Binnenlandsch Nieuws rs STATEN GENERAAL Tweede Kamer De motic-Kleerekoper verworpen Wijziging der Kieswet Maaltijd ten Hove De wijziging der ongevallenwet 1921 Dr. J. van Ebbenhorst Tengbergen Faciliteiten voor buitenlandsche deelnemers aan de Olympische Spelen De belasting van nalatenschappen en schenkingen van Nederlanders in het buitenland Minister Kan naar Eist De gezant van Roemenie Overdracht van Spaarkassen UIT ONZE WEST. Een ontploffing SOCIAAL LEVEN Uitsluiting in de baksteen' industrie? Ned. Vereeniging van onvolwaardige arbeidskrachten RECHTSZAKEN. De vrijspraak der vier Indische studenten RADIO-NIEUWS. Als de lucktstoringen U martelen LUCHTVERKEER De vlucht van generaal Nobilé van Rome naar Milaan Zware brand in een kunstwol- fabriek te Tilburg Een familietwist met een geheimzinnig einde Van den hoojjen dijk te water gereden De „Sdhuttevaer" te Gravesend Een goed geslaagde proef Ongeval in de Mijn Wilhelmina Het Bossche Carnaval Door een geit in het water gestocten Onvoorzichtig Een groote boerderij afgebrand LANDBOUW EN VISSCHERIJ Ned. Suikerbieten naar Fransche fabrieken KUNST EN KENNIS. Mevr. W. van der Horst van der Lugt Melsert t Een prijsvraag voor i'ed er land sche componisten Opnieuw schorsing der beraadslagingen over het wetsontwerp inzake belasting van Nederlanders in het buitenland In de vergadering der Tweede Kamer werd gisteren op voorstel van den voorzit ter besloten te behandelen na de wijziging der Land- en Tninbouwongevallenwet het op 10 Juni van het vorige jaar geschorste wetsontwerp houdende voorziening tegen be smettelijke ziekten en aan de agenda toe te voegen de interpellatie-Albarda over het re geringsbeleid betreffende de kweekscholen. Verder deelde de voorzitter mede, dat de centrale afdeeling heeft besloten op 23 Maart te doen onderzoeken in de afdeeiin- gen een aantal wetsontwerpen, waaronder het z.g. Klompenwetje. Vervolgens was aan de orde de stemming over de motle-Kleerekoper betreffende het in overweging nemen van de afschaffing van de doodstraf in Ned.-Indië. De motie werd verworpen met 58 tegen 24 stemmen. Vóór de soc. en vrtjz. dem. en de heer L. de Visser (C. P.). Vervolgens werden enkele kleinere wets ontwerpen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna werd voortgezet de behandeling van het wetsontwerp: bepalingen betref fende de belasting van de nalatenschappen en schenkingen van Nederlanders die niet zijn ingezetenen des Rijks. De heer VAN VUUREN (R.K.) verdedigt een amendement van de vaste commissie voor de belastingen. Dit amendement strekt om de bepaling van art. 1 niet te doen gel den voor nalatenschappen en schenkingen van personen, die immer binnen het Rijk hebben gewoond. Voorts verdedigt de heer van Vuuren een amendement om te doen vervallen de bepa ling in art. 1: er wordt niet minder betaald dan aan recht van overgang verschuldigd is. Dc heer VAN VOORST TOT VOORST (R.K.) maakt ook tegen dit gewijzigde ontwerp bezwaar. Hij ziet niet in, dat er 'n rechts grond bestaat voor het heffen van belasting voor in het buitenland verworven vermogens en vreest verschillende practlsche bezwaren, ook uit een oogpunt van internationale be las tingpolitiek. De heer VAN VUUREN (R.K.) betoogt, dat, als het amendement der commissie wordt aangenomen, het niet meer 'n maat regel zal zijn tegen belastingdruk. Wordt dit amendement aangenomen, dan zal spr. het ontvrerp aanvaarden, omdat hij het bil lijk acht, dat de belasting ten goede komt aan den fiscus van het land, waartoe de erflater steeds heeft behoord. De heer HEEMSKERK (A.R.) zegt dat er redenen zijn, die hem vooralsnog weerhou den. vóór te stemmen. De heer KNOTTENBELT (V.B.) heeft geen bewondering voor het ontwerp, noch v/at den vorm, noch wat den inhoud betreft. Waarom wordt deze materie niet geregeld in de Successiewet? In art. 18 lid 2 der Successiewet staat, dat de erfgenamen hoofdelijk aansprakelijk zijn voor de belasting op erflatingen. Wanneer nu de buitenlander, op wien men geen ver haal heeft, weigert de belasting te voldoen, zouden de anderen, wellicht Nederlanders, daarvoor aansprakelijk zijn? Dat acht spr. hoogst onbillijk. Hij dient een amendement in om deze bepaling der Successiewet voor dit ontwerp buiten werking te stellen. De heer OUD (V.D.) juicht het amende- de commissie