Buitenlandsch Nieuws. PUROL RADIO-OMROEP. MGR. SEIPEL, MUSSOLINI EN ZUID-TIROL NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Zaterdag 17 Maart 1928 de schadevergoedingszwendel GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN KERKNIEUWS. Zuster Maria Beata t Ruwe Handen WAT DE DUCE WEL ZEIDE. (Van onzen correspondent te Rome.) De feiten: Het lid van den Oostenrijkschen National- rat, de geestelijke dr. Kolb, heeft zijn beklag ingediend ever de behandeling der Duitsche minderheden in Zuid Tirol, en Mgr. Seipel, die in zijn verklaringen meer menschelijk en minder politiek bleek te zijn dan Stresemann twee jaren terug, heeft zich in zijn ant woord rechtstreeks tegen Italië, of liever, tegen den grooten Mussolini durven richten. De Italiaansche pers nam de telegrammen harer Weensche vertegenwoordigers gretig op en kraaide, dat het demoliberalemasso- nico dit bijvoegelijk naamwoord is een specialiteit van het Nieuwe Italië dat het democraatliberaalvrijmetsslaarachtig Oosten rijk dus, het gewaagd had aan de heii ge rechten van fascistisch Italië te raken en onder slecht bedekte termen de teruggave van Zuid Tirol eischte. Natuurlijk heeft men heelemaal geen zwart hemd te dragen om zoo iets, zacht gezegd, als een onverantwoor delijkheid van Mgr. Seipel te beschouwen. Den volgenden dag echter waren de berich ten uit de democraatjoodschvrijmetselaar- achtige men scheen plots ontdekt te heb ben. dat Oostenrijk bezwaarlijk liberaal te noemen is Habsburg-republiekCwat uitvoeriger en met veel moeite was er aan een Oostenrijksche krant te komen, de fascistische regeering houdt ook censuur op buitenlandsche bladen; anti's zijn niet te koop en pro's alleen op de dagen, dat zij hun boekje niet te buiten gaan! en toen bleek, dat Mgr. Seipel aan een teruggave van Zuid Tirol niet schijnt te denken en zelfs uitvoerig had verklaard daar in geen geval een lans voor te willen breken. Maar intusschen was er al een interpellatie van eenige parlementsleden, had Mussolini reeds een speech beloofd en was, gedachtig het succes, dat men daarmee onlangs in het conflict met Frankrijk had gehad, de gezant te Weenen terug geroepen, De speech van Mussolini kwam niet. Het bericht werd verspreid, dat de gezant alleen maar naar Rome was gereisd voor de noodige inlichtingen. En toen stierf generaal Diaz. Generaal Diaz is de man een schoolkind kan het u vertellen, die den oorlog ge wonnen heeft. Toen België, Frankrijk, Enge land en Amerika voor Duitschland op hun knieën lagen, deed hij op 4 November 1918 het Duitsch—Oostenrijksch leger wijken en be reikte, dat veertien dagen later den wapen stilstand werd gevraagd door de overwonnen Centralen. Afgezien van het feit, dat er des noods wel iets tegen die stelling valt in te brengen, en ondanks de schreeuwende reclame van zijn overwininngstelegram, is Armando Diaz een groot man geweest, en voor zijn land zeker van meer beteekenis dan vele anderen die over hunne verdiensten een grooteren mond opzetten dan hij. Diaz was geen fascist. In den aanvang helde hij er, als bijna het gansche leger, sterk toe over, Mussolini voelde zich zelfs, niet onwaar schijnlijk: tegen zijn zin gedrongen hem om den invloed dien hij op het volk had, de portefeuille van oorlog toe te vertrouwen. Twee jaren is hij minister geweest. Toen de duce zijn macht ging bouwen op het geweld. de absolute onderwerping van het land aan de legioenen van de milizia fas cist a, de moord op Mateotti, gaf hij zijn portefeuille terug. Armando Diaz is nooit een fascist geweest. En weinig zal hij hebben vermoed, dat hij, juist in zijn dood, zijn zwarten laat ik het woord tegenstanders vermijden landgenooten waarschijnlijk den grootsten dienst beweest, die hun ooit bewezen is. Mussolini was de eerste, die zich naar het sterfhuis begaf en daar, druk beschreven en befotografeerd, een kwartier lang „in aan dacht" stondhet militair rouwbetoon der fas cisten. Daarna trommelde hij het parlement bij elkaar en beweerde in een vurige rede, dat Italië nog een andere, fellere strijd wacht, dan die, welken Diaz won. De F o g 1 i o d'O r d i n i, het officieel maandorgaan der fascistische partij, kreeg een „decreet aan de Italianen", dat, toen het blad niet dtedelijk verschijnen kon, als een enorm aanplakbil jet d?or heel het schiereiland werd verspreid. Ook hierin was het oorlog, strijd und kein Ende. Bovendien werd de algeheele mobilisa tie van het zwarte leger gelast. En ten slotte werd bij de plechtigheden geen burger toege laten en kwam van palazzo Chigi het hooge bevel, dat de ceremonies streng militair moes ten worden gehouden. Rome liep dadelijk vol soldaten. Luchtbal lons, zeppelins, vliegtuigen, ze zouden vol gens' het uitdrukkelijk verlangen van den duce de zon verdu'sterd hebben, zoo het niet toevallig wat bewolkt was geweest. Het land verkeerde in een oorlogsroes en zoo viel het niet op, dat Mussolini een volle