Heringa Wuthrich, Mem Stadsnieuws. CHEQUE.KOERSEN Verkeersongevallen Amsterdamscfae Beurs Centrale Verwarming i RADIOMOOMS Specialisten. Tel. 14609 Haarlem Stofzuigerhiiis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10758 HET 40-JARIG JUBILEUM VAN DEN R.K. VOLKSBOND Het programma Het Lager Onderwijs iri Haarlem in 1927 Het aantal leerlingen bij het bijzonder onderwijs grooter dan bij Tiet openbaar onderwijs BURGERLIJKE STAND. Verkoopingen NIEUW-VENNEP HAARLEMMERMEER Minister Chamberlain naar de Bollenvelden Personalia Faillissementen van 3 April 1928 OVERVEEN HILLEGOM DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam too%16 101%. 98J 272 182J 180 122 146V8 1025 320 1 190 1 341% 75% 70f 34% 54% 56f 3Ï INGEZONDEN DE SPAARNEBANK Haarlem- Amsterdam t: Weth. Balvers ziet- een groot verschil tus- Zooals reeds gemeld Is, komt de R. K. Volksbond 6 en 7 Mei te Haarlem bijeen. De Centrale Raadsvergadering begint Zondag. 6 Mei, des vm. dl uur. Des avonds 8 uur wordt door de afd..Haar lem van den R. K. Volksbond aan de léden van den R. K. Volksbond een feestavond aangeboden. Deze wordt gehouden ln ge bouw ,,St. Bavo" en opgeluisterd .door de Rederijkerskamer „Alberdlngk Thljm" en 't Masujenkdor „St. caeeilia."T Maandag 7 Mei wordt het 40-jarig be staan van den bond feestelijk herdacht. Des morgens 8" uur wordt in "de St. Joseph- kerk een H. Mis opgedragen tot intentie van den Bond. Daarna, om 9 uur, is er ln ge bouw ,.St. Bavo" een algemeen ontbijt. Om 11 uur worden de deelnemers aan de Centrale Raadsvergadering officieel ten Stadhuize ontvangen. Des middags half 1 houdt het Centraal Bestuur repetitie in „St. Bavo." Om 2 uur is de lunch in hotel „De Leeuwerik" en om kwart over 3 begint de groote feestvergade ring, eveneens in gebouw „St. Bavo." Als spreker treedt op de vroegere geestelijk ad viseur van den Bond, de Zeerèerw. Heer J. G. Jansen. Da baxitonzangsr Jan Nelissen en het kin derkoor van mej. Do^a Loots zullen de" bij eenkomst opluisteren. Verschenen is het verslag over .937 van den toestand van het lager onderwijs te Haarlem. Het aantal leerlingen, dat einde 1937 openbaar lager onderwijs genoot, bedroeg voor de dagscholen- 7623 en voor de vervolg cursussen 417. Het aantal leerlingen der bijzondere scholen bedroeg einde December 1927 7.736 of 113 meer dan dat der openbare scholen. In' het oude stadsgedeelte gingen de Erot. Chr. scholen vooruit met 62 leerlingen. De R. K. scholen tellen te zamen 141 leer lingen meer dan in 1926; den grootsten aan was, nJ. 100, hadden hiervan de meisjes scholen. Bij het bijzonder onderwijs zijn vele scho len overbevolkt. Het komt herhaaldelijk voor, bij het bijzonder onderwijs, dat óf twee parallelklassen in één lokaal gehuisvest zijn, óf dat er een boventallig onderwijzer Ces) is aangesteld, die in verschillende klassen me dewerking verleent voor bepaalde vakken. De commissieleden heeft het bij schoolbe zoek getroffen, aldus het verslag, dat een groot aantal leerlingen per klasse niet altijd oorzaak behoeft te zijn van minder goed on derwijs. Het aantal leerlingen uit de buitenge meenten Is ook voor de bijzondere scholen zeer belangrijk gedaald. Alleen zijn er op een fraaie klankkleur aan den vleugel werd le R. K. scholen nog vele meisjes Uit Heem stede. De St. Bavoschool, dicht bij Sant poort gelegen, telt veel leerlingen uit de aangrenzende gemeente. De gezondheidstoestand wordt over het algemeen goed of zeer goed genoemd, be houdens enkele perioden van griep en van mazelen. De gemeente telde op 1 Januari 1928; 9 Prot. Chr. scholen. Drie dezer scholen zijn gesplitst ln een schcol G.L.O.- en een ÜX.O.-school; 2 "Doopsgezinde .scholen; 20 R. K. scholen, waarvan'16 voor G.L.O. en 4 uuk voor U. L. O.; - - - i school G.L.O. van de Haarl. Schoolver- eeniging: 1 Afdeeüng G.L.O. der Montessorischool; 1. R. K. school voor Buitengewoon Onder wijs; 4 Vervolgcursussen. Tengèvólge van de' annexatie gingen verschillende scholen uit geannexeerde I gemeenten naar Haarlem over. Voor de R. K. school voor Buitengewoon Onderwijs laat de ruimte in het gebouw veel te wensohen over. In het overzicht van den algemeenen toe stand wordt de groote toeneming van scho len en leerlingen ten gevolge van de grens- uitbreiding geconstateerd. Einde 1926 telde Haarlem ruim 12000 leerlingen voor L. O. Einde 1927 bedroeg de schoolbevolking 15.359., Aangestipt worden de bezwaren van het voorschrift, dat alle scholen 7 klassen moe ten hebben en van het zich' voortdurend verplaatsen van leerlingen. Einde 1927 telde de gemeente I UX-O.