m NOORDERSCHETSEN DE ZORG VOOR BLINDEN IN HAARLEM SPORT EN WEDSTRIJDEN. GYMNASTIEK kon. ned. gymn. verbond VOETBAL V. S. V. kampioen R. C. H.—V. S. V. U behoeft Uw wasch goed niet hard te wrij ven. Dat is niet noodig met Sunlight Zeep, de zuiverste en doelmatig ste zeep die er bestaat Zuiverheidswaarborg F 10.000 HOCKEY Noord-Holiandsche Hockeybond HaarlemBussum HONDENSPORT Een sterke Duitsche club by „Haarlem" op bezoek LUCHTVERKEER De Oceaanvlucht van Kapt. Köhl weg naar Kaapstad Met een zeppelin over den Oceaan VERKEER ÉN POSTERIJEN Brieftelegrammen naar Zuid'Amerika VERKEER EN POSTERIJEN Niet bevorderlijk vooreen intensief handelsverkeer SOCIAAL LEVEN De Katholieke Coöperatieve beweging Of bet besluit van Groningens gemeen' teraad tot instelling van een gemeentelijk waschhuis gelukkig is te noemen, is een vraag, die niet iedere inwoner der Noorder koopstad bevestigend zal beantwoorden. Zeker, we kennen allen den rompslomp, de misère, de ontreddering, die een waschdag in het huisgezin meebrengt. Al is er sinds het meer en meer gebruikt worden der wasehmachines heel wat verbeterd, al gaat alles ook vlugger in zijn werk dan toen men nog algemeen „op de handen" wasch- te, toch zal er menig liefhebbend echtge noot en eerzaam huisvader worden gevon den, die een zucht van verlichting slaakt, als de tobbe weder ter plaatse is, de ma chine weer is gekomen vanwaar ze is ge haald en er weer rust heerscht in zyn kamer. En dus zou men meenen, dat men alom verheugd zou zijn, nu de huisvrouw binnenkort met het vuile goed naar het waschhuis der gemeente kan gaan, om het daar tegen 1.25 per 15 K.G. te kunnen reinigen. Het blijft evenwel de vraag, of wel op groote schaal van de geboden ge legenheid zal worden geprofiteerd. De kos ten nog daargelaten, zal menige huismoe der er tegen opzien, den gang naar het waschhuis te maken, vooral als dit tame lijk ver van haar woningverwijderd is. Zoodat de gemeentelijke bemoeiingen wel eens op een fiasco konden uitloopen, even als dit indertijd het geval is geweest met de groentenhal, waar de rooda koler» en de stamboontjes tevergeefs op de koopsters wachtten, zoodat de instelling tenslotte moest worden opgeheven. 't Gebeurt wel vaker, dat een gemeente een strop heeft. Niet onmogelijk is het, dat Groningen ook een ontnuchtering wacht met zijn asphaltstraten. In de laatste jaren is een zeer groot gedeelte der stad van een geruischloos wegdek voorzien. De firma, met de uitvoering dezer werken belast, heeft vijf jaar garantie gegeven. Intusschen ver- toonen tal van straten reeds weer diverse kuilen en moet het eene wegdek na het andere weder worden vernieuwd. Voorloopig geschiedt dit door de firma geheel gratis, doch als de vijf jaartjes om zijn, is de ge meente er goed voor en bij de gedachte hieraan V9elt menig belasting-betalend bur ger zijn hart sneller kloppen, 't Zelfde pla veisel is ook in andere steden in gebruik en voldoet daar, naar de desbetreffende firma verzekert, uitstekend. De oorzaak der slij tage zou gezocht moeten worden in atmos- pherische invloeden. Nu is het een feit, dat Groningens klimaat met de ijzig-koude, tot op uw gebeente doordringende winden, niet bijzonder aangenaam is en wellicht zijn uit werking doet gelden op het straatdek. Op meteorologisch terrein fungeert Groningen als de koudste plaats van Nederland. En 't zou mij geenszins verwonderen, indien er velen geweest zijn, die in afgrijselijk koude dagen van Lentemaand 1928 verlangd heb ben te zfjn in 't zonnig Italië, toen zij den Vlaamschen schrijver Felix Timmermans op de hem eigen bekoorlijke wijze hoorden ver tellen over 't land „waar de appelsienen bloeien." Deze boeiende causerie werd ge houden voor de R.K. Studentenvereeniging .Albertus Magnus", die, al is haar ledental slechts beperkt, toch een eervolle Plaats inneemt onder de organisaties van katho lieke studs. Van het eigenlijke studenten leven wordt men in Groningen niet zooveel gewaar als in Leiden. Is de laatste plaats voor alles academiestad, in Groningen speelt niet Minerva, doch Mercurius de eer ste viool. De handel is er nummer een. Toch wil dit niet zeggen, dat de bevolking er niet gehecht is aan haar