w. 1 zxx!2z*s!* muss Vooraaamste Nieuws fpf MAANDAG 2 APRIL 1928 f250.- 140.' 3Ê Politieke duisternis FASCISME EN KATHOLICISME f BUREAUX: NASSAULAAN49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16831 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. ui. Het Radio-kruisgesprek tusschen Nederland en Indië mPn rr,f uBt llberaal katholicis me (katholiek liberalisme) uit het middpn en smokkelaar doodgeschoten De toestand van den heer Chris Jansen Met de „Schuttevaer" van Rotterdam naar New York J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Buziau heeft het ziekenhuis verlaten Telegraphisch Weerbericht. Eeu^'s^Vn" Girp„pe. Garibaldi' ZOOaIs het vanaf den Monte Gianicolo, de Ie uiting Zn een Roerig Wat wmm ISllfi Telefoon No. 13866 (drie"lijnen) A Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN! voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE ADVERTENTIÉN 35 ct. p. VRAAG- EN AANBOD-ADVEIÏi'r TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel racer t5 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschcn den tekst 60 ct. per regel. Alle abcnné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaaiden f3ööö.- Levenrlanpe gel.eelc ongeschiLtheid tot werken door f yCfl i; 1 <IU.' bij een ongeval piet tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uit keeringen s UlfUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 OU." docdelijken afloop1 LO\J." een voet of een oog; VLO." duim of wijsvinger; 1 OU»" been of arm; bij verlies van een hand, bij verlies van een f Cft bij'n breuk van I lLo." duim of wijsvinger; 1 OU* bij verlies v. een Met meer dan gewone belangstelling be ginnen wij nu te luisteren, wanneer een of ander politiek leider in deze dagen optreedt om zijn meening over den politieken toe stand te zeggen. Immers, zoo langzamerhand nadert de zomer en wanneer deze voorbij is, staan wy voor de winter-stembuscampagne van 1929, met het opmaken der candidaten- lijsten en stembus-programma's en al wat daaraan vast zit. Nu dus Zaterdag j.l. de liberale partij haar jaarvergadering hield, ging onze belangstel ling daar op meer dan gewone wijze heen, vooral nog, omdat thans voor de eerste maal de nieuwe voorzitter, oud-gouvemeur- generaal mr. D. Pock, als politiek leider aan het hoofd van zijn scharen trad. Mr. Fock heeft een knappe en doorwrochte openingsrede gehouden, welke getuigt, dat de Vrijheidsbond in zijn nieuwen voorzitter een kundigen en ervaren politicus heeft terugge kregen. Merkwaardig was zijn herinnering aan een vroeger kabinet, om te bewijzen, dat ook ten opzichte van het intermezzo-kabinet-de Geer geldt; er is niets nieuws onder de zon. Geven wij even het woord aan mr. Pock voor deze interessante herinnering: In 1879, na den val van het ministerie- Kappeljne, hebben wij iets soortgelijks gehad. Dat liberale ministerie had een groote liberale meerderheid in de Tweede Kamer achter zich, maar het gevoelde zich door die meerderheid niet voldoende gesteund, toen de door den minister van waterstaat Tak van Poortvliet voorgestelde en verdedigde Kanalenwet door de Tweede Kamer werd verworpen. Dat leidde tot oneenighèid in de liberale partij; pogin gen om een ander liberaal ministerie te vor men mislukten, en er trad een ministerie Van Lijnden van Sandenburg op, dat, geleid door een anti-revolutionnair, voorts was sa mengesteld uit twee liberale Leidsche hoog leeraren, een katholiek en eenige leden van de toen nog bestaande conservatieve partij. Onze zoo bekwame staatsrechtsgeleerde prof. Buys, van wiens hand geregeld zoo belang rijke en lezenswaardige artikelen over den politieken toestand in de Gids verschenen, behandelde in een dier artikelen het ministe rie Van Lijnden van Sandenburg; hij