Voomaamsie Nieuws WOENSDAG 28 MAART 1928 3E Het geval-Bomans DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16817 Faillissementen De afbouw der Kathedrale Kerk De halte aan de Zandvoortsche laan Oppassen Per ongeluk door een geweerschot getroffen Een aufcobusdienst Amsterdam- Schiphol Ernstig motorongeluk in Haarlemmermeer Met dynamiet-patronen geworpen Het Gebouw van Bloembollen cultuur De opening GEREED VOOR DEN SPRONG OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN Plannen van Köhl en Von Hühnefeld Het collectief contract in de typografie De bestuurshervorming in Ned.-Indië Een Pauselijke onderscheiding N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der Firma van Gelder Zonen Een felle brand op het Rapen burg te Amsterdam Bewoners over het dak gered Nederland op het Koude-congres te Rome Het ongeluk op het spoorweg emplacement te Schoonhoven J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. De gasfabriek te Utrecht Het „Klompenwetje" De verzorging van den mond met O d o 1 is ge woonweg een weldaad. De be- derfprocessen in den mond, die de tanden den een na den ander verwoesten, worden absoluut tegengehouden, en na iedere spoeling met Odol verspreidt zich een verkwikkende frisch- heid over den geheelen mond. BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct,; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTlÉlM 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel. Alle abcnné's cp dit blad zijn, ingevolge de veizekenngsvi o:wee;den f OftftfJ Levenlange gel.eel: ongeschi'. 'heid tot verken door f 7 Eft hij een on géval met fflM bij veriie tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkceringen I uUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide ccgen;* 31!." doedelij'zen afloop; 6«U." een voet AANGIFTE MOET. OP STPAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RE CFÏTEN, GESCHIEDEN UITERLITX P van een hand, |«C tij verlies van een f Wï tij 'n tretik van f f) tij verlies v. I ILd." duim of wijsvinger; 1 eU teen of arm; andere vin of een oog MAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL* een vinger. Nu de heer Bomans in drie artikelen in „de Maasbode" op de gisteren door ons be sproken pers-campagne is ingegaan en dus zelf zijn zaak niet aan een der partij instanties ter behandeling heeft gegeven, nu is er voor ons geen reden meer te zwijgen Integendeel, nu verlangen onze kiezers terecht in deze geruchtmakende zaak het oordeel van hun eigen orgaan. Mr. Bomans heeft in zijn verweer voor namelijk twee redenen voor het in hem ge wraakte veelvuldig wegblijven uit de Kamer aangevoerd; 1ste zijn ambt van Gedepu teerde belette hem dikwijls om naar Den Haag te gaan; ten 2de het vruchtelooze ge praat en vooral de eindelooze begrootings- discussies in de Kamer, waarbij nooit iets nieuws wordt vergeld, walgden hem de laat ste jaren zóó zeer, dat hy' meende zijn tijd nuttiger te kunnen besteden. Met de eerste reden komen wij op de reeds meermalen besproken zaak der cumulatie van betrekkingen. Een lastige kwestie, welke in verschillende kiesvereenigingen al aan de orde Is geweest. Den kiezers zelf is het niet ontgaan, dat vele van hun vertegenwoordi gers een te groot aantal functies aanvaarden, waardoor zij hun taak niet naar behooren kunnen vervullen. Men heeft* getracht dc vereenigbaarheid van het Wethouderschap eener groote gemeente of van Gedeputeerde eener provincie met het lidmaatschap der 2de Kamer te verbieden. Terecht is de meer derheid der partijvergadering daarop nooit ingegaan: Ieder geval dient op zich zelf be oordeeld te v/orden; de practijk moet hier den weg wijzen. Men zal het samengaan van twee openbare functies verbieden ep een