DE ROND Tweede Blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vrijdag 23 Maart 1928 BESCHAVING EN COCKTAILS. Niemand heeft zich ooit zoo enorm ge blameerd als de schrijver van roman ot filmscenario, die inspirate i en flint honorarium heeft gezocht in het z.g. pro bleem van de moderne vrouw. Die man heeft een probleem gevonden, waar geen probleem was. Want niets heeft zoo weinig uitstaande met probleem, met alles wat hersensinspan- ning vereischt, als wat men tegenwoordig de moderne vrouw noemt, het gedachtelooze leege, z ch-latende-leven wezen, dat zich vrouw noemt. Een schijn van probleem is nog in haar, voorzoover zij alles een ande ren naam geeft dan het werkelijk heet. A's zij bijv. op de hoogte is van het nieuwste 6nufje in de schoenen-mode en de construc tie van een race-auto kent, noemt zij ziel beschaafd. Men mag van haar wel zeggen dat zü gracieus de lippenstift hanteert, maat niet dat zij zich beschildert; wel dat zij vee zorg aan haar toilet geeft, maar niet. dat zij haar tijd verknoeit; wel dat zij bevallig aan een cocktail kan nippen, maar niet zooals uit het onderstaande toch wel over duidelijk blijkt, dat zij „drinkt", dat zij ver slaafd is aan den alcohol Een Engelsch geestelijke, Rev. Chapcoff, heeft n.l. onlangs de ontstellende onthulling redaan, dat er meisjes zijn, die den geheelen lag ongeveer niets anders doen dan drinken 3e geestelijke kende een meisje, dat het tot iet ongelooflijke getal van veertig cocktails per dag had gebracht. Die alcoholiste wat 17 jaar oud. Een redacteur der Daily News interes seerde zich voor het geval. De man, kendr de Engelsche society voldoende om te weten dat vrouwen, jonge meisjes zelfs, niet afkeu- rig zijn van alcohol, maar dat een meisje van 17 jaar, dus nog ongeveer een kind veertig cocktails per dag kon drinken leek hem te onwaarschijnlijk, vooral toen hij ;:ng uitrekenen, wat de beteekenis hiervan .vas. Veertig cocktails per dag maakt bijna 4.500 cocktails per jaar, waarvoor men jaar lijks een vermogen van ongeveer 12.00i aoodig heeft. De journalist ging den geestelijke dus in terviewen en vroeg of het waar was, wat hi verteld had. De geestelijke moest antwoor den, dat het helaas de volle waarheid was rij mocht echter den naam van het meisje niet noemen. Wel kon hij zeggen, dat zij tot een der meest geziene en oudste fami lies behoorde, die ieder jaar eenige maan den aan de Riviera doorbracht. De cocktail- drinkster was echter geen uitzonder ng; de geestelijke zeide dozijnen meisjes te kennen die zich in dezelfde richting trachten te ontwikkelen. „Ieder jaar," vertelde hij den persman, „reis ik naar de Riveira om daa: voordrachten te houden. Als ik 's-avonds om 9 uur langs een hotel of danszaal kom zie ik daar meisjes van 16 tot 20 jaar en ouder, die na middernacht nog dansen en s-morgens om 7 uur nog dansen, en steeds maar cocktails drinken. Meisjes, die dai; minder dan 15 cocktails gebruiken, zijn er niet veel. Zij staan in dit opzicht niet hoo- ger dan verslaafde alcoholisten in een sana torium voor drankzuchtigen. Zij verwoester, reddeloos haar gezondheid. En waag het nie! dezen sterren van de society te zeggen, da dj hun vrouwelijkheid vergooien, den zin voor beschaving totaal verloren hebben. Da? s men onbeleefd." De manager van de Amerikaansche ba n het Savoy-hotel, wiens meening de jour nalist later vroeg, kon het bovenstaande nie TRlooven. Hij kende wel heeren, die in d bar per avond een dozijn cocktails dronke maar de meesten gebruikten er niet mee -ian vier. Maar hij voegde er aan toe: „Ge heel onmogelijk is het niet; mannen hebbe reen tijd om veert g cocktails te drinken maar vrouwen verbeuzelen den geheelen dag ris zij er dus eenmaal aan verslaafd zijn.. Het zijn wel hoogstaande wezens, die mo- deme-vrouw-romanschrijvers tot heldinnen kiezen. EEN PROTESTANT OVER DEN ROZENKRANS. Een professor aan de faculteit der Pro- testantsche Theologie aan de Universiteit fe Boston. Dr. Jamer A. Beebe. verdedigt in 'le „Bulletin de l'Eglise méthodiste du Nord" den rozenkrans als een krachtig middel voor beschouwing en gebed. Overtuigd van de noodzakelijkheid en de beteekenis van het gebed, verklaart hij: Wat de geheele draagwijdte van het gebed betreft, heeft het Protestantisme zich totaa' vergist en vooral de „Evangelischen". „Wat zal ik onder het gebed doen", vraagt bij zich af, „hoe mijne rondzwervende ge dachten beheerschen, hoe mijn geest met ■eligieuze gedachten vervullen, hoe indruk- '-en en gevoelens beteugelen? Wat zal 'k 'oen om God door een akte van Geloof rus '1g en vast te erkennen? Zal ik dit me' ""weldige insoanning. die slechts vrees ver- aadt. veel eerder bereiken?" Dit heeft vo' ens hem het protestantisme nooit geleerd