week lang de meening van heel Europa wachtte, en pas Zaterdagavond zijn rede hield, terwijl de donder der kanonnen, het geblaf der gewe ren de ratel der legertreinen, het geronk van pantserautos. vliegtuigen en zeppelins, dat heel den morgen de lucht had gevuld, - dit alles natuurlijk alleen maar ter eere van generaal Diaz! nauwelijks verstorven was En toen deed zich nog iets eigenaardigs voor. Hij bleek, heelemaal tegen zijn ge woonte, een kladje gemaakt te hebben, want z«n stem kon op piazza Montecitorio nog niet verstorven zijn. toen de kranten reeds met zijn volledige speech uitkwamen. Die speech was gevaarlijk voor een, die in naam van een land beweert te spreken, maar voor zijn doen toch zeldzaam gematigd. Den volgenden Zon dagmorgen echter, kwamen de ochtendbla den, die niet zijn kladje, maar een stenogra fisch verslag brachten. Het verschil was op vallend, zoo opvallend zelfs, dat de kranten, die reeds Zaterdagavond een volledig verslag hadden gegeven, dit Maandag nog eens her haalden. Naturlijk bevatte de laatste speech aanteekeningen over applaus, daverende toejuichingen, Leve-de-Duce-geroep, uitge brulde volksliederen: maar dat was het voor naamste niet: Mussolini had weer eens ge toond, dat een schetterende verkiezingsrede en een gematigde regeeringsverklar'ng wèl beide een redenaar vragen, maar niet één van dezelfde mentaliteit. Een algemeen oordeel valt over zijn woor den niet te geven. Men kan er evengoed het bewijs in zien, dat hij niet langer in zijn eigen macht gelooft, als dat men ze kan beschou wen als een uit'ng van oppersten machtswel lust en absolute zelfzekerheid: Voor het eerst in zijn heele carrière heeft -Mussolini de feiten verdraaid, is hij de moeilijkheden ontloopen, heeft hij gedane beloften eenvou dig ontkend. De juiste beteekenis daarvan zal ons alleen de tijd kunnen leeren. De beleedigingen en grofheden aan het adres van Oostenrijk en zijn regeering, kan men zwijgend voorbijgaan. Men kent Mus solini en zijn manier van spreken. Gezegd moet worden, dat een belangrijk deel ervan geïmproviseerd blijkt te zijn: de aller- schepste uitvallen kwamen in zijn kladje niet voor. Veel grootere waarde heeft ook het volgende niet, waar hij resumeert wat Oos- stenrijk allemaal aan Italië te danken zou hebben. Te recht merkt de s.d. A r b e 11 e r- zeitung op, dat alle aangehaalde fei ten komen voor rekening van de vorige Ita liaansche regeering, die, zooals Mussol ni wat later, in zijn zelfde rede verklaarde, door het fascisme overwonnen werd. Alle beloften over verbetering van den toestand werden deels door hem ontkend en voor de rest teruggenomen. En toen begon hij plots te vertellen, dat er geen onderdrukking bestaat op het gebied van de taal, want er verschij nen nog altijd vijftien Duitsche kranten. Dat die Duitsche kranten verschijnen is een feit. Het zijn er weliswaar geen vijftien eenige week- en maanduitgaven van uit sluitend religieuzen aard schijnt hij ook voor kranten te verslijten; maar ze bestaan. En Mussolini dreigt bij een eventueel aan houden van de agitatie in het buitenland, die te zullen opheffen. Dit nu is een vier kante leugen! Mussolini zal die bladen niét opheffen! Journalist spelen is in Italië een zeer zon derling werk. Officieel weet men natuurlijk alleen de laten we zeggen twijfelach tigheden, die de regeering verspreidt, en voor het overige heeft men het voorbeeld van zijn fasistische collega's te volgen. Men schrijft niet dan goeds; of het waar is, geeft geen zier. Ondanks echter dat dengene, die het waagt een tipje van al het geheime op te lichten, uitwijzing, gevangenschap en balling schap bedreigen, heeft Mussolini, zoo min als Lenin, de waarheid geheel vermogen te ver bloemen. En zoo hoef ik niet uit wijden over de wijze waarop de Italiaansche regeering alleen in de kranten geschreven krijgt, wat ze er in geschreven hebben wil, en ze in zekeren z.'n zelf vol schrijft. Natuurlijk vallen ook de „Duitsche" bladen in Zuid Tirol onder deze fascistische be moeiing. Gesteld nu, dat ze opgeheven wor den, dan begrijpt Mussolini ook wel, dat de Italiaansche bladen daarmee geen abonné zullen winnen, maar dat men zich gaat abon- neeren op bladen van gene zijde van den Brenner! Daarom durf ik Mussolini's be wering een leugen noemen! Een aantal totaal verkeerd gebruikte cijfers hoop ik een volgenden keer te verwerken. En dan wordt zijn rede uitgesproken amusant. Op alle mogelijke en onmogelijke wijzen toont hij aan, dat Zuid Tirol aan Italië be hoort. Men weet, dat niemand en ook Mgr. Seipel niet, daaraan heeft getwijfeld. Dan vertelt hij van de millioenen, die fascistisch Italië aan Zuid Tirol heeft besteed. Dit is een feit, maar hij ontkent niet, dat dit alleen in het belang van Italië gebeurde, en waagt er zich zelfs niet aan nu eens aan te toonen, welk voordeel dit voor de Tirolers geeft. Min of meer amusant wordt hij, wanneer hij spreekt van de