veel erger inconvenient, als private gebondenheid in zaken, commissariaten e.d. zal men dul den. Het geval doet zich voor, dat de heer Gerhard, collega-Gedeputeerde van mr. Bomans, vrij regelmatig in de 2de Kamer aanwezig is en geen overwegenden last van de samenkoppeling der beide functies sch nt te hebben. Wij gelooven dan ook niet, dat hier het zwaartepunt van de kwestie ligt en naar onze meening hebben de bladen, dié hier den stok meenden te vinden om een hun onwel gevallig persoon te slaan, misgetast. Mr. Bomans heeft echter zelf een meer steekhoudende reden aan de hand gedaan: de pret is er voor mij de laatste jaren af, zegt hij, wat hy als volgt in de Maas bode nader omschreef: Al zoude ik willen, ik kan dé boekdeelen- lange trits van begrootingsredevoeringen niet meer aanhooren. Ook dit jaar is het bar ge weest en was het bijna ondragelijk voor de ministers, die het m o e s t en aanhooren en daar althans luisterden met een opdracht: straks antwoorden. Mij is het gladweg on mogelijk er lang naar te luisteren. Zelfs bij een oorlogsbegrooting, waarvoor ik mij vroe ger wel eens geïnteresseerd heb. Als Van Zadelhof opstaat, weet ik reeds, dat de jaar lijks terugkomende verklaringen komen over ontwapening. Ik luisterde, want hij deed het niet onhumoristisch, zijn vorm was nieuw, al bleef de inhoud bij het oude. Maar dan komen de tegenstanders los. Waarom een leger en een vloot? Waarom geen ontwape ning, tenzij algemeen en gelijktijdig? Reeds tienmaal gehoord bij de Begrootingsdiscus- sies, afgezien van de vele malen dat bijzon dere ontwerpen een heerlijke aanleiding gaven om nogmaals voor dezelfde zaak te getuigen. En zoo gaat het dagen voort, ter wijl een enkele korte verklaring van den leider der S. D. A. P., dat zijn fractie haar standpunt handhaaft hoezeer nog over bodig kon volstaan, met verwijzing des noods naar de motieven, vroeger breeder uit eengezet. Ik zie niet in, wie of wat geschaad wordt als ik daarom niet naar Den Haag reis en men kan mijn inzicht mogelijk niet deelen ik herhaal nog eens: ik kan er niet naar luisteren en men zal mij toch niet wijs willen maken, dat ik wél plichtmatig handelen zou doorde presentielijst te teekenen en dan in de koffiekamer te gaan hangen. Heb ik mij zelf ook niet soms betrapt op dit euvel wat ik hun kwalijk neem; dat zij spraken voor hun kiezers en ik teekendevoor myn kiezers? Neen, ik ben er van overtuigd, dat deze laatste fout kleiner is dan de eerste, maar toch was het een handeling tegen mijn over tuiging en gevoelen, gegroeid tot een weten schap, gestaafd door de ervaring: derge lijke Begrootingsdebatten strekken niet in het belang van Regeering en Parlement, van het land en het volk, zy moesten niet ge houden worden. Dat ik dat meer gevoel dan menig collega blijkbaar althans, is mogelijk. Ik ben jaren lang doorgezaagd door Begrootingsdiscussies in Kamer, Raad en Staten; ik zie er tegen op als tegen een berg. Korte motiveeringen bin nenskamers, gevolgd doör beslissingen, door daden, ik ben er aan gewend geraakt in het college van B. en W. van Haarlem, in het college van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, de begrootingsdiscussies, waar ook waren en zijn voor mij steeds een tijd van meer ergernis dan leering. Niemand zal ontkennen, dat in deze be schrijving van het parlement een grond van waarheid ligt. Toch meenen wij, dat mr Bomans beter had gedaan vooral op zijn nog betrekkelijk jeugdigen leeftijd deze incompatibilité d'humeur niet zoo openlijk te toonen. Zij komt meer voor; er zijn meer voorbeelden uit de laatste 25 jaren te noe men van mannen en vrouwen, die met idealen in „de politiek" waren gegaan, na korten tijd er een afkeer van