Buitenlandsch Nieuws, Goudregen FEUILLETON. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN SOCIAAL LEVEN De tewerkstelling van Amsterdamse he werklaozen te Wilnis LANDBOUW EN VISSCHERIJ Belastingaanslagen van eigen- geërfde landbouwers MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN DUITSCHLAND EN HET PLAN VAN EEN WEST-EUROPEESCH ECONOM. BLOK Duitsehland wüst een front tegen Amerika of Sowjet-Rusland v. d. hand De „Deutsche diplomatische Korrespon- denz" brengt een verklaring, die zich bezig houdt met het idee van een West-Euro- peesch economisch blok en zegt: De schik king der economische belangen is een pro bleem. naar welks oplossing niet alleen de economische wereld-conferentie streeft, maar ook elk land op zich zelf. Vooral in de betrekkingen tusschen Duitschland, Enge land en Frankrijk zijn er al een reeks zulke pogingen waar te nemen. Op het gebied van ruw ijzer, staal, kolen, chemie, overal is het reeds gelust, tusschen de betrokken indus trieën een overeenkomst te sluiten. Maar deze economische verbindingen der West- Europeesche mogendheden mogen niet zoo worden opgevat, dat het hier zou gaan om een West-Europeesch economisch blok, dat zich aan den eenen kant tegen Amerika, aan den anderen kant tegen Rusland zou wenden. In de eerste plaats hebben deze be trekkingen zich tot nu toe .volstrekt niet tot zulk een sterk verbond ontwikkeld en er zijn ook nog geenerlei stappen gedaan, om een blok met zulke vergaande tendenzen op te richten. Duitschland zou zich ook nooit in zoo'n richting binden. Het streven van Duitsch land was en blijft er op gericht zijn betrek kingen tot alle andere staten in goede ver standhouding te regelen. Het Duitseh- Fransch handelsverdrag kan hiervoor als bewijs gelden. Duitschland wil en moet ook met alle mogendheden in de beste verstand houding leven. Er kan voor Duitschland noch van een blok tegen Rusland, noch van een blok tegen Amerika sprake zijn. Alleen al de geographische ligging van Duitschland zou dit niet veroorloven. Duitschland is een doorgangsiand en kan zieh dus niet naar de een of andere zijde vastleggen. Hierbij komt nog, dat ook da kapitaals-kwestie een een zijdige verbintenis verbiedt. En ten slotte zou zulk een plan in tegenstelling zijn met de heele politieke houding van Duitschland. Nooit kan Duitschland er naar streven, om met den een of anderen staat een verbin tenis aar. te gaan tegen een derden. Dat is de grond-tendenz der politieke verdragen van Duitschland en dat is ook de grond- tendenz van, de Duitsche economische over eenkomsten. Evenals Duitschland het van de hand wijst, om een politiek verbond-systeem over te dragen op economisch gebied wat de zelfde noodlottige gevolgen moest hebben als dergelijke politieke overeenkomsten is voor Duitschland een goede verstandhou ding in economie en politiek de maatstaf voor alles. Juist op het gebied der politiek verwacht Duitschland van een goede ver standhouding de oplossing van alle proble men,, die nog in den weg staan voor een algemeene toenadering en die ook de eco nomische betrekkingen der mogendheden onderling schade berokkenen. DE PAUS EN HET FASCISME Een scherpe rede van Z. H. Pius XI De Osservatore Romano publiceert een allocutie van Z. H. den Paus, waarin hij, zonder namen te noemen, maar met een vrij duidelijke toespeling op de jongste vergade ring van het z.g. katholieke centrum te Ro me, er over klaagt, dat deze katholieken, die zich ostentatief en in het bizonder katholie- )$en noemen, het niet noodzakelijk hebben geaent tot den heiligen vader te komen, ter- Wijl zij wel naar het Kapitool zijn gegaan. De paus gispt dan in enkele woorden de wijze, waarop de nationaal-katholieken op het Kapitool over de Romeinsche kwestie hebben gesproken en gaat nader in op an dere redevoeringen, die zij over de verhouding van kerk en staat op het Kapitool hebben gehouden; j De paus verklaarde vervolgens, dat hij de goede zijde van het huidige regiem herhaal- dtelijk had erkend en dat deze woorden over al waren gepubliceerd. Men trachtte de por- tée er van echter te wijzigen door ze uit hun verband te rukken. De paus ging voort; Wij weten echter ook, evenals de bisschoppén, die van alle zijden tot ons hun toevlucht nemen, hoeveel be treurenswaardige misstanden er nog steeds bestaan. Wij weten ook, evenals vele chris telijke ouders, in welken toestand zich de christelijke jeugdopvoeding bevindt, waartoe alleen de kerk bevoegd is, ook wat de midde len betreit. Z. H. klaagde er over, dat er een plan be staat om de geheele jeugdopvoeding dooi: den staat in beslag te doen nemen, niet al leen de lichamelijke, maar elke opvoeding, en dit geschiedt in weerwil van de verzeke ring, welke men den paus heeft gegeven. Eveneens bemoeit men zich met de leiding van katholieke vereenigingen en congrega ties, weike onder de rechtstreeksche leiding der bisscnoppen staan, en dit geschiedde nu eens naar aanleiding van veronderstellingen, dan weer onder voorwendsels. De nationaal-katholieken op het