houden, '4 eden kende, dat op een feest- kleine uitgaven gedurende de reis, terwijl concert geen plaats onbezet mag blijven.men eventueel in Lourdes nog eenige uit- stapjes kan maken zooals: 1. Pic du Jer, 2. Grottes de Loup, 3. Lac. de Lourdes en zicht gen Zondagmid ag van 35 uur, Maan dag orgen van 1012 uur en in den namid dag van 35 uur. Ingang Patronaatsdeur Brouwerskade. Mogen wij vele bezoekers en bezoeksters verwachten ^1 slissing rust, een gevaar voor conflicten, dst niet denkbeeldig is zooals de praktijk elders bev/ijst, hetgeen ook niet behoeft te ver wonderen, daar bij de beslissing ook nop met andere dan aesthetlsche overweginger behoort te worden rekening gehouden. Dl'" gevaar geldt vooral wanneer het advies moe worden gevraagd aan eene z.g. Schoon heidscommissie, omdat die commissie is sa mengesteld, vóórdat men weet over welke ontwerpen zal moeten worden geadviseerd De heer Gulden zei er in den Amsterdam- schen Raad in 1915 dit van; „De Schoon heidscommissie ln Amsterdam heeft ons tol nu toe gebracht niets beters, dan er geko men zou zijn, wanneer zij er niet zou zijr geweest. Wij hebben in district IX stukken grond van de gemeente Amsterdam, waar op de Schoonheidscommissie toezicht heef" gehouden. Ik wil noemen het Staringpleir bijv. Het Staringplein is een plein geweest waar de Schoonheidscommissie gevel voor gevel heeft goedgekeurd en ik verzoek nv den leden van den Raad. eens het Staring plein te gaan bezoeken, dan zullen zij voor zich zelf de overtuiging hebben, dat var een goed bebouwd en een mooi bebouwd plein niets is terecht gekomen." En di! voorbeeld werd door hem nog met meer. dere aangevuld. Een dergelijk resultaat wen- schen de voorstanders eener Schoonheids commissie zeker niet. Maar dan zou mer ook het voorbeeld van Amsterdam moeter volgen, waar men, om gunstiger resultater te verkrygen dan hierboven werden mede gedeeld, de commissie heeft uitgebreid me leeken en met deskundigen op beeldhouw- kundig, oudheidkundig en ander gebied zoodat zij thans buiten den Voorzitter er drie hoofdambtenaren, die ambtshalve air adviseerende leden zitting hebben, uit 18 leden bestaat. Aannemende, dat men het over de wijze van samenstelling eener dergelijke comrr.is sie eens zou worden, hetgeen nog niet ab soluut zeker is, omdat sommige architecten van oordeel zijn, dat de leeken in eene schoonheidscommissie niet thuis behooren en dat daardoor de waarde van het ad vies der commissie vermindert, aannemen de voorts, dat in Haarlem genoegzaam er kende deskundigen aanwezig zijn, om daar uit een keuze te. doen tot samenstelling eener dergelyke commissie en die bereic! zouden zijn in eene zoodanige commissie zitting te nemen, waarover zou dan die Commissie moeten worden gehoord en wat zouden praktisch de resultaten zijn? Za zij b.v. moeten worden gehoord over alle plannen tot stichting en verbouwing var bouwwerken het laatste voor zcover he gevelwyziging betreft? Op deze vraag past slechts een bevestigend antwoord. Split sing toch in de plannen zou slechts doo: B. en W. kunnen geschieden, maar het zo' beteekenen, dat B. en W. vaag gingen be antwoorden of bepaalde plannen aan aes thetische eischen voldoen en niet storend voor de omgeving zullen zyn. Maar juis die beantwoording wil men niet aan B. en W. alleen overlaten. Het zenden van alle bovenbedoelde plannen aan de Commissie brengt echter eigenaardige bezwaren met zich. Een algemeen bezwaar zou zyn dat ei vry veel tijd meer zal verloopen tusschen het aanvragen der vergunning en het ver leenen daarvan dan thans het geval is. Maai nu reeds wordt geklaagd laatstelijk nog bij het verslag over de ontwerp-begrootir, dezer gemeente voor 