Buitenlandsch Nieuws. Goudregen FEUILLETON. VERHAGEN's Parijsche Wafels blijven altijd welkom NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Vrijdag 30 Maart 1928 GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN TWENTE KANALEN Het Twente-Rijnkanaal zal gegraven worden DE NIEUWE DUITSCHE RIJKSDAG. Den 20sten Mei zullen de kiezers in Duitschland ter stembus opgaan, om hun stem te geven voor die mannen, die ^e als de dragers van hun vertrouwen in den nieu wen Rijksdag willen afvaardigen. Van bui ten gezien tenminste is het zoo. In wer kelijkheid speelt zich alles geheel anders af. De nieuwe Rijksdag is n.l. eigenlijk al ge kozen en kant en klaar, nog voor de kie zers hebben gestemd. Het lysten-stelsel, zooals het tegenwoordig in Duitschland in zwang is, maakt een verkiezing in demo- cratischen zin nauwelijks mogelijk en er zullen die afgevaardigden in den nieuwen Rijksdag zitten, die; in de verschillende par- tfj-bureaux daarvoor zijn uitgezocht. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" heeft in een inleiding tot de verkiezingen de situatie op de volgende wijze gekarakteriseerd: alleen een paar honderd menschen, die de can- didaten opstellen, bezitten in Duitschland werkelijk het kiesrecht, terwijl de andere veertig millioen slechts kiezers van den tweeden rang zijn. Daar de partijen weige ren, tot een werkelijke volksverkiezing te rug te keeren, moet onder deze omstandig heden de kiezer zich afvragen, of hij zich niet liever heelemaal van de verkiezing moest onthouden. Maar daar het weer al leen den lieden van het lijsten-kiesrecht ten goede zou komen, wanneer dit parool werd gevolgd en, bij het stemmen voor klei ne partijen, het effect toch weer hetzelfde zou zijn, blijft er voor den kiezer voorloo- pig niets anders over, dan die groote par tijen te kiezen, die aan den eenen kant waarborg bieden voor politieke prestaties, aan den anderen kant besloten zijn, den party-staat in een grondwet-staat te ver anderen. Onder deze omstandigheden zal de nieu we Ryksdag, op weinig uitzonderingen na. waarschijnlijk weer het oude aanzien heb ben, al moet men ook vry algemeen met een stoot naar links rekenen. Hoever deze zal gaan, is niet vooruit to zeggen. Als men de gewone deelname aan dê verkiezingen veronderstelt, dan zal de nieuwe Ryksdag waarschijnlijk meer afgevaardigden omvat ten, dan tot nu toe het geval was. De laatste Ryksdag telde 492 afgevaardigden. Daar men echter sedert 1924 met een ster ke toename van het aantal kiezers moet rekenen door de jaargangen, die intus- schen het recht tot kiezen hebben verkre gen en buitendien moet rekenen op 100 pet. deelname der boeren op het platte land, zullen er wel ongeveer 500 afgevaardigden hun intrede deen in het nieuwe Huis. Er zijn voor een mandaat 60.000 stemmen ver- eisent; op deze basis is het nieuwe cyfer der afgevaardigden ongeveer berekend. Deze waarschijnlijke vermeerdering der af gevaardigden geeft reeds nu aanleiding tot kritiek en men wijst er op, dat hieraan volstrekt geen dringende behoefte is. In tegendeel, het aantal afgevaardigden zou moeten worden verminderd en dat zou ge- makkelyk kunnen worden bereikt door het, voor een mandaat vereischte, stemmen-cyfer eenvoudig te verhoogen. De minister van bilitenlandsche zaken, Dr. Stresemann, heeft dezer dagen voor buitenlandsche journalisten een rede gehou den en over den aanstaanden verkiezings- stryd gesproken. Hy heeft voorgesteld, den stryd op een minimum van tyd te beper ken en- hy heeft er op gewezen, dat andere naties niet meer dan veertien dagen noodig hebben, om het volk voor te lichten. Het voorstel van Dr. Stresemann is wel van veel kanten begroet, maar men zal al tevreden moeten zyn, als de kiesstryd tenminste in fatsoeniyke vormen wordt gevoerd. Strese mann heeft er ook over gesproken, dat men den partyen hun verkiezingskosten zou moeten vergoeden in verhouding tot de behaalde stemmen. Deze maatregel zou de partyen minder van het geld afhankelyk maken en ook beletten, dat de kapitalisti sche machten een al te grooten invloed zou den verkrijgen op de samenstelling van den