Kapitool hadden uit het zwijgen van den Paus ver keerde conclusies getrokken, want zij hadden er niet aan gedacht, dat het vaak beter is te zwijgen, niet omdat men niets te zeggen heeft, maar om den toestand niet te ver ergeren. Gemeld wordt, dat de publicatie der rede van den paus, waarin hij zich.scherp tegen het fascisme keert, door Mussolini in geheel Italië is verboden. TIEN NOORSCHE SCHEPEN VERGAAN Omtrent het vergaan van tien Noorsche schepen tijdens een storm aan den ingang der Witte Zee bij Kaap Kanin wordt nader gemeld: 45 opvarenden werden door andere schepen gered. Er zijn schepen met levens middelen en kleeren naar de plaats van de ramp gezonden. Uit Moskou wordt nader gemeld, dat bij het vergaan van de tien Noorsche visschers- vaartuigen in de Witte Zee zeventig opva renden om het leven zijn gekomen. DE BRITSCHE CONCESSIE TE TSJINKIANG Een draadloos bericht meldt dat volgens te Sjanghai uit Tsjinkiang (aan den Jang- tse beneden Nanking) ontvangen berichten een aantal Chineesche soldaten hulzen In de Britsche concessie hebben bezet. De Britten hebben geprotesteerd. EXECUTIE VAN COMMUNISTEN Uit Hankau wordt bericht: De militairen gaan voort op groote schaal menschen, die vermoed worden com munisten te zijn, te executeeren. Tusschen 15 en 21 Maart zijn er aldus 56 ter dood ge bracht. Een dergelijke staat van zaken heerscht te Tsjangsa. Intusschen duurt het terrorisme der „roo- den" in Z. Hoenan voort. Een burger van Leijang werd gedwongen zijn vader, zijn vrouw en zijn zoon te dooden en daarop met het grauw bij hun verminkte lijken te dan sen. Het teiegraafagentschap der sovjet-unie verneemt van goedingelichte zijde dat de sovjet-regeering inzake het voorstel van Ja pan dat de sovjet-unie zou toetreden tot de overeenkomst van Peking van 1919 nopens het verbod van wapeninvoer in China ver klaard heeft, dat de wapeninvoer in China uitsluitend tot de bevoegdheid der Chinee sche regeering behoort. Daarom wenscht de sovjet-unie zich niet aan te sluiten bij de overeenkomst van Peking. De sovjetregeering bevestigt nogmaals, dat zij nimmer wapens in China heeft ingevoerd en ook niet voornemens is dit te doen. DE BRITSCHE VOORSTELLEN De Japansche bladen keuren algemeen de Britsche voorstellen tot vermindering van de tonnenmaat der pantserschepen en het kali ber der kanonnen goed, hoewel zij moeilijk heden voorzien op den weg naar een even tueel accoord, daar de voorstellen de spe ciale positie van Groot-Brlttanië begunsti gen. Britten, de republikeinsche leider van de Amerikaansche vlootcommlssie uit het Re presentantenhuis, publiceert een verklaring waarin gezegd wordt, dat de Britsche voor stellen slechts een gebaar zijn om indruk te maken op de Amerikaansche pacifisten, een gebaar, dat Japan begunstigt ten koste der V. S. DE NANKING-REGEERÏNG DOOR GROOT-BRITTANNIE ERKEND? TOKIO, 27 Maart. (V.D.) Naar de Japan sche bladen uit Shanghai melden, is de Nan- king-regeering door Groot-Britannië er kend. DE NIEUWE HOOGE COMMISSARIS VAN DE INTERGEALLIEERDE RIJNLANDCOMMISSIE LONDEN, 27 Maart. De Koning heeft zijn goedkeuring gehecht aan de benoeming van Mr. Seeds tot Hooge Commissar's van de Intergeallieerde Rijnland-commissie te Co- blenz. Seeds was vroeger buitgewoon gevolmach tigd gezant te Durazzo. ERNSTIGE'AARDBEVING IN ITALIË Tot dusver 12 dooden en 40 gewonden BERLIJN, 27 Maart. (V.D.) Naar de bladen uit Milaan melden, heeft een ernstige aardbeving in de province Udine plaats ge had. Vooral de plaatsen Caneva en Tolmezzo zijn emst;g geteisterd; hedenmiddag werden reeds 12 dooden en 40 gewonden geteld. Ook van den kant van de Oostenrijksche grens komen berichten betreffende ernstige aardschokken. Daar in het telegraaf en telefoonverkeer ernstige storingen zijn opgetreden, vreest men, dat de ramp nog grooter afmetingen zal krijgen. TRIEST, 28 Maart. (V.D.) Het centrum van de aardbeving, welke gisteren in Italië heeft gewoed, bevindt zich in het noorden van de provincie Udine. In tegenstelling met de eerste berichten zijn slechts vijf personen om het leven ge komen, terwijl 7 personen werden gewond. De bevolking kampeert in de openlucht. Hulptreinen met reddingsbrigades zijn naar de plaats van de ramp vertrokken. HET POOLSCHE PARLEMENT BIJEEN De nieuwe Sejm is gisterenmiddag door den plaatsvervanger van den afgewezen staatspresident, den min'sterpresident maar schalk Pllsoedski, geopend. Bij het verschijnen van den maarschalk klonken van de banken der communisten radicalen, Oekrajiners en der Poolsche boe renpartij kreten als: Weg met het Poolsche fascisme. De politie zette de ordeverstoorders de zaal uit. Pilsoedski las daarop een manifest van den staatspresident aan de nieuwe Sejm voor, waarin de wensch wordt uitgesproken. dat het werk der afgevaardigden zegen en vruchten moge afwerpen. Na afloop der beëediging vroeg de leider der radicale boerenpartij het woord. Daar dit hem niet werd verleend, ontstond een groot lawaai, zoodat de zitting na een uur moest worden afgebroken. Tot senaatsmaarschalk