Sport en Wedstrijden Verkeersons; e vallen EngelandSchotland 15 Hondententoonstelling FINANCIËN INGEZONDEN Verzekering'Maatschappij StPetrus RADIO-NIEUWS De K. R. O, op Goeden Vrijdag LUCHTVERKEER BINNENLANDSCH NIEUWS De begrooting van Curacao Christ, Hist. Unie Pleegouders van Hongaarsche kinderen De actie bij de firma Stork te Hengelo De voorbereiding Een beter geschikt terrein Op 8000 voet hoogte Vernieling van een auto De begrooting van Suriname Brand in een Wasscherij te Apeldoorn Een goed geslaagde proefvaart De opmarsch naar het Noorden Zware brand Treedt Kellogg af? Ernstig Auto-ongeluk Londen, Zaterdag. Dien morgen kwam de zwerm over Londen. Ze waren met diverse nacht- en extra-trei nen vanuit het Noorden afgezakt en stortten zich in de vroegste morgenuren uit over de Metropool. Met doedelzakken en ettelijke an dere leven-veroorzakende middelen hebben ze vele weldadige rusten wreed verstoord, en gedurende heel den dag was Schotland in Londen. Wij hoorden het. Ze sloegen twee vliegen in een klap. Ze zagen en nog wel voor niets! de Boat- race. En daarna vertrok de stoet, getooid met Schotsch-geruite mutsen, naar Wem bley, waar hun team zou strijden tegen de Engelschen. Tenminste dat dacht men. Maar Schotland speelde niet tegen de Engelschen, doch met hen en zonder hen! Zii wonnen met 51, waarbij de vijf meer verdiend was dan die een. Het was een debacle voor En geland. U moet weten: in Brittanje wordt een internationale competitie uitgevochten tus- schen Engeland, Schotland, Wales en Ier land. Een wedstrijd tusschen Wales en En geland is daar dus een interlanden-kamp. Nu was de situatie zóó, dat Wales reeds kampioen was van het viertal, Ierland num mer twee, en dat het duel om de laatste plaats zou worden uitgevochten door de twee teams van Engeland en Schotland, die elkaar op Wembley zouden bevechten. Vandaar dat het er zoo druk was. Er waren een kleine honderd duizend toe schouwers present, die zich onledig hielden met zingen. Dat zingen gaat daar anders dan bij ons. Wij murmelen meestal wat mee, uit gezonderd het gegalm van „eikenhout," waarvan we de woorden die niet zoo moei lijk zijn van buiten kennen. Een Engelsch- man zingt, en alle Engelschen voelen wat voor dat eendrachtig gezang, zoodat het een treffend geheel wordt. Er waren zelfs wed strijden in het zingen, waarbij de leider de sta an tribunes liet zingen tegen de overdekte, een en ander zonder orkest, wat een over winning van de overdekte opleverde. Het was tot twee uur netjes droog geweest, daarna begon het te gieten. Met emmers! Midden in de dikste stortbui kwam de Duke of Vork binnen en even later de Koning van Afghanistan. Zij hadden hun dames thuis ge laten. York stapte kordaat door den regen het middenveld op om de 22 spelers, die in middels verschenen waren, even de hand te drukken. Ik heb dat nu al idem zooveel keer gezien, en telkens is het een treffend mo ment, als de President van de Football As sociation de beide captains aan den Duke voorstelt, waarna die catpains dan met His Royal Highness langs het elftal tippelen, om de namen der spelers op te noemen. Toen York weer in de Royal Box naast Afghanis tan had plaats genomen, begon de pret, die rijk gezegend zou worden met water en met spannende momenten. Nu is het een zeer merkwaardig verschijn sel dat vele duizenden Schotten-voor landge- nooten moesten schreeuwen waarvan ze de namen wel kenden, maar die ze nooit had den zien spelen. Immers de beste Schotten worden steeds door de Engelsche clubs op gekocht, dikwijls als piepjonge jochies, en ze blijven dus in Engeland wonen. Bij zoo'n Engeland-Schotland-match roept Schotland ze echter te voorschijn, wat voor de Schot- sche elftal-commissie ook geen prettige taak is, omdat hun horizon ongeveer onbeperkt moet wezen. En zoo gebeurde het dat ver schillende spelers, die anders in één elftal uitkomen (ik denk hier vooral aan Hud- dersfield) thans in tegenovergestelde ploegen zaten. Over dat Huddersfleld gepraat: het was voor hen allesbehalve een fortuintje dat de Engelsche commissie liefst vier Huddersfiel- ders in het Engelsche elftal had gehaald, terwijl Schotland er ook nog maar eentje genomen had, want de competitie gaat on der alle bedrijven gewoon door en Hudder- field moest dan ook met 5 reserves naar Bury, waar ze niettemin nog wonnen. Wat echter van veel invloed op den interlanden match moest zijn, was het feit, dat Hud- dersfield twee dagen later een belangrijke semi-Final voor den Engelschen Beker had te strijden en de spelers die daaraan mee moesten doen, spaarden zich