Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws De commissie tot onderzoek van het cadeaustelsel De huldiging van H. M. de Koningin-Moeder De afsluiting en droogmaking der Zuiderzee Krankzinnigenverpleging in Nederland Een internationaal boekd ixtkkerscongres Het Litausch consulaat te 's-Gravenhage opgeheven Uitvoerverboden op beenderen UIT ONZE OOST Aanslag op een assistent KERKNIEUWS Het Ned. Medisch Missie-Comité Zuster Dominica f RECHTSZAKEN Het aan den grond loopen van de „Slamat" in Straat Riouw FINANCIËN De Residentie-Spaarkas te s-Gravenhage De aanvaring tusschen „Amstelstroom" en „Export" op de Theems VERKEER EN POSTERIJEN. Voor hen, die leeren auto-rijden Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Twee gevangenen uit de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen ontsnapt De batterij-fabriek „Rhenania" te Venlo afgebrand De berooving van 25.000 te Rotterdam Vergeten De eerste grasboter Buiten verdenking Tot den grond toe afgebrand Een vondeling Gasontploffing te Enschedé Voor f 65.000 opium aangehaald Brand in een pannenfabriek Een sterke aardbeving geregistreerd Slordig beheer van gemeente gelden Polkahaar en de booze papa LUCHTVERKEER De L. Z. 127 nadert zijn voltooiing Nog een Duitsche Oceaanvlucht? Het tvereld-duurrecord gebroken Het vertrek van Kapt. Köhl voo\ de Oceaanvlucht definitief uitgesteld LANDBOUW EN VISSCHERIJ De kosten van vee- en vleeschkeuring Onder de stoomtram geraakt en gedood De landbouw en de Intern. Arbeidsconferentie Door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid geïnstalleerd Op het dept. van Arbeid. H. N. is de door den minister van Arbeid ingestelde commis sie tot onderzoek van het cadeaustelsel ge ms talleerd. De minister van Arbeid, H. en N. hield daarbij een rede, waarin hij zeide er zich van te moeten onthouden om anders dan in zeer algemeenen zin omtrent de voor- en nadeelen van het zoogenaamde cadeaustelsel een oordeel uit te spreken. Doch naar spr. meening is het systeem van het geven van cadeaux vooral in de laatste Jaren zoodanig gegroeid, dat bestudeering van dit ver schijnsel noodzakelijk moet worden geacht. Het koopen van het meesf alledaagsch ge bruiksartikel zonder de kans, daarbij een heerenrijwiel, een gramafoon, of naai machine op te loopen, wordt steeds moeilij ker. Het cadeau wordt voor den argeloozen consument allengs de allesbeheerschende factor. Het verlangen om van het cadeaustelsel afgeholpen te worden, heerscht bij hen, die daarin een misstand zien, nog even krachtig als voorheen; voor hen is slechts de vraag: hoe komen wij er af? en reeds ziet men een wet in het verschiet, welke het geven van cadeaux bi> den verkoop met zware straf fen zal bedreigen. De opdracht der commissie beperkt zich niet tot een onderzoek naar het cadeaustel sel; ook een bestudeering van de maatrege len, welke eventueel daartegen zouden zijn te nemen, ligt in haar taak opgesloten. On willekeurig zal hierbij gedacht worden aan 'n wettelijken maatregel, zooals hier en daar in het .buitenland geldt, aan een bepaling, welke het geven van cadeaux of andere toe giften bij den verkoop uitdrukkelijk straf baar stelt. Spr. geeft er echter verre de voorkeur aan, indien misstanden op dit ge bied langs den weg van het particulier ini tiatief kunnen worden uit den weg geruimd. Deze rede werd door den voorzitter der commissie, mr. A. I. M. J. baron van Wijn bergen, beantwoord. Spr. noemde het tref fend, dat een commissie met een opdracht als haar gegegeven, moest worden ingesteld in dezen tijd. Nu zal de commissie aanraking moeten zoeken met velen uit de verschil lende groepen van ons volk, hetgeen stellig tljdroovend wezen zal, wijl mede uit de belangstelling in de samenstelling dezer commissie aan den dag gelegd gebleken is, dat vrijwel allen, met betrekking tot de oplossing van dit vraagstuk als belangheb benden kunnen worden beschouwd. Waar wel eens terecht of ten onrechte de klacht wordt vernomen, dat de overheid te ver ingrijpt in het maatschappelijk leven, vertrouwde spr. dat alleen, op wie een be roep zal worden gedaan nu dan ook gaarne zullen medewerken opdat in deze bereikt worde het resultaat, zoo terecht door den minister als het meest gewenschte ons voor gehouden. Een gedenkboek Er heeft zich een commissie gevormd, be- stande uit de heeren dr. J. Th. de Visser,, oud-minister van Onderwijs, K. en W., voor zitter; prof. dr. P. J. Blok, oud-hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Leiden; H. Co- Hjn, lid der Eerste Kamer en voorzitter van het A.