V erkeersoMevallen ^3Jïï.k?»:S™w5ieLS:=!^;^,ted"e™he'bangsaldoe"n 2eet!,e EEN GEMEENTELIJKE SPEEL TUIN AAN DE ZOMERVAART Filiaal J. G. Uylenburg Zoon VOOR DE STILLE ARMEN HILLEGOM BLOEMENDAAL De Woningbouwvereeniging „Sint Bavo" voormalig Schoten) De gemeente Haarlem Garant voor f 381000 De toegang tot de nieuwe Kennemerbrug Mijtibouwkundige werken Jubileum A. W. Elskamp N. V. v. Oploo's Kappersbeörijf Na de stranding van de „Shonga' Onderwijzers-Spaarbank Haarlem Schilderijenveiling Gevonden voorwerpen en dieren Brand in het Naaldenveïd Uit het BloemboIIenbedrijf Auto op het trottoir Auto omgeslagen UIT DEN OMTREK OVERVEEN HALFWEG VOGELENZANG BENNEBROEK Om echter tot deze voor haar gunstige afwikkeling te kunnen komen, heeft St.T g™* ™d«w,,kins B,r noodig. B. EN W. VRAGEN VERHOOGING VAN Het Bestuur van St. Bavo heeft zich daarom een füiaaL Dengenen, die weten welke bt- VAN HET TOEGESTAAN CREDIET VAN f 24.000 TOT f 36.0C0. Een slechte raming. Bij Raadsb-sluit van 16 Maart 1927 is geniet, zal het niet verwonderen, dat tot deze uitbreiding besloten werd. De nieuwe zaak met haar heldere frissche bekleeding. aangename beschildering, de keurige stofvrije vitrines en de rijke feeste lijke verlichting, kortom de geheele inrich ting getuigt, dat de hee Uijlenburg zijne uitstekende reputatie ten volle heeft weten te handhaven. Naast bewondering voor de inrichting tot ons gewend met verzoek de gemeente kendheid deze banketbakkerij in Haarlem voor de betaling van rente en aflossing van een te sluiten leening tot een bedrag van f 381.000,garant te stellen. Het gevolg daarvan zou zijn, eene aanzienlijke besparing terwijl het dan te voorzien is, dat de exploi- voor het doen aanleggen van een speeltuin tatie, zoowel van de 52 als van de 99 woningen op het aan de gemeente in eigendom toebe- sluitend is te maken zonder bijdrage der hoorend terrein ten zuiden van de Zomer- aemeente. vaart en beoosten den molen, onder de ge- -r- p vir meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, -j A u i ir a thans Haarlem, alsmede voor het aanschaf- expbitatie-overztcht van beide complexen gaat de belangstelling niet minder uit naar fen van de benoodigde speelwerktuigen enz. i woningen. i ?e, 5- van aanlokkelijk uitgestalde arti-; ter beschikking van B. en W. gesteld een Eene eventueele terugboeking op het com- i kelen, die, naar wij vernemen, grootendeels j bedrag van f 24.020.In genoemd be- plex van 52 woningen van het ten laste der I'n bakkerij gefabriceerd worden. Voor drag is f 19.500.begrepen voor het uit- j 99 woningen gebracht bedrag van f 64.116,61 >Zuir,. S v.?°rname zz\ succes met vnprpn van pronHworkpn n 1 f 17 9^0 i u a uitblijven, en zij trok reeds vanaf de opening Sreïï.ïven8w'3h"nh;'1 dt l<™>Ed< m.de.erting ..r- .gekomenbloemswkktn. aanbrengen van wegbanen rondom het aan te leggen speelterrein zijn nog geen gelden leend' dan 2,al daarva« het gevolg kunnen beschikbaar gesteld. i 21in> dat de huur der 52 woningen spoedig De uitvoering van de grondwerken, hetmet gemiddeld f 1.per week en per woning aanleggen van de hiervcorbedoelde weg-1 kan worden verlaagd en het verschuldigd; banen inbegrepen, is door B. en W. ge- aan rente (plm. f 4.000,en het bedrag van gund voor een bedrag van f 30.752.-. f 5.400,in ongeveer drie jaren kunnen wor- In verband met het bovenstaande is het en afgeschreven. Daarna zal voor zoover 1I7£> MCrnt b/it «vin* Ingekomen N.N. ter eere van de H. Theresiaf 1. Indien wij betalen: gemiddeld f7.50 per week aan 10 noodlij denden (10 over de geheel stad!) Dan vor dert dit al pl.m. f 4000 per jaar. Indien U dit weet en er mede rekening houdt, dat anderen bij ons komen met belastingmoeilijkheden, water- en licht-strubbelingen. failisse- ments-zorgen, terwijl nog een volgende groep ons vraagt om voorschotten tot steun van bedrijf of zaak. Dan hopen wij dat lijstjes van ingekomen giften als 't f 12.000 te laag is geweest'(op een bedrag van eene zoodanige reserve ontstaan, dat indien j bovenstaande tot de uitzonderingen behoo- f 24.000 nota bene!) en deelen mede, met in de toekomst nog verdere huurverlaging ren en dat aan onzen roep van deze plaats een air alsof het zoo hoort, dat zij het uit- noodzakelijk mocht blijken, deze zonder j ruimer gehoor zal mogen verleend worden, voeren van grondwerken hebben gegund overheidssteun mogelijk wordt. j stelt nu niet meer uit, maar zendt uw voor f 30.000.— een bedrag, dat f 6000.