KENNEMERLAND LOTTGERING GEMEENTERAAD VAN VELSEN- R.-K. DIENSTBODE V00H STOOMEN EN VERVEN - Gr. Ho!i!s!rait5aTel. 10771 NI VA TANDPASTA (Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 BEVERWIJK - Tel. 2213) Een Een vergadering over de herziening der ambtenaren-salarissen. - regen van voorstellen. De vergadering weer geschorst. In Memoriam Christiaan Marie Jansen f Agenda van 3 tot en met 9 April Sï&at van besommingen Marktbericht Rijksviscbafslatf IJMUIDEN HALFWEG VOORKOMT TANDBEDERF en poetst s morgens en 's-avonds met 73 et, per '/itubg. 25cb.p-'4 lupe. r zit geen ste- Gisterenavond vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van burgemeester Rijkens. Afwezig met kennisgeving mevr. v. Veen en de heeren Bosman, v. d. Steen en Schaar. Ingekomen stukken en mededeelingen. Een adres van P. Bleeker, directeur van de N.V. Exploitatie Mij. Velserduin", gevestigd te IJmuiden, houdende verzoek om herzie ning van voorwaarde van het Raadsbesluit ad. 28 Dec. 1926, no. 6, waarbij aan genoem de V.N. vergunn'ng is verleend tot het aan leggen van eenige wegen te IJmuiden, als mede om wijziging van het uitbreidingsplan Van den Minister van Waterstaat een schrijven, dat de tegenwoordige en in de naaste toekomst te verwachten omstandig heden van het verkeer niet wettigen, naar rijn meen'ng, dat reeds nu tot den bouw van een, in vergelijking met een vaste, veel kost baardere, beweegbare brug over zijkanaal B wordt overgegaan. Indien later deze omstandigheden mochten veranderen, dan zal de vraag aan de orde komen, wie de kosten van de vaste brug zal tehooren te dragen. De heer Vermeulen zegt, dat ook Haarlem veel belang heeft in een draaibare brug over het zijkanaal. Spr. meent, dat besprekingen met Haarlem, nu de annexatie een feit is, vruchtbaar kunnen zijn. De voorzitter zegt. dat de zaak de aandacht zal blijven hebben van B. en W. Een verzoek van de Ver. „Uw Koninkrijk kome". te Velsen, om gelden voor turn- artikelen en in orde brengen van gymnastiek zaal en gedeeltelijk van een terrein voor lich. oefening. Deze en andere ingekomen stukken er. mededeelingen worden daarna voor kennis geving aangenomen. Aan de orde is de wijziging en aanvulling der verordening tot regeling der bezoldiging van de ambtenaren en van de instructie voor den hulpkeurmeester en het nemen van daarmede in verband staande besluiten. De S.D.A.P.-fractie stelt voor, de voorstel len van B. en W. terug' te zenden naar het Georganiseerd Overleg, daar zij van mee ning is, dat de voorstellen niet hst resul- taot zijn van Georganiseerd Overleg, en stelt eveneens voor alsnog te trachten tot gemeenschappelijk resultaat met dat lichaam te komen, en de vraag aan de orde te stellen of het niet wenschelyk ware in plaats van een verhooging, weer te komen tot een geheel premievrij pensioen. B. en W. merken hiertegen op, dat ten aanzien van 4 loongroepen volledige over eenstemming is verkregen met de Commis sie van Overleg, en dat alleen aan de orde is een herziening van de salarissen en niet een wijziging van het percentage der pan- sioensbijdragen der ambtenaren. Hierover is ingekomen een adres van het Hoofdbestuur i) .11 den J4 e d e rlands eh eii Bond van Gemeente-Ambtenarsn, houden de verzoek om, zonder terugwijzing naar de Commissie van Overleg, wel te willen be sluiten tot wijziging en aanvulling der ver ordening tot regeling der bezoldiging van de ambtenaren, op de wijze, als is aange- jeven in gemeenteblad no. 10 van 1928, aan gezien een ernstig overleg genleegd is op de wijze als in de betrokken verordening aangegeven. De heer Visser zet de motieven uiteen, die de S.D.A.P.-fractie er toe brachten, het voorstel in te dienen. Hierover ontstaat een lange discussie. De voorzitter opent de algemeene be schouwingen. De heer ten Broeke zet de wordingsge schiedenis van het agendapunt uiteen. Spr. wil ook verhooging van bevolkingsagenten en den bode. De heer Groenfeveld zegt, dat men ten opzichte van ambtenaren niet het stelsel van vraag en aanbod kan handhaven. Bij de lagere salarissen moet de behoeftefac tor in oogenschouw genomen worden. Spr. meent, dat thans de ongehuwden er gunstiger .voorstaan dan de gehuwde amb tenaren. De toelage voor woninghuur heeft volgens spr. geen recht van bestaan. Ver volgens geeft spr. een overzicht van de ambtenarensalarissen in 1914. De heer Visser zegt, dat het standpunt van zijn fractie is, dat