sprak van een entre-acte tusschen twee parlemen taire bedrijven, en hy noemde het ministerie de noodhulp in het parlementaire huishouden, de noodhulp, die, zoo al niet bij de week ge huurd, toch nooit voor blljvenden dienst was aangesteld. Het was een ministerie, zoo schreef hij verder, dat zijn levensvoorwaar den zocht in het verzwijgen van elke staat kundige belijdenis. Welnu, is dat niet precies hetzelfde, als hetgeen wij nu hebben? Ik zeg niets ten nadeele van de bekwame mannen, die in het tegenwoordige ministerie zitting een behoorlijke functionneering van ons par lementair stelsel zoo noodig onze krachten te geven, wanneer dit zonder verzaken van onze beginselen mogelijk is. Maar nu is het oogenblik nog niet geko men, over een samenwerking van bepaalde partijen te spreken. Het schijnt mij toe, dat men eerst, wanneer de verkiezingen zullen zijn afgeloopen, de verhoudingen tusschen de verschillende partijen zul kunnen overzien en beoordeelen. De kiezers weten, wanneer zij naar de stembus gaan, en hun stem uitbren gen, dat het nu eenmaal niet anders kan, dat geen partij zelf alleen de meerderheid kan krijgen en dat dus een- samenwerking van partijen noodzakelijk en een accoord of com promis tusschen twee of meer partijen on vermijdelijk is. DUBBEL BLANK (Van een bizonderen correspondent) Ziedaar dus weer hetzelfde verschijnsel, dat wij den laatsten tijd herhaaldelijk hebben waargenomen: de kiezers worden aan hun lot overgelaten. Het laatste begrootingsdebat vertoonde aan den kant der partijleiders op dit punt niet anders dan schuilevinkje speien en telkens, wanneer daarna een politieke voorman op treedt, is het niet anders. De kiezers mogen stemmen; een strijdleus is er niet. Er is geen regeering, waar zij voor in het vuur gaan, geen ook, die zij bestrijden kunnen; er is ook geen combinatie van par tijen, waarop zij kunnen mikken en welke een regeering naar hun hart kan opleveren. Hoe dichter wij 1929 naderen, hoe grooter de politieke duisternis wordt. Een goed geslaagde uitzending Het officieele Radio-kruisgesprek, dat, zooals reeds werd aangekondigd, Zaterdag middag tusschen Nederland en Indië gevoerd werd, mag goed geslaagd heeten. Aanvankelijk nog niet geheel in orde, werd het gesprokene uit Ned. Indië later uitstekend opgevangen. Dit kruisgesprek had het persbureau „Aneta" tusschen zijn kantoren te Welte vreden en te den Haag georganiseerd met de welwillende medewerking van het Hoofd bestuur der Posterijen en Telegrafie en den Haagschen Gemeentelijken Telefoondienst, welke laatste dienst voor de doorverbinding van het Rijkstelefoonkantoor te den Haag „„„„x naar het „Aneta"-kantoor op de Plaats had hebben, integendeel, zij hebben aanspraak'öp £e2or2d- In één der kamers van het Aneta- onze erkentelijkheid, omdat zij zich onder ongunstige omstandigheden voor de ministe riele taak beschikbaar hebben gesteld en ons dus hebben verlost van een crisis, die maan den had geduurd en onoplosbaar scheen. Maar dit neemt toch niet weg, dat dit mi nisterie evenzeer is de noodhulp, die niet voor blljvenden dienst bestemd is. De voorzitter van den ministerraad, jhr. De Geer, heeft het bij de laatste algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting in November j.l. nog eens uitdrukkelijk doen uitkomen, toen hy zeide, dat hy nu en dan zyn oor te luisteren had gelegd, of er ook reeds een aanwyzing zou zyn, dat zich een parlementaire meer derheid zou hebben gevormd, maar dat hy nog niets afdoends en beslissends had ge hoord. Het ministerie wil dus het bewind uit handen geven en wacht slechts, tot een nor- male vervanger opduikt. Het is een zonderlinge toestand, dat wy geregeerd worden door een ministerie, dat zichzelf abnormaal gevoelt en waarvan