zichtbaar. Voor al de Engelsche centerhalf Wilson waagde zich niet al te zeer in de duels, uit vrees daaruit lichamelijk gekwetst te voorschijn te komen. Immers voor zoo'n internationale match krijgen de spelers geen extra-vergoe ding, terwijl de belooning van een gewon nen Cup-match des te grooter is. En aange zien de spelers tenslotte voetballen voor hun broodje, is het hun niet kwalijk te nemen, dat ze zich een beetje in acht nemen als er geen Ponden op het spel staan. Het werd een verpletterende nederlaag voor Engeland. En dat terwijl de goe-ge- meente allang had uitgemaakt dat Enge land moest winnen, omdat de Schotsche voorhoede .veel te licht zou zijn om goals te maken. Het waren inderdaad allemaal klei ne kereltjes, maar die waren dan ook kwik zilver gelijk en bezorgden de Engelsche de fensie heel wat zorg. Vooral de centervoor, Gallacher van Newcastle, die pas twee maan den geschorst was geweest wegens onhebbe lijk optreden tegen verschillende scheids rechters, had een groot aandeel in de over winning. Maar de beste van allen was zon der twijfel de rechtsbuiten Jackson, die niet alleen drie van de vijf goals scoorde en wat voor een goals! maar ook een groot aandeel had in de andere twee. Het veld was als een biljartlaken. Er wordt trouwens maar twee keer per jaar op ge speeld, voor de Cup-Final en voor de inter landen-match. Veertig bobbies, zwaar be- helmd, handhaafden de orde rond het veld voor eventueele ongelukken. Maar zij grij pen niet zooals in Holland voorkwam in. bij een al te ferme gooi, want dan kon den ze wel aan 't ingrijpen blijven. Dat spel in Engeland is niet geschikt voor Juffrou wen-met-zenuwen. Zoo nu en dan vraag je je af, waarom ze er eigenlijk nog een bal bij gebruiken. En Afghanistan moet wel een weinig verheffenden indruk van 't Engelsche spel gekregen hebben, daar de heeren ook in andere opzichten faalden. Schotland was van het begin tot het einde in de meerderheid. Zij begonnen met een sensationeelen aanval, die al direct een doel punt opleverde, van Jackson. Daarna kregen beide keepers druk werk, maar ze waren werkelijk van internationale klasse. Het glad de veld speelde echter verschillenden van de spelers parten, nu het was geen wonder dat bij die al te heftige charges op dit glibber- baantje nogal eens gestopt moest worden. Eiken keer moest de referee dan ook den trainer in het veld roepen. Die trainer mag nooit in het veld komen als de arbiter daar toe geen orders geeft. Valt er iemand, dan staat de man-met-de-spons op de zijlijn klaar om op commando hulp te bieden, maar komt dat commando niet, dan waagt hij zich ook niet binnen de perken, wat immers bui ten de perken zou zijn. De orde is uitstekend. Voor de rust scoorde Schotland een twee de goal. Daarna was zijn meerderheid zoo mogelijk nog vollediger. Het was alles even af, en het deed denken aan Uruguay. Tot op heden had ik ondanks heel veel grasdui nen op binnen- en buitenlandsche voetbal velden nooit een team kunnen ontdekken dat eventueel in staat zou zijn om Uruguay te slaan, maar Schotland zou het in dezen vorm mogelijk wel kunnen. Jackson knalde na de rust ongelooflijk hard een derde goal en daarna Dunn een vierde. Even later schoot Jackson weer als een pijl uit een boog naar voren en nummer vijf lag achter Hufton. Wij hebben terug te gaan tot voor 1900 om opgeteekend te zien dat Schotland vijf goals te scoren wist tegen Engeland. Het was over weldigend. Toen kwam de stilstand. De Schotten ge loofden het wel. Het einde naderde. Er kwam een vrije schop voor Engeland, dertig meter va nhet doel. Kelly van Huddersfield plaat ste zich achter den bal, een kogel volgde, een goal. Duizendvoudig gejuich begroette dit doelpunt. Men zei dat de „eer" gered was, Vlak daarop klonk het eindsignaal. Het stadion stroomde leeg. Men keerde huis waarts. Engeland had weer eens het hoofd moeten buigen wat hun immer zooveel moei te kost. Maar het was verdiend. Dubbel en dwars, H. ROOZEN. Internationale Wintertentoonstelling voor alle rassen in het R. A. I.