Buitenlandsch Nieuws. Goudregen RADIO-OMROEP. FEUILLETON. Schoonmaak NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Maandag 26 Maart 1928 GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN Spring niet van een rijdende tram SOCIAAL LEVEN De Sociaal Hygiënische bescherming van hef kind Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeids krachten A. V. O.) FINANCIEN Barmhartige Zusters van de Sint Vincentius a Paulo te Freiburg DE ONTWAPENINGSCOMMISSIE. De werkzaamheden beëindigd Zaterdagmorgen heeft de voorbereidende Ontwapeningscommissie onder voorzitters schap van den heer Loudon nog langdurige debatten gevoerd over het voorstel van graaf Bernstorff, dat de commissie niet langer wachten zou met de tweede lezing van het ontwerp-conventie tot bewapeningsvermin dering, dat verleden jaar in April in eerste lezing was opgesteld, doch den Volkenbonds raad zou uitnoodigen zoo spoedig mogelijk de ontwapeningsconferentie zelf bijeen te roepen. De discussies waren vrij nutteloos, daar het resultaat der besprekingen reeds van te voren vaststond, aangezien de groote meerderheid niets van het voorstel van Bernstorff wilde weten. Aan het eind der dis cussies heeft de voorzitter Loudon dan ook kunnen constateeren, dat de groote meer derheid der leden zich tegen het Duitsche voorstel heeft uitgesproken, een constatee ring, waarmede graaf Bernstorff accoord ging. Graaf Bernstorff beschouwde het voorstel dus als verworpen en vroeg daarna schor sing der beraadslagingen, daar hij Zaterdag middag in de volgende bijeenkomst een belangrijke verklaring in verband met deze verwerping van het Duitsche voorstel wilde afleggen. Met het oog op de nieuwe feiten met name de indiening der beide ontwapeningsvoor stellen der sovjetregeering en de aankon diging dat de besprekingen om het Britsche en het Fransche standpunt nader tot elkaar te brengen op den goeden weg zijn, stelde Rollin Jacquemyns aan de voorbereidende ontwapeningsconmmissie voor aan de regee ringen te vragen haar besprekingen te be spoedigen die een eind moeten maken aan de meeningsverschillen, welke de tweede lezing van het ontwerp-conventie der com missie beletten. De vijfde zitting der commissie tot voor bereiding der internationale ontwapenings conferentie heeft Zaterdagavond haar werk zaamheden beëindigd met de aanneming eener motie waarbij het nieuwe Russische ontwerp-conventie aan de regeeringen wordt voorgelegd om er haar meening over te zeggen en waarbij aan den voorzitter der commissie wordt opgedragen een nieuwe zitting der commissie op een geschikt tijd stip bijeen te roepen om tot de tweede lezing over te gaan van het verleden jaar uitge werkte ontwerp-conventie voor de beperking der bewapening. Die nieuwe zitting zal zoo mogelijk vóór de volgende Volkenbonds vergadering worden gehouden. Die tweede lezing zal vermoedelijk worden gehouden eind Augustus, dus enkele dagen vóórdat de Volkenbondsvergadering bijeen komt, wat op 3 September zal plaats vin den. Op die manier zou de zitting van de ontwapeningscommissie gedeeltelijk samen vallen met de besprekingen van de derde commissie, die de besprekingen over ont wapening zal voeren. Alleen de Duitsche en Russische gedelegeerden waren tegen de desbetreffende motie en wezen iedere ver antwoordelijkheid voor verder uitstellen van de werkzaamheden der commissie af. Jhr. Loudon sloot daarop de zitting met een korte maar kernachtige rede, waarin hij een beroeo deed op de Sovjetdelegatie om naar Genève te komen, maar dan niet om het werk van de commissie af te breken, doch op te bouwen. Hij wees er op, dat de commissie besloten had, niet van haar een maal aangenomen arbeidsmethode af te wij ken en beloofde de volgende zitting van de commissie zoo spoedig mogelijk bijeen te 2ullen roepen en hoopte dat dit voor het be gin van dé volgende Volkenbondszitting zou kunnen zijn. EBERT IN ZIJN EER HERSTELD Tijdens het leven van president Ebert hebben de Duitsch-nationalen getracht hem in de Barmat-affaire te betrekken. Ebert heeft zich deze lastercampagne zeer aangetrokken, zoozeer zelfs dat hij, ofschoon ernstig ziek, weigerde ziekteverlof aan te vragen, daar hij vreesde, dat zijn politieke tegenstanders daaraan een verkee de uitleg ging zouden geven. Toen hij ten slotte op aanraden van zijn dokter had besloten zich te laten opereeren. was het te laat. Niet ten onrechte dus verweten destijds de bladen van links den Duitsch-nationalen, dat zij indirect den dood van den eersten Duitschen rijkspresident op hun geweten hadden, Thans heect de enquêtecommissie van den rijksdag inzake de affaire-Barmat, die tot taak had, de politieke relaties van Barmat te onderzoeken, en vast te stellen, of de be schuldigingen van de Duitsch-nationalen te gen de politie van links al dan niet steek- houden, haar werkzaamheden beëindigd. