A.RC Heringa Wnihric!?, Haarlem Amerikaansdien Oorsprong CHEQUE-KOERSEN ys.. Verkeersongevallen Bliksembeveiliging DE DANCINGKWESTIE TE HAARLEM Alle producten verkocht door de - zijn zooals steeds van COMITÉ ZIEKENTRANSPORT HAARLEM EN OMSTREKEN VOOR DE NAT. NED. BEDEVAART NAAR LOURDES lp 13 steeds PE EERSTE Stöfztrigerhms MAERTENS Barteljorisstr. 18 Tel. No. 10756 ApexKlop-Yeeg-Stofzuigers f150.- Huize „St. Bavo te Heemstede Alliance Francaise R.-K. Vereeniging van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel „St. Joseph" Huidebiiik van de Nederl. Vrouwen aan H. M. de Koningin-Moeder „Het Witte Kruis" STANDARD rij BedrüFsóliën Zoowel bij de visscherij als bij de bin nenvaart wordt aan A.P.C. Ampetco- line en A.P.C. Motorpoweroil wegens hun prima kwaliteit en volkomen be trouwbaarheid boven andere brand stoffen de voorkeur gegeven. DE SPAARNEBANK Haarlem- Amsterdam De overplaatsing van mevr. KlinkenbergMeeter IN HET BRENGEN VAN HET LAATSTE Telegrafisch Weerbericht. Bandoeng DAMMEN Een fusie van den Amsterdamschen Dambond én den Districtsbond „Amsterdam"? Aangereden WAT DE FEDERATIE WIL üenige dagen geleden werd medegedeeld, •t door de Federatie van Jeugdwerkbesturen en achttal adviezen van vooraanstaande ter- iake kundige Haarlemmers over het gevaar der openbare dancings aan den Burgemeester waren gezonden, met het verzoek, deze brie ver te willen neerleggen ter vertrouwelijke Inzage voor de leden van den Raad. De Bur gemeester heeft deze brieven aan het Fede ratiebestuur teruggezonden. De voorzitter der Federatie heeft de stukken thans rechtstreeks aan den Gemeenteraad toegezonden, zoodat de Raadsleden thans, ondanks de weigering van den Burgemeester, toch van den inhoud j der belangrijke en deels uitvoerige adviezen zullen kunnen kennisnemen. Er schijnt, blijkens de berichten in sSmmige bladen, misverstand te zijn gerezen omtrent de bedoelingen der Federatie. Zóó wordt b.v. gemeend, dat de inwilliging van het verzoek het aan vereenigingen onmogelijk zou maken na uitvoeringen enz., een bal te houden. Vol gens één der bladen zou dit argument zelfs zijn aangevoerd in een bespreking over deze kwestie van den Burgemeester met het Se niorenconvent in den Raad. De voorzitter der Federatie, Mr. L. G. van Dam verzoekt ons, er de aandacht op te vestigen, dat in 1 géén der adressen der Federatie iets derge lijks wordt beoogd. De federatie heeft wél gevraagd, zorgvuldig na te gaan, of bij z.g. besloten dansgelegenheden in de personen var besturen, organisatoren, enz. voldoende waarborgen worden gevonden, dat de mis bruiken der openbare dancings zich niet voordoen. Solide tooneelvereenigingen, sport en schoolvereenigingen behoeven zich dus niet ongerust te maken: over hunne dans avonden heeft het. Federatiebestuur zich met géén woord uitgelaten en tegen hen is gee nerlei maatregel verzocht. De maatregelen, in het gezamenlijk verzoek van het Federatie bestuur vervat, bevatten slechts de minimum- eischen, over de noodzakelijkheid waarvan de werkers op het terrein van jeugdbeweging en Jeugdbescherming van alle richting het eens zijn. Dat intusschen deze eisch der Federatie niet zonder inhoud is, moge blij ken uit het feit. dat in één onzer grootste publieke dancings geregeld dansavonden, ook met nachtpermissie tot 3 uur, worden ge houden, georganiseerd door eene „Vereeni- ging", waar ieder gewoon een kaartje voor aan het loket kon koopen, waar de sfeer dusdanig was, dat aan de vereeniging ge- ru-men tijd de verdere nachtpermissie is ge weigerd. Na afloop van den straftijd werd echter de permissie weer lustig verleend: in Februari had de „Vereeniging" weer een dansavond tot 3 uur! Sommige anderen schijnen te meenen, dat de Federatie thans het geheele dancing wil d^en verbieden. Ook dit is onjuist. Uitdruk kelijk staat in het verzoek, dat het in eene groote stad .in dezen tijd niet mogelijk is daarnaar te streven. Eenstemmig wordt slechts verzocht: le. verbod van