Jktatxd BRILLEN Voornaamste Nieuws VRIJDAG 30 MAART 1928 WAT WEGGAAT EN WAT BLIJFT OPTICIEN VINK DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE F! ADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16819 op STRAFFE van VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITEPT,HV PPFFMAAL vier en twintig upen NA PFT ONGEVAT.. Kievietsei aan H. M. de Koningin De communist Van Burink uit den Rotterdam- schen gemeenteraad verwijderd mmraxxmmxxKmxKxm Brand te Vijfhuizen Ernstig ongeluk Een koe door den trein dood gereden De Drentsche tentoonstelling te Amsterdam geopend Bij het aanmaken van de kachel Van den hoogen dijk te water gereden Ministerieel bezoek aan IJmuiden De Alg. R. K. Werkgevers- vereeniging in het Bisdom Haarlem Radiotelegrafie met Zwitserland VAN ONZE RECHTBANK. Ned. Vereeniging van Kaashandelaren J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Het treinverkeer met België Openlijke geweldpleging BUREAUX: NASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. AEONNEMENTENf voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENT I EN 35 ct. p. regd VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, 1 4 regels 60 ct- p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbel. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné''s cp dit blad zijn, ingevolge de verzekenngsv oor waai den tegen ongevallen verzekerd voor een inl-onH»6!'■u?rW''3if <11100 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f VCfl bij een ongeval rret f <lCfl bii verlies wtkeenngen U. verlies van beide amen, beide beenen of beide oogen;! 7 3U.~ docdelij ken afkop; 1 7§0.~ een voet of een oog; I 1AU.' duim of wijsvinger; 1 «AU»" been of arm; van een hand, r |OC bij veilies van een f Rfl I l£id." duim of wiisvinuer: A UU»* bij 'n breuk van f40.- bij verlies v. een andere vinger. door G. K. CHESTERTON. (Auteursrecht voor Nederland bjj de Nieuwe Haarl. Courant). Zoo lang wij jong zijn, zeggen wij zoo gaarne, dat de wereld vooruit gaat, maar zijn er gelijktijdig van overtuigd, dat zij stilstaat. Op middelbaren leeftijd erkent men, wan neer men geen blinddoek voor de ooger, heeft, dat het leven aan een gestage wisse ling is onderworpen, terwijl twijfel rijst, of 't daardoor werkelijk beter wordt. De kern der tegenspraak (die intusschen zelden be grepen wordt) ligt hierin, dat de jonge man, die in alle oprechtheid meent, dat hij aan vooruitgang gelooft, niet aan een werkelijks verandering der dingen gelooft. Onbewust beschouwt hij het als een feit, dat bepaalde dingen en bijzonder die, waaraan zijn hart hangt, naar hun innerlijk wezen onveran derlijk zijn. Toen ik nog een jongen was en de denkbeelden van het socialisme huldigde dacht Ik werkelijk, dat verschillende ver schijnselen In het leven, die ik niet prettig vond, door een rechtvaardige ontwikkeling zouden worden voorbijgestreefd, zooals b.v. het bestaan van millionnairs, van zonder eenige moeite genoten grondrenten, van de lijdens-uitdrukking in de gezichten der ar men. Maar alles wat niet met die ontwikke ling samenhing, beschouwde ik als onver anderlijk. Had men mij toen gezegd, dat een wandeling naar buiten iets onmogelijks was, wijl heele eskaders van voertuigen in moord dadig tempo over de straten heen en weer schoten, zoo zou ik dit niet begrepen heb ben. Evenmin als Iemand mij zou gezegd hebben, dat het gezwollen rhythme der romantische dichters, dat door de toen malige generatie zoo gewaardeerd werd, nog tijdens mijn leven als verouderd zou verwor pen worden. Het zou mij toen iets onzinnigs hebben geschenen, te moeten aannemen, dat die mooi-klinkende verzen en rijmen uit de mode zouden raken en door aphoristische fragmenten, vrij van metrum en rijm, zouden worden vervangen. Ik zou nog meer van dergelijke voorbeel den kunnen aanhalen. Misschien echter