Bmnenlandsch Nieuws Landbouw en Vissdierij Gemengd Nieuws Kinderen PUROL V STATEN GENERAAL Eerste Kamer Tweede Kamer Het instructievaartuig „Prins Hendrik" Prof. Kohnstamm De nieuwe Gouverneur van Suriname H. M. de Koningin naar „De Ruygenhoek" Veilig verkeer Het werk van de Centrale Commissie voor filmkeuring Een 14-jarige brandstichter Heetgebakerd Het was niet om radio-muziek Van een ladder gevallen Aan de gevolgen overleden Een oud gebruik Hoe de stroopers ontdekt werden HANDEL EN NIJVERHEID De verwerping van het aardewerkwetje BOEK EN BLAD. De wijziging der land- en tuinbomvongevallenwet SOCIAAL LEVEN Uit de Sieenindustrie Het zilveren feest van StRaphael" Bestrijding van mond en klauwzeer Arbeidstijd in drukkerijen Het contract in de lithografie opgezegd Ontsmetten van vlaszaad VERKEER EN POSTERIJEN De begrooting der Posteryen, Telegrafie en Telefonie 1928 Nieuwe spoorweg-slaapwagens In de vergadering der Eerste Kamer werd gisteravond na mededeeling van berichten omtrent afwezigheid van eenige leden, over gegaan tot het trekken der afdeelingen. Nadat de vergadering enkele oogenblikken was geschorst, deelde de voorziter made, dat de afdeelingen hebben benoemd tot voorzit ters de heeren Blomious, Westerdijk, de Vos van Steenwijk, Diepenhorst en Rink, en tot ondervoorzitters de heeren Arntz, Rugge; Wibaut, Haffmans en Embden. Verder deelde de voorzitter mede, dat de Centrale Afdeeling besloten heeft heden ochtend 10 uur een 13-tal wetsontwerpen in de afdeelingen te doen onderzoaken. Het ligt in zijn voornemen, Woensdag 10 April, des middags 2 uur, een openbare ver gadering te houden en daarin een aanvang te maken met de algemeen" beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1928. De vergadering werd vervolgens tot dien datum verdaagd. i In de vergadering der Tweede Kamer werd gisteren na de elders in dit blad vermelde verklaring van mgr. Nolens, de gewijzigde motie-Joekes, inzake de instelling van een commissie tot het uitbrengen van rapport ever de ervaringen verkregen met de be- stuurshervorming in de provincie West-Java, verworpen met 51—32stemmen. Vóór: de vri)z.-dem., soc.-dem. en de Ka tholieken v. Vuuren, v. Rijckevorsel, Moller, Kuiper en J. B. v. Dijek. De heer KORTENHORST CR. K.) vraagt verlof vragen tot de regeering te mogen richten over den ongun-.tigen economischen toestand van Zeeuwsch-Vlaanderen en over de maatregelen, die genomen zijn of geno men kunnen worden, om daarin verbetering te brengen. Over dit verzoek zal heden worden be slist. Vervolgens zijn aan de orde de wetsont werpen tot wijziging van de Ongevallen wet 1921 en tot wijziging van de Land- en Tuinbouw-Ongevallenwet 1922. Besloten wordt geen algemeene beschou wingen te houden. De heer VAN WIJNBERGEN CR. K.) ver dedigt bij art. 1 van de Ongevallenwet een amendement om daaraan toe te voegen een lid, luidende: Met lichamelijk letsel, ge volg van een ongeval, wordt gelijkgesteld lichamelijk letsel in betrekkelijk korten tijd ontstaan, zooals pees-schede-ontsteking, be vriezing, hitteberoerte, zonnesteek, blaar e.d. Mevr. DE VRIES-BRTJINS CS. D. A. P.) stelt op het amendement een sub-amende ment voor, om tusschen hitteberoerte en zonnesteek het woord „warmtebevanging" in te voegen. De MINISTER VAN ARBEID, HANDEL EN NIJVERHEID, de heer SLOTEMAKER DE BRUINE, betoogt dat het amendement de niet-specifieke beroepsziekten als een soort ongevallen beschouwt. Wordt het aangenomen, dan zullen in de Landbouw- ongevallenwet geen beroepsziekten meer genoemd wordin. Daartegen zou spreker geen bezwaar hebben, maar hij kon zich met het amendement toch nog niet ver- eenigen, omdat het verband met de dienst- betrekikng niet expreasis verbis daarin staat. Tegen de omschrijving heeft spreker voorts nog het bezwaar, dat de woorden „en dergelijke" alleen gebruikt kunnen worden als de voorbeelden iets essentieel gelijk soortigs aangeven. Ook vraagt spreker, waar de grens is tusschen ongeval en ziekte. Voor het oogenblik zijn deze dubia oorzaak dat spr. niet met het amendement kan mee gaan. De heer J. B. VAN DIJK (R.K.) ver klaart, dat de commissie van rapporteurs het sub-amendement-De Vries-Bruins over neemt. Het amendement van de commissie van rapporteurs wordt aangenomen bij zitten en opstaan. Art. 1 wordt z.h.s. aangenomen'. De MINISTER antwoordt