Voornaamste Nieuws DONDERDAG 22 MAART 1928 M Nooit zullen ze veranderen Naar de scheiding DFT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16812 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECIfTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken Een Coöperatieve Bloembollen veiling Mond- en Klauwzeer Het slachtoffer van laffe mishandeling? UITBREIDINGSPLANNEN EN VERKEERSWEGEN IN NOORD-HOLLAND Spaarne-Bank Ergerlijk geval van verwaarloozing en vrijheidsberooving Felle brand te Krimpen aan den IJssel OP HET NIPPERTJE Autobus bijna door den trein overreden Sarcoptes-schurft bij rundvee Schietoefeningen te IJmuiden J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. DE VIER INDISCHE STUDENTEN VRIJ GESPROKEN Zijn de lijken van Hinchcliffe ft miss Mackay gevonden De Nederlanders in het buitenland BUREAUX: NASSAULAAN 49 Teleioon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: vooi Haarlem en Agentschappen; per week 25 ct.: per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN lusscben den tekst 60 ct. per regel. oo Alle abcnné's cp dit blad zijn, ingevolge de\eizekeringsvcoiwaaiden "F Levenslange geheels ongeschii.iheid tot werken door f 7Cfl bij een ongeval met f QCA bij verlies van een hand, 4 IOC tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 OUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen;! vv." docdelijlien afloop1 Lisii." een voet of een oog; f LU. bij ve.lies van een f Eft bij 'n breuk van f duim of wijsvinger; 1 UU« been of arm: been of arm bij verlies v. een andere vinger. Maandenlang hebben ze het dag aan dag van de daken verkondigd, hoezeer ze toch wel „het sectarisme in den aether" verfoei den; hoezeer zij van de politiek in den zen der afkeerig waren en hoe de neutraliteit ook in de radio, het eenig zalig-makend be ginsel was. Gestreden, ja gevochten hebben zij voor die leuzen, met een ijver een betere zaak waardigonze liberalen! En hun pers heeft hun trouw ter zijde ge staan, zonder verpoozen; het fanatisme, dat daarbij naar voren kwfim. deed telkens den ken aan den tijd der „palstaanders" voor de openbare, neutrale school, welke tijd nu ge lukkig voorbij mag'hèeten. Maar zietplotseling hebben ze zich ge wonnen gegeven, hebben ze eieren voor hun geld gekozen! Ze zullen nu oolc „het sectarisme" in den aether gaan uitstorten, zij het dan het vrij zinnig sectarisme; ze hebben hun afkeer voor de „politiek in de radio" overwonnen en ee zullen het voorbeeld, dat anderen hun ge geven hebben, gaan volgen. Niets tegenbeter laat dan nooit! Alleen't is niet erg lief tegenover de liberale en neutrale pers. Eerst hebben ze deze journalisten onop houdelijk de fiolen van hun toom over het sectarisme en de politiek in de radio, mits gaders over den „gekleurden zender" laten uitstorten en nu beginnen ze zelf! Men kan dan ook best merken, dat die journalisten er niet erg op gebrand zijn; ze maken er zoo wat zuur-zoet melding van. Ze weten niet goed of ze lachen of huilen moeten en houden zich voorloopig maar even in de ruimte, wat dan ook het ver standigst is. Trouwens, de beweging gaat uit van mr. D. Fock, den voorzitter van den Vrijheids bond, den man met nog een aantal andere hooge titels en verdragenden invloed en daartegen valt niét veel in te brengen. De liberalen mengen zich dus in het koor van hen, die een gekleurde omroepvergun- ning wenschen. Maar nu moet men eens opletten, hoe ze dat doen! Ze komen het laatst, maar ze nemen al dadelijk het hoogste woord. y Bjj de Radiowet, welke reeds in de Tweede Kamer is aangenomen, werd een Radioraad Ingesteld, welke over de verdeeling van het beschikbaar aantal zenduren een duchtig woord zal hebben mee te spreken. Maar de ..beralen, die door eigen schuld het laatst aan bod komen, kunnen nu in eens niet meer wachten tot de Radioraad er zijn eal; se kunnen niet wachten, „geen dag en geen nacht" en als kleine kinderen jengelen f leden van het voorbereidend comité ('t is er dus nog