SCHOONMAAKTIJD UIT HET DAGBOEK VAN EEN GEZINSHOOFD schoonmak HUISHOUDSCI-IORTEN DE VLEKKEN- VELDTOCHT Inconsequentie DIE LADEN, DIE LADEN! Voorbaan, EEN NIEUWE KEUKEN EEN GEZELLIG HOEKTE TIJDENS DE SCHOONMAAK fiÉii m m EEN SCHOONMAAKMUTS JE ONS ALUMINIUM EN DE SCHOONMAAKBEURT hij Band Achterbaan S' 'h'öórimaak behoeft geen nachtmerrie en geen uitputtend slavenwerk te zijn, wanneer u een wel overwogen, schrifte lijke indeeling maakt, een practisch, ge-» détaillécrd werklijstje, waaraan zich zooveel mogelijk houdt. C itick op uw werk-methode kunt u beter van te voren zelf uitoefenen; door uw plannen en uw geliefkoosd program aan een sVeris onderzoek te onderwer pen. den ze later van. uw huisgénooten te moeten aarihooren. K >s beter en doelmatiger u zich tij dens de zwaarste plosterdagen voedt, hoe meer kans u hebt, tot 't einde toe flink en onvermoeid te blijven. Geen haastige, koude-Wickjcs-mcoHrden dus'! rèt rus tig en cp geregelde uren; de, tijd., die u arn tcebere'den en verorberen van goed voedsel besteedt, is niet verloren, maar r~-'onnen! O "i een systematische voortgang, te he re,keh en herhaald en onrioedlg vuil wor- dèn van gangen en trappen té vermijden, gaat er niets boven de oude, beproefde gewoonte: bovenin het hu's te beginnen e-1 aeleid:lijk naar beneden te."werken. O k is 't heel nuttig, een of twee da gen voor 't „er van lente gaat", alle werkmateriaal, berems. dwei'en, stoffers enz,,, enz., bij elkander te zetten; zorg ook voor een grootên stapel oude kranten-, om de vloeren te bedekken van de kamers, waar tehrrgsn en geschilderd, wordt en haal de ,sohoon,e oude lappen en doeken te voorschijn, die u gedurende., het Jaar w>r deze gelegenheid hebt opgespaard. M ~'t moet u. wanneer 't niet strikt noodig is, meer den twee kamers tegelijk overhoop halen. Schilders en behangers zijn gra-g in twee kamers tegelijk bezig, om minder tijd te verhezen, wanneer de fre kamer moet drogen. M'-ak een gezellig hoekje in orde in de kamer die het langst „gesriaa'rd" blijft, zelfs al staat die gedeeltelük vol geëmi greerde meubelstukken; sleep bij één raom een paar gemakkelijke stoe'en en voetenbankjes bijeen, plus een tafel met net kleed en enkele tijdschriften om in'n oogenblikje van neervallen en uitrusten i"-' gedachten wat te kunnen ontspannen. A 's elke dag zijn eigen taak beeft toe- de ledon van het sohoonmaakgi'de, moe ten zooveel mo-relijk „uitbesteed" wor den. Laat de kinderen on school over blijven en zie den heer des huiles over te halen, eveneens zijn lunch buitenshuis te gebruiken. Dit zal bijdragen tot be houd van zijn en uw goed humeur en 't bespaart u wérk. A-he huisgenoatsn. behalve de werk-n- bedeeld gekregen, wees dan ook tevre den, wanneer die goed is afged-an, en tracht niet, als 't werk eens bijzonder vlot van stapel is gefoopen, vast voor den volgenden dag vooruit te werken- zult daar dien volgenden dag meer spijt dan pleisier van he'bben, zocdra u de nare symptomen van overspanning en 7«"uwslapte waarneemt. Kunt u de schoonmaak-nrsère (want voor de toeschouwers is ze dat feerkelhk) besluiten deer hen schadeloos te stellen met een klein huiselijk onder-ons-fuifje in de schoons, frissere kamers, laat 't dan niet na! Zoo krijcen zij, die 't nut van zoo'n huiselijke revolutie deemoedig on gezag aannemen, toch 0">k nog gelegenheid er een goede zijde aan te vinden. Vergeet het lievelingsgerecht van den veelgeplaagden heer des huizes en het extra half uurtje opblijven voor het uitbestede, achtergestelde kroost niet! VETERAAN. 