Binnenlandsch Nieuws Sociaal Leven Z. K. H. Prins Hendrik J. Elias De corruptie in het gasbedrijf De Vrijheidsbond Meer kennis van Indië „De Morgen"Liga De toestand van Theo van der Bijl Een staking voorkomen De Rijkscommissie werkverruiming Ned. Bioscoopbond RADIO-NIEUWS. De Kath. Radio-omroep op Goeden Vrijdag Agentia Fides" verspreidt haar berichten per radio Uit het havenbedrijf Examen tot het verkrijgen van het Hanze-Diploma Toch weer gesnapt LANDBOUW EN VISSCHERIJ R. K, Ned. Boeren- en Tuindersbond GEMENGD NIEUWS Van een autobusdienst, die niet doorging HANDEL EN NIJVERHEID Jubileum van der Putt de VlamEindhoven Z. K. H. Prins Hendrik is gisteren te Ge neve gearriveerd, komende van Lugano. De prins vertegenwoordigt heden het Neder - landsche Roode Kruis bij de plechtige be grafenis van den voorzitter van het Inter nationale Roode Kruiscomité Gustave Ador. Men meldt uit New York d.d. 27 dezer aan de „N. R. Ct.", dat de heer Joseph Elias, die van 1914 tot 1919 consul van Nederland te Philadelphia is geweest en een bekende fi guur was in de textiel-nidustrie in den ou derdom van 69 jaar overleden is. De kwestie te I.angendijk. Dezer dagen heeft in de vergadering van den gemeenteraad van Oudkarspel, de voor zitter eenige mededeelingen gedaan over de vermeende gas-corruptie aan de Gemeen schappelijke Lichtbedrijven te Langendijk en St. Pancras. Daaruit bleek, dat de gascom- missie besloot, den heer Van der Stel, den beschuldiger, niet uit te noodigen, ten eerste omdat hij behalve reis- en verblijfkosten voor hem en zijn advocaat, ook nog voor ieder 100 verlangde, en ten tweede, omdat de aanwijzingen van den heer v. d. S. zeer vaag waren en betrekking hadden op wat in de door de Justitie inbeslag genomen boeken zou moeten staan. Men besloot dus het on derzoek der Justitie af te wachten, waarvan een rapport aan de vijf betrokken gemeen tebesturen zal worden gezonden. Bovendien waren reeds van 18 firma's verklaringen in gekomen, dat geen steekpenningen waren ontvangen. De Gascommissie was, ten aan zien van de verkregen 5 pet. voor uitbrei dingen, van oordeel, dat deze met recht wa ren genoten. In de algemeene jaarvergadering van den Vrijheidsbond werd besloten, dat de naam der Partij voortaan zal liuden: De Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". De aftredende hoofdbestuursleden, mr. P. Droogleever Fortuyn, mr. J. Drost, mevr. A. RomkesNijhoff, A. v. d. Weyde en mevr. E. W. Wijnaendts FranckenDyserinck wer den zonder hoofdelijke stemming herkozen, terwijl besloten werd tot uitbreiding van het hoofdbestuur met drie leden, waartoe wer den aangewezen de heeren H. P. Gelderman, mr. C. H. Guépin en E. Schürmann. Aangenomen werd de volgende motie: „De algemeene vergadering van den Vrij heidsbond van 31 Maart en 1 April 1928 te Utrecht, van oordeel, dat de zakelijke belastin gop het bedrijf eene belemmering voor de ontwikkeling van handel en industrie is; dat er bij de uitvoering geen rekening ge houden wordt met de bedrijfsuitkomsten en die belasting dientengevolge niet past in een stelsel van billijke belastingheffing; spreekt de wenschelijkheid uit, dat art. 240c en art. 242e uit de Gemeentewet wor den verwijderd, en gaat over tot de orde van den dag. Leden van gemeentebesturen in den Vrijheidsbond. Een vergadering heeft plaats gehad van de Vereeniging van leden van Gemeente besturen in den Vrijheidsbond, onder lei ding van dr. W. W. v. d. Meulen te 's-Gra- venhage. In deze vergadering werden tot leden van het bestuur herbenoemd de heeren dr. W. W. v. d. Meulen, C. G. Roos (Vlaardingen), dr. I. H. J. Vos (Amsterdam) en mr. W. A. J. v. d. Hurk (Ginneken). Het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond benoemde in zijn op denzelfden dag gehouden vergadering dr. W. W. v. d. Meulen opnieuw tot voorzitter der vereeniging. Mr. P. Droogleever Fortuyn deed mede- deeling van het voorloopig resultaat van den arbeid der commissie, door de vereeni ging ingesteld met opdracht om na te gaan of, gezien de gewijzigde economische ver houdingen, de tijd niet gekomen is om een algeheele reorganisatie in het leven te roe pen van de financ ieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, hetzij door wijziging of omwerking van de wet van 1397, hetzij door een gewijzigd stelsel van belastinghef fing. Het voorloopig rapport dezer commis sie gaf aanleiding tot een uitvoerige gedach ten wisseling. Goed beschouwd, weten wij in Neder land maar bitter weinig af van Indië, het ontzaglijk groote en rijke