KENNEMERLAND Stadsnieuws W Verkeersongevallen M r NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Dinsdag 27 Maart 1928 (Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 BEVERWIJK - Tel. 2213) Agenda van 26 Maart tot en met 1 April Marktbericht Rijksvischafslag Staat van besommingen SANTPOORT R.K.S.V. „Santpoort" M VELSEN BEVERWIJK. BENNEBROEK LIJNDEN HOOFDDORP HALFWEG NIEUW-VENNEP. HAARLEMMERLIEDE. HAARLEMMERMEER WIJK AAN ZEE EN DUIN. UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE VOGELENZANG Algemeene Vereeniging van Bloembollen cultuur LAATSTE NIEUWS De Overstroomingsramp bij Sacramento in Californië VORIGE OPLAGE. BERICHTEN UIT ONZE De vrijspraak der vier Indische Studenten Het Twente Rijnkanaal De begrafenis van wijlen Mev. W. v. d. Horst—v. d. Lugt Melsert Sf - mms IJMUIDEN In het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Mahustraat. Woensdagavond 8 uur, Repetitie Zangvereen. „Zang en Vriendschap". Donderdagavond 8 uur, Repetitie Tooneel van „Zang en Vriendschap". Vrijdagavond 8 uur, Repetitie Tooneslver- eeniging „Kunstkring". In de zaal van het Zusterschool Donderdagavond 8 uur, Apologetische cursus. In het hotel „Augusta". Dinsdagmiddag 3 uur, Bestuursvergadering van IJmuidens Bloei. IJMUIDEN OOST In het Patronaat. Dinsdagavond 8 uur. Jaarvergadering van de R.K. Kiesvereeniging IJm. Oost. Woensdagavond 8 uur. Ledenvergadering van de Vereeniging St. Barbara. Donderdagavond 7.30 uur. Demonstratie van Maggi-producten voor de leden van den R.K. Vrouwenbond IJm. Oost. Donderdagavond 7.30 uur. Ledenvergadering van den R. K. Metaalbewerkersbond St. Eloy. IJMUIDEN, 27 Maart 1928. Tarbot per K.G. Griet per 50 K.G. Tong per K.G. Groote schol per 50 K.G. Middel schol per 50 K.G. Zetschol per 50 K.G. Kleine schol per 50 K.G. Bot per 50 K.G. Schar per 50 K.G. Tongschar per 50 K.G. Rog hoop van 20 stuks Vleet per stuk Pietermanpoon, per 50 K.G. Gr. schelvisch, p. 50 K.G. Middel schelvisch, p. 50 K.G. KI. midd. schelvisch p. 50 K.G. KI. schelvisch p. 50 K.G. Kabeljauw, p. 125 K.G. Gullen, p. 50 K.G. Leng, p. stuk Heilbot, p. K.G. Wijting, p. 50 K. G. Koolvisch, p. stuk van de heden aan de Rijksvischafslag aan gekomen Sroomtrawlers. Dérika 16 1311- Derika 11 1412. Derika 8 809.— Shamrock IJm 129 4102. Cremer 1699.— Henriëtte Jacoba 2528. Holland VII 2648.— Holland VI 1594.— Invremo 1957. Jeanne 1563. Eli Genèviere 1991 Zeehond 2171. Burg. Gravestein 1684. Deensche Motorkotter E 111 770. Logers Katwijk 68 f 631. Katwijk 138 f 966. Secr.: Hagelingerweg H 222. Hgst.pr. L.pr. 2.20 1.83 70.— 32.— 2.95 2.60 48.— 40.— 38 47.— 33.— 25.— 5 8.50- - 2.20 11.— 5.— 50.— 22.— 15.50 1.50 9.50 8.50 67.— 61.— 50.— 41.— 34.— 31.— 27.— 14.— 60.— 39.— 25.— 17.— 2.60 1.— 1.95 1.40 11.50 6.50 1.35 0.35 Santpoort IIT.Z.B. I 2- T. Z. B. IISantpoort III -3 1—8 Dank zij het niet opkomen van eenige leden verscheen Santpoort met 9, T.Z.B. met 10 man. Het was ook zoo mooi weer. Je kon beter met je meisje uit fietsen gaan en maar niets tegen den secretaris zeggen. Erg clublie- vend is dit echter niet en dergelijke leden kunnen beter geen lid zijn, want zij schop pen een hoop herrie in 't elftal, met als ge lmig, het haast bedanken van eenige trouwe leden. Ziezoo dit moest eerst even de pen uit, want het is niet prettig om complimentjes te ontvangen, terwille van wegblijvende, geen bericht sturende leden. Een bestuursverga dering om hier eens over te praten is niet overbodig! Over den wedstrijd het volgende. Ondanks de