Buitenlandsch Nieuws, Goudregen RADIO-OMROEP. VERHAGïiN'SMILKOEN RUMCO. Be aitijtf gewilüe lionbops FEUILLETON. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Vrijdag 23 Maart 1928 GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN KUNST EN KENNIS Hoe dr. Willem Mengelberg voor 't eerst dirigentwas HANDEL EN NIJVERHEID De handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Turkije Productie der Staatsmijnen over Februari MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN Roman van DUITSCHLANDS BUITENLANDSCHE POLITIEK. De betrekkingen tot Rusland, Roemenië en Frankrijk. De betrekkingen tot Rusland staan bij alle besprekingen op den voorgrond en er is geen gebrek aan stemmen, die verklaren, dat de Duitsche Rusland-politiek, zooals ze na den oorlog eerst onder Rathenau en dan onder Stresemann is uitgeoefend, een opeenvolging van fouten is geweest. Deze stemmen wijzen o.a. ook op den opstand in Hamburg in October 1923. Deze opstand werd aange voerd door personen, die met de officieele vertegenwoordigers van de Russische poli tiek in hetzelfde comité zaten, en die er op uit waren te bewijzen, dat de regeering der Sovjet-Unie en het uitvoerende comité van de 3de Internationale (die in veel gevallen door een personeele unie verbonden zijn) twee instellingen zijn, die niets met elkaar hebben uit te staan. Van een anderen kant wordt er. zonder de onttsemming in de ver houding tusschen Duitschland en Rusland te ontkennen, op gewezen, dat de Duitsche bui- tenlandsche politiek sedert het eind van den oorlog, die wegen heeft ingeslagen, die al leen mogelijk zijn geweest. Het verdrag van Rapallo, de grondslag van alle latere be trekkingen met Rusland, heeft vooral zijn wahrde daarin, dat het een aansluiting van Rusland bij het front der geallieerden on- mogeljjk heeft gemaakt, terwijl aan den an deren kant Duitschland bij de onderhan delingen over zijn toetreden bij den Volken bond en by de onderhandelingen van Locar no, een onvoorwaardelijke optie voor de Westelijke mogendheden heeft van de hand kunnen wijzen (door te wijzen op het ver drag van Rapallo en het aanvullende Bsr- lijnsche verdrag) en voor zich zelf er aan spraak op heeft kunnen maken, de ver'oin- dingsbrug te vormen tusschen Oost en West. Al Is er ook een spanning ontstaan in de Duitsch-Russische verhouding deze toont zich in het onderbreken der economische onderhandelingen evenals in den toon der Duitsche pers tegen Rusland toch heeft men in Duitsche regeeringskringen den wensch, alles te vermijden, wat het geschil zou kunnen verscherpen. Er wordt op ge wezen, dat de Duitsche regeering op het oogenblik niets anders kan doen, dan of te wachten, wat er met de Duitschers zal ge beuren, die nu nog in Rusland gevangen worden gehouden. Wat de economische on- dtrhandelingen betreft, heeft de Duitsche regeering in geen geval het plan, deze ge heel en al af te breken. De „Deutsche di plomatische Korrespondenz" verklaart, dat het geenszins in het voornemen der Rijks- regeering ligt, een principieele verandering te brengen in den koers van haar politiek tegenover de Sovjet-Unie en ze wijst er op, dat de pers in het buitenland, die vijande lijk tegenover de Sovjet staat, nu alles doet, om de economische besprekingen als geheel afgebroken te verklaren en te spreken van gebrek aan politiek karakter aan den Duit- schen kant. Maar Duitschland zal zich hier door niet laten voorschrijven, volgens welke wetten het moet handelen, ook al zal de Sovjet-regeering hierdoor erkennen, dat het noodzakelijk is, zoo gauw mogelijk de atmosfeer van vertrouwen te herstellen. In een andere officieuze verklaring heet het, dat de arrestatie der Duitsche ingeni eurs daarmee in verband staat, dat de Sow- jet-regeering gelooft, dat het streven naar onafhankelijkheid in Oekraine van uit het buitenland wordt gesteund. Omtrent de verhouding tot - Roemenië wordt in regeeringskringen verklaard, dat Duitschland de leening, die door Roemenië wordt gewenscht, niet kan toestaan. De ver wachting, dat Roemenië crediet in Amerika zou krijgen, is niet vervuld. Nu onderhan delt Roemenië weer met een groot Engelsch bankhuis, dat de toestemming voor een cre diet er van afhankelijk maakt, of van te vo ren de kwesties, die nog tusschen Duitsch land en Roemenië zweven, worden geregeld. In verband met de kwestie van de ontrui ming van het Rijnland wordt verklaard, dat het niet juist is, dat de gedachte van Thoi- ry weer zou worden opgenomen, d.i. de ge dachte, dat de Fransche valuta zou worden gesaneerd door Duitsche geld-prestaties.,On juist wordt ook de bewering genoemd, dat Engeland het volgende plan zou hebben voor een algemeene regeling der oorlogsschulden: alle oorlogsschulden der geallieerden zouden worden veranderd in een enkele schuld van Duitschland aan Amerika en daarvoor zou dan aan Duitschland de ontruiming; van het Rijnland worden toegestaan. Zulk een voorstel ls niet van Engeland uitgegaan en er "heeft tusschen de kabinetten ook geener lei bespreking plaats gehad over deze ge dachte. