Voornaamste Nieuws WOENSDAG 4 APRIL 1928 DE WEGEN ROND HAARLEM DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16823 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. sE Niet op los zand! VOOR DE ZEELIEDEN CHRIS JANSEN t Joh. Buziau De locomotieven-order voor „Werkspoor" M. Vier vliegtuigen der K. L. naar Indië Trotski vermoord? De corruptie in het gasbedrijf Van een ladder gevallen Over asphalt naar en van Haarlem De vrijspraak der vier Indische studenten Ongeluk bij den sluisbouw te IJmuiden R. Kaan t De afgetreden Gouverneur van Suriname Oproeping By een aanvaring Een avontuurlijke jongedame J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Twee wagens uit de rails geloopen De toestand van Theo van der Byl Toch gepakt BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drieTijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbei. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's cp dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvcorwaarden f Qflftfl m Levenilange gel.eele ongeschiktheid tot werken door der volgende uitkeeringen 1 dUUU. verlies van b tegen ongevallen verzekerd voor een f 7Kft bij een ongeval met f oen bij verlies van een hand, f ine bij verlies van een f cn bij'n breuk van f«n bij verlies V. een beide armen, beide beenen of beide oogen; UU. docdelijken aflcopLO\3m een voet of een oog; ïlum» duim of wijsvinger; 1 been of arm andere vinger. Wij hebben deze week, naar aanleiding van de groote rede van mr. Fock in de ver gadering van den Vryheidsbond, opgemerkt, dat er momenteel groote politieke duisternis heerscht. Geen enkele politieke voorman, die in het openbaar in woord of geschrift voor het publiek komt, geeft een richting aan voor de stembuscampagne van het volgend jaar. Maandagavond hebben wy een uitzonde ring op dezen regel beleefd In den persoon van mr. van wynbergen, die te Culemborg een propagandarede zou houden voor het Schaepmanfonds. Nu, aan dat fonds zelf heeft de spreker geen tiende deel van zyn rede gewyd. Hy heeft de gelegenheid aan gegrepen om over den politieken toestand van het oogenblik en de vooruitzichten van de a.s. stembusactie te spreken. Voor ons doet dat intusschen weinig ter zake. Al Is de heer van Wynbergen geen voorzitter meer van de R.K. Staatsparty, het is verklaar baar, dat hij nog altyd iets van den ouden leider in zich gevoelt. En zoo goed als mr. van Schaïk het recht had om een zij het vry duisteren weg aan te geven, om den politieken wagen na de volgende verkiezingen langs te voeren, zoo goed kan mr. van Wyn bergen zyn meening zeggen. In zoo verre heeft de laatste het voor deel aan zyn kant, dat hy ons niet In raad selen toespreekt en op geen enkel punt aan zijn bedoeling laat twyfelen. Wanneer hy klaar is, weet men precies, waar hy heen wil. Bovendien geeft hy een positieven raad en speelt geen schuilevinkje, zooals de voor mannen van zoo goed als alle party en op het oogenblik meenen te moeten doen. Na een herinnering aan de glorievolle ty- den der christelyke coalitie, door Schaep- man en Kuyper met zooveel beleid, moeite en opoffering voorbereid, stelde de spreker de vraag: En nu? Staan wy er slechter voor? Nie mand. die dat zal durven beweren! Is er minder aanleiding voor ons om aan te stu ren op christelyke politiek? Waarom wensch- te Schaepman samenwerking van de recht- sche groepen? Omdat meer en meer bleek, dat de stryd tegen den Christus met den dag sterker werd, en die stryd tegen Hem vooral er op gericht is om Zyn naam te weren van het openbaar