onvolledigheid is Santpoort absoluut niet de minste. Tegen den zwakken wind in weten zij 'zelfs de leiding te nemen, kort hierop echter gevolgd door den geluk- maker. Beide doelen verkeeren om beurten in gevaar. Voor rust weet T.Z.B. de leiding te nemen. Na de rust is Santpoort met wind in den rug in de meerderheid. Na een poosje weet T.Z.B. echter haar voorsprong te ver- grooten. Dit wordt Santpoort te bar, de rechtsback. Kees, gaat naar voren en al spoedig heeft hij succes 32. In den stand komt geen verandering meer. Santpoort heeft voor de derde maal van T.Z.B. ver loren. De scheidsrechter was goed. Santpoort III heeft het er beter afge bracht en zet haar overwinningenreeks voort. Goed zoo, heeren, ga zoo door. A.s. Zondag de Kampioenswedstrijd, geen zenu wen hoor. Zoo ik hoorde was de scheids rechter de beste die in 't veld liep, is dit zoo? Dan moeten we nog zoo'n paar van die menschen hebben, er is gebrek aan, of is dit soms omdat jullie gewonnen hebt? Veul groeten van mien frouw en gin horke minder van oewen secretaris. CHRIS. De agenda vermeldt o.a. een voorstel om te komen tot centrale propaganda in de ge meente Velsen. „Soli Deo Gloria" De R. K. Harmonie- vereeniging „Soli Deo Gloria" komt in jaar vergadering bijeen op Donderdag 29 Maart in „Zomerlust". Volgens de advertentie is deze ook toegankelijk voor donateurs. Melkoorlog Deze strijd heeft hier Maan dag weer een aanvang genomen, zeer ten ge rieve der huismoeders, die thans hun melk kunnen koopen tegen 13 en 14 cent per liter. Aanbesteding Voor het schilderwerk dei- te bouwen christelijke school aan den Bur- gemeester-Enschedéweg werd als volgt in geschreven: Bresser 1824, Lieshout 1839, Dammers 2270, Huisman 2375, Slebos 2480, Breek 2530, Van Brussel 3900. De gunning werd aangehouden. Bouwvergunning. Door B. en W. van Vel sen zijn de navolgende bouwvergunningen verleend aan de N. V. Ijsfabriek voor de Visch- handelvereeniging te IJmuiden, tot het ver bouwen van een pakhuis, o.a. door optrek ken van een verdieping, tot koelhuis aan de Prins Hendrikstraat, aldaar; aan Wed. J. Jepsen-Hessing, te IJmuiden, tot het bouwen van een sportgebouw op den hoek van de Gerard Doustraat en Ruysdael- straat, aldaar; aan N. V. v.h. Gebrs. J. en H. van dei- Pol, te Heemstede, tot het bouwen van 43 woningen en woon-winkelhuizen op een ter rein in „de Ratels", te IJmuiden; aan W. de Reus, te Velsen, tot het ver bouwen van een woonhuis aan den Schulp weg no. 11, aldaar; aan J. Jak, te Santpoort, tot het bouwen van een garage en het verbouwen van een woonhuis en smederij, aan den Rijksstraat weg. aldaar; aan A. Bax, te Velsen, tot het verplaatsen (afbreken en weder opbouwen) van een schuur in den Velserpolder, aldaar; aan W. Grapendaal, te IJmuiden, tot het verbouwen van een keuken en privaat bij de woning, C. Kanaalstraat no. 27, aldaar; aan J. van Beelen, te IJmuiden, tot het aanbouwen van een serre aan een perceel, C. IJmuiderstraatweg, aldaar; aan A. van der Wal, te IJmuiden, tot het verbouwen van een woonhuis tot woon-win- kelhuis aan den Zeeweg no. 101, aldaar. De Brandweer. Door een brandassuran- tiemaatschappij, welke vele polissen te Be verwijk heeft loopen, is in overweging ge nomen de premie dier polissen te verhoogen indien door het bestuur der gemeente Be verwijk geen vlugge maatregelen worden genomen tot een betere methode van orandblusschen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: H. Reljngoud en C. M. Leendertse. Personalia De jongeheeren Cor en