kregen en aan de openbare zaak den rug toe keerden. Het was hun volle recht; zij gingen, z o o d r a zij zich in 't openbare lichaam, waarheen zij af gevaardigd waren, niet meer op hun plaats ge voelden. Maar mr. Bomans zegt: ik voel me er niet meer thuis, maar blijf toch Kamerlid; lk ga alleen, omdat ik geen hinderpaal voor de eenheid wil zijn; zelfs, wanneer een vol doende meerderheid mij op de lijst hand haaft, dan blijf ik nog, ondanks mijn tegen zin in het parlement! Dat klopt niet. Wy ge looven, dat mr. Bomans dan ook om deze en andere redenen niet verstandig deed zyn af keer van de tegenwoordige parlementaire praatmethode als verontschuldiging voor zijn absenteïsme aan te voeren. Ook om deze reden niet, dat een volksvertegenwoordiger de allerlaatste moet zijn, die de fouten van hef parlement bij het publiek bekend maakt, zonder tegelijk den weg voor verbetering en de verwachting op een gunstige verandering te openen. Het parlementaire stelsel immers is toch al leelijk in discrediet; het kan niets meer verdragen. Toch moeten wij het me: man en macht hooghouden; de politici zelf wel op de allereerste plaats. Immers, laten wij het los, dan vervallen wij tot fascisme of tot bolsjewisme. Een andere keus is er niet En zeker in ons land en voor ons volk zijn deze beide laatste stelsels onbruikbaar. Laten onze volksvertegenwoordigers zelf dus hun vuile wasch niet buitenshuis gaan hangen. De toch al zoo zeer kwijnende belangstel ling in de politiek mocht daardoor eens be neden vriespunt komen! Wy voor ons gelooven echter niet, dat in de breedsprakigheid van het parlement de voornaamste reden moet worden gezocht, waarom mr. Bomans overweegt om aan de politiek den rug toe te keeren. Dichter was er o.l. de Maasbode by, die als oorzaak aanwees de vervreemding van den heer Bomans van de Kamerfractie, doordat hij de clubvergaderingen der R. K. Kamerleden j de laatste jaren niet meer kon bijwonen. Daardoor, schrijft het Rotterdamsche orgaan, raakt men „afgesneden van het leven en handelen der R. K. Kamerfractie", ontstaat er een politieke „inactiviteit", welke ten slotte moordend is. Hier komen wy inderdaad aan de kern van het conflict. Maar alles wordt met deze „inactiviteit" nog niet ver klaard. Behalve, dat wy hét woord zelf niet bijster elegant vinden, klopt da verklaring niet geheel met de feiten. Mr. Bomans is nu wel haast zes jaren lid van Gedeputeerde Staten. „Van den dag af, dat lk deze functie aanvaardde, heeft de Katholieke Kamerclub haar vergaderingen op Woensdag gezet, den van ouds vastgestelden vergaderdag van Gedeputeerde van Noord-Holland", schrijft mr. Bomans. Toeval of onwelwillendheid? Dat kunnen wy niet uitmaken. Maar de ver onderstelling is toch niet gewaagd, dat men een in de fractie gewaardeefd Ud niet het slachtoffer zou laten worden van een der gelijk inconvenient. Trouwens, de politieke werkloosheid van mr. Bomans is er volgens zyn eigen verklaring slechts eene van de paar laatste jaren. Toen moet aan den Haar- lemschen afgevaardigde gebleken zyn, dat hy volkomen geïsoleerd was. En dit isolement schrijven wij meer nog toe aan zyn geneigd heid om een eigen weg te gaan, dan aan het verzuimen der clubvergaderingen. In de poli tiek als op elk ander gebied zyn het maar zeer enkelen, die zulk een breeden blik, originaliteit en hervormingskracht bezitten, dat zy baanbrekers kunnen zijn en een eigen weg kunnen afteekenen. Zy beginnen wel alleen, maar maken al spoedig volgelingen. Wie niet tot deze zeldzame figuren behoort, moet zich laten opnemen in de beweging en zal daarin dan naar zijn bekwaamheden een plaats vinden. In isolement echter kan zeker in de politiek niemand op den duur staande blyven. En