het sub-amendement-Oud over- gen toe, maar zou nog liever zien, dat een termijn werd gesteld voor vestiging in het buitenland. In dien geest dient spr. een sub-amende ment in. In zijn antwoord zegt de minister van Financiën, de heer DE GEER, geen bezwaar te hebben tegen de amendementen der com missie voor de belastingen. Ook heeft spr. geen bezwaar tegen het subamendement Bij een eerstvolgende wijziging van de Succes siewet zal spr., als hij nog Minister is, pogen deze materie tegelijk daarin onder te bren gen. De heer VAN VUUREN (R.K.) zegt, dat de commissie het sub-amendement-Oud over neemt. De amendementen der commissie worden hierna z. h. st. aangenomen. Het amendement-Knottenbelt wordt ver worpen met 48 tegen 22 stemmen. Art. 1 wordt vastgesteld. Bij art. 2 merkt de heer VAN SASSE .VAN YSSELT (R.K.) op, dat dit artikel te groote macht geeft aan do regesring Het stelt haar in staat af te wijken van alle belastingwetten. Dit gaat spreker te ver De heer VAN VÜUREN (R.-K.) merkt op, dat als artikel 2 verworpen wordt, ook de artke.en 3, 4, 5 en 0 zullen moeten vervallen. Art. 2 wordt hierna verworpen met 44 tegen 25 stemmen. Op verzoek van den Minister worden de beraadslagingen over het ontwerp opnieuw geschorst. Daarna wordt de vergadering tot heden middag verdaagd. Dan is aan de orde de motie-Joekes be treffende doorvoering van de bestuursher- vorming in Ned.-Indië krachtens de bepa lingen der wet van 6 Februari 1922. Het stemmen by volmacht Ingediend is een Wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet, de Provinciale Wet en dc gemeentewet. Deze wijziging betreft in hoofdzaak de uitoefening van het stemrecht bij volmacht. De in het wetsontwerp voorgedragen re geling is de vrucht van overleg met het Cen traal Stembureau. Zij sluit in vele opzichten a"n kij de Engeische regeling. Het ontwerp stelt de mogelijkheid, het stemrecht bij vol macht uit te oefenen, open voor ieder wiens bei cep of werkzaamheden meebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam te zijn buiten de gemeente, op welker kiezerslijst hij voor komt, mits deze afwezigheid, indien hij ge durende het tijdvak of de tijdvakken waarin hij aldus werkzaam is, meermalen in die ge meente terugkomt, ais regel telkens langer dan drie dagen duurt. Over c!e vraag of iemand al dan niet onder de wettelijke definitie valt zullen dezelfde autoriteiten te beslissen krijgen, die thans oordeelen over de twistpunten die bij de vaststelling van de kiezerslijst kunnen rijzen De kiezer moet voor 1 Jan. aan het ge meentebestuur verzoeken om als bevoegd bij volmacht te stemmen, op d8 kiezerslijst te worden vermeld. Staat aldus vast, wie bevoegd zijn bij volmacht te stemmen, daar nevens zal de kiezer, die ziet aankomen, dat hij inderdaad op den stemmingsdag afwezig zal zijn en dus van de hem gegeven bevoegd heid gebruik wil maken, tot uiterlijk een v/eek na de candidaatstelling in persoon me- dedeeling daarvan moeten doen ter secreta rie met aanwijzing van zijn gemachtige. Al leen een kiezer mag als regel slechts als ge volmachtigde voor één persoon optreden: voor twee personen evenwel indien deze zijn huisgenooten zijn. Het verbod voor meer dan één persoon, te gelijk als gemachtigde op te treden, zal vol gens de Memorie van Toelichting het gevaar voor misbruiken beperken. De voorgestelde regeling zal uniform gel den voor de verkiezingen van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den ge- neenteraad. Bovendien geeft het wetsontwerp een aan vulling van de regeling der plaatsvervulling, .er wegneming van een hiaat, waarop de heer Van den Heuvel bij de behandeling van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1926 heeft gewezen. Aan den maaltijd var H. M. de Konigin en ZJC.H. Prins Hendrik en de leden van hun gevolg namen gisterenavond deel: vice-admi- raal F. Bauduin; ad •udant-generaal der Ko ningin en chef van Hr.Ms. Militaire Huis en mevrouw Baudu n, geboren Jonkvrouwe Six. gewezen hofdame der Koningin; J. H. F. Graaf Du Monceau, oppcrceremoniemeester der Koningin en Grootmeester van Hr. Ms. Huis, en gravin Du Monceau, geboren Baro nesse de Constant Rebecque, gewezen Hof dame van de Koningin; Jhr. V. Boresl. opper-hofmaarschalk der Koningin, en mevr. Boreel, geboren Jellinghaus; en Jonk vrouwe C. A. A. A. E. Gravm