land, waaraan Nederland zijn positie in de wereld te dan ken heeft. Ieder voelt het: zonder Indië zou Nederland een 3e rangs-natie zijn, zon-' der geld, zonder wereldmarkten en zonder beurs. Ons volk zou zijn bestaan moeten zoeken in wat visscherij, land- en tuinbouw, maar bij gebrek aan middelen zouden wi) deze niet genoeg kunnen ontwikkelen; er zou geen geld zijn, om op gelijk peil te blijven met het buitenland; deze bedrijven zouden niet genoeg voeding opleveren voor een spoorwegnet als het tegenwoordige, noch voor telefoon- en telegraafverkeer, zooals die zich thans ontwikkelen kunnen Slechts Rotterdam, als havenstad van een West-Duitsch gebied, zou eenige bedrijvig heid houden, maar in een zeer afhanke- lijken staat en met opoffering van eigen karakter. De rest van het land zou in apatische rust verkeeren met hier en daar wat plaatselijke bedrijvigheid. Bij gebrek aan middelen van bestaan, zou regelmatig een groote trek plaats vinden van jonge menschen, die hun vaderland verlieten. Onze bevolking zou tegelijkertijd afnemen en verarmen. Het is een somber beeld, maar daarom niet minder waar. Vraag het wlen gij wilt, die de positie van Nederland met ernst bestudeerd heeft, en hij zal u bevestigen, dat bfj het bovenstaande niets te sterk ge kleurd is; eer, dat er nog veel meer de plorabele gevolgen te noemen zijn. Maar waarom hoo én wij dan in Nederland niet meesr van Indië? Waarom leeren onze kinderen op school er nog altijd niet veel meer van dan de vulka nen van Java? Waarom blijft Indië voor ons in Nederland een gesloten boek, zoo wij er niet toevallig iets van hooren door verwanten of vrienden, die er heen ge trokken zijn? Laat ons voor heden voor deze vragen geen bittere antwoorden verzinnen. Er is iets veel beters. Dezen zomer wordt Ne derland de gelegenheid geboden, om al thans uit de verte met Indië kennis te maken, en dat niet alleen hun, die vat baar zijn voor de instructies van het Ko loniaal Instituut, maar ook dp groote massa, die een meer populair onderricht verlangt. De afdeeling Arnhem van De Vereeni ging Oost en West houdt van 11 Juni tot 28 Juli een Indische Tentoonstelling. Een van de mooiste parken van Nederland, 't hart van Zypendaal, is als tentoonstel lingsterrein ingericht, en in een royaal aantal houten gebouwen, en gedeeltelijk ook in de openlucht, zijn tal van wetens waardigheden uit het Indische leven en uit ons koloniaal beleid samengebracht. Het Koloniaal Instituut heeft er een groot huis, het eigenlijke kasteel Zypendaal. De Missie en de Zending krijgen er een groo te ruimte, om iets van hun bev/onderens- wsardigen arbeid te laten zien. In een theaterzaal zullen beurtelings lezingen ge houden worden en voorstellingen gegeven, door een groep Indische jongelui. Een openluchtbioscoop, die den geheelen dag draait, vertoont Indische films. Een koe liewoning, zóó uit Indië overgebracht, zal een beeld geven van de huisvesting, die onze ondernemingen aan Inlandsche ar beiders bieden; daarnaast komt hun eigen huis. Om iets van de Indische Ir.Vsvlijt te laten zien, werd een overeenkomst ge maakt met een aantal Inlandsche hand werkers, die hier op de tentoonstelling hun bedrijf komen uitoefenen, en hopelijk hun producten verkoopen. Iets van dê In dische sprookjesstemming zal men trach ten over te brengen, door op een schitte rende prauw, die in den vijver van het kasteel zal drijven, tusschen het hoog op gaande geboomte, Inlandsche muziek ten gehoore te brengen. Met bijzondere zorgen zijn verschillende Inlandsche gewassen hier heen gezonden, in afzonderlijk daar voor gebouwde broeikassen tot rijpheid ge bracht, en die zullen op Zijpendaal in de open lucht in hun volle glorie prijken. Men zal er de tabaksplant tot meer dan manshoogte opgegroeid, kunnen bewonde ren, en zelfs pisangs, aan den boom. Er zal een zeetuin te zien zijn, een gevaarte van 25 M. lengte, 12 M. breedte en 8 M. hoogte, waarin duizenden tropische zeedie ren en koralen zijn bijeengebracht; het le venswerk van een Ambonees, die met zijn helpers zelve meekomt. De tentoonstelling is gebaseerd op een langdurig bezoek van lieden uit alle klas sen der bevolking. Daarom zijn goede zor gen besteed aan de versterking van den in- wendigen mensch. Er is een Indisch re staurant, een groot Europeeech restau rant, en daarneven een lunchroom, waar men tegen populaire prijzen terecht kan. Het zou voorbarig zijn, thans reeds vol ledig op te sommen, wat deze tentoon stelling zoo al te zien zal geven. Genoeg zij de vermelding, dat de zeer royale