BRIEVEN UIT ROME. 50d.per1/2pjoncL HEERENBAAI PAARS-MERK J Voornaamste Nieuws BAANDAG 26 MAART 1928 Des ter erger! Mr. BOMANS kunt U thans eetiy B'E HeerenbapMuvdliteh re o ken. BUREAUX: NA8SAULAAN49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16815 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINT"0 UREN NA HET Ernstig tramongeluk te Amsterdam Mevr. A. W. D. C. Bergansius van Gorkumf Door een autobus overreden en gedood DE VERMAARDE MOLEN „DE GROOTVORST" EEN PROOI DER VLAMMEN Groote materieele schade van BOchper Vz pond ylüdeencmi de /ovaécéeifrf N V. DOUWE EG BERTS TABAKSFABRI EKE N OPGERICHT 1753 Ned, R.K. Volksbond Twee stukken van een vliegtuig gevonden Een Protestantsche kerk in de Berkenstraat J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht. Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970, ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per «reek 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTlËN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN lusscbcn den tekst 60 cU per rcgeL Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 3GQ0 LeY?nskng® geheele ongeschiktheid tot door f 750 doodeHikeïafloop f250.' ec^voeT of" een rog1; f 125.' dü'imofwijsvinger; f50- tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeenngen 1 uUUU. verlies van beide armen, berde beenen of beide oogen,* docdelijKen atloop een voet bij 'n breuk van f i fl m been of arm; 1 bij verlies v. een andere vinger. DE KATHOLIEKEN EN HET FASCISME Het groote feit der week is voorzeker de eerste algemeene vergadering der nationaal- katholieken of katholieke fascisten, sedert 1924 vereenigd in het Centro nazionale, het nationaal centrum. Dit Centro nazionale is en mag geen politieke partij zijn, maar slechts een polilitieke vereeniging, die naast en met de fascistische partij met deze medewerkt en de regeering van Benito Mussolini onder steunt. Het Centro nationale werd gesticht door Mattei-Gentili, sinds eenige jaren onder staatssecretaris aan het ministerie van Justi tie en is voor de groote meerderheid samen gesteld uit vroegere leden der Volkspartij van Don Sturzo, toen deze, na eenigen tijd met Mussolini medegewerkt te hebben, op het partijcongres van Turijn, zich richtte tegen het fascisme en de politiek, door de nationale regeering voorgestaan. In 1922, na den tocht naar Rome was het ministerie-Mussolini opgetreden met fascisten, liberalen en twee of drie volkspartijers. Eén dezer laatsten stierf al spoedig en na het partij-congres van Turyn, moest Cavazzone en zyn collega van de Volkspartij uit het ministerie treden, daar zijn party, zoo goed als den oorlog verklaard had aan het fas cisme en de regeering. Cavazzone trad uit de regeering, maar ook uit de Volksparty en in 1924 stichtte Mattei- Gentili, vroeger directeur van het blad ,11 Corriere d'Italia", met eenige vrienden, ka tholieken van Rome, Napels en Milaan, het Centro nazionale, wier leden onmiddellijk de katholieke fascisten werden genoemd. Toen later alle politieke partyen opgeheven wer den, mocht het Centro nazionale blijven bestaan vooreerst daar het geen partij, doch een politieke vereeniging was, en ten tweede, daar het in alles meeging met Mus solini en het fascisme. Sedert heeft het Centro nazionale niet veel van zich doen hooren, zoodat de eerste alge meene vergadering, dezer dagen in het Ka- pitool gehouden, de verrassing bracht van een indrukmakende nameniyst. Het aantal leden van het Centro nazionale is misschien niet zoo by ster groot, maar men ontmoet onder hen de leden van de groote Romein- sche-, Milaneesche- en Napolitaansche ka tholieke aristocratie. Voor Rome kunnen we slechts aanstippen: Prins Chigi, Prins Massimo Hertog Catfa- relli, Graaf Pocci, Graaf Datti, Graaf Pic- tromarchi, Markies