-R. Partijbestuur; mr. D. Fock, oud- gouverneur van Ned.-Indië en voorzitter van den Vrijheidsbond; dr. O. Lely, oud-mlnis- ted van Waterstaat; mr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg, opperkamerheer van de koningin en benoemd vice-president van den Raad van State; mr. H. P. Mar- chant, voorzitter van de Vrijzinnig-Demo- eratische fractie in de Tweede Kamer; mgr. EL v. d. Wetering, aartsbisschop van Utrecht en H. Ch. G. J. van der Mandere, algemeen secretaris van de „Ver. voor Volkenbond en Vrede" de laatste optredend als secretaris, welke oommissie het voornemen heeft om ter gelegenheid van het feit, dat op 2 Aug. as. de koning-moeder den 70-jarigen leef tijd bereikt, een gedenkboek uit te geven, gewijd aan de algemeen geëerbiedigde per soonlijkheid van de koning-moeder en ha ren voor ons land in zoo menig opzicht ze genrijken arbeid. De commissie mocht, naar aanleiding van haar desbetreffend verzoek, tot da koningin gericht, vernemen, dat zij zich bereid kon verklaren om de opdracht te aanvaarden van dit werk, aan den arbeid en de per soonlijkheid van haar moeder gewijd. Deze commissie heeft zich tot uitvoering van haar voornemen gewend tot bekende persoonlijkheden en publicisten, behoorende tot verschillende politieke en godsdienstige richting, die zich bereid hebben verklaard medewerking aan dit gedenkboek te verlee- nen, waardoor dit niet alleen den arbeid van de koningin-moeder, maar ook de fata van Nederland gedurende het regentschap op juiste wijze zal kunnen belichten. De mededeeling, aan de koningin-moeder van het voornemen om dit boek te doen verschijnen gedaan, werd van hare zijde met groote ingenomenheid ontvangen. Ook een Indische huldiging Medio Februari werd in Indië, naar het „Bat. Nwsbl." meldt, een brief ontvangen van mevrouw P. A. van Leeuwen—Waller, de presidente van het in Nederland opge richte Comité tot huldiging van de ko ningin-moeder, waarin de verwachting werd uitgesproken, dat ook in Indië bij zeer velen het verlangen zal bestaan, haar te huldigen. Hiertoe riep mevrouw Van Leeuwen de me dewerking in van mevrouw jkvr. De Graeff- Van der Wyck, teneinde daar een comité te vormen. Mevrouw De Graeff—Van der Wyck heeft bereids het noodige verricht om te geraken tot de vorming van een comité in Ned.-Indië en zal zelf als beschermvrouw optreden. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Wet van den 14den Juni 1918 tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. Met uitzondering van het Wieringermeer, waarvoor op zich zelf geen bijzondere eischen voor de landsverdediging noodzakelijk wor den geacht, en waarvan de indijking be reids in uitvoering is, staan de plannen voor de overige droogmakerijen nog niet geheel vast, zoodat vorm, afmetingen en juiste lig ging der te verkrijgen droogmakerijen nog niet volledig bekend zijn. Een deugdelijke grondslag voor het vaststellen der in ver band daarmede noodige maatregelen en wer ken in het belang van 's Lands verdediging wordt daardoor gemist. Het is daarom noodig, dat de wettelijk vastgestelde termijn voor de indiening bij de Staten-Generaal van het op evenbedoelde maatregelen betrekking hebbende wetsont werp wederom verlengd wordt, nl. met S jaar Volgens berekening heeft het aantal lijders aan geestesziekten verpleegd in Nederland- sche inrichtingen onlangs voor het eerst de 20.000 overschreden. In 1914 bedroeg dit aan tal 15.000, in 1909 10.000, in 1885 5000. Van 5 tot 8 September a.s. zal te Keulen worden gehouden het Internationaal Boek drukkerscongres. Het centraal bestuur van het congres heeft echter te kennen gegeven er prijs op te stellen, dat in Amsterdam een vóór-congres zal worden gehouden. Het be stuur van het Nederlandsch Boekdrukkers- verbond zal aan dien wensch voldoen. Het „Hbld." verneemt, dat dit vóór-congres hoogstwaarschijnlijk bijeen zal komen op 8 en 9 Mei a.s. De Litausche Consul-Generaal voor Neder land, de heer B. Girsavicius-Hirschowltz heeft als zoodanig zijn ontslag bij zijne re geering ingediend. Het consulaat is opge heven, Ingaande gisteren. Voor pas-aangelegenheden, enz. gelieve men zich tot het Generaal-Consulaat in Lon den te wenden. (10. Palace