Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws De Miss-Cavell-film De huldiging van H.M. Koningin Moeder te Baarn De minister van Arbeid naar Zuid-Limburg De corruptie in het gasbedrijf De molen van Ruysdael in gevaar Waarom de Zomertijd hier te lande later wordt ingevoerd Ter voorkoming van nieuwe overstroomingen der Bolksbeek UIT ONZE OOST De paleis-conferenties met de residenten KERKNIEUWS. Zegenrijk missiewerk KUNST EN KENNIS Zwolle krijgt een carillon VERKEER EN POSTERIJEN Het drukwerktarief SPORT EN WEDSTRIJDEN. Olympische Spelen 1928, Amsterdam RADIO-NIEUWS De luidspreker als microfoon Het Congres der Journalisten Zender-misère De verkoop van Nederlandsche radio-lampen Het raadsel van de uit de strafgevangenis te Scheveningen uitgebroken inbrekers Genoeglijk spel De verduistering van f 15009. ten nadeele van de Haagsche Tramweg Mij. Een koude plechtigheid rloe zij in de val liep De onwellevende gast Een middel tegen muggenbeten Met de „Schiitteva.er" van Rotterdam naar New-York RECHTSZAKEN. Gezellige buren MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN SOCIAAL LEVEN De wijziging der Ziektewet Niet voor vertooning- geschikt. De uitspraak der Centrale Commissie voor Filmkeuring van 22 Maart j.l. waarbij de film „Dageread" (Miss Cavell) voor ver tooning aan personen boven den 18-jarigen leeftijd werd toegelaten, is heden door de herkeui-ingseomnüs »ie niet gehandhaafd. Laatstgenoemde commissie besliste dat de film niet voor openbare vertooning kan worden toegelaten. Thans is definitief vastgesteld, dat op 2 Augustus a.s. ter geleenheid van den 70en jaardag van de Koningin-Moeder een con- cours-hippique te Baarn zal worden gehou den, terwijl het landspel „Je Maintiendrai" aldaar den volgenden dag, op 3 Aug. zal worden opgevoerd Het concours-bippique wordt gegeven vanwege de permanente Oranje-commissie; voor het landspel ging het initiatief uit van de Christelijke Oranjevereeniging. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft zich gisteren, vergezeld door den directeur-generaal van de Volksgezond heid, naar Zuid-Limburg begeven ter be spreking van eenige sociaal-hyiënische en mdustrieele aangelegenheden De minister is voornemens hedenavond terug te keeren. Te Kampen In besloten vergadering heeft de gemeen teraad van Kampen de kwestie der even- tueele gascorruptie in die gemeente bespro ken én daarbij o.m. het volgende vastge steld Er blijkt niets vast te staan om aan te nemen, dat de heer G. J. van Goor zich zou hebben schuldig gemaakt tijdens zijn Kam per periode aan overtreding van art. 362 Wetboek van Strafrecht. De Justitie heeft toé dusver geen termen gevonden om straf rechterlijk tegen den heer van Goor op te treden. Er is niet gebleken, dat de gemeente door handelingen van den heer van Goor eenig nadeel heeft geleden. Op grond van de onzekerheid omtrent eenige punten, bestaan er thans geen ter men den heer G. J. van Goor in eeniger- lei vorm disciplinair te straffen. De wereldberoemde molen van Ruysdael te Wijle bij Duurstede, die overbodig is gewor- ien door de aanwending van electriciteit als >eweegkracht, is ten ondergang gedoemd. Verschillende belangstellenden, zoowel te Vijk-bij-Duurstede als elders hebben zich ot een comité vereenigd, dat onlangs te 'Jtrecht bijeenkwam om te overleggen op veike wijze de beroemde molen van een wis sen ondergang gered kan worden. Dat comité is o.m. uit de volgende per sonen samengesteld: dr. H. Th. 's Jacob, commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, eere-voorzitter; N. van Harpen te Laren, dir. Mij. voor beeldende kunsten, voorzitter; J. F. A. Thieme, voorzitter van Wijksch Belang, secretaris; mr. Jan den Tex, penningmeester van de Hollandsche Molen te Amsterdam, penningmeester; P. Bobeldijk, kunstschilder, voor Arti et Ami- citiae te Amsterdam;. Henri Polak, lid van de Eerste Kamer te Laren, voor Heemschut; W. H. de Beaufort te Maarn, voor het Utrechtsch Landschap; W. P. V. Dijkman, architect te Wijk-bij-Duurstede, leden van het uitvoerend bestuur. Het comité zal zich weldra tot de be langstellenden wenden om steun en mede werking. Antwoord van minister Kan aan den heer Polak. In antwoord op schriftelijke vragen van net Eerste Kamerlid Polak betreffende den datum van invoering van den zomertijd, deelt de Minister van Binnenlandsehe Za ken en Landbouw het volgende mede; Reeds uit hoofde van de groote landbouw belangen, die daarbij betrokken zijn, pleegt in de laatste jaren de zomertijd niet meer te worden ingevoerd tegelijk met hetgeen te dien aanzien in België, Frankrijk en Enge land geschiedt, maar met den aanvang van de zomerdienstregeling der spoorwegen. Daar voor pleit bovendien, dat het reizend publiek allerminst gebaat zou zijn met invoering van dien tijd op den dag, dien