— Lettende op de hiervoor omschreven gevol- 1 offertje aanstonds aan het bureau dezer hooger is dan het totale crediet, dat werd gen van het verieenen van den gevraagden 1 courant' waar het met liefde voor ons wordt t0Daf de" 'raadsleden hiertegen machteloos steu,n' alsmede °P het 'eit' dat "S.t" Bav0" staan, zal blijken uit het feit, dat zij, zonder i werkzaam is uitsluitend in het belang van één woord van verzet, het crediet zullen verbetering der volkshuisvesting en als zoo- fZ'St- XnïTfi.'oSS.-miïhooïn. knnnen «orden B. en W. stellen voor dele vlrhooiin. «rbagd, "<>S «ene behoorlijke van het crediet te verleenen. reserve zal kunnen worden gevormd, welke Dit is weer een treffend staaltje van de reserve nog kan worden aangevuld met het slechte ramingen, die den gemeenteraad overschietende van de voor de 52 woningen dikwijls worden voorgelegd. B. en W. stelden voor onvoorzien uitgetrokken f 498,85, welk voor een speeltuin te stichten en schreven,bedrag na huurverlaging belangrijk te hoog dat dit, het toch al niet onaanzienlijk Z3\ blijken te zijn. Worden dan nog de 6 Eenigen tijd lateer 'kornet B°ën W.^nu metwinkelwoningen gebouwd, waarvoor de een voorstel, waaruit blijkt, dat de raming §rond reeds is gekocht en betaald, dan zal Terug te bekomen bij: Bureau van Politie, Smedestraat, teeken-atlas (W. Paulen), brui ne bcodschappentasch, manchetknoop, blauw schoenmakerssloof, paar schoenen, paar gymnastiekschoenen; G. Sanderse, Schneevoogtstraat 1, kinderarmband; J. Har- deinus, Gen. Crónjéstraat 121, autoband; G. Grooteboer, Parklaan 104b, bankbiljet; J. van Huis, Oranjestraat 135, kindercape;M. Kumper, Jan van Zurenstraat 7, grijze cein tuur; A. Visser, Kanariestraat 94, bruin gele hond; H. Pieters, Archipelstraat 37, kinderhandschoen; D. Metz, Amsterdam straat 40, bruin wollen kinderhandschoen Kennel Fauna, Parklaan: zwartbruine Kees hond, gebracht door Tuper, Zijlstraat 73; bruin hondje gebracht door Esveld, Loots- straat 33; S. ter Metz, Amsterdamschevaart 160a, gereedschap; Kortekaas Ged. Raam gracht 19a, jongensjas; Sanders, Javastraat 23, verfkwast; v. Brummelen, Witte Heeren straat 26. „Unie"-loten; W. Koel, Frans Halsstraat 18, rijwielpomp; J. H. Sabelis, Nieuwstraat 3 zw., porten onnaie met in houd; Tervcort, Tugelastraat 24, kinder- portemonnaie met inh.; G. Hilbrink, Hilde- brandslaan 6, pruinienkistje; W. v.d. Laan, Riviervischmarkt 13, plumeau; Uittenbosch Pieter Kiesstraat 50, slot tr.rt ketting; W. Roemhorst, Jelgersmastraat 7, paar gym nastiekschoenen; Versterre, Hagestraat 28, kinderschoentje; J. v. Twuijver, Brouwer straat 89, dairestascbje met inh.; H. v. Uden H. van Alphenstraat 3, damesring; Span jaard, Romolenstraat 37, rijwielbelasting- merk; T. Tibbe, Doel.'traat 20, rijwielbel. merk; J. H. Vreem Leidscheplein 48 rd. rij- wi lbel. merk; J. A. Hessels, Oranjestraat 194, rijwielbel nerk in étui; Vollaerts, van Marumstraat 33, een zak ochtendvoer; L Kruijt, Witte Heerenstraat 30, zakdoeken Burgerlijke Stand Geboren z. van H. M. Beek-Kuipers d. van H. Holleman- Jonkers z. van G. Bakker-Boutz. van M. A. Turkenburg-Kroon van Diestz. van C. W. Witteman-Meskers z. van C. W. Borchers-van der Staag z. van J. E. Veelen- turf-Seysener. Overleden A. Heemskerk, m. 64 jaar C. de Haan, m. 80 jaar. Werkloozen Het aantal werkloozen al hier bedraagt volgens de officieele opgave van het Intercommunale Arbeidsbemiddeling- Bureau nog 101. Het is niet weinig Voetpadbetegeling Nadat nu het ge heele voetpad vanaf den Hoftuin tot de Hil- legommerbrug en dat bij de Martinuskerk betegeld is, wordt aan het betegelen van het trottoir aan de Weeresteinstraat hard gewerkt. Dit zal vermoedelijk deze week nog gereed komen. De betegeling aan de Leidschestraat komt hierna terstond aan de beurt. Geleide lijk krijgt Hillegom een stadsaanzien. te noodlgen ter bereiking van dat doel verder» stappen te doen en c. aan den Raad daarne een wijziging van de begrooting dezer Ge meente, aangevende de bedragen der hier aan verbonden uitgaven, ter vaststelling aan te bieden. 17. Ontheffing rooilijn Leid schestraat C. de Groot en P. de Vreugd Jr. B. en W. stellen den Raad voor, de gevraag de ontheffing gedeeltelijk te verleenen. Burgerlijke Stand van Vrijdag 16 tot Don derdag 22 Maart 1928. Geboren; d. van J. A. DobbeHeemskerk. z. van J. G. Warmer dam— Schoone. z. van A. Thalen—Westra. Ondertrouwd: G. Zeeuwe en M. E. Metge. Overleden: A. Dankelman, 87 Jaar. A. H. van Marken, 49 Jaar. M. Japikse, 61 jaar, overleden te Haarlem. P. M. van Schie, 58 Jaar. Onze belasting Nu de aanslagbiljetten voor de Rijksinkomstenbelasting (waaron- der die der gemeente) alle zijn uitgereikt, blijkt dat deze met ongeveer 1/3 zijn verlaagd. De belasting hier is thans van dien aard, dat zij voor niemand een beletsel kan zijn, zich hier metterwoon te vestigen. goedkeuren. GEMEENTEZAKEN VERKOOP GROND danig