- school, 29 zevenklassige sdho'en O.L.O., 7 zesklassige scholen G.L.O., 2 scholen voo? buitengewoon onderwijs, 5 vervolgcursussen. De gemeente heeft 17 bewaarscholen.' hulshouder, alhier; curator mr. W. de Rijke, alhier. Geëindigd is het faillissement van C. Brug man, kleermaker, vroeger te Hillegom, thans te Leiden; curator mr. M. van Toulon van der Koog. Geboren. 30 Maart: z, van M. A. P. Voer man-v. Aarst; 31 Maart: d. van J. G. v. Munster-Beringen; zl van M. Geerlings-De Lange. Geboren: 29 Maart. d. van E, M. C. v. Heusden—Verhoeven, 30 Maart. d. van C. M. Rlenstra—v. Rijn. z. van C. Teeuwen —Hol, 31 Maart. d. van U. Geus—Zweep. d. van A. Jakobs—Oosterom. d. van H. HaisveinNieboer. d. van W. J. Ber- see—Switser. 1 April. d. van J. Beumed— Slemons. d. van p. Gerrits—Nlesslng. z. van H. v. d. Sluys Veer—Sluyter. d. ivan W. B. Voorbrood—v. Zeijst. Overleden. 29 Maart: M. G. ff. Hensen- Tijken, 65 jaar, Paarlaarsteeg; H. Venhorst, 43 jaar, M. y. Heemskerkstraat. 30 Maart: T. v. Dijk, 73 jaar, Rijksstraatweg. 31 Maart: P. Frassek, 44 jaar, Hazepaterslaan; H. G. de Jong, 22 jaar, Gen. Cronjéstraat. Overleden: 30 Maart. A. Goejer, 69 j„ Leidschevaartweg, 31 Maart. A. Héihs—v. Gpzeeland, 50 j., Margarethastraat. T. Taconis, 75 j„ v. Eedenstraat. C. J, J. Nieuwland, "81 Koninginneweg. J. T. Erdtsieck, 75 j., Ripperdapark. F. v. Duf felen, 40 j., Karoüngenstraat. W. Heeres, 87 j„ Hagestraat. H. C. v. d. Kuijl—Ko- genhop, 68 j„ Colensostraat. 1 April. C. P. v. Horick, 15 j., Oost-Indiëstraat. J. G. Meiland, 60 j„ Slachthuisstraat. B. J. M. v. Leuven, 15 j., Amsterdamschevaart. 2 April. T. de Jong—Tolman, 59 j., Lange Hee- renvest. Uitslag der verkoopingen, gehouden in het Algemeen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht 74, op 2 April 1928. Ten overstaan wan Notarissen Mr. M. Slingenberg en J. Van Munster v. Heuven. No. 1. Een Heerenhuis met Erf en Tuin te Haarlem aan het Raadhuisplein No, 8, groot 176 c_A. P. Hoogeveen Lz. q.q. 6500. No. 2. Een Burgerwoonhuis met Erf en Tuin te Haarlem aan de 2e Hooggewoerd- dwarsstraat No. 7, groot 93 c.A. A. Th. Joos- ten, 2625. Ten overstaan van Notaris N. J. Hoeflake. No. 3. Een Heerenhuis genaamd „Gerrolan" en get. No. 76 met Erf, voor- en achtertuin (met vruchtboomen) met zijuitgang, te Heemstede aan den Bronstêeweg, groot 4 A. 90 c.A. A. C. Goldschmeding, 15.300. Ten overstaan van Notaris D. M. Klijzing. No. 4 Het Huis met erf en tuin aan de Su- matrastraat 29 te Haarlem, groot 1.05 Are. Postma en Van Nieuwenhoven 4610. Ten overstaan van Notaris B. M. Semé. No. 5. Een Heerenhuis en e^f met tuin get. 9 aan de Frederik Hendriklaan te Haarlem, groot 2 Aren, 74 Centlaren. Opgehouden 10.600. Vergadering Brandstoffen-Verceniging. Op 30 Maart hield de R. K. Brandstöffen- Vcreeniging, genaamd „Onderling Belang", haar 2de jaarvergadering in ca te Kysseöï De voorzitter opende de vergadering met den Christelijken Groet en hee'te- de leden welkom, De secretaris las de notulen voor, wélke onveranderd werden goedgekeurd. Daarna bracht de.penningmeester verslag Uit. j»' Omgezet was l.io ton steenkool, 112 mud j cokes en 92.500 turven. Daarna was het bestuursverkiezing. De heeren N. Blokker en J. Schreurs wer den met algemeene stemmen gekozen en namen hun benoeming aan. Besproken werd voortaan een H. Mis te laten lezen, als er een' lid komt te over lijden. Acht nieuwe leden hadden zich weer aan gemeld. Niets meer aan de orde zijnde, werd door den voorzitter aan alle leden dank gebracht voor hunne aanwezigheid, waarna de ver gadering met den. Christelijken Groet werd gesloten. Gevonden en verloren voorwerpen Ter secretarie van deze gemeente is aangifte ge daan dat is gevonden: een zijschot van een vrachtauto; twee reserve-autobuitenbanden; een hamer en een bougiesleutel; een diadeem (haarspeld); een autoband met velg; een be» lastingplaatje; een rietmat; een hondenhals band met penning. Verloren: een blousespeld (met steen); een ring met sleutels; een zilveren damesarm bandhorloge met zwart bandje. Gemeenteraad De raad der gemeente Haarlemmermeer komt ln openbare vergade ring bijeen op Donderdag 5 April 1928 des' namiddags te 2 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Voorstel tot het aanbrengen van enkele wijzigingen in de begrooting der gemeente Voor 1928 en in verband daarmee o.a.: voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van opcen ten op de hoofdsom der rijksinkomstenbe lasting. 