Voornaamste Nieuws V erkèersonf evaüen SLT-Jï! 22= E SUPP05IT0RIA VRIJDAG 23 MAART 1928 Oude problemen in nieuwen vorm DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN Mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg DE TREINBOTSING NABIJ RIJSWIJK IN DEN NACHT VAN 15 OP 16 OCTOBER 1927 Het rapport der commissie van onderzoek is verschenen Raad van State Directeur der gemeentebedrijven van Zandvoort Chr. W. Okel t Het openbare dancing te Haarlem VAN ONZE RECHTBANK. Voertuig of geen voertuig De belasting van Nederlanders in het buitenland Een sensationeele gebeurtenis te Oisterwijk De geruchten omtrent een Parochie Vijfhuizen Een truc? Olympische Spelen in 1928 Amsterdam J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. De debacle van de Veendammer Hypotheekbank R.-K. Kring Kennemer Lyceum Dr. h.MANNING'S (Zetpillen tegen aambeien.) BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN; root Haarlem en Agentschappen: pei weck 25 ct.; pet kwartaal f 3.25; per post, pet kwartaal I 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE ADVERTENTIÉN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel. EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1681) Alle abonné'^ cp dit blad zijn, ingevolge de veizekenngsvcoi waai den f Leven:lange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Kfi bij een ongeval met f bij verlies van een hand, f 19R bij verlies van een f Rfl bij'n breuk van f A Q tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I verlies van beide armen, beide beenen of beide ocgen;' vu." docdeiijken aflcopeen \oet of een oog; lui**" duim of wijsvinger; vU» been of arm; i *v« AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. bij verlies v. een andere vinger. Wanneer wij in boeken, brochures en rede voeringen van den laatsten tijd het Katho lieke intellect aan het woord zien, dan nemen wij een verheugend verschijnsel waar Er is n.l. een streven te onderkennen om in de beschouwing en behandeling van soei ale kwesties van de algemeene theorie te komen tot practische raadgevingen, tot con clusies, welke voor dadelijke aanvaarding vatbaar zijn en toepasselijk op het leven van onzen eigen tijd. Zoo hebben b.v. de laatste maanden verschillende Katholieke schrijvers en sprekers, zoowel in ons land als daar buiten, zich beijverd om het moeilijke vraagstuk van de grenzen der eerlijkheid in het koopmansschap te belichten en daar over niet alleen in het algemeen theorieën op te stellen, overeenkomstig de christelijke moraal, maar ook handel en nering, beurs- gewoonten en allerlei uitingen van koop mansschap van onzen eigen tijd te toetsen aan de Katholieke leer. Wij komen daarop dezer dagen nog wel terug. Hetzelfde geldt voor het bedrijfsleven. Lee XIII heeft den grondslag gelegd voor onze moderne begrippen over sociale rechtvaar digheid en de na hem gekomen pausen heb ben de leer van dezen verlichten Kerkvorst bekrachtigd en nader uitgewerkt. We zagen op aansporing van de bedoelde encyclieken een Katholiek vereenigingsleven opbloe en er werd verwezen naar de middeleeuwen dikwijls met een heimweeverlangen, naai dien schoonen gildentijd, toen de maatschap pij zoo wel geordend was, de verhouding tus- schen patroon en arbeider er eene was van leermeester tot leerling. De oplossing van „het sociale vraagstuk" was op ieders lippen. Soms werd zelfs een hoogtij beleefd, als wan neer het Faaschmanifest werd gepubliceerd waarin op eens een nieuwe maatschappij- órde, gebaseerd op de christelijke solidari teit, scheen aan te lichten. Maar langzaam werd de stemming flauwer Veel mooie woorden waren gesproken; vee! tvenschen geuit; prachtige theorieën opge steld. Maar de middeleeuwen keerden niet terug en van een nieuwe maatschappelijke jrde, althans in christelijken zin, was niets te bespeuren. Zeker, er waren