Stadsnieuws, Electriciteit I „Het is Volbracht" V erkeer songe vallen Amsterdamsche Beurs CHEQUE.KOERSEN Stofzuigerhuis MAERTENS Farteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE. Heringa Wuthrich, Haarlem (Adv, lag. Mc dj De Haarlemsche „Nonen' De verkoop van tabaksartikelen door middel van automaten Tramdéraillement .Apex Sioteuigers f OO- BILJARTEN „Vriendenkring" klopt „D.O.S." Geen doorgaande rijtuigen in de treinen Duitschland-Zandvoort Aangehouden Orgelbespelingen Groote- of St. Bavokerk Priester-jubileum Geslaagd Gevonden Dieren en Voorwerpen Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs Teekenschool St. Jozef-Gezellen- Vereeniging Kindervoeding Liederenavond BENNEBROEK B.S.M. II-Santpoort III 32 ZILK. VIJFHUIZEN HAARLEMMERMEER DAMMEN ZWARE BRAND TE WORMERVEER Drie pejrceelen grootendeels verwoest DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Het conflict in de mijnindustrie van het Ruhrgebied Gevonden dieren en voorwerpen Generaal Woe Pei Foe naar het klooster 1 April-dag De aardschok te Smyrna Veroordeeld De ontvluchting der twee gevangenen uit de strafgevan genis te Scheveningen Het begin van den Zomertijd op 15 Mei gehandhaafd Het Kruisgesprek met Indië 101%, 98%, 275f 182J 180Ï 181J 2851 454" 166J 198 631 632 119% 1481/8 1025 1581 127 322 190 1 343 75% 2631 197% 88 b 248 128£ 164 91 1 16 614 458 235 4881 147 b 196 b 71 34J 54 61f 3J DE SPAARNEBANK Haarlem- Amsterdam MARKTNIEUWS 350 jaar geleden. Haarlem heeft natuurlijk ook zijn ge loofsvervolging en beeldenstorm gekend in den tijd der Reformatie. Deze gebeurtenis greep in Haarlem plaats op den 29sten Mei 1573, weldra dus 350 jaren geleden. Ze is bekend onder den naar van Haarl. Nonen", wijl zy plaats had op het uur, waarop ge woonlijk in de kerken de „nonen" werden gevierd. Het is een zwarte bladzijde in de geschiedenis van Haarlem, waar de Haar lemsche historie-schrijvers liefst zoo spoe dig mogelijk overheen loopen of waaróver zy vergoelijkend spreken. C. de Koning vertelt er het volgende van in zijn „Tafereel der stad Haarlem." Het heilloos vuur van tweedracht door verkeerden godsdienstijver ontstoken en in Amsterdam aan het branden geholpen, ver spreidde ook binnen onze stad zijn vernie lenden gloed en blaakt met een geweld, waaraan met ontzetting wordt terugge dacht. Aangespoord door het voorbeeld van Am sterdam, vielen op den 29sten Mei van 't jaar 1578, des morgens om 10 uren, aldus de Koning, terwijl de Katholieken met hun godsdienstige oefeningen bezig waren, de soldaten met geveld geweer in de Groote Kerk aan de Groote Marlet. IJverende, zooals men het in godsdienstwaanzin noem de voor de zuiverheid van de leer, sloegen deze geuzen de altaren en beelden aan stuk ken, roofden de kostbaarheden en kleede ren en schonden de heilige zaken. Bij deze gelegenheid werd een priester, Pieter Balling genaamd, laatste regent van het St. Margarethaklooster, doorstoken, ter wijl daarenboven verschillende kloosters wer den geplunderd. Groot was de ontsteltenis, welke er heerschte en algemeen de verwar ring. Ook een aantal vrouwen en schulde- looze kinderen kwamen bij dezen inval in het gedrang. Dit kon des te gemakkelijker geschieden, omdat het dien dag juist Sa cramentsdag was en de Groote Kerk ge heel gevuld was met geloovigen, om daarin de Sacramentsprocessie te houden. Nadat deze plundering afgeloopen was, verschenen de Schout, Nicolaas Ruychaver en de Bur gemeester Nicolaas Kies. Deze bevrijdden de vrouwen en bevalen de soldaten te vertrek ken en de deur der Kerk te sluiten. Niet voldaan met het plegen dezer gru welen, trokken de soldaten naar het Kloos ter der Minnebroeders en der Begijnen, welke eveneens met de daaraan behoorende Kerken werden geplunderd en van alles vat van waarde was, werden beroofd, 's Na middags om 3 uur braken zij de deuir van het klooster der Predikheeren met houwee- ',en open en bedreven er dezelfde plunde ring als