s f SKI Voornaamste Nieuws DINSDAG 3 APRIL 1928 M Albrecht Dürer DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16822 DE TOESTAND IN DE SUIKERINDUSTRIE Dr. F. J. Stuurman te Santpoort Mededeeling van 't dagelijksch bestuur der R.K. Staatspartij Kort verslag van de vergadering van het Partijbestuur der R. K. Staatspartij De Oceaanvlucht van Kapt. Köhl In de Veenderij Zijn broer doodgeschoten Het groote hotel in de Vijzelstraat te Amsterdam. Het toelatingsexamen voor de H. B. S. Ernstig ongeluk te Assendelft Bestrijding der flesschen- trekkerij Schietoefeningen op de Westerschelde Gevaarlijk spel De berooving van den 78-jarigen banklooper te Amsterdam Ops sporing verzocht De moord te Heerlen J. J. VVEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht. en verdronken Overboord gevallen Iets nieuws Het weer in Maart BUREAUX:NASSAULAAN49 j Teleloon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970, ABONNEMENTEN! voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIES 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, I 4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné'sop dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvcorwaarden f3000. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen AANGIFTE MOET. OP STRAFFE f 'u j :or f 7£fl m bij een ongeval met f 9^0 bij verlies van een hand, f {OC bij verlies van een f Hf) bij 'n breuk van f tf| bij verlies v. een verlies van beice armen, beide beenen of beide oogen;«Ju. docdelijken a.lccp1 ZUu. een voet of een oog; I duim of wijsvinger; I 2L been of arm; 1 andere vinger. VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA BET ONGEVAL. wy leven tegenwoordig in de dagen der herdenking van den 400sten sterfdag van den Duitschen schilder en kunstenaar Al- brecht Dürer, die geleefd heeft in de voor de Kerk zoo moeilijke tijden der hervorming. Ook in Nederland wordt aan dezen Katho lieken kunstenaar in deze dagen volle aan dacht gewijd, maar wat ons hierbij bijzonder treft, is wel het feit, dat tot dusver die herdenking bijna uitsluitend in niet-Katho- lieke handen lag, waardoor min of meer voedsel wordt gegeven aan de veronderstel ling alsof Dürer, in zyn later leven vooral, niet een Katholiek kunstenaar zou zijn ge bleven. wy vonden het daarom wel geschikt, hier eens weer te geven, wat het Oostenrijksche tydschrift „Schonere Zukunft" juist-in zijn laatste No. over deze actueele materie zegt: „De zuivere geest" is de feitelijke grond slag van Dürer's geweldige beteekenis voor het Duitsche intellectueele leven in latere tijden. Deze „zuivere geest" maakte Dürer niet alleen tot vertegenwoordiger van het Duitsche wezen, maar ook tot lieveling van alle Duitsche stammen, van protestantsche evenzeer als van Katholieke. En deze „zui vere geest" van Dürer is beslist Katholiek. Belachelijk zijn de dikwijls met veel scherp zinnigheid ondernomen pogingen van pro testantsche schryvers, om den lateren Dürer als geheim Lutheraan voor te stellen. Dit is een gedachte, welke misschien verklaard kan worden uit de sterke afvalbeweging van' het toenmalige Neurenberg, maar nóch door het wezen van den grootmeester, nóch door het karakter zyner latere kunst, in eenig opzicht wordt gesteund. „Moenius heeft in zyn mooi boek „Italië" schoone woorden over Dürer gesproken. „De wereld van Albrecht Dürer is een moeilijke, innig verbonden met Maria en een apocao- lyptisch-beangstigende, een diepe, een heer- ïyk Duitsche, vol van styi." Ja, de wereld van Dürer is waarlijk innig verbonden met Maria. Maar niet in den geest der Protes