te zullen af wachten wat uit de Kamer over dit amen dement wordt gezegd, alvorens zijn stand punt te bepalen. De VOORZITTER deelt mee, dat de heer -liemstra heeft verzocht het amendement aan te houden tot Woensdag. Daartoe wordt besloten. De beraadslagingen over artikel la wor den alsnog geopend De heer HIEMSTRA betoogt, dat kan toorbedienden op vakvereenigingsbureaux niet in de ongevallenverzekering zijn opge nomen. Spr. zal geen amendement voor stellen, maar vraagt den Minister hieraan bij algemeenen maatregel van bestuur tege moet te komen. De heer LOERAKKER (R.K.) verheugt er zich over, dat de Minister de onzeker heid voor de arbeiders, die aangenomen werk verrichten, heeft weggenomen. Het ar tikel zal echter in ander opzicht verduide lijking behoeven. De heer BEUMER is minder met het ar tikel ingenomen. De heer BRAAT (PI. B.) vraagt den Mi nister wat moet worden verstaan onder aan genomen werk. De MINISTER zal het verzoek van den heer Hiemstra overwegen. Verder wijst spre ker er op, dat de bewoordingen der wet zijn: wie in aangenomen werk persoonlijk arbeid verricht. Het artikel wordt zb.s. aangenomen. Bij art. XII betoogt de heer J. B. VAN DIJK (R.K dat de le alinea, betreffende het vormen van de reserve van ten hoogste de helft van het premie-inkomen over een boekjaar van het ongevallenfonds, onnoodig is, omdat ei een zeer- groot overschot is. De MINISTER verdedigt de hadhaving der aiinea. De heer VAN DIJK dient een amende ment in. strekkende om de alinea te doen vervallen. De VOORZITTER stelt voor, het amende ment tot Woensdag aan te houden. Aldus wordt besloten. Op art. XXIIIa verdedigt de heer HIEM STRA een amendement, om de mogelijk heid van afkoop van renten voor niet- vreemdelingen te laten vervallen. Dit amendement wordt met 39 tegen 22 stemmen verworpen.. Op art XXV licht mevr. DE VRIES BRUINS een amendement toe op artikel 87b. om in d te laten vervallen het woord „ondergrondschen" en voorts na „blaar" te vermelden de ziekten „nystagmus, wanneer die een gevolg is van mijn arbeid, en caissonziekte". De minister ontraadt dit amendement. Daarna wordt de vergadering tot des avonds 8 uur geschorst. Avondvergadering, In de avondvergadering vroeg de heer KETELAAR (V D.) de regeering te mogen interpelleeren over de schoolkwestie te Oost- marsum. Op dit verzoek zal heden worden beslist. Het regeeringsbelcid ten aanzien van de Kweekscholen. Vervolgens is aan de orde de interpellatie van den heer Albarda omtrent het beleid der regeering ten aanzien van de kweek scholen. De heer ALBARDA (S.D.A.P.) merkt op, dat het aantal leerkrachten en dc kwaliteit daarvan van de grootste beteekenis is. De kwaliteit der leerkrachten bepaalt de hoedanigheid van het enderwijs. Spr. komt in zijn betoog tot de conclusie, dat er geen enkele reden is, om eenige kweekscholen te gaan opheffen. Bovendien heeft men volgens spr. rekening te houden met de groote taak, welke Nederland heeft bij het onderwijs in Indié. Ten slotte stelt spr. de volgende vragen: 1. Is de Minister voornemens over te gaan tot opheffing van een aantal kweekscholen? Zoo ja, van hoeveel en van welke? 2. Is de Minister de overtuiging toegedaan, dat tot opheffing van een aantal kweek scholen kan worclen overgegaan, zonder dat daardoor voor de toekomst een gebrek aan leerkrachten kan ontstaan? 3. Indien het voornemen tot opheffing van eenige kweekscholen uitsluitend op open bare kweekscholen betrekking heeft, op welke gronden berust dan het voornemen? 4. Indien het voornemen tot opheffing van een aantal kweekscholen verband houdt met een verminderden toexoop van kweekelingen tot die instellingen, is de Minister dan niet van oordeel, dat de vermindering van cien toeloop voor een belangrijk deel een gevolg xs van verschilende bezuinigingsmaatrege len bij de kweekscholen en bij het lager on derwijs toegepast en dat de toeloop veer toenemen zal, naar gelang die bezuinigings maatregelen opgeheven worden? 5. Denkt de Minister voort te gaan met de omzetting van vierjarige kweekscholen in drie-jarige, door opheffing van aanvangs- klassen? Zoo ja, is de Minister dan niet van oordeel, dat een zoodanige omzetting alleen daar zonder schade voor het onderwijs mo gelijk is, waar de gelegenheid voor onderwijs te ontvangen aan een H.B.S., een gymna sium, een lyceum of een U.L.O.