in de Groote Kerk. Van daar trok- ;en zij naar eenige vrouwenkloosters, die eveneens van alles, zooals linnen, wollen stoffen en kostbaarheden beroofd werden. Eindelijk trokken zij af en vergaderden op de Groote Markt, bevreesd als zij wa ren, dat de burgerij over hun goddeloos ge drag wraak zou nemen en waarvan zich de eerste beginselen reeds deden zien. De ge schiedschrijver De Koning schrijft: „dat de Regeering der Stad, naar sommiger begrip, wel wat werkzamer in het stuiten dezer ge weldenarijen had kunnen zijn." M.a.w. wilde hij doen uitkomen, dat de Regeering, die het recht had met al de haar ten dienste staande middelen de handhaving van den gesloten godsdienstvrede te handhaven en te verdedigen, dit oproer oogluikend toeliet. Zoo zal het ook wel geweest zijn! De Minderbroeders, wier klooster verwoest werd, zooals boven vermeld, begaven zich naar Brabant en Keulen. Het voormalig „Minderbroeders-klooster" werd daarna als nieuw „St. Elisabeth-Gast- huis" ingericht, ter vervanging van het in 1576 afgebrande, terwijl de stad daarvoor de afgebrande erven aan de Groote Houtstraat en Botermarkt nam. De Groote Kerk werd in 1587 voor goed aan de Hervormden toegewezen en de Ka tholieken bleven tevergeefs om vrijheid van godsdienst vragen." Ziedaar wat de geschiedenis heeft opge- teekend aangaande de bekende „Haarlem sche Nonen". Het ls welsprekend in haar soberheid. De Haarlemsche Vereeniging van Siga renwinkeliers heeft aan den gemeenteraad verzocht, een bepaling in de winkelsluitings- verordening op te nemen, waarin bepaald wordt, dat het verboden is, na den sluitings tijd der winkels automaten te bezigen ten dienste van het publiek. Dit verzoek hield verbandmet het gebruiken van automaten voor sigaren en clgaretten. Di verzoek is door B. en W. om advies naar de Kamer van Koophandel gezonden. Het Bureau der Kamer stelt voor. aan B. en W. te berichen, dat de Kamer van mee ning is, dat uit billijkheidsoverwegingen de automatische verkoop tegengegaa.. moet worden; dat zij een onrechtvaardigheid ziet in het toestaan na het winkelsluitingsuur van een bepaalde wijze van verkoop terwijl gelijktijdig de algemeen gebruikelijke distri- butiewijze verboden wordt. Het advies wil er voorts op wijzen dat de artikelen 16 en 17 der Haarlemsche Winkel- slultingsvereenlging een verkoop door auto maten reeds verbieden en op de mogelijk heid van den verkoop van tabaksartikelen aai kladeren beneden 16 Jaat. Het Bureau rer Kamer stelt ten slotte voor, B. en W. in overweging te geven, een eventueele concept-redactie als volgt te doen luiden: „Het is verboden, door middel van automaten tabaksartikelen aan het publiek te verkoopen of te koop aan te bieden." Omstreeks 12 uur gisterenmiddag liep op de Ged. Oude Gracht, ter hoogte van de Raaks, bij een wissel, een motorwagen van de N Z.H.T.M. uit de rails. Vooral daar dit juist tegen 't middaguur plaats greep, was er begrijpelijkerwijze veel bekijks. Door per soneel uit de remise is de tram wederom in de rails gebracht. Het tramverkeer ondervond In beide rich tingen eenige vertraging en de dienst Haar lemOverveen werd door overstappen on derhouden. De Haarlemsche kampioenen leverden gis teren te Den Haag een fraaie prestatie door het sterke „D. O. S." in eigen huis te slaan en daardoor beslag te leggen op den fraaien beker, door de beid eclubs uitgeloofd. P. Kobus zette goed in door van den sterken v. d. Made andermaal te winnen, nu met 250 tegen* 216 car. Abbink (Vr.kr.) stelde echter zeer teleur en presteerde tegen Engel zeer weinig. Engel won met 25092. De twee laatste spelers van de bezoekers stonden toen voor het feit een achterstand van 53 car. te moeten inhalen. Verheyde speelde tegen Lubach wat hij waard was, scoorde o.m. een schitterende 64 en wist den achterstand op 9 car. na in te halen. Dok Leyster (D. O. S.) moest de meerder heid van zijn Haarlemschen partner erken nen en verloor eveneens met 