opzet getuigt van den ruimen blik van vele ja ren tropen-ervaring. Zeer menschkundig zijn de expositie ruimten, die op de tentoonstelling voor particuliere firma's te huur zijn, gebouwd in een slang, die zich langs en midden door de verschillende eetgelegenheden slingert. Het tentoonstellings-bestuur heeft de bij zondere handigheid, een voortdurenden toevloed van bezoekers te verzekeren, onaf hankelijk van omstandigheden, zooals het weer, door het theatergebouw gratis aan te bieden aan vereenigingen, die naar Zypen daal willen komen, om er hun jaarverga dering te houden. Dit plan heeft een groot succes. Een dertig verschillende vereeni gingen, om maar eenige te noemende Vereeniging De Nederlandsche Dagbladpers Vereeniging van Secretarissen van Kamers van Koophandel, het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, de Vereeniging van Staats burgeressen, de Vereeniging van Indische Verlofgangers, de Nederlandsche Heide- Maa'gsc'nappij, de R.K. Middenstandsver- eeniging „De Hanze", komen met hun ge heelen aanhang naar de Indische tentoon stelling. Er zal ook een Deli-reünie ge houden worden, waar alle oud-Delianen hun hart kunnen ophalen; en een Suiker dag. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede komt met 200 buitenlanders. Het bestuur is van plan, op dezen weg voort te gaan, en met nog veel meer ver schillende vereenigingen en instellingen te onderhandelen om op een bepaalden dag naar Arnhem te komen. Tot zelfs in West- Duitschland zijn daarvoor reeds excursies voorbereid. Zelfs, wanneer er van het groote publiek niemand komen zou, was er nog vrijwel eiken dag volop bezoek op de tentoonstelling. Maar het is aan te ne men, dat het groote publiek in ruime mate deze gelegenheid zal aangrijpen, om Indië te gaan ontdekken. (Overdruk uit het Weekblad „de Zakenwereld" van 10 Maart 1928). In het „Noord Hollandsch Dagblad" van 20 Maart ji. merkte L. S.. zooals we reeds releveerden, onder den titel „Naar de schei ding" aan het adres van het dagblad „de Morgen" op, dat de Morgen-redactie doel bewust streeft naar scheiding in de R. K. partij, wat vrijwel hetzelfde beteekent als Roomsch-roode samenwerking. De schrijver vestigde hierbij vooral de aandacht op de „Morgen"-liga. Hierop heeft „de Morgen" aan het adres van het „Noord-Hollandsch Dagblad" het volgende geantwoord: De oprichting der „Morgen"-liga dateert van Juni 1927 en is met alle mogelijke openlijkheid geschied. Eerst thans komt L. S. tot de ontdekking, dat zij zoo ontzaglijk partij-gevaarlijk is! Die ontdekking volgt nadat L. S. zich „ge kleineerd" acht door „De Morgen". Dat spreekt boelcdeelen. En, om zijne verdacht makingen toch maar aannemelijk te maken, liegt L. S. er maar op los. Hij liegt, dat de afdeelingen der „Mor- gen"-liga „bepaalde onderwerpen, nauurlijk van politieken aard" moeten bespreken, ter wijl de waarheid is, dat onzerzijds het ver zoek van velen, om de afdeelingen der ,.Morgen"-liga, die geen enkel ander doel hebben dan de propaganda voor ons blad, te verbinden aan de democratische clubs, steeds met de meest mogelijke klem is af gewezen. Alle politiek karakter is dezen propagandistischen lichamen vreemd, die overigens geen nieuwigheid zijn, want ook voor andere bladen hebben landelijke en plaatselijke comité's indertijd propaganda gemaakt. Het is dan ook een formidabele en brutale leugen de totaal niet politieke „Morgen"-liga voor te stellen als een staat je ,.in den Katholieken partij-staat", dat de eenheid zou belagen en een scheiding be vorderen. Verder venijn zuigt deze leugenaar nog uit de aanbeveling aan onze lezers, welke onze administratie boven de liga-adverten ties plaatst om uitsluitend bij die leveran ciers te koopen die in ons blad adverteeren. en venijnig. Alsof het lederen Katholieken en anderen winkelier of handelaar niet vrij stond onder onze liga-annonces een adver tentie te plaatsen! Zelfs het „Noord-Hol landsch Dagblad" kan er terecht! En dan profiteeren van de aanbeveling onzer administratie om onze adverteerders te begunstigen. De vorming van elkaar boycottende poli tieke groepen is dan ook louter een, zij het wel zéér venijnige, fantasie van dezen schrijver, waartoe hij gekomen is na de „kleineering" onzerzijds. En dat wij onzen lezers aanbevelen hun klandizie te gunnen aan hen, die in ons blad adverteeren wat iedereen immers kan doen gaat dat som--' de perken van een rechtmatig streven naar zelfbehoud te bui ten? Het staat eenieder vrij van die aanbe veling te profiteeren, als hp det voor zich