België, Frankrijk en Engeland gewoon zijn te kiezen. Immers Duitsehland kent geen zomertijd meer en het aantal met de dienstregeling in dat land ve -bana houdende treinen is veel grooter dan d<> Deinen, die met evengenoemde drie lan dt n verbinding hebben. Mitsdien zou een ve '1 belangrijker omwerking van de winter- t nstregeltag ten onzent noodig zijn, als 1 zomertijd correspondeerde met dien van E ,r:e, Frankrijk en Engeland, dan thans he« geval is. Omtrent de verbetering van de kaden angs de Bolksbeek deelt men van offici ële zijde mede, dat onder leiding van den Minister van Binnenlandsehe Zaken en jandbouw, mr. J. B. Kan, Maandag 1.1. op iet Provinciehuis te Arnhem een bespreking ïeeft plaats gevonden, waaraan is deelge- lomen door de Commissarissen der Konin- dn in de provincies Gelderland en Overijs- ;el, de leden van Ged. Staten van Löben 3els en baron de Vos van Steen wijk, de bei- ie hoofdingenieurs van den Prov. Water staat, ir. Mesu, rijkslandbouwconsulent en Meyer de Vries, rijksinspecteur voor de werk verschaffing in algemeenen dienst. Door de hoofdingenieurs van den Prov. <Vaterstaat was, in samenwerking met het ïestuur van het waterschap van de Berkel ;n dat van de Schipbeek, een plan ontwor- icn dat beoogt op Overijsselsehe zijde het •erbeteren van de kaden van af de bocht ?.n de Bolksbeek bij de Lichtendam tot aan 'e T. aerbergweg, benevens enkele plaatselijke ■?rbeteringen en op den Gelderschen oever f in orde hengen van de kaden van de grens van het waterschap af, eveneens tot aan de Laarbergbrug. Dit plan vond ter conferentie algeheele in stemming en volle medewerking. Om tot uit voering over te gaan werd aanstonds toege zegd door den Minister en namens Ged. Staten van Overijssel. Vanwege het provin ciaal bestuur van Gelderland werd toege zegd deze aangelegenheid ter sprake te zul len brengen in de eerstvolgende vergadering van Ged. Staten, welke den daarop volgen den dag zou worden gehouden. Ook dit col lege heeft thans, blijkens een nader ingeko men bericht zijn medewerking toegezegd. In het vertrouwen, dat de noodige finan- cieele steun door de Staten niet zal worden geweigerd, is besloten, in het midden van deze maand met de werkzaamheden te laten beginnen. Het ligt in het voornemen bij deze werken arbeiders uit Utrecht en zoo moge lijk uit Arnhem te werk te stellen. Aneta meldt uit Batavia: In het paleis zijn de conferenties met de residenten van Java gehouden. De gouverneur-generaal zeide in zijn ope ningswoord overtuigd te zijn van het blijvend nut der bijeenkomsten van de hoofden van gewestelijk bestuur. Hij stipte aan, dat in 1927 de politieke toestand in een acuut sta dium verkeerde. De besprekingen in dit jaar zullen meer van informatorischen aard zijn. Z.Exc. wees erop, dat sinds de vorige confe rentie tal van maatregelen genomen waren tot verhooging va.n het contact en de effi ciency, ten aanzien van het binnenlandsch bestuur en de inlandsche beweging en de jeugdbeweging, die in haar verschillende ge ledingen beschouwd werden, maar geer, nieuwe gezichtspunten opleverden. De conferentie behandelde (de doelmatig heid van het bestuur, ook in verband met de bestuurshervorming en hierbij is ter sprake gekomen de vraag van een verdere, scherpe selectie voor de hoogere rangen voor de inlandsche bestuursambtenaren. De be langen van de niet opgeleide bestuursamb tenaren werden besproken. Fr bleek geen ongerustheid meer te bestaan ten aanzien van de quaestie van de mindere animo in de kringen van den inlandschen adel voor deelneming aan het B. B„ voornamelijk in verband met de nieuwe wijze van opleiding. De reorganisatie van de volkscredietbanken zal nog nader beschouwd worden. De G.G. sprak in zijn slotwoord zijn dank uit voor denopgewekten toon van de be sprekingen. De „Annalen van Tilburg" deelen mee, dat het in den loop van dit jaar 25 jaar geleden zal zijn. dat de twee eerste missionarissen van het H. Hart, pater Neyens en pater Geurtjens, hun zegenrijk Evangelisatie-werk begonnen in den uithoek van onzen Oost- Indischen Archipel, wat nu geworden is de mooie missie van het vicariaat van Neder- landsch Nieuw-Guinea. Beide pioniers zijn nog in de missie werkzaam, waar het aantal katholieken in die 25 jaar van 2000 tot ongeveer 25.000 is aangegroeid. In het Missiehuis te Tilburg zal het zil veren feest op Hemelvaartsdag, Donderdag 17 Mei, worden gevierd. Men weet reeds, dat de IJsselbrug-com- missie te Zwolle een poos geleden aan de gemeente een geschenk van zeven klokken voor den stadstoren heeft aangeboden, welk geschenk door den Raad dankbaar is aan vaard en voor het eerst, in al zijn weelde zal zijn te bewonderen op den dag, dat de nieuwe brug over den IJssel voor het ver keer zal worden opengesteld. Een deskundige muziekcommissie, wier ad vies in