het hoofddoel is uit te kyken naar een vervan ger, die beter by den parlementairen toe stand past. Is het ook niet ietwat eigenaar dig, dat het ministerie, zoodra een onderwerp van politieke beteekenis maar wordt aange roerd, afwyzend antwoordt en uitroept: zwijg daarover, wy zijn „intermezzo" en mogen daarover niet spreken?" Wat mr. Pock verder zegt over de onmacht der christeiyke partyen om samen een krach tige regeering te vormen, kunnen wij voor het kantoor waren de microfoon en de kop telefoon opgesteld, terwijl in een neven- vertrek de daar verzamelde toehoorders de gesprekken over en weer door middel van een tweetal luidsprekers konden volgen. Het in den Haag gesproken woord werd, per draad via het locaal telefoonbureau aan de Hofstraat en het Rijkstelefoonkantoor naar den zender te Kootwijk overgebracht, van waar het door den aether werd doorge zonden naar het Indische ontvangstation te Bantja Ekek. Daar werd het opgevangen op een viertal toestellen en weer per draad doorgezonden via Bandoeng naar het „Aneta "- kantoor te Weltevreden. Wat Ned. Indië betreft, Weltevreden sprak per draad via Bandoeng naar den .zender te Malabar, die het geluid draadloos uitzond om hier in Holland opgevangen te worden door twee ontvangtoestellen te Meyendell, waarna het verder per draad doorgezonden werd via het Rijks- en locale telefoonnet naar het „Aneta "-kantoor te den Haag. Voordat het eigenlijk kruisgesprek aan ving kwam het „Wilhelmus" vanuit Indië door den aether, aankondigend, dat de verbinding tusschen moederland en Insu- linde tot stand was gebracht. De eersten die spraken waren de heeren van Weelderen in Indië en ir. H. M. Damme, directeur-generaal der Posterijen en Tele grafie in Nederland. Zooals we reeds zeiden oogenblik in het midden laten. Waar het was de ontvangst van het gesprokene aan ditmaal om gaat, is, dat de liberale leider vankelijk nog niet vlekkeloos. Soms over- erkent, dat wij zoo spoedig mogelijk naar de stemden talrijke bijgeluiden het gesprek, parlementaire regeeringen toe en van de .noodhulpen" af moeten. Het is van onzen tyd, om zyn politieke geloofsbelijdenis openbaar te maken door de kleur van zyn hemd. De Garribaldisten ko zen de roode kleur der wrake, de Bolsjewis- ken hielden het op het groen der hope, de Grieksche Nationalisten, die nog geen na tionalisten zyn, besloten, zoo ze nog eens nationalist enworden, tot het geel van den haat, de Mussolinianen hulden zich in het practische zwart. Er aan te herinneren dat zwart, behalve practisch, ook nog de kleur der rouwe is, heeft, geloof ik, geen zin. Dat het met dit zwart zoo heel erg niet is, bleek en blykt nog. Maar het is in nog een ander opzicht, dat zich he' fascisme zwart toonde, zich zwart toonen wilde minstens; daar namelijk, waar het zich tegen het roo de Marxisme zegt te keeren en de Roomsch- Katholieke Kerk voorstaat. Hierop wilde ik in dit artikel wat dieper doordringen. In welken zin? Ik herinner U aan wat ik hierboven schreef: dubbel-blank. Het Mussolinianisme ik bepaal mij nog steeds tot Mussolini en zyn persoonlyke con ceptie van het stelsel heeft immer een paar, nu wel bijna versleten argumenten by de hand, wanneer wie ook het waagt aan zyn Roomsch-Kathcliek-zyn te twyfelen. Het voornaamste is dit: het fascisme heeft a) de vrijmetselary afgeschaft, b) verboden en c) overwonnen. Er zouden hier een d, een e en alle let ters van het alfabet aanvast te knoopen zyn, alles is argument, wanneer een fas cistisch journalist aan het doorslaan is maar dit eene, het voornaamste, is ditmaal wel genoeg. In Holland en in Holland niet alleen, maakte het nieuws indruk, dat jong, fascis tisch Italië den stryd was aangegaan met de vrijmetselarij, de loges ging afschaffen, verbieden