VRAGENBUS. VARIA UIT HET RADIO-LABORATORIUM. Tegen verontreiniging van spoorweg-coupe's LUCHTVERKEER. Het nieuwste passagiersvliegtuig der Lu ft Hansa Een nieuwe aanval op het wereldsnelheidsrecord Lady Bailey, mag niet alleen over Afrika vliegen RADIO-NIEUWS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vierde Blad Vrijdag 23 Maart 1928 Golflengten, die „uit wandelen gaan" 880.000 Pond sterling voor één jaar VERKEER EN POSTERIJEN Niet gehoorde signalen EEN ONDERHOUD MET JEAN SIBELIUS maar bovendien komt ook de veiligheid in niet geringe mate in het gedrang, wannee: iedere automobilist voortdurend in ge var,, verkeert, wegens de „signalen die hem nie bereiken". Een economisch verkeer, zoowel als die veiligheid op den weg eischen een toestel, dat den bestuurder van een auto in staat stelt, om in de voor hem meest ongunstige om standlgheden de signalen te bemerken var. een achterop komenden wagen, die voorbi. wil rijden. Zoo'n toestel bestaat nog niet maar er wordt nu een ernstig poging gedaar. om in de bestaande leemte te voorzien. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder land, heeft het initiatief genomen tot het uitschrijven van een openbare prijsvraag. In onderlinge samenwerking met de K.N A.C. en den B.B.N. is een commissie van deskundigen benoemd, waarin vertegenwoor digers zitting hebben van deze 3 organisaties die de belangen van het verkeer dienen en deze Commissie zal de antwoorden onderzoe ken op de uitgeschreven prijsvraag, waarvan de voorwaarden reeds elders zijn bekend ge maakt. Prijzen worden uitgeloofd voor het beste apparaat waardoor een signaal op een af stand van 50 M. kan worden geboord (of op andere wijze waargenomen) door dengeen die in een volkomen gesloten wagen, of ge sloten bestuurderscabine op den weg rijdt, Wanneer een dergelijke nuttig apparaat kon worden bedacht, zou dat van groote practi- sche beteekenis zijn, de veiligheid van den weg zou er grootelijks mee zijn gebaat en de oplossing van het moeilijke verkeersprobleem zou er door vereenvoudigd kunnen worden. Naar aanleiding van ingekomen klachten heeft de directie der Nederlandsche Spoor wegen, naar „St. Christoffel" meldt, bij dienstorder aan haar personeel bekend ge maakt, dat met de grootste gestrengheid moet worden opgetreden tegen reizigers, die de coupé's door spuwen, achterlaten van vruch- tenschillen of anderzins verontreinigen of be vuilen. Op uitnoodiging van den vertegenwoor diger te Amsterdam, den heer Werner, hebben wij gisteren op het vliegstation Schiphol het nieuwste passagiersvliegtuig van de Deutsche Luft Hansa A. G. bezich tigd, dat hier voorloopig nog voornamelijk voor het maken van wat vlagvertoon is neergestreken. „Een wagen met vleugels," was onzen in druk, toen wij ons den geweldigen grijzen kolos, die door de Junkers Werke van het bekende Dur-alluminium is vervaardig, heenliepen. De bestuurder van dit lucht monster welke minder vleiend klinken de benaming alleen op de afmetingen doelt! de heer Hans Wende, kleine, kit tige figuur, die er reeds een half millioen kilometers op heeft zitten, deelde ons over deze „D. 1310" een aantal bijzonderheden mede, waarvan wij de voornaamste laten volgen. Het vliegtuig wordt voortbewogen door drie Jupiter-motoren, van 450 P.K. elk. Aan passagiers en goederen kan 't een gezamen lijk gewicht van 8100 kilogram meenemen. Indien slechts twee van de motoren wer ken, kan het binnen twee minuten een hoogte van 200 Meter bereiken. De piloot, die in een gesloten stuurcabine