-school :n voldoende mate aanwezig is en de aanslui ting tusschen deze scholen en de kweek school behoorlijk verzekerd is? In zijn antwoord merkt de MINISTER VAN ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETEN SCHAPPEN, de heer WASZINK, op, dat de toeloop van leerlingen naar de kweekscholen in de laatste jaren aanmerkelijk minder is geworden. Rekening houdende met de vermoedelijke behoefte aan leerkrachten, komt spr. tot de conclusie, dai er in 1930 een tekort van onge veer 300 leerkrachten zal zijn. Op de vragen van den heer Albarda, ant woordt spr. o. m. het volgends: Plannen tot opheffing van een aantal kweekscholen, be staan er bij spr. thans niet. Wanneer over gegaan zou moeten worden tot opheffing van kweekscholen, zou deze opheffen zich moe ten beperken tot Rijkskweekscholen, omdat de Regeering over de bijzonder kweekscholen geen zeggenschap heeft. Spreker zegt verder, dat naar zijn over tuiging de verminderde toeloop zal ophouden, wanneer het overcompleet aan leerkrachten zal zijn verdwenenook zal de Regeering kunnen ovex'wegen om verschillende bezuini gingsmaatregelen weder op te heffen. Ten slotte zegt de Minister, dat een be- hai'tiging van de cursussen alleen mogelijk zal zijn, wanneer er een andere vooroplei ding is. De "xeer ALBARDA repliceert. Spreker dient de volgende motie in: „De Kamer spreekt den wensch uit, dat niet tot verdere opheffing van kweekscholen zal worden overgegaan, alvorens de regeering aan de Kamer de noodige gegevens heeft verstx-ekt en deze daarover haar meening heeft kunnen uitspreken. De heer TILANUS (C. H.) dient de vol gende motie in: „De Kamer, van oordeel, dat in verband met den overvloed aan onderwijzers en onderwijzeressen, vermeerdering van het aantal Rijkskweekscholen, als overbodig kan worden aangemerkt, verzoekt de Regeering het aantal Rijks kweekscholen zooal niet te beperken,dan toch voorshands geen nieuwe Rijkskweek scholen op te richten." De heer MOLLER (R. K.) zegt zich met de moties Albarda en Tilanus niet te kun nen vereenigen. De heer VAN WIJNBERGEN (R. K.) hoopt dat eventueels plannen tot wijziging van de opleiding tijdig aan de Kamer zullen worden kenbaar gemaakt. Met den heer Tilanus dringt spreker er op aan, dat spoedig een wijziging van den algemeenen maatregel van bestuur zal komen in verband met den eisch, dat in 5 jaar 90 leerkrachten door de bijzondere scholen moeten worden afge leverd, willen deze kweekscholen voor subsi die in aanmerking komen. Spr. zou dit aan tal willen verlagen tot 75. De Minister dupliceert, waarna de heer Albarda tripliceert. De Minister verklaart den heer Tilanus, dat hij voorloopig niet voornemens is, ver der te gaan met oprichting van Rijkskweek scholen. De motie-Tilanus is dus voorbarig en spreker verzoekt den heer Tilanus deze motie in te trekken. Hierop trekt de heer Tilanus zijn motie in. Over de motie-Albarda zal heden gestemd worden. Daarna wordt de vergadering tot Woens dagmiddag I uur verdaagd. den en die ook op andere wijze ter kennis der Centrale Commissie komen, zij er de aandacht op gevestigd, dat de meeste films, die thans in de bioscoop-theaters vertoond worden, niet door de Centrale Commissie zijn gekeurd. Zij mogen tot 1 September nog loopen op grond van ds overgangsbepalingen der Bioscoopwet. Er zijn ruim 20.000 over- gangskaarten uitgereikt. Wat na genoemden datum vertoond wordt, moet door de Cen trale Commissie gekeurd zijn Een andere opmerking, ook reeds in het publiek geuit, is, dat door de Centrale Com missie alles maar wordt goedgekeurd. Inder daad is tot nu tos geen enkele fiixn verbo den voor publieke vertconing, als strijdig met de goede zeden of de openbare orde. Er zijn tot heden nog geen films ter keu ring aangeboden, 1ie door de Keuringscom missie zee gevaarlijk zijn geacht, dat zij zelfs niet voor volwassenen mogen vertoond worden. Dit zal zeer zeker steeds tot de hooge uitzonderingen behooren en het zal de Centrale Commissie aangenaam zijn, in- r,x inderdaad zoo cel zing. Uit bovenstaand overzicht blijkt, dat ds propte r - aangebo den films ligt in de neutrale zone van ac tualiteiten en wetenschappelijke opnamen, die voor alle leeftijden toeaatbaar te achten zijn. Van de acht hoofdnummers, die in het overzicht der laatste week vermeld zijn, werden er slechts 2 voor alle leeftijden