3. Rondvraag, De Engelsche minister van buitenlandsche zaken. Sir Austen Chamberlain, en mevrouw Chamberlain zullen dezer dagen een particu lier bezoek aan Nederland brengen om de tulpenvelden te bezichtigen., Zij zullen op 17 April ak. het middagmaal gebruiken in de Engelsche legatie te Den Haag. Vrachtauto omgeslagen. Een vrachtauto van de firma S. uit Am sterdam, geraakte Dinsdag bij het passeeren van een ander voertuig op den Hoofdweg te verin den grasberm, waardoor het motorrij tuig omsloeg en aan den schuinen waterkant bleef liggen. De chauffeur maakte de tuimeling ln dé cabine mede, maar kwam er wonder boven wonder heelhuids af. Van de lading geraakten enkele stukgoede ren te water, waardoor schade werd aange richt. De vrachtauto bleek, nadat deze weer was opgetakeld, weinig averij te hebben bekomen. Dr. F. Stuurman, geneesheer aan het Prov. Ziekenhuis, te Santpoort, is benoemd als ge- neesheer-directeur van het gesticht „Ende geest" en van „Rhijngeest". K. Vas, caféhouder te Zaandam; Pasrk- straat 106, curator Mr. Dr. F. A. F. H. Schreurs, alhier: P. Bosch Jr. Fotograaf,' te Lisse, Heerenweg 199, curator Mr. J. H. J. Simons, alhier; L. van Essen, architect, te Bennebroek, Duinlaan 14, curator Mr. W. G. J. Veenhoven, alhier; G. J. Reltsma, sigaren winkelier te Purmerend, curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama," alhier; Arend Meiboom, handelaar in teerproducten etc., te Haarlem, Krelagestraat 7, curator Mr; F. A. Davidson, alhier; Rechter-Commissaris mr. H. Haga. Opgeheven werden de faillissementen van: G. J. M. Fangman, te Roelof Arendsveen; curator mr, R. C. Bakhuizen van den Brink, ajhier. G. van Hameren, te Nieuwe Wetering; curator mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, alhier; j G. J. Verwer, bouwondernemer en koffie- PHILIP'S- VELEFUNKEN en R.M.-koestellen St, Isidorus Maandagavond werd in de St. Aloyslusschool door deze vereenïging een lédenvergadering gehouden. Als de voorzitter, de heer J. v. Woensel, om half negen deze vergadering met gebed opent, zijn zoo goed als alle leden aanwezig. In zijn openingswoord wordt medegedeeld, dat deze vergadering eenigszins vertraging heeft ondervonden door 't gebrek aan een zaal. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. Allereerst was aan de orde de bespreking actie. Van het hoofdbestuur was bericht Ingeko men, dat de eerste conferentie met de pa troons een fiasco was'geworden. Een tweede conferentie in samenwerking met de Chris telijke patroons had tot resultaat, de vrije Zaterdagmiddag met 2 maanden te verlen gen.' Van de neutrale patroons werd weinig medewerking ondervonden. Alleen werd die toezegging gedaan, dat men het voorstel op hun vergadering zou verdedigen. Het voorstel om den kindertoeslag te ver- leenen aan de losse arbeiders, werd in han den van de comfflisfe vah beheer gesteld, terwijl betreffende het scheidsgerecht nog niets definitiefs was vastgesteld. Onder de ingekomen stukken van het hoofdbestuur Was een schrijven binnengeko men rqet .kennisgeving, de viering op 3. Ja nuari 1929 van het 25-jarig bestaan van den Land- en Tuinbouwbond. In deze circulaire doet het hoofdbestuur een beroep op de beurzen der leden der afdeelingen, om gezamenlijk de bond een feestgave aan te bieden. Uit de bestuurs raad is een feestcommissie gevormd, welke thans met de voorbereidende werkzaamhe den is belast. Om elke afdeeling in staat te stellen, dit heugelijke feit op waardige wijze te herden ken, zullen de reiskosten gemaakt door de leden boven de 2.door den bond worden gerestitueerd. Dë voorzitter spoort de leden dan ook aan, om als é'én gezin op te trekken naar de plaats, waar dit 25-jarig jubileum zal wor den herdacht, eerst ter Kerke om God te danken voor al den zegen, dien wjj in de afgeloopen 25 jaar mochten ontvangen, daarna ter vergadering waar geestelijk ad viseur en bondsvoorzitter ons zullen voor houden de noodzakelijkheid van Roomsche eensgezindheid, van Roomsche solidariteit en daarna als een waardig slot de feestavond. Als laatste punt van de agenda werd be sproken een actie der hoveniers om door voering van de vrije Zaterdagmiddag en verbetering van den loonstandaard. Met klem drong de voorzitter er op aan, om zich vooral te organiSeeren, daar dit bij de ho veniers nog veel te wenschen overliet en eerst dan, wanneer „Eendracht maakt Macht" verwezenlijkt lijkt, zal men ook daar succes kunnen boeken- Nadat de rondvraag naar genoegen was beantwoord, werd deze vergadering tijdig ■met j»ebed e&sloten. Electrische Waschmachines f 275.