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat met het oog op de aanstaande ontbinding van den rijksdag 'en voortzetting van het onder zoek onmogelijk is. Bovendien kan de com missie nog niet beschikken over een belang rijk gedeelte van de dossiers en ander mate riaal, daar de strafzaak tegen Barmat nog steeds niet is afgeloopet. Een uitzondering vormt alleen het complex v n vraagstukken dat betrekking heeft op den overleden rijks president Ebert. Ten aanzien daarvan stelde de commissie met algemeene stemmen vast, dat alle tegen Ebert geuite bescnuldigingen ongegrond zijn gebleken. ,,Het gedrag van rijkspresident Ebert en diens g.zin is vol komen correct geweest." GERUCHTEN OVER EEN GEHEIM LEGER ONGEGROND Naar aanleiding van het weer opdoemen in de Fransche pers, in verband met Duitsch lands steun aan de Russische ontwapenings-, voorstellen, van praatjes over Duitschlands" geheime bewapening en Duitschlands onop rechte houding in dit opzicht, neemt de „Manch. Guard." die kwestie van Duitsch lands achterbaksche vorming van een „ge weldig leger" onder de loep. In de eerste plaats wijst net Engelsche blad op de overheerschende openbare mee ning in Duitschland, die wars zou zijn van zulk een „geweldig geheim leger." Maar er is nog een andere, en veel meer afdoende reden, n.l. dat zulk een groot leger van geen nut meer is, nu de moderne oorlog voering een geheel ander soort leger ver- eischt, n.l. een klein leger, dat als he ware een verzameling is van technische deskundi gen. die een uiterst mobiele oorlogsmachine besturen het is een bijzondere ironie, dat te land tenminste die ontwikkeling sinds den grooten oorlog gegaan is in het voordeel der (betrekkelijk dan) ontwapende volken. Volgens de „M. G." zou Duitschland dan ook, als het er de vrijheid toe had, zeker njet terugkeeren to algemeenen dienst plicht. Het zou, al het een revis.e van de militaire bepalingen vroeg, zeker n et de legaliseering vragen van zijn mythisch „ge heim leger." Als de ontwapening tot niets leidt, zou het kunnen vragen om opheffing van het ve bod van den bouw van tanks, Van mili aire vliegtuigen, van vechtwagens, van zware artillerie en van de vervaardiging van giftige gassen. Behalve over die dingen, heeft het de be schikking over alles wat noodig is voor oorlogvoering. Duitschland ijvert echter niet voor revisie van die militaire bepalingen: de tijd daar toe, indien ooit, zal er zijn, wanneer ontwa pening op niets uitloopt, wanneer pacifisme heeft gefaald en de oorlog weer de ultima rat o wordt voor de doorzetting van de bui- tenlandsche politiek. Komt die tijd, dan zal echter een „groot geheim leger" een dwaas heid zijn, evenals het thans is: de Duitsche pacifisten wenschen het niet en de Duitsche militaire deskundigen kunnen het niet ge bruiken. Het bestaat niet. DE GEARRESTEERDE DUITSCHERS Volgens de Duitsche bladen is het onjuist, dat de ingenieur Goldstein schriftelijk rap port heeft uitgebracht over het door hem be leefde. De mondelinge mededeelingen, welke hij op het dept. van buitenl. zaken heeft gedaan, kunnen als volgt worden samengevat. In den nacht van 5 op 6 Maart werd Gold stein plotseling gearresteerd. Na een nauw keurige huiszoeking werd hij naar de na burige stad Stalin overgebracht en daar 24 uur opgesloten, vervolgens naar Charkow en vandaar naar Rostow aan de Don ge transporteerd. In de gevangenis te Rostow bleef hij opgesloten tot 17 Maart, toen hij werd vrijgelaten. Uit het verslag blijkt, dat Goldstein tij dens zijn gevangenschap buitengewoon veel ellende heeft doorstaan, zoodat hij de gevol- gen van dezen tijd nog niet te boven is geko- I men. Hij werd met zes andere gevangenen !;n een kleine cel van 4 M. lengte en 1.70 M. I breedte opgesloten, waar zij niet alleen van een slechte behandeling, maar ook van het ongedierte te lijden hadden. Omtrent de reden der arrestatie deelde men Goldstein volstrekt niets mede. Eerst i oo 14 Maart had het eerste verhoor plaats, j Daarbij bleek, dat een rapport omtrent ver- richte werkzaamheden, dat een zijner mon- j teurs hem had nagezonden, was gevallen in handen der Gpoe, die het bij de vertaling zoodanig had verminkt, dat men er feitelijk alles uit lezen kon. De vergelijking met het origineel had echter alles opgehelderd, zoo dat hij op 17 Maart was vrijgelaten. Tot dusver had Goldstein zich niet met een Duitschen vertegenwoordiger in ver binding kunnen stellen, doch de Russen stelden wel de Duitsche legatie van de ar restatie in kennis, waarbij zij evenwel geen redenen opgaven. Tot dusver is nog steeds geen verlof ge geven de andere gevangenen te bezoeken. Volgens de bepalingen van het desbetref fende verdrag hebben de Russen het recht het