dezen was gevraagd, heeft nu als haar oordeel te kennen gegeven, dat met het bedrag aan geld, door de spaarzame IJssel- brug-commissie bijeen gebracht, best een vollëdig carillon voor den stadstoren kan worden aangeschaft, welk carillon dan zou bestaan uit vier groote klokken en twee en dertig bellen. Zoodat Zwolle binnen eenigen tijd een uitstekend carillon rijker zal zijn. Gebleken is, dat omtrent het tweeledig drukwerktarief misverstand bestaat. De aandacht van belanghebbenden wordt er daarom nogmaals op gevestigd dat als regel ook het drukwerk, dat volgens het 1'/, cents-tarief gefrankeerd is, zonder ver traging besteld wordt. Verschuiving van de bestelling tot een gunstiger gedeelte van den dag of uiterlijk tot den volgenden morgen, zal in 'talgemeen slechts voorko men bij de z.g. massa-reclame-drukwerken. De bouw van het Stadion in de afgeloopen maand Het hoofdstation is thans op enkele klei nigheden na geheel voltooid, ook het boks- stadion nadert zijn voltooiing. Het scherm- stadion zal ir. den w»r> <*- - - gereed zijn. Van het Zwemstadion is de bak thans geheel gestor.. op enkele meters na voltooid. Het egalisee- ren van het terrein, het leggen van de be strating en de verharding zijn met kracht ter hand genomen. De inrichting die geluidstrillingen in elec- trische trillingen omzet, noemt men micro foon. in den loop der tijden zijn microfoons geconstrueerd, welke volgens verschillende principes werken, doch men kan ze in twee hoofdgroepen indeelen en wel ten eerste die microfoons, die toegevoerde electrische ener gie overeenkomstig de geluidstrillingen in wissel energie omzetten en ten tweede die microfoons, die zelf electrische energie op wekken overeenkomstig de geluidstrillingen. Tot de eerste groep behooren de koolkor rel-microfoons. De bij telefoontoestellen ge bruikte microfoons zijn koolkorrelmicro- foons. Waar het er op aankomt een natuur getrouwe weergave te verkrijgen, is men op bijzondere constructie aangewezen, zooais de Reiszkoolmicrofoon (marmerblokmicrofoon) welke veelvuldig toepassing vindt in de tele fonie-zendstations. Tot deze groep behoort eveneens de zoo juist verschenen Philips-mi- crofoon, die een weergave verleent, welke op een even hoog peil staat als die va-i de Reiszmicrofoon, doch die beduidend gced- kooper is. Tot de tweede groep behoort o.a. de Bell- microfoon. Deze bestaat uit een permamen- ten magneet, waarop een spoeltje is aange bracht. De trilplaat bestaat uit dun ijzerblik en Is in het magnetische veld van den mag neet aangebracht. Wordt voor de microfoon gesproken, dan zal de trilplaat in beweging komen en er worden nu overeenkomstig de geluidstrillingen electrische stroompjes in het spoeltje geïnduceerd. De constructie komt overeen met die van de telefoon en door Bell werd dan ook inderdaad hetzelfde instrument zoowel als telefoon en als micro foon. gebezigd. Verbindt men twee dergelijke instrumenten door electrische geleidingen mee elkaar, dan kan men over eenigen af stand telefoneeren. Ook luidsprekers kunnen dienst doen als microfoon. Zoodoende is iedere radioluiste raar in de gelegenheid met zijn buurman op een zeer eenvoudige wijze te telefoneeren. Men behoeft slechts de luidsprekers door electrische geleidingen met elkaar te verbin den. Wordt voor den éénen luidspreker ge sproken dan is het gesprokene uit den an deren luidspreker hoorbaar. De sterkte van de weergave is afhankelijk van de gebe zigde luidsprekers. Voor het Congres van de Fédération In ternationale de la Presse Sportive, dat ge durende de a.s. Olympische Spelen zal wor den gehouden, heeft Artls de groote concert zaal beschikbaar gesteld en de te verwachten 500 congressisten uitgenoocfigd de beroemde verzameling van het genootschap onder deskundige leiding te bezichtigen. Dit opschrift, aldus een K. R. O.-lid in de „Msb.", heeft een artikel van Zaterdagmor gen j.l. in „De Telegraaf". Het is één en al beschuldiging tegen den Hilversumschen tender en de bediening daarvan. Opgekropte verontwaardiging lucht zich in scherpe snij dende zinnen. Niets ongeveer deugt er van het Hilversumsche zendstation. „Quantita- tief" en „qualitatief" is het niet wat het wezen moet. De zender is kortweg „slecht". Waarom? Ie. „De directie van de N. S. F. heeft waarschijnlijk te veel hooi op haar vork ge nomen en haar politieke (sic) werkzaamhe den in hef Huizer directorium schijnen haar zóó in beslag te nemen, dat er voor de eigenlijke uitzendingen zelf geen tijd kan overschieten." 2e. De technische dienst deugt niet. „Men zendt esn paar employé's om de microfoon op te stellen. Dit wordt op goed gelijk, en in der haast gedaan want ook de Huizerzender wacht op hulp zonder zorgvuldige proefnemingen. Gevolg: het ac- acoustische monstrum, dat men ons in de laatste maanden voorzet, waarbij van har monieuze orkest-productie geen sprake is. 3e. „Behalve dat, deugt de zender zelf niet. als bedrijfszeker apparaat." 