Universiteit. Integen deel! Men zou deze instelling van hooger onderwijs niet gaarne willen missen. Jam mer, dat zoo dikwijls hoogleeraren zich laten verlokken, om Groningen voor Lei den, Utrecht of Amsterdam te verwisselen. De vragen, welke dienaangaande door het lid der Tweede Kamer, mevrouw Bakker Nort tot den Minister van Onderwijs zijn gericht, zullen denkelijk weinig practisch effect sorteeren. Men kan toch moeilijk een professor dwingen, te blijven, waar hij eenmaal is, al blijft het verlaten van den zetel aan Groningens Academie dan ook steeds een minder aangenaam gebeuren. Wat de inrichting betreft behoeft Gro ningens Hoogeschool voor de zuster-ln- stellingen geenszins onder te doen. We hebben hier perfecte laboratoria en een uitmuntend Academisch Ziekenhuis. Alleen de polikliniek voor oogheelkunde laat vrij veel te wenschen over. Ze bestaat uit slechts twee vertrekken, waarin de pa tiënten moeten verblijven en die daarenbo ven nog moeten dienen als collegekamer, boekerij, spreekkamer voor den hoogleer aar, bergplaats voor instrumenten en als magneet-operatiekamer voor het verwijde ren van ijzersplinters uit het inwendig oog! Indien men nu in aanmerking neemt, dat in het afgeloopen jaar aan 7930 ooglijders hulp werd verleend, terwijl dit aantal voor Amsterdam bedroeg 9363, voor Utrecht 5783, voor Leiden 5760, zoodat dus de Groning- sche kliniek direct na de Amsterdamsche komt, dan mag de wensch alleszins gegrond heeten, dat de plannen tot het bouwen van een nieuwe ruime kliniek spoedig in vervulling mogen gaan. Zijn, zooals ik boven opmerkte, verschil lende hoogleeraren steeds geneigd, het Noordelijk Athene vaarwel te zeggen, zoo dra een roepstem uit meer Zuidelijke stre ken klinkt, toch zijn er ook professoren, die, in weerwil van de verleidelijke aanbie dingen uit binnen- en buitenland, toch im mer Groningen zijn trouw gebleven. Tot hen behoort ook de bekende hoogleeraar in de wijsbegeerte, Heijmans, die nog onlangs een aandachtig auditorium vond voor zijn be schouwingen over de psychologie van den misdadiger. Genoemde spreker voerde het woord op een avond, waarop maar even ze ven gelegenheden waren, om iets merkwaar digs te hooren. Is het wonder, dat men wel eens klaagt over het te veel vergaderen. Op denzelfden avond kon men o..a luisteren naar de woorden van den Javaanschen prins en dichter Raden Mas Noto Soeroto, die sprak over de toenadering van Oost en West, terwijl we hier tevens nog willen ver melden de interessante lezing met lichtbeel den over het H. Land door den oud-Gro ninger, père Nico van der Vliet, professor in de bijbelkunde aan het seminarie te Je ruzalem. Het feit, dat de drie avonden, waar op de lezing gehouden werd, in totaal 3000 voor de missiën hebben opgebracht, getuigt van de offervaardigheid der Groningers, waar het geldt de uitbreiding van ons Heilig Geloof. Moge dit steeds zoo blijven! SPECTATOR. Het 60-jarig bestaan De voorbereiding van de viering van het 60- iarig bestaan van het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek-Verbond, welke van 2529 Méi i.s., in welken tijd de Pinksterdagen vallen, te Utrecht zal plaats hebben, is in vollen gang. De Regelingscommissie heeft onder de lei ding van haar voorzitter, den Utrechtschen hoofdcommissaris van politie, D. Schuitema ker, reeds verscheidene maatregelen getrof fen. Nu deze feesten naderen, geven wij 'n ver kort overzicht van het programma. Vrijdagavond 25 Mei heett, na de ontvangst van officials en vertegenwoordigers uit het buitenland, de eerste eere-avond plaats, aan geboden door en onder leiding van de Utr. Arb. Gymn. Ver. „Kracht en Vlugheid". Zaterdag 26 Mei is in hoofdzaak bestemd voor de adspirantenfeesten op verschillende openbare terreinen, 's Middags wordt boven dien een gala-gymnastiekuitvoering door turnsters in den Schouwburg gegeven 's avonds, na de prijsuitreiking aan de adspiran- ten, wordt eerst een adspiranten-optocht ge houden hierna heeft de grootsche opening van het feest plaats, op het terrein vóór het tweede Administratiegebouw der Nederland- sche Spoorwegen en ten slotte zullen de dui zenden turners, beschenen door fakkellicht en zoo mogelijk door