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGS CONFERENTIE De Russische voorstellen De besprekingen over de Sovjet-Russische voorstellen konden In de zitting van gis teren van de voorbereidende ontwapenings conferentie nog niet ten einde worden ge bracht. De Fransche gedelegeerde Graaf Claudel stelde voor, de voorstellen eerst aan de resp. regeeringen ter onderzoek toe te zen den, en ze dan later in een zitting, welke door den president kan worden bijeenge roepen, te behandelen. Tot dusverre hebben 19 regeeringen de Russische voorstellen verworpen: de houding van Graaf BernstorfE te dezer aanzien was niet geheel duidelijk. Eernstorff verklaarde n.l. dat een oplos sing van het ontwapeningsprobleem slechts kan plaats hebben in het kader van tien Volkenbond. Zijn verklaring was zeer kort; immers zeide hü ik heb nu over de Russische voorstellen niets meer te zeggen. Intusschen behoudt hij zich het recht voor bi.i punt 3 der agenda over de voortzetting van de ontwapeningsvoorstellen de com missie voorstellen te doen. Hiermede verklaarde de president van de commissie de besprekingen over de Russi sche voorstellen voor gesloten. van den rijksdag In behandeling komt. Naar het „Berl. Tageblatt" meldt, wordt het totaal-verlies dat aan het Rijk is be rokkend, volgens de opgemaakte balans ge schat op 25 millioen mark. ONMENSCHELIJKE WRAAK. Een pas getrouwde arbeider is tijdens af wezigheid der echtelieden Riehl te Straats burg, die geweigerd hadden hem een zekere som gelds te leenen, hun woning binnen gedrongen, waar hij hun 2-jarig kind uit wraak om het leven bracht. DE BEZETTING VAN RIJNLAND Van welingelichte zijde verluidt, dat voor- loopig geen wijzigingen zullen worden ge bracht in de intergeallieerde Rijnland-com missie en het oppercommando van de be zettingstroepen. Hieraan werd tevens toegevoegd, dat ook een vermindering der bezettingstroepen niet in overweging is genomen. Anderzijds wordl evenwel verklaard, dat de geheele Rijnland kwestie op de Juni-bijeenkomst vc.n den Volkenbondsraad tusschen Chamberlain, Briand en Stresemann ter sprake zal wor den gebracht. SPANJE TREEDT WEER TOE TOT DEN VOLKENBOND. Hedenmiddag heeft het sècretariaat-gene- raai van den Volkenbond officieel bericht gekregen, dat Spanje weer tot den Volken bond toetreedt. De Spaansehe gedelegeerde Don Pedro in de commissie voor kinderbescherming heeft naar aanleiding van zijn verkiezing tot lid van het nieuwe Volkenbondsinstituut voor synematografie medegedeeld, dat hij even eens een telegram heeft ontvangen waarin verzocht wordt, zijn werkzaamheden in den Volkenbond voort te zetten. DE DUITSCHE RIJKSFINANCIËN Een rede van minister Koehler In den loop der besprekingen over de aanvullende begrooting voor 1928 in de begrotingscommissie van den Rijksdag heeft minister Koehier gisteravond een rede gehouden waarin hij de verantwoorde lijkheid afwees voor een bewering, welke hem in de schoenen werd geschoven, n.l. dat de toekomst der rijksfinanciën geen zorgen zouden baren. Duitschland heeft nog zuare lasten te torsen en getracht moet v/orden, de moeilijkheden langs den natuur lijken weg te overwinnen. Met verbazing had spr. kennis 'genomen van een bericht in een der bladen, waarin gemeld werd, dat spr. een verhooging der tabaksbelasting in overweging nad genomen. Betreffende het monopolie van spiritus verklaarde de mi nister, dat het van de volgende zitting van den Rijksdag zal afhangen, of verhoogde inkomsten uit deze bron werkelijk Imagi nair zijn. Naar spr.'s meening is hiervan een bedrag van 100 millioen mark te ver wachten. Tenslotte verklaarde de minister van meening te zijn, dat het raadzaam is openbaarheid in financieele aangelegenheden zooveel mogelijk te bevorderen. DR. WIRTH. Zijn Rijksdag-candidatuur De centrale commissie van de Centrum partij in Baden heeft heden, in samenwer king met de fractie uit den Landdag, te Freiburg een zitting gehouden. De voorma lige rijkskanselier dr. Wirth was niet ver schenen. Bij de a.s. verkiezingen zal hij voor het Centrum van Baden niet meer als candidaat uitkomen. No. één van de lijst van het Centrum van Baden is de rijks minister van Financiën dr. Kohier. DE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND Op het oogenblik wordt als waarschijnlijk aangenomen, dat de algemeene verkiezingen in Duitschland 20 Mei gehouden zullen wor den. Daarentegen wordt er nu op gewezen, dat vier Juni te Genève de Raad bijeen komt, waar eindelijk"weer de kwestie van de ont ruiming van het Rijnland ter sprake zal komen. Wordt nu op 20 Mei gekozen, dan kunnen pas begin Juni de officieele uitsla gen vastgesteld en kan de Rijksdag bijeen geroepen worden Met nadruk en gezag kan te Genève slechts een regeering spreken, die op grond van de nieuwe samenstelling van den Rijksdag gevormd is. In het