voordeelig acht door een zeer goedkoope ad vertentie in ons blad te plaatsen. Te lager is dit alles omdat de schrijver zeer goed kan weten, dat het er nog heel ver van af is voordat „De Morgen" een blad zal zijn dat beantwoordt aan de hedendaagsche opvat tingen eener „Kaufmannische" onderne ming, dat dus onze propagandisten geens zins werken voor een winstobject doch alleen om een blad, dat hun wegens zijn streven dierbaar is, in stand te kunnen houden. De schrijver van dit fraais heeft zich vóór ons- door deze kwaadaardige leugens en valsche voorstellingen dermate gedeclasseerd, dat hfj tenzij een ruiterlijke herroeping volgt bij ons voor verdere discussie niet meer in aanmerking komt. Als antwoord hierop lezen wij nans nog in het „Noord-Hollandsch Dagblad": Aan ons artikeltje „Naar de Scheiding" heeft „De Morgen" zich gestooten. ,Wij zouden de „Morgen "-liga valschelijk voorgesteld heb'oen als een verkapte poli tieke organisatie, en we zouden een „even belachelijk als leugenachtig en venijnig" werk verricht hebben door te beweren, dat „De Morgen" door zijn aanbeveling, om uit sluitend bij „Morgen"-adverteerders te koo pen, ten slotte een „Morgen '-adresboek sa menstelt en in de katholieke partij politieke groepen formeert, welke elkander bevoor- deelen of boycotten moeten. Wij spraken het was een bewering onzerzijds de veronderstelling uit, dat (de) besprekingen in de uitgeschreven ver* gaderingen der „Morgen"-liga-groepen „na tuurlijk van politieken aard" zouden zijn, en om deze uitlating worden wij door on zen vriendelijken collega zonder meer als „leugenaar" gebrandmerkt: de redactie van „De Morgen" toch heeft zelf het verzoek van velen om de afdeelingen der „Morgen"- liga te verbinden aan de democratische clubs, steeds met klem van de hand gewezen. Jawel! Maar de practijk is anders! Wat breng* de „Morgen"-propagandis- ten bij elkaar? De politieke richting van „De Morgen". en het is een graag erkend feit van vele „Morgen"-maniakken, dat er geen twee ,,Morgen"-v?opagandisten vijf mi nuten bij elkaar kunnen zijn zonder „po litiek" te worden! Wanneer dus „De Morgen verzoekt, de politiek buiten de propaganda voor het dagblad te houden, dan, eischt de redactie iets onmogelijks, want „Morgen"-propa- ganda is op zichzelf al een brok politiek en gezien de zielegesteldheid der „Mor gei-propagandisten moet het uitgesloten geacht worden dat zij in hun vergaderin gen de politiek uitbannen. Door dus „Morgeri'-propagandisten in clubs te organiseeren en te doen vergade ren, vormt men politieke organisaties, vormt men „een staatje in den katholie ken Partij-staat." We nemen er geen woord van terug. En wat het „Morgen"-adresboek be treft: Hoe kan ,De Morgen" nu toch in 's he melsnaam oni kennen, dat zij spe:v.e be voordeeling of boycot proclameert door boven de Liga-advertenties de zermaning te plaatsen: „koopt, indien mogelijk, uit sluitend bij onderstaande adverteerders?" Wanneer „De Morgen" die uitsluitende be voordeeling van enkelen (dus boycot van anderen) niet bedoelt, wat voor zin heeft dan zoo'n vermaning? „De Morgen" zal toch wel niet durven tegenwerpen, dat hier slechts een onschul dige verlakkerij van de Liga-adverteerders plaats heeft. In gemoede: de redactie van „De Morgen" moest nu eindelijk eens inzien, welk gevaar lijk spel zij speelt en welk een ramp het voor de katholieke zaak in Nederland zal zijn, als haar actiesucces heeft! Iets gunstiger De toestand van den musicus, Theo van der Bijl, die, zooals men weet, ernstig on gesteld is, zcodat hij van de H.H. Sacra menten der Stervenden voorzien moest wor den, is thans iets gunstiger geworden. De behandelende geneesheeren hopen den pa tiënt in het leven te kunnen behouden. Van de ongeorganiseerde tuinderspatroon te Loosduinen heeft het overgroote deel, n.l 87, met te zamen bijna 400 werkkrachten alsnog het collectieve contract aanvaard, dat is afgesloten tusschen de arbeidersorganisa ties en de afdeeling Loosduinen van den R.-K. Tuindersbond. Bovendien zijn nog 8 protestantsche patroons als z.g. hospitanter. tot laatstgenoemde organisatie toegetreden In verband daarmede hebben, naar „De Volkskr." verneemt, de personeelen van a die patroons besloten niet in staking te gaan, daar het gestelde doel: erkenning van de organisatie en de afsluiting van de col lectieve arbeidsovereenkomst, is bereikt. De Rijkscommissie Werkverruiming ver gaderde dezer dagen onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens. Rapport werd uitgebracht omtrent de be reikte resultaten met betrekking tot de re- gularisatie in het Schildersbedrijf. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over den economischen toestand in Zeeuwsch- Vlaanderen en over de maatregelen, welke ter verruiming van de werkgelegenheid in dat gewest in voorbereiding zijn of nog zou den kunnen worden genomen. Besloten werd tc dezer zake een schrijven aan den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw te richten, terwijl aan het bureau der Commissie werd opgedragen te trachten de beletselen, welke enkele der besproken maatregelen in den weg stonden, uit den weg te ruimen. Ter sprake werd gebracht de wijze, waar op de keuring van een bepaald soort mate rialen geschiedde. Gevreesd werd, dat deze wijze van keuring een belemmering zou kunnen zijn voor de ontwikkeling van de betreffende Nederlandsche industrie. Uit de besprekingen bleek, dat deze aan gelegenheid verder de volle aandacht van de Regeering had. Naar aanleiding van een bij de Commis sie ingekomen adres, werd van gedachten gewisseld over de mogelijkheid tot verrui ming van den afzet van producten der Nederlandsche Nijverheid in Ned.-Indië. Aan het bureau der Commissie werd op gedragen stappen te doen, welke ertoe kun nen leiden, dat de in het bedoelde adres vermelde bezwaren uit den weg zouden worden geruimd. Uitvoerige mededeelingen werden ge daan omtrent de talrijke gevallen waarin de Commissie (sedert haar laatste verga dering) werd betrokken om orders, welke naar het buitenland dreigden te gaan, voor de Nederlandsche Nijverheid te behouden. Hiaruit bleek, dat tn verscheidene; ge vallen door het verleenen van voorlichting of het wegnemen van vooroordeelen het ge- wenschte resultaat kon worden bereikt. Voorts bleek hieruit, dat de overheidsin stellingen over het algemeen haar mede werking aan de Commissie verleenen al liet bij enkele gemeentebesturen de mede werking veel te wenschen over. Vastgesteld werd een advies aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw met betrekking tot de maatregelen, welke naar het oordeel der Commissie zou den kunnen worden genomen, om de be staande belangrijke werkgelegenheid hier te lande niet te doen verminderen. Dezer dagen werd te Amsterdam de jaar- lijksche algemeene vergadering van den Ne- derlandschen Bioscoopbond, onder voorzit terschap van den heer D. Hamburger Jr., uit Utrecht, gehouden. In het jaarverslag wordt de benoeming van den heer D. van Staveren tot voorzitter 'der Centrale Commissie voor de Filmkeuring een gelukkige genoemd. In 1927 zijn in den Bond afdeelingen van bioscoop-exploitanten opgericht te Rotterdam en in Friesland, Groningen en Drente. Sterk afgekeurd wordt de houding van het Nederlandsch Olympisch Comité, dat aan de Nederlandsche Filmin dustrie niet de kans heef twillen geven, de Olympisch spelen te verfilmen, doch de op namerechten aan een buitenlandsche onder neming heeft verpacht. De „commissie van geschillen" in den Bond heeft in het afge- loopen jaar 101 geschillen en de „raad van beroep", de arbitragecommissie in hoogste instantie tien appel-zaken behandeld. Goedgekeurd werd een voorstel om in de „algemeene voorwaarden van huur en ver huur van films" een nieuwe bepaling op te nemen met betrekking tot de verzending van de keuringskaarten, welke ten bewijze van de toelating der films door de Centrale Com missie voor de Filmkeuring zijn uitgereikt. Ten slotte werd een voorstel aangenomen om het tienjarig bestaan van den Bond op 23 April a.s. te Amsterdam min of meer feestelijk te vieren. Het secretariaat van den K. R. O. ver zoekt ons opname van het volgende: In den Katholieken Radio-Gids (alsmede in andere radiotijdschriften) is per abuis een muziekprogramma opgenomen, op Vrij dag 6 April, Goeden Vrijdag. Wij vestigen echter de aandacht der luisteraars er op, dat op dien dag door den K. R. O. geen rau- ziek van welken aard ook, zal worden uitge- zonden. „Hier wordt geleidelfjkaan een „Mor gei-adresboek samengesteld; we zullen nu ook in de katholieke partij nog poli tieke groepen krijgen, die elkander be- voordeelen ofboycotten moeten!" De „Agentia Fides", het bekende Katho lieke nieuwsagentschap voor de verspreiding van missie-nieuws, bezit te Poznan een na tionaal Poolsch bureau, dat met het radio- telegrafisch station van de universiteit van Poznan een overeenkomst getroffen heeft voor de verspreiding van berichten der Het is even belachelijk als leugenachtig „Agentia Fides" per radio De wenschen der transportarbeiders De Ned. R.