Stadsnieuws DE SCHADEVERGOEDING VAN f 2- MILLIOEN HAARLEM VERZET ZICH TEGEN DE UITBETALING HET WIL HET MINIMUM BEDRAG GEVEN DE HUISVESTING VAN DEN INCASSODIENST Vereeniging „Oost en West" De afdeelint Haarlem en Omstreken van de vereeniging „Oost en West" zal op Vrijdag 30 Maart a.s. des avonds te 8 uur in den Schouwburg aan den Jansweg een film avond organiseeren. Vertoond zal worden de drie-deelige prachtfilm „Mooi Ban doeng" (opname van Willy Mullens met tekst van Clinge Doorenbos). Deze film Zal worden toegelicht door den heer S. A. Reitsma, oud-waarnemend Burgemeester van Bandoeng en zal worden voorafgegaan door een causerie van genoemden heer over deze moderne Indische stad. Gemeentezaken Hengelaars in moeilijkheden Personalia VEREENIGING VOOR VREEMDELINGENVERKEER R. K. Jeugdorganisatie Diefstal van een rijwiel Goed afgeloopen De Trekhondenkeuring R.K. Bond van Handels-, kantoor- en Winkelbedienden ,.St. Franciscus van Assisië" Gemeentezaken. Jaarvergadering „Snelverband" De auto's op de Groote Markt te Haarlem Nieuwe bibliothecaris Genootschap Het Leesmuseum „De financieele gevolgen van de grens wijziging voor Heemstede zijn in werkelijk heid geheel anders (d.i. gunstiger gebleken dan ze door dit gemeentebestuur aan de Re geering in uitzicht gesteld werden.)" B. en W. schrijven aan den Raad: Gebruik makende van de bepalingen, ver vat in artikel 22 der wet van 21 April 1927, heeft de Raad der gemeente Heemstede, bij besluit d.d. 28 Juli 1927 aan Gedeputerde Staten van Noordholland een bedrag groot twee millioen gulden gevraagd ten laste der gemeente Haarlem, in afloopende bedragen te voldoen in 20 jaren als tegemoetkoming in de door Heemstede geleden schade, voort vloeiende uit de grenswijziging, boven de schadeloosstelling, bedoeld in artikel 19 dier wet. Bij besluit d.d. 16 November 1927, be sliste Uw Raad hieromtrent aan Gedep. Sta ten te berichten, dat hij tegen deze gevraagde schadeloosstelling nader te detailleeren be zwaren heeft. Bij brief d.d. 3 Januari 1928 zond het College van Gedeputeerde Staten ons naar aanleiding van ons verzoek om de beweer'de schade nader te specificeeren eene uitvoerige berekening en specificatie van het accountantskantoor Limperg gedateerd 14 December 1927. De conclusie van de bere kening is dat het nadeelig saldo van de an nexatie voor het eerste jaar gesteld zou kun nen worden op een bedrag van f 176.076.60. Dit cijfer als uitgangspunt nemende, en hier op het systeem van Heemstede toepassende om de schadeloosstelling in 20 afloopende aartermijnen te doen betalen, zou er in totaal door Haarlem te betalen zijn uit dezen hoofde f 1.848.804.30. Wij hebben omtrent deze berekening het advies ingewonnen van den accountant J. W. Lucas, welk advies hie bij wordt overgelegd. Voordat wij de cijfers, zooals zij zijn g ege- ven door de beide accountants, behandelen, wenschen wij u echter ons principieel stand punt ten aanzien van de toepassing van arti kel 22 der aangehaalde wet uiteen te zetten. Hiervoor is het noodig, de geschiedenis van het wetsontwerp na te gaan. Bij Koninklijke boodschap d.d. 27 April 1925 werd bet desbetreffend wetsontwerp bij de Tweede Kamer der Staten Generaal ingediend. In dit wetsontwerp was geene schadeloosstelling opgenomen, als thans in artikel 22 der wet omschreven. Aanstonds m de indiening van het wetsontwerp werden door de te verkleinen gemeenten ernstige be zwaren ingediend, zoowel bij de Regeering als bij de Staten Generaal. Met name werd van de zijde der gemeente Heemstede be toogd, dat de financieele positie van deze gemeente bij ongewijzigde totstandkoming van de wet zoodanig zou worden geschokt, dat eene bijna drievoudige belastingverhoo- ging noodzakelijk zou zijn en een groote uit tocht van gegoede ingezetenen uit het ver kleinde Heemstede.zou volgen. In een offi cieel boekwerk, voorzien van het gemeente wapen, uitgegeven en onderteekend door B, en W. van Heemstede, gedagteekend De cember 1925, en getiteld: „Verweerschrift tegen de Haarlemsche Annexatieplannen" werd zulks met groote beslistheid beweerd, Wij vestigen de aandacht op de navolgende mededeelingen, hierin voorkomende: Pag. 26: „Kapitaalvlucht ook uit Zuid- Heemstede, omdat zooals we straks nader zullen aantoonen het overblijvende ge deelte een donkere toekomst tegemoet zou gaan. De helft van het belastbaar inkomen(9 millioen van de 18 millioen) gaa't verloren. Noemenswaardige vermindering van uit gaven start daar bijna niet tegenover. Het belastingcijfer zal bijna driemaal zoo hoog worden en daarmede zal Heemstede haar aantrekkelijkheid als tuindorp en forensen gemeente voor goed verliezen." Pag. 32: „Bij annexatie zou de belas ing volgens nauwkeurige berekening tot min stens 2.8 maal het tegenwoordige percentage moeten worden verhoogd. Dat dit fnuikend is voor dc toekomst van Heemstede, behoeft geen betoog. Heemstede thans, door lage belastingen een voor velen bereikbare woon plaats, in rustige landelijke omgeving, dreigt voortaan gemeden en versmaad te worden enz." Noot pag. 32 en 33; „Voor 1925/26 wordt het belastbaar inkomen geschat op 18 mil lioen gulden, waarvan de helft in het Noor delijk en de helft in het Zuidelijk deel der ge meente. Voor de huishouding der gemeente is naar de begrooting voor 1926 een belas ting naar het inkomen noodig van f 671.000.