Gate Kensing ton). Nederland teekent het protocol. Dr. Posthuma, die als gedelegeerde der Nederlandsche regeering de volkenbondscon ferentie te Genève heeft bijgewoond betref fende de uitvoerverboden op huiden en been deren, heeft thans naar Genève bericht ge zonden, dat ook het protocol betreffende uit voerverboden op beenderen door hem wordt geteekend. In dit protocol wordt verklaard, dat alle uitvoerverboden op beenderen zullen verval len, doch dat er een uitvoerrecht mag wor den geheven voor een tijd van 2 jaar tot een maximum van 3 goudfrancs per ton. Na het verstrijken van dien termijn zul len de landen, die tot deze overeenkomst toetreden nader overleg plegen over totale opheffing of vermindering van dit uitvoer recht. Een ontwerp-overeenkomst betreffende de ze aangelegenheid zal op de tusschen 15 Juni en 15 Juli a.s. te Genève te houden confe rentie betreffende de opheffing van in- en uitvoerverboden aan de verschillende landen worden voorgelegd. Naar de „Sum. Post" verneemt, is een aanslag gepleegd op een assistent van de onderneming Tanah Itam Oeloe. Het slachtoffer van dezen aanslag is een ongeveer 25-jarige Duitscher, de heer Barth, die ongeveer twee Jaar in dienst is van deze kebon, maar juist over vier maanden den dienst dezer onderneming zou verlaten. De heer B. was belast met het kappen van rintissen, waartoe hij zes Javaansche werklieden onder zich had. Hij scheen met deze menschen niet goed te kunnen op schieten. Reeds den vorigen dag ontstond er vrij ernstige oneenigheid tusschen hem en de koelies, die blijkbaar geïrriteerd waren. Toen dan ook de heer B. opnieuw aanmerkingen maakte en hieruit ruzie ont stond, waarop de assistent een der koelies een klap gaf, vielen de Javanen hem aan. Hij werd ernstig gewond. Een hoofdwonde, die hij opliep, is niet zoo zwaar, maar een zijner handen werd vrijwel afgeslagen. Men tracht door operatief ingrijpen, de gevol gen nog zoo veel mogelijk te beperken. Stichting van een kenringsraad en adviesbureau Dezer dagen is te Rotterdam een vergade ring gehouden, waaraan deelnamen de leden van het Nederlandsche Medisch Missie Co mité en vertegenwoordigers (sters) van een groot deel der Nederlandsche Missieorden. Met veel lof werd gesproken over den in 1927 te Rotterdam gehouden len Medisch hygiënischen cursus voor Missionarissen, en men besloot op den ingeslagen weg voort te gaan. Voortaan zullen zeifs jaarlijks twee cursussen gehouden worden en wel: een voor oudere en een voor jonge Missionarissen. Voor de in dit jaar nog te houden cursussen kwam reeds tijdens de vergadering een vrij aanzienlijk aantal aanmeldingen binnen. Door het oprichten van een centralen te Rotterdam gevestigden keuringsraad, door welken zooveel mogelijk al het toekomstig missiepersoneel onderzocht zal worden, om na te gaan of het al dan niet geschikt is voor zijn toekomstigen werkkring in de tropen, zal ook een belangrijk werk in het voordeel van de Misie tot stand worden gebracht. Omtrent het gekeurde personeel zal een Medische Missie-statistiek-afdeeling worden opgericht, waaruit over eenige jaren belang rijke conclusies te trekken zullen zijn. De keuringsraad stelt zich ook beschikbaar voor onderzoek van uit de tropen teruggekeerde missionarisen. Tevens ging men over tot het oprichten van een medisch hygiënisch ad- viesbbureau, dat de missionarissen zooveel mogelijk met raad en daad wil bijstaan bij het door hen te verrichten werk op dit ge bied. Ook wordt het voortaan mogelijk ge maakt om de behandeling van ziek uit de tropen teruggekeerde missionsrissen te cen- traliseeren en wel te Rotterdam, waar zij zoo noodig in het St. Franciscusgasthuis kunnen worden opgenomen, terwijl ter zake deskundigen hun medewerking hebben toe gezegd. In de St. Rita-kerk aan de overzijde van het Y te Amsterdam is dë plechtige Uit vaartdienst gehouden voor de zielerust van de op 46-jarigen leeftijd overleden Priorin van het St. Rosa-klooster der Zusters Do minicanessen, Zuster Dominica, in de wereld mej, Petronella Dekkers. Het stoffelijk overschot werd daarna ver voerd naar Voorschoten, waar het in het Zustergraf werd bijgezet. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake het aan den grond loopen van het stoomschip „Slamat", in de Straat Riouw. De Raad is van oordeel, dat het ongeval is te wijten aan een nalatigheid van den kapitein, bestaande in niet voldoende zorg vuldige navigatie. Er zal aan het licht van Terkoelen wel iets gehaperd hebben, maar de kapitein had, toen hij dit licht tever geefs zocht, niet met volle kracht in den zelfden koers moet blijven doorstoomen. Er zal den kapitein een disciplinaire straf moeten worden opgelegd. De Raad meent met een berisping te kunnen volstaan, ook omdat de kapitein goede zeemanschap heeft betoond, toen het schip vastgelóopen was en ten einde vlot te komen, zeer voorzichtig heeft gemanoeuvreerd, waardoor dan ook bijna geen schade is geleden. Onder de noodregeling geplaatst. Een faillissement? Zooals wij Zaterdag reeds meldden, is bij beschikking van de arrondissements-recht- bank te 's Gravenhage de Residentie-Spaar kas onder de noodregeling geplaatst. De Verzekeringskamer deelt hieromtrent het volgende mede Het verzoek om Hoofdstuk IV der Wet op het ievensverzekerlngsbedrijf op haar toe te passen, is door de maatschappij gedaan, nadat zij het advies daartoe van de Ver zekeringskamer had ontvangen. Hoewel de balans van eind 1926 een betrekkelijk gun stig beeld toonde, waren toch deze en in t algemeen de gang van zaken bij deze maat schappij voor de Verzekeringskamer aanlei ding, om in Juli 1927 den raad te geven tot overdracht der portefeuille. Voor overdracht per 1 Jan. 1928 werd een gegadigde gevon den, mits de balans op dien datum geen tegenvallers gaf. Ten slotte, d.w.z. in Febz. J.I., rezen tegen de overdracht ernstige be zwaren bij de maatschappij, die zich princi pieel tot overneming bereid verklaarde, po gingen bü een tweede maatschappij slaagden evenmin. Voor eigen afwikkeling achtte de Verzekeringskamer de waarborgen onvol doende en zoo bleef slechts de noodregeling. Een eenigszins gecorrigeerde voorloopige ba lans van einde Dec. 1927 geeft de volgende in honderdtallen afgeronde cijfers: Activa: Onroerende goederen 38.000, be legging spaarkassen 73.100 kassa, bankiers 1300, nog te ontvangen administratieloon na aftrek van de reserve hiervoor 44.000, 4000 is 40.000. op te nemen p.m. diverse debiteuren 18.800 op te nemen p.m. Totaal activa: 112.400. Passiva: Maatschappelijk kapitaal 50.000 op te nemen p.m., spaar-tegoed 89.400, administratiereserve a 1 per inschrijving per Jaar 20.500, premiereserve na aftrek van herverzekering 2400, herverzekeringen 4400, hypotheken o.g. 27.800, crediteuren en andere passiva 1500. Totaal passiva 146.000. Het is de bedoeling het faillissement der maatschappij aan te vragen, zoodra de be schikking omtrent de noodregeling in kracht van gewijsde zal zijn gegaan. Het onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart. Door den Raad voor de Scheepvaart is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de aanvaring, welke op 29 Februari tusschen de schepen .Amstelstroom" en „Export" op de Theems plaats had. De Raad hoorde den gezagvoerder van het stoomschip .Amstelstroom"; deze ver klaarde, dat het schip, groot 1568 br. reg. ton, op reis van Amsterdam naar Londen, met langzaam werkende machine en een vaart van ongeveer drie mfjl Line House Beach was ingestoomd. Get. had daar aan b.b.-zijde, op een halve Eng. mijl afstand, een tegenkomend schip, de „Export", ge zien. Voor de „Amstelstroom" voer op dat oogenblik een sleep, en get. liet daarom de machine stoppen, ten einde na de bocht in het vaarwater, den sleep te kunnen voor bij varen. De .Amstelstroom" was aan de Noordzijde van de as van het vaarwater, het zicht was goed. De „Export" gaf een stoot op de fluit, welke door de „Amstel stroom" werd beantwoord. Het tegen komende schip gaf geen s.b.-roer om niet door den Noordvloed op den wal te wor den gezet. Kort daarna gaf de „Export" weer een stoot, die opnieuw door de „Am stelstroom" met een stoot werd beantwoord; het schip bleef naderen, zonder stuurboord uit te gaan. Toen de „Export" nog 400 M. van de „Amstelstroom" verwijderd was, gaf zij plots drie stooten, die beantwoord werden; de machine sloeg achteruit, doch ondanks dezen maatregel, was de aanvaring niet te voorkomen. De „Amstelstroom", die volgens geet., niet verder s.b. kon uitgaan, zonder in den val te loopen, kreeg schade boven de waterlijn, doch kon de reis ver volgen. De aanvaring, aldus get., was voor komen als de „Export" meer s.b. was uit geweken. De Raad zal later uitspraak doen. In verband met de meermalen voorkomen