Harry Meiier, leerlingen der Maria-achool. alhier, werden na vergelijkend examen toe gelaten tot de Ambachtsschool, Kleveopark- weg, Haarlem .o; >0 E.L.G.A. De Gas- en Electriciteitsten- toonstelling in het K.S.A. Gebouw heeft Zon dag druk bezoek gehad, de 500ste bezoeker werd verrast met een Electrisch strijkijzer, aangeboden door den heer R. van Lunzen, Electrisch Tech. Bureau Breestraat 5 Be verwijk op de tentoonstelling stand no. 1. De 1000ste bezoeker zal ontvangen een Engel- sche Gashaard aangeboden door de fa. Tho mas Glover en Co. te Asdam. De Heer D. G. Minkema. Electr. tech. en Radio bureau te Beverwijk heeft voor de 1250sten bezoeker 'n electr. verwarmingskussen beschikbaar ge steld. De 1500ste bezoeker ontvangt een dom pelbrander van de N.V. E.R.A.F. De 1750ste bezoeker ontvangt een gasstel aangeboden door de fa. D. Honing, Meerstraat 1, Bever wijk. Tenslotte zal den 2000sten bezoeker een Hollandsche gashaard worden aangeboden. Verschillende firma's houden dagelijks kook- en bakdemonstraties, van 810 uur n.m. wordt de tentoonstelling opgeluisterd door muziek. R. K. Fanfarecorps Naar wij vernemen heeft de heer L. Thuis, directeur van hét R. K. Fanfarecorps te Hoofddorp, als, zoo danig bedankt. Vanaf de oprichting - was bovengenoemde heer directeur van 3 deze vereeniging en onder zijn leiding is het të danken dat deze zoo betrekkelijk jonge vereeniging al zooveel lauweren heeft mogen oogsten en zooveel prijzen heeft weten te behalen, zoodat zij thans in de eerste af- deeling uit mocht komen. Er moeten wel ernstige beweegredenen zijn geweest voor den heer Thuis, die hem noopte heen te gaan, want een ieder is er van overtuigd hoeveel hij voor de vereeni ging heeft gedaan. Nooit een opoffering of moeite was hem te groot als het zijn Fan farecorps betrof. Met hem hebben ook een groot aantal leden bedankt, zoodat er van de vereeniging een klein aantal overblijft; V/el jammer dat deze zoo eenmaal bloei ende vereeniging thans ook weer een kwij nend bestaan tegemoet gaat. Eierenveiling Bij de alhier gehouden eierveiling bedroeg de aanvoer 13.000 k p- peneieren en 1000 eendeneieren. Kippen eieren 5.156,40, eendeneieren 5.505.45, Handel vlug. Gymnastiekvereeniging S.S.S. Naar men ons mededeelt zal door de Gymnastiekver eeniging „Sport Staalt Spieren", alhier, op 28 April een propaganda-avond worden gehouden, in café Cornelissen, op welken avond de heer K. H. van Schagen, inspec teur van de Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam, eën' lezing zal houden over sport in het algemeen en gymnastiek en zwemmen in het bijzonder. Tevens zal van deze onderwerpen een in teressante film worden vertoond. Verder zullen op bedoelden avond een zestal kunstturners uit Amsterdam verschil lende vrije- en toesteloefeningen demon- streeren. Met het oog op de ruimte, die noodig Is voor de uitvoering der turnoefeningen, kan dan ook voor dezen avond slechts t.z.t. een beperkt aantal kaarten worden uit gegeven. Van de trap gevallen Mej. Vaalburg, Kerkstraat, alhier, had Zondagmorgen het ongeluk met een ketel kokend water van de huistrap te vallen, waardoor zij eenige brandplekken opliep. Bovendien liep zij een ernstige snijwond op, vermoedelijk door het vallen op den waterketel. Door Dr. Van Haeringe werd hulp verleend. Uitvoering Het R.K. Harmonie-Corps „St. Jacobus" alhier zal Zondag 15 April a.s. een uitvoering geven met medewerking van de Tooneelclub „De Eeuwige Strijd" in 't R. K. Vereenigingsgebouw te Spaarnwoude. r Aanvang half acht uur. Brand te Nieuw Vennep. Omtrent den te Nieuw-Vennep plaats gehad hebbenden brand van een schuur bij den arbeider P. Spreeuw, vernemen we nog nader dat vijf varkens en twee geiten in het vuur zijn om gekomen, terwijl ook eenige huishoudelijke voorwerpen en gereedschappen werden ver nield. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. R. K. Propagandaclub De R. K. Prop?- gandaclub „Sint Engelmundus" houdt ha, r jaarvergadering op Woensdag 28 Maart, i café „Rozenstein". R. K. Harmonievereeniging „Soli Deo Gloria" tc Driehuis-Velsen. Jaarvergade ring op Donderdag 29 Maart in „Zomerlust", n.m. 8 uur. Zie advertentie in N. H. Crt. van Dinsdag 27 Maart. Verkiezing leden Polderbestuur Donder dag 29 Maart des middags van 2 tot 4 uur, heeft de verkiezing plaats van 2 bestuurs leden van den Wijkerbroekpolder. Deze ver kiezing moet plaats hebben, om de vacatures aan te vullen, ontstaan door het overlijden van den voorzitter, den heer J. de Wildt Hz. en van den heer A. Balvers, beiden wonende te Wijk aan Duin. Zooals gewoonlijk, heeft deze verkiezing plaats in het café „De Vriendschap" te Wijk aan Duin. Badhuis. In het badhuis aan de Post- laan, werden in de week van 19 tot en met 24 Maart genomen: 439 douchebaden, 50 kuipbaden. Aan 36 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt, op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur, werd door 8 volwassen gebruik gemaakt. De Heerenweg Heden is men begonnen, vanaf de grens Haarlem, met het dempen i van de breede sloot aan de Westzijde van den Heerenweg, voor de verbreeding van dezen weg. Br zijn in Automobielen zoo ongeveer 1300 verschillende merken, zoodat het kiezen van de beste auto inderdaad een eeni-gszins moei lijke taak lijkt. PAIGE is een der beste en fra-aist-e automobielen. Uiterst solide, zeer fraai van vorm en afwerking, -geruischloos loo pend en buitengewoon zuinig in benzine- en oliegebruik. K. BEERS ZOON, de gewest, vertegenw. van PAIGE zenden U op verzoek gaarne een Paioe-Catalogus, franco, gratis en zonder verplichting. K. BEERS ZOON, Heerenvest 82-86, Telefoon 14037, Haarlem. iren iKT Burgerl. stand. Van 2326 Maart. Geboren: Adnana, d. v. W. Buis en -N. Mo lenaar. Antonie, z. v. P. van der Steeg en N. Quartël: Trijntje, d. v. W. van Blitters- wijk en M. J. de Kooker Stephanie, d. v. M. Been en H. van den Brink. Nico z. v. J. van der Lelij en A. D. M. Mansvelt. Meindert, z. v. J. van der Blfj en M. Meijer. Catharina Johanna, d. v. H. M. van Al phen en P. N. C. Hamelink. Ebeltje Jaco ba, d.v. P. Gaalswijk en G. Bos. Belia Ali- da, d. v. J. W. Verhoeven en B. A. den Ouden. Jacoba Teuhtje, d. v. A. Vogelaar en J. Wallbrink. Johanna Lena Dirkje d. v. P. J. H. van der Mast en J. L. den Ouden. Overleden: Dingena van Hooidonk, 20 jaar ongeh. Hendrik Cornelia v. Arendonk, 58 jaar geh m, P. Kamer. Gemeenteraad op Donderdag 29 Maart 1928, des namiddags 2 uur, precies. De agenda vtrmeld: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Voorstel tot, benoeming van een gemeen te-vroedvrouw ter standplaats Nieuw-Ven- nep, wegens het bedanken van Mej. H. Min- tjes. 3. Voorstel tot het verleenen van voor schotten aan besturen van bijzondere scho len op de vergoedingen bedoeld in artikel 101 der lager-onderwijswet 1920 over het dienstjaar 1928. 4. Behandeling van een verzoek van de directie der koninklijke luchtvaartmaatschappij voor Nederland en Koloniën te Amsterdam om ontheffing Van voor verlofslokaliteiten gestelde hoogere eischen ten behoeve van een cantine op het vliegveld Schiphol. 