alcoholgebruik in dancings, waar minderjarigen mogen komen; 2e. verplichte entréeheffing en verbod van vrijkaarten in dancings, waar minderjarigen mogen komen; 3ea het slechts bij uitzondering verlee- nen van nachtpermissie in dancings, waar toegang is voor minderjarigen; 4e. toezicht bij z.g. besloten dansgelegen- heden, of er eigenlijk niet sprake is van een openbaar dancing, door na te gaan, of ieder een toegangsbewijzen krijgt en door de soli diteit van bestuur, organisatoren, enz. na te gaan. Daarbij verzocht een minderheid van het bestuur, n.l. de heeren J. M. Figee en Pater J. J. C. Hentzen O.F.M. algeheel verbod van toegang tot openbare dancings voor alle min derjarigen. mannen het initiatief namen een R. K. af- deeling voor Haarlem en Omstreken te stich ten, onder den naam „St. Joseph". Elk jaar, dat de vereeniging ouder werd, kon het ook gezegd worden, 'dat zij niet alleen ouder, doch ook grooter werd, totdat gezegd kon worden, dat op een paar na alle R. K. postmannen in de vereeniging, waarin zij thuis behooren, waren vereenigd. Het zal een leuke dag worden op 15 April a.s. Als R. K. begint de dag met een H. Mis, waar onder, dit zullen wij hopen, alle leden ter H. Tafel zullen gaan in de kapel van de Eerw. Zusters Carmelitessen aan den Zijl singel. Daarna gezamenlijk ontbijt in het St. Antonius Patronaat. Wat den avond betreft, de indertijd benoemde feestcommissie zal haar beste beentje voorzetten om den leden van de afd. „St. Joseph" een genoeglijken en heerlijken avond te verschaffen. Door den architect N. J. Nijman is, ha- mens regenten van huize „St. Bavo" te Heemstede gistermiddag aanbesteed het aan bouwen van kamers en diverse verbouwingen Door onderstaande aannemers is als volp-t ingeschreven: J Gebrs. v. d. Putten 21.350; A. J. W. v. Sambeek 21.680; W. Thunnissen 21.739.64 Venhoven en Evers 21.930; J. Vooges 21.983; J. Th. v. Vessem 24.087; A M M Adriaanse 24.300. Men schrijft ons Maandagavond zullen de leden der Haar- 'emsche afdeeiing der Alliance Francaise het eldzame voorrecht hebben in de bovenzaal an de Kroon de beroemde Fransche roman- chrijfster Colette Yver te hooren. Zij zal preken over Fransche gezinnen en Fransch ezinsleven, een onderwerp, dat hier zoo goed Is onbekend is en dar des te meer belangstel- ng zal wekken naarrflate onze ideeën over het ransche gezinsleven, voor zoover wij die ochten hebben, berusten op geheel verkeer de basis. Meer dan iemand is Colette Yver aangewe- n om ons daarover in te lichten en ons de ol der Fransche vrouw te doen begrijpen in et Fransche huisgezin. Vanaf haar intrede u de. schrijverswereld heeft ze de belangrijke x;iale beweging gevolgd, die we het intellec- ■eel feminisme noemen, zich afvragende of e gestudeerde vrouw tegelijk fan zijn een oede moeder en een goed echtgenoote. Daar- an danken we de serie romans over het femi nisme. zooals „les Cervelines". „Princesses de cience", „les Dames du palais", „Métier de -ai", „les Sables mouvants" en later „le Jardin .:u feminisme" en „le Mystère des beatitudes" waarschijnlijk het mooiste werk, dat aan haar pen is ontvloeid. En dan de boeiende sociale roman „Vous serez comme des Dieux" en het psycholo gisch minder verdienstelijke werk „Haudequin de Lyon". Vermelden wij verder nog „Comment s'en vont les reines" en vooral „Mirabelle de Pampelune", waarin zich kunst en fantasie vrij spel geven, twee eigenschappen, die haar geschriften zulk een bizondere bekoring ver- ieenen en waarin de talentvolle romanschrijf ster zoozeer uitblinkt. Mogen de leden door in grooten getale op te komen hun belang stelling toonen voor deze mooie litteraire fi guur en voor haar tegenwoordigheid in ons midden. Op 15 April as. hoopt bovengenoemde vereeniging haar 20-iarig bestaan te vieren. Hoewel de officieele datum 8 Maart j.l. was, de dag van oprichting, waren wy niet in de gelegenheid dit feest te vieren. Het was op 8 Maart 1908, dat eenige kloeke R. K. post- Het