en strafbaar stellen, de vrijmetse laars verbannen, gevangen zetten en. voor zoover zy geen Italianen waren, over de grenzen dryven. Maar ook toen al was mên er aan gewoon dat elk fascistisch nieuwtje een knal gaf. En zoo werd het pas voorgoed eene verba- zhig, een sensatie, had ik byna geschre ven toen een desbetreffende wet in het parlement „er door" kwam en met de hulp der gewapende macht werd uitgevoerd. Het leek een daad, die katholiek, strydend ka tholiek zelfs, te noemen viel. Niettegenstaan de ai de heel schoone bibberverhalen over zielsverkoop en vyftien jaren rykdom, die nog geen vol menschenleven terug gansche winteravonden vulden, zacht uitgedrukt, nog al romantisch waren; niettegenstaan de de heel stoffige boeken met fel gekleur de vertelsels over de vrymetselary, momen teel op ons den nai'even indruk maken, dien wy ook bij het doorblaren van vrome mid- deleeuwsche kronieken opdoen; niettegen staande vele loges meer en meer sociëtei ten blyken te zyn van een heel kort rede- voerinkje en lange uren domino en biilard; niettegenstaande zelfs dat de vrymetselary al te dikwyls neerkomt op een filantropie en een weldadigheid met een by smaak je; niet tegenstaande dat alles is liet zuiver negatief streven van dit college, dat in zijn geheim- doenerij steeds 'n factor biyft, dien men zonder groot risico niet ontkennen mag fu nest voor iedere maatschappy Zoo is het echter in Holland. Maar daar werd de vrijmetselarij niet verboden. Dit ge schiedde in Italië. En nu is wel het Katho- Ucisme met uitzondering van wat plaatse lijke kleur van pool tot pool aan zich zelve geiyk, met een uit elkaar gevallen beweging als het super-atheïsme, de Vrijdenkery, is dit niet het geval. Wat de vrijmetselary in rtallë was? Vol gen wij in onze beoordeeling de gedra-'sliin van die instelling zelve. Blyven wfj negatief Zeggen wij wat ze niet was. Absoluut atheïstisch was ze zeker in haar practyk niet. Zy was een beetle vrijdenkerij, zoo in het eenre ongeJee™ literatuur eener nog niet uitgestorven gene- I!l ;„A!®.„Z_O0danig ^.as het met wat wrin gen en wurgen mogelijk dat Katholieken be hoorden tot wat nu vrymetselary wordt ge noemd, - ook de ruimheid van h^ begrip is nieuw, - waardoor men haar zou kun- en de laatste helft der vorige eeuw! specfaal onder de groot-werkgevers in Katholieke maar nadat eenige technische verbeteringen i streken; een feit is dat de fascistische pers waren aangebracht werd het veel beter en -i- konden de kruisgesprekken rustig een aan vang nemen ,v0e Wij;.libera; Talrijke persvertegenwoordigers in Neder- ien, net zouden wenschen, welke partiien wil lanH 1 t i'- zouden willen zien samenwerken, stel ik voor-1 Resprok e, coJleSas in Indie op, dat wy niet verlangen, aan eeniee samen- g5?"en onderhn?e groeten gewisseld. 1 verlangen, aan eenige samen werking deel te nemen en dat dan ook niet zoeken. Maar hoe weinig aanlokkelyk het moge zyn, wy mogen ons niet onttrekken, indien onze medewerking wordt gevraagd op een wyze, met een program, waarby onze be ginselen worden geëerbiedigd. Wy weten en gevoelen, dat ook op ons de plicht rust, voor Het „Wilhelmus", nu vanuit den Haag door den aether naar Indië gezonden, was het besluit van een uitstekend geslaagde demonstratie, die de nauwe verbinding tusschen Nederland en Indië, dank zij het werk van technische autoriteiten, tastbaar bewees. (Zie de Romeinsche correspon dentte hiemeven). mJ^elding5Jn tUfChen vrijmetselaars en liberalen zoodanig dooreen haspelt, dat de byvoegeiyke naamwoorden massonico en li berale elkaar als synoniemen aanvullen Een zeer eigenaardig licht wordt op deze materie ook geworpen door een recent gebral van Farinacci - éen der kopstukken van de zwarte beweging, voormalig