zit een unicum! kan de verschillende handles zeer gemakkelijk bedienen; mocht een der zijmotoren een defect krijgen, dan heeft hij het toestel nog volkomen in zijn macht, omdat het richtingsroer verstelbaar is en hij, door daarmede te manoeuvreeren, weet te verhoeden, dat zSjn machine draaien gaat. Ook zijn verschillende stabilisatie- vlakken aan den staart verstelbaar, zoodat het evenwicht van het toestel bij elke weersgesteldheid verzekerd is. Behalve den bestuurder, behooren ook een monteur en een telegrafist, die zijn plaats achter de bestuurderscabine heeft, tot de bemanning; laatstgenoemde bestrijkt met zijn apparaat een gebied van 400500 Ki lometer. De spanwijdte van dit grootste vliegtuig der maatschappij bedraagt niet minder dan een en dertig en een halven meter, wat zijn oorzaak vindt in het feit, dat de romp breeder gebouwd is dan die van de andere vliegtuigen der Luft Hansa. Er kan benzine voor een vlucht van duizend Kilometer aan één stuk worden meegenomen. Bij een der proefvluchten langs de zijden van een denkbeeldigen driehoek werd een maxi mum-snelheid van 204 Kilometer geregi streerd; de gemiddelde snelheid is 160170 Kilometer. Het benzineverbruik bedraagt 180300 Liter per uur. Het vliegtuig kan vijftien passagiers mee voeren; de cabine is buitengewoon geriefe lijk ingericht. De zitplaatsen, die met bruin leer zijn bekleed, gelijken kleine clubfau teuils. De bestuurderscabine is geheel ge scheiden van die der passagiers; zelfs ont trekt een allumlnium wand haar geheel aan het oog. „Dat is maar goed ook," lachte de heer Wende, „want, hoewel ik van mijn oassagiers geen kwaad wil spreken, tref ik daaronder vaak vreemde personages aan Het is in andere vliegtuigen wel gebeurd, dat een pasagier een landkaart, die ik ge durende de vlucht naast mij had neerge legd, eenvoudig wegnam! En dan zijn er, die meenen, dat ze in een taxi zitten en hun „chauffeur" telkens komen vragen, waar ze eigenlijk zijn!" Tijdens de korte* proefvlucht, welke wij met de D. 1310 maakten, viel het ons op, boe betrekkelijk weinig men in dit toestel van het lawaai der motoren ondervindt, terwijl voorts de machine „zoo vast bleek te liggen," dat men er rustig in kon heen en weer wandelen. Mevr. Wilh. v. d. Horstv. d. Lugt Melsert r Zij is vermoedelijk bestemd voor den dienst BerlijnWeenen zonder tusschen- landing, misschien zal zij ook den Zondags dienst BerlijnParijs waarnemen. Vanmid dag brengt piloot Wende haar naar Lop- den. Uit Londen wordt gemeld: Vrijwilligers van de Royal Air Force-bestuurders worden opge roepen voor den aanval op het wereld-snel heids-record, dat binnen zes weken moet ge maakt worden op het Calshotterrein. Men verwacht honderden aanbiedingen. De vlieger, die lichamelijk en geestelijk in de beste con ditie is en de meeste ondervinding heeft in snelheidsvluchten, zal gekozen worden. Het toestel, dat gebruikt zal worden, is een Super marine Napier S 5, gelijk aan dat, waarmee wijlen luitenant Kinkead zijn laatste poging verrichtte. Reuter meldt uit Cairo: Lady Bailey, die, komende van Engeland, het plan heeft, om haar vlucht alleen te vervolgen in haar kleine vliegtuig, krijgt daarvoor geen toestemming van den Britschen resident. Haar vliegtuig biedt slechts plaats voor één persoon en daar om mag ze slechts verder, wanneer een ander vliegtuig haar vergezelt. Ondertusschen is haar vervoermiddel achter slot en grendel ge zet in den hangar te Hellopolis. Vr.: Kunt u mij zeggen, waar de gemeen' telijke bank van leening in