nieuwen Rijksdag. Dit voorstel zou vooral de sociaal-demo cratie, als party der massa, ten goede ko men. Aan den anderen kant zou de ver ordening tot ontbinding van den Ryksdag in de hand van den Rykspresident aan waarde verliezen, omdat de partyen de groo te onkosten voor de verkiezingen niet meer behoefden te vreezen. Dr. Stresemann heeft zich in zyn rede voor de buitenlandsche journalisten cfk beklaagd, dat het lysten-stelsel den verte genwoordigers van byzondere belangen eet. veel te grooten voorrang by de verkiezingen toestaat. Hy heeft er tevens nadruk op ge legd, dat Duitschland veel meer medewer king aan het politieke leven noodig heeft van de geestelyke werkers, die niet aan een beroep zyn gebonden. Ook hier zullen de wensciïen van Dr. Stresemann, voorloopig tenminste, niet worden vervuld en het is een bittere waarheid, als een Ber'ijnsch blad zegt: of men moet genoeg geld voor de party meebrengen, of men moet ten minste secretaris van het Ryksverbond van ontslagen dienstmeisjes zyn, om lid van den nieuwen Ryksdag te kunnen worden.' WESTARP CRITISEERT STRESEMANN De ryksdag begon gisteren met de derde lezing der beg.'ootng voor 1928. In een door den afg. graaf Westarp (D.-nat.) gehouden rede trokken met name zijn verklaringen nopens de buitenlandsche politiek de aandacht, met welker resultaten spr. niet tevreden was. Hy verklaarde, dat de D.-nationalen de huns inziens bereikbare vorderingen niet tot stand hadden kunnen brengen, omdat zy niet alleen de meerder heid hadden. Thans moest in de buitenland sche politiek eindelyk aan elke illusie en zelfmisleiding een eind komen. Stegerwald (Centrum) betoogde, dat het Centrum als steeds zyn kracht voor de repu bliek wilde blijven geven. Minister Stresemann kwam tamelijk scherp op tegen de uitlatingen van Westarp. Hy noemde een critiek, zooals Westarp die oefende, iets zeldzaams in den mond van den eider der grootste regeeringsparty, welke de buitenlandsche politiek der regeering steeds mede had helpen maken en zich by zyn toetreding tot de regeer.ng daartoe oo,. nad verplicht. De D.-nat. party had gedu rende haar deelneming aa de regeering no._ uiets gedaan, om wijizigmg te brengen m d methoden der buitenlandsche politiek. Stresemann onderstreepte daarop nog eent zyn by het feestmaal der buitenlandsche pers afgelegde verkiar.ngen nopens de ont- wapemngsquaestie. Het baarde eenig opzien, dat ook de spreker der Econ. Vereenigmg, dr. Brem. verklaarde, dat zyn fractie de begrooting niet .ion goedkeuren. Naar de Duitsche radiodienst nog meldt, hernaaide Stresemann m zyn rede met name zyn verklarmg van gisteren, dat Duitsciilana het grootste belang heeft by een algemeen^ ontwapening en met het fiasco der ontwa peningsidee wenscht om zich zelf weder te Kunnen bewapenen. Hy verklaarde, dat hy in weerwil van vele teleurstellingen een wyzigmg der tegen woordige buitenlandsche pohtiek met in het vooruitzicht kon stellen, daar zy de eenigt mogelyke en de eenige juiste was, welke vooi Duitscnland de gewensente resultaten zoo ounnen opleveren. DE SPOORWEGTARIEVEN BERLIJN, 29 Maart. <V. D.) Heden heeil de directie van de Ryksspoorwegen een com muniqué gepubliceerd met mededeeimgen over de vergader.ng van den Raad van Be neer, welke van 26 tot 28 Maart te Berlyn is gehouden. In deze vergadering werd geconstateerd dat de opbrengst per kilometer door de iariefverlaging gedaald is van 5.08 prennig in 1924 tot 4.44 pfennigs in 1927. By een aige meen prysindex van 150 vergeleken by 1913 bedragen de tarieven op de spoorwegen voor personenverkeer thans slechts 123 en voor goederenvervoer slechts 132 vergele ken by 1913. Daartegenover zyn de uitgaven, voortvloeiende uit de herstelbetaling, rente betalingen en personeeluitgaven belangryk hooger dan 150 van 1913. De directie is, naar wordt medegedeeld, tot de conclusie gekomen, dat een vermeerde ring der inkomsten thans niet te verkrijgen is zonder tariefverhooging. De directie heeft derhalve besloten tot een tariefverhooging welke 250 millioen ryksmark per jaar moet opbrengen, waarvan 2/3 gedragen moet wor den door het goederenvervoer