tanten, die in Maria, de Koningin des He mels, alleen de menschelijke moeder van den Heiland erkennen, doch in den alleen juis- ten Katholieken geest: De Onbevlekte Moe der Gods, die eens door Haren goddelijken Zoon in het Empyreum gekroond werd. Wat Dürer schiep, toont duidelijk het Katho lieke geloof in de Heilige Maria; in elk ge val het geloof volgens de onsentimenteele Renaissance. De gedachten zijn verheven, bovenaardsch mystiek in de thomistische beteekenis, maar niet onduideiyk. Geheel het tegenovergestelde! Met diepe innerlijk heid gaat dikwijls een verbluffend zeker „naturalisme" gepaard, dat vooral na Dü rer's tweede reis naar Venetië sterk is toegenomen. De sterk bovenzinnelijkè me thode van den vroegeren Dürer men denke maar aan vele bladen uit zijn hout snede-cyclus over den Apocalypsus onder ging uit een kunstzinnig oogpunt een be- langryke verbetering in- dien geest, dat meer de nadruk werd gelegd op het leven. On veranderd biyft echter, de groote liefde van den steeds eeriyken en positief geloovigen kunstenaar." De omvang der Fransche contrac ten. De beteekenis ervan voor dè Nederlandsche suikernijverheid. e lichtzijde voor den bietenverbouwer. Een stuk nationale welvaart bedreigd. In verband met den toestand in de suiker industrie schrijft men ons: De in enkele gedeelten van ons land aan den dag getreden bedrijvigheid om voor Fransche rekening suikerbieten te .contrac teeren heeft hier en daar reeds tot commen taren aanleiding gegeven, en nu de zaak een omvang heeft genomen, die voor onze eigen Nederlandsche suikerindustrie zeker niet zonder beteekenis mag worden geacht, is er alle aanleiding in dit blad de aange legenheid eens nader te bezien. Immers, ook in deze omgeving is de suikerindustrie en de bietenverbouw van beteekenis, en ook hier zyn veler belangen daarbij betrokken. Het hoofdgebied der Fransche actie ligt in het Zuid-Westelijk deel van ons land, speciaal Zeeland, waar reeds beduidende op pervlakten suikerbieten oogst 1928 voor Fransche rekening werden gekocht. Een matige raming stelt deze hoeveelheid op ongeveer 200 millioen kilogrammen, wat neerkomt op niet minder dan 10 procent van den totalen Nederlandschen bieten-oogst Als men nagaat, dat de contracten nog steeds toenemen en dus de groote kans be staat, dat een nog grootere hoeveelheid bie ten voor de Nederlandsche industrie verlo ren dreigt te gaan, mag men hier zeker een kwestie aanwezig achten, die de algemeene aandacht verdient. De zaak is, dat zeer beduidende vader- landsche belangen aan een bloeiende suiker industrie inhaerent zijn. Een groot deel van Westelyk Noord-Brabant, een deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, de Zuid-Hollandscbe eilanden, de Haarlemmermeer, een deel van Groningen, het Land van Altena, enz., hei zyn evenzoovele landsgedeelten, die min cl meer nauw bij de suikerindustrie zijn be trokken. Een bloeiende suikernijverheid wi' zeggen welvaart voor duizenden inwoner: dier streken. Wie daarvan overtuigd wi' worden, neme in de naiaarsmaanden, als d: suikerfabrieken zoogenaamd „draaien" een: een kykje in den omtrek dier meestal mo derne fabrieksgebouwen. Het is er een groo te en wei-aandoende bedrijvigheid. Ontelbare schepen, tram- en spoorwagens voeren bij millioenen kilogrammen de bieten aan, werk lieden by honderden vinden loonenden ar beid, zoowel bij de lossing der bieten a's binnen in de fabriek, waar het proces „van biet tot suiker" in zijn verschillende instan ties de arbeidskracht van groote en talryke groepen werklieden vraagt. In elk der