- De gemeente beschikt echter nog over een reserve van f 275,000.waaruit zij voor 1926 een bijdrage raamde van 145.000.— zoodat de plaatselijke belasting naar het inkomen werd uit getrokken op 526.000. Door de groote som, die thans aan de reser ve moest worden onttrokken is te voorzien, dat nog slechts eenmaal een dergelijke, handeling is te doen en dat dus voor de toe komst moet worden gerekend op een belas tingheffing van ƒ671.000.Dit bedrag moet bij annexatie van het Noordelijk deel, zooals de staat in Bijlage 2 uitwijst, nog met pl.m. 50.000.worden verhoogd, zoodat moet worden gerekend, dat een belastbaar inkomen van 9 1/4 millioen gulden een totaal bedrag van 721.000.moet opbrengen of Per millioen gulden, pl.m. 78.000.Thans millioen belastbaar inkomen pl.m. i -8.000.- op (526000 18%). Voor de toe- "'J1 2°u dus de belasting 2.8 maal moeten worden verhoogd. kom en"? JJ^rdt geheven van het laagste in- ,i, .j' o A» van het hoogste pl.m. 4 Na tot 11 2 2ou 'iet dus worden van 5.6 Vimer-ek<^?ri00pis Versla8 van de Tweede volgende passus voor a "u WeJ het door vele leden geoor deeld» da an de verkleinde gemeenten geen schadevergoeding wordt toegekend wegens vermindering van de opbrengst der belas tingen. ooral Heemstede veriiest veel van de rond 17 millioen gulden belastbaar in-' komen blijft er nauwelijks 8 millioen. Daar tegenover staaf, dat de uitgaven slechts met sen betrekkelijk gering bedrag verminderd kunnen worden. Het gevolg van dit alles is, dat de belastingdruk zeer zwaar zal worden. Waar dé annexatie plaats heeft in het belang van Haarlem, is het niet meer dan billijk, dat Haarlem een schadeloosstelling geeft, welke het mogelijk maakt, dat de genoemde belas tingdruk eenigszins kan worden getemperd." Hef was onder den indruk van deze som- oere financieele beschouwingen, dat de Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw bij Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer (ingediend 13 October 1926) een gewijzigd wetsontwerp indiende, waarbij de schadeloosstelling in uitzicht gesteld werd, die thans in artikel 22 der wet is omschreven. Thans is bijkans een jaar verloopen, sedert de annexatiewet ln werking trad en is eeniger- mrt te overzien, welke de financieele gevolgen daarvan voor Heemstede geworden zijn. Van een uittocht van gegoede ingezetenen is niets gebleken. Integendeel, eenige vermogen de lieden van het geannexeerde Noordelijk Heemstede zijn naar de verkleinde gemeente verhuisd. Allerwegen is, vooral in het Noor den en Noordwesten van het verkleinde Heemstede, eene groote bedrijvigheid waar te nemen in de bouwnijverheid, tenduidelijl- ste demonstreerende dat deze gemeente ten- volle hare aantrekkelijkheid als woonge- meente voor forensen, als tuindorp en als villapark behouden heeft. En de financieele positie der gemeente is even krachtig als voorheen. De begrooting van Heemstede voor 1928, die inmiddels verschenen is, geeft hiervan een duidelijk beeld. Van verhooging van het belastingpercdn- tage is daarin geen sprake En bovendien is onder volgn. 157 een uit gaafpost geraamd groot ƒ210.000.aange kondigd als „Storting in het fonds voor bij zondere doeleinden", hetwelk er op wijst, dat de begroot ing dit bedrag feitelijk als batig saldo in zich sluit. Stelt men hier tegenover, dat onder de inkomsten (volgno. 106) het bedrag van 176.076.60 als te vorderen schadeloosstel ling ex artikel 22 der Annexatiewet wordt, ge raamd, dan blijkt, dat ook zonder deze scha deloosstelling Heemstede op zijn begrooting een overschot heeft ten bedrage van rond 34.000.—. Wij hebben deze beschouwingen op den voorgrond gesteld, omdat hieruit zonneklaar blijkt, dat de toekenning der schadeloosstel ling ex artikel 22 op onjuiste motieven is geschied en dat de financieele gevolgen van de gre swijziging voor Heemstede in wer kelijkheid geheel anders zijn gebleken, dan ze dolor dit gemeentebestuur in December 1925 aan de Rekgeering in uitzicht gesteld werden. Ten aanzien van de toepassing van artikel 22 trekken wij hieruit deze conclusie, dat de 'hierbedoelde schadeloosstelling behoort te worden vastgesteld op het minimum bedrag hetwelk de tekst van het artikel toelaat. Artikel 22 der wet luidt als volgt 1. Boven de in artikel 19 bedoelde scha deloosstelling keert de gemeente Haarlem aan elk der gemeenten Bloemendaal, Heem stede en Haarlemmerliede en Spaarnwoude jaarlijks, ingaande 1 Mei 1927, een schade loosstelling tot een afloopend bedrag uit, voor zoover ten aanzien van het afgestaan gebied, het verlies aan andere inkomsten de vermindering van andere uitgaven, dan die onderscheidenlijk bedoeld in artikel 19, ver moedelijk met f 500.of meer per jaar zal overtreffen, berekend naar die'inkomsten en uitgaven over 1926, met dien verstande dat het gezamenlijk bedrag der tegemoetko mingen niet meer dan f 2.000.000.zal be dragen. 