Lepri, Graaf Albertazzi, Graaf Vannutelli, Comm. Barluzzi Markies De Felice, Prof Bragetti, Comm. Séganti, Comm. Giove, enz., enz. Velen dier namen ontmoetten we in 't Annuario Pontificio van den H, F-toel, als die van personen die eene waardigheid bekleeden aan het Vaticaan, of in de kerkelijke wereld. Men herinnert zich van het Conclaaf de persoonlijkheid van Prins Chigi, Maarschalk van het Conclaaf, en uit de koninklijke audiënties ten Vati- cane, die van Prins Massimo, minister van de Pauselijke posterijen, die zegt af te stam men van Fabius Maximus Cunctator. Voorts vonden we onder de leden de Graven Grosali en Soderini senatoren, waarvan de laatste lange jaren de boezemvriend en medehelper van Don Sturzo was. 't Biykt dus wel, dat het fascisme bij de hoogere katholieke klasse heeft ingeslagen, evenals bij de arristocratie, die niet zoozeer als katholiek bekend is. Kortom het Centro nazionale hield z'n eerste algemeene vergadering en wat ons byzonder trof èn aan Mussolini, èn het fas cisme welgevallig is geweest, was de groote aanhankelijkheid door deze politieke ver eeniging getoond jegens het bestaande regiem. De vergadering stond onder voorzitter schap van Cavazzone. oud-minister onder Mussolini, die in zyn welkomstwoord kon zeggen dat de meeste aanwezigen reeds se dert dertig jaren met hem werkzaam waren voor den zegen der christeiyke idealen van het vaderland Na den tocht naar Rome en de zege der fascisten, stemden deze mannen in met het fascistisch regiem. Toen de Volksparty brak met het fascisme, werd door hen in 1924 het Centro nazionale gesticht, wy vragen geen ambten, geen eereposten, riep Cavazzone uit. We verlangen slechts vrywilligers te zyn. in dienst van het vader land en van den godsdienst, zonder iets te vragen. Talrijke leden van de Katholieke Actie kwamen tot ons, om mede te werken om het christeiyk karakter van het land te verdedigen en mede te werken met het fas cisme dat deze geestelijke waarden van ons volk in eere wenscht te herstellen. In ge hoorzaamheid aan de leiding van den H. Stoel, zyn we anti-liberalen, anti-socialisten, anti-vrymetselaars en kunnen we dus in stemmen met de nieuwe opvatting van het maatschappeiyk leven. Het werk van het fascisme, onder leiding van den Duce, is wonderbaar, riep Cavazzone uit. Aan ons nieuwe geestdrift voor het christeiyk leven der natie op te wekken. Cavazzone klaagde, dat Duitsche en Oos- tenrijksche stemmen opgingen om een tus- schenkomst der hoogste godsdienstige over heid, in zake Zuid-Tirol te verkrijgen. Het spyt' ons, dat de buitenlandsche katholieken de Italiaansche vraagstukken niet beter be grepen. Ook in Italië zijn er met geesteiyke doofheid geslagen. De jongeren houden zich te veel bezig met onnutte vermaken. Vanwege het bestuur der fascistische party bracht Maraviglio een groet en ver zekerde, dat het Centro nazionale volle vrij- heid van bestaan had om de opgenomen taak te volbrengen in de algemeene lynen van het fascisme. De secretaris van de politieke vereeniging Carapelle, verdedigde het bestaansrecht van het Centro nazionale. Als de Volksparty niet halsstarrig de jongere katholieken van het fascisme verwyderd had gehouden, zou den we niet op deze wijze onze instemming met het fascisme moeten verdedigen. Maar nu is het onze plicht van Italianen en ka tholieken niet alleen die instemming uit te roepen, maar ze. ook te verspreiden en daar naar te handelen. Een andere gewichtige redevoering werd uitgesproken door afg. Martire, vroeger een der leiders der Volkspartij en een der voor aanstaanden in de katholieke beweging van Rome. Hy sprak over hetgeen het fascisme voor den katholieken godsdienst had gedaan. Het Kruis in het Colosseum door Giordano Bruno tegenover het Vaticaan afgebroken; het Heilig Jaar worderbaar goéd