wy voor ons gelooven, dat het gedwongen afscheid van mr. Bomans uit de politiek, ondanks zijn onmiskenbaar groote talenten, in laatste instantie aan dit zelf ge kozen isolement moet worden toegeschreven De Arr. Rechtbank sprak de volgende fail lissementen uit: J. Bceree, timmerman, wonende te Haar lem, Harmenjansstraat 39; P. Lokkerbol, timmerman, wonehde te Haarlem, Billitonstraat 62, curator Mr. Ju lius Hoog alhier; C. Veen, slager, vroeger te Weesp, thans te Midden-Beemster ten huizer zijner moe der G. VeenBeets; curator Mr. G. E. Mel- iema, alhier; B. van den Bogaard, rijwielhersteller, te Haarlem, Floresstraat 15 boven; curator Mr. Julius Hoog, alhier; M. Vermeer, lettergieter te Haarlem Soen- dastraat 22 en diens echtgenoote" W. D. M. F. Janssen, handelaarster in Manufacturen te Haarlem, Soendastraat 22; curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs, alhier; Opgeheven werden de faillissementen van: C. N. de Zwart, N. O. I. 'Militair met. ver lof, wonende te Haarlem; curator Mr. mej. E. Wagemaker, alhier; H. Pape, koopman en monteur, gewoond hebbende Fioresstraat 28, thans Duven- voordestraat 18; curator Mr. P. Tideman, al hier. Geëindigd is het faillissement, door het verbindend worden der uitdeelingslijst, van P. Volder, aannemer te Zaandam, thans te 's Gravenhage; curator Mr. M. A. van Eek, alhier. Wy hebben gisteren medegedeeld, dat Maandagmiddag de laatste, voor deze gele genheid eenigszins versierde heipaal in den grond werd geslagen voor den afbouw der torens. De drie laatste stooten met het hei blok werden afgevuurd door den Hoogeerw. Plebaan. Er moet nog meer geheid worden, n.l. voor .len bijbouw aan de pastorie en voor de Noorderportiek, maar deze paal was de laat ste voor den torenbouw. Hiermede is een mooi stuk werk achter den rug. In totaal werden 520 palen in den grond geslagen, waarvan 225 in de kerk zelf. Dit laatste vooral was moeilijk. Door te geringe hoogte onder de tribune was het niet moge lyk de hieronder geprojecteerde palen over hun volle lengte in te heien. Deze werden daarom „voorgepulst" om later op diepte te worden geslagen. Wanneer nu de heipalen op de juiste hoogte zijn afgekapt, wordt begonnen met het storten van het gewapend beton. En daarop komt de nieuwbouw dan te rusten. Het steigerwerk om de torens vórdert nu ook zeer snel. Is dit voltooid, dan wordt be gonnen met de bestaande torens gedeeltelyk te sloopen, waarna met den eigenlyken op bouw kan worden begonnen. Den lOen April heeft te Utrecht de open bare aanbesteding plaats van het maken van perrons met overdekte schuilplaatsen en het maken van een tunnel, ten behoeve van de in October te openen spoorweghalte aan de Zandvoortsche laan. Maximum snelheid Door de politie te Halfweg zyn 6 proces sen-verbaal opgemaakt ter zake van over treding van de maximum-snelheid, die in de kom van Halfweg 25 K.M. bedraagt. De landbouwer wonende nabij Sloten, liep Dinsdag by de boerderij, voorzien van een jachtgeweer, in gezelschap van zijn broeder. Plotseling ging bij ongeluk het schot af en trof een der gebroeders in een onderbeen, dat gedeeltelijk werd verbrijzeld. De ontboden geneesheer achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. Naar wij vernemen zal door de Eerste Am- stelveensche Autobusonderneming van den heer M. van Poelgeest met ingang van I April a.s. een geregelde dagelijksche auto busdienst worden geopend tot het vervoer van personen tusschen Amsterdam (Leid'sche plein) en het vliegveld Schiphol, alhier. De motorrijder ernstig verwond De autobus-chauffeur J. v. H., wonehde te Leimuiden, die 's avonds per motorrij wiel mét een vrij groote snelheid in Haar lemmermeer op den Ringdijk naby Lisse