Huldigings-comité te Haarlem, deelt mede, dat de volgende dames hier ter stede, hare medewerking in het Uitvoerend Comité jjebben toegezegd: Mevr. A. Admiraal-Meyerink; Mevr. A. Anema-Gertzen; Mevr. A. Al'ard—van Steenhard! Carré; Mevr. Abbing; Mevr. S. van Bommel—van Heusde; Mevr. E. Beker van Eldik; Mevr. W. J. van Berge-Baas; Mej. J. Baron; Mej. A. Broese van Groenou; Mej. M. Berdenis van Berlekom; Mej. G. Barger; Mej. C. W. Bank; Mevr. Bijkerk; Mej. A. Berends; Mevr. Boon-Snellehand; Mevr. A. C. M. Cool-Smit; Mevr. A. M. Th. Castricum-Peters; Mevr. C. P. J. M. Coebergh-Schippers; Mevr. J. W. Deinum- Buys; Mevr. A. M. Duythoff-Duytghoff; Mevr. R. M, van Deutekom; Mevr. e3 van Dam-Cohen; Mevr, A. Delbaere—Jiskoot; Mevr. H. Deenik-Jacometti; Mevr. C. E. G. van Dobben; Mej. C. A. Doorn; Mej. Dozy; Mevr. E. Drijver-Gediking; Mevr. T. E. Etty-Dethmers; Mevr. J. E. H. Fortgens-de Wijs; Mevr. C. B. Gelinckvan Nooten; Mevr. E. J. Groen-du Mo Mevr. E. J. Groen-du Mosch; Mevr. J. T. J. Guépin-Bloem; Mevr. A. J. J. Groenendijk- Poederbach; Mevr. E. J. Honigvan Len- nep; Mevr. C. Healenfeld-Schaapman; Mej. A. Haane; Mej. I. Haakman; Mevr. L. L. M. de Haas van Dorsser-Bezemer; Mevr. Im- mink van Styrum; Mevr, Janzenvan Loon; Mevr. H. L. W. Jesserun-v. Eibergen Santhagens;, Mej. A. D. J. de Josselin de Jong; Mej. C. J. C. Jonker; Mej. Florry Ja- cobson; Mevr. de Koek v. Leeuwen—Mauve Mevr. J. C. Klinkenberg-Blokker; Mevr. J. J. Kroese-Wijtema; Mevr. de wed. C. Ker- bert-Visscher; Mevr. C. J. Kalbfleisch-Baas; Mej. J. Kaldenbach; Mej. Knottenbelt; Mej. Kolkmeyer; Mevr. van Löben Seis; Metfzj. v. Liemt-Dolmans; Mevr. PL M. G. von Lindeiner geb. Baresse van der Goes; Mevr L. de LobeljMevr. A. Lambrechtsen-van Styrum; Mej. Hilda G. Lettinga; Mej. Ida van Leeuwen; Mevr. Vincent Loosjes; Mevr. E. W. Merens-Joekes; Mevr. J. Mouthaan- Zimmerman; Mej. S. Mok; Mej. E. Martens; Mevr. A. E. Maarschalk-van Goor; Mevr, A. van Marselis-Hartsoinck geb. Schuyt v. Castricum; Mevr. v. d. Mersch-Holtz; Mevr. C. G. Nel-Stol; Mevr. M. Nolthenius- Schreuders; Mevr. B. van Paassen-Frowein; Mevr. S. Rodrigues Pareira-Cola po Ossorio, Mevr. M. v. Rossum-Lefebvre; Mevr. G. Ris-Kromkamp; Mevr. M, E. M. Reigers man— Hinlopen; Mej. F. Raedt; Gravin M. van Randwijck-van Hoos; Mevr. C. J. Smit- v. Krieken; Mevr. Snethlage; Mevr. C. S. Stap-v. d. Sluys; Mevr. E, F. Strumphler- zur Mtihlen; Mevr. J. Menalda v. Schou wenburg-van Gilse; Mevr. E. van Schelven- Wilde; Mevr. I. W. van de Sande—van Ol- denborgh; Mej. Ag. v. d. Stadt; Mej. Tr. Swart; Me;. A. Serphos; Mej. C. J. W. Spoor Mevr. T. Smit-Blomjous; Mevr. B. Son- Spanjaard; Mevr. J. Don. van Schuylen- burg-v. d. Biesen; Mevr. L. Torley Duwel- Brants v. Straaten; Mevr. C. H. Volker- Coert; Mevr. Cf S. de VeerBlok Wybrandi Mevr. C, S. Weenink; Mevr. M. Wildschut;- Flentrop; Mevr. J. C. M. Wenstinkvan Vlijmen; Mevr. M. J. Wiersmade Nonchy; Mevr. A. M. J. Weterings-van Riel; Mevr. D. M. van WeerdenSloof; Mevr. J. A. Wolterson-Plet; Mej. M. J. Wolzak; Mevr. J. W. v. d. Weetering; Mej. de Vries; Mevr. E. W. Veneraa-van Doorn; Mevr. J. M. van Zalen-Beinema; Mevr. A. Zwanenburg-ter Gast; Mevr. Zweers-de Jong. Gisteravond had in de Sociëteit de „Nij verheid" een buitengewone algemeene ver gadering plaats der afd. Haarlem der Noord- Holl. Vereeniging „Het Witte Kruis" onder presidium van den heer A. W. Michels. Nadat de voorzitter in zijn inleidings woord de aanwezigen had welkom geheeten, werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onder dankzegging van den secretaris onveranderd goedgekeurd. Na be handeling der ingekomen stukken en mede- deeüngen was aan de orde de behandeling der voorgestelde wijzigingen in het huishou delijk reglement, noodzakelijk geworden door de tot stand gekomen fusie van de af- deeling van voormalig Schoten met de af- deeling Haarlem. Deze wijzigingen werden artikelgewijze aan de orde gesteld en behou dens enkele veranderingen in