Och, zoo gaat hij voort, mijn katholiek ollega's zijn over al deze dingen door er oogere macht onderwezen. Bovend'en ste1 uinne Kerk hulpnr'ddelen ter beschikkin<- 'ie wij over het algemeen geringschatten -in van deze middelen is de rozenkrans. D breien van dit snoer zijn niet alleen eer mondeling gebed, maar zij zijn vaak ook ^en krachtig hulpmiddel tot overweging en ingetogenheid". De vijfde Kolom HET BEST BETAALDE BEROEP IN AMERIKA Schrijver In een onlangs verschenen werk, waarin do commercieele zijde var» de literatuur door een deskundige belicht wordt volgens typisch Amerikaansch gezichtspunt, wordt de vraag, of men bij zijn litteraire productie ook bedacht mag zijn op financieel gewin, beantwoord met een volmondig ja. Ro mans, die niet geschreven worden met het oog op een ruim debiet, hebben volgens schrijver geen waarde en recht van bestaan De schrijver moet leeren zijn literatuur als handelswaar te beschouwen, hij moet we ien, dat het onmiddellijk marktterrein niet het publiek, maar de kring van uitgevers en „literary menagers" is. In Amerika heeft -le ondervinding afdoende bewezen, dat een bock alleen dan een hoog oplaagcijfer be taalde, indien er een geweldige reclame oor gemaakt werd. Interessante bijzonderheden meldt de "hrijver over de oplagen, welke een boek emiddeld in Amerika bereikt. Het normale succes van een roman be- Iraagt 5000 ex. In doorsnee ontvangt de •nteur een honorarium van 1000 dollar Onbekende auteurs kunnen hoogstens op een debiet van 2000 exemplaren rekenen, het geen in den regel gelijk staat met een ho norarium van 250 dollar. Zelfs d# meest be roemde auteurs brengen het zelden tct meer dan 20.000 exemplaren. Per roman b^tee- kent dat voor hen een honorarium van 10005000 dollars. Meer lucratief zijn de feuilletonromans, voor dagbladen en zoogenaamde short sto ries voor de magazines. Sinclair Lewis, Hall Caine, Harold Bell Wright ontvingen voor het eerste publicatierecht van een roman 500.000 dollar. Daarbij kwam dan nog een nevenverdienste van ongeveer 50.000 dollar voor vertaal- en filmrechten. Auteurs met zoo'n fabelachtig inkomen zijn er in Ame rika wel een twaalftal. Door de leidende magazines wordt een goede short story niet zelden met 500 dollar gehonoreerd. Rudyard Kipling ontving voor een short story eens een bedrag van 5000 dollar voor een Sherlock Holmes novelle werd in 1924 even eens gaarne 5000 dollar betaald. Wij vragen ons of Dante. Vondel of Cal- deron de la Barca in Amerika „van hun pen" zouden hebben kunnen leven. HET BEWIJS. Rechter: Waaraan kon je zien, dat de oeschuldigde dronken was? Getuige: Hij probeerde in een auto te stappen. Rechter: Maar dat is toch nog geen teeken van dronkenschap. Getuige: Nou edelachtbare, maar daar was heelemaal geen auto. Rechts: De heer J. Beelen te Heemstede, die gisterenavond, ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum als Vincen- tiaan gehuldigd werd. Het echtpaar N. Brantjes-v. Kampen te Velsen-Noord vierde dezer dagen zijn 55-jarige echtvereeniging. Links: De heer J. N. Raamsveld, is he den 25 jaar in dienst bij de firma Gebrs. v. Zanten te Hillegom. Mevr. Braun-de Boer, te Beverwijk, herdenkt 27 Maart a.s. den dag, dat zij 25 jaar lid is van de St. Elisabethvereeniging aldaar. De jubllaresse is draagster van het gouden eere- kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Van dezen hond, eigendom van den heer Tomkins te New-York, Worui beweerd, dat hij 300 woorden kent. Een commissie van des kundigen zal onderzoeken, in hoeverre dit waar is. De Duitsche pianiste, Luise Thieleman, zal als soliste optreden op het middagconcert der H.O.V. op Zondag 25 Maart a.s. te Haarlem. De werkzaamheden ter verbreeding van den Rijksweg Amsterdam—Haarlem. Bij de Amstcrdamsche Poort te Haarlem is men bezig met den afdammingsdani. De opslagplaats van het nieuwe depót der Bataafsche Import Maatschappij op 't terreLn van de vroegere Schotensche gasfa briek te Haarlem-Noord. De a.s. uitvoering van de C. O. V. te Haarlem. Bij de a.s. uit voering van cantate no. 51 (Bach), psalm 150 (Bruckner) en Judith (Honegger) zal mevrouw Berthe Seroen als declamatrice en sopraan-soliste optreden. Ed. v. Beinum, dirigent der H. O. V., zal in de Bach-cantate het clavecimbel bespelen en de pianopartij in Judith verzorgen. Mevr. Jo v. Ijzer-Vincent, zal de Bach-cantate, de solopartij in psalm 150 en de partij der dienstmaagd in Julith zingen. Ter herdenking van den 400sten sterfdag van den beroemden Duitschen schilder Albrecht Diirer, worden in Teyler's Museum en de Lu- thersche kerk te Haarlem, Dürer-tentoonstel- lingen gehouden. Een foto van de ten toonstelling in de Luthersche kerk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5