gelukt ook, gelijk Z. H. de Paus het zeide, door toedoen en medehulp van de Italiaan sche regeering; het instellen van een com missie voor de hervorming van de kerkelijke wetgeving, enz. Eén vraagstuk blijft nog on opgelost. De verzoening tusschen Kerk en Staat biyft nog achterwege. Het vraagstuk staat op hetzelfde punt, waar het geplaatst werd door de Waarborgenwet van 1871. Het vraagstuk is zeer moeiiyk en heeft verschil lende gezichtspunten, 't Gaat om de volle dige en onafhankeiyke souvereiniteit van den Staat te verzoenen met de volledige en onafhankeiyke souvereiniteit van de Kerk, waarvan het bestuur in schijn en in werke- ïykheid vrij en onafhankeiyk moet zijn. We hopen, dat men feitelflk en in rechte, de eenheid zal kunnen bewerken, die reeds be staat in den geest en den wil van allen die oprecht Italiaan en katholiek zyn. De leiders van het Centro nazionale wer den na de algemeene vergadering, door Mussolini ontvangen, die zyne welwillende tevredenheid uitdrukte over de behandeling der onderwerpen, de hjst der leden van het Centro nazionale, en vooral de rede van Martire, die, zeide de Duce, goed de Ro- meinsche kwestie gesteld heeft. Voor de oplossing moet men, zei Mussolini, een manneiyk optimisme koesteren. CIVIS ROMANUS „Het Volk" maakt er ons opmerkzaam op, dat wy de vorige week in ons artikel „Lots verbetering" voor Senatoren?- ten onrechte mr. Troelstra noemden als dengene, die jaren geleden al den raad gaf, om gelden voor een vry spoorwegabonnement voor 2de Kamerle den op het huishoudelyk budget der Kamer te schrijven, wy deden dit op gezag van den heer Roodhuizen in het Vaderland. Inder daad biykt ons nu, dat uit een nog al ge- kronkelden zin van dien ex-politicus moet worden gelezen, dat het een ander lid is geweest en dat mr. Troelstra tegen een der gelijke ongepastheid waarschuwde. Intusschen, aan ons betoog verandert dit niets; integendeel, het wordt er voor de gees- teiyke nakomelingen van den heer Troelstra des te erger om. Immers, stilzwygend geeft „Het Volk" nu toe, dat het socialistische Eerste Kamerleden zyn geweest, die gepoogd hebben om tegen den geest van de Grondwet in, de tegenwoordige vergoeding der Eerste Kamerleden te verdubbelen. Het was trou wens ook „het Volk", dat dit denkbeeld in een hoofdartikel verdedigde. Mr. Troelstra zou dit niet gedaan hebben? Best mogeiyk! De volgelingen van den heer Albarda zyn dan wel heel erg „ontaard van d'ouden stam!" ZIJN HERKIEZING IN 1929 TOT LID DER TWEEDE KAMER „PRACTISCH UITGESLOTEN" Naar aanleiding van een perscampagne in enkele R.-K. bladen de laatste weken tegen het lid der 2de Kamer, mr. Bomans, gevoerd, over diens veelvuldige afwezigheid by de zit tingen der Kamer, heeft de afgevaardigde van Haarlem-Helder in „de Maasbode een drietal artikelen ter „opheldering" geschre ven. Aan het slot van het derde artikel in het Zondagochtendblad van „de Maasbode" van gisteren komt de volgende vei klaring voor: wy hebben de gevolgen te dragen van een afwykend oordeel over Kamer, Raad en Staten; men moet het den trouwen kiezer, die een ander oordeel heeft over die verte genwoordigende lichamen, niet te moeilijk maken. Noch de partij als zoodanig. Ook by de verkiezingen moet men één zijn, juist dan, en ik wil geen voorwerp zyn van verdeeld heid van meening. Die meening nu kan heel gemakkeiyk scherp verdeeld zijn by mijn candidatuur. Ergo: wanneer de Partijraad mij als kwaliteitscandidaat zou stellen maar er is oppositie bü het kiezersvolk van Haarlem- Helder, of, nog gemakkelijker, het volk wil wel, maar het Partybestuur niet, of wat ook mogelijk is: er is wél een meerderheid by beide deelen van de partij doch tevens een noemenswaardige minderheid: ik aan vaard alsdan geen candida tuur. Éénheid moet er blyven. Eerst als er volle en