algemeen par tysecretaris - waarmee hy fascistisch Ita lië waarschuwt voor de onmiskenbare symp tomen van den groei eener „Katholieke Vrij- j metselary" tot schade van net fascisme Zelfs tegen de Kerk ofschoon die de loge natuurlijk weinig te danken heeft; was zy in Italië niet op een bijzonder ma- connieke manier gekeerd. De scheiding van Kerk en Staat, het ontbreken van gods dienstonderwijs op de openbare scholen het beknibbelen op de stipendia der geestélyk- heid, zyn dingen, die men ook vindt in lan den welke allerminst door de loge worden geregeerd. Zelfs vond Garribaldi, nadat hem de roes der overwinning naar zyn hoofd was gestegen en hy zich van vryheidsheld tot vrybuiter verlaagde, niet eens veel steun by de regeering, die volgens de fascistische leer—zuiver maconniek was. toen hij bij het vereenigde Italië den Pauselijken Staat be sloot te annexeeren. Dat gaf maar moeilyk- heden met de buitenwereld! En de vrijmet selary was veel liever het general-directo- rium van een Duitsch—Oosten-ijksche bank- trust, die alleen geld leende, wanneer het in de Hohenzollernsche en Habsburgsche keizerrijken werd besteed, die haar manne tjes aan invloedrijke baantjes hielp, en die zelf de wetten en verordeningen maakte, welke zy door een regeering, welke bijna haar eigendom was, en door kranten, welke zij financierde, verdedigen liet. Dat zoo een toestand onduldbaar was, geef ik dadelyk toe. Ik heb ook niet beweerd, dat de „fascistische „idee" als een onver wachte regenbui uit de lucht gevallen Is. Maar de reactie tegen een wanbestuur want dat was het! kan niet gelden als de Kerk. En men bedoelde het ook niet voor de Kerk te doen. Sterker: de wet, die de vrymetselary afschafte dit is niet mijne, maar de fascistische terminologie viel in den tijd, toen het roomsch-katholiek-zijn van de zwarte beweging nóg niet eens was uitgevonden. Een verstandig fascist ook die bestaan al hebben zy weinig kans ooit op den voor grond te zullen treden zal mij tegenwer pen, dat het fascisme in Italië een einde heeft gemaakt aan het bestaan der loge en dat daarvan de Kerk zoo goed als Italië pro fiteert, prófiteeren moét, profiteeren kan minstens. En hier nu ligt des Pndels Kern! Is de vrijmetselary in Italië werkeiyk af geschaft, overwonnen, uitgebannen? Ik neem aan. dat de wet bestaat. (Van een wet hooren wij nooit meer, dan dat de „voorzie nigheid van den eersten minister en duce van het fascisme" haar noodig acht; dat veertien dagen later de Kamer alle artike len in ééns met applaus heeft aangenomen; en dat nóg eens veertien dagen later de ko ning er zyn handteekening onder heeft ge zet. Wat er precies in staat, schynt ons niet aan te gaan). Nog eens; ik neem aan, dat de wet bestaat. Maar wat zegt dat? Heeft u ooit schadelijk gedierte in uw tuin gehad en u door uw drogist daartegen een afdoend mid del laten aansmeren? Wel, de vrijmetselarij is intelligenter, en dus moeilijker te over winnen, dan schadelyk gedierte. Bovendien is een afdoend middel steeds vergif, en een wet niet meer dan een netmet mazen. En, om van de beeldspraak af te stappen, de vrymetselary is wereld-omvattend! Italië is het hoofdkwartier niet, was misschien «liet eens een hoofdkwartier! Kan men daarvan het fascisme geen ver- wyt doen? Goed! Dan de feiten. Boven maakte ik reeds een onderscheid tusschen Garibaldi, die den Pauselijken Staat aanrandde, en de regeering, die dat streven, zoo al niet onmogelijk maakte, ge steld dat zy dat kon er dan toch niet ab soluut aanmoedigend tegenover stond ook. Dat Garribaldi een vrijmetselaar was, staat onomstootelijk vast. En het fascisme? Het heeft de regeering neergeslagen en Garribaldi hooger opgehemeld dan wien ook. zyn standbeeld beheerscht vanaf den Monte