200 tegen 206 car. Hieronder de gedetailleerde uitslag: Vriendenkring. D. O. S. Vorige stand 964 893 1. P. Kobusv. d. Made 250216 2. AbbinkEngel 92250 3. VerheydeLubach 250206 4. BoerwinkelLeyster 250206 Totaal 1806—1771 De gasten bleven dus met 35 car. overwin naars. Naar aanleiding van een adres van de Kamer van Koophandel, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen bericht, dat in verband met de sterke belasting van het station Amsterdam C. S. in den aanstaan den zomer, geen doorgaande rijtuigen uit en naar Duitsehland, naar en van Zandvoort kunnen worden aangevoerd. Tot leerwezen der directie kunnen dus de in den vorigen zomer doorgevoerde rijtuigen Frankfort a. M.Zandvoort v.v. in den aanstaanden zo mer niet gehandhaafd blijven. Door de recherche, alhier, is aangehou den G. N. v. IC, die in een café op de Botermarkt een nieuw rijwiel te koop had aangeboden. Later is gebleken dat hij dit rijwiel op 30 Maart 1.1. in Amsterdam had ontvreemd. Hij is ter beschikking van de Amsterdamsche Justitie gesteld. De door George Robert te houden koste loos toegankelijke orgelbespelingen in de Groote of St. Bavokerk zullen plaats vin den: gedurende de maanden April tot en en met October op Donderdagmiddag van 3 tot 4 uur; gedurende de maanden Mei tot en met September bovendien op Dins dagavond van kwart over 8 tot kwart over 9 uur. Het eerste middagconcert vindt dus plaats op Donderdag 15 April, des namiddags van 34 uur. Wegens groote belangstelling zal de Passiefilm behalve HEDEN ook WOENSDAG AVOND 8.15 worden vertoond. Kaarten Concertbur. ALPHENAAR f 1f 0.75, f 0.50. Oj 13 April a.s. zal het 25 jara geleden zijn, dat onze oud-stadgenoot, de Weleerw. Pater Bonaventura Rengs (Klooster der HH. Harten, Ginneken), zijn eeuwige geloften af legde in de Congregatie der HH. Harten van Jesus en Maria en der Gedurige Aanbid ding van het H. Sacrament des Altaars. SCHOOL VOETBALWEDSTRIJDEN. De Haarlemsche Voetbalbond heeft succes op zijn pogen. Het programma voor de Schoolwedstrijden 1928 is verschenen.' De wedstrijden worden gespeeld op de Gemeen te-speelterreinen aan den Spaarnhovenweg. De wedstrijden duren alle luur. Is de stand aan het einde gelijk, dan wordt hij met 2 x 7J4 minuut verlengd. Is de stand dan nog gelijk dan wordt geloot. De aanvoerders der elftallen moeten 10 minuten vóór den aanvang van hun wed strijd een formulier invullen en ondertee kenen. De elftallen, die in de eerste ronde verliezen spelen in de verliezersronde verder, zoodat elk elftal minstens 2 wedstrijden zal spelen. Mee doen van de Openbare Scholen de nummers 36/37. M. U. L. O., 11, q, 33, 14, 4, 35a, 8, 16, 34, 13, 17, 7, 39, 1, 32/33, 29, 6, 31, 35b, 2, 5, de Nassau en de Noorderschool. De eerste ronde speelt Donderdag 5 April de 2e, 6 April, de 3e, 10 April, de 4e, 11 en 14 April, met eindstrijd op het terrein van R. C. H. De 2e ronde verliezers spelen 6 April, de 3e Dinsdag, 10; de 4e ronde, Woens dag, 11 April. Verliezers-eindstrijd op het R. C. H.-ter- rein Zaterdag 14 April. Geslaagd bij het op 30 Maart gehouden eindexamen aan de Rijkstuinbouwschool voor de Bloembollenteelt te Lisse: Met aanteelcening Engelsch, Duitsch, Fransch, Stenografie, Machineschrijven: P. H. Blom; met aant. Fransch: J. Durieux, Sassen - heim; met aant. Engelsch, Duitsch, Fransch, Machineschr.: P. G. v. d. Geest, Sassenheim; met aant. Engelsch, Duitsch, Fransch, Ste- nogr. en Mach.schr.: L. C. Boogerd, Zie- rikzee; met aant. Engelsch, Duitsch, Fransch, Ste nografie, Mach.schr. S. Bijvoet, Overveen; met aant. Duitsch: P. W. Hulsebosch, Hil- legom; met aant. Duitsch en Mach.schr.: P. van Reisen, Voorhout; met aant. Mach.schr.: J. W. N. Versteege, Noordwijkerhout met aant. Engelsch en Fransch: A. H. van Zadel, Aerdenhout. Aan één leerling werd het getuigschrift niet uitgereikt. Terug te bekomen bijH. Riphagen, Pa trimoniumstraat 27, abonnement N. S. (v. Halsen). D. Muller, Spaarne 10, reserve autoband; Mej. KooderingsClements, Roosveldstraat 34, bankbiljet; P. Stuifber gen, Assendelverstraat 63, beige dameshand schoenen; A. Scheelings, v. Oorschotstraat 19, étui schoolbenoodigdheden; M. Scheffer, Oorkondelaan 18, br. portemonnaie m. inh.; Voorhamer, Schoterstraat 24, kinderporte- monnaie m. inh.; V. Hirsch, Eschdoornstr. 