4e. „Alles gaat in Hilversum op een koopje. Men heeft geen reserve-onderdeelen, men laat de zaken maar loopen op hoop en ze gen". 5e. „Erger nog de kwaliteit van den Hil versumschen zender is slecht. Vaak blijft de muziek vlak en zonder relief; machine- stroom is hoorbaar, holle bijgeluiden, leege zaal-effecten en voetgesehuifel klinken er doorheen. Dit alles het gevolg van de har- telooze slordigheid, waarmede de N. S. F. deze exploitatie zuiver als een „zaakje" en melkkoetje opvat". Aldus in „De Telegraaf" een schrijver, die in nauwe verbinding staat met den A. V. R. O. en wien het blijkbaar te doen is om twee vliegen in één klap te slaan, namelijk z'n omroep uit de misère te helpen, en den di recteur van de N. S. F. bij zijn superieuren onmogelijk te maken. Maar dat zijn zaken, die ons niet aangaan. Wat wij hierbij wél willen opmerken? Vooreerst, dat wij nu eens moeten ophou den met maar steeds te zeggen, dat Hil versum zoo mooi is en dat vooral niet moe ten zeggen als voorwendsel om onzen steun te onthouden aan den eigen Katholieken omroep. Dat men Huizen wel degelijk als een niet te onderschatten concurrent beschouwt en wij ons •toch niet meer moeten laten overbluf fen door menschen, die van hun eigen zen der getuigen, dat hij onder alle opzichten slecht is. Dat e'r toch wel degelijk uit blijkt, dat de K. R. O. steeds meer luisteraars tot zich trekt; anders zou men zulke noodkreten niet slaken over z'n eigen zender. Een eindelijk, dat wij het nu toch eens roerend ééns zijn met de heeren van den A. V. R. O. wat de appreciatie van hun zen der betreft. Zeker, In de laatste tijden vooral werkt Hilversum slecht, maar niet alleen om de redenen, die de schrijver in De Telegraaf opnoemt, doch ook om de snelzenders, die op ongeveer gelijke golf wer ken, en om de groote stations in de nabij heid. Zeiden ontvangt men Hilversum meer on gestoord, terwijl het bovendien door zijn slechte afzending en zjjn geweldmakende programma's van den laatsten tijd een groote hinderpaal is voor de goede ont vangst van' andere stations. Een actie van Telefunken. Reeds geruimen tijd maakt men zich, naar het „Hbld." verneemt, in Duitsehland en naar Duitsehland exporteerende landen on gerust over de actie, welke een der grootste fabrieken van radio-producten, de firma Telefunken te Berlijn, voert tegen den han del In niet-Duitsche radio-lampen. Telafunken heeft zich thans in een schrij ven aan den Rijksbond van Duische radio handelaren bereid verklaard, zijn actie op te schorten, totdat in de hangende processen i over Scheede door octrooi-concurrentie het beslissende vonnis zal zijn uitgesproken, I echter onder voorbehoud, dat de aangesloten radio-handelaren zich in een speciale over- I eenkomst jegens Telefunken verplichten, geen lampen van buitenlandsche herkomst te verkoopen, die door Telefunken als oc- trooi schadend zijn aangegeven. Naar wij vernemen, heeft zich dezer dagen ook in Nederland een bond gevormd van radlo-industrieelen en handelaren, die onder I den naam Ned. Bureau der Electrische j Lampen-industrie (N.E.L.) actie zal voeren j tegen aanvallen van groote concerns en om te geraken tot ongestoorde fabricage van lampen, dus tot een vrije lampenindustrie I en -handel. Reeds meldden we, hoe door een gefingeer- den afzender, de kleeren der twee uit de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen Uitgebroken inbrekers, netjes opgevouwen weer aan den directeur der gevangenis zijn terugbezorgd. Daarmede is het raadsel nog niet opgelost. Nog vervoegde zich bij de politie een vrouw, die vertelde, dat zij Zaterdagavond omstreeks negen uur bezoek had gekregen van twee mannen, die beiden zeer zonder ling gekleed waren. Zjj vroegen naar een oude vrouw, die vroe ger in het huis had gewoond. De oude vrouw heeft een zoon, die ook gevangenisstraf ondergaat, en het vermoeden ligt voor de hand. dat beide vluchtelingen bij de moeder van hun kameraad hulp hoopten te vinden. De vrouw, die hen te woord stond, wist hiervan echter niets en verwees ze naar het nieuwe adres aan het Bezuidenhout te Den Haag. De politie, die van een en ander in kennis is gesteld, heeft het bedoelde perceel nauw keurig geobserveerd, doch het is haar tot heden niet mogen gelukken een spoor te vinden. Bij een te Voorthuizen gespee'den voet balwedstrijd tusschen Voorthuizen en Vee- nendaal, maakten een paar honderd bewo ners uit Putten, van wie een elftal reeds eerder te Veenendaal had gespeeld, het de Veenendaalsche club, en speciaal den scheids rechter, zoo moeilijk, door hen met bedonen eieren enz. te gooien, dat dc politie van den gummistok moest gebruik maken, om bet veld te ontruimen. Ten slotte werden