- Brandwonden Dinsdag werd in het ge zin van den arbeider K. alhier door een kind een pan met kokend water van het fornuis getrokken, met het gevolg, dat de kleine, een 3-jarig meisje, den inhoud gedeeltelijk over het lichaam kreeg en aan de beenen ernstige brandwonden bekwam. Geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente hield een openbare vergadering op Dinsdag 3 April 1928, 's namiddags te 2 uur. Voorzitter Burgemeester Wentholt, aanwe zig alle leden. De voorzitter doet voorlezing van het gebed, waarna bij loting tot voor stemmer wordt aangewezen Weth. Balvers. Punt X. Ingebruikgeving van gronden. De voorzitter zet uiteen, dat de commissie tot stichting van een Coöperatieve velling van bloembollen geconfereerd heeft met B. en W. en dat dit college de volgende voor stellen aan den Raad meent te moeten doen; a, aan de op te richten vereeniging in gebruik te geven een gedeelte van de Nieu we Haven, groot 36 bij 99 M. voor den tijd van 3 jaar tegen een vergoeding van 250 per jaar; b. aan de Oostzijde der Nieuwe Have» een terrein; aan bedoelde vereeniging in erf pacht te geven, groot'114 bij 146 M. tot stichting van een Velllngsgebouw voor 2000 per jaar; c. de ter uitbreiding eventueel benoodigde gronden bouwrijp te maken. De voorzitten geeft gelegenheid tot ge dachtewisseling. De Weth. Balvers opent de rij. Hij zegt, dat het geen betoog behoeft, dat deze voorstellen den Raad bereiken, na dat meerdere conferenties gehouden zijn met het comité tot stichting van een vel- lingsgebouw met bijbehooren. Aanvankelijk meende de commissie met minder tevree te kunnen zijn dan wij thans den Raad ter goedkeuring aanbieden, doch als het gaat zooals het moet gaan is het aangebo dene te klein en daarom werden onze ge dachten gevestigd op de overijde d'r Nieuwe Haven waar de gemeente nog 2 H.A. wei land bezit en gelegenheid voor uitbreiding geboden wordt. Wel is de mogelijkheid van een teleurstelling niet uitgesloten, doch wè mogen niet vergeten, dat het bezitten eener Veiling tevens een gemeentebelang Is. Dit moeten we op den voorgrond stellen en ons niet op het standpunt van den koopman plaatsen, om te halen wat er te halen ls. Ons hoofdbedrijf toch is het bloembollen- bedrijf, waarvan 90 pCt. of meer rechts- streeks of zijdelings eet. Inzake de voorstel len van B. en W. bestaat een klein mee- nlngsverschil ln hét college. De vergoeding van 250 per jaar is het bedrag, dat de ge meente toevloeide voor het verpachten van het volksfeestterrein en als zoodanig ls het handhaven daarvan of het ln anderen vorm terugkrijgen ervan te verdedigen, maar is het niet beneden de waardigheid van den Raad, om een vergoeding van' 250 te vragen? Spr. is hier de vertegenwoordiger van de minderheid, hij wil die 250 laten vallen. Verder wijst de Wethouder op de gevoeglijke verbreeding der straat daar, diè tot 26.5 M. kan worden. De heer Paase zegt, dat hij de totale pp-, pervlakte aan het uitrekenen was. Spr. zou graag willen weten, hoelang dat gebouw er staat „in huur". Spr. is niet voqr gratis, ook niet wat de commissie zelf betreft, deze kan er beter 250 voor geven, dan voor niemen dal het te accepteeren. Den heer Loerakker komt het voor, dat de commissie niet zonder verwachtingen ]n beroep deed op den Raad. Deze heeft zijn medeleven met het hoofdbedrijf daadwer kelijk getoond met dé vorstelijke aanbie ding inzake het Eigengebouw. Waar dit vaststaat, wil het me voorkomen, dat we goed doen te staan aan de zijde vaij de minderheid van B. en W. Het zal veel geld kosten, de zaak op pooten te zetten en al is het gevraagde bedrag niet groot, het drukt toch gedurende 3 jaren, het bemoeilijkt de zaak, als er 250 moet gegeven worden, pé pogingen, die in deze worden aangewend, zijn van groot belang, zoodat het tot onze taak