Mem Stadsnieuws, KENNEMERLA^JD S L01TGERING I Amsterdamsche Beurs Centrale V erwarming Sfofzuigeriiuis M/ ERTENS Barteljorisotr. 16 Tel. No. 10756 Apxllöp-Veög-Stofzuigers f150.- VOOR ST00MEN - EN VERVEN - HönIsSraatSaTel. 10771 Stoker-Machinist TE KOOP Het ongeluk op het Bakenesserhofie HET SLACHTOFFER OVERLEDEN Een schuur te Nieuw Vennep afgebrand Algemeene Vereeniging van Bloembollen cultuur (Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 BEVERWIJK - Tel. 2213) Staat van besommingen Marktbericht Rijksvischafslag BEVERWIJK R.K.S.V. „D.E.M." IJMUIDEN-OQST Agenda van 26 Maart tot en met 1 April IJMUIDEN HEEMSKERK VELSEN NIEUW-VENNEP ©E §PAARNEBANK Haarlem - Amsterdam 101 Va 98 %6 275 180 175%6 176£ 2lïf 568 I13%e 14815/16 1070 164J 137 1 328i 195Ï 349" 76f 83 80 V8 941 234" 198 b 184 b 209 5 V, 39% 792 425 126 Vg 192 776 495J 1454 b 193J 71 26% 55 Vg 56£ B. z. a. De weduwe O., die op het Bakenesserhof je' Biet de brandende kachel in aanraking kwam, waardoor haar kleeren vlam vatten, is in het St. Elisabethsgasthuis aan de bekomen brandwonden overleden. Zeven varkens in de vlammen omgekomen Terwijl de bewoners afwezig waren, is in den afgeloopen nacht te vier uur tot den grond toe afgebrand een houten schuur, staande achter de woning aan den Venneper- weg te Nieuw Vennep. Toen de buren den brand bemerkte, viel er niets meer te redden. Het woonhuis, staande in de nabijheid van de schuur, bleef evenwel gespaard. Zeven varkens kwamen in de vlammen om. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister: een onderzoek wordt ingesteld. De schade is vrij aanzienlijk. De Algemeene Vergadering Tentoonstellingen Jubelfeesten Moeilijkheden Hedenmorgen werd te Haarlem de 159ste Algemeene Vergadering gehouden van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur. De heer E. H. Krelage hield bij de opening een rede, waaraan wij het volgende ont- leenen: De dit voorjaar door verschillende afdee- lingen ontwikkelde activiteit op tentoonstel- lingsgebied, geeft blijk van een opgewekt leven. Achtereenvolgens hebben onze leden zich kunnen verlustigen in de welgeslaagde afdeelingstentocmstellingen die gehouden zijn te Haarlem door samenwerking der afdee- lingen Haarlem, OverveenBloemendaal, Heemstede, BennebroekVogelenzang en SchotenVelsen, te Anna Paulowna, Lisse en Oegstgeest door- de in die plaatsen ge vestigde afdeelingen en tenslotte te Sassen- hèim in een lokaliteit, die op aanstichting ■der aldaar gevestigde afdeelingen is tot stand gekomen. De vraag dringt zich op, of niet een nóg Indrukwekkender geheel verkregen zou kun- nen worden, wanneer al die, of althans de meeste dier plaatselijke tentoonstellingen tot één groot geheel hadden kunnen worden vereenigdv waartoe de vijf afdeelingen, dié de Haarlemsche tentoonstelling hielden, reeds het voorbeeld hebben gegeven. Er zal een bijzondere aanleiding tot een dergelijke samenwerking zijn in het jaar -1929, het jubeljaar voor een achttal plaat sen, waar vijftig jaar geleden afdeelingen werden opgericht, die sinds onafgebroken hebben bestaan. Het zijn de gemeenten Hil- legom (4 Febr. 1879), Velsen (21 Febr. 1879), Bloemendaal (28 Febr. 1879), Sassenhiem en Voorhout (voor welke plaatsen op l 'Maart 1879 één afdeeling werd gevormd, die -in 1895 in twee zelfstandige afdeelingen werd gesplitst), Lisse (13 Maart 1879), Uit geest (15 Maart 1879) en Haarlem (2 April 1879). Wel zijn ook nog te Wassenaar en te Lim- men in hetzelfde jaar afdeelingen tot stand gekomen, maar deze hebben niet onafge broken bestaan. De gouden jubilaressen zijn dus de afdeelingen Hillegom, SchotenVel sen, OverveenBloemendaal, Sassenheim, Voorhout, Lisse, Uitgeest en Haarlem. In dien deze hun gouden feest door een ge meenschappelijke tentoonstelling zouden wil len vieren, ware ongetwijfeld een schitte rend geheel verzekerd. Het nieuwe gebouw der vereeniging vergemakkelijkt een oplos sing in deze richting in hooge mate. Den ernst der verschijnselen, die een dreigende schaduw vooruit werpen, zal wel niemand ontkennen. Ds zeer begrijpelijke klachten van het buitenland, en met name