Buitenlandsch Nieuws. 9- Goudregen RADIO-OMROEP. PEPERMUNT FEUILLETON. Engros, C. H. S. HEILKEB, Haarlem NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Dinsdag 3 April 1928 GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN KERKNIEUW. Christus-Koning STOOMVAARTLIJNEN MARKTNIEUWS □oordat King.peper munt is bereid uit echte pepermuntolie, heeft zij een aangenamsn, lekkeren smaak, die opwekt en verkwikt. DE DUITSCHE BOERENOORLOG „Weest op uw hoede, bedervers van het volk, wanneer de boer In het land zal op staan! We zullen In het nabij zijnde bosch stokken snijden en daarmee naar Berlijn op- tr6kk6ü Dit zijn nog de tamste woorden, die In vergaderingen van Duitsche grondbezitters te hooren waren. Er werden nog heel an dere dreigementen geuit en van het oegin van een boerenoorlog gesproken. De massa's op het platte land, wier opwinding niet on gegrond is, zijn in de laatste weken opge hitst op een wijze, dat het geen wonder is, dat het ten slotte tot demonstraties is ge komen en aanvallen van de boeren op de overheid, zoodat politie tusschen beide moest komen. Het kern-probleem van den nood bij den Duitschen landbouw is gebrek aan geld en nóch het Rijk, nóch de landen kunnen de noodige middelen opbrengen, om den land bouw te saneeren. Er wordt daarom een buitenlandsche leening voor den landbouw overwogen. Men gelooft, dat er in het bui tenland genoeg geldmenschen te vinden zou den zijn, die zoo'n leening zouden willen op brengen. Maar de eerste vereischte voor het toestaan van zoo'n leening zou zeker zijn, dat die kringen, die het vreemde geld zoeken, dus de Duitsche boeren, kalmte bewaren. Drei gementen, dat ze naar Berlijn willen trek ken, de weigering, belastingen te betalen, enz., is wel niet de juiste manier, om een buitenlandsche leening voor den Duitschen landbouw voor te bereiden. De agitatie, die op het oogenblik om partij-politieke redenen de landbouwers ophitst, beweert, dat de re publiek en haar parlementen staatsbezit en belasting-inkomsten verkwisten en deze ver kwisting willen goed maken, door onge hoorde belastingen van het landvolk af te persen. In werkelijkheid is het echter zoo: de totale belasting-inkomsten in Rijk, lan- d enen gemeenten bedragen rond 10 milliard, de landbouw maakt hiervan deel uit met 600 millloen. In Pruisen bedroeg in het laat ste begrootingsjaar de belasting-opbrengst, voor zoover deze niet uit Rijksmiddelen stamde, ongeveer een milliard; hiervan droeg de landbouw rond 90 millioen bij. In betrekking tot de praestaties in Pruisen voor den landbouw worden de volgende of- ficieele cijfers meegedeeld. Van de speciaal Pruisische leeningen na den oorlog tot Sep tember 1927, tot een totaal bedrag van 359 millioen Mark, zijn 150 millioen den land bouw toegevloeid. Pruisen wil nu zijn deel neming aan de zoogenaamde Pruisen-kas verhoogen van 130 op 175 millioen, wat van groot belang is voor de regeling van de land- bouw-schulden. De besluiten, die de Rijks- regeering heeft genomen, om de landbouw crisis in financieel opzicht te verzachten, zijn bekend. Het is echter een feit, dat de nood van den landbouw in de verste verte niet kan worden verzacht door de middelen, die in het Rijk zelf kunnen worden opge bracht. Van alle kanten wordt ingezien, dat de Duitsche landbouw niet meer gezond is en in staat veel te presteeren, en er moet aan worden toegevoegd, dat de reden hiervan niet is gebrek aan capaciteit en kennis bij de boeren. De landbouw lijdt er onder, dat er geen geld genoeg in het bedrijf kan wor den gestoken en de uitgaven grooter zijn dan de inkomsten. Regeering en partijen hebben in ieder geval getracht, den land bouw voorloopig te helpen. Als dit niet vol doende is gebleken, moet men aan den kant der grondbezitters bedenken, dat ze afdoende regeling van hun economie alleen kunnen bereiken door het Parlement. Dit is echter onmogelijk, wanneer er, om zoo te zeggen, met revolutie wordt gedreigd. De Duitsche boeren moeten er aan denken, dat ze zich in hun nood niet mogen laten mis bruiken voor het kies-parool van een partij en dit vooral niet op een oogenblik, dat er ernstig getracht zal worden, door het op nemen van een buitenlandsche leening, een einde te maken aan de landbouw-crisis. EEN REDE VAN UOINCARfi Poincaré, die te Carcasonne het woord heeft gevoerd, betoogde, dat de arbeid der regeering ,hoe nuttig ook, niets beteekent, indien hij niet voltooid is. Hij moet worden voortgezet met de methoden, welke reeds werden gebruikt, in een volstrekt gunstige atmosfeer, beschut tegen elke grillige wind- strooming. Om den monetairen toestand definitief te zuiveren, dient de munt niet langer de kunstmatige waarde te hebben, welke haar door een gedwongen koers wordt opgelegd, doch opnieuw in goud inwissel baar te zijn. Een dergelijke operatie wordt voorbereid. Maar zij kan slechts geschieden, wanneer er aan onmisbare voorwaarden wordt voldaan: een duurzaam vertrouwen der schuldeischers in den Staat, een onver biddelijke verdediging van het begrootings- evenwicht, een meedoogenlooze strijd tegen een verhooging der uitgaven, een voortdu rend voorzichtig financieel beleid, een gun stige buitenlandsche handel. De verwezenlijking van zulk een arbeid zou een langdurige periode en onmogelijke maatregelen vereischen, indien de politieke partijen haar hartstochten niet intoomen en haar