belang hoofdzakelijk van de bui- tenlandsche politiek wordt daarom gepleit voor verkiezingen op uiterlijk 13 en liefst op zes Mei. OP EEN IJSBERG GESTOOTEN. Naar de „Berliner Börsen Kurier" meldt, is het Engeische s.s. „Southern Queen", me tende 9000 ton, ln de buurt van Zuld-Georgia op een ijsberg gestooten en gezonken. De bemanning kon door visschers worden ge red. Aan boord werd een lading walvisch- traan vervoerd ter waarde van 230.000 pond. ERNSTIGE ONTPLOFFING. Vanwege het Amerikaansche ministerie van marine wordt meegedeeld, dat aan boord van de torpedoboot „Whitney" een ontploffing heeft plaats gehad, waardoor 2 man werden -gedood en 5 gewond. STAATSSECRETARIS MELLON Staatssecretaris Mellon heeft een verkla ring afgelegd, dat hij niet wenscht af te treden. EEN AARDBEVING IN MEXICO Een hevige aardbeving, die Woensdag avond om bij half elf in de hoofdstad van Mexico werd waargenomen, bracht groote ontsteltenis onder de bevolking te weeg. Dui zenden personen vluchtten de straat op, waar vele huizen gevaarlijk overhellen. Uit Vera Cruz wordt geseind: Aardschokken, die anderhalve minuut aan hielden, veroorzaakten algemeen ontsteltenis Er werd echter geen schade aangericht. DE ARRESTATIE VAN COMMUNISTEN IN JAPAN De arrestatie van communisten in Japan, waaromtrent dezer dagen bericht werd, heeft op veel grooter schaal plaats gehad dan aan vankelijk werd gemeld. De politie heeft ge lijktijdig huiszoekingen verricht te Tokio, Jo- kohohama, Nagoja, Kioto, Osaka, Kobe, Oka- joma, Foekoeoka en Hokkaido. Men gelooft dat in totaal ongeveer duizend personen zijn gearresteerd. Alle communistische verzamel plaatsen en verdachte woningen werden be zocht. Tallooze papieren werden in beslag genomen. TSJANG SJAO TSE VERMOORD Naar de „Associated Press" uit Tientsin- meldt, is aldaar generaal Tsjang Sjao Tse vermoord., DE ARRESTATIE DER DUITSCHE INGENIEURS. Naar uit Moskou wordt gemeld heeft de Russische volksconïmissarls van buitenland- sche zaken Tsjitsjerin den Duitschen am bassadeur te Moskou toegezegd, dat het onderzoek tegen de gearresteerde Duitsche ingenieurs zoodanig zal worden bespoedigd dat het proces binnen drie weken.te wach ten is. Voorts verklaarde Tsjitsjerin, dat dezer dagen een van de ambtenaren der Duitsche legatie toestemming zal krijgen de gearres teerde Duitschers in het huis van bewaring te Charkow te bezoeken. DE PHOBUS - AFFAIRE. De sub-commissie van onderzoek naar de door kapitein Lohmann gedreven zaken, heeft het rapport en de conclusies van de rapporteur, na daarin enkele kleine wijzi gingen te hebben aangebracht, goedgekeurd Hedenmiddag wordt het gedrukte rap port aan de sub-commissie voorgelegd, waar na het Maandag in de centrale commissie De vermoorde diamanthande laar. De moord op den Parijsehen diamanthan delaar Gaston Truphéme blijft de justitie en de openbare meening bezighouden. En zooals bij elke moordzaak, duiken ook nu telkens de meest fantastische berichten op, die bij nader onderzoek niets anders dan geruchten zijn, die op niets steuneft. Van belang evenwel ls wellicht de in krin gen van Parijsche diamanthandelaren ge opperde meening omtrent een misdaad, waarvan de dader nooit ontdekt werd, een misdaad, die merkwaardig veel gelijkt op die, waarvan Truphéme het slachtoffer werd. Ruim drie jaar geleden n.l. werd een Pa- rjjsche juwelier uit de Passage de l'Opéra, de heer Charlet, vermoord in den trein Am sterdam—Parijs, op weg naar huis. Het lichaam werd uit den trein geworpen, nadat de moordenaar zijn slachtoffer van 'n partij kostbare steenen ter waaide van 200,000 francs beroofd had. Het onderzoek had geen resultaat. In kringen van diamant handelaren nu wordt aangenomen, dat Mes- terino de moordenaar van Truphéme in dezen trein zat. Twee maanden na dit voorval vestigde Mesterino zijn ateliers in de Saint Augustin-straat. Een Neurenberg-film ter gele genheid van de Duerer-viering. Nu weldra te Neurenberg op feestelijke wijze den vierhqnderdsten verjaardag van de geboorte van Albrecht Duerer zal worden herdacht, is door de zorgen van de „Reichs- zentrale für Deutsche Verkehrwerbung" een interessante film vervaardigd, gewild aan de stad Neurenberg en haar beroemden zoon. De fraaiste schilderijen, etsen en gra vures van Duerer wisselen in deze film af met de schoonheden van de vermaarde stad. Christus, de arbeider. Zooals in de pers reeds gemeld werd, zou den er thans in de kerk ernstige pogin gen aangewend worden om een nieuw lees. van „Christus-Arbeider" in het leven tc roepen. Deze idee is oorspronkelijk uitgegaan van pastoor Schuh te Genève. Reeds in he. jaar 1923 had deze een verzoekschrift tot den ri. Vader gericht, dat door meer dan 10c Kardinalen en bisschoppen onderteekenu werd. Paus Pius XI moecugde hem aan zijn pogingen te vervolgen en nog meer ondertee- keningen in te zamelen. Op 15 Juni 192. bood hij aan den H. Vader een nieuw ver zoekschrift aan, dat thans door 33 