Buitenlandsch Nieuws Goudregen FEUILLETON. RADIO-OMROEP. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Woensdag 4 April 1928 wereldhandel en wereldscheep- GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN LUCHTVERKEER De Italiaansche Pooi-expeditie De Zuidpool-expeditie van Byrd Een vliegongeluk in Irak Op weg KERKNIEUWS Federatie van liturgische vereenigingen (Wordt vervolgd.) VAART SEDERT 1913 De voormaige Duitsche Rijkskanselier, tegenwoordig voorzitter van de directie der HamburgAnierika-Lijn, Geheimrat Dr. Wilhelm Curö, heeft in de Volkseconomische Vereeniging een belangwekkende voordracht gehouden of er het thema: „Wereldhandel en wereldscheepvaart sedert 1913". Dr. Cuno nam als l/asis voor zijn verklaringen het feit van (/en nauwen samenhang tusschen wereldhandel en wereldscheepvaart en uit gaand vaA de veranderingen in den inter- nationalea goederenruil, besprak hij de in veel opzchten daarmee overeenstemmende verandejingen in de wereldscheepvaart. De wtfeld-economie werd voor den oorlog voor een groot deel beheerscht door den economschen invloed van Europa. Op groote afstancen volgden dan de Amerikaansche en Aziatische kringen. Afrika en Australiö tra den bina geheel op den achtergrond. Het grootse aaneel aan den buitenlandschen werelihandel hadden Groot-Brittannië en Duitschland. Gedurende den oorlog en de jaren die daarop volgden, hadden deze sta ten (en sterken invloed op de economie. De werelihandel na den oorlog hij bereikte reeds weer in 1925 den omvang van 1914 toont ais belangrijkste verschijnsel de toe nemende beteekenis van Noord-Amerika en Azië en een aanmerkelijken achteruitgang in de d'elname van Europa aan den waren handel der wereld. Maar zooals de jongste ontwik:elmg bewijst, zal deze achteruitgang waarsenijnlijk slechts tijdelijk zijn. Het ge volg liervan voor het overzee-verkeer was een tiet geringe verschuiving van het zwaa'tepunt van den Atlantsichen naar den Stillin Oceaan. De vermeerderde import en expert van Azië uit zich vooral in het sterk toeiemende handelsverkeer met Noord-Ame- rikj. In den buitenlandschen handel der Verenigde Staten is een zeker losmaken van Eu-'opa vast te stellen. Va gewezen U hebben op de economische pUats der overige werelddeelen, hield de Geheimrat Cuno zich bezig met de wereld scheepvaart. Hj begon met het belangrijk ste feit, n.l. dat de wereldtonnage sedert 1914 ongeveer 30% vergroot is. Deze toena me wordt in de uitwerking nog versterkt door de groctere prestatie van de tonnage, die zich in eb vaart bevindt, tengevolge van verschillende technische verbeteringen. Voor en na t£zit Groot-Brittannië de meeste scheepsruime. De scheepvaart-poiitiek der Vereenigde Staten heeft tot een geweldige tonnage-vtgrooting geleid, maar tevens tot een gewedig jaarlijksch deficit. De derde plaats order de scheepvaart-landen neemt tegenwoo'dig Japan in. Hier heeft de scheep vaart eh groot voordeel weten te trekken uit den toestand gedurende den oorlog en de jaren faarna. Op de vierde plaats komt Italië net zijn handelsvloot. Dank vérgaan de cniersteuning heeft dit land een tonnage van ongeveer 3.o munoen bïutO-iO^..