belanglooze vaderlandslievende medewerking niet aan den arbeid geven. Dientengevolge is een stabiele meerderheid onmisbaar om den afgebakenden weg tot het einde af te leggen en een onherstelbare ramp te vermijden. De regeering en het parlement moeten dus zonder dralen door geschikte maatregelen in het moederland en de koloniën de activiteit op landbouw en industrieel gebied stimuleeren. Poincaré heeft een herziening van het fiscale stelsel op het oog ten einde den Ar beid, die scheppend werk verricht, en het kapitaal, dat wordt gevormd, meer te sparen. Hij verklaarde, dat twee voorwaarden on misbaar zijn voor de verwezenlijking zijner doeleinden, binnenlanasche vrede door eer bied voor de republikeinsche wetten en de openbare orde, en strijd tegen het commu nisme, dat de ruïne 'van Frankrijk en de internationale revolutie voorbereidt. Het feit, dat Frankrijk te Genève de ont wapeningsvoorstellen der Russen verwierp, geschiedde uitsluitend omdat het geen wijze van ontwapening kon aanvaarden, welke de minst talrijke volken aan de genade der grooteren zou overleveren. Door het protocol van Genève te aanvaarden en de overeen komsten van Locarno te teekenen, heeft Frankrijk zijn pacifistische bedoelingen ge toond. Poincaré besloot met te zeggen dat Frank rijk, onder voorbehoud zijner rechten op schadevergoeding, gaarne, wanneer 't oogen blik zal zijn gekomen, combinaties zal aan vaarden, welke het den geallieerden, Duitsch- land en Frankrijk, mogelijk zal maken zich sneller van hun schulden te kwijten. Frank rijk is vast besloten meer en meer te wer ken aan de algemeene toenadering der gees ten, welke die der harten voorbereidt. DE PAUS EN HET FASCISME In een gepubliceerde officieele verklaring wordt gezegd, dat het onjuist is, de jongste redevoeringen van den paus te beschouwen als een inmenging in de binnenlandsche poli tiek van den Italiaanschen staat. De paus heeft niet het oog op een politieke groep als zoodanig, maar op de verklaringen en de aan vallen van personen, die zich katholieken en zelfs katholieke volksvertegenwoordigers noe men, waarbij zij dus de verantwoordelijkheid, uit deze qualificatie voortvloeiende, op zich nemen. Wat de onafhankelijkheid van den H. Stoel en het onderwerp betreft, de paus denkt er niet aan een onherstelbaar conflict uit te lok ken tusschen den Staat en de Kerk, maar hij dringt aan op vrede door herstel van het recht. s De staat mag de Kerk niet belemmeren in haar taak ten aanzien van de christelijke op voeding. Het is duidelijk, dat de Kerk het recht heeft de middelen vast te stellen voor het verrichten van die taak en de Staat moet deze begunstigen. Het tusschen het Vatikan en den Itali aanschen staat gerezen geschil zal spoedig worden bijgelegd. Onder de onder het oog geziene mogelijk heden is de vrijwillige ontbinding van het katholieke centrum. Het godsdienstonderwijs zou door speciaal door de religieuze autori teiten in de fascistische organisaties aange wezen aalmoezeniers worden gegeven. DE POOLSCH-LÏTAUSCHE VERHOUDING Een onderhoud met Woldemaras KONINGSBERGEN, 2 April (V.D.) Mi nisterpresident Woldemaras heeft den ver tegenwoordiger van Telegrafen Union een interview toegestaan, waarin hij verklaarde de sluiting van de conferentie te Konings bergen te beschouwen, als een schrede in de goede richting. De conferentie wordt niet afgebroken, doch de commissie zal verder beraadslagen en de voorzitters zullen bin nenkort voorloopige besprekingen houden. De situatie is weliswaar gecompliceerd aldus Woldemaras en er zullen wel eenige maanden overheengaan eer er eenige voort uitgang zal zijn te constateeren. Daarbij komt ook nog, dat Litauen tegen den 16 April met Duitschland zal moeten onder handelen. Woldemaras verklaarde bevredigd te zijn door de tegemoetkomendheid van Poolsche zijde. Hedenavond vertrekt Woldemaras uit Ko ningsbergen. Vanaf den 13 April is hij te gast bij Mussolini. Ter beantwoording van de Litausche voorstellen betreffende de veiligheid van den staat wordt door den minister van bui tenlandsche zaken, Zaleski, een Poolseh- Litausch non-aggressieverdrag voorgesteld. Dit voorstel zal tegelijkertijd met de overige Poolsche ontwerp-conventies later schrifte lijk aan de commissies worden voorgelegd. Van Litausche zijde werd verklaard, dat men tegenover deze voorstellen nog geen stelling kan nemen, omdat de voorwaarden nog niet bekend zijn. AARDSCHOKKEN IN ITALIË ROME, 2 April (V.D.) Naar uit Udine wordt gemeld, zijn hedennacht opnieuw lichte aardschokken waargenomen. Er is eenige schade aangericht. VERKLARINGEN V*AN WOLDEMARAS KONINGSBERG, 2 April V.D. De Lit- hausche minister-president Woldemaras ont ving Zondagavond een klein aantal journalis ten om naar aanleiding van de van Poolsche zijde afgelegde verklaringen een uiteenzetting te geven van den stand van zaken. Na een overzicht te hebben gegeven van de voorgeschiedenis der conferentie, wees Wolde maras erop, dat Lithauen voor de conferentie te Koningsberg openbare onderhandelingen over te voren vastgestelde vraagstukken voor gesteld heeft. De Poolsche delegatie heeft daarop Zaterdag voorstellen gedaan, welke slechts betrekking hebben op het grensver keer, de post- en telegraafverbinding en het spoorwegverkeer, terwijl de verwachte voor stellen over de regeling van het transito-ver keer op de Memel zijn uitgebleven. De Lithau- sche delegatie wacht dus nog op voorstellen hieromtrent. De Lithausche delegatie heeft de volgen de voorstellen- gedaan: 1. Materieele schadeloosstelling voor den in val van Zellgowski. 