toe gelaten. Maandagmiddag is het Insti'uctievaartuig „Prins Hendrik", van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaai't, voor de dit jaar te houden oefentochten te Amsterdam, in dienst gesteld. Aan boord hadden zich een aantal be langstellenden verzameld, onder wie wij op merkten het Tweede Kamerlid mej. Frida Katz, den Inspecteur voor het Nijverheids- Onderwijs uit Den Haag, den heer I.I. J. van Aiphen de Veer en de havenmeester van Amsterdam, den heer W. N. van de Pool. De heer G. de Jong, directeur van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, gaf een korte uiteenzetting van het doel van het vaartuig. Hij deelde mede, dat de be reikte resultaten zeer gunstig te noemen zijn en dat er een stijgende vraag bij de Binnenvaart is naar leerlingen van het In structie vaartuig „Prins Hendrik". De „Prins Hendrik" maakte vervolgens 'n korte proeftocht door de Amsterdamsche haven, waarbij bleek, dat eenige verbeterin gen, die in den loop van den winter zijn aangebracht, zeer voldeden. Dinsdagmorgen vertrok het Instructie vaartuig „Prins Hendrik" naar Zwolle, om vandaar met de leerlingen van de Binnen- vaartschool te Zwolle den eersten oefentocht van dit jaar te houden. Omtrent het door prof. Kohnstamm ge vraagde ontslag als hoogleeraar aan de Amsterdamscho Universiteit, wordt gemeld dat prof. Kohnstamm wel zijn ontslag heeft gevraagd als leeraar in de natuurkunde, niet echter als bijzonder hoogleeraar in de paedagogiek van wege het Nut van 't Alge meen. Prof. Kohnstamm, die het voornemen heeft, zich geheel aan wijsgeerlge en paeda- gogische studies te wijden, zal 't laatste pro fessoraat blijven vervullen. Naar de „Ned." verneemt, is dr. A. A. L. Rutgers, de nieuwbenoemde gouverneur van Suriname, voornemens om 11 Mei a.s. met het s.s. „Stuyvesant" uit Amsterdam te vertrekken naar Suriname, vergezeld van zijn echtgenoote en twee kinderen. De beide oudste kinderen blijven in Holland. H. M. de Koningin heeft voor eenige we ken het landhuis „De Ruygenhoek" te Sche- veningen betrokken. Onder dezen titel is door de Provinciale Utrechtsche Verkeei'sinspectie een geschrift je samengesteld, dat door het Provinciaal Bestuur van Uti'echt aan alle aanvragers van nieuwe rijbewijzen ter hand zal worden gesteld. Met de uitreiking zal een dezer da gen een aanvang worden gemaakt. De op laag bedraagt 10.000 exemplaren. Een navolgenswaardig voorbeeld voor an dere provincies. vallen en bezeeren zich vaak, terwijl de kleineren dikwijls last hebben van roode of gesmette huid. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. Van 19 t/m 24 Maart zijn door de Cen trale Commissie gekeurd 56 films, lengte 38,118 M. Gelast werden 6 coupui'es lengte 54 meter. Toegelaten: A (voor alle leeftijden: jour naals, actualiteiten, sport, industrie, mode, reclame, landen en steden, expedities, die ren, planten, sprookjes e.d.) 35 films lengte 15.571 M.; kleine films (1 a 2 asten, moest komisch), 10 films lengte 4454 M.; hoofd nummers (groote speelfilms) 2 films, lengte 4270 M. Toegelaten: B (boven 14 jaar) kleine films 2 films lengte 709 M.; hoofdnummers, 3 films, lengte 5949 M. Toegelaten: C (boven 18 jaar) kleine films, 1 film lengte 610 M.; hoofdnummers, films, lengte 6643 M. Een deer laatste films moet nog aan een herkeuring onder worpen worden Reclame: Gekeurd 370 lithos, niet toege laten 1; 666 foto's niet toegelaten 2. Men verzoekt ons nog te melden: In verband met opmerkingen, die van ver schillende zijden in de pers gemaakt wor- In het veld te Kerkenhovenveen (Drenthe) zijn 20.000 turven verbrand. De 14-jax-ige S. heeft bekend de heide in brand te hebben gestoken. Ongeveer 100 H.A. heide te Anlo is een prooi der vlammen geworden. Terwijl de heer G. W. Kaemlngk, hoofd der bijzondere school te Schuinesloot in de gemeente Ambt-Hardenberg Zondagavond in de school was ter gelegenheid van de verga dering der jongexingsvereeniging aldaar, ver voegde zich, zoo meldt de „Msb.", in de pauze een jongeman bij de school om een anderen jongen te spreken. Het bleek dat de gezochte niet aanwezig was, waarom de onbekende 'n praatje maakte met den heer Kaemmgk, welk praatje overging in een woordenwisse ling, waarbij uitkwam dat hij vermoedelijk zich met minder goede bedoelingen rxj de school bevind. En omdat hij den gezochte niet