-gebouw, Ferdinand Bolstraat Amsterdam, ge houden op 31 Maart en 1 April. Bovenstaande tentoonstelling mag als goed geslaagd genoemd worden, er waren ver schillende buitenlandsche inzendingen. De foxterriers waren wel het meest in aantal en de collectie was schitterend mooi, zoo ook de Duitsche doggen en de Sint Bernards honden. Uit Haarlem en omstreken waren 70 honden ingeschreven, waarvan wij de prijswinners hieronder laten volgen Teekens vermeld bij de prijzen u., uit muntend z.g., zeer goed g. goed. Sint Bernardshonden: C. Scholtens, Krom menie III g. New Foundlanders: Mevr. A. Stuurman v. d. Stad 4 eerste prijzen en de kampioens- prijs, Zaandam. H. P. Stuurman, Zaandam, 1 prijs z.g.H. J. Duin, Zaandam, II z.g. M. Stumpel, Hoorn I en III, z.g. Duitsche doggen: L. Koppen, Wormerveer, 4 eerste prijzen en z.g.H. Wielinga, Bergen, 2 eerste prijzen, z.g. Barsois: J. F. van Essen, Bentveld, 2 eerste prijzen, u. en kampioen. Whippets: Mej. H. I. Voogd, Zaandam, 2 eerste en 1 tweede prijs en kampioen. Duitsche staande honden: Jos. Brinkman, Haarlem, 4 eerste, 2 tweede prijzen, u.J. Peltenburg, Haarlem, III, z.g. Heide Wachtel: G. H. Oberink, Haarlem, eerste prijs en kampioen. Iersche Setters: C. J. W. Hartmans, Haar lem, III, g. Jachtspaniel: Mevr. L. v. Zwieten, Uit hoorn, 2 tweede, z.g.M. B. Schaap, Haar lem II en Ille prijs, z.g. M. Kemp, Zand- voort, 3e prijs, g. Mevr. J. C. BoerMoll, Nieuwer-Amstel, g. Springer-spaniel: Mevr. L. v. Zwieten, Uithoorn, 3 eerste prijzen, u. Hollandsche Herdershonden: J. G. Boeré, Haarlem, 2 eerste prijzen, z.g.S. Bransen, Purmerend, 2 eerste prijzen, z.g.J. v. d. Meer, Wormerveer, g. Kortharige Mechelsche honden N. J. Duys- ters, Sloten, 2e pr., z.g. Groenendaelers: Gebr. Akkermans, Heem stede, 3e pr., z.g. K. Heijnis, Wormerveer, 2e pr., g.H. Karten, Zaandam, 3e pr., g. Dwergkeeshonden: Mevr. M. Appell, Edam 2e pr., g. Ruigharige Laekensche honden: Th. Ver beek, Haarlem, 2e pr., z.g. Duitsche herdershonden: J. v. Doesburg, Aalsmeer, 3e pr., z.g. J. v. Amstel, Haarlem, g.J. A. Prins, Limmen, g. Engelsche herdershonden: Mej. B. van Walt, Aerdenhout, 2e pr., g. Schotsche herdershonden, collies: P. W. Je- deloo, Zaandam, 3 eerste prijzen, z.g. Chiens de Bouvier: B. C. Ooms, Zaandam, g. L. K. v. Ooyen, Zaandam, g. F. B. Lovink, Zandvoort, g. Keeshonden: A. H. Baron v. Hardenbroek, van Ammerstol, Haarlem, le pr., u. en kam pioen Mevr. Wed. Versteeg de Jager, Over- veen, 2e pr., g. Samojeden: H. MiddelhovenLatenstein, Zaandam, le pr., z.g.Mevr. F. Crone van Vloten, Aerdenhout, 2e pr., z.g. Airedale Terriers: Mevr. J. Nanninga, Hoofddorp, le pr., z.g. Bull Terriers: M. de BruinWilmink, (Santpoort), 3 eerste pr. Gladharige foxterriers: D. v. Wijngaarden, Heemstede, 3e pr. g. Draadharige foxterriers: G. Wijkhuisen, Heemstede, 2 tweede pr., z.g. Dashonden: K. Stein, Zandvoort, 3e pr. g. Engelsche Toy spaniels: Mevr. Tismeer de Waard, IJmuiden, 3 eerste pr. met z.g. en 1 eerste pr. met u. Pekingesen: Mevr. R. C. P. Boerlage, Vel- sen, 4 eerste pr. met z.g. en 1 eerste pr. met u.; W. Timrot, Bentveld, le pr. z.g. Mevr. C. J. Speelman, Sassenheim,, le en 2e pr., z.g.; Mevr. TimtroBergen, Bentveld, 3e pr. z.g4 Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Men verzoekt ons opname van het volgen de communiqué: Op 31 Maart werd te Utrecht gehouden de algemeene vergadering van aandeelhou ders der Verzekering-Maatschappij „St. Pe trus." Uit het jaarverslag van den Directeur, den heer A. R. Smit, blijkt, dat de Maatschappij in 1927 sterk in kracht is toegenomen. Het ingeschreven bedrag der afd. Levensverzeke ring en spaarkassen steeg tot 18.556.009.35 (V. j. 14.652.099.70) het spaar-tegoed tot 1.058.790.94 (v. j. 731.316.86) de belegde spaargelden tot 1.058.924.19)4 (vorig jaar 733.395.56)4), de premie-ontvangst tot 291.509.68 (v. J. 196.616.85) de wiskundige reserve tot 202.802.23 (v. j. 97.622.42), de statuaire reserve tot 20.000 (vorig jaar 12.500), terwijl een nieuwe reserve voor geldbeleggingen werd gecreëerd van 2000. De winst ad 19.563.31 laat een uitkeering toe van 10 per aandeel voor de no's 1 tot 200: en 9 per aandeel voor de no's 200 300. De aftredende commissaris, de heer Hubert Verhoeven, werd herbenoemd. De K.R.O. zendt op Goeden Vrijdag geen vrouwenuurtje uit. In plaats daarvan zal de voorzitter om 3 uur een beschouwing ge ven over den dood des Heeren voor de genen, die op dien tijd niet ter kerke kun nen gaan, zooals zieken, enz. Het koopen op afbetaling, ofwel in de camoufleerende benaming „Het Huur koopsysteem". Geachte Redactie, In de Raadszittihg van deze week zijn er weer eens eenige stemmen opgegaan ten gunste van het Huurkoopsysteem, ten gunste dus ook van het slechte voorbeeld door de Gem. Overheid ten deze te geven door zelve dat systeem te tolereeren niet alléén, doch het zelf toe te passen en zelfs te propageeren Het is wel zéér merkwaardig, dat Communis ten en Sociaal-demokraten zoo dikwerf in het praktische leven één lijn trekken met het Groot-Kapitaal, hoewel men oppervlak kig meenen zou, dat zij lijnrecht tegenover elkander staan. Broederlijk