niet eens definitief!) dat ze de vergunning d a d e 1 ij k voor de zend-ver- eeniging opeischen, zoo het heet, om geen kans te loopen door den Radioraad te wor den achteruit gesteld. Verder voegen ze er maar aanstonds bij, fiat 25 der luisteraars bij hen hoort. Hier heeft men nu weer de liberale heeren in hun element, in hun van oudsher gekende aanmatiging. Eerst willen ze van een gekleurden zender niets weten; ze moeten er niets van hebber en beschimpen iedereen, die er anders over denkt! Plotseling „keeren zij hun rokje om"; zij bekeeren zich tot het sectarisme in den aether! Nu moet de Regeering naar ons voor komt in strijd met alle recht maar ter stond voor hen gereed staan! En ze voegen er maar aanstonds by, hoe ver hunne niet al te beperkt gehouden eischen reiken! Nooit zullen ze veranderen, onze liberale vrienden Het „Noord-Holl. Dagbl." schrijft: Meer dan voorheen hebben wij, om voor onze lezers begrijpelijke redenen, den laat- sten tijd notitie moeten nemen van „De Morgen". En daarbij hebben wij ontdekkin gen gedaan, welke ons indien dit nog noodig ware ten zeerste versterken in de overtuiging, dat de „Morgen"-redactie doel bewust streeft naar scheiding in de R.K. partij, wat vrijwel hetzelfde beteekent als Roomsch-roode samenwerking. „De Morgen" is er, na de St. Michaël- mislukking, op uit om toch maar, koste wat het kosten moet, „democratische" organi saties in het leven te roepen; de redactie is op het lumineuze denkbeeld gekomen, hierbij het nuttige met hetmercantiel- voordeelige te verbinden: ze heeft 'n „Mor gen-liga", een formatie van „Morgei-pro pagandisten opgericht; deze propagandisten moeten abonné's en annonces voor „De Morgen" trachten aan te werven; dat is, kaufmannisch gesproken, heel handig. Maar „De Morgen" gaat verder: zij ad viseert, dat de „Morgen"-propagandisten zich vereenigen tot plaatselijke clubs, die clubs moeten vergaderingen houden en bepaalde onderwerpen natuurlijk van po litieleen aard, bespreken; „Df Morgen" heeft zelfs een apar. hoekje ingeruimd voor agenda's van dergelijke clubsvergade ringen! Zoo traeht men alweer een staatje te vormen in den katholieken partij-staat, zoo blijft men de eenheid belagen, zoo be vordert men de scheiding. Men komt daarbij van kwaad tot erger: „De Morgen"-redactie heeft blijkbaar 'n voorbeeld genomen aan de Weensche socia listen en wil nu zelfs het wape.i van brood roof tegenover eigen geloofsgenooten indien ze niet „Morgen"-gezind zijn gaan hanteeren. Sinds geruimen tijd kan men nu en dan in „De Morgen" een rubriek Liga-adverten ties vinden, waarboven met groote letters de vermaning dat de lezers indien mo gelijk „uitsluitend" bij deze adverteer ders moeten koopen. Leest u het goed? „Uitsluitend". Dus met uitsluiting van andere ook katholieke winkeliers. Wenscher. bepaalde winkeliers, al dan niet in verband met hun gezindheid, niet in „De Morgen" te adverteeren, dan moe ten zij geboycot worden. Van katholieke zijde is er terecht steeds tegen getoomd, dat de Evangelische Maat schappij er een „Protestantsch .adresboek" op na houdt, en dat „De Protestant" gere geld rubrieken geeft van „soliede en beken de Protestantsche zaken", maar wat ge beurt hier? Hier wordt geleidelijk-aan een „Morgen"- adresboek samengesteld; we zullen nu ook in de katholieke partij nog politieke groe pen krijgen, die elkander bevoordeelen of.... boycotten moeten! De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken heeft bericht ontvangen, dat de datum van inwerkingtre ding der gewijzigde Fransche invoerrechten is vastgesteld op 16 Maart 1928. Te Hillegom heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de heeren C. Carlier, J. M. Goemans, G. H. Hermans, John B. Meskers, B. Rijnveld, W. H. Ruigrok, C. J. B. van der Schoot, R. Veldhuijzen van Zanten en J. Wiedemeijer Jr., dat zich ten doel stelt plan nen te ontwerpen tot oprichting van een Coöperatieve Bloembollenveiling. Er wordt met grooten spoed gewerkt, ten