de arbeid het sa laris der ambtenaren moet bepalen. Spr. wil waarschuwen tegen het stelsel om de sa larissen der lagere ambtenaren intact te laten en dat der hoogere te verhoogen. La ter staat men dan weer voor partieele her zieningen. Zooals de zaak nu door B. en W. is voorgesteld, zullen enkele groepen van ambtenaren onbevredigd blijven. De heer Baarda zet, dat de levensvoor waarden der gemeente-mbtenaren den toets kunnen doorstaan van vergelijking met de rijksambtenaren en dat de salarissen der ambtenaren in Velsen gunstiger zijn dan die in het pariculiere bedrijf. Spr. vindt het echter vreed, dat B. en en W. in deze bedenkelijk; vige lijn in. Laat men de zaak geheel en voor allen onder de oogen zien. Er moet nu een prin- cipieele beslissing worden genomen over den pensioenaftrek en daarna over de salaris sen. Spr. is het ook opgevallen dat er geen verhouding is tusschen salaris en bevoegd heden. Bij een salarisherziening wil spr. zeer gaarne dat lit onder de oogen werdt gezien. Het gaat niet aan dat 'n gemeente secretaris op dezelfde wijze wordt beoor deeld als een typiste. Daarom wil spr. dat deze zaak nog eens in het geheel wordt her zien in de Comm.ssie van Georg. Overleg. De heer Maas noemt de salarissen van gemeentepersoneel een der moeilijkste kwes ties voor een raadslid. Met hier en daar een potloodstreep kan de kwestie met opgelost •v-orden, waa -toe dit leidt heeft men gezien bij de !\jks.n;litr.na!'ca. Spr. is van oordeel dat Velsen goede amb tenaren heeft. Wanneer men de zaak nu weer terugstuurt naar het G. O., vraagt spr. zich af of men in het particulier bedrijf de zaak niet zou opgeven. Het wordt tijd dat er nu eens een eind aan komt. Men moet bedenken, dat de betrokkenen alleen het recht van verzoek hebben. Spr. is er tegen dat de kwestie weer wordt verwezen naar het Georg. Overleg. De heer de Vries zegt, dat er een ongun stige verhouding is tusschen de salarissen van lagere en hoogere ambtenaren. Wethouder, ."chilling zegt, dat het hem bevreemdt dat de raad, die steeds zeer is gesteld op het Georg. Overleg, deze kwestie weer naar het G. O. wil terugsturen. Spr. weet niet hoe hij de kwestie nu moet op lossen. De arbeidstijd der ambtenaren stuurt lan ger dan van 9 tot 5 uur; dit aan het adres van den heer Baarda. Dit geldt wel van de lagere ambtenaren. De salarissen van deze laatsten hebben een grooten voorsprong op die in het particulier bedrijf. De sprekers verder beantwoordend, zegt de wethouder, dat de verantwoordelijkheid van de ambte naren. die geld ophalen en afrekenen, nist groot is. Dat is de eenige categorie, ter wel ker opzicht 13. en W. niet meegaan met het voorstel van G. O. Spr. vindt de loonen van arbeiders in par ticulier en overheidsbedrijf veel te laag. Ten opzichte van de woninghuur moet men beseffen, dat dëze een onderdeel is, van het salaris, wanneer men deze ont neemt, wordt het salaris met een evsngroot bedrag verminderd. Spr. begrijpt niet wat men meer verlangt, als de grootste betrokken organisatie vraagt neemt het voorstel van het G. O. aan. Wat betreft het voorstel van de S.D.A.P. spr. begrijpt niet dat hierover niets is gezegd door den vertegenwoordiger der S.D.A.P. in het Georg. Overleg. Men heeft bezwaren geuit over het sala ris der directeuren, doch shpr. zegt dat deze ambtenaren zeer veel werk verrichten, soms belangrijke bedragen besparen: aan ieder raadslid kan dit bekend zijn. De heer de Vries heeft gezegd dat dit voorstel niet dat is van het Georg. Overleg; Spr. vraagt den heer de Vries hieromtren feiten te noemen. De heer Vermeulen vraagt of wethouder Schilling de meening heeft verkondigd van het geheele college van B. en W. De voorzitter antwoord bevestigdend. Het voorstel der S.D.A.P. wordt daarna met 15 stemmen tegen 8 stemmen verwor pen. Een voorstel-Vermeulen om de geheels kwestie weer naar het G. O. te zenden, met drie uitzonderingen (directeur reiniging, verificateur en gemeente-arts), wordt met 16 tegen 5 steromen verworpen. Daarna komt in stemming een voorstel ten Broeke om "net salaris van bode en geld- ophaler van 1300 op 2100 te brengen, wordt met 12 tegen 9 stemmen aangenomen. Voorstel om het salaris van bevolkings- agent-bode resp. op 1700 en 2000 te brengen. De hser Grosneveld stelt voor 2000 en 2300. De S.D.A P. stelt voor 1800 en 2100. Het voorstel-Groeneveld wordt met 18 tegen 3 stemmen verworpen. Het S.D.A.P.'