i, Raarlem Stadsnieuws. IL0ÏTGERING CHEQUE.KOERSEN V erkeersongevallen Vraagt het Uw tandarts! Amsterdamse!» Beurs Centrale Verwarming VOOR ST00MEN - EN VERVEN - StoSzuigerhuïs MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 ApexKlop-Veeg-StofzuigersflSO.- i Een A.T.O.-dienst te IJmuiden Wat niet doorging Ernstig ongeluk Agenda 3 April De verkoop van tabaksartikelen door middel van automaten Tramdéraillement English Association Dr. J. BOUTEN OVER H. G. WELLS Jubileum Houtstraat 5 a Tel. 10771 In memoriam C. J. J. Nisuwland'f Geslaagd BILJARTEN „Vriendenkring" klopt „D.O.S." Voor den Politie-reckter De ontvluchting der twee i gevangenen uit de strafgevan genis te Scheveningen Personalia Gevonden Dieren en Voorwerpen INGEZONDEN DE SPAARNEBANK Haarlem- Amsterdam Geen doorgaande rijtuigen in de treinen Duitschland-Zandvoort Inbraken le Heemstede LAATSTE NIEUWS ZWARE BRAND TE WORMERVEER Drie perceelen grootendeels verwoest Massa ontslag in de mijnen te Holberg De arbitrale uitspraak voor de Opper-Silezische ijzerindustrie Hel Kruisgesprek met Indië Verscherping in de verhoudin gen tusschen Frankrijk en China te Hankau Het conflict in de mijnindustrie van het Ruhrgebied 1 April-dag Twee Duitsche zwendelaars gearresteerd De aardschok te Smyrna Deze zal U bevestigen, dat voor de verzorging van Uw tanden naast Odol slechts Odol-tandpasta in aanmerking kan komen, want Odol-tandpasta is het resultaat van wetenschappelijke studie en van een 30 jarige ondervinding. Odol-tandpasta helpt de sub stantie van Uw tanden in stand houden, reinigt ze intensief en werkt antiseptisch. Er is geen betere tandpasta dan Odol-tandpasta. De Poolsch-Litausche ond er hand elingen Communistische propaganda De drukkers-staking duurt voort DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Het begin van den Zomertyd op 15 Mei gehandhaafd 263A 267 200 200A 86 "b 254 260 1 130 128A b 165 167 92 J 16 De Naaml. Venn. Algemeene Transport Onderneming (A.T.O.) begint heden (2 April) haar dienst te IJmuiden met een 5- tal vrachtauto's. In de eerste plaats wordt een geregelde dienst geopend voor visch- transporten naar Haarlem, den Haag, Sche- veningen, Rotterdam en tusschenliggende plaatsen en naar Amsterdam. Verder wor den alle transporten uitgevoerd door het ge- heele land. De grijze Benz-wagens, voorzien van het speciale A.T.O.-merk zijn reeds ge arriveerd en maken een soliden indruk. Als garage en werkplaats wordt de voormalige machineloods nabij het station ingericht, terwijl de wagens een vaste staanplaats krij gen aan het Havenstation, aldaar, alwaar ook de agent der A.T.O., de heer M. Rutte, zijn kantoor heeft. Het personeel bestaat in hoofdzaak uit met het expeditiewezen ver trouwde personen, waardoor de Directie der A.T.O. een voor den IJmuidenschen handel economisch bedrijf hoopt te scheppen, aldus de „IJm. Crt". Het door ons aangekondigde feest, dat zou •laats hebben in het nieuwe gebouw van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur, is niet doorgegaan. De heer Laprinee (één April) is een nog grootere grappenmaker ian wij hebben voorgesteld. Hij is heelemaa! diet opgekomen en hij heeft vele menschen gisteren een vergeefsche wandeling laten ma ten naar de Leidsche Vaart. Zelfs hoorden rij, dat er leden van Bloembollencultuur zijn geweest, die boos waren geen uitnoodiging roor de feestuitvcering te hebben gehad. Zij mogen blij zijn, dat dit niet gebeurd is, want sy zouden het slachtoffer zijn geworden van ;en Aprilmop. Aan onze lezers, die een oogen- olik gefopt zijn geweest, onze excuses! Zaterdagmiddag omstreeks half drie heeft <p het Stations-emplacement der Neder- (andsche Spoorwegen, Gouda, het z.g. Lom bok, een vrij ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij twee personen zijn getroffen. Bü het doen zakken van een groote ben- üne-tank, plm. 90000 K.G. zwaar, ten be- aoeve der American Petroleum Compagny, is een ijzeren bout, waarin een der takels ding, gebroken, met het gevolg, dat