is het van meer nut, deze ervaringen eener vroegere generatie op de komende toe te passen. Wanneer wij er over spreken, hoe de jeugd in een dol spel van afwisseling voortrent van het eene doel naar het andere, moeten wij niet over het hoofd zien, dat <leze bewering ten deele althans op verbeel ding berust; en wel niet minder van onzen kant dan van den kant der jeugd. Vóór alles gaat het hier om eene verbeelding, waaraan de jeugd met betrekking tot zich zelf ten offer ls gevallen. Vele jonge menschen hebben een gevoel, alsof zij het aanschijn der wereld zouden kunnen veranderen. Gelijktijdig veronder stellen zij evenwel, dat de wereld, zooals zij ze gaarne wenschen, niet mag veranderen. Misschien verbinden zij aan hunne voor stellingen van het ewig-weibliche uiterlijke verschijnselen, die hun natuurlijker voorko men, maar die in geen enkel opzicht een eeuwigheids-waarde insluiten. Zij trekken daarbij conclusies, zooals ook wij deden (mis schien niet heelemaal ongewettigd) toen we meenden, dat lang, golvend haar een wezen lijk kenmerk was van vrouwelijke schoon heid en waardigheid. En wanneer een nieuw opgekomen generatie van amazones zou ont dekken, dat in golven neerhangend haar een door de natuur ingesteld symbool der vrou welijkheid is en het best tegemoetkomt aan de eischen van gezonde lichaamsontwikke ling, zouden die nieuwe amazones, juist zoo als wij nu, met eenigszins gemengde gevoe lens op het verleden terugzien en zich de vraag stellen, of het wel juist was, dat het korte haar als Iets natuurlijks was be schouwd. In elk geval echter zouden zij tot het Inzicht komen, hoe absoluut zij gefaald hadden in hun meening, dat de korte haar dracht eeuwig zou duren. Resumeerend: de overgang van jeugd tot middelbaren leeftijd ligt niet zooals de wijzen beweren daarin, dat wij conser vatieven worden. Juister is het, te zeggen, dat wij nu voor de eerste maal tot het inzicht komen, dat wij niet conservatief genoeg kunnen zijn. Juist de jeugd is in hooge mate zeer zeker onbewust conservatief. Evenmin kan men met de cynici zeggen, dat wij op middelbaren leeftijd onze idealen uit boeten. Beter kunnen wij zeggen, dat ons voor de eerste maal in ons leven duidelijk wordt, dat de idealen tot het eenige behoo- ren, dat wij niet prijs willen geven. Niet de idealen zijn het, die weggaan, maar de wer kelijkheid gaat weg. In 't bijzonder vindt één verschijnsel dooi deze verandering verklaring: het zijn de tal rijke gevallen, dat mannen van rijperen leeftijd tot de katholieke kerk overgaan. Ook hier moeten wij ons losmaken van de ge vleugelde woorden eener dwaze sentimenta liteit en van een nog dwazer cynisme. Het is niet juist, dat dergelijke overgangen niets anders zijn dan een behoefte aan boete doer in 't gezicht van den dood. Een man var, vijftig jaren is normaal genomen geen ster vende. Deze overgangen zijn geen ouder- domsverschynselen, nog minder zijn zij de afspiegeling van behoefte aan boete of van afstand doen van verder zoeken en vorschen. Deze overgangen echter plegen te vallen in een tijdperk des levens, waarin de mannen der wetenschap en de geestelijke werkers hun wereldbegrip het duidelijkst en zuiverst kunnen formuleeren en zij hebben plaats wijl in het Katholicisme het klaarste systeem met den strengsten vorm vereenigd is. Zij vinden verder juist op rijperen leeftijd plaats, omdat eerst dan de mensch tot het inzicht komt, dat alleen bij een strengen vorm de duur gewaarborgd is. Want alle dingen, die de jonge man voor onoverwinnelijk houdt, verdwijnen spoedig. De stormachtige ideeën zijner jeugd blijken veel meer afgesleten te zjjn dan een oude traditie; deze juist is jon ger dan alle veranderingen. De tradities, die de menschen in „Sturm und Drang" der jeugd gaarne behouden hadden, zien ze nu In hun gerijpt conservatisme van zelf