is toegelaten, komt het ons voor, dat voldoende termen aanwezig zijn om, evenals voor andere woningbouwvereenigingen ge schiedt, ook aan „St. Bavo" den gevraagden B. en W. stellen voor te verkoopen: 'steun te verleenen. Behoudens goedkeuring van Gedeputeer- Wij hebben de eer U daarom voor te stel de Staten der provincie Noord-Holland, B.len het gedaan verzoek in te willigen, en W. te machtigen aan C. Mesman, alhier, 1 in het daartoe strekkend, hierbij gevoegd, of zijne nader te noemen meesters of Hst- ontwerp-besluit, is door ons tevens eene Burgemeester Sandbergstrut, groot pl.m. md'<" d« benoodigde getden met „idig eldera 680 M.2 zullen kunnen worden geplaatst, tijdelijk Behoudens goedkeuring van Gede- aan St. Bavo 'n voorschot, groot ten hoogste puteerde Staten der provincie Noord-Hol- 'f 381.000,uit de gemeentekas te verstrek- ontvangen, of aan onzen Penningmeester, adres: Gasthuissingel 64, Post-Giro 13543. land, B. en W. te machtigen aan C. L. J. Tack, alhier of zijne nader te noemen meest- ters of lastgevers in koop af te staan, grond, gjelegen aan de Burgemeester Sandbergstraat, groot pl.m. 497 M.2, waarvan pl.m. 465 M.2 tegen den prijs van f 18.per M.2 en 32 M2 tegen den prijs van f 5.per M. 2. ken. EEN BETERE OPLOSSING. De toegangsweg naar de nieuwe Kenne merbrug (die nu weldra gereed is) nfcest aan de zijde van het Kennemerplein met een „knik" en met een smallere uitmonding op dat plein dan wel gewenscht was, worden TEN). - DE GEMEENTE HAARLEM ontworpen. De oorzaak daarvan was, dat bij GARANT VOOR f381.000. het maken en uitvoeren der plannen voor de nieuwe brug particulier bezit moest wor- B. en W. schrijven aan den gemeenteraad den geëerbiedigd, het volgende Tijdens de uitvoering van de werkzaam- De Woningbouwvereeniging „St. Bavo", heden bleek evenwel, dat de eigenaar van het gevestigd in de voormalige gemeente Scho- °P den hoek van het Kennemerplein staande ten, kocht op 20 September 1923 van de perceel No. 3, de heer W. Schick, tot eene N.V. Bouwmaatschappij „Castor", de thans j grondruiling bereid was om naast zijn wo- door haar geëxploiteerd wordende 52 wonin- jgrootere doorgang en in het alge gen aan de Haitsma Mulierstraat, de Arnoldy- meen een betere grens van zijn grond te ver straat, de Van Olststraat en den Middenweg.krijgen. Na aftrek van de Rijkspremie ad f 23.426,—, De hinderlijke hoek, die het maken van bedroegen de kosten van die woningen, den een breedere uitmonding van den weg op het grond inbegrepen, f 280.000,—. Tengevolge Kennemerplein onmogelijk maakte, vervalt van de hooge rente, welke moest worden betaald voor de onder hypothecair verband geleende gelden tot genoemd bedrag, bedroe gen de huurprijzen aanvankelijk onderschei denlijk f 7.60, f 9.50, f 10.en f 12,per woning, terwijl de 2 winkelwoningen werden verhuurd voor resp. f 17,en f 14.40 per week. Teneinde te komen tot huurprijsverlaging dan. De directeur van openbare werken heeft bet plan met den directeur van Den Hout en de plantsoenen besproken die er geheel mede accoord kon gaan en o.a.^de vergrooting van het plantsoen met de strook grond een uit stekende verbetering noemde. Ook B. en W. vinden de voorgestelde grondruiling een verbetering, welke een gunstige plossing van het verkeersprobleem Winst 238.190 (185.591). Aan het jaarverslag der Ned. Mij. tot het verrichten van Mijnbouwkundige Wer ken alhier, wordt het volgende ontleend: In het afgeloopen boekjaar hebben wij onze boorwerkzaamheden in den Achter hoek van Gelderland ten einde gebracht. Ook te Hupsel. te Meddeho en ten Westen van Groenlo (boring Meinsink) werden op ontginbare diepte diverse steenkolenlagen aangeboord. Deze boringen komen eveneens voor rekening van het destijds mede door ons opgerichte Syndicaat „Gelria''. Op tie door ons te zamen met de heeren Hope Co. te Amsterdam, ingediende aan vraag tot het verkrijgen van cone- -ie tot ontginning van steenkolen, steenzout en aardolie in een terrein groot circa 12.000 H.A. in de provincie Gelderland is tot dus verre geen beschikking afgekom.en wy behielden ons belang bij de"* Alge- meene Petroleum Mij. „Sirius", de Phoenix Oil Transport C., de Intreprinderea Pe- trolifeta J. Koster en de Koninklijke Nedef- landsche Hoogovens en Staalfabrieken. Ons belang bij het Syndicaat „Gelria" en bij de Comodoro Oil Transport Co. werd aan merkelijk uitgebreid, terwijl wij ons ook bij een der onder-mijnen van de Comodoro C.