b.v. trekken zij immer samen op tegen onzen H. en I. Mid denstand, wanneer er maar kans is om hem te benadeelen of te schaden. Oók zoo met het koopen op afbetaling, z.g. Huurkoop. Het Groot-Kapitaal, alleen bedacht op de grootst mogelijke produktie, zonder zich om iets anders te bekommeren, en principes er eigenlijk niet op na houdend, pousseert het Huurkoopsysteem, zooveel als maar in zijn vermogen is, het interesseert zich werk dadig en finantieel bij Bankinstellingen, welke dit Afbetalingsstelsel beheeren en financieren en tal van werknemersafgevaar digden doen aan dit treurige gedoe "dapper mee. Ook is mij hier in onze stad een Bankje bekend, hoewel van niet veel beteekenis, dat z'n cliënten geregeld adviseert „Waarom gaat U niet aan het Huurkoopsystem doen, ik zal U wel financieel helpen?" Het was deze week de onbetwistbare ver dienste van ons Raadslid, den heer W. J. B. van Liemt, dat hij op rake, juiste wijze principieel dit systeem gebrandmerkt heeft en ik kan hem zeggen, hij heeft precies de gevoelens der Middenstandsleiding ver tolkt. Het is mij onbegrijpelijk, dat iemand, die krachtens principe ofwel geleid door zijn gezond verstand nog hecht aan de instand houding of de vorming der huisgezinnen, als zijnde de onontbeerlijke cellen in ons maatschappelijk leven, tegelijk het Afbe talingsstelsel kan gedoogen. Dit stelsel toch bevordert de zorgeloos heid en de uitgaanswoede dergenen, die een verkeering hebben aangegaan, immers met dit stelsel voor oogen, hebben ze niet te zor gen vooraf voor de inrichting van hun ge zinsleven na het huwelijk is kinderbeper king een tot armoede vervallen en ten slotte een uit elkaar vallen van het gezin het na tuurlijke gevolg. Verder het elders zich ont zeggen van het noodzakelijk onderhoud, voeding en kleeding om des Maandags de verschillende huurkoopkwitanties te kunnen voldoen. Wie aan al het bovenstaande zou twijfelen, hij raadplege maar eens de menschen deur waarders, enz. die dagelijks de gevolgen van dit fatale systeem van nabij gadeslaan. Het spreekt vanzelfbedrijfsartikelen blijven hier buiten beschouwing Doch óók zelfs met deze, zoo gemakkelijk te verkrijgen artikelen, zij men uiterst voorzichtig 1 Het is toch bekend genoeg, dat b.v. een op afbetaling geleverde Van Berkel's Vleesch- snijmachine tot tien malen toe bij verschil lende handelaren is beland. Voor den leverancier natuurlijk een goud mijntje 1 Tegen dit verderfelijke Afbetalingssysteem moeten en zullen wij blijven strijden, ook al worden we in deze tegengewerkt door de Overheid, welke het zelf propagandeert, ;n stede dat Zij tenminste het goede voor beeld zou geven. Maar, we behoeven niet te wanhopen, want we krijgen hulp Thans is in de laatste Raadsvergadering helder en klaar bewezen, dat zelfs de socia listische Burgemeester van Zaandam, de heer ter Laan, het koopen op afbetaling een (economische) „doodzonde" heeft genoemd. Het actieve orgaan „Mercurius" van den Nat. Bond van Handels en Kantoorbedien den, dat mij nog al eens ter lezing wordt ge geven en waarin ik dan telkens weer een frisschen en opbouwenden toon mag beluis teren, hekelt in zijn nummer van 23 Maart j.l. op scherpe wijze dit Huurkoopsysteem. Een der afdeelingen uit onze grootste steden van de A.R.K.A. (Alg. R. K. Ambte naren Ver.) heeft voor haar Jubileumnummer aan de Hoofdleiding in onze Middenstands beweging verzocht een Vetoartikel tegen het afbetalingsstelsel te schrijven. Wij twijfelen er geenszins aan of het R. K. Werkliedenverbond, dat ook reeds besloot tot den strijd tegen het Cadeaustelsel zal binnen niet al te langen tijd besluiten te gaan ageeren tegen dit verfoeilijk stelsel, dat de gezinnen zijner leden uitmoordt en verwoest en dan zullen in onzen Haarlemschen Ge meenteraad ook de stemmen van die zijden wel bedaren. Resten dan nog alleen de voor standers, welke het voorzien hebben op een uit-elkaar-vallen der huisgezinnen. En zóó gaan we dus den goeden weg op 1 Ik zie den tijd niet meer ver af, dat we eens gezind de hand aan den ploeg zullen kunnen slaan, omdat wij allen eensgezind het ge meenschappelijk heil zien in de instandhou ding van ons familieleven. Zóó zij het en zóó kome het Dankend, VAN TETERING. In een apart artikel had ik willen en kun nen schrijven over de „Schoonheidscom missie", waartoe de Raad van Haarlem in een onzalig oogenblik heeft besloten. Levendig betreur ik het gevallen votum. De heer Klein Schiphorst heeft de zaak op de juiste wijze belicht. Onze H. en I. Middenstand wordt van deze nieuwe fraaiigheid weer de dupe. Nadat