2 Voorstellen inzake de veiligheid in ver band met het optreden van beneden aan de grens. In verband met dit voorstel wordt de kwestie van het scheppen van een gedemili tariseerde zone naar voren gebracht. De ingediende Poolsche voorstellen zijn door de Lithausche delegatie onderzocht niettegen staande hiertoe evenwel slechts weinig tijd be schikbaar was. De Polen hebben verlangd dat de ontwerpen onverwijld aan de betreffende commissies zullen worden voorgelegd. Dit gaat evenwel niet op, daar het anders de schijn kon hebben, dat deze ontwerpen door Lithauen reeds als werkelijk aanvaard baar beschouwd zouden worden. De Lithau sche delegatie zal de voorstellen eerst in het algemeen bespreken en heeft in verband daar mede voorstellen gedaan voor de agenda, der gezamenlijke besprekingen. De Poolsche dele gatie heeft gesloten zittingen verzocht, het geen Lithauen evenwel afgewezen heeft. Een Lithausch compromis-voorstel, dat de onderhandelingen op voorstel van een der partijen geheim zouden zijn, is door Polen van de hand gewezen op grond van het feit, dat de voorsteller daarmede een ongewenschf odium op zich zou laden. De kwestie wordt daarom op de agenda geplaatst en voorloopig zullen de besprekingen openbaar zijn. Op een desbetreffende vraag verklaarde Woldemaras, dat hij bereid is de geheele kwes tie van de schadevergoedingen voor oorlogs schade te bespreken, en zich dus niet wenscht te beperken tot den inval van Zeligowski. Een werkelijke bespreking heeft tot nu toe niet plaats gehad. Er kan dus nog geen toestand ontstaan zijn om de besprekingen af te bre ken. DOODELTJK AUTO-ONGEVAL BERLIJN, 8 April (V. D.) Naar de ochtendbladen uit Parijs melden, is de echtgenoote van den Braziliaanschen ge zant te Berlijn tijdens een autotocht van Cannes naar Parijs verongelukt. De auto reed n.l. tegen een lantaarnpaal en werd geheel vernield; de echtgenoote van den gezant werd op slag gedood. X EEN NIEUW WERELDRECORD PARIJS, 2 April (V.D.) De nieuwe Fransche kruiser „Tourville" heeft tijdens een proef vaart een nieuw wereldrecord gevestigd, doordat een snelheid werd bereikt van 36.15 knoopen of ongeveer 66 K.M. per uur. EEN TORENKLOK NEERGESTORT Op het moment, waarop een processie voor de kerk van San Isidoro Spanje voorbijtrok, stortte een zware, aan het luiden zijnde klok uit den toren naar beneden en viel op een groep jonge meisjes, van wie er drie gedood en verscheiden anderen gewond werden. NIEUWE RUBBERBRAND TE SINGAPORE Er is wederom een rubberfabriek door brand vernield. De schade wordt op een kwart mil lioen Straits dollars geraamd. Dit is binnen een maand de derde rubberbrand op 't eiland Singapore. DE STRIJD TEGEN IIET NOORDEN De opperbevelhebber der Chineesche natio nalistische zuidelijke troepen Tsjang Kai Sjek is over den Jangtse getrokken en is begonnen met den opmarsch tegen Peking. Dubbele terechtstelling Daar het zeer onwaarschijnlijk Is, dat de president der republiek gratie zal verleenen aan de beide ter dood veroordeelden Poolsche bandieten, is spoedig een dubbele terechtstel ling te verwachten. Een er van zal die bijzonderheid hebben, dat zij voor het eerst door een vrouwelijke advo caat wordt bijgewoond. Mme Ehrlich heeft te zamen met mr. Marcel Kahn den leider der bandieten-bende Vladeck Zinkzoeck, verde digd. Daar mr. Kahn uitstedig is en niet voor eind April te Parijs aanwezig kan zijn, heeft mr. Ehrlich verklaard dat zij niet met de ge woonte zal breken, volgens welke een ter dood veroordeelde in zijn laatste oogenblikken door zijn verdediger word ter zijde gestaan. Zij zal dus bij de terechtstelling present wezen. De naderende vacantie Hoewel het weer er nog niet erg verlokke lijk uitziet, beginnen de Duitsche vacantie- reizigers zich reeds gereed te maken voor hun Paaschuitstapjes. Er schijnt dit jaar bijzon der veel reislust te bestaan; althans, het „Berl. Tag." verneemt, dat thans reeds alle Berlijn- sche slaapwagens tot en met Donderdag zijn besproken. Voor Goeden Vrijdag en Zaterdag zijn reeds ruim 80 pet weg! Er schijnt dus een algemeene uittocht van de stad naar buiten in aantocht te zijn. Smokkelen van alcohol en tabak OSLO, 1 April V.D. De politie heeft vier po- litie-beambten en drie kooplieden gearresteerd wegens het smokkelen van alcohol en tabak. Deze goederen werden uit Frankrijk naar Oslo en van daar naar Denemarken gezonden. Daar werden zij opnieuw verpakt en ten slot te als Deensche vrachtgoederen naar Oslo teruggezonden. Christus werd gekruisigd, niet onttroond. Men stoot aardsche vorsten van hun troon, nooit den onsterfelijken Koning der eeuwen. Hij is en blijft Koning overal, over alles, over allen! Iedereen heeft aan Hem rekenschap af te leggen en iedereen zal zich door Hem straf of belooning hooren toegezegd. Niemand ontkomt aan Zijn heerschappij. Hij is de Koning bij wiens macht en heerlijkheid niets kan vergeleken worden. Maar, wat doet de wereld dan toch pe- titerig aan, de wereld, die zich tegen Hem verzet, de wereld, die zich onverschillig houdt, de wereld die Hem erkent, maar practisch als een kleine mogendheid be schouwt en zich niet bijster veel aan Hem gelegen laat liggen. Net