Gianlcolo de Eeuwige Stad en aan den voetligt een groote, bronzen krans Het opschrift daarvan luidt: „Aan Garri baldi. De Italiaansche vrijmetselarij." Een goed willende fascist schreef daarover een ingezonden 'sfiik in de „Tribuna". Drie maanden lang is er om gevochten. De re geering heeft dien inktstroom gestuit en de krans bhjft. Het fascisme heeft afgedaan met de oude (magonnieke) regeering en het behoort tot den bon ton om daarop af te geven op een wijze, die gewoonlijk beneden alle kritiek en dikwijls walgelyk is. Toen er echter sprake was van een oplossing der Romeinsche Kwestie, haastte zich Mussolini persoonlyk te verzekeren, dat hij alles goed en wel vond, maar dat het kleinste deeltje van den Pau- seiyken Staat niet zou worden terug gege ven, dat de gestolen instellingen en paleizen eigendom bleven van den staat, dat een herstelling van de Pauselijke rechten alleen zou kunnen bestaan in het vinden van een „juridische formule", en dat dus maar dat zeide hij er niet bij het fascisme juist op het punt waar het zich kan onderschei den, de traditie van de loge-regeering over nam, heel graag goede vriendjes was met het Vaticaan, maar zich ten slotte nog veeleischender toonde dan de heele vrymet selary: namelijk vroeg, dat de Kerk een'ge deelte van haar glans moest overdoen aan den Littorio! De Garribaldisten zouden logisch door geredeneerd op de fascistische ideologie de paladijnen moeten zijn van de vorige re geering en dus van de vrymetselary. Intus- schen zyn ze tot een soort idolen gemaakt en teerd terwyl zijn lidmaatschap van de loge als vanzelfsprekend wordt aanvaard. Ook de huidige minister van financiën, Volpi, is een Jood voor niets heeft een fascist, omdat een Jood geen nationalist'kan zijn, zoo veel verachting en vrijmetselaar. Verder is Breschi directeur, nota bene, van het gefascistizeerde dagblad Messagero een vrijmetselaar, evenals Piacentini, de regeerings-architect, die heel Rome dreigt te verstikken onder zijn wangedrochten. En zoo zijn er honderden. En dan bepaal ik my alleen nog maar tot de achttien-karaats loge-mannen en spreek niet van de door het fascisme tot vrijmetselaar uitgekretenen. En, om dat nu, naast zoo vele ergernissen, in evenwicht te brengen, neen, te doen ver- dwynën, gaf men zijn toestemming om het kruis te herplanten in het Colosseum. En behalve dat, stelde men nog het godsdienst onderwijs verplichtend op de lagere scho len. En men blijft maar nijd'g Ezio Gar ribaldi jerimieert tot- in het oneindige! omdat het nu nóg niet boteren wil. „Fascistisch Italië kan geen clericale over- heersching dulden!" aldus een niet-langer- vrijmetselaar-meer in de Camicia Rossa. Hoe vreeselijk dichtbij die clericale over- heersching wel is, moge uit een volgend op stel blyken. De bladen brachten dezer dagen het wel weinig verwachte bericht dat de (Ka tholieke) „jongens van Trastevere" de meest typische volkswijk van Rome on langs de krans van het Garribaldi-monu- ment gestolen hebben en die nu gister avond „gefascistizeerd" terug brachten. Waarin die fascistizatie bestaat, weet ik niet. Of het waar is, kan ik ook niet zeggen In elk geval doet zulk een daad niets af aan myne beweringen, waar niet de regee ring, maar enkelingen, die zich goed be schouwd zelfs aan een strafbaar feit schul dig maakten, een overblijfsel van de vrij metselary deden verdwynen. Men behoeft overigens niet bevreesd te zijn dat Ezio Gar ribaldi het antwoord schuldig blijven zal. Zaterdagavond werd aan de grens gaande in de richting Tilburg door de commiezen een bekende smokkelaars-auto gesignaleerd Een der commiezen volgde den auto en zag hem later in Tilburg in de Vogelstraat staan. Men was toen bezig sterken drank uit den auto te laden. Toen