veranderingen, uitbreidingen en verbouwin gen de revue hebben gepasseerd van Bouw en Woningtoezicht, Openbare Werken, enz. komen ze nu ook nog eens bij de Schoon heidscommissie, waar willekeur en protectie de hoofdrol zullen spelen. Het gevolg zal zijn niet verbouwen en alles bij het ouwe laten Wie vóór dit voorstel hebben gestemd, die hebben geen kijk op de realiteit 1 Dankend, VAN TETERING./ EEN STEM UIT DE MASSA, WELKE SLECHTS VERKIEST Al doet men niet daadwerkelijk mee aan de politiek daarvoor schijnt men een bij zondere natuur te moeten bezitten toch wordt elk volwassen Nederlander een paar keer om de 4 jaar opgeroepen, om zijn stem uit te brengen ter vorming van de vertegen woordiging in Kamer, Raad en Staten. Men moge dan smalend spreken over 't stemrecht en wat hiermede in verband staat, niet te ontkennen valt het, dat een ieder zich op de hoogte dient te stellen van wat er zoo al in de wereld van de politiek plaats grijpt, wjl hij niet gevaar loopen gedachteloos ge bruik te maken van een voorrecht, waarmee nu al bijkans een eeuw het Bestuur over ons land, de gemeenten en de provinciën naar de gegeven omstandigheden zoo goed moge lijk in stand werd gehouden. Veel is er, hetwelk langs het kiezersvolk heenglijdt. Zoo nu en dan echter zijn er gebeurtenis sen, welke de massa als het ware wakker schudden. Het breken der coalitie bracht beroering, de wethouderskwestie in Amsterdam nieuws gierigheid en Mr. Bomans' uitvallen op schudding. Mr. Bomans ziet het nut er niet van in, te luisteren naar alles, wat er in de Kamer zooal gepraat wordthij wil de oorzaak niet zijn, dat de eenheid in 't gedrang komt en prac- tisch lijkt daarom zijn verkiezing mede in velband met zijn gepubliceerde artikelen voor de Tweede Kamer uitgesloten. Zal hij nu op den duur ook als gedepu teerde heengaan De wufte volkszin schijnt zich te keeren tegen een in den aanvang veel en te vurig spreker op vo/fe-vergaderingen en daardoor verliest de gemeenschap een man met erkende 6estuursbekwaamheden. En toch is het voornaamste doel van het invoeren van het stemrecht geweest de juiste bestuurders te brengen op de regeerings- stoelen. Zonder regenten zal het, onder welk stelsel dan ook, niet gaan. Door het stemrecht werd de mogelijkheid geschapen, om aan elke richting, welke onder het Nederlandsche volk leeft, den kans te geven, daadwerkelijk invloed uit te oefenen op het regeeringsbeleid. En nu gaat het alles horten door oorzaken, welke liggen bij de kiezende massa, maar ook bij de afgevaardigden. De kiezende massa vergeet, dat er een he melsbreed verschil ten hunnen gunste is ontstaan tusschen vroeger en nu en denkt, voorgelicht door de mooie verkiezingsrede voeringen, dat alles mogelijk is en voelt zich, nu veel niet gebeurt, onvoldaan, temeer nog, waar ze zien, dat hun vertegenwoordigers zich zeiven wel schijnen te kunnen gedenken. De afgevaardigden beloofden tot in de kleinste bijzonderheden, hetwelk later prac- tisch onuitvoerbaar bleek, maar hebben zelf de daad der opoffering niet altijd gesteld, in 't oog loopend niet gesteld. Er is zooveel publiciteit en alles raakt be kend tot in het minitieuze en te vergeefs zoekt men naar de vroegere figuren, die hun leven gaven voor hun schapen. Wat een dertigtal jaren terug een breede leuze was, is in groote lijnen in vervulling ge- j gaan, maar daarnaast is de harde werkelijk heid er gekomen, welke in duidelijke tale sprak elk verlangen en elke wensch valt niet te bevredigen. Mr. Bomans beweerter wordt te veel ge praat, in de Kamer. De stem uit de massa, welke slechts ver kiest, meent te moeten aanvoeren er werd te veel gepraat, óók buiten de Kamers. Tot in details is er uitgestippeld. De ver wachtingen waren hoog gespannen. Gedaan is er veel, heel veel, doch de groepen der afge vaardigden hebben zichzelf heusch niet ver geten. Zichzelf hebben ze de volle maat geschon ken, maar de massa moest in meerdere zaken teleurstelling ondervinden. Dat kon niet anders, beweerde de Regeering, onder toe zicht der vertegenwoordiging. Goed, roept het kiezersvolk, goed, maar waar blijven dan de onvermelde wenschen onzer vertegenwoordigers, waar zijn hün opofferingen En als de ongeduldige schare geen ant woord krijgt, scheert ze over één kam, met als gevolg, dat een man, met groote bestuurs kwaliteiten in arrenmoede zijn biezen pak ken wil. Wat eigenlijk jammer is, want een goed bestuurder is een niet genoeg te waardeeren bezit. Ook, al heeft zoo'n regent, evenals ieder van ons, misschien z'n fouten. H. J. J. SPOOK. Mijnheer de Redacteur. Gelieve onderstaande regelen als