bezoek uit te stellen. Ook is nog geen toestemming gegeven tot het inroepen der hulp van een Duitsch advocaat, ofschoon de mogelijkheid bestaat, dat na afloop van het onderzoek daartoe verlof wordt gegeven. Omtrent het lot der andere gearresteer den is ook thans nog niets met nauwkeurig heid bekend. Zij bevinden zich eveneens te Rostow a. d. Don. Men heeft hun beloofd, dat het onderzoek ten spoedigste ten einde zal worden gevoerd, waarna aan de Duitsche legatie verslag zal worden uitgebracht. In goed ingelichte kringen neemt men aan, dai ér intusschen nog wel 10 14 dagen zullen verloopen. Ook Goldstein kan omtrent de imste reden der arrestatie nog geen verklaring afleggen. De schrijver van het in beslag genomen rapport omtrent verrichte werkzaamheden is niet gearresteerd. Goldstein heeft verder nog medegedeeld, dat de behandeling na de opheldering der aangelegenheid veel beter, ja zelfs buitenge woon vriendelijk is geworden. Hij werd dan ook terstond naar een betere cel overge bracht. De „Berl. Lokal-Anzeiger" meldt uit Moskou, dat de Duitsche ingenieur Wagner te Charkow is aangekomen. Hij heeft bericht gekregen van zijn onvoorwaardelijke invrij- heidsstelling. DE ONTWAPENING TER ZEE Belangrijke voorstellen van Lord Cushendun LONDEN, 25 Maart Gisteren zijn aan de gedelegeerden, van de mogendheden, welke het verdrag van Washington inzake de mari tieme ontwapening hebben geteekend, voor stellen voorgelegd, welke een belangrijke stap kunnen beteekenen in de richting van de maritieme ontwapening en bêsnoeiïng der kosten, welke hieraan ten uitvoer worden ge legd. Gisteren is n.l. een communiqué gepubli ceerd, waarin gememoreerd wordt, dat Lord Cushendun op Dinsdag j.l. toen hij in de zit ting van de voorbereidende ontwapenings commissie de Russische voorstellen besprak, gewezen heeft op de houding van de Britsche regeering inzake de slagschepen. Hij heeft daarbij n.l. de aandacht gevestigd op de ver klaring, welke de Britsche delegatie op de drie mogendhedenconferentie heeft afge legd. waarin aangedrongen werd op een ver dere beperking der grootte der schepen, ter wijl tevens de leeftijdsgrens zou moeten wor den verhoogd. Heden heeft nu Lord Cushendun een nota gericht aan de vertegenwoordigers in de voorbereidende ontwapeningscommissie van de Vereenigde Staten, Frankrijk, Japan en Italië, dus de mogendheden die ook het ver drag v. Washington onderteekend hebben. Hij verklaart hierin, dat hij Dinsdag gedwongen was om in weinig positieve termen te zin spelen op voorstellen, welke thans in deze nota nauwkeurig worden uiteengezet. In de eerste plaats deelt hij mede, dat de voorstel len van zijn regeering betrekking hebben op een beperking van de waterverplaatsing der slagschepen, welke thans 35.000 ton mo gen zijn tot beneden 30.000 ton. In de tweede plaats om het kaliber der kanonnen van 16 inch te verminderen tot 13.5 inch, en in de derde plaats om de leeftijdsgrens der schepen van 20 tot 26 jaar te ver- hoogen. In de nota wordt er op gewezen, dat er natuurlijk ten aanzien van de voorgestelde cijfers eenige elasticiteit mag bestaan. Te vens wordt hieraan toegevoegd, dat het na tuurlijk aanbeveling zou verdienen, dat een regeling worde getroffen, opdat deze voor stellen van kracht worden, alvorens over eenkomstig het verdrag van Washington de vervanging der schepen moet plaats hebben. Ten slotte wordt gewezen op de hieruit voortvloeiende groote finnacieele voordeelen. De hier verschijnende bladen achten deze voorstellen van buitengewoon groote betee- kenis, en de „Sunday Times" doet opmerken, dat ze nog aan beteekenis winnen, omdat de gedelegeerden eigenlijk zelf daarom hebben verzocht. EEN REDE VAN POINCARE PARIJS, 25 Maart De minister-president heeft heden een rede gehouden in verband met de naderende verkiezingen, waarin hij een warm pleidooi heeft gehouden voor de nationale eenheid. In zijn inleidende beschouwing memoreer de hij de totstandkoming van zijn kabinet: het was hem gelukt, in de Kamer steeds vol doende meerderheid te vinden om de regee- ringsvoorstellen te steunen. Tevens consta teerde spr. dat er binnen het kabinet steeds voldoende samenwerking heeft bestaan. Vervolgens bestreed Poincaré de Kartel partijen, die steeds tegen de financieele poli tiek van het nationale blok in oppositie zijn geweest. Ook memoreerde Poincaré de kwes tie der herstel-betalingen en deelde mede, dat de regeling dienaangaande bevredigend mag worden genoemd. Tenslotte besprak Poincaré Frankrijks ver houding met het buitenland in het algemeen, waarbij hij wees op het streven tot toenade ring. Zoo zeide hij, dat iedere Franschman bereid is, deze toenadering te bevorderen; -venwel moeten de gevoelens van Frankrijk door andere landen worden gedeeld; met een warm