gulle eenswillendheid zou zijn in héél de party, waarby enkele excepties overhoop geloopen mogen worden, omdat wy democratie en geen oligarchie als grondslag nemen, zou ik my, omdat ik het dan als plicht voel, wederom laten herkiezen. Waar de vriendelijke opponeerende bladen gemakkeiyk kunnen zorgdragen, dat die laat ste voorwaarde niet verwezeniykt wordt, is dus practisch mün herverkiezing uitgesloten. wy hopen morgen het een en ander over deze kwestie te zeggen. Zondagavond te half acht is op de Wete ringschans te Amsterdam, een ernstig onge luk gebeurd. Een 7-jarig meisje is spelenderwijs onder een motorwagen van lijn 6 gekomen. Het kind was onmiddellyk dood. Den bestuurder treft geen schuld. Omtrent het tramongeluk vernemen wy nader, dat het slachtoffer de 10-jarige Rika Gebhart, wonende in de Vechtstraat ts Am sterdam, in gezelschap twee vriendinnetjes was. Het meisje wilde de straat oversteken en struikelde op de rails, juist op het oogen- blik, dat een motorwagen van iyn 6 in snel len vaart naderde. Het kind werd erg verminkt van onder de tram, welke moest worden opgevijzeld, gehaald. In den ouderdom van 69 jaar overleed te Vucht mevrouw A. W. D. C. Bergansius-Van Gorkum, echtgenoote van generaal Bergan sius. Onder den schuilnaam Daniella schreef zy meerdere novellen, met name in de „Katho lieke Illustratie". In de gemeente Heer Hugowaard. is een zekere L„ door een autobus overreden. Het slachtoffer stak plotseling den weg over en had blijkbaar het voertuig niet zien naderen. De voorwielen gingen hem over de borst, waardoor de dood spoedig intrad. Naar wy vernemen, treft den chauffeur geen schuld. Hy reed kalm en remde zoo krachtig, dat de autobus reeds stilstond, voordat de achterwielen den man raakten. De autobus is in beslag genomen. De bekende pelmolen „De Grootvorst", te Zaandijk is door overwaaiende vonken van de in brand staande ho"^ee^krer« ™n r«h« Groot, üi brand geraakt en verwoest. Aan den molen waren historische herinneringen verbonden, o. a. van Czaar Peter. Gebrs. urooi, Een foto van den molen In volle vlam. Een zware fabrieksbrand heeft Zaterdag te Zaandam gewoed en zeer groote materi eele schade aangericht. De fabriek van de firma De Haan en Gebr .Groot, aan den Kalverringdijk, is door de vlammen ver woest, terwijl de bekende molen „De Groot vorst", waarop Czaar Peter in 1697 nog heeft gewerkt, 'n prooi der vlammen is geworden. Dapper heeft de brandweer tegen 't woe dende element gestreden, doch het mocht niet baten; de molen is geheel, de fabriek grootendeels verbrand. De brand is ontstaan, terwyl het bedrijf In vollen gang was. De zoon van een der firmanten kwam van boven en merkte op, dat er een brandlucht hing. Eer hy zich goed rekenschap kon geven van hetgeen er gebeurde, ontwaarde hy tot zijn schrik, dat brand was uitgebroken, die zóó snel om zich heen greep, dat het zaak was zich zoo spoe dig mogeiyk in veiligheid te begeven. 'Ook de anderen, die in de fabriek aan het werk waren, vluchtten zoo snel mogelyk naar buiten. De fabriek verwerkt afval van hout tot houtmeel ten behoeve van de linoleumfa- brieken. Men vermoedt, dat er een explosie heeft plaats gehad en dat toen het vuur ich, doordien door de geheele fabriek hout stor zweeft, snel heeft verbreid. Zoo vlug ging alles in zyn werk, dat men niet eens den tijd had de eigen bluschmid- delen te benutten. Toen eenmaal de vlammen naar buiten sloegen, werd het vuur door den krachtigen Zuidenwind aangewakkerd en deelden de vlammen zich spoedig mede aan de aan grenzende pakhuizen. Eer dit echter geschiedde, deelden de over waaiende vonken zich ook aan den ver maarden molen „De Grootvorst" mede. De eigenaar van den molen, die het gevaar zag, snelde dadelyk naar de stelling, om den molen los te maken en te laten draalen, hopende