de redactie, staande de vergadering in haar geheel goed gekeurd. Deze zullen nu aan het Hoofdbe stuur worden overgedragen, ter verdere goedkeuring. Als nieuw artikel werd tusschen de be staande reglementen ingelascht een artikel aangaande een door het Bestuur te benoe men Commissie, welke verantwoordelijk is voor het beheer der wijkverpleging. Na gehouden rondvraag volgde sluiting der vergadering. r fS.p P c American Petroleum Company, Gebouw Petrolea, Den Haag MEDEGEDEELD DOOR ZATERDAG 31 MAART. i Laten 59.45 9.85 i 34.75 12.12^ 47.90 13.20 41.90 35.05 I 2.491 7.45 27.10 66.60 66.35 66.70 Bieden Beriyn 59.30 Parijs 9.70 Brussel 34.60 Londen 12.11 Zürich 47.75 Rome 13.05 Madrid 4! .75 Weenen 34.85 New-York (cable) 2.48 7.30 27.— 66.45 66.20 Stockholm 66.55 No. 4 Thans hoop ik voor u te mogen be handelen punt 4, n.l.: „Wat moet ik doen, om als zieke, liggend, half liggend-half zittend (om beurten), of als zittend patiënt mede te gaan met den ziekentrein der Nat. Ned. Bedevaart naar Lourdes?" Ik zou u hiervoor meerdere aanwijzingen kunnen geven, echter zal ik mij uitsluitend bepalen tot de aanvragen der zieken aan den Directeur der Ziekenverpleging en hun ver voer naar Roosendaal, door middel van het Comité Ziekentransport Haarlem en Om streken voor de Nat. Ned. Bedevaart naar Lourdes. De zieken, die het plan mochten hebben, naar Lourdes te gaan, dienen allereerst rijpelijk te overwegen, aan welke vermoeie nissen en ongerief zij zich blootstellen. Zij dienen te weten, dat de ziekentrein Dinsdag 31 Juli 's morgens ongeveer 11.30 uur uit Roosendaal vertrekt, vanwaar de bedevaart begint. De aankomst te Lourdes is Woensdag 1 Augustus, omtrent 5 uur in den namiddag. .Men reist derhalve dag en nacht, te zamen 29 k 30 uur aan één stuk door. Men vertrekt uit Lourdes 8 Augustus des morgens en komt Donderdag 9 Augustus, des namiddags in Roosendaal terug. Onze Haarlemsche patiënten moeten hierbij nog rekenen 3 a 3 J4 uur voor hun vervoer van Haarlem naar Roosendaal en het overladen aldaar. Zij moeten voorts bedenken, dat, indien zij geen groot vertrouwen hebben en niet bezield zijn met een vurige liefde tot onze Hemelsche Moeder, tot Onze Lieve Vrouw van Lourdes, zy beter 'thuis kunnen blijven, dan ter Bedevaart gaan. Immers, al roepen zij O. L. Vrouw van Lourdes aan als „Moeder van Barmhartig heid" en „Troost der Zieken", wat mogen zy van hun gebed verwachten, als hun vertrouwen op Maria ontbreekt, ja, erger nog, hun pelgrimstocht slechts gemaakt wordt, om ook eens te Lourdes te kunnen komen en zou die pelgrimstocht dan nog in het voordeel der zieken kunnen zijn? Daarom dan, laten onze zieken toch gaan. bezield met een groote liefde en een vast vertrouwen op Maria, de „Smeekende Al macht", die voor de lijdende menschheid zooveel kan verkrijgen bij Jezus, haar Goddelijken Zoon. Ja, dat kan ik getuigen dat ik nog nooit een zieke uit Lourdes heb zien terugkomen (die met de ware ge voelens ter Bedevaart ging) ongetroost of ongesterkt; want zelfs, wanneer zy geen verhooring mochten verkrijgen van hunne gebeden, in dien geest zooals zij het vroe gen, onvoldaan kwamen zij nooit terug, daar elke zieke ten minste van Maria verkrijgt, de vervulling .van dit voor de zieken zoo heeriyke woord: „Berusting". Dierbaarder bezit voor een zieke, wie kan het mij toonen, tenzij „genezing"? Maar zij, die de gave der berusting be zitten, weten dat slechts door volledige overgave aan Gods heiligen Wil, deze nog grootere gave Gods kan verkregen worden, indien hun dit zalig mocht zijn. Wfj nemen dus aan. dat elke zieke met de meest ware gevoelens bezield is, en vu rig verlangt Onze Lieve Vrouw van Lour des in haar Genade-oord zijn nooden voor te leggen en om verhooring van zijn ge beden te smeeken. De zieke in kwestie wendt zich alsdan tot den Secretaris van het Comité Zieken transport Haarlem en Omstreken voor de Nat, Ned. Bedevaart naar Lourdes, Jans straat 16, Haarlem. Dit Comité behartigt