Amsterdam is en welke dagen en uren zij geopend is? Antw.: Hoofdkantoor O. Z. Voorburgwal 300, geopend van 10 tot 3 mv. Vr. Kunt u mij het adres of den naam van een R. K„ liefst gemengd zangkoor of Tooneelvereeniging opgeven en nog gaarne vaneen eerste rangs R.K. gymnastiekclub, en mij eenige inlichtingen over een bestaan de tennisclub geven? Antw.: 1. Een R.K. gemengd zangkoor be staat niet. Wel echter de R. K. mannen- zangvereeniging „Sint Caecilia." Wendt u hierom bij Rector J. P. J. Kok, Dennenweg 4, Bloemendaal. Repetitiegebouw „St. Bavo." Voorts bestaat de R. K. mannen-zangver- eeniging, directeur Jan Nibbering, Kamper singel 48. Repeteert in Café Central, alsmede de kerkkoren in de onderscheidene paro chies. 2. Tooneel: Tooneelfonds Pleter Langen- dijk. Leider: G. Nielen, Tetterodestraat 90. Rederijkerskamer „Alberdingk Thym." Re gisseur, G. Nielen, Tetterodestraat 90. 3. Gymnastiek: Haarl. R. K. Gymnastiek vereeniging „Ursus," directeur-leeraar H. M. v. Rijn, Ged. Oude Gracht 94. Oefenavond Heeren: Vrijdag van 8—10 in voormalig Zander-Instituut, Badhuisstraat. R. K. Sportvereeniging „Leonidas," voor zitter G. Goemans, Rijksstr. 20. Een Katholieke Tennisclub is ons niet be kend. Vr.: Wat is de kortste weg per fiets van Sassenheim naar Assendelft en hoeveel K.M.? Antw.: Sassenheim, Lisse, Hillegom, Ben- nebroek, Haarlem, Spaamdam, Assendelft. Afstand 33.5 K. M. Vr.: Wat is de kortste en mooiste weg per luxe-auto van Lisse naar Venlo (L.). Hoe veel K.M. is dat? 2. Idem van Lisse over Eindhoven naar Venlo? Hoeveel K.M. Antw.: Lisse, Nieuw Vennep, Kudelstaart, De Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Breukelen, Maarssen, Utrecht, De Bildt, Zeist, Rijsenburg, Driebergen, Doorn. Leer- sum, Ameringen, Eist, Rhenen, De Grebbe. Wageningen, Renkum, Heelsum, Ooster beek, Arnhem, Elden, Eist, Lent, Nijmegen, Malden, Mook, Plasmolen, Gennep, Heyen, Afferden, Heukelom, Arcen, Velden, Venlo. Afstand 186 K.M. Antw. 2.: Lisse, Brug Leiderdorp, Groe nendijk, Hazerswoude, Waddinxveen, Gouda, Haastrecht,Vlist, Schoonhoven, Nieuwpoort. Goudriaan, Slingeland, Schelluinen, Go- rinchem, Woudrichem, Rijswijk, Giessen, Neer-Andel Op-Andel, Veen, Spijk, Wijk. Aalburg, Heusden, Herpt, Haarsteeg, Vlij men, 's-Hertogenbosch, Hintham, Berlicum, Heeswijk, Dinther, Veghel, Erp, Gemers. Bakel, Deurne, Stat. Helenaveen. America, Horst, Venlo. Afstand 185 K.M. Vr.: Voor hoelang moet men een los werk man bij ziekte uitkeeren, en hoeveel pro cent? Antw.: Bij ziekte gaat het loon korten tijd door, bijv. 8 of 14 dagen. Vr. van W. te H. Antw.: Als u die zaak eens aanhangig maakt bij den Armenraad, dan komt het prachtig in orde. Wonen de onwilligen in Haarlem? Vr. omtrent loten. Antw.: Geen enkel is uitgeloot. Vr.: Wanneer werd „Flora" in de Amstel- ctraat te Amsterdam opgericht? Antw.: Ons niet bekend. Wellicht dat de directie u aan dien datum helpen kan. Vr.: Mijn vader en moeder zijn in No vember overleden. Nu is er los geld, maar dat heeft de notaris in zijn bezit en wij zijn met 10 personen erfgenaam en zijn allen mondig, xwee vei blijven er lx: het buiten land, die niet willen teekenen. Hoe moet ik daar ir.ee aan? Antw.: Wend u tot den notaris. Vr.: Als 'n moeder bij een gehuwden zoon in is met haar eigen meubelen, kan de moe der dan verplicht worder. haar melbelen te verkoopen voor de schuldvorderingen voor de zoon, daar deze zelf niet in staat is te betalen? De moeder is weduwe en er staat niets beschreven. Antw.: Men neemt aan, dat de meubelen, die zich in het huis bevinden, van hem bij wien beslag wordt gelegd, ook aan hem toe- behooren, tenzij duidelijk het tegendeel blijkt. In dezen gedachtengang kunnen de meubelen van de moeder dus wel verkocht worden ten bate van de schulden van den zoon. Vr.: Ik heb e eninkomen van 1156; kin deraftrek 200.