bie tencentra gaat het gedurende de campagne om goede verdiensten voor duizenden perso nen, vooral sinds de invoering van het drie- ploegenstelsel. De drukte in de suikercam pagne trekt dan ook in de betreffende stre ken de arbeidersbevolking van een breede omgeving der plaats van vestiging der fa brieken tot zich, en men kan zich tijdens de campagne er dan ook van overtuigen, dat de welvaart in het najaar daar ten nauwste met de suikerindustrie is verbonden. Waar zóó de zaken staan, spreekt het van zelf, dat bij de tienduizenden in ons land, die bij de suikerindustrie als bestaans- bron zijn betrokken en die op een of andere wyze hetzy het geheele jaar hetzij tijdens de campagne daaraan een goed stuk brood verdienen, onrust is gere zen door den omvang der Fransche aan- koopen. Toch eischt de billijkheid, dat de kwestie ook van een anderen kant bekeken wordt, n.l. van dien der verbouwers. We dienen hier een oogenblik bij stil te staan. Het is bekend, dat in den bietenverbouw (het rechtstreeksche landbouwersbelang dus) de laatste jaren ernstige malaise heerschte. De prijzen, die de fabrikanten konden bie den, waren practisch onvoldoende, in ieder geval absoluut onaantrekkelijk voor den landbouwer. Onder den invloed daarvan zag men dan ook vele boeren hunne bietenop pervlakte gaandeweg verminderen. Velen vreesden zelfs, dat de biet, die overigens als product by den landbouwer een goede repu tatie had (was zy niet eenmaal de kurk, waarop de landbouw dryft"?) den weg van cle meekrap zou opgaan. In Zeeuwsch- Vlaanderen en Westelijk Noord-Brabant zag men een krachtige strooming ontstaan de biet door tuinbouwproducten te vervangen. Zóó, in deze weinig opwekkende positie, stond de laatste jaren de bietenverbouw. En nu komen dit jaar op ruime schaal de agenten der Fransche fabrieken en bieden den boer een prijs, die een heel eind boven da Nederlandsche offertes ligt! In alle op rechtheid gesproken, kan men het den landbouwer, wiens wegen de laatste jaren niet over rozen loopen, euvel duiden, dat hy deze kans aangrijpt; een kans, die behoor lijk uitzicht biedt op loonenden verbouw? Kijk, dit maakt de aangelegenheid te moei lijker voor wie in het nationale welvaarts leven te zijner tijd maatregelen hebben te treffen of te ontwerpen. Want is eenerzijds •de Fransche actie een steun in den rug voor de waarlijk ernstig bedreigde cultuur van suikerbieten, anderzijds vormt juist die steun voor de cultuur een gevaar voor de nyver- heid op suikergebiedEn we zagen hoevelen aan die nyverheid hun bestaan danken! We zagen hoe als het ware geheele landstreken in het najaar op de suikerindustrie drijven! Het beeld is dezer dagen gebruikt (een cor respondentie uit het Zuiden in „De Tyd") dat de suikerindustrie door den loop van zaken „tusschen hamer en aambeeld" zit. Volkomen juist! Geheel onmachtig staat zij legenover de buitenlandsche aanbiedingen. Zij kan deze prijzen niet offreeren, omdat zij niet als de buitenlandsche concurrenten door regeeringssubsidies wordt gesteund of door bepaalde overheidsmaatregelen steun ondervindt. Zy moet geheel op eigen krach ten stoomen. Dat zulks onder de huidige toestanden op de wereldmarkt, nu de prijzen der suiker op zulk een bedenkelijk laag peil zijn gevallen, niet kan, allerminst als zij te gen het wèl-beschermde buitenland moet op treden, behoeft geen betoog. Middelerwijl wordt een stuk nationale wel vaart bedreigd. Want minder bieten voor de eigen industrie beteekent een inkrimping van den duur der suikercampagne in het najaar. Dat kan weken schelen, misschien