economen, die ie oplossing van het sociale vraagstuk zeiden in hun zak te hebben. Wanneer wij het so- jialisme maar wilden aanvaarden, dan zou- Jen wij gered zijn. Spijt, dat zy voor het lanbod bedankten, hebben de niet-socialis- ;en aitijd nog niet. De toepassing immers tan het stelsel in zijn uiterste consequentie, m zijn zuiversten vorm, hebben wij de laat- >e jaren in Rusland waargenomen en het okt niet tot navolging. Maar blijven de roode hervormers ons rerwyten wanneer gij de nieuwe leer af- vijst, dan hebt gij tot plicht er zelf een an- ler stelsel tegenover te stellen. Gij kunt niet 'olstaan met mooie woorden over solidariteit :n bestrijding van het bestaande: gij moet ien positieve daad stellen. Wij weten, dat felen, ook onder ons, door zulke verwijten omtijds danig verward raken. Maar tegen- iver die moeilijkheden komt nu ook juist len laatsten tijd in allerlei vorm de ver- teldering, welke zoo noodig is. Laten wij Hechts wijzen op het leekenapostolaat, het- velk begint te groeien en waarvoor twee minente geleerden, prof. Aengenent en prof. fisser, dezer dagen een onschatbaar leerboek leden uitkamen, 't is een lust om die blad- tjden door te bladeren en daar op Iedere tagina een vraag, een moeilijkheid van den lag van vandaag te zien gesteld en afdoende ieantwoord. Zoo werken onze intellectueelen mee om a de moeilijkheden van dezen tijd den weg e wijzen. En uit die voorlichting, gegrond p studie en ervaring, moet langzamerhand et duidelijke en afdoende antwoord komen 'elke de taak van het katholicisme is bij de plossing der sociale vraagstukken van onze euw. keeren wilde, dan zouden wel zeer weinige van de tegenwoordige groot-ondernemers zich daarbij betrokken gevoelen; alles immers is ingesteld op de zuinigste productie op de grootste rentabiliteit, de uiterste spaarzaam heid. Als wij dan toch bij ons stelling nemen als Katholiek het woord mammonisme aan houden, dan verstaan wij daaronder het grenzenlooze streven naar winst om de winst waardoor 't verdienen, de winst, zich zelf tot doel wordt. Daarenboven betrekken wij er onder ook het moderne, onbegrensde toome- iooze streven naar macht, dat den economi- schen arbeid en macht als einddoel stelt, ze verafgoodt en er de afgodendenaar van wordt Wij keeren ons daarmee dus tegen dien ..kapitalistischen geest", die niet een eerlijke noodwendige ondernemingsgeest is, welke heden helaas onder de mechaniseering ten onder gaat, maar tegen die opvatting van den arbeid en de maatschappij, welke niet verspilt of altijd door uitgeeft, maar juist integendeel de hoogste, ongebreidelde, altijd hoogere prestatie eischt, naar het beginsel dat de arbeid de eenige bron van alle waarde is. De valsche kapitalistische en tegelijk socia listische geest kan in beginsel slechts door een tegengestelde christelijke nauwkeu riger gezegd Katholieke opvatting van ar beid en beroep overwonnen worden. Omdat bij de ontwikkeling van het moderne kapita lisme op zulk een krachtige wijze verschil lende levensbeschouwingen werkzaam waren daarom moeten ook de Katholieke krachten actief gemaakt worden en moet haar in vloed op de overwinning van den modernen geest worden versterkt. Deze katholieke op vatting moet door menschen gedragen wor den, die met de kracht van een zuiver, Katholiek begrip omtrent het beroep in het bloed, zich te midden van het moderne, maat schappelijke leven te weer stellen. Ziedaar dus den opzet: niet zoo zeer zoeken naar een nieuwe theorie, een systeem, een nieuwe orde: maar een zuivere opvatting omtrent de waarde van arbeid en beroep bij het individu aankweekendat is in onzen tijd de Katholieke cultuurtaak. Welke die opvatting voor onzen tijd moet zijn, zien we nog in een volgend artikel. Benoemd tot vice-president van den Raad van State Bij K. B. is, ingaande 18 April; lo. op zijn verzoek aan