half-idiote of dwaas-koppige kinderen! Er is nog werk voor de strijders van den grooten Koning, voor vurige leeken zoowel als voor priesters!! Waar moet in dien strijd vooral op wor den gelet; wat is de onmisbare voorwaarde om met succes aan de genezing, de verhef fing, de verchristelijking der maatschappij te werken; hoe maken wij de samenleving weer onderdanig aan Christus-Koning? Door de actie vooral in en om het huisge zin! „Het huisgezin" immers, aldus Mgr. Bon net, Bisschop van Viviers (1) „is de maat schappij in kiem. Evenals de plant niets anders is dan de ontwikkeling, de ont plooiing van haar kiem en evenals zij haar schoonheid, haar kracht en vruchtbaarheid trekt uit die eerste kiem, evenzoo put de samenleving alles wat zij is en zijn moet, uit het huisgezin. De Maatschappij treedt uit het huisgezin te voorschijn krachtig of verwijfd, rechtschapen of verdorven, geloo- vig of goddeloos; zij vertoont de hoedanig heden en de gebreken, de deugden en de ondeugden der huisgezinnen, wien zij haar bestaan te danken heeft. De waarde van een volk hangt af van het huisgezin; het is Waard wat de huis gezinnen waard zijn. Men zegt wel terecht van de armen, die het kind dragen, dat zij de toekomst torsen van het land." „De eenling doet zijn maatschappelijken invloed gelden, maar hij is van voorbij- gaanden aard: het individu gaat voorbij en sterft. Het gezin gaat niet voorbij en sterft niet. Het Vernieuwt zich onophoudelijk en vereeuwigt zich met de herinneringen van het ras, zijn geest, zijn traditie, een soort zedelijke overerving van gezonde ideeën of valsche vooroordeelen, van edele gevoelens of lage instincten, van rotsvaste trouwheid of onverzoenbare veete, van levendig ge loof of onveranderlijke onverschilligheid of fanatieke goddeloosheid." „Die traditie-geest is de bezieler der fa- malie, haar goede of slechte genius; hij is er het levensbeginsel van, dat zich voort plant van geslacht op geslacht en tot in zeer verre toekomst zijn gelukkigen invloed of jammerlijke besmetting doet gelden." Dit weten ook onze vijanden zoo goed en daarom moeten wij die kostbare kiem der Maatschappij met uitgelezen zorg omringen. „Aan de hevigste aanvallen der boozen is het huisgezin blootgesteld. Aldus Bene- dictus XV aan Pater Mateo (2), Stichter der Intronisatie van het H. Hart in dev huisge zinnen. Daar immers het huisgezin den grondslag en als het zaad der geheele sa menleving in zich bevat, zien zij, dat de omkeering of beter de ondergang der maat schappij, welken zij beoogen, noodzakelijker wijze zal volgen, als eerst het huiselijk 1:- ven maar verdorven is." Wat staat ons dan te doen? Dezelfde Paus schrijft aan Pater Mateo: „Gij kunt geen geschikter zaak voor deze tijden bevor deren" (dan het Intronisatie-werk)En ver der in dezelfde Breve: „Het is dus wel te recht, geliefde zoon, dat gij, de belangen der menschelijke samenleving ter harte ne mend, er naar streeft, om vóór alles den christelijken geest in het huiselijk leven verzekeren of aan te wakkeren, door de liefde van Jezus Christus als eene heer- scheresse in de woningen der onzen te bren gen." „Ik zie in Uw werk", schreef Kardinaal Billot S. J. aan den apostel der Intronisa tie, „het geschikte middel tot heiliging van het huisgezin en door het huisgezin van de geheele maatschappij. Ik zeg, het meest ge schikte middel(3) „De dag", zegt Mgr. Bonnet in zijn schrij ven over de Intronisatie van het H. Hart (1), waarop O. L. Heer als Koning binnen treedt in de huisgezinnen, wanneer Hij de beminde, aanbeden, gehoorzaamde Koning zal geworden zijn, dien dag zal Hij ook door gedrongen zijn tot in het hart der natie, waarvan de familie het wezenlijkste orgaan, het voortbrengend en beschermend princiep isWaaruit bestaat het groote Vader land anders dan uit de federatie der ver schillende koninkrijkjes der huisgezin nen?We zullen het nooit genoeg kun nen herhalen: het van God afkeerige huis gezin maakt de volkeren atheïst, en alleen de tot God teruggekeerde familie kan de staten weer onderwerpen aan Gods gezag, terugvoeren in de armen, aan het Hart van onzen Verlosser en Goddelijken Meester, on zen Heer Jezus Christus! Doch genoeg, wie twijfelt nog! Maar als dan het „Werk" der Intronisatie van het H. Hart, dus niet alleen de plechtige In- tronisatie-daad zelve zich heel bijzonder tot doel stelt de verovering voor Christus- Koning van het huisgezin, zijn opbouw èn bloei, en, waar noodig, zijn genezing, en dat met even uitstekende als eenvoudige mid delen (4), en onder goedkeuring en warme aanmoediging van Pausen en Bisschoppen, dan kunnen wij ons zoo goed begrijpen de geestdrift en ds taaie volharding, ondanks vele moeilijkheden, van hen, die dit Aposto laat eens goed hebben begrepen. PATER JOACHIM, S.S. C.C. (1) Vastenbrief over de Intronisatie van het H. Hart. 1917. (2) Breve van 27 April 1915. (3) Zie officieele Handleiding der Intro nisatie. Mosmans, 's Bosch. (4) Zie: Statuta piae Associationis eui Titulus „Regnum sociale Sacratissimi Cor dis Jesu in familiis christianis", en „Orga nisatie". Belde documenten voor Priesters gratis verkrijgbaar bij de Paters der H.H. Harten te Ginniken. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALDEBARAN 31/3 v. Vancouver n. Falmouth v. o. ALETTA 26/3 v. Singapore n. Haiphong. AMBULANT ms. 30/3 v. Gravenstein te Holtenau. BARENDRECHT 31/3 v. Philadelphia n. St. Louis. BATAVIER VII 1/4 v. Sunderland te Antwerpen. BEURSPLEIN 2/4 v. Rot. te Newport. CALLISTO 31/3 Azoren gep. Algiers n. Cuba. EMMAPLEIN 30/3 Ferral gep., Rott. n. B.