zelfs op den duur tiet stopzetten van bepaal de fabrieken tot gevolg hebben. En'wat dit zeggen wil, blijke hieruit: Iedere week min der suikercampagne beteekent alleen aan loonverlies voor de gezamenlijke werknemers circa 750.000! Men ziet dus, hoe groote Nederlandsche welvaartsbelangen by een en ander zijn betrokken, en de hoop mag dan ook worden uitgesproken, dat niets worde nagelaten om dien weg te zoeken, die èn voor het landbouwersbelang èn voor het in- dustrieele belang de gewensclite oplossing zal kunnen brengen. Moge wys beleid daar in slagen! Benoemd tot geneesheer-directeur van Endegeest. De gemeenteraad van Leiden heeft tot ge neesheer-directeur van da gestichten Ende geest etc. benoemd den heer dr. F. J. Stuur man te Santpoort. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag tot het D. B. der R. K. Staatsparty ge richt, meent dit bestuur goed te dosn ter voorlichting van de verschillende partij- instanties, welke voor de beoordeeling van soortgelyke gevallen kunnen worden gesteld het navolgende als zijn meening kenbaar te maken. R. K. personen, die als werkgever weigeren het recht op vereèniging van hunne arbei ders te erkennen en dit recht daadwerkelijk aantasten, zijn daardoor in openlijken strijd met de Katholieke beginselen, neerge- VAN DE AMSTERDAMSCHE WINNER- TENTQONSTELLIN' legd in het Natuurrecht en jle leeringen der Kerk, met name de Encycliek Rerum No varum van Paus Leo XIII. Omdat deze beginselen evenzeer den grondslag vormen van de programma's der R. K. Staatspartij zooals dit met name uitdrukkelijk tot uiting komt in de Beginsel- verklarihg en het Beginselprogram 1896 kan zonder vrees voor tegenspraak worden verklaard, dat voor zoodanige personen, in dien zy in deze gewraakte houding volhar den, de R. K. Staatspartij geen plaats biedt, wyl zij rechtstreeks ingaan tegen de begin selen door deze Party nagestreefd en ge huldigd. Een recent geval, waarover voor kort in de R. K. pers werd bericht, geeft het D. B. gereede aanleiding, tot mededeeling van het bovenstaande te besluiten. Hiermede wordt bedoeld concreet geval niet beoordeeld, wijl het D. B. daaromtrent geen andere gege vens ten dienste staan dan de in de R. K. pers gepubliceerde mededeelingen. Zijn deze inderdaad zóó als gemeld, dan is boven staande verklaring op dit geval inderdaad van toepassing. Op Zaterdag 31 Maart j.l„ half 12 uur, vergaderde het Partijbestuur in het Kas teel van Antwerpen te Utrecht. Het bestuur was voltallig aanwezig. Na opening door den voorzitter, goedkeu ring» der notulen en kennisname van enkele formeele ingekomen stukken, werden mede deelingen gedaan over eenige interne aan gelegenheden (o.a. eenige in behandeling zijnde klachten-procedures). De voorzitter doet voorts mededeeling over den stand van het overleg met het Hoofd bestuur van den R. K. Vredesbond, in ver band met de voorbereiding van de behan deling van het militaire vraagstuk in den Partijraad. In de a.s. vergadering van dien raad zal het resultaat van dit overleg wor den medegedeeld. Vastgesteld wordt het praeadvies van het Partijbestuur over het voorstel-Tilburg i.z. het houden van Prov. Staten- en Gemeente raadsverkiezingen in verschillende jaren. Het zal op de agenda der eerstvolgende Partijraadsvergadering worden gebracht. Aangeboden werd de definitieve redactie van het Kiesreglement, door de Kiesregle ment-commissie opgemaakt. Daar bij dezen redactiearbeid het aan de Commissie wen- schelijk bleek eenige niet louter redactio- neel-formeele, doch materieele verbeterin gen aan te brengen, gaf