kon vinden, meende hij zijn woede maar te moeten koelen op het hoofd der school Hij ging de gang in en trapte daar een pa neel uit een der deuren, waarna hij weer naar buiten stapte. De heer Kaemingk pakte den jongeman bij den arm om te zien wie hij was en ging daarna weer naar binnen. Nauwelijks was evenwei de deur gesloten oi er werd met een revolver geschoten. De kogel drong in de deur, gelukkig zonder iemand te raken. De politie te Slagharen was spoedig aan wezig en slaagde er in den dader Zondag nacht te arresteeren. Het bleek te zijn de 21-jarige arbeider K. Z., wonende te Daler- peel. Op hem werd gevonden een revolver nog geladen met twee patronen, die door de politie in beslag is genomen, zoomede een afgeschoten huls. Te Leiden is gisternacht ingebroken in het magazijn van rad o-artikelen van den heer C. J. K., aan de Mare, door uitsnijding van een glasruit. Laden en kasten zijn opengebro ken en een ijzeren geldkistje is meegenomen. Geld was daarin niet aanwezig. De dader is aangehouden; het bleek te zijn de 18- jarige V. Te Leiden is de 60-jarige stucadoor J Logeman in een huis op de Hoogewoerd bij het verrichten van werkzaamheden van een ladder gevallen. Hij kreeg een zware hersen schudding en is in zorgelijken toestand naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Te Alkmaar is in het gasthuis een 8-jarig zoontje van den heer K. uit Zuid Schar- woude, dat van een hooizolder was afgeval len, aan de gevolgen overleden. Het eerste kievitsei voor H. M. de Konin gin is aangeboden door C. N. van Wouw te Voorhout bij Le'den. Gedurende een der nachten van de vorige week had een treffen plaats tusschen een drietal frettecrende stroopers en een houtves ter in het Rimburger bosch, gem. Merkstein. De stroopers schoten h bout portant op den houtvester en deze schoot op de stroo pers, van wie één hunner getroffen werd. De stroopers vluchtten over het riviertje de Worms op Nederlandsch gebied. Door een toeval zijn de drie stroopers be kend gewoi'den. De gewonde strooper S.. wonende te Bleijerheide, had zich n.l. naar het ziekenhuis te Kerkrade begeven om er hagelkorrels uit zijn lichaam te laten verwij deren. De politie is een en ander ter oore gekomen en toen S. het ziekenhuis kon ver laten, is hij door de politie geai-resteerd: eveneens zijn aangehouden de gebr. G. uit Bleijerheide. Het drietal bevindt zich ter pol'tlebu- reele in voorloopig arrest en is heden naar het Huis van Bewaring te Maasti-icht over gebracht. Een motie van de Kamer van Koophandel voor het district Maastricht en Omstreken Naar aanleiding van de ver werping van het Aardewerkwetje door de Tweede Kamer is een vergadering gehouden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het dis trict Maastricht en Omstreken. Daarin is de volgende motie aangenomen: De Kamer van Koophandel en Fabri ken voor het District Maastricht en Omstreken in algemeene vergadering bijeen; kennis genomen hebbende van de bii de behandeling van het wetsontwerp tot tijde lijke verhooging van het invoerrecht op huishoudelijk aardewerk, porceleln en glos- werk en op enkele soorten tegels gehouden debatten en van de daarop gevolgde ver werping van het wetsontwerp met eene meerderheid van 52 tegen 40 stemmen; Overwegende; dat hieruit wederom gebleken ls. dat het industrieel belang van het Zuiden des lands en speciaal van het District onrer Kamer inzake de handelspolitiek, zooals dit belang historisch gegroeid is, niet indentiek is met het handelsbelang van andere dee'en d"s lands, evenmin als zulks he tgeval is in andere economische aangelegenheden, zoo als bijvoorbeeld het Nederland?ch-B dgiwh verdrag, waarbij eveneens het be'ang van Zuid-Limburg heeft moeten wijken vcor het belang van andere landsdee'en zcoi s de 1ste Kamer der Staten-Generaal fulks al thans meende te moeten zien; dat bij deze en andere zeer reëele en niet weg te redeneeren belangenverschillen, wel ke bestaan tusschen onderscheidene dee'en des lands, met recht verwacht had kunnen worden, dat de balans niet steeds naar de zelfde zijde zou doorslaan, te meer, waar het hier voor Maastricht een levensbelang gold en voor de andere deelen des lands een aangelegenheid van ondergeschikt be ang. dat immers de aanvaarding van het on- derhavige noodwetje, zijnde van til del "uk en aard en van zeer beperkte