en door he. personenverkeer. De Raad van Beheer hield zich verder bezig met de gebeurtenissen by het Centraal Bureau te Berlyn. Er is een commissie van deskundigen benoemd om een onderzoek in te stellen. De Raad van Beheer van de D. spoorweg- maatschappy heeft ter bevordering van het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten besloten tot een verhooging der tarieven welke een jaarlyksche vermeerdering van inkomsten van 250 millioen opleveren. HET VROUWENKIESRECHT Het Britsche Lagerhuis heeft met 387 tegen 10 stemmen het wetsontwerp tot uitbreiding van het vrouwenkiesrecht in tweede lezing aangenomen. UIT DEN RIJKSDAG BERLIJN, 29 Maart (V.D.) Stresemann heeft heden in den Ryksdag de indiening aangekondigd van een wetsontwerp betref fende den handel, in wapenen met China. In dit wetsontwerp wordt het verboden wape nen naar China te verkoopen en tegelijker - tyd wordt het doorvoeren van wapenen van vreemden oorsprong met bestemming naar China door Duitschland onmogelyk ge maakt. Dit ontwerf zal nog door den tegen- woordigen Ryksdag afgehandeld worden Verder verklaarde de Minister dat Duitsch land bereid is mede te werken aan een inter nationale regeling van deze kwestie. Strese mann kwam op tegen de bewering, dat Duitschland de voornaamste wapenleveran cier van China zou zijn. Wel worden vele van deze wapenen via Duitschland verzon den. ONDERSCHEIDING VOOR EEN NEDER- LANDSCHEN CONSUL. NIZZA, 29 Maart (V.D.) De heer G. de With, Consul van Nederland te Nizza, is de zer dagen op voorstel van den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken be noemd tot Ridder van het Legioen van Eer.j Nadat hy 'eerst verbonden is geweest aan' het Nederlandsche Gezantschap te Madrid vervult de heer de With nu reeds gedurende tien jaar het ambt van Consul der Neder landen te Nizza. zyn tact en zyn beminne- ïyke persoonlykheid hebben hem de sym pathie en de hoogachting doen verwerven van zyn geheele omgeving. De heer De With heeft reeds gedurende zyn verblyf in Spanje tijdens den oorlog blijk gegeven van zijn zeer Fransch-gezinde gevoelens. Sedert hy te Nizza werkzaam is is zijn voornaamste taak geweest de betrek kingen tusschen Nederland en Frankrijk op handels- en toeristengebied, die tengevolge van den oorlog grootendeels afgebroken wa ren, weer aan te knoopen en uit te bereiden By vele gelegenheden heeft hy blijk gegeven diplomatieke bekwaamheden te bezitten en vaak ook was het sluiten van een nuttig wederkeerig verdrag tusschen beide landen te danken aan zijn inittiatief. De With is een harde werker voor zijn 'deaal. de Hollandsch-Fransche toenade ring. Om deze reden heeft de Fransche Re geering hem dan ook deze onderscheiding toegekend waarmee allen ten volle instem men. ARBEIDSMOETLTJKHEDEN BIJ OOST- FRUISISCHE DRUKKERIJEN KONINGSBERGEN, 29 Maart (V. D.) De by den Oost-Fruisiscben drukkersbond aan gesloten leden hebben gisteren met groote meerderheid besloten, om morgen in staking te gaan. Volgens medcdee'ing van de ,.Koe- ningsberger Allgemeine Zeitung" heeft het oersoneel van de zetterij van dit blad reeds het werk neergelegd, zoodat de krant heden niet kon verschynen. SPANJE'S TERUGKFER IN DEN VOLKEN BOND. GENèVE, 29 Maart. (V. D.) By het secreta riaat van den Volkenbond is heden een schrij ven aangekomen van den Spaanschen minis ter-president, waarin de Spaansche regee ring haar besluit tot uittreding uit den Vol kenbond terugtrekt. MASSA-VERGIFTIGING KOWNO, 29 Maart. (V. D.) Naar uit Mos kou wordt gemeld, zijn in Slotzk massa-ver giftigingen geconstateerd. Reeds by 140 per sonen zijn de verschynselen geconstateerd. Twee personen zijn reeds overleden. Reeds is een onderzoek ingesteld. OM OVERSTROOMINGEN TE VOOR KOMEN. WASHINGTON. 