mr. W. F. van Leeuwen op de meest eervolle wijze ontslag verleend als vice-president van den Raad van State, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen; 2o. benoemd tot vice-president van den Raad van State mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg, oud-commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht. Thans is graaf van Lynden van Sanden burg opperkamerheer der Koningin en grootmeester van het Huis van Prinses Ju liana. In 1924 werd hij benoemd tot plaatsvervan gend vertegenwoordiger van Nederland ter 5de volkenbondsvergadering en de volgende jaren heeft hij Nederland op de volkenbonds vergaderingen als gedelegeerde vertegenwoor digd. Hij is lid van de Staatscommissie tot voor bereiding van de te nemen maatregelen ter bevordering der codificatie van het Interna tionaal Privaatrecht en van de commissie van advies voor volkenrechtelijke vraagstukken. Verder maakt hij deel uit van de commissies Verschenen is het verslag van de door den Minister v. Waterstaat in October van het vorige jaar ingestelde Commissie van On derzoek inzake de botsing van de treinen 1144 en 1145 der Nederl. Spoorwegen tus- schen Rijswijk en Delft, in den nacht van 15 op 16 October 1927, waarbij een wagen voerder en 7 reizigers werden gewond. Het lijvig rapport bevat o.a. een toe dracht van het ongeval en een stenografisch verslag van de openbare verhooren van de onderscheidene getuigen en deskundigen. De Commissie komt tot deze conclusie, dat zij uit de resultaten van haar onderzoek de gevolgtrekking heeft gemaakt, dat het on geval niet te wijten is aan onvoldoende wer king der veiligheidsinrichtingen, onvoldoen de voorschriften voor de veiligheid of on voldoende bezetting der electrische treinen en dat verder de opleiding der wagenvoerders in dit geval bulten de oorzaak van het ge beurde staat. belast met het onderzoek naar de geschikt- Naar de meening van de Commissie zijn In de heden gehouden vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de Ge schillen van Bestuur, is o.m. voorlezing ge daan van de volgende Kon. besluiten. Geref. Weeshuls te Medemblik. In de reglementen voor de besturen van de instellingen „Het Geref. Weeshuis te Medem blik", „de Geref. Armvoogden te Medem blik" en „de^#*ïtówuisvoogden te Medem blik", kwam de ve;.aling voor, dat bü vaca tures door hc' bestuur een voordracht aan B. en W. m- st worden ingezonden. De Raad was van meening, dat deze toe stand niet moest worden gehandhaafd, aan gezien het gevolg van die bepaling is, dat het college zich zelf telkens weer aanvult, waarbij de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat men zich bepaalt tot bepaalde kringen en dat alzoo de belangen van personen en zaken, vallende onder de bestuurssfeer, niet vol doende zijn gewaarborgd. Daarom heeft de Raad besloten, het woord „voordracht" te wijzigen in „aanbe veling", zoodat in 't vervolg de besturen een aanbeveling konden inzenden bij B. en W., waarna dit college een voordracht met twee dubbeltallen aan den Raad moest over leggen. Tegen deze wijzigingen kwamen de instel lingsbesturen In beroep, maar dc Kroon heeft thans beslist, dat de Raad bevoegd is de des betreffende reglementen te wijzigen. Geref. Burgerweeshuls te Weesp. heid voor den diplomatieken dienst en met het afnemen van het examen voor benoem baarheid van gezantschapssecretaris der 2de klasse. Hij is voorzitter van de Staatscommissie, ingesteld om te onderzoeken hoe op de meest doeltreffende wijze de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten zal zijn te regelen, welke commissie niet lang geleden haar rapport heeft uitgebracht. Ook is hij voorzitter van het Centraal Stem bureau. Wegens zijn bekwaamheid op het gebied van het internationaal recht is aan graaf van Lynden van Sandenburg in 1926 de functie van scheidsrechter