de overtreding van art. 9 der Motor- en Rijwlelwet, wordt er op gewezen, dat het onder toezicht besturen van een motorrijtuig binnen de bebouwde kom der gemeente, zon der dat aan hem, die werkelijk bestuurt, een rijbewijs is afgegeven, verboden is. Zulks is slechts buiten de bebouwde kom toege staan en dan nog slechts als de toezicht houder een zoodanige plaats inneemt, dat hij het besturen ten allen tijde kan over nemen, het motorrijtuig voorzien is van luchtbanden, dit niet zwaarder is dan 1806 K.G. en degene, die werkelijk stuurt, den leeftijd voor het verkrijgen van een rijbe wijs heeft. De toezichthouder moet voorzien zijn van een geldig rijbewijs. Een ontsnapping, die goed was voorbereid. Twee inbrekers, de 24-jarige C. Groeneveld en de 33-jarige J. H. Gerber, beiden uit Am sterdam afkomstig, zijn Zaterdagavond om streeks 8 uur uit de Bijzondere Strafgevange nis te Scheveningen ontsnapt. Eerstgenoemde was wegens diverse inbraken tot 2 y£ jaar ge vangenisstraf veroordeeld en had nog negen maanden uit te zitten; de ander had wegens diefstal met braak en heling drie jaar gevan genisstraf gekregen en hiervan nog circa een jaar te goed. Gerber werkte op de kleermakersafdeeling en heeft op nog niet opgehelderde wijze kans gezien een steekbeitel te bemachtigen, die voor 't uithakken van knoopsgaten gebruikt wordt. Hiermede is het hem gelukt de sloten uit de kozijnen van een der deuren te hakken en zoo naar de binnenplaats te komen. Omtrent deze ontsnapping meldt het N. v. d. D. nog het volgende: Zaterdagavond waren Gerber en zijn kame raad na afloop der werkzaamheden eenigen tijd in de recreatiezaal, waar een bewaker het toezicht houdt. Hier mogen de gevangenen voor ze naar bed gaan, zich nog even verpoo- zen met dam- of schaakspel. Naast deze zaal bevindt zich een wasch-afdeeling met W. C.'s en deze afdeeling staat weer met een deur in verbinding, toegang gevend tot de binnen- binnenplaats. De twee gevangenen hebben zich naar de W. C.'s begeven en in dien tijd kans gezien de binnenplaatsdeur op bovenge melde wijze te openen. Toen zij op de binnenplaats waren geko men, wachtten evenwel nog meerdere moeilijk heden. Hier vormde een 4 Meter hooge muur met kogelronden rand een nieuwen hinder paal tot de zoo begeerde vrijheid. Doch blijk baar hadden de twee gevangenen hun vlucht langen tijd voorbereid. Zij hadden n.l. kans gezien ook kokosvezels van de mattenvlecht- afdeeling mee te nemen en hiervan hadden zij een touw gefabriceerd. Een op de binnen plaats gevonden bezemsteel, waaraan men een stuk krom gebogen ijzer had bevestigd als geïmproviseerde haak, werd aan het touw vastgebonden en dit zoo over den muur ge worpen. Met dit betrekkelijk wrakke mate riaal slaagden beiden er in, zich tegen den muur op te werken. Maar nu moesten nog twee hooge muren overgeklommen worden voor men buiten het gevangenisterrein was. Waar het touw en de bezemsteel op de eerste binnenplaats waren teruggevonden, stond men eerst voor een raadsel, hoe zij de laatste hinderpalen hadden kunnen overwinnen. Bij het Zondag door den commissaris van Politie, den heer P. Kramer, voortgezet on derzoek, bleek echter, uit sporen, door schoen hakken aangebracht, dat de gevangenen, na boven op den eersten muur te zijn aangeland, zich al voortschuivend over den muur verder hadden bewogen en na ongelooflijke krachts inspanning zoo bij de aansluitende overige muren zijn gekomen, die zij op dezelfde wijze moesten „nemen." Zoo hebben zij ten slotte het aangrenzend duinterrein bereikt. Beide waren in de. bekende bruine gevan geniskleed ing, één van hen had echter nog een cape bij zioh. Toen de bewakers Zaterdagavond de gevan genen vanuit de recreatiezaal naar hun slaap plaatsen wilden geleiden, bemerkten zij de af wezigheid van de twee ontsnapten. Hier was hoogstens een half uur over heengegaan. Di rect werd alarm geslagen en de omtrek afge zocht. Spoedig kwam politiehulp met politie honden en één der beste speurhonden had al direct een spoor te pakken, dat leidde tot het spoorviaduct aan den Harstenhoekweg. Ver der kon hij niets vinden en kwam telkens weer terug op 't spoor. Vermoedelijk hebben de gevangenen hulp van buiten gehad en zijn aldaar door een auto of ander voertuig opge wacht. Den geheelen nacht is het onderzoek voortgezet en met politiehonden alle omstre ken afgesnuffeld, tot men