dat het „De Grootvorst daardoor zou gelukken, zich de vonken van het lijf te houden. Het bleek echter reeds te laat, het vuur had reeds vasten voet gekregen. De heer Couwenhoven, die zeer aan zijn molen was gehecht, omdat hy reeds zoovele jaren In het bezit der familie was geweest en van vader op zoon was overgegaan, moest, met het oog op het gevaar, tegen zichzelf be schermd worden en naar buiten gebracht. Met kracht verbreidde ook hier«*het vuur zich, zoodat nu beide gebouwen de fa briek en de molen, die door een 50 M. bree- den inham van de Zaan van elkander ge scheiden zijn in lichtelaaie stonden. Zoo hevig was de hitte, dat de brandweerlieden zoo nu en dan genoodzaakt werden tot wijken. Het terrein van den brand was voor de spuiten zeer moeilijk te bereiken, omdat tie beide panden gelegen zijn in den smallen Kalverringdijk, dat niet veel meer is dan een landweg met een verharde kruin. Vroeger, toen men zich nog bediende van de veel kleinere handspuiten, gelukte het wel om van Haalersbroek of langs den dyk te komen. Met de veel forschere autospui ten is dat niet meer mogelyk. De spuiten moesten op zolderschuiten wor den geplaatst en kon men op die wijze heel dicht de bedreigde plek naderen. De Zaandamsche brandweer ontving ge waardeerde hulp van die te Koog aan de Zaan en die van Zaandyk. Het terrein van den brand ligt precies aan de overzijde van Zaandyk. De Kooger brandweer bepaalde zich in hoofdzaak tot het beschermen van de fa briek van lakwerken en vernissen van de firma J. P. Vis, die meer Zuidelijk staat. Aan het blusschingswerk namen deel: de drijvende spuit van 800 L. capaciteit, de autospuit eveneens van 800 L. en de Vrij willige van 300 L. Koog aan de Zaan werkte met een motorspuit van 500 L., Zaandijk met een van 500 en een van 300 L. Niettegenstaande de krachtige pogingen mocht het den brandweer niet gelukken de fabriek en ook helaas den molen niet te behouden. „De Grootvorst" of „Czaar v. Moscovien zooals hij aanvankelijk was gedoopt, ging geheel verloren. De Zaanstreek is daardoor een historisch monument armer geworden. Volgens de geschiedenis der Zaanlanden heeft Czaar Peter in 1697 zyn medewerking verleend by het bouwen van dezen molen en heeft hy aan dit byzondere feit zyn naam te danken. Toen in 1897 bij de Czaar Peterfeesten, die in Zaandam gevierd zyn, de Russische keizer zich daarby heeft doen vertegenwoordigen, hebben deze Russische autoriteiten ook aan den molen een bezoek oGbr&cht „De Grootvorst" mocht om zyn gunstige ligging aan de Zaan by den bocht van Zaan dyk, zich steeds in de byzondere belang stelling van de vreemdelingen, die een boot tochtje van Zaandam naar Wormerveer maakten, verheugen. Na byna een uur aan de vlammen te 1Gld. per pond 20ct perons 10cf.per'/2Ons B-E Hseren-Baai ia dus thans verkrijgbaar in. prijzen^, van50cttot zyn prijsgegeven, zakte te ongeveer 1 uur het gevaarte ineen. De fabriek De Haan was voor korten tijd geleden geheel geëlectrificeerd. De machinekamer bleef grootendeels be houden, doch verder ging alles verloren. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. De 38ste algemeene vergadering van den Centralen Raad De 38ste algemeene vergadering van den Centralen Raad van den Ned. R. K. Volks bond in het bisdom Haarlem, zal gehouden worden op Zondag 6 en Maandag 7 Mei a.s in de sociëteit „St. Bavo", Smedestraat 23 te Haarlem. Aan deze vergadering zyn feestelyke by- eenkoinsten verbonden tot viering van het 40-jarig bestaan van den R. K. Volksbond in het diocees Haarlem Op den avond van den 6en Mei wordt door de afdeeling Haarlem aan de afgevaardigden een feestavond aangeboden. De vergadering van Zondag 6 Mei zal 's morgens om 11 uur aanvangen. Gekozen moeten worden 3 leden van het Centraal-Bestuur wegens periodieke aftre ding van