17 Febr. 1928. Naar Utrecht ge weest voor zaken. Trein naar huis gemist. Anderhalf uur wachten. De stad Inge slenterd en uit verveling bij een kaart legster beland. Vrij sombere toekomst. Zal binnen drie weken talrijke gasten in mijn huis ontvangen. Zal een reis over het water maken naar een streek, d.e ik nooit eerder gezien heb. Een groote ver rassing wacht my in verband met mijn zuken. Dat gaat allemaal nog. Moet mij wachten voor een donkere vrouw van middelbaren leeftijd, die mijn weg zal kruisen zal mij ongelukkig maken, wan neer ik haar niet uit den weg ga. Zal hooren van twee sterfgevallen. Zal iets van waarde verliezen. Zal gedurende eenigen tijd moeite hebben, om aan den kost te komen. Een trouw vriend zal van mij vervreemden Twee blonde manneb zullen mij net leven verbitteren. Een hooggeplaatst persoon zal mij ernstige schade toebrengen. Slechts twee kwartjes betaald voor al dit nieuws. Me uitstekend geamuseerd. Ik ben met bijgoloovig. 24 Febr. Met lichte hoofdpijn opge staan. Op de bank in de hall liggen sta- lenboeken benangselpapier. Mijn vrouw verstrooid en pensief. Ik houd er niet van, in zoo 'n geval vragen te stéllen. Geen bijzonder nieuws. 25 Febr. Wat onrustig en onver klaarbaar gedrukt. Mogelijk kou ondei de leden. Heb een doosje Wybertjes ge kocht. i 27 Febr. Den heelen nacht bij tus- schenpoozen van de waarzegster ge droomd. Gevoel van gedruktheid toege nomen. Na kantoor een wandeling ge maakt. Ik ben niet bijgeloovig. 28 Febr. Bij thuiskomst op de trap over een vacht gestruikeld. Deze voor twee dagen nog op de logeerkamer waar genomen. Er worden geen logé's verwacht. Mijn onrust blijkt niet met Wybertjes te cureeren. 29 Febr. De gordijnen van de zij kamer liggen in de keuken op tafel. Ik durf geen vragen te stellen, uit vrees, de waarheid te zullen hooren. 1 Maart. Ben aangezocht, mijn boe kenkast en schrijftafel op ie ruimen. Geen gelegenheid kunnen vinden. De teekenen aan zon, maan en sterren ne men toe. „Het" schijnt meer en meer onafwendbaar.Tk Spreek het woord liever niet uit. 2 Maart. De gasten zijn aangeko men. Zij zijn inderdaad talrijk en bijna zonder uitzondering in het wit gekleed. Alleraardigst toeval. Het is goed, dat ik niet bijgeloovig ben. Denk aan de sterf gevallen enz. 3 Maart. De(schoonmaak) is een feit geworden, dat niet meer door negeeren te ontloopen valt. 4 Maart. Mmet heeft een groenen veeg dwars over haar rug. Niemand ver- verwijdert hem. Morgen moet ik om 8 uur v.m. de slaapkamer ontruimd heb ben voor twee van de gasten. 5 Maart. Iwee witgekleede gasten met sluik vlashaar trachtten mee lapaers en verfpotten binnen te dringen, terwijl ik me nog aan het scheren was. Wat zei dat mensch ook weer: twee blonde man nen zouden meAlweer een grappig toeval, maar niet zoo alleraardigst als het eerste. 6 Maart. Van Willemsen op kantoor een brochure gekregen over occultisme, tweede gezient, voorgevoelens en zoo, meer. Zal ze eerst doorzien. Ze intri geert me. 7 Maart. De donkere vrouw heeft mijn weg gekruist. Ze heet Mina én legt een voorkéur aan den dag voor het dra gen van blauw geruite stoffen. Ze is waterbouwkundige van beroep en demon streerde vanmorgen aan mijn vrouw en aan mij aan de hand van. aanschouwelijke voorbeelden den toestand van een polder land na een dijkbreuk (de gang was het polderland). Door middel van een luiwagen, imiteerde zij aardig 'de opge zweepte golven. Ik maakte een hachelijke reis over het polderland (dat geen land meer was), naar een streek, die ik nog nooit gezien had. Deze streek was het Interieur van mijn studeerkamer. Was er nooit eerder geweest. Het was gruwelijk - een koortsdroom. Herkende niets. Na een haive minuut was ik verdwaald. Toen ik den rechten weg hervonden hadi wachtte mij de verrassing van zakelijken aard. De donkere vrouw en de mijne hadden samen mijn schrijftafel opgeruimd. Het was een groote verrassing. De mijne stuurde de kinderen naar den tuin. 8 Maart. Het eerste sterfgeval deed zich rinkelend hooren. De drijfschaal in de zijkamer. De keuken is geblokkeerd en de klokken staan stil. Ik heb moeite om aan den kost te komen. 9 Maart. ,De spiegel van den salon ls niet meer Overname pit deze rubriek zonder «ohriftcM'kp toe<=t°mming verboden 10 Maart. De brochure gelezen. Zou me nerveus kunnen maken, indien ik bij geloovig was. 11 Maart. Minet is seder Vrijdag niet thuis gekomen. 