1928 over het lang uitbiyven der bouwvergunningen en word aangedrongen op het nemen van maatreg. len, waardoor een spoediger verleenen d bouwvergunning zal mogelijk worden. Eveneens voelen wy het als een bezwaa plannen, ontworpen door architecten di algemeen als hoogst bekwaam bekend staan aan het oordeel der Commissie te moeter onderwerpen." Dat dit laatste door de meerderheid var B. en W. aangehaald bezwaar niet denk beeldig is, bleek nog onlangs in den Haa: Be mededecling omtrent het conflict, dat wy op het oog hebben, ontleenen wy aar „De Residentiebode". Een R.K. Kerkbestuur wil een pensionaat gaan bouwen in de omgeving van Eik Duinen en de architect, met het ontwerr belast, de heer Stuit, kwam dus ook te land bij de Haagsche Schoonheidscommissie. Waar het Kerkbestuur na al de onder vonden moeiiykheden met de Haagsehc Schoonheidscommissie, o.a. bij den scholen bouw aan de Mient, niet genegen was mede te gaan met de exhorbitante eischen die ge steld werden, was het gevolg eindelooze on derhandelingen en conferenties. Het Kerk bestuur bleef op zyn standpunt staan: ,,he' werk van een onzer grootste architecten mag door geen Schoonheidscommissie een voudig worden afgewezen en vervezen naa: de prullenmand." Na de finale afwijzing de: Schoonheidscommissie deed het een bcroe'- op Burgemeester en Wethouders, waarby hef den eisch der Schoonheidscommissie, n.I algeheele omwerking der plannen enz. enz., als een onmogelijken eisch kwalificeerde. Het Kerkbestuur deed hier vooral uitkomen, dat een groot werk, waar zeker een 50-tal gezinnen werk konden vinden, maanden lang werd opgehouden in dezen tyd van werkloosheid. Nadat neg een voorstel was gedaan om den grond te ruilen voor een Gemeente terrein, hetgeen evenwel als onaanvaardbaar werd afgewezen, verklaarden B. en W. in hun vergadering van 13 Januari 1928, dat aan het Kerkbestuur de bouwvergunning werd verleend tegen het advies der Schoon heidscommissie. Het zijn maanden en we en van spanning geweest." Dergelijke conflicten komen herhaaldeiyk voor, niet alleen in den Haag, maar vrijwel overal waar een Schoonheidscommissie be- ;taat. Daarbij komt nog de mogelijkheid van conflict in den boezem der commissie zelf. De meerderheid van B. en W. merkt in het bovenbedoeld praeadvies niet onjuist op, dat er onder de kunstenaars en architecten zyn, die een gevel niet zoozeer naar de aesthe- tische waarde a's zoodanig willen zien be oordeeld, maar in de eerste plaats de vraag willen zien beantwoord of hij wel in het tadsbeeld past. Anderen stellen zich daar entegen op het standpunt, dat de nieuwe ichting in de architectuur zich ook in de oudere stadswijken moet kunnen ontplooien en dat een plan nog niet behoeft te wor den veroordeeld, ook al doet het in de om geving wat vreemd aan. Er zijn vele moeilijkheden verbonden aan de handhaving van een schoonheidscom missie; de conflicten liggen voor de hand in en buiten de commissie. De ware oplossing voor een schoone en ordelijke stede'oebouwing is nog niet gevon den en bij gebrek aan andere, betere mid delen, neemt men zyn toevlucht tot een sehoonheidseom missie. De remedie lijkt ons echter niet zóó ge neeskrachtig, dat wij daarvoor dan ook maar de nadeelen op den koop toe moeten ten nemen. Haarlem zal waarschijnlijk met de in- telling van zoo'n commissie veel ergernis can vele van zijn inwoners berokkenen en de goedkeuring van bouwp'arnen zal nog trager gaan dan nu reeds het geval is. Art. 14bis van de Bouwverordcn'ng van Haarlem geeft trouwens a?n B. en W. vol doende bevoegdheid om het stedenschoon te evorderen. Het luidt als volgt: „Het uiterlijk van een nieuw te maken of naar den uiterlijken vorm te