terrein. Terwille van den Zaligmaker heeft dr. Schaepman aan spreker op Rysenburg gezegd ter- wille van het algemeen belang, om hen die afzakken te sterken en te steunen, moeten wy voeren een christelyke politiek. Is de toestand thans in dit opzicht gun stiger geworden? Zyn dezelfde gronden niet ook nu aanwezig? Heeft de oorlog ons dan niets geleerd? Heeft Europa niet een les ge had om daaruit te leeren, dat ook op staat kundig terrein geldt het woord van den Za ligmaker: „Zonder Mij kunt gy niets doen!" Ziet naar het Oosten, naar Moskou. Herkent het gevaar, dat het christendom en de be schaving van daaruit bedreigt. En dén is er geen twijfel mogeiyk over het antwoord op de vraag: wat nu? meest gewenschte politieke combinatie ge gaan. Toch meenen wy op één passage in deze rede den vinger te moeten leggen, het Is daar, waar ^nr. van Wynbergen zeg: „laat de kiezers opgaan voor een christelyke re- gêering; hoe deze er komen moet, met of zonder stembus-afspraken, met of zonder gemeenschappelijk program, is van later zorg." Zie, daarin schuilt na de ervaring van de laatste jaren juist momenteel het gevaar. Ten eerste krygt men de kiezers niet warm voor een christelyke regeering, wanneer er niet is een omlynd program. Algemeene leu zen hebben geen invloed, wanneer er niet de zekerheid achter staat: na de victorie wor den die leuzen in daden omgezet. Op de tweede plaats zou het onverantwoordelijk zyn om een eventueele hernieuwde combina tie van christelyke regeeringsgroepen aan een nieuw échec als in 1925 bloot te stellen Dat zou voor ons parlementair stelsel een nieuwe, ondragelyke klap zyn; maar ook zou een duurzaam herstel der rechtsche samen werking voor onafzienbaren tyd daardoor onmogeiyk worden gemaakt. Dan liever nog maar wat geduld oefenen, tot men onder den drang der omstandigheden dichter naar elkander is gedreven. Het échec van het kabinet-Colyn hebben wy altyd daarom juist zoo betreurd, omdat op onverantwoordeiyke wyze een regeering was gevormd, welke met volle bewustzyn de splytzwam in zich had opgenomen. Dat mag geen tweeden keer gebeuren. Bo vendien moeten de kiezers, wanneer men ze warm maakt voor een christelyke regeering, te voren weten, dat het resultaat van hun inspanning is een regeeringsprogram, waar mee zy van harte instemmen. Zonder dat is er in de huidige omstandig heden geen enthousiasme voor een christe lyke coalitie los te slaan. Is het meerdere n.m. een christelijke coalitie, niet met vol doende zekerheid te bereiken, dan zal men beter doen met het mindere tevreden te zyn en den stryd m te gaan met de leus: „Voor een sterke R.K. party.'" zonder meer! En verder: De kiezers dienen gesteld te worden voor de vraag: wilt gy christeiyk worden gere geerd of niet? Dat is het eenige waarnaar wy te streven hebben. Al het andere hoe dat moet gebeuren, met of zonder stembus afspraken, met of zonder gemeenschappelijk program voor de rechtsche groepen dit zyn vragen van het tweede plan. Spreker kan zich niet voorstellen, dat een meerderheid van het Nederlandsche "kiezers korps op deze hoofdvraag een ontkennend antwoord zal geven. Mocht dit onverhoopt gebeuren, dan maar ook dan eerst zou het bewind aan de overzyde moeten worden gelaten, met daartegenover de eenheid van een christelyke oppositie. Onlangs nog heeft spreker twee mooie ar- artikelen gelezen. Daarin werd betoogd, dat een positief christelijke regeering noodig is om de grondslagen van het gezag veilig te stellen, alsmede om den huwelyksband te doen eerbiedigen. Meer en meer wordt het huwelyk, de grondslag onzer samenleving, ondermijnd. Huwelyken worden lichtzinnig gesloten en ontbonden; het aantal echt scheidingen neemt schrikbarend toe. zy, die van hun vrouw genoeg hebben, sturen haar eenvoudig weg om te hertrouwen, zooals dat heet. Om verder afzakken te voorkomen is noodig de rem van een christelyke politiek. Weet u in welk blad spreker dit gelezen heeft? Het was „De Nederlander", het or gaan der Christ.