behoort, deze te bevorderen en daar om zou spr. willen zeggen: je krijgt dat voor, niemendal. De voorzitter: U moet het niet beschou wen, dat B. en W. tegen de stichting zijn, al vraagt de meerderheid die 250. De heer Loerakker: Het is alleen in het college een gradueel verschil, doch het col:, lege staat in zijn geheel sympathiek tegen over de zaak. 5 De heer Klaver: Was a. niet te koop of te huur? Wij wisten niets. Mijn vraag i%, deze: als die heeren het gebouw daar neer-» zetten, zullen ze daar blijven als het goed, gaat? Ik weet niet, of de heeren zich zul len vastleggen, maar geloof dat niet. Er; wordt gezegd, het ls allemaal ln het voor»» deel der. gemeente, maar hoe doet men i»i andere plaatsen? Het verwondert me, dat de eerste Wethouder zegt voor niets, het i&jidraverij-vereeniging. wel gemakkelijk, dat te zeggen, maar ik ger niet dat we op dat standpunt moetën sj&an. Laten we eens bij onze naaste buur kijken. Ik verschil in dezen met den Wet houder en met den heer Loerakker! Welke andere vereeniging zou het ook voor niets krijgen? Het hoofdbedrijf is geen noodlij dend bedrijf, hét fleureert en ik vind dat gelukkig en hoop, dat het zoo moge blijven, dóch ik ben niet overtuigd, dat we het voor niemendal moeten geven. De heer Fijma is het voor een groot deel met den heer Klaver eens. Als de gemeente aan grondpolitiek doet, is het de bedoeling, daarvan voordeel te hebben en dan moet ze niet beginnen met gratis ln bruikleen te geven, dat ls geen goede politiek. Ook al vragen we die 250.geven we toch be wijzen, te willen medewerken met de com missie. Wethouder Balvers: De heef Klaver vraagt, of de vereeniging zich zal vastleg gen? Ik antwoord daarop bevestigend, 'doch na een jaar. De heer KlaVer wijst op Lisse, maar dé opzet is daar meer wins; behalen, dus speculatief. Er ,is een groot verschil tusschën den grondslag daar en hier. Daar bedragen dè Onkosten "'6-^%, hiér wellicht 3—3, 5%. De heer Klaver zegt: hoe zou het zijn, al» een andere vereeniging kwam? Komt er een, diè even belangrijk ls als deze, dan zouden we evenzeer helpen. We mogen niet vergeten, dat het hier het hoofdbedrijf geldt, daarbij is het een kwes tie van 3, jaar en dan ontvangen we 2000.- per. jaar, zoodat de onkosten gedekt zijn. Er is dan een proef genomen en uitgemaakt aan de hand der praktijk of de vereeniging bestaansrecht heeft, of dient te verdwijnen. De heer Selhorst vraagt of er ook een ver zoek ls van de Harddraverijvereeniging om te koopen. De heer Loerakker; hé? Spr. schudt van neen'. De heer Selhorst: Kan dat terrein in 4 maanden bouwrijk gemaakt worden? Wethouder Balvers: Dat kan niét.. Weth, De Vreugd: Het is onmogelijk, het andere terrein in zulk een korten tijd bouw rijp te maken» De, heer Van der Schoot: Welke garantie hebben B. en W., dat de stichting de gron den nimmer zullen afstaan aan niet-open- biare belangen? Voor hoeveel jaar worden de gronden in erfpacht gegeven? De voorzittér: Het groote stuk voor 50 of -75 jaar., De heer Van der Schoot: Als een en an der bouwrijp gemaakt wordt, blijft dan ook de kaaimuur en de straat? Weth. De Vreugd; Ja, om zelfs in het be zit te blijven van het beheer in verband met het heffen van kade- én havengeld: dit moet er buiten staan. De heer Van der Schoot: Zal de vereeni ging ln een jaar kunnen beslissen? Ik' vind dat kort. Weth. Balvers, dit is min of meer bijzaak. De heer Vermeer: De eerste vraag van den heer Van der Schoot waé /ad rem. Als het eens mis liep met de commissie, wat dan? Mr. Sens: Het wordt verleend aan de Coöperatieve vereeniging, verdwijnt deze, dan is het afgeloopen. De heer Vermeer: En de opstallen? De heer Fijma; Na 75 jaar komen déze aan de gemeente, volgens Wibout, maar we kunnen het contract eer doen eindigen. Weth. De Vreugd: Rendeert de zaak niet, dan komen de terreinen terug, tenzij an ders is vastgesteld. De canon wordt in even redigheid daarmee vastgesteld. (Hierna on derling verward heen en weer gepraat). De heer Loerakker: Dus de overeenkomst kan formeel ontbonden worde», indien hét' niet naar zin gaat? Een waarborg van ge bruik voor algemeen belang moet geformu leerd worden, een goede velling is van alge meen belang, maar er most over een jaar b.v. geen bioscoop yah gemaakt kunnen worden. In de overeenkomst moet zeer goed omschreven worden, dat de gronden zullen dienen voor