-. -—r- Na dan zijn aandacht nog gewijd te hebben aa: de scheepvaart in Frankrijk, Skandina- vii Nederland, Spanje en Griekenland, be gin Cuno over de Duitsche scheepvaart te speken. )e Duitsche handelsvloot stond voor den oclog in de rij der nationale vloten op de twede plaats. Ze omvatte eenheden van den rodernsten bouwtrant, daaronder de oceaan- ruzen van de „Imperator"-klasse, die een- aaal in 't bezit van de Hapag waren en ook ,,u nog, al varen ze onder een vreemde vlag, de grootste schepen der wereld zijn. Door den oorlog en het vredesverdrag verloor Duitsch- land zijn geheele tonnage. Maar in betrekke lijk weinig jaren ontstond er weer eep han delsvloot, die wel den omvang van voor den oorlog nog niet heeft bereikt, maar die toch van dien aard is, dat een mate van prestatie en economie is gewaarborgd, die boven het gemiddelde uitgaat. Cuno schetste de verschillende phasen van den opbJuw, die onder de meest ongunstig- omstancigheden heeft plaats gehad. Daar de afz«nderlijke reederijen gebrek hadden aan ncemenswaardige kapitalen en de door KELLOGG, de Amerikaansche secretaris van bniten- landiche zaken, over wiens mogelijk af treden de laatste dagen berichten de ronde doen. het rijk toegestane schadevergoeding niet eens voldoende was, om ook maar een derde van de verloren tonnage te vervangen, moest nrediet tot het hoogst mogelijke bedrag wor den benut. Ook moesten alle winsten, die n het vervolg in het bedrijf werden verkre gen geheel worden gebruikt voor den op bouw. Toen deze aan het eind van 1924 zoo goed als voltooid was, voer er onder Duit sche vlag weer een tonnage van 2.8 millioen bruto-register-ton, en die is nu intusschen aangegroeid tot 3.4 millioen. Onder de maat regelen, die geleid hebben tot het herstel van het Duitsche lljnen-net, noemde Cuno c-cral ae overeenkomsten, die de beide groo te Duitsche reederijen, de HamburgAmeri- ka-Lljn en de Norddeutsche Lloyd, met de Amerikaansche maatschappijen hebben ge sloten. Na den eigenlijken opbouw volgde er voor de Duitsche scheepvaart een tijd van concentratie en rationalisatie, die beëindigd werd aan het eind van 1926, en wel met der overgang van de Deutsche Austral-und- Kosmos-Ljjn aan de Hamburg-Amerika-Lijn en tegelijk het verwerven van het aandeelen kapitaal van de Hugo-Stinnes-Lijn. Aan het hoofd van de Duitsche reederijen staat nu weer, evenals voor den oorlog, met een torrage van meer dan een millioen bru to-register-ton, (voor den oorlog 1.3 millioen ton) de Hamburg-Amerika-Lijn. De fegenwoordige Duitsche tonnage met 3.4 millioen ton befcit van alle vloten der wereld, zooals Cuno verklaarde, het groot ste percentage aan nieuwe scheepsruimte en heeft alle belangrijke nieuwe verbeteringen op het gebied der scheepsbouwtcchr.iek. De linie-scheepvaart, die nu reeds de wereld economie voor ongeveer vier vijfden be heerscht noemde Cuno die organisatie van het overzee verkeer, die het meest beant woordt aan de behoeften van de moderne wereld-economie. De kwestie van een onder steuning van den staat vooi scheepvaart cn scheepsbouw wijst Cuno van de hand. STAAT EN KERK IN ITALIë. ROME, 3 April. Onder den titel „Objec tieve opmerkingen" publiceerde de „Osser- vatore Romano" heden een artikel naar aanleiding van de laatste rede van den Paus Het blad van het vaticaan wijst daarbij op het feit, dat de Paus gesproken heeft als hoofd der Kerk en Vader van alle Katho lieken. Van een inmenging in de binnen- landsche aangelegenheden van den staat kan dan ook geen sprake zijn. De Paus heeft hierbij dan ook uitsluitend religieuze kwesties ter sprake gebracht. De vrijheid der katholieken als burgers is niet bedreigd evenmin hun politieke werkzaamheid. De Paus heeft ook nooit de opvoeding van de jeugd als monopolie voor de Kerk opge- eischt. De