Kardi nalen onderteekend was en door 350 bis schoppen. Buitendien werd een religieuze vereeniging opgericht, die den naam draag, van: „Vereenigmg van het apostolische wen. .er eere van Jezus den Arbeider". Talrijke katholieke vereenigingen van ar beiders hebben reeds haar ingenomenheia met het werk van pastoor Schuh te ken nen gegeven. Goedkoop reizen naar de Jaar- beurs van Frankfort. De Duitsche Spoorwegmaatschappij ver leent aan buitemandsche bezoekers van de Jaarbeurs van Frankfort, die van 22 tot 3. April a.s. wordt gehouden, bij het reizen in Duitschland een reductie van 25 Daai reeds een week voor de opening van de Messe verschillende bijzondere tentoonstel lingen worden gehouden, zuilen voor de ge legenheid twee verschillende series van goedkoope reiskaartjes worden uitgegeven. De kaartjes van de eerste serie zijn voor de heenreis geldig van 10 tot 18 April en vooi de terugreis van 15 tot 28 April. De kaartjes van de tweede serie zijn voor de heenreis geldig van 17 tot 25 April en voor de terug reis van 22 April tot 5 Mei. De goedkoops reiskaartjes worden verstrekt op vertoon van de Messe-legitimatie, die bij de vertegen woordigers van de Jaarbeurs in het buiten land verkrijgbaar is. De kaartjes worden ge leverd door de buitenlandsche filialen van het „Mitteleuropaisches Reisebureau" of kunnen aan de grensstations worden ge kocht. De Universiteit van Bonn. De in 192S begonnen restauratie van het Slot van den Keurvorst te Bonn, waarin sinds 1818 de vermaarde Universiteit dezer stad is ondergebracht, schrijdt snel voor waarts. De eene helft van het gebouw die in 1777 door brand werd verwoest, word. thans ook weer opgebouwd. De vier hoekto rens zijn reeds opgericht. In het gerestau reerde gedeelte van het Slot zullen 6 nieu we collegezalen alsook verschillende vertrek ken van het Seminarium worden onderge bracht. In een zijvleugel zal een nieuwe Aula worden ingericht met plaats voor 1200 per sonen. Niet „Ipa" maar „Wepa", Het Plan bestaat om in 1929 of in 1930 in Duitschland een groote internationale bont- tentoonstelling te houden. Eerst was beslo ten aan deze tentoonstelling den naam van „Ipa" (Internationale Pelz-Ausstellung) te geven. De tentoonstelling zal echter vee! grooter en belangrijker worden, dan eerst werd vermoed en daarom ook den grootsche- ren naam van „Wepa" (Weltausstellung für das Feizfach) dragen. Een nieuwe schouwburg voor dc Passiespelen van Oberammergau De oude houten schouwburg van Oberam mergau, waarin de vermaarde passiespelen werden uitgevoerd, zal weldra worden afge broken en worden vervangen door een nieuw modern gebouw, dat ln 1930, bij de eerstvol gende passiespelen, zal in gebruik genomen worden. In den nieuwen schouwburg zal, net als ln den ouden, plaats voor 4500 personen zijn Naast den schouwburg zal ook nog een ge bouw worden opgericht voor het bewaren van de kostumes der 700 medewerkenden. De kos ten voor schouwburg en bijgebouw worden op 300.000 Mark geraamd. Tentoonstelling „De Voeding" te Berlijn De groote tentoonstelling „De Voeding" zal op 5 Mei a.s. te Berlijn worden geopend en precies honderd dagen voor het publiek toegankelijk zijn. Zij zal een oppervlakte van niet minder dan 45.000 M2. beslaan. Voor de rubriek „Onder de Menschen" van de N. R. Ct. heeft Willem Mengelberg van zijn „Dagtaak" verteld, waarbij hij ook een en ander uit zijn jongensjaren ophaalde. Over zijn eerste optreden als „dirigent" lezen wij het volgende: „Mijn vader wilde niet, dat ik musicus zou worden, omdat ik naar zijn vaderlijk begrip te veel talent had voor schilderen, teekenen, boetseerenMaar mij trok de muziek sterker aan. Ik had die liefde wel van mijn moeder zij speelde goed piano en zij zong met een lieve, gevoelige stem. Trouwens, nog altijd, op haar vierentachtigste jaar, speelt en zingt zij. en geregeld als ik bij haar kom, moet ik voor haar aan den vleu gel gaan. zitten. Als heel klein kind al moet ik sterk onder den indruk van moeder's zingen zijn geko men. Zij vertelt wel: toen ik 'n jongetje van één jaar was, en zij speelde en zong, dan kroop ikonder de piano. En als 't aan doenlijk werd, begon ik vreeselijk te huilen. Later, in de kinderkamer u moet niet vergeten: wij waren met zestien broers en zusters, die niet altijd in de huiskamer rond konden stoeien en dus hun eigen domein hadden: de kinderkamer. Daar stond 6<5k een piano als een speeltuig, in dubbelen zin, en bovendien: als een paedagogisch tuchtmiddel. Want, wanneer we ondeugend waren, werden we om te kalmeeren, op een stoeltje aan de piano gezet. En als kleine jongen speelde ik dan al gauw mijn eigen Jedjes, op een eigen tekst. Op mijn vierde en vijfde jaar kreeg ik mijr. eersten pianomeester. „Wat moet ik r voorspelen?" vroeg ik tot zijn verbazing Dat moeder ons voor-zong en -speelde, er. de piano in de kinderkamer, die omstan digheden hebben feitelijk over mijn bestem ming beslist. Zeven, acht jaar oud, zong