FINANTIEELE BESCHOUWINGEN NERO EN HAARLEMMER OLIE DE DWAZE TULPENHANDEL J»o NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Zesde Blad Zaterdag 31 Maart 1928 EEN AARDIG IDEE VRAGENBUS m fiïftj p,* DE SPAARNE-BANK 60 (Van onzen Romeinschen Correspondent) Rome, 28 Maart. Een halfuur geleden begon de eerste der vyf-en-twintig abonnements-voorsteilmgen, die men in het „Teairo Reaie deii' Opera het Romeinsche opera-geoouw, deriKt ie geven. Zoo ais de titel van dezen brief al laat doorschemeren, worde Nfero opgevoerd. Wat die met Haanemmer Olie te manen heeit, moge later blijken. De opera zeli is een oudje en staat op het punt haar vijftigjarig jubileum te vieren. Twee jaren terug werd zij voor het eerst opgevoerd te Mnaan. De critiek is het er over eens, dat het een tamelijke prul is; 01 liever: was het daar over eens. Want mo menteel heeft de pers de opvoering gerang schikt onder de „Opera del Regime", -- de werken van het regime, en daar zegt men natuurlijk niets dan goeds over. (Alles wat lukt U weet dat misschien niet zoo wordt een „opera del regime- ook wanneer de regeering er geen vinger voor verroerd heeft. Wat met lukt, ai is net ook achttien karaats fascistisch, wordt afge wenteld op den breeden rug van oud-Itanë Momenteel leven wij natuurlijk in het nieuwe Italië; het vijfde Italië, geloof ik, maar het kan ook heel best al het zesde zijn). Om op de opera terug te komen. Het opera-theater in Rome, het derde van de wereld, bedoeld is natuurlijk van Italië- dat er aan gene zijde van de Alpen en de see, ook nog wel iets bestaat, dat desnoods i™? waard is, verliest men. meer Jit het oog; moest een zeer langdurige verbouwing ondergaan, welke vooral des nachts en des Zondags haar hoogtepunt scheen te bereiken, om de opvoering mo°-e lijk te maken Boeng! In de zaal werd een lustre opgehangen, die een paar ton woog sn 150.000 kaars uitstraalde. Boeng! Het too- leel werd speciaal ingericht om een licht glans van 1.000.000 kaars te herbergen. Boeng. En om de hoofdrol te kunnen zingen, net de tenor Lauri-Volpi een Amerikaansch ïontract schieten van een half millioen. Oollars natuurlijk. Geen Lire. Boeng' Tsjingü Op deze wijze ongeveer werden we, bij «is in Rome, warm gemaakt voor het gevai. 3e boeng's en de tsjing zijn van mij. Wanneer er in Rome een winkel geopend vordt, rent heel de stad er heen, om te tijken. Dat is zoo iets als een beleefdheid. Sn in dit genre is een Romein overal voor te 'inden: wanneer het geen geld kost, zelfs 'oor een lezing. En dus gingen we den vorigen Zondag— ivond in kudden naar het „Teatro reale iell' Opera". De gevel en de koepel was het 'enige wat er te bekijken viel. En meevallen leed het niet. Ze waren er stil van. En een >lad, dat zich humoristisch noemt en zich- ielf overtrof door een keer humoristisch te hjn, zeide: „Wanneer ze den gevel en de koepel ver anderen, zou er wel wat van te maken zijn." Zoo praten wij nu echter al lang niet meer. De kranten hebben het gevai op de Hjst der „Opera del Regime" gezet, en wij maken elkaar nu wijs, dat het eigenlijk heeiemaal zoo leelijk niet is. Ook een journansi is een mensch. Je lacht mee, doet misschien lachen, maar wanneer het zoo langzaam-aan een feit gaat worden, ben je er natuurlijk wèl van overtuigd, dat het de moeite niet is, en je vertelt, ook aan de collega's, dat het niets, maar dan ook heeiemaal niets te beteekenen heeft, en je er zeker niet over schrijven zal, maar maarEn dan heeft degene, die zeggen durft, dat hij, louter uit curiositeit wie zou daaraan twijfelen er tóch wel eens zou willen heengaan, een bijval, dien hij bijna niet verwachten mocht. Zoo gebeurde het, dat op een zonnigen Dinsdagmorgen, drie vaderlandsche bladen, met uilebrilien, kletterende wandelstokken en een vertroeteld aanbevelinkje van een „pezzo grosso" een groot brok; door eene der groote klapdeuren de met foei- leelijke, grauwe stucco ingesmeerden tem pel der muzen binnentraden en met autori taire blikken een blue-en carabiniero alle carabinieri