ook bedorven ereren naar de politie geworpen, wagrna opnieuw een krachtige charge werd uitg-ïv Nog een arrestatie Dezer dagen heeft de Haagsche politie aan gehouden den 35-jarigen R„ verdach betrok ken te zijn bij verduistering van 15000, eeni gen tijd geleden door een employé der Haag sche Tramweg Maatschappij gepleegd. Zooals men weet had de beambte een bedrag van 20.000 bij een bankier gehaald en later voorgegeven, dat hij 15.000 ver loren had. Verscheidene arrestaties hebben in verband met deze zaak plaats gehad. Reeds geruimen tijd wist de politie dat R. er ook bij betrokken was, evenals zijn broer, die reeds aangehouden is. De thans gearresteerde zat echter den laatsten tijd voor een ander misdrijf in het Huis van Bewaring. Toen hij er uit ontslagen werd kon hij niet lang van zijn vrijheid genieten, want de politie was er direct bij hem weer naar zijn vorig tehuis terug te brengen, nu voor de verduistering. Het kanaal WessemNederweert geopend 't Was er zoo echt koud onderweg, aldus schrijft men in Roermond aan het „Hbld.", toen wü naar de sluis in Panheel toerden. Hier zou dan wel de feestelijkheid plaats hebben, dachten wij. Er was echter niets bekend, waar of hoe alles zou geschieden. Aan de sluis te Panheel stonden een paar menschen te kijken, dus er zou allicht wat te doen zijn! Het zag er echter ook al zoo eclït koud uit. Maar eindelijk in de verte een vlaggetje, dichterbij zagen wij al meer wimpels en waarachtig, bij de sluis lag een mooi-gepavoiseerde boot. De eerste, die door het kanaal ging. Omstreeks half tien dan werd de „Zorg en Vliet" met kolen van de Staatsmijn „Emma" geladen, geschut in tegenwoordigheid vanja, van de ingenieurs, welke er anders ook zijn en een paar nieuwsgierigen. Toen kwam wat later een stoombootje met enkele tiundoekjes. Een groote aak met het rood-wit en blauw in top en toen was het eigenlijk afgeloopen! Want daar zei niemand een woord, daar was geen drank bij deze gelegenheid en ir. Pabius, de knappe uitvoerder van het werk, zal toch wel een weeïg gevoel hebben gehad. Zelfs geen hoofdingenieur, geen mensch van den V/aterstaat, die het noodig had geoordeeld om toch eens even getuige te zijn van dit voor Midden-Limburg wel historische feit. Wat de oorzaak van dat alles is, zal zeker wel een raadsel blijven. In elk geval, zónder dat, is Limburg een keurigen waterweg rijker, die voor de verbinding van de Maas naar de Zuid-Willemsvaart en het Noorderkanaal van veel nut zal blijken in de toekomst. Toen wij omkeerden om naar Roermond te vertrekken, draaiden de deuren der sluis automatisch dicht en hadden zij haar eerste officieele werk volbracht. Gedurende eenige weken reeds miste mevr. M. C. E. K., uit haar woning aan dan Sehie- weg, te Rotterdam, af en toe geld uit een geldkistje, waarvan zij den sleutel bewaarde in een gesloten kast. De bedragen varieerden tusscheA 10 en 100 gulden. Po verdenking viel na geruimen tijd op de werkster, de 29-jarige vrouw A. lï„ welke tot nog toe het volle vertrouwen van haar mevrouw had genoten. Gisteren, toen de vrouw weer kwam wer ken, was het geld in het geldkistje gemerkt. Toen de werkster gisteravond naar huis ging, is zij door rechercheurs aangehouden. Op het politiebureau gefouilleerd, bleek het gemerkte geld in haar bezit te zijn. Zij is daarop in verzekerde bewaring gesteld. Het geld was zij machtig geworden, door de kast, waarin de sleutel geborgen was, met een valschen sleutel te openen, waarna het gelakistje gemakkelijk ken worden geplun derd. Den sleutel borg zij, na afloop, weer op de gewone plaats. De aangehoudene blijft echter ontkennen eenige schuld te hebben. Te Rotterdam is een man gearresteerd, die zich aan brutale oplichtingen heeft schuldig gemaakt, doordat hij achtereenvolgens bij Verschillende hospita's kamers betrok, eenige dagen bleef, om dan, zonder te betalen en als hij er de kans toe zag, met medenemen van beddegoed, gasmunten en kleeren van mede-kostgangers te verdwijnen. Hij Is de kleermaker A. S., zonder vaste woonplaats. Zij arrestatie geschiedde in een logement aan den Visschersdijk. Het staat vast, dat hij de schuldige is in alïe gevallen van oplichting van pension houdsters gedurende den laatsten tijd ge pleegd. De kleermaker is een oude bekende van de politie. In de „Transactions of the roy. Soc. of trop. Medic, and Hyg." aldus het T.v.G. deelt Newham een eenvoudig middel tegen muggenbeten mede, hem door iemand uit Madras aan de ha,nd gedaan. Na het bad wrijft men de huid in met gewocn citroen sap en laat dit in de huid indrogen. Men kan dan zelfs zwarte kousen dragen zonder ge stoken te worden, terwijl men ook geen muskietennet meer noodig heeft. Men moet echter met de citroenen niet zuinig zijn. Men weet, dat de „Schuttevaer" met stormschade te Margate is