de tank welke eenige meters boven den beganen frond hing, aan de eene zijde naar beneden stortte. Twee werklieden, die, op de tank staan de, een der takels bedienden, maakten den val mede en kwamen in den kuil terecht, waarin het gevaarte moest worden neerge- latep. De 17-jarige ongehuwde I, den Haag uit Spijkenisse bekwam een verwonding aan 't hoofd en eenige verwondingen aan een der armen. Hij is na verbonden te zijn per auto naar huis vervoerd. De 27-jarige gehuwde W. Renzing uit He kelingen liep een armbreuk op, vermoede lijk een beenbreuk, alsmede een verwonding aan een zijner handen. De man is ter ver pleging opgenomen in het van Iterson Zie- kenhuis. ut» Van beide personen bestaat geen levens gevaar. De politie, die evenals de E.H.B.O. en de Ziekenauto spoedig ter plaatse was, heeft terstond een onderzoek naar het gebeurde ingesteld en zal daarvan proces-verbaal op maken. Sociëteit „St. Bavo" Afdracht Grafische Bond 8 uur Bestuur Centrale der R.-K. Kiesvereeniging 8 uur „St. Caecilia" 8 uur Rechtskundig Bu reau van half 9half 10 uur Kraam- vergadering 3e Orde van 23 uur. St. Jozefgezellenvereenigir.r Jansstraat 59 Repetitie Vioolclub 8 tot 10 uur. Gem. Concertgebouw Passiefilm „Het is Volbracht" 8 uur. Gebouw Nassauplein 6 Kamer van Koop handel half 8 uur. Teekenschool der St. Jozefgezellenvereeni- ging: Tentoonstelling van werkstukken, vervaardigd door de leerlingen van boven genoemde school, des avonds van 1%9 uur in het schoolgebouw, Kamperstraat 37. Tentoonstelling Albrecht Dürer, in het Tey- ler Museum en in de Kerkeraadskamer Luthersche kerk, Witte Heerenstraat. Tentoonstelling in de „Waag" Bloem stukken mevr. JH. DingemansNumans en Waalko J. Dingemans tot en met 9 April geopend van 10 A tot 5 uur. De Haarlemsche Vereeniging van Siga renwinkeliers heeft aan den gemeenteraad verzocht, een bepaling in de winkelsluitings verordening op te nemen, waarin bepaald wordt, dat het verboden is, na den sluitings tijd der winkels automaten te bezigen ten dienste van het publiek. Dit verzoek hield verbandmet het gebruiken van automaten voor sigaren en cigaretten. Dl verzoek is door B. en W. om advies naar de Kamer van Koophandel gezonden. Het Bureau der Kamer stelt voor. aan B. en W. te berichen, dat ae Kamer van mee- ning is, dat uit billijkheidsoverwegingen de automatische verkoon tegengegaan moet worden; dat zij een onrechtvaardigheid ziet in het toestaan na het winkelsluitingsuur van een bepaalde wijze van verkoop terwijl gelijktijdig de algemeen gebruikelijke distri butiewij ze verboden wordt. Het advies wil er voorts op wijzen dat de artikelen 16 en 17 der Haarlemsche V/inkel- sluitlngsvereeniging een verkoop door auto maten reeds verbieden en op de mogelijk heid van den verkoop van tabaksartikelen aai kiaderen beneden 16 jaat. Het Bureau rer Kamer stelt ten slotte voor, B. en W. in overweging te geven, een eventueelé concept-redactie als'volgt te doen luiden; „Het is verboden, door middel van automaten tabaksartikelen aan het publiek te verkoopen of te koop aan te bieden." Omstreeks 12 uur hedenmiddag liep op de Ged. Oude Gracht, ter hoogte van de Raaks, bij een wissel, een motorwagen van de N.Z.H.TM. uit de rails. Vooral daar dit juist tegen 't middaguur plaats greep, was er begrijpelijkerwijze veel bekijks. Door per soneel uit de remise is de tram wederom in de rails gebracht. Het tramverkeer ondervond in beide rich tingen eenige vertraging en de dienst Haar lem—Overveen werd door overstappen on- Voor de leden van de English Association heeft Vrijdagavond in „De Kroon" dr. J. Bou ten, leeraar aan het Barlaeus-gymnasium te Amsterdam, gesproken over „The evolution of H. G. Wells." Dr. J. Bouten zette uiteen dat H. G. Wells eigenlijk meer dan een letterkundig kunste naar, een litterair-begaafde socioloog is. Zijn werken zijn in den regel geen echte romanst een eenigszins bruikbare „held" ontbreek, re doorgaans aan, zijn fantasie is die van im and, die in den grond een realist