zijn beminnelijk bleu! alle lastige vragen in zijn binnenste binnenste terug drongen. Wat je in Italië doet, moet je in het groot doen, anders mislukt het vast. Zoo hebben we geen mensch een vraag gesteld en zijn rechtstreeks doch laat ik niet zeggen rechtstreeks; als het met de opera niet wil, heeft het theater een reputatie te goed als doolhof; naar de koninklijke loge gestapt, waar het uitzicht goed en het zitje uitstekend was. Er zou ongetwijfeld over dat uitzicht iets interessants te zeg gen zijn, maar het gebouw was juist tóe „Opera del Regime" uitgeroepen. Daarna zijn we afgedwaald tot op het tooneel. En we raakten in de stemming. De fabriek, die de één millioen kaars producee- ren moest, lag er als een blinkende hoop glanzend staal en gekleurd glas. Décorateurs maakten acrobatische toeren met monster coulisses. Achter elke versch geverfde deur gilde een juffrouw, alsof ze geslacht werd. In de kleedkamer eener toekomstige diva, reinigde een timmerman voor een enormen spiegel zijn koolzwart haar van weerbarstig zaagsel. Door de bemiddeling van vele mannen met uniform-petten, die trouw beloofden ons den weg te zullen wijzen en die belofte trouw verbraken, drongen wij door tot het pers bureau. En daar wachtte eene teleurstelling. Men was voorkomend, deed of onze belang stelling op prijs werd gesteld; we hoefden maar een handteekening te zetten en men vroeg of het niet inconvenieerde, morgen even de toegangsbewijzen te komen halen. En op zooveel succes volgt in Italië altijd een donderbui. Uren antichambreeren, vrien delijke menschen, die je beste verwachtingen wekken en je verder vergeten, daarmee bereik je wat. Enfin, den volgenden dag waren er dc kaarijes nog met. tn den daarop volgenden dag jag er aneen een unnoodigmg om even ie wiiien versciujncn op „patazzo V lrmnaie nee ministerie van binnemandsche zaken en net gewone verolijf van Bemto Mussolini, oen uuce. Wij zijn door carabinieri en geheime po- htie-agenien heen. het „paiazzo Vimina'c binnen getuongen. Hoe? r-aidon, er oestaiu een ambtsgeneim. Een lange portier stuurde ons ooor naar een korte. De korte zond ons naar een dikke. De dikke verwees ons naai een dunne, isn zoo kwamen wij via portiers met en zonder pet, zonaer en met gaions, b,., éen èn met een pet en met gaions. Dis iachte breed, opende een deur, stopte ons in een wachtkamer en s.oot. Wij kregen noop. .Hij zou er ons nu nooit meer uit laten en eenvoudig wachten, tot we van verveling weg liepen. En dit is de weg naar succes in oud- en meuw-Itaiië beide. En toen kwam de Haarlemmer Olie. Een gedrukte aanvraag voor een audiëntie, da we invullen moesten, kreeg als plaats van geboorte Haarlem. Enthousiast kwam cl. portier die met de pet en de galons terug en informeerde wie er wel uit Haar lem kwam. Dat was ik. En voor het eerst in mijn leven ondervond ik eenig nut van het bruine goedje, dat de roem van mijn vaderstad van pool tot pool verbreidde, maai dat mijn persoonlijke sympathie altijd deed afstuiten op zijn geur, die Haarlem als bloemenstad in een zeker stadsdeel geweid aandoet. Het kwam zoo: De portier slikte Haarlem mer Olie, die duur was. Hij betaalde vijftien maal zooveel als hij gedaan zou hebben, wan neer hjj Nederlander was geweest. En of ik nu geen kans zag om een dozijn van die hee., lange en heel dunne fleschjes, zonder in voerrechten over de grens te krijgen Ik ben al in zooverre een Italiaan gewor den, dat ik alles beloof, wat mijn medemen- schen een pleizier kan doen. En dientenge volge zaten wij twee minuten later, zonder één verdwaling, zonder één tusschenpersoon, bij den meneer, dien we hebben moesten. En toen kv/am de catastroof. Het was ook, dank zij de Haarlemmer Olie té vlug gegaan. De kwestie was deze: Mussolini kwam. En als Mussolini ergens komt, is heel Rome afge zet. In een opera is het half-donker. En Mussolini is niet bepaald sportief, waar hij probeert geen schietschijf te zijn Natuurlijk werden er journalisten toege laten. Natuurlijk! „Maar," zeide de