5. Voorstel tot het aan brengen van enkele wijzigingen in de be grooting der gemeente voor 1928 en In ver band daarmee o.a.: voorstel tot vaststel ling van een verordening op de heffing en invordering van opcenten op de hoofdsom der rijksinkomstenbeiasting. 6. Voorstel tot vaststelling van een verordening op het hef fen van leges. 7. Voorstel tot vaststelling van een verordening op het heffen van marktgeld en een betreffende de invorde ring daarvan. 8. Rondvraag. Ned. R.-K. Volksbond. Gisterenavond had een vergadering plaats voor de le4en van den Ned. R.-K. Volksbond, afd. Voge lenzang, in het R.-K. Vereenigingsgebouw, Ruim acht uur opende de voorzitter, Tb."v. d. Putten, de vergadering met den Chrisfe- lijken groet en heette de aanwezigen welkom. Spr. betreurde het, dat er dezen avond niet meer belangstelling was, met het oog de behandeling van den beschrijvingsbrief 'jyan den Centralen Raad. Hierna werden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen door den secr. ,en onder dankzegging goedgekeurd. m, Medegedeeld werd door den voorzitter,j cjat de afd. nu reeds tien jaar bestaat, maar clrit er wegens den H. Vastentijd geen drukte van gemaakt zal wórden, maar dat op Zón- dag 22 April a.s. een H. Mis zal wórden opgedragen met 'n Algemeene H. Communie voor alle leden en op Maandagavond, 23 April a.s., een filmavond zal plaats vinden. Dit voorstel werd door de aanwezigen onder applaus goedgevonden. Ook deelde de voor zitter mede, dat de Agent van de levensver zekering „Concordia", een onderhoud gehad heeft met het bestuur, om een collectief con tract te sluiten voor alle leden, omvattende een cents-tarief, waar. bij overlijden van een lid, een aantal H.H. Missen gelezen zouden worden in zijn Parochiekerk. Verschillende leden hadden bezwaar hier tegen. Dan zou men de contributie ook moeten verhoogen. Een schrijven was binnengekomen, dat a.s. Zaterdag in Haarlem, in St. Bavo, een be spreking zal plaats hebben over de viering van de „Rerum Novarum". Voorts een schrij ven van het Hoofdbestuur, dat als er leden zijn die een rechtskundig advies willen heb ben, zij daartoe in de gelegenheid worden gesteld, daar iedere maand de gelegenheid is, n.l. de eerste en den derden Donderdag avond van 7 uur tot half negen, in „St. Bavo" te Haarlem. Hierna werd de beschrijvingsbrief voorge lezen van het Centraal Bestuur. De punten, die daar op aangegeven zijn werden breed voerig besproken en vooral het punt van de afd., wat betreft de toelage voor Herwonnen Levenskracht, waarover nog een schrijven zal gericht worden aan het Centraal Bestuur, om op de begrooting te krijgen een post voor „Herwonnen Levenskracht", dat dooi de leden sterk werd opgedrongen. De andere punten werden naar goeddun ken behandeld en namen de afgevaardigden goede nota hiervan, waarna de begrooting werd voorgelezen, waar allen met die hóoge cijfers accoord gingen, op een punt na, waar over het bestuur een voorstel zal indienen. Besloten werd, dat er een maand-contributie betaald zal worden voor Hulp in Noord, voor een ziek lid. Goedgekeurd werd om met de afd. Overveen in overleg te treden om een goede zaak samen tot stand te brengen. Ook werd de kwestie van correspondentschap breedvoerig besproken. Niets meer aan de orde zfjne dankt de voorzitter de aanwezigen voor hun opkomst en sluit de vergadering met gebed. (Vervolg.) Dè voorzitter herdenkt de in het afgeloo- pen jaar overleden leden. De secretaris