schijnwerpers, met muziek door de stad marcheeren. Zondag en Maandag 27 en 28 Mei, zijn de dagen der wedstrijden en uitvoeringen, welke op het terrein der U. C. en V. V. „Hercules" aan den Amsterdamschen straatweg, dat daar voor wordt ingericht, zullen plaats hebben. Buitenlandsche deelneming mag verwacht worden. Zondagmiddag wordt èen groote op tocht door de stad gehouden en Zondagavond wordt een tweede eereavond in „Tivoli" aan geboden. Op dezen avond zal er ook feest zijn in het Jaarbeursrestaurant en in den daaraan aansluitenden „tusschenbouw" van de Jaar beurs met de Korenbeurs. Maandag, na de wedstrijden de derde Eere-avond in den Schouwburg. Om de vrij zijnde turners bezig te houden worden op Zondag- en Maandagochtend gymnastische films vertoond in de Scala bioscoop aan de Viestraat. Dat men reeds thans druk in de weer is met de verzorging van logies en consumptie be hoeft geen betoog. De feesten, waaraan naar schatting 6000 turnsters en turners zullen deelnemen, welk aantal nog vermeerderd moet worden met de bezoekers der feesten van elders, beloven voor Utrecht van beteekenis te zullen worden. Men hoopt natuurlijk op goed weer, doch ook met het oog op slecht weer worden de noodige voorzieningen getroffen. De beslissing is gevallen en overeenkomstig onze verwachting in het voordeel van V.S.V. Donderdagavond vergaderde de Protestcom missie van den N. V. B. 'onder voorzitterschap vair den heer Willing te Haarlem in een der zalen van „de Kroon" ter behandeling van het door D. E. O. ingediende protest, naar aanleiding van den op het Haarlem-terrein gespeelden beslissingswedstrijd D. E. C. V. S. V. Zooals bekend, eindigde deze wedstrijd met 1—0 in het voordeel van V. S. V., maar vond D. E. C. dat hem een strafschop was onthou den. De strafschop werd na afloop benut en in de volgende verlenging scoorde D. E. C. nogmaals. Bij toewijzing van het protest zou de uit slag dus 21 voor D. E. C. zijn geworden. Hier deed zich het zeker zeldzame geval voor, dat het winnen van één protest twee doelpunten zou beteekenen. Er bleek, begrijpelijkerwijze, groote belang stelling voor de behandeling van het protest te bestaan en behalve scheidsrechter Israels, de beide neutrale grensrechters, waren vele V. S. V.'ers en D. E. C.'ers aanwezig. De scheidsrechter was, evenals onmiddel lijk na den wedstrijd, zeer positief in zijn verklaringen dat waar er van een opzettelijk spelen van den bal met de hand door den V. S. V.-achterspeler geen sprake was, voor het toekennen van eén strafschop geen reden was en nadat ook de grensrechters en de ge tuigen van D. E. C. en V. S. V. waren gehoord, trok de Protestcommissie zich terug en na eenigen tijd werd medegedeeld, dat het pro test van D. E. C. was afgewezen. Voor de onfortuinlijke Amsterdammers, die nu al eenige jaren zoo'n uitziekend figuur slaan in de tweede klasse, een mededeeling die groote teleurstelling bracht, maar die voor V. S. V. de belooning bracht voor een schitterend seizoen, het kampioenschap der tweede klasse, een succes waarmede wij de club van Dacosta gelukwenschen. V. S. V. moet „nu met het Rotterdamsche V. O. C. en het Utrechtsche Velox hen strijd aanbinden om een plaats in de eerste klasse. A.s. Zondag wordt gespeeld Velox—V. O. C. en speelt V. S. V. een nuttigen oefenwedstrijd tegen R. C. H. in de eerste ronde van de door den H. V. B. georganiseerde wedstrijden om het kampioenschap van Haarlem. Naar Wij vernemen is de voorhoede van V. S. V. voor de komende wedstrijden eenigs- zins gewijzigd door de vervanging van links buiten en middenvoor. Stormenzandt en Van HeiJst zullen deze plaatsen nu innemen. Voor de stoere V. 8. V. ploeg hopen wij dat deze veranderingen in de komende zware wedstrijden een versterking zullen blijken te zijn. Reeds j.l. Zondag is te IJmuiden een aan vang gemaakt met de wedstrijden om het kampioenschap van Haarlem tusschen de elftallen van Stormvogels en Haarlem en nu a.s. Zondag zal op het R. C. H.