werken die Italië voor Zuid Tirol uitvoert, en dan in één adem, mét een station, en een ziekenhuis, een overwinnings monument noemt, een kazerne voor de Ita liaansche politie, een instituut voor fascis tische jeugdopvoeding enz. En dan vertelt hij plots, dat fascisme geen exportartikel is. Er zijn er die beweren, dat eer geweten te hebben. Ten slotte ontkent hij, dat de kwestie Zuid Tirol een internationale kwestie is. Het is mogelijk. Maar zoolang Mussolini beweren blijft, dat hij doen kan wat hij wil. dat hij met de ..comedie van Genève" zijn slag woord, dat hij nu eens niet gebruikte; niets noodig heeft, zoolang hij een leder, die hem dwars waagt te zitten, den oorlog verklaart, letterlijk begon hij nu weer: „Laat ik maar dadelijk zeggen, dat dit de laatste maal is, dat ik aan deze kwestie een enkel woord wijd; een volgenden keer zal ik door daden spreken" ja, zoo lang zou den een paar intemationaal-politieke lessen hem toch werkelijk geen kwaad doen. Aldus wat Mussolini zeide, wanneer en hoe. Zien we morgen even wat hij niet zeide. het opstandige gebied gezonden, waarheen ook voortdurend versterkingen gestuurd worden. Hier begaan de benden van Calles de ongelooflijkste wreedheden, waarbij zelfs weerlooze vrouwen en kinderen niet ontzien worden. Verder heeft men naar Guadalajara 12 vliegtuigen gezonden, die de „opstandige" dorpen en steden moeten bombardeeren. De oorlogsfurie wordt vreeselijk in Mexico, bij regeeringsbesluit is het verboden „rebel- len"-Katholieken gevangen te nemen- Ze moeten op staanden voet ter plaatse worden doodgeschoten. Hoe streng ook de censuur van Calles waakt, toch komen er telkens weer nieuwe berichten over vervolgingen over de grenzen. Zoo werd dezer dagen medegedeeld, dat de president der katholieke vrouwen-liga in Mexico gevangen genomen is en weer drie priesters verbannen werden. Voortdurend worden er katholieken in hechtenis geno men, en later weer tegen een grooten los prijs vrijgelaten. Bij de minste verdenking of beschuldiging worden de katholieken gruwelijk mishandeld en terwijl de gevan gen genomen katholieken achter slot en grendel gehouden worden, worden hunne woningen leeggeplunderd, waarvoor nooit eenige schadevergoeding gegeven wordt. „Huiszoekingen door de politie",, zooals het heet, zijn aan de orde van den dag. In den regel beteekent dit diefstal en plunde ring. De bestuursleden van katholieke ver- eenigingen, die nog niet vernietigd zijn en ook de woningen hunner leden, staan voort durend bloot aan dergelijke huiszoekingen en allerlei plagerijen der regeeringsagenten. Uit Jalisco wordt de afgrijselijke moord ge meld van een priester P. Vera, die juist ge reed stond het Misoffer op te dragen, toen hij door de gerechtsdienaren van Calles ge grepen en vermoord werd. Uit Lagos komt het bericht van de ver moording van 2 priesters. Een van hen werd door de onmensche- lijke beulen beide armen afgesneden „om hem in het vervolg het Mislezen te belet ten". Daarna wilde men het ongelukkige slachtoffer aan een boom vastbinden en on der hem een vuur aanleggen. Doch toen men zag, dat men geen tijd meer had om dit barbaarsch bevel uit te voeren, stelde men er zich mee tevreden hem onder den boom neer te schieten Tot de laatste slachtoffers der Mexicaan- sche vervolging behoort Pastoor Sedano uit Zapotlam, die in Cludad-Guzman opgehan gen werd. De moordenaars namen een foto van het .lijk, nadat men eerst een schild aan de knieën van den martelaar bevestigd had, met de woorden: „Een waarschuwend voor beeld! De priester werd opgehangen op bevel van generaal Ferreire. Deze onmensch stuurde aan Calles het volgende „doodsbe richt": ik heb „de eer, Uwe Excellentie mede te deelen. dat ik heden pastoor Sedano, te gelijk met 5 andere fanatieke opstandelin gen liet arresteeren. Dadelijk liet ik hen alle zes aan boomen ophangen. De lijken heb ik als een afschrikwekkend voorbeeld naast het station van Cludad-Guzman tentoongesteld. Ik deel dit aan Uwe Exc. als een beleefde kennisgeving mee." Met de meeste hoogachting, de Divisie generaal en Chef der militaire expeditie Jezus M. Ferreire. Zoo duurt de kerkvervolging in Mexico met voortdurende hevigheid voort. lederen dag worden priesters en geloovigen ver moord. Kerken en colleges worden geconfis- ceerd, waarbij in den laatsten tijd niet eens het persoonlijke eigendom ontzien wordt, onder voorwendsel dat het eigendom van geestelijken is. In den laatsten tijd is door de regeering een nieuwe rooftocht onder nomen tegen de kerk en het kerkelijk eigen dom. De prachtige kathedraal van Siudad, in den staat Taumaphas, is onteigend en in een openbare school veranderd. Toen is een regeeringsbesluit uitgevaar digd, om alle persoonlijke eigendommen, die wegens „onwettige godsdienstoefeningen" gesloten werden, te „nationaliseeren." Wat tot nu toe aan kerkelijk eigendom" „genationaliseerd", d.i. geroofd werd, be draagt volgens