deelt hierna mede, dat het aantal leden thans bedraagt 4267 of 187 meer dan op den dag der vorige vergade ring. Het jaarverslag van den algemeenen secre taris-penningmeester over 1927 wordt goed gekeurd. De rekening en verantwoording over 1927 geeft een voordeelig saldo van 167.41. Voor onvoorziene uitgaven ten behoeve van het eigen gebouw is vermeld 11241.47. Punt 6. Mededeeling inzake het rapport betreffende herziening uitspraken scheidsge recht. De voorzitter voegt hieraan toe, dat dit een zeer mooi rapport is, maar dat de methode, die hier gevolgd is,in het alge meen niet .de juiste is. Er worden door enkele afdeelingen opmer kingen gemaakt over het scheidsgerecht. De voorzitter zet het nut en de noodza kelijkheid van het scheidsgerecht uiteen. Het evenwicht is verstoord, doordat er minder zaken zijn behandeld (60 tegen 100 in het vorige vereenlgingsjaar) Punt 7. Voorstel afd. Hlllegom tot het nemen van het navolgend besluit: ieder be sluit der alg. vergadering, waaraan binnen vijf jaar geen uitvoering is gegeven, moet na afloop van dien termijn opnieuw worden herzien en bekrachtigd;, anders zal het als verjaard worden beschouwd. Zonder bespre kingen aangenomen. Punt 8. Het Hoofdbestuur wensc'nt de Al gemeene Vergadering in de gelegenheid te stellen zich uit te spreken over de wensche- lijkheid van het houden van een tweeden beursdag in de week gedurende den drukken handelstijd. Toelichting. Van meerdere zijden is de wensch te kennen gegeven om in den druk ken handelstijd tweemaal 's weeks beurs te Haarlem te houden, en wel behalve des Maandags, bijvoorbeeld ook des Donderdags. In stemming gebracht, wordt'het voorstel met groote meerderheid verworpen. De vergadering wordt hierna voor korten tijd gesloten. Na heropening deelt de voorzitter mede, dat tot eerelid der vereeniging is benoemd Mr. J. B. Kan. Rondvraag. De afd. Heemstede deelt mede, dat behalve de in de openingsrede genoemde, ook de afd Heemstede haar gouden jubileum viert. Mededeelingen van Prof. Dr. van Slogteren over eenige weten schappelijke onderzoekingen in het Laboratorium voor Bloem- boilenonderzoek. Onderzoek in het algemeen eischt nauwe voeling met de praktijk. Door de ramp, die ons getroffen heeft, den brand in het Labora torium, is het onderzoek gestagneerd. Spr. zal niet meedeelen, wat verloren is gegaan. In ieder geval zal aan de reconstructie binnen den kortst mogelijken tijd worden gewerkt. Spr. zal zich beperken tot een der meest vitale belangen van het vak: ons product in het buitenland. Spr. zal niet aanvangen met het geelziek der hyacinten. Een goede reputatie van ons product in het buitenland is een urgent probleem. Op dit product is een onverdiende blaam geworpen. De verhouding van vraag en aanbod in dar- wintulpen drukt den prijs. Een gezonde eco nomische situatie is noodig. Het onderzoekingswerk hangt samen met de kwaliteit van het product. De klachten nemen onrustbarend tos. Het vertrouwen der afnemers moeten wij zien te behouden. In onze kringen bestaat een vrees over te veel schrijven over bollen ziekten. Toch is het een struisvogelpolitiek bestaan van zieken te ont kennen. Door het erke-nen van schuld zul len we 't vertrouwen der afnemers behouden. We moeten zorgen, dat het product zoo goed mogelijk is. Aan verpakking en verzending moet groote zorg worden besteed. Voor de verzending moeten de bollen goed zijn ge droogd. Als latere verzending dén bloei vergroot, moet de verzending worden verlaat. Bepaalde soorten vragen een