heden in de Sche- veningsche Bosehjes een bruine broek vond, die aan één der gevangenen heeft toebehoord. Men veronderstelt, dat zij van kleeren zijn voorzien of deze ergens hebben weten te be machtigen en hun gevangeniskleeding, die hen direct in de gaten zou hebben doen loo pen, hebben weggeworpen. Ook Zondag is het onderzoek voortgezet en is een inspecteur der Haagsche politie naar Amsterdam vertrokken, omdat beide gevan genen vandaar afkomstig zijn en vermoedelijk wel weer zullen trachten in de hoofdstad een schuilplaats te vinden. Het signalement van C. Groeneveld luidt als volgt: oud 24 Jaar, lengte pl.m. 1.70 M., zwart haar en wenkbrauwen, blauwe oogen ronde kin, zonder baard of snor, ovaal aan gezicht, bruine kleur, slank postuur. Dat van J. H. Gerber: oud 33 jaar, lengte pl.m. 1.70 M., donkerblond haar en wenkbrau wen, blauwe oogen, ronde kin, zonder baard of snor, ovaal aangezicht, gezonde kleur. Bij het verlaten der gevangenis waren zij bloots hoofds en in bruine gevangeniskleeren, ter wijl één van hen een cape bij zich had. De commissaris van Politie der afd. C. te 's-Gravenhage, hoofdbureau Alexanderplein, verzoekt opsporing en aanhouding der ont snapten om hun den verderen straftijd te doen ondergaan. Belangrijke matcrieele schade Zaterdag is te Venlo brand ontstaan in het groote gebouw aan den Urbanusweg, toebe- hoorend aan den heer Huising en waarin ge vestigd zijn de batterij fabriek „Rhenania" van den heer Huising, de metaal-gieterij aan den heef G. v. d. Vinne, de bierbottelarij van Hei- neken en een autogarage. Negen auto's wer den door de vlammen vernield. De schade in de „Rhenania" wordt op 35.000 geschat. In de gisterij waren juist nieuwe machines ge plaatst ter waarde van 2000, die ook ver brand zijn, het gedeelte van het gebouw, waarin genoemde firma's gevestigd zijn, als mede al het daarin zijnde is totaal verbrand. Ook een Jachthond ter waarde van 500 kwam in de vlammen om. Alles is verzekerd, doch slechts tot een betrekkelijk laag bedrag. Nog een arrestatie Men herinnert zich de quasi-„berooving" van 25000 te Rotterdam. In die beruchte affaire is thans nog meer licht gekomen. De Rotterdamsche politie heeft behalve den kan toorbediende en de gebroeders K. thans nog een derden verdachte aangehouden, n.l. den 20-jarigen electricien F. K. verdacht van medeplichtigheid. Janus K. heeft dezen jon gen eenigen tijd geleden bij een bijeenkomst van communisten op het Noordplein ontmoet. Hij kwam daar geregeld om connecties aan te knoopen met opstandige jongens, die hem bij zijn praktijken wellicht van dienst zouden kunnen zijn. De electricien is op den bewus- ten Zaterdag op de Groote Markt geweest met een zwart leeren actetasch. Hij heeft deze tasch verwisseld voor de bruinleeren met het geld, dat de kantoorbediende van de bank had gehaald en heeft vervolgens de tasch met geld aan Janus K. overgegeven. Behalve Janus K. hebben thans alle ande ren een volledige bekentenis afgelegd, zoodat de veroordeeling van den hoofddader in deze brutale beroovingszaak, Janus K. met stellig heid zal kunnen volgen. De kantoorbediende, Arie K. en de electricien worden inmiddels met Janus K. nog steeds in verzekerde bewa ring gehouden. In de gemeentelijke bewaarschool aan «te De Gheynstraat te 's Gravenhage is Vrijdag middag het drie-jarige meisje L. H., toen de kinderen om vier uur naar huis gingen, op een W.C. blijven zitten. Omstreeks half zes heeft men de kleine weer uit school gehaald. De ouders, die ongerust woren geworden, hadden zich vervoegd aan het politiebureau in de Archimedesstraat, met het gevolg dat een onderzoek werd ingesteld. SI Aan H. M. de Koningin is Zaterdag de eer ste grasboter aangeboden door de Coöpera tieve Zuivelfabriek Emons te Vlaardinger- Ambacht. Thans is de kastelein B. uit Muntendam, die sinds eenige weken in voorarrest was, on der verdenking van brandstichting op vrije voeten gesteld. Te Epe is de boerderij van W. v. d. H. to taal afgebrand Het vee kon worden gered. Verzekering dekt de schade. Te '6-Gravenhage is Zaterdagnacht om streeks twaalf uur, door mej. M. v. d. M. in de Van Hogendorpstraat tegen een muur van een huis een in doeken gepakt pas-geboren kindje van het vrouwelijk geslacht gevonden. De zuigeling is overgebracht naar de kliniek op het Oranjeplein en wordt daar voorloopig verzorgd. Het kindje kan hoogstens