de belangen van alle zieken uit Haarlem en Omstreken. De uitgestrektheid van den Kring H. en O. is reeds eerder uitvoerig in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" beschreven en er kan slechts in buitengewone gevallen over leg gepleegd worden met zieken, die buiten dezen kring woonachtig zijn of verpleegd worden. Het Comité Ziekentransport enz. heeft alsdan van eiken zieke noodig de opgave van naam en voornamen, leeftijd, geslacht, naam van de ziekte en mededeelingen om trent hare behandeling. Voorts dient men mede te deelen, welke klasse de zieke wenscht te reizen, He of Ille klasse en op welke wijze. De pryzen bedragen, zoowel voor reis- als verblyfkosten (voeding, verpleging énz„ ailes inbegrepen) tydens de geheele reis heen en terug vanaf en tot Roosendaal, alsook ge durende het verblijf te Lourdes: A. voor liggende zieken: He klasse 150 en Ille klasse 100; B. voor zieken, die beurtelings liggen en zitten (zulks in afwisseling met anderen) He klasse 110 en Ille klasse 80; C. voor zittende zieken (welke gedurende de geheele reis slechts over één zitplaats beschikken)lie klasse 80 en Ille klasse 60. Op de banken zijn voor de zittende zieken matrasjes en kussens gelegd, terwijl voor de liggende zieken bedden gespreid zijn. Bovendien zijn voor de zware zieken bedden met spiraalmatrassen opgemaakt. Deze laatste mededeelingen gelden na tuurlijk alleen voor den ziekentrein, daar de zieken gedurende het verblijf te Lourdes in het Asile vertoeven. Het Comité draagt dan zorg, dat de in vulling der formulieren, welke voor eiken patiënt benoodigd zijn, op de juiste wyzs plaats vindt. Deze biljetten zijn als volgt gemerkt; Biljet A. door uw geneesheer in te vullen. Biljet B. in te vullen door of namens den Pastoor uwer parochie. Biljet C. in te vullen door 04 namens den zieke, waarvoor in dit geval het Comité H, en O. zorg draagt. Er dient dan voort opgave gedaan te worden, op welke wijze de zieke naar Roo sendaal vervoerd en op welke wijze hy van daar weder gehaald wordt. Hiervoor de leiding en de zorg op zich te nemen. Is den opzet geweest van het Comité Ziekentransport H. en O. en het zal dan ook op den dag van vertrek eiken zieke, die dit vereischt, van huis halen en met den specialen wagon naar Roosendaal brengen, terwyi na afloop van de Nat. Ned. Bedevaart naar Lourdes het zorg zal dra gen, dat de zieken uit Haarlem en Omstre ken wederom met den wagon van het Co mité naar station Haarlem en vandaar naar hunne woningen zullen getransporteerd worden, U begrijpt, dat dit belangrijke financieele offers vraagt en wy moeten dus van de dcor het Comité te vervoeren zieken een kleine bijdrage in de kosten vragen. Deze bijdrage is voorloopig vastgesteld op 15 voor een liggenden zieke; 9.80 voor een zittenden zieke lie klasse en 7 voor een zittenden zieke Ille klasse. Bereidheid om de totale reissom te be talen, jjeeft geen recht op deelneming. Uit den aard der zaak zullen echter, zooveel mogelijk worden medegenomen, die zieken,, voor wie het volle bedrag wordt geofferd. Daarnaast worden echter een zeker aantal zieken, öf tegen verminderden prijs, öf, in buitengewone of zeer dringende gevallen, zelfs geheel kosteloos medegenomen. Hoe meer giften het Cpmité der Nat. Ned. Bedevaart naar Lourdes ontvangt, des te meer zieken voor rekening van het Comité mee kunnen. Hierbij mag ik dan voor het Comité transport Haarlem en Omstreken voor de Nat. Ned. Bedevaart naar Lourdes wel eens de bijzondere aandacht vragen. Immers, hoe sterker de financiën van ons Haarlemsch Comité zijn, hoe meer onze zieken uit eigen omgeving er mede gebaat zijn, daar alsdan door het Haarlemsche Comité meer dere financieele steun kan worden ver leend aan hen, die deze reis zelve niet geheel kunnen bekostigen. Ik mocht deze-r dagen van een niet- katholiek een byzonder biyk van mede leven met ons doel ontvangen, hetwelk hij vergezeld liet gaan van dit gezegde: „Ik vind uw ziekenwerk juist dé&rom