hart, doch tevens met een open oog moet voor de vervolmaking van den vrede vorden gearbeid. ONDERZOEK NAAR 'N AMERÏKAANSCH ONDERDAAN Vier Perzen gearresteerd KOVNO, 25 Maart Naar uit Moskou ge meld wordt, heeft de Amerikaansche regee ring gedurende den laatsten tijd een onder zoek laten instellen naar den Amerikaan- schen onderdaan Delwus, die ongeveer zes maanden geleden in de stad Chabarowsk is aangekomen. Volgens dit Amerikaansche on derzoek, zou Delwus door de G. P. U. zijn ge arresteerd en wegens spionnage ten gunste van Amerika terechtgesteld zijn. De Russische regeering heeft thans een verklaring gepubliceerd, volgens welke ds Amerikaansche onderdaan Delwus op de iacht verongelukt zou zijn. Van Amerikaansche zijde worden onderzoe kingen naar Delwus voortgezet. Te Ashabad heeft de G. P. U. vier Perzen gearresteerd, die beschuldigd worden van sa menwerking met de contra-revolutionnairen tegen de Sovjet-regeering. De Perzische gezant heeft van de Sovjetre geering opheldering gevraagd. „Graf Bismarck" te Buer-Erle een drietal personen bedolven. Twee werden gedood: de derde werd ernstig gewond. MITRAILLEUSE IN BESLAG GENOMEN De politieke politie te Berlijn heeft in de privéwoning van een Eerlijnsch majoor van politie een machinegeweer e# een hoe veelheid daarbij passende munitie in beslag genomen. De majoor verklaarde, dat hij dit wapen als aandenken aan den oorlog wilde bewaren. Het is echter waarschijnlijk, dat hij het voor de een of andere rechtsradicale organisatie heeft verborgen. De majoor is onmiddellijk geschorst; er zal een nauwkeu rig onderzoek worden ingesteld naar de her komst van de mitrailleuse, terwijl de majoor bovendien strafrechterlijk zal worden ver volgd wegens overtreding der wet ter be scherming der republiek. ONTPLOFFING OP EEN OORLOGSSCHIP Bij pompproeven heeft aan boord van het moederschip voor vliegtuigen „Couras geous" te Devonport een ontploffing plaat- gehad. Eén man stierf aan de bekomen verwondingen, drie anderen kregen ernstige brandwonden door den stoom. Het schip zelf kreeg geen ernstige schade. ONTPLOFBARE STOFFEN AANGEHOUDEN De „Tagepost" meldt uit Maria. Theresio- pol: Twee dagen geleden werden aan het station alhier 22 wagons, die uit Italië kwa men en voor Roemenië bestemd waren, aan gehouden. Reeds eenige dagen vroeger wa ren 22 wagons uit Italië, eveneens voor Roe menië bestemd, Maria Theresiopol gepas seerd. Thans is geconstateerd, dat deze wagons ontploffingsmiddelen bevatten. De wagons zijn bij het station op een zij spoor gebracht en worden door militairen bewaakt. Een speciale militaire commissaris stelt een onderzoek in. Uit Belgrado is te Soebotica (Maria Theresiopol) 'n deskundigen-commissie aan gekomen om een onderzoek in te stellen naar de lading der aan het station in beslag geno men wagons met ontplofbare stoffen. Een later ontvangen bericht meldt, dat het transport na de gewone formaliteiten naar de plaats van bestemming is doorgezonden. STAATSTABAKFABRIEK VERBRAND De groote staatstabakfabriek in Athene, waar meer dan 1000 arbeiders werkzaam waren, is door brand totaal vernield. Het vuur is nog niet gebluscht en de naburige huizen loopen gevaar. De schade bedraagt 50 millioen drach men. ERNSTIGE BRANDEN WARSCHAU, 25 Maart. Gisteren zijn in de nabijheid van Lemberg in drie dorpen ern stige branden uitgebroken, welke tengevolge van de thans heerschende voorjaarsstormen onmiddellijk zeer groote afmetingen aanna men. In het dorp Czerczyk zijn 38 boerderijen met in totaal 1C6 schuren afgebrand, zonder dat men iets kon redden. Daar de brandweer machteloos tegenover het vuur stond en ook de watertoevoer onvoldoende was, kon men niets uitrichten om het vuur te beperken. Twee personen zijn verbrand en 12 personen kregen ernstige brandwonden. In de plaats Erzozowic zijn 4 boerderijen afgebrand en ook hier kwamen 2 personen om het leven. In het derde dorpje is een fabriek platgebrand. DE PAUS EN HET FASCISME Bij een audiëntie van een vertegenwoor diger van den officieelen berichtendienst te Rome verklaarde de paus in verband met de kwestie van Zuid-Tirol, dat het hem op recht leed deed, dat Duitsche en Oosten- rijksche katholieken hem hadden verweten, dat hij niet was opgekomen voor het geven van godsdienstonderwijs in de moedertaal. Hij had gedaan wat hij kon. De verhouding tusschen Kerk en Staat in Italië is precies dezelfde als op 21 Sept. 1870. Wij zullen, aldus de paus, ook in de toekomst doen wat mogelijk is en ook bidden. Maar wij moeten vreezen, dat verdere bemoeiingen onzerzijds den toestand veeleer zullen verergeren dan verbeteren. SPOORWEGWERKPLAATSEN VERBRAND 80S man werkloos, 300 millioen schade. Uit Nagy-Beczkerek wordt geseind: De reparatiewerkplaats der Zuid-Slavische staatsspoorwegen, waar 