Du Monceau. Hofdame Honoraire der Koningin. Een tweede nota van wijziging Op het wetsontwerp tot wijziging der On gevallenwet 1921 is een tweede Nota van wij ziging ingediend, die ten doel heeft om, even als voor de Land- en Tulnbouwongevallenwet 1922, voor de aanspraken op rente terzake van het overlijden van een verzekerde de stiefkinderen van de overledene gelijk te stel len met zijn wett'ge kinderen. .Voorts heeft de commissie van rapporteur; ingediend een amendement, dat verband houdt met het amendement dier commissie u. invoeging van een nieuw art. 1, in het wetsontwerp. De gemeenteraad van Amsterdam heeft be noemd tot buitengewoon hoogleeraar in de Rötgenologie aan de Universiteit aldaar, dr. J. van Ebbenhorst Tengbergen. De minister van Justitie maakt in het Alge meen Politieblad bekend, dat de deelne mers en officials der in dit jaar te houden Olympische Spelen hier te lande vanaf 1 Mei 1928 tot aan 1 October 1928 voor grens overschrijding en verblijf in Nederland niet zullen noodig hebben een paspoort (c.q visum) of ander vereischt document, indien zij- vertocnen een vanwege het Nederlandsch Olympisch Comité afgegeven geldige «iden titeitskaart. De indentiteitskaart wordt in het betrok ken land, waartoe de vreemdeling behoort, door het aldaar gevestigde Nationale Olym pische Comité van een foto van den vreem deling voorzien, waarop dan waarmerking- van de foto door het Nederlandsch gezant schap of door het Nederlandsch consultaat ter plaatse van het Comité volgt. Een afbeelding van de indentiteitskaart Is eveneens in het Alg. Politieblad opgenomen. Nota van wijzigingen Bij Nota van Wijzigingen op bovengenoemd wetsontwerp wordt aan do Tweede Kamer voorgesteld een nieuw artikel 2 in te voegen waarvan de strekking is om te bepalen, dat, ter uitvoering der wet, afwijkingen en aan vullingen bij algemeenen maatregel van be stuur kunnen vastgesteld worden. Die afwijkingen en aanvullingen mogen uitsluitend betreffen: le. de termijnen, binnen welke verplichtin gen moeten worden nagekomen of rechten kunnen worden uitgeoefend; 2e. de plaats, waar verplichtingen moeten worden nagekomen of rechten kunnen wor den uitgeoefend; 3e. een verplichting om, zoo het leggen van conservatoir beslag naar art. 26 der Succes siewet niet mogelijk is, op andere wijze zeker heid te stellen. Verder wordt voorgesteld art. 3 te lezen: „Bij overtreding van de voorschriften, uit gevaardigd krachtens art. 2 no. 3, wordt ten aanzien van den overtreder het verschuldigde recht met één vierde daarvaij als boete ver hoogd. Art. 82 lo. der Successiewet is ten dezen toepasselijk." Ten slotte laat de Minister de artikelen 4, 5 en 6 vervallen. Minister Kan bracht gisteren een bezoek aan de veetentoonstelling te Eist. De Koningin heeft ten paleize in het Noordeinde te 's-Gravenhage ontvangen den heer J. F. Carp, gezant van Roemenië bij H. M. Hof, ter overhandiging van den ge loofsbrief. Na de troonsbestijging van koning Mihai is de heer Carp by H. M. Hof op nieuw geaccrediteerd. De gezant werd met het gebruikelijke ce remonieel door den kamerheer-ceremonie meester der Koningin, baron Van Harden- broek van Lokhorst, naar het paleis geleid. Gisteren heeft de Verzekeringskamer goedgekeurd de overdracht der Spaarkassen van de Onderlinge Spaarkas voor het Ko- ninkryk der Nederlanden te Schiedam aan de Hollan&sche Algemeene Verzekeringsbank Lange Haven 103 in genoemde gemeente. Een Europeesche dame gedood Dezer dagen weerklonk plotseling een zware knal ln de Bredestraat, Otrabanda. Iedereen hep uit, om te zien, wat er aan de hand was. Wat bleek? By do Botica Nacional van den heer Ja- cobsen was een vat gesprongen, waarin nog enkele liters alcohol waren. Het ongeval droeg zich als volgt toe. Mej. Erna Schoen berg, assistente van den heer Jacobsen, was bezig alcohol te tappen met een gummi- slang uit het vat, dat op de stoep van de apotheek, achter een houten traliewerk be waard werd. Het schynt dat een voorbijgan ger, achteloos en zonder er op te letten waar ze zou terecht komen, een brandende sigaar of sigaret wegwierp, welke, helaas, juist in den trechter terecht kwam. De al cohol vatte onmiddeliyk vlam, de drum sprong met geweld uit mekaar en hetzelfde oogenblik stonden de kleederen van mej. Schoenberg in volle vlam. Een overbuur heeft nog