-voorstel wordt met 11 tegen 10 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. (verhooging tot 1700 en 2000) wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorstel Roelse es. om het salaris van den-deurwaarder, thans 1950 tot 2250 te brengen op 2000 tot 2300. De heer Vermeulen stelt voor 2100 tot 2400, in verband met de overige salarissen, wordt met 14 tegen 7 stemmen verworpen. Het voorstel van 2000 tot 23.00 wordt met 13 tegen 8 stemmen aangenomen. Enkele andere voorstellen omtrent ver hooging van salarissen van worden z.h.s. aangenomen. Een voorstel-de Vries, het salaris van I Volgens weth. Tusenius houdt dit voorstel een getuigenis van minderwaardigheid in, j voor deze beide functionarissen. De heer Baarda. zegt, dat een academische I graad bijv. noodig is bij keuring van water. Weth. Tusenius: „Dat doet zelfs een onge diplomeerd analyst" De heer Vermeulen verdedigt zijn voorstel nader. Van academisch gevormde ambtena ren kan men adviezen vragen, welke men niet kan vragen van de tegenwoordige fun- tionarissen. De heer Homburg stelt nu voor 5250 toi, 6250. Dit voorstel wordt niet ondersteund. Het voorstel-Vermeulen wordt met 17 te gen 4 stemmen verworpen. Het voorstel-Baarda wordt met 13 tegen 8 stemmen verworpen. Plet voorstel van B. en W. wordt nu zon der hoofdelijke stemming aangenomen. De heer ten Broeke wil terugkomen op de beslissing omtrent bevolkingsagent en bevol kingsbode. Dit wordt aangenomen. De heer ten Broeke stelt nu voor de sala rissen van deze ambtenaren te brengen op 1800 tot 2100. Aangenomen. Nu wordt gestemd over de verordening in haar geheel. Aangenomen met 7 stemmen tegen. De wethouder van O. W. vraagt het woord over een spocd-raaastuk, n.l. ver koop van 18.315 M2. grond tegen 6.50 per vierk. M. aan H. v. d. Pol te Heemstede. Dit wordt goedgekeurd. rii'Miri' f Verhooging van het crediet voor de aanschaffing van een automo biel sproeiwagen Op de begrooting voor het loopend dienst- jaar, is een bedrag van 10.000.-- uitge trokken voor de aanschaffing van een automoblel-sroeiwagen. In verband daarmede zijn door B. en VV. offertes gevraagd voor de levering van een dergelijken wegen, welke tevens dienst zou kunnen doen als brandspuit. Van de ingekomen aanbiedingen, meenen B. en W., met de commissie van bijstand in het beheer der Openbare Werken, aan die van de Merced is Bens Automobiel-Maat schappij, op grond van de ervaring, welke meteen sproeiwagen van ""die maatschappij is opgedaan, de voorkeur te moeten geven. De prijs van den wagen is echter 12075. B en W. stellen daarom voor, het toege stane crediet met 2075.— te verhoogen.' Goedgekeurd. De overige punten worden van de agen da afgevoerd, voor de volgende vergadering van Dinsdag a.s. Rondvraag. Het bevreemdt den heer Maas, dat hij in de courant een raadstuk over de verbreeding van den Driehuizerweg heeft gelezen, dat spr. nog niet heeft ontvangen. De heer Sluiters vraagt naar de verbree ding der Middeldorpstraat te Santpoort. De voorzitter antwoordt of de noodzake lijkheid hiervan nog wel gevoeld wordt, in verband met den aan te leggen nieuwen weg. Nadat de overname van een gedeelte van de Van Wassenaerstraat te IJmuiden, is goed gekeurd, wordt de vergadering geschorst tot Dinsdag a.s. - BEVERWIJK K. S. A.-gebouw, Peperstraat: Woensdag 4/4, Repetitie Kerkkoor Ver gadering St. Vincentiusvereeniging. Donderdag 5/4, Repetitie Zangkoor. Vrijdag 6/4, Vergadering Tabaksbewerkers, des nam. 2 uur, in de achterzaal. Zaterdagavond 8 uur Bioscoopvoor stelling. R.-K. Tuindersvereen. „Kennemerland". Naar wij vernemen zal a.s. Donderdag de eerste spinazie van dén kouden grond ter veiling worden gebracht. De aanvoer zal nog wel zeer gering zijn. TRAWLERS (Niet officieel) H. H. 65 S. D. 56 De Beer Tbernia Ferbeug Derika 5 6 13 Holland 2 6 Avanti Fi'otinus Beatrice Dordrecht Zaanstroom 1 Ita Irie Westland f 3700 5300 „2000 2200 4600 4500 2400 1600 1700 2000 1900 1600 3C00 1600 1600 2800 1000 1500 W. niet die salarissen willen verhoogen wel- hoofdcommies ter secretarie en adj.