opgedragen in een kwestie betreffende de interpretatie van een der be palingen van het Dawes-plan. Ook op maatschappelijk gebied is graaf van Lynden zeer veelzijdig werkzaam. In vroegere jaren was hij reeds curator van het Instituut van Kinsbergen te Elburg en bestuurslid der vereenigingen voor Christelijk voorbereidend hooger onderwijs en der vereeniging tot Chris telijke verpleging van zenuwlijders. Verder is hij thans o.m. lid van de hoofd commissie der vereeniging Nederlandsch Met tray en voorzitter van het Carnegie Helden fonds. Graaf van Lynden van Sandenburg is com mandeur in de Orde van Oranje Nassau, rid der in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Grootkruis in de Huisorde van Oranje, ridder le klasse (Grootkruis) in de Orde van den Heiligen Schat van Japan, eereridder der Balys yan Brandenburg der Johanniterorde, commandeur van het Grootkruis in de Orde van de Poolster van Zweden en Grootkruis in de Orde van St. Olaf van Noorwegen, de fouten, in de uitoefening van hun dienst door den seinhuiswachter van post III, den treindienstleider van post T te Den Haag en van den wagenvoerder en den hoofdcon ducteur van trein 145 de oorzaken, dat het ernstige ongeval heeft kunnen plaats vinden. De commissie bestond uit de heeren Ir. A. H. W. v. d. Vegt, Hoofdinspecteur-Generaal der Spoorwegen te 's-Gravenbage, tevens voorzitter; Ir. L. M. Baquet Lijman, oud-lid van de Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten te 's-Gravenhage; F. L. D. Nivard wethouder van Rotterdam en Ir. D. Verhoop, Rijks-Hoofdinspecteur voor de Spoorwegen te 's-Gravenhage, secretaris. De gemeenteraad van Zandvoort heeft gisteravond tot directeur der gemeentebe drijven van Zandvoort benoemd den heer A. A. Cense, directeur der gemeentegasfabriek te Appingedam. Gistermiddag is de heer Chr. W. Okel, be kend vioolleeraar hier ter stede, plotseling ten zijnen huize, aan de Nassaulaan, overle den in den ouderdom van bijna 65 jaar. De overledene is 31 jaar verbonden ge weest aan het Haarlemsch Muziekkorps, waarvan eenigen tijd als concertmeester. Nader adres van de Federatie van Jeugdwerkbestnren aan den raad. Het Dagelijksch Bestuur der Federatie van Jeugdwerkbesturen te Haarlem heeft aan den Gemeenteraad afschrift gezonden van het op 7 Maart 1.1. aan den Burgemeester gezonden Hedenmorgen moest een motorhersteller uit Santpoort voor de Haarlemsche recht- I bank in appél terechtstaan, omdat hij, in strijd met art. 4 der Hinderwet, dagelijks een vaste standplaats heeft gegeven aan den Rijksstraatweg aan een verplaatstbaar ben zine-reservoir op wielen. Als gemachtigde van den verdachte trad op ir. Loder, vertegenwoordiger van de Ame- verzoekschrift Omtrent het juiste doel en karakter van het Geref. Burgerweeshuis te Weesp, bestond reeds gedurende tal van jaren verschil van gevoelen tusschen het bestuur der instelling en den gemeenteraad. Het Geref. Burgerweeshuls had de laatste jaren weinig of geen weezen te verzorgen, en daar voor andere instellingen van weezen- verzorging aanzienlijke bedragen uit de ge meentekas moesten worden betaald, was bij den gemeenteraad de vraag gerezen, op welke wijze de middelen van het Geref. Bur- openbare dansgelegenheden. Het Bestuur ver zoekt den Raad aan de verwezenlijking der in het verzoekschrift ontwikkelde wenschen te willen medewerken. Naar aanleiding van, in de pers gemaakte, opmerkingen, wordt ter nadere toelichting van het verzoekschrift opgemerkt, dat onder het apparaat niet kon beschouwd worden te vallen onder art. 4 der Hinderwet, omdat het niet is een voertuig, evenmin als een theetafel of een clubfauteuil. Ook kan men volgens ir. Loder niet zeggen dat het appa raat, dat dus geen kar of wagen is in den zin der wet, een vaste standplaats heeft in- openbare dansgelegenheid door 't dagelijksch genomen, aangezien