29 Maart. (V.D.) I> Senaat heeft een crediet van 325.000.00f toegestaan voor werkzaamheden aan de dy- ken van de Missisippi en andere groote ri vieren om ovei stroomingen te voorkomen. Industriegebied gebrandschat Te Essen is dezer dagen een groot straf proces gevoerd. Terecht stonden ruim 4r personen, zoowel mannen als vrouwen, die allen te Gelsenkirchen woond"- en die me een andere bende van een 25 man uit Buer jarenlang hadden samengewerkt om diefsta' 'en te plegen in winkels, groote magazijnen enz. De geheele organisatie was verdeeld in onderafdeelingen; het hoofdkwartier war gevestigd te Gelsenkirchen. Van daar uit ondernamen de dieven drie of vier stroop tochten per week in de groote steden van het industriegebied. Vyf jaar lang hebben zij stelselmatig de groote en kleine win keliers gebrandschat. Bij een klein diefstal letje zijn ze toevallig ontdekt. Met het ge stolen goed voerden zy een uitgebreider, handel. Verschillende beklaagden hebben bekend aan minstens honderd rooftochten te heb ben deel genomen. De waarde van de buitge maakte goederen beloopt vele honderdui- zende rijksmarken. De rechtbank heeft in het geheel 35 jaar tuchthuis- en gevangenisstraf uitgedeeld Toen het vonnis uitgesproken werd, ontstond een geweldig tumult. Een tot twee jaar ver- ordeelde vrouw, wier echtgenoot zich enke le dagen geleden In de cel heeft opgehan gen, wilde zich van een trap naar beneden storten, maar werd op het laatste oogenblik nog gegrepen. Ten slotte vlogen verschillen de veroordeelden elkaar in de haren, omda' elkaar betichtten van verleiding tot de diefstallen. Boksen in de rechlszaa' Men weet dat in Frankryk elk misdryf. alvorens het voor de rechtbank in behande ling komt wordt gereconstrueerd. Het par ket begeeft zich daartoe met de beklaagden en de getuigen naar de plaats, waar de laad geschiedde, en het geheele drama ■vordt dan nog eens tot in alle nauwkeurig- eder. herhaald. Een der politie-ambtenaren "ungeert dan voor het slachtoffer. In den regel heeft deze reconstructie iets eer lugubers, doch zy kan natuurlyk ook van zeer opgewekten aard zyn, zooals de 'ioks-exhibitie, die de neger Bob Scanion de vroegeie tegenstander van Carpentier, .■oor de zevende kamer der Parijsche recht- ank heeft gegeven, bewezen heeft. André Pollak, een jeugdig acteur der Co- médie Fraagaise, zou een rol in een sport- iilm vervullen. Hij moest de wereid-boks- kampicen voorstellen, die den negerbokser verslaat en daardoor de hand wint van het meisje, dat beiden liefhebben. Bob Scanion peelde den negerbokser. Maar bij de repetities kon deze beroeps bokser zich niet matigen, en de arme acteur werd zoc geducht „knocked out", dat hy van de verdere medewerking aan de film afzag. De producer van de film diende een klacht tegen Pollak in en eischte 71.000 francs schadevergoeding. Een van de getuigen In de rechtszaal was Henry Bernstein, de vermaarde dramaturg en ter afwisseling umpire by boks matches. Deze verklaarde dat de acteur geen bokser was en dat de klappen, door den ne ger op repetities uitgedeeld, een vriend schappelijke samenwerking onmogelijk maakten. Op verzoek van den verdediger van Pollak mimeerde Bob Scanion daarop de boksparty en gaf de rechtbank een in druk van de swings, waartoe hij in staat is. De rechters waren zeer geïnteresseerd en schorsten hun vonnis tot de volgende week op. „Diamond Joe,' begraven Op denzelfden dag, dat te Chicago twee nieuwe bomaanslagen werden gepleegd, is er onder zeer groote belangstelling „Dia mond Joe" ter aarde besteld (zoo geheeten omdat zijn gordel met 6300 diamanten ver sierd was), een Italiaan, Esposito geheeten agent van het genootschap van de Zwarte Hand, dranksmokkelaar, lid van een mis- dadigersbende en politicus. Hij was zeer po pulair, vooral onder de armen, tegenover wie hij zich gul betoonde. Een tapyt van rozen lag uitgespreid over den weg van de kerk naar het kerkhof en vliegtuigen lie- en rozen dalen toen de stoet grafwaarts toog. Het stoffelijk overschot lag in een zil veren kist, die 24.000 gulden kostte, en onder de duizenden, die den dienst in de kerk by- woonden, waren twee senatoren en vier rechters. Vyf-en-twintig auto's vol bloemen reden mee in den stoet, die ruim 1 y2 K.M. lang was en zich langs wederom duizenden voortbewoog. Esposito was eenige dagen geleden toen hij een politieke vergadering verliet, van een auto uit door niet minder dan 58 kogels neergeveld. TUMULT IN DEN SENAAT. PRAAG, 29 Maart. By de stemming over de woningwetten