zoo mooi, omdat Lourdes voor vele zieken de laatste hoop en laatste kans is op genezing." Wij, katholieken, genieten de genade in Lourdes met kinderlijken eenvoud tot onze Lieve Moeder Maria 1 te kunnen bidden. Welnu, laten wij dan ter eere van O. L. Vrouw van Lourdes ons medeleven toonen voor en aan onze zieken, tot heil en ge nezing van hen en tot groei en bloei onzer Nationale Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes. Laten wy, Hollanders en niet minder wy, katholieken uit Haarlem en Omstreken, er toe medewerken dat de Nationale Bede vaart één heerlijke en machtige smeekbede worde tot Onze Lieve Vrouw van Lourdes, opdat wij voor onze zieken een overvloed van genaden mogen verkrijgen en dat, in dien dit ons zalig is, door Hare hand één, slechts één onzer zieken genezen mag te- rugkeeren. Feestdag van Maria Boodschap. F. N. DUIJN Jr., B. en W. van. Bloemendaal schrijven aan den Raad: Naar aanleiding van de door den Bond ean Nederlandsche Onderwijzers voorgelegde kostenberekening ter zake van de voor dracht tot overplaatsing van mevrouw G. M. KlinkenbergMeeter naar de o. 1. school C. en mej. J. B. Paesi naar de o. 1. school E., hebben wij de eer U het navolgende te berichten: Tengevolge van de handhaving van mevr. Klinkenberg aan school E. kan haar jaar wedde, zoolang zij aan die school verbon den blijft, aan het Rijk worden gedeclareerd op grond van Art. VIII van de Wet van 30 Juni 1924, Stbl. 319, tot wijziging van de L. O.-wet 1920. Het 2e lid van dat artikel bepaalt, dat de Rijksvergoeding, bedoeld in art. 56 der Wet, over de dienstjaren 1924 tot en met 1929 wordt berekend volgens de vóór 1924 geldende regelen, met dien verstande, dat daarbij buiten aanmerking blijven de bn- derwijzers, die, te rekenen van 1 Juli 1924, in dienst treden boven het aantal, dat tot 1 Januari 1930 in Art. 28 der Wet is ge steld (48 leerlingen per onderwijzer). Hieruit volgt, dat indien mevr. Klinken berg aan school E. wordt onttrokken, vooi die school tot 1 Januari 1930 slechts de jaarwedde van het Hoold door het Rijl wordt vergoed en een nieuw aan te stellen of over te plaatsen onderwijzeres voor re kening der gemeente komt. Indien dus mej. Paesie aan school E. zou worden verbonden, zou haar jaarwedde thans bedragende 2016 voor reke ning der gemeente komen. Van het personeel, dat verbonden is aan de o. 1. school C„ kunnen aan het Rijk in rekening worden gebracht de jaarwedden van het Hoofd en 3 onderwyzers(essen) van bijstand (3 leerkrachten zyn tot 1 Januari 1930 boventallig)Tot degenen wier jaar wedde aan het Rijk wordt gedeclareerd, behoort ook mej. Paesie. Indien deze on derwijzeres aan school C. wordt onttrok ken, kan de jaarwedde van een andere leerkracht aan het Rijk in rekening wor den gebracht. Zou daarvoor mevr. Klin kenberg worden aangewezen hetgeen voor de hand ligt. omdat hare jaarwedde hoo- ger is, dan die van het overige boven tallige personeel dan kost hare over plaatsing naar school C. nihil. Tot 1 Januari 1930 zal aanneming van de voordracht dus tengevolge hebben, dat de jaarwedde van mej. Paesie 2000) voor de gemeente verloren gaat. Thans is evenwel, op initiatief van den heer Zijlstra, bij de Staten-Generaal aan hangig een wetsontwerp tot verlaging van de leerlingenschalen, als overgang tot het herstel van den oorspronkelijken toestand van 1923. Dit wetsontwerp werd in de Tweede Kamer aangenomen met 49—28 stemmen en zal vermoedeiyk ook in de Eerste Kamer wel aangenomen worden. Mocht deze voorgestelde wijziging tot wet worden verheven, dan zal van 1 Juli 1928 af voor de school te Vogelenzang de jaar wedde weder door het Ryk werden ver goed. In dat geval zal tot 1 Juli a.s. de jaarwedde van mej. Paesie voor dè ge meente verloren gaan, waarmede dan een bedrag van 500 is gemoeid. Waar het hier ongetwyfeld een „byzon der" geval betreft, kunnen o. i. de kosten door toepassing van art. 56, 2e lid der Wet, tot niets worden teruggebracht. Tot de