alle moeite gedaan om het vuur zoo spoedig mogelijk te dooven. Deerlijk ver brand is mej. S. naar het sanatorium ver voerd, waar zy door dr. Boogaart verbonden is. De brandwonden waren echter zoo ern stig, dat mej. S. later tengevolge ervan over leden is. De knal was zoo sterk, dat in de apotheek zelve alle glasruiten en in het er tegenover gelegen woonhuis twee ruiten sprongen. De bodem van de drum vloog naar de overzydo der straat. Op het alarm van brand kwamen onmid dellijk twee brandspuiten aangesneld, doch keerden, toen men vernam, dat het niet noodig was, onmiddellijk weer terug. De verbonden Waalsteenfabrikanten heb ben opnieuw vergaderd over het hangende ge3chil met de arbeidersorganisaties. Zij hebben besloten, op de fabrieken aan te plakken, dat de uitsluiting in de steen industrie op 2 April ingaat. Het conflict zal 5000 arbeiders, werkzaam op 50 fabrieken, omvatten. „Het Volk" verneemt nog, dat de arbei dersorganisaties zich voorbereiden op een conflict van langen duur. In de dezer dagen gehouden vergadering van de algemeene commissie voor het con gres en de tentoonstelling der Nederland- sche Vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten, die in October a.s. woïden gehouden, deelde de voorzitter, de heer J. H. A .L. von Frytag Drabbe, wethouder van Amsterdam, mede, dat de voorbereiding naar wensch vordert. Reeds hebben tal van vooraanstaande personen zich bereid verklaard op het con gres een inleiding te houden; o. a. zal mr. L. Lietaert Peerbolte het congres openen met een beschouwing over hét begrip „on volwaardige Arbeidskrachten". Voorts is thans vastgesteld, dat de volgende onder werpen in de plenaire zittingen van het congres zullen worden behandeld: Sociologi sche beteekenis der onvolwaardige arbeids krachten; Arbeidsgeschiktheid van de phy- sielc onvolwaardige arbeidskrachten; Ar beidsgeschiktheid van de psychisch onvol waardige arbeidskrachten; Hoe kan het economische leven onvolwaardige arbeids krachten gebruiken: a. van het standpunt uit van het bedrijf; b. van het standpunt uit van hen, die in het bedrüf werkzaam zyn; Arbeidsvoorwaarden en onvolwaardige arbeidskrachten; De werkloosheid en de taak der Arbeidsbeurzen ten opzichte van onvolwaardige arbeidskrachten; De vereeni ging A. V. O. en haar doel. Zooals wij gisteren reeds meldden, ziln de vier Indische studenten, Mohammed Hatta, Sastro Amidjojo, Pamontjak en Adhlnlngrat, die voor de Haagsche Rechtbank hadden terecht gestaan, wegens opruiing, vryge- sproken. Begrypelijkerwijs was er voor deze uitspraak veel belangstelling; de groote rechtszaal was vol. De vier verdachten hadden ln het be klaagdenbankje plaats genomen. By het hooren van het vrijsprekend von nis, ging er beweging door de gaal. De vier studenten en hun verdedigers werden van alle kanten gelukgewenscht. By de uitspraak was de Officier van Jus titie, mr. Rijkens, niet tegenwoordig. Het Ned. Corr. Bureau meldt ons nog, dat de Rechtbank overwoog, dat zy niet uit wettige bewijsmiddelen de overtuiging heeft gekregen, dat verdachten opruiing tot ge welddadig optreden hebben gepleegd, wes halve zij alle vier verdachten vrysprak. De Rechtbank overwoog verder in haar vonnis, dat opruiing tot gewelddadig optre den toch bestaat in het spreken en schryven op zoodanige wyze, dat zy, die het hooren of lezen, redeiykerwyze bewogen kunnen worden tot gewelddadig optreden. In casu was het geschrevene het tot uiting brengen van denkbeelden en gedachten met het oog merk, om die aan derden mede te deelen. Het plaatsen van opstellen in het tijdschrift was, naar het oordeel der Rechtbank, op zichzelf niet geëigend, geweld te veroor zaken. Ook de bewoordingen der opstellen hadden daartoe in dat geval niet de uit gedrukte strekking. Daartegenover waren de opstellen echter ook niet van zoodanigen beschouwenden aard, dat zij het vermogen tot het veroor zaken van geweld redelijlierwyze zouden moeten missen; het oogmerk tot het aan sporen van geweld zou wel kunnen worden vermoed. Dit oogmerk moet dan echter op andere wijze komen vast te staan. Dit is echter, meende de Rechtbank, hier niet het geval geweest. De Rechtbank achtte dit buitendien ook niet zeer aannemeiyk, nadat zoo kort gelsden onlusten op groote schaal waren mislukt. Ten slotte overwoog de Rechtbank nog, dat art. 131 van het Wetboek van Strafrecht alleen geldt voor de handhaving van het ge zag binnenslands en dat de Koloniën hier gelijkgesteld moeten worden met het buiten land. De geschiedenis van genoemd art. wyst geheel in die richting. Hallo, hallo, hier 3 L.O. Australië spreekt Plaats van handeling een bescheiden kamertje dat uitziet op de rivier, ergens in de stad. 