-K. Bond van Transportarbei ders „St. Bonifacius", de Centrale Bond van Transportarbeiders en de Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders hebben besloten hun eischen aan de bestu ren van de Scheepvaartvereenigingen Noord en Zuid te verzenden, teneinde eenige ver betering in de maatschappelijke positie van de havenarbeiders te brengen. Gaarne zag men het recht op pensioen hersteld, waarbij het den organisaties wil voorkomen, dat, in verband met de scha mele bedragen, die rechtens de Invaliditeits wet werden toegekend, een aanvullend pen sioen van minstens 10 zeer nuttig en al leszins billijk kan worden genoemd. Op deze basis zag men gaarne de besprekingen om trent het herstel van pensioen met de ver eenigingen geopend. Als tweede maatregel van herstel zag men gaarne medezeggen schap en medebeheer over de havenreserve aan de organisaties toegekend. Verder houden bedoelde brieven het ver zoek in tot invoering van een vacantie, over eenkomstig de volgende regelen: a. voor vaste havenarbeiders toekenning van een minimumrecht van zes werkdagen per jaar; b. voor losse arbeiders toekenning van eer dag per jaar voor iedere gedurende het vorige jaar gewerkte 75 taken. Voorts zijn er ten aanzien van de huidige arbeidsvoorwaarden een aantal kleinere grie ven en wenschen, deels ook tengevolge van de uitlegging der omschrijving van de ar- beidsregelen, waaromtrent de organisaties met de Scheepvaartvereenigingen gaarne tot een oplossing zouden geraken. Genoemd worden o.a.: lo. garantie van uitbetaling van het dagloon (twee taken als minimum) aan losse arbeiders; 2o. verbetering der taakindeeling en van de regeling van den nachtarbeid; 3o. opneming van alle tot het havenbedrijf behoorende groepen. Verder wordt er nog op gewezen, dat er in den loop van de laatste acht jaren ver schillende besluiten zijn genomen en uitge voerd, welke den arbeiders rechten ontna men, welke ook door de leden van de Scheepvaartvereenigingen reeds acht jaren geleden als billijk en wenschelijk werden erkend en die daarom destijds waren toe gekend. Er wordt gezegd, dat de arbeiders en hun organisaties zich met deze hande lingen nooit hadden kunnen vereenigen en enkel in verband met de verhoudingen lie ten Welgevallen en er in hebben berust. Om deze reden zijn de maatregelen door de ar beiders steeds als van tijdelijken aard be schouwd en daarom zijn zij immer voor nemens geweest, om herstel te verlangen van de rechten, welke hun reeds acht jaren geleden werden toegekend. Het wil den or ganisaties voorkomen, dat tijdsomstandig heden thans gedoogen, om met vrucht een poging daartoe tè ondernemen. Evenals vorige jar:n, zal de Nederlandsche R.K. Middenstandsbond (Federatie van de waarbij het verboden is, voorwerpen op den openbaren weg te hebben of uit te stallen. De heer v. Poelgeest verklaarde zich intus- schen bereid den wagen weg te rijden. Hem werd daartoe vergunning verleend onder po- litiegeleide. De wagen werd toen gereden naar het dorp Sloten en vandaar naar de stalling te Amsterdam. Toen de wagen weg reed werd in de uitstalling van het K.L.M. gebouwtje een bord geplaatst, waarop het volgende stond geschreven: Een wrange Aprilmop Bekendmaking aan het publiek De aangekondigde autobusdienst Leidsche- plein-Schiphol van den heer van Poelgeest, voor welken dienst door Ged. Staten con- vijf Diocesane Hanze-Bonden in Nederland) cessie is verleend, kan niet worden uitge- wederom de gelegenheid openstellen tot het afleggen van bovengenoemd examen. Het examen zal worden gehouden te 's-Her- togenbosch, Roermond en Rotterdam en wel het schriftelijk examen op 23 Mei 1928 op alle genoemde plaatsen en het mondeling examen op 6 Juni te Rotterdam, op 13 Juni te Roermond en op 20 en 27 Juni te 's-Her- togenbcsch. Het schriftelijk deel van het examen om vat de vakken boekhouden, handelsrekenen, i voerd, aangezien de Gemeente Amsterdam geen standplaats wil verleenen. Het uitvoe ren van dien dienst om 9 uur hedenmorgen werd door de verkeerspolitie belet. 