Paus heeft slechts Zijn leedwezen uitgesproken, dat de Staat de taak van de Kerk niet begrijpt, en dat er aanwijzigin- gen zijn, welke duiden op belemmering van den rustigen voortgang van den christelij- ken opvoedingsarbeid. Wanneer dan ook van een conflict tusschen staat en kerk niet kan worden gesproken, dan zijn toch de geruchten, daaromtrent ontstaan, tenge volge van buitensporigheden van zekere bladen en ook ais gevolg van de aankondi ging, welke even na de rede van den Paus werd gedaan, dat hervormingen zullen wor den ingevoerd in de jeugdopvoeding. Het niet-begrtjpen van de Pauselijke mededee- lingen en het gebrek aan eerbied voor de autoriteit van den Heiligen Vader waren oorzaak van de commentaren en gebeurte nissen, waarvoor de rede eigenlijk geeh aanleiding bood. Het blad merkt daarbij op, dat tal van cnimentaren bezield waren door den geest der vrijmetselaars. DE ARRESTATIES IN HET DOMETZBEKKEN BERLIJN, 3 April. Naar de „Lokal Anzei- ger meldt, heeft de legatiesecretaris Schliep telegrafisch rapport uitgebracht over zijn bezoek aan de Duitsche gearresteerden uit het Donetz-bekken, waarin hij mededeeling doet, dat 't onderhoud plaats had in tegen woordigheid van drie ambtenaren van deh Gepeoe en slechts 10 minuten duurde. De gearresteerden verklaarden, dat zij se dert den 15 Maart in afzonderlijke cellen waren opgesloten; overigens konden zij te gen de behandeling geen bezwaren inbren gen. De legatiesecretaris had zelf de cellen geïnspecteerd en deelde mede, dat alle be- noodigdheden in voldoende mate aanwezig waren. Wel had de gearresteerde Maier ge klaagd over de behandeling voor den 15en Maart, toen men hem met 15 anderen in een beperkte ruimte had opgesloten, Otto daar entegen zeide, dat ook toen h j met Russen tezamen was opgesloten, de behandeling goed is geweest en zelfs werd hij met onder scheiding behandeld. Terwijl Otto en Bad- stieber verklaarden in goeden gezondheids toestand te verkeeren. vertelde Maier, dat hij den Zaterdag na zijn verhoor een soort beroerte had gehad, tengevolge waarvan hij nu zijn linkerarm niet meer kon bewegen. Hij voelde zich afgemat en moest den ge- heelen dag liggen. Bij den rechter van instructie heeft de le gatie-secretaris Schliep aangedrongen op een geneeskundig onderzoek. Toegezegd werd, dat Maier Maandag nog zal worden onderzocht. Maier correspondeert met zijn vrouw, die te Rutschenkel vertoeft. Otto en Badstieber hebben een gebruik gemaakt van de vol- I macht om met hun verwanten te correspon- deeren. Alle gearresteerden hebben om Duitsche verdedigers verzocht. De ambtenaren van de Gepeoe verklaarden dat nog geen beslissing is genomen, wat betreft de plaats en den tijd, waarop het proces zal plaats hebben. DE STAAT VAN BELEG TE LEUVEN AFGEKONDIGD? BRUSSEL, 4 April. (V.D.) Naar gemeld wordt, zou als gevolg van demonstraties dei- studenten op Maandag de staat van beleg te Leuven zijn afgekondigd. Het samen scholen van meer dan vijf personen is ver boden; studentenoptochten mogen niet plaats hebben. GUSTAV ADOR, DE MILITAIRE DIENSTTIJD IN BELGI- BRUSSEL, 4 April. (V.D.) De gemengd' legercommissie heeft haar werkzaamheden beëindigd; in het rapport wordt naar vorei gebracht, dat vermindering van den dienst tijd slechts kan worden ingevoerd na door voering van de legerhervormingen en vol tooiing van de nieuwe verdediging der Oos telijke grenzen. BELASTINGVERLAGING IN AMERIK LONDEN, 4 April. (V.D.) Naar uit New- York gemeld