—; aftrek noodzakelijk le vensonderhoud 1100.hoofdsom 4 opcen ten voor de Provincie en gemeente 4.20, totaal 8.20. Is dit juist voor de gemeente Haarlem. Antw.: Ja. Vr.: Mijn dochter is gedurende 14 jaar als winkeljuffrouw in dezelfde betrekking werk zaam geweest. 21 Maart 1927 heeft zij we gens ziekte haar werkzaamheden moeten neerleggen. Tot hoelang is haar patroon wettelijk verplicht haar salaris door te be talen? Zij ontving haar salaris per maand. Ant.: Bij ziekte gaat het loon gedurende een korten tijd door, zegt de Wet, dat is 8 of 14 dagen, tenzij, dat er natuurlijk bijzon dere overeenkomsten bestaan, b.v. een ar beidscontract. Vr.: Is de overdrachtsom van een huis altijd berekend op 3'A pCt. en ais er erf pacht op is, moet dan de volle som betaald worden, die altijd jaarlijks betaald wordt? Antw.: Uw vraag is niet duidelijk gesteld. Wend U tot een notaris voor deze inlich tingen. Vraag. Kunt u ook het adres opgeven van de overlijdensverzekering g<jn.»amd: War- moeziers-Bos, te Haarlem. Antw.: Brouwerskade 57, Haarlem. Vraag. Waar kan ik inlichtingen verkrij gen voor het bekomen van een betrekking, onverschillig wat. in Oost of West Indië? Anwoord: Wendt u tot het informatie bureau der vereeniging Oost. vu west, Heul- straat 17, Den Haag. Vraag. Als iemand getrouwd is op huwe lijksvoorwaarden en de vrouw heeft een eigen huis en het meubilair is van haar, heeft een deurwaarder van de belasting dan het recht om beslag te leggen op haar meu bilair, als de man belastingschuld heeft? Antw.: Zie voor deze vraag het antwoord op een andere vraag. Vr.: Als iemand 00 p. w. verdient en iij is getrouwd en heeft geen kinderen, hoeveel Rijks-ink.-, Verdedigings- en Gem.-ink. be lasting moet hij dan betalen in Haarlem over het belastingjaar 19271928? Antw.: In Haarlem aan Rijksinkomsten belasting 34,65; aan Verdedigingsbelasting 6.aan Gemeenteijke ink. belasting 49.50. Vr.: Kunt u mij ook namen en adressen opgeven van den cousul en vice-consul van Amerika in Holland? Antw.: Daar u geen plaatsnaam vermeldt, weten wij niet, welke consul u bedoelt. In Amsterdam b.v. is het Amerikaansch con sulaat gevestigd Keizersgracht 473. Voorts bevinden zich consulaten van Amerika in Den Haag, Rotterdam en Vlissingen. Vraag. Kwam de „Shonga", het schip, dat te IJmuiden strandde, van Amsterdam of van Zuid-Afrika? En moest het naar Ham burg? Antwoord. De „Shonga" kwam van Am sterdam, waar het lading gelost had en ging naar Hamburg. Vraag. Als ik lid ben van een Coöperatie en ik bedank als lid, terwijl een half Jaar later de Coöperatie in liquidatie gaat, heeft men dan nog recht op mijn lidmaatschap? En kan men bij faillissement van de Coö peratie beslag op mijn loon leggen? Antwoord. Wij zouden de statuten der operatie moeten zien om een juist ant woord te geven op uw vraag, maar vermoe- ijk behoort u tot degenen, die nog een jaar na het bedanken aansprakelijk blijven. De parachutist, Marcel Gayck, 35 jaar, wierp zich,voorzien van een parachute, die zich tijdens den val niet opende, van den Eiffeltoren. De man stortte neer en was op slag dood. door JOH. SCHNABEL. keiaar. Maar al te vaak wordt 't ontvang toestel beschadigd door de hooge