30, idem, idem; J. Driesten, Dennenstraat 3, hondenpenning 509; M. Samson, Raad huisstraat 38, Heemstede, rood kinderschort; J. Terburg, Asterstraat 13, gymnastiekschoen; J. v. d. Born, Schotersingel 165, zilv. ringe tje; J. H. Redijk, Geweerstraat 35, rüwiel- belastingmerk; J. Swen, Schoterweg 158zw„ rijwielbelastingmerk. Het eindexamen van de Handelsavond school ls Maandag 26 Maart begonnen en duurt tot en met Dinsdag 3 April a.s. Er wordt door 41 leerlingen aan deelgenomen. De Commissie van Vertegenwoordigers uit den Handel, die dit jaar by dat eindexamen toezicht uitoefent bestaat uit de heeren: H. J. M. Bartels, Apotheker alhier; Dr. S. van Velzen Camphuis, Directeur van de Vereeni ging van Kininefabrikanten te Bloemendaal en P. A. van 't Wout, Directeur van de Boaz- Bank alh'gr. Tentoonstelling werkstukken leerlingen In acht zalen zijn de werkstukken, die voor deze tentoonstelling In aanmerking komen, ondergebracht. De overheerschende Indruk is, bij het doorwandelen van de ver schillende afdeellngen: hier wordt ernstig en met groote toewijding gewerkt. Het meest typeerende en in dit genre het verst gevorderde werk vonden wy ln de groote zaal, waar behalve knappe affiches (affiche tentoonstelling Lanony) een uitge breide collectie teekeningen van bloemen zijn opgehangen, waaronder exemplaren, die een aandachtige beschouwing yraard zijn. Verder vindt men hier vlakversleringen, de coratie-werk, reclame-ontwerpen, enz. met zorg en technisch goed uitgevoerd. De tentoonstelling is heden- en morgen avond ter bezichtiging opengesteld van 7.30—0 uur. De Vereeniging Kindervoeding reikte in do afgeloopen week aan warm voedsel uit ln de Zoetestr&at: Maandag 151, Dinsdag 140, Woensdag 159, Donderdag 136, Vrij dag 151, Zaterdag 143 porties: en ln de Cronjéstraat Maandag 78, Dinsdag 75, Woensdag 74, Donderdag 74, Vrijdag 74 en Zaterdag 67 porties. De heer Boris Pclsky, die op Dinsdag 3 April een liederenavond geeft ln de boven zaal van het Gem. Concertgebouw met me dewerking van Jan Booda, zal oud-Italiaan- sche en Russische liederen ten gehoore bren gen. VRIJ ERNSTIGE AANRIJDING BIJ DE ZIJLBRUG Omstreeks 5 uur Zaterdagmiddag reed de 19-jarige F. Bakke-, wonende Reitzstraat 30, met haar vriendin, C. Wit, wonende te Over veen in de Zijlstraat. Beide jongedames waren in druk gesprek. Toen zij bij de Zijlbrug wa ren gekomen, naderde vanaf de Kinderhuis- vest in matigen gang een auto. Een der beide wielrijdsters C. W., keek toevallig naar rechts en zag de auto naderen. Zij week op dit gezicht onmiddellijk naar links uit. Op hetzelfde oogenblik echter ook Zwenkte de automobilist naar rechts om een aanrijding met de béide meisjes te voorko men. Niettegenstaande het uitwijken kreeg C. W. toch een duw van de auto in haar zijde, waardoor zij kwam te vallen, zonder verder letsel te bekomen. F. B. werd door den val van haar vriendin meegesleurd, en geraakte tusschen den boom en de auto bekneld. Door de auto op te lichten heeft men het meisje uit haar hachelijke positie kunnen bevrijden Na in een naastbijzijnd café te zijn binnen gedragen werd zij ter plaatse door een juist passeerenden dokter en een lid van O.D. be handeld. Het slachtoffer is later per zieken auto naar het St. Elisabeth-gasthuis vervoerd. Zij had door den val haar linkerbovenarm ge broken en bovendien een ernstige vleesch- wonde aan denzelfden arm bekomen. Den bestuurder van de auto treft in deze geen srhuld. R. K. Volksbond Gisteravond was er in het R. K. Vereenigingsgebouw te 8 uur een ledenvergadering van den R. K. Volksbond, afdeeling