DE WAERELD ROND O LYM PISCH E POSTZEGELS NEDERLAND NEOERlAnO IKOiyfiPIADE ix olympiade NEÖERIANP ix olympiade 12 cent mmm 33 CENT IPn^ rweede Blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Woensdag 28 Maart 1928 v.--.; •1928 CENT In deh toren van de gerestaureerde R.-K. kerk te Velsen-Noord (Wijkeroog) •jjn twee klokken, toegewijd aan den H. Cornelius en den H. Franciscus, opgehangen. De klokken wegen 600 en 420 K.G. Ook Spaarndam heeft zijn boomplantdag gehad. Bij den laatsten boom die geplant werd, wilden alle jonge plantsters en planters tegenwoordig zijn. De begrafenis van de begaafde tooneelspeelsten mevr. Wilh. v.* d. Horst-v. d. Lugt Melsert. De onder bloemen bedekte lijkwagen op de brug bfl het Leidsche Plein te Amsterdam. Op den achtergrond de Stadsschouwburg. Tusschen een haag van tooneelspeelsters en tooneelspclers verlaat de lijkstoet van mevr. W. v. d. Horst-v. d. Lugt Melsert den Stadsschouwburg te Amsterdam. JANSEN'S en MEIJER's VEREENIGT U! In Praag zag een fabrieksarbeider op een reclamezuil een propagandaplaat, waarop een onafzienbare stoet mannen en vrouwen was afgebeeld, met het onderschrift „No- wak'ers vereenigt U. De organisatie is de groote macht der huidige maatschappij. In lichtingen enz." De familienaam van don arbeicjr was Nowak; het is dus verklaar baar, dat hij nieuwsgierig naar het adres ging om meer van de vreemde plaat te hoo- ren. Daar vertelde men hem, dat een 'actie was opgezet en allen, die den naam Nowak den hunnen mogen noemen, in een bond te vereenigen. Het voornaamste doel van cl ie organisatie zou zijn een of meer Nowakets in het parlement te brengen (welk nut dat zal hebben is een kwestie van later zorg), en een flinke kas te vormen ter ondersteu ning van werklooze en stakende Nowak'ers enz. De bedoeling was ook, dat de rijke Nowak'ers hun arme naamgenooten finan cieel zullen helpen. Het laatste is eeh zeer edelmoedig plan, maar het valt sterk te betwijfelen of het tot practük gemaakt kan worden. Want het meerendeel der Nowak'ers is arm, althans niet buitensporig bemiddeld. De organisatie heeft reeds dit, hoewel vrij overbodige resultaat gehad, dat nu bekend i is hoe'groot de familie Nowak wel is. In Praag alleen leven er ruim 15000 en de No wak'ers vdh geheel Tsjecho-Slowakije schat men op 85.000 90.000. Daarmedeis men echter niet aan het einde van zijn Latijn. Want de Nowak'ers zijn over de heele we reld verspreid; vooral in Amerika telt men ze bij honderden. De initiatief-nemers doen alle moeite om de broeders van Yankeeland in de organisatie te brengen, omdat onder hen verschillende millionnairs zijn, en men overtuigd is, dat zy met liefde hun dollars in de kas zullen storten. Wanneer de Nowak'ers succes hebben met hun origineele plannen, zullen zij zeker navolgers hebben. Er zijn meer steden en landen, waar veel personen van denzelfden naam leven. Men zou bijv. tot verbijsterende getallen komen als men in Berlijn en an dere groote Duitsche steden ging tellen, hoe veel Mliller's er zyn, of Meijer's en Schmidt's. En wat dé Meijer's in Duitsch- land zijn, zijn de Cohn's en Cohen's in Amerika (de laatsten hebben alleen in den telefoongids van New York tusschen de 30 en 40 bladzijden noodig), de Smith's in En geland. In ons kleine landje vormen de Smit's en Jansen's een leger, waartegen de S. D. A. P. zou ageeren. In Moskou zyn^de ambtenaren van den Burg. Stand in wan hoop gebracht door 31.000 Iwanow's en ruim 20.000 Petrow's. Men heeft daar een massa naamsverandering gepropageerd, maar daar mede al even weinig succes gehad als in Stockholm. Daar kreeg de directeur van het Postkan toor herhaaldelijk klachten over de hope- looze verwarring, die de ontelbare Ander son's, Karlson's en Nielson's stichten. On ophoudelijk werden brieven aan een ver keerd adres bezorgd. De directeur liet een rijke premie uitloven voor den uitvinder van een systeem dat een oplossing geeft in deze puzzle, hetzij door naamsverandering, hetzij op andere mgnier. Maar geen enkele Karlson, Nielson en Andersons wilde van een anderen naam weten. Er schijnt een zeer degelijke reputatie aan deze namen verbonden te zijn. Zoo kan men dus binnenkort berichten over bonden van Nowak's, Jones'. Smith's, Meijer's, Jansen's, Anderson's e.a. verwach ten. Natuurlijk vereenigen de plaatselijke afdeelingen zich dan in een gewestelijken bond, landelijke federatie en internationale unie. Er ontstaat dan een organisatie, waar tegen geen enkele vereeniging van welken aard ook in ledensterkte en financieele draagkracht is opgewassen. Wanneer deze organisatie een algemeene jaarvergadering houdt en men kan het niet eens worden over een of ander voorstel, kan men een breedvoerige discussie verwachten. Het spreekwoord „Zooveel hoofden, zooveel zinnen" kan dan fataal worden. STAATSPRESIDENT ALS MISDIENAAR President Cosgrave, het hoofd der Ier- sche republiek, die een lange reis door Ca nada en de Ver. Staten heeft gemaakt* woonde aan boord der „Olympic" dagelijks de H. Mis bij. Den laatsten dag van zijn zee reis diende hij zelf in de kapel r^s