reed, kon ter plaatse, waar de weg pas op nieuw verhoogd en verhard is geworden, het stuur niet meer meester blyven, met het gevolg, dat hij met motor en al over den kop sloeg. Hij werd ernstig verwond en in bewuste- loozen toestand opgenomen, per auto naar zyne woning gebracht en later naar het zie kenhuis in Leiden vervoerd, alwaar een ernstige nierbloeding werd geconstateerd. Het motorrijwiel bekwam eenlge avery. Tegen de daders zes jaar gevangenisstraf geëischt. Voor de Rechtbank te Maastricht is gis teren opnieuw behandeld de zaak tegen de gedetineerde mijnwerkers, C. S. en J. D. te Stein, die in November van het vorige jaar naby de woningen van de gebr. Janssen aldaar met een paar dynamiet-patronen had den geworpen, welke met een zware knal waren ontploft en waardoor gevaar voor het leven van personen en schade van goederen had kunnen ontstaan. Een paar getuigen, die thans werden ge hoord, hadden kort na de ontploffing ook een paar geweerschoten gehoord. Dr. Schaep- kens van Riempst verklaarde, dat J. D. in zijn linkerdybeen een klein wondje had ge had, en dat daarin nog een hagelkorrel was achtergebleven. Het O. M., waargenomen door Mr. Kneep- kens, was van oordeel, dat al mocht ook iemand op verdachte hebben geschoten, wat niet is komen vast te staan, dit feit de ernst van het misdrijf niet verzacht, weshalve hy persisteerde bij zijn eisch, dat aan ieder der beide beklaagden zes jaar gevangenisstraf zou worden toegewezen. Het Wkbld. voor Bloembollencultuur ves tigt er de aandacht op, dat de ïnwyding door Minister Kan van het nieuwe vereen'gings- gebouw precies te twee uur zal aanvangen De gasten worden verzocht op dit uur hun plaatsen te hebben ingenomen, die in de zaal zullen worden aangewezen. Daar het onmogelijk is, te bepalen, hoe groot het aantal leden zal zijn, dat van de uitnoodiging gebruik maakt, zyn buiten de zitplaatsen' der genoodigden 1100 stoelen ge plaatst. De garage en het terrein zyn voor stalling der auto's beschikbaar. De hoofdingang zal te half twee geopend zijn. De Kon. Liedertafel Zang en Vriend schap verleent welwillend hare medewerking ook aan dit feest, daarmede een oude tra ditie voortzettend. De rede van den Minister zal worden voorafgegaan door een toespraak van den voorzitter der vereen'ging en van den voorzitter der Commissie van het Kre- lagefonds. Nadat geschenken en gelukwenschen zyn aangeboden, volgt de bezichtiging van het gebouw. De plotselinge aankomst van Kapt. Köhl, baron v. Hühnefeld en monteur Spindler op het Iersche vliegveld te Baldonnel en hun mededeeling, dat zij gereed zijn voor een Ocsaanvlucht, heeft eenig opzien gebaard. Het vliegtuig, waarmede zy van Berlijn te Baldonnel arriveerden, was de D 1167, de vroegere „Bremen". Naar een correspondent-bureau meldt, heeft Köhl, vóór het begin van den tocht, voorgoed ontslag genomen by de Deutsche Lufthansa, welker directie zich sterk tegen den tocht kantte. De Lufthansa is overtuigd, dat een transatlantische tocht slechts uit voerbaar is met vliegbooten, die door ten minste drie mötoren worden gedreven. Köhl heeft den tocht zoo stil mogelyk gehouden en zelfs de Lufthansa en de lucht politie er niet van verwittigd. Tegen zijn vrouw heeft Köhl alleen gezegd, dat hy een proeftocht ging doen en zoo mogelijk naar Baldonnel zou doorgaan. Daar wilde hy de weerberichten raadplegen en op grond daar van zyn verdere besluiten nemen. Als de weerberichten gunstig waren, was hy vast voornemens den tocht te ondernemen. Mocht echter de wind al by het begin van den tocht draaien, dan zou hy naar Bal donnel terugkeeren en later zoo mogelyk de poging om den Oceaan over te steken, her halen. Uit New York wordt gemeld, dat dr. Kim- bal, de directeur van het meteorologisch in stituut te Washington, verklaard heeft, dat, indien de Duitsche vliegers thans opstijgen, zy dezelfde lage bewolking en dezelfde lage temperatuur zullen aantreffen als tijdens de vlucht van kapitein Hinchciffe. Er zyn geen berichten van hevige stormen boven den Atlantische Oceaan, doch er wordt een tem peratuur van 14% graad onder nul gemeld. H.