is, zijn enderwerpen zijn niet van romantischen, doch altijd van sociaal-philiosophischen aard, zooals de strijd tegen de opgang in de ge meenschap van het individu, de houding van het individu in de wereldomstandighe den, de beschouwing van het vooroordeel als 's menschen en 's werelds grootste struikel blok, In de reeks dezer onderwerpen komt Wells' geestelijke evolutie tot uiting. De oorlog heeft van Wells als het ware een ander mensch gemaakt. Dat is niet te ver wonderen, want op wien zou de oorlog een dieperen indruk hebben moeten maken dan op den man, die zich kort tevoren nog een modern Utopia droomde Aanvankelijk heeft Wells gedacht dat de oorlog slechts kort maar hevig zou zijn en op de wereld zou werken als een purgatief; dat de wereld an ders en beter uit den oorlog weer te voor schijn Zou komen dan ze er in gekomen was. Maar bet kwam zoo niet; de oorlog duurde lang en de wereld leerde er niets hoegenaamd van. Doch Wells was een veel te groote idea list, om daar cynisch onder te worden. In tegendeel, hij bleef hopen op de mogelijk heid van verbetering der wereld en hij schreef zijn schitterend meesterwerk „Mr. Britling sus it through". Dr. Bouten gaf een korte analyse van dit werk en las er enkele gedeelten uit voor. Volgens Wells was de oorlog het gevolg van de West-Europeesche mentaliteit, die door vooroordeel en wantrouwen beheerscht wordt. Vooroordeel en wantrouwen hebben Duitschland en Engeland tegen elkander opgezet; imperialisme en militairisme groei den uit tot ontzettende monstruositeiten. Een verschrikkelijke catastrophe is losgebar sten daardoor. De oorlog heeft Wells gebracht tot het geloof aan God, die met de menschen strijdt en lijdt en daardoor de stervelingen in hun strijden en lijden steunt. Thans hoopt Wells dat de wereld op een betere fundatie gegrondvest kan worden. Daartoe zal veel moeten worden opgeruimd, alles wat in de samenleving der wereld op vooroordeel en wantrouwen neerkomt en dat is zeer veel. De hervorming der wereld acht hij zeer urgent. Die hervorming, meent hij, zal door den Volkenbond niet gebracht kun nen worden. De Volkenbond is slechts een compromis en dat kan den wereldvrede niet verwezenlijken. Ware wereldvrede is z.i. slechts te bereiken in een wereldstaat. Maar een wereldstaat kan niet ontstaan, zoolang de menschen, die dien staat moeten bevol ken, niet hebben geleerd te leven in een sfeer waarin sociale en nationale vooroordeelen geen plaats meer vinden. Voor die sfeer ech ter zal allereerst een goede opvoeding noodig zijn, Daarom hecht Wells zeer veel aan op voeding, bijzonderlijk aan het onderwijs in de geschiedenis en hij schroomt daarbij niet, den leeraren een taak op de schouders te leg gen, die alleen zeer sterke menschen zullen kunnen dragen. Met eenige geleerden van grooten naam heeft hij, om zijn ideeën dui delijk te maken de „Outline of History" ge schreven. Dr. Bóuten eindigde zijn zeer doorwrochte voordracht met te zeggen dat een voor dracht over een figuur als Wells geen apolo gie behoeft. Maar een zoo geweldig intellect en de kracht en den ijver waarmede dat in tellect tot uiting wordt gebracht, verdient een ieders onverdeelde bewondering. De heer G. Bciions, wonende Dr. Schuit straat, alhier, zal Maandag 2 April a.s. den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaren benoemd werd to tagent der Levensverzekering Maatschappij „Utrecht". Het zal dezen bekenden en vriendelijken vertegenwoordiger op zijn jubileumsdag on getwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. tl Wat betreft het R. K. Wees- en Armen huis wordt ons het volgdende In Memoriam toegezonden: Het R. K. Weeshuis verliest in den heer Nieuwland zijn oudsten Regent en Secreta ris. Deze laatste functie heeft de overledene steeds met bizonderen ijver en accuratesse vervuld. Den 18en December 1901 werd de heer Nieuwland benoemd tot Regent van het toenmaals nog vereenigde Armbestuur en heeft dus meer dan 25 jaar zijn tijd en krachten aan de weezen- en