van voor onzen afzet zoo belangrijke landen ais Engeland en Duitschland, over de einde- looze hoeveelheid gebroeide bolbloemen, die Nederland daar tegen lage prijzen óp de markt werpt, waardoor de koopers der droge bloembollen belemmerd worden in den ver koop der duur ingekochte bollen eenerzijds, de waarschijnlijk in sommige gevallen niet, maar toch helaas in andere wèl gerechtvaar digde klachten uit het buitenland over den invoer van zieke bloembollen, ondanks het officieele gezondheidscertificaat, zijn van een zóó ernstig karakter geworden, dat het bloembollenvak toch eindelijk wel zelf zal Inzien, dat de aanleiding tot deze klachten ten spoedigste behoort te verdwijnen. Wat baat het ons om jaarlijks een bedrag van een halven ton gouds bijeen te brengen voor wetenschappelijk onderzoek en onper soonlijke reclame, wanneer alle ernstig stre ven tot verbetering van den gezondheids toestand onzer culturen te niet wordt ge daan door- de houding van hen. die door gaan mét het verzenden van zieke bollen on der certificaten, die niet voor die zendingen zijn verstrekt? Of wanneer men, na eerst stelselmatig zelf overproductie van enkele soorten te hebben bevorderd, die niet meer te niet wedt te doen, maar door die over productie den uitvoer van de goedkoope ge broeide bolbloemen tot ongebreidelde hoogte opvoert? De schuld hiervan ligt uitsluitend en al leen bij de vakgenooten zeiven, niet bij al len, maar bij velen, nu eens bij den één, dan weer bij den ander. De fouten, die op deze wijze gemaakt worden, kunnen ver waarloosd worden, zoolang zij van weinig beteekenis zijn. Op dit oogenblik echter zijn deze fouten blijkbaar van zóóveel invloed, dat hare gezamenlijke werking voor de toekomst een ernstige bedreiging vormt. Ik zou dit ernstig verwijt vooral in het openbaar niet hebben willen of durven uitspreken, indien niet juist in het feit, dat het vak zelve de schuldige is, ook de belofte en de zekerheid ligt voor het herstel. Er is wei niemand in het bloembollenvak, die niet gevoelt en overtuigd is, dat men den uitvoer naar het buitenlai^ niet langer op deze wijze in de waagschaj^mag stellen en dat afgezien moet worden van de kans op het klein geldelijk voordeel, gelegen in den verkoop van zieke bóllen, of van voor raden die hadden moeten vernietigd wor den ter beteugeling der overproductie. Het vak heeft zijn lot in eigen hand. Ver scherp de maatregelen op den uitvoer van zieke bollen, pas het vervoerverbod conse quent en streng toe, beperk persoonlijk en gemeenschappelijk de overproduce, en gij kunt met rustige zekerheid de toekomst te gemoet gaan. Althans, gij kunt daardoor voorkomen, dat het van dreigement tij som mige landen tot daden komt. Zooals het nu gaat, worden al deze be zwaren in het buitenland breed uitgemeten i en gaarne uitgebuit om een regeering tot maatregelen tegen de Nederlandsche bloem bollen te bewegen. Er wordt op die wijze, dikwijls ook geheel ten onrechte, een on gunstige stemming gewekt, waarvan de ge volgen óp den duur ernstig zouden kunnen zijn. Men behoeft op 't oogenblik dit alles nog niet al te pessimistisch in te zien, mits het vak den wenk begrijpt en ter harte neemt. Derhalve met de volle energie, die den vakgenooten toch inderdaad niet ontbreekt, paal en perk gesteld aan de overproductie der goedkoope Darwintulpen en aan het uit voeren van zieke bollen. De gezondheidscertificaten der Hyacin tencultuur is reeds veel verbeterd, het Nar- cissenziek is volkomen overwonnen, de ove rige gewassen zijn vrij van ernstige ziekten. Geen enkel redelijk verwijt van verwaarloo- zing der kuituren kan ons treffen. De wetenschappelijke voorlichting van Prof. van Slogteren heeft in dit opzicht een overwegenden invloed ten goede gehad. De verslagenheid, die het bericht van den brand van het laboratorium te Lisse in de bol lenstreek wekte, was dan ook algemeen, en ieder ondervond met Prof. van Slogteren -de diepe teleurstelling van het verloren gaan van zooveel wetenschappelijk werk, gedu rende jaren moeizaam opgebouwd. Geluk kig bleek weldra, dat herbouw en zelfs eeni- ge hoogst noodzakelijke