-Historischen, die dat schreef. Er is meer nog te doen: de zedeiykheids- wetten van Regout vragen om aanvulling en verbetering; de sociale wetgeving vergt prin- cipieele politiek; en ook by de koloniale po litiek moeten de beginselen voorpp staan. Spr. ontveinst zich niet, dat by het kolo niale vraagstuk voor ons een belangryke kwestie zich voordoet, doch deze kan alleen door overleg en samenwerking met de recht sche partyen een bevredigende oplossing vinden. Daarnaast is er de bestuurstaak. Niet al leen om wetten te maken, doch ook om ze uit te voeren en om te besturen zijn chris telyke regeerders noodig. Daarom moet door ons katholieke volks deel worden uitgesproken, dat er na de stembus van 1929 moet komen 'n christeiyk kabinet. Deze uitspraak moet luide weer klinken uit alle kiesvereenigingen, in alle katholieke bladen zonder uitzondering, opdat de stem gehoord worde in de hoogste re gionen, ook door de Koningin, die den Ka binetsformateur heeft aan te wyzen. (Ap plaus) Daar is geen woord latyn by. Dat is taal, die wy verstaan en die onze kiezers, biykens het applaus, ook nog wel aanspreekt. We behoeven niet te zeggen, dat wij het in beginsel volkomen met den spreker te Culemborg eens zijn. Onze voorlichting is nooit anders dan in de richting van een christelyke coalitie als de voor ons land Tot die moeiiyk op te lossen problemen mag men gerust de zielzorg onder de zee lieden rekenen. Een pastoor, die in een arme stadswyk 'n kerk moet bouwen, heeft een zware taak, Nog zwaarder is die van een missionaris op een moeiiyk arbeidsterrein. Maar de pries ter, die zich tot taak stelt, om de geestelijke belangen der zeelieden te verzorgen, staat voor de moeilykheden van nog ander soort. Wat baat het immers, dat er plaatselyk hier en daar voor de zeelieden iets wordt gedaan, of dat de een of andere priester er zich voor opoffert? Goed geregelde zielzorg verlangt duurzame resultaten en blyvende vruchten en dit is by de zeelieden alleen mogelyk by een goede in ternationale organisatie. Een zeeman is immers een internationaal mensch, een zwerver, die van het eene we relddeel naar het andere vaart. Bij het moderne snelverkeer en het vlugge laad- en losvermogen is zyn verbiyf in een havenplaats betrekkelijk kort. Overal moet hy dus personen vinden, die gereed staan, om iets voor zyn geestelyke belangen te doen. Hieruit volgt, dat de zeeliedenzielzorg In elke havenplaats, ook te Amsterdam en te Rotterdam, zich uitstrekt tot de zeelieden van alle nationaliteit. In Rotterdam byv. zal men meer te doen hebben met Engelschen, Franschen, Spanjaarden en Portugeezen, dan met Nederlanders. Wanneer men nu weet, dat ongeveer de helft der zeelieden over de geheele wereld tot den Katholieken godsdienst behoort, zal men beseffen, welk een arbeidsveld hier nog vrywel braak ligt. Acht jaar lang heeft de internationaal uitgegroeide Apostleship of the Sea (Aposto laat ter Zee) dit energiek nagestreefd. In circa honderd havenplaatsen is er in meerdere of mindere mate een centrum van Katholieke actie gekomen, doch op de mees te plaatsen staat men vrywel machteloos