't Is avond en het electrische licht werpt zijn helder schynsel op den gezelligen remmel, die nu zoo ongeveer het heele ta felblad in beslag neemt. Er is nauwelijks ruimte voor een blaadje papier. Allerlei he terogene dingen liggen in een hopelooze wanorde door elkaar; krantenknipsels, spoe len tangen schroevendraaiers lekweerstanden draad ja wat ligt er eigenlijk niet. Maar dat hoort zoo, want anders is het idee van labo ratorium feiteiyk verdwenen. Mijn bedoeling was, een poging te wagen, om Kinkier te hooren spreken. Die zou vol gens opgave in Melbourne een rede voor de microfoon houden. Toevallig had ik overdag naar Bandoeng geluisterd, maar de ont vangst was zoo slecht, mede door de zware atmosferische storingen, dat ik er feitelijk een zwaar hoefd in had om te beginnen. Maar in den regel gaat het met de dingen zoo: je hebt weinig lust en gelooft eigenlijk zelf niet, dat het gaan zal. Maar wanneer dan de toestellen er weer zoo verlokkend uitzien en als het ware noo- den, om toch even een kansje te wagen, wel nu dan bezwykt een goed amateur in den regel voor de verleiding. Zoo ging ik dan om streeks even zeven uur zitten en zocht de afstemming van Philips, 30.2 meter. Melbour ne heeft 33 meter, en is dus in condensa torstand maar een klein stukje van dat station verwyderd. Al spoedig kwam de draaggolf door en toen was het slechts een handomdraaien meer. Een stukje muziek en de omroeper aankondigde: „hallo, hallo, here is 3 L.O. broadcasting station on a wave length of 33 meter". (Hallo, hallo, icier is 3 L.O., Melbourne, het omroepstation op een golflengte van 22 meter). De storingen waren af en toe ontzettend zwaar en toen ik even overwipte op Daventry (1C0O meter) bleek mij, dat men daar Melbourne niet doorgaf. Of dit later geschied is, weet ik niet, want ik had mjjn tyd hard noodig voor Australië. De muziek danste en klonk van „keihard" in een vakterm gezegd, tot zeer zwak. Bo vendien kwam er nog een zeer sterk station af en toe even zyn vreeselijk geluid laten hooren. Enfin, ik Melbourne en nu wilde ik storing of geen storing door den zuren appel heen bijten. Omstreeks half acht werd weer aangekondigd, dat het station Melbour ne in de lucht was en de feestredenaar hield een toespraak, die door twee omstandigheden maar vrij slecht te volgen was. Ten eerste was de man niet gewend voor een microfoon te spreken en ten zeerste dupeerden de sto ringen my geweldig. Zeer duideiyk was de passage: „Hinkler's vliegtuig van 16 dagen heeft een record gevestigd, dat voor afzienbare tyden niet geslagen zal worden, noch door een an deren Australiër, noch door een buitenlan der. Daarvan zyn wy overtuigd." Toen speelde het muziekcorps „Yes I am an English boy", een soort taptoe weerklonk, waaruit de deelneming van militaire korpsen aan de plechtigheid bleek. Hierna volgde de Bohème-aria uit Carmen; Zwaar beukten de storingen de menbranen van nujn hoofdtele foon. Tusschen het geratel door was de me lodie te herkennen van „For he's a jolly good fellow", een teeken, dat het groote moment genaderd was. De klok wees 7.50 Amsterdam- sphea tijd. Op de normale wijze van niet-redenaars, die van ets manuscript lezen, ving Hinkler aan. Hek geluid was monotoon en de woor- de» waren vrijwel onverstaanbaar. Een aar dig moment, toen hy met eenige stemver heffing al te veel lof afweerde en herinnerde aan het feit, dat hij na twee werelddeelen en een oceaan overgevlogen te zijn, een nood landing had moeten doen op zijn laatste tra ject, toen hy van Brisbane naar rfyn woon plaats onderweg was. Wij verstonden nog „seemother", waaruit wy mogen afleiden, dat hij de kluts kwyt geraakt was bij vooruitzicht, zoo dicht bij zijn ouderiyk huis te zijn. Toen de aankondiger zei; „That concludes the speech" (dit is het slot van de rede) heb ik dankbaar mijn telefoon neer gelegd. Dankbaar, omdat het gelukt was Australië te hooren, en aan den anderen kant dankbaar omdat dit ook