uitbreiding van het gebouw verzekerd is en dat alle organen van het Rijksgezag hiertoe hare volle medewer king verleenen, een oplossing, die in hooge mate mogelijk is gemaakt door het wijze besluit van de Commissie voor het Weten schappelijk Onderzoek van het Centraal Bloembollen Comité om een verzekering' op. het laboratoriumgebouw te sluiten. Hierdoor is tevens bereikt, dat van het bloembollen- bedrijf geen nieuwe offers in verband met den herbouw behoeven te worden gevraagd. Het is voor de laatste maal dat wij beurs houden in dit gebouw en hier bijeen zijn in algemeene vergadering. Het scheiden valt ons niet zwaar, al kunnen wij de gemeente Haarlem dankbaar zijn voor de huisvesting, die zij ons hier op zeer tegemoetkomende voorwaarden eenige jaren heeft verleend. Ik wek U op om a.s. Zaterdag aanwezig te zijn bij de in gebruikneming van ons nieuwe gebouw, dat aan uwe verwachting moge be antwoorden en een tijdvak moge openen waarin ook het bloembollenvak zich ver nieuwt en verjongt en de fouten weet te vermijden, die thans nog worden gemaakt. (Wordt vervolgd.) van de heden aan den Rjjksvsichafslag in gekomen Stoomtrawlers. Derika 2 3300. Derika 6 1900. Derika 13 2000.— Derika 1-. 3700.— Nelly 2700.— Luthe: 23C0. Mary 3700. Amelia 1600.— Lies en Truu 1800.— Victoria 1300. Amsteldijk 1500. Idernia 2 00.— Holland 3 1500. Holland 4 1600.— Comelis 5700. Ini 2100.— Westland 1700. Peter D. 1700.— Zaanstroor 2100. Beatrice 14C0. Avanti 2500. Dorothea 1500. Clivia 1800. Walvisch 1500. Beugers. Vlaardingen 80 2600.— Vlaardingen 208 2000. Vlaardingen 86 1100. Loggers (niet officieel). Katwijk 5 580. Holland 66 380.— Katwijk 1 550. Katwijk ftc 680. Katwijk 17: 450.— Katwijk 96 510.— Katwijk 38 570.— Katwijk 36 1030. Katwijk 44 440.— IJMUIDEN, 26 Maart 1928. Hst.pr. Lst.pr. Tarbot per K. G. 2.45 1.95 Griet per kist 50 K.G. 75.30. Tong per K.G. 3.— 2.60 Gr. schol per kist van 50 K.G. 44.41. Middel schol 50 K.G. 49.- 37. Zet schol 50 K.G. 46.— 30.— Kleine schol 30.5.— Bot per 50 K. G. 3.20 2. Schar per K. G. 10.7.— Tongschar per K. G. 56.36. Rog, hoop van 20 stuks 30.— 16. Vleet per stuk 2.50 1. Pieterman en poon per 50 K.G. 16.12. Gr. Sehelvisch per 50 K.G. 47.— 34. Middel sehelvisch per 50 K.G. 42.32. KI. midd. sehelvisch 27.— 19. KI. sehelvisch per 50 K. G. 20.8. Kabeljauw p.k. 125 K.G 37.20. Gullen 50 K. G. 15.— 11.— Leng per stuk 2.08 0.80 Heilbot p.k. 50 1-80 1.65 Wijting p.k. 50 K.G. 6.4. DE OPENING VAN DE E. L. G. A. Zaterdagmiddag, zooals in ons vorig be richt was aangekondigd, heeft de opening van de E. L. G. A. plaats gehad. De Bree- straat te Beverwijk duidde door een eerepoort de plaats aan, waar de plechtigheid zou ge schieden. Om twee uur opende de heer de Groot, Directeur van gas- en lientbedrijven, voor een groot aantal genoodigden, w.o. wij opmerkten Deken J. M. Lucassen en de Weleerw. heeren geestelijken der parocnie, burgemeester Jhr. Strick v, Linschoten, burgemeester A. Wiegman, van Heemskerk, burgemeester H. Röthe van Wijk a. Duin, wethouders Zwager en Th. M Putter, den directeur van het Hoogovenbedrijf, Kessler, en den dir. v. d. gasfabriek te Velsen, de ten toonstelling met een woord van welkom. Daarna zette spreker uiteen, wat de zeten- toonstelling beoogde voor het gas- en licht- bedrijf, voornamelijk een doelmatige tarief stelling, welke spreker helder uiteenzette met het getij moet men de bakens verzetten (aldus Spreker). Over de deelname was hij zeer tevreden. Beverwijk heeft zijn taak goed begrepen. Hij bracht verder een woord van warme dankzegging aan den chef electricien den heer de Rooij, en aan de ge ëmployeerden der gasfabriek., alsmede aan het bestuur der K. S. A. en aan het gemeente bestuur, waarna de heer de Groot het woord gaf aan den heer C. A. Zwager, wethouder der gemeente. De heer Zwager het woord verkrijgende, bracht allereerst een woord van hulde en dank aan den directeur van het gasbedrijf, den heer de Groot. De heer de Groot (aldus spreker) nog zoo'n korten tijd hier, ontplooit eene groote werkkracht, hij heeft dag en nacht gewerkt om deze tentoonstelling