binnengeloopen. Daaromtrent deelde kapitein Smit thans mede, dat zijn vaartuigje voor Eastbourne met ruw weer te kampen heeft gehad en twee ankers heeft verloren. Hij zeilde voor den wind voorbij Folkestone en Dover naar Margate, waar de schade wordt hersteld en een nieuw anker is aangeschaft. De kapitein is vol vertrouwen op het succes der reis naar Amerika. Het gebeurde voor den politie-rechter te 's-Gravenhage, vertelt het „Vad.": Wilhelmina H., werkster uit Leiden, met I een gezicht van: „Nu zal ik het jullie wel eens even vertellen," kwam, terzake van mis- j handeling voor jhr. mr. Feith staan. Ze zou een buurvrouw geslagen en geschopt hebben. De echtgenoot van het slachtoffer L. kwam getuigen. „Kende u verdachte, vóór het feit?" „Neen," sprak de getuige. „O!" riep verdachte met een uithaal, „hij heeft al dien tijd naast me gewoond." „Ssst!" fluisterde de veldwachter. „O! wat staat die man te liegen!" riep Wilhelmina, zooals Louisette in Hallo Parijs! En „die man" vertelde dat juffr. H. erg was komen schelden op een Zondagmiddag. Zijn vrouw was naar beneden gegaan en ver dachte had haar geslagen en geschopt. Waarom get. niet ging helpen bleef een onopgelost raadsel. Huisvrouw v. L„ de mishandelde, was twee de getuige. „Heeft ze u geslagen?" vroeg de rechter. ..Geslagen?? Geslagen? Gestompt heeft ze meneer!" „En waar?" „Ze is zoo allemachtig met me bezig ge weest, dat ik zelf niet meer weet, waar ze me raakteWe stonden netjes aangekleed om uit te gaan. Ik had niks in 't zin." „Leugens," veroordeelde Wilhelmina het relaas. Een getuige a décharge, een juffrouw, die niet naar woorden hoefde te zoeken, ratelde een gansch ander verhaal af. Juffrouw L. had den eersten klap gegeven en nog wel met een i-osen vilten hoed! „Maar juffrouw L. heeft toch op den grond gelegen? En verdachte heeft haar toch raar toegetakeld?" „Op den grond gelegen? Toegetakeld? Maar wie heeft den eersten klap gegeven? Dat deed juffrouw L." „Ja, sprak verdachte, het ging om haar jongen. Die viel me al een maand lang las tig en ze wou hem maar niet verbieden. Ze heeft der hoed van der hoofd getrokken en de haren van 't mijne. Ik kon ineens niks meer zien. Zoo zijn we an 't vechten ge raakt!" „Nou, nou, die menschen gingen rustig op visite." „Zoo, maar ik zat te eten aan tafel." De Officier van Justitie vroeg glimlachend ont slag van rechtsvervolging voor verdachte. En Wilhelmina werd vrijgesproken. Hst nijdige trekje om haar mond waarmee ze kwam, was omgetooverd in een lachje. En nu keek het echtpaar L. boos. ROTTERDAM, 3 April. Eieren. (Rott. Veiling). Aan j voer 200.000 stuks. Kipeieren f 56.70, eendeieren f4.50 j —5.55. Vetwaren. Afgedaan 175 tres. Harrison Oleo Oil loco j f 82, 100 tres. Armour extra loco f82, 100 tres, Armcur I extra stock., prompte afl. f 76. Vee. Ter markt waren aangevoerd. 230 paarden, 1684 magere runderen, 740 vette runderen, 309 vette of gr:s- j kalveren, 2324 nuchtere kalveren, 136 schapen of lammeren, 14 varkens, 138 biggen. De prijzen waren als vo;gt loeien ie qual. 100107 c., 2e qual. 90So c., 3e qual. 70-—60 c., ossen ie qual. 92U>9714 c-> 2e qu?.l, 8575 c; 3e qual. 6555 c., stieren ie qual. So85 c., 2e qual. 'o 60 c., 3e qual. 50 c. per kg, vette kalveren ie qual. ito- 180 c., 2e qual. 140120 c., 3e qual. 11090 c., melkkoeien f195395, kalfkoeien f200—415, stieren f185585, pinken f 150165, vaarzen f 160180, werkpaarden fioo 300, slachtpaarden f 95150, hitten f 95165, nuch'ere kalveren slacht gZ713, fok f 1627, biggen f814, overloopers f 1633. Vet vee en vette kalveren in ie qual. redelijk verhanded, enkele prima iets boven noteering, meik- en kalveren red«- lijk verhandeld. Nuchtere kalveren matig verhandeld, enkfc- le prima iets boven noteering. Biggen en overloopers zee matig verhandeld. Slachtpaarden matig verhandeld. Vetwaren. Afgedaan 75 tres. Harrison Oleo Oil f 82. AMSTERDAM, 3 April. Aardappelen. (Bericht v. d mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bouten f 78, id. blauwen f 6.757.50, id. bravo's f 77.50, id. roodstar f 6.25 6.50, id. industrie f 4.404.60 per hl Juin per 50 kg f 9 10 id. blauwe poters f 3,754.50, id. bonte poters f 3.77 4.50; Drentsche eigenheimers f3.504.50; Andijker blauwen f4.254-5°» id- bonten f 4.254-50 Hillegom- mer zandaardappelen f 5.507 p. hl. GRONINGEN, 5 April. Vee. Kalf- en melkkoeien ie soort f300370, 2e soort df 280310, 3e soort f i3o 210; vroege melkkoeien ie soort f 325375, 2e soort 1200 300; kalfvaarzen ie soort f 275300, 2e soort f i»o 190; stieren ie soort f 0.760.82, 2e soort f 0.70G72; slachtvee ie soort f 0.900.92, 2e soort f 0.760.80 per Kg. siachtgewicht; melkschapen f 4050, vette schaoen schapen ie soort f4046/ 2e soort f3233» weidescha- pen ie soort f3638, 2e soort f 2532, weidelammeren f 1215, vette kalveren f 1.151-20, 