spanning, welke electrisch geladen wolken op onze an tenne induceeren. Om bij event, vergeten van den schakelaar toch safe te zijn, is 't aanbrengen van een z.g. edelgasveiligheid geen luxe; onze antenne wordt dan auto matisch ontladen. Resultaten Wij hebben met dit apparaat van de meest „gebruikelijke" omroepstations (Da- ventry, Huizen. Hilversum, Parijs, Zeesen, Daventry Jr., Brussel, Langenberg) een zeer krachtige ontvangst verkregen. De afstem ming is, zooals gezegd, zeer eenvoudig, daar dit slechts met één trommelschaal gebeurt, welke gelijktijdig twee condensatoren be dient. De Pilodyne afgemonteerd, doch zonder kast DE PILODYNE *t Is een heel handig ontvangtoestelletje, die „Pilodyne", al was 't alleen maar, om dat de afstemming geschiedt door middel ran slechts één knop, terwijl van „korte" of „lange" golven overgegaan kan worden door 't draaien aan een anderen knop. We hebben zoo'n apparaat al 'n tijdje in gebruik en zijn er zeer door voldaan, reden, waarom wij er gaarne een artikel aan wijden. De Pilodyne is een drielamps-ontvanger, uitgerust met de Philips „Wonderserie", een dubbelen condensator en Lewcos-afgescherm- de ingebouwde spoelen. Wat we er allemaal voor noodig hebben, blijkt uit on derstaand lijstje: Aantal Merk Artikel 2 Pilot Condensatoren 1 Trommelschaal 1 Condensator 1 Blokcendensator 1 Blokcendensator 1 Paar veerclips 1 Gloeidraadweerstand 1 Knop 1 Schakelaar 1 Lewcos D.S.P. 2 3 Aermonic Lampvoeten 1 Always Lekw. 3 Mègohm 1 S.C.O. L.f. transf. 1/3 2 -s Allum. hoeksteunen 11 Stekkerbussen 1 Philips Lamp A. 442 1 Lamp A. 415 1 Lamp B. 443 3 Lewcos rollen Glazite 1 Elfa Roosterbatterij Buiten het toestel heeft men dan nog noodig: 1 plaatspanning-apparaat of batterij 1 gloeistroom-accu 1 luidspreker. 't Eerst wordt de ebonieten frontplaat van de noodige gaten en gaatjes voorzien, wat men heel practisch kan aoen met een hand boor. Men meet een en ander eerst zorg vuldig uit en teekent de te boren gaatjes met een puntig mesje op de achterzijde aan (geen potlood!). Na de gaatjes eerst even voorgeboord te hebben, kan men de gaatjes op de vereischte grootte brengen. Het groote gat voor de trommelschaal wordt met be hulp van een figuurzaag uitgezaagd. Hier op monteert men de onderdeelen, welke op de frontplaat hun plaats hebben: dubbele condensator met trommelschaal, gloeidraad weerstand en terugkoppel-condensator. We boren dan nog even de gaatjes in 't smalle strookje eboniet voor de aansluitklemmen en bevestigen dan de verschillende onder deelen op de houten (triplex) grondplaat. Op de eerste plaats dus ,de Lewcos spoelen, waarvan de ebonieten voet met een viertal schroeven wordt vastgezet: de transformator staat rechts onderaan. 't Is nu algemeen bekend, dat de rooster- plaatsverbindingen van de lampen zoo kort mogelijk moeten zijn. Om daartoe in dit ap paraat te geraken, zijn de eerste twee lam pen dus (hoogfrequent en detector) verhoogd opgesteld. Hoe dit is bereikt, geeft fig. I duidelijk weer. De opstand tusschen de af- stemspoel en 't rooster van de l.f. lamp kan hierdoor beperkt worden tot enkele centi meters. Op dit houten brugje vinden we nog den roostercondensator met lekweer- stand. De eindlamp vindt een plaats achter den transformator, naast de houten brug. De opstelling van een en ander blijkt duidelijk uit fig. 2. Een drietal schroeven dienen voor de bevestiging van de ebonieten frontplaat aan de grondplank. Dit alleen is natuurlijk niet stevig genoeg, zoodat we nog voor een extra versterking met hoeksteuntjes moeten zorgen. Het klembordje wordt nu ook vast gezet envoor de helft is 't toestel klaar. Een tijdroovend werkje wacht ons nu nog: het verbinden van de verschillende onder deelen. We vestigen er de aandacht op, dat, tegen inzending van 7 y, cent aan postze gels, bij schrijver dezes, Regentesselaan 240. Den Haag. 