-N.-telegrammen melden uit Berlyn: Naar de New-Yorksche correspondent van de „T. U." meldt, heeft het bericht van het opstijgen der Duitsche vliegers voor een vlucht over den Oceaan in New-York veel opzien gebaard en bestaat er voor de vlucht overal de grootste belangstelling. De bladen brengen uitvoerige berichten over het eerste gedeelte van den tocht, welke geïllustreerd zyn met de portretten van de vliegers, van wie ook uitvoerige levensbeschry vingen wor den gegeven. Op het vliegterrein van Mitchell Field wordt alles voor de ontvangst van de vlie gers in gereedheid gebracht. Het geheele personeel staat bereid en tegen den tyd, dat de vliegers verwacht kunnen worden, zullen de schynwerpers in werking worden gesteld, waarvan er één zyn licht over een .afstand van 40 myi uitzendt. Mochten de vliegers overdag aankomen, dan zal een aantal vliegtuigen huli tege moet gaan om een eere-escorte te vormen. De weerberichten uit Amerika luiden ech ter niet zeer gunstig. Er waaien krachtige winden in Westeiyke richting, gepaard gaande met regenbuien, terwyl de tempe ratuur daalt. Indien de vliegers, zooals het plan is, heden de vlucht over den Oceaan aanvaarden, zullen zy op volle zee een stormgebied moeten passeëren en indien het hun gelukt daar doorheen te komen, hebben zij van New-Foundland tot New-York nog op regen- en sneeuwstormen te rekenen. Met nadruk wordt er in de berichten mel ding van gemaakt, dat de weersomstandig heden aan de Westkust waarschynlijk gun stig zullen zyn, wat den Duitschen vliegers waarschynlijk aanleiding zou kunnen geven om te starten. Dit is natuurlyk als een waarschuwing bedoeld. Naar verder gemeld 'wordt, ligt het in de bedoeling der Duitsche vliegers heden te starten. In plaats van den monteur Spindler zal de bekende piloot Loose de vlucht mee maken. Mochten de weersomstandigheden ongun stig zyn of de benzinevoorraad onvoldoende blijken,- dah zal een tusschenlanding op New-Foundland worden gemaakt. Door den R.-K. Grafischcn Bond aanvaard In de te Utrecht gehouden vergadering van den R.-K. Grafischen Bond, waarby alle voorzitters der afdeelingen uit heel het land aanwezig waren, is het contract in de typografie met algemeene stemmen aan vaard. De motie-Joekcs door de Tweede Kamer verworpen Een verklaring van Mgr. Nolens De Tweede Kamer heeft de motie-Joekes inzake de bestuurshervorming in Ned.-Indië verworpen met 51 tegen 32 stemmen, nadat Mgr. Nolens de volgende verklaring had af gelegd: „Naar de meening van sommige myner politieke vrienden en van my, is uit de ge wisselde stukken en uit de gevoerde discus sies voldoende gebleken, dat de Indische regeering vry stond en staat ten opzichte van wat genoemd wordt het plan-de Graaff, en dat, voor zoover de kopte duur der toe passing van de bestuurshervorming in West- Java beoordeeling mogelyk maakt, deze be vredigend heeft gewerkt. Zy vreezen daarby dat uitstel aan de toe passing in de overige deelen van Java ten gevolge van de eventueele uitvoering der motie, desorganiseerend zou werken. In die omstandigheden vinden zy geen vryheid cm in te grijpen op de door de Grondwet en wet aan den Indischen wetge ver toegekende bevoegdheden. In de stellige verwachting dat regelmatig inlichtingen zullen gegeven worden over de opgedane ervaring met de bestuurshervor ming zullen zij derhalve hun stem aan de motie onthouden. Voor stemden de soc.