2. Gedeputeerde Staten van Noordhol land bepalen over elk der verkleinde ge meenten, haar bestuur en dat der gemeente Haarlem gehoord, onder Onze goedkeuring: met cijfers toegelicht, of er vermoede lijk een saldo verlies, als bedoeld in het eerste lid, zal worden geleden, afgerond op het naastbijgelegen veelvoud van f 100.welk afgerond bedrag tot grondslag strekt van de schadeloosstelling. of er mitsdien schadeloosstelling door de gemeente Haarlem is uit te keeren, als mede gedurende welken termijn en tot welk bedrag de uitkeering iaarlijks zal geschie den. 3. Voor elk der kalenderjaren van den vastgestelden termijn, wordt bedoelde grond slag telken jare verminderd met een zoo- veelste deel, als het aantal jaren van den ter mijn der schadeloosstelling beloopt. Wij vestigen er uwe aandacnt op, dat uit deze redactie, blijkt: le. dat bedoeld is eene tegemoetkoming n de geleden scnade; 2e. dat hef cijfer van 2 millioen een maximum is, en geenszins een fixum; 3e. dat Gedeputeerde Staten, onder goedkeuring van de Kroon geheel vrij zijn in de vaststelling van het bedrag waarop en van den termijn gedurende weiken de uit keering zal moeten geschieden, mits het be drag in totaal blijft beneden het gestelde maximum. Bezien wij thans de berekeningen, zooals eenerzijds de accountant Limperg en ander zijds de accountants Lucas die hebben op gesteld. Wij kunnen ons vereenigen met de becij fering van den accountant Lucas, waarvan de recapitulatie voorkomt op pagina 19 van diens rapport en uitwijzende een nadeelig saldo voor Heemstede, voortspruitende uit de aldaar gerecapituleerde opstellingen, ten bedrage van f 171.989.35 of wel, indien de gederfde "winst van de gemeentebedrijven ingevolge artikel 19b der wet verschuldigd is (zie blz. 20 van het accountantsrapport Lu cas over artikel 22 der wet) f 171.989.35, f 39.596.01 is f 132.393.34, alles gedurende het eerste jaar der annexatie. Wij kunnen ons eveneens vereenigen met de beschou wingen van den accountant Lucas omtrent dc bijdrage a fonds perdu in de bouwkosten van Tuinwijk, alsmede met zijne beschou wingen omtrent de toepassing van artikel 26 der Annexatiewet. Indien Haarlem echter gehouden zou zijn, het nog niet door Heem stede uit de gewone middelen afgeloste ge deelte van deze bijdrage over te nemen, dan vermindert het bovenstaand cijfer wederom met f 16.702.73 (zie pag. 20 accountantsrap port Lucas) en wordt derhalve f 115.690.61. Het staat voor ons ontwijfelbaar vast, dat de nadeelige exploitatie van Tuinwijk als mede die der andere bouwvoorschotten bij deze schadeloosstelling behooren te worden verrekend. Immers, Heemstede wordt als gevolg van de annexatie van deze „stroppen" losgemaakt hetgeen de financieele positie dier gemeente ten goede komt. En de nadeelige saldi behooren te worden vastgesteld op zoodanige bedragen, als eene goede economische politiek aanwijst, en niet naar de methode door Heemstede gevolgd, waarbij het nadeelig saldo als nieuw voor schot aan Tuinwijk verstrekt werd dat hier bij ook gelet dient te worden op de financieele gevolgen van ons voorstel aan Uwen Raad d.d 1 Maar 1928 (gedrukt stuk no. 64) achten wij vanzelf sprekend. De berekening van den accountant Lucas ook in dit opzicht weder om volgende, komen wij tot de conclusie dat Heemstede door den overgang van alle baten en lasten van den woningbouw in het geannexeerde gebied, per jaar beter wordt hetzelfde cijfer als die overgang aan Haarlem zal kosten, n.l. 95.372.99 (pag. 22 rapport Lucas). Het eindsaldo van het verlies van Heemstede per jaar wordt dientengevolge 115.690.61 95.372.99 ƒ20.317 62, zegge Twintig duizend drie honderd zeventien gulden twee en zestig cent. Volgens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer (pag. 3) schrijft de Minister van Binnenlandsche Zaken „dat de gemeente Haarlem aan Heemstede eene uitkeering zal doen als tegemoetkoming in de gemeente- huishouding, waarbij er mede rekening wordt gehouden, dat het resteerend deel van Heemstede zien op den duur heeft aan te pas sen aan den nieuwen toestand." Gezien het snelle aanpassingsvermogen van Heemstede, blijkende uit de gemeente- begrooting 1928, zijn wij van meening, dat aan den tekst en aan de bedoeling van de An