armenverzor ging mogen wijden. Niettegenstaande zijn hoogen leeftijd heeft hij tot voor korten tijd geregeld de vergaderingen bijgewoond, waar hij op zijn eigen, bescheiden wijze vaak blijk gaf van een juist en scherp inzicht en met een jeugdig aanpassingsvermogen wist mede te gaan met de eischen van den nieuwen tijd. Het R. K. Weeshuis zal den overledene dankbaar blijven gedenken als een zijner Regenten, die steeds met hart en ziel mede leefde met de belangen van het Huis. HET BURGERLIJK ARMBESTUUR VAN SCHOTEN Wij vernemen, dat de afgetreden leden Van het Burgerlijk Armbestuur van voormalig Schoten, wien door het gemeentebestuur wachtgeld was toegekend, welk wachtgeld door den Raad ingetrokken is, bij Gedepu teerden in beroep zijn gegaan. Geslaagd bij het op 30 Maart gehouden eindexamen aan de Rijkstuinbouwschool voor de Bloembollenteelt te Lisse; Met aanteekening Engelsch, Duitsch, Fransch, Stenografie, MachineschrijvenP. H. Blom; met aant. Fransch; J. Durieux, Sassen- heim; met aant. Engelsch, Duitsch, Fransch, Machineschr.P. G. v. d. Geest, Sassenheim; met aant. Engelsch, Duitsch, Fransch, Ste- nogr. en Mach.schr.: L. C. Bocgerd, Zie- rikzee; met aant. Engelsch, Duitsch, Fransch, Ste nografie, Mach.schr. S. Bijvoet, Overveen; met aant. Duitsch: P. W. Hulsebosch, Hil- legom; met aant. Duitsch en Mach.schr.; P. van Reisen, Voorhout; met aant. Mach.schr.: J. W. N. Versteege, N oord wij kerhout met aant. Engelsch en Fransch; A. H. van Zadel, Aerdenhout. Aan één leerling werd het getuigschrift niet uitgereikt. De Haarlemsche kampioenen leverden gis teren te Den Haag een fraaie prestatie door het sterke „D. O. S." in eigen huis te slaan en daardoor beslag te leggen op den fraaien beker, door de beid eclubs uitgeloofd. P. Kobus zette goed in door van den sterken v. d. Made andermaal te winnen, nu met 250 tegen 216 car. Abbink (Vr.kr.) stelde echter zeer teleur en presteerde tegen Engel zeer weinig. Engel won met 25092. De twee laatste spelers van de bezoekers stonden toen voor het feit een achterstand van 53 car. te moeten inhalen. Verheyde speelde tegen Lubach wat hij waard was, scoorde o.m. een schitterende 64 en wist dén achterstand op 9 car. na in te halen. Dok Lej'ster (D. O. S.) moest de meerder heid van zijn Haarlemschen partner erken nen en verloor eveneens met 200 teg^n 206 car. Hieronder de gedetailleerde uitslag; Vriendenkring. D. O. S. Vorige stand 964 893 1. P. Kobus—v. d. Made 250—216 2. Abbink—Engel 92—250 3. VerheydeLubach 250206 4. BoerwinkelLeyster 250206 Diefstal T. B. en E. G. D. moesten heden voor den politierechter verschijnen wegens diefstal van ijzeren rioleeringsbuizen van een bouw werk ten nadeele van L. t. B. te Zandvoort. De waarde voor den eigenaar was niet groot, maar voor degenen die de buizen kon gebruiken, was de waarde ongeveer 50.De verdachten liepen te Zandvoort met hun lompenkar, waarmede zij het ge- stolene vervoerden. Zij brachten 't 's avonds terug; hoewel eenigszins onder drang van het feit dat de politie hen had aangehouden. De eigenaar miste de goederen eerst toen hij den diefstal van de politie vernam. De Officier van Justitie vroeg voor T. B. een gevangenisstraf van 14 dagen, omdat hij reeds enkele vonnissen heeft gehad, en voor E. D. een geldboete van 25.subs. 10 dagen rechtenis, omdat hij nog niet met de gevangenis kennis heeft gemaakt. De politierechter legde resp. 10 dagen ge vangenisstraf op en 10.boete subs. 10 dagen hechtenis. Rijwieldiefstal Wegens ontvreemding van een rijwiel ten nadeele van J. v. D. te Zandvoort, werd J. J. E. door den politierechter veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. De mishandeling van Shankara. Zooals men zich herinneren zal, werd voor enkele weken de spiritistenbestrijder Shan kara in het gebouw Olympia door een der leden van de spiritisten-vereeniging Harmo- mia mishandeld, omdat deze meende dat Shankara zijn moeder beleedigde. De zaak werd hedenmorgen behandeld voor den poli- tie-rechter. Thankara, die