12 Maart 'Mijn vrouw liet vanaf de,, bovenste tree van de blauwe trap een borstel vol stijfsel op mij vallen. Ik ben erg beschadigd. 14 Maart. Twee dagen voor zaken naar Den Haag geweest. Aardig wat opgeknapt. Bij thuiskomst eeri afschefds- krabbeltje gevonden van enkele der gasten. 156 Maart. Het afscheidskrabbel- tje beantwoord. Ik heb iets van waarde verlorén. Iets blauws. 18 Maart En nog iets (meer gasten zijn aan het krabbelen geweest). 19 Maart En nog iets (Mijn liéve grijns om bijgeloof). 20 Maart. De heele wereld schijnt te krabbelen. Ik zie alles blauw. En rood. Er is één seizoen in het jaar, waarin het den mensch beter is, vrouw te zijn, dan man. JURRJAAN Wij zijn er natuurlijk niet mee tevre den, ons in deze schoonmaak - zonder veel resultaat af te tobben op allerlei on gerechtigheden, we willen onze schat ten ook werkelijk schóón maken en verbeteringen zien. Vlekken alle mogelijke vlekken, waarvoor, we zoo gauw geen raad weten, wanneer we er juist.aan toe zijn, zijn wel de ergste kwelduiveitjes van den schoon maaktijd. 't Is daarom zoo nuttig, eer we beginnen, voor al de exemplaren, die we onder handen willen nemen (ge- woonhjk weten we ze precies uit ons hoofd met oorzaak en ouderdom), het juiste middel uit ie visschen en even aan te teekenen, zoadat we geen tijd verliezen met advies zoeken, wanneer het zoover is. Hier zijn een paar bijdragen voor zoo'n veldtocnt-program. Vlekken op plafonds, veroorzaakt door rook of door een gasvlam, kunnen ver wijderd worden door middel van een schoon flanel en lapje, te bedekken met een dik papje van stijfsel en water. Laat dit er op drogen en borstel het dan luch tigjes weg Kamfer-spiritus op een zachten doek neemt alle vlekken van spiegels en ruiten weg. Hebt u behangsel, dat plaatselijk vuil of bevlekt is, al eens behandeld met ge brande gips? Strooi dat op een zachte flanellen doek en wrijf de bewuste plek vlug en licht. Verfylr'nken op vensterbanken kunnen met heston azijn verwijderd worden. Vlekken op porcelein worden verwij derd door krachtig wrijven met droog keukenzout. Erg vuile bloemvazen worden een kwartier lang in heeten azijn gelegd en daarna in een sterk zeepsop gewassehen. Spoel ze met heet schoon water en droog ze zorgvuldig. Schroeivlekken worden behandeld met een mengsel van gelijke daeien azijn vollersaarcle en soda, die te zarnen ge kookt worden en waardoor een Kieir uitje fijn gesnipperd wordt. Spreidt dit wanneer het geheel koud géwordén is. over de vlek uit, liefst in ie volle zon, laat het er op drogen er. waseh ze aaarua voorzichtig uit met lauw water. Proppen krantpapier zijn onovertroffen om vet en roest te verwijderen van cle stalen deelen van gasfornuizen. Wasch het geëmailleerde gedeelte met heet zeepsop en schrob üe branders met zeer heet soda-water. Pannen, die met asch geschuurd wor den, knappen verwonderlijk op. Daarna met soda-water uitwasschen. Een gevlekte en onsmakelijke gootsteen wordt 's avonds besprenkeld met chloor kalk 'en den volgenden morgen met heet water geschrobd. U zult verwonderd staan over de verbetering en bovendien wordt bü het wegspoelen de pijp gerei nigd en onaangename reuk weggenomen. Vlekken op marmer worden met een dik papje van chloorkalk en water be smeerd, dat na eenigen tijd met zeep sop verwijderd wordt. Gewone vlekken op beenen en ivo ren messenheften worden met schuur zand weggewreven. Verkleurde witte heften worden krachtig gewreven met zuiver citroensap. Vuile pianotoetsen mogen niet met zeepsop gereinigd worden. Lauwe melk is het allerbeste. Als ze geel zyn gewor den van ouderdom, kunt u er een papje van zwavolpoeder, vermengd met een paar druppels water, over uitspreiden. Laat dit drogen en veeg het daarna weg met een vochtigen doek. Vettige vlekken op leeren stoelen worden eerst behandeld met niet-onvlam- bare benzine, daarna worden ze met 'n zacht doekje gewreven met wn druppel