tot stand te brengen. Hij heeft gezorgd dat Wijk aan Zee thans gas heeft, van zeer groot belang voor de be woners van Wijk aan Zee, maar ook voor de gemeente Beverwijk, ook het buizennet voor Heemskerk heeft van hem eene groote 1 arbeidskracht gevorderd. Verder bracht weth. Zwager hartelijk dank aan den chef electricien de Rooij en het personeel van de gemeente lichtfabrieken. Alsnu sprak de heer directeur van de N.V. West-Frisia (Gas), Enkhuizen. Spreker memoreerde dat uit den aard van'het bedrijf, hij vele tentoonstellingen bezocht had, maar dat hij kon verklaren, dat hier alles af was. Dit is voornamelijk te danken aan den ijverigen directeur den heer de Groot, hij wenschte als standhouder een woord van hulde te brengen aan den directeur van het gasbedrijf, zijn chef-êlectr. den heer de Rooij, en het personeel van het lichtbedrijf te Beverwijk. Hierna sprak de burgemeester van Bever wijk, Jhr. Strick v. Linschoten. De burge meester gevoelde zich geroepen het woord te nemen. Spreker gevoelde behoefte hulde te bren gen aan den Directeur van het gasbedrijf en zijn medehelpers. Directeur en commissie mijn hulde (aldus spr.). Spreker memoreerde' dat deze tentoonstelling in Beverwijk- een unicum is. De waardeering wenschte spre ker scherp te doen uitkomen, want alles wat hier is tot stand gebracht, komt het bedrijf ten goede. Het initiatief van directeur de Groot zal, zoo zal ik hopen, een groot succes voor hem zijn. Zijn omvattende taak is dit dan ook ten volle waard. Ik beloof plechtig (aldus spreker) als ik het middel gevonden heb zal ik de belasting en wat dies meer zij ook omlaag brengen. (Groote hila riteit). Ja, maar ging spreker voort, dit middel heb ik nog niet gevonden, maar 't komt. Spreker eindigde met den wensch uit te spreken dat alles naar Wensch zal slagen en bracht nogmaals dank aan den Directeur, de commissie der gemeente en den heer Zwager, wethouder. De heer de Groot noodigde de thee te gebruiken, en daarna de stands te bezich tigen. De opening werd opgeluisterd met goede muziek. De prachtige zaal van het K.S.A.-gebouw was geheel bezet door stands van verschil lende firma's. Beverwijk maakt met deze tentoonstelling een uitstekend figuur. Bij het binnenkomen der zaal stand No. 1, werd ingenomen door het Tech. Bur. R. v. Lun zen, Breestraat 5 te Beverwijk. De keur van huishoudelijke electrische artikelen, prachtige radiotoestellen dwingen bewon dering af. Stand No. 2, de N.V. E.R.A.F. Deze' firnia, de Ratterdamsche meetinstru menten en apparatenfabriek, stelt een pracht collectie gasmeters ten toon, de kleine gas houder in dezen stand is vermeldenswaard. Stand 3, 4 en 5 worden ingenomen door de Mij. ter Vervaardiging van Gasmeters enz. De heete luchtovens zijn van deze firma van zeer bijzondere constructie. De Beverwijk- sche firma Joh. Coppens, Breestraat 116, heeft een zeer mooien stand op sanitair- gebied, ook de firma D. Honig, Meerstraat 52, heeft een pracht collectie ten toon ge steld. De N. V. West Frisia (gas) fabriek van gasfornuizen, ovens en gaskachels heeft op stand 19 een mooie collectie tentoonge steld. In stand No. 18 van den heer D. G. Min- kema, Elect. Technisch en Radio Bureau, is van alles op electro-technisch gebied ten toongesteld, w.o. wij doelmatige schakel kasten opmerkten. De gasmeterfabriek Th. Glover en Co., Amsterdam, heeft een keur van gashaarden. Electrolux stelt op stand 10 een pracht collectie stofzuigers ten toon. Zeer interessant is de prachtstand van George Wilson, de werking van gasmeters wordt daar duidelijk gedemonstreerd. De N. V. v. h. A. Blom, Breestraat te Beverwijk, welke op deze tentoonstelling 4 stands inneemt, maakt een schitterend figuur. Stand No. 19 een zeer mooie tentoon stelling van gashaarden, en No. 20 Philips- ingrediënten. Een bezoek aan deze tentoonstelling is zeer zeker aanbevelenswaard. De tentoon stelling wordt 1 April a.s. gesloten. Het pró- gramma voor Maandag is: opening om 2 uur tot 10 uur n.m., van 810 muziek. Om 2.30 kook- en bakdemonstratie op Dordrechts gasfornuizen voor genoodigden. Om 7.30 idem op Prometheus