2e soort f 0.95—0.05 vette lammeren f 24—30, loopvarkens f 1720, vette var kens ie soort f 0.54o.56, 2e soort f 0.500.52; Z»uters f 0.48—0.50 per Kg.; biggen f 57» f 0.801.10 per veek. Aanvoer: 126 vette koeien 633 kalveren, 1084 kalf- en Melk vee, 54 stieren, 176 schapen, 930 vette en Londenschevar kens, 357 magere varkens en higgen. Het kalfvee, melkvee, slachtvee en de stieren werdenniet vlug maar tegen vorige week's prijzen verkocht vooi de vette en nuchtere kalveren liepen prijzen terug. De haxdel was bij grooten aanvoer slecht. De prijzen der nuchtere ;al- veren liepen van f 5 tot f9. De wolveehandel had bij zeer kleinen aanvoer een minder vlug en nauwelijks prijshou dend verloop. Vette varkers ruim zoo hoog, zouters lagtr, biggen prijshoudend doch de handel was slecht. TIEL, 2 April. (Weekmarkt.) Varkens. Op de markt w<- ren aangevoerd 200 varkens en 39 biggen. Frijzen der var kens f 18100, biggen f 512, Vee. Vet vee matigiaangevoerd, handel redelijk, ie kw. 5052 ct., 2e kw. 44—46 ct. per Kg.; kzlfvce v.einig aan gevoerd. Handel traag. Kalf koe (en f 28035c, vaarzen f230290; vette koeièn flinke aanvoer, handel vlug Vare koeien f 140190; pinken grooten aanvoer. Hande traag. Pinken f 70125 Granen. De hmdel was op de markt van weinig beteeke- nis. Een partiitie tarwe bracht f 11.50 op. Voederartikelen als voren. Tarwe f 9.5011, rogge f8.25, gerst f 7.758, haver f4.507.25, boenen f 1213, wikken f13.5016, alles per Kg. SNEEK, 3 April. Vee. Ter markt waren 367 melk- en kalfkoeien f 150350; 82 vette koeien f 210—340; 43 vette kalveren f4090; 572 nuchtere kalveren fö12; 22 pin ken f 50no; 504 schapen f 3345; 554 varkens f 50 95; 179 biggen f611. Vette runderen 4045 ct., vette kalveren 5060 ct., vette varkens 2328 ct., zouters 24—25 ct- P}r V-i Kg. Melkvee vrijwel prijshoudend, weidevce met flinken han del; vette koeien flink prijshoudend; vette kalveren en gras- kalveren met ragen nuchtere kalveren cn« biggen met kal- men handel, schapen varkens en zouters lager. Kievitseieren. Aangevoerd 2500 stuks 18 ct. per stuk. BODEGRAVEN. 3 April. Kaas. Ter marktwaren 170 wagens f4448. Prezen rijksmerk ie soort f5056t2e soort f 4448. Handel matig. PURMEREND, 3 April. Kaas. Aanvoer 3L5<o Kg. als 24 stapels boerenkaas met merk f 49; stapels boerenkaas met merk f 52. Boter. Aanvoer 1362 Kg. f 1.852.10. Vee. Aanvoer 575 runderen, waaronder 145 vete koeien fo.So1.05 per Kg.; melk- en j»eldeitoeien f 135-—3751 42 vette kalveren f 140—1.55 per Kg. 1045 nuchtere ka veren f934; 8 stieren en 73 paarden f ico200; 71 schapen en overhouders f 28—42450 vette varkens, slacht' varkens f0.58—0.62 en zouters f 0.50—0.54 per Kg. 53 magere varkens f 18—28; 139 biggen f 8—14. Haxdel in vette koeien vlug, in weidevee, kalveren en schapenmatig in varkens stug. Eieren. Kippen- f 56 eenden f 4.80. Kievitse.eren 17 cent per stuk. PURMEREND, 4 April. Eierenveiling. Aarivoer 1:8.000 kiüpen- f 57.50, 258000 eenden- f 4-9°5-io. "TEXEL, 2 April. Eieren. (Coöp. Eierenveiling) Axnge- voerd 82765 st. kippen-. Prijzen bruin f 5/406.Co wit f 5.205.30 per 100 stuks. Middelprijs wit f 5.30, dem bruin f 5.60; 602 stuks eenden- f4.504.9° Per 100 stxks. VENLO, 2 April. Eieren. (Coöo. Veilingver.) Aan-oer 1.600.000 stuks., kippen- f 5.506.90, kleine f 51.50 eenden f5.806.10, ganzen f2323.90. VISSCHERIJ. AMSTERDAM, 3 April. Aangevoerd door 14 mot<r- botters en afgeslagen aan den Gemeente Vischhal De Rur- terkade. (Besomming der botters van f 34-95102.3') Schar f 0.802.90, kl. schol, f3.906.50 per kist, Kabee jauw fi.50 per stuk. Schelvisch f 0.701.90 per 5 stuks Handscho! f 1315, bot f 3.906 per kist, Groote tong f812.50, midd. tong f 4.50—7.50, kleine tong f2.70 390 per 10 stuks. Uit de hand verkocht op het terrein: Aal f 0.30, bot fo.150.30 per pond. Versche bokking f 1.10 1.25, ici. haring f 0.500.60 per tal.' ENKHUIZEN, 2 April. Ketten hebben 100'vaartuigen" hier aangevoerd 40 tal tot 210 tal reepharing per vaartuig.. Totaal 7500 tal of 1.500.000 stuks Marktprijs 8124 ct. per tal. MONNIKENDAM, 2 Apr 1. In de afgeloopen week is aan den Gemeentelijken vischafslag aangevoerd 5021 tal fuikharing 44 ct.1.15. 