-terrein eveneens voor de eerste ronde de wedstrijd worden gespeeld tusschen R. C. H. en V. S. V. Het kranige spel van de Velseroorders gedurende dit seizoen, heeft hun het kampioenschap bezorgd, net zal R. C. H. dus het ge noegen hebben om de kampioenen het eerst op eigen terrein te mogen ontvangen. Het wil ons voorkomen, dat zeer velen naar den Middenweg zullen trek ken om getuige te zijn van den strijd die, naar we verwachten, zeer spannend be looft te worden. Omtrent de samenstelling van de elftallen kunnen we nog niets definitiefs berichten; daar komen we echter in den loop dezer week nog op terug. a'i S40-T- op Zaterdag 7 April a.s., des namiddags 3 uur, op 7 April a.s. des namiddags 3 uur, op haar terrein aan den Schoterweg, de sterke West-Duitsche Eerste Klasse ver- eeniging Ratingen '04 zal ontmoeten. Genoemde vereeniging behaalde in dit sei zoen verschillende successen en neemt een eervolle positie op de ranglijst in. Verschillende van hare spelers kwamen uit voor het West-Duitsche elftal en voor het eltfal van de stad Dusseldorf. De ploeg wordt door den bekenden Hon- gaarschen trainer Körner sinds 1% jaar getraind en demonstreert een aantrekkelijk hoogstaand combinatie-spel. Zaterdagmiddag om 3 uur vindt deze ste- denwedstrijd plaats op het M. H. C.-terrein. Het Haarlemsche elftal is voor dezen match als volgt samengesteld: De Kadt (Bloemendaal) R. Mulder D. de Boer (H. B. C. 3) (H. B. S. 2) A. de Groot Cannegieter Hillebrand (Bl.daal) (H. B. S.) Heerkens Thyssen Buurman V. D. Aardweg (M. H. C.) (Bl.daal) <H. B. S.) R. V. D. Brandeler Hille (Bl.daal) (Bl.daal) Dit Haarlemsche elftal is aanmerkelijk sterker dan de vorige week en zal onze stadskleuren met succes kunnen verdedigen. De Nederlandsche Kennel Club „Cyno- philia" en de Kynologen Club „Amsterdam" organiseeren op Zaterdag 31 Maart en Zon dag 1 April a.s. een Internationale Honden tentoonstelling in het R.A.I.-Gebouw te Amsterdam. De belangstelling voor deze tentoonstelling bleek aan de gestelde ver wachtingen te beantwoorden en niét minder dan 750 honden werden ingeschreven, waar van talrijke exemplaren uit het Buitenland. De Nederlandsche Duitsche Doggen Club viert op deze tentoonstelling haar 35-jarig bestaan en zij ziet haar ijverige werken be kroond door de inzending van 36 Duitsche Doggen. De majestueuse Wt. Bernard zal met 31 exemplaren de bewondering trek ken, terwijl de Fox Terriers ten getale van 61 stuks met de Duitsche Herders de best vertegenwoordigde rassen zijn. De Pekingesen vormen een zeer mooie collectie, 4Q stuks, terwijl de Samojeden en de Chow-Chows op deze tentoonstelling iets zeer bijzonders geven. De Kynologen Club „Amsterdam" her denkt met de organisatie van deze tentoon stelling haar 30-jarig bestaan. Het Bestuur dier Vereeniging zal op Zaterdag 31 Maart, des avonds ten 7.30 uurk recipieeren in een der zalen van Café „Restaurant" de Kroon, Rembrandtplein te Amsterdam. OLYMPISCHE SPELEN 1928, AMSTERDAM Worstelen Het programma van de worstelwedstrijden, die van 30 Juli t/m. 5 Augustus in het krachtsportgebouw worden gehouden, om vat vrij worstelen en Grieksch-Romeinsch worstelen. Vrij worstelen Gewichtsklassen - Bantam gewicht Veder gewicht Licht gewicht Middengewicht A Middengewicht B Half zwaar gewicht tot 56 K.G. 61 K.G. 66 K;G. 72 K.G. 79 K.G. 87 K.G. Zwaar gwichtboven 87 K.G Chronologisch overzicht 30 Juli 10—12 Wegen 1823 Wedstrijden 31 Juli 10—14 Wedstrijden 18—23 Wedstrijden 1 Augustus 1012 Herwegen der deel- (nemers 1823 Finales. Grieksch-Romeinsch worstelen Gewichtsklassen Bantam gewicht Veder gewicht Licht gewicht Midden gewicht A Midden gewicht B tot 58 62 K.G. K.G, Men verzoekt ons in ops blad een berichtje te willen opnemen, dat de H.' F. C. Haarlem u.&72 Zwaar gewicht boven 82% Chronologisch overzicht 2 Augustus 1012 Wegen 1823 Wedstrijden 3 Augustus 1014 Wedstrijden 1823 Wedstrijden 4 Augustus 1012 Herwegen 1823 Wedstrijden 5 Augustus 1014 Wedstrijden 1823 Finales. 