menèer, dien we hebben moesten en die zeer dik was: „daar kunnen we u niet bijnemen. Wanneer U geen lid is of wenscht te zijn van het syndicaatZegt U zelf: hoe kunnen wh dan controle op u uitoefenen?" We hebben eerlijk toegegeven, dat dit juist was. Zaterdagavond. Al mochten we dan niet. naar binnen, we zijn toch gaan kijken. Het is altijd interessant als Mussolini komt. Ge woonlijk hoort men alleen maar, dat hij er geweest is. We heben er niet veel van gezien. De heele omgeving was afgezet door de zwarte militie, die in dichte drommen de straten afzette, den volke haar karabijnen en bajonetten toonde en alleen bevoorrechten met toegangs kaarten en bewijzen van betrouwbaarheid doorliet. Op de „via Nazionale", het hart van de Eeuwige stad en een kilometer van het opera-gebouw, was het verboden stil te staan. De straten rondom lagen verlaten. Alleen surveilleerde er de geheime politie en in elke deurpost stond een fascist met zijn karabijn in aanslag. In alle omliggende huizen hau men dagen van te voren de inweners getelo Kamers verhuren was tijdelijk verboden. Kennissen of familie mocht niet ontvangen worden. Een uurtje voor de aankomst van den Duce, werden de resultaten van de tel ling gecontroleerd. Alle ramen moesten open zijn, ondanks den scherpen noordenwind. En voor elk venstergat stond, onbewogen een zwarte jongen met zijn karabijn in aanslag Men heeft Mussolini op zijn weg naar cL opera en ook terug, en ook tijdens de gene rale repetitie, die in werkelijkheid een gala voorstelling was voor betrouwbaren, niets gedaan dan hem laten fotografeeren door een achttien-karaats vertegenwoordiger van het regeeringspersbureau Luce. Er zijn journalisten bij geweest, maar geen Hollandsche. De heele vorige maana echter waren we allemaal een beetje an,: geweest en wie niet hooren wil, da's billijk! Van avond De eerste voorstelling, ook voor niet-zoo-betrouwbaren. We zijn wéé: gaan kijken. De clou was het, dat er een ver- gissinkje had plaats gehad pp het kaarten bureau en dat men voor elke negen beschik bare plaatsenvijf-en-dertig (35) toe gangsbewijzen had verkocht. De tweede mop was het, of liever werd het, dat men ver zocht had om acht uur aanwezig te wil len zijn ter wille van de plechtigheid (de aanvang was gesteld op negen uuri. Maar al had men dat verzocht, en al het publiek er aan voldaan, vergeten was de portiers er van in kennis te stellen. De por tiers zijn oppermachtig, ook in nieuw-Italië Zoo stonden er tien over acht de kijk- en hoorlustigen te bibberen in den avondwind. Degenen, die per auto gekomen waren en dus op de zaal gekleed, vertinden Ik weet niet of u Hollander genoeg is, om te begrijpen, dat ik gelachen heb. En we hebben allemaal geschaterd. Alleen, die een kaartje hadden, schaterden niet. Maar toen kwam de zwarte militie en we werden een heel eind teruggedrongen. Wat mislukt, ik zeide het al hoor je, zie je zoo niet. Maar dat het „Teatro Reale Dell' Opera" een reuzenkans maakt, om te worden afgevoerd van de „Opere del Regime" en af geschoven op den lijdzamen rug van oud- Italië ik twijfel er gewoon niet aan! Ma Bij gelegenheid van dc generale repetitie van het feest dat morgen plaats heeft, maak ten wij eenige foto's. Hierboven het slot van Langendijk's spel „Windhandelaars". Op den voorgrond Windbuil en de koopman Bonavontuur. In het ovaal: het portret van den heer Laprinee, den leider van het spel, in 17e eeuwsch costuum. Een goed kenner van de gulheid en goed- 'achsheid van het oer-echte en deugdelijke Hollandsche ras, dat onze Bloembollen streek bevolkt, zal zich hebben afgevraagd if de opening van het „eigen gebouw", van den „Zetel van Bloembollencultuur" met ■en ijskoude officieele plechtigheid zou af- oopen. Hij stelle zich gerust. De veelbereisde mannen van het vak, waarvan velen New-York, Cincinnati, Londen Parijs, Berlijn, Petersburg, Stockholm en andere plaatsen in de laadjes van hun her- nnering netjes aaneengerijd hebben liggen, 'ooals wij de Groote Houtstraat, Koning straat, Groote