„ de Companaia Petrolifera, Argentina „So lano" S.A. te Buenos-Ayres, Interesseerden. In den loop van het boekjaar kwamen de terreinen van laatstgemelde Mij. in de Argentynsche Republiek in productie. De productie aan ruwe olie heeft van 26 Sep tember tot ultimo December 1927 ruim 5000 ton a 1000 K.G. bedragen. Wij blijven gun stige verwachtingen koesteren aangr inde de ontwikkeling van het bedrijf in Argen tinië. Het dividend werd vastgesteld op 7%. Heden was het 25 jaar geleden dat de heer A. W. Elskamp, bij de firma Gebr. Brakel, Sophiaplein, als loodgieter in betrekking trad. De jubilaris was voor dezen dag vrij ge steld van mastiek, lood, zink, enz. en reeds hedenmorgen mocht hij aan zijn woning veel blijken van belangstelling ondervinden. O.a. werd hij gefeliciteerd door den fir mant den heer P. H. Brakel Jr. die hem als aandenken een gouden horloge overhandigde Alsmede een couvert met inhoud. Namens het personeel werd hem een rookstel aange boden. Als bijzonderheid mag nog dienen, dat deze betrekking de eerste was van den jubilaris, hjj gedurende dien tijd nimmer een dag we gens ziekte verzuimd heeft en onmiddellijk na zijn schooltijd bij de firma in dienst trad. In de gehouden vergadering van aandeel houders werden de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 8%. werd later, eerst tegen 5%% daarna tegen 4 3/4, bij het Burgerlijk Pensioenfonds onder garantie der gemeente Schoten eene leening gesloten, groot f 230.000,Het resteerende bedrag ad f 50.000,benevens een dedrag van f 14.116,61 tot dekking van het exploi tatie-verlies en voor toevoeging aan het onder- houdsfonds der 52 woningen, werd gebracht ten laste van het te bouwen complex van 105 woningen. De bedoeling was op die wijze te voorzien in de behoefte aan goede arbeiders woningen en tevens om, gebruik makende van de omstandigheid dat de bouwprijzen inmid dels aanzienlijk waren gedaald, de huurders der 52 woningen in de te hooge huurprijzen dier woningen tegemoet te komen. Het ge- j h. Paul, gaf verslag van de laatste bijeen- volg was, dat de huurprijs van de meeste komst. aer 52 woningen kon worden verlaagd tot j Ingekomen was een verklaring van heeren f 7.— per week en voor enkele woningen tot commissarissen Mr. H. D. Tjeenk Willink f 7.50 a f 8.— per week, terwijl de huur der j en Dr. Elzinga, dat de administratie zorg- twee winkelwoningen kon worden gesteld Vuldig was gevoerd en de boekhouding in op f 13.50 per week. j de beste orde is, waarop de directie door de Van genoemde 105 woningen werden vergadering onder dankzegging werd ge- Het bergingswerk geëindigd Vrijdag is nog eens een grondig onderzoek ingesteld op het voorschip van het gestrande s.s. „Shonga", te IJmuiden, waaruit gebleken is, dat verder bergen van de daarin nog aan wezige lading (in hoofdzaak losse cacao- op het Kennemerplein zal helpen bevorde- boonen en palmpitten) wegens de daaraan verbonden groote moeilijkheden en kosten De voorwaarden, waaronder de ruiling kan plaats hebben, zijn niet bezwarend, zoo dat B. en W. voorstellen tot bovenomschre ven ruilverkaveling. Zaterdagmiddag had in de Eerste Doops gezinde School aan het Heiligland de ver gadering van deelhebbers der Hulpspaar bank Haarlem plaats, onder praesidium van den heer H. Bruning. De secretaris, de heer er slechts 99 gebouwd. De aangekochte grond voor den bouw van 6 winkelwoningen bleef tot nu toe onbebouwd. De kosten van die 99 woningen, met inbegrip van den grond, van bovengenoemde f 64.116,61 en van den grond voor de eventueel nog te bouwen 6 winkelwoningen, bedroegen plm. f 440.000,-. Voor een gedeelte van dit bedrag n.l. voor f 360.000,werd bij de Veendammer Hypo theekbank eene leening gesloten tegen 6% per jaar, voor 3 jaren, eindigende 30 April 1928. Met curatoren in het faillissement der N.V. Veendammer hypotheekbank werden door de Vereeniging onderhandelingen ge voerd om te verkrijgen, dat, mits werd afge lost, met een verminderd bedrag genoegen zou worden genomen. Het gevolg van die onderhandelingen is geweest, dat curatoren met machtiging van den Rechter-Commis- saris zich bereid hebben verklaard aan St. Bavo algeheele kwijting te verleenen bij beta ling op 1 Mei a.s. van f 340.000,Eveneens dechargeerd Uit het verslag van den boekhouder, den heer A. H. Bloem, blijkt de voortdurende groei. 