de „Excelsior" 100 millioen pesos. Hierbij zijn niet eens de kerkgebouwen zelf gerekend, maar hoofdzakelijk de groote kerkelijke instellingen, die als pastories, scholen of ziekenhuizen gebruikt worden. In de laatste jaren zijn er 14000 derge lijke gebouwen met een waarde van 73 mil lioen pesos in beslag genomen. DE OORZAKEN VAN DEN WERELDOORLOG PARIJS, 15 Maart De commissie. we"*;e is samengesteld om de documenten, betrek king hebbende op de oorzaken van den we reldoorlog te publlceeren, heeft haar eerste bijeenkomst gehouden. Briand verklaarde dat de commissie van alle documenten, welke zij voor haar arbeid noodig heeft, kennis kan nemen. Hij gaf uiting aan de hoop, dat de commissie haar taak als van zuiver historischen aard zal be schouwen. Vervolgens nam de commissie het besluit de documenten van 1871 tot 1914 te publicee- ren. De documenten van 1900 tot 1914 ver schijnen in twee deelen, het eerste deel gaat van 1900 tot November 1911 en het tweede deel van November 1911 tot Augustus 1914. De documenten van 1871 tot 1900 volgen. Er werd onmiddellijk een aanvang ge maakt met de werkzaamheden. RIJKSWEERMINÏSTER GRONER EN HET PHOBUS-SCHANDAAL. UIT MEXICO Losse geruchten over vrede De oorlogs furie Nieuwe vervolgingen Nieuwe martelaren Mexicaanschc „doodsberich ten" Berooving en diefstal De losse geruchten, die van New Y°r1^ schijnen uit te gaan en die vermelden, da, een vooraanstaand Amerikaansch priester Johan Burte, C.S.P., algemeen secretaris der „National Catholic Welfare Conference", te samen met andere gezanten, wier namen niet genoemd worden, naar Mexico zou rei zen, om daar een overeenkomst te sluiten met Calles, om zoodoende een einde te ma ken aan de vreeselijke kerkvervolging, zijn absoluut onwaar. Op de desbetreffende waag omtrent de loopende vredesgeruchten, antwoordde Pater Burte, dat hij niet van plan is naar Mexico te gaan. Al deze vredesgeruchten, die reeds her haaldelijk zijn tegengesproken, worden door de Mexicaansche regeering zelf verspreid in verband met de militaire maatregelen tegen de „opstandelingen", zooals Calles de ka tholieken noemt, die hun heiligste goederen verdedigen. Hoe handig en bedriegelijk Calles berich ten ook gesteld zijn, temeer nog daar hij zeker is van de overwinning, wijl de libe rale pers ze aan de wereld bekend maakt, zou het toch gevaarlijk zijn den ernst van den toestand te ontkennen. Zooals kort ge leden, bij Coalcoman, wordt in den regel in da officieele berichten gesproken van de wederinname" eener stad, wat dus veron derstelt, dat zij vroeger al eens door de te genpartij ingenomen was. Gewoonlijk wordt in de berichten van Calles medegedeeld, dat een bende „rebellen", die altijd onder lei ding van een „priester" stonden, gearresteerd zijn, dat zij allemaal doodgeschoten of op gehangen werden, om een afschrikwekkend voorbeeld te stellen. Alle bewoners van de Staten Jalisco, Colima, Aguascalientes en Michoacan hebben protest aangeteekend te gen de bloedige heerschappij van Calles en de regeering, die een revolutie ducht, be rokkenen zij veel vrees. De secretaris van 't departement van oorlog, Generaal Amaro is naar Jalisco vertrokken, en gen. Alvarez, commandant van Calles' lijfwacht, js naar DE ACTIE DER DUITSCHE AGRARIËRS De Rijkslandbond had den Pruisischen minister-president Braun verzocht een dele gatie van den Pommerschen Landbond, die in verband met de jongste betoogingen van den landbouw naar Berlijn zou komen, te ontvangen. Naar aanleiding van dit verzoek heeft Braun den Rijkslandbond een brief gezon den. waarin hij zegt: „Op uw verzoek antwoord ik u, dat ik, met het oog op de met onware beweringen tegen de Pruisische regeering in scène gezette de magogische opruiing van den Landbond, moet weigeren, de deputatie te ontvangen. Overi gens zijn de moeilijkheden, waarvan de land bouw heeft te lijden, de Pruisische regeering voldoende bekend. Binnen de grenzen harer bevoegdheid en overeenkomstig haar finan- cieele draagkracht doet de staatsregeering alles, wat er toe kan bijdragen, deze moeilijk heden uit den weg te ruimen." Het sedert geruimen tijd te Berlijn gevoer de onderzoek omtrent de oplichtingszaak in verband met de schadevergoedingsleveran ties heeft er thans toe geleid, dat het O. M. een instructie heeft geopend tegen de direc tie der Para-Gesellschaft te Berlijn, Roth, Goldschmiedt en Lerche, wegens bedrog en valschheid in geschrifte, mitsgaders tegen een aantal verhandelaars te Berlijn en In het Rijnland wegens medeplichtigheid. Het bedrog was slechts mogelijk door sa menwerking van Duitsche en Fransche fir ma's, die onrechtmatige winsten maakten door minderwaardig vee naar Frankrijk te zenden en prijzen te berekenen, die tot 400 pet. hooger dan de werkelijke prijzen waren. De Duitsche leveranciers disponeerden dan bij de Duitsche regeering over deze hooge bedragen en deelden de winst met de Fran sche firma's. De