Markt en Anegang in ons hoofd bewaren; de globetrotters, die even sen uitstapje van Washington naar Mexico maken, als er wat moois is te zien, zij hou- len van een ontspanning op haar tijd en rullen die ook hebben bij de opening -van 'iun „bollen-home", dat in voornaamheid de standing van een New-Yorksche hemelkrab ber evenaart, neen overtreft. Het moest geheim blijven, maar wij zijn n staat het onzen lezers te vertellen. Er zal feest zijn! Morgen! In het nieuw ngewijde vaderhuis der bollenmenschen. Onmiddellijk nadat vanmiddag de kurk van de laatst aangebroken champagne- flesch zal hebben geknald en de laatste officieele bezoeker de deur is uitgewerkt. ordt het feest intiem. De heer Krelage zal dan de jonge vak- /enooten voor zoover zij van het staan niet moe zullen zijn geworden verzoe ken, de elfhonderd stoelen uit de feestzaa' te verwijderen en met de voor de komende dingen passende versiering een aanvang e maken. Om twaalf uur precies vannacht begint iet feest en het zal voortduren welge teld 24 uur lang. Tot Zondagnacht 12 uir dus. haar vermogen'besteedden om tuingrond te koopen buiten de Groote Houtpoort, ter plaatse waar nu het Geldelooze Pad is. Deze benaming moet afkomstig zijn uit dien tijd, om aan te geven de waarde-daling, die de bollengrcnd, na de voorvaderlijke dwaasheid, genaamd dwaze tulpenhandel, onderging. De voorvader van den heer La prinee moet, na zijn failliet in de Groote Houtstraat, uitgeweken zijn naar Frankrijk, waar toentertijd een heftige speculatie woede heerschte in van rege-eringswege uitgegeven actiën en bankbiljetten. Hij was een der helden van de Rue Quincampoix te Parijs tusschen de Rue St. Martin en Rue St. Denis, de straat, wafr reeds vóór Lode- wijk XIV de bankiers hunne huizen had den en die toen als 't ware één beurs was. Tn die omgeving, waar bij al die drukte, die opgewondenheid, dat rijzen en dalen der fortuin, de misdaad welig tierde, waar moord en doodslag aan de orde waren, waar in verschillende huizen lijken gevon den werden of bloedsporen wezen op ge legde hinderlagen, waar razernij en zelf moord volgden op de opwinding der specula tiezucht, in die omgeving moet de 17e eeuwsche Laprinee een eerste viool hebben gespeeld. Genoeg over dien Franschen zwendel. De veel kalmere, heer Laprinee uit dezen tijd zal de leiding bij het groote feest in Bloembollenland hebben en Langendijk's spotspel op den windhandel zal in ver traagd tempo worden opgevoerd, zoodat er 24 uur over gedaan wordt. Nu zou de taaie vertooning van Langen dijk's spel weinig geëigend zijn om de veeleischende immers wereldbereisde bloembollenmenschen 24 uur bezig te hou den. Maar het scheppend talent van den heer Laprinee wist daar raad op. Niet alleen zullen alle aanwezigen te «sas»sss Wi Een episode uit het kluchtspel Arlequin Actionist. ue voorgevel van het verbouwde Teatro Reaie Dell' Opera. Het belooft grootsch te worden en moest een tikje „dwaas" zijn. Toen dit vast stond, was het onderwerp, de groote lijn voor de feestviering, vlug gevonden. Het -.pel zou ontleend worden aan de geschie denis van het vak zelf, het moest een oer- Nederlandsche, het moest een Haarlemschc geschiedenis zijn ge raadt het, lezer, het •ou een wederopvoering zijn van den dwa len tulpenhandel, die Haarlem in den jare 1637 beroemd, berucht maakte of, beter gezegd; teisterde. En wie zich nu uit zijn Gymnasium-tijd herinnert, dat de overver- maarde Haarlemsche langen-afstand-dichter Pieter Langendijk, over den windhandel een verheven tooneelwerk in rijm lijmde onder den naam van Quincampoix of de wind handelaars en Arlequin Actionist, is al weer op den goeden weg, wanneer hij veronder stelt, dat dit stuk in vertraagde bewe ging natuurlijk, zooals men vertraagde films kent Zondag zal worden opgevoerd Alleen de regisseur van het feest is niet oen ras-echte Haarlemmer. Dat is de Franschman Laprinee uitNizza Ie klassieke stad van carnavalspret en zot heid, een zuiderling vol grappen en frat- en. die een groote bekendheid