1 Januari 1926 waren er 88, en 1 Januari 1927 100 boekjes en Januari 1928 101 inleggers. In 1927 werden wegens verhuizing, 6 boekjes afgeschreven, maar kwamen er 7 nieuwe inleggers. In de drie voorbije zittin gen van dit jaar werden weer 7 nieuwe inleg gers ingeschreven. In 1927 werd ingelegd f 26.628,24 en opgevraagd f 23.036,60, ver meerdering f 3581,64. Het kapitaal bedroeg 1 Januari 1927 f 97.692,98 en 1 Januari 1928 f 98.456,55, vermeerdering f 763,57. Aan rente werd bijgeschreven in 1927 (over '26) f 3642,02 en in 1928 (over '27) f 4315, 22, dus meer f 673,20. Aan loopende rente werd afgeschreven f 39,99 van uitbetaalde boekjes. Besloten werd het jaarverslag te doen drukken en niet alleen aan de deelhebbers, maar ook aan de niet-deelhebbers, onderwijs- niet meer loonend ls, zoodat het bergings werk ook op dit deel van het stoomschip de finitief is gestaakt. Gedurende het tijdvak van vijf weken, dat de bergers (Bureau Wijs muller) door het bijzonder gunstig weer voor het lossen hebben kunnen benutten, zijn uit het voorschip (ruim I en II) 13000 balen en uit het achterschip 4000 balen, aldus te za men 17.000 balen cacaoboonen en palppitten geboren. Voor de berging van de lading uit het achterschip zijn onafgebroken de diensten van een drietal duikers noodzakelijk geweest. De geborgen cacaoboonen zijn onmiddellijk na de lossing naar Amsterdam of elders ver kocht, en verscheept, terwijl de palmpitten, in afwachting van een bestemming, nog steeds op een térrein nabij de Buitenhaven zijn opgeslagen. Inmiddels zijn verschillende goederen van het stoomschip geborgen en in het magazijn van den bergingsdienst opge slagen tot de verkoop daarvan zal hebben plaats gehad. Het bergen van beide wrakdeelen is totaal uitgesloten, zoodat wel vermoedelijk tot al geheele slooping ter plaatse zal worden over gegaan. werd onderhandeld met den aannemer van bevoegden van Haarlem en omstreken toe de 99 woningen, den heer Swarts te Gronin gen, aan wien door St. Bavo nog 'n bedrag van plm. f 70.000,met rente moest wor den betaald, om met een verminderd bedrag te zenden. Op de voordracht van directeur waren geplaatst de heeren A. H. Bloem en G. J. Bettink. Bij acclamatie werd de aftredende direc genoegen te nemen. Swarts heeft zich daarbij teur, de heer Bloem, herkozen, die de be bereid verklaard geheele kwijting te geven 1 trekking onder dankzegging voor het ge- tegen betaling van f 40.303,15, plus 6% rente toonde vertrouwen weer aanvaardde, van die som van 1 October 1926 af tot den j gij de rondvraag werd uit den boezem der dag van betaling, plus f 5.400,mits de vergadering een woord van warmen dank betaling uiterlijk 1 Juni a.s. plaats vindt. jen oprechte hulde gebracht aan de Directie, Gevolg van een en ander is, dat in plaats jje geheel belangeloos zoo accuraat de fi- van f 440.000,— de uitgaven voor den bouw j nancieele belangen niet alleen van O. O. G.- der 99 woningen zullen bedragen f 340.000,- j leden, maar van alle onderwijs-bevoegden en f 40.303,15 en f 675.voor kosten, akten wü behartigen, en onvoorzien of rond f 81.000.—, terwijl dan de rente wegens te late betaling plm. i f 4.000,en het bedrag van f 5.400,uit j de exploitatie zullen worden voldaan. De veiling van moderne schilderijen op Dinsdag 27 Maart in het Brongebouw begint niet om 8 uur, doch des middags 2 uur. H. de Roos, M. v. Heemskerkstraat 46 rd, reserve autoband. J. R. Lange. Kloosterstraat 79, boekje en cahier. J. Dantuma, Zijlstraat 90, bus olie. H. Bloemaert, Jacobstraat 6, bril in etui. G. Jochems, Kte Lakenstr. 24, brui ne handschoen, v. d. Kuij, Schoterweg 37, herdershond. T. Smit. Kerksplein 4, Airdale terrier. C. P. Campfens, Goetzeestraat 20, hangertje. Kennel „Fauna", Parklaan; gele keeshond, gebracht door Land, Iordenstraat 39, herdershond, gebracht door Jager Ger- lings, Spaarne 90, witte kat, gebracht door Scheen, Gr. Houtstraat 147a. W. Treffers, Harmenjansstraat 71, gewicht. Lidman, Gen. Crónjéstraat 9 beneden, ketting. J. v. Hert, Ripperdastraat 10a rd. krielkip. J. Zegwaard, Dahliastraat 16, lorgnet in étui. Bur. van Po litie, Smedestraat, gouden manchetknoop. P. Beijk, Oost Indiëstraat 32, d. portemonnaie met inh. A. Smits, Brouwersvaart 44, porte monnaie met inh. J v. Waard, Oost Indiëstr. 84, idem. M. Beijster, Jan Steenstraat 38, id. B. Bakker, Schagchelstraat 39 rd, kinderpor- temonnaie. A. Gosewehr. KI. Houtstraat 77, koperen penning A Goes, Bisschop Ottostr. 5, hondenpenning 2951. H. Koops, Hof van Egmond 10, poot v. e. foto-toestel. J. Cobelens Madoerastraat 10, taschje met inhoud. W. de Haas, Wagenweg 36, rijwielbelastingmerk in etui. H. Lamers, Rijksstraatweg 89, rozen krans in etui. Moedwil Door een agent van politie uit Zandvoort werd Zondagavond de 15-jarige H. uit Aerdenhout naar de politiepost te Overveen gebracht, die in het Naaldenveld met een brandende sigaret de helm in een boschje in brand had gestoken. Door den agent en eenige burgers werd het vuur gebluscht. De gevolgen hadden ernstig kunnen zijn. De jongen werd naar zijn ouders gebracht. De neutrale werkgeversbond in het BloemboIIenbedrijf heeft op voorstel van het bestuur besloten accoord te gaan met de bepalingen der collectieve arbeidsover