algemeen belang. Weth. De Vreugd: Dan komen we terug tot wat de heer Fijma zegt. Als de grond bouwrijp is gemaakt, groeit er niets meer óp, thans i3 het weiland, moeten wij dan die schade lijden? De heer Loerakker: De Commissie zal niet van bestemming willen doen verande ren, tenzij er geen kans van slagen is. De heer Klaver: Hééft de commissie niet langer gevraagd? Weth. Balver: Misschien kan ik uitlokken, dat een Onzer, die in de commissie zit, meerdere Inlichtingen verstrekt. Als het goed gaat, is grooter terrein noodig. De heer Loerakker: Voor de heer Meskers het woord krijgt, Zou ik een vraag willen stellen, n.l. een uitspraak te hébben van den Raad over al of niet verkoopen Van-het be doelde terrein. De voorzitter: Het verzoek van de veiling- commissie was eerst. De heer Meskers licht toe, hoe men tot de plannen van oprichting gekomen is en ook tot het verzoek aan den Raad. In verband met een en ander zegt spr., dat het terrein ten Oosten van dè Nieuwe Haven beter ge schikt is dan hetzoogenaamde feestterrein, doch om te beginnen kan de commissie het voorloopig wel met dit terrein doen. Ver volgens gaat spr. na. hoe de commissie zich na 2 of 3 jaar overbrenging van de gebou wen naar' het andere terrein Indenkt. In zake de besproken garantie noemt spr. ver schillende voorwaarden, die door den Raad 'gesteld zouden kunnen worden. Inzake de meeningen, als de veiling niét rendeert, de gebouwen dan aan de gemeente te doen be- hooren, als vergoeding voor gemaakte kos ten, zegt spr. dat dit niet opgaat, omdat" er dan voor de geldschieters geen garantie is en er dus moeilijk geld te krijgen zal zijn. In dit gey%L?ou de zaak dan reeds direct den nek gedraaid zijn. Over de besproken 250 wil spr. zich liever hlet geheel uit laden. De heqr Vermeer vindt den tijd van 1 jaar voor de beslissing te kort, omdat men dan nog niet zal weten, of men slaagt. Spy. zou ook over die 250 heen willen stappen. Als we een vpordeèl in het plan zien en daarom willen helpen,moeten we Ijet goed doen. De heer Méskers zegt, wat het veiling wezen iii andere gemeenten betreft, dat dit iets anders is, omdat het vellingsstichten voor enkele jaren gemakkelijker was dan nu. Breedvoerig licht spr. toè hoe een vei ling thans beheerd moet worden. In ver band met een en ander staat de commissie 1 dus voor verschillende moeilijkheden pn| daarom wordt de medewerking van den t Raad op zeer hoogen prijs gesteld. De heer Vopren zegt, slechts op de hoogte te zijn van hetgeen hier vanmiddag moet gebeuren; spr. wil meer van het lid der commissie weten., In de vergadering van Bloembollencultuur waren zeer weinig leden tegenwoordig. Is het onderzoek van dien aard, dat een velling door alle kweekers zoozeer gewild is? Ook vraagt spr. een prae- advies van B. en W. inzake verkoop van het feestterrein. Weth. Belvers zegt, dat het initiatief niet js uitgegaan van Bloembollencultuur, maar van een twintigtal exporteurs en kweekers, De heer Klaver zegt nogmaals, dat hij er niet voor ls, de gronden kosteloos af te staan. Opk wil spr. een afdoend antwoord van B. en W op het adres van de Hard- schen een harddraverij en een Bloembollen' veiling. - (De heer Loerakker verlaat de vergade ring). De heer Meskers antwoordt naar aanlei ding van het gesprokene door den heer Vooren, dat het Initiatief niet is uitgegaan van Bloembollencultuur, maar van een aan tal kweekers en exporteurs, die in een daar- töe gehouden vergadering unaniem tot op- riehtjp; besloten. Deze oprichting, wordt óv^^ét algemeen zeer toegejuicht. De neer Selhorst wijst nog op het terrein aan de Prins Hendrikstraat. De voorzitter: dit is veel te klein. W"eth. De Vreugd zegt, dat de gemeente geen schade zal hebben, als de Raad besluit tot een vergoeding van 250. Nadat de termijn van beslissing inzake het ten Oosten gelegen terrein is gewijzigd van 1 in 2 jaar, wórdt het voorstel van B. en - W: aangenomen met algemeene stem men. Het voorstel van de meerderheid van B. én W. inzake de 250 wordt hierna aan genomen met 7—5. Tegen: Weth. Balvers en dé heeren Meskers, Vermeer, Van Houten en Van der Schoot, Punt 2. Ruiling perceeltjes rond aan de Meerstraat. Het voorstel van B. en W. wordt met al gemeene 'stemmen aangenomen. Rondvraag. De heer Klaver drukt zijn split uit, dat de raadsleden in deze vergadering niet de volledige stukken voor zich hadden. De voorzitter: Dit ls mijn schuld; de se cretaris heeft er met ml) over gesproken en het was reeds 12 uur vanmiddag toen deze besluiten door B. en W. genomen waren. Ik meende, dat het met noodig was dat alle Raadsleden de volledige Raadsstukken voor zich zouden hebben, nu is ml) echter gebleken, dat het beter ware geweest, dat zulks wel ware gebeurd. Hierna sluiting. MEDEGEDEELD DOOR WOENSDAG 4 APRIL. Middagkoersen van gisteren. Staatsleeningen. 