in zijn va derland heeft als impressario. Hij is door le Fransche regeering en let nu op, hoe ezien onze bloembollenkoningen in de ereld zijn! hij is door de Fransche egeering afgevaardigd om het feest der loembollenkweekers te leiden en deze be- ehermers van Flora te amuseeren. De toe- egging van deze attentie ontving de heer leinierse van den President der Fransche Republiek, toen hij verleden jaar in Parijs ertoefde, om daar den kostelijken aanplant an bloembollen te verzorgen, die de Com- nissie voor onpersoonlijke reclame in den uin van het „Luxembourg" tentoonstelde. En toch is de heer Laprinee ook al weer liet geheel vreemd aan den bollenhandel ian het hier op te voeren spel en dus aan :en zetel van bollencultuur, want het moet -ebleken zijn, dat hij een rechtstreeksche •azaat is van den man, die in 1636 zijn uis in de Groote Houtstraat (nummer 191» /erkocht voor één tulpenbol (zie de af beelding), terwijl twee tantes van moedors- het zamen bestaande de verschillende tegenwoor dig bestaande tulpen-, hyacinthen- en crocussoorten voorstellen, zooals dat In de revues van Ter Hall gebeurt, maar ook de tulpen uit den windhandel zullen vertoond worden. Zoo heeft minister Kan. die het feest zal bijwonen, Z.Ex. heeft familie in Heemstede wonen zich bereid ver klaard in de vreugde te deepen en haar te verhoogen. Hem zal de taak worden opge legd de rerien-tulp „Semper Augustus" te zijn, de tulp, spierwit die eens voor 13000 17e-eeuwsche guldens verkocht werd, de tulp, waarvan eens drie bollen dertigduizend 17e eeuwsche guldens op brachten. De andere bollen als Admiraal Liefkenshoek (waarde 4400)de Admiraal v. Enkhuizen 5400)Bruin Purper 2025) Oudenaarden 5700)Brabands Spoor 1500)Gele kronen 1200)Witte kronen 3600), zullen dooi- de leden van het H.B worden voorgesteld, terwijl de heer Krelage, symbolisch, zal voorstellen er mogen geen fotografen aanwezig zijn de heeren Sta len van Holland, die, zooals bekend, bij nlakkaat van 27 April 1637, bepaalden, dat de verkoopers van tulpen recht hadden om de koopers tot betaling te dwingen. Toen dit bepaald was en de Staten zich dus lie ten gelden, werd de waarde van een „Sem- oer Augustus", kort geleden zoo hoog in prijs, 50. Wij zullen niet doorgaan met een gede railleerde beschrijving van het feest. Ter opluistering zal er ook een nabootsing van Vr.: Welke is de mooiste en kortste weg van 'Hillegom naar Eindhoven per auto? Antw.: Hillegom, Nieuw Vennep, Aals meer, Kudelstaart, de Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Ruwiel, Breukelen, Maar- sen, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culemborg, Buurmalsen, Geldermalsen, Meteren, Waar denburg, Tuil, Zaltbommel, Hedel, 's Her togenbosch. Vught, Boxtel, Eindhoven. Af stand 138.2 K.M. Vr.; I. Welke is de kortste weg per auto naar de Groenekan? Hoeveel K.M. is dat? II. Welke is de beste weg naar Oirschot? Hoeveel K.M. is dat? Antw.: I. Haarlem, Halfweg. Amsterdam, Duivendrecht, Abcoude, Baambrugge, Loe- nersloot, Loenen, Nieuwersluis, Breukelen Maarssen, de Groenekan. Afstand 56 K.M. II. Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Dui- ndrecht, Abcoude. Baambrugge. Loener- ot, Loenen, Nieuwersluis, Breukelen. ;aarssen, Utrecht, Houten. Schalkwijk. Cu lemborg, Buurmalsen, Geldermalsen. Mete- '-en. Waardenburg. Tuil, Zaltbommel. H"del 's Hertogenbosch. Vocht, Boxtel, Best), Oir- chot. Afstand 134 K.M. Vr.: Welke is de kortste weg van Rot terdam naar HePendoorn met de motor en hoeveel K M. is dat? Antw.: Rotterdam, Kralingen, Nieuwer- kerk, Gouda. Haastrecht. Oudewater. Mont- foort, de Meern, Oudenrijn, Utrecht, de Bilt. Huis ter Heide, Soesterberg, Amersfoort, Hoevelaken. Voorthuizen, Oud Milligen Nieuw Milligen, Apeldoorn, Teuge, Twello Deventer, Wesepe, Raalte. Luttenberg, Hel- lendoorn. Afstand 165 KM. Vr.: Ik heb een kruidenierswinkeltje en ben aangeslagen in de Rijksinkomstenbe- lasting naar een zuiver inkomen van 1000 Ben ik nu nog verplicht aan de Kamer van Koophandel 2.50 te