op de rol van de gerechtszitting met zijn officieeïen.naam S. F. Guttmann was aangegeven, was niet ver-' schenen. De verdachte, P. M„ zeide dat Shankara op de bijeenkomst van Harmonia was gekomen om zoo mogelijk te debatteeren over geesten, materialisaties, enz. Shankara had daartoe echter geen gelegenheid. Wel kwam hij in ge sprek met de moeder van verdachte, waarbij Shankara, volgens verklaring van M„ zich niet ontzag beleedigende uitdrukkingen te ge bruiken. O.a. zeide hij. zeer ongalant, dat de moeder van M. een „altes Weib" was. Ook verdachte zelf werd beleedigd en door Shankara voor een „Schwindler" uitgemaakt. Deze en dergelijke aantijgingen maakten M. driftig, waarom hij Shankara een klap in zijn gezicht gaf en de spiritistenbestrijder tot de ontdekking kwam, dat ook in een vereeniging van beesten-vrien den zeer materieele din gen mogelijk zijn. Shankara's gelaat „werd pijnlijk" aangdaan." De Officier van Justitie vond het feit niet ernstig en drukte dat oordeel uit in zijn eisch: 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. De poli- litie-rechter verminderde dit in zijn vonnis tot 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. ken eenige kasten doorzocht. Er wordt niets vermist. Vermoedelijk is de dader door de thuiskomst van een der huisgenooten ge stoord. Uit een schuurtje aan het J. M. Mole- naersplein is een damesrijwiel uit een ge sloten schuurtje ontvreemd. Van een per ceel aan de Pieter de Hoogstraat is een glas ruitje van een keukenraam verbroken. Ver moedelijk is de dader ook daar gestoord door hec ontwaken van een der huisgenooten. Van een paar perceelen van de Rembrandtlaan is de stopverf van een paar glasruiten aan de achterzijde gedeeltelijk verwijderd, doch is men daar niet verder gegaan. De politie on derzoekt deze zaak. Verder is te Heemstede aangifte gedaan, dat van een tuin een partijtje violenplanten zijn ontvreemd. In verband met de ontvluchting op Zater- dag j.l. van twee inbrekers uit de bijzondere j strafgevangenis te Scheveningen wordt ver nomen, dat het zeer waarschijnlijk is, dat de ontvluchte gevangenen door een mede gevangenen zijn geholpen, omdat de steekbijtei, waarmede de deur gefor ceerd is, om de ontvluchting te bewerk stelligen, weer bij het overige gereedschap is teruggevonden. Een andere gevangene moet dien dus daar hebben neergelegd. Van de ontvluchten is nog geen spoor ge vonden. Bij het te Amsterdam gehouden examen voor adspirant-inspecteur van politie, slaagde de heer K. W. van Aken, alhier. SCHOOL VOETBALWEDSTRIJDEN. De Haarlemsche Voetbalbond heeft succes op zijn pogen. Het programma voor de Schoolwedstrijden 1928, is verschenen. De wedstrijden worden gespeeld op de Gemeen te-speelterreinen aan den Spaarnhovenweg. De wedstrijden duren alle luur. Is de stand aan het einde gelijk, dan wordt hij met 2 x TA minuut verlengd. Is de stand dan nog gelijk dan wordt geloot. De aanvoerders der elftallen moeten 10 minuten vóór den aanvang van hun wed strijd een formulier invullen en ondertee kenen. De elftallen, die in de eerste ronde verliezen spelen in de verliezersronde verder, zoodat elk elftal minstens 2 wedstrijden zal spelen. Mee doen van de Openbare Scholen de nummers 36/37. M. U. L. O., 11, q, 33, 14, 4, 35a, 8, 16, 34, 13, 17, 7, 39, 1, 32/33, 29, 6, 31, 35b, 2, 5, de Nassau en de Noorderschool. De eerste ronde speelt Donderdag 5 April de 2e. 6 April, de 3e, 10 April, de 4e, 11 en 14 April, met eindstrijd op het terrein van R. C. H. De 2e ronde verliezers spelen 6 April, de 3e Dinsdag, 10; de 4e ronde, Woens dag, 11 April. Verliezers-eindstrijd op het R. C. H.-ter- rein Zaterdag 14. April. Terug te bekomen bij; H. Riphagen. Pa trimoniumstraat 27, abonnement N. S. (v. Halsen). D. Muller, Spaarne 10, reserve autoband; Mej. Kooderings—Clements, Roosveldstraat 34, bankbiljet; P. Stuifber gen, Assendelverstraat 63, beige dameshand schoenen; A. Seheelings, v. Oorschotstraat 19, étui schoolbenoodigdheden; M. Scheffer, Oorkondelaan 18, br. portemonnaie m. inh.; Voorhamer, Schoterstraat 24, kinderporte- monnaie m. inh.; V. Hirsch, Eschdoornstr. 