eenkomst, welke reeds voor 1928—'29 is af gesloten tusschen de R. K. en Chr. Pa troonsbonden en de drie arbeidersorganisa ties. Door het breken der beide voorwielen reed omstreeks 5 uur Zaterdagmiddag een leege voor het perceel Nieuwe Spaarnwouderstraat trottoir van de Lange Heerenvest en reed vervolgens een houten schutting staande voor het perceel Nieuwe Spaarwouderstraat 18 omver. Een kind dat toevallig op het trot toir speelde werd aangereden en bekwam een schaafwonde aan de rechterknie. Het kind werd in de ouderlijke woning binnengedragen en door een lid van O.D. verbonden. De auto is naar 'n naastzijnde garage gesleept. Zaterdagmiddag half twee had op den Vogelenzangscheweg een auto-ongeval plaats. De heer A. uit Hillegom slipte met zijn Ford-Auto, waarin twee personen wa ren gezeten, in den bocht van den Voge- lenzangscheweg door de groote snelheid en kantelde. De bestuurder kreeg een hoofd wonde en snijwonden aan zijn pols, en een der inzittenden verwondde zijn linkerbeen en op twee plaatsen zijn linkerhand. Door de politie werden de gewonden ver bonden. De auto was vrij ernstig bescha digd, doch kon op eigen kracht verder rijden Uitbreidingsplan Het uitbreidingsplan der gemeente Hillegom, dat ter gemeente secretarie ter inzage ligt, is een mooi stuk werk. Het wordt er nog mooier door, doordat het zeer weinig geld gekost heeft niet meer honderden, dan elders duizenden. Het werd op Gemeentewerken gemaakt en betreft bij na vit 1 itend het OcsM'jk gedeelte der gemeente, dus de Elsbroeker-, Venniper- en Vosse en Weerlanerpolders. De meest Ooste lijke weg loopt van de Steenfabriek af door den Elsbroeker polder naar de Haven. Een tweede weg, mede in die nabijheid kruist de Haven en de Meerstraat, loopt dwars door de 3 laatstgenoemde polders en Patrimonium en komt bij Oosteinderbrug weer te Weerestein straat. Dit wordt een breede verkeersweg buiten de kom der gemeente, die den Rijks weg van het enorme drukke verkeer gedeelte lijk zal ontlasten. De zoo druk bebouwde Leidschestraat valt mede in die plannen. Voor pleinen hier en daar is zorg gedragen, ook voor villabouwstraten. De rooilijnen zijn voorgeschreven en het is te hopen, dat B. en W. niet zoo kwistig zullen zijn met afwijking verleenen, als het college tot heden placht te doen. De beide scherpe hoeken in Loosterweg II zijn afgesneden, terwijl de Wilhelminilaan i buiten het plan valt. Deze laatste weg komt in aanmerking voor het provinciaal wegen plan van Zuid-Holland, als verbinding van Zilk met den Rijksweg en Haarlemmermeer. Het wordt een Bitumenweg, waardoor de mooie laan nog zeer in waarde zal stijgen en het wonen er nog aantrekkelijker wordt dan dit tot heden reeds is, vooral in verband met de rondom gelegen tuinen en bloembollen- velden der Kerkelijke gemeenten. Het nieuwe uitbreidingsplan, dat geleidelijk in uitvoering komt, heeft naast hoogst doelmatige perspec tieven het groote voordeel, dat het den Rijks weg en andere drukke gedeelten der gemeente voor het verkeer veiliger gaat maken. Van lacht naar aarde Binnenkort zal de rits telefoondraden, welke nu nog langs de Ramplaan loopt, mitsgaders de zijpalen. die daze dïaden dragen, verdwijnen. De palen zullen gerooid en de draden door een kabel in den grond vervangen worden. Ook het P.E.N. krijgt een kabel in den grond. En binnenkort zal Haarlem er nog een der den kabel, n.l. een voor het electrisch licht bij leggen. De buitenstaander zegt natuur lijk: „Waarom de 3 kabels niet gelijktijdig gelegd, dat geeft één graverij en minder kosten?" De lnfiwijde zegt: Onmogelijk! te veel administratieve romslomp aan ver bonden." Dus: leve de administratieve romp slomp! Voor de Amsterdamsche bleekneusjes Door de Eerw. Geestelijkheid is Zondag on der alle H.H. Missen tot de parochianen een verzoek gericht, namens de Amst. Kath. Kin deruitzending, om opname van zwakke stads kinderen voor 5 6 weken. Degenen, die voor enkele weken een jongen of een meisje in hun gezin willen opnemen, om het van de buitenlucht te laten genieten, worden ver zacht daarvan aan de Pastorie opgave te doen. i Gemeenteraad Agenda 1. Vaststel ling notulen der vorige vergadering. 2. In gekomen stukken. Deze behelzen goedkeu ring van Raadsbesluiten door Ged. Staten van Zuid-Holland, aanneming van benoe mingen, verslag secretaris der zweminrich ting en der commissie tot wering van School verzuim. 3. Vaststelling afrekening vergoe ding art. 101 over 1922, 1923 en 1924. 4. Adres „Heemschut" inzake slooping Oude Beekbrug. Gevraagd worat, dat de Raad terug zal komen op zijn besluit van 17 Feb. 1928 en niet tot slooping zal overgaan. B. en W. stellen den Raad voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. 