de commies zich bij den auto voegde, kwam een der smokkelaars op hem af en pakte hem by de keel. De commies trok zyn revolver en schoot op den man, die in de borst werd ge troffen. Hy is in het ziekenhuis te Tilburg aan de bekomen verwonding overleden. Het slachtoffer is S. P. Verhagen genaamd, 34 jaar oud en gehuwd. Hy stond ongunstig en als smokkelaar bekend. Hoewel in den toestand van den heer Chris Jansen gistermorgen eenige verbete ring ingetreden was, is zyn toestand giste ren in den loop van den dag weer verslech terd. Hedenmorgen was de toestand, men- scheiykerwijze gesproken, hopeloos. Het radio-persgesprek tusschen Nederland en Indië. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft de commissie tot onderzoek van het cadeaustelsel geïnstalleerd. Bij gelegenheid van den ÏOsten verjaar dag van H. M. Koningin-Moeder zal een gedenkboek worden uitgegeven. De „Schuttevaer" is met stormschade te Margate binnengeloopen. Ook de Doitsche vlieger Lohse wil een Oceaanvlucht ondernemen. Het vertrek van uitgesteld. de „Bremen" definitief Nederland zal het protocol inzake uitvoer verboden op beenderen teekenen. De Residentie-Spaarkas té 's-Gravenhage onder de noodregeling. Nadere mededeelingen van de Verzekeringskamer. In verband met de „zgn." berooving van 25.000 te Rotterdam is nog een mede plichtige gearresteerd. België slaat Holland met 10. De Poolsch-Litausche onderhandelingen te Koningsbergen; het standpunt van Woldemaras. Nadere bijzonderheden over den inhoud van het Fransch-Amerikaansche anti- oorlogsverdrag. Arbeidsconflicten gende stakingen. in Duitschlanddrei- Te Genève is in den ouderdom van 83 jaar overleden Gustaf Ador oud-bonspi - sident en voorzitter van het Intern. Roe i" Kruis-comité. In West-Anatolië heeft een hevige aard beving gewoed. Vijf en twintig dooden. Groote materieele schade. Groote Grleksehe tabaksdepots dooi brand vernield. Men denkt aan communis tische actie. Een Nederlandsche kinine-trnst in Ame rika in staat van beschuldiging gesteld. Averij tengevolge van den storm Uit Margate wordt aan de „Msb." geseind, dat de „Schuttevaer" daar in de haven is binnengeloopen met avery tengevolge van den storm. De bemanning is ongedeerd. (Uit bovenstaand bericht blykt dat de Schuttevaer" tevens een heel eind is terug gedreven door den storm, op welk gevaar we dezer dagen reeds wezen.) Earometerstand 9 uur v.m. 756 m.M. voor uit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.06. worden ze voorgesteld als prae-historische fascisten. Hun lijfblad Camicia Rossa het roode hemd is overal te koop, druipt van een akelig super-nationalisme, waar het woord fascisme zelfs niet by te pas komt, onderscheidt zich door in elk nummer af te geven op het Vaticaan en den „cleriealen bemoeizucht" de kwalificatie is authen- Men meldt ons uit Amsterdam: De bekende humorist Joh. Buziau heeft hedenochtend het ziekenhuis verlaten. Na tiek en Ezio Garribaldi, de hoofdredac- i eenige dagen rust te hebben genomen zal teur en waardige spruit van zijn grootvader I hy vermoedelyk weder in Henri ter Hall- wordt graag door de fascistische pers geci- revue in theater Carré optreden Hoogste barometerstand 765:6 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 741.0 m.M. te Westmanör. Verwachting: Matige tot zwakken Noorde- lyke tot Westelijken wind, nevelig tot half of licht bewolkt, weinig of geen neerslag, later iets zachter. Eeuwige Stad beheerscht. Het pyltje wyst op de krans der Italiaansche vrir ctsllary.men deed, deed men Lr Itahë el Set ïor ItSlil De opening van het Krelagehuis. Een blik in de zaal terwiil de heer Krei™ Minister J. B. Kan (I), Exc Jhr. Mr. Dr. A.\oëll (2) JT^Zee^ZT^L (3)!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1