30, idem, idem; J. Driesten, Dennenstraat 3, hondenpenning 509; M. Samson, Raad huisstraat 38, Heemstede, rood kinderschort; J. Terburg, Asterstraat 13, gymnastiekschoen; J. v. d. Bom, Schotersingel 165, zilv. ringe tje; J. H. Redijk, Geweerstraat 35, rijwiel- belastingmerk; J. Swen, Schoterweg 158zw„ rüwielbelastingmerk. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. In den geest van FRANS HALS, Kunstschilder en LOURENS JANSZ. COSTER, Uitvinder meeht ondergeteékende te handelen, door aan het College van Burgemeester en Wet houders der gemeente Haarlem, langs dezen weg beleefd te verzoeken, de standbeelden dezer voorname burgers tijdig te doen op- frisschen. Bovendien zal daarna de talrijke schare vreemdelingen met bewondering de huide blijken, ter eere van deze groote mannen opgericht, kunnen bekijken en tot de over tuiging komen, dat ook de huidige Haar lemsche Burgerij hare wereldbekende voor zaten naar behooren blijft eeren. EEN BELANGSTELLEND INWONER VAN HAARLEM. MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG Z APRIL. Naar aanleiding van een adres van de Kamer van Koophandel, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen bericht, dat in verband met de sterke belasting van het station Amsterdam C. S. in den aanstaan den zomer, geen doorgaande rijtuigen uit en naar Duitschland, naar en van Zandvoort kunnen worden aangevoerd-. Tot leerwezen der directie kunnen dus de in den vorigen zomer doorgevoerde rijtuigen Frankfort a. M.Zandvoort v.v. in den aanstaanden zo- j mer niet gehandhaafd blijven. Berlijn Parjjs Brussel Londen Zurich Rome Madrid Weenen New-York (cable) Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm Bieden 59.30 9.70 34.60 12.11 47.75 13.05 41.75 34.90 2.48 7.30 27.— 66.45 66.20 66.60 Laten 59.45 9.85 34.75 12.12| 47.90 13.20 41.90 35.05 2.491 7.45 27.10 66.60 66.35 66.75 VRIJ E RUSTIGE AANRIJDING BIJ DE ZIJLBRUG Omstreeks 5 uur Zaterdagmiddag reed de 19-jarige F. Bakker, wonende Reitzstraat 30, met haar vriendin, C. V7it, wonende te Over veen in de Zijlstraat. Beide jongedames waren in druk gesprek. Toen zij bij de Zijlbrug wa ren gekomen, naderde vanaf de Kinderhuis- vest in matigen gang een auto. Een der beide wielrijdsters C. W., keek toevallig naar rechts en zag de auto naderen. Zij week op dit gezicht onmiddellijk naar links uit. Op hetzelfde oogenblik echter ook zwenkte de automobilist naar rechts om een aanrijding met de beide meisjes te voorko men. Niettegenstaande het uitwijken kreeg C. W. toch een duw van de auto in haar zijde, waardoor zij kwam te vallen, zonder verder letsel te bekomen. F. B. werd door den val van haar vriendin meegesleurd, en geraakte tusschen den boom en de auto bekneld. Door de auto op te lichten heeft men het meisj uit haar hachelijke positie kunnen bevrijden Na in een naastbijzijnd café te zijn binnen gedragen werd zij ter plaatse door een juist passeerenden dokter en een lid van O.D. be handeld. Het slachtoffer is later per zieken auto naar het St. Elisabeth-gasthuis vervoerd. Zij had door den val haar linkerbovenarm ge broken en bovendien een ernstige vleesch- wonde aan denzelfden arm bekomen. Den bestuurder van de auto treft in deze geen schuld. Totaal 1806—1771 De gasten bleven dus met 35 car. overwin naars. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men in twee perceelen te Heemstede ingebroken en in drie perceelen getracht om in te breken. In perceel J. van Oostzanen- laan 6 heeft men <aan de achterzijde, door verbreking van een glas-in-loodruitje, een deur geopend en zijn in de benedenvertrek- Té Wormerveer heeft hedenmorgen aan den Zaanweg een zware brand gewoed, ten gevolge waarvan drie perceelen zoo goed als geheel verloren zijn gegaan. De brand is ontstaan in het kantoor van den boekhandelaar D. Gorter Jr. Deze had zelfs geen tijd om ook maar iets in veilig heid te brengen. In een oogenblik tijds stonden kantoor en winkel in lichterlaaie. Men vermoedt, dat kortsluiting de oorzaak is. Spoedig ook wer den de perceelen ter rechter- en linkerzijde door het vuur aangetast. Het perceel van den heer N. W. Luiting, die een kapperszaak drijft, ging geheel verloren. Ook het electro- technisch bureau van den heer W. P. Schol man werd grootendeels vernield. De drukkerij van den heer Gorter en de werkplaats van den heer Scholman konden worden behouden. De schade wordt begroot op 30. 