-direc ke ongunstig zijn in vergelijking met ande re gemeenten, n.l. deurwaarders en bevol kingsagenten. Voorts moet men er rekening mee houden dat er in Velsen in 't algemeen jonge amb tenaren zijn, die vry snel promotie maken. Behoudens de lagere ambtenaren ziet spr. niet in, dat er nu aanleiding is tot salaris- verhooging. De heer de Nobel sluit zich ten aanzien vaft de hoogere ambtenaren aan bij den heer Baarda. De heer Waterlander zegt, dat goede werkkrachten goede salarissen moeten heb ben. De leiders der gemeentebedrijven ge nieten een salaris, dat den toets der critiek kan doorstaan. Tot een verhooging van de ze salarissen kan spr. niet medewerken. De heer Vermeulen acht het onwaar schijnlijk dat men tot een voorstel kan ko men, hetwelk algemeene instemming heeft. Spr. vindt het vreemd, dat geen afzonder lijk advies is gevraagd aan het G. O. over het adres van den Bond van Gem. Ambte naren omtrent algeheele herziening, der ambtenaarsalarissen, en partieele herziening Vérgieken bij de rijksambtenaren staan de ambtenaren van Velsen er zeer gunstig voor. Wat betreft den pensioenaftrek meent spr. dat het belang der ambtenaren vraagt dat deze aftrek in het salaris wordt gecal culeerd. Spr. vindt het standpunt van B. TERSTOND GEVRAAGD een flinke zelfst. kunnende werken, voor d. en n., met huisel. verkeer. Zonder goede ge tuigen onnoodig zich aan te melden. DE GOEDE VAN 'T I-IOFF, Alkm.- straatweg 49, Beverwijk. teur van gas en waterleiding te brengen van 8600 tot 4200 wordt met 16 tegen 5 stemmen verworpenhet voorstel van B. en W. is 3800 tot 4400. Dit voorstel wordt z.h s. aangenomen. Voorstel-de Vrie-s, het salaris van veiifica- ■•eur te brengen op 3800 tot, 4400. B. en W. stellen voor 4000 tot 4600. De voorzitter verdedigt dit voorstel. De heer Roelse zegt dat het hier gaat om de waardeering voor het ambt als zoodanig, de functionaris zelf voldoet ten zeerste. Spr. wil meer klemmende redenen om mede te werken tot verandering in den toestand, die zoo was dat verificateur en hoofdcommies gelijk gesteld werden in salaris. De heer Vermeulen wil den raad sterk aanraden het voorstel van B. en W. aan te nemen. Den heer Sluiters ,komt het voor. dat we.- nig raadsleden de uitgebreide werkzaamhe den van den verificateur kennen. Spr. zegt gaarne te zien dat in het G. O. de belangen van on reorganiseerden even sterk worden voorgestaan als die van georganiseerden. Weth. Nijssen zegt, dat B. en W. tot de voorgestelde verhooging van den verificateur zijn gekomen na vergelijking met gelijksoor tige gemeenten; het G. O. ging ermede ac- coord. Na nog uitvoerige discussie wordt het voor stel-de Vries c.s. verworpen met 10 tegen 5 stemmen, en het voorstel van B. en W. 4000 tot 4600) z.h.s. aangenomen. Voorstel van B. en W. het salaris van di Tarbot, prijs per K.G. 3.002.30 Griet, prijs per 50 K.G. kist 82.0028.00 Tong, per K.G. 3.10— 2.30 Midd. Schol, per 50 K.G. kist 28.00—26.00 Zetscbol. per 50 K.G. kist 26.00—23.00 Kleine Schol, per 5'K.G. kist 19.00— 5.40 ambtenaren Bot, per 50 K.G. kist 13.001.50 Schar, per 50 K.G. kist 12.00—11.00 Tongschar, per 50 K.G. kist 56.00—45.00 Rog, per hoop van 20 st. 31.0016.00 Vleet, per stuk 3.002.10 Pieterman poon p. 50 K.G. 17.8.50 Gr. sche'.visch p. 50 K.G. C9.64. Midd. schelvisch p. 50 K.G. 54.51. KI. midd. schelv. p. 50 K.G. 32.23. KI. schelviSch p. 50 K.G. 17.11. Kabeljauw p 125 K.G. 40.— 29.— Gullen p. 50 K.G. 18.13, Leng p. stuk 4.50 3.20 Heilbot p. K.G. 2.40 1.90 Wijting p. 50 K.G. 9.7. Koolvisch p. stuk 1.20 0.35 Makreel p. 50 K.G. 22.50 20. Aanvaring De Erica IJ. 384 welke gis- ternaar zee vertrok kwam in aanvaring met een kolenschuit welke gesleept werd. De Eri ca kreeg een lek aan stuurboordzijde even boven de waterlinie, na herstelling is het schip vertrokken. recteur van Openbare Werken en directeur I zyn van gas- en waterleiding te brengen op 5500 tot 6500. De heer Baarda stelt voor 5000 tot 6000. De heer Vermeulen stelt voor deze amb tenaren voor 5000 tot 6000 zonder aca- demischen graad, en indien zij wel een aca- demizchen graad bezitten 6000 tot 7000. Schoorsteenbrandjes Gistermiddag ont stond een schoorsteenbrand in h^t perceel van den heer V. aan de Hoeksteeg. De po litie wao terotond ter plaatse en wint met twee koolzuurspu i ten uitbreiding te voor komen. Even na dezen brand werd een brandje gealarmeerd voor het perceel van den heer v. Z., vlak achter het bovengenoemde per ceel. Ook dit werd spoedig gebluscht. De heer P. de Heere, brandmeester, con- stateerde, dat de brand was ontstaan door- I dat een der balken door den schoorsteen liep wat in al die oude huizen het geval blijkt te „God ontferme zich onzer en zegene ons Hij doe Zijn aangezicht ever ens lichten en Hij ontferme zich enzer." Wèl