ineen storten. Dat, wat menschelijke inmenging behouden wil, verwoest de tijd. Het heet dat de radicaalste hervormers bepaalde so ciale verschijnselen onaangetast zouden heb ben gelaten. Later bleek echter, dat ze niet langer konden blijven voortbestaan. Ten slotte ontdekt de mensch, dat er slechts ééne mogelijkheid bestaat, om ze te behouden. Zoo doen wjj de ietwat verbluffende ervaring op. dat door generatie na generatie de Katho lieke kerk als Iets excentrieks is beschouwd en vaak zelfs verdacht is gemaakt, omdat zij aan bepaalde gebruiken vasthoudt, die op zijn minst als conventioneel of als gemeen plaats gelden. Thans kan men eene Katho lieke familie bijna met onfeibare zekerheid daaraan erkennen, dat zij aan zekere ge bruiken vasthoudt, die in mijn jeugd als een sieraad eener protestantsche familie werden aangezien en speciaal als een sieraad van alle echt-Engelsche families. Ik ben derhalve van meening, dat wy met betrekking tot datgene, wat wij de volgende generatie, welker middelen en wegen zich wel sterk van de onze onderscheiden zullen meenen te moeten meedeelen, ons door de grootste welwillendheid en meteen door de grootste voorzichtigheid moeten laten leiden Op één ding echter moeten wij bijzonderen nadruk leggen: is er onder het nieuwe iets dat haar werkelijk verbetering brengt; is in uwe geestdrift iets, dat levende waarheid is; is in uwe kunst iets, dat niet alleen nieuw maar scheppend genoemd mag worden; of in uw sociaal gebouw iets, dat niet alleen van durf getuigt, maar werkelijk grootsch is; brengt dan om 's-hemels wil al die dingen zoo snel mogelijk in die eenige vesting, die eene belegering vermag te weerstaan, op het eenige schip, dat door geen schipbreuk be dreigd wordt. Denkt niet, dat die dingen, die u zoo vanzelfsprekend voorkomen, een vol gende generatie met andere denkbeelden evenzoo vanzelfsprekend zullen schijnen. Houdt er rekening mee, dat de sociale in stellingen, die gij laat bestaan, geen lange- ren levensduur zullen hebben dan die, welke gij In den ban doet. Weest er van overtuigd, dat de onvergelijkelijke 'gemakkelijkheid, waarmee de tijd over alles heenschrijdt, evenmin voor de dingen zal stilstaan, die gij hoogacht, als voor die, waarover gij heden toomt. Want het zal slechts een kort poosje duren, hoogstens een paar vluchtige jaartjes en gij zelf zult er aan gaan arbeiden, alle waarheden, die gij bijeengegaard hebt, alle rechten, die gij verworven hebt, te zamen met den schat der onvergankelijke waar heden in de veilige haven van een gevestig de, godsdienstige overtuiging binnen te lood- De heer J. H. v. Wouw te Voorhout die de ge- heer J. H. Wouw te Voorhout die de ge lukkige vinder was van het eerste kievietsei in dit seizoen en dit eerstgevonden ei aan H. M. de Koningin had aangeboden, heeft van Hare Majesteit een eigenhandig getee- kende dankbetuiging ontvangen. Bij de behandeling van een voorstel in den Rotterdamschen gemeenteraad, om een proef te nemen met de uitzending van een aantal werkloozen naar Overjjsel begon gisteravond het communistische raadslid Van Burink felle critiek te uiten, die ont aarde in persoonlijkheden tusschen den communist en de soc.-democraten. De voorzitter moest den heer Van Burink eenige malen manen zich te matigen. Toen dat geen gevolg had, stelde hij voor het re glement van orde toe te passen op den com munist. Met algemoene stemmen, op die van de twee communisten na, werd besloten den heei Van Burink den toegang tot de localiteiten van het raadhuis te ontzeggen. De uitgewezene weigerde de zitting te ver laten. De voorzitter las hem toen de artike- van net wetboek van Strafrecht voor, die be trekking hebben op het verstoren van de orde in vergaderingen. Daarop schorste de voorzitter de vergade ring voor enkele oogenblikken en na her opening vergaderde men