zy in overweging in dien geest aan den Partyraad een voor stel te doen. Het Partybestuur besloot al dus te handelen. Voorts vereenigde de vergadering zich met het advies der Kiesreglement-commis sie inzake het al-dan niet plaatsen op het stembiljet van het PoIitiek-Advies-hokje, en zal volgens dit advies aan den Partyraad een voorstel worden gedaan. Behandeld werd het rapport der Commis sie-Van Spanje, belast met het onderzoeken der veelzijdigheids-bepalingen (volgens art. 14 lid 2 Partijreglement) voor de afvaardi ging naar den Partijraad in de Kieskring reglementen. Daarna werd kennis genomen van het onderzoek door het Partysecreta riaat over deze reglementen ingesteld en van de daaruit voortgevloeide correspondentie met de verschillende kieskringbesturen. Definitief goedgekeurd werden de regle menten van de R. K. Rijkskieskringorgani- saties 's-Hertogenbosch, 's-Gravenhage, Den Helder, Haarlem, Middelburg, Utrecht, Fries land en Zwolle. Voorwaardelyk goedgekeurd d.w.z. be houdens overeenstemming over de gemaakte formeele bemerkingen werden de regle menten van Tilburg, Leiden, Dordrecht, Groningen en Drenthe. De vier overige kies kringreglementen werden aangehouden. De datum der a.s. Partijraadsvergadering werd vastgesteld op Vrijdag 18 Mei (avond vergadering) en Zaterdag 19 Mei a.s. te Utrecht. De agenda werd, behoudens het re glementair voorgeschreven overleg met den voorzitter van den Partijraad, vastgesteld. De praeadviezen voor deze Partijraadsver gadering verschynen vóór Paschen. De rondzenüing der agenda zal eerst daarna kunnen geschieden. Tot slot der vergadering deed de voor zitter uitvoerige mededeelingen over de ac tie voor het Dr. Schaepman-fonds, waar uit bleek, dat er overal hard gewerkt wordt en de eerste resultaten het volledig welsla gen der actie stellig doen verwachten. Be sproken werden verschillende belangryke punten voor deze actie-voering. Aan het Comité van Actie werden volmachten ver leend voor de noodige of later ♦noodzake lijk blijkende uitvoeringsmaatregelen. Hierna werd de vergadering om 5 uur ge sloten. Een H. N. telegram meldt uit Berlyn Volgens een hier ontvangen bericht zijn de Duitsche vliegers voornemens, indien de weersomstandigheden maar eenigszins gun stig zyn, heden voor de vlucht over den Atlantischen Oceaan te starten. In de veendery te Vijfhuizen is men weer begonnen met turfsteken. Was verleden jaar de oude turf zoo goed als weg toen ze met deze werkzaamheden begonnen, dit kan nu niet gezegd worden. Een zeer groote massa turven staat er nog, zoodat hiervan het ge volg zal zijn, dat er veel minder gestoken zullen worden. gedragen, waar het na een klein half uurtje overleed. Het noodlottig ongeluk was oor zaak van hevige ontroering bij de omwoners. Voor de betrokken ouders een ontzettend tra gisch gebeuren. De deelneming in de gemeen te is algemeen. In hooger beroep heeft voor het gerechts hof te 's Hertogenbosch terechtgestaan zeke re J. M. uit Merkelbeek, terzake dat hij in den avond van 29 Juli 1927 met opzet om zijn broeder van het leven te berooven, een met hagelpatronen geladen tweeloopsjachtgeweer op dezen heeft gelost, tengevolge waarvan hy na enkele oogenblikken is overleden. Door de rechtbank van Maastricht werd verd. tot 7 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Thans heeft de advocaat-generaal bevestiging van dit vonnis geëischt. De weduwe van den ver- slagene had beloofd niet als getuige tegen haar zwager te zullen verschijnen en had toen diens spaarpot, groot 2500. ontvangen. Thans heeft verd. goedgevonden, dat