'n bouwteekening verkrijgbaar is. Intusschen moge uit 't bovenstaande blijken, dat de constructie buitengewoon eenvoudig is. Wij raden echter event, bou wers aan, aan genoemd adres de bouwplaat aan te vragen, om te kunnen komen tot een volkomen juiste montage. Welke antenne? Is voor een normaal omroeptoestel in den tegenwoordigen tijd een niet te groote an tenne een eisch, nog meer is dit van belang bij de „Pilodyne". Een ééndraads dak-anten ne van 12 tot 20 M. zal in de meeste ge vallen voldoende resultaten opleveren. De storingsvrijheid is bij deze lengte meer dan voldoende, tefwijl de geluidsterkte van de voornaamste omroepstations groot genoeg is voor eiken luidspreker in de grootste huis kamer. Een grootere antenne zal geen noe menswaardige verhooging van de geluid sterkte met zich mede brengen; de selecti viteit zal echter bedenkelijk kleiner worden. Vanzelfsprekend is een goede aardverbin- ding van groot belang, terwijl 't om wille jvan de veiligheid aanbevelenswaardig is, 1 gebruik te maken van een buitenshuis aan- gebrachten antenne-aard-schakelaar. Waar we nu weer in 't voorjaar zitten, mag nog wel eens extra de aandacht gevestigd /or den op de noodzakelijkheid van zoo'n scha- In Rusland wordt door de luisteraars ern stig geklaagd over de golflengten-chaos, die er een alles overtreffenden omvang heeft aangenomen. De interferentie van golfleng ten strekt zich zoowel over de Russische zen ders onderling, als over de Russische en bui- tenlandsche, uit. Nu mag misschien het euvel in de eerste plaats toegeschreven worden aan het feit. dat bij het groote aantal omroepstations in Rusland de golflengten vlak naast elkander komen te liggen, de meeste storingen worden echter veroorzaakt door de onnauwkeurig heid waarmede verschillende zendstations de hun toegewezen golf afstemmen. Het bureau, dat belast is met het toezicht op de maten en gewichten, heeft er nu een nieuwe taak bij gekregen. Dit bureau moet n.l. controleeren of de stations met de hun toe gewezen golf werken en ook of zij er op blij ven. De resultaten van dit onderzoek zijn ver bluffend. Er werden afwijkingen geconsta teerd tot 100 meter, zoowel naar boven als naar beneden. Wat de zaak nog erger maakt, s dat de anders niet constant op deze ver keerde golflengten blijven werken, doch deze eiken dag opnieuw veranderen en door deze „wandelingen" den toestand onhoudbaar maken. Alle Russische zendstations hebben thans een ernstige waarschuwing ontvangen om zich aan de hun toegewezen golflengte te houden en die in geen geval te veranderen. Verder moeten alle stations de in werkelijk heid door hun gebruikte golf bekend maken, opdat men niet genoodzaakt wordt de gedra gingen van eiken zender afzonderlijk vast te stellen. Dat het niet zoo gemakkelijk is orde in dezen chaos te scheppen, zal men begrijpen, als men weet, dat op het oogenblik in Rus- 'and dagelijks 47 omroepstations werken. Deze zijn hoofdzakelijk in de laatste jaren opgericht, daar er in 1925 slechts 5 waren. Dan zijn er nog 12 nieuwe in aanbouw. Elke groote stad heeft zijn omroepstation, soms meer dan één. Zoo heeft b.v. Moskou 4, St. Petersburg en Charkof elk 2 zendstations. Het aantal