nexatiewet volledig recht wordt gedaan, en dat de billijkheid mar beide zijden ten volle wordt betracht, als de schadeloosstelling door Haarlem ex artikel 22 der wet aan Heemstede te betalen, wordt vastgesteld als volgt 1 Mei 1927/1 Mei 1928.... ƒ20.317.62 1 Mei 1928/1 Mei 192910.158.81 Totaal 30.476.43 of wel indien de gederfde winst uit de ge meentebedrijven bij dit artikel dient te wor den verrekend 1 Mei 1927/1 Mei 1928.... ƒ59.913.63 1 Mei 1928/1 Mei 192929.956.82 Totaal....89.870.45 Wij stellen u voor ons te machtigen, Ge de puteerde Staten van Noord-Holland in te j/chten als hierboven vermeld. De huisvesting van den incasso-dienst, te vens stortings- en ophaaldienst, in het tijde lijk door dien dienst verlaten gebouw aan de Jacobijnestraat No. 24rood, is onvoldoende. De ruimte welke in dat gebouw voor het personeel en voor het publiek beschikbaar is, is te klein. Bovendien voldoen de loka liteiten niet aan hygiënische eischen. In verband daarmede komt het B. en W. gewenscht voor, gemeld gebouw te doen ver bouwen en uitbreiden. De daaraan verbonden kosten zijn ge raamd op f31.000. Bij uitvoering van dit plan verliest de dienst van openbare werken de thans als monster- en lichtdrukkamer in gebruik zijn de ruimten. Voor steenmonsters e.d. kan een berg plaats in den tuin worden gemaakt, terwijl voor het vervaardigen van lichtdrukken, op den zolder van het gebouw aan de Jacobijne straat No. 24 een gelegenheid kan worden gemaakt. B. en W. stellen voor, om ten behoeve van de hiervoor omschreven werken, een bedrag van f 34.000.— ter beschikking te stellen. Uit het plan blijkt, dat het aan de ge meente toebehoorend perceel aan de Jaco bijnestraat No. 22 zal worden verheeld met het te verbouwen perceel. B. en W. vragen machtiging aan de Ver- j eeniging van Vrijzinnige Protestanten te i verkoopen een stuk grond aan de Berken- j straat, tegen f 11.50 per M.2, om daar een kerk te bouwen. B. en W. stellen voor het bij besluit van 16 Maart 1927 verleende crediet van f 24.020, voor het aanleggen van een speel tuin ten Zuiden van de Zomervaart, te ver- hoogen tot f 3 5.020. j B. en W. stellen voor lagere pacht voor vischwater te bedingen B. en W. schrijven aan den Raad. Zooals blijkt ui de toelichting bij den I post volgno. 77 der begrooting voor 1928, is ingevolge eene op 16 November 1920 plaats gehad hebbende openbare verpach ting, voor de jaren 1921 tot en met 1930, voor de som van f 450.per jaar aan de Hengelaars-vereeniging „Tusschen het Riet" te Haarlem o.a. als visenwater verpacht, de trekvaart tusschen Haarlem en Leiden, van het begin der vaart aan de Brouwersvaart i tot de grens der gemeenten Haarlem en He mstede, (zooals deze grens bestond voor 1 Mei 1927) en van de gr ns der gemeenten Heemstede en Bennebroek tot halfweg Leiden. Tengevolge van het in genoemde vaart sterk toegenomen vervoer van zandschuiten is de vischstand ter plaatse ten zeerste ach teruitgegaan. De groote visch verdwijnt uit dit water, terwijl hetgeen aan broed daarin nog mocht overblijven, door het zooeven- genoemd vervoer wordt vernietigd. Aangezien dit bij de inschrijving naar dit vischwater niet kon worden voorzien, heeft de vereeniging aan ons verzocht, de jaarlij ksche pachtsom voor de door haar gepachte wateren te verminderen met min stens f 200.Alsdan zal die vereeniging in staat zijn ten behoeve van hare leden wier aantal door bovengenoemde omstandig heid reeds sterk is verminderd ander vischwater te pachten. Bij B. en W. bestaat op grond van het hierbovenomschrevene tegen verminde ring van bedoelde pachtsom met f 200.per jaar, geen bezwaar. In verband daarmede stellen zij den Raad voor het ontwerp-'oesluit daartoe te be krachtigen. B. en W. stellen voor den heer W. R- Jansen als hoofd van school No. 29 over te plaatsen naar school No. 14. In de Hoofdwacht hield Vrijdagavond de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer haar jaarvergadering. De voorzitter, jhr. J. C. Mollerus, sprak in zijn openingswoord zijn vreugde uit over de opkomst, die beter was dan andere jaren en gaf een overzicht van hetgeen door de Vereeniging 't afgeloopen jaar was gedaan. De werkzaamheden moesten verband houden met den minimum steun van de burgerij. Tot zijn vreugde kon spr. echter zijn dank baarheid uitspreken over den steun, onder vonden van particulieren, het Gemeente bestuur en Kamer van Koophandel. Spr. deed daarna eenige mededeelingen over het werk der Vereeniging, ook in ver band met de a.s. Olympische Spelen. Ge tracht is zooveel mogelijk organisaties in Haarlem hare jaarvergadering te doen hou den. Verschillende afspraken en onderhan delingen zijn reeds gaande, terwij! reeds is bereikt, dat hier de jaarvergadering wordt gehouden van de Ned, Vereeniging van Radio-handelaren en van de Ned. Heide maatschappij, die 