inge zonden stuk in Uw blad op te nemen. Bij voorbaat mijn dank. Uw blad meldt in een ingezonden stuk, d.d. 28-3-28, dat reizigers te laat in Haarlem arriveeren en vele malen lang moeten wach ten en alzoo zeer gedupeerd zijn, waarna de wensch wordt uitgesproken, dat er een betere busdienst mag komen. Alzoo is het gansche stuk gekeerd tegen de thans bestaande onni- busdiensten dit is dus de belooning, welke den tegenwoordigen ondernemers wordt toegeslingerd. Het eigenaardige is echter, dat deze onder nemers geenerlei belconing in ontvangst nemen, welke hun niet toekomt. Dat deze toestand reeds lang bestond bij deze bus diensten, is niet te veronderstellen, als men weet, op welke weloverwogen gronden Gede puteerde Staten van Noord-Holland con cessie verleende, aan de huidige onder nemers. Wat is er dan nu taet die busdien sten Materiaal ruim voldoendepersoneel alles in bedrijfnieuw aan te bouwen mate riaal op stapelvervoerbehoefte matig. Waarom marcheert de zaak dan niet zoo het behoort „De weg wordt vernieuwd," zoodat de bussen niet door kunnen de twee andere mogelijke wegen naar Haarlem zijn ook afge sloten. Dus het traject, waarop de dienst is gebaseerd, kan en mag niet bereden wor den eischt men nu van een bus, dat hij aeroplaan wordt Kan nu de schrijver van het stuk dit niet inzien, terwijl toch de oude weg noodzakelijk vernieuwing behoefde. Meer zou een woord van hulde den onder nemers toekomen, daar zij in plaats van gapend toe te zien op de reparatie van den weg, dubbel materiaal op de nog te bereiden deelen van den weg laten loopen, om alzco toch in de behoefte te voorzien. Men gevoelt dan toch, dat aan de gestelde dienstregeling de hand niet gehouden kan worden meer mocht wel bevreemding wekken, dat men de bussen nog ziet, al kan het niet. Gelukkig voor de ondernemers, dat er menschen zijn, die hun werk naar waarde weten te schatten daar de ondernemers niets onbeproefd laten, den dienst hooger op te voeren tot groot gerief der goedwilligen, bewijze wederom de in aanbouw zijnde nieuwe remise voor reserve-materiaal in Vogelenzang, zijnde ongeveer midden in het traject, om alzoo storingen in den duienst onmiddellijk te kunnen ondervangen. Een kijkje ter plaatse zal U mijnheer de Redac teur van een en ander overtuigen en zal u meer doen ervaren ten onze voordeele, dan dat wij achten neer te schrijven, terwijl pas na reconstructie den weg door de gemeente Bloemendaal wederom behoorlijke eischen gesteld kunnen worden. Inmiddels met beleefde Hoogachting Uw dw. dn. K. BOLHUIS, en voor JAC. HEEMSKERK H. BOLHUIS. Als antwoord hierop moge ik het volgende melden Een en al begrijpelijk verbazing was ik, toen ik uw lang betoog over de opgebroken wegen in de krant las. Hadt ge de krant van den vorigen avond even beter gelezen, dan zoudt ge waarschijn lijk wel bemerkt hebben, dat mijn bezwaar in hoofdzaak niet is, het iets over tijd arri veeren der bussen, begrijpelijkerwijze ont staan uit het overstappen, doch wel het zonder eenige waarschuwing uitvallen van diensten als genoemden Dinsdagavond b.v. het geval was, toen na 6 uur nog slechts één bus ver trokken is om kwart over negen. Wat heeft dit met de opgebroken wegen te maken Is dit hierboven vermelde n.l. het uitvallen van diensten niet meer voor gevallen Naar ik vernomen heb, zijn voorts de heer Lokerse en nog vele ambtenaren van de gemeente Bloemendaal, die hier nu hun werkzaamheden hebben, zeker niet prettig gestemd over het verwijt aan hun adres, dat er o.a. in de krant te lezen stond „Plotseling op een goeden(?) morgen vin den zij op hun dagelijksch traject een bordje hangen, dat deze weg is opgebroken en zij dus niet meer met de bussen kunnen pas- seeren (maar wel merkten de passagiers, dat op een goeden morgen de bus een andere route volgde 1). Geen sterveling, in dit geval geen ambtenaar, die de moeite neemt zoo'n exploitant eenige dagen tevoren te waar schuwen, opdat hij zijn maatregelen kan nemen." Dit berust van het begin tot het eind behalve de tusschen haakjes geplaatste woor den geheel op onwaarheid. Immers, de heer Lokerse heeft mij verteld, dat hij 14 dagen tevoren al gewaarschuwd had en ver zocht, of een van de eigenaars dat even met hem kwam regelendoch er kwam nie mand opdagen. Toch zijn ze eiken dag nog gewaarschuwd en allen hebben bijgedragen om het verzoek in te willigen, om de bus tot de Bekslaan door te laten rijden in plaats van de Leidsche vaart. Is dit de belooning, welke den ambtena ren wordt toegeslingerd? Zou niet eerder een woord van hulde toekomen aan de ambtena ren, die voor tijdige