40.000. SAARBRilCKEN, 2 April. Op de mijnen in Halberg zijn 600 arbeiders tegen 15 April ontslagen. GLEIWITZ, 2 April. De Rijksminister van Arbeid heeft de arbitrale uitspraak voor de Opper-Silezische ijzerindustrie van Dinsdag 27 Maart bindend verklaard. BATAVIA, 1 April (Aneta-Vaz Dias). Het eerste perskruisgesprek is schitterend ge slaagd. De vertegenwoordigers van de In dische pers en vele andere genoodigden ston den in dichte rijen geschaard en luisterden aandacht. Zonder uitzondering waren allen vol enthousiasme over het resultaat. Na af loop dankte de heer Van Loo, hoofdredacteur van het Soerabajaasche Handelsblad, namens de gasten den leider van den Indischen Tele graafdienst en. diens staf voor de medewer king en hoopte dat de wensch tot verwezen lijking van de radiotelefonische verbinding tusschen moederland en koloniën ten spoedig ste vervuld zal worden in het belang van moederland en koloniën. Spreker huldigt het driemanschap Damme- van Weelderen—Berretty en stelde op deze heeren een driewerf hoera in. Ir. van Weelderen, hoofd van den Indischen dienst van P. T. T. hield daarop een toespraak tot den heer Berretty. De belangwekkende avond is op geanimeerde wijze verloopen. De heer Berretty bracht daarbij een toast uit op de samenwerking tusschen Post- en Telegraafdienst en Pers en wijdde een dronk aan den bloei van de Indische pers. LONDEN, 2 April. (V.D.) Tusschen de Chineesche autoriteiten te Hankau en de vertegenwoordigers van de Fransche Regee ring is een geschil gerezen naar aanleiding van' het gevangen nemen van vooraan staande communisten in de Fransche conces sie. De autoriteiten te Hankau overwegen het nemen van drastische maatregelen. Onder de gevangenen bevindt zich naar men zegt ook een vrouw, die de bolsjewistische vrou wenorganisatie te> Kanton tot stand bracht. BOCHUM, 2 April. (V. D.) Aan den voor avond van de onderhandelingen over het loon in de mijnindustrie in het Ruhrgebied wordt te Bochuin een groote conferentie gehouden van de afdeeling Ruhrgebied van de Vereeni ging van Duitsche mijnwerkers. Op deze con ferentie werd de houding bepaald die men zal aannemen met betrekking tot de kwestie van arbeidstijd en loonbeweging. De inleider, de mijnwerker Meyer, stelde vast, dat het onvoorwaardelijk moest gelukken, door deze loonbeweging een loon te verkrijgen gelijk aan het werkelijke loon van voor den oorlog. Het resultaat van de beraadslagingen is vastge legd in een motie welker inhoud luidt; „De conferentie van de afdeeling Ruhrge bied van de veréëniging'van Duitsche mijn werkers, spreekt de hoop uit, dat de onder handelingen over loon en arbeidstijd tot een resultaat zullen voeren, dat voor de organi satie aannemelijk is. Ingeval de mijnwerkers in deze verwachtingen bedrogen zouden wor den, dan verwacht de conferentie van den Rijksminister van arbeid, dat hij de voor de organisatie niet aannemelijke uitspraak niet bindend zal verklaren. Bij een onvoldoend re sultaat zijn de mijnwerkers gedwongen en dan ook voornemens, gebruik te maken van het laatste middel in den strijd voor de wijziging van de voorwaarden betreffende loon en ar beidstijd." LONDEN, 2 April (V.D.) De „Daily Mail" meldt uit Lausanne: Fransch-Zwitserland werd hedenochtend in beroering gebracht door een artikel van den Bernschen correspondent van een der bladèn aldaar, in hetwelk melding werd gemaakt van een Oceaanvlucht van den bekend Zwitser- schen vlieger Mittelholzer. Deze zou in het geheim