het eind was van het gemar tel der luchtstoringen. Maar hoe het ook zy, het experiment is ontzettend aardig geweest. En als wy nu eens even terug zien op de ontwikkeling van de radio-techniek en wij vergelijken den stand van zaken eens tusschen, laten we zeg gen, drie jaar geleden en nu wat zijn wy dan toch een enorm stuk vooruitgegaan „N.R.C." Omtrent de vlucht van de Italia, de N. 4, naar Milaan, vernemen de Berlijnsche bladen nog het volgende: Generaal Nobile is Maandag onverwacht met het luchtschip Italia van Rome over Spezzia en Turijn naar Milaan gevlogen. De geheele bemanning van het luchtschip en een paar gasten, in het geheel 29 menschen, maakten de reis mede. Na tweemaal over Rome te hebben gekruisd, vloog de Italia tot de zee, waar een achttal proefvluchten wer den gemaakt. Vervolgens werd de reis naar Spezzia voortgezet. Het aanvankelijke plan was geweest daar te overnachten. Daar het weer bijzonder gunstig was, besloot Nobile onderv/eg ineens naar Milaan door te vliegen. Langs radiotelegrafischen weg gaf hy dc naodige bevelen voor de ontvangst van het luchtschip op het vliegveld te Baggio nabij Milaan. Noblei besloot pas Dinsdag by het aanbre ken van den dag te landen en daarom werd een omweg gemaakt over Turijn, waar het vliegtuig om half tien 's avonds aankwam. Vandaar vloog de Italv over de Po tot Milaan, dat te middernacht werd bereikt. Nu werd de tocht naar Verona voortgezet. Dins dagochtend om kwart over zeven is het lucht schip te Milaan geland. Tydens den tocht stond het radio-telegraaf-station van de Italia onafgebroken in verbinding met de andere Itaüaansche draadlooze stations. Naar men weet, zal Nobile via Seddin, dat bij Stolp in Pommeren gelegen is, naar Spits bergen vliegen. Te Seddin wordt het lucht schip H April verwacht. De Italia zal 's ochtends om vier uur uit Rome vertrek ken. De koning en Mussolini zuilen by het vertrek aanwezig zyn. De reis naar Seddin zal gaan over München en Berlijn. Half April zal Nobile van Seddin een groote proefvlucht over de Oostzee ondernemen en daarbij ver- moedeiyk over Kopenhagen en Stockholm vliegen. Men vermoedt dat hy tusschen 25 en 30 April naar de Pool zal vertrekken. Schade van verscheidene honderdduizenden galdcns. Te Tilburg is gisternacht een felle brand uitgebroken in de kunstwolfabriek en maga zijn van wollen garens der N.V. Kuhn en Adler's Textiel- en Handel-Mij., aan de Hoog ste Dwarsstraat aldaar. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat de spoedig aangerukte brandweer, aanvankelijk met gasmaskers ge wapend, zich slechts kon bepalen tot bescher ming der belendende perceelen. De fabriek brandde geheel uit; een enorme hoeveelheid garens 'en kunstwol, voor een bedrag van ver scheidene honderdduizenden guldens ging verloren. Broeiing moot de oorzaak zijn. Ver zekering dekt gedeeltelijk de schade. Het be drijf zal eenigen tijd stil moeten liggen. Nader wordt gemeld: Toen om half 5 de- brandweer werd gealarmeerd, stond de mid den tusschen de fabrieksgebouwen gelegen groote opslagplaats van grondstoffen ter ver- uitgebroken in de kunstwolfabriek en 't maga- heele lengte in brand. Het vuur vond in de duizend vierkante meter beslaande, hoofdza kelijk uit hout opgetrokken loods, waar een groote voorraad lompen en licht brandbare stoffen was opgestapeld, gretig voedsel. Reeds drie minuten na het alarmsignaal kon de gemeentelijke brandweer het vuur aantasten. Met zeven stralen op twes motor spuiten werden de vlammen onder leiding van den commandant, den heer Haselhorst, be streden. Door het krachtig optreden slaagde men e: ln, de vuurzee beperkt te houden tot de op slagplaats, zoodat de omliggende gebouwen gespaard bleven en het bedrijf zoneter onder breking kan worden voortgezet. De schade die slechts gedeeltelijk dcor verzekering word: gedekt, is niettemin aanzienlijk, Wijl de voor raad grondstoffen geheel verloren is gegaan. Een der twistenden dood gevonden Een gebeurtenis, welke men tot nu toe als geheimzinnig mag kwalificceren, heeft zich aldus de „Tel." gisterenmorgen te Amsterdam afgespeeld in het bovenhuis van perceel 7 in de Queliynstraat, nabij de Ruysdaelkade. Daar woont op de derde étage de 33-jarige havenarbeider A. J. Gerritse. Zijn echtge- noote is een dochter van een 60-jarigen ge- pensionneerden telefoonbeambte