bepaalden bloeitijd. Ver vroeging werkt mislukking in de hand. Spr. neemt ziekten op, waarover uit het buiten land klachten zijn ingekomen. Het beste pro duct voldoet niet, wanneer het buitenland forten maakt. Spr. heeft monsters ontvan gen uit alle deelen van het afzetgebied. In vele gevallen was uit te maken, waar de fout gelegen was. Spr. geeft aanwijzingen voor het toezenden van monsters. De aarde moet worden afge schud, elke bol afzonderlijk in papier gewik keld. Zonder deze voorzorg kan, zelfs bij het voorkomen van parasieten, geen reincultuur worden vastgesteld. Spr. vraagt algemeene medewerking voor zijn onderzoek. Een verschijnsel, dat afbreuk doet aan ons product, is het omvallen of kiepen der tulpen Meteen een zeer wetenschappelijk probleem. in vakbladen is- er reeds veel over geschre ven. Juist dit onderzoek heeft veel door den brand geleden. ■Als oorzaak voor het kiepen wordt een teveel, en een te weinig aan water opge geven; anderen zeggen er is te weinig venti latie in de kas. Men neemt algemeen aan dat de fouten in het broeien schuilen Onze proeven hebben uitgewezen, dat de eene partij spoediger kiept dan de andere onder overigens dezelfde omstandigheden. Het schijnt een verzwakkingsverschijnsel. Het onderzoek heeft geleerd; De span ning in de cellen van het gekiepte gedeelte is hooger. Een tulp, eenmaal glazig gewor den, herstelt zich niet. Het meer optreden van suiker Is een primair verschijnsel. Deze zaak tot grooter klaarheid te brengen, zal ons product ten goede komen. Tenslotte wijdt spreker nogeen enkel woord aan het geelziek der hyacinten. Op ruime schaal zijn proeven genomen, speciaal met het inwerken van infectie-mid delen op de droge bollen. Spr. behandelt uit voerig het verschijnsel op de velden. Er is veel gewerkt met sublimaat, dat des'nfec- teerend werkt, maar zeer gevaarlijk is. De bestrijding loopt zeer uiteen, wijl de re sultaten zoo uiteenloopend zijn. Spr. waar schuwt tegen het gebruik van sublimaat. Desinfectie met formaline beveelt prof. v. Slogteren aan. Van de firma Eayer, bekend door de aspe- rine, heeft spr. enkele preparaten, ontvan gen. die nader zullen worden onderzocht. Meterologlsche omstandigheden hebben in vloed op de verspreiding van ziekten. Ter vervollediging van dit onderzoek vraagt spr. medewerking der leden. Deze samenwerking kan ten goede komen aan ons product. Nadat nog enkele vragen zijn gesteld naar aanleiding van deze verhandeling en de voorzitter een woord van dank heeft ge bracht aan prof. van Slogteren, wordt de vergadering gesloten. Door den mist Vermoedelijk door den zwaren mist misleid, reed een luxe auto in den sloot langs den Rijksstraatweg even ten Zuiden van Sant poort. Juist voorbij de boerderij „Buiten Verwachting', waar den weg naar links af wijkt, is de auto recht doorgereden. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Gisteravond tien uur was men nog druk bezig het voertuig op den beganen weg te brengen. Het Zwemfeest van „De Waterratten". De Parjjzenaar Jean Taris, die de 200 M. vrije slag heeren won voor De Man van de U.Z.C. Honderd slachtoffers; vele miOloenen schade. NEW YORK, 27 Maart. De overstroo mingsramp bij Sacramento in Califomieë heeft, volgens de laatste berichten, 100 slachtoffers geëischt. De materieele schade bedraagt vele mil- lioenen. Vele dorpen en vrijstaande boerderijen staan onder water. Door den voortdurenden regen blijft het water stijgen. Nog geen hooger beroep. 