is het gisteren in den Senaat tot rumoerige tooneelen gekomen. De Duitsche sociaaldemocraat Löwe riep den regeerlngspartijen toe, dat de lantaarn palen, waaraan z{j zouden worden opge hangen, reeds gereed staan. De communis ten en Duitsche socialisten trachtten ver volgens den voorzitterstafel te bestormen, terwyi de stemming over het ontwerp hl het tumult onmogelijk werd. Eerst nadat niet minder dan 27 amendementen van de oppositie waren verworpen, werd het ont werp aangenomen. DE VERKLARINGEN VAN MUSSOLINI AAN LORD ROTHERMERE PARIJS, 29 Maart. De verklaringen, die Mussolini tegenover Lord Rothermere heeft afgelegd, vinden in de Parysche pers geen gunstig onthaal. De officieuze „Petit Parisien" verklaart, dat de Dictator zich op een uiterst gevaar lijk terrein gewaagd schynt te nebben. Se dert tien jaren berust de geheele Europee- sche politiek op het absoluut in acht ne men van verdragen. Mussolini's verklarin gen zyn niet slechts gevaarlyk, doch vor men tevens een bedenkelijke aanmoediging voor Hongarije en alle andere staten, die 't met den vrede niet zoo nauw nemen De „Echo de Paris" is de meening toege daan, dat Mussolini zich op een dwaalspoor laat brengen door Joego-Slavië. Het is dui- deiyk, dat de door den wereldoorlog in het leven geroepen of „afgeronde" staten zich niet zonder weerstand laten intimideeren en plunderen. De verklaringen van den Du- ce hebben de kans op Europeesche conflic ten vergroot. De „Gaulois" meent, dat tusschen alle on derteekenaren van het verdrag van Versail les nauwe solidariteit bestaat inzake de handhaving van den territorialen status van Europa. De Elzas komt veel overeen met Tirol. Dtswege dierit buiten en behalve alle binnenlandsche politieke aangelegenhe den een nauwe samenwerking tusschen Frankryk en Italië tot stand gebracht wor den. De radicaal-socialistische „Volonté" schryft: Het is de eerste maal dat de lei der van een vroegere geallieerde regeering zich tegen het territoriaal statuut van Europa uitspreek*. De ware fascistische di plomatie bestaat slechts hierin, dat zy naar een wijziging der grenzen streeft om de Italiaansche expansie te begunstigen en de saneering van de staten te bevorderen, die onder bescherming van de Consulta staan. Dit is een merkwaardige vredespolitiek. BESMET WATER. Het water van Boedapest is besmet. Er zijn reeds 25.000 personen ziek geworden. Het gemeentebestuur heeft de bevolking ge waarschuwd tegen het drinken van onge kookt water. 7iWrérosiOJn h' foa/C* f O/Vf Vfi.X-<7VÓ Ar//e O Markefo jfriïr I en het» Qr.zc. O firn ge/» bf&ren op o/foeriLO xrthEM rr;»t*rrm ft/ein» /»V/>inm Konolm 06/fA Tb/Acaijier Waa A/mee* Om* O..* Kg* s grens F*rm<rinciafrgre*t» Qntwrp>*m kano/etS ScAaet/ t:£SO OQO befool £SiKik DE AMERIKAANSCHE VLOOT Het Representantenhuis heeft een be drag van 48 milloen dollar toegestaan voor acht kruisers van .10.000 ton en twee onder- zeeors. EEN TORNADO IN GEORGIë. In het oosten van het Graafschap Che rokee zyn door een tornado, gevolgd door j een koudegolf, vyf personen gedood en een j twintigtal gewond. Verscheidene woningen werden er door getroffen. j Dat het Twente-Rijnkanaal, een millioe- nenplan, thans verwezeniykt zal worden, is zooals men weet, feit. Dezer dagen is de be slissing ten gunste van den aanleg geval len en alles in Gelderland aan gene zyde van den IJsel en heel de provincie Overysel ver keerden in feeststemming. Te Enschede werd gevlagd van de gemeentegebouwen en van de huizen. De regeering had immers beslo ten een wet, die dateert van 4 November 1919, maar die na haar totstandkoming te kampen heeft gehad met allerlei omstan digheden uit te voeren en eindelyk tot den aanleg van het Twenthe-Rijnkanaal over te gaan. De laatste stooten daartoe hebben gegeven de aan de regeering uitgebrachte rapporten betreffende de rentabiliteitsrekening van het kanalen-complex een rentabiliteitsreke ning, welke voor een dergelijke tolvrije wa terverbinding een vrijwel speculatief karak ter moet hebben en de aanvulling van het van belanghebbenden krachtens de wet ge vorderde subsidie van 6.500.000 met het daaraan