voor de eischen, die worden gesteld en voor het werk, dat dient te worden gedaan. In vergelyking met de protestantsche zee liedenzielzorg blijft er voor ons. Katholie ken, een jammerlyk tekort. Eindeiyk heeft men, hopeiyk, een geluk kigen stap gedaan in de goede richting. Van den beginne van ons Apostolaat af bestond er by de S. Vincentius-vereenigingen levendige belangstelling voor de zeelieden. Op meerdere plaatsen, zooals in Engeland en Australië, bestond er samenwerking met de beste resultaten. In deze richting nu hebben de practische Engelschen de oplossing gezocht, en, waar schyniyk, ook gevonden. De St. Vincentius- vereeniging is immers een sterke internatio nale organisatie van grooten invloed. Heeft men deze gewonnen, dan zou het tekort met een reuzensprong zyn ingehaald. Reeds einde 1924 zond de Algemeene Raad te Parijs hierover een schryven tot de Hoofd raden in de verschillende landen met den wensch, dat in elke havenplaas het werk onder de zeelieden zou ter harte genomen worden. In Engeland heeft men in dezen geest doorgewerkt. Na een reeks van besprekingen had op 18 Febr. 1.1. te Londen onder voor zitterschap van Z. E. Kardinaal Bourne een gecombineerde vergadering plaats van de hoofdbesturen van het Apostleship of the Sea en de St. Vincentius-vereeniging met 't gevolg, dat de officieele samenwerking voortaan een feit zal zyn. De leiding berust by een gecombineerd hoofdbestuur en een centraal bureau, dat voorloopig gevestigd is in S. Vincent de Paul Society Office, 66 Victoria St. Londen S.W. 1. De energieke Mr. A. Gannon kan zich daar geheel aan het in ternationaal zeeliedenwerk geven. Z. E. Kardinaal Bourne verklaarde, dat geen bétere oplossing had kunnen gevonden worden. Nu ontbreekt er nog iets heel voornaams, zonder hetwelk ook een missiewerk niet ge- dyen kan, namelijk: geld. Als een goed voorbeeld gaf de Engelsche hoof draad der St. Vincentius-vereeniging 50 Engelsche ponden, in de hoop, dat overal ter wereld dit voorbeeld zal gevolgd worden. Wanneer men bedenkt, dat de groote pro testantsche internationale zielzorg jaarlyks 90.000 Engelsche ponden besteedt, zal men kunnen uitrekenen, hoeveel er nog ontbreekt. Men rekent echter op de Katholieke mild dadigheid, waarop nog geen enkele missie actie en geen enkel liefdewerk tevergeefs een beroep deed. Nederland, een zeevarende natie van dqn eersten rang. mag hier natuurlijk niet ach- terblyven. Onze handel en industrie hangt grootendeels af van de internationale zee vaart, derhalve mogen we niet onverschillig blyven voor de zielen dor duizenden, die meehelpen, om ons stoffeiyke welvaart te bezorgen. Een dringend beroep wordt door het in ternationaal Centraal Bureau gedaan op de Katholieken in alle landen. Voor Nederland wil ondergeteekende gaar ne middelaar zyn. G. ADRIANUS. Huize Sterre der Zee. Zaïidvoort. Zal Zaterdag a.s. weer optreden De heer Joh. Buziau, die eenige dagen ge leden bij de opvoering van Ter Hall's Revue is gevallen zal a.s. Zaterdag in circus Carré te Amsterdam, weder optreden en zyn ge wone rol vervullen. Geen subsidie van regeeringswege De regeering heeft, naar de „Tel." meldt, besloten geen subsidie te verleenen, om op die wyze de order voor de levering van tien locomotieven voor „Werkspoor" te behouden. In den ouderdom van 36 jaar is gistermid dag te Amsterdam overleden, de heer Chris -nsen, de welbekende directeur van het :ntraal Hanzebureau. Christiaan Marie Jansen werd te 's-Gra- venhage geboren, 5 November 1891. Hy stu deerde aan de Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwyk voor onderwyzer en werd daar na benoemd in den Haag, waar hy tot 1918 bleef, laatstelijk als hoofdonderwijzer. In 1918 i erd hy benoemd tot directeur van het Cen- raal Hanzebureau te Amsterdam. De begrafenis van het stoffelyk overschot il plaats hebben op Goeden Vrydag te den [aag op het R. K. kerkhof aan de Kerkhof- lan. De plechtige H. Mis van requiem zal in e parochiekerk van de H.H. Nicolaas en Bar- ara, Bilderdijkstraat te Amsterdam, worden opgedragen op Woensdag 11 April a.s. des fnorgens te 10 uur. De Profundis zal gebeden worden op Witte Donderdag van 2 tot 4 uur, Da Costakade 118 huis, Amsterdam. Een In-memoriam Chris Jansen is elders in dit blad opgenomen. Aneta seint uit Bandoeng: De militaire vliegers Van Haselen, Ken- gen, Wegner en Waltmann zullen behulp zaam zyn met het overbrengen van Vier vliegtuigen van de K.L.M. van Nederland naar Indië. BERLIJN, 4 April. Het gerucht loopt te Moskou, dat Trotski door een Armeniër, be- hoorende tot de communistische jeugd, zou zyn vermoord. Tot dusver werd het gerucht door geen enkele nadere inlichting bevestigd. Tegen den ex-directeur der gasfabriek wordt drie maanden gevangenisstraf geëischt Het O.M. by de rechtbank te Middelburg heeft tegen den vroegeren directeur der gas fabriek te Hulst, thans gasmeester aldaar, drie maanden gevangenisstraf geëischt we gens corruptie. De verdediger pleitte vryspraak, subs, voor- waardeiyke veroordeeling of geldboete. Te Schyndel is de heer Bitters van een ladder gevallen. Hy bekwam een hersen schudding en is van de laatste H. H. Sacra menten voorzien. AmsterdamHaarlem De asphalteering vanaf de Liedebrug maakt goeden voortgang. De trambaan der E. S. M. is nu byna over den geheelen weg naar de zyde van de Amsterdamsche Vaart verlegd. De werkzaamheden voor de ver breeding in vollen gang en omstreeks einde Mei zal de asphalteering tot bij de Amsterdamsche Poort gereed zyn. Vóór het begin der Olympische Spelen zal dus deze gemoderniseerde weg onbeperkt voor het groote verkeer openstaan, geasphalteerd van af de Amsterdamsche Poort tot Halfweg. Tusschen Halfweg en Amsterdam biyft de toestand zooais deze nu is; dit gedeelte zal dus niet worden geasphalteerd. Dan is er de nieuwe weg, die Zuidwaarts' van den Rijksw eg zal afwyken en het ver keer dus om Haarlem heen. naar de stad zal leiden ter hoogte van de Baan. Deze weg, die dient vooi het doorgaand verkeer in de richting Llsse, Leiden, Den Haag en ver der, is een onderdeel van het uitbreidings plan van Haarlem. Waarschynlyk zal deze weg beginnen by den overweg van den Haar lemmermeerspoorweg. Zekerheid omtrent deze plannen bestaat nog niet. HaarlemLeiden Zeer binnenkort zal waarschynlyk de asphalteering van Haarlem tot Benne- broek gereed zyn. De asphalteering van den geheelen weg van Haarlem tot de Zuid- Hollandsche grens zal in den loop van dit jaar gereed komen. Heb verloop der werk zaamheden is van dien aard, dat de bezoe kers der bollenstreek verschillende gedeelten van den groeien weg geasphalteerd zullen zien. Over het algemeen ondervond men geen bezwaren by het versmallen der voortuinen, wat voor de verbreeding van den weg noodig was. Meestal kon men langs minnelijken weg een schikking treffen. Waar echter ont eigening of aankoop van grond noodig bleek, vertraagde dit de werkzaamheden. Zoo zullen de buitenlandsche bezoekers der Olympische Spelen, die op dit gebied verwend zyn, misschien klagen over de ver keerswegen in deze streken. Zij zullen echter ook moeten erkennen, dat men