waarschuwing, gezorgd hebben Tot slot zij nog even de opmerking ge maakt, dat wij met een gewone bus dus geen aeroplaan tenvolle tevreden zijn, mits mijn gemaakt bezwaar uit den weg geruimd wordt. EEN ABONNE. Ondernemersraad inzake het trekken van kapitaal naar Suriname reeds tot resultaat geleid heeft en zoo neen, of daarop goede vooruitzichten bestaan. Andere leden vestig den in dit verband de aandacht op de maat regelen, welke door den minister genomen zijn ter verheffing van Suriname uit zijn be trekkelijk verval en hadden met instemming kennis genomen van het voornemen om de aan de plantages toegestane faciliteiten voor onbepaalden tijd te continueeren. Sommige leden bepleitten uitzending van een uit ervaren zakenleven bestaande com- missie naar Suriname om het vraagstuk van j versobering van den landsdienst ter plaatse te onderzoeken, andere leden achtten een hernieuwd commissoriaal onderzoek onge- wenscht en zagen met verlangen uit naar het door den minister aangekondigd plan. j Geklaagd werd over het ouderwetsch en duur beheer 'der landszaken in Suriname. Naar het oordeel van verschillende leden, is Suriname alleen te helpen door het daar I brengen van een stationnaire bevolking, j Daarom bepleitten deze le,den afschaffing van het heerschende immigratiestelsel en het gebruik van contractarbeiders. Andere leden verdedigden het huidige im migratiestelsel. Het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer Het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer is verschenen over de begrooting van Cura sao 1928. Door zeer vele leden werd de hou ding betreurd van den Minister, waar Ko ninklijke goedkeuring was onthouden aan de begrooting, zooals die door den Kolonialen Raad aangenomen is. Zij waren van mee ning, dat hier te weinig rekening is gehou den met het wel is waar beperkte, maar toch in elk geval niet te ontkennen recht van autonomie, aan Curagao toekomende. Er werd op gewezen, dat er in de laatste jaren op Curagao een sterke economische vooruitgang valt waar te nemen, onder de bevolking sterke ontevredenheid heerscht over het vanwege en door het Departement van Koloniën gevoerde beleid. In verband met de critiek, die algemeen is uitgeoefend op het beleid van den huldi gen gouverneur werd door eenige leden be treurd, dat de Minister den gouverneur in zijn positie heeft gehandhaafd. Andere le den stemden hiermede in. Ook huns inziens is de gouverneur niet de rechte man op de rechte plaats. Sinds 1912 ligt reeds het verslag gereed van de commissie inzake de herziening van het regeeringsreglement. Nog steeds heeft de gouverneur niet van advies gediend. Der halve werd de vraag gesteld, of deze aan gelegenheid niet beter van Departements- wege zou kunnen worden aangevat. Wat de onderwijspolitiek betreft, drongen vele leden er op aan, dat de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs zal worden doorgevoerd. Bespreking van den politieken toestand Het hoofdbestuur der Chr.-Historisehe Unie heeft te Amsterdam vergaderd en een woord gewijd aan de voortzetting van de bespreking van den politieken toestand, welke bespreking van den politieken toe stand, welke bespreking in de vergadering van 2 Januari was aangevangen, maar niet ten einde gebracht. De „Ned." meldt er het volgende van: Een groot aantal leden nam aan de be spreking deel. Besluiten werden uiteraard niet genomen: toch teekende de te bewan delen weg zich in den loop van het debat steeds duidelijker af. Aan het eind kon de voorzitter dankbaar vaststellen, dat de be raadslaging verhelderend en tot bevordering der eenheid had gewerkt. Hij dankte allen, die aan het debat hadden deelgenomen, voor hun duidelijk en van-ware-belangstelling- getuigend woord; de voorzitter zou er met het oog op de naderende algemeene vergade ring zijn voordeel mede doen en het dage lijksch bestuur kon er in vinden den grond slag voor het samenstellen van het Concept- Verkiezings-manifest voor 1929. De Zeereerw. heer Pastoor A. J. Ratté, rector van het R.K. Weeshuis te 's Graven- hage, verzoekt ons opname van het volgende: Om aan pleegouders, die gaarne hun Hon gaarsche kinderen in Budapest willen be zoeken en in kleiner gezelschap geriefelijker de lange reis willen maken, ter wille te zijn, heeft Rector Ratté, penningmeester der Haagsche afdeeling, zich bereid verklaard de leiding van zulk een beperkt gezelschap op zich te nemen. Het plan is half Augustus een reis van 10 dagen te organiseeren. Nadere bijzonderheden staan beschreven in het prospectus, welke op aanvrage wordt toegezonden. De directie