40 jaar bestaat. Hoewel Haarlem niet is opgenomen in de excursie, die buitenlandsche journalisten zullen maken gedurende de Ol. Spelen, zul len velen van hen Haarlem toch bezoeken, naar men kan vertrouwen. Verschillende buitenlandsche jury-leden der Internationale Bloemententoonstelling 1928 te Aalsmeer zullen Haarlem bezoeken of hier verblijven. In 10.000 exemplaren zal een nieuwe 4- talige Folder worden uitgegeven. Een nieuwe wandelkaart is in bewerking en zal ver schijnen. Eveneens is een nieuwe gids in 1 talen ter perse. Een propagandaplaat van Haarlem zal door een bekend teekenaar worden vervaardigd. Een aantal Argentijnen, Zwitsers en Ca- nadeezen zullen tijdens de Olympische Spe len in en bij Haarlem verblijf houden. Spr. uitte nog eens zijn teleurstelling over de weinige medewerking, daarbij opmerkend, dat het nog niet algemeen is doorgedron gen, dat de V. v. V. uitsluiten arbeidt in het belang van Haarlem en de Haarlemmers, en eindigde met den wensch uit te spreken dat de Vereeniging in ruimen kring waar- deefing en daadwerkelijken steun mocht on dervinden. Wegens afwezigheid van den secretaris, werden de notulen niet gelezen, waarmes de vergadering accoord ging. Vervolgens werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester ui':geb a h'. Het financieel verslag eindigde met een ba tig saldo van 168. Desondanks zeicle de penningmeester dat de financieele toestand niet gezond genoemd kan worden. Tot leden der kascommissie werden de heeren Duitshof en Liihrs benoemd. De aftredende bestuursleden, de heeren Ir. C. Bosman, W. J. B. v. Liemt.en G. A. Luitingh werden herkozen. Bij de rondvraag werd nogmaals door een der leden de aandacht gevestigd op de mo gelijke propaganda en lidmaatschap van de straatvereenigingen Daarna werd de vergadering gesloten en hield de heer H. E. Knappert, gemeente-ar chivaris, zijn lezing met lichtbeelden over Oud-Haarlem, die met aandacht werd ge volgd, en waarvoor de voorzitter hem har telijk dank zegde. In het jaarverslag lezen wij: In den aanvang van 1927 werden door het bestuur in verschillende richtingen stappen gedaan om het bezoek van vreemdelingen en landgenooten aan deze streek tijdens den bloeitijd der bollen te bevorderen. Helaas ble ven de pogingen om 'n gereglden dienst van sightseeing cars te organiseeren, zonder suc ces. Een desbetreffend verzoek aan de direc tie der Spoorwegen had echter tot resultaat, dat op een der Zondagen in April speciale goedkoope treinverbindingen naar Haarlem werden ingelegd, welke een zeer groot be zoek aan de bollenstreek en onze stad tenge volge hadden. Een gezelschap onderwijskrachten uit Groot-Brittanië en haar wingewesten, behoo- rende tot de League of the Empire bracht in April een bezoek aan het Frans Halsmuseum. Een klein gezelschap Spaansche onderwijs- autoriteiten bezocht na opze bemiddeling on der leiding van, den Directeur van Hout en Plantsoenen de Stadskweekertf en kinder tuintjes. In het najaar werd een gezelschap buiten landsche gasten van den Algemeenen Neder- iandschen Wielrijdersbond door een onzer be stuursleden op een tocht door Haarlem en Omstreken vergezeld. Gedurijde den zomer werd het 150-jarig bestaan van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, wier zetel te Haarlem gevestigd is, in onze stad feestelijk gevierd. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten hield in 1927 te Haarlem haar jaar vergadering, waarbij de huisvesting van meer dan honderd afgevaardigden geheel door onze vereeniging werd verzorgd. De Hanze hield in September een lustrum herdenking, ter gelegenheid waarvan door de vereeniging een autotocht en een avond concert op de Groote Markt werden aange boden. Gedurende het geheele jaar bleef de aan dacht van het bestuur bij voortduring spe ciaal gevestigd op de aanstaande Olympische Spelen. Met het huisvestingscomité van het N.O.C. werd herhaaldelijk van gedachten ge wisseld, op ons informatiebureau werd van de gelegenheid tot opgave van beschikbare kamers en huizen voor verhuring tijds de spelen druk gebruik gemaakt, aan tal van vereenigingen in den lande werden speciale uitnoodig'ngen verzonden om in 1928 hun jaarvergaderingen te Haarlem te houden. Krachtige pogingen werden aangewend tot het organiseeren van een Sporttentoonstel- ling, welke echter schipbreuk leden op de weigering van de vele tot medewerk'ng aan gezochte sport-organisaties om deel te nemen in het financieel risico, dat van zulk een on derneming te belangrijk is. om geheel alleen door de vereeniging te worden gedragen. De samenwerking met de zustervereeniging te Heemstede bleef op dezelfde aangename wijze bestaan. Op het informatiebureau werden in het ge heel 2953 mondelinge, 312 schriftelijke en 321 telefonische inlichtingen verstrekt. Ruim 2100 Nederlanders