wordt, heeft Mellon gisteren aan de fnancieele commissie van der Senaat voorgesteld om de totaalsom der be lastingen met 201 mill.oen dollar te vermin deren. Tevens verklaarde Mellon, dat aannemir. van het wetsontwerp betreffende de voc- dingsmiddelencontrole ongeveer 181 m:! lioen onkosten met zich zal meebrengen. HET GEBEURDE OP DE „ROYAL OAK" LONDEN, 3 April. (V.D.) De krijgsraa- heeft den commander Dan el hedenmidds. schuldig bevonden aan vier tenlaste leggin gen betreffende inbreuk op discipline, des wege werd hij veroordeeld tot een streng., reprimande, terwijl hij tevens van zijn post op de Royal Oak zal worden ontheven. De tenlaste leggingen hadden in hoofd zaak betrekking op den brief, welke Daniel aan den kapitein Dewar had geschreven, en waar'n critiek werd geoefend op het beleid van den schout-bij-nacht CoDard. In het pleidooi van Daniels advocaat die volgens usance van den krijgsraad vriend" heet wordt naar voren gebracht, dat Daniel geheel te goeder trouw heeft ge handeld, en zelfs indien hij in technisch op zicht schuldig kan worden verklaard, hij dan toch heeft willen opkomen voor de moraal van het schip. Anderzijds verklaarde de aanklager, dat Daniel in zijn brief termen heeft gebruikt welke voor de discipline niet toelaatbaar zijn en waardoor hij in strijd is gekomen met de vloot-reglementen. Het optreden van Daniel noemde de aanklager hoogst onbehoorlijk; tevens critiseerde hij, dat Daniel eigenlijk oude grieven had opge- haald. De krijgsraad hield 90 minuten beraad, alvorens uitspraak werd gedaan. NIEUWE AARDSCHOKKEN Blijkens berichten uit Konstantinopel. zijn Maandag opnieuw lichte aardschokken te Smyrna waargenomen. Dit is reeds de derde nacht, welken de bevolking buiten doorbrengt. Volgens een nader Wolffbericht uit Kon stantinopel zijn in het geheel 18 dorpen dooi de aardbeving getroffen; 1700 huizen zijn verwoest. In Torbali zijn nieuwe schokken gevoeld. WEDER KATOENBRAND IN INDIÊ Gisteren is te Karachi een brand uitge broken, die groote afmetingen aannam en bij het' afzenden van dit bericht nog voort duurde; 35.000 balen katoen werden een prooi der vlammen. De schade wordt op bij de 750.000 pond sterling geraamd; tal van handelshuizen zijn er bii betrokken. MIJNONTPLOFFING IN VIRGIN1E Acht dooden Maandagavond had een mijnontploffing plaats, waarbij acht menschen gedood wer den. Zes der slachtoffers werden in een hoek gevonden waar niet meer gewerkt werd en waarheen zij gevlucht waren in de hoop aan het doodelijke gas te ontkomen. a v-.ii ^Witseila.i»! cu voorzitter van het internationaal Roode Kruis-Comité, dezer dagen op hoogen leef tijd te Genève overleden. Z.K.H. Prins Hen drik is bij de begrafenis tegenwoordig ge weest. uitgelaten tegen de arbeiderspartij. De so cialistische politiek zal door verwoesting van het bestaande systeem en door doorvoe ring van nationalisatie het land binnen eenige jaren aan den rand van den afgrond brengen. De socialisten konden, toen zij de regee ring bekleedden, de industrie geen vijf Pond lsenen, doch waren bereid dertig millioen Polid voor de Russen op te brengen. Ook op de conservatieve regeering oefende Lloyd George scherpe critiek uit. Hij verweet haar niets ter bevordering van den handel te hebben gedaan. te doen hebben. De dienstbode liet het er niet bij zitten en zoo kwam de zaak van zelf voor het hooggerechtshof. Klaagster eischte schadevergoeding wegens beweerde mishan deling, door haar mevrouw, met een pook. Man en