werd het lid van het regeeringsblok senator Szymonski ge kozen. EEN ROEMEENSCHE LEENING IN AMERIKA PARIJS, 27 Maart. (V.D.) Naar uit finan- cieele kringen te Parijs verlu'dt, is het dank zij de bemiddeling van de Banque de France gelukt, een leening van 50 millioen dollar ten behoeve van Roemenië in Amerika te ver krijgen. Deze leening, welke indertijd reed: door de Koning'n van Roemenië tijdens haa: bezoek aan Amerika werd voorbereid, moet dienen voor de stabilisatie van de Lei en voor de noodzakelijke uitbreiding van de spoorwegen. Deze leening wordt gegaran deerd door de Banque de France. DE ARRESTATIES IN HET DONETZBEKKEN KOWNO, 27 Maart. (V.D.) Naar uit Mos kou wordt gemeld, zal Koster, de voornaam ste beschuld'gde inzake de beweerde sabotage in het Donetzbekken hedenavond naar Mos kou worden overgebracht. De regeering van de Oekraïne heeft aan den Duitschen consul-generaal te Charkow mededeelingen gedaan, dat deze voorshands nog niet in aanraking kan worden gebracht met de gearresteerden, daar hieromtrent neg geen instructies uit Moskou zijn ontvangen Het is ook twijfelachtig of dit nog zal plaats hebben, daar de Russen op dit punt waarschijnlijk niet zullen toegeven. De moord op Truhème In de moordzaak Mestorino is geheel on verwachts een nieuwe wending gekomen door een verklaring, welke zou wijzen op andere motieven dan zuiver materieele. Men weet dat geheel Parijs gedurende enkele dagen heeft meegeleefd met den moord op den jongen diamantmakelaar Truphème, die door een zijner zakenrelatie': Mestorino, op dipns kantoor werd vermoord. De moordenaar nam het lijk mee in zijn auto, wierp het in een greppel ergens in het bosch en verbrandde het. Naar het heet te omdat hij Truphème 35.000 francs schul dig was en die niet kon betalen. Een treffende bijzonderheid was dat het 17-jarige schoonzusje van Mestorino, Su- zanna Charnaux, die bij haar zwager op kantoor was, had gezien wat er was voorge val en, maar had gezwegen om haar zwager niet te verraden. Doch de verhouding dezer beide jonge menschen deed het vermoeden rijzen dat zij elkaar wellicht lief haden, en de zaak verkreeg daardoor eensklaps een geheel ander karakter. Zij zou echter nogmaals van karakter ver anderen toen Suzanna Charnaux door den rechter van instructie In streng verhoor werd genomen Zij verzekerde n.l. dat een „zuivere vriendschap"' haar en haar zwager bond. Mestorino was heel goed voor haar, toonde een vaderlijke zorg, gelijk hij trou wens voor de geheele familie zijner vrouw deed. Verder bestond er niets tusschen hen. aldus het meisje, dat echter eens klaps losliet dat Truphème, de vermoorde, haar sedert maanden achtervolgde, zelfs voorstellen had gedaan. Een nieuw aspect opende zich. Zou Mes torino uit jalouzie Truphème uit den weg hebben willen ruimen om zyn schoonzusje voor zich te behouden? Of was het geheele verhaal van het meisje bestemd om haar zwager iets te suggeeren, dat misschien als verzachtende omstandigheid gelden kon? Mestorino bevestigde weliswaar de ver klaringen van Suzanna Charnaux wat de houding van Truphème Jegens haar betrof, maar toen de rechter van instructie hem vroeg of zijn gevoelens voor zijn schoonzus ter invloed op zijn daad hadden gehad, ant woordde hij: Neen. Volgens zijn eigen ge tuigenis dus was diefstal het uitsluitend mo tief tot de daad. Toren ingestort De toren Charlemagne, te Tours, een der laatste overblijfselen van de oude basiliek St. Martin is ingestort. De puinhoopen versper ren twee straten. Twee huizen zijn ernstig beschadigd, maar er zijn geen menschen- levens te betreuren, daar men de ineenstor ting had voorzien en alle voorzorgsmaatre gelen had genomen. Dak dief gearresteerd. Een paar weken hebben de nachtelijke toeren van een geheimzinnigen dief, een geheele wijk in Weenen in onrust gehouden door bij duisternis over de daken te wan delen en via dakvenstertjes de huizen bin nen te dringen, waar hij zich dan tevreden stelde met betrekkelijk weinig buit het geheel als 't ware onder de oogen van de politie, die met versterkte posten langen tijd tevergeefs trachtte den man te van gen. Eindelijk Is dit intusschen gelukt, maar toen weigerde de man dagen lang Iets te zeggen over zijn zonderling optreden. Thans echter heeft hil gesproken en in een lang relaas een trouw verslag gegeven van zijn falts et gestes. Hronek, zoo heet de nog jeugdige zonder ling, verzekerde o.a. dat reeds een kleine hoeveelheid sterke drank hem in woede doet ontbranden over zijn lot, zooveel er ger dan van vele anderen: een onweer staanbare drang komt dan In hem op om lieden, die het beter hebben dan hij, te be- nadeelen. Zoo is hij op het denkbeeld geko men de gezeten burgerij in angst en beven te brengen en tevens de politie (hier kijkt de politiek om den hoek: men denke aan den strijd in de Oostenrijksche hoofdstad om de politie!) eens duchtig in de maling te nemen en belachelijk te maken. Op zijn nachtelijk huisbezoek heeft hij allerlei dwaasheden uitgehaald. Zoo klom hij in een huis door het