-Ayres. GELE ZEE, sleepb., 1/4 te Port-Said, met het drijvend droogdok Burgerhout, Rott. n. Soerabaya. GRONINGEN 26/3 v. Batavia n. Balek Pappan. HERMES 29/3 te Singapore. HILLEGOM 27/3 v. Antillo n. New York. JOBSHAVEN 29/3 nam. 11 u. 20 op 900 m. W. Valentia gesign., N. Orleans n. Moermansk. KEILÈHAVEN 27/3 v. Cienfuegos n. Philadelphia. LARENBERG 30/3 v.m. 2 u. 40 op 600 m. v. Valentia gesign., N. Orleans n. Moermansk. LIMBURG 27/3 v. Padang n. Pladjoe. NOORD 31/3 Finisterre gep. Malaga n. Rott. ONDERNEMING, Vellinga, 29/3 v. Hamburg n. Dene marken. PARKHAVEN 30/3 Wight gep., Antw. n. Venezuela. RUURLO 1/3 v. Concepcion n. Las Palmas v.o. SASSENHEIM 26/3 v. Hampton Roads n. St. Lucia. SCHIE 30/3 v. Rott. te Algiers. SCHIELAND 31/3 v/d. Tyne te Gent. SCOPAS 27/3 te Singapore. SELENE 27/3 v. Hongkong n. Miri. SPE MEA, m.s., Krook, 30./3 v. Gravenstein te Holtenau. STAD ZAANDAM 31/3 v. Lissabon te Decido. STOLWIJK 31/3 Ouessant gep., Rott. n. Oran. SULTAN v. KOETEI 28/3 te Manggar. TRITO 1/4 Lizard gep. Rott. n. Dublin. UNION 26/3 v. Manila n. Tarakan. UTRECHT 27/3 v. Soesoe n. Singapore. VLAANDEREN, sleepb. met lichter „Frisia", 30/3 v. Shellhaven te Liverpool. VLEDDERVEEN, m.s., Hylkema, 29/3 v. Hamburg n. Groningen. VOORWAARTS, ms., Dories, 303 v. te Holtenau. VULCANUS 28/3 v. Hongkong n. Canton. WAALHAVEN 28/3 v. Progreso n. New-Orleans. WIERINGEN Concepcion n. Europa, pass. 1/4 Fernando Noronha. WM. BARENDSZ sleepb. met tinmolen „Weltevreden" Rott. n. Banka, 1/4 's midd. 12 u. op 32 gr. 46' N.B. en 26 gr. 55' O.L. WINTERSWIJK 31/3 v. Swansea n. Savona. WOENSDRECHT 31/3 Flores gep., v. Rott. n. New- Orleans. IJSELHAVEN 31/3 v. Bona te Mobile. ZEELAND, sleepb., met lichter „Neerlandia", 1/4 v. Londen n. Preston. ZEESTER 29/3 v. Malmo te Hamburg. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND ENGGANO 1/4 v. Amsterdam te Hamburg. KARIMOEN (thuisr.) 31/3 v. Genua. KONINGIN DER NEDERLANDEN (thuisr.) 1/4 v. Algiers. MADOERA (thuisr.) 1/4 v. Port Said. SINGKEPI 1/4 v. Amsterdam n. Port Said. SOEMBA 2/4 v. Batavia, 1. v. Londen te Amsterdam. KON. HOLL. LLOYD FLANDRIA (uitr.) pass. 1/4 Fernando Noronha. GAASTERLAND (uitr.) pass. 1/4 Ouessant. KENNEMERLAND (thuisr.) 1/4 v. Las Palmas. MAASLAND (uitr.) 31/3 te Rio Grande, vermoedelijk vertrek 3/4. WATERLAND 31/3 v.m. v. Buenos Ayres n. Montevideo ZAANLAND (thuisr.) 30/3 v. Las Palmas verm. aan komst 7 April te Amsterdam. ZEELANDIA 31/3 v. Amsterd. te Buenos Ayres. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ AGAMEMNON 2/4 v. Amsterdam te Hamburg. AJAX 1/4 v. Vigo te Melilla. ASTREA 30/3 v. New York n. Haiti. AURORA 1/4 v. Lissabon n. Cadix. BERENICE 31/3 v. Fiume n. Bari. COMMEWYNE 30/3 v. Newyork n. Port-au-Prince. COTTICA 31/3 v. Paramaribo n. Madera. DEUCALION 1/4 v. Amsterdam n. Guatemala. EOS 1/4 v. Napels te Catania. EUTERPE 31/3 v. La Pallice n. Amsterdam. HAARLEM 31/3 v. Taltal n. Manta. HERMES 30/3 v. Amsterdam te Hamburg. JAN VAN NASSAU 31/3 v. Cristobal n. Curacao. IRIS 2/4 Kopenhagen te Amsterdam. JUNO 1/4 bv. Samos te Smyrna. MEDEA 1/4 v. Lissabon te Alicante. NEPTUNUS 31/3 v. Barcelona te Genua. NEREUS 31/3 v. Santander n. Oporto. NERO 1/4 v. Gothenburg te Amsterdam. NOTOS, Valencia n. Amsterdam, pass. 1/4 Ouessant. ODYSSEUS, Amsterd. n. Stettin, pass. 1/4 Holtenau PERSEUS, Amst. n. Kopenh., pass. 1/4 Holtenau. PLUTO 31/3 v. Lissabon n. Amsterdam. PROTEUS, Alicante n. Amsterdam, pass. 2/4 Dungeness. SIMON BOLIVAR 1/4 v. Amsterdam te Hamb. STELLA 31/3 v. Varna n. Constanza. STRABO, Stettin n. Amst., pass. 2/4 Brunsbuttel. THESEUS 1/4 v. Amst. te Rotterdam. ULYSSES 1/4 v. Algiers te Piraeus. VENEZUELA 30/3 v. Curacao n. Puerto Colombia. VULCANUS 2/4 v. Amsterd. te Hamburg. ZEUS 31/3 v. Valencia n. Amsterdam. HALCYON LIJN STAD AMSTERDAM, Rosario n. Rott., 31/3 Las Palmas. STAD ARNHEM 1/4 v. Hamburg n. La Plata. STAD DORDRECHT 28/3 v. Rosario n. Antwerpen HOLLAND—AFRIKA LIJN AALSUM (thuisr.) 1/4 te Antwerpen. HEEMSKERK (thuisr.) 29/3 v. Mombassa n. Port Sudan JAGERSFONTEIN (uitr.) 31I3 v. Dakar n. Walvischbaai. PARANA 2/4 v. Bremen te Hamburg. SUMATRA 1/4 v. Durban v. Lorenzo Marques. VOLENDAM 31/3 v. New York n. Rotterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN BLIJDENDIJK 31/3 v. Baltimore n. Rott. EDAM, Rott. n. New-Orleans x/4 St. Michaels gepass. EEMDIJK, Pacifickust n. Rott., 31/3 te San Francisco. KINDERDIJK, Antwerpen v/d. Pacifickust, pass. 1/4 Lizard. LEERDAM, New-Orleans n. Rott., 31/3 v. Havana. SPAARNDAM, Rott. n. New-Orleans, 31/3 v. Vera Cruz. WESTERDIJK, v. New York n. Rott. 30/3 v.m. a u. 43 op 1300 m. W. v. Scilly gesign. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN ARENDSKERK (uitr.) 1/4 tc Melbourne. HOLLAND-BRITSCH INDIE LIJN ALDERAMIN (thuisr.) pass. 2/4 Ouessant. BOVENKERK (uitr.) 3/4 v. Genua. MEERKERK thuisr.) 1/4 v. Colombo. RIDDERKERK (uitr.) 31/3 v. Algiers. SCHIEKERK 1/4 v. Bombay te Rotterdam. VEENDIJK 1/4 v. Bremen te Hamburg. HOLLAND—OOST-AZIB LIJN ZOSMA 1/4 v. Hamburg te Bremen. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN DELFLAND (uitr.) pass. i'4 La Coubre n. Bordeaux. MARKEN (uitr.) 31/3 te Dakar. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN TJISAROEA 29/3 v. Shangehai te Batavia. JAVA—NEW YORK LIJN BLOMMERSDIJK, Java n. New York, 1/4 te Newport- News. MENADO, v. Java n. New York, pass. 31/3 Perim. ROTTERDAMSCHE LLOYD BONDOWOSO (uitr.) 31/3 te Belawan. BUITENZORG (uitr.) 31/3 te Padang. DJEMBER (thuisr.) 31/3 v. Oran. GORONTALO (uitr,) 30/3 v. Singapore. INSULINDE (thuisr.) 31/3 te Suez 1/4 v. Port Said. KOTA RADJA (uitr.) pass. 31/3 Dover. KOTA RADJA (uitr.) pass. 1/4 Ouessant. SEBAJAK (thuisr.) 1/4 v. Eelawan. SITOÉBONDO (thuisr.) x/4 v. Port Said. SLAMAT (uitr.) 1/4 Kaap del Armi gepass. TAB AN AN (uitr.) 1/4 v. Colombo. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN ALGORAB (thuisr.) 31/3 v. Bahia. STOOMVAART MIJ. OCEAAN HECTOR 1/4 v. Japan te Rotterdam POLYDORUS 2/4 v. Bremen te Amsterdam. EMZETCO LIJN ONGE MARIA, Valencia n. Rott., pass. x/4 Finisterre WOENSDAG, 4 APRIL. HILVERSUM, io5o M. 12 uur Politieber. 12.30—2 Lunchmuziek door het Trianon Trio. 2.303 Cur sus leerbewerking door Mevr. SchaakeVerkozen. 34 Maak het zelf, Rubriek van Mevr. SchaakeVer kozen. 6 Uurslag. 6—7.15 Concert door het Trio Rentmeester. 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje door Dr. L. Mes: Het voorkomen van spraakgebreken door opvoedkundige maatregelen. 7.45 Politieber. 8.05 Lezing door Ir. J. F. Kieboom: Ongevallen ir» de Binnen scheepvaart (Schippcrs?es). 8.359.40 Sonatencon- cert door Sepha v. Beinum-Jansen, viool en Ed. van Beinum, piano. 9.40—xo Boeken-causerie door Mevr. H. Laman Trip de Beaufort: De beste honderd Neder- landsche verzen, verzameld door Dirk Coster. 10 uur Persber. 10.1011.10 Italiaansche programma door hel Omroep-orkest o.l. van Nico Treep. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur 1930 M.) 12.301.45 Lunch concert N.C.R.V. de dames L. Lauenroth, piano, M. Scager, viool, J. Hehl, cello en fluit. 5**56.15 N.C. R.V. Kinderuurtje o.l. v. J. Lens, schoolhoofd Den Haag, Mej. M. Keuzenkamp, zang. 6.307.30 N.C.R.V. 7.30—8 N.C.R.V. Lezing door Jac. Caro: 2e inleiding v. d. zangcursus. 8 uur N.C.R.V. Uitvoering van „De Mattheus Passion", van J. Schutz, door de Chi. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria", Dir. A. Vr2nken te A'dam. Soiisten: V. v. Bera, ter.or, Joh. H. Melissen, bariton, W. Francois, organist. Inleiding door G. v. Ravenzwaay Jr. 10.30 Persberichten. DAVENTRY, iSoo M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gra- mofoonmuziek. 12.20 Balladenconcert, voor sopraan en bariton. 12.50 Dansmuziek. 1.202.20 Or- keslconcert. 3.20 Dansmuziek. 4.05 Causerie. 4.20 Licht klassiek concert. Solisten (sopraan, viool, piano). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert. 6.40 Tuinpraatie. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Muziek. 7.20 Gezondheidspraatje. 7-35 Moderne Fran.che eert. 8.30 „The dream of Gerontius van C. Newman en E. Elgar. (om 9.20 onderbroken door nieuwsber.) 10.40 Sluiten. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—11. Con cert. 12.502.10 Klassieke kwartelten 4*055.05 Orkestconcert. 8.50—11.20 „Rigoletto", opera van Veidi (Italiaansch). LANGENBERG. 469 M. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.20—6.20 Orkèstconce.t. 7-30 Orkestconcert. Het Werag-orkest en T. Riemer, piano. Daarna tot xx.20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN* 1250 M. (ZEESEN). 11.104.20 Lezingen. 4.20—5.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen. 7.50 Concert, Orkest, K. Heine- man, piano, Gem. koor. Mannenkoor. 9*5°xx.5<> Duitsche opeia's Guttmanns UfaSymphoniker. HAMBURG, 395 M. 3.35 Passiemuziek. L. Rcsenlocher, piano. 4.20 Grieg-concert. 5.20 Orkestconcert. 7.20 „Die Hahnenkomodie", in 3 acten van Rob. Walter. 10.30xx.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.20—6.20 Trioconcert. 8.35 10.35 Oncle Matnurin", operette en „Deux coqs vi- vaient en paix," operette. Fragmenten. AMSTERDAM, 2 April. (Bericht van den makel. Jac Knoop). Aardappelen. Zeeuwsche Bonten f 6.50—8, idem Blauwen f6.25—7.50, 'd; Bravo's f 7—7-50, id. Blauwe Eigenheimers f 5.756, id. Roodstar f 5.75 6.25, idem industrie f4.50—4.75, Juin per 50 Kg. f910# Vlaamsche Eigenh. f3—3.50, Zeeuwsche blauwe Poters f 3.754.15, •d. bonte Poters f3.75—4-25, IJpolder brave's £7—7.50, •d. Roodstar f 5.756, Drentsche Eigenh. f 2.50—4.50# Per Ih1. Wii ter Malta f 1617 per 100 Kg. Andijker Blauwen 1 4.254.50, id. Bonten f 4.25—4.50, Hillegommer Zand- aardappelen f 3.507, Fhcsche Borgers f 5.606 per Hl. AMSTERDAM, 2 April. Vee. Ter veemarkt waren he den aangevoerd: 436 vette koeien, waarvan de prijzen waren ie kw. 100—110 ct., (een prima koe boven net.), 2e kw. 80—100 ct., 3e kw. 64 —80 ct., per Kg. slachtgewicht; 117 melk- en kalfkoeien f aoo—425 per stuk; 103 vette kalve ren; 2e kw. 95110 ct., 3e kw. 8094 ct. per Kg. levend gewicht; 202 nuchtere kalveren f 712; 76 schapen f 34 42; 700 varkens Hollandsche Overz. en Gelderschc xe ke. vleeschvarkens 7273 ct., (een prima varken boven not.) Hollandsche 2e kw. 7071 ct., vette varkens 6071 ct. per Kg. slachtgewicht; 29 paarden f 125240. ALKMAAR, 2 April. Varkens. Aangevoerd 329 var kens, vette f 0.560.61, zouters f 0.52Londensche f 0.46 per Kilogram. UTRECHT, 2 April. Paarden. Prijzen waren Weelde- paarden f 400550, werkpaarden f 25035°# oudc P2^" den f 100200, 2-jarige