5. Comptabi- liteitsbesluit. 6. Periodieke aftreding leden der commissie tot wering van schoolverzuim en het verleenen van eervol ontslag aan het vertrekkend lid de heer J. J. A. van der Star re. Aftredend zijn de heeren H. Veldhuijzen van Zanten, C. J. Bakker, W. A. van der Wal, E. A. Janssen, J. C. Bol, J. J. A. van der Starre, J. H. A. Vooren, A.. Th. Goemans en Mr. J. B. Sens. B. en W. stellen den raad voor, aan den heer Van der Starre op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen, de aftredende andere leden te herbenoemen en in de vac. v. d. Starre bevelen zij aan 1. M. van Til Jz. 2. C. de Wreede. 6. Overneming en verbetering Vosse- dwarsstraat. B. en W. stellen den Raad voor de straat over te nemen, mits de eigenaren van thans een bedrag storten van 300 in eens en een post op de begrooting te plaatsen van 850 vcor herbestrating en verder in orde brengen van die straat. 8. Subsidie bijzondere bewaarscholen. B. en W. steilen den Raad voor, subsidie te geven op den voet van het Raadsbesluit van 2 Juli 1908, gewijzigd 19 Feb. 1918. 8. Wijziging Reglement Burger lijk Armbestuur. Dit betreft een tweeta correcties van ondergeschikt belang, ge wenscht door Ged. Staten van Zuid-Holland, B. en W. stellen den Raad voor, deze wijziging gen aan te brengen. 10. Vaststelling salaris regeling voor de ambtenaren in dienst der gemeente Hillegom. Dit wordt een nieuwe salarisregeling, waarbij voor diverse bedrijven rangen worden ingevoerd en die als een ver betering der bestaande mag worden be schouwd. Het gaat over 14 categoriën en de verordening bevat 31 artikelen. De regeling werd ontworpen door de Permanente com missie, ingevolge het Ambtenaren-Regle ment 1920, terwijl B. en W. een en ander den Raad onveranderd ter vaststelling aan bieden. 11. Instructie concierge van het Raadhuis. Deze verordening omvat 11 ar tikelen. 12. Ventverbod en winkelsluiting op Zondagen. Dit punt is op de agenda ge plaatst naar aanleiding van een adres van de S. G. P. „voor 't vader'and" te Hillegom. B. er. W. overwogen, dat de uitvoering van de Zondagswet van 1815 is opgedragen aan hun college en een strafbepaling, beoogende de heiliging van den Zondag te bevorderen, ingevolge art. 153 der Gemeentewet door de Kroon zou kunnen worden vernietigd, stellen den Raad voor, dit adres te stellen in handen van hun College. 13. Pensionneering oud-gemeentearbeider S. Warmerdam. B. en W. stellen den Raad voor, ingevolge een onbillijkheid in de Pensioenwet, waarvan Warmerdam ongewild de dupe is geworden tijdens 1jaar los in gemeente-dienst, hem 100 per jaar uit de gemeentekas als pensioen te verleenen. 14. Verzoek toetreding door de gemeente als buitengewoon lid der A.N. W.B. B. en W. stellen den Raad voor op de door hun college aangevoerde gronden als buitengewoon lid van den A.N.W.B. toe te treden door het verleenen van een jaarlijksche bijdrage van 25.15. Aan vraag subsidie „Pro Juventute". B. en W. stellen den Raad voor aan deze instelling over het jaar 1928 te geven van 25.16. Voortdurende openstelling telefoonkantoor. De daaruit voor de gemeente voortvloeiende jaarlijksche kosten zullen naar raming 1700 a ƒ2000 bedragen. Na uiteenzetting van hun standpunt stellen B. en W. den Raad voor a. in principe te besluiten tot de voortduren de openstelling van de gelegenheid om van de telefoon gebruik te maken b. B. en W. uit Rijwielbclast'ngplaatje ontvreemd. Door de politie van Bloemendaal is aangehouden de lompenkoopman S., uit Haarlem, die op den Midden Duin en Daalscheweg van een fiets, welke aan een dienstmeisje toebe hoorde en achter een villa was geplaatst, het belastingplaatje ontvreemdde. S. werd door het dienstmeisje herkend. Hü werd op vrije voeten gesteld, nadat proces-ver baal tegen hem was opgemaakt. St. Jozefgezellen. Woensdagavond om acht uur de gewone ledenvergadering voor de le den van de St. Jozefsgezellen, waar als spre ker zal optreden de heer Sluiter uit Amster dam. Aller opkomst is zeer gewenscht. Auto-ongeval. Zaterdagmiddag reed de heer W. A. met groote snelheid oo den Vo- gelenzangschen weg en kon bij de gevaar lijke bocht zijn stuur niet spoedig om krij gen, zoodat de auto onderste boven kwam te leggen, waarbij het glaswerk en de kap ver nield waren. De bestuurder had enkele bles suren opgeloopen. Hij werd verbonden op de villa Aren. Zano. Politie van Bloemendaal stelde een onderzoek in. Toen bleek, dat de motor nog eenigszins werkte, kon hij zijn reis kalm voortzetten. Men ziet dat dit ongeval al weer een leer is voor heeren Automobilisten om niet zoo snel te rijden op den Vogelenzangschen weg met de gevaarlijke