overplaatsing heeft de gemeente moeten beta1 en de jaarwedde van de ty- delijke onderwijzeres, die -mevr. Klinken borg, hangende de ontslagprocedure heeft vervangen. Dit houdt evenwel met de over plaatsing geen verband. De Commissie van Bystand in zaken, het onderwijs betreffende, schryft over deze overplaatsing: Het adres van vele ouders van leerlingen der o. 1. school C. te Bloemendaal, waarin den Raad verzocht wordt, het voorstel om mej. J. B. Paesie, onderwijzeres aan boven genoemde school, over te plaatsen naar de o. 1. school E. te Vogelenzang, niet aan te nemen voor en aleer door U een ernstig onderzoek is ingesteld naar de reden van dit voorstel, heeft ons aanleiding gegeven omtrent dat voorstel nadere inlichtingen in te winnen bij het Hoofd der School, eenige der onderteekenaars waaronder de voor zitter en de secretaris dér Oudercommis- sie en bovendien bij de betrokken on derwijzeres zelve. Uit dit onderzoek is voor ons komen vast te staan, dat samenwerking tusschen het hoofd van school C. en de onderwijzeres, mej. Paesie vooral nu de toestand een gevolg is van jaren langen strijd niet langer mogelijk is en het belang van het onderwijs mede brengt, dat aan dezen toe stand een einde wordt gemaakt door mej. Paesie over te plaatsen naar een andere school. Een element van straf zooals in een der adressen wordt verondersteld moet men hienn niet zoeken. Door de over plaatsing naar een geheel ander milieu wordt mej. Paesie in de gelegenheid gesteld ustig te werken, terwyl de onderlinge verhouding, die eenerveerend werkt, zoowel op het Hoofd als op de onderwijzeres en bovendien niet anders dan een nadeeligen invloed kan uit oeferten dp het geheele personeel der school, er slechts beter door kan worden. De inhoud van het adres deed veronder stellen, dat de onderteekenaars bijzondere redenen hadden, om mej. Paesie aan die school te behouden. Het is ons evenwel gebleken, dat de beweegredenen der onder teekenaars van zeer uiteenloopenden aard waren. Sommigen hoopten hiermede mej. Paesie voor een overplaatsing te vrywaren, omdat zy daarin een achteruitstelling za gen, anderen bleken in de meening te ver- keeren. dat zij maar willekeurig was aan gewezen, om de plaats van mevr. Klinken berg in te nemen, weer, anderen wilden haar behouden om te voorkomen, dat me vrouw Klinkenberg aan school C. zou wor den verbonden, terwijl er zich onder de onderteekenaai's eveneens bevonden, die er geen bezwaar tegen hadden, orft het alles zins redeiyk verzoek om een ernstig onder- zeek in te stellen, te onderteekenen, zonder dat daarbij gedacht werd aan bijzondere 1 MODEMAGAZIJNEN BARTELOORISSTra.. HAARLEM Hoogste barometerstand 764.0 mM. te Vardö. Laagste barometerstand 736.4 m.M. te Calshod. Verwachting: Matige tot zwakken Zuide lijke tot Ocstelyken wind, half bewolkt tot betrokken, nog eenige regen, weinig veran dering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDÏENST Geseind van de Bilt hedenmorgen 10,05 uur aan ale posten: Attentie-sein neer. voorkeur voor mej. Paesie of andere mo tieven. Het onderzoek heeft ons nog versterkt in onze meening, dat overplaatsing van mej. Paesie naar school E. de eenig juiste oplossing is in het belang van het open baar lage» onderwijs der gemeente. Voor de afdeeling Haarlem en Omstreken der Vereeniging „Oost en West" heeft gis teravond de heer S. A. Reitsma, een causerie gehouden over „Bandoeng, de stad der hoog vlakte", van welke stad de heer Reitsma waar nemend burgemeester is geweest. Na de causerie werd dan nog vertoond de door Willy Mullens opgenomen en door Clinge Doorenbos van tekst voorziene film „Mooi Bandoeng". De heer Reitsma vertelde op prettige wijze van de krachtige vooruitgang* van Bandoeng, de nog jonge, niet veel meer dan iOO jaar oude stad, die eerst in 1856 Residentie-hoofd stad is geworden en in 1889 nog niet meer dan 300 Europeanen en 16000 Inlanders herbergde. Veel is er in Indië tegen Bandoeng ge ageerd, lees je in