dakvenster naar binnen, maakte op zolder een helsch la waai, waardoor den bewoners een dood schrik op het lijf werd gejaagd, waarna hij weer rustig zijn wandeling door de dakgoten voortzette, zich zelf bijlichtende met gesto len kaarsen. Een anderen nacht weer kwam hij op een zolder, waar de wasch hing te drogen: hij ontkleedde zich, trok een schoon hemd en schcone sokken aan en wandelde verder. Ook behoorde het tot zijn genoegens slapende bewoners plotseling met een fel licht uit zijn zaklantaarn te beschijnen, om daarna snel te verdwijnen. Op een avond was hij bijna in de klem go- raakt; er was alarm geslagen en op straat stonden honderden menschen naar het „spook" op de daken te speuren. Snel wist hij langs een dakgoot naar beneden te ko men en door een paar tuinen zich uit de voeten te maken, om zich daarna rustig on der de nisuwsgierige menigte te mengen en mede te zoeken naar den geheimzinnige „hij", daar boven Het meet zijn gebleken, dat Hronek com munistisch gezind is, al is hij het niet eens met de houding van de Oostenrijksche communistische leiding. De man heeft verklaard, de politie te hebben willen voor den gek houden en haar onbekwaamheid aantoopen: zijn actie zou dan dus geheel en al een politieke actie zijn gewesst tegsn cien chef van de Weensche politie Schober. Rij de behandeling van zijn proces zullen wellicht nog wel meer bijzonderheden be kend worden betreffende de motieven van dezen zonderling. Ernstige overstroomingen De „Messagero" maakt melding van groote overstroomingen in geheel Venetië, uit Vi- cenza wordt gemeld, dat een geheele reeks gemeenten in de provincis door hoog water worden geteisterd, hetwelk in het bijzonder in San Petro en San Sebastiano groote schade aanrichtte. Uit Venetië wordt gemeld, dat in de om geving van Mestre de kanalen buiten hun oevers zijn getreden en dat o.a. de villa van Volpi, den minister van financiën, tot aan de benedenverdieping onder watsr staat. De electrische tram naar Treviso heeft haar dienst gestaakt. Ook uit Fadua worden overstroomingen gemeld. Brandkasendieven aan het werk Brandkastendieven hebben aan het eind der vorige week hun slag geslagen in het kantoor der firma T. en A. Hirschfield, diamantzetters, in KirbysSreet in de Lon- densche diamantwijk Hatton Garden en er voor een waarde van 7000 pond sterling aan juweelen, ringen, horloges enz. gestolen. Een groote brandkast, die verondersteld werd veilig te zijn voor iedere poging haar met geweld te openen, werd niettemin ge opend, nadat da inbrekers met een zuur- stof-acetyleen steekvlam een gat hadden gebrand rond het slot De laden der brand kast werden er uitgehaald en daarop werd de deur weer dichtgegooid. Daar het metaal nog gloeiend was, was de deur niet meer open te krijgen, zoodat toen de politie Maandagmorgen gewaarschuwd werd, haar pogingen, om de kast te openen, eenige uren in bsslag namen. Ongemerkt hadden de dieven twee zware zuurstof cylinders in het gebouw binnengebracht. De cylinders en de kisten, waarin zij gezeten hadden, waren door hen achtergelaten. Vermoed wordt, dat deze inbraak het werk is van een bende, die onlangs van overzee in Engeland is aangekomen. In den laatsten tijd zijn mededeelingen ge publiceerd betreffende de moeilijkheden, welke zich bij de werkverschaffing te Wilnis had den voorgedaan. Naar wij vernemen was daarom dezer dagen een bijeenkomst be legd van de crisis-commissie, van vertegen woordigers der vakcentralen, verder een commissie van drie personen, afgevaardigd door de arbeiders, terwijl ten slotte nog aan wezig waren vertegenwoordigers van de Heide-Maatschappü, die het werk in uit voering hebben De commissie van drie uit de arbeiders te Wilnis, vertegenwoordigers der diverse scha keeringen der tewerkgestelden, bracht behoudens enkele bijkomstige kleinigheden vier punten ter tafel, welke wij hieronder weergeven. 1. De lange dagtaak. Ter toelichting hierbij diene, dat bij een 48-urige werkweek 8 'A uur per dag moet worden gewerkt (op Zaterdag halve dagen); doch hierbij komt per dag drie uren reis- en loop-verlet. 2. Het ontbreken van laarzen voor die genen, die in het water moeten werken. 3. De willekeurige vaststelling der tarie ven. Ten slotte wordt als vierde punt nog ge- eischt de doorbetaling op dq feestdagen. Omtrent het eerste punt zijn verschillen de mogelijkheden overwogen. De commissie kwam met het voorstel het loopverlet een half uur heen en een half uur terug te beschouwen als arbeidstijd. Het is evenwel een regeeringseïsch, dat 48 uur per week moet worden gewerkt en de crisis-commissie verklaarde zich niet bevoegd op dit punt toezegging te doen. Het denkbeeld om den schafttijd te verkorten, werd door de ver tegenwoordigers der vakcentralen ontraden. De crisis-commissie gaf evenwel de toezeg ging, middelen in overweging te nemen, om alsnog aan de bezwaren der arbeiders tege moet te komen. Aangaande het tweede punt, de verstrek king der waterlaarzen, werd overeenstem ming verkregen. Waterlaarzen zullen wor den ter beschikking