twee et malen oud zijn geweest. De heer A. S„ wonende in de Lombokstraat te Enschede nam dezer dagen een sterke gas- lucht waar in zijn huis. Hij ging met een brandende petroleumlamp naar boven en toen hij de deur van een kamer opende, volgde oogenblikkelijk een explosie. Het behang vatte vlam en S. zelf kreeg brandwonden aan hoofd en handen. Het vuur kon echter spoedig ge doofd worden. In het huis werden alle ruiten vernield, het meeste breekbare huisraad was aan scherven, de pannen vlogen van het dak en het dak zelf werd pl.m. 20 c.M. opgelicht. Twee kinderen, die boven sliepen, bleken geen letsel te hebben bekomen. Vermoedelijk is de ontploffing ontstaan, doordat er iets haperde aan de gasmeter-aansluiting. Juist denzelfden dag was er n.1. een andere meter geplaatst en deze schijnt op de verkeerde leiding aan gesloten. Een deskundig onderzoek zal worden ingesteld, meldt de „Zw. Crt." De Indische bladen melden, dat de „Van Heutsz," het opiumschip bij uitnemendheid, onlangs weer eens aan de kade te Relawan verscheen, trouw opgewacht door den chef der opiumrecherche, met zijn mannetjes. Zij hadden niet veel tijd noodig, om „door" te hebben, dat er een belangrijke partij opium aan boord moest zijn. Was te Singapore niet ongeveer 2000 thail van het schip gehaald? Ondanks het feit, dat de customers te Amoy, na een grondig onderzoek, geen mata gevon den hadden? En in den regel blijft er na een aanhaling nog wel het een en ander hangen. Speciale aandacht werd gewijd aan de luchtkokers op het sloependek. 't Was vrij ze ker, dat in die kokers nog wel wat was ach tergebleven. Maar hoe het heulsap te achter halen? Twee Chl^eesche rechercheurs verklaarden zich bereid, zich de lu kokers binnen te wurmen. Met vereende krachten werden zij er met hun hoofd naar beneden ingeduwd en lieten zich toen, terwijl het bloed hun on getwijfeld op de haarwortels drukte, gelijde- lijk naar beneden zakken. De acrobatische toer moest echter niet lan ger dan vijf minuten duren, zoodat beide mannetjes elkaar afwisselden. Eén van hen had zich echter zóó diep laten afzakken, dat de anderen hem nog slechts met de grootste moeite bij de beenen konden terugtrekken. Maar het opium was er. In de bekende Amoy-verpakking kwam de clandestiene waar te voorschijn, in totaal 2400 thail ruwe opium, van goede hoedanigheid, ter waarde van, naar schatting 65.000. Te Susteren is brand uitgebroken in de pannenfabriek „Susteren". Een der arbeiders die door een voorbijkomend automobilist werd gewaarschuwd, heeft de bewoners van omliggende perceelen gewekt, en met ver eende krachten slaagde men erin het vuur, dat boven een der ovens was ontstaan te be perken tot een der afdeelingen. Ook een ge deelte van het dak is uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Het Kon. Ned. Met. Instituut meldt, dat in den nacht van 30 op 31 Maart aan het Instituut te De Bilt weer een zeer sterke aardbeving werd opgeteekend, beginnende om 0 uur 34 min. 35 sec. tijd van Greenwich, afstand 2330 K.M., oorsprong in westelijk Klein-Azië Zooals onlangs is gemeld werd de veld wachter van Wijdenes beschuldigd van slor dig beheer van gemeen te-gelden. Dezer da gen werd hem een verhoor afgenomen, waarna hij in voorloopige hechtenis werd gesteld. Bij de politie te Den Haag vervoegde zich zoo meldt de „Msb.", een uit zijn humeur zijnde papa, omdat zijn beide dochters, res pectievelijk 20 en 19 jaar oud, ondanks zijn tegenstand haar haar hadden laten kort knippen. De man wilde niets meer of minder dan strafrechterlijke vervolging van den kapper, die de euveldaad had bedreven en anders moesten zijn dochters maar eens goed onderhanden genomen worden. Met 'n zoet lijntje heeft men den boozen vader weer van het politie-bureau gekregen. Gereed voor den Oceaantocht. De L. Z. 127, de groote Zeppelin welke te Friedrlchshafen onder leiding van prof. Hugo Eckener gebouwd wordt, nadert zfjn vol tooiing. Naar het zich op het oogenblik laat aan zien, zal het grootsche luchtvaartuig einde Mei of begin Juni gereed zijn en dan voor de eerste maal uit de loods gehaald worden. De gondels zijn reeds klaar en ingebouwd en begin April zal men een aanvang maken met de „bekleeding" van het eigenlijke ge raamte. De vijf groote Maybach-motoren zullen be gin Mei gereed zijn en dan, na te hebben „proefgedraaid," ingebouwd worden. Ook de groote