van de machinefabriek Gebr. Stork heeft aan het personeel bekend ge maakt, dat met ingang van 1 April de loo- nen als volgt verhoogd zullen worden: de hoogere uurloonen met 2 cent per uur, die van 2045 cent met 3 cent, die beneden 20 cent met 2 cent per uur. De directie zal van deze verhooging me- dedeeling doen aan den Metaalbond. De Spaansche vliegers Jiméniz en Yglesias hebben tusschen Sevilla en Madrid een duurviucht gemaakt van 28 uur als voor bereiding voor hun poging om, in de rich ting Britsch-Indië, een aanval te doen op het wereldafstandrecord in rechte lijn. Hun toestel is een Breguet Lorraine. Naar gemeld wordt, bestaat het plan, om het ten zuiden van Parijs gelegen vliegveld Orly als punt van vertrek en aankomst te bestemmen voor de luchtlijnen op Marseille en Bordeaux. Terwijl le Bourget in den herfst en in den winter ten gevolge van den mist, die vóór en boven Parijs hangt, dikwerf niet bereikt kan worden, is het op een pla teau gelegen Orly meestal mist-vrij. Een noodlanding in de bergen Dezer dagen heeft de bekende Britsche vlieger W. Hope met een door den Italiaan- schen autorenner Mazzoti gekocht „Moth" sportvliegtuig in de Italiaansch-Zwitsersche Alpen op 8000 voet hoogte een noodlanding gemaakt. Hope en Mazzoti werden door Ita- liaansche alpinisten in veiligheid gebracht; de „Moth" werd des anderen daags naar een beter voor starten geschikt plateau vervoerd. Tegen de wielen werd een paar aan lang werpige doozen bevestigde ski's aangebracht, waarop Hope alleen startte en veilig weg kwam; de ski's vielen in een ravijn. Zonder verdere onheilen bereikte Hope Turyn. Op den Kruisweg in Haarlemmermeer, raakte plotseling een auto defect, zoodat er geen beweging meer in te krijgen was. De bestuurder, afkomstig uit Haarlem, liet den wagen maar onbeheerd aan den kant van den weg staan ,in de veronderstelling, dat hij daar geen gevaar voor het verkeer zou op leveren. Toen hij Maandagmorgen met een kraanwagen ter plaatse arriveerde, kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat het motorrijtuig gedeeltelijk was vernield. De ruiten waren stukgeslagen en de banden onbruikbaar gemaakt, terwijl enkele onder- deelen waren weggenomen. Van het gebeurde werd bij de politie aangifte gedaan. Het voorloopig verslag der Eerste Kamer Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Surina me 1928. Eenige leden zouden het op prijs stellen te vernemen of het overleg met den APELDOORN, Hedenmorgen is door on bekende oorzaak brand ontstaan in de was scherij „Sprengendaal", eigenaar de heer M. Bosma en gedreven door den heer Spoor. De brandweer rukte met groot materiaal uit. Met zeven stralen tastte zij het vuur aan, dat woedde op de zolders van fabriek en woonhuis. Een aantal wasschen kon in veiligheid worden gebracht. Tegen half vier kon de brandweer inrukken. Verzekering dekt de schade. Dezer dagen heeft de door den scheeps- bouwwerf Gebr. Pot te Bolnes gebouwde mo- tortankboot, genaamd Skeljungur, proef ge varen en aan alle eischen ruimschoots vol daan. Het vaartuig heeft de volgende hoofd afmetingen 110 bij 22.3, bij 86 en heeft een laadvermogen van circa 165 ton. Een Krom- ftout-motor van 200 en twee Kromhout- hulpmotoren van 14 P.K. zijn in dit schip geplaatst. Het schip is bestemd voor buiten landsche rekening. LONDEN, 3 April. Naar de „Times" uit Peking meldt, worden de berichten inzake den opmarsch van het noordelijk leger tegen generaal Feng bevestigd. Het doel van dezen opmarsch is hem van het ten noorden van de Gele Rivier gelegen gebied te verdrijven en Tsjeng Tsjau, het spoorwegknooppunt aan de Peking Hankau Lunghei-spoorweg te bezetten. Tien boerenhofsteden in de asch gelegd Te Freundorf zijn gisteren tien boeren hofsteden door een hevigen brand in de asch gelegd. De schade wordt op 12000 shil ling geschat. De oorzaak is, naar men ver moedt, brandstichting. LONDEN, 3 April. Naar uit Washing ton gemeld wordt, zou staatssecretaris Kel logg voornemens zijn af te treden. Kellogg zelf verklaart, dat hij op het oogenb'ik niet voornemens is af te treden. De Amerikaan- sche ambassadeur in Mexico, Morrow, zou in aanmerking komen als opvolger van Kel logg. De neef van de Koningin van Engeland gewond, een student gedood PARIJS, 3 April. Graaf Trematon, neef van de Koningin van Engeland, is bij een auto-ongeluk op den weg naar Lyon ernstig gewond. Bij het inhalen van een anderen auto, vloog zijn wagen over den kop, waar bij zijn metgezel, een student uit Londen, werd gedood en hij zelf ernstig gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8