5% Nederland 1919 57'. Nederland 1918 4)4 Nederl. 1917 6% N.-Indiê 1923 D VA N.Ind 1926 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew. Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda U. S. Steel Handelsondem. Comp.comm. du Liège Mijnbouw. Boe ton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dorische Petr Geconsolideerde Kon. Olie Perlak 1 Rnbber. A'dam Rubber Dell Batavia Rub. Java Rubber Serbadjadi Silau VI. O. O. Allied Intercontln Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem, Eigend. Kon. Ned. Stoomb. Kon Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref. Suiker. H. V. A. Java Cultuur Foerworedjo Vorstenlanden Actions Idem Tabak. Deli Batavia Oude Dell Oostkust Senembab Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Paul Kansas City Sóuth Erie Railr Prolongatie !023/le 102% 786 428 129 1 192£ 177 147 b 195 b Voor den inhoud van deze rubriek stelt dé Redactie zich niet aansprakelijk. DE ONTSLAGKWESTIE TE NIEUW-VENNEP M. de Red. Aan de redactie bij voorbaat mijn dank voor plaatsing van het volgende: Naar aanleiding der ontslagkwestie van de gemeente-vroedvrouw van Nieuw-Ven- nep dienen enkele opmerkingen ter ophel dering in deze zaak. Na lezing van de Meer bode van 14 Maart, moet het verwondering wekken, dat in de twintigste eeuw een bur gemeester, die met dit gezag is bekleed door Hare Majesteit de Koningin, zich het rochb aanmatigt, bij herhaling in het openbaar over verloren vertrouwen der vroedvrouw te durven spreken, om zoodoende de zaken in een valsch daglicht te stellen. Dit spreken van den burgemeester berust uitsluitend op een adres, dat met een leugenachtig motief en geteekend met vele valsche handieeke- ningen, bij den Raad is ingediend door vrouwen, die de vroedvrouw van aangezicht zelfs niet kennen. Dit adres ls aan de vroedvrouw, ondanks herhaald verzoek, nooit ter Inzage getoond, ook niet voor Ge deputeerde Staten, waar zulks toch als offi cieel stuk behoorde te zijn overgelegd. Daar door zijn de aanklaegsters haar onbekend. Deze zaak nu wordt met den grootst mo lt] ken haast behandeld, met veel meer spoed dan mijn belasting-reclame over 1916, waarvan ik nog sieeds op een bevelschrift ter terugbetaling wacht. Deze spoed-behan- deling was hierop gericht, om de vroedvrouw zooveel mogelijk te benadëelen en haar aan te tasten in hare practijk, zelfs met subsi- dieerlng der gemeente-artsen. De vroedvrouw is in beroep bij de Kroon, met overlegging van een veel grooter aantal handtéekeningen van door haar geholpen vrouwen met sympathiebetuigingen. Hoe kan nu wórden gesproken over „ver loren vertrouwen" dan door aen burgeme.»,- ter zelf? Dit alles gebeurt steeds ondèr grooten op hef over het dienen der gemeentebelangen. Maar de zaken worden in een valsch licht gesteld. A. L. KROES. Na informatie bij den burgemeester van Haarlemmermeer, mr. A. Slob, ls ons het volgende gebleken: Er was bij den gemeenteraad *n adres in gekomen, geteekend door 175 vrouwen uit Nleuw-Vennep en omgeving, waarin zij zich beklaagden over het optreden van de toen malige gemeente-vroedvrouw en verzochten een tweede juffrouw naast haar te willen benoemen, omdat zij alle vertrouwen had verloren. Burgemeester en Wethouders moesten, in gevolge de bepalingen van de geldende in structie voor de gemeente-vroedvrouw deze zaak onderzoeken en hebben oit gedaan op de meest eerlijke wijze, door enkele onder teekenaars in bijzijn van de betrokken ge meente-vroedvrouw op het raadhuis ln de gelegenheid te stellen haar bezwaren toe te lichten en' te verduidelijken, ln tegenwoor digheid van den Inspecteur van de volksge zondheid. Van dit verhoor ls een uitvoerig rapport opgemaakt, en op grond daarvan hebben Burgemeester en Wethouders en de inspec teur de vroedvrouw aangeraden, haar ont slag aan te vragen en met pensioen te gaan, waartoe zij weldra gerechtigd zou zijn. De