zonder den heer Van Burink. SPEK TRAAT No. EEN Een woonhuis afgebrand Donderdavond ongeveer kwart over tien werd het dorpje Vijfhuizen in rep en roer gebracht door het geroep: brand. Een ieder stoof naar buiten om te zien waar de plaats des onheils was. En het ging van mond tot mond bij P. Tanis en H. Vreuling staat de boel in lichtelaaie. Toen wij bij den brand kwamen was ook de handbrandspuit van Vijfhuizen ter plaatse doch het dubbele woonhuis brandde zoo fel, dat geen redding meer mogelijk was. Het woonhuis, dat direct naast het brandende perceel staat en be woond wordt door A. Spruit was ook in groot gevaar, zoodat hier de spuit uitstekend werk kon verrichten door het nat te houden. On geveer één uur na het uitbreken van dezen brand arriveerde ook de motorspuit van Hoofddorp, die het werk van de handspuit overnam, ofschoon toen het gevaar reeds geweken was. Omtrent de oorzaak van dezen brand tast men in het duister. Het meest waarschijnlijke is, dat het begonnen is in het z.g.achterhuis van den heer P. Tanis, omdat daar een kachel stond. Met zekerheid is dit niet te zeggen. Wij spraken tijdens den brand den heer P. Tanis. Hij zeide, dat hij omstreeks y uur naar bed was gegaan en dat hij door zijn vijfjarig dochtertje wakker werd geroepen. Tot zjjn schrik merkte hij, dat er al een dikke rook in de kamer stond en toen hij de deur. opende zag hij wel dat er geen kans meer bestond daardoor te ont komen. En zoo was hij genoodzaakt om met zijn gezin door het raam te ontvluchten. Allen waren in nachtgewaad. Inmiddels had hij ook de heer Vreuling gewekt. Deze po- beerde nog iets te redden, maar hij moest het ook spoedig^opgeven. Voor velen is het een angstige tijd geweest want de uitbreiding van den brand was lang niet denkbeeldig: er stond n.l. een sterke Zuid-Westen wind, die de vonken over groo- ten afstand verspreidde. Daar de heer Tanis rijwielhandelaar is gingen er ook een aantal rijwielbanden in de vlammen op. Een stuk brandende band kwam op het woonhuis terecht van den heer A. Hane, doch werd gedoofd. Begrijpelijkerwijze bracht de brand die ver in de omtrek zichtbaar was vele menschen op de been. Ook de burgemeester van Haarlemmermeer was aanwezig. Dit zij nog opgemerkt, dat toen de brandspuit van Hoofddorp kwam, men een slang op de wa terleiding wilde zetten maar het duurde een geruimen tijd eer men een kraan kon vin den, want niemand wist waar deze was, Eindelijk werd er een gevonden op den hoek Spieringweg-Vijfhuizen. Naar men ons me dedeelde moet ales verzekerd zijn. De 38-jarige gehuwde arbeider bij de Ned. Spoorwegen, L. de Bruin, wonende te Hoofd dorp, had aldaar bil het rangeeren van wa gens het ongeluk met rijn hoofd in aanra king te komen met een ijzeren stang, waar door hij zoodanig werd verwond dat genees kundige hulo moest worden ingeroepen. Zijn toestand was Donderdag zoo ver ergerd, dat de dokter overbrenging naar een ziekenhuis in Haarlem noodzakelijk achtte. Gisteren heeft de electrische trein der Z.H.E.S.M. welke te 18.1 uur uit Den Haag naar Rotterdam vertrekt, in den bocht vóór het station Schiebroek eenigen tijd opont houd gehad, doordat een jonge koe, die zich op de spoorbaan bevond, werd aangereden. Door de aanrijding geraakten de lucht buizen aan de voorzijde van den eersten motorw agen defeet, waardoor deze geen nuttig effect meer kon sorteeren. De trein werd nu van den achtersten mo torwagen af bestuurd en reed langzaam naar het station Hofplein te Rotterdam op, ter wijl de eerste motorwagen met de handrem in bedwang gehouden werd. Met een half uur vertraging kwam de trein te Rotterdam aan. Hedenmiddag te 3 uur is de Drentsche tentoonstelling in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam feestelijk geopend; de heer mr. J. T. Linthorst Homan, Commis saris der Koningin in Drente, sprak