Para-Gesellschaft werkte in hoofdzaak In een rede verzekerde de rijksweerminis- ter, Gröner, dat voor een herhaling van een schandaal als de Phöbus-affaire niet be hoeft te worden gevreesd. met de Fransche firma Goudberg en Levy, welke zaak aan twee Nederlanders toebe hoorde. Er is eenige moeilijkheid ontstaan, doordat beiden er in zijn geslaagd aan de Fransche justitie te ontsnappen door over de Neder - landsche grens te vluchten. ARBEIDSCONFLICT TE ANTWERPEN Het socialistisch syndicaat heeft de alge- meene staking voor alle scheepswerven af gekondigd. Het aantal stakers bedraagt 2000. Zij zullen worden gesteund door de ar beiders aan de haven. De eischen der stakers betreffen behalve de loonkwestie, de onbeperkte invoering van den achturendag, welke volgens de werkge vers voor de scheepsnijverheid nagenoeg on mogelijk is. gewaagd hun gevangenzittende kameraden los te krijgen. De socialisten steunden hen daar bij en hadden een voorstel ingediend om ge durende de electorale periode ook Doriot en Duclos, die zooals men weet gevlucht zijn, niet te arresteeren. Overeenkomstig het besluit van den mi nisterraad stelde de regeering daartegen over de préalabele vraag, hetgeen wilde zeg gen: „Gij, Kamer, hebt geen recht u hierin te mengen, aangezien het een definitieve ver oordeeling betreft." De bespreking gaf aan leiding tot groot rumoe*, maar aangezien de vertrouwensvraag was gesteld, was het dui delijk dat de Kamer thans niet meer tegen den wensch der regeering zou ingaan. Deze behaalde dan ook een meerderheid van on geveer honderd stemmen. De Kamer en de Senaat zullen waarschijn lijk een groot deel van den nacht zitten om dat nog een groot aantal kieinere ontwerpen op afdoening wacht. Daarna gaat de Kamer uiteen, waarschijnlijk voor goed. Mocht ech ter vóór I Juni nog een bijeenkomst noodig zijn, dan is het de oude Kamer, en niet de nieuwe, welker bevoegdheid eerst op dien datum begint, die alsdan nog zou worden opgeroepen. DE POOLSCH-LITAUSCHE BETREKKINGEN Naar uit Warschau wordt gemeld, is de Poolsche nota aan Litauen verzonden. De Poolsche regeering verklaart zich daarin be reid, de Poolsch-Litausche onderhandelingen op 30 Maart a.s. te Koningsbergen te doen beginnen. De Poolsche delegatie zal onder leiding van Zaleski, den minister van Bui tenlandsche Zaken, staan. DIENSTWEIGERING VAN ZEE-OFFICIEREN? In het Lagerhuis heeft commander Bel- lairs den eersten lord der admiraliteit ge vraagd of het waar was dat er een mededee- ling zou worden gepubliceerd dat de com mandant en eenige officieren van het slag schip „Royal Oak", dat thans te Malta ligt, weigerden uit te varen voor manoeuvres, voor een krijgsraad hadden terecht gestaan en als passagiers naar Gibraltar waren ge bracht. De eerste lord der admiraliteit Bridgeman heeft ondervraagd nopens het incident op de „Royal Oak" verklaard, dat hij niet in staat was bijzonderheden mee te deelen, daar de admiraliteit slechts een verminkt draadloos relaas ontving, doch hij hoopte binnenkort een volledig schriftelijk rapport te ontvan gen. Er was een onderzoek ingesteld, maar de admiraliteit had daarover geen rapport ontvangen. Het onderzoek zou echter slechts twee of drie hoofdofficieren van de „Royal Oak" betreffen. HET GEBEURDE OP DE „ROYAL OAK" Een officieel communiqué De admiraliteit heeft een communiqué ge publiceerd over de incidenten op het slag schip „Royal Oak", het vlaggeschip van het eerste slageskader van de Middellandsche Zeevloot. In het communiqué wordt gezegd dat op last van den opperbevelhebber van de Middellandsche Zeevloot op Malta een hof van onderzoek bijeenkwam om een on derzoek in te stellen naar zekere disciplinaire aangelegenheden, waarbij schout-bij-nacht Bernard Collard, kapitein-ter-zee Kenneth Dewar en kapt.-lt. t/zee H. M. Daniel betrok ken waren. Als een gevolg van dit onderzoek werden de drie officieren van hun functies ontheven door den opperbevelhebber, wiens rapport nog niet op de admiraliteit is ont vangen. Het communiqué voegt er bij, dat de vlag van schout-bij-nacht Collard wa« neerge haald, maar dat Collard zich nog op Malta bevindt. De hoop wordt geuit dat de pers niet op de zaak zal vooruitloopen, maar de mede- deelingen van de admiraliteit zal afwachten. Een nader bericht meldt, dat van geen muiterij, doch alleen van verschil van mee ning sprake is. ZOEBKOW NAAR DE KONGO Naar van betrouwbare zijde wordt gemeld, heeft Zoebkow reeds Donderdag Keulen ver laten en zich naar België begeven, vanwaar hij scheep zal gaan naar Kongo, waar zijn oom woont. De Duitsche autoriteiten hadden hem een uitstel van twee weken verleend om zijn zaken te Bonn te regelen, maar men ver wacht niet, dat hij van dit verlof gebruik zal maken. Bij zijn vertrek verklaarde hij, dat hij een pleizierreis ging maken. Zijn vrouw vertoeft op het oogenblik te Bonn. Wat zij denkt te doen, is nog niet bekend. Zoebkow is uit het Rijk gezet wegens