hier het werk der wegenverbetering met voortvarend heid aanvat. Men dient hier ook te beden ken, dat dit werk pas de laatste jaren noodig is gebleken, geiyktydig met de enorme toë- name van het verkeer. En men zal op de groote verkeerswegen in den omtrek minder reden tot klagen hebben, dan in de smalle en bochten-ryke straten en straatjes van de stad. I Binnenkort zullen de ontelbare fietsers en automobilisten, die hun deel willen hebben, aan het bloemenfeest in de wereldvermaar-j de bollenstreek, kunnen oordeelen over den baan, die in het midden van de straat is toestand der wegen rondom Haarlem en in1 geprojecteerd, wordt 6 M. breed. Met 't verleg- Kennemerland en over de zorgen van den gen van de trambaan naar 't midden van den Provicialen Waterstaat in Noord-Holland weg zal dus een einde komen aan den steeds keer, een zaak van zeer groot belang is, zal ieder erkennen. Iedereen, die de toestanden op wegengebied ln andere deelen van ons land kent, zal ook gaarne toegeven, dat wy in deze streek niet misdeeld zyn. Maar som migen zal dit, denkend aan de misère van de Liedebrug b.v„ te groote lof schynen. By vergelyking echter met de wegen in andere provincies, is de conclusie niet twyfelachtig. Ook nu is de toestand op sommige plaat sen voor «verbetering vatbaar, maar het werk der wegenverbetering is langzamer hand zoover gevorderd, dat zy beantwoorden aan de eischen van het moderne verkeer. De voorsprong op de andere deelen van het land is te verklaren door het feit, dat men hier niet gewacht heeft op de opbrengst der Wegenbelasting om de wegen te ver beteren. HaarlemVelsen. De verbinding van Haarlem met Velsen, wacht op de asphalteering Kennemerplein— Soendapiein en van de brug over de Jan j schade aan de schepen is momenteel nog Gyzenvaart tot voorby Santpoort. Buiten niets bekend. Geen hooger beroep Mr. Rijkens, de Officier van Justitie by de Haagsche rechtbank, die optrad in de zaak tegen de vier Indische studenten heeft geen gebruik gemaakt van zijn recht, om van het vrijsprekend vonnis der Haagsche rechtbank in hooger beroep te gaan. De vryspraak der vier studenten is dus definitief geworden. De ongehuwde arbeider v. G., werkzaam by den sluisbouw, is getroffen door een stuk hout, dat van 15 M. hoogte viel. Hij werd ernstig aan den rug gekwetst. Nadat dr. v. d. Kooy de eerste hulp had verleend, werd de getroffene per ziekenauto naar St. Antonius Ziekenhuis te Velsen vervoerd. Te Wieringerwaard is plotseling overle den de heer R. Kaan, lid van de Prov. Sta ten van Noord-Holland, dykgraaf van den Wieringerwaard,, hoofdingeland van het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noor derkwartier, voorzitter van den Bond van Waterschappen in Noord-Holland, lid van de Gezondheidscommissie te Schagen, voor zitter van de N. V. Tram Wieringen Scha gen enz. In de Prov. Staten had hy zitting als vertegenwoordiger van den Vryheidsbond. Opvolger van den heer Kaan is dr. D. Boswyk, Den Burg, Texel. Een huldiging van baron van Heemstra te Bloemendaal Op 23 April a.s. zal de afgetreden gouver neur van Suriname baron van Heemstra gehuldigd worden door oud-ambtenaren en personen, die een reis naar Suriname heb ben gemaakt tydens het gouverneurschap van baron van Heemstra. Mr. dr. J. van Haaren, gouvemements- secretaris van Suriname, die thans hier te lande met verlof vertoeft, zal de eerste woordvoerder zyn ter aanbieding van een biyk van erkenteiykheid voor genoten vriendschap en gastvryheid. De huldiging zal plaats hebben in hotel Duin-en-Dal te Bloemendaal. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt personen, die de aanrijding van een meisje door een auto op 31 Maart J.I., hoek ZylstraatZylvest hebben gezien en daarvan de juiste oorzaak kunnen mededee- len, zich tot het geven van inlichtingen te willen aanmelden aan het Bureau van Poli tie, tusschen 8—12 en 2.30—6 uur. Deze oproeping betreft niet de personen, die reeds verhoord zyn. Twee man over boord geslagen, doch gered Gisteravond is het van Stettin komende, naar Rotterdam bestemde Duitsche s.s. Venus (Neptun-iyn) voor den Rotterdamschen Waterweg in aanvaring geweest met het uitgaande Engelsche s. City of Worcester, dat van Vlaardingen via Hamburg voor Kaapstad is bestemd. By de aanvaring vie len twee der opvarenden van de „Venus" overboord, doch konden met behulp van de jol der loodsboot worden gered. Te Hoek van Holland zyn zy door de loodsboot afgezet en voorloopig onderge bracht in hotel Amerika. De sleepboot „In- dus" is ter assistentie van Hoek van Hol land naar de „Venus'" vertrokken. De „City of Worcester" heeft de reis voortgezet. Van het dorp Santpoort begint de geasphalteer- de weg met fietspad, tot Velsen, waar hy in een boog om het dorp heen, naar de pont leidt. Het laatste gedeelte by de pont is met klinkers bestraat, omdat dit gedeelte slechts voor tijdelyk gebruik is bestemd, nl. totdat de nieuwe aanlegsteiger voor de ponten, meer naar het Oosten gebouwd is; de weg zal dan recht naar de pontveren leiden. Menigeen zai zich met verbazing afge vraagd hebben, waarom men het laatste weggedeelte vóór Santpoort niet verbreed heeft en de boomen niet gerooid, vooral, om dat door de bochten in dit gedeelte, verbree ding dubbel noodzakeiyk is. Dit gedeelte be hoort echter niet by den grooten verkeers weg HaarlemVelsen. By de bocht, dus op het gedeelte, waar de boomen nog niet gerooid zyn, begint het nieuwe weggedeelte, dat ten Oosten van Santpoort is geprojecteerd, en ten Noorden van het dorp weer aan den bestaanden weg aansluit. Het groote verkeer gaat dan niet meer door de bebouwde kom, wat tegenwoor dig algemeen het streven is; tevens zyn dan enkele bochten vervallen. Het volgend jaar hoopt men met dit werk gereed te zyn. De asphalteering vanaf de pont is niet verder gemaakt, omdat men daar niet over den grond voor de verbreeding beschikte. Zoo dra de perceelen ter beschikking van den Waterstaat zyn, wordt de asphalteering voortgezet. Voor de verbreeding en asphalteering van het weggedeelte Soendapiein—Kennemer plein, moet de sloot langs de begraafplaats gedempt en het huis Akendam gesloopt wor den. De trottoirs worden 4 M. breed, de asphaltryweg, ter weerszyden van de tram- De toestand van een der twee over boord gevallen opvarenden van het s.s. „Venus" is nog zorgwekkend. aan deze uiterst belangryke taak der Over heid. Want dat wegenverbetering en wegen aanleg, aangepast aan het moderne ver- ongewenschten toestand, dat de tram in één richting links rydt. Ook met dit gedeelte hoopt men het volgend jaar gereed te zyn. Wat het einde was van de pret Zaterdag j.l. kreeg een 16-jarige jonge dame te Deventer het in haar romantiek hoofdje het ouderiyk huis te verlaten en op avontuur uit te gaan. Vader naar de politie met verzoek om opsporing. Zonder resultaat voorloopig; Hendrika bleef zoek. Tot giste renavond. Een agent zag op zyn ronde twee mannen staan, een huzaar en een „burger" die het erg goed met elkaar schenen te kunnen vinden, want de „burger" had heel vertrouwelyk zyn arm om „het" militair geslagen. De agent vertrouwde