de feestrede uit en opende de tentoonstelling. De groote tentoonstellingszaal van het Pa leis van Volksvlijt geeft ons een imitatie van de provincie Drenthe, wier economische si tuatie zoozeer verbetering behoeft. Toch zal de bezoeker bij aandachtige be schouwing van het geëxposeerde allerminst den indruk krijgen, dat Drenthe technisch erg achterop is. Integendeel: het geheel geeft den belang stellenden een inzicht van de geweldige ont wikkeling van de ontginningen, den handel en de industrie en het verkeer, welke de des niettemin aan armoede lijdende provincie in de laatste jaren heeft doorgemaakt. Wat er op het gebied van de bebossching is gedaan, toont ons de bezienswaardige stand van het Staatsboschbeheer in Drenthe, welks werkzaamheden aldaar dateeren van 1904, toen in de gemeente Dwingeloo een complex zandverstuiving en heide ter grootte van on geveer 500 H.A. door den staat werd aange kocht. Thans beslaat het domeinbezit een op pervlakte van ongeveer 8000 H.A.; dit alles is geleidelijk van particulieren gekocht. De helft hiervan is intusschen beboscht niet houtsoorten, waarvan men een en ander op de tentoonstelling kan zien. Zoowel naald hout als loofhout worden gebruikt. Het voor den aanplant benoodigd mate riaal, waarvan eenige exemplaren thans op den „Paieis"-grond gedijen, wordt bijna ge heel in eigen kweekerijen gekweekt. Bij de be bossching wordt er rekening mee gehouden, dat de uit een oogpunt van wetenschap en natuurschoon belangrijke terreinen in hun oorspronkelijken toestand zooveel mogelijk ongerept dienen bewaard te blijven. De historische afdeeling is in drieën ver deeld. 1. een groep van voorwerpen, modellen enz., vertolkend het voor- en vroeghistorisch ge beuren op Drentschen bodem. 2. een oude Drentsche boerderij met inhoud 3. een collectie prenten, teekeningen en schilderijen. Het in het midden der Paleis-zaal opgesteld model geeft een denkbeeld van een tamelijk oorspronkelijke Drentsche boerderij, een z.g. langhuis, met wanden van gevlochten riet. Het middelpunt is de tegen den voorgevel geplaatste schouw: „Het vuur". Typisch oud- Drentsche voorwerpen verluchtigen het inte rieur. Er zijn verder afdeelingen, die een beeld geven van de ontwikkeling van den landbouw, de ontginning en het veenbedrijf in Drenthe. Naast de afdeelingen Landbouwhuishoudön- derwijs en Hygiëne is de uitgebreide stand omtrent het veeteelt- en zuivelbedrijf, dat nog steeds een der belangrijkste bronnen van be staan voor het grootste deel der Drentsche bevolking is, buitengewoon interessant. Het oude en nieuwe Drenthe worden voor gesteld door twee prachtige diorama's, ver vaardigd door den kunstschilder Joh. Elsinga te Leeuwarden. Dan riet men het oude boterbedrijf, dat var> oudsher door de boerin werd uitgevoerd, te genover het moderne zuivelbedrijf. En ten slotte worden op dezen stand getoond de mid delen, waardoor de vooruitgang van de vee teelt en het zuivelbedrijf is verkregen. In een middenvak in de zaal is een ruimte gereserveerd, waar gelegenheid wordt gege ven verschillende melkproducten te gebrui ken. Bij de opening hedenmiddag voerde aller eerst het v/oord Mr. L Kalff Jr., als voorzit ter van het Amsterdamsch comité voor de Drentsche venen; daarna sprak de Commis saris der Koningin in Drente, Mr. Linthorst Homan, die de tentoonstelling opende. ,7^ D0ODC-5T£R Te Eindhoven zijn bij het aanmaken van de kachel de kleeren van dé vrouw van A Scheepers in brand geraakt. De vrouw kreeg zoo ernstige brandwonden dat zjj aan de gevolgen is overleden. De bestuurder van een vrachtauto gedood Te Bodegraven reed gisteren de fourage- handelaar B., aldaar met zijn leegen vracht auto over den Ziendeweg, toen' door tot dus verre onbekende oorzaak de wagen plotseling van den hoogen dijk reed en in de vaart te recht kwam Van verschillende zijden