J. H. Vos die op de eerste verdieping huist. Sedert ge- ruimen tijd was de verstandhouding tusschen den schoonvader en den jongen man niet goed. Er waren huiselijke kwesties waaruit telkenmale onaangenaamheden voortsproten De beide mannen spraken daarom niet meer tot elkaar dan strikt noodzakelijk was. Met dat al kwam van die kwesties nooit iets naar buiten voor den dag, op beide gezinnen viel voor de buren dan ook niets aan te merken. Gisterenmorgen echter zyn er in het huis vreemde dingen gebeurd, want plotseling ver scheen omstreeks kwart voor tien de schoon zoon in opgewonden toestand op een rijwiel voor het politieposthuis in de Ferdinand Bol straat. De politie-agent, die achter de balie zat, bemerkte, dat Gerritse hevig aan het hoofd bloedde. Hy vertelde, dat hy thuis twist had gehad met zyn schoonvader, die bij tyem was binnen gekomen en dat deze hem eenige steken had toegebracht. De politiebeambte legde een noodverband aan en liet den aangever op het posthuis ach ter. Daarna ging hij naar het bewuste perceel en vroeg naar Vos. Niemand had hem terug zien komen en daarom stelde de agent een onderzoek in. Vos was nergens te vinden op de vertrekken van Gerritse. Het laatst kwam de zolder aan de beurt en hier vond de poli tieman den schoonvader dood op den grond liggen. Hij lag te midden van een grooten bloedplas; op eenigen afstand van het lijk werd een scherp schoenmakersmes met bloed bevlekt aangetroffen. De getroffene las halverwege onder een schaafbank en ook deze vertoonde van boven bloedsporen. De dood was veroorzaakt door een steek in de hartstreek. Uit het verhoor bleek, dat Gerritse op de derde verdieping in de achterkamer zat. Om streeks kwart voor tien werd er aan de deur geklopt en trad de schoonvader binnen. Deze zeide, dat hy Gerritse even wilde spreken. Toen laatstgenoemde vroeg waarover het ging antwoordde Vos, dat het spionnage van het gezin betrof. De man wond zich daarbij hevig op, haalde een mes uit den zak en trachtte daarmede Gerritse te steken. Deze werd in derdaad geraakt. Hij kreeg eenige steken in het hoofd, waarop hy door de beide kamers welke ineen loopen, vluchtte. De man zat hem voortdurend op de hielen, waarop da schoon zoon de trap afliep. Hy kreeg hierbij nog een kleinen steek in den schouder. Regelrecht ging hy door naar het politieposthuis Ferdinand Bolstraat om aangifte van het gebeurde te doen. De agent vond eenigen tijd later dcii schoon vader dood op zolder liggen. Gerritse wist van den dood van zijn schoon vader niets af. Toch is hy voorloopig in arrest gehouden. Hy was door het gebeurde zeer op gewonden en werd daarom niet alleen in een cel gezet, doch onder toezicht geplaatst in do agentenwachtkamer. Als getuige werd nog gehoord juffrouw Vos, de echtgenoote van den schoonvader. Deze heeft verklaard, dat haar man kalm naar boven was gegaan om met Gerritse te spre ken. Van hetgeen er boven is gebeurd is zij totaal onkundig. Het lijk van den getroffene is in beslag ge nomen en naar het Gasthuis vervoerd. liet onderzoek gaat nu hierover wie den ouden man don doocleiyken steek heeft toe gebracht. Daar de verklaringen van Gerritse op alle punten bleken te kloppen en tusschen de plaats, waar hij de trap bereikte, en den zolder, waar de oude man gevonden was, geen bloed werd aangetroffen, is de veronderstel ling allengs aannemelijker geworden, dat V. zich zelf het leven heeft benomen. Hij moet in dc meening verkeerd hebben, dat de ver wondingen, die hij zijn schoonzoon had toe gebracht, wcïke later niet ernstig gebleken zijn, doodelijk waren, en bang voor de gevol gen de hand aan zichzelf geslagen heeft. La ter cp den dag is Gerritse dan ook op vrije voeten gesteld. Tusschen Schipluiden en Maasland is de heer K. uit Den Haag met zyn auto van den hoogen dyk gereden door het defect raken van het stuur en in de sloot terecht geko men. De heer K. werd door het zijportier ge slingerd en aan hoofd en handen verwond. De auto werd beschadigd. Biykens een uit Gravesend ontvangen be richt is de „Schuttevaer" Dinsdagavond al daar aangekomen. Alles was wel aan boord. Aan de overwegen op de lijn Nuth-Staats- myn Emma zijn proeven genomen met het verbeterde toestel Ringelberg-Putman. Een drietal proeven slaagde goed. Wanneer de trein nadert, begint aan den overweg een