het zaakje niet, doch hy behoefde niet in te grijpen, want op 't zelfde oogenblik greep een derde man eerstbedoelden „burger" in kraag en riep: „Nou heb ik je, en je ga»'- direct mee naar huis, ondeugende meiui" Hendrika had n.l. zich als man vermomd: donker costuum, bruine overjas, jockeypet. Haar vader had haar echter dadeUjk her kend. Ze is nu, aldus de „Msb.", weer thuis en in haar gewone doen. Te Amsterdam is overleden de heer Chris Jansen, directeur van het Centraal Hanze bureau. Op 11 April zal te den Haag een conpras gehouden worden ter bespreking der wijzi ging van de ziektewet. De molen van Ruysdael te Wijk by Duur stede in gevaar. De Oceaanreis van de „Schuttevaer". De Officier van Justitie by de Haagsche rechtbank zal niet in hooger beroep gaan van de vrijspraak der vier Indische studen ten. De ontsnapping der twee inbreker» uit de byzondere strafgevangenis te Scheveningen. De verduistering van 15000.ten na- deele van de Haagsche Tramweg Maatschap pij. Nog een arrestatie. Minister Kan antwoordt den heer Polak, waarom de zomertyd hier te lande later wordt ingevoerd dan elders. „Olympiade" of „Olympische spelen"; een betoog van minister van der Vegte. De memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Justitie-begrooting 1928 is verschenen. Een artikel in de „Osservatore Romano" in verband met de laatste rede van Z.H. den Paus. Staat van beleg te Leuven? Een onderhond van den legatie-secretaris Schliep met de gearresteerde Duitschers in Rusland. Een rede van Lloyd George. Scherpe uitlatingen tegen de arbeidersparty. Zware katoenbrend te Karachi (Voor- Indië). De schade wordt op 750.000 pond sterling geraamd. Mjjnontploffing in Virginië. Acht dooden. Barometerstand 9 uur v.m.: 754. Achteruit Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.08. Hoogste barmometerstand 761.8 mM. te La Corüna. Laagste barometerstand 728.6 mJvï. te Seydisfjord. Verwachting: Matige, tijdelyk wellicht toe nemende Zuid Westelijke tot Westeiyken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met tydelyke opklaringen en regenbuien, iets kouder. STORMWAARSCHTJWINGSDIENST Geseind hedenmorgen van de Bilt te 9.55 uur aan alle posten: Attentiesein neer. De heer Theo van der Byi, de bekende musicus te Amsterdam, die sinds eenigen tyd ernstig ongesteld was, is thans aan de betere hand. Hoewel de patiënt nog zeer zwak Is, acht de behandelende geneesheer het gevaar thans geweken. Gisteravond omstreeks 7 uur zyn ter hoogte van de Jeremiebrug te Utrecht, twee wagens van een leegen zandtrein uit de rails geloopen, met het gevolg, dat zoowel de sporen naar Den Bosch als naar Arnhem versperd werden. De treinenloop ondervonc hierdoor een vertraging, die het midden hield tusschen dertig en zestig minuten. Om half tien was het verkeer met Den Bosch hersteld, doch om elf uur kon één der sporen naar Arnhem nog niet bereden worden zoodat het verkeer met Gelderland over enkei spoor moest worden onderhouden. Door de politie te Venlo is aangehouden de 19-jarige fabrieksarbeider H. L., uit EI- berfeld-Barmen, die zich voor enkele maan den heeft schuldig gemaakt aan meerdere nachteiyke inbraken by de parapluienfabriek van de nheer Cohen te Venlo, alwaar hi„ werkzaam was. Toen hy vermoedde, dat men hem op hei spoor was, vluchtte hy naar Duitschland Aan geld, parapluies en andere goederen werd voor een waarde van ongeveer 100C ontvreemd. De goederen zyn in Duitschland verkocht. De man heeft een volledige bekentenis afge legd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1