663 tal sleep- prijs 69 ct.1,20, 1383 tal reep, prijs 57 ct.1.15 per tal, 178 pond bot, prijs 2723 ct. per pond. VOLENDAM, 2 April. Men besteedde in de afgeloopen week aan den vischafslag voor haring 7095 ct. per tal, voor schol 610 ct. spiering 45 ct. per pond. De haring vangst was zeer groot. Een Congres te 's Gravenhage Zooals reeds in 't kort gemeld is, zal op Woensdag 11 April a.s. te 's Gravenhage in Hotel de Twee Steden een vergadering wor den gehouden ter bespreking van het Ont werp van Wet tot wijziging' van de Ziekte wet, voor welke vergadering een uitvoerend comité gevormd is, bestaande uit: mr. Aug. Philips, voorzitter tevens algemeen voorzit ter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, J. P. J. Asselbergs, voorzitter van de Algemeene R. K. Werkgeversvere niging, F. L. v. d. Born, voorzitter van de Christelijke Werkgeversvereniging; ir. W. R. IJ. Croesen, voorzitter van het Kon. Ned. Landbouwcomité, ir. J. Th. Gerlings be stuurslid van dén Ondernemersraad voor Ned. Indië, J. Goedkoop, voorzitter van Centraal Overleg in Arbeidszaken voor Werkgeversbenden, mevr. M. M. Havelaar v. Beeck Calkoen, presidente, van den Ned. Chr. Vrouwenbond, C. v. d. Heuvel, onder voorzitter van den Chr. Kessler, hoofdbe stuurslid van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, S. P. Lips, penningmeester van den Kon. Ned. Middenstandsbond, mevr. D. OppenheimerBelinfante, secretaresse van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, dr. F. E. Posthuma, president-directeur van „Centraal Beheer". Als sprekers zullen op deze vergadering optreden: mevr. D. OppenheimerBelin fante te 's Gravenhage over „de huisvrou wen en de ziektewet"; en de heeren ir. V. R. Y. Croesen te 's Gravenhage over „Bedrijfsvereenigingen"; mr. A. de Graaf te Zeist over „Moederschapszorg"E. ter Kuile Jr. te Enschede, voorzitter van de Commis sie van Toezicht op het Ziekenfonds voor Enschedé en Lonneker, over „bijzondere ziektevoorzieningen en de ZiekteweJ"; S. I'. Lips te 's Gravenhage over „de midden- standsbelangen en de Ziektewet"; E. A. van Poelvoorde: te Heerlen, directeur van het Algemeen Mijnwerkersfonds, over „de ad ministratieve zijde van het ontwerp", mr. B. J. M. van Spaendonck te Tilburg, over „Fa- brieksziekenkassen". NEDERLANDSCHE SCHEPEN BATAVIER III 3(4 v.m. 3 o. 25 v. Rott. te Gravesend. CALANDPLEIN 2/4 v. Bahia Blar.ca n. Las PaLues. CGLYTYO 31/3 v. Santiago de Cuba n. Rottzrdam. EIBERGEN 30/3 Aden gep., Fremantle n. Engeland. GOUWE 2 4 v. Newcastle te Oran. LEONORA 2/4 v. Nantes te Bilbao. LIMBURG, sleepb., met 2 lichters, 2/4 v. Liverpool n Vlissingen. NOORD 3,4 Ouessant gep., Malaga n. Ro erdam. PENDRECHT 2/4 v. Novorossisk n. Sevilla. ROZENBURG 24e Jean de Luz geankerd, wegens slecht weer, Bly h n. Bayonne. SLIEDRECHT 2/4 Ouessan gep., Ro n. Novorossisk STAD ZWOLLE 2 4 e Jean de Luz geankerd, wegen slecht weer, Sunderland n. Bayonne. WIELDRECHT 2/4 300 mijl Z.W. v. Cuessant, Con- stanza n. Rouaan. ZAAN 2/4 Gibraltar gep., Rott. n. Algiers. BEVERWIJK 1/4 v. Lissabon te Bilbao. BEÏJERLAND 31/3 v. Rott. te Elytii. CELAENO 31/3 Gibraltar gep., bougie n. Chester. DIRKSLND 2/4 v. Htvrc o/d Tyne. EMMAPLEIN 2/4 Bonanza gep., Rott. n. Buenos Ayrv GELDERLAND 31/3 Kopenhagen o/'d Tyne. LARENBERG 2/4 Liz?td gep., Houston n. Moermansk. NIEUWLAND 1/4 v. Rett, te Leith. OCEAAN, m.s., de Witter, 1/4 v. Liverp. te Limerick OOST£RLANDv 1/4 v/d'Tyne te Rouaan. SCHOKLAND 1/4 v. Goole te Bremen. ST. ANNALAND 1/4 v/t Tyne n. Hamburg. ST. JANSLAND 1/4 v. Bvth te Antwerpen. TRENT 1/4 v. Stettin te tremen. TWEED 1 '4 Finisterre gep., Rott. n. Oran. TYNE 1/4 v. Rotterdam tey\ltona. ZUID-HOLLAND 1/4 v/d Tyne te Rouaan. STOOMVAARTLIJNEN STOOMVAART Mil NEDERLAND ENGGANO 3/4 v. Hamburg r„ Amsterdam. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ A TAX 2/4 v. Meiilla n. Malaga, DOROS 2/4 v. Tanger te Alexar-drië. HOS 2/4 v. Catania n. Messina. EUTERPE, Bordeaux n. Amst. piss. 3/4 Dungeness GANYMEDES 31 3 v. Aruba n. 5?nta Marta. HEBE 2 4 v. Malta n. Venetië. HERCULES 2 4 v. Rotterdam n. 9-ibraltar. IRENE 2/4 v. Algiers n. Amsterdam. MEDEA 2/4 v. Alicante n. Barceloia. MEROPE 3/4 v. Vigo te Rotterdam IvIINERVA, Castellon n. Amst pass. 2/4 nam. II tl. 2 Dungeness. ODYSSEUS 2/4 v. Amst. te Kopenhagen. PERSEUS 2/4 v. Amst. te Kopenhaten. PROTEUS 3/4 v. Alicante te Amsterdxm. STELLA 2/4 v. Varna te Constanza. STRABO 3/4 v. Stettin te Amsterdam THESEUS 2/4 v. Rott. n. Oitavos. VENUS 2/4 v. Ceuta n. Rotterdam. HOLLAND—AFRIKA UJN MELISKERK (mtr.) pass. 31 3 Ouessait. SPRINGFONTEIN (thuisr.) 3o'3 v. Agoabaai. SPRINGFONTEIN (thuisr.) 2/4 v- Xaapstad n. Las Palmas. HOLLAND—AMERIKA LJN DINTELDIJK 31 3 v. Seattle te Portlan; (O.) MOERDIJK, Pacifickust n. Rott., 1/4 te Cristobal. NOORDERDIJK 2 4 v. Antwerpen te Vincouver. HOLLAND—OOST-AZIE LJN OOSTKERK (thuisr.) pass. 2/4 Ouessant 4/4 8 u v.m. te Rotterdam vcrv/acht. ZOSMA 2/4 v. Biemen n. Hamburg. HOLLAND—BRITSCH-INDIE UJN ALDERAMIN (thuisr.) pass. 3/4 Dungenes. KIELDRECHT (uitr.) pass. 3/4 Perim. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJ4 VLIELAND (thuisr.) 31/3 v. Addah. JAVA—NEW YORK LIJN BALI, Java n. New York, 2/4 te Boston. MEDON, Java n. New York, pass. 30/3 Gibraltar ROTTERDAMSCHE LLOYD JACATRA (thuisr.) pass. 31/3 Gibraltar. STOOMVAART MIJ. OCEAAN NINGCHOW v. Japan n. Amsterdam, 3/4 v» Siigapore

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10