restaureeren gebouw, met al wat daarbij behoort, hek ken, muren en soortgelijke werken, moet rocdanig zyn, dat het noch on zich zelf, noch in verband met de omgeving, uit een oomv.mt van welstand aanstoot kan geven." Niet de instelling van een veelhoofdige schoonheidscommissie kan voor de handha ving van dit artikel waken, maar de ge meente meet de beschikkmg hebben over een alleszins bekwaam ambtenaar die. waar noodig. de vereisohte aanwyzingen en ad viezen kan geven. Bezit Haarlem die dan niet? Woensdag 21 Maart 1923, des avonds te 8 uur, worodt in de tuinzaal van café Brink- mann een ledenvergadering van net depar tement Haarlem belegd, waarin de heer Jhr. C. J. A. Reigersman, d'r»cteur-hoofd- tngTaieur van den Prov. V terstat in Noord-Holland een inleiding zal houden over: Uitbreidingsplannen en verkeerswegen, voornamelijk met betrekking tot Noord-Hol land". Naar aanleiding van het resultaat der ge- dachtenwisseling zal vastgesteld worden, op welke wijze de vragen van het Hoofd'-es'uur nzake Gewestelijke Uitbreidingsplannen, zooals die voorkomen in het September nummer van het Tijdschrift, beantwoord kunnen worden. De afd. Haarlem en Omstreken houdt een vergadering op Dinsdag 20 Maart 1928, des avonds 8 '4 uur in de voorzaal van Café Brinkmann. De agenda vermeldt o.m.: Rekening en verantwoording: Verslag Alg. Vergadering en Winterbi.leenkomst; Uitreiking der gel den, behaalde punten over 1927; Onderlinge tentoonstelling. Over 1928 is voor het hoogst aantal te be halen punten een verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld. Maandag 26 Maart a.s., des avonds ten ure. zal in den Schouwburg aan den Jansweg eene byeenkomst worden gehou den, waarbij als spreker zal optreden Dr. W. J. M. Engelberts, die de reis met H. M. Kruiser „Sumatra", on^er bevel van Ka- n'te'n ter Zee jhr. G. T-. Schor-r mee maakte naar Oost-ïndië via New-York, Curasao, Mexico, Panamakanaal, Japan en Shangai en gerr!»»>en t VI e»e,iren_ dee den burgeroorlog, aldaar vertoefde. Deze voordracht zal met lichtbeelden -o-den r-—elicht. Ten slotte zullen nog de navolgende films worden afgedraaid: Proeftocht van -T. M. Kruiser ..Sumatra". Ken. be-o-k aan boord van H. M. „Sumatra". Aanbie ding van de Scheepsklok door „Onze Vloot" ?an H. M. „Sumatra". Vertrek van H. M. Kruiser „Java" van Amsterdam voor de reis naar Batavia. Vr. Ik ben weduwe en heb nog één on gehuwde dochter van 22 jaar thuis. Nu wil zij trouwen. Gaat dat zonder toestemming van mij? Antw. Met toestemming van den kanton rechter kan de dochter trouwen zonder toe stemming der moeder. Anders heeft zij de toestemming van de moeder noodig zoolang cij geen dertig jaar is. Vr. Als ik by iemand voor dag en nacht ben, moet dan die iemand, behalve de vi site van den dokter, ook de medicynen ver goeden? Antw. By ziekte komen de verplegings- kostcn de eerste 6 weken voor rekening van den werkgever, waarvan de laatste 2 weken op den werknemer (in dit geval de werk neemster) verhaald kunnen worden. Vr. Kunt u my zeggen, of de Lotus wed strijd al uitgeloot is? Antw.: Als u dien bedoelt van de woorden .Lotus zoet als room," op een landkaart, ja. Vr. Kunt u my zeggen waar ik mij moet vervoegen voor beroepskeuze? Is het koste- 'oos of zijn er kosten aan verbonden? Antw.: Wend u tot den secretaris van het R. K. Bureau voor Beroepskeuze, den heer Borst, Tetterodestraat 10a. Haarlem. Vr. Is er in Haarlem ook een potplanten1 markt? Zoo ja, waar, hoe laat en wanneer vordt die gehouden? Antw.: Behalve de Luüakmarkt op Zater dag vóór Pinksteren wordt eiken Maandag zoo'n markt gehouden op de Botermarkt en op den Zijlsingel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2