het nu aens 11 er bestuur der Federatie verstaan wordt elke I e,ens daar neergezet werd, althans kon wor- dansgelegenheid, waartoe aan ieder zonder I den- onderscheid, zonder eenige selectie en zonder I officier van justitie meende dat, zoo het op naam gestelde introductiebewyzen, toe- benzine-reservoir dan al geen handwagen gang wordt verschaft. De mededeeling van I mag zijn, het toch iets dergelijks Is, terwijl den Commissaris van Politie, dat, met slechts art- 4 der Hinderwet o m. spreekt van hand- één uitzondering, nachtpermissies aan open- I karren „en dergelyken", Dus eischte hij be- bare dancings nimmer worden verleend (Opr. I vestiging van het vonnis van den kanton- Haarl. Crt., 9 Maart 1928) Is onjuist. Geregeld vinden in verschillende openbare dancings openbare dansavonden plaats van vereenigin gen, waartoe ieder toegang heeft en waarvoor de entréekaarten op de gewone wijze aan het loket worden verkocht. Voor deze openbare rechter, n.l. een geldboete van 2 subs. 2 dagen hechtenis. De rechtbank zal Donderdag a.s. uitspraak doen. De Arrondissements-Rechtbank deed de dansavonden wordt geregeld nachtpermissie I volgende uitspraken: tot 3 uur verleend. Voorts wordt met verbod van alcoholge bruik bedoeld ook verbod van die alcoholhou dende dranken, die in verlofzaken mogen worden geschonken. Het blijkens de dagbladen bij den raad jian- uidelyk bij het lezen der verhandelingen nen worden gesteld ten behoeve van niet- an de bijeenkomst der Katholieke acade- lici op den socialen dag te Duisburg gehou- en en in het bijzonder door het lezen van en artikel van dr. P. X. Landmesser in dc föln. Volkszeitung, speciaal voor deze ge- ïgenheid geschreven. Op klare wijze geeft eze geleerde een heel eenvoudig antwoord p de schijnbaar zoo moeilijke vragen om rent de cultuur-beteekenis van het christen- pm voor onzen tijd. Hij stelt de socialis- Ische en liberale leer In weinige, rake woor- len als een wezenlijke tegenstelling tegen- iver de christelijke opvatting. Het verschi Igt niet zoo zeer in het systeem; daaraar rergapen wij ons te veel. Wij moeten nie' toeken naar een speciale christelijke orde. De katholieke gedachte vereenzelvigt zich niet met een bepaalden maatschappijvorm, of wereldorde, niet met die der middeleeuwen niet met die van onzen tijd. Iedere orde immers ligt, met haar fouten en gebreken, in het plan der goddelijke voorzienigheid, is daarom door God gewild. Dat beteeken: natuurlijk niet, dat de bestaande orde daar mee ook, omdat ze door God wordt toege laten, als zoodan'g wordt gesanctionneerd d.w.z. goed gevonden wordt. De katholieke gedachte vergenoegt zich echter ook niet met een strijd tegen het zoo genaamde mammonisme in den alledaagscheri zin van genieten, brassen, verspillen, gelei gereformeerde weezen in de gemeente. Op 9 Augustus 1923 heeft de Raad toen een besluit genomen, hetwelk de regeling en het gebruik van de bezittingen en inkomsten van het Geref. Burgerweeshuis deed overgaan aan het Burgerweeshuis te Weesp. Voorts werd een verordening vastgesteld, waarin werd bepaald, dat het doel der instelling 1s voor de verpleging en opvoeding te zorgen van alle weezen, waarvan één der ouders ge durende twee jaar in de gemeente woon achtig is geweest. Van die besluiten gingen de regenten van het Geref. Burgerweeshuis in beroep en thans is door de Kroon bepaald, dat de burgerlijke instelling, het Geref. Burgerweeshuis te Weesp, in overeenstemming met het oog merk van den stichter, tot bestemming heeft te voorzien in de verzorging van wee zen van gereformeerden huize. Artikel 2 door de Tweede Kamer verworpen opnieuw schorsing der beraadslagingen De Tweede Kanjer verwierp gistermiddag met 44 tegen 25 stemmen art. 2 van het Wetsontwerp, houdende bepalingen betref fende de belasting op de nalatenschappen en schenkingen van Nederlanders, die