nog ontbrekende tekort. Zooals men op de hierbij afgedrukte kaart ziet, zal het Twentsche industriegebied een waterweg krijgen, zoowel met Amsterdam en Rotterdam als met de Noord-Overyselsche kanalen en hierdoor ook met Drenthe. In 't complex is ook begrepen een verbetering van de Willemsvaart tusschen het Zwarte Water bij Zwolle en den IJsel. Voor het zykanaal naar Borne moeten de belangheb benden nog een afzonderlijk bedrag van 500.000 bijeen brengen, voordat tot aanleg ook daarvan zal kunnen worden besloten. De uitmonding van den tak naar Almelo, die eerst ten Oosten van deze plaats was ont worpen, zal naar het westen daarvan wor den overgebracht. Het kanaal zal worden aangelegd voor schepen van 600 ton, doch de onteigeningen i zullen berekend zijn op een latere vergroo ting tot een capaciteit voor schepen van 2000 ton. Het zou niet onmogelijk zijn, dat de ca paciteit van 600 ton reeds dadelyk were vergroot in verband met de behoeften aan een betere afwatering van deze streken, doch dan zou ook daarin extra door de belang hebbenden moeten worden bijgedragen. Bij een capaciteit van 600 ton zou een voldoende afwatering op den IJsel ten noorden van Zutfen, waar de vooral ten dienste van het verkeer op Amsterdam strekkende zytak van den driesprong by WarnsveldAlmen uit mondt, een voor de vaart op het kanaal te groote stroomsnelheid veroorzaken. In laatstgenoemden zytak is een sluis ge projecteerd, evenzoo bij den zuidelyken uit gang uit den Rijn nabij Lobith, maar verder is er geen sluis voor Delden, ook in den zy tak naar Almelo niet, zoodat men zoowel van Lobith als van Zutfen op het geheele traject naar Almelo slechts een sluis be hoeft te passeeren. Na Delden liggen echter nog vier sluizen, die bij Oldenzaal het peil gezamenlijk met 25 meter opvoeren, zyn voeding zal het kanaal krygen uit den boven-Rijn. Er zou worden begonnen met den aanleg van het kanaal van Zutfen naar Enschede Welke kunstwerken er nog met de uitvoe ring van dit project, waarvan dr. Lely als minister de memorie van toelichting heef onderteekend, gemoeid zyn, kan o.m. hieruit blijken, dat er 53 bruggen voor gewoon ver keer gebouwd zullen moeten worden, 1 voor tram- en 11 voor spoorwegverkeer. De totale kosten waren indertijd op plm 20 milioen geraamd, maar dit bedrag zal op den zooveel hooger geworden grondslag der prijzen, een aanmerkeiyke styging on dergaan. Intusschen is de beslissing der regeering. die dezer dagen bekend is geworden, van be lang. t Immers had de regeering alvorens uitvoe ring te geven aan de wet, waarby tot aan leg van het Twente-Rynkanaal werd be- sloten, gemeend alsnog vooral zich te moeten vergewissen van de rentabiliteit van dat ka naal. Daartoe werd allereerst aan den inge nieur van den Rykswaterstaat opgedragen een nader onderzoek in te stellen. Het door dezen uitgebrachte rapport, waarvan de con clusie luidt, dat het kanalencomplex renda bel mag worden geacht, is vervolgens gesteld in handen van de Staatscommissie voor het vervoervraagstuk, onder voorzitterschap van den heer Patijn, welke commiêsie op grond van haar onderzoek tot de conclusie is ge komen, dat de Twente-kanalen in 1945, dat is nadat een voldoende tijd na den aanleg is verloopen om die kanalen een plaats in het economische leven te doen innemen ongerekend de onweegbare voor- en nadee- len nog niet als rendabel kunnen worden beschouwd, maar dat by een geleidelyk doorgaande ontwikkeling van het vervoer op die kanalen binnen tien jaar de besparing, op de kosten van het vervoer de jaarlyksche kanaalkosten zal goedmaken en de kanalen derhalve dan rendabel zullen zijn. De commissie meent voorts, dat bij een bespoediging van de uitvoering, waardoor de rentelast vermindert, die rentabiliteit waar- schyniyk in een twee jaar korteren tyd zal worden bereikt. Naar aanleiding van de berekeningen, in dit rapport voorkomende, zijn vervolgens aan de commissie op sommige punten nog na dere inlichtingen gevraagd. Zij heeft deze kort geleden verschaft en medegedeeld van oordeel te zijn, geen wyziging in haar con clusie te moeten aanbrengen. Inmiddels is hans ook naar