67% K.G. 75 82% K.G. K.G. K.G. DE HUISVESTING DER ITALIANEN Daar men in de Italiaansche sportkringen het dringend noodzakelijk acht, dat de Itali aansche deelnemers ook gedurende hun ver blijf te Amsterdam zoo veel mogelijk in eigen omgeving vertoeven en ook hun maal- ijden op nationale wijze worden toebereid, heeft de Italiaansche Regeering er in toe- g:Stemd, dat de deelnemers per oo logschip naar Amsterdam komen, dat hen tevens als verblijf zal dienen. Naast de vele andere vlaggen zullen wij dus ook de Italiaansche in de haven zien wapperen. Nog niet vertrokken. V. D. verneemt uit Dublin: Ook gisteren is de „Bremen" nog niet vertrokken. Alles was voor de vlucht in gereedheid gebracht, doch nadat de vliegers het vliegterrein had den geïnspecteerd en de weerberichten had den bestudeerd, werd besloten het vertrek nog uit te stellen. Reuter seint uit Londen: Lady Bailey, die in haar eentje een vlucht maakt naar Kaap stad, is gisteren te Wadi Haifa aangekomen. De groote Zeppelin 127 zal binnenkort ge reed komen. Immers, naar het „Berl. Tag." verneemt, zal dr. Eckener na de eerste proefvlucht met het nieuwe luchtschip die waarschijnlijk in Juni zal plaats vinden, een grooten tocht over geheel Duitschland ma ken. yfifj gelegenheid van de internationale lughtvaarttentoonstellmg (j. L. A.)die hier in het najaar zal worden gehouden, zal de Z. L. 127 eenige dagen naar Berlijn komen en van daaruit passagiersvluchten boven Berlijn en Boven dé Noord- én Oostzee ma ken. Dan wil dr. Eckener een Oceaanvlucht naar Amerika ondernemen. Eventueel zal het luchtschip, zonder een tusschenlanding In Amerika te maken, naar Duitschland te- rugkeeren. Voor dézen tocht bestaat in Duitschland groote belangstelling. Ingaande 1 April zullen de brieftelegram men naar Zuid-Amerika worden afgeleverd op den tweeden dag, volgende op dien der aanbieding, evenwel niet eerder dan 36 uur na het tijdstip der aanbieding, zulks met inachtneming van het tijdsverschil; de be taalde dienstaanwezing voor bedoelde te legrammen zal ZLT in plaats van DLT zijn; de prijzen zullen een derde deel van die der gewone telegrammen naar dezelfde bestem ming zijn. De verzending der brjeftelegrammen kan, evenals tot nü toe, geschieden via Holland radio, via Commercial, via Eastern-Madeira of via Londen-P Q; echter kunnen brieftele grammen naar de kantoren van de Ama zone Telegraaf-Maatschappij In Brazilië al leen via Eastern-Madeira worden verzon den. Een Amsterdamsche handelsfirma maakt het „Hbld." attent op het volgende: Hij ontving uit Engeland een aangetee- kerid poststuk, gefrankeerd met 0,72 'A, Datzelfde stuk, zelfs nog iets lichter in ge wicht geworden door een envelloppe -minder zond hij op dezelfde manier naar Engeland terug en moest daarvoor toen betalen 2.20 of bijna anderhalve gulden meer. „Is het niet een beetje meer dan erg", schrijft bedoelde handelsman, „dat wy zoo veel méér moeten betalen van hier naar En geland dan omgekeerd? Is dit bevorderlijk voor een intensief handelsverkeer?" Naar de „Volkskr." verneemt, zal In den loop van dit jaar het 15-jarig bestaan der georganiseerde Katholieke coöperatieve be weging worden herdacht en zal te dezer ge legenheid een congres gehouden worden en een gedenkboek worden uitgegeven, waarin de geschiedenis dezer beweging zal worden beschreven. De heer E. P. Schuyt, hoofd der afdeeling „Nazorg" ter Gemeentesecretarie schrijft ons: Het was de heer G. Aldus, Directeur In stituut v. blinden te Zeist, die d.d. 28 De cember 1923 een rapport aan den Minister van Binnenlandsche Zaken stuurde, waarin hij voorstelde, om in het midden van het land een Centraal Bureau voor Blindenar- beid te stichten, met steun van Gemeente besturen. 18 Januari 1924 vroeg de Regeering aan Haarlem, wat het daarvan dacht. Hierop werd geantwoord, dar het voor Haarlem practisch van geen belang was. Een schrijven van de afdeeling Haarlem van den Ned. Blindenbond d.d. 17 Maart 1927 was voor B. en W. van Haarlem een gereede aanleiding, om een nieuw en thans omvangrijker onderzoek in te stellen dan in 1924. Uit dit onderzoek, dat met medewerking van de hier bestaande vereenigingen werd ingesteld door het Hoofd van de Nazorg, bleek, dat hulp hier ter zeerste gewenscht was. Hoewel de Nederl. Ver. tot verbetering van hèt lot der Blinden in Ned. en zijn Ko loniën en de R.K. Blindenvereeniging ge durende jaren te Haarlem zegenrijk werk ten, waren het ook hier weer de financieele omstandigheden, welke het onmogelijk maakten, om te kunnen spreken van een af doende regeling voor de Haarlemsche blin den. In het d.d. 12 Juli '27 uitgebrachte rap port werd er dan ook op gewezen, dat de ge meente Haarlem hier een taak te vervullen heeft, welke tot nu toe zoo goed als geheel verwaarloosd werd en dat allereerst een Blinden commissie gevormd zou moeten worden, opdat er tusschen Gemeentebe stuur en de verschillende op het terrein der blindenzorg werkzame vereenigingen een schakel gevormd zou worden. 