niet zijn ingezetenen des rijks. Op verzoek van den minister werden de verteren. Wanneer men zich daartegen slechts I beraadslagingen daarna geschorst. sies, kan 't dagelijksch bestuur niet bevredi gen. Daargelaten, dat het te bewijfelen is, of het artikel, dat alle dansen, ook buiten in richtingen, die vergunning of verlof hebben, aan bepalingen onderwerpt, verbindend zou zijn en of daardoor niet de geheele bepaling rechtskracht zou missen, meent 't dagelijksch j bestuur, dat met deze enkele maatregel niet J. v. K., los werkman, wonende te Haar lem; G. K., stoker, wonende te Haarlem, beiden gedetineerd; diefstal door twee of meer vereenigde personen, sub. 1. een jaar gev.straf m. a. pr. hecht. o. v.; sub 2. zes maanden gev.straf m. a. pr. hecht. o. v. F. B., tuindersknecht, wonende te Haar lem, thans gedetineerd; heling, vier maan den gev.straf m. a. pr. hecht. o.v. G. T., los werkman; H. v. d. P., grondwer ker; J. J. B., schoenmaker; H. W. J., los werkma,n, allen wonende te Haarlem, huis vredebreuk, sub. 1, 2 en 4 leder 14 dagen gev.straf o.v. en sub 3 acht dagen gev.straf voorw. met een proeftijd van twee jaren. F. J. v. d. P., chauffeur, wonende te Haar Inbrekers gevat en een van hen weer ontsnapt. In Oisterwijk staat een landhuisje, dat toebehoort aan een dame te Amsterdam, die het alleen in den zomer bewoont. In den winter staat het dus onbewoond, doch de meubelen blijven erin. Rond dit eenvoudig landhuisje heeft zich, zoo schrijft men aan het „Huisgezin" de laatste dagen een sensationeele gebeurtenis afgespeeld, die sterk doet denken aan een verhaal uit een detectiveroman van de reinste soort. Toen j.l. Zaterdag de zaakwaarnemer van de eigenares met een persoon, die het huisje voor eenige maanden wilde huren, de wo ning binnenstapte, kwamen zy tot de ont dekking, dat het geheele huis was leegge haald. Er was geen stukje meubel meer in gebleven. Men stelde onmiddellijk de plaatselijke politie met het geval in kennis, die op haar beurt zich in verbinding stelde met de re cherche te Tilburg. Het voorloopig onderzoek wes al spoedig uit dat een expediteur te Tilburg de meu belen had vervoerd. Deze expediteur werd ter verantwoording geroepen. Hij verklaarde, dat hjj in den loop der week bezoek had ontvangen van een meneer, die zich „Jan sen" noemde en die hem verzocht had de meubelen van uit het bedoelde landhuis naar een Verkoophuis te Tilburg over te brengen. De politie stelde zich toen in verbinding met dit Verkoophuis, waar werkelijk de meubelen werden aangetroffen. Er volgde natuurlijk onmiddellijk beslaglegging. Nu ging de politie zich bezighouden met het opsporen van de daders van deze op zienbarende inbraak. En zij was daarin zoo actief, dat reeds Zondag een der daders, een zekere P. de K., vroeger te Tilburg, thans te Amsterdam woonachtig, terwijl hij bij familie te Zwolle op bezoek was aldaar kon worden gearresteerd. Onmiddellijk werd hij naar Oisterwijk overgebracht, waar hij tot op heden dan ook nog gevangen wordt ge houden. Nu ging de politie op zoek naar den me deplichtige en ook daarin was de fortuin haar bijzonder gunstig. Want reeds spoedig bleek, dat deze medeplichtige was een ze kere D. vroeger wonende te Den Bosch doch den laatsten tijd te Amsterdam verblijf houdende. Men stelde zich direct in verbinding met de recherche in de hoofdstad en deze slaag de er in reeds Maandagmiddag de hand te leggen op deze D„ die in het bezit werd gevonden van een volledig stel inbrekers werktuigen. Tot dan toe liep dus alles op rolletjes, maar nu Is er plots een nieuwe sensatio neele fase in deze Amerikaansche historie gekomen, reeds kort door ons gemeld. Dinsdagmorgen werd deze D., onder ge leide van twee Amsterdamsche recher cheurs per trein naar Oisterwijk overge bracht. Althans dit was de bedoeling van de bedoelde Amsterdamsche