ik mee in hel kerkkoor. In had zegt men een hee. mooie sopraanstem. Wij zongen daar a ca- oella. Muziekvriendcn kwamen er dikwijle naar luisteren in die dagen. En kwam e: een sopraan-solotje in voor, dan mocht ik dat zingen. Uit mijzelf begon ik ook orgel te spelen, al kon ik dan nog niet bij de pedalen van dat enorme kerkorgel. Maar in de kleine pau zen liet de organist mij wel eens zoo maar ,vat fantaseeren, waarbij ik dan over de pe dalen heen liep. Ik geloof, dat ik nog wel een handige jongen was. En de muziek, die leerde je zoo spelenderwijs. Mijn stem? Zoo tusschen zestien en zeventien jaar ging die om. Ook heb ik al heel jong gedirigeerd. Va der had in de verschillende ateliers schilders, modelleurs, enzoovoort, die onder 't werk zongen. Een of twee maal per jaar werd voor deze menschen met hun vrouwen en kinderen een gezellige avond georganiseerd, voordrachten, ik speelde er piano. Uit dit gezelschap had zich op een goeden keer jen plechtige delegatie gevormd, die vader kwam zeggen, dat zij een mannenkoor uit het personeel wilde oprichten en ik zou hun dirigent moeten zijn. Ik was toen 'n jaar of acht, negen. Va der liet mij dadelijk van de straat halen, waar ik met de Jongens speelde. Zonder ver deren omslag stelde hij mij voor het feit: ,,En vanavond beginnen". „Goed" zei ik „dan zal ik eerst de stemmen uitzoe ken". Zóóveel begrip bleek ik er dus wel van te hebben. En dien avond klom ik boven op een tafel, liet al die mannen, 'n veertig, vijftig, zingen, en deelde ze in naar de hoogte, de laagte van hun stemmen. Vader overlegde, dat ik nu eerst accoor- den, crescendi en diminuëndi met hen moest studeeren. Zelf componeerde ik de liederen... En, toch was 't wel aardig: toen ik 'n vijf tien Jaar geleden daar te Utrecht nog weer zens in de ateliers kwam, bleken ze er nog do liederen te zingen, die ik als jongen had geschreven". Afgekondigd is het „Staatsblad" No. 54, In houdende het Kon. Besluit van 5 Maart 1928, bepalende de bekendmaking in het „Staats blad" van de tusschen den Gezant der Neder- 'anden te Constantinopel en den Turkschen Minister van Buitenlandsche Zaken op 1 Fe bruari 1928 te Angora gewisselde nota's tot zoorloopige regeling der handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Turkije (St.bl." 1928, nrs. 288 en 340, en 1927, nrs. 63 en 302). De gezamenlijke Limburgsche mijnen pro duceerden in de maand Februari 852.217 ton steenkolen. Op 1 Maart j.L waren er 34.400 arbeiders in dienst der mijnen, van wie 14 992 ondergronds en 9403 bovengronds. De productie was in Januari 919.316 ton. In ?ebr. 1927 werden geproduceerd 701.715 ton. Het aantal arbeiders was op 1 Febr. j.l. 34538. ZATERDAG 24 MAART. HILVERSUM 1060 M. 12.00 Politieber. 12.30— 2.00 Lunchmuziek door het Trio Grccncveld. - 3.50 Italiaansche les. 4.305.15 Fransche les. 5.15 6.00 Duitsche les. 6.00-7.15 Ccr.cert door het Om roeporkest. 7.157.45 Tuinbouw halfuurtje. D, Admiraal: Verzorging van bloemen en planten in huis. 10.30 Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam, Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 11.45 Linde Varauit» zending. HUIZEN 340.9 M. Na 6 uur 1050 M. 12.30 Tijd- opgave. 12.301.30 K.R.O. Lunchmuziek deer het Trio „Winkels". 3.004.00 K.R.O. Kinderuurtje door dc dames Ria Mulder en Jeanny Lcefing en den heer Jac. Suerink. 5.006.co Dmermuziek K.R.O. - 6.006.30 K.R.O. Literair lialfuurtie door Lou Lichtveld, over ia. De avonturen van den muzikant, de Wit. 2.m: Abel Suncher, de Unarnunö. 3. „Eeethovea „eenmenscnenleven", d' Hévcry. 6.30—7.00 Ver volg Dinermuziek. 7-00—7.30 K.R.O. Spr. Mr. F. Vorstman uit Haarlem De inrichting van enzen Staat. Hoe een wet tot stand komt. 7.308.00 K.R.O. Cursus Hollandsch door D.G.G. v. KingeJestein uit Utrecht. 10.30 Fcrsber. DAVENTRY 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1.20— 2.20 Het Carlton Octet. 3.15 Vcctbalw edstrijd „The Arsenal", tegen „Ehckburn Rovers". 8.05 Schouch variétéprogramma. Hall Russel's mannenkoor. M. Mearns alt. A. Hobbs liumonst. Het Bonaccord vccaal kwartet. 8.40 „Changs over", drama van Hyslop. 8.50 R.E. Anderson bariton. Het Rauic-octet. 9.C0 Le ning met iilustr.Piping. 9.20 Nfeuwsber. 9.35 Lezing Breakdowns. 9.50 Nicuwsber. 9.55 Con cert door de militaire kapel. W. Watcyns bariton. 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50— xx.oo Concert. 12.502.10 Klassieke trio's. 4.055.05 Orkestconcert. 9.20 Galacor.cert. Orkest, jazzband, koor, vocale en instrumentale solisten. LANGENBERG 469 M. 12.251.50 Orkest- concert. 5.206.20 Muziek uit de 18e en 19e eeuw. Anna Linde cembalo. K. Roser cello. K. Beier fluit. P. Bassermann tenor. 8.35 Vroolijke avond» Daarna tct 12.20 Dansmuziek. KCNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN). 11.10—-7.05 Lezingen en lessen. 7.50 „Von Pankow bis Potsdam", schlagerreis door Berlijn en zijn voor steden. Orkest. Ch. Freyer en Alex. Flessburg. 9.50 Dansles. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 4.20 Hongaarsche muziek. 5.20 Vroclijk orkestconcert. 7.20 „Der wahre Jokob'% klucht in 3 acte*. Daarna tot 11.50 Dansmuziek en ca baret. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.35 Orkestconcert in Luik. 9.05 Belgische theater-causerie 9-1510.35 Concert. Orkest en Mme. Beaumont: zangeres. tor- en 25 zeilloggers, 2 zeil- en 60 motor kustvaartuigen, alsmede 2 open booten te zamen 800.761 Kg. treilvisch ter waarde van f 224.845 aangevoerd. Haringschepen kwamen deze week niet aan den afslag. Van de fceugvisscherij arri veerden 9 stoombeugers met een aabvoer van 68. 442 Kg beugvisch en een opbrengst van f 14.054. De 112 van elders aangevoerde consignatiezendingen brachten f4184 cp. De totaalomzet bedroeg deze week aldus f 243.083 tegen dc som van f295.234 in de week tevoren. IJMUIDEN, 21 Maart. De door den stoomtreiler IJM* 39 (Schoor!) van IJsland aangevoerde lading zoutevisch werd heden voor f 4700 geveild zoodat de totaalbesom mfng dezer reis met de reeds eerder verkochte versche visch f 10.718 bedraagt. Van de treilvisscherij kwamen heden hier binnen dc stocmtreilers: IJM. 99 (Johanna Elisabeth) met f 1732; IM. 43 (Nelly Gezina) met f 1392; IJM. 64 (Penelope) met f 1790; IJM. 184 (Plutos) met f 2038); IJM. 331 (Holland V) met f2046; IJM. 330 (Flandria) met f2210; IJM. 40 (De Höop II) met f2286; IJM. 12 (Johanna) met f1279; IJM. 147 (Oostzee) met f1560; IJM. 244 (Delfüand) met f 1421; TJM. 92 (Oceaan II) met f6204; IJM. 55 (Groni gen) met f 1974; IJM. 57 (Friesland^ met f 1485; IJM. 38 (Jer.nv Elsa) met f 2859; IJM. 28 (V.'alrcus) met f 1725; V. L. 9 (Nzlly) met f 1830; de loggers K.W. 57 (Motor I) met f 951; KW. 153 (Tine) met f482; K.W. 163 (Prinses Juliana met f 393; K.W. 25 (Wilhelmina I) met f 758; K.W. 74 (Katwijk aan den Rijn) met f407; K.W. 62 (Concordia Constat) met f576; K.W. 99 (Martha) met f53; K.W. 175 (Cornelia) met f 1067; K.W. ao (Maria Cornelia) met f 732 aan besomming. AMSTERDAM, 22 Maart. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuwsclie bonten f6.757-25 id. blauwen f 66.25, roodstar f 5.505.65, industrie f 34.40, ailes per H.L.; juin f 910, per 50 Kg.; blauwe poters f 3.503.75, bonte poters f 3.503.75; IJpolder roodstar f 5.505.65, Drentsche eigenheimers f 24; Andijker bonten f44.25; Hillegommer zandaardappelen f 77.?o; Friesche roodstar f 5.505.65, alles per Hl. APPINGEDAM, 21 Maart. Paarden. Op de groote Palmpaardemarkt waren de prijzen: ie soort f 450550, 2e soort f 3504*0, 3e soort f 150225, slachtpaarden f 80130. De ham e was vlug. SCHAGEN, 22 Maart. Vee. Aangevoerd: 13 magere gelde koeien f 140—280; 70 verte koeien f250450; 45 kalf koeien f 220360; 376 nuchtere kalveren f 1022? 279 overhouders f ?o36; 2 magere varkens f 1530: 63 vette varkens 5860 ct. per Kg.; 121 biggen f 1015, Handel matig. Boter. Aanvoer 118 Kg. f 1.60—2.20 per Kilogram. EPE, 21 Maart. Eieren. Op de Woensdag gehouden weekmarkt waren aangevoerd 200.000 eieren, prijs per 100 stuks bruine f 66.75, witte f 55.25. HALFWEG, 22 Maart. Eierenveiling. Aanvoer 15000 stuks kippen- f5.156.40, eenden- f5.055.45. Han del vlug. BAR NE VELD, 22 Maart. Eieren. Aanvoer 800.000 st. Prijs f 5.256.20. Handel vlugger. DELFT, 22 Maart. Boter. Aanvoer 7/8 v. te zamen 140 Kg. Prijs f2.35 Per Kg. Handel vlug. HOORN, 22 Maart. Kaas. Aangevoerd 17 stapels fa- briekskaas f 49 Vi; i.st. bojvenccmm. f 47; totaal 13 stapels, wegende 27.688 Kg. Handel stug. GOUDA, 22 Maart. Kaas. Ter markt waren 157 partiien Pr jten f 4752, rijksraerk ie soort f 5560, 2e soort f 50 54. Handel matig. AMSTERDAM, 22 Maart. Aangevoerd door 4 motor- botters en afgeslagen aan de Gemeente-Vischhal De Ruy- terkade. Besomming der botters f 106.65239.70. Schar f3.905.50, kl. schol f911.50, wijting f 1.407 per kist: kabeljauw f 0.801.70 per stuk; handschol f 1923 per kist. Uot de hand verkocht op het terrein versche bok king f2.502.80 per tal. Handbokking f 1.502.50 per 100 stuks. ENKHUIZEN, 21 Maart. Heden hebben 10 span slee pers (20 vaartuigen) hier aangevoerd gyt tal tot 47 tal sleep- haring per span. Totaal 245 tal of 49.000 stuks. Marktprijs f2.102.30 per tal. Heden geen reepharing. IJMUIDEN, 21 Maart. In de week van 13 tot en met 19 Maart werd door 6 Duitsche en 86 Nederlandschc stoomtreilers, 7 motor- en 25 zeilloggers, 2 zeil- en 60 mc- NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALBLASSERDAM 21/3 v. Riga n. Rotterdam. ALPHAID 21/3 250 mijl N.O. v. Fayal, Rotterdam, ru Gulfport. BATAVIER II 22/3 v.m. 9 u. 25 v. Rotterdam te Gra ve send. DUIVENDRECKT 21/3 v. Texer City n. Thameshaven EEM 21/3 v. Rotterdam te Oran. GOUWE 22/3 v. Duinkerken te Newcastle. LEKHAVEN 21/3 v. Revisof n. Philadelphia. MIRACH 21/3 Ouessant gep., Rcsario n. Kuil. NAALDWIJK 22/3 v. Boucon te Poveria. NOORD WIJK 22/3 v. Livorno n. Marbelle. RIJN 21/3 v. Rufisque n. Rotterdam. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. VONDEL 22/3 v. Amsterdam n. Eatavïa. KON. HOLL. LLOYD. AMSTELLAND (uitr.) 21/3 te Buenos Ayres. ORANIA (thuisr.) 24/3 nam. te Amst. verwacht. ZAANLAND (thuisr.) pass. 31/3 Fernando Noronha. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ. ACHILLES 21/3 v. Napels n. Catania. AJAX 22/3 v. Amsterdam te Pernis. ARIADNE 22/3 v. Valencia te Rotterdam. BAARN (uitr.) 19/3 te Antofagasta. BAR ALT 20'3 te Cristobal. COMMEW1JNE 20/3 v. W.-Indif te New York. CRYNSSEN £1/3 v. Barbados n. Plymouth. FAUNA 21/2 v. Alicante n. Barcelona. FOKE 22/3^ v. Hamburg n. Amsterdam. HERCULES 21/3 v. Bremen tc Limburg. HERMES 20/3 v. Algiers te Duinkerken. IRENE 21/3 v. Calamata te Cephaloma. JUNO 21/3 v. Constanza te Ccnstsr.tfnopeL PLU TO 21/3 v. La Coruna te LeviJla. SIMON BOLIVAR 22/3 v. W. Indië, 1. v. Havre te Amst STELLA 21/3 v. Piraeus n. Salenica. ZEUS 21/3 v. Amst. te Barcelona. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. THEDENS, Rott. n. Batavia, pass. 21/3 Finisterre. HOLLAND—AFRIKA LIJN. KLIPFONTIJN 22/3 v. Hamburg n. Antwerpen. NIAS (uitr.) 22/3 v. Suez n. Port Scudan. NIJKERK 21/3 v. Dar-es-Salaam n. Pt. Amelia. RANDFONTEIN (thuisr.) 21/3 te Antwerpen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. EDAM, Rott. n. New-Orleans, 22/3 te Antwerpen. KINDERDIJK 22/3 v. Rott. n. d. Noord-Pacific. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. ANDIJK 22/3 v. Bremen te Hamburg. BILDÉRDIJK (uitr.) 21 3 te RanRoo. RIDDERKERK, Antwerpen n. Rott., pass. 22/3 Vil» sinren. SOMMELSDIJK (thuisr.) 21/2 v. Port Said. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. OOSTKERK (thuisr.) 22/3 v. Port Said. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. IJSTROOM 22'3 v. Hamburg te Amsterdam. TEXEL 22/3 v. W. Afrika te Amsterdam. JAVA—NEW YOPK LIJN. BLOMMERSDIJK 21/3 v. Batavia te New York. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. WAALDIJK 22 3 v. B.-Ayres te Rotterdam. ROTTERDAMSCHF LLOYD. GORONTALO (uitr.) 22/3 te Eelavan. INSULINDE tthuisr.) 22^ v. Celcmbo. SLAMAT (uitr.) 22/3 te Southampton. TABANAN (uitr.) 22/3 v. Suez. TJERIMAI (thuisr.) pass. 21/3 Kaap Del ArmL ZIANTAR 22/3 v. Hamburg n. Rotterdam. EMMA VON BRANDIS—ZELION 3 De baron haalde de schouders op. „Mijn Duitsche meisje en de Griek, dat gaat samen riet." „Landeros en Sadollizza behooren tot de Soomsch-Katholieke Kerk, zooals je weet, lat biedt dus geen hindernis. In alle geval s de prijs hoog genoeg om er meer moeite /oor te doen, dan gij schijnt te willen. Het doorbrengen van een paar weken langer hier zal Je en ooit den jongen niet om het leven brengen. Welke vader zou zoo dom zijn, heen te gaan, als zullt een goudregen op zijn kind gaat nedervailei: „Goudregen? Daarvoor moet ik je waar schuwen. Herinner je Je niet meer je bruine prentenboek. Toni, waarin een groote gou deregen stond afgebeeld en waaronder te lezen stond' „De gouden regen is een mooie, maar vergiftige plant?" „Laat die lafie geestigheid maar achter wege," riep de gravin, terwijl een toornige blik uit haar donkere oogen den zorge- loozen spreker trof. „Ik zeg je, dat past niet, als het om zulke ernstige dingen gaat." De broeder senrok van deze afstraffing. HÜ beminde den vrede en vreesde niet weinig de neftigheid van zijn zuster. „Lieve Toni," zeide hij sussend, „laten we eerst eens over de zaak praten. Na wat ik van den onsolieden Landeros heb gezien en gehoord, kan ik hem onmogelijk tot gade van mijn dochter wenschen." „Pliantasie," kwam het sissend tusschen de lippen van de dame uit, „weet ge niet, dat de prins een Croesus is, zooals men niet licht een tweede vindt, daarbij mooi, voor naam, in alles bedreven, beminnenswaardig, wat ter wereld verlangt ge nog meer?" „Een in wiens hand ik gaarne het lot van mijn dochter kan leggen." De gravin sprong op. „Ongehoord! Wat duizenden van vaders voor een onuitspre kelijk groot geluk voor hun dochters zouden aanzien, dat slaat gij af!" riep ze uit. „Neen. voor zulk een ezel had ik je nooit gehouden, hoe bitter mijn ervaringen ook over Je mogen zijn." De baron, steeds tot toegevendheid ge neigd, legde, tewijl hij opstond, zijn hand op den arm der vertoornde, en zei: „Niet schelden, Toni, we willen de zaak eens over leggen. Je weet, dat de dokter een langer oponthoud in de stad niet voor raadzaam houdt. Ik wil zien, wellicht kan Ik met Werner vooruit reizen, en gij blijft met Irma een poos hier. Tusschen 't hofmaken en vragen ls nog een grooten afstand. Laten we niet voor barig zijn. Goeden nacht kind, laat het feest .ie goed bekomen." Hij reikte zijn zuster de hand, en verliet haar, om eindelijk zijn rust te genieten. „Goudregen," zeide hij zacht, toen hij de deur achter zich gesloten had, „hij is menig een tot een asehregen geworden, waaronder zijn geluk begraven werd. God bescherme je, mijn kind." Baron Guidenpforten zat den morgen na het feest, ln een elegante salon van het hotel aan