gesteld, welke het eigen dom van het werk zullen blijven. Betreffende het derde punt, de vaststel ling der tarieven, verklaarde de vertegen woordiger der Heide-Maatsehappij, dat men zich heeft gehouden aan ds tarieven, welke indertijd ook hebben gegolden voor de Utrechtenaren. Omtrent het vierde punt, de doorbetaling tijdens de feestdagen, werd eveneens over eenstemming verkregen. De arbeiders krij gen nl. iederen feestdag 100 pet. van het grondloon, d.w.z. 42 ct. per uur, dus maal 42 cent uitbetaald. Ten slotte werd nog overeengekomen, dat legertenten zullen worden opgeslagen, opdat de arbeiders tijdens de regenbuien kunnen schuilen. e.nsia's f 1.502.20, klein fo.500.80, Clivia's fi.20— itgo. Cineraria's f 0.450.70, Ccleus f 0.40—0.55, Trades cantia's 0.25—0.30, Fimula's f 0.22—0.4-, Adianthum- f o. 12—0.14, Plijumcsa's f 0.090.12, Varens f 0.09—0.1 s alles per stuk. BROEK OP LANGENDIJK, 26 Maart. (Langedijkex Groentenveiling). Gele kool ie soort f 12.30—13.20, witrr kool (Deensche) f 6—7,60 per 100 Kg. Aanvoer: 5100 Kge gele en 48.000 Kg. witte kool. ELST, (Set.) 26 Maart. Bloemen. (Veiling V.V.Q.B.) Primula's 1229, Paul Grampel 1419, Cinerarias 16— 26, Callag ie soort 4749, 2e soort 3339 ct. per stuk, VISSCHERIJ. ENKHUIZEN, 26 Maart. Heden kwamen hier 102 vaartuigen binnen met 10200 tal reepharing per vaartuig Totaal fcoeo tal of 1.200.000 stuks. Prijs f o.83c.81 per tah Fuikharing, 110 tal van 2 vaartuigen, gold f0.85o.83. 20 Op de vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Rutten, luidende: Is het der regeering bekend; dat de vermogensschattingen van grond eigenaren aanzienlijke verhoogingen aanwij zen, in meerdere gevallen van 500 tot 1000 per H,A clat als motief gelden de hooge prijzen, die bij verkoopingen van cultuurgrond zijn be dongen? dat de zoogenaamde verkoopwaarde ver uit gaat boven de cultuurwaarde, vooral ten gevolge van het streven tot solide geldbe legging, de vraag naar bouwterrein, ten ge volge van het zeer geringe aanbod en an dere bijkomstige omstandigheden? dat vooral voor de kleinere, eigengeërfde landbouwers een verzwarende belastingdruk het gevolg is, terwijl eensdeels de malaise in den landbouw het omgekeerde zou wetti gen, anderdeels voor hen by verkoop de volle verkoopwaarde niet gelden kan, omdat zij met den verkoop hunner gronden te gelijk zouden verliezen hun werkgelegenheid en een deel van hun bedrijfskaptitaal? Is de regeering van oordeel, dat met deze omstandigheden by de aanslagen der eigen- geërfde landbouwers wel bijzonder rekening dient te worden gehouden? heeft de minister van financiën geant woord 1. Het is den ondergeteekende niet bekend, dat de vermogensschattingen van grondeige naren aanzienlijke verhoogingen in ver schillende gevallen van 500 tot 1000 per HA. aanwyzen. Hü acht het intusschen mogelijk, dat in bepaalde gevallen de om standigheid, dat by verkoopingen van cul tuurgrond hooge prijzen zijn bedongen, als een motief voor een hoogere schatting heeft gegolden. Immers moeten, ingevolge art. 7 letter A, der wet op de vermogensbelasting en artikel 8, le. letter A, der wet van 18 Augustus 1916 (Staatsblad no. 411) tot hef fing van buitengewone belastingen, ter ge- deelteiyke bestriding der kosten van den oorlogstoestand (Verdedigingsbelasting I), onroerende zaken' worden geschat naar de verkoopwaarde. Naar de leer van den Hoogen Raad der Nederlanden moet onder „verkoopwaarde" worden verstaan: „de prijs, die voor het vast goed te bedingen valt by tekoopstelling in het openbaar, derhalve waar leder gegadigde tot mededinging in staat is, tcrwül de be stemming, welke deze aan de docr hem te verwezen zaak zich voorstelt te geven, voor het door hem. te besteden bedrag beslissend zal zijn, welke bestemming echter geenszins wordt beperkt door, of is gebonden aan die, welke door de eigenaars op het oogenblik van den verkoop aan de zaak is verbonden". Ondergeteekende moge ten deze verwijzen naar arresten van den Hoogen Raad van 29 Juni 1918, 27 November 1918 en 28 December 1921. (Beslissingen in Belastingzaken nos. 2918, 2103 en 2895.) Naar de leer van den Hoogen Raad is het derhalve voor de bepaling van de „verkoop waarde" zonder belang, welke bestemming door den eigenaar op het oogenblik van den verkoop aan ds zaak is verbonden. Voor cultuurgronden moet dan ook niet de cultuurwaarde, doch de verkoopwaarde, in bovenvermelden zin opgevat/worden geschat. De msening, dat voor kleinere, eigengeërf de landbouwers niet de volle verkoopwaarde zou mogen worden in aanmerking genomen, komt voor in stryd te zyn met de hierboven vermelde leer van den Hooge» Raad omtrent het begrip „verkoopwaarde". 2. Vraag 2 wordt op grond van hetgeen ten aanzien van vraag 1 is opgemerkt ontkennend beantwoord. GRONINGEN, 27 Maart. Granen. De laagste en hoog ste prijzen waren als volgt: 27 Maart Zcmertarwef Rootje tarwe...11.5012.50 Witte tarwe,.,....... 11.5012.70 Inl. rogge11.50ir.75 Wintergerst„12.50—13.25 Zwanenb. gerst. Zcmergerst.12.25i?.io Witte haver12.50—13.50 Zwarte haver12.00—13,00 Gele haver BI. peulvruchten...... Gr. erwten............ 