wij reeds hebben gemeld, het van belanghebbenden krachtens de wet gevor derde subsidie èi 5K millioen gulden, waar aan tot vóór kort een klein bedrag ontbrak byeengebracht. Op grond van een en ander heeft de re geering besloten, de uitvoering van het ka nalencomplex voortgang te doen vinden. Het iydt geen twyfel, dat met den aanleg van het grootsche complex spoedig een aan vang zal worden gemaakt. ROMAN VAN EMMA VON BRANDIS—ZELION 18 Des namiddags stond de ponnywagen ge reed om het gezelschap naar het ziekenhuis te brengen. De levendige ponny had reeds getrokken om het kleine voertuig in beweging te zetten, toen plotseling de Griek naast het rytuig stond en riep: Een oogenblik, wil een oogen blik nog stil houden Daarna trad hy op Irma toe en zich, lachend voor haar buigend, zeide hy: M'n waarde juffrouw, is het wellicht ge oorloofd, U een gift mede te geven voor Uwe beschermelingen? Wat my betreft, is het geoorloofd, was het antwoord En terstond daarop viel een kleine goudregen in Irma's schoot. Het was inderdaad een vorstelyke gift! Hy is toch goed, onze prins! riep Irma, toen zy weg reden. De kapelaan zweeg. Vindt gy ook niet? vroeg zij. Deze gift maakt meer indruk op me, antwoordde de gevraagde, op een boek met zichtbaar gebruikten band wyzend, dat zijn kleine leerling behoedzaam in de handen hield. Het is een liefdegift van dezen voor de zieke kinderen in het ziekenhuis. Werner had zich slechts met moeite, met veel moeite van den ouden vriend kunnen scheiden. Dit is een offergift! Irma keek nadenkend voor zich uit. Gij hebt gelyk, zei ze na een poos. Een dag later schreef ditmaal prins Alex ander aan de vorstin: verheug U, madre mia, spoedig zult ge het lang verbeurde geluk ge nieten Uw dierbaren zoon weder te kunnen omhelzen. Ik heb hier zooals ge weet, zeer aangename uren door gebracht, maar daar ik van afwisseling houd en niets meer vrees, dan de verveling, zoo wil ik van hier vertrek ken, want licht kon ze me eenmaal overval len. De menschen hier zijn eigenlijk veel te deugdzaam voor zulk een kind van de wereld als Uw zoon. Denk eens aan, daar doet mij de mooie Irma laatst het voorstel, haar by een bezoek aan het ziekenhuis te vergezellen! Mij! Gy weet. dat ik al een hekel heb aan een gezwollen vinger! Nu, ik kocht me met een paar goudstukken los, ik kan niet gced verdragen, dat zij boos op my is. Ik bid u zorg voor by aankomst op Fürstenstein voor aan gename gasten. Vorstin Landeros las niet zonder teleurstel ling dezen brief, want reeds had zy zich aan de hoop overgegeven, dat haar zoon eindelyk een vrouw gevonden had. Met spyt ontving de „zwarte tante", die omverwerping van haar stoute plannen. Het onweder van haar toorn ontlastte zich het eerst op het onschul dige hoofd van haar broeder. De gelatenheid, welke deze bij deze gelegenheid toonde, ver hoogde slechts haar woede. Je weet, myn schat, antwoordde hy haar, dat ik je wenschen, betreffende deze verbintenis nooit gedeeld heb. Het is zelfs twijfelachtig, of ik er in zou hebben bewil ligd. De gravin lachte hoonend. Ja, ik acht je daartoe in staat, maar gelukig zijn er ook nog anderen, die een woordje hebben mee te spre ken. Ja, een groot woord, zei de baron, die zijn wenkbrauwen in de hoogte trok. En hy vervolgde op dringenden toon: Ik smeek je, Antonie, dat je Irma niets van je teleurge stelde hoop verraad, ik wensch, dat het kind haar onschuld behoudt. De dame antwoordde niet, maar ruischte met majestueus gebaar de kamer uit, om zich onverwyid naar haar nicht te begeven. Irma zat in haar eigen kamer. Ze was met haar levendig gekleurde tapijten, de ryk ge vulde bloemenstandaards en vazen, de schet terende vogels, een waar verblijf voor een jonge dame. Irma's gelaat teekende heden een ongewonen ernst. De aankondiging door den prins zelf van zijn reeds op morgen vast gestelde vertrek had ook haar niet onver schillig gelaten, en hoewel de onaangename gewaarwording voorloopig dezelfde was als bij een kind dat men van zijn speelkameraden berooven wil, zoo strekte zich toch als een lichte nevel over een zonnig landschap, een weemoed over haai vroolyk