einde nog de zen zomer met de veilingen te beginnen. Daar Hillegom en offstreken een zeer groot aantal kweekers en exporteurs telt, meent het comité dat het slagen van een dergelijke in stelling verzekerd is. We komen op deze be langrijke zaak nog nader terug. Raadgevingen door de Holl. Mpij. van Landbouw De heer M. C. van Zanten, secretaris van de afdeeling Haarlem en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, deelt mede, dat. door het Hoofdbestuur van genoemde Maatschappij onderstaand schrij ven is gericht aan de besturen der afdee- lingen en aangesloten vereenigingen: Zooals bekend Is werden In den laatsten tijd hier en daar weder gevallen van mond en klauwzeer aangegeven. Naar wjj verne men worden die gevallen vanwege het vee- artsenijkundig Staatsoverzicht door het tref fen van verschillende maatregelen bestreden. Dit schijnt ons Hoofdbestuur ju'st. Zoolang namelijk slechts hier en daar ge vallen voorkomen is zooals de ervaring leert, bestrijding der zeikte doelmatig, zelfs be staat de mogelijkheid, indien men die spo radisch voorkomende gevallen tijd'g kan achterhalen, de ziekte in de kiem te smoren Zal dit resultaat echter bereikt kunnen worden, dan is het noodig dat ieder voor komend geval direct wordt aangegeven. De veehouders dienen te beseffen, dat directe aangifte de eerste voorwaarde is voor een succesvolle bestrijding en zoowel voor hen zelf als voor hun collega's van de grootste beteekenis Is, Overigens is de aangifte wettelijk verplicht en vervoer van zieke beesten verboden. Na de aangifte wordt vanwege den veeartsenij- kundigen dienst een onderzoek ter plaatse ingesteld, het z'eke dier wordt in observatie gehouden, de veestapel gecontroleerd en den veehouder wordt aangeraden zyn vee te la ten inspuiten. Dit alles geschiedt gratis. Ook de nabu rige veestapels welke worden nagegaan, kun nen gratis worden ingespoten. Wij meenen onze veehouders ten sterkste te mogen aanraden van deze gratis inspui- t'ng te profiteeren en er toe mede te wer ken, dat een veehouder niet door nalatigheid inzake een spoedige aangifte zijn geheelo omgeving in gevaar brengt. Wij zullen het verder zeer op prijs stellen indien uw bestuur en uwe leden zich direct tot het bureau der Maatschappij wenden 'ndien zij meenen, dat vanwege den vee- artsenijkundigen dienst niet met die vlugheid en deugdelijkheid wordt opgetreden die, ge zien de groote beteekenis eener doeltref fende bestrijding, mogen worden verwacht. Wij zijn overtuigd, dat met eventueele op merkingen gaarne ernstig zal worden reke ning gehouden. Met het oog op de zeer groote belangen die voor onzen landbouw op het spel staan veroorloven wij ons een ernstig beroep te doen op Uwe medewerking, opdat zoo moge lijk de verspreiding van het mond- en klauw zeer met al de nadeelen daaraan verbonden worde voorkomen. De 4-jarige kleine, die dood werd gevonden. Zooals wjj reeds meldden, heeft een politie agent in het Zeeburger te Amsterdam Maandagmiddag j.i. een 4-jarig meisje dood gevonden op de stoep van haar ouderlijke woning. Het justitieel onderzoek moet thans hebben uitgewezen, dat de arme kleine ten gevolge van ondergane mishandelingen is gestorven. De politie zal onderzoeken van welken aard die mishandelingen geweest zijn. De justitie heeft toestemming gegeven tot begrafenis van het lijkje. Voordracht van Jhr. C. Reigersman Voor het Departement Haarlem van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel sprak gisterenavond in café Brinkmann, jhr. C. Reigersman, directeur-hoofdinge nieur van den Provincialen Waterstaat in Noord-Holland, over „Uitbreidingsplannen en verkeerswegen, voornamelijk met betrek king tot Noord-Holland". Onder het gehoor bevonden zich mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, wethouder en jhr. v. d. Poll, wethouder van Heemstede. Bij ontstentenis van den voorzitter werd de vergadering gepresideerd door den heer J. C. Peereboom, die mededeelde dat bericht van verhindering