's-GRAVENHAGE, 26 Maart. Naar, wij ver nemen, heeft de Officier van Justitie bij d* Haagsche rechtbank, mr. Rijkens nog geen gevolg gegeven aan zijn aanvankelijk voorne men om beroep aan te teekenen tegen het vrijsprekend vonnis der Haagsche rechtbank, betreffende de vier Indische studenten, maar wenscht hij zich nog te beraden, gedurende den hem bij de wet beschikbaar gestelden termijn.' De regeering zal uitvoering van het Kanalencomplex voortgang doen vinden. 's-GRAVENHAGE, 26 Maart. Op grond van conclusies na ingesteld onderzoek van staatswege met betrekking tot de rentabili teit in de toekomst van het aan te leggen Twente-Rijnkanaal en nu inmiddels thans ook de gevorderde subsidie ad 650.000 fc bijeengebracht, heeft de regeering besloten, de uitvoering van het Kanalencomplex voortgang te doen vinden. AMSTERDAM, 26 Maart. In den Stadsschouwburg is weer de Cha- pelle ardente ingericht op dezelfde eenvou dige wijze als vroeger voor Lcuis Bouwmees ter en daarna voor het echtpaar Lo-io- Braakensiek. Thans is er de blank-eikenhouten kist, waarin het stoffelijk overschot van wijlen mevr. W. van der Horst, omringd met een schat van bloemen. Reeds vroeg in den ochtend komen de tooneelir.ten en vrienden van de overleden k- Instenaresse naar den schouwburg op het Leidschepleln, in de omgeving waarvan overal de vlaggen halfstok zijn uitgehan gen. Mevr. Mann-Bouwmeester is een der eersten, dje haar overleden kunst-zuster 'n laatsten groet komt brengen. Zij treedt na derbij en legt een tuiltje bloemen op het zwarte laken voor de met koper beslagen lijkkist. De geheele kunstwereld is vertegenwoor digd. Het défilé langs de lijkbaar gaat gedu rende den geheelen ochtend tot 11 uur on afgebroken voort. Als de echtgenoot van de overleden too- neeliste, de heer W. v. d. Horst, en haar broer, Cor. v. d. Lugt Melsert, met de an dere familieleden de doodenkapel binnen treden, wordt op de piano treurmuziek, een andante van Schubert, gespeeld. De groote schare tooneëlisten blijft nu om de lijkbaar geschaard staan, totdat de kist wordt Uit gedragen. Om kwart over elf wordt de kist uitge dragen door de leden van het Schouwtoo- nëel, Ko Arnoldi, Ko van Dijk, Ezerman. Hein Harms, Jacques de Haas, Jaap van de Poll, Jan Musch, v.-Staalduynen, Z. H. Kemler, Karei Rijken, Hugo Reyst en Sam de Vries. Buiten hebben vele tooneelisten zich i, een haag opgesteld, waarlangs de twee open landauers, waarop de bloemen opge stapeld liggen en de lijkwagen, ook met kransen en palmen omhangen, passeeren. Als slippendragers gaan mede: Willem de Vries, Frans Wertweyn, Dr. J. L. Walch, Paul Billé en Daan van Ollefcn Sr. Achter den lijkwagen vormt zich een stoet van collega's van de overleden too- neelspeelstet, waarin o.m. opgemerkt wor den: de dames Mann-Bouwmeester, De Boer-van Rijk, Chrispijn-Mulder, Rika Hopper, RoyaardsSandberg, Maria van Westerhoven en de heeren Jan Musch, Herin. Schwab, Louis de Vries, Louis Saai- bom, Louis Gimberg, Oscar Toumiaire en vele anderen. Om half twaalf stelt de rouwstoet met zeven volgrijtuigen zich In beweging. Op 't Leidschepleln en ook langs de straten, waar de stoet op. weg naar het kerkhof pas seert, staan talrijke menschen geschaard, die eerbiedig hun groet brengen aan de grpote kunstenares, die aan ons land is ontvallen. j -V j H - i 5 - i»v i m f Vvvv*ïï" ,r v* i V,; v i -V - t vm Hollandsche en Fransche polo-zeventallen speelde een wedstrijd op het zwemfeest van „De Watterrattcn" De Hollanders wonnen met 6—5.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 3