Bennebroek belegd tenminste zoo heette het, en zoo schreven wij. Wij waren om 8 uur present in de verga deringszaal, waar het nog zoo duister was als de nacht. Was het wel vergadering, zoo vroegen we ons af. Of was er voor de tafels en stoelen, die er overvloedig aanwezig waren, soms een vergadering Het antwoord hierop blijven wij schuldig, doch het is zeker, dat wij na een half uur ge wacht te hebben 5 leden van den R. K. Volks bond aanwezig Zagen. Ook het bestuur gaf een niet bepaald schitterend voorbeeld. Nu moet wel opgemerkt worden, dat de omstandigheden zooals ziekte-epidemie e.d. niet medewerkten voor de opkomst. Toch is het te betreuren, dat men genood zaakt werd de vergadering uit te stellen, niet alleen voor de weinigen, die dien avond trouw opgekomen waren, maar ook zooals de se cretaris ons vertelde omdat er vele en be langrijke zaken te behandelen waren. We hopen, dat, als wij op de volgende ver gadering om 8 uur komen, wij ons niet be hoeven af te vragen, of het licht soms defect is, of dat er vanavond geen vergadering is. Als men op de komst van de helft der leden mag rekenen en dit is toch niet te veel ge vraagd dan is dit een opkomst, nog nooit in Bennebroek aanschouwd. Laatste Radio-avond Hedanavond wordt weder een Radio-avond in het R. K. Vereenigingsgebouw te 8 uur gegeven. De laatste vastenmeditatie van Pastoor Th. J. van Noord zal men ten gehoore krijgen. Laat de belangstelling dezen laatsten avond eens bijzonder groot zijn. In een zeer spannenden wedstrijd is B. S. M. II er in geslaagd Santpoort III te klop pen. Beide partijen wogen goed tegen elkaar op; het spel ging van doel tot doel. Uit een goed opgezetten aanval wist B. S. M. het eerste doelpunt te maken; kort daarop maakte Santpoort gelijk, waarna een ver diende rust kwam. Na rust werd zeer enthousiast gespeeld door beide partijen en Santpoort wist met een goed gericht schot dé leiding te ne men. Kort daarna wist B. S. M. weer gelijk te maken. De strijd ging nu om het winnen de goaltje, wat ten slotte B.S.M. wist te ma ken, zoodat deze zeer spannende, maar aan gename wedstrijd eindigde in een 32 over winning voor B. S. M. II. Proficiat. Retraiteclub Woensdag 28 Maart hield de Retraitenclub „St. Alphonsus" zijne jaar vergadering in het Parochiehuis. Omstreeks 8 uur opende dc voorzitter de vergadering met gebed en heette alle leden, en in 't bij zonder den Zeereerw. heer Pastoor, van harte welkom en sprak zijn tevredenheid uit over heo aigelotpen jaar, maar betreurde het, dat een lid door den dood erloren was gegaan en verzocht de leden om den overle dene in hun gebeden te gedenken. Daarna las de secretaris de notulen voor, welks onveiauderd werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden aantal van 87 tot 107 was gestegen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat da ontvang sten 464,31 waren en de uitgaven f 385.10, dus een batig saldo vén 96,21. De voorzitter bracht dank aan den pen ningmeester voor de correcte boekhouding en verzocht de heeren M. de Groot en J. v. d. Linden de boeken na te zien, welke in orde werden bevonden. Bij de verkiezing van een bestuurslid, we gens bedanken van den heer M. de Groot, werd met bijna algemeene stemmen den heer Th. Smit, gekozen, terwijl de heeren H. v. d. Vossen en A. de Groot bij acclama tie werden herkozen. Artikel 4 van het II. R. werd zoodanig gewijzigd, dat ook vrouwelij ke leden worden aangenomen. Daarna werd overgegaan tot het verloten van nw vrij kaarten, welke werden gewonnen door de heeren J. Bon en J. v. d. Linden. De ror.diraag was van weinig belang. Op bet einde de" vergadering sprak de Zeereerw. heer Pastoor nog een krachtig woord om het Retraitewerk steeds voor oogen te houden en veel propaganda te ma ken voor deze schoone zaak. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met gebed. Bekroond De landbouwer P. Ran in den Spieringweg, heeft met een koe op de Paaschtentoonstelltóg te Zaandam, een eersten prijs behaald, en op de tentoonstel ling te Amsterdam den eersten prys, en een gouden medaille. Ongetwijfeld een pracht- succes. Dit bekroonde beest is drie jaar oud en wordt minstens op 1100 pond geschat en is aangekocht door den slager Waaiboer te Haarlem. Burgerlijke Stand van 30 Maart—2 April 1928 Geboren: Afiena, d. v. B. Nieuwkoop en M. Maarsen. Christina, d. v. P. van Dam en H. van Blaaderen. Gerrit, z. v. J. Soelen en A. Bredeveld. Roelof, z. v. L. Starreveld en W. Slecht. Cornells, z. v. J. Langhout en L. de Jong. Maria, d. v. C. Bakker en G. Schutte. Clazina, d. v. P. Schalk en C. van Vliet. Overleden: Lena Middelkoop, 83 j., wed, van K. Hooghiem. Om het Noordelijk Clubkampioenschap 2de Klasse Maandagavond j.l. vond te Haarlem in „De Korenbeurs" de 2de ontmoeting plaats tusschen de beide clubkampioenen der Noordelijke 2de klasse om het kampioen schap der geheele Noordelijke 2de klasse. Den gedetailleerden uitslag laten wij hier onder volgen Haarl. Darnel. IIDamver. Blijdenstijn I Haarlem Amsterdam Bord Nr. 1. J. PoppenA. van 't Schip 11 2. J. P. van EijkP. Schokker 11 3. W. v. DaalenE. C. Lochtenberg 11 4. H. GreeuwH. B. Rugenbrink 11 5. J. v. d. GiessenA. J. P. v. d. Velde 20 6. P. H. MeureK. H. Bontebal 20 7. K. LeibbrandtM. Lam 8. Ph. F. AmelungChr. Veltman 9. J. WielengaW. Vos 10. P- MollemaC. Halberstadt Totaal 12—8 voor Haarlem. Door dezen uitslag heeft dus de „Haar lemsche Damclub" II definitief beslag ge legd op den Noordelijken clubkampioens titel 2de klasse en zal dus uitkomen in den eindstrijd om het 2de klasse clubkampioen schap van Nederland. Te Wormerveer heeft gisterenmorgen aan den Zaanweg een zware brand gewoed, ten gevolge waarvan drie perceelen zoo goed als geheel verloren zijn gegaan. De brand is ontstaan ln het kantoor van den boekhandelaar D. Gorter Jr. Deze had zelfs geen tijd om ook maar iets in veilig heid te brengen. In een oogenblik tijds stonden kantoor en winkel in lichterlaaie. Men vermoedt, dat kortsluiting de oorzaak is. Spoedig ook wer den de perceelen ter rechter- en linkerzijde door het vuur aangetast. Het perceel van den heer N. W. Luiting, die een kapperszaak drijft, ging geheel verloren. Ook het electro- technisch bureau van den heer W. P. Schol man werd grootendeels vernield. De drukkerij van den heer Gorter en de werkplaats van den heer Scholman konden worden behouden. De schade wordt begroot op 30. a 40.000. Telegraafdienst en Pers en wijdde een dronk aan den bloei van de Indische pers. ham Sulzbergen, 58 jaar oud, en Ludwig Sa lomon, 33 jaar oud, gearresteerd. Het was dezen Duitschers gelukt verscheidene perso nen voor een gezamenlijk bedrag van ruim een millioen francs op te lichten. Bij hunne practijken werden zij door Fran- sche medeplichtigen terzijde gestaan. MEDEGEDEELD DOOR DINSDAG 3 APRIL. Middagkoersen van gisteren. BOCHUM, 2 April. (V. D.) Aan den voor avond van de onderhandelingen over het loon in de mijnindustrie in het Ruhrgebied wordt te Bochum een groote conferentie gehouden van de afdeeling Ruhrgebied van de Vereeni ging van Duitsche mijnwerkers. Op deze con ferentie werd de houding bepaald die men zal aannemen met betrekking tot de kwestie van arbeidstijd en toonbeweging. De inleider, de mijnwerker Meyer, stelde vast, dat het onvoorwaardelyk moest gelukken, door deze toonbeweging een toon te verkrijgen gelijk aan het werkelijke toon van voor den oorlog. Het resultaat van de beraadslagingen is vastge legd ln een motie welker inhoud luidt: „De conferentie van de afdeeling Ruhrge bied van de vereeniging van Duitsche mijn werkers, spreekt de hoop uit, dat de onder handelingen over toon en arbeidstijd tot een resultaat zullen voeren, dat voor de organi satie aannemelijk is. Ingeval de mijnwerkers in deze verwachtingen bedrogen zouden wor den, dan verwacht de conferentie van den Ryksminister van arbeid, dat hij de voor de organisatie