de vergadering bij te wonen, was ingekomen van jhr. mr .dr. A Roëll, burgemeester C. Maarschalk, mr. Th. Wesstra, gemeente-secretaris, wethouder Reinalda en den heer J. N. Hendrix, lid van Ged. Staten. De voorzitter heette de aanwezigen wel kom en gaf het woord aan den heer Rei gersman. Na een inleiding, waarin spreker er op wjjst, dat een leiddraad, welke door de Vaste Commissie voor de Uitbreidingsplan nen in Noord-Holland is samengesteld nog niet is uitgekomen, en de Rijks- en Pro vinciale Wegenplannen, welke volgens de Wegenbelastingwet zijn opgemaakt, nog niet in alle deelen vaststaan en zelfs veel kans van wiiziging fiebben, vestigt hij de aandacht op het feit, dat. waar eenerzijds de oppervlakte van Nederland, behoudens de aanwinst door de drooglegging der Zui derzeepolders, constant blijft, anderzijds de bevolking stijgt (in de laatste jaren met gemiddeld 100.000 per jaar) en de toename in Noord-Holland verhoudingsgewijze boven het gemiddelde is. Men zal dus moeten zorgen, dat het steeds dichter bevolkt wor dende land zoo doelmatig mogelijk wordt gebruikt; daarbij zal de Overheid regelend en leidend moeten optreden. Hebben uitbreidingsplannen op goed ge luk plaats, dan ontstaat het gevaar, dat de verschillende landen, welke bij de ontwik keling eener gemeente, een gewest en in het algemeen van het geheele land een rol spelen, niet behoorlijk tot hun recht komen en dat hoogst ongewenschte toestanden, zoowel economisch, stedebouwkundig, hy giënisch, als op aesthetisch gebied ontstaan, welke later, niet dan na kosten van groo te opofferingen uit de openbare kas en in vele gevallen zelfs geheel niet hersteld kunnen worden. Vrijwel geene gemeente kan bij het ma ken van een uitbreidingsplan uitsluitend met hare plaatselijke belangen rekening honden, want b.v. het verkeer, de mogelijk heid tot vestiging van industrie en het be houd van natuurschoon, zijn belangen, die verder strekken dan de gemeentegrens. Men dient de uitbreiding dus in grooter verband te zien en komt zoodoende tot gewestelijke plannen. Dit is reeds eerder in Engeland, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Duitschland ingezien. De grenzen van die gewestelijke plannen vallen uit den aard niet samen met gemeente- of provin ciale grenzen, maar toch kan in de prac- tijk binnen het verband van eene Provin cie met vrucht aan de totstandkoming van een gewestelijk plan worden gewerkt. Bin nen de grenzen der gewestelijke plannen teekenen zich bepaalde streken af, die als geheel kunnen worden beschouwd; voor Noord-Holland b.v. de dftinzoom van Ken- nermerland, het Gooi, de Zaanstreek, Am sterdam en omgeving. Eet opmaken van gewestelijke plannen dient aan het samenstellen van uitbrei dingsplannen en wegenplannen vooraf te gaan. doch de meeste gemeenten hebben reeds uitbreidingsplannen, en de behoefte aan wegenplannen is reeds eerder dan die aan gewestelijke plannen gevoeld en begre- ien. Ten opzichte van de gewestelijke plan nen is echter toch nog veel te bereiken bij de herziening der uitbreidingsplannen en de nadere uitwerking der wegenplannen. Verder deelde spreker in het kort nog een en ander mede over enkele streekplannen in Noord-Holland en besprak de in die Pro vincie bestaande wegen- en kanalenplan- nen. Vervolgens stond hij stil bij de wettelijke middelen, die der Overheid voor het ver krijgen van een ordelijk en rationeel ge bruik van den grond ter beschikking staat en wees op het verschil tusschen de oor- snronkeliike redactie van de Woningwet en de wiizi.ging, die daarin bij de herz'ening van 1921 is gebracht, waardoor een uit breidingsplan van een „bebouwingsplan" geworden is een „bestemmingsplan" In het rapport over de wettelijke rege ling van het gewestelijk plan, in 1924 uit gebracht door een Commissie uit de Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten en het Nederlandsch Instituut voor de Volks huisvesting. wordt aanbevo'en het maken van gewestelijke plannen bij een nieuwe wettelijke regeling te leggen in de handen van daartoe in het leven te roepen gewes telijke raden. Dit denkbeeld heeft ernstige critiek ontmoet. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben nu getracht aan de hand van de bestaande wettelijke regeling het beoogde doel te bereiken door benoeming van een Vaste Commissie voor Uitbreidingsplannen, wier taak het is Gedeputeerde Staten bit te staan in de vervulling van de hun bij art. 31 en 32 der Woningwet opgedragen taak. Tenslotte somde spreker een aantal pun ten op, waaraan bij het maken van een uitbreidingsplan de aandacht zal moeten worden geschonken, al&: het bestaande en toekomstige karakter der gemeente, de ontwikkelingsmogelijkheden, de bodemge steldheid en den waterstaatkundigen toe stand: de aansluiting van de uitbreiding aan de bestaande bebouwing, de aansluiting aan omliggende gemeenten, het natuur schoon, de verkeerswegen te water en te land, den omvang en den aard der in het uitbreidingsplan op te nemen terreinen, de wiikindeeling, karakter der bebouwing, de plaats der openbare gebouwen, pleinen, markten, enz., de gelegenheid tot ontspan ning in de open lucht, de wijze en afvoer van regen en rioolvocht, de afmeting en verkaveling der bouwblokken, enz. Bij deze punten gaf spr. telkens eenige toelichting. De wegen moeten blijven dienen voor het verkeer en niet om er aan te wonen. Het bouwen langs wegen heeft het nadeel dat het toezicht op zulk een langgestrekte be bouwde streek bezwaarlijk wordt, het aan leggen van rioleeringen en andere geleidin gen moeilijker wordt, enz. Na aldus de algemeene beginselen van het onderwerp te hebben behandeld, sprak de inleider de hoop uit de zware taak der Overheid in deze waardeering mocht vin den bjj het gehoor. (Applaus). Na de inleiding werd gepauzeerd. Vervol gens was er gelegenheid tot gedachtenwis- seling. De heer Teding v. Berkhout vroeg of oe Gewestelijke Commissie zuiver ambtelijk is, of dat er ook vertegenwoordigers van indu strie, A.N.W.B., Heemschut, e. d. zitting ln hebben. De heer Reigersman antwoordde, dat de Commissie bestaat uit vaste en bijzondere leden. De commissie is voor practisch nut reeds te groot, hetgeen een bezwaar is om vertegenwoordigers van de Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten e.d. op te nemen, terwijl men juist spoed wil betrachten. De commissie is onderverdeeld in een techni sche en administratieve commissie. De heer Teding v. Berkhout bleef het een bezwaar vinden dat bijv. geen vertegen woordigers van de Kamet van Koophandel in de commissie zijn opgenomen. Op de vragen van mr. Heerkens Thijssen antwoordde de inleider dat de Provincie voor het onderhoud van wegen gebonden is aan een zeker aantal KIM. (in verband met de Wegenbelasting) en dat andere we gen dus door andere lichamen (gemeente, polderbestuur) moeten worden onderhou den. Naar aanleiding van de vragen van den heer Guépin, algemeen voorzitter der Mij., zeide de heer Reigersman, dat de wetgeving er aan tegemoet komt dat een buiten, op genomen in een uitbreidingsplan, door den fiscus als bouwterrein wordt aangeslagen. Het algemeen belang eiseht voorts, dat men erin berust dat een bepaald stuk grond als bouwterrein wordt aangewezen en een an der stuk niet. De gewestelijke Commissie is vooral een adviseerend lichaam. Spr. heeft zich verzet tegen instelling van nog een publiekrechte lijk lichaam, terwijl er reeds te veel autori teiten in ons land zijn. De heer Teding v. Berkhout vroeg of de gewestelijke Commissie een streekplan maakt, waaraan de gemeenten zich moeten aanpassen, of dat zij slechts gemeentelijke plannen goedkeurt of verwerpt. De heer Reigersman antwoordde dat het zuiver een adviescommissie aan Ged. Sta ten is. Ged. Staten behouden dus de beslis sing en de autonomie der gemeente wordt door de Gewestelijke Commissie niet aan getast. De heer Hardenbroek merkte op, dat door den aanleg van een spoorbaan langs het Noordzeekanaal, een behoorlijke