15.0023.50 Schokkers....,...,.., p2ardeboonen. Wierboonen. Waalsche boonen Maart 11,5012.75 11.5012.90 II.5O— I I2.5O—I3.25 12.25—; *00 12.30—13.30 12.0013-00 I5.002Q.50 I3.0016.OO 25.00—3-^.25 Karwijzaad25.00—37.50 Koolzaad...17.0023.50 17.00^23.00 Geel mosterdzaad...... 12.0023.00 n.oo21.50 Kanariezaad11.50—13.25 11,5013.50 Lijnzaad blauwbloei.14.0021.00 14.00—21.00 Lijnzaad witblcci14.0040.00 14.0040.00 Blauw maanzaad25.0033.50 25.0034.50 De korting en bijbetaling bedragen thans voor tarwe na- tuurgewicht 7 ct., rogge boekweit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. AMSTERDAM, 27 Maart. Noteering van het Veflinga gebouw De Jong Koene). Appelen. Goudreinetten extr f 3652, idem I f 2028, bellefleurs extra f 1830, idem I f 12—14, present van Engeland extra f 42—52, idem I f 2028, zcete appelen f 1421* Wmterjannen f 1422, Grcentcn. Bloemkool f4452, spmarie f 26—38, Hol- landsch witlof f 2024, Belgisch witlof f 2832 alles per 100 Kg.; rabarber f 12—18, prei 128—34, selderie f26— 32, peterselie f 36—56. rarpstelen f610 per 100 bos; sla extra f 1215» idem 1 ft7. andijvie f1416 per joo krop; spruiten f 5.50—10 per zak. Komkommers f22—28 per 100 stuks. Bloemen: Rozen. Hadley f 1822, golden ophelia f 10 —ia, cphelia f 12—14, Sunburst f 10—12, Verschure f —12, Seringen Marie Legrey f3745, idem II f 22—30, Spath f 18ao, Lavaniëns f20a8. Diversen. Sneeuw ballen f1518 per 100 tak; Am. Anjers f79, Leli'etis f a3, Hollandsche Anemonen f 2032, per besje. Tul pen. Copland f a.50—3.50, Barigon f2.503«5JL Murillo Ï34» theeroos f44.50, Grisdelin f2.202.5m Sanders f2.50prillant f 1.802.20, La Reine f22.50, Nar-j cissen f 1.5c2.^0 per 100 stuks, Lathyrus in div. kleuren I f 0.7c—1 per besje, Snijgroen f 3.50—8.50 per 100 ranken. J Planten, Kentia's touffès 2.103.50 idem enkele f 1.20 —1.80, azalea's groot f 2.204.20, klein f 11.50, Her- I AMSTERDAM, 27 Maart. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zezuwsche bonten f 77.50, id. blauwen f 66.50, id. bl. eigenheimers f 5.505.75, id. industrie f 4.404.50 per hl. id. juin f 910 per 50'kg. Bevelan^ ders (Vlaamsche) f 5.50—5.75» Zeeuwsche eigenheimers f 3.50'4, id. blauwe poters f 3.50—3-75» id. bonte poters f 3.503.75, y polder bra^o s f 6.507, id roodstar f 5.50 5-75» Andijker blauwen f 44-25» id. bonten f 44.25, Hillegommer zandaardappelen f 67 per hl. BODEGRAVEN. 27 Maart. Kaas. Ter markt waren 147 wagens f 4653. Prijzen rijksmerk ie soort f. 550-58, 2e soort C 4853. Handel flauw. GRONINGEN. 27 Maart. Vee. Kalf- en melkkoeien ie soort f 350J70, 23 soort f 283—310, 38 soort f 180210 vroege melkkoeien ie soort f 325375, 2e soort f 200— 00 kalfvaarzen 12 soort f 275300, 2e soort f 170190 stieren ie soort f 0.760.82, 22 soort f 0.700.72 slacht vee ie soort f 0.900.92, 2e soort f 0.760.80 per kg. slachtgewicht melkschapsn f 4050, vette schapen ie soort f 4046, 2e soort f 3238, weidssc.-apen ie soort f 3638, 23 soort f 25—33, weirieiammesen f 1215, vette kalveren f i.at-1.30, qe so vr? f 1.151.20 vetta lammeren f 241—30, loopvarkens f 1720, vette varkens ie soort f 0.54 0.56, 2e soort f 0.500.52 psr kg. biggen f 57. fo.éo i.io oer wssk. Aanvoer 128 vette koeien, 767 kalveren, 894 kalf- en melkvee, 63 stieren, 178 schapen, 953 vette en Londensche varkens, 283 magere varkens en biggen. Het kalf-, me'k- en slachtvee werd bij grooten aanvoer niet vlug, maar tegen vorige week's prijzen verhandeld. Stieren nauwelijks prijshoudend. Vette kalveren lager. Nuchters kalveren prijshoudend. De wolveehandel had bij den kleinen aanvoer een niet vlug, maar prijshoudend ver loop. Voor vette varkens liepen prijzen iets terug. Zouters prijshoudend. Biggen zeer traag. PURMEREND, 27 Maart. Eierveiling. Aanvoer 115.000 kippen- f 57-30» 167.000 eenden- f 55.20. PURMEREND, 27 Maart. Kaas. Aanvoer 31.000 kg. als 22 stapels boerenkaas ,met merk f 50 12 stapels t<e* renkaas met merk f 53- Boter. Aanvoer 1000 kg. f 1.902.15 per kg. Vee. Aanvoer 488 runderen, waaronder 185 vette koeien f 0.751 per kg. melk- en geidekoeïen f 15c350 32 vette kalveren f 1.30—1.50 per kg. 1004 nuchtere kalveren f 8—34, 16 stieren en 17 paarden f 100210 762 schapen eft overhouders f a842 453 vette varkens, slachtvarkens f 0,580.62 en zouters f c.500.54 per kg. 50 magere varkens f 2436 269 biggen f 1218. Handel in runderen, kalveren en schapen matig in vette varkens vlug. Eieren. Kippen- f 56, eenden- f 4*90. TEXEL, 26 Maart. Eierveiling. Aanvcer 66.809 st. kip pen-, bruine f 5.40—6.60, witte f 5.1c—5.ro, middenprijs wit f 5.30, bruin f 5.55 396 eenden- f 4»7c5. NEDERLANDSCHE SCHEPEN t BATAVIER II 27 3 V.m. 9 u. V. Rott. te Gravesend. BRUMS WIJK 26 3 v. Emien te Lissabon EMMAPLEIN 26 3 30.m jl v. Finisterre, Rot.. B. Ayres HAGNO 25/3 v. B. Ayres te Bahia Blanca. KATWIJK 27/3 v. Caen te Lübeck. KELB?RGEN 25/3 Las Palmas gep., Rot?, r. B» Ayres. LIMBUÜG, sleepb. met bok „Simson 3", 26, 3 _uard gep. Rott. n. Cardiff. OCEAAN, De