gasfornuizen v. d. firma Gautzsch. Kaarten voor deze demonstratie aan de kassa verkrijgbaar. Om 7.30 in de voormalige kegelbaan, lezing met lichtbeelden door den heer Jagtenberg, over gebruik en toepassing van electriciteit, alleen voor genoodigden. Onderafdeeling- „St. Jozefgezellen," Beverwijk. Het eerste elftal speelde een vriendsehap- pelijken wedstrijd tegen de leerlingen der Bisschoppelijke Kweekschool. Met de rust leidde D. E. M. met 20. Nadien wist D.E.M. nog drie en B. K. B. éénmaal te scoren, zoo dat de thuisclub met 51 won. Hoewel de uitslag aantoont dat D. E. M. ver de meer dere was, hopen wij toch dat de sympathieke kweekelingen nog meermalen op ons terrein zullen spelen. B. K. B. een tot weerziens. Het tweede elftal ging op den goeden weg voort en wist met'30 van Voorwaarts 2 te winnen. Vooruit jongens, nu volhouden. Jul lie zijn op het goede pad en nu niet meer ge faald. Onze junioren wisten ook te winnen en wel met 10 van Excelsior. Ook zoo door gaan, hoor. J F B R. K. Bouwvakarbeider. Hedenavond te half acht is er in het Patronaatsgebouw al hier een ledenvergadering van den R. K. Bouwvakarbeidersbond. De Agenda bevat be halve het huishoudelijke een „Verslag van den afgevaardigde naar de Bondsvakgroep- vergadering". Tevens is er dien avond gele genheid tot het indienen van voorstellen voor den Bondsraad. Het bestuur deelt mede, dat de opkomst noodzakelijk is. Dat komt er van. Zaterdagmiddag was 'n 7-jarige knaap achterop een Auto geklommen zonder dat de chauffeur iets had bespeurd. In de Mahustr. sprong de knaap van den auto die met een matige vaart door de straat reed met het gevolg dat de knaap tegen de straat smakte, en een wonde aan zijn knie bekwam- Dr. Kooi was juist ter plaatse, die den knaap IJMUIDEN In het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Mahustraat. Woensdagavond 8 uur, Repetitie Zangvereen. „Zang en Vriendschap". Donderdagavond 8 uur, Repetitie Tooneel van „Zang en Vriendschap". Vrijdagavond 8 uur, Repetitie Tooneelver- eeniging „Kunstkring". In de zaal van het Zusterschool Maandagavond te 8 uur, Moedercursus voor de leden van den Vrouwenbond. Donderdagavond 8 uur, Apelogische cursus. In het hotel „Augusta". Dinsdagmiddag 3 uur, Bestuursvergadering van IJmuidens Bioei. IJMUIDEN OOST In het Patronaat. Maandagavond 7.30 uur. Commissie leden van het Patronaat. Maandagavond 7.30 uur. Ledenvergadering van den R.K. Bouwvakarbeidersbond. Dinsdagavond 8 uur. Jaarvergadering van de R.K. Kiesvereeniging IJm. Oost. Woensdagavond 8 uur. Ledenvergadering van de Vereeniging St. Barbara. Donderdagavond 7.30 uur. Demonstratie van Maggi producten voor de leden van den R.K. Vrouwenbond IJm. Oost. Donderdagavond 7.30 uur. Ledenvergadering van den R. K. Metaalbewerkersbona St. Eloy. in zijn auto mede naar zijn woning nam en aldaar de wond hechte. Later is door Dr. Kooi den jongen naar zfjn ouders overgebracht. Den chauffeur treft geen schuld. Kiesvereeniging. De R. K. Kiesvereeni ging IJmuiden II te IJmuiden Oost houdt Dinsdagavond 27 Maart a.s. 's avonds half acht hare jaarvergadering in het Patronaat. De agenda bevat de volgende punten ter be handeling; 1. Opening Notulen. 2 Jaarverslag van den Secretaris. 3 Rekening en verantwoording van den Penningmeester. 4 Benoeming eener commissie tot 't controleeren der boeken. 5 Vaststelling der contributie over 1928. 6 In stelling eener propaganda-commissie. 7 Be spreking circulaire Dr. Schaepmansfonds. 8 Verkiezing van drie bestuursleden. Periodiek aftredend de Heeren; De Vilder, Stevens en Huisman, waarvan de Heer De Vilder zich niet meer herkiesbaar stelt. Namen van can- didaten voor punt 8 kunnen ingeleverd wor den tot 26 Maart des avonds, bij den Secre taris IJmuiderstraatweg E 14. 9 Rondvraag. 