werd ge poogd den bestuurder, die op zijn plaats bekneld zat, uit zijn benarde positie te be vrijden, doch alle pogingen faalden aanvan kelijk. Eerst na een half uur kon men het lijk ophalen Vermoedelijk ls de man op slag dood geweest, rijn borstkas was al thans door den stuurstang geheel ingedrukt. Het ongeval verwekte groote deernis. Gisteren heeft de Minister van Water staat, ir. van der Vegte, een bezoek ge bracht aan de werken van den nieuwen sluisbouw te IJmuiden. Zijn Excellentie werd daarbij rondgeleid door den hoofdin genieur C. T. Heyning en door ingenieur F. Volker. Later werd door den minister per motorboot nog een bezoek aan het Hoog- ovenbedrijf gebracht. Het bestuur van de Alg. R.-K. Werkge- versvereeniging in het bisdom Haarlem kwam dezer dagen te Den Haag bijeen, on der Presidium van den heer J. van Vlij men, vice-voorritter. De bestuursleden W. Wouterlood, W. van der Lugt, Ir. F. Beukers, Mr. Th. ten Ha gen, de geestelijk-adviseur Rector Bots en de algemeene secretaris Dr. L. G. Korten- horst met den secretaris, Mr. F. Houben, waren ter vergadering aanwezig. Als voornaamste punt van de Agenda valt te vermelden de besprekingen over de fi- nancieele bijdragen in een voor Kring Am sterdam te vestigen eigen Kring-secreta riaat. Ter toelichting van dit punt was een deputatie uit het Dagelijksch Bestuur van Kring Amsterdam ter vergadering uitgenoo- digd. Over de Klasse-indeeling der niet-Rjjks- wegen in Zuid-Holland werden door den heer Van der Lugt zeer uitvoerige en ge documenteerde inlichtingen verstrekt. De vergadering kwam tot de slotsom, dat het niet op den weg van de vereeniging ligt over dit technisch moeilijke vraagstuk haar oor deel uit te spreken. Aan het Dagelijksch Bestuur der Federa tie zal verzocht worden, stappen te willen doen ten einde te bevorderen, dat een vaste brug verbinding tusschen Noord en Zuid spoedig tot stand komt. Een aanbevelingslijst werd opgemaakt van leden en plaatsvervangende werkgevers-le den voor de in October a.s. nieuw samen te stellen Raden van Arbeid, voorzoover deze gelegen zjjn in het diocees Haarlem. Voorts waren verschillende huishoudelijke aangelegenheden aan de orde en werden door het secretariaat mededeelingen gedaan o.m. over het ontwerp-Ziektewet en de commissie van godsdienstig-sociale belangen. Op 4 April zal eene radioverbinding worden geopend met Zwitserland. Over deze ver binding zullen worden verzonden telegram men voor Zwitserland en voor over dat land te bereiken bestemmingen, die door de af zenders zijn voorzien van de aanwijzing „via Hollandradio", dan wel van een andere aan wijzing, waaruit blijkt, dat overseining per radio gewenscht wordt, alsmede die, voor welke de wijze van verzending niet is aan gegeven. De telegraafdienst is echter be voegd tot verzending langs een anderen dan den rechtstreekschen radioweg, indien dit bevorderlijk zou worden geacht voor de vlugge overkomst van de telegrammen. Liefhebbers van narcissenbollen E. S. en N. U. hadden op 18 Nov. 1.1. te Hillegom zich enkele manden met narcis senbollen toegeëigend, met het oogmerk daarmede een zoet winstje te maken door ze te verkoopen. Zij waren echter door de politie gesnapt, die op de bollen beslag legde. Den volgenden dag werden de bol len door den eigenaar, den bloemist H. K herkend als dezelfde, welke ontvreemd waren. Beide verdachten, die zich gisterenmiddag voor dit feit voor de rechtbank hadden te ver antwoorden, ontkenden pertinent de be wuste bollen bjj den bloemist K. te hebben ontvreemd, wel echter bij den bloemist v. Z Daarenboven zeiden zij in de meening te verkeeren, dat de bollen, die zij op een hoop afval hadden gerooid, als ziek waren af gedankt. Op dergelijke bollen wordt door de bloemisten gewoonlijk niet veel acht ge slagen, ook al v/orden ze wel eens wegge haald. De