trteckori s, geen principieele wijziging der handelspolitiek zou hebben beteelcend; dat dan ook de beteekenis der verwerping deze is. dat aan een oude tijdelijk noodlij dende industrie de gevraagde steun gewei gerd werd, zonder rekening te houden met de gevolgen voor onze economisch zoo on gunstig gelegen stad; betreurt ten zeerste de gevallen beslis mg, die het belangenverschil tusschen verschil lende landsdeelen onnoodig heeft geaccen tueerd en gaat over tot de orde van den dag. Esperanto Leerboek, door G. H. Eenink, Onderwijzeres te Alme lo, Uitgave Hilarius' Boekhandel C.' de Jong Jr., Almelo. Schrijfster is van de veronderstelling uit gegaan, dat de onderwijzer de meest rnoge- lijke vrijheid gelaten moet worden in de ver klaring der taalregels, vandaar dat zij zich bepaald heeft tot het hoogstnoodzakelijke. Daartegenover staat, dat zij, meer dan to nu toe het geval was in de Esperanto-leer- boeken, een schat van oefeningen geeft. Bo vendien is de indeeling van de lessen van dien aard, dat er nooit een teveel aanleer stof in één hoofdstuk vervat is. De oefenin gen bevatten veel herhalingen zoodat apar te herhalings-oefeningen niet noocl g zijn. Dit is goed gezien, want het moedigt den leerling aan, als hij ziet dat hij vorderingen maakt en het werkt prettiger. Inderdaad, t is een boek, dat zijn weg wel zal vinden. In Esperantokringen zal het zeker een zeer gunstige ontvangst genieten, want dc geheele indeeling van het boek, die aan de methode van Roorda, Engelsch, doet den ken, is geheel verschillend aan die van de tot 'nu toe gebruikte leermiddelen. Het boek van mej. Benink ls frisch, onderhoudend en bovenal, daar kan niet genoeg aandacht aan geschonken worden, is het voorzien van een rijke verscheidenheid aan werkmateriaal. Een adres van het Kon. Ned. Landbouw- comité Het Kon. Ned. Landbouw-Comiti heeft in een adres aan de Tweede Kamer in verband met het aanhangig gemaakte voorstel tot wijziging van de Land- en Tuinbouwonge- vailenwet-1022 allereerst herinnerd aan ar tikel XXIII van het wetsontwerp, dat de invoeging voorstelt van een nieuw Hoofdstuk Xa betreffende beroepsziekten, waarin voor komt artikel 95b, volgens hetwelk als be roepsziekten zullen gelden: a. bevriezing; b. hitteberoerte; c. zonnesteek; d. peesschede ontsteking; e. maaiei'sarm; f. melkerskramp; g. mond- en ldauwzeerachtige infecties; h miltvuur en 1. blaar. Adressant wijst op de moeilijkheid, dat de onderkenning of er inderdaad een bepaalde beroepsziekte aanwezig is of aanwezig ge weest is en of de waargenomen afwijkingen werkelijk aan de bedoelde ziekte moeten worden toegeschreven, vaak hoogst moeilijk, soms zelfs ondoenlijk is. Vooreerst is dit te wijten aan de omstan digheid, dat de beroepsziekte zich van lie verlede ontwikkelt en eene bepaalde gebeur tenis als bij een ongeval ontbreekt. Boven dien doen zich bij daartoe voorbeschikte personen herhaaldelijk allerlei andere soor ten van invloeden buiten het bedrijf om gel den, welke desniettemin verschijnselen kun nen veroorzaken, die zeer dikwijls heel moei lijk te onderscheiden zijn van de gevolgen van een beroepsziekte. Op grond hieiwan acht adressant het ge- wenscht, dat de beroepsziekten, tegen welker risico de verzekering dekking zal moeten bieden, door een juiste benaming en niet door termen van vagen aard zoo scherp mogelijk worden aangeduid en tevens, dat de mogelijkheid wordt geopen, dat in bepaalde gevallen wegens de ziekte indien deze geen doodelijk verloop heeft gehad de uitkeering niet langer zal worden voortgezet dan gedurende een redelijken termijn. Voorts keert adressant zich tegen het voorstel van de Commissie van Rapporteurs, om aan art. 1 der Ongevallenwet-1921 toe te voegen een lid, luidende: „Met lichamelijk letsel, gevolg van een cn- geval, wordt gelijkgesteld lichamelijk letsel, in een betrekkelijk korten tijd ontstaan, zoo als peesschedeontsteking, bevriezing, hitte- broerte, zonnesteek, blaar en derg." Dit amendement, "hoe goed ook bedoeld, acht adr. beslist onaannemelijk. In de eerste plaats wordt daardoor de bepaling van den omvang van het verzekeringsrisico overge laten aan den beroepsrechter. In de tweede plaats zou door overneming van dit voor stel van de Commissie van Rapporteurs een groot gedeelte van de ziekteverzekering met één slag overgebracht