bezochten het bureau, ver der 304 Engelschen, 284 Duitschers, 57 Ame rikanen, 42 Franschen en 36 personen van andere nationaliteiten. Op 1 Jan. 1923 bedroeg het aantal leden 491, dat is 13 meer dan het vorig jaar. Dank zij de welwillendheid van. den in specteur van politie, den heer J. D. Duyts, die de keuring leidde, konden wij getuige zijn hoe nauwkeurig deze keuring plaats vindt. Het slechte weer echter maakte een streep door de rekening, zoodat maar wei nig eigenaars met hun beesten verschenen. Men kan zich vergelijking indenken tusschen de zenuwachtigheid van dergelijken eigenaar als hij vermoedt dat zijn beesten kans heb ben afgekeurd te worden en tusschen zijn vrees door dan 'de gewaarwording komt, dat zijn beest, dat hem trouw in zijn arbeid en op straat vergezelt, geschikt wordt verklaard zijn functie verder uit te mogen oefenen. Trouwens de honden, die reeds de revue passeerden, bleken van goeilijken aard te zijn, zoodat de keuring daarenboven ook ge moedelijkheid met zich brengt. De Staatscourant bevat de gewijzigde sta tuten van de R.-K. Jeugdorganisatie aihier, thans genaamd R.-K. Jeugdcentrale te Haarlem. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel, hetwelk geplaatst stond voor een perceel in de Transvaalstraat. Zaterdagmorgen half elf heesch de 16- jarige J. R. een emmer met mastiek op het dak van perceel Bp kenessergracht 87. De emmer stootte tegen eenige dakpannen, waardoor de mastiek eruit viel, op de hand en den rechtervoet van R. Een passeerende dokter verleende geneeskundige hulp waarna R. naar zijn woning, Potgieterstraat 28, werd gebracht. Opname in het gasthuis was niet noodig. Vrijdagmiddag had opnieuw een keuring van trekhonden plaats. Waar aanvankelijk deze keuring om de zooveel jaren plaats greep, heeft deze ln de toekomst ieder jaar plaats. Volgens de Trekhondenwst 1910 moe ten de houders en geleiders van hondenkar ren verschillende bepalingen nakomen bij het gebruiken van die karren, waar zooals uit de gehouden keuring bleek, messtal een en ander aan mankeerde. Daarenboven moet de hond aan in de wet vastgestelde voor schriften aangaande lichamelijke geschikt heid voldoen. Daarenboven beschermt de wet het trekdier nog door te voorzien, dat het tuig in orde moet zijn; de borstriem b.v. moetvan zacht leer ziin en tenminste 4 c.M. breed. Donderdagavond hield de afdeeling Haar lem in de Sociëteit St. Bavo een goed geslaag de ledenvergadering. Deze vergadering stond onder leiding van den heer H. B. Haver, Bondssecretaris. Spr. heette alle aanwezigen welkom, en het verheugde spr„ dat er vele leden waren opgekomen. Hij sprak den wensch uit, dat de leden van de afdeeling Haarlem hun belangstelling voor den bloei van de afdeeling zullen blijven toonen. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. De installatie van ongeveer 30 nieuwe leden ging gepaard met een hartelijk welkom. In zijn toespraak tot de nieuwe leden sprak de voor zitter een geestdriftig woord over den grooten emancipator Dr. Schaeptr.an. Spr. vertrouw de, dat allen zich zullen scharen onder de ba nier van den H. Franciscus van Assisië om met het afdeelingsbestuur te werken aan den gestadigen groei en de uitbreiding van het ledental. Mededeeling werd gedaan o.m., dat de e.v. ledenvergadering plaats zal hebben in April, en dan tevens de Jaarvergadering ge houden zal worden. Voorts deelde de voor zitter mede, dat de secretaris, de heer Blank water, zich genoodzaakt Zag, buiten zijn wil om te bedanken als secretaris van de afdee'ing Haarlem. Spr. stelde voor namens de vergadering een schrijven te zenden voor het vele werk, dat de heer Blankwater voor de afdeeling Haarlem gedaan heeft, en daarin tevens hartelijk dank te betuigen, met den wensch van een spoedig volkomen herstellen. Allen betuigden hiermede hun instemming. Het glanspunt van deze ledenvergadering, de declamatie van den heer Haver, werd hier na gehouden, en laten wij er onmiddellijk aan toevoegen, dat deze declamatie uitstekend ge slaagd is. Treffend moet het voor de aanwezigen ge weest zijn, om den declamator te hooren spre ken. De declamatie van „Als de ziele luistert", „Het Schrijverke", „Op Moetjes graf" en „Lustige liedekes", „De Martelaar" vielen alle zeer in den smaak. Wij kunnen niet an ders zeggen, dan dat he t afdeelingsbestuur voor het organiseeren van dezen declamatie avond een woord van dank toekomt. De rondvraag werd hierna gehouden en door spre ker bevredigend beantwoord. De heer Elli- gens dankte namens de vergadering den heer Haver voor zijn mooie declamatie, en was ervan overtuigd, dat de leden met aandacht de voordrachten gevolgd hebben. Pccsonalia B. en W. stellen voor, voor het vergun ningsjaar 19281929 te benoemen tot des- kundige, belast met de schatting der huur- i waarde van de in het hoofd dezer