800 arbeiders werk ten, is totaal afgebrand. De schade bedraagt 300 millioen dinar. EEN NIEUWE JAPANSCHE KRUISER Te Nagasaki is de derde kruiser van 10.000 ton van stapel geloopen. ERNSTIG MIJNONGELUK BERLIJN 25 Maart Naar uit Buer wordt gemeld, zijn bij een steenstorting in de mijn Parijsche voetgangers Men weet, dat de verkeerspolitie te Parijs, na eerst het autoverkeer grondig te hebben geregeld, thans met de dressuur der voet gangers bezig is. Weliswaar dienden aller eerst de voetgangers tegen de voertuigen beschermd te worden, maar ook zij moeten zich ten slotte aan regelen houden en niet volhrden in hun vrijgevochten opvattingen. In de bladen zijn onlangs de nieuwe bepa lingen voor de voetgangers gepubliceerd, met de toevoeging dat de politie gedurende eenigen tijd nog niet te streng optredén zou. Maar na een bepaalden termijn zou iedere Parijzenaar worden geacht, de wet te kennen. Een verslaggever van de „Oeuvre" is op een der drukke pleinen gaan kijken en hij vermoedt, dat de meerderheid der Parijze- naars geen kranten leest. Niemand stoorde zich n.l. aan de verkeersregelen, iedereen liep schots en scheef door elkaar, stak onver wachts over, tot wanhoop van den verkeers agent, die de delinquenten heftig toesprak en met gebaren beduidde, hoe het wél moest. Twee dingen stelt de jóurnalist thans vast de vele boeten, die weldra van overtreders zullen worden geheven, zullen een aardige recette voor de stad opleveren voorts zal de Onbekende Soldaat voortaan in vrede kunnen rusten en niet langer meer voor aller lei ongewenschte en onoprechte betoogingen worden gebruikt, omdat men immers de Place de l'Etoile niet meer mag oversteken, maar alleen maar om mag loopen. Praktisch is de Are de Triomphe dus niet meer te benaderen Ten slotte nam de journalist een proef. Hij liep hard het plein over, dwars tegen de verkeersregelen in. Een agent snelde hem achterna, maar niet om hem te betrappen en proces-verbaal tegen hem op te maken, 't Was een agent, wiens diensttijd om was, die haast had om naar huis te komen en daarom ook maar even in de gauwigheid het verkeerswetbcek schond Tegen de vele branden In verband met vele den laatsten tijd voor komende branden, heeft de Berlijnsche hoofd commissaris van politie gelast, dat speciaal daartoe aangenomen rechercheurs zich zul len belasten met een onderzoek naar de oor zaken, terwijl bij de verschillende brand weerposten rechercheurs worden gedeta cheerd om bij brandalarm dadelijk mee uit te rukken. „De strjjd zal bloed kosten" Hoe dringend noodig het is, dat de ver antwoordelijke autoriteiten en de personen, die den zonderlingen toestand hebben ge schapen van een reactionair-conservatieve agrarische beweging tegen een conserva tieve regeerine, die alle mogelijke moeite doet, om den heeren tevreden te stellen, de gemoederen blijven kalmeeren, volgt weer uit hetgeen in een vergadering in Mecklen- burg-Schwerin mogelijk is gebleken. In een bijeenkomst van een Landbond, te Parnim samengeroepen door den voorzit ter v. Wendhausen, een voormalig Kappist voerde o.a. een gymnastiekonderwijzer van den Landbond het woord. Onder donderend applaus van de aanwezige grootgrondbezit- t:rs verklaarde o.m. deze woordvoerder:, de binnenlandsche politieke strijd zal veel bloed kosten, maar niettemin zullen de vaderlandsche bonden overwinnen. Laat ons tot God bidden, dan zullen wij den vrij heidsstrijd met succes strijden. Na de vergadering werd een betooging gehouden voor het belastingkantoor, waarbij een fascistisch zwart vaandel werd meege dragen trouwens, bij verschillende demon straties van den laatsten tijd, in scène gezet door dezen heer v. Wendhausen, zijn telkens allerlei fascistische allures aangenomen. De „Meckl. Nachr." bevat een artikel, waarin gewaarschuwd wordt tegen het aan nemen van geschenken van de regeering, ter wijl voorzichtigheid en wantrouwen wordt aanbevolen tegen alles wat van de regeering komt. Wie iets aanneemt, wordt als verrader gebrandmerkt. Van de verkiezingen wordt gezegd, dat hat tot ontbinding van den staat zal komen, els het niet spoedig gelukt het stelsel van Wei- mar te bezigen. DINSDAG 27 MAART HILVERSUM, 1060 M. 12.00 Pojitiebcr. 12.30— 2.00 Lunchmuziek door het Trio Groeneveld. 3.00 4.00 Knipcursus. 6.00 Uurslag. 6.007.15 Diner- muziek door het Trio Rentmeester. 7.157-45 En gelsche conversatieles. 7-45 Politieber. 8.058.25 Jhr. Jan Feith spreekt over Jan Allemachtig, van Herm. de Man. 8.259.15 Concert op twee vleugels door de dames B. Koopman en Fr. Boomgaard. 9-t5~9-45 Lezing door Herm. Salomonson (Melis Stoke) Im pressies uit de Vergaderzaal en uit de koffiekamer van den Volkenbond. 9.45 Concert door het Omroep orkest o.l.v. Nico Treep. 10.15 Persber. Daarna voor tz concert. HUIZEN, 340.9 (na 6 uur 1950 M.) 12.30 KRO. Tijds opgave. 