een pasmisdrjjf en niet wegens andere voorval len, daar men hem anders slechts over de Pruisische grens had kunnen zetten. DE ARBEIDSCONFLICTEN IN ZWEDEN STOCKHOLM, 15 Maart De arbeidscon flicten in Zweden nemen een steeds groote ren omvang aan; op dit oogenblik zijn er 60.000 arbeiders bij betrokken. Bovendien zijn tegen 22 Maart in de suikerfabrieken uitslui tingen geproclameerd, terwijl de toestand op de marinewerf te Karlskrona eveneens is verergerd; daar worden de arbeiders van de torpedo- en mijnenafdeeling uitgesloten. HET FRANSCH-BELGÏSCHE HANDELSVERDRAG De Fransche Kamer heeft het Fransch- Belgische verdrag aangenomen, evenals het ontwerp tot wijziging van bepaalde douane rechten als gevolg van het Fransch-Belgisch accoord. VOOR DE COMMUNISTISCHE FRANSCHE KAMERLEDEN IN GEVANGENSCHAP. Op den laatsten zittingsdag der Fransche Kamer hebben de communisten een poging tegen vervalschmy IBii Aooth en Drogisten.Prijs 75.40en25ct| DE TOESTAND IN NICARAGUA Een protestnota van Sandino LONDEN, 15 Maart Blijkens berichten uit Nicaragua heeft generaal Sandino een protest-nota gericht tot den Amerikaansch en Senaat in verband met de aanwezigheid van Amerikaansche marine-troepen in Nicara gua. Het schrijven begint aldus: „Ik eisch de onmiddellijke terugtrekking der binnengeko men troepen". Aan alle Latijnsch-Ameri- kaansche republieken is een oproep gericht om op de terugtrekking der marine-troepen aan te dringen. Pauselijke Vrijwilligers Onder den naam „Pauselijke Vrijwiligers" heeft de katholieke jeugd in Frankrijk een nieuwe vereeniging opgericht, wier leden zul len opkomen voor de verdediging van den H. Vader en voor de leer der Kerk. De nieuwe vereeniging is in het leven ge roepen, om de verwarring, door de Action Frangaise veroorzaakt, te herstellen. Men kan haar beschouwen als een tegenhanger van de Camelots du rol, de jeugdige mede helpers van de Action Frangaise, die ondanks de Pauselijke veroordeeling toch nog voort gaan de verboden bladen bij het uitgaan der kerk te verkoopen, brochuren te verspreiden en vergaderingen te houden, waarin de H. Stoel becritiseerd en aangevallen wordt. De hoofdzetel de|| nieuwe vereeniging is in Parijs gevestigd, afdeelingen hiervan zijn reeds op gericht in Rouaan, Bordeaux en Lyon, ter wijl nog vele andere zullen volgen. Het doel der vereeniging is alle lasteringen en beleedigingen, die den H. Vader worden aangedaan te weerleggen en door openbare vergaderingen, door het uitgeven van boeken, tijdschriften en couranten, de dwalingen om trent de leer der Kerk recht te zetten. Jubileum der Schotsche Hiërarchie. Op Zondag 4 Maart 1928 vierde Schotland het gouden jubileum van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie. Dat was een zeer ge wichtige gebeurtenis in de lange en roemrijke maar ook tragische geschiedenis der Katho lieke Kerk en van het katholieke geloof in dit land. De Schotsche hiërarchie begon met den H. Niniau, den opstel der Zuid-Pieten, stichter van den Bisschopszetel te Gallaway (397) en hield op te bestaan met den dood van den Aartsbisschop van Glasgow, James Beaton, die te Parijs stief. Van dien tijd af stond de kerk van Schotland tot 1623 onder jurisdictie van den bisschop en den Apostolischen Vicaris van Engeland, later onder de plaatselijke prefecten der Missie. Bij besluit der Propaganda Fide van het jaar 1653 moest de Schotsche geestelijk heid zich bij een Missiegenootschap aanslui ten en tot het jaar 1694 werd het door drie Apostolische Prefecten bestuurd. In 1694 werd voor Schotland een afzonderlijk Apos tolische Vicariaat opgericht. Dit Apostolisch Vicariaat werd in 1731 inltwee districten ver deeld: Lowland en Highland. Deze 2 distric ten werden bij Pauselijk besluit van 13 Ja nuari 1827 ieder in een noordelijk, oostelijk en westelijk stuk verdeeld. Zoo bleef de toe stand in het bestuur der kerk in Schotland tot Leo XIII door het Pauselijk Schrijven „Ex supremo Apostolatus apice" van 4 Maart 1878 de hiërarchie in Schotland herstelde. Sedert het herstel der hiërarchie in Schot land is het land verdeeld in twee Kerkpro vinciën: de eene met een zetel voor den Aartsbisschop te St. Andrews en Edinburgh, benevens vier bisschopszetels te Merdien. Argill, Dunkeld en Galloway; de tweede met een zetel voor den Aartsbisschop te Glasgow, en geen verdere bisschopszetels, daar het verdere gedeelte onder den H. Stoel resor- teert. Wanneer men terugblikt op de vervlo gen jaren en opziet naar de 50 komende jaren zal men met hoop en vreugde vervuld wor den, omdat Auld Setotia steeds vooruit gaat op den weg der bekeering naar het geloof zijner vaderen. Christenvervolging in China Tegenwoordig, nu er geen groote oorlogen gevoerd worden, vormen de bandietenbonden een groote plaag voor China. Het wordt hoe langer hoe verschrikkelijker. Uit het Noor den en uit het Zuiden komen berichten van ongehoorde gruwelen. Daarbij komen nog de