indu strie tusschen Velsen en IJmuiden zich niet kan ontwikkelen. Spr. vroeg of het niet beter was een wa terweg buiten Haarlem (SpaarneRing vaart) aan te leggen, voordat het gedeelte rijksweg HaarlemLiedebrug is geasfla- teerd. Spr. maakte in dit verband eenige opmerkingen over de havenrechten-politiek van Haarlem, en vroeg of er aansluiting is •van de provinciale wegen met Utrecht, in verband met de verbinding tusschen Haar lem en het Oosten. Spr. heeft met verbazing gehoord, dat er stemmen uit de vergadering zijn opgegaan om door de Overheid te laten decreteeren dat bijv. een buitenplaats een buitenplaats blijft. Spr. vindt het een grove onbillijkheid dat men niet door de gemeenschap laat be talen wat ten behoeve der gemeenschap wordt aangewend; wanneer dus over een buitenplaats ten behoeve der gemeenschap wordt beschikt, moet de eigenaar behoorlijk schadeloos worden gesteld. De heer Reigersman antwoordde dat de laatst gestelde kwestie niet tot het onder werp van dezen avond behoort. Niet ieder een kan steeds tevreden gesteld worden, ook niet wat betreft de waarde van zijn grond. Spr. gelooft dat door instelling van een publiekrechtelijk lichaam, dat voeling zal houden met gemeentebesturen, waterschap pen e.a., nog meer wrijving en energiever lies zal komen, dan reeds het geval is. De voorzitter vroeg of het mogelijk is dat de samenvoeging van de gemeenten in de Zaanstreek nog eens een feit wordt. Hierop antwoordend, zeide de heer Rei gersman, dat hem niet gebleken is, dat deze gemeenten één doel en ideaal nastreven; de animositeit tusschen de gemeentebesturen is er vaak groot. De voorzitter stelde voor de beantwoor ding der door het Hoofdbestuur gestelde vragen over dit onderwerp, over te laten aan het bestuur. Hiertoe besloot men. Spr. dankte vervolgens den inleider voor zijn heldere uiteenzetting van het onderwerp en sloot de vergadering. 6 dividend Naar wij vernemen zal door Commissaris sen aan de algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. de Spaarne-Bank te Haarlem worden voorgesteld het dividend over het jaar 1927 te bepalen op 6 F.en 56-jarige vrouw door haar zoon en schoondochter mishandeld en acht dagen op een privaat opgesloten. Aan den Snippeling bij Deventer heeft een ergerlijk geval van verwaarloozing en vrijheidsberooving plaats feehad, waarvan een 56-jarige gehuwde vrouw het slacht offer werd. Gisteren heeft de marechaussee te Deventer ingegrepen, tot mogelijke red ding van de in jammerlijken toestand ver- keeiende vrouw. De toestand dezer treurige aangelegenheid is als volgt: Aan den Waterdijk te Snippeling woont het echtpaar S., waarbij een paar jaren geleden een zoon en schoondochter kwamen inwonen. De verhouding tusschen de schoondochter en de oude vrouw S was voortdurend slecht. De oude vrouw schijnt wat achterlijk te zijn, doch, blijkens medi sche verklaring, in geen geval krankzin nig. Eenigen tijd geleden moest de politie reeds ingrijpen, omdat de vrouw was mis handeld en sedert deswege veroordeeling was gevolgd, werd de vrouw behandeld op ongelooflijke manier. Gedurende 8 t 10 dagen was ze thans opgesloten, wat buren hadden waargeno men, hoewel van hulpverleening geen sprake kon zijn om verschillende redenen. Giste ren heeft de marechaussee haar verlost uit haar ..cel", n.l. een privaat, aangebracht in den koestal. Dat hokje heeft een breedte van 75 c.M., een hoogte van 1.45 M. en een lengte van 2.15 M. De zitplaats was het privaatdeksel en ook stond er nog een ledige, oude stoof. Verder was er nog een leeg groentenblikje, waarin aan de opge slotene af en toe wat water werd gegeven en een kop met wat koffie er in. De ruimte had een venstertje, groot 29 bij 21 c.M., met gaas bedekt en 't glas was witgekalkt, om te beletten, dat men van buitenaf de ongelukkige zou kunnen zien. 