10 Sluiting. Patronaatsgebouw Zeeweg Voor een goed bezette zaal is Zondagavond het prcah- tige tooneelspel „De Geheimen der H. Mis" van Calderon opgevoerd door het R. K. Too- neelgezelschap' „Hees van Schoonhoven" uit Amsterdam. Aihoewel het stuk uiteraard niet makkelijk is te volgen, is het gezelschap er op zeer duidelijke wijze in geslaagd, de kern van dit beroemde werk voor ieder ver stand in ruimen zin bevattelijk te maken De onderscheidene rollen werden op sublieme wijze vertolkt. Allen verdienen een pluim voor hun werk. De toepasselijke gezangen werden uitge voerd door het R. K. Mannen-,en Knapen koor, verbonden aan de Rectorale Hulpkerk der E.E. P.P. Capucijnen te Amsterdam. Het geheel was een streeling voor oog en oor en zal de toeschouwers zeker brengen tot verdieping in het H. Sacrificie der Mis. Men schrijft ons: Op Maandag 9 April a.s. zal in het R.K. Vereenigingsgebouw op het Kennemerp.ein te IJmuiden een opvoering plaats hebben van de operette „De Meikoningin", welke de R.K. zangvereeniging „Zang en Vriend schap? onder leiding van den heer Jan Nib- bering, thans in studie heeft. Aan deze operette werken een 12-tal so listen méde. Het pröaz van deze operette staat onder leiding van den Weled. heer A. H. Holtslag. Aan deze opvoering zullen 51 personen hun medewerking verleenen, geheel in Frie- sche kleederdracht. Op verzoek van de K. R. O. zal 10 April een Radio-uitzending plaats hebben in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost. Voorts zal op 12 April a.s. eveneens een opvoering plaats vinden in den schouwburg Thalia. Eveneens zal het orkest „Kunstkring" on der leiding van S. Vlessing aan deze uit voeringen medewerking verleenen. Groote steur aangevoerd. Door den log ger K. W. 36 is alhier een steur aangevoerd, die niet minder dan 111 Kg. woog. Dit is voor een zeillogger een groote bijzonderheid. Hij bracht 214.— op. BESTEMMING VAN HET PLANTSOEN AAN HET KONINGSPLEIN TOT KINDERSPEELTUIN. Van de commissie voor Velserbeek en de plantsoenen hebben B. en W. het volgend schrijven ontvangen. „Wij hebben de eer U te adviseeren het plantsoen Koningsplein IJmuiden te be stemmen tot speeltuin. Bedoeld plantsoen dat in het afgeloopen jaar voor het eerst voor het publiek werd opengesteld, is der mate beschadigd, dat een herstelling sluiting j tot gevolg zou moeten hebben, om wederom vernieling te voorkomen. Wanneer de groo- tere boomen worden opgesnoeid en het daarvoor in aanmerking komende lage hout wordt verwijderd, krijgt men een idealen speeltuin. Het hek om den tuin zou weer in goeden toestand moeten worden gebracht, terwijl er een paar ingangen behooren te komen. j Reeds herhaaldelijk is geklaagd over het! ontbreken van een speeltuin in IJmuiden j en wij meenen daarom bovenstaande op- j lossing te mogen aanbevelen." i De kosten, verbonden aan het repareeren van het hek, het daarin aanbrengen van ingangen, het snoeien van boomen, het ver- j wijderen van het lage hout en het treffen van een voorziening bij de begraafplaats worden geraamd op 650. B. en W. kunnen zich met het boven afgedrukte advies vereenigen en stellen den raad mitsdien voor, gemeld plantsoen te bestemmen tot kinderspeeltuin en een cre- diet van ƒ650.toe te staan voor het uit voeren der daarmede verband houdende werkzaamheden. Het ligt in hunne bedoeling dit besluit uit te voeren, zoodra zich een vereeniging heeft gevormd, welke bereid is het beheer over den speeltuin op zich te nemen. De commissie van bijstand in het beheer der openbare werken deelde mede, dat zij een kinderspeeltuin te IJmuiden gewenscht en de ligging van het plantsoen aan het Koningsplein voor gemeld doel op zich zelf niet ongeschikt acht. Nochtans kan de meerderheid der leden dier commissie zich met deze voordracht niet vereenigen. Zij is n.l. van meening, dat het hebben van een kinderspeelplaats ter plaatse, in verband met de omgeving, meer speciaal met het oog op de aan het plantsoen grenzende begraafplaats, onraad zaam is. Bovendien zouden enkele leden het plantsoen willen handhaven en dit alleen wenschen te zien opengesteld voor zieken, herstellenden en ouden van dagen. Raadsvergadering Woensdagmiddag kwam de raad dezer gemeente bijeen in open bare zitting onder voorzitterschap van bur gemeester Wiegman. Afwezig de heer Klaasse. De voorzitter houdt z'n jaaroverzicht, be treffende den economischen toestand der gemeente. De vorig jaar uitgesproken ver wachting, dat 