veulens f22535°# 1 ^-jarige veulens f 150—200, hitten f 100—250. APELSOORN, 2 April. Eieren. Aanvoer 180.000 stuks. Prijs f5—6, middenprijs f5.60. Handel traag. ROERMOND, 2 April Eieren. Aanvoer 5.500.000 stuks, groote f 5.70—6.90, kleine f 5—5-60, eenden- f 5.50—6.10 ROTTERDAM, 2 April. Aardappelen. Zeeuwsche Eigenheimers f 6.507, id. bonte f 6.507-75# id. blauwe f 6.507.75, Briclsche eigenheimers f 7.207.75# redstar f 6—7, Belgische f 3.50—4# Bravo's f 7.75—8.25# Drielin gen bont en blauwe £3.50—4# Industrie klei £5—5.20. Aanvoer tamelijk, vraag redelijk. Buitenlandsche granen kalm. Rogge Western II disp. f14.50. Canada II disp. 14.50, Western II v/d. Gulf disp. f 14.70, Pacific disp. f 14.80, 73/3 Kg. La Plata disp. f I4«45 Gerst. Amer. No.iXI disp. f 257# id. stmd. f 255# Canada II, disp. f 270, id. IV disp. f265, id. Ill tough stmd. f 233 60/61 Kg. Donau disp. f 260, 65/66 Kg. id. id. f 267. Haver. Pommerschc naar kw. f 13.75—14.32# 38 pnd. clipped No. III, stmd. f 13.15, 55/56 Kg. Noord Russ. disp. f 14-75# 47/48 Kg. La Plata stmd. f 12.50. Maïs. A.mer. mixed II aangek. £233—232, id. II, aangek. £231—230, id. II stmd. f234237 naar aankomst, Zuid-Afr. II aangek, f 228, id. stmd. f 227. id. VI stmd. i 244# La Plata disp. f244 id. aangek, f242. Vee. Ter markt waren aangevoerd 569 vette runderen 292 vette en graskalveren, 312 schapen en lammeren 1155 varkens. De prijzen waren als volgt: koeien ie kw. f 1.02 X.07&, 2e kw. fo.950.85, 3e kw. f 0.75—0.60; ossen ie kw. f 0.92 Vi0.97 Yt, 2e kw. f 0.900.80, 3c kw. f 0.70 0.55; kalveren ie kw. f 1.601.90; 2e kw. f 1.40—1.20; 3e kw. f 1.100.90, schapen ie kw. f 0.75—0.80, 2e kw f0.650.55; 3e kw. fo.50; lammeren f0.85—0.95» var kens ie kw. f 0.61 H—0.63# 2e kw. f 0.59—0.56, 3e kw. fo.550.53, export f 0.520.56. Vet vee met redelijken handel, prima kwaliteit iets boven noteering, kalveren zeer matig en schapen matig verhan deld. Varkens met redelijken handel prijzen afwijkend. Fijne zaden. Maanzaad blauw f 3334, karwijzaad f 35 37, mosterdzaad geel f 2325, kanariezaad f X213# lijnzaad voer f 1618, boekweit Amerik. loco graansilo gezakt en spoorvrij f 14.50. Ajuin. Egypt, groote f 10.25, voor andere soorten seizoen afgeloopen. VISSCHERIJ. IJMUIDEN, 31 Maart. Heden waren aan de markt de vangsten van 15 stoomtreilers, 7 loggers en 1 IJslander. De prijzen waren als volgt: Tarbot f 3.602.70, tongen f 3.50 —2.80 per Kg.; gr et f3530, gr. schol f 54—45# md. schol f 6040, zetschoi f 6537, kl. schol f 35x8, f 13-5° 5.20, scharren f 14.504*70 per 50 Kg. roggen f 34 20 per hoop; vleet f 3—1.85 per stuk; makreel f 2017# Pie terman en poon f 8.50, gr. schelvisch f 65—64, md. schel- visch f 5744, k.md. schelvisch f 3525, ki. schelvisch f2517.50. f15.3012.50 per 50 Kg.; kabeljauw f62 46 per 125 Kg.; gr. gullen f 20—19# kl. gullen t 18.50— 14.50, wijting f 118 per 50 Kg. RING ROMAN VAN EMMA VON BRANDIS—ZELION 11 Dan moet ik het doen,, zei Irma, en ze deelde mee, wat ze gehoord had. De vrijheer was geroerd. Toen de vertel ling ten einde was, legde hij liefkozend zijn hand op het kopje van het kind en zei: Mijn lieve kleine, ja moeder zal wel weer gezond worden, hoe zou de lieve God zulk een ver trouwen niet beloonen. Tot den jager zei hij echter, toen deze spoedig daarop terug kwam: Koenraad, waarom heb je me niets van de ziekte van je vrouw gezegd? De genadige neer was zoolang afwezig, luidde het antwoord, en dan, hoe kan men hem met zulke dingen lasting vallen? Lastig vallen! riep de edelman op stren gen toon, dat woord wil ik niet hooren, wan neer het om het wel en wee van mijn onder geschikten gaat Mijn dochter zal morgen komen, om naar je zieke vrouw te zien. Anne Marie bezag de gouden gave van haar kind met een weemoedig lachje. Toen echter Gretchen later weer weggeijld was, om den houtvester van den gouden regen, den pauw en den engel zonder vleugels te vertellen, zeide ze: Kom man, ga eens wat bij me zitten, ik heb je zooveel te zeggen. Hij zette zijn stoel naast dien, waarin zij zat en zeide: Nu spreex. Het was hem daar bij als voelde hij weer den greep der koude hand aan zijn hart. De zieke haalde diep adem eer zij begon en keek eerst voor zich uit, zij kon haar man niet in het gezicht zien. Koenraad, zei ze, er is nog zooveel, dat ik te zeggen heb, voor ik ga, dat ik reeds nu beginnen wil, ofschoon het nog wel wat duren zal. Zij bemerkte, hoe hij bij haar eerste woorden hevig ontroerde en ze zei kalmee rend: Stil, mijn lieve man, eenmaal moet het toch gebeuren. Ja, ziet ge, eerst wilde ik over het kind met je spreken. Ze is nog zoo klein en kan zich zelf nog zoo weinig helpen. Ik geloof, dat je het beste deed, tan te in huis te nemen, die kan voor het kind zorgen en ook voor jou. Ik bedoel slechts vooreerst tot, ja nu, je begrijpt mij wel, tot een ander in mijn plaats komt. Het is zeer natuurlijk als dat gebeurt, ging ze met vaste stem voort, je bent nog jong en kunt niet zoo alleen blijven Maar dan bid ik je, dat die nieuwe goed voor het kind zal zijn en jij ook. Weet je, ze is zoo dikwijls koppig en boos, maar ze heeft zoo'n goed klein hartje. Je moet niet zoo streng voor haar zijn, het kind moet niet bang voor je zijn. En dan man, Ik smeek je, dat je alle mor gens en avonden met haar bidt, ik bedoel, dat je zelf met haar bidt. Mijn goede moeder is alle avonden aan ons bed