betalen? Antw.: Als men 3 jaar achtereen een inkomen gehad heeft, minder dan 2000 per jaar, wordt men volgens het reglement van het Handelsregister niet als koopman beschouwd en behoeft men niet in hét Handelsregister ingeschreven te zijn. Vr.: Een neefje van mij, 17 jaar oud. zou gaarne als bakker op een koopvaardij schip gaan varen. Zoudt u mij hieromtrent inlichtingen kunnen geven, waar hij zich moet vervoegen en bij welke maatschappij hij het eerst geplaatst zou kunnen worden? Antw.: Wend u eens tot de Kon. Ned Stoombootmij., Prins Hendrikkade 108, Am sterdam. Vr. van J. S., te H. U doet het beste zich daartoe te wenden tot een bankinstel ling. Vr. van P. J. v. L„ te B. De huis eigenaar heeft het recht, u de huur op te zeggen met inachtneming van den noodigen opzegtermijn en met naleving van de be palingen van een contract, als er een con tract is. Vr.: Kunt u mij zeggen, of er te Zand- voort een Arbeidsbeurs voor Vrouwen is, waar men zich kan vervoegen om gedurende de Zomermaanden aldaar werkzaam te zijn? Zoo ja, wilt u mij dan het adres daarvan opgeven? Antw.: Zoo'n Arbeidsbeurs bestaat niet te Zandvoort. Vr.: Ik heb eenige koffers in mijn bezit, van een mevrouw, die naar het buitenland vertrokken is, maar ik weet niet, waar zij is. Kunt u mij ook eenige inlichitngen ge ven, waar kan ik informeeren haar adres te vernemen? Antw.: Alvorens wij u kunnen antwoor den, moeten wij weten, naar welk land me vrouw vertrokken is en in welk deel van dat land zij verblijf houdt. Vr.: Ik heb verleden jaar Mei een doch ter in betrekking gehad tot Maart van dit jaar en dan zou ik de wasch doen voor 35 in het jaar. Nu is zij we? en nu krijg ik mijn waschgeld niet. Ik heb nog nooit iets ontvangen en ik ben er al tweemaal om geweest. Den eersten keer zei zij, dat ze het met de post zou sturen. Nu kwam hij weer voor. Mevrouw is ziek. Hij zou aan mevrouw vragen of ik er recht op had, want dat wist hij niet, maar ik kreeg weer niets. Getuigen had ik er niet bij, dat ik mijn dochter zoo verhuurd heb. Alleen mijn dochter was £r toen bij. Wat moet ik doen, om aan dat waschgeld te komen? Een ad-* vöcaat wordt te duur voor ons.Weet u geen ander middel, want het zou toch 30 gul den worden, waar Ik recht op heb. Antw.: Wend u eens tot het Rechtskun dig Bureau, dat eiken Dinsdagavond van half 8half 9 zitting houdt in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat 23, Haarlem. Vr. van „Januari". Ant.: De beantwoording van uw vraag is alleen mogelijk wanneer nog verschillende kleinigheden bekend zijn. Wij raden p aan over het geval een notaris te raadplegen. Deze zal u ongetwijfeld gaarne te woord staan, indien u belanghebbende zijt. Vraag. Mijn dochter woont al 10 jaar in hetzelfde huis, heeft geen huur schuld en verwaarloost het huis niet. Nu is haar met Februari door den eigenaar met 2 getui gen de woningen opgezegd en met 1 Mei moet zij het huis verlaten. Nu willen ze haar op straat zetten en zij heeft er nog geen gevonden. Gaat dat zoo maar? Antwoord. De eigenaar eener woning heeft het recht met inachtneming van den noodigen opzegtermijn, met naleving van de bepalingen van een contract de huur op te zeggen. Medegedeeld door DE HUIDIGE RUBBER-SITUATIE Raadzaam om Rubberaandeelen van minder gehalte om te ruilen in prima papieren als Hessa e.a. welke tevens mooie voorverkoopen afgesloten hebben Zooals men weet, zijn de huidige lage rub- berprijzen gebaseerd op de instelling van een civiele commissie door de Engelsche regee ring tot onderzoek van de al of niet wen- schelijkheid van het behoud, de afschaffing of de wijziging van het Stevensonschema. Uit een en ander werd al of niet ten on rechte de conclusie getrokken, dat het nu gedaan was met de restrictie waarin men gesterkt werd door het feit, dat verschillende planters voor opheffing bleken zijn, vooral die van Ceylon. Een en ander werkte het aangaan van groote baisseposities in de hand, ondanks de steeds nieuwe verminde ringen van de rubbervoorraden. Men meene echter