de heeren Th. J. H. Mauwens, J. C. J. v. d. Leeuw en den voorzitter, den heer L. H. van Rooven, die zich herkiesbaar stellen De afd. Amsterdam stelt voor: Afdeelingen^ die voor eigen rekening een plaatselyken ge- salieerden bestuurder of ambtenaaf in haar dienst hebben, genieten van het Centraal- bestuur een subsidie van 20 pet. der gestorte bydragen. De afd. Alkmaar: De Centrale Raad be sluite in beginsel, de contributie aan het Centraal-Bestuur op te voeren tot /ri.30 per lid en per jaar en drage het Centraal- Bestuur op, dit vóór 1 Jaanuari 1929 in de af deelingen te propageeren en met ingang van 1 Januari 1929 in werking te doen treden, waardoor het mogelijk zal zyn nog twee vrye krachten aan te stellen. De afd. Alphen aan de Rijn: Doorvoering van hst wederzijds verplicht lidmaatschap. De afd. Leiden: Het Centraal-Bestuur roept in het leven een commissie tot bestu deering van het belasting-vraagstuk om n.l. na te gaan, of niet de mogelijkheid bestaat, dat meer dan tot nog toe de belastingdruk voor draagkracht wordt verdeeld, en dat door krachtiger aandrang op de Regeering dit ook wordt verwezenlijkt Ten slotte zal ook betracht moeten worden, hoe wij moeten staan tegenover de winst uit de gemeentebedrijven. De afd. Vlaardingen: Aan de R. K. Univer siteit, dragen de afdeelingen jaarlijks aan het Centraal-Bestuur af van Iedere 100 leden of gedeelte daarvan 2.50 tot een maximum van 50. Reuter seint uit Halifax (Nw. Schotland): De gouverneur van het eiland St. Pierre heeft den Franschen consul alhier twee stuk ken van een vliegtuig doen toekomen, welke onbeheerd waren gevonden en vermoedelijk overblyfselen zijn van een of andere ramp spoedige aeroplane, die een transatlantischen tocht had ondernomen. Het bestuur der Vereeniging van Vryzin- nige Protestanten, alhier, wenscht van Haarlem in koop te ontvangen een gedeelte bouwterrein, gelegen aan de Berkenstraat, ter grootte van pl.m. 586 M2„ tegenden prys van 11.50 per M. Het voornemen bestaat om op dien grond een kerk te bouwen. B. en W. stellen voor dat verzoek In te willigen. Te 's-Gravenhagc Is heden het congres ge houden der Ncd. Maatschappij van N" ij verheid en Handel ter behandeling van het vraag stuk: doelmatige overheidsbemoeiing. Besloten is tot vorming van een nationale federatie van vereenigingen, die werkzaam zyn op het gebied der sociale kinder-hygiëne. Bij een fabrieksbrand te Zaandam is de historische molen, waarop Czaar Peter heeft gewerkt, afgebrand. In het Tapatoeansche (Atjeh) is een aanval verijdeld. Een Europeesch sergeant werd levensgevaarlijk gewond. Uit Halifax (Nw. Schotland) wordt gemeld, dat overblijfselen, waarschijnlijk van een ver ongelukten Oceaanvlieger, gevonden zijn. Het gevaar van heide- en bosehbranden; in zeven jaar tijds voor 800.000 schade. De vijfde zitting der commissie tot voor bereiding der intern, ontwapeningsconferen tie heeft hare werkzaamheden beëindigd. Het nieuwe Russische voorstel zal aan de regee ringen worden voorgesteld. Het Duitsche voorstel ter bespoediging der bijeenroeping der conferentie verworpen. De eerste president der Duitsche republiek, Ebert, in eere hersteld wat betreft de laster campagne in de Barmat-affaire. Fransche beweringen over een groot Duitsch geheim leger ongegrond. De Grieksche staatstabakfabriek te Athene afgebrand; 1000 arbeiders werkloos. Bijzonderheden omtrent 4; arrestatie der Duitsche ingenieurs in Rusland. Barometerstand 9 uur v.m. 757. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.54 uur. Hoogste barometerstand 769.8 te Vardö. Laagste barometerstand 747.7 te Marseille Verwachting: Zwakke tot matigen Noord Westelyke tot Westeiyken wind, nevel!" tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter overdag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1