5 Januari '28 werd dan ook door Mr. A. Bruch, namens B. en W. van Haarlem een Blindencommissie geïnstalleerd. Deze Commissie koos tot voorzitter den heer A. G. Boes en tot secretaris den heer E. P. Schuyt. Verder bestaat zij uit de vol gende personen: de dames: A. I. Cool, C. A. Doorn en D. Poelhekke en de heeren: Dr. G. W. Brongersma, F. Haakman v. d. Bergh, W. A. J. v. d. Kamp, H. J. Klein, C. Valk, en B. v. Veen. Nu de benoodigde gelden door den Raad verstrekt zijn, zal deze Commissie dezer da gen met haar zegenrijk werk kunnen begin nen, zoodat Haarlem binnenkort ook voor dit onderdeel der Nazorg een vooraanstaan de plaats in ons land inneemt. Deze Commissie zal voor alles het Ge meentebestuur moeten voorlichten, om trent alles wat met het blindenwezen in ver band staat en stellig den strijd aanbinden tegen de vele collectes, loterijen om van het bedelen langs de huizen van zgn. blin den maar te zwijgen! daar slechts op deze wijze paal en perk gesteld kan worden aan de bedriegelijke practijken, waardoor de goede blindenzorg geschaadt wordt. Ook zal het de moeite zeer zeker loonen, om eens te onderzoeken, in hoe verre de verschillende kooplui in „schoonmaakartikelen en mat ten" misbruik van het meegevoel der inge zetenen maken door op hun karren te zet ten „Blindenwerk." Nazorg Buitengewoon Onderwijs Blinden. De eerste vereischten voor een goede blindenzorg zijn behoorlijke opleiding der blinden onderwys en het hun verschaffen van de gelegenheid tot het uitoefenen van een voor hen geschikt beroep werkver schaffing. Onderwijs: In enkele plaatsen van ons land, Amsterdam, Grave, Zeist, zijn inrich tingen voor onderwijs en vakopleiding tot 18 jaar voor blinden. De beschikbare ruimte is zeer zeker voldoende, om alle blinde kinderen in Nederland, die voor onderwijs in aanmerking komen, op den daarvoor meest geschikten leeftijd op te nemen. Sommige ouders houden het blinde kind echter thuis, daar men meent, dat het nergens zoo goed verpleegd kan worden en omdat men vreest, dat door interne verpleging de ouderlijke macht verloren gaat. Hoewel men eerbied dient te hebben voor deze gevoelsargumenten, mag men niet ver geten, dat een blinde recht heeft op goed onderwijs en dat kan slechts in de daarvoor ingerichte instituten. Het niet zenden van zoo'n kind naar die inrichtingen stuit echter niet alleen af op de zwakheid der ouders. Integendeel, meestal Zijn het financieele bezwaren, die den door slag geven. Wanneer kerkelijke- of particulie re steun ontoereikend is, blijft het kind een voudig thuis, ontvang geen of te weinig on derwijs en staat later dubbel gehandicapt te genover het leven en is verder geheel op on dersteuning aangewezen. Hier moet en kan van Gemeentewege door de Blinden-com- missie ingegrepen worden. Leerplicht blijft ook voor dit onderdeel van het Buitengewoon Onderwijs een gebie dende eisch, want hoewel het aantal kinderen dat voor dit onderwijs in aanmerking komt en dit om een der bovengenoemde redenen in ons land nog niet ontvangt, gering is, mag niet vergeten worden, dat vele dezer kinderen te laat naar die inrichtingen gaan, of er tus- schentijds door onverstandige ouders weer weggehaald worden. Werkverschaffing. Geregelde arbeid is een eerste vereischte voor de blinden en allereerst denken we hier aan handarbeid. Op ander terrein zullen de blinden enkele uitzonde ringen daar gelaten toch door de zienden terug gedrongen worden, te meer, daar de strijd om het bestaan meer en meer scherpe vormen aanneemt en men in ons land nog niet zoo ver is, om te begrijpen, dat bij een doelmatige werkverdeeling de maatschappe lijk minder bruikbaren zwakzinnigen, blin den, lichamelijk gebrekkigen, zich in de ver schillende bedrijven bij juist plaatsing zich als goede arbeidskrachten zullen ontpoppen. Hoewel er enkele gevallen