luisteraars bedraagt ruim 200.000. Het Engelsche departement van poste rijen zal in staat zijn, over het boekjaar, eindigende 1 Mart 1929, het bedrag, dat aan de Britsh Broadcasting Corporation uitbe taald wordt, te verhoogen. Het zal 880.000 bedragen en overtreft de begrooting voor het loopende jaar met 75.000. Dit feit is vastgesteld bij het berekenen der inkomsten. Van de contributie der luisteraars ont vangt de post eerst 12 pet. voor de innings- kosten. Van het resteerende bedrag ontvangt de omroepmaatschappij 90 pet. wat betreft het eerste milioen ontvangvergunningen, ver der 80 pet. voor het tweede en 70 pet. voor het derde millioen. Zooals wij reeds schreven bedroeg het aan tal ontvangvergunningen eind Februari 2.451.051. Dit aantal neemt nog toe met on geveer 1000 per dag. Een gevaar op den weg. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder land, schrijft ons: Het verkeer op den weg ondervindt iede- ren dag de moeilijkheid dat autobestuurders die een voertuig willen inhalen, vruchteloos hun signalen geven, omdat de voor hen rij dende bestuurders die niet hooren. Een automobilist, die in een gesloten wa gen rijdt, verneemt vaak het waarschuwings- teeken van de achteroprijdende auto's niet of niet tijdig genoeg en die signalen worden vooral voor doovemans ooren gegeven, wan neer ze bestemd zijn voor een bestuurder van een vrachtauto met gesloten cabine, oi van een wagen, waarvan bij het rijden over onze lang niet altijd vlakke en geruischlooze wegen, het geraas der rammelende lading andere geluiden overstemt. Dat het automobielverkeer daardoor be lemmerd wordt en stagnatie ondervindt is duidelijk. Het gebruik van gesloten wagens immers neemt meer en meer toe en zoo komt het, dat het verkeer op den weg met den dag grooter hinder heeft van de be staande onvolkomendheid der waarschu wingssignalen. Het telkens vaart verminde ren, en weei aanzetten bij het inhalen van wagens belemert 'n regelmatig en vlot ver keer heeft een nadeellgen invloed op het benzineverbruik en doet afbreuk aan een economisch gebruik van het motorrijtuig: Het toestel van boven gezien De bekende Finsche componist Jean Sibelius, die dezer dagen in Berlijn vertoefde, heeft aan een medewerker van de ..Berliner Lokal Anzeiger" zijne indrukken, zijne muzikale op vattingen en zijne plannen mede gedeeld. De Finsche vlakte ademt diep, vol vuur, vol verlangen. Het volk klaagt en weent en is beangst over de oogstmislukkingen het eene jaar na het andere, staat in den zo mernacht bewogen rondom de ontstoken St Johannesvuren en trekt zich, droomend van nooit gekend zomergeluk, terug in de koude, besneeuwde hutten, als de vogels, verstijfd door de vinnige ijslucht, stervend uit de boomen vallen. Van deze kracht en melancholie uit zijn Finlandia-toondicht is de gestalte van dezen Jean Sibelius, die in zijn land als een held vereerd wordt. Het hoofd van de oer kracht van een volbloed-mensch; op het voorhoofd, hoog en krachtig, om de kin en om de lippen teekent zich onverwinbare trotsche mannelijkheid; uit zijn oogen en den toon zijner stem spreken alleen zacht heid en menschenliefde. Jean Sibelius, 63 jaar? Wie het niet weet, meent een 45-jarige voor zich te hebben. Een krachtige figuur, groot, kaarsrecht en in 't gezicht nauwelijks een rimpel van na derenden ouderdom. Alleen als hij spreekt, bezielend door den klank van het orgaan, liever te weinig dan te veel zeggend, open baart zich de ervaring van vele levensjaren in vreugde en leed. onder het zon-arme