functionarisse heeft dit echter gewei gerd en daarna heeft de raad besloten om de vroedvrouw te ontslaan, omdat gebleken was, dat zij niet meer hét volle vertrouwen van de vrouwen onder de groote arbeiders bevolking bezat. De vroedvrouw is van dit raadsbesluit ia beroep ^'gegaan bij Gedep. Staten; dezen hebben alle stukken Ingezien, partijen ge hoord en hoewel de vroedvrouw persoon lijk niet was verschenen na breedvoerige besprekingen het ontslag bevestigd. De burgemeester heeft daar uiteengezet, hoe er een conflict was tusschen de per soonlijke belangen der vroedvrouw en die der gemeente en welke oplossing noodzake lijk was te achten. Het is mogelijk, dat de burgemeester het beter vond, om de handteekeningen van het ingekomen adres niet te laten lezen, marr bij de behandeling voor Gedep. Staten he t de burgemeester dat hij zich, zoodat lede, - een het daar had kunnen inzien, wanneer men er prijs op gesteld had, en de vroed vrouw daarom had gevraagd. Dat de gemeente-vroedvrouw in beroep Js gegaan bij de Kroon, ls haar recht; echter moet door alle partijen worden afgewacht wat daarop zal worden beslist. (Ni et-Officie el). 447e SIAATSlOTERfJ. Trekking 'van Woensdag 4 April Ze Klasse 3e Lllst. Hooge prilzen 20289 20.000 10705 1500 2231 11061 /lOOb. 1233 12461 ƒ400. 7476 13595 2PC. 3096 3558 566r 15172 t83U ƒ100. Prijzen van 30 60 7! 123 128 1923. 10 183 436 795 1071 1422 1679 4979 2204 2541 2746 3085 42 266 471 832 1144 1437 1734 2007 2241 2580 2776 3118 314 524 921 1157 1495 322 529 968 1168 1512 1757 1767 2037 204? 2276 2318 2581 2607 2784 2839'V 2844 3119 3151 3173 '3386 3471 3499 3684 3685 3711 3991 4028 '4043 4289 4326 4442 4662 4692 4718 5020 5027 5029 329 566 1031 1221 1575 1771 2078 2334 2646 330 648 1042 1267 1587 1884 2109 2363 2678 3044 3244 3560 3717 4081 4494 4817 5081 MEDEGEDEELD DOOR WOENSDAG 4 APRIL. Bieden Laten 59.30 59.45 Parijs 9.70 9.85 34.60 34.75 12.11 12.12^ 47.75 47.90" 13.05 13.20 41.70 41.85 34.85 35.— New-York (cable) 2.48 2.49$ 7.30 7.45 27.— 27.10 66.45 66.60 66.20 66.35 Stockholm 66.55 66:70 3338 3354 3646 3668 3877 3897 4169 4175 4544 4651 4946 4953 5414 5451 5464 5477 5489 5519 5576 5671 5672 5700 5723 5763 6106 6111 6184 6311 6323 6351 6528 6621 6670 6677 6678 6779 6915 7034 7092 7129 7157 7202 7304 7376 7423 7630 7680- 7693 7765 7860 7873 7978 8024 8033 8164 8209 8231 8342 8411 8423 8516 8588 8617 8670 8682 8686 8761 8781 8823 8928 8970 8974 9025 9045 9093 9101 9106 9126 9248 9264 9308 9323 9359 9370 9487 9530 "546 9568 9628 9725 9850 9873 9980 10150 10181 10189 10426 10597 10704 10819 10852 10881 11116 11151 11223 11241 11243 11327 11437 11440 11479 11693 11779 11790 11956 11959 11965 11979 12004 12158 12192 12251 12273 12363 12386 12415 12561 12597 12611 12616 12687 12762 12921 12933 12950 12966 13047 13066 13298 13316 13400 13404 13435 13448 13514 13524 13571 13576 13624 13804 13993 14069 14115 14136 14147 14264 14357 14368 14446 14602 14651 14666 14785 14822 14850 14955 15001 15016 15166 15203 1522e 15253 15267 15291 15415 15538 15695 15715 15722 15752 15940 15959 15996 16068 16094 16101 16134 16239 16266 16279 16293 16301 16356 16359 16370 16405 16536 16546 16649 ,16650 16831 16900 16924 16984 17031 17083 17135 17180 17216 17253 17604 17615 17747 17777 17826 17866 18007 18008 18016 18035 18071 18139 18245 18272 18354 18415 18445 18449 18512 18523 18540 18621 18666 18724 18771 18979 19037 19055 19060 19069 19)53 19222 19347 19425 19439 19442 19526 19628 19720 19819 19840 19846 20007 20071 20ul 20103 20112 20205 20322 20355 204fI 2050120522 20542 20671 20682 20689 20694 20777 20803 20901 144 363 752 1054 1331 1604 1907 2115 2411 2697 3052 3273 3579 3849 4118 4508 4874 5310 5543 6075 6380 6852 7260 7748 8034 8451 8687 8992 9145 9410 9772 10261 10889 11369 11913 12159 12515 12829 13198 13453 13826 14277 14721 15103 15353 15897 1S133 16320 16557 17016 17319 18003 18173 18469 18732 19095 19488 19914 20223 20584 20805 161 410 765 1056 1353 1614 1928 2189 2414 2745 3064 3330 3644 3858 4121 45*9 4882 5331 5568 607') 6490 6896 7267 7753 8081 8471 8728 9023 9230 9468 9777 10425 11003 11380 11936 12171 12535 12834 13255 13509 13867 14316 14749 1510'i 15404 15917 16126 16351 16560 17029 17325 18004 18205 18509 18742 19149 19501 19949 20267 20644 20882

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2