moet deze bede op den dag van van daag, in dubbele beteekenis, door ons ten Hemel worden opgezonden Chris M. Jansen, de populaire, bekwame, actieve figuur, op de handen gedragen in ons Diocees, geëerd en bewonderd door heel Ne derland, in katholieke, maar cok in niet-ka- thclieke kringen, hccgelijk gewaardeerd, speciaal in onze Middenstandsbeweging, hij is niet meer In den laten namiddag tegen half vrf, heeft hij in zijn woning, Da Costalade 118 te Am sterdam, het tijdelijke met het eeuwige ver- wisselsd, nadat hij, enkele ccgenbükken tot volle bewustzijn gekomen, tot een intiemen vriend nog gezegd had „Materieel is liet met mij gedaan, nu komt het spirituee'.e aan. de beurt Noordwijkerhout is voor hem het begin ge weest van het einde. Daar was, dank zij zijn activiteit, weer een nieuwe afdeeling van onzen Diccesaneii Bond opgericht en nu zou een Vervolg-Propaganda- vergadering plaats hebben, nadat „onze j Cm is" den gel eelen dag in de weer was j geweest met huisbezoek cm de Midden - standers te overreden des avonds naar de I vergadering te komen. Daar belde hij mij in den laten namiddag j uit Noordwijkerhout op of ik er des avonds zou kunnen kemen spreken want hij gevoe'- de zich beroerd, hij kon niet meer.Hoewel ik mijnerzijds, indien l et maar eenigszins mcgelijk was, hem steeds ten dienste en ter wille was, dien avond kon ik, helaas, niet vri maken. Ik ten er in dal telefonisch gesprek evenwel in geslaagd kern te overreden onmiddellijk naar buis te gaan en een der B.E. Geestelijken in zijn plaats te laten optreden. Waarschuwend voegde ik er in dit telefonisch respiek neg aan tce^ „Blijf er nu niet mee Icopen, ga onmid dellijk thuis onder de wol, vier bet uit, want het zou ,e leeiiik kunnen opbreken 1" Zcoals ik zeide dat heeft hij ook gedaan, doch 's anderendaags of wel een dag daarna verscheen hij weer op het Centraal Bureau aan de Heerengracht cm althans te pogen zijn werk te hervatten. Doch, telkens, wanneer hij dat waagde, overschatte hij zijn lichamelijke gesteldheid en zijn krachten, totdat hij weldra niet meer kon en ten slotte voorgoed thuis meest blijven. Op hei Centraa' Bureau verliet hij teen zijn werkstcel vóór zijn Bureau, waar hij immer met zco'n loffelijken i,i er et werk voor onze organisatie in gereedheid bracht, geïnspireerd als hij werd dcor de foto s, welke daar op dit oogenblik nog verwijlen van zijne vrouw en zijne lieve kindertjes. Nog een paar dagen behandelde de plichts getrouwe op zijn bed de poststukken, totdat ook dit niet meer ging en zóó is heden de dub bele slag gevallen de onherstelbare slag voor zijn dierbaar huisgezin en mede, menscheuj- kerwijs gesproken, de schier onherstelbare slag voor onzen Diocesanen H'anzebond, voor de heele Nederlandsche Middenstandsbejve- ging in het algemeen. Het was onze „Nieuwe Haarlemsche Coik rant", welke in de verkiezingsdagen van 1925 o.m. van hem schreef „Van dezen specialist in Middenstandsza ken is zeer zeker nog veel' in de toekomst te wachten, indien de gcede Gcd hem daartoe kracht en leven schenkt." Wie zou toen, in 1925, nog geen drie jaren geleden, de bange vreeze in zich 1 ebben dur ven doen opkomen, dat ons deze belangrijke krachtfiguur, nog zooveel belovend voor de toekomst, zóó spoedig reeds zou komen te ontvallen? Ja, bij dit droeve verscheiden is ten volle ook van toepassing de historisch geworden uitroep van Dr. A. Kuyper bij Schaepman s dood „Quis non fleret V/ie zou niet wee- n en 1" Nog maar heel kort geleden is het, na de Hoofdbestuursvergadei ing in Rotterdam, toen de onrustbarende berichten over den toestand van onzen beminden Bisschop dag voor dag in onze dagbladen verschenen, dat oen direc teur van ons Centraal Bureau werd opgedra gen, dat, mocht Z.D.H. kemen te oveilijden, dan een warmgesteld en dankbaar „In Memo- riamartikel" in de pers te laten verschijnen namens on2en Diocesanen Bond. Dit te schrij ven werd opgedragen aan den directeur van ons Bureau, wijl deze van zoozeer nabij had mogen volgen en profiteeren van de grccte belangstelling en den voorrdurenden steun van Haarlem's Bisschop voor de Kath. Mid- denstandsbeweging in Diens Diocees. En o, ondoorgrondelijke raadsbesluiten Gods, Monseigneur, God zij dank, thans noe in leven, en over een paar dagen zal het stof felijk overschot van onzen beminden en sym pathieken Directeur door ons ten grave wor den gebracht. Ik sprak daar straks