uitspattingen van communistische benden en losbandige studenten. Wat de katholieke missie onder deze plagen in December en Januari geleden heeft, zullen we in het kort laten volgen. In de districten Haifung en Luhfung in de provincie Kwangtung zijn tot 2 Januari 150 Christenen vermoord. Men heeft ze ver brand, verdronken, aan de voeten opgehan gen, doodgeschoten, in stukken gesneden. In dezelfde streek werden in de tweede helft der maand 10 Italiaansche en Chineesche missionarissen door roovers ontvoerd. De priester Wong zou op het Kerstfeest in stuk ken gesneden worden. Gelukkig werd de uit voering van dit misdrijf verhinderd. De kruiser „Seraf" kon hem met de andere ge vangenen op 27 December bevrijden. Op Hai nan werd de jonge Picpusmissionaris Noguet, een der 5 missionarissen van het eiland, ver moord. Op het Kerstfeest overvielen eenige honderden mannelijke en vrouwelijke stu denten de kerk, de pastorie en het zuster huis te Sianfu in Shensi, roofden en ver nielden alles tot zelfs de muren werden omvergetrokken. De overste kreeg een stok slag op het hoofd, de leerlingen werden bloedig geslagen. Toen greep de overheid met ZONDAG, 18 MAART HILVERSUM, 1060 M. 12.302 Lunchmuziek door het Trio W. Rentmeester, viool, B. v. d. Horst, cello, H. Swart, piano. 2.303.30 Concert door leden van den Nederlandschen Blindenbond. W. A. P. J. Cremau, piano, H. J. Bresser, bariton. Causerie door W. A. ja* cobsj voórz. van den Nederl. Blindenbond: „Het blin denwezen en de Blindenbond, Pianobegel. van C. Roe- lofs. (De medewerkenden zijn alle blind). 3.305 Vocaal en instrument, concert Jkvr. J. Repelaer van Driel, alt, Jos. Holthaus, tenor, S. v. Leeuwen, viool, J. R. Gravelotte en S. Vos, piano. 55»30 Vertellingen a d. vleugel door Cath. v. Rennes „De avonturen van Kleine Frits. 6.6.30 De pianosonates van Beetho ven (voortzetting). Causerie door Louis Schmidt en voordracht van deze sonate door Egb. Veen. 6 uur Uurslag. 6.30 V.P.R.O.-uitzending in de Ned. Herv. Kerk te Zaandam. Spr. D~. L. J. v. Hol, „Leiden is lij den. Mevr. Hekkert-v. Eysden, zang, G. A. Spaan, fluit, H. W. Flentop, orgel. 8 uur Uurslag en pers-, sportber. 8.10 „De Vledermuis," operette in 3 acten van Joh. Strauss, Rosalinde, vrouw v. Eisenstein, Greta Santhagens Adèle, kamermeisje bij Eisenstem, Annie Ligtharf. Prir.s Orlofski, Annie v. Beek-Ristjoi w. Eisenstem, Jules Moes. Fra^k, gevangenisdirecteur, Ed. v. d. Ploeg. Alfred, zanger, Tobe Bos. Falke, M. v. Reeh. Blind, notaris, Iw. Monasch. Frosch (of wel kik ker), L. Poolman. Ida, Marie Hendriks. Het versterkte omroeporkest o.l.v.Jos.Kollenberger.Chris.de Vos, algem. voorber. HUIZEN 1950 M. (Tusschen 4 en 6 uur 340.9 M.). 8.309.20 K.R.O. Morgenwijding. J. de Wit Maria Boodschap. Muziek en zang. 12.30 Tijdsein. 12.30 1.30 K.R.O. Lunchmuziek door het Trio „Winkels". P. Lustenhouwer, piano. H. Scholl, viool. O. Hendriks, cello. 1.302.15 Pater M. Lamers O.F.M. van Alver na Onthouding in de vasten. 2.304-oo Aansluiting van het Concertgebouw. Het orkest o.l.v. Dr. Willem Mengelberg. L. Zimmermans, viool. E. Robert Schmitz, piano. 4.005.00 K.R.O. Ziekenuurtje, met medew. van A. Ratté, Rector te Den Haag en het dubbelman nen kwartet „Arti", o.l.v. A. Wolthers. Jan Braun, bas. 7.308.00 K.R.O. Spr. Mr. Dr. L. M. Deckers uit Den Haag Schaepman in het Parlement.. 8.00 K.R.O. Concert. Jeanne Bacilek, coloratuurzangeres. Mej. Bouw man, piano. Spr. T. v. d. Weij te Vianen Mijn pelgrims tocht door het heilige land. Het K.R.O.-orkest o.Lv. Martin v. d. Ende. 10.45 K.R.O. Epiloog o.l.v. Jos. H. Pickers. DAVENTRY 1600 M. 3.50 Concert. Het Victor Olof Sextet. D. Labbette, sopraan. K. FalkneT, bariton. 5.40 Voorlezing uit het Oude Testament. Prediker S 5 tot 12. 5.506.20 Kinderkerkdienst. 8.15 Dienst in St. Martin in the Fields. 8.05 Liefdadigheidsoproep 9.10 Nieuwsber. 9.25 Mcskowski-programma. T. Ambrose, sopraan. Symphonie-orkest o.l.v. Percy Pitt. 10.50 Epiloog. PARIJS ..RADIO-PARIS" 1750 M. 12.20 Religieuze muziek. Koorzang en relig. preek. 1.042.10 Orkest- concert. 5.20 Vastenpreek in de Notre-Dame. 8.50 11.20 Dansmuziek. Orkest Cazes. LANGENBERG 469 M. 8.20—9.20 Kath. Morgen wijding. 10.4011.10 Beethovens pianosonaten. -— 11.2012.20 Orgelconcert. 12.201.50 Militaire muziek. 3.505.20 Orkestconcert. 5.206.20 Kath. Kerkmuziek. 7.007.25 Dansles. 7.30 „Der Obersteiger", operette in 3 acten van Zeiler. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN). 8.20 Morgenwijding. 11.20 Uitzending u. d. Groote Concertzaal Breslau. 4.50—5.20 Orkestconcert. 7.30 „Hallo Hier Welle Erdballeen hoor-symphonie van Bischoff. 9.5011.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 8.35 Morgenwijding. 10.50 Morgenconcerc.12.25 Orkestccncert. 1.35 Orkest- concert. 3.^0 Rugby-wedstrijd Duitschland-Frank- rijk. 5.20 Crk;stconcert. 7.20 „De Vogel koopman", operette in 3 aeïen van Zeiler. 