zijn verlaat ontbijt, terwijl tante en nicht reeds de stad in gesneld waren om inkoopen te doen. Ongewoon aan de ver moeienissen van het stadsleven, was de landjonker de ontspanning van den vorigen dag nog niet te boven gekomen en blies moe de rookwolken van zijn sigaar ln de lucht, toen hem het bezoek werd aangekondigd van den *heer Rittinger, den directeur van zijn kopersmelterijen. Deze was een jaar geleden in deze betrekking gekomen, terwijl de vrijheer in den vreemde vertoefde en daardoor met zijn patroon nog niet per soonlijk kennis had gemaakt. Zoolang zijn voorganger, een bejaard man, de zaken leidde, was in de smelterijen alles in ge wonen doen gebleven, nu echter de nog jonge nieuwe directeur in diens plaats ge treden was, was een voortdurend streven naar veranderingen en verbeteringen merk baar. Dit was den bezitter niet aangenaam en daarom trad hij den bezoeker niet met zijn gewone luchthartigheid en vriendelijk heid tegemoet, maar bewaarde hij een ze kere terughoudendheid, ofschoon hij zich bedwong om de beleefde begroeting niet onbeantwoord te laten. „Het verheugt mij, directeur, eindelijk eens persoonlijk met u kennis te maken." „Ik hoorde, dat mijnheer de baron hier in de residentie, waarheen mijn werkzaam heid mij bracht, aanwezig was", antwoordde de directeur, terwijl hij op den hem aange boden stoel plaats nam, „en daar een ge sproken woord meer waarde heeft, dan zeven geschrevenen, zoo veroorloof ik mij, mijnheer de baron hier op. te zoeken." Het scherpe oog van den directeur, dat aan zijn Intelligent gezicht een bijzonder levendige uitdrukking gaf, monsterde daar bij onderzoekend zijn patroon. De baron streek met de hand over den langen snorbaard en zeide: „Goed, aan ge schreven woorden heeft de directie het niet laten ontbreken. Ben je ontvreden met je betrekking?" was nu de directe vraag. „Volstrekt met, ik tracht slechts naar recht en geweten mijn plicht te vervullen." De baron zweeg, een zware schaduw trok over zijn voorhoofd. De directeur Rettinger vervolgde: „Er kan niet ontkend worden, mijnheer de baron, dat veel op uw bezitting verandering noodlg heeft. Onze noogoven is ten deele zeer bouwvallig, onze bedrijfswerktuigen zijn oud en niet overeenkomstig de nieuwste uitvindingen op het gebied van 't machine wezen." j „Verder niets?" onderbrak de Jonker hem. „De opbrengst der smelterijen zou bedui dend stijgen, sprak de industrieel verder, „als deze gebreken verholpen werden." „Wie staat daarvoor in?' „Ik, mijnheer de baron," was het rustige antwoord. „Ik zelf, met de bewijzen der ervaring." De jonker keek zijn beambte ge troffen aan. De opbrengst der kopermijnen was van jaar tot jaar verminderd. Zou dat veroorzaakt zijn door een gebrekkig bestuur en bedrijf? „Directeur", zeide de edelman, na een poos nadenken, „ik behoor niet tot degenen, die hun oor voor een verstandig woord sluiten, maar bedenk wel, dat in de kopersmelterijen niet mijn eenig bezit steekt, lk heb te zor gen voor de veranderingen en verbeteringen van mijn riddergoed die zijn niet gering, en ik kan menigmaal met Wallenstein uit roepen," voegde hü er met een vleugje van van zijn terug verkregen humor bij, „kan ik legers uit den grond stampen? Groeit het geld mij op den rug?" De beambte achtte het geraden, uit den gunstlgen omkeer van de stemming, voor deel te trekken. „Zeker niet, münheer de baron," antwoordde hü lachend, „maar het is toch niet te ontkennen, dat wü op een grootere winst kunnen hopen, als onze In richting goed is, en dat ook het beste leger op zün zegevierenden tocht gestuit wordt, als er gebreken in komen." „Aha, ik weet, waarop je doelt. Schiet er op los, mün beste, de lui verlangen loons- verhooging, niet waar?" „Loonsverhooging en verkorting van ar beidstijd." „Nu ja. Uw laatste bericht ging daar reeds over. Zonderling! Die lui hebben zich nu reeds 30 jaar met dis loonen verge noegd. Vanwaar nu die plotselinge onte vredenheid?" Zün gelaat had weer de don kere uitdrukking aangenomen. De lui in de groeven op Rauenberg hebben indertüd in hun overmoed champagne uit bierglazen gedronken en wat is er per slot van reke ning het eind van de geheele zwendelarü geworden?" „Ja, dat was een zwendelarü, maar wü zün geen zwendelaars." „Goed, maar moeten wü dan dit hooger willen, dat door alle klassen der bevolking gaat, aan dien drang naar genot, aan die ontevredenheid met de levenstoestanden, voedsel geven?" „Mijnheer de baron, onze lui drinken geen champagne, noch uit bier-, noch uit andere glazen de eisch van de münwerkers is geen onbillüke, men moet de veranderde tijden, de stijging van de levensmiddelen en van veel andere dingen niet uit het oog verliezen." „Ik geloof", zeide Guidenpforten naden kend, zonder op het antwoord te letten, „dat onze rüke buren onze zaak bederven; waarschünlük zijn onze lui door de arbei ders van Fürstenstein opgehitst." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9