allereerst over het oi herstelbaar verlies, dat de arme, diep be proefde weduwe, de zuiter van den W-E. Heer W. M. Bosch, oud-kapelaan aan 'onze Kathedrale Kerk, tret hare drie kindertjes, rerp. van 5, en 8 jaren, getroffen heeft. Ach, dat zóó echt-Roomsche gelukkige Huwelijks leven was toch al zóó leeg en zóó mistroostig, omdat de beweging den echtgenoot en den vader bijna altijd buitenshuis deed vertoeven. De allerlaatste treinen, welke naar Amster dam rolden, waren tengevolge der vergade ringen en spreekbeurten avond op avond de zijne en menigmaal kon hij, wegens de verre afstanden in ons Bisdom of daarbuiten, Zelfs de hoofdstad niet n eer bereiken. Zóó was dus voor een groot deel der week ik zou hier Chris' geijkten term willen ge bruiken „voor de volle 1(0 der zes werkdagen, de echtgenoot en de vader aan zijn gezinsleven'onttrokken en bracht hij in zijn huiselijkcn kring alleen grootendeels op den Zondag lach en zonneschijn, vreugde in dat jonge gezin. Zóó was, inderdaad, zijn leven 1 Treffend was dan ook een paar jaar ge leden het tconeel, dal zich afspeelde op de Réunie, aan den vooravond van het Ned. R.K. Middenstsndscongres te Amsterdam, toen den grooten promotor der Ned. R.K. Middenstandsbeweging bloemen en een lau werkrans werden aangeboden, ten einde diens groote verdiensten voor de beweging, de groote offers, welke hij daarvoor bracht, duidelijk te demonstreeren. Zijn echtge- noote was daar ook bij. En toen werd het hem te machtig 1 En hoewel in den regel van zenuwen niet veel last hebbend, toen kon hij zich niet langer bedwingen en hij wierp, I als het ware, dien krans en die bloemen op zJ zijn vrouw en riep uit- terwijl het geheele gezelschap diep onder den indruk geraakte „Die offers zijn door jou gebracht 1 Gij steunt mij en gij staat aan mijn zijde, waardoor ik in staat ben mijn levenstaak te volbrengen 1" Mijne lezers, vooral fr.ijne mede-midden standers, wanneet wij hier gezamenlijk treu ren om bet voorgoed heengaan van ons van den Ridder, den „Strijder bij de Gratie God's", laten wij ons dan vooral hoeden tegen een zeker egoïsme, doch ik zou U 3lïen willen bidden „Laat onze droefheid en onze deernis allereerst gaan in de richting van dat jor.ge, arme gezin, naar die weduwe met hare lieve balve-weesjes, van wie thans gevergd wordt, dat zij den vollen cijns hun ner offergaven tot het laatst zullen storten. O, wanneer wij in dankbare herinnering zullen bidden en dat zullen wij allen doen voor zijn zielerust, o, laat dan Neêrland's Katholieke Middenstand, laat vooral de Katholieke Middenstand in ons Diocees nooit vergeten de eerescbuld aan het dierste, wat van hem hier 'op aarde verweesd is achter gebleven. En daarnaast past het ons, is het ons al thans vergund, de diepte te peilen, welke door dit heengaan, speciaal in onze R.K. Middenstands-beweging in ons Bisdom, geslagen is. Wij waren trotsch op hem wij gingen prat op het bezit van een kracht met zóó onmiskenbare groote gaven en talenten. Elk diocees benijdde het Haarlemsche om hem elke andere mi.ddenstandsbe- weging respecteerde hem en apprecieerde zijn superioriteit. Optimist en humorist, vlot en overtuigd spreker met steeds nieuwe en frissche beelc.- vorming in zijn redevoeringen ongeëve naard debater een harde en noeste werker een propagandist, die zi;n weerga nog niet gevonden had, maar.... is het niet gansch overbodig over deze voortreffelijke kwali teiten hier verder uit te weiden Overal was hij thuis en was hij de gevierde, of hij was in Lutjebroek, in Ovezande of in 's Heerenhoek, ófwel, dat hij deelnam aan de meest hoogstaande congressen en ver gaderingen, het was hem om het even, overal ,en alom was hij het middelpunt der belang stelling en door zijn populariteit werd hij op de handen gedragen. Op de Centrale Raadsvergaderingen had hij dan ook geen handen genoeg evenmin op de onderscheidene groote congressen. Van alle kanten werd hij bestormd. Zijn geestighedenop de officieele diners waren de elementen voor de welgeslaagdheid der- zelve. Het zou een noodelooze verlenging zijn van dit artikel, wanneer ik hierover verder zou uitweiden. Ook Haarlem heeft in ruime mate van zijn ijver en werkkracht genoten. De reorganisatie onzer R.K. Middenstands beweging in onze stad is zijn voorbereidend werk geweest en dank zij zijn optimisme en zijn bezielende kracht is zij met succes be kroond. Herhaaldelijk en tallooze