de kranten iets over Ban doeng, dan is het steeds in ongunstigen zin en toch blijft Bandoeng groeien, wat natuur lijk zijn oorzaak vindt in het buitengewone klimaat. Hoe men er ook tegen zal blijven ageeren, niemand zal zich daardoor laten in timideeren; wie eens in Bandoeng genoten heeft van de daar heerschende Zuid-Fran- sche temperatuur, weet maar al te goed, dat van die ongezondheid, enz. van het Bandoeng- sche klimaat, waarover Batavia en Soera- baja het altyd hebben, niet waar is. De stad groeit dan ook steeds meer in het laatste jaar is het aantal Europeesche inwoners met niet minder dan 1000 toege nomen, wat voor een Indische stad zeer veel is. Er wonen nu in de stad 17.000 Euro peanen en 160.000 Inlrnders. In 40 jaren is dus het aantal Europeesche inwoners bijna 57 maal zoo groot geworden, dat der inlanders is vertienvoudigd. Na 1918 is de groei vooral sterk geweest, toen de G.G. voorstelde het Departeme:'! van Gouvernementsbedrijven naar Bandoen? over te brengen. Toen werd een ruime grond en woningpolitiek gevolgd; en moest in het uitbreidingsplan ruimte worden gereser veerd voor de andere dep, r .ementen, die langzamerhand ook naar Bandoeng zouden kottien. Totdat G.G. Fock optrad en met zijn bezuinigingen kwam. Daar zat Bandoeng nu met zijn grond 1 Toch wordt niet gewanhooptlangzamer hand komen dé verschillende departmenten allereerst dat van Onderwijs er wel zoo goed als er nu al tal van belang rijke bedrijven gevestigd zijn, o.a. de lands koepokinrichting, de artillerie-inrichting, de groote kinine-fabriek enz. En om te wonen is Bandoeng een ideaal- stad, want niet alleen, dat het er veel minder warm is dan in de kustplaatsen, men heeft er ook, wat andere Indische steden niet hebben, gelegenheid op vacantie-dagen uit stapjes te maken in den schitterend mooien omtrek, wat dan ook veel gedaan wordt. Prachtige wegen en goede vervoermiddelen, o.a. groote autobussen, bevorderen deze uit stapjes zeer. De film, die tenslotte vertoond werd, geeft ook hun, die er nooit geweest zijn een schitterend denkbeeld van de welvarende stad met zijn fraaie gebouwen, waaronder de R.K. Kerk en de R.K. Meisjes-H.B.S. een eereplaats innemen en tevens van den omtrek met het heerlijke Pengalengan, de Kawa-poetik met zijn zwavelbanken en ijskoud meer met zijn watervallen (Tjisa- roea) en zijn stroomversnellingen, met zijn 2000 M. hoogen Tanghoeban Phrahoe,, enz. De film te zien is voor een oud-Indisch man een genot, voor hem, die nooit Indië gezien heeft mi schien wel een nog grooter, omdat het hem ons mooi Insulinde van den aangenaamsten kant leert kennen. Dezer dagen had te Amsterdam een ge combineerde vergadering plaats tusschen het bestuur van den Nederlandschen Dam bond en het bestuur van den Amsterdam schen Dambond en het bestuur van den Dis trictsbond „Amsterdam". Deze vergadering stond onder leiding vnn den 2den voorzitter van den Nederlandschen Dambond, den heer S. S. van Baaien, en was belegd om de mogelijkheid van fusie van de beide plaatselijke bonden onder het oog te zien. Na uitvoerige gedachtenwisseling bleek de vergadering vrywel eenstemmig van oordeel dat het zeer wenschelijk was om beide plaatselijke bonden tot één Amsterdamschen districtsbond te vereenigen. Besloten werd binnenkort een byeenkomst te houden van alle Amsterdamsche clubs om de definitieve oprichting van één bond te bewerkstelligen en een huishoudelijk regle ment en statuten vast te stellen. Gistermiddag 12 uur reed een luxe auto naby de R.K. kerk op den IJmuiderstraat- weg, toen een 12-jarig dochtertje van den heer K. de straat nog wilde oversteken. Of schoon de bestuurder krachtig remde, was een aanrijding onvermydelijk. Een der wie len ging het meisje over de borst. Het meis je, dat uit den neus bloedde, werd by Dr. van Leeuwen binnengedragen. Na onderzoek bleek echter, dat het kind er goed was afge komen en geen ernstig letsel had bekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2