hart uit. Daar verscheen de tante om haar heftige verwy- ten te doen, dat zy door eigen schuld licht zinnig een kostbaren prijs verspeeld had. Irma keek de spreekster met sprakelooze ver bazing aan. Ik heb by ons samenzyn nooit aan een inniger verhouding tot den prins ge dacht, zei ze. O nefen, je bent de ideale dochter van je idealen vader, spotte de dame, een stuk brood, een hut is je genoeg! Hoe kon je. ging ze toornig verder, met je sentimenteele phi- lantropische neigingen den prins zyn verblyf op zulk een manier vergallen, als je laatst deed, met je uitnoodiging het ziekenhuis te bezoeken? Kon je dan niet weten, dat je met zulk een hartstocht voor een ziekenhuis het verschil van jullie smaak, van jullie levens opvatting geheel onnoodig op zyn scherpst belichtte. Je had hem beter nog het voorstel kunnen doen in de leege uurtjes met hem de dorpskinderen te wasschen! Irma had een hoogroode kleur gekregen. Zij had van haar vroege kindsheid af reeds smarteiyk ondervonden, wie haar tante was, doch de banden des bloeds zyn sterk en zy Had het nooit geoorloofd geacht, een afkeu rend oordeel over de zuster van haar vader te vormen. Ook nu bedwong zij den opko menden tegenzin. Lieve tante, zeide ze, terwyi ze moeite deed het beven van haar stem te bestryden, als de levensopvatting van den prins zoo ver schillend is van de mijne, als gy meent, dan is het beter, dat wy -scheiden, zelfs als vrien den, zoo spoedig mogelyk. Het jonge gezicht had by de laatste woor den een vaste uitdrukking aangenomen, welke het anders niet eigen was, en de af scheidswoorden, welke Irma den anderen dag met Alexander Landeros wisselde, klonken harerzyds zóó koel, dat het de gravin nu byna berouwde, zóó gesproken te hebben. De vryheer, die de oorzaak raadde, zeide later tot zyn zuster: Wie een slaapwandelaar wak ker maakt, is de oorzaak van zijn val. VIII. ONGASTVRIJE ONTVANGST Ofschoon de smid zyn woord, om de zieke te bezoeken, gehouden had, zoo vermochten zyne drankjes en zijn strykingen der ver lamde ledematen niet eenige verbetering te bezorgen. Anne Marie's nachten namen zien- deroogen af. De wonderdokter was niet een der geduldigsten en zoodra hy merkte, dat zyn middelen niet door een spoedig gevolg bekroond werden, was hy gewoon zich te rug te trekken met de woorden: Er is niets aan te doen. Onder den indruk van deze bittere uitspraak had de Jager er eindelyk toe besloten aan den voortdurenden aan drang van de houtvestersvrouw gevolg te geven om een gediplomeerd dokter te raad plegen. De medeiydende vriendin was zelf tot dat doel naar de stad getrokken om den arts, die zich in een grooten roep verheugde, te verzoeken haar in de eenzaamheid van het woud te volgen. Zoo gebeurde het dan, dat de equipage van den dokter met het mooie span schim mels voor het jagershuis stilhield. De dok ter steeg uit om in gezelschap van de hout vestersvrouw het bezoek af te leggen. De arts was een man met bijzonder gedistin geerd voorkomen en was gewoon zich steeds met byzondere élegance te kleeden. Wat moeten wy met zulk een voor naam heer in onzearme hut, fluisterde de bezitter ontstemd des dokters begeleidster in het oor, terwyl ook over het aangezicht der zieke een uitdrukking van beschroomd heid zichtbaar werd. Doch deze zichtbare vooringenomenheid verdween spoedig, nadat de dokter haar op goedig deelnemenden toon aangesproken en zy hem in de oogen gezien had, waarin zich de volkomen wel willendheid van zyn menschlievende ziel in spiegelde. De arts ondervond in den loop van het onderhoud een zeldzame ontroering, want hy bemerkte spoedig, dat zy angstig moeite deed om voor haar man, die luiste rend in een hoek stond, de geheele zwaarte van haar ïyden te verbeteren. Nadat de dokter voldoende naar den aard van het ïyden zijner patiënte geïnformeerd had, zeide hy: Beste vrouwtje, als ge be sluiten kondt voor een korten tyd je mooie bosch te verlaten om by my in myn hospi taal in de stad te komen, dan hoop ik wei, je wat beter te kunnen maken, Ja, ik zou je zelfs volkomen genezing kunnen beloven. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9