Wint.er, 26/3 v. Liverpool n. Limerick. SASSENHEIM 24/3 v. St. ïohn's te Hampt;n Roads. SCHIE 26/3 Finisterre gep., Rott. n. Algiers. STAD ZALTBOMMEL 25/3 Boucou n. Salta Caballo. SULTAN v, Langkat 26/3 Gibraltar gep., Rott. n. Con- stanza. VALKENBURG 26/3 v. Castro Urdiales, te Bilbto. VLAANDEREN, sleepb. niet lichter „Frisia 27/3 Ct. Catharine's Point gep., Shellhsven n. Liverpool. V/ASSENAAR 26/3 v. Mariel te New York. IISSEL 26/3 v. Oran n. Valencia. ZEELAND, sleepb. met lichter „Neerlanuia", 25/3 v. Hamburg n. Rott. STOOMVAARTLIJNEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND ENGGANO (thuisr.) pass. 26/3 Gravesend n. Londen. KAMBANGAN (uitr.) 37/3 v. Suez. MAPIA (uitr.) 27'3 te Antwerpen. PRINSES JULIANA 27/3 v. Arast. n. Batavia. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ ALKMAAR (uitr.) 36/4 te Callao. ALMELO 24 3 v. An'ca n. uno. BARALT 25/3 v. Cristobal n. Guayaquil. BERENICE 26 3 v. Triest n. Fiume. CLIO 26/3 v. Piraeus te Calamata. HEBE 26/3 v. Gibraltar n. Oran. IRIS 26'3 v. Amst. te Kopenhagen. JUNO 26/3 v. Pirazus te Limni. NERO 26/3 v. Amst. te Gothenburg. ODYSSEUS 27/3 v. Danzig te Amsterdam. ORION 23/3 v. San Domingo City n. Pto. Barrios* PLUTO, Malaga n. Cadix, pass. 25. 3 Gibraltar. PROTEUS, Alicante n. Amst., pass. 26/3 Gibraltar. THESEUS, Vigo n. Amst., pass. 26/3 Oues3ant. HOLLAND—AFRIKA LIJN EEMDIJK 25/3 v. Seattle te Portland (O.) GRIJPSKERK (thuisr.) 26,3 v. Genua n. Marsei'lz (verb. KLIPFONTEIN 26/3 v. Hamburg te Amsterdam. PARANA 27/3 v. Antwerpen n. Rott. RANDFONTEIN 26/3 v» Rott. n» Hamburg. HOLLAND—AMERIKA LIJN. MAASDAM, New Orleans n. Rott., 25/3 v. Coruna. NIEUW AMSTERDAM 27/3 v. New York te Rotterdam NOORDERDIJK, Rott. n/d. Pacifickust 24/3 te Lc Angeles. ROTTERDAM (toeristenvaart) 2713 te Monaco. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. GEMMA (uitr.) 26'3 te Genua. OLDEKERK (uitr.) 26/3 v. Penang. OOSTKERK (thuisr.) 26 3 v. Genua. HOLLAND-B RITS CH-INDIE LIJN SCHIEKERK 26/3 v. Hamburg fe Antwerpen. JAVA—BENGALEN LIJN PERIM (charter), 26/3 v. Calcutta te Java. JAVA—NEW YORK LIJN KRAKATAU 25/3 v. New York n. Java. ROTTERDAMSCHE LLOYD BONDOWOSO (uitr.) pass. 27/3 Point de Galle. SLAMAT (uitr.) pass. 26/3 Sagres. SOEKABOEMI (thuisr.) 26/3 v. Triëst. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN ALDABI (uitr.) 25/3 te Montevideo. ALGORAB (thuisr.) 26/3 v. Rio Janeiro. STOOMVAART MIJ. OCEAAN GLAUCUS, v. Japan n. Rotterd., pass. 26/3 Perim. HECTOR v. Japan n. Londen en Rotterdam, pass. 27/3 Dungeness. ROMAN VAN EMMA VON BRANDISZELION lf Wel riep 'n inwendige stem hem toe: „Strijd, vecht om uw goed, nog is zij vrij, je krenkt immers niet de rechten van een ander, maar dan verscheen voor hem het beeld van zijn tegenstander in zulke schitterende kleuren, dan zag hij nog eens in den geest hoe Irma's oogen opklaarden, toen zy in die van den prins keek, hoe zy in het gesprek met hem verdiept was en slechts verstrooid naar de woorden van den vriend harer jeugd scheen te luiste ren, en hy zeide met bittere boosheid: Wat ben ik in vergelijking met hem, ik moet de wapens laten zakken. Hy kwam aan den burcht. Van de hoo ge trap yiden twee jongens hem 'tegemoet en riepen luid zijn naam en namen hem juichend mee door de hooggewelfde gang naar de huiskamer der moeder. Hier was het, alsof het rollende rad van den tijd door een tooversprook tot stilstand gedwon gen was. Alles was eerwaardig oud. Men kon gelooven een beeld uit oude tyden te zien, zelfs het spinrad ontbrak niet, waar aan de verbeelding een burchtvrouw deed zitten, die met hare zachte handen de dra den spon en het snorren van het wiel be geleide met haar zang. Walters moeder was in diepen rouw gekleed, wat het matte wit van haar gelaat nog meer deed uitkomen. De weduwenkap met den sluier,dekte deels het lichtgrijzende haar. In den hoogen leunstoel met het gesneden bruin lederen overtrek zat de vader der huisvrouw, wiens hoofd door het grijs van den hoogen ouder dom versierd was. Aller blikken wendden zich by het binnentreden naar den jeugdi gen burchtheer. Lieve moeder, zeide hy, gij hebt toch hoop ik, met den avondmaaltyd niet op my gewacht, gij behoeft dat nooit te doen, als ik niet op den bepaalden tyd ben. Het smaakt ons allen beter, als gy er bij zijt, antwoordde een zachte stem, terwyi de blauwe oogen van de sprekende zich liefdevol tot den zoon richtten. Deze onderdrukte een zucht Ach, waarom had hij niet genoeg aan deze liefde? Hy ging op den grootvader toe, bracht de hand van den ouden man aan zijne lippen en zei, terwijl hij zich diep over hem heen boog met luider stemme: Ik breng nieuws, grootvader, de Gul- denpforten zyn vandaag teruggekeerd. Deze mededeeling verwekte veel vreugde. Walter werd met een menigte vragen be stormd. Hij hield dapper vol in dezen eer sten stryd tegen zyn in opstand zynde hart. Doch toen hy later van zyn kamer uit eenzaam heenstr.arde in den zwygenden nacht uit welks donker in de verte het slot met zijn hel verlichte vensters