eerste getuige, in deze zaak gedag vaard, de bloemist K., verklaarde, dat hij aan een knecht bevolen had de bollen in manden te doen en deze met een zeil te overdekken, een bewijs te meer, dat de bol len niet voor afval dienden. Den volgenden morgen echter waren de manden leeg. Van dit feit werd bij de politie aangifte gedaan. Een rijksveldwachter had dien zelfden nacht enkele mannen op verdachte wijze bollen in zakken zien vervoeren, waarop beslag was gelegd en tegen de daders, de beide ver dachten, proces-verbaal was opgemaakt Deze in beslag genomen bollen waren door v. K. als zijn eigen bollen herkend. Ook de andere bloemist, v. Z., word in deze zaak gehoord. Aan hem zouden dan, volgens de ver klaring van beide verdachten, de bollen toebehooren. Deze getuige echter was er zich niet van bewust, dat bollen op zijn bloemisterij voor afval waren weggeworpen, Ook de bloemistknecht, bij v. Z. werkzaam, wist zich niets te herinneren, omdat hij zelden bij den hoop afval kwam. De President ondervroeg de twee ver dachten. Zij persisteerden bij hun verklaring en voerden bovendien aan, dat het voor een deskundige onmogelijk is bollen, zonder meer, te herkennen, van welk soort deze ook zijn mogen. Over dit punt ontspon zich dan ook een heftig dispuut tusschen de beide bloemisten. De Officier van Justitie, het woord ne mend, achtte het feit echter bewezen. Al moge de bloemist K. zich vergist hebben, door de bollen te herkennen, gestolen ble ven ze, onverschillig bij welken bloemist. Spr. vroeg voor beide verdachten 3 weken gevangenisstraf. Hierna werd het onderzoek gesloten. De uitspraak werd bepaald op 5 April a.s. H. J. K. en G. L., wonende te Haarlem, Appèl overtr. Invaliditeitswet, ieder 39 geld boeten van 50 ct. elk subs, voor elke geld boete 1 dag hechtenis o.v. A. J. P. S„ rijwielhersteller, wonende te Santpoort, Appèl overtr. art. 4 van het Rijkswegenreglement, vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. H. v. d. G., opperman, zonder vaste woon plaats, thans gedetineerd, diefstal, 10 maan den gev.straf m. a. pr. hecht. o.v. C. G. J., hvr. A. C. J. L., wonende te Beverwijk, thans gedetineerd, art. 251bis W. v. S„ 6 maanden gev.straf m. a. prev. hecht. o.v. Te Gouda heeft de Ned. Vereeniging van Kaashandelaren haar 85ste algemeene ver gadering gehouden. De voorzitter, de heer A. J. Schilt, deelde mede, dat de commissie tot onderzoek van de kaasgebreken nog steeds doende is; zjj is er niet voor, om de nieuwe methode van kaasmaken toe te passen, indien volgens de oude methode een goed product kan wor den gemaakt. Besloten werd, dat de Vereeniging de oude bereidingswijze zal voorstaan en het geen aanbeveling verdient, zich toe te leggen op steeds verdere verhooging van het vetgehal te, indien de qualiteit van de kaas hieronder lijdt. Vervolgens werd het Kaasbesluit bespro ken. Besloten werd de mogelijkheid te overwe gen, om in samenwerking met andere orga nisaties een congres te beleggen tegen on doelmatige overheidsbemoeiing. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Bn. Batelaan te Bodegraven en M. Poppelhouwer Jr., te Amsterdam. In de plaats van den heer J. van der Giesen, die zich niet weer herkiesbaar had gesteld, werd gekozen de heer C. Broere te Lekkerkerk. De Tweede Kamer heeft gisteren behan deld het wetsontwerp inzake voorzieningen tegen besmettelijke ziekten en de motie- Lingbeek betreffende subsidie voor het sa laris van kloosterlingen-onderwijzers. Het Twente Rijnkanaal. De burgemeester van Eindhoven is be noemd tot lid der centrale commissie voor de filmkeuring. Het tweede slachtoffer der kolendampver giftiging te Vlissingen is thans ook over leden. De commissie van voorbereiding inzake *t wetsontwerp tot wijziging der drankwet is met haar rapport gereed. Te Amsterdam is hedenmiddag de groote Drentsche