malen trad hij hier als spreker op als bedisselaar in de moeilijkste gevallen, èn in de afdeeling, èn in verschillende onderafdelingen. Het laatst heeft hij hier gesproken voor de patroons in het bedrijf der electro-technische werkgevers. Overigens verscheen hij wegens overstel pende drukte dit jaar niet zeer veel. Gek scherend en plagerig heb ik hem wel eens ge zegd i „Haarlem staat blijkbaar bij den heer Jansen niet meer in de gratie 1" Maar dan was hij er, gevat als altijd, on middellijk bij „Mijnheer van Tetering, mijn werk ligt daar, waar het slecht gaat in Haar lem is de zaak in goede handen. Dat mar cheert daar wel 1" En hij was weer, zooals al tijd, de meester op het terrein. Ook in het Kath. politieke leven trad hij hier meermalen op den voorgrond. In 1925 had hij in oneen Kieskring een ver kiesbare plaats gekregen op de car.didatenlijst voor de Tweede Kamer. Wij verheugden er ons over, dat eindelijk aan een Kath. Mid denstandsvertegenwoordiger een verkiesbare plaats was ingeruimd En daar werd nu te onzaliger ure het inschuifsysteem toegepast. Woedend waren we. doch het was de gedupeerde zelf, die er met zijn bonhomie in slaagde, ons weer in het disciplinaire en partijtuchtelijke spoor te brengen. Toen hem evenwel uit oogmerken van „politiek" het harde en wreede offer werd gevraagd de candidaten van de lijst Haailem te komen propageeren waaruit hij gewipt was toen heeft hij met recht den goeden strijd gestreden en is hij de partijdiscipline getrouw gebleven en heeft hij met kracht aan bevolen de candidaten, waarvan er een bij was, die hem terzijde had geschoven. Hij heeft mij 's avonds na afloop zijn grooten rnenschelijy ken strijd geschetst, doch grooter nog was zijn vreugde over zijn zelfoverwinning. Toch rijst in deze oogenblikleen de vraag, of in dit opzicht niet te veel en te wreed uit gebuit worden de echte en luiste disciplinaire opvattingen. De Middenstandsbeweging in onze stad, de geheele Middenstandsbeweging inonze streek heelt veel, zeer veel aan dezen verdienstelijken man te danken. Voorop in deze staat natuur lijk de R. K. Middenstandsbeweging 1 En ik heb door den drang der opeenvol gende ongunstige berichten geheel zelfstandig moeten handelen, doch ik ben er van over tuigd, geheel naar den geest van mijn bestuur en mijner gansche vereeniging gehandeld te hebben, dat ik maatregelen heb genomen, dat heden, Woensdag, door onzen Geeste lijken Adviseur, den Z.E. Heer Rector J. P. J. Kok in Be kapel op Dennenheuvel te Bloe- mendaal en in de kapel der E.E. Zusters aan de Koningstraat door een der E. E. Paters Franciscanen H. H. Missen zijn gelezen namens onze Vereeniging, welke eerst bestemd waren om aan God beterschap te vragen, doch welker intentie na ontvangst der treurige tijding veranderd is voor zijn ziele rust. ïk zeg overtuigd te zijn geheel in den geest mijner Vereeniging gehandeld te heb ben. Rest mij nog, u een korte levensbeschrij ving te geven De heer Christiaan Marie Jansen werd op 5 November 1891 in den Haag geboren. Later volgde hij zijn studies aan de Bisschoppelijke Kweekschool in Beverwijk met het doel on derwijzer te worden. Dat is ook geschied en hij werd onderwijzer in den Haag, het laatst Hoofdonderwijzer. Bekend is zijn rredewer- kindg als redacteur van het R. K. Volksweek blad „De Christelijke Actie". Reeds was hij in den Haag voor de Kath. Propaganda een groote kracht, o.a. reorgani seerde hij de politieke „Jonge Garde" tot de Alg. Propagandaclub „De Katholieke Garde" en hij werd daarvan de eerste en zeer enthou siaste voorzitter. Uit deze periode zijn vooral bekend de eer ste groote meeting op „Houtrust waar Katholiek den Haag heeft genoten van den warmen eloed, welke er van het Haagsche Katholieke leven uitlaaide. In den Haag was hij bestuurder van tal van katholieke vereenigingen. Toen, naar aanleiding van een in den Bosch gehouden Congres, trok de Dioc. Bond in ons Bisdom hem tot zich op 1 October 1918 en reeds op 8 October trad hij in functie. Het is in deze functie, dat hij in staat is ge weest zijn groote verdiensten, zijn grootste werkkracht, zijn buitengewone talenten ten toon te spreiden. Hij schreef tal van brochures en artikelen in dagbladen en tijdschriften, trad op in on telbare debatvergaderingen, leidde den melk- oorlog in de hoofdstad, vertegenwoordigde op schitterende wijze de Ned. Middenstands beweging op het Congres te Leuven