hem toe wenkte, toen klonk opnieuw door zijne ziel de wilde smartkreet: „Verloren". De eerste tijd bood den jongen edelman rijkeiyk gelegenheid, zich in zelfbeheer- sching te oefenen, daar Prins Alexander zijn verblijf op het slot langer deed du ren, dan men vermoed had. Deze schreef aan zijne moeder: Ik ben nog immer hier, en daar de baron mij gezegd heeft, dat ik mag blijven, zoolang het mij goed dunkt, en ik roy voorloopig hier nog goed vermaak, zoo zie ik geen enkele reden om af te reizen. De dame was daarmee tevreden en vormde zich verwachtingen, omdat haar zoon nu, zoo geheel in stryd met zyn ge woonten, zich zoo bestendig toonde. Bij het levendig verkeer, dat tusschen ds bewoners van het slot en den burcht heerschte, was 't natuurlijk, dat de gast van 't eerste dikwyis den jongen burchtheer aan trof, in ieder geval menlgvuld'ger, dan dezen lief was. Irma, die steeds met zusteriyke liefde Walter had aangehangen en steeds de vertrouwde van al zijn kinderiyke vreugde en cok van zijn klein lijden geweest was, maakte dikwijls een vergelijking tusschen de beide mannen. En deze viel niet altyd ten gunste van den vriend der jeugd uit. De prins scheen tegenwoordig steeds in Zondagsstem ming te zyn en vertoonde zich van zijn be minnelijkste zyde. Zijn wezen had dan iets boeiends voor oud en jong, en zijn gesprek ken hadden iets bijzonder bekooriyks, vooral wanneer hij van zyn reisherinneringen sprak. Alles in hem sprak dan van vuur en leven en er waaide den toehoorders dan een zachte w.'nd van poëzie tegen, een kennis van het schoone en ideale, wat hem bijzonder Irma's deelname verzekerde. Ja prins Alexander huldigde het schoone en in zooverre ook de deugd, dat hij die in anderen wist te bewon deren, terwyi hij zich zelf geenszins ver plicht achtte, zich het offer op te leggen, we'ke zij van hare vrienden vordert. De schoone prins was spoed'g op ieders lippen, slechts niet op die van den heer van den Zwaluwenberg. Walter scheen nooit meer afgetrokken en meer op zich zelf dan In tegenwoordigheid van den vreemden gast, wat Irma bizonder pijniyk aandeed, te meer. daar zyne onverschilligheid ook voor haar daarbij opviel. Was dan alle belangstelling voor zijne speelgenoote verdwenen? Had zijne nieuwe waardigheid als burchtheer d'e geheel medegenomen? In vroegeren tijd, toen de „kleine", zooals Irma algemeen genoemd werd, op den burcht op bezoek kwam, was zy gewend geweest, dat Walter zijn spel verliet om zich geheel aan haar te wijden. Raakte zy met zijn broer in geschil, dan was hij haar beschermer; by de wandeltochtjes door veld en bosch ging hij aan haar zijde en hielp haar bloemen plukken en ze tot een ruiker samenvoegen. Hy zocht voor haar de mooiste bessen, zyn arm droeg haar over beekjes en groeven en zyn hand boog het kreupelhout ter zy, dat haar luchtig zomer kleedje of haar mooi bruin haar bedreigde Nu liet hy aan anderen over haar bezig te houden, zelden mengde hy zich in het vroo- lijke doen der jongeren, maar hield zich bij de oudere leden van het gezelschap. Irma zag de verandering van den gezel harer jeugd met weemoed. Hoe dikwyis had zij in den loop van den tijd, die haar scheidde, bi] deze of gene gebeurtenis gezegd: „Dat moei ik Walter vertellen, als we weer samen zijn", maar nu had hy voor alles, wat zy te be spreken had, slechts een half oor. Op het slot vierde men het naamfeest van den toekomst'gen erfgenaam. Zijn vader en zuster hadden de laatste jaren zooveel zor gen voor hem gehad en zooveel angsten uit gestaan, dat het geluk, hem weder frisch en gezond te zien, aanleiding tot een bizonder vreugdefeest gaf. De dorpsjeugd was daarop genoodigd. Werner kan niet vroeg genoeg leeren in het doen en werken van onze dorpelin gen in te leven, zeide de vryheer. Slot en dorp moeten één zyn, dat geeft een goeden klank. Op een groot grasveld waren lange tafels gedekt, rijk met geurige koeken beladen, en waaraan de vroolijke kinderschaar i' ch tot koffiedrinken nederzette. Toen de maaltyd geëindigd was, werden er allerlei spelen ge daan. De jonge kapelaan, Werners opvoeder, die er slag van had een kind met de kin deren te zijn, was zoo vindingrijk geweest, alle mogelijke spelen voor te bereiden. De burchtbewoners waren natuuriyk ook genoodigd en niet slechts de jonge Zwalu wenburgers deden vroolijk mee, maar ook Irma mengde z'ch in den kring der spelen den. En de jubel wilde geen einde nemen toen de genadige Fraulein zoo waarlijk plot seling in hun midden verscheen om de rol van „blindeman" te spelen. Ook prins Alexander had daarin genoegen, want zij zag er zoo l'eflijk uit, als zij met de natuur lijke bekoorlijkheid harer bewegingen behen- d'g naar de kinderen greep, doch hy vroeg haar later: Hebben uw reukzenuwen zich er niet tegen verzet de pomadelucht in te ademen, welke uit die kinderhoofden op steeg. Neen, was het wel wat booze antwoord, ze schijnen van wat krachtiger sobrt te zyn dan die van zijn doorluchtigheid prins Lan- deros. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6