1927 bevredigend mocht zijn voor Heemskerk, is bewaarheid geworden. Allereerst de tuinderij. De uitkomsten hiervan zijn over 't alge meen goed geweest. De aardbeienoogst is gezien de slechte groeiperiode nog meegevallen. De prijzen waren goed, de oogst iets beneden normaal, maar de groenteteelt heeft dit goed gemaakt. Van het door Ged Staten verleende cre- diet is slechts voor 2000 opgenomen; hier van is reeds 20 pet. afgelost. Dit stemt dus tot verheuging. Dit jaar zal zulk 'n credietverleening niet noodig zijn, al blijft de toestand voor velen nog zorgelijk. Van 't reeds vroeger verleende crediet is dit jaar 3% pet. afgelost, in totaal nu 75 procent. De glascultuur mag zich in de belangstel ling verheugen, ook van hoogere autoriteiten. De hoop is gewettigd, dat deze daad de wel vaart van deze gemeente en van geheel Ken nemerland grootelijks zal bevorderen. Dit jaar werd met succes begonnen met 'n exportveiling voor tomaten, welke dit jaar wordt uitgebreid met 'n dito voor komkom mers. Deze plannen moeten echter gesteund wor den door 't maken van 'n goede laadgelegen- heid aan 't Noordzee-kanaal. Voor de bloembollenteelt was 1927 zeer be vredigend. Het boerenbedrijf mag zich nog steeds niet in 'n rooskleurigen toestand verheugen. Was de melkprijs in 1926 nimmer beneden 8 ct., in 1927'daalde hij geruimen tijd tot 7j^ ct. De zuivelprfjs was goed, maar aangezien de boerenstand afhankelijk is van de fabrie ken, profiteerde hij hier niet van. Samenwerking van belanghebbenden, door zoo noodig zelf te kazen en te kamen, zou hier ongetwijfeld veel verbetering brengen. De hooioogst was goed, evenals de prijzen van het vee. Middenstand. Deze gaat geheel op en neer met de uit komsten van het tuindersbedrijf en de toe stand is dus ook iets beter. Wel zal de concurrentie met andere plaat sen, door de makkelijke verbinding, groot blijven. Eendrachtig samenwerken en goede coulante bediening zal echter veel tot stand kunnen brengen. Het jaarlijksch Koninginnefeest kon bij uitbreiding voor den middenstand, ook 'n welkome gelegenheid zijn tot vermeerdering van inkomsten. Fabrieksarbeiders en losse werklieden. De vestiging van vreemde arbeiders in deze gemeente buiten beschouwing gelaten breidt deze categorie van personen zich niet uit. Het intensiever maken van het tuinbouw bedrijf is hieraan zeker niet vreemd. Het ongeorganiseerd zijn van vele dezer personen bleek bij roekeloosheid 'n groote ramp. B. en W. zullen dan ook niet nalaten hiertegen actie te voeren. (Wordt vervolgd.) Verbetering van den spoorwgeover- ang in den Stationsweg te Velsen In e memorie Van antwoord op het rapport van et verhandelde in de afdeelingen, betreffen- e het onderzoek der'begrootingen voor 1928, werd opgenomen, een door B, en W. tot de Directie der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht gericht schrijven, inzake verbetering van den spoorwegovergang te Velsen. Tevens deelden B. en W. daarbij mede, dat zij zich omtrent deze aangelegenheid opnieuw met genoemde Directie in verbinding zouden stel len. Dit is geschied bij schrijven van 7 Decem ber 1927. In antwoord daarop ontvingen Zij het bericht, dat de Directie bereid is, behou dens goedkeuring van den Minister van Wa terstaat, aan deze gemeente in beheer en on derhoud over te dragen, een strook spoorweg terrein, ten zuiden grenzende aan den Sta tionsweg, ter breedte van 1.25 M., met het doel deze te doen strekken tot verbreeding van genoemden weg. De eigenlijke spoorweg overgang zal daarin echter niet zijn begrepen. Voorts werd medegedeeld, dat er van de zijde der Directie geen bezwaar bestaat, dat de verplaatsing van de afrastering en het leveren en leggen van de bestrating door de gemeente geschiedt, mits in overleg met en tot genoe gen van den Ingenieur van den Weg te Alk maar. Het opruimen van de afsluitboomen, die geheel kunnen vervallen, en de voorziening voor de afsluiting van de bestrating tusschen en aan weerszijden van de spoorstaven zal moeten geschieden door de zorgen van voor noemden Ingenieur, doch voor rekening inclusief 10% voor administratie en toezicht