te noemen zijn, dat een blinde, na goed schoolonderwijs, het gebracht heeft tot organist, muziekonder wijzer, pianostemmer, masseur, typist, tele fonist, cc r.ectrice, zoo zal toch het over- groote deel te werk gesteld moeten worden in een Werk- of Arbeidsinrichting. Een onderzoek in ons land bracht aan het licht, dat er ongeveer 4000 blinden zijn Vt per duizend inwoners Slechts 1/7 blijkt in staat te zijn door betere ontwikkeling en talenkennis, om het tot een beroep te bren gen. 1/3 van het geheele aantal is geheel of gedeeltelijk invalide door lichamelijke- of geestelijke defecten t.b.c., achterlijkheid, ouderdomskwalen, zoodat dus ongeveer de helft der blinden op een arbeidsinrichting geplaatst zal moeten worden. Zoover bekend zijn er in ons land Werk inrichtingen voor blinden te Amsterdam, Den Haag, Grave, Groningen, Middelburg, Rotterdam en Utrecht. Men heeft in deze inrichtingen dezelfde ervaringen opgedaan, als in die voor zwakzinnigen te Amsterdam, Haarlem, Dordrecht, Vlaardingen en Delft en wel, dat ze het daar slechts tot een gering loon brengen en de verkoop van het product groote moeilijkheden geeft. Te betreuren valt het, dat zooveel energie verspild moet worden, om de bij uitstek geschikte artikelen verkocht te krijgen. Ook de arbeidsprestatie der blinden bleef in de practijk ver beneden de verwachting. Te Amsterdam bedroeg ze slechts 1/6 van die der zienden. Een zegen is het, dat een blinde vrjj gemakkelijk kan leeren lezen, braille. We hebben in ons land twee groote het geheele land zenden en wel een Roomsch Katholieke te Grave en een neutrale te 's-Gra- venhage. Dezer dagen had ik het genoegen, om met de braille bibliotheek te Den Haag nader kennis te maken. De eminente direc trice, mej. Aikema verschafte alle gewenschte inlichtingen en sprak er haar verwondering over uit, dat nog zoo weinig blinden er ge bruik van maken. De bibliotheek aan de Veenkade te Den Haag bevat 12000 deelen. Sinds 1891 zijn dames en heeren uit het ge heele land bezig om door „prikken of tikken" de boeken in braille om te zetten. Dit ge schiedt geheel vrijwillig en belangeloos, zoo dat gelukkig de naastenliefde nog niet aan het uitsterven is, zooals velen willen doen gele oven Verder is er nog een braille-bibliotheek te Amsterdam. Deze is voor de stad en bevat de muziekbibliotheek, welke vroeger te Delft was. Ze is ondergebracht in de Openbare Leeszaal, terwijl een blind meisje daar als correctrice aangesteld is. Te Utrecht is een bibliotheek voor die provincie. Te Groningen een kleine voor het dialect en lest best te Haarlem, dank zij de goede zorgen van Mej. A. I. Cool, een, welke eveneens in de Open bare Leeszaal is ondergebracht. Jammer is het, dat er van deze bibliotheken zoo weinig gebruik gemaakt wordt. De verzendkosten zijn zeer gering en juist op deze wijze was geestelijke afstomping te voorkomen. Na deze algemeene uiteenzetting kunnen wij in een volgend artikel een nadere bespre king van onze blinden te Haarlem leveren. Zocals reeds gezegd, werd voor eenige maanden een enquête ingesteld. Uit de bin nengekomen staten bleek, dat er in totaal voor Haarlem en Omgeving 78 blinden op gegeven werden, van wie er 57 te Haarlem woonachtig zijn. Waar voor Nederland geldt, dat Vi per mille blind is, mag deze enquête als vrij betrouwbaar aangenomen worden. De gemeentebesturen van Bloemendaal, Haarlemmerliede en Heemstede sloten zich 1 Mei 1926 bfj de Haarlemsche Nazorg voor Zwakzinnigen aan. Het is te hopen, dat zij een zelfde standpunt zullen innemen voor de blinden. Een nadere beschouwing dezer staten geeft het volgende overzicht: Vrouwen: 44; Man nen: 34. Gehuwd: 27 Ongehuwd: 39. Weduwe of weduwnaar: 12. Boven de 50 jaar zijn er 41 en beneden 50 jaar: 37, terwijl slechts H van het aantal geen steun noodig heeft. De blindencommissie ziet zich dan ook voor een omvangrijke taak gesteld. Naast het naar bilhjkheld verstrekken van ondersteu ning en het bezoeken der inrichtingen, waar blinden uit Haarlem en omgeving geplaatst zyn, zal zij haar aandacht moeten schenken aan de werkinrichting voor blinden, welke ten spoedigste geopend zal worden Donkere Spaame 34. Practisch ls het mogelijk, om