gondel begint er thans heel anders uit te zien da.i in den toestand der eerste voorbereiding. Met het binnenwerk is men begonnen en men kan reeds nu zien, met welk comfort de passagiers van dezen lucht reus hun reis zullen maken. Met de ruimte is men niet spaarzaam ge weest en aan de behaaglijkheid is veel meer aandacht geschonken dan bij de vroeger ge bouwde Zeppelins. Na de eerste proefvlucht zal dr. Eckener op een grooten tocht door Duitschland het nieu we luchtschip, dat naast den naam „L. Z. 127," vermoedelijk nog dien van „Graaf Zep pelin" zal voeren, aan het Duitsche volk „voorstellen." De „L. Z. 127" zal ook eenige dagen naar Berlijn komen ter gelegenheid van de inter nationale luchtvaartentoonstelling. Waar schijnlijk zal er voor die gelegenheid een an- kermast worden opgericht. Gedurende het verblijf te Berlijn zullen er passagiersvluchten boven die stad en boven de Noord- en Oostzee ondernomen worden. De dan volgende eerste groote onderneming met de „L. Z. 127" is een luchtreis over den Oceaan naar New-York. Het luchtschip zal eventueel zonder tus- schenlanding weer te Friedrichshaven terug- keeren. De vlieger Lohse die verleden jaar samen met kapitein Köhl een mislukte poging tot het oversteken van den. Oceaan ondernam, schijnt van plan te zijn het voorbeeld van Köhl te volgen en alleen een nieuwe poging te wagen. Het staat nog niet vast, wanneer hij de reis zal ondernemen; zeker is alleen, dat hij een geheel andere route dan zijn voor ganger zal kiezen. Hij wil van Dessau naar het vliegveld van Baldonel in Ierland vliegen, waar ook Köhl is geland, vandaar zal de tocht gaan naar de zuidkust van IJsland, ver volgens zal Lohse een zuid-westelijke route inslaan en langs de zuidkust van Groenland en het schiereiland Labrador trachten Nleuw- York te bereiken. Deze weg is een flink stuk langer dan de rechtstreeksche weg van Ier land naar New-York; de atmospherische toe stand schijnt echter gunstiger te zijn. Zooals wij reeds meldden is te Jacksonville (Amerika) het wereldduurrecord door twee vliegers gebroken. Zij hebben, naar thans ge meld wordt, 53 uur 36 <4 minuten zondei onderbreking gevlogen. Wolff meldt uit Londen: Naar uit Ierland gemeld wordt, is het vertrek van de Bremen, tengevolge van ongunstige weerberichten, op nieuw en ditmaal definitief uitgesteld moe ten worden. Op de vraag van den heer Wlntermans betreffende verstrekking eener specificatie van de over 1923, 1924, 1925 en 1926 geraam de en gemaakte kosten ter uitvoering van keuringen van vee en vleesch en ten be hoeve der overige werkzaamheden van den Veeartsenijkundigen Dienst antwoordde de minister van Binnenl. Zaken en L., onder overlegging van de verlangde specificatie, dat hij zich ten aanzien van verschillende posten heeft moeten bepalen tot schattingen, aangezien de kosten, geraamd en gemaakt ter uitvoering der keuringen van vee en vleesch, niet in allen deele nauwkeurig te scheiden zijn van die der overige werkzaam heden van den Veeartsenijkundigen Dienst, inzonderheid voor zooveel salarissen, reis- en verblijfkosten en vacatiegelden en enkele andere, kleinere posten betreft. Hetzelfde geldt ook ten aanzien van de afzonderlijke keuringen van vee en vleesch. Niettemin is getracht een zooveel moge- lijk met de werkelijkheid overeenkomende specificatie te geven. Voor zoover de ge maakte kosten de ramingen overtreffen, wordt ten overvloede opgcrr erkt. dat de bar trokken credieten bij de wet zijn verhooga, dan wel overschrijving uit andere posten heeft plaats gevonden. De melkrijder G. v. d. Meer te Burgumer- heide is onder de stoomtram geraakt en aan de gevolgen overleden. Mede naar aanleiding van het verzoek van de afdeeling Nederland van de Internatio nale organisatie van landbouwers aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, om de delegatie naar de 11e zitting van de Int. Arbeidsconferentie zoodanig te doen zijn, dat zij ook uit land- en tuinbouwkundig oogpunt voldoende geoutilleerd is, en zulks in verband met de behandeling van het vraagstuk der minimum-loonen, heeft het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Arbei ders in het Landbouw, Tuinbouw- en Zui velbedrijf genoemden Minister verzocht het landarbeiders-element niét te vergeten, indien hij technische adviseurs uit den landbouw aanwijst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10