de weduwe als getuige zal worden gehoord. Zy moet op 11 April voor het gerechtshof verschynen; dien dag zal uitspraak worden gedaan. Voor 625.000 verkocht. Bij de gisterenavond in Frascati te Am sterdam gehouden veiling is het onafge- bouwde Centraal in de Vijzelstraat aldaar bij afslag verkocht aan de Gebr. Boender maker te Amsterdam voor 625.009. De Minister van Onderwijs wenscht geen uitstel tot 1929 te bevorderen Op vragen van den heer Alberda betref fende opschorting tot 1929 van de uitvoe ring van het Koninklijk besluit van 7 Fe bruari (Staatsblad no. 18) omtrent het af leggen van een toelatingsexamen door alle kinderen, die een hoogere burgerschool wen- schen te bezoeken, luidt het antwoord van den heer Waszink, Minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen als volgt: Omtrent het ontwerp-beslult zelf, dat geworden is het Koninklijk besluit van 7 Februari 1928 (Staatsblad no. 18) heeft de ondergeteekende niet vooraf het advies van den Onderwysraad nog eens ingewonnen. Hieraan bestond voor hem geen behoefte, wyl hem het gevoelen van dit college om trent het vraagstuk der toelating van leer lingen tot de hoogere burgerscholen reeds bekend was uit diens advies nopens het wetsontwerp tot regeling van het voorbe reidend hooger en algemeen vormend mid delbaar onderwys. De ondergeteekende heeft de besturen der groote gemeenten niet uitgenoodigd, hun ervaringen op dit gebied te zijner ken nis te brengen, hetgeen trouwens een no vum zou geweest zijn. Hij vleit zich echter, dat de uitvoering der nieuwe bepalingen, waarvoor men naar zijn meening, van eind Februari tot het begin der zomervacantie toch wel voldoenden tijd van voorbereiding heeft, minder moeiiykheden zal opleveren dan men thans schynt te voorzien. De klachten over de vroegere regeling waren trouwens zóó ernstig en zóó algemeen, dat hy zich niet verantwoord achtte, het uit lokken van een betere regeling langer ach terwege te laten. Hij kan dan ook niet bevorderen, dat de inwerkingtreding daarvan tot 1929 wordt uitgesteld. Een byzonder fraai exemplaar draadharige foxterrier (prijswinnaar) Maandagmorgen gingen eenige leerlingen Assendelft naar de Mulo te Krommenie fiets. Zooals zij dikwijls deden de gd kent geen gevaar hielden zij zich i weer vast aan een grooten vrachtauto, ■en voorbij de Oude Noorderschool kwam ook een zware auto uit noordelijke rich- xig, zoodat moest worden uitgeweken. Een ;r jongens, het dertienjarig zoontje van den ser C. Kleijn uit het Huis Assumburg te ssendelft, die voor 't eerst de Mulo schooi ing bezoeken, kon niet spoedig genoeg uit- wyken en werd door den zwaar beladen auto overreden. Bewusteloos werd het ongelukkig slachtoffer by de familie Koopman binnen-1 Blijkens het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp tot aan vulling van het Wetboek van Strafrecht met eene bepaling tot bestrijding van de z.g. flessehentrekkerij (door de Tw. Kamer aan genomen 22 Febr. j.l.) 'verklaarden vele leden dat zy zich met den inhoud en de strekking der voorgestelde wetswijziging zeer wel konden vereenigen. Algemeen werd toegejuicht, dat geen de finitie is gegeven van wat men eigenlijk on der „flesschentrekkery" heeft te verstaan. Een nauwkeurige omschrijving zou een aan tal mazen openlaten, waar doorheen de de linquent zou kunnen glippen. De aandacht werd gevestigd op de Ame- rikaansche methode om flesschentrekkery tegen te gaan. Het Eerste Kamerlid de heer van Embden had eenige vragen gesteld aan den minister van Buitenlandsche Zaken, inzake het hou den van Schietoefeningen op