-dem., de vryz.-dem. en de katholieken Van Vuuren, Moller, van Ryckevorsel en Kuiper. De heeren van Vuuren en van Ryckevor sel hadden de motie mede-onderteekend. De heer J. A. Donker, wethouder van Gouda en voorzitter der Nederlandsche R.K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten, werd door Z. H. den Paus benoemd tot Ridder in de orde van den Heiligen Gregoriu.s den Grooten. De onderscheiding werd den heer Donker door Dr. Vermeulen, adviseur der Vereen'ging, in het bijzijn van den Deken van Gouda en een deputatie uit het Hoofd bestuur der Vereeniging, overhandigd. In de jaariyksche algemeene vergadering van aandeelhouders werden de balans en de winst- en verliesrekening per 31 December 1927 goedgekeurd en werd de voorgestelde winstverdeeling ongewijzigd aangenomen. De heer Joan H. A. Kruimel werd als com missaris herkozen. 'Gistermiddag ontdekten bewoners van het Rapenburg te Amsterdam, vuurverschijnse- len in het gelykstraatsche gedeelte van per ceel 64, waar zich de bergplaats van manden en ander rietwerk bevindt der firma C. P. van Dillen. De brandweer werd dadelijk ge waarschuwd, die spoedig met enkele motor spuiten en een ladderwagen ter plaatse was. Hoofdbrandmeester Hartdorff nam de lei ding van het blusschingswerk op zich. De bewoners van de boven de bergplaats gelegen drie étages hadden deze voorzich tigheidshalve verlaten. Op de derde verdie ping echter was een vrouw, zekere juffrouw Friezer, die te bed lag, achtergebleven. Door eenige burgers en brandweerlieden werd de hevig geschrokken vrouw behoedzaam over het dak naar dat van een ander perceel ge dragen en vervolgens binnendoor naar een auto van de G. G. en G. D. geleid. Inmiddels had de brandweer den ingang der bergplaats geforceerd en dadelijk sloegen zulke rookwolken naar buiten, dat de brand- wachts onmogelyk naar binnen konden drin gen. Wel werden de meest voor de hand liggende voorwerpen als rieten matten, e.d. op straat gedeponeerd. Met zes stralen werd het vuur, dat in het rietwerk gretig voed sel vond, zoowel aan den Rapenburgkant, als aan dien van de Nieuwe Gracht, aangetast en te zeven uur was men den brand mees ter, al bleven zich nog voortdurend rookver- schynselen vertoonen. Het gelykstraatsche 15 meter diepe gedeelte brandde geheel uit, de daarboven gelegen verdiepingen liepen geen schade op. Bij het blusschingswerk wer den drie brahdwachts door glasscherven verwond. De eigenaar van de bergplaats, wiens fabriek in perceel 60 is ondergebracht, is tegen brandschade verzekerd. Twintig mi nuten voor de brand geconstateerd werd, had de laatste man de bergplaats verlaten. Er was In dit drukke stadsgedeelte zeer veel publiek op de been, de politie had ech ter voor een goede afzetting zorggedragen. De oorzaak van den brand is onbekend. Voor het 5de Internationaal Koude-con gres, dat van 915 April a.s te Rome zal worden gehouden, zyn als afgevaardigden van de Nederlandsche en de Ned.-Indische regeering benoemd de drie gedelegeerden van deze regeeringen by het Intern. Insti tuut voor koel-techniek te Parijs, te weten: prof. Dr. W. H. Keesom, hoogleeraar aan de Ryksuniversiteit te Leiden, directeur der afd. I van het natuurkundig laboratorium en voorzitter der Ned. Verg. voor Koel-techniek; prof. Dr. M. de Haas, hoogleeraar aan de techn. hoogeschool te Delft, le voorzitter dezer vereeniging; ingenieur J. F. H. Koop man, adviseerend ingenieur te 's-Graven- hage, secr.-penningm. dezer vereeniging en als plaatsvervangers: prof. Dr. W. J. de Haas, hoogleeraar aan de ryksuniversiteit te Leiden, directeur der afd. II van het natuur kundig laboratorium dezer universiteit en prof. C. F. van Oyen, hoogleeraar aan de Ryksuniversiteit te Utrecht. 