gekomen, toen we nog klein waren, en heeft met ons ge beden en ons gezegd. Ik kon niet slapen, voor ik het droppeltje wijwater op mijn voor hoofd gevoeld had en de kus van mijn moe der. En zie, als ik het niet meer kan doen bij ons kind, dan moet jij het doen, je moet dan vader en moeder tegelijk zijn! En dan, ik denk, dat je ook wel eens spoedig voor mij naar mijnheer de pastoor moet gaan om te vragen eens bij mij te komen, want ook hem heb ik veel te zeggen. Kcenraad gaf niet het minste geluid. De stilte beangstigde de vrouw, maar nog kon zij niet besluiten hem aan te zien. Nadat ze vergeefs op antwoord gewacht had, ging ze verder: Daar in de kast vindt ge een pakje linnen. Mijn goede moeder heeft het gesponnen en heeft het mij meegegeven als de oude zou 2ijn opgebruikt. Maar lk heb het niet aangeroerd, het moet voor het kind blijven, als het eenmaal grooter is. Vergeet dat niet, Koenraad. Zij leunde uitgeput achterover. Er is nog zooveel te zeggen! Nu alles krijgt een beurt. Maar hierover wilde ik je nog spreken. Wie weet, hoe weinig me nog overblijft. Ja, goede man, dat wilde ik je nog even zeggen, hoe gelukkig ik bij je geweest bent, hoe lief ik je altijd gehad heb. Ja, en hoe ik je dank voor al de liefde en het vele ge duld, dat je zoo lang met me hebt moeten hebben, omdat ik ziek ben. j Nu biggelden langzaam een paar tranen over haar wangen. Ik heb een goede man, vergeef het me, ik heb het niet gewild. Ver der kan ze niet komen. Uit de borst van den man steeg een rauwe smartkreet op en toen zij naar hem keek, had hij het gezicht in de handen verborgen en weende als een kind. De vrouw boog zich over hem heen, zoover haar stijve leden vermochten en streek zacht met hare handen door zijn dicht haar. Niet weenen man, niet weenen, sprak ze, terwijl ook in haar oogen tranen schitterden. Maar, daar sprong de jager op en terwijl hij haar met zijn sterke armen zoo vast om- sloot, als wilde hij haar tegen het naderend einde verdedigen, riep hij: „Ik laat je niet gaan, Anne Marie, mijn Anne Marie, mijn vrouw." Nu vatte ook haar het scheidingsuur met alle geweld aan. Zij leunde haar moede hoofd op haar mans borst en hunne tranen stroomden samen. Niet lang daarna echter had de aan God overgegeven ziel weder woorden van troost gevonden. Zij sprak er van, dat alles van God is, wat de Hemelsche Vader voor Zijn kinderen beschikt, en over het wederzien In het eeuwig Vaderland. In een der hooge kamers van het slot Guldenpforten lag in sneeuwwit fyn bedden linnen de vrouw van den jager. Nadat Irma zichzelf van den toestand der zieke overtuigd had, had zij daarover met den dokter ge-; sproken en was verheugd op het voorstel van; dezen ingegaan om een laatste poging tot verbetering te wagen, door haar op het slot te brengen. Daar, waar de geschikte gelegen heid voor de verschillende methoden beter aanwezig waren, dan in de boschwoning en waar door de hooge boogvensters het warme zonlicht kon binnendringen en ook de damp baden in de groote badkuipen, geheel naar voorschrift bereid konden worden, waar keuken en kelder alles vermochten te bieden wat slechts tot versterking kon bijdragen, waren, zoo hooipte men, ook de artsenijen beter in staat reorganiseerend te werken. Het was den beiden echtgenooten niet ge makkelijk geweest te scheiden, maar de ja ger, die geheel van angst vervuld was zijn vrouw te moeten verliezen, toonde zich dit maal bij het voorstel van de edele vrouwe gewilliger dan vroeger. Toen men de zieke op een zonnigen dag op een baar uit de hut droeg, klemde hij de tanden op elkaar en slechts zijn doodsbleek gelaat, verried zijn inwendige ontroering. Het was hem te moede als droeg men haar naar het kerk hof, als zou zij niet meer den dorpel van zijn huis overkomen. Zij dragen haar naar de steenen gravin, zuchtte hij. Spoedig zal zij koud zijn als deze. Ook van onder de gesloten oogleden der zieke, welden vochtige paarlen op en toen zij de lijster in het bosch hoorde zingen, was het haar, als moest zij vragen: „Is dat je afscheidslied?" Alleen Gretchen, die de moeder, tijdens haar verblijf op het slot gezelschap zou hou-» den, was welgemoed. De goede vrouw Margaretha, die zich be last had iftet de voorbereiding van alles, wat voor het overbrengen van Anne Maris noo dig was, zeide, terwijl ze op het lachende kind wees: „Zie naar je kind en denk aan de v/oorden. Zoo ge niet wordt als die kin deren, zoo hebt gij geen deel aan Mij." Irma vervulde met de grootste nauwgezet heid haar nieuwe plicht als ziekenverpleeg ster. Het afreizen van den prins had trots alles, een leegte hij haar achtergelaten, welke zij niet dan gaarne met bezigheid wenschte aan te vullen. Wel dreigde in den beginne haar moed te zinken, daar in den eersten tijd haar pogingen zoo zonder ge volg waren en drukte de zwaarte der ver antwoording bij dezen zoo ongewonen dienst somwijlen zwaar op haar jonge ziel, maar de woorden van den edelen dokter, wiens be zoek niet lang op zich liet wachten, zijn zeker handelen, hielpen haar daarover heen, en voor de moeite, welke zij bewees, be loonde haar de blikken der groote dankbaar heid van de zieke. Ja, zij was dankbaar, de zachte geduldige, voor alle iiefde en zorgzaamheid, welke men haar bewees en van dag tot dag sloot haar hart zich vaster aan hare verpleegster aan. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9