12.301.30 Lunchmuziek door het Trio van Rest. Winkels, te Amsterdam. 5.30—6.30 Diner- Muziek. 6.307. Cursus Esperanto. 7-007-3o Cursus Engelsch. 7.358.00 KRO. Cursus Kerk latijn, door den heer Leo Speet, Alkmaar. 8.00 Uit zending vanuit de St. Dominicuskerk te Amsterdam. Met medewerking van het Koor van bovengenoemde kerk o.l.v. den heer G. H. Kimmijzer en den heer Evert Haak, organist. Het KRO. Trio en Mevr. Dr. Koot, sopraan, H. Kubbega, bas. De vasten-meditatie wordt gehouden door den Zeereerw. Heer Th. J. van Noord, pastoor te Langendijk. Tot ong. 9.30 is de uitzending uitsluitend een godsdienstige, waarna het kerkgebouw verlaten wordt door de aanwezigen. DAVENTRY. 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gra- mofoonmuziek. 12.20 A. Brown's kwintet en M. Ho- verd, sopraan. 1.202.20 Orkestconcert. 2.50 Muziekles. 3.35 Muziek. 3.40 Fransche les. 4.10 Muziek. 4.20 Orkestconcert. 4.35 Lezing. 4-5® Orkestconcert. 5-20 Boekbespreking. 5-35 Kinder uurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Gramofoonmuziek. 7-20 Tuinpraatie. 7-35 Bachs sonates voor viola da Gamba en cembalo. 7*45 Lezing Grieksch tooneeJ. 8.05 F. Titterton, tenor 8.20 Vaudeville. Dans-orkest en variëté-artisten. (8.228.50 Lezing Problems of heredity). 9.20 Nieuwsber. 9-35 Muziekles. 9-55 Nieuwsber. 10.00 V. Lambelet, sopraan. G. Pizzey, bariton. Orkest. 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS". 1750 M. 10.50—II.00 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 4-055-?5 Orkestconcert. 8.50—11.20 Fragmenten van „Wil helm Tell", opera van Rossini. Oikest en soli. LANGENBERG. 469 M. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.206.20 Orkestconcert. 7.40 „Nachtasyl", drama var. Maxim Gorki. 9.50 Sluiten. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN) 11.ao6.40 Lezingen en lessen. 6.50 „Nachtasyl", van Maxim Gorki (inleid ng). Om 7.20 Opvoering van het werk. HAMBURG, 395 M. 3-35 Romances en humoresken door 't orkest. 5.20 Walsconcert. 7-35 .-Die Grose- stadt"-symphonie. 9-35 Causerie. 10.5011.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.35 10.35 Concert door het radio-orkest. Te Scheveningen is de 60-jarige J. H. de H. van de tram gesprongen, waarbij hij met den linkervoet onder de tram kwam. De voet werd verbrijzeld en bovendien bekwam De H. nog wonden en ontvellingen aan het hoofd. Hij is door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis gebracht. Oprichting van een nationale federatie Op het L>epartement van Arbeid, Handel en Nijverheid is, mede uit naam van den Directeur-Generaal van de Volksgezond heid, door den Hoofdinspecteur van de volksgezondheid, dr. Eijkel, een vergadering belegd van de Inspectie voor de Kinder- hygiëne met een vijfentwintigtal vereeni- gingen, die in ons land werkzaam zijn op het gebied der sociale kinderhygiëne, ten einde door gemeenschappelijke bespreking zoo mogelijk te komen tot de oprichting van een nationale federatie. De vergadering, die bijzonder goed be zocht was, werd geleid door den Directeur- Generaal van de Volksgezondheid mr. Lietaert Peerbolte. Hij wees er op, dat tal van organisaties een werkzaamheid ont plooien op het gebied der sociale kinder hygiëne, waarbij opgemerkt kan worden, dat het werk telkens in elkaar grijpt. Het werk der vereenigingen, die elk van eigen standpunt het belang van het kind dienen, kan meer vruchtdragend zijn practisch zoowel als wetenschappelijk als er een contact wordt geschapen om tot uitwis seling van denkbeelden en van gegevens te komen. Hetgeen hier beoogd wordt, is dus niet een aanslag te plegen op de zelf standigheid van de federatieve partijen: iedere vereeniging blijft volkomen zelfstandig. Het moet zijn een federatie, vormend een ver band, waarvan het kind het sterkste cement vormt. Een hationale federatie, zich geheel en al zelf besturend, niet werkend onder de auspiciën van de regeering, niet onder bevoogding vaiT bcvenaf, waardoor het particuliere initiatief zou kunnen worden geremd of gedempt. Wel hoopt de Directeur- Generaal, dat er innige samenwerking zal zijn met de Inspectie voor de hygiëne van het kind, welke inspectie nu reeds bijzonder aangenaam samenwerkt met verschillende uitgenoodigde vereenigingen. Reeds dadelijk bleek, dat de afgevaardig den zonder onderscheid de vorming van een nationale federatie toejuichen. Op voorstel van den Directeur-Generaal werd een com missie benoemd uit de aanwezigen, die statuten zou ontwerpen. In deze commissie kregen zitting: mr. de Grane, Zeist; dr. Mol, Den Haag; en dr. Plantenga, Den Haag. DE TENTOONSTELLING De Tentoonstelling, die de A. V. O. in de maand October a.s. te Amsterdam zal houden, belooft uitermate belangwekkend te worden. Niet