niet aannemelijke uitspraak niet bindend zal verklaren. Bij een onvoldoend re sultaat zijn de mijnwerkers gedwongen en dan ook voornemens, gebruik te maken van het laatste middel in den strijd voor de wijziging van de voorwaarden betreffende toon en ar beidstijd." Hupkens, Thomsonlaan 48, armbandhor loge Bur. v. Politie, Smedestraat, bal, dames hoed, schoolrapport J. de Jong Wesseling, Barteljorisstraat 42, beursje Suerink, Gorte straat 13, brilde Vries, Gortestraat 15, beursje Timmer, Gen. de la Reijstraat 3, collier Rense, Kte Begijnestraat 13, br. glacé handschoen Treffers, Harmenjansweg 71, Iersche Setter Kennel „Fauna", Parklaan herdershond, gebracht door Lubbers, Hee rensingel 67 rood zwarte hond, gebracht door Strijbosch, Vooruitgangstraat 110 Bom, Wester Boogaardstraat 8, jongensjas de Gelder, Pladellastraat 34, knippatroon Plantinga, ds la Reijstraat 44, manchetknoop Egbrink, Van Loostraat 16, oorknop v. d. Kolk, Raamsteeg 19a, portemonnaie met in houd Stevens, Hazebroekstraat 8, portemon naie met inhoud Kuipers, Essenstraat 27, portemonnaie met inhoud S. Cohen, Tette rodestraat 116, portemonnaie Huis, Oranje straat 135, schaartje Boerkoel, Berkenrode- steeg 15, Lipssleutel Jacobs, Lge Laken straat 27zw., rijwielsleutel, riem Oosterling, Saenredamstraat 29rd. sleutel Rusbach, Kennemerstraat 28rd.huissleutel Bur. v. Politie, Smedestraat, standpijp waterleiding Treffers, Raaks 7 f, school tasch v. Oostende, Roosveldstraat 53, kindertaschje J. Spoor, Brouwersstraat 86, schooltasch A. Kierke- lens, Wilgenstraat 55, rijwielbel. merk in étui Bur. v. Politie, Smedestraat, rijwielbel. merk in étuiJ. v. Looij, Nwe Spaarnwou- derstraat 7, rijwielbelastingmerk Weijers, Zomerkade 133, rozenkrans in étui Bonfré, Hooimarkt 12, zakmes Bur. v. Politie, Sme- i destraat, zak met kleedingstukken Toornend Papentorenvest 46, zadeldekje. BERLIJN, 3 April. Naar uit Peking wordt gemeld, zou generaal Woe Pei Foe voorne mens zijn in een klooster te gaan. LONDEN, 2 April (V.D.) De „Daily Mail" meldt uit Lausanne: Fransch-Zwitserland werd hedenochtend in beroering gebracht door een artikel van den Bernschen correspondent van een der bladen aldaar, ln hetwelk melding werd gemaakt van een Oceaanvlucht van den bekend Zwitser- schen vlieger Mlttelholzer. Deze zou in het geheim van Bern vertrokken zijn om den tocht naar de Vereenigde Staten te onderne men. Er werd het noodige stilzwijgen bewaard om te voorkomen, dat de thans in Ierland wachtende Duitsche vliegers van het plan lucht zouden krijgen. Toen de Zwitsersche machine op het punt stond te vertrekken dook plotseling een onbekend persoon op, die zich in de cockpit slingerde. Hij bleek later Zoeb- lcoff, de zwager van den ex-Keizer van Duitsehland te zijn, die op deze manier zich zelf tegenover de publieke opinie wilde reha- biliteeren. Bij de autoriteiten en vliegstations stond de telefoon den geheelen dag geen oogenblik stil, daar een ieder zeer nieuwsgie rig was naar de door Mittelhelzer gemaakte vorderingen. Men vergat echter, dat het heden juist 1 April was! Hetzelfde snaaksche blad zette verleden jaar den boel op stelten door de komst aan te kondigen van een beroemd Lon- densch voetbalteam, met het gevolg, dat zich groote volksmassa's naar het spoorwegstation te Lausanne begaven om de sportsmen te ver welkomen! De Nederlanders ongedeerd Blijkens een bij het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken ontvangen telegram, zyn bij den aardschok te Smyrna de aldaar vertoevende Nederlanders ongedeerd ge bleven. SOERABAJA, 3 April. De Raad van Justitie heeft A. A. Sweep, oud-directeur van Mijsfabrieken, kort geleden in Holland ver toevende, daarna weer ln Indië, ln verband met een aanhangig gemaakte strafzaak we gens verduistering van een ton bij den ver koop van huizen, ten behoeve van de Erven Schell, tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld, overeenkomstig den