1 April 1928. K.L.M. De chauffeur werd nadat proces-verbaal was opgemaakt weer vrijgelaten. De gevangene, die eenige weken geleden Nederlandsche taal en Handelscorrespon- op het station te Boxtel ontsnapte, is te Am- dentie het mondeling gedeelte der vakken sterdam door de recherche opgespoord en boekhouden, handelsrekenen, handelskennis, gevangen genomen. Zaterdag was hij te handelsrecht en handelsaardrijkskuncie. In- I Boxtel en werd met den trein door de recher che uit Amsterdam overgebracht naar Oister- wijk ter confrontatie in verband met een inbraak die daar plaats heeft gehad, doch nu goed bewaakt en geboeid. dien voor de vakken boekhouden en handels rekenen aan het schriftelijk werk het cijfer 7 of een hooger cijfer wordt toegekend, worden de candidaten voor die vakken van het mondeling examen vrijgesteld. Het schriftelijk werk van het vak boek houden mag naar verkiezing volgens de enkel of volgens de dubbele methode worden uit gewerkt. Bij het mondeling examen in boekhouden zal geëxamineerd worden in enkel en/of dubbel boekhouden, ter keuze van de(n) Candida (a)t(e). Aan het examen kunnen deelnemen In de laatste vergadering van het bestuu' le. allen, die hunne opleiding genoten van den R.K. Ned. Boeren- en Tuinders- aan een handelscursus van de Hanze bond werden volgens het verslag van den 2e. alle interne leerlingen van pensio-„R.K. Boerenstand" de volgende aangele- naten en andere inrichtingen van onderwijs genheden besproken: 3e. allen, die op andere wijze werden j Landbouwhuishoudonderwijs in het bis- opgcleid, voorzoover zij niet in de gelegen- dom Haarlem. Op verzoek van het bestuur heid waren een handelscursus van de Hanze van den L.T.B. werd besloten adhaesie te te bezoeken. j betuigen aan een adres van de R.K. Ver- De candidaten moeten zich aanmelden 1 eeniging tot verschaffing en bevordering door een formulier voor 1 Mei a.s. behoorlijk ingevuld en onderteekend in te zenden aan den Penningmeester der Examencommissie, den Heer A. J. Spierings, Accountant. Verwerstraat 9, te 's-Hertogenbosch, aan wien tevens het examengeld ad 5.moet worden voldaan, bij voorkeur door storting of overschrijving op zijne postrekening No van opvoeding en onderwijs ten behoeve van den land- en tuinbouwenden stand in het Bisdom Haarlem gericht tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarin subsidie wordt gevraagd voor een tiental ambulante cursussen in de landbouw- hui hou d kunde. Internationale Conventie tot bescherming 81589, kantoor 's-Hertogenbosch, of anders j van planten. Op 27 Maart zal op het Depar- per postwissel. tement van Binnenlandsche Zaken en Land- De benoodigde formulieren en de examen- bouw een vergadering gehouden worden ter eischen kunnen aan den Administrateur j bespreking van het ontwerp-Phytosanitaire worden aangevraagd. Conventie, dat zal worden behandeld op eene De candidaten, die aan het hiervoor in November 1928 te Rome te houden Inter- vermelde hebben voldaan, zullen tijdig tot nationale Phytopathologische Conferentie. het afleggen van het schriftelijk examen worden opgeroepen. Voor het mondeling examen, dat in het openbaar gehouden wordt, zullen de candidaten eveneens wor den opgeroepen, indien het schriftelijk examen voldoende is geweest om tot het mondeling examen te worden toegelaten. Aan hen, die het examen met goed gevolg hebben afgelegd, zal terstond na afloop van het mondeling examen het Hanze-Diploma worden uitgereikt tegen betaling van 7.50. De candidaten worden verzocht zorg te dragen, dat zij bij het afleggen van het mondeling examen, deze 7.50 terstond kunnen voldoen. Het Bestuur der Examen-Commissie, JOS. E. A. M. MEIJRING, 's-Her- togenbosch. J. VAN LOKVEN, Venlo. EM. LOCKEFEER, Hulst.1) J. H. SCHRIJVERS, Voorzitter van de Examen-Commissie. J. P. KOPPENHAGEN, 2e Voorziitter van de Examen-Commissie. A. PANIS, Bestuurslid van de Examen- Commissie. Frater HILDEBERTUS, Bestuurslid van de Examen-Commissie. A. J. SPIERINGS, Secretaris-Penning meester van de Examen-Commissie. 1Gedelegeerden van de Federatie. Als zijn vertegenwoordigers op deze verga dering werden door het bestuur aangewezen de heeren H. Trienekens en mr. H. van Haastert. Tuberculosebestrijding rundvee. In ver band met het hieromtrent gepleegd overleg tusschen de drie centrale landbouworgani saties stelde het bestuur zijn eigen standpunt in deze vast. Getracht zal worden ook de andere centrale landbouworganisaties tot aanvaarding van dit zelfde standpunt te be wegen. Nederlandsche Landbouw-Handelskamer Met den voorzitter van de N.L.H.K. den heer mr. A. G. A. Ridder van Rappard werd van gedachten gewisseld over de beteeke- nis en het nut dezer instelling. Wijziging Zegelwet 1927. Het bestuur besloot zich bereid te verklaren tot deelne ming aan eene gemeenschappelijke actie, waartoe van de F.N.Z. het voorstel is uitge gaan om wijziging te verkrijgen in de Zegel wet 1917 met name beroepsregeling. Herclassificatie der gemeenten voor de Personeele Belasting. In aansluiting aan twee andere, reeds vroeger door het bestuur gezonden adressen aan den Minister van Financiën besloot het bestuur opnieuw een adres te zenden aan dezen Minister met het verzoek de in 1928 verrichte of nog te ver richten herschatting van de huurwaarde der perceelen voor de Personeele Belasting eerst in aanmerking te doen nemen bij de vast stelling der aanslagen over 1929. Het vraagstuk der minimum-loonen. In verband met het feit, dat ce Internationale Arbeidsconferentie, die dit jaar te Genève gehouden wordt, zich o.m. zal bezig houden met het vraagstuk der minimum-loonen, be sloot het bestuur deze zaak in studie te ne men en hieromtrent het oordeel in te winnen van de bij den R.K. Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond aangesloten gewestelijke bonden. Stichting „Eigen Huis." De actie van het R.K. Comité tot herdenking van het halve eeuwfeest van het rijkslandbouwonderwijs heeft het resultaat gehad, dat een kapitaal bij elkaar is gebracht, bestemd om voor de R.K. Studentenvereeniging te Wageningen een Eigen Huis te stichten. Hiertoe is bereids eene „Stichting" in het leven geroepen. De statuten der stichting werden in deze verga dering door het bestuur vastgesteld, zoodat de akte van oprichting thans kan worden opgemaakt. Door den heer M. van Poelgeest te Am sterdam was van Ged. Staten van Noord- Holland vergunning verkregen een geregel- den autobusdienst in te stellen tusschen het vliegveld Schiphol en de gemeente Amster dam. Hem was daarbij door Ged. Staten aangewezen de standplaats in de stad, het Leidscheplein. Door B. en W. van Amsterdam was tegen deze vergunnng beroep aangeteekend bij de Kroon omdat zij van oordeel zijn, dat Ged. Staten niet het recht hebben om aan auto bussen een standplaats aan te wijzen, daar dit recht is aan het gemeentebestuur en Ged. Staten hiermede de autonomie van de gemeente hebben aangetast. Aan den heer van Poelgeest was hiervan bericht gezonden en hem als standplaats aangewezen het sta tion Willemspark te Amsterdam. De heer van Poelgeest wenschte deze standplaats met zijn bussen niet te nemen en had me degedeeld dat hij Zondag 's morgens om 9 uur zijn geregelden dienst op Schiphol van af het Leidscheplein zou beginnen. Vrijdag kreeg de heer van Poelgeest een schrijven van B. en W. dat hij geen standplaats mocht nemen op het Leidscheplein. Wanneer hij dit toch zou doen, zou hem dit volgens art. 180 van de gemeentewet worden belet. Zondagmorgen om kwart voor negen ver scheen een Brockway-autobus op het Leid scheplein te Amsterdam en nam standplaats in voor het gebouwtje van de Kon. Lucht vaartmaatschappij. Toen een paar passa giers in den wagen hadden plaats genomen, wendde de inspecteur van politie, de heer M. J. Keiser, zich tot den chauffeur en vroeg of hij vergunning had van B. en W. om hier een standplaats in te nemen. Toen deze in ontkennenden zin antwoord de, werd hem gelast de gemeente te ver laten langs het Leidscheboschje, Overtoom en Sloterstraatweg. Ook dit weigerde de chauffeur, waarop de chauffeur werd gear resteerd en naar het Bureau Leidscheplein gebracht. Inmiddels had zich een aantal nieuwsgie rigen om den wagen verzameld, vooral toen j G Vermeu,en q.E.S.A.. mede, dat het Z. H een chauffeur van de politie achter het Den Pausbehaagd hceft den heir H. van der stuur van de autobus plaats nam om deze put(. benoernen tot Ridder in de Orde van weg te rijden. Het mechanisme was echter den H Gregorjus_ gesloten, hetgeen door den heer van Poel- geest, die met zijn rechtskundigen raads man aanwezig was, werd medegedeeld. Te gen den chauffeur werd op het bureau pro ces-verbaal opgemaakt, volgens art. 40 c, van de Amsterdamsche Politieverordening, De fabrieksgebouwen der N. V. van dei Putt en de Vlam's sigarenfabrieken, waren Zaterdagmorgen met de nationale driekleui getooid ter viering van het 60-jarig bestaan Des morgens werd in de Dekenale kerk een H Mis opgedragen, welke door de direc teuren en commissarissen met hunne fami lieleden en het heele personeel werd bijge woond. Om 9 uur had in het gebouw var den R. K. Volksbond een gezamenlijk or.tbiji plaats, waarna de directie door het perso neel gehuldigd werd, dat een fraaie antieke kick aanbood Burgemeester Verdijk reikte vervolgens aan een viertal personen, langer dan 40 ja ren bij de firma werkzaam, een Koninklijke onderscheiding uit. De receptie werd druk bezocht. In tegenwoordigheid van het voltallig be stuur van de Ned. R. K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten deelde de adviseur, Dr. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10