's Morgens vroeg al werd de vrouw uit het bed gehaald en opgesloten en 's avonds om 8 uur weer uit het hok genomen, om dan in bed te worden gestopt, d.w.z., in een bedstede, op stroo, waarop 'n paar zakken. Het armelijke, vervuilde wezen was gis teren, toen zij werd bevrijd, totaal ver kleumd, met blauw opgeloopen handen. De thuis zijnde huisgenooten, n.l. haar echtge noot en haar schoondochter, beweren, dat het opsluiten noodzakelijk voorkwam, om dat anders de oude vrouw „weg zou loopen". Verder onderzoek wees uit, dat van nij pende armoede bij deze menschen geen sprake is. De oude S. heeft een boerderijtje in eigendom, dat wel niet veel zal opleve ren, doch zjjn inwonende zoon is te De venter werkzaam en heeft daaruit geregel de, hoewel niet groote inkomsten. Vandaar dat de gemeente Diepenveen, waartoe S. behoort, niet bereid is tot steunverleening. De dokter, die het geval kent, verklaarde, dat directe hulp noodig was, wilde men de arme vrouw redden. Daarom greep de ma rechaussee in. De echtgenoot van de ongelukkige wordt, naar de „Msb." verneemt, vervolgd wegens gepleegde vrijheidsberooving. Daarbij werd S. gesommeerd eenig geld te geven, voldoen de om de vrouw gedurende een week on derkomen te verschaffen bij een zuster van haar, wonende te Linde, gem. Diepenveen. Een landbouwer in de buurt heeft de stak kerd op een wagen daarheen vervoerd. De vrouw, Gerritje S. geboren R., nam als haar heele bezit aan kleeren een rok, een hemd, een beddezak en een paar schoenen mee. Gistermiddag omstreeks 3 uur is te Krim pen aan den IJssel door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het café van W. Dek ker. Het aangrenzend perceel van den bakker W. Zwienen, hetwelk evenals het café van D. met riet is bedekt, ging in vlammen op, zoo ook het café. De brandweer was spoe dig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat beide perceelen tot den grond toe af branden. Alles was laag verzekerd Gisteren is te Oegstgeest een aantal pas sagiers van een Broclcway-autobus van Lei den naar Haarlem, aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de bus den spoorwegoverweg passeer de, naderde op korten afstand een sneltrein AmsterdamRotterdam. Door vol gas te geven, bereikte de bestuurder tijdig de an dere zijde van den overweg. Op hetzelfde oogenblik passeerde de trein. De overwegwachter zeide, dat hij de hoo rnen niet had neergelaten, omdat de sig nalen niet behoorlijk gewerkt hadden. Men weet, dat de vooral bij schapen voor komende sarcoptes-schurft hier te lande ook wel bij koeien voorkomt, zulks in tegenstel ling met de voordien algemeen heersehende meening, dat deze parasiet niet gevaarlijk was voor rundvee. Dit biykt trouwens uit titel III artikel 7f van de Veewet, waar n.l. gezegd wordt, dat de daarin vervatte bepalingen tot wering en bestryding van besmettelijke veeziekten toe- passelyk zyn o. a. op: „de schurft (sarcop- tes- en psoroptes-schurft) by schapen, geiten en eenhoevige dieren", m. a. w. is de wet gever indertyd uitgegaan van de nadien on juist gebleken veronderstelling, dat de sar coptes-schurft bu runderen niet voorkomt. Aangezien echter gebleken is, dat hier en daar nogal eens koeien aan deze ook voor den mensch gevaariyke ziekte lyden, moet zich wel de vraag voordoen, of de tyd niet is gekomen, da* van overheidswege ook hier tegen maatregelen worden genomen. Dezer dagen is de kwestie na een inlei ding van den Haarlemschen dierenarts G. flohil besproken in de afdeeling Noord- Holland van de Maatschappy voor dierge neeskunde; men was het daar weliswaar al gemeen over eens, dat er iets gedaan moet worden, doch over het „hoe en wat", waren de meeningen nogal uiteenloopend. Wanneer men ook runderen in de desbe treffende bepaling der Veewet-1920 wil zien opgenomen, dan zal dat, gei ijk elke wets- wyziging, betrekkeiyk veel tyd kosten, zoo dat het wellicht aanbeveling zou verdienen, in de gemeenteiyke verordeningen op het houden van veemarkten een bepaling op te nemen, waarbü verboden wordt, runderen, ïydende aan sarcoptes-schurft, ter markt te brengen. Wellicht, dat daardoor reeds een doelmatige