alleen zal men er een overzicht kun nen verkrijgen van de oorzaken van Onvol waardigheid, de selectie en keuring, de diag nostiek en therapie voor Onvolwaardigen, om slechts enkele onderwerpen te noemen, maar bovendien zullen er demonstraties gegeven worden van de werkmethoden en de opleiding voor Onvolwaardigen. In de Historische afdeeling zal men kunnen zien, hoe in vroeger eeuwen de Onvolwaardige Arbeidskrachten werden behandeld en ten slotte ligt het in de bedoeling ook filmvoor stellingen te organiseeren, die op het onder havige onderwerp betrekking hebben. De inzendingen, die uit het buitenland reeds werden toegezegd, zullen er zeker toe bijdragen om deze Tentoonstelling een uiterst leerzaam en belangwekkend karakter te geven De Tentoonstelling zal een 14-tal dagen geopend zijn, behalve des Zondags. 500.000 7 pCL le Hypothecaire Obligaties De Ned. Landbouwbank en de firma Len- tjes en Drossaerts berichten, dat vanaf Donderdag 22 Maart 1928 is opengesteld de inschrijving op 500.000 7 pCt. le Hypo thecaire Obligaties in stukken van 1000. 500 en 100. zijnde de Eerste serie eener leening, groot 900.000. ten laste van de Orde der Barmhartige Zusters v. d. H. Vin centius ii Paulo, Moederhuis te Freiburg. De koers van uitgifte bedraagt 99 pCt. Het Moederhuis te Freiburg laat te Manr.- heim een groot, naar de laatste eischen des tijds ingericht R.-K. Ziekenhuis bouwen, begroot op R.M. 4.000.000.— totaal. Voor dit doel werd reeds in Juli 1927 een 7 pCt. Obli- gatieleening ad 600.000 uitgegeven welke, eveneens door emittenten van deze leening, volledig werd geplaatst. Thans gaat de Orde over tot verdere uit gifte van (7 pCt.) obligaties; deze serie is groot 500.000.en vormt het eerste ge deelte eener leening in totaal groot 90.000, rentende pCt. jaars. ®e waarde van de bezittingen van het Moederhuis worden getaxeerd op ongeveer 3.600.000. De uitloting vindt plaats in de maand September, de betaling 15 October d.a.v. De Orde heeft het recht tot versterkte of algeheele aflossing, doch verbindt zich van dit recht geen gebruik te maken vóór 15 October 1930. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol ROMAN VAN EMMA VON BRANDIS—ZELION 14 De aangesprokene nam eerbiedig den hoed ar, streek met de ;iancj door het haar en zeide. „is het mogelijk, dat de genadige heer van den Zwaluwenberg nog niets daar van weet? Neen, neen, wat moet ik dan weten? De genadige heer van den Zwaluwen berg weet alzoo niet, dat de genadige heer von Guldenpforten heden op het slot terug gekeerd is? Het bericht, ik wil zeggen, dez vreugdeboodschap, is ons eergisteren gewor den. Het was zeer bezwaarlijk in zoo korten t(jd een waardige ontvangst voor te berei den: het was Wie van de bewoners keert terug: weet gfj dat? onderbrak de man hem heftig. De genadige heer, de gravin, de jon ge heer en, o vreugde, eindelijk ook weer de genadige fraulein. Een purperkleur overtoog het gezicht van den ruiter, welke kort daarop weer voor een grauwe bleekte plaats maakte. Hij boog zich over den hals van het paard, hield zich, om zijn ontroering te verbergen, een oogenblik met het tuig van zijn rijdier be zig, en zeide toen met teruggekregen zelf- beheerschingDus dat geeft groote fees telijkheden? Ik wil u een voorsprong laten, beste menschen. en zal later wel volgen. Een kranig heer, onze heer van den Zwaluwenberg, zeide de dorpsschoenmaker, toen de feeststoet verder was. Ja, alleen wat te ernstig voor zijn leeftijd, meende de dikke bakker, die ook tot den feeststoet behoorde hem had de monnikskap beter gepast dan den mooien, vroolijken jonker Alois, zijn oudsten broe der. Dat denk je maar, mengde zich nu de waard uit den „Beker" in het gesprek, bij de ordebroeders kunnen ze ook geen lui ge bruiken, die den kop laten hangen, dat zijn meest vroolijke menschen. De opgeruimde- christenen zijn de beste menschen, mij al thans de liefste. Dat het overigens den jongen baron Alois ernst is met zijn zaak is duidelijk, een riddergoed verwisselt men toch zoo licht niet met de kloostercel. Zeker niet, maar onze heer Walter is toch ook geen suffer, als men zoo jong reeds zulke zware plichten op de schouders draagt, wordt men vroeg ernstig, wierp de schoenmaker tegen. Het moet den jongen heer geweldig zwaar gevallen zijn, de sol datenrok, die hem zoo prachtig stond, aan den kapstok te hangen. Ik weet nog goed hoe dat alles zich heeft toegedragen. Het was toen een jaar vóór den dood van den ouden heer Baron. Alois studeerde op een landbouwschool, baron Walter op de krijgs school. De beide jonge heeren kwamen in de Paaschvacantie op den burcht. Daar klonk het plotseling, de knappe erfgenaam, de mooie, vroolijke Alois wilde in de orde der Franciscanen treden. Het was in den beginne voor niemand te