worden naar de On gevallenverzekering. Immers de tailooze ge vallen van griep, influenza, bronchitis, long ontsteking, diphtheritis enz. worden bij den huldigen stand der wetenschap toegeschre ven aan infectie, terwijl men van al deze aandoeningen kan betoogen, dat zij lichame lijke letsels zijn, in betrekkelijk korten tijd ontstaan. Hoe zal het verzekeringsorgaan kunnen aantoonen, dat deze letsels in verschillende gevallen niet in verband staan met de dienstbetrekkingen? Immers het valt niet uit te maken, of een arbeider, die aan een dergelijke ziekte lijdt, deze ziekte heeft ge kregen door samenwerken met andere werk lieden, die de besmetting onder de leden hadden of bijv. van of naar het werk lan- de, de besmetting in de tram heeft opge daan (in welke gevallen het vei'band tus schen ziekte en dienstbetrekking aanneme lijk zou zijn)- dan wel haar door samenzijn met anderen in het eigen huis of eldexs heeft opgedaan. (In welke gevallen een ver band tusschen ziekte en dienstbetrekking ze ker niet aanwezig is.) lüke ernstige aantastingen niet mogelijk is de schimmel geheel afdoende te bestrijden. Eigenaardig is het, dat de Botrytis-aan- tasting over het algemeen niet erger is dan vorige jaren. Met nadruk sluiten wij ons dus aan bij den raad van den Flantenziektenkundigen Dienst in het bericht van Februari jJ., om t vlassaad vooral te ontsmetten. Doet men dit niet en heeft msn er zich niet van te voren van overtuigd, dat de gezondheidstoestand in orde was, dan riskeert men dit jaar zeer ze ker een misoogst al is de kiemkracht ook nog zoo bevredigend geweest. Overeenstemming in de prov. Groningen Na drie conferenties is tusschen de Gro- lingsche steenfabrikanten aan het Boter- diep en de fabrieksarbeidersbonden overeen stemming bereikt over de loonen en arbeids voorwaarden voor 1923/29. Voor de ovenploegen zal de 48-urige en voor de andere arbeiders de 50-urige werk week gelden. Het uurloon van 35 ets. in den zomer en 32 M ets. in den winter, is resp. gebracht op 40 en 35 ets. Verder zijn be palingen getroffen voor uitkeering op Chr. feestdagen en bij ziekte, een en ander vast te leggen in een collectieve arbeidsovereen komst. Voor iedere fabriek zullen de tarie ven voor het accoordwerk in overleg met de organisatiebesturen worden geregeld. De voorbereiding der viering van het zil veren feest van „St. Raphael" is, naar de ..Volkskr." meldt, in vollen gang. De afdeeling Den Bosch zet haar beste beentje voor, om alles tot in de puntjes te regelen. Zondag 20 Mei wordt het glanspunt der feestviering. Dan worden een 8 9000 Ra- phaël-menschen in Den Bosch verwacht en zal door Mgr. Diepen, bisschop van Den Bosch, in de kathedraal een H. Mis worden opgedragen. In deze II. Mis wordt het door de vrou wen aangeboden nieuwe vaandel gewijd. Na de H. Mis vindt de traditioneele Pa radedag plaats, welke opgesteld wordt op da Parade. Het bestuur zal waarschijnlijk op 't stad huis ontvangen worden door het gemeente bestuur. De openluchtmeeting vindt plaats in het prachtig gelegen plantsoen, waar het gespro ken woord door Philipsluldsprekers tot in alle hoeken van het terrein zal worden ge bracht. De bondsadviseur, pastoor H. J. M. Don ders, uit Schijndel, heeft een strijdlied ge dicht: „Wij zijn de mannen van St. Rapha el", voor welk gedicht reeds muziek As ge componeerd. r De Gratis verstrekking van hoog-immuunsenim In verband met eenig misverstand, dat schijnt te heerschen ten aanzien van de toe passing van het hoog-immuunserum tegen mond- en klauwzeer, meldt men ons van be voegde zijde, dat de gratis-verstrekking daar van alleen geschiedt, als door de Inspecteurs van den Veeartsenijkundigen dienst verwacht wordt, dat de toepassing daarvan, de overige van Rijkswege voorgeschreven maatregelen, zou kunnen ondersteunen. Met het oog op de geringe vooradige hoe veelheid en de beperkte mogelijkheid tot aanmaak en voorts ook met het oog op ds hooge kosten, zal het serum in den regel slechts toegepast kunnen worden voor die ge vallen, waarvan tijdige aangifte geschiedt en slechts bij die dieren, waarvan met eenigen grond verwacht kan worden, dat zij nog niet besmet zijn. Zijn de dieren besmet, dan kan het serum de ziekte in den regel niet meer voorkomen. Onverwijlde aangifte, als ziekte verschijnselen zich vertoonen, ook al zijn deze