vrouw ontkenden ook nu beslist, maar gezien het feit dat er bij het proces toch zeker meer dan honderd pond sterling zou gemoeid zijn, besloten zij de klaagster dit bedrag aan te bieden. En hiermede is de zaak afgeloopen. Een behekste meubelmaker De rechtbank te Köslin in Pomméren heeft zich dezer dagen moeten bezig houden met een zonderling zaakje, i Sinds twee jaren was een oude meubel- maker verlamd. Een zigeunerin beweerde dat hij behekst was en bood aan, den pa- tiënt te genezen door „ontheksing" en aan brenging van den dader. I Als ingrediënten voo- haar experiment had zij noodig: een beddetijk, een hemd van den zieke, een vette legkip en een versch ei. Het ei werd in een kom koud water gelegd en zoo getoond aan een in de stal staande geit. Nadat het dier het ei had bekeken, nam de zigeunerin het ei uit het water, legde het op haar handpalm en ver zocht de vrouw van den zieken meubelmaker het stuk te trappenin de brei in haar j hand ontdekte de zigeunerin het gezicht van den dader en wees als zoodanig een 1 arbeider aan uit hetzelfde dorp. Deze werd woedend over de aantijging en stelde een klacht wegens beleediging in. En zoo gebeurde het, dat de rechtbank van de heele geschiedenis kennis moest ne men! j Zij veroordeelde den herstelden meubel- j maker wegens beleediging tot tien M. boete, j Dergelijke heksengeschiedenissen zijn in Pommeren geen zeldzaamheid, constateert i de „Frankf. Z.", maar gewoonlijk behoeft het gerecht er zich niet mee te bemoeien. De verovering van Helsing- fors. De tiende jaardag. Graaf Von der Goltz is te Helsingfors aan land gestapt. Hij werd ontvangen door de commissie voor de herdenking der verove ring van Helsingfors in April 1918 en door een groote menigte toegejuicht. Kroonprins - soldaat Pas zeer kort geleden is aan het licht ge komen, dat een Abessyniër, die in het Spaansche Vreemdelingenlegioen in Ma rokko dient, de Abessynische kroonprins is. De jonge man, die zijn identiteit geheim had gehouden, diende als gewoon soldaat. Dezer dagen werd hij echter om diploma tieke redenen naar zijn land teruggeroepen. Hij zal nu in het kamp van het Legioen hij Tetoean gehuldigd worden, waarbij hem de koninklijke eerbewijzen zullen worden gebracht. EEN REDE VAN LLOYD GEORGE LONDEN, 3 April. In een rede te Bath gate heeft Lloyd George zich tamelijk scherp Het congres van oud-strijders Het Congres van Oud-Strijders te Parijs, vertegenwoordigt 15 millioen strijders uit den wereldoorlog. Deze 15 millioen oud-strij ders behooren tot zeven en zeventig organi saties in Europa en Amerika, welke weder om in de Intergeallieerde Federatie van Oud-Strijders en de Conferentie van Oud- Strijders zijn vereenigd. Zeven Duitsche organisaties hebben gede legeerden gezonden. De Staalhelmen echter weigerden aan het congres deel te nemen, omdat zij het Verdrag van Versailles niet erkennen. In de eerste zitting hebben de vertegen woordigers van de „Jungdo" (Jonge Duit- schers) medegedeeld, dat zij weliswaar voor standers zijn eener toenadering tot Frank rijk, doch dat deze alleen tot stand kan worden gebracht na de ontruiming van het Rijnland en wanneer de verklaring van Duitschlands schuld aan den oorlog uit het Vredesverdrag is gelicht. Het voornaamste punt op de agenda is de vorming van een gemengde commissie uit de beide organisaties om een fusie tot stand te brengen. Met 100 Pond afgekocht Men herinnert zich misschien nog wel hoe in Januari van verleden jaar een echtpaar te