bestryding der gevreesde ziekte voorloopig zeer bevorderd zou worden; ge- vréésd, omdat door den hevigen jeuk de melkgift der dieren achteruitgaat en omdat de melkers zich dikwijls besmetten en dan zelf schurft krygen. Op 29 en zoo noodig op 30 of 31 Maart a.s. zal worden geschoten met geschut van het fort IJmuiden, aanvangende te 9 uur. Op het fort zal van één uur voor den aanvang, tot het einde der schietoefeningen, een roode vrag geheschen zyn. De onveilige sector wordt begrensd door een iyn, getrokken van het fort in Weste lijke richting door den lichtopstand op het Noorderhavenhoofd en door een lyn ge trokken van net fort uit in Noordelyke richting over de Kerk te wyk aan Zee. De sector is onveiling tot op een afstand van 9 K.M. en tot op een hoogte van 600 Meter. De Tweede Kamer heeft de besprekingen over de motie-Kleerekoper inzrke afschaf fing van de doodstraf in Ned.-Indië be ëindigd. Heden stemming. De reis van de „Schnttevaer". De gevangenhouding van mr. L. P. D. te 's-Gravenhage is bevestigd. Nadere bijzonderheden omtrent de rooving van 25.000 te Rotterdam; ze was te voren geheel in elkaar gezet. Te Amsterdam is overleden de bekend ac trice mevr. W. E. J. van der Lugt Mclsert. Ministerieele beschikkingen betreffeilde den uitvoer van vlees-jhwaren en de toepas sing van de keuringsvoorschriften. Geruchten gaan, dat de lijken van Hinchcliffe en miss Mackay en Mairte (Amerika) gevonden zyn. De vier Indische studenten, die terrecht hebben gestaan, verdacht van opruiing, zyn vrygesproken. De Russische voorstellen in de voorberei dende Ontwapenings-Commissie. Zoebkov, de man van prinses Victoria, uit gewezen uit België. Een bouwwerk ingestort te Mückenberg. Elf dooden. Massabetooging van werk- en dakloozen en studenten in Denemarken. Het secretariaat van den Volkenbond zai deelnemen aan de „Pressa". Arbitrale uitspraak in het conflict by de Duitsche rijksspoorweg-maatschappy. Een lawine in Salzbnrg; 13 slachtoffers. Barometerstand 9 uur v.m. 750. Vooruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.47 uur. Hoogste barometerstand 772.9 mM. te Haparanda. Laagste barometerstand 731.6 mM. te Reichsjavik. Verwachting: Matige tot zwakken Z. W. tot Z. «O. wind, zwaar bewolkt of betrok ken, waarschyniyk nog regen, zachter. De strafkamer der Haagsche rechtbank heeft heden de vier Indische studenten, Mo hamad Hatta, Sastro Admidjojo, Adiningrat en Pamontjak, die terecht hadden gestaan, beschuldigd van opruiing tegen het Neder landsch gezag, van het hun ten laste gelegde vrygesproken. Zooals men weet, waren de vier studenten, tegen wie het O. M. gevangenisstraffen van 3, 2J4 en 2 jaar had geëischt, reeds door de Haagsche rechtbank voorloopig in vryhei»' gesteld. Een British United Press telegram geeft volgens het „Hbld." het bericht uit het Amerikaansche blad Portland Evening News dat er twee ïyken zyn gevonden op een berg by Patten in Maine. Naar men aanneemt zyn het die van kap. Hinchcliffe en miss Mackay. Ook de internationale nieuwsdienst seint uit New York, dat er een vliegtuig gevallen is op een berg 25 myi noordeiyk van Greenville Junction naby het Moosheadmeer in Maine. Op den morgen dat Hinchcliffe in Amerika had moeten aankomen werd daar het geluid van een vliegmachine gehoord. Reuter seint daarentegen uit New York d.d. 21 Maart, dat elke bevestiging van het bericht over het vinden der twee ïyken by Patten, ontbreekt. Gisteren werd te Brussel een gecombi neerde ergadering gevhouden van het be stuur van den Bond van Nederlandsche Ver eenigingen in België en afgevaardigden van het Comité van Actie voor Frankryk, be treffende het wetsontwerp tot het heffen van belasting van Nederlanders in het bui tenland. Eenstemmig werd besloten de actie tegen het rompontwerp krachtig voort te zetten, zoowel door het richten van een gemeen schappelijk adres aan de leden van de 2de Kamer der Staten-Generaal of anderszins

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1