eisch. In verband met de ontvluchting op Zater dag j.l. van twee inbrekers uit de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen wordt ver nomen, dat het zeer waarschijnlijk is, dat de ontvluchte gevangenen door een méde gevangenen zijn geholpen, omdat de steekbijtel, waarmede de deur gefor ceerd is, om de ontvluchting te bewerk stelligen, weer bij het overige gereedschap is teruggevonden. Een andere gevangene moet dien dus daar hebben neergelegd. Van de ontvluchten is nog geen spoor ge vonden. Betreffende het verzoek der Fransche regeering om den Zomertyd hier te lande te doen ingaan op 14 April vernemen wij, dat het begin van den Zomertijd in Neder land gehandhaafd blijft op 15 Mei. BATAVIA, 1 April (Aneta-Vaz Dias). Het eerste perskruisgesprek is schitterend ge slaagd. De vertegenwoordigers van de In dische pers en vele andere genoodigden ston den in dichte rijen geschaard en luisterden aandacht. Zonder uitzondering waren allen vol enthousiasme over het resultaat. Na af loop dankte de heer Van Loo, hoofdredacteur van het Soerabajaasche Handelsblad, namens de gasten den leider van den Indischen Tele graafdienst en diens staf voor de medewer king en hoopte dat de wensch tot verwezen lijking van de radiotelefonische verbinding tusschen moederland en koloniën ten spoedig ste vervuld zal worden in het belang van moederland en koloniën. Spreker huldigt het driemanschap Damme- van WeelderenBerretty en stelde op deze heeren een driewerf hoera in. Ir. van Weelderen, hoofd van den Indischen dienst van P. T. T. hield daarop een toespraak tot den heer Berretty. De belangwekkende avond ls op geanimeerde wijze verloopen. De heer Berretty bracht daarbij een toast uit op de samenwerking tusschen Post- en Staatsleeningen. 5% Nederland 1919 5 'Ik Nederland 1918 4 Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D 4 lA N.Ind 1926 H Banken. Koloniale Bank Indische BanI: Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda U. S. Steel Handelsondern. Comp.comm. du Liège Mijnbouw. Boeton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dcrtsche Petr Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Dell Batavia Rub. Java Rubber Serbadjadl Silau V. I. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart My. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Suiker. H. V. A. Java Cultuur Foerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 1025/lg 1025/ie 100"/i, MEDEGEDEELD DOOR DINSDAG 3 APRIL. Bieden Laten 59.30 59.45 P arijs 9.70 9.85 34.60 34.75 12.11 12.12| 47.75 47.90 13.05 13.20 41.70 41.85 34.85 35.— New-York (cable) 2.48 2.49^ 7.30 7.45 27.— 27.10 66.50 66.65 66.20 66.35 66.60 66.75 PURMEREND, 3 April 1928. Kleine Fa- briekskaas 24 stapels, met merk 49; 8 sta pels Kleine Boerenkaas met merk 52, per 50. K.G. De handel op de kaasmarkt was stug. 1362 K.G. boter, 1.85—2.10 per K.G. Runderen. 145 vette runderen 0.80—1.05 per K.G., handel vlug. 382 melk- en gelde- koeien 125—375 per stuk, handel matig. 8 Stieren 0.700.80 per K.G., handel ma tig. 33 Paarden, 100200 per stuk, handel matig. 42 Vette kalveren 1.40—1.50 per K.G., handel matig. 1034 Nuchtere kalveren 834 per stuk, handel matig. 450 Vette varkens 0.580.62 per K.G., handel vlug. Zouters 0.500.52 per K.G. 53 Magere var kens 1828 per stuk, handel vlug. 159 Big gen 8—14 per stuk, handel stug. 716 Scha pen, 2842 per stuk, handel matig. 22 Lammeren. Kipeieren 56 per 100 stuks. Eendeneieren 4.80 per 100 stuks. Piepkui kens 0.402.60 per stuk. Coöp. Centrale Eierveiling. Kippeneieren 108824, 4.8013 per 100 stuks. Eendeneie ren 229702, 4.90—5.10 per 100 stuks. Kal koeneieren 7.70 per 100 stuks. BEVERWIJK, 2 April R.-K. Coöp. Tuin dersver. „Kennemerland". Spinazie 70 125 per kist. Rabarber 30, Selderij 910, Ra dijs 23, Raapstelen 57, p. bos. Aardappe len 710, .Sjalotten 710, Witlof, le soort 2225, idem 2e s. 1416, per K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2