gelooven, maar het was toch zoo, en nu keerde de zaak! Jonker Alois ging naar zijn klooster heen en zijn jongere broeder bezoekt nu het insti tuut, om de landbouwkunde te bestudeeren Het zal hem, zooals gezegd, moeite gekost hebben. Ach wat, lachtte de bakker, dat kun je gelooven, naar zulk een schoon goed steekt toch ieder zijn tien vingers uit. Geenszins, het goed is nog van over grootvaderszijde met schulden belast, ik ruil niet met jonker Walter. Maar ik wel! riep de waard, en ik ook! klonk het van vele zijden. Hij, die het onderwerp van dit gesprek was, blikte een oogenblik den zich verwij- derenden stoet na, haalde toen diep adem, nam den hoed af, liet een poos den koelen wind om zijn slapen spelen en bracht toen zijn paard het bosch in. Laten we hier rus ten, sprak hij, wij hebben den tijd. Hij sprong uit den zadel, bond de leidsels aan een tak vast en ging op een omgehouwen eik zitten. Een wereld van gewaarwordingen bestormde zijn ziel. Lieflijke herinneringen uit verren tijd, een machtig gevoel van blijd schap over een wederzien, vage hoop voor de toekomst. Het beeld, dat hem daarbij voor oogen zweefde, was het vertrouwde uit zijn kinderjaren, maar het v:as door de ja ren niet alleen in lichamelijke gestalte, maar ook in den geest veranderd. De vroolijke kleine, die met de pop in haar arm met haar ouders kwam om de buren op de Zwaluwenberg te bezoeken, had eens een weemoedig afscheid genomen, om te gaan leven en wonen in een ver klooster, waar goeöe nonnen haar zouden opvoeden. Haar brieven, welke zeer dikwijls kwamen en die aan de verre vrienden alles berichten, wat haar hart bewoog, waren een rij van jaren de eenige band geweest, welke haar met hen verbond. Toen in de laatste lente een reis den jongen heer van de Zwaluwenberg naar het klooster voerde en hij er aanbel de, om den groet van het ouderlijk huis over te brengen, was zij nog een kind, dat hem luidruchtig welkom heette. In zijn hart echter was een machtiger gevoel, dan dat van kindervriendschap, ont waakt. Van stonde af aan vermengde zich het vroolijke beeld der eenigste speelgezellin met al z'n toekomstdroomen. Was hem ook het leven met zijn nieuwe, niet zelf gekozen plichten zwaar gevallen, nu rees de wereld voor hem op als een landschap, waar eeu wige lente heerscht. Het geduld van den verliefde werd echter op een zware proef gesteld. Nadat de opvoeding der jonkvrouwe in het klooster geëindigd werd verklaard, stelden zich aan de terugkeer naar huls hindernis sen in den weg. De arts achtte voor den jongen erfgenaam een lang verblijf in het zuiden voor noodzakelijk, en daar baron von Guldenpforten niet geneigd was, zich van zijn kinderen te scheiden, vertrok hij voor een jaar naar Mentone. De gezichts kring van het kostschoolmeisje werd hier door heel wat vergroot, en de brieven, wel ke zij aan de verre vrienden schreef, ge tuigden van den opgewekten geest, waar mede zij de wereld en het leven beschouw de, maar toch nog spiegelde zich daarin de onbevangen reine kinderzin af. Deze brieven waren voor den verliefde de grootsche kostbaarheden, en nu zou hij haar zien, van aangezicht tot aangezicht. In 't gras aan zijne voeten bloeiden vele witte anemonen. Hij plukte ze tot een rui ker bijeen; het waren haar lievelingsbloe men. De feeststoet had middelerwijl zijn doel bereikt. Het koor van zangers was in den slottuin gekomen en vormde een halven kring voor de groote stoep, welke spoedig door toehoorders gevuld was. Achter de muzikanten en zangers hadden de fakkel dragers zich opgesteld, en hun brandende toortsen lichtten nu hel door de avondsche mering. De jongens en meisjes zongen met schelle stemmen het op de melodie van 't volkslied in elkaar gezette gedicht van hun meester. De zangers waren reeds tot bij de laatste strophe gekomen, toen Walter, die reeds lang van het paard was afgestegen en'lang zaam stappend nader kwam, zijn ros aan een daar bezig zijnde bediende overgaf en op de groep der fakkeldragers toetrad. Hij zocht zich in de schaduw van een grooten vlierboom te verbergen en keek naar de stoep, om haar te zoeken, voor wie zijn hart zoo onstuimig klopte. En zie, daar stond zij tusschen haar vader en haar broeder, in een roze-kleurige japon, een beeld van jeugdige bekoorlijkheid. Zij hield het hoofd je licht voorwaarts gebogen en luisterde met vriendelijken lach naar de gebrekkige rijmen. Toen de zang geëindigd was, fluisterde de vrijheer haar toe, terwijl hij met de hand over zijn snor streek: „Zoo aller jonkvrouwen goud, ga naar beneden, om ze te bedanken, neem den zoon uit verre zonen mee. Zeg dat die beste mannen bij mij ko men en zorg voor een goeden dronk. Den kinderen mag je een feest voor a.s. Zondag beloven." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9