twijfelachtig, is derhalve noodzakelijk. Voor particulier gebruik, ook voor export, wordt het serum slechts verstrekt tegen den vastgestelden prijs. Op een verzoek van den Ned. Bond van Boekdrukkerijen, te Amsterdam, de R.K. Ver. van Nederlandsche Drukkerspatroons, te Utrecht, en den Bond van Chr. Drukkers patroons in Nederland te Amsterdam, aan den eenen, en den Alg. Ned. Typografen bond, te Amsterdam, den Ned. R.K. Grafi- schen Bond, te Utrecht, den Ned. Chr. Gra- fischen Bond, te Amsterdam, en den Ned. Grafischen Bond, te Utrecht, aan den ande ren kant, daartoe strekkende, dat in de ondernemingen van werkgevers, aangesloten bij de genoemde patroonsorganisaties, arbeid mag worden verricht In afwijking van het bepaalde bij de artt. 23 en 24 der Arbeids wet 1919 overeenkomstig het dienaangaande in het collectief contract bepaalde; heeft de minister van Arbeid, H. en N. bepaald, dat onder eenige voorwaarden de gevraagde ver gunning van 1 April 1928 tot en met 31 Oc tober 1930 behoudens wijziging of intrek king dezer vergunning tusschentijds, welke te allen tijde kan geschieden zal worder verleend. De samenwerkende bonden in litho-, fotp- en chemigrafie hebben het contract met den Bond van Steendrukkerijen tegen 5 Mei a.s. opgezegd. Zij wenschen een nieuw contract aan te gaan, waarin weer zijn opgenomen de loonen van het illustratie-contract, waar bij de loonpositie voor alle arbeiders op de basis van 1923 wordt hersteld. De arbeiders vragen tevens uitbreiding der vacantie en verlaging van de overwerklimiet. (Het Volk) Dr. L. C. Doyer, mvcologe aan het Rijks- proafstatlon voor Zaadcontrole schrijft: Bij het gezondheidsonderzoek dor vrij tal rijke monsters vlaszaad die dit seizoen aan 't Rijksproefstation voor Zaadcontrole werden ingezonden, blijkt steeds meer, dat de quali- teit dit jaar veel te wenschen overlaat. On der de monsters waren er eenige met een la ge kiemkracht: deze worden hier echter bui ten beschouwing gelaten, daar zij bezwaar lijk voor uitzaai zullen kunnen dienen. Onder de vele mobsters echter met bevre digende kiemkracht, was een gedelete zeer ernstig door Colletotrichum linicolum (Gloe- osporium lini) aangetast. Terwijl de vorige jaren verschillende monsters vrij werden be vonden van deze aantasting en aantastingen van 20 pet. al tot de ergste behooren, kwamen dit jaar herhaaldelijk monsters binnen die voor meer dan 30 pet. waren aangetast. Om een voorbeeld te noemen, nemen wij het ergste geval, dat zich voordoet, nj. bij een monster witbloei lijnzaad. Dit monster had een kiemkracht van 97 pet. en was voor 85 pet door Colletotrichum aangetast. Oogen- schijnlljk waren de kiemen krachtig en goed ontwikkeld, maar bekeek men de zaadhuid by eenige vergrooting wat beter, dan werden overal rose sporenhoopjes en zwarte borstel haren gevonden, die zoo kenmerkend zijn voor deze schimmel. Door droogontsmetting werd deze aantasting belangrijk verminderd. Het komt ons echter voor, dat het bij derge- Tarief veria ging in 't zicht, ook voor telegrafie en telefonie. In de Memorie van Antwoord op het Voor loopig Verslag over de begrooting der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie voor 1928 wordt medegedeeld, dat, zoodra voldoende aanwij zingen zullen zijn verkregen omtrent de ge volgen die de in Febr. jj. ingevoerde tariefs verlagingen hebben op de uitkomsten van het staatsbedrijf, de mogelijkheid zal worden overwogen om tot verdere verlaging der posttarleven over te gaan. Alsdan zal aan de telegraaf en de telefonie mede ernstige aan dacht worden geschonken. Het vraagstuk van het Telegraaf- en Tele foonverkeer des Zondags heeft de aandacht van de administratie; gewezen wordt op de moeilijkheden ten dezen aanzien. De Mitropa, die ln de treinen slaapwagens laat loopen van Hamburg, Berlijn, Leipzig, Basel, Stuttgart en Warzburg, naar en van Nederland, heeft voor het verkeer van Ber lijn naar Amsterdam, Den Haag en Vlissin- gen, nieuwe wagens in dienst gesteld, die zeer de aandacht trekken, door hun fraaie inrichting. De wagens zijn 16 M. lang en bevatten elf afdeelingen mex 2 bedden, derhalve ééne afdeeling meer dan in de oude slaapwagens. Niettegenstaande hun groote lengte loopen de wagens op 4 assen, terwijl de oude slaap wagens op 6 assen liepen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7