Southend a. d. Zee het zwaar te verdu ren had van den kant der Southenders, om dat het heette, dat de dienstbode door man en vrouw mishandeld werd. De zaak kwam voor, doch de jury vond, na vijf dagen, geen aanleiding de zaak verderen voortgang IIET GEBEURDE OP DE „ROYAL OAK". ROMAN VAN EMMA VON BRANDIS—ZELION 22 Zooveel te meer bedroefde het haar, dat zij bij de bezoeken van haar man, welke in den aanvang veelvuldig waren, doch echter zeld zamer werden, bemerkte, hoe somber hij keek. Het smartte haar, uit zijn mond nooit een erkentelijkheid te hooren voor alles, wat men voor haar deed. Ja, toen zij zag. dat steeds een wolk zijn voorhoofd overtoog. wanneer de dankbaarheid over haar lippen stroomde, zweeg zij daar over, hoe zwaar het ook viel. Er bestand spoedig voor haar geen twijfel meer dat de ijverzucht, haar man plaagde. Hij misgunde allen anderen zijn Anne Marie een liefdedienst te bewijzen en niet zelden moest zij van hem uitdrukkingen vernemen, welke haar bedroefden. Ja, bij ons in het bosch zijn niet zulke lekkere beetjes en zachte kussens als op het slot en we kun nen daar ook niet zulke zoete woordjes zeg gen, als de hooge heeren voortdurend in den mand hebben, kon men den jager hooren zeggen. In het dorp geschiedde nog het overige om deze vlam aan te wakkeren. Het was voornamelijk de smid, die afgezien nog van zijn haat tegen de voorname wereld, ook in dit geval zich in zijn beroep als heildokter gekrenkt zag, hetzij met bedenkingen, tegen de middelen, die men aanwendde, hetzij met hoonende uitingen, betreffende de verple ging, den jager kwelde. Van de zieke sprak hij niet anders dan van de „Genadige vrouw Anne Marie von und zu Güldenpforten" en hij voorsp'-ici' Koenraad n post als „houtvester" in 'n met goud betreste jas. Slechts van Gretchen sprak hij niets en was erg verheugd als Koenraad hem van 'n gesprek met het kind; betreffende haar nieuw verblijf vertelde. Gretel. vroeg de vader, wil je wel altijd op het slot blijven? Neen, luidde het op zeer beslisten toon. Niet? Er zijn hier toch zulke heerlijke koeken te eten en er zijn zooveel poppen om mee te spelen en je kunt den pauw alle dagen zien! Koeken zijn er bij ons met Kerstmis ook, van de poppen houd ik niet zooveel, zr kunnen niet spreken! De pauw is mooi maar liever vind ik toch onzen Jacob, dien ken ik beter en al zoo lang. Je wilt dus niet op het slot blijven? Neen, neen, ik wou, dat we gauw weer bij vader terugkwamen! De smid zal ook Ter bevordering der discipline Oak" muzikale oefe wel weer gaarne willen, dat we terugkomen. Er is nu geen mensch, die hem een appel brengt, wat zal hij dikwijls dorst hebben. X. HET HUWELIJKSAANZOEK In Irma's innerlijk leven was inmiddels een verandering gekomen. De woorden van de tante hadden haar plotseling uit den zor- geloozen droom der kindsheid gewekt. Wie echter eenmaal de grenzen van het paradijs overschreden heeft, vermag niet meer daar uit terug te keeren. Twee tot nu toe onbe kende gestalten hadden zich plotseling in het jonge hart gedrongen. Het waren die van beleedigenden trots en die van de eer zucht. Naast deze rees ook nog een ander op Deze droeg rozen in de hand. Irma waag de het niet haar naam te vragen: maar toen zij zich met de rozen wilde tooien, welke deze haai overreikte, stak zij zich tevens aan de doornen. Met het bewustzijn van een warm gevoel voor den vroolijken gezel dei- laatste maanden groeide tegelijk in haar de overtuiging, dat zij dit gevoel