de Wester schelde. De minister heeft daarop o.m. het vol gende geantwoord: Schietoefeningen, waardoor de Scheep vaart op de Westerschelde en op de reede van Vlissingen belet, of zelfs gehinderd wordt, worden nooit, en dus ook niet op 2 en eventueel 3 April a.s. gehouden. Wanneer aldaar schietoefeningen plaats hebben, hou den de met de leiding van het vuur belaste commandanten rekening met de scheep vaart (die der visschersbooten inbegrepen) en laten zij alleen vuren op oogenblikken en op deelen van het vaarwater, waarop geen vaartuigen aanwezig zijn, een en ander op grond van een uitdrukkelyke bepaling ter zake in het voorschrift op het houden van schietoefeningen der kustartillerie. De Scheepvaart, hetzy van en naar Neder landsche, hetzy van en naar Belgische ha vens, ondervindt dan ook van de oefenin gen niet den minsten last. Dat van_ het te weegbrengen eener versperring van de scheepvaart volstrekt niet kan worden ge sproken behoeft in het licht van het voren- gaande wel geen nader betoog. Aangezien het antwoord op de eerste vraag ontkennend is schijnt het niet moge- lyk, antwoord te geven op de vragen 2—5, die immers uitgaan van de niet juiste ver onderstelling, dat oefeningen zouden plaats hebben, die hinder voor de scheepvaart op leveren. Dezer dagen had het zoontje van R. te Eindhoven een doosje lucifers bemachtigd; tijdens de afwezigheid der moeder verbrand de zich het knaapje zoodanig, dat overbren ging naar het ziekenhuis noodzakelyk was. Daar is het ventje kort daarop na hevige pyn overleden. De Amsterdamsche rechtbank heeft de ge vangenhouding van den 26-jarigen H. van K., die ervan verdacht wordt, dat hij in den morgen van 15 Februari 1.1. op den Singel by de Treefsteeg te Amsterdam een 78-ja rigen banklooper van de firma J. A. Matthes Co. voor een bedrag van ongeveer 35.000 aan geld en effecten beroofd heeft, met 30 dagen verlengd. Sedert 25 Maart wordt te Leersum vermist Evert van Maurik, geboren te Leersum, 27 Juli 1878. Signalement: ongeveer 1.70 M., dik rond gezicht, gekleed in een zwart pak, zwarte pet, zwarte hooge rygschoenen, blauw over hemd, gryze kousen, eigen-gebreide grijze borstrok en onderbroek. Alles is ongemerkt. Als byzondere kenteekenen kunnen vermeld worden dat Van Maurik erg met zijn oogen knipt en dan tevens met zijn hoofd schudt. Hy is in het bezit van een rywiel, een bruine portemonnaie en bruin geldzakje. Vermoed wordt dat hem een ongeluk is over komen of dat hij beroofd is. De burgemeester der gemeente Leersum looft namens de familie 50 belooning uit voor diengene, die zoodanige aanwyzingen of inlichtingen aan de politie kan geven, welke leiden tot de opsporing van Van Mau rik. Tegen den dader wordt in hooger beroep 20 jaar gevangenisstraf geëischt. Voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch stond in hooger beroep terecht de mijn werker Klaas de Vries, uit Brunssum, wien de rechtbank te Maastricht had vef- oordeeld tot tien jaren gevangenisstraf we gens moord, den 28sten Aug. 1927 te Heer len gepleegd op Leonard Reimersdal, op wien hy zijn revolver afschoot, waardoor Reimersdal getroffen werd en ha eenige weken overleed. By het getuigenverhoor verklaarde de weduwe van den verslagene, dat verd. haar man haatte, omdat deze geen toestemming gaf tot verkeering met de dochter, en hij had in de twee jaar, dat de veete bestond, meermalen gedreigd. In gelylcen geest verklaarde de zoon van den verslagene. Een politie-beambte uit Maastricht deel de mede, dat verdachte tot hem heeft ge zegd: „Als ik hem weer zie, dan gaat het om