van de gemeente. Als deze overweg niet meer afgesloten zal zijn, zal aan weerszijden van het spoor een bord geplaatst worden met het opschrift„Let op den trein", terwijl de éisch wordt gesteld, dat ter plaatse van den overweg een zeer goede straatverlichting door de zorgen der gemeente wordt aange bracht. De begeleider van een rangeerdeel, dat den overweg moet passeeren, plaatst zich op den overweg, toont aan het wegverkeer een roode vlag (rood licht) en laat den overweg eerst door het rangeerdeel berijden, wanneer hij zich er van heeft overtuigd, dat het weg verkeer ter weerszijden van den overweg tot stilstand is gekomen. B. en W. kunnen zich met deze regeling vereenigen en stellen den raad mitsdien voor, hen te machtigen, de ontwerp-overeenkomst, regelende de beheersoverdracht, te sluiten. Personalia Voor het examen van apothekers-assistente slaagde* dezer dagen te Leiden mej. J. Verkuijl, alhier Boazbank In het café van den heer Nijssen werd de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van_ leden van de Boazbank alhier. De voorzitter, de heer Chr. v. d. Heuvel, sprak zijn vreugde en voldoening uit over het welvaren van de Bank. Voorlezing werd gedaan van het jaarver slag van den kassier, waaruit o.m. bleek dat het bedrijf zich" in stijgende lijn be weegt en de resultaten over het afgeloopen jaar alleszins bevredigend waren. Aan credieten heeft de Bank uitstaan bijna 300.000, terwijl dit geld bij de Bank is belegd in deposito's en spaargelden, zoo dat steeds zoo ongeveer met eigen geld wordt gewerkt. De winst bedroeg 2727,65; hiervan werd evenals in vorige jaren 150.afge staan aan de armen der diverse kerken. De winstuitkeering op aandeelen bedroeg 10 pCt.; de resteerende winst zal bij de reserve gevoegd worden. Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer Joh. Biemond en tot lid van den Raad van Toezicht de heer Joh. Ver kuijl Pzn. Geiten-vereeniging De geiten-vereeni- ging heeft een inschrijving gehouden van jonge geiten en bokken. Hoogste inschrij ver was de heer F. Wijfjes alhir, voor de prijs van 0.05 pr stuk. „Hulp in Nood" In hotel Nijssen werd de jaarvergadering gehouden van de sieken- vereeniging„Hulp in Nood" alhier. Uit het jaarverslag bleek o.m. dat het aantal leden bedraagt 231, terwijl de financiën der ver eeniging er momenteel niet rooskleurig voor staan. Het afgeloopen jaar bracht weer een verlies van 425.In 't geheel was voor 1277 ziektedagen uitkeering ver strekt; 13 personen hadden 6 weken uit keering ontvangen, 7 leden gedurende 5 weken, terwijl de overige 600 dagen aan diverse deelnemers waren gedaan. In verband met den slechten financieëlen toestand dsr vereeniging werd besloten om in 1928 6 weken uitkeering te geven a 1. per dag; andere bezuinigingsmaatregelen zullen door het bestuur nader onder de oogen worden gezien. De aftredende bestuursleden werden her kozen, terwijl in de bestaande vacature ge kozen werd de heer P. Vaalburg, die allen hun benoeming aannamen. Ir rJ MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG 26 MAART. Zaterdag heden Slotkoersen Opening Staatsleeningen. 5% Nederland 1919 57'. Nederland 1918 4 y2 Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D 4V, N.Ind 1926 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecubee Hall. Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda U. S. Steel Handelsondem. Comp.comm. du Liège Mijnbonw. Boeton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dortsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Java Rubber Serbadjadi Silau V. I. O. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Sniker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Pau] Kansas City South Erie Railr Prolongatie 101%. 101%8 100»/ie 284s/8 470 167 573 bekw. v., onderhoud Ketels-machines en ruwoliemotoren. Pr. getuigen. Br. onder No. 1181, Bijkantoor BEVER WIJK. een beste hittekar, keus uit twee, een vierwielige groentenwagen en twee hittentuigen. Tevens beste hooipers te koop of te huur, bij Dr. ACHRICHEM, Alkm.weg 113, Wijk aan Duin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2