tentoonstelling geopend. De nieuwe Duitsche Rijksdag. Gereed vóór de stemming. Verhooging der spoorwegtarieven in Duitschland. Het Britsche Lagerhuis heeft het wets ontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht aangenomen Besmet water te Boedapest; 25000 perso nen ongesteld. De Amerikaansche Senaat staat een cre- diet toe van 325 millioen dollar, voor «ie Mississippi-dijken en ter voorkoming van overstroomingdh bij andere groote rivieren. Barometerstand 9 uur v.m.: 738. Achteruit Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.01. Met ingang van 15 Mei e.k. zullen de trein RoosendaalEsschen en de daarmede aan sluitende treinen 2705 van Rotterdam D.P. en van Breda naar Roosendaal zoodanig worden vervroegd, dat zy aansluiting geven op den Belgischen trein 304, welke te 6.52 uit Esschen naar Antwerpen vertrekt. De regeling van dezen dienst zal dan zyn: Bre da: vertrek 5.40, Roosendaal: aankomst 6.22, vertrek 6.31; Esschen: aankomst 6,42, ver trek 6,52, alles Amsterdamsche tijd, en Ant werpen: aankomst 7.35 Belg. tyd. Een los-werkman aangevallen, geslagen en gestompt. Voor de vierde Kamer der Amsterdam sche rechtbank stond gisteren terecht een 23-jarig los-werkman, zekere C„ ter zake, dat hy op 8 Februari jJ. op de Linden- gracht, Rotterdammerbrug en in de Fagel- straat in vereeniging met een aantal an dere personen zekeren Grimbergen heeft aangevallen, geslagen en gestompt, waar door deze püniyk werd getroffen en bloe dend werd gewond. Op bedoelden dag was voor de woning van genoemden Grimbergen, aan de Lin- dengracht, een volksoploop ontstaan; dit hield nJ. verband met het feit, dat hy werkte by den onorganiseerden drukkers- patroon Jonker, aan de Oude-Zijds-Voor- burgwal, en waartegen zoowel van pa troons- als van arbeiderszijde werd ge ageerd. Na het hooren van enkele getuigen charge en niet minder dan zeventien ge tuigen décharge kwam de Officier van Justitie, Mr. De Blécourt aan het woord tot het houden van rijn requisitoir. Hij criti- seerde het beleid van den verdediger, dat deze zooveel getuigen décharge naar vo ren had gebracht, die allen tezamen byna niets van beteekenis hadden gezegd. Spr. wees er op, dat feiten als deze wijzen op ergeriyke toestanden, welke slechts als ter reur kunnen worden gekenschetst. Daar om was spr. ook van meening, dat hier krachtig tegen moet worden opgetreden en hy eischte derhalve wegens openlijke ge weldpleging een gevangenisstraf voor den tyd van zes maandenn. De verdediger, Mr. Benno J. Stokvis, ver ontschuldigde zich, wijl het aantal getui gen a décharge zoo groot was geweest. PI. verklaarde, dat hy hiertoe wel werd ge dwongen; immers de Rechter-Commissaris had deze lieden niet in verhoor willen ne men. Ook verklaarde pl„ dat naar zün meening, zyn cliënt niet de dupe mag worden, omdat de politie niet voldoende is opgetreden. Het is PI. n.l. ter oore gekomen, dat in de desbetreffende sectie een massa-ontslag by de politie is gevolgd, wel een bewys, dat het politietoezicht niet in orde is geweest. Voorts vestigde PI. de aandacht op het verschynsel der massa-psychose in den Jordaan, waaraan de enkeling zich niet kan onttrekken. PI. vroeg in geval van veroordeeling een voorwaardeiyke straf voor zyn cliënt, of an ders een geldboete; daar hy bovendien kostwinner is voor zijn moeder, en de uit gebrachte rapporten zeer gunstig luiden, wilde hy de Rechtbank verzoeken verd. uit de preventieve hechtenis te ontslaan. Daar de Rechtbank hiervoor geen ter men aanwezig achtte, werd dit verzoek af gewezen. Een andere zaak, welke met deze In verband stond, en tevens op de rol was ver meld, werd met het oog op het late uur het liep tegen zevenen, toen deze behande ling was afgeloopen voor onbepaalden tyd uitgesteld. Uitspraak over 14 dagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1