leven en dood." Tot een zuster van den verslagene had verdachte meermalen gezegd: „Hy moet ka pot. Ik schiet hem kapot, ik maak hem kapot!" Gedurende het verhoor van dezen getuige ontstond er een heftige woordenwisseling tusschen haar en verdachte, die haar mein eed verw§et. Uit het verdere getuigenverhoor bleek, dat verdachte meermalen zinspeelde op den voorgenomen moord. By het verhoor van verdachte zeide deze, te hebben geschoten om R. van zich af te houden. Hij had niet de bedoeling hem te dooden De advocaat-generaal requireerde vernieti ging van het vonnis der Maastrichtsche rechtbank erv, veroordeeling wegens moord tot 20 jaar gevangenisstraf. De verdediger pleitte clementie. Het arrest werd op 16 April a.s. bepaald. De minister van Onderwijs verklaart niet genegen te zijn, het voorschrift inzake het afleggen van een toelatings-examen voor de H. B. S. tot 1929 op te schorten. Kort verslag van de vergadering van het partijbestuur der R. K. Staatspartij. Een mededeeling van het dagelyksch be stuur der R. K. Staatsparty. In hooger beroep is tegen den dader van den moord te Heerlen een gevangenisstraf van 20 jaar geëischt. De eischen der samenwerkende bonden van transportarbeiders in het havenbedrijf» Werkzaamheden der rijkscommissie Werk verruiming. Het voorloopig verslag is verschenen van de begrootingen van Curasao en Suriname. De rede van Poincaré. De Poolsch-Litausche conferentie beëin digd. De nieuwe Fransche kruiser „Tourvflle* vestigt een nieuw wereldrecord. Opnieuw is te Singapore een rubberfabriek door brand vernield. Tsjang Kai Sjek is zyn opmarsch tegen reking begonnen. Te Salamanca (Spanje) doodde een neer stortende kerkklok drie meisjes. Barometerstand 9 uur v.m. 7.61. Vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken 7.06. Hoogste Barometerstand 767.1 m.M. te La Coruna. Laagste Barometerstand 722.5 m.M. te Vestmanoer. Verwachting: Meest matige, Z. tot W. wind, zwaar bewolkt met tydelyke opkla ring, waarschijnlyk eenige regen, zachter. De stuurman H. Walters uit Oude Pekela is ter hoogte van Terschelling van het mo torschip „Jantje Grüneveld" over boord ge slagen en verdronken. Ameland, 15 ets. entree. Dezer dagen heeft de gemeenteraad van Ameland een verordening vastgesteld, waar in o.a. is bepaald, dat van iederen passagier, die in de maanden Juni, Juli en Augustus met een openbaar middel van vervoer of een ander middel van vervoer op Ameland landt, een recht van vyftien cent te heffen. Vrijgesteld zyn de ingezetenen, het personeel der ryksvaartuigen en van vaartuigen die op Ameland binnenvallen. Het Kon. Ned. Met. Inst. de Bidt geeft het volgend voorloopig overzicht van het weer in Maart: Gemiddeld over de vyf hoofdstations was de ochtendtemperatuur 0.7 gr. Celsius te laag. In de drie dekaden waren de afwijkingen respectievelyk l en drie graden beneden en twee graden boven, normaal. De gemiddelde maximum-tempera tuur was 1 gr. boven, gemiddelde minimum temperatuur 0.5 gr. beneden normaal. In de droge eerste en tweede dekaden daalde in de meeste nachten de temperatuur beneden het vriespunt. De regenval was over het ge heele land beneden het gemiddelde, in Zuid- Holland, Zeeland en Zuid-Limburg 40 tot 50 procent, in het overige gedeelte 50 tot 70 procent. Te de Bildt werden 130 uren zon- neschyn waargenomen tegen 108 normaal. De ruïne van den boekhandel van den heer D. Gorter en van de woningen van de heeren M. Luyking en W. Schoonman aan den Zaanweg te Wormerveer, die gisteren in vlammen zijn opgegaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1