van Bern vertrokken zijn om den tocht naar de Vereenigde Staten te onderne men. Er werd het noodige stilzwijgen bewaard om te voorkomen, dat de thans in Ierland wachtende Duitsche vliegers van het plan lucht zouden krijgen. Toen de Zwitsersche machine op het punt stond te vertrekken dook plotseling een onbekend persoon op, die zich in de cockpit slingerde. Hij bleek later Zoeb- koff, de zwager van den ex-Keizer van Duitschland te zijn, die op deze manier zich zelf tegenover de publieke opinie wilde reha- biliteeren. Bij de autoriteiten en vliegstations stond de telefoon den geheelen dag geen oogenblik stil, daar een leder zeer nieuwsgie rig was naar de door Mittelhelzer gemaakte vorderingen. Men vergat echter, dat het heden juist 1 April was! Hetzelfde snaalcsche blad zette verleden jaar den boel op stelten door de komst aan te kondigen van een beroemd Lon- densch voetbalteam, met het gevolg, dat zich groote volksmassa's naar het spoorwegstation te Lausanne begaven om de sportsmen te ver welkomen! PARIJS, 2 April. (V. D.) Te Parijs zijn twee internationale zwendelaars, Adolf Abra ham Sulzbergen, 58 jaar oud, en Ludwig Sa lomon, 33 jaar oud, gearresteerd. Het was dezen Duitschers gelukt verscheidene perso nen voor een gezamenlijk bedrag van ruim een millioen francs op te lichten. Bij hunne practijken werden zij door Fran sche medeplichtigen terzijde gestaan. De Nederlanders ongedeerd Blijkens een bij het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken ontvangen telegram, zijn bü den aardschok te Smyrna de aldaar vertoevende Nederlanders ongedeerd ge bleven. 1!i tube 60 cent Vs tube 35 cent KONINGSBERGEN, 2 April. Gedurende den Zondag hebben geen onderhandelingen tusschen de Poolsche en Litausche delegaties plaats gevonden. De volgende gezamenlijke bijeenkomst, die openbaar zal zijn, vindt he denochtend om elf uur plaats. De stemming is gedrukt. Het schijnt, dat men in de krin gen van de Litausche delegatie een spoedig afbreken der onderhandelingen verwacht. De Litausche delegatie heeft tot nu toe niet ge antwoord op de Poolsche voorstellen. In jour nalistenkringen heeft men weinig hoop, dat de conferentie zal slagen. PARIJS, 2 April. Naar uit Brest gemeld wordt, is het de politie gelukt de hand**te leggen op communistisch propaganda-ma- teriaal, dat onder de matrozen van den kruiser „Malhouzer" verspreid werd. In ver band hiermede zijn vier matrozen gearres teerd. De politie stelt thans een onderzoek in naar de identiteit van de afzenders dier manuscripten. DRESDEN, 2 April. De burgrelijke bladen zijn ook hedenochtend niet verschenen, daar de staking en uitsluiting der gezellen voort duren. 'MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG 2 APRIL. Slotkoersen Opening Zaterdag heden Staatsleeningen. 5% Nederland 1919 57r. Nederland 1918 4 A Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D 4 y3 NJnd. 1926 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda U. S. Steel Handelsondern. Comp.comm. du Liège Mijnbouw. Boeton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dortsche Petr Geconsolideerde Kon. Olie Perlak 102 102J 100 101% 98 275 182 180 180 Betreffende het verzoek der Fransche regeering om den Zomertijd hier te lande te doen ingaan op 14 April vernemen wij, dat het begin van den Zomertijd in Neder land gehandhaafd blijft op 15 Mei. Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Java Rubber Serbadjadi Silau V. I. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb Kon. Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker. H. V. A. Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 123 149 1015 164 126 102 b 102 b 100"/16 101% 98% 284 183 181 181 284 456 166-7 199A-200 630" 626 119-20 323 190f b 345J 75% 90 82A 82 b 93 236 2021 185 A 210 53/l6 395/8 789A 426 127 192A 178A 147 b 198 71%a 32 %2 55 57f 3% 1601 343 76 81 83 1 210A 5" 38J 785-7 129 1 192 b 179 1 624 460 236 489 197 34% 55 57* 3|

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2