2e voorzitter van genoemde vereeniging. Voor dit congres bestaat van Nederland sche zyde veel belangstelling. Er werden ook verschillende Nederlandsche rapporten daar voor ingediend. Men zal zich herinneren, dat op 9 Januari j.l. op het spoorwegemplacement te Schoon hoven trein 45 by het binnenkomen door verkeerden wisselstand op verkeerd spoor was gereden, waarby de locomotief was gereden op een aantal stilstaande goederen wagens. Bij de botsing was Krijn Nagel, die op de locomotief stond zoo ernstig gewond, dat hy korten tyd later is overleden. In verband hiermee heeft de haltechef van het station Schoonhoven zich gisteren wegens dood door schuld by de Rotterdam sche Rechtbank te verantwoorden gehad. Verdachte verklaarde dat op den avond van het ongeluk het slot van een der wis sels defect was, met het gevolg, dat het signaal niet werkte. Verdachte heeft toen aan een werkman opdracht gegeven de wis sels goed te leggen, en den trein binnen te loodsen. De president wyst er verdachte op, dat deze werkman eerst drie dagen dienst deed aan het station Schoonhoven, en hij vraagt verdachte, of deze man voldoende met de situatie ter plaatse op de hoogte was om dit werk goed uit te voeren. Verdachte meent van wel. Hy had al meer met wissels gewerkt. De vertegenwoordiger van het O. M. mr. J. G. Holsteyn, eischte 1 maand hechtenis tegen verdachte. Verdachte's raadsman, mr. A. B. Gom- perts uit Amsterdam concludeerde tot vrij spraak. De uitspraak werd op 10 April a.s. be paald. De Tweede Kamer heeft de motie-Joekes inzake doorvoering van de bestuurshervor ming in Ned.-Indië, met 51 tegen 32 stem men verworpen. De Oceaanvlucht van kap. Köhl. De Eerste Kamer heeft besloten op 10 April a.s. aan te vangen met de Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegrooting 1028. Een verlaging van tarieven van post, telegrafie en telefonie wordt, blijkens de memorie van antwoord inzake de desbetref fende begrooting 192S, in uitzicht gesteld. Een vergadering van de radio-omroep- vereenigingen met den minister van Water staat. Het contract in de lithografie opgezegd. Een rede van Z.H. den Fans tegen het fascisme. Mussolini verbiedt publicatie in ge heel Italië. De ramp der Noorsche vissehersschepen in de Witte Zee. Volgens de laatste berichten zijn 70 opvarenden verdronken. Tot Britsehe hooge commissaris van de Intergeallieerde Rijnland-Commissie, is be noemd Mr. Seeds. Ernstige aardbeving in Italië, In de pro vincie Udïne. Vijf personen zijn om het leven gekomen. Het Poolsch-parlement hijeen en wegeni tumult weer aanstonds uiteengegaan. Volgens Japansehe bladen zou de Nanking- regeering door Groot-Brittannië zijn erkend Barometerstand 9 uur v.m. 750. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.58 uur. Hoogste Barometerstand 766.0 m.M. te L^ Corüna. Laagste barometerstand 742.2 m.M. te Stornoway. Verwachting: Meest matige Zuid-Weste- lijke tot Noord-Westelijken wind, gedeelte lijk bewolkt, waarschijnlijk nog enkele re genbuitjes, iets kouder. Naar wy vernemen heeft de Deutsche Continental Gas Gesellschaft te Dessau aan de gemeente Utrecht een voorstel gedaan, betreffende overneming van de gasfabriek. Een dergelijk voorstel zal binnenkort aan andere gemeenten worden gedaan. AMSTERDAM, 28 Maart. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amster dam heeft in een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ver zocht haar goedkeuring te onthouden aan het initiatief-voorstel van de heeren Fleskens en Smeenk, inzake tijdelijke heffing van het invoerrecht voor klompen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1