rechercheurs. Toen de twee rechercheurs zich met hun arrestant in de wachkamer van het sta tion Boxtel binnen liepen, wierp laatstge noemde op een gegeven oogenblik een paar stoelen en een tafel voor de voeten van de dienaren der wet, rende het perron op, om vervolgens over de afrastering van de spoorbaan te klauteren en zich uit de voeten te maken. De twee rechercheurs stelden onmiddel lijk alles in het werk den vluchteling te achterhalen, doch hun pogingen hadden tot op heden geen enkel resultaat. Verschenen is het rapport der commissie van onderzoek naar de oorzaken der trein botsing nabjj Rijswijk in den nacht van 15 op 16 October 1927. De Tweede Kamer heeft de motie-Kleere- koper inzake afschaffing van de doodstraf in Ned. Jndië verworpen met 58 tegen 24 stem men. Artikel 2 van het wetsontwerp inzake belas ting van Nederlanders in het buitenland is door de Tweede Kamer met 44 tegen 25 stem men verworpen. Op verzoek van minister dc Geer werd opnieuw de beraadslaging ge schorst. Tot vice-president van den Raad van State is benoemd mr. dr. F. A. C. graaf van Lijnden van Sandenburg. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Kieswet. Een familietwist met tragischen afloop heeft gisteren te Amsterdam plaats gehad. Uitsluiting in de baksteenindustrie. De schade van de Phöbus-affaire e.a. be draagt voor het Duitsche rijk 25 millioen mark. In Mexico is een aardbeving waargenomen. Corruptie bij de Duitsche Rijksspoorwegen. Het Duitsche spoorwegpersoneel verklaart de arbitrale uitspraak voor onaannemelijk. Spanje treedt weer toe tot den Volken bond. De Amerikaansche staatssecretaris MeUod heeft verklaard, dat hij niet wenscht af te treden. zal kunnen worden volstaan. Het dagelijksch lemmermeer; de dood van een ander aan zijn bestuur der Federatie dringt met kracht bij den raad aan op het nemen van maatregelen, die de gevaren der openbare dansgelegenhe den voor minderjarigen kunnen uit den weg uimen of verminderen. Dit adres is namens het dagelijksch bestuur I der Federatie onderteekend door de heeren Mr. L. G. van Dam, voorzitter en H. F. Oets, secretaris. schuld te wijten hebben, 14 dagen hecht, o.v, A. de V., handelsreiziger, wonende te Am sterdam. Appèl overtr. Motor en Rjjwielwet, Vonnis Kantonrechter bevestigd F. O., borstelmaker, wonende te Haarlem, overtr. art. 132 W. v. S., acht dagen gev. straf o.v. B. G. v. D., timmerman, wonende te Haar lem, thans gedetineerd; art. 247 W. v. S., zes maanden gev.straf voorw. met een proef tijd van drie jaren en bijzonder voorw. DUBBELE AANRIJDING. Een vischauto, komende uit de richting Haarlem, kwam op het Plein te Halfweg in Den laatsten tijd gaan er geruchten om trent de stichting van een afzonderlijke R.K. parochie te Vijfhuizen en daaraan ver bonden bouw van een kerk en verbouwing der R. K. school tot pastorie. De Zeereerw. heer pastoor Th. Vlek te I botsing met een uit de Haarlemmermeer- Vijfhuizen, wien wij om inlichtingen vroe- I straat komend motorrijwiel, waardoor gen, deelt ons mede, deze gelegenheid gaar- I dat motorrijwiel zware schade bekwam, ne aan te grijpen om bovenbedoelde geruch- Doordat de vischauto op het laatste ten tegen te spreken. Al zou het schoolge- I oogenblik naar links trachtte uit te halen, bouw benut worden en veranderd voor een om een aanrijding te voorkomen, botste te maken pastorie, berusten toch de geruch-I hy tegen een uit de richting Amsterdam ten op fantasie, tenzij gedoeld wordt op een I komenden vierwieligen wagen, bespannen bespreking met een bouwkundige over de I met een paard, van den steenkolenhande mogelijkheid en de wyze waarop de nood- I laar L., te Zwanenburg, die door den pastorie zou zyn te verbeteren. Officieel is I schok van zijn wagen werd geslingerd en over het onderwerp niets aangevraagd en I ernstig de knieschyf verwondde, terwyl