genoemde lokaliteiten H. H. van Asch, en zulks op eene belooning van vijf en twintig gulden per ver richtte schatting met een maximum van f150. Aankoop perceel B. en W. stellen voor, behoudens goed keuring van Gedeputeerde Staten der pro vincie Noord-Holland, B. en W. te mach tigen voor de gemeente tegen een prijs van f 1.400.aan te koopen, het perceel Oranje- boomstraat No. 28, kadastraal bekend ge meente Haarlem sectie H. No. 767, groot 53 c.A„ welk perceel met gele kleur is aange duid op de bij dit besluit beboerende tee- kening. Tuinwijk-Noord B. en W. schrijven aan den raad: Door het bestuur van de Woningbouw vereniging „Tuinwijk-Noord", alhier, is ter voldoening aan waarde n van Uw besluit d.d. 1 December 1920, ter goedkeuring in gezonden de begrooting voor 1928, betref fende het complex van 65 woningen dier vereeniging, voor den bouw, waarvan bij Uw bovengenoemd besluit een voorschot en eene bijdrage is toegekend. Deze begrooting wordt U eerst thans ter goedkeuring aangeboden, omdat bij de aan bieding van de begrootingen voor 1928 der andere woningbouwverenigingen (stichtin gen) met de Regeering over verlaging der huren tot de thans in de begrooting vermelde bedragen onderhandeld werd. j Wij hebben aan de Regeering gevraagd, of zij. zich met den op de begrooting voor- komenden post, groot f 1.000.voor vocht- bestrijding kan vereenigen. In afwachting van het antwoord hierop stellen wij U voor, bedoelde begrooting, die ons overigens geen aanleiding geeft tot het maken van bemer kingen, goed te keuren door bekrachtiging van het hierbijgevoegde ontwerp-besluit. Voor het L.O. B. en W. stellen voor aan de Besturen der daarvoor in aanmerking komende bijzondere vervolgcursussen over de jaren 1926 en 1927, als voorschot op de vergoeding, ingevolge art. 102 der lager-onderwijswet 1920, toe te kennen aan her Bestuur van den bijzonderen I vervolgcursus aan de(n) j Klarenbeekstraat 62 1926 f 1.220.en |f 1.220.in 1927; Nieuwe Gracht 16, 1926 f2.590.— en f2.590— in 1927; Kleine I Houtweg 22 in 1926 f 2.135 en f 2.135 in '27; i Tugelastraat 5 1926 nihil en f 980.van 1 i Mei 1927 af. De heer S. Gaarkeuken heeft een adres tot den gemeenteraad gericht, waarin hij 300 schadevergoeding voor verhuizingskosten vraagt, daar hij zijn woning, Jacoboijnestraat 22 moet ontruimen wegens verbouwing en uitbreiding van gemeentegebouwen in de Jacobijnestraat. Huldiging van den heer W. Saeys Onder presidium van den voorzitter, den heer W. Saeys, hield Vrijdagavond de Eer- ste-Hulp-Vereenlging „Snelverband" haar jaarlijksche algemeene vergadering in de fiOttlfttalt. .."Dp NiivprbAlH Alvorens de vergadering te openen ëri over te gaan tot behandeling der agenda, wijdde de heer Saeys in een korte toespraak woor den van waardeering aan Snelverband, een. en ander in verband met zijn afscheid als als voorzitter, daaraan den wrensch toevoe gend, dat de leden zullen samenwerken. Te vens vond spr. gelegenheid woorden van bij zondere hulde te brengen aan den heer Dr. J. J. van Konijnenburg, die als eere-voarzit- ter van de vereeniging de vergadering bij woonde, alsmede aan dr. O. L. W. Ruys, den medischen leider en aan dr. Ch. A. Götte, den oud-leider der cursussen voor Snelver band. Bij ontsteltenis van den secretaris, werden door mej. C. C. Knesemann de notulen ge lezen, welke onder dankzegging onveranderd werden goedgekeurd. Het jaarverslag, dat door de secretaresse werd Uitgebracht, vermeldde o.m., dat het aantal leden 125 bedraagt, w.o. 50 dames en 75 heeren. Resp. 25 en 40 hebben het diplo ma voor geoefendheid. In enkele welgekozen woorden dankte de voorzitter mej. Knetemann voor het voorle zen van 't verslag, doch in het bijzonder den secretaris, den heer Wilh. Waalewijn, voor de samenstelling er van. Door den penningmeester, den heer J. B. Heijstek, werd de rekening en verantwoor ding uitgebracht over het afgeloopen jaar, waarbij bleek, dat de inkomsten bedroegen 1252.80 en de uitgaven 1311.71, een na deelig saldo dus van 58.91. Eveneens werd de begreoting vastgesteld. Als inkomsten werd geraamd een bedrag van 1395 en voor uitgaven een bedrag van 1393.91. Na de pauze was aan de orde het verkie zen van een nieuwen voorzitter, in verband met het aftreden van den here Saeys. Na gehouden stemming werd met groota meerderheid, n.l. met 51 van de 59 stemmen gekozen, de heer J. Fortgens, die de benoe ming aanvaardde en den vergaderden dank bracht voor het in hem gestelde vertrouwen. Door het aftreden als voorzitter van Snel verband verviel voor den heer Saeijs auto matisch het lidmaatschap als bestuurslid van „Ongevallendienst", doch werd voor deze functie bij acclamatie herbenoemd. Als be stuurslid wegens periodieke aftreding, werd de heer N. Kartog herkozen. Dr. J. J. v. Konijnenburg, wees in een krachtig speechie