moest bekam pen. Prins Alexander was heengegaan, maar hii verlangde spoedig weer naar haar terug. Wel had de vorstin herhaaldelijk uitnoodigïngen aan Irma gezonden en niet verzuimd, daarbij op te merken, hoe zeer haar zoon zich ver heugen zou haar op het slot Fürstenstein te begroeten, maar de jonge dame wees, tot groote afkeuring van haar, deze verzoeken standvastig af. De gravin vond, nadat ook haar vriendin Van Kanten weder naar huis worden thans op de ningen gehouden. „Royal teruggekeerd was, het verblijf op Gülden pforten zóó vervelend, dat ook zij van daar heen trok. Eenigen tijd nadat de mededinger het slagveld verlaten had, trad de heer van den Zwaluwenberg, terwijl hem de openhartig heid uit geheel zijn wezen sprak, voor zijn oom en vroeg hem, voor het geval, het hem zou gelukken. Irma's genegenheid te winnen hem als schoonzoon te willen ontvangen. Hij legde daarbij alle bijzonderheden van zijn toestand bloot en verheelde volstrekt niet, dat op het bezit van den Burcht nog menige last drukte. Doch binnen weinige jaren, zoo eindigde hij zijn verzoek, hoop ik schoon schip onder mij te hebben, mag ik dan ko men lieve oom om haar te vragen. De slotheer sloot den neef in de armen, terwijl hij zeide: Mijn beste, je verlangt veel. zeer veel van mij, het kostbaarste juweel uit mijn huisschatkamer! Maar ik moet toch deze waarheid zeggen, dat ik niemand weet, aan wien ik haar liever zou gunnen, geen enkele, die mij als schoonzoon meer welkom zou zijn dan gij. Wat de verplichtingen be treft, die op den burcht rusten, zoo geloof ik met U, dat, als ge voortgaat, zooals ge begonnen zijt, alles spoedig vrij zal zijn. De geldelijke zaken zijn geen beletsel voor uw aanzoek. De vrouw van den heer van den Zwaluw- -g behoeft niet te vreezen, al kan hij haar ook geen Croesusschatten aan de voeten leg gen. Bovendien komt mijn kleine ook niet met leege handen, maarHij hield een Generaal Nobile in particuliere audiëntie bü Z. H. den Paos. Z.H. de Paus ontving dezer dagen In particuliere audiëntie generaal Nobile, die binnenkort met zijn bestuurbaar lucht schip „Italia" een nieuwe Noordpool-expe- ditie zal ondernemen en tevoren den zegen van den H. Vader voor zijn onderneming kwam vragen. De audiëntie duurde, naar men uit Ro me aan de „Msb." schrijft, ongeveer een half uur, waarin de generaal onder groote belangstelling van Z. H. zijn geografische kaarten vertoonde en heel het expeditie plan uiteenzette. De generaal was zeer ont roerd over de welwillendheid van Z. H. en vol bewondering over Diens kennis omtrent Noordpool-expeditles; hij vertelde voor het eerst uit 's Pausen mond vernomen te heb ben den naam van een anderen Italiaan- Noordpool-reiziger, n.l. dien van Fiala, die tweemaal in de Poolstreken overwinterde als deelnemer aan de expeditie van Zickler. Na de particuliere audiëntie begaf de H. Vader zich met generaal Nobile in de aan grenzende zaal, waar elf leden der expeditie door Z. H. werden toegesproken. Hij zegen de allen, hun volledig wetenschappelijk en moreel succes toewenschend bij hun moeilij ke onderneming. Zulk succes, zeide de H. Vader, kan niet uitblijven, wijl het initiatief door zoo hooge christelijke gevoelens be zield wordt. De expeditie zal zeker verge zeld zijn van Gods zegen, gelijk zij bege- heid gaat van den zegen van Zijn plaatsvc* - vanger. Z. H. deelde verder mede, dat Hij aan de expeditie een kruis zou meegeven om het neer te laten uit het luchtschip bij het