zyn niets besloten. I wagen in elkaar werd gereden. „Insider" schrijft in „Het Centrum": Plotseling dook dezer dagen in de bladen het verrassend bericht op, dat zich een libe rale omroep gevormd had, onder leiding van Mr. Pock. In „Het Centrum" van Maandagavond werd daar de aandacht op gevestigd, en men meende, dat men hier te doen had met een verbrokkeling of verdeeling onder de liberale heeren. Zoo lijkt het oppervlakkig, vooral wanneer men in de radiobeweging niet geheel en al thuis is, maar voor wie deze beweging van het begin-stadium tot op heden gevolgd heeft, schijnt dat oprichten van een liberalen om roep een zeer handige truc te zyn om van broertje A. V. R. O het merkteeken uit te wisschen der liberaliteit. Het was n.l. aan ons volk, dank zij d„ rechtsche voorlichting, dui delijk geworden, dat de A. V. R. O. een libe rale omroep was, gedekt alleen door een neu trale vlag. En nu de Minister waarschyniyk de zenduren wat anders in wil richten en dat wel, volgens de pas aangenomen wet, naar „blliykheid", bestaat er groot gevaar, dat de A. V. R. O. van zyn zenduren ver liezen zal, omdat de liberale party in ons land van niet al te groote beteekenis meer is. De A. V. R. O. moet dus het liberale stem pel kwijt. Hij moet voor het volk, dat voor een groot gedeelte nog denkt dat neutraal niet liberaal is, en zich gemakkelijker aan een neutralen omroep toevertrouwt, schijnen alsof de liberalen niets meer met de A. V. R. O. te maken hebben. Deze Is dan: de al gemeene neutrale omroep van Nederland. Welnu, dit bereikt men door een afzon- derlyken liberalen omroep op te richten. Dan is de A. V. R. O. niet liberaal meer en snydt het mes van twee kanten. De uiteriyk neu trale A. V. R. O. is en biyft in handen van een geheel liberaal bestuur, en voegt men hierby den nieuwen liberalen omroep van Mr. Fock, die natuurlyk ook een zendavond zal verlangen, dan is de zaak in het reine het liberalisme blyft over de meeste zend uren beschikken in Nederland, vergeleken by de andere omroepen. Weest op uw hoede. Un homme averti De voorverkoop voor het voetbaltoumooi. Overeenkomstig de verwachting is de be- ■angstelling voor het voetbaltoumooi zeer groot. Het aantal gevraagde abonnementen over treft de verwachtingen. Reeds zyn de plaat sen van de loges der Eere-Tribune uitver kocht. Barometerstand 9 uur v.m. 750/Stilstand. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.49 uur. Hoogste barometerstand 764.4 m.M. te Memel. Laagste barometerstand 736 m.M. te Skilly Verwachting: Matige tot krachtigen Z, tot Z. W. wind, betrokken tot zwaar be wolkt, waarschyniyk met regen, vooral in het Zuidwesten, later wellicht opklarend, zelfde temperatuur. Er doen geruchten de donde, dat nog meerdere arrestaties in verband met het faillissement der Veendammer Hypotheek bank plaats gehad zouden hebben. Dit is echter, naar de „Msb." verneemt, onjuist. Wel zyn nog verschillende perso nen aan een verhoor onderworpen, maar aanhoudingen hebben niet meer plaats ge had. Ook meent men In sommige kringen te weten, dat de voortvluchtige heer Lieber- man, nu hij een financieele schikking ge troffen heeft, weer in ons land zou kunnen vertoeven. Van bevoegde zyde wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat dit onjuist is. Het bevel tot aanhouding en gevangenne ming van genoemden heer is nog steeds van kracht. Onder auspiciën van het Sint Bavo-Gilde zal een zeer interessante kringavond gehou den worden op Woensdag 28 Maart. De heer Strybosch, uit Aerdenhout, bekend vogelkenner en natuurvorscher, zal een te- zing met film en lichtbeelden houden over „Vogelleven In Kennemerland en Architec tuur op het land ln verband met de natuur". Tot terreinknecht van het Kennemer Ly ceum ls met Ingang van I April benoemd U. v. d. Zwaart.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1