er op, dat de vergadering als dankbaarheid den heer Saeys het eere lidmaatschap wilde aanbieden van Snelver band, waartoe Dinsdag 3 April a.s. plechtige diploma-uitreiking zal plaats vinden. Een enthousiast applaus onderstreepte de woor den van den eere-voorzitter. Een der oud-leden, de heer In 's Hout wilde thans den scheidenden voorzitter dank brengen voor het vele goede, wat hij voor Snelverband heeft verricht en voor den goe den geest dien de heer Saeys immer in de vereeniging wist te houden. Hij bood den heer Saeys namens al de leden van Snel verband een kostbaar, calligraphisch-goed- verzorgd, gedenkboek aan, verlucht met de handteekeningen van al de leden en de por tretten der bestuursleden, samengesteld door de heeren Luiking voor het calligraphisch gedeelte en Fortgens voor wat de daarin ver vatte foto's aangaven, alsmede ook een bronzen schoorsteenbeeld, voorstellend „De Denkende Man," Ook den voorzittershamer van een opdracht voorzien, werd den heer Saeys als herinnering aangeboden. Dankbaar voor deze huldeblijken uitte de heer Saeys dien dank in welgekozen en toe passelijke woorden, die de vergadering hem had gebracht. Na de rondvraag volgde sluiting der ver gadering. Men verzocht ons er melding van te ma ken, dat binnenkort de verbandkisten bj de leden zullen worden nagezien. Wij lezen in het „Weekbl. voor BI. Cult.": Het is de laatste jaren de gewoonte dat de auto's der bezoekers van de Maandagsche Beurs geplaatst worden op de Groote Markt en de aangrenzende pleinen en straten, voor zoover zij niet in diverse garages in dien om trek worden gestald. Het aantal wagens nam dermate toe, dat voor de opstelling ook in beslag werd genomen het verhoogde midden gedeelte der markt, die daardoor op de spits uren wel een parkeerterrein of autoshow ge lijkt. Dat hierdoor het verkeer ernstig belem merd wordt valt niet te ontkennen, maar begrijpelijkerwijs zag de politie de onmoge lijkheid in om hierin verbetering te brengen, zoolang er geen oplossing gevonden was voor de behoefte aan een standplaats voor het groote aantal auto's, dat ter gelegenheid van de beurs Haarlems centrum bezoekt. Nood brak hier in letterlijken zin wet, wantde politie-verordening verbiedt het plaatsen van auto's op voor trottoir verhoog de gedeelten van den openbaren weg en de Motor- en Rijwielwet ook daar, waar de eischen van het verkeer ziih tegen het neer zetten van een automobiel verzetten. De Haarlemsche politie zag de onmogelijkheid in van het handhaven van deze bepaling, om datde auto's toch ergens moeten staan en wel zoo dicht mogelijk in de nabijheid van het gebouw waar de eigenaars vertoeven. Hierin kan echter binnenkort verandering en verbetering gebracht worden. Dank zij het feit, dat de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur bij haar nieuwe Beursgebouw een zeer groote autostal ling met daarnaast gelegen parkeerterrein heeft ingericht, is de moeilijkheid verholpen. Er is ons de mededeeling gedaan, dat het Gemeentebestuur na de ingebruikneming van dit gebouw, het oogenblik gekomen acht, dat de beursbezoekers zullen begrijpen, dat van de toegevendheid van het Gemeentebestuur niet langer gebruik gemaakt mag worden. Nu elders door de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur de gelegenheid is ge schapen (zoo werd ons ter toelichting mede gedeeld), kan de Groote Markt niet meer voor het plaatsen van de auto's worden afge staan en kan aan de eischen van het drukke verkeer op de Groote Markt worden voldaan en zullen de wagens der beursbezoekers, die trouwens hun weg naar de Beurs meer langs de Noordzijde der stad kiezen zullen, worden ondergebracht in de daarvoor bestemde auto stalling naast het Beursgebouw. Wij verne men, dat de wijziging met de noodige soe pelheid zal worden ingevoerd en dat de po litie de bestuurders der auto's „in overweging" zal geven, zich naar den wensch van de Haar lemsche overheid te gedragen. W(j verwachten dat hieraan gaarne zal worden voldaan, omdat de overdekte en rusti ge standplaats, die bij het nieuwe beursge bouw aanwezig is, door de meesten zal worden verkozen boven de toch altijd ietwat primi tieve gelegenheid op de Groote Markt. In aansluiting hiermede kunnen wij mede- deelen, dat de exploitant der stalling naast het Beursgebouw er van verzekerd is, dat hij meer dan voldoende ruimte heeft om alle wagens ordentelijk te stallen en wel op dus danige wijze, dat elke wagen op elk tijd stip van den dag, de stalling kan verlaten. Op den 31 sten Maart zal de garage ge opend worden. Met ingang van 1 April a.s. heeft het Ge nootschap „Het Leesmuseum" alhier be noemd tot bibliothecaris de heer E. M. Broeksma, momenteel als bibliothecaris werkzaam aan de Stadsbibliotheek en Open bare Leeszaal ta Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11