licht te branden en geeft een bel signalen. Namens den minister van Waterstaat was aanwezig de heer Wijnmalen, namens het comité van actie tegen de onbewaakte over wegen de heer Oor uit Roermond. In Staatsmijn Wiïhelmina is Woensdag schacht 1 buiten bedrijf moeten worden ge steld, cfbordat een leeg kolenwagentje door de schacht naar beneden was gestort. Het wagentje viel niet in }iet gedeelte, waar de kooien op en neer gaan, doch in een der segmenten. Nadat dê schade aan de gelel- dingsboomen en de balken hersteld was, kon ds nachtploeg gehoon afdalen. De mijnwerkers van den middagdienst, werkzaam op de 253 meter-verdieping, had den dit evenwel niet kunnen doen. Een protest-actie van jonge boeren Naar de ,,'s-Hert. Crt." verneemt, hebben de gezamenlijke pastoors van 's-Hertogen- bosch aan de Katholieke raadsfractie een brief gezonden, waarin zy verklaren, dat de viering van Carnaval aldaar een ergernisge vend kwaad is, dat door den gemeenteraad niet mag worden geduld. Verschillende Langstraatsche afdeelingen van den Jongen Boerenstand hebben beslo ten, weg te blijven van de a.s. Bossche Paaschveetentoonstelling, al3 protest tegen het Bossche carnaval, dat een bespotting van den boerenstand wordt genoemd. Een 2-jarig knaapje verdronken Onder de gemeente Beets (F.) Is gisteren een twee-jarig knaapje op jammerlijke wyze om het leven gekomen. Het kind speelde op het erf in de nabijheid van een aldaar gra zende geit, op den oever van een breede, diepe ringvaart. Plotseling gaf, volgens het „Volk", de geft het jongetje een stoot, waar door deze in de ringvaart stortte. De moeder zag het toevallig, srrong te water en greep het knaapje bij den klomp, dien het aan den voet had. Zij trok den klomp echter van den voet en het jongetje verdween in de diepte. Even later werd het levenloos opgehaald. Te Almelo was het acht-jarig zoontje van den heer A. op een disselboom van twee aan- eengekoppelde wagens geklommen. Het ven tje viel er af en werd door de wielen van den achtersten wagen overreden. De jongen werd dood opgenomen. Met zijn motor geslipt E motorryder. kwam, doordien hy moest uitwyken voor een wagen, in de gemeente Nieuw-Amsterdam met zijn motor te slip pen. Hy werd met ernstige verwondingen opgenomen en naar het ziekenhuis te Coe- vorden vervoerd. Door onbekende oorzaak is de kapitale boerderij „Bruxvoort" van W. C. Wolleswin- kel onder Bennekom tot den grond toe af gebrand. De geheele inboedel met een kaas makerij werden eveneens een prooi der vlammen. Het in den stal aanwezige vee, 60 stuks, kon met groote moeite gered wor den. Alles was verzekerd. Twintig millioen kilo nlt het land van Hulst Naar het dagblad „De Grondwet" ver neemt hebben de leden van den Bietenbond uit het land van Hulst, welke pijn. 1000 ge- met bieten verbouwen, besloten, den op brengst van deze duizend gemet aan Fran sche suikerfabrieken te verkoopen. Hierdoor gaan ongeveer 20 millioen kilo bieten voor de Nederlandsche industrie verloren. Maandagmorgen as. wordt het stoffeiyk overschot van mevrouw Wilh. van der Horst —van der Lugt Melsert van het woonhuis van Baerlestraat 150 te Amsterdam naar den stadsschouwburg aan hot Leidscheplein te \msterdam overgebracht, waar in de hal een ohapelle ardente zal zijn ingericht. Vandaar vertrekt de stoet om kwart over elf naar Zorgvlied, waar de teraardebestelling zal plaats hebben. Het vorige jaar heeft de Fransche uit gever Francis Salabert onder toezicht van Comité Consultative van de Soeiété des auteurs, compositeurs et editeurs de musi- que een prijsvraag uitgeschreven voor Ne derlandsche componisten. Naar wij vernemen is heden de uitslag van deze priisvraag bekend geworden. HU luidt als volgt; Eerste rubriek (ouvertures)eerste prys Maurits Sametini te Amsterdam; tweede prijs D. Tiemeyer te Amsterdam. Tweede rubriek: (Suite d'orchestre)eer ste prys niet toegekend, tweede prys Mau rits Sametini te Amsterdam, derde prys M. C. van de Rocvaart te Amsterdam. Derde rubriek (Morceaux de Genre) eerste prijs niet toegekend, tweede prys M. C. van de Roovaart te Amsterdam, derde prys mej. Rosine de Cock te Den Haag. Vierde rubriek (Danse moderne) eerste prys niet toegekend, tweede prils J. von Lindem te Amsterdam, derde prys Paul da Gruiter te Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6