bochten. Kostelooze inenting. B. en W. van Bloemendaal maken bekend, dat op Woens dag 28 Maart a.s. des namiddags 4 uur de gelegenheid zal zijn opengesteld tot koste looze inenting of herinenting van hen. die zich daartoe in de openbare lagere school te Vogelenzang aanmelden. Voor een juiste vermelding in de vaccine- bewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen is het gewenscht, dat bij de aanmelding worden medegebracht de trouw boekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen Radio-avond Er wordt ons verzocht allen nog even te herinneren aan den Radio avond, die eiken Dinsdagavond te 8 uur in het R. K. Vereenigingsgebouw plaats heeft. A.s. Dinsdagavond zult u ten gehoore krij gen het Katholiek Radio-station Huizen, dat dien avond o.m. de vasten-medetatie van den Zeereerw. Heer Th. J. van Noord uit de St. Dominicuskerk te Amsterdam uitzendt. Laat nu dezen keer nu wij ons nog in de vasten bevinden, ook zeker een reden voor groote opkomst de zaal zoo goed bezet zijn, als nog bij geen Radio-avond te voren ge weest is. Bioscoop-avond. Gisteravond had te S uur als we eerlijk wezen, laten wij dan zeggen, half negen in het R.K. Vereeni gingsgebouw de vertooning van het prach tige filmwerk I.N.R.I., het Leven en Lijden van Jezus Christus, plaats. Doch vóór met dit prachtige filmwerk aangevangen werd, werd als eerste film ge geven een omgekeerd opschrift, dat met) gejuich werd begroet. Nadat de film omge draaid was, las men „De jacht op den lynx De operateur was zeker door de volle zaal iets overstuur geraakt! De film zelf echter, hierbij vielen o.a. eeni ge schitterende natuuropnames te bewon deren, was prachtig. Na deze film kreeg men I.N.R.I. op het doek te zien. Zij bracht ons eerst naar den stal van Bethlehem, waar Jezus geboren isDe herders en de Wijzen uit het Oosten zagen wij bij de kribbe nederknielen en het Chris tuskind aanbidden. Dan „vlogen" ons de beelden van het Leven en Werken van Chris tus voorbij. Wanneer wij de daden en wonderwerken van Christus hebben aanschouwd, begint het eigenlijke Passiespel. De intocht van Jezus in Jeruzalem, wat op een schitterende wijze weergegeven werd. Niet minder dan 500 artisten hebben hierbij hun medewerking verleend. De laatste avond van Zijn Lijden, waar Christus Zijn Apostelen in de zaal van het Laatste Avondmaal vereenigt, hun de voeten wascht en daarna het H. Sacrament des Altaars instelt. Dit indrukwekkende beeld was naar het beroemde schilderij van Leo nardo da Vinei vervaardigd. De Olijfberg, waar Hem een Engel, die Hem den drinkbeker reikt, verschijnt, waar hij door Judas verraden aan Caiphas en den landvoogd Pilatus wordt overgeleverd en daarna aan de soldaten, door wie hij ver- spuwd, bespot en veracht wordt. Hoe daarna het volk de vrijlating van Barabas en de kruisiging van Jezus eischt. De Kruisweg, waarin Jezus tot drie maal toe onder het zware kruis valt, en eindelijk Simon van Cyrene gedwongen wordt het kruis te dragen, als waren zij bevreesd, dat er te spoedig een einde zou komen aan Jesus' lijden. Hierna een tusschenbedrijf, waarin wij getuigen zijn van de drievoudige verlooche ning van Petrus en de vertwijfeling van Judas, die wroeging gevoelt van rijn verraad, de dertig zilverlingen voor de voeten der priesters werpt en zich tenslotte aan een boom verhangt om alzoo aan een einde te komen van z'n verwoest leven. „Het ware beter geweest, dat deze mensch niet geboren was!" Aangrijpend is de smart van Maria bij de kruisafname van Jezus en bij zijn begrafenis. Het kunstwerk wordt besloten met de in drukkende weergave van Christus Opstan ding uit het graf. De steen wordt van het graf geslingerd en verschrikt vluchten de bewakers. De verschijning van den Engel, op den Paaschmorgen, die de verschrikte vrouwen de verrijzenis van Christus mede deelt. Maria en de Apostelen komen en zien het ledige graf. Christus verschijnt hun als een lichtende gestaltezij knielen en aanbidden Hem. Een overweldigend slot is het beeld van de openbaring van Christus, hetwelk kunstig nagebootst is naar het beroemde werk van Rafaël. Juist nu, op Passie-Zondag, de dag, waar- i op als bijna geen anderen dag in het jaar. men ons aan het Lijden van Christus her innert, het ons ter overweging geeft, Juist nu treffen ons deze beelden, welke wij dien avond voor onze oogen zagen voorbijtrekken, in dubbele mate. Daarom durven wij met zekerheid te be weren, dat geen enkel, die bij deze film tegenwoordig geweest is en de belang- stelling was zeer groot niet onder den in- druk geweest is en niet met volle tevreden heid huiswaarts gekeerd is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 12