van één deel azijn en twee deelen lijn zaad-olie. Gebruik slechts zeer weinig en wrijf na met een zijden doek. Het blad van een tafel, v/aarop iets heets is neergezet, kan gewreven wor den met mosterd-olie en daarna met gewone was. Zijn de witte plekken dan nog zichtbaar, dan kunt u ze betten met een zwakke potasch-oplossing. Veel succes in den heiligen oorlog tegen het vlekken-gespuisl KAJA. Als de zon zieh verzoent Met Vereenzaamde Aard', En een Vrede-feest viert In haar groenende gaard, Broeit iri 't Brein van de Vrouw (en"Joost weet, hoe 't er kwam) Een sinister, onguur Revolu vie-program Als de Lente alom Met haar kwistige hand Wolken bloesem verspilt Over 't wachtende land, Knoeit de Vrouw met vuil sop Morst met soda en zand En wektwolken van stof Met haar meppende hand '0/3 No. 1. Een echt gezellig huishoudschort van gebloemde cretonne of katoen. Voor een flink huishoudschort nemen we liever geen satinet. Het model heeft een recht voor- en rugstuk. Het ondergedeelte wordt ruim aan een band gezet. Het voorstuk op.cfeh band gestikt en het rugpand met twee knoopen en knoopgaten aan den band vastgemaakt. Het schort is afgezet met effen biezen en heeft twee puntzakken. Fig. 2. Rugzijde van het schort. No. 3. Huishoudschool van linnen, ka toen of zephir, een flink japonschort waar we heelemaal inzitten. Langs den voorkant loopt een breed belegstuk, waar van de onderkant tot aan de ceintuur is dichtgestikt. De bovenkant wordt met knoop en knoopsgaten gesloten. Het mo del heeft verder aparte schouderstukjes, breede manchetten met split en opge stikte zakken. ANEMOON. Als Natuur zich weer dost In fluweel en satyn, Zich bekranst, parfumeert Voor 't Verjongings-festyn, Kruipt de Vrouw ln een zak Van geruite katoen, Knoopt een stof lap om 't hoofd O contrasten-seizoen! VETERAAN. Ze worden altijd bewaard „tot de schoonmaak", die heerlijko rommeldiep- ten, büreau-laderi,, waschtafelladen, ba- bykastladen...... Dan zullen we ze met een wel eens grondig opruimen, troosten we ons zelf. Maar byna niemand denkt eraan, aan zoo'n karweitje te beginnen vóór de eigenlijke geweldige kamerdag aangebro ken ls. En als dan 't bewuste meubel aan de beurt ls om onderhanden genomen te worden, begint 't opredderen, veelal op den grond gezeten; 't sórteeren en weife len of iets al of niet kan worden afge dankt, wat natuurlijk allemaal niet wei nig ophoudt. Denk aan schryftafelladen vol brieven, enz. enz.! Houd daarom één of twee dagen, vóór de groote campagne begint, een laden- dag. Inspecteer alle rommelladen van het huis, gooi weg wat geen dienst meer doet, sorteer den inhoud en leg alles los jes, ordelijk bijeen. Natuuriyk behoeven ze niet roerend netjes te worden inge ruimd; dit gebeurt eerst, nadat ze schoongemaakt zijn en van nieuw kast papier voorzien. Maar dat alles zal dan 't werk zijn van eenige oogenblikken. Het systematisch reinigen en opknap pen van de meubels zal tienmaal vlotter verloopen, wanneer 't niet meer onder broken hoeft te worden door 't opredde ren van onderdeelen. Daarom: onder schatten we het gewicht van den laad- jes-dag niet! KAJA. Verhoogt Jen smaak van Uw stam n pot en maakt d o oed- zalm'er du'or er llovrii iu te (li)Bll. Als £(j.aan een soh'ai wat lio- vrii iouvoe-t.-is 't alsoi gij er medr yiee.soh in doet. want Bovi il. b"vat a! het goede van v eesch, Probeeu eens ItoVl'i! bij soóp, gehikt, pastei tjes of gekeokt v.eeseh. sierk teconc n'recrds vlecsch.ces.ng Het model is geteekend voor 88 c.M. bovenwijdte. De naden en zoomen moeten overal nog bij aan. PATROONTEEKENING VAN SCHORT 1. De maten staan ln c.M. langs de ïynen aangegeven. De streepstippellijnen wor den tegen de breuk van de stof gelegd De bovenkanp van den rok moet zeer ruim aan de band gezet worden. maakte schoonmaaksohort, een stuk a's op de teekening, een wat in de breedte uitgerekten hal ven cirkel dus. Het moet groot genoeg zijn om van het voorhoofd tot