het blinden- vraagstuk Ineens te regelen, en vooral het plaatsen op de Haarlemsche Werkinrichting zal zeer geleidelijk moeten gescliieden. Het gevaar bestaat, dat door de beter» regeling voor de Haarlemsche blinden, blin den uit den omtrek zich te Haarlem zullen gaan vestigen, in de hoop, om op de Werk inrichting te werk gesteld te worden. Dit zou nadeelig kunnen worden voor de Haarlem sche blinden, die, wegens plaatsgebrek, ge- ruimen tyd moeten wachten. De blinden commissie zal hiertegen zeer zeker tydig maatregelen nemen. Toen voor eenige jaren het gemeentebe stuur van Haarlem door f inancieelen steun de Nazorg voor Zwakzinngien mogeiyk maakte, kwam het particulier initiatief dit streven dadehjk steunen, zoodat meer en meer de hoop levendig wordt, dat dank zy de krach tige samenwerking van gemeente en particu lieren et-ten slotte voor deze groep van mis- deelden een afdoende financieele regeling zal komen. Nu de gemeente begonnen is met den krach- tigen steun voor de blinden, wil ik gaarne een beroep op de ingezetenen van Haarlem en Omgeving doen, om ook dit streven te steunen door de blinden-commissle finan cieele bydragen te geven, opdat er een fonds gevormd kan worden, zoodat na verloop van jaren ook voor deze misdeelden een afdoende verbetering tot stand kan komen. Reeds nu houden de voorzitter en de secretaris der blinden-commissie respectieveiyk de heer A. G. Boes, Verspronckweg 23, Haarlem en de heer E. P. Schuyt, Crayenestersingel 6, Heemstede zich aanbevolen voor het toe zenden van giften, welke uitsluitend zullen dienen voor verbetering van het financieele lot der blinden. Binnenkort zal tevens de Verbands-Com missie Nazorg een en ander centraal regelen en een krachtige actie in zetten voor steun van alle groepen geesteiyk- en lichameiyk misdeelden, voor zoover zy onder Buitenge woon Onderwys vallen. Wie helpt echter nu reeds, om de grond slagen te leggen voor het Blindenfonds? Van de ontvangen bedragen zal de Commissie verantwoording afleggen. ZU, die nadere inlichtingen wenschen of bepaalde wenschen hebben, welke voor blin den van belang zyn, kunnen zich Woensdag van 912 uur wenden tot ondergeteekende, Koningstraat 6, Haarlem. Laten we mogen eindigen met den wensch uit te spreken, dat ook voor onze blinde men- schen een betere toekomst moge aanbreken. Reeds te lang werd hiermede gewacht en gelegenheid gegeven tot geestelüke afstom ping en verbittering. Te weten, dat hun medemenschen gereed staan, om ook hun levensbiyheid en moreele steun te geven, zal ook him de kracht geven van te willen leven. In het byzonder doet het my genoegen, dat een en ander deze wending genomen heeft .voor de dames en heeren der vereenigingen voor blinden, en het zeker ook zullen blyven doen. Ook voor de blinden moet in de maat- schappy plaats zyn. En dit kan, als wy in deze zenuwsloopende- en snel voortjagende eeuw, gedreven door naastenliefde, behalve aan ons eigen Ik, ook nog voelen verplicht te zyn, om onze hulpbehoevende mede menschen te steunen en staande te houden. Dat dit ons moeite en een financieele aderlating bezorgt, mag geen reden zyn, om ons af te wenden en niet te willen zien! Steunt dit streven zie de opgegeven adressen spoedig'en ge steunt dubbel, want ge geeft onze Commissie den moreeier steun, om biymoedig op den Ingeslagen weg voort te gaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Kent U bad Reinersz in Duitschland? Deze parel der baden ls helaas nog veel te weinig bekend. Tusschen berg en woud ligt deze Idyllische plaats zoo beschut, dat ze ook in den winter wegens hare geneeskrachtige bronnen druk bezocht wordt. Reinersz is het beste bad voor alle hartkwalen en doet wonderen, waar alle andere middelen te kort schieten. Alle bezoekers bemerken spoedige verzachting van hun ïyden en het ls ver klaarbaar, dat Reinersz voortdurend meer door 't buitenland bezocht wordt. Een groot voordeel van dit Silezische bad zijn de matige prijzen. Reinersz is geen luxe-stad, maar toch zeer modem Inge richt. Als geneeskrachtige badplaats neemt braille bibliotheken, welke deze boeken doorhet een allereerste plaats in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7