niet, dat het grootste percentage der Britsche planters voor ophef fing van het schema is, wel stellen velen als voorwaarden, dat de Nederlanders hun me dewerking zulen verleenen, terwijl het groot ste contingent in ieder geval een gewijzigd schema verlangde, daar dit de laatste maan den niet het gewenschte effect bereikte, een gevolg van de te hoog aangeslagen stan daardproductie. Intusschen zij opgemerkt, dat het effect van het schema dan tegengevallen moge zijn, doch een noteering van 1 sh. 7 was zeer lucratief en verschilt toch wel zeer veel van den huidigen prijs. Het staat vrenwel vast, dat de plotselinge instelling der civiele commissie den reëelen rubberhandel zeer groote verliezen opgele verd heeft Kennelijk had een en ander drukking van den rubberprijs tot doel, ten einde de Ned. Indische planters tot mede werking aan de restrictie te provoceeren, want er zal toch wel niemand zijn, die meent, dat het den Engelschen planters voor den wind zal gaan bij de huidige noteerin gen. Immers waneer een onderneming 100.000 lhs. rubber tegen 1 sh. 7 verkoopt, brengt dit 95.000 op, doch waneer de rubberprijs slechts 1 shilling bedraagt, dan moet er min stens 158.000 lbs. verkocht worden tegen dien prijs om eenzelfde opbrengst te bereiken. Men is het ei in het algemeen er over eens, dat de officieele restrictie tot 60 pCt. feite lijk practisch neerkomt op een restrictie van ten hoogste slechts 85 pCt. Bij opheffing van het schema zou elke onderneming gemid deld dus een 15/0.85 pCt. of ca. 17 pCt. hoo- gere productie kunnen uitleveren, hetgeen voor boven aangehaald voorbeeld bij lange na niet voldoende zou zijn om een opbrengst van 95.000 te boeken. De tegenzin, welken de Nederlanders altijd hebben voor medewerking aan het restrictie stelsel, is vooral gebaseerd op den tradltio- neelen Hollandschen afkeer van regeerlngs- Jjemoeüng en ook op het feit, dat een en ander practisch onmogelijk schijnt. Die onmogelijkheid zit hem hierin, dat de inlandsche productie niet te controleeren is en nog minder de export, gezien de vele kre ken en riviertjes, die ideale afvoerweger zijn voor smokkelaars in hun Boegineesche prauwen. De productie van de Nederl.-Indischi plantage-rubber zal c.a. 160.000 tons bedra gen, doch hiervan is slechts ca. 75.000 ton in Nederlandsche handen. Beperking van di kwantum ol inbreng van dit kwantum i- een verkoop-organisatie kan dan ook maa van geringen invloed zijn op de wereld- rubbersituatie. Vandaar dat het niet zoo onlogisch is, dat de meeste niet zoo heel veel er voor gevoelen om zich aan een restrictie experiment te wagen, alhoewel zij wel op de een of andere manier den Engelschen ter wille zouden willen zijn. Er zijn echter wel ondernemingen, zooals de maatschappijen onder directie van den heer N. Burger, die niets voorverkocht hebben, welke er wel hun belang in kunnen zien om tot mede-restrictie te geraken. Wij hebben nu de rubbersituatie in het kort uiteengezet, doch moeten ons onthou den van eenige verwachting uit te spreken over de toekomstige ontwikkeling van deze situatie. Wel gelooven wij, dat de ongunstig ste factoren thans wel in de lage commodi- tynoteeringen verdisconteerd zijn. Bovendien kunnen wij onzen lezers, die rubberbelangen hebben, nog het volgend advies geven en wel om hun rubberwaarden van minder gehalte en van middelmatig gehalte om te ruilen In de allerbeste napieren, om zoodoende op krachtigen ondergrond de komende dingen af te wachten. Het meest geschikt zijn die allerbeste rubberwaarden, welke tevens groote voorverkoopen hebben afgesloten. Daarbij komt. dat deze waarden ook van eenlg herstel in de commoditymarkt het eerste profijt trekken, waardoor de kans om zijn koersverlies-weer in te halen of zooveel mogelijk te reduceeren niet gering is. Het meest geschikte fonds voor omruiling zou men de Hessa Rubber kunnen achten, die - heg. mooiste voorverkocht heeft van alle maatschappijen, n.l. den geheelen 1928 en 1929 oogst tegen een minimum van 78 ct. per y. KG. voor