achter in den hals te reiken en daar ruim bijeen genomen te worden. Zoom den gebogen kant van de stof; stik langs het rechte eind een stuk lint van 3 c.M. breed, waarvan u aan weers zijden een eind over laat hangen, en strik deze einden in den nek over de saamgevatte plooien van het kapje, zoo als' de teekening aangeeft. Kan het een voudiger? KAJA, We maken onzen huisgenooten, spe ciaal den mannelijken, 't laven al zuur ge noeg in deze dagen; laten we dus zorgen er niet op den koop toe nog uit te zien als vogelverschrikkers, en ze zoowel door onze persoonlijke verschijning als door onze verrichtingen op de vlucht jagen! Heel wat coquetter en aantrekkelijker dan de traditioneele om 't hoofd ge knoopte stofdoek, staat dit kapje, dat ons haar tegen stof, vallende kalk enz., beschermt. Het is uiterst eenvoudig van maaksel. Knip van een restje vroolijk- gebloemde cretonne ofsatinet, dat u misschien over hebt van uw eigende- 't Gebeurt nu niet zoo heel dikwijls, dat we na de schoonmaak een kamer totaal vernieuwen, Inrichting, gordy- nen, vloerbedekking en alles! Met de kauken komen we daar eerder toe; 't ls gauwer noodig, minder kostbaar en 't resultaat zoo verbazend opwekkend! Hier ls een ideetje voor de keuze der tinten bU een keuken-vernieu wing. De muren: Pastelblauwe afwasch- bare verf of papier. De zoldering Ivoorkleurig. Het houtwerk: ivoorkleurig, ln har monie met de zoldering. De vloer: Donkerblauw of grijs lino leum. De matten ln een patroon van helgrys, blauw en rood. Meubilair: Effen wit gelakt. Eén van de stoelen, eventueel een overschieten de, niet. bij het ameublement behoo- rende eenling, kan lakrood worden; dit is heel modern en staat alleraardigst. Gordijnen: Ivoorkleurig cretonne of katoen, geruit of gebloemd met blauw en rood. Ook het aardewerk, de pot ten, bussen enz., kunnen gekozen wor den met blauw en roode bloemen. Lykt u dat, geen keuken, waarin u met meer genoegen dan vroeger dat onvermydelijk deel van uw dagtaak zult afwerken? Pannen en ketels van aluminium zijn dikwijls heel moeilijk mooi en blank te houden. Ze mogen immers nooit met so da behandeld worden, omdat ze dan zwartachtig en dof zouden worden. Zelfs 't wasschen met zeer heet zeepsop heeft op den duur dezelfde uitwerking. Om ze weer eens grondig op te knap pen, is de volgende methode zeer doel treffend. Neem een heel styven borstel en giet kokend water (zonder zeep) in de pan, terwijl ge die vlug én stevig boent. Dompel dan, eer het metaal tyd heeft af te koelen, het geheel in een emmer yskoud water en begin meteen weerver- woed te boenen. De plotselinge samen trekking van het motaal maakt alle on gerechtigheden los, en deze kunnen ge- makkeiyk met een borstel verwijderd worden. Erg gevlekte gedeelten van pannen en ketels mogen met een beetje zand of puimsteen-poeder geschuu'-d worden. Zoo- zal tenslotte het heele stelletje er weer voor een poos als nieuw uitzien. KAJA. het thee-servies, wat gemakkelijke stoeien. Als vader dah 's avonds thuis komt, zal hij zeker geen boos gezicht zetten, want moeder heeft zich opgeknapt, de tafel is gedekt en vader kan als altyd knus de "krant lezen. Ook voor moeder zelf is het beter, 's avonds niet meer aan het werk te gaan, maar rust te nemen, dan ls ze 's morgens weer frisch. Op die manier zal de schoonmaak haar zeker lichter val len, en voor de huisgenooten is het niét zoo'n angstwekkende tyd. DINA 't Is aan te raden, met de schoonmaak niet alle kamers tegeiyk omver te halen, 't ls dan overal rommelig, en men weet niet waar heteerst te beginnen. Kamer voor kamer is het beste, en dan is het altijd prettig als we tijdens de schoon maak ergens (b.v. op een klein kamertje) een hoekje inrichten, waar we na den ar beid rustig kunnen zitten. We kunnen daar meteen onze kamerplanten bergen, want die mogen vooral niet verwaarloosd worden. Een tafel, een gezellig tafelkleed,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6