misdie naar. Toen men hem zijn meening yroeg over het Katholicisme in de Ver. Staten, gaf hy zijn verbazing te kennen over de ge weldig groote kerken en prachtige scholen van Amerika en ook ov%p de algemeene verbreiding van het Katholicisme in de nieuwe wereld. DE VEILIGSTELLING Een directeur van het Théatre de la Porte- Saint-Martin, Max Fournier, zei eens met. een zucht: Ik heb maar één droombeeld! Wat dan? vroeg een vriend. Ik wou, dat mijn vader administrateur van mijn schouwburg was. Na het waarom van den ander vervolgde hy: Omdat ik zeker ben, dat hi) my, even als alle administrateurs zou bestelen. Maar dan kun je het toch wel doen met je tegenwoordige! Neen, antwoordde Fournier, er'is nog een klein onderscheid! Na den dqod van mijn vader zou ik myn geld terug krygen. ACTEURSZIEKTE Dokter, ik hoor tegenwoordig voortdu rend een fluitend geluld in myn ooren. Wat moet ik daartegen doen? Treed u een tydlang niet op. De vijfde kolom EEN PRIESTER-ODYSSEUS In het kleine stadje Settle (Yorkshire) woont een geesteiyke, die, om met Homerus' te spreken, „vele steden der menschen ge zien en veel ïyden doorstaan heeft", een echte Odysseus 1) in priesterkleed, Path. Max Tillman geheeten, een Duitscher van ge boorte, die in Engeland genaturaliseerd is. Het liefst van al vertelt Father Tillman over zyn reizen door Mexico. Zijn verhalen over het ryke en toch zoo ongelukkige land overtuigen ons, dat het arme volk in tjet land waar nu een schrikbewind heerscht, zoo langzamerhand aan revoluties en bloed vergieten gewoon geraakt is. In het jaar 1903 maakte hy reeds een reis naar Mexico en doorkruiste het geheele land van Noord naar Zuid en van Oost naar West. Ook toen heerschte er een verschrikkelijke vervolging en was het bloedvergieten aan de orde van den dag. Op één van zyn vele reizen ont moette hy Porfirio Diaz, die later president van Mexico werd. Van deze kennismaking profiteerde Tillman later, om voor vele on schuldig veroordeelden een gunstige wyzi- ging van het vonnis te verkrijgen; zoo heeft hij velen van een wissen dood gered. Slechts één keer heeft zyn bemiddelingspoging wei nig resultaat gehad. Het betrof toen een Engelschman uit Oxford, die zich met de ingewikkelde politiek van 't land bemoeid had, of die er door een ander in betrokken was en daardoor ter dood veroordeeld was. Father Tillman deed alle moeite om voor hem genade te verkregen, maar net eenige wat hy bereiken kon was een uitstel van het vonnis van twee uren. In dien tyd kon i hy hem op kalme wüze op den dood "voor- bereiden. Hij wilde niet dat zyn dood aan zijn bloedverwanten bekend gemaakt werd. Nog nooit had Father Tillman iemand ge zien, die zoo kalm en vestberaden den dood tegemoet ging en hy had toch als priester vele politieke gevangenen op de plaats der terechtstelling- in hun laatste oogenblikken bijgestaan Een keer heeft Father Tillman een ter dood veroordeelden Mexicaan met eigen le vensgevaar geholpen by zyn vlucht. Ook op zee heeft Father Tillman eens een avontuur meegemaakt. Toen hy in 1884 op een vi^naster de reis naar Amerika deed, leed hy schipbreuk, en was de eenige, die door een ander schip opgepikt, en zoo doende gered werd. „Nooit, tot op dezen dag, heb ik nog iets van myn medepassagiers of van de bemanning vernomen." De vrienden van den Cosmopolitischen geestelijke bewonderen graag zyn uitgebreide bibliotheek; zyn huis is een museum, waarin zich prachtige curiositeiten uit alle landen der wereld bevinden, die hy van zyn reizen heeft meegebracht. De groote wereldreiziger is nu een eenvoudig dorpspastoor geworden: maar zyn uitgebreide talenkennis komt hem goed van pas. want hy werkt onder men schen van alle nationaliteit. Hy spreekt en hoort biecht in het Hollandsch, Fransch, Duitsch, Engelsch, Poolsch, Italiaansch en Spaansch. 1) Odysseus, die na den oorlog van Troje, volgens het heldendicht van Homerus, lange reizen heeft gemaakt voor hy zyn vaderland kon bereiken. In de nabijheid van de Beekbrug te Hillegom vond onze fotograaf dit veld met crocussen In bloei, een beeld van de toekomstige bloemenweelde over enkele weken in de bollenstreek. Terwijl de eigenaar in een winkel sigaren kocht, maakten jongens de remmen van zijn auto los, qej het gevolg, dat het vehikel achteruit in den Gast huissingel te Haarlem reed. Het ophalen van de. auto duurde langer dan het in-het-water-riJden. Voor het Ned. Olympische Comité zullen Olympische postzegels worden uitgegeven van 1%, 2, 3, 5, 7 De Bond Heemschut heeft bij den gemeenteraad van Hillegom stappen gedaan 10, 15 en 30 cent (verkocht voor ZyQ, 3, 4, 6, 10, 12, 17 en 33 cent). Zooals men weet heeft het Eerste om de Beekbrng aldaar voor slooping te bewaren. De brug dateert van Kamerlid H. Polak tot den Minister van Waterstaat vragen gericht over den verkeerden naam op ongeveer 1700 en is een van de weinige, van dezen bouw in ons land, deze zegels. Een Olympiade is een tijdvak van 4 jaar, maar wat in Amsterdam dezen zomer te gebeuren staat,» zijn de Olympische Spelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5