10.5011.50 Dans muziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Aankomst v. d. auto's uit den Radio-Rallye-wedstrijd in Luik.8.3510.35 Concert. Orkest en Mile. Thibout, zangeres. ÖV.eects AetuY/eifn-ste in/tactto. Va££um/tj/e //ersie/finpen_pe"va/-6o/yc(^ MAANDAG ig MAART. HILVERSUM 1060 M. :2.oo Politieber. 12.30— 2.00 Lunchmuziek door het Trio Groeneveld. 4-4o 5.55 Kinderuurtje o.l.v. Mevr. Ant. v. Dijk. 6.00 Uurslag. 6.007.00 Dinermuziek door het Trio Rent meester. 7.00 Politieber.7.15 Engelsche les voor beginners. c.a. 7.30 Uitvoering van Bach's „Matt- haus-Pzssion", door de Kon. Chr. Oratoriumvereen. „Excelsior", in de Zuiderkerk te Rotterdam. A. Noor- dewier-Reddingius, sopraan. S. Luger-v. Beuge, alt. L. v. Tulder, tenor. M. Kloos, bariton. J. Ph. Cam, bas. J. H. Besselaar, orgel. Mevr. M. Niekerk-Girod, piano. S. Swaap en A. Pot, viool. J. H. Stotijn en L. E. v. Rooij, hobo. M. L. Spier en W. F. Broer v. Dijk, hobo. J. J. Poolman en J. Weijand, fluit. J. Prins en W. J. Wegerif, fluit. Ch. v. Isterdael, cello. Jongenskoor o.l.v. P. 't Hart. Begel. v. h. Residentieorkest, o.l.v. Eern. Diamant. 10.30 Persber. HUIZEN 340.9 M. (Na 6 uur 1950 M.j. K.3^—i.4S N.C.R.V. Concert. Daniel F. Gildemeester te Amster dam, orgel. 4.005.00 N.C.R.V. Ziekenuurtje te Leiden door Ds. L. Oranje, Geref. Pred. te Laren. 7.007.30 Engelsche conversatieles. 7.308.00 N.C.R.V. Spr. Dr. Ph. Lansberg te Zeist Hendrik Ibsen. naar aanl. van 's dichters 100-sten geboortedag (Gcb. 20 Maart 1828). 8.00 N.C.R.V. Concert. Spr. C. H. Lindeboom Friedrich König als middelpunt van de verleden en hedendaagsche typografie. Het kwartet Waleson Den Haag, bestaande uit de heeren Dick Waleson, ie viool. Gerard Mtiller, 2e viool. Huib. v. d. Burg, alt-viool. Fnts Gaillard, cello. DAVENTRY 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gra- mofoonmuziek. 12.20 R. Pinkerton, sopraan. J. Cor- mack, piano. 12.50 Dansmuziek. 1.20—2.20 Orgel concert. - 2.50 Voorlezing. 3.20 Muziek. 3-23 Histor. causerie. 3.40 Muziek. 3.50 N. Dahl, sop- fsan. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Lezing. 5.35 Kinderuirrtje. 6.20 Dansmuziek. 6.40 Betichten. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Dram. critiek. 7.35 Chopin's piano-nocturne's. 7.45 Duit sche voorlezing. 8.05 Vaudeville. Orkest en solisten. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing Ibsen. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Concert door het „Civil Service", koor. M. Bennett, sopraan. A. Cranmer, bariton. Orkest. Tot slot gemeenschappelijk zingen. 10.50 Pianocon cert door V. Hely Hutchinson. 11.2012.20 Dans muziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50—2.10 Klas sieke kwartetten. 4.055.05 Litter, en muzik. matinee 8.50—11.20 „La Fille de Mme. Angot", operette van Lecccq. LANGENBERG 469 M. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.20—6.20 Orkestconcert. 7.35 Collegium Musfi- cum o.l.v. Dr. Froehlich. E. Kandt, sopraan. Eerste Schu- bert-avond. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN). 11.206.40 Lezingen en lessen. 6.50 „Arzt wider Wil len", opera van Ch. Gounod. Daarna concert. Guttmann's Ufa-symphoniker en het Schmidt-kwartet. „Das Wan- dern ist des Müllers Lust". HAMBURG 395 M. 5-25 Vroolijk concert. e.20 Orkestconcert. 7.20 Concert in de St. Georgs-kerk, o.l.v. E. Pabst. Philharm, kamerorkest en solisten. 11.20 Sluiten. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Concert door het Radio trio. 8.3510.35 Concert. Vera Janacopulos, Ilona Durigo, H. H. Sterkens-Ravelli en het Caecilia-koor. VAKKUNDIG RAblO-MOCRS Tele'oon 14609 ADRES Konirgjstraat 27 Haarlem vaste hand in. Een troep soldaten bevrijdden de gevangen zusters. Den volgenden dag wer den honderd studenten in hechtenis geno men. Sommige kregen de verdiende stoksla gen, anderen werden geboeid naar de gevan genis gevoerd. In de bladen is reeds melding gemaakt van den overval in Puoli, de oudste statie der missie van Steyl in Shantung. Den tienden Januari verscheen gedurende de avondoefe ning een 100 man sterke rooverbende. De Pater moest aan de leden der benden al het kloosterbezit uitleveren, de beide broeders werden gekneveld, één werd gegeeseld, het wees- en het zusterhuis leeggeroofd, de kerk geplunderd en het Allerheiligste onteerd. Zestig militairen durfden den strijd niet aan met de goed verschanste benden. Voor de ge vangenen een pater, twee broeders, zes zusters en 80 weeskinderen en meisjes werd een losgeld geëischt van 70.000 gulden. Het is thans nog niet bekend, of zij reeds bevrijd zijn. Tot op heden verkeert men nog in onzekerheid. Op 79-jarigen leeftijd Is in het klooster te Mook, bij Nijmegen, overleden de Eer waarde Zuster Maria Beata, die 50 jaar lang haar krachten aan de opvoeding der Mooksche schooljeugd heeft gegeven. In de wereld heette de overledene mej. M. Ver- straeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9