Standard. Bovendien heeft deze instelling ook de hoogste produc tie per 1.kapitaal, waardoor over 1928 en '29 'n dividend van minstens 30 pCt. moe- wrvrdt. Vraag., Ik heb een houten ledikant, dat vol met kleine zwarte beestjes zit, in den vorm van kleine houtluizen. Ik heb al eens met lieet soda-water en met chloor- water het ledikant behandeld, maar tot he den heeft dit nog niets geholpen. Wat zou hieraan te doen zijn? Antwoord. Elk gaatje afzonderlijk met petroleum inspuiten of de gaatjes met kwik- zalf dicht smeren. Vraag. Ik zou gaarne van U vernemen het adres tot hetwelk ik mij moet wen den om inlichtingen voor de nationaal be devaart naar Lourdes. 1 Antwoord. Wend u tot het secretariaat der Nederlandsche Bedevaarten, Begijnen- zijde behoorden tot de dwazen, die heel van de opvoering op de Groote Markt. gang 15, Venlo. Vraag. Hoe vroeg mag ik 's morgens mijn heete-luchtoven aanmaken? Wij mogen om vijf uur beginnen te bakken. Antwoord. U moet zich voor den arbeid door personeel houden aan de bepalingen der Arbeidswet. Vraag. Geval Ned. Pandoeren. 1. Kan ik met een vijfde van een boer vier azen afkeuren? 2. Als ik troefaas vraag op Ie Rue Quincampoix zijn, vreemde gezanten j troef kan dan troefnegen den slag aftroe- en vorsten zullen hulde komen betuigen aan ven? 3. Mag ik, als ik niet behoef te be den tulpenhandel, Frederik Hendrik, die be- i kennen, onda-troeven, als er „/esneden" -- ls en ik nog an(jere kaarten als troef over heb? 4. Moet ik het gevraagde aas be waren tot het gevraagd wordt ook al moet ik dan verzaken? Antwooord. 1. Ja. 2. Het gevraagde aas mag steeds afgetroefd wo'-den s Men mag nooit ondertroeven. 4. Het gevraagde aas mag niet ttevrn* 1 warder. ue uiat moet weten, wanneer hij het aas moet spelen Deze regels zijn ontleend aan de „handlei ding voor pandoeren' door K. C. de Jonge. Vr.: Hoe krijg ik ranja- of wijnvlekken uit een zeegroene crêpe de chine jurk? Antw.: Met alcohol van 90 pCt. tend Is om zijn Mandement inzake den windhandel, Lodewijk XV van Frankrijk, Spaansche galjoenen enz. zullen ten too- neele gevoerd worden. Helaas, het zal alles met gesloten deuren plaats hebben. Alleen voor de mannen van het vak toegankelijk. Misschien echter komt er later een her opvoering in het publiek. Wie morgen eens langs de Leidsche Vaart wandelt, zal daar een ongewone drukte zien. Eu misschien komt er later een herhaling De vorige week ontving ik een postwissel van honderd gulden en de afzendster was „Een Moeder". Dat woord „Moeder", wat grijpt dat altijd aan! Ja, zelfs op een postwissel. Dat ééne woord! Het zet ons aan het denken. We vragen ons zelf onwillekeurig af: „Met welke intentie geeft die vrouw, die zich niet N. N. noemt, maar Moeder, haar eere naam?" Ja, hoeveel redenen kan een Moeder niet hebben om te bidden (met dat van een kind het schoonste gebed op aarde)? Ik vind er pleizier in om te gelooven dat deze Moeder Stichteres wilde worden, wilde helpen in de opleiding tot Priester van de studentjes hier, in de hoop dat O. L. Heer haar gezin ook met een Priesterroeping zal zegenen. Ja, het is een vreemd verschijnsel, maar er zijn honderden brave ouders, die graag een kind aan God zouden geven, maar dit er niet voor (durven) bidden. Zij bidden voor alles, zij vragen om zeger op hun gezin, om voorspoed in zaken, om een geschikte plaats voor hun zoon o1 dochter in de Maatschappij, maar om dei grootsten zegen van alle bidden zij niet. Een roeping is toch ook een (ja, d< schoonste) gave Gods. „Die moet van zeil komen", zeggen zij. Ja, maar ouders, er is een enorm verschil tusschen het aansporen van een kind om Priester te worden en ts trachten door gebed en goede werken van God die groote genade voor uw gezin te ver krijgen. U moogt gerust in de stilte van uv hart uw kind (eren) aan O. L. Heer voo» Zijn dienst aanbieden en dan bidden da Hij uw offer welwillend zal aannemen. FATHER LEFEB*ER Directeur. Missiehuis, Hoorn. Postrek. 120937.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 17