sloeg de oppositie in het Kath. politieke leven te Roo sendaal met een enkel optreden lam, enz., enz. Hij was immer de optimist in optima forma, hij heeft den bloei meegemaakt der Haarlem sche Hanze in ons Bisdom, doch ook haar inzinking. Woedend kon hij zich maken over de te genwerking der Hanzebank, overtuigd van haar goed recht, maar overgeleverd als zij was aan willekeur en aan onderdrukking. Al waren tal van vergaderingen voor hem een mislukking, het deerde hem niet. Maar, wanneer hij naar verre was gereisd en de ver gadering des avonds was mislukt, dan was hij 's anderendaags niet te spreken. Wat was er dan gebeurd De secretaris had ófwel verzuimd de ver gadering uit te schrijven, ófwel de convocaties zaten nog in den zak van den secretaris, meer malen is dit gebeurd, doch, wij vragen het in gemoede, wie zou onder dergelijke omstan digheden nog kalm kunnen blijven Wij staan en wij blijven hier staan voor Gods ondoorgrondelijk raadsbesluit. Waaróm moest nu juist deze zoo verdienste lijke man voor ons Kath. sociak leven van ons worden weggenomen Zelf heeft onze Chris in zijn laatste uur nog gezegd „Het materieele is thans geëindigd, nu komt het spiritueele 1" Bidden wij in onze kringen wellicht te weinig Het zal wel zoo zijn en het is ook zoo De enkelen der onzen, opgepropt met zor gen voor eigen zaken, tot onderhoud van het gezin, tegelijk overbelast met de werkzaam heden voor het Kath. Vereenigingsleven, waarvoor zij tot diep in den nacht voortar- beiden, verwaarloozen, zonder dat zij het zelf willen, her allervoornaamste het gebed. Dit toch is de alles overheerschende kracht voor den bloei en de welvaart van alles. En, wellicht heeft de goede God aan het materieele werk van onzen Chris een einde gemaakt om hem de gelegenheid te geven het spiritueele voort te zetten, n.l. in den hemel hartelijk te bidden voor de welvaart en den bloei onzer mooie Katholieke Middenstands- bewe ging. p. j. M. VAN TETERING. Lid van het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond Penning meester van den Diocesanen Hoofd- bond Voorzitter der R. K. Midden- standsvereeniging te Haarlem. Met groot leedwezen ontvingen wü Dins dagavond de tijdi: dat de bij ons allen zoo bekende en mag ik zeker zeggen, zoo algemeen geachte Chris Jansen, door God tot een beter leven was opgeroepen. Wel wisten wij, dat Hij lijdende was aan de zoo zeer terecht gevreesde ziekte van longontsteking, doch nog immer hoopten wij, dat dit nog zoo jonge en krachtige leven voor huisgezin en Katholieke zaak zou mo gen gespaard blijven. Het heeft niet zoo mogen zijn. Chris Jan sen. de groote en sympathieke werker voor den R.-K. Middenstand, is in de kracht zij ner jaren uit ons midden weggeroepen. Een menschelijkerwijze gesproken onher stelbaar vsrlies voor onzen Middenstand. Het was nog verleden jaar, dat een der voormannen van onze Zusterorganisaties in het Zuiden des lands mi. zeer terecht kon beweren: „Het leven en de ziel van de Midden standsorganisatie in het Bisdom Haarlem is Chris Jansen". Altijd vol optimisme heeft Hij niet alleen onzen Middenstand enorme diensten bewe zen, doch ook de Roomsche zaak in het al gemeen. Hij was propagandist in hart en ziel, zelfs nog betrekelijk jong is hij voor zitter geweest van de Roomsche garde in Den Haag en heeft in latere jaren nog meermalen zijn groot talent ten dienste ge steld voor <je propaganda van onze R.-K. Staatspartij. Wij spreken namens velen, wanneer wy besluiten met een laatste woord van wee moedige hulde aan den man. die zooveel voor de Roomsche zaak heeft gedaan. Moge God hem hiervoor beloonen. Zijne ziel ruste in wrede. J. J. BRINKMAN. Eicrvciling Bij de gehouden eiervetling alhier, was de uitslag: 15000 kippeneieren en 1000 eendeneieren; kippeneieren 5.60 6.40; eendeneieren 5.455.50. Handel vlug. Paasehrit van de H. S. C. „De Bataaf" Bij de jaarlijksch te houden Paaschrit-Han- dicap, circa 29 K.M., werd door 25 clubleden deelgenomen. De uitslag was: 1. J Buijs; 2. C. J. de Jong; 2. J. Boterman; 4. C. Bongers; 5. C. Tienstra; 6. A. Westerman; 7. J. Tienstra; 8. P. Snijders; 9. B. Meester; 10 A. Michel; 12. P. Boelaard; 13. C Meester; 14. A. Nieuw koop; 15. F. Cleeren; 17. H. Walters; 18 J. Bakker; 19. G. Boellaard; 21. B. Smeerdijk, 22. Th. Snijders; 11 P. Koenen; 16. L. Buis; 20. C. A. Eakker, uitgevallen door pech.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11