fir mament van Finland doorgebracht. „Ik ben als toerist van Finland over Zwe den naar Duitschland gekomen, om in Ber lijn de beroemde „Philharmoniker", onder leiding van den door mij hooggewaardeer- den meester, Furtwangler, te hooren, waar Franz von Becsey mijn viool-concert voor draagt. Ik kom overigens absoluut niet voor een of andere artistieke opdracht naar Duitschland." Jean Sibelius houdt van Berlijn als zijn tweede vaderland. Hier liggen sinds zijn stu dententijd hij studeerde bij Albert Bec ker zooveel herinneringen, leven zoovele oude relaties. Herinneringen ook aan het Duitsche muziekleven. „Van de klassieken Mozart en Beethoven heb ik veel geleerd; zij zijn mij heilig. Duitschland is het muziekcentrum der we reld en Berlijn zal altijd de stad blijven, waar de jelgd van alle streken uit heen trekken zal, om den diepen zin der muziek te leeren begrijpen. In Finland hoort men gaarne Duitsche muziek. Het begrip Duitsch- Finsche muziekgemeenschap mag geen phra se blijven." „Hoe staat u tegenover de moderne rich ting in de muziek? Beschouwt u ze als vruchtbaar en van blijvenden aard?" Een glimlach speelt bij deze vraag om zijne lippen. Maar dan volgt zonder aarze len en eerlijk het antwoord: „Ik heb waardeering voor Hindemith er Strawinsky, hoewel ik ver van hen afsta en stellig zullen zij als overgangsverschijnselen In de muziek-litteratuur een blijvende plaats innemen." Dat is Jean Sibelius, die achting heeft voor het werk van anderen en maar het liefst zou willen zwijgen, als het over hem zelf gaat. Zoo bescheiden en eenvoudig is deze natuur. „Van mijn plannen vertel ik eigenlijk nooit iets en spreek daar dan ook niet gaarne over." Feitelijk zou hij ook dit keer werkelijk liever niets vertellen. Maar met iets van medelijden in zijn blik zegt hij dan ein delijk: „Ik ben op 't oogenblik bezig met een or- chestwerk en zelfs hier in mijn hotel Iaat ik dat werk niet rusten. Ik zal het weer bij mijn uitgever in Leipzig het licht doen den en het zou mij wel aangenaam zijn, wan neer het spoedig door de „Philharmoniker" in Berlijn werd opgevoerd." Bij sterker aandringen verzekert de mede werker van de „Berliner Lokal Anzeiger", zou ik van Finlands nationalen componist niet meer vernomen hebben over zijn Jons- te muzenkind. In Leipzig zal men straks net de partituur kennis kunnen maken. Dan al men weten, dat Sibelius' weg van zijn vroege werken, van kamermuziek en koor werken over de muzikaal innig aangevoelde e-moll-Symphonie en de overige symphoni- sche toondirhten naar het vool-ronrert ongestoord verder voert en dat de liefde voor het vaderland ook in den nu 63-jarige de lyrische rijpheid van het gevoel niet ver zwakt. „Kunt u mij ook iets over uw werkwijze mededeelen?" „Ik werk, als ik een idee heb, het liefst in den vroegen morgen. Ik leef streng vol gens de wetten, die de natuur ons oplegt, ik ben gehard en sta liever om 5 dan om 6 uur op. Dan zit ik aan den vleugel en komen de inspiraties." Hier richt Jean Sibelius zich op, in zijn volle, Noorsche grootte: „Tot slot nog een groet aan mijn Ber- lijners! Ik heb respect voor het dagelijks toenemende verkeer in Berlijn. Ik zal, daar ik van hier direct naar Finland terugga, ginds nog vaak en gaarne terugdenken aan de mooie uren, die ik hier mocht doorbren gen." Onder het afscheid nemen verlaat hem niet die kinderlijk reine, bijna wereldverre glimlach, dig in zün oogen licht en zich in al zijn composities afspiegelt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 12