overtrekken van de Noordpool, zeggende dat dit kruis in zijn beteekenis een symbool was en een zeker voorteeken van heil en over winning. De H. Vader had het kruis, ofschoon het nog niet geheel gereed was, in Zijn apar- tementen laten brengen en toonde het aan generaal Nobile, die er met groote erkente lijkheid voor dankte. In het kruis is een kleine ruimte aangebracht, waarin een per kament met Latijnsch opschrift, door Z. H. zelf te dicteeren, zal worden gelegd. Zooals reeds bericht is, is de „Italia" door generaal Nobile naar Milaan gebracht, van waar het met zijn bemanning ongeveer 10 April zal vertrekken waarschijnlijk over Ve netië, Triëst, Weenen, Posen naar Stolp in Pommeren. Daar zal het enkele weken halt maken om de wetenschappelijke voorberei ding te volmaken. Van Stolp zal het lucht schip naar Koningsbaai op Spitsbergen ver trekken, waar intusschen reeds de oorlogs bodem „Cittü di Milano", welke als Dasis voor de onderneming zal dienen, is aange komen. oogenblik op en kuchte eens. Maar, vroeg Walter onverschrokken, wat is er voor een maar? Nu, het is goed. dat ik het vooruit zeg. ik weet niet oi het hart van de kleine nog geheel vrij is! Zij bemint den Prins, zeide Walter, ter wijl een vlammend rood zijn voorhoofd be- lekte. Ik weet het niet, antwoordde de oom bedachtzaam, wat begrijpen wij, oude man nen van een jeugdige liefde, maar het kind komt mij na het vertrek van dezen erg won derlijk voor. Dan is zij voor mij verloren! riep de aanzoeker treurig uit. Bedaar, mijn zoon, niet zoo vlug het veld geruimd. Ik wist niet, toen wij met Landeros bekend werden, dat de prins tot de voor vrouwen zoo gevaarlijke mannen behoorde, bovendien schijnt Irma mij nog een kind toe. De belden verkeerden met elkander als goede kameraden. Ik vreesde dat tante Toni de kleine uit haar onbevangenheid zou wekken, en nu is het geschied. Walter keek zoo troosteloos, dat de oom hem lachend op de schouder klopte. Neem het niet zoo zwaar op. In ieder geval is haar hart nog niet gebroken, of schoon er wellicht een kleine scheur in is. Wanneer het niet Je eerzucht is, de eerste liefde te zijn, zoek dan de scheur te heelen. Jullie zijn beiden nog zeer jong. Aan gele genheid haar voor je te winnen, ontbreekt het niet, maar ik zeg je, ga langzaam te DONDERDAG, 5 APRIL. HILVERSUM, xo6o M. 12 uur Politieber. 12.30—2 Lunchmuziek door het Trianon-Trio 34 Uurtje voor wees- en ziekenhuizen door Mevr. Ant. van Dijk. 4 uur Huisvrouwenhalfuurtje door Mevr. Smeenger Het dienstbodenvraagstuk. 5.307.15 Concert door het Omroep-orkest. Soliste: Van de Rousière. 7.15 7.45 Engelsche les voor gevorderden. 7.45 Poltieter. 8.05 Kamermuziek door het Concertgebouw, strijk kwartet (L. Zimmerman, ie viool, Joh. Herbsch eb, 2e viool, G. Devreeze, alt, viool. M. Loevensohn, cello) 9 1010 Causerie door W. Vogt: De vrouw en de liefde, van G. B. Shaw. 10 uur Persberichten. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.30—1.45 N.C R.V. Lunchconcert, Mevr. S. Brautigam-Ides, sopraan, Mevr. Ina Mulder-Belser, alt-mezzo, F. Uyttenboo- gaard, orgel. 68 N.C.R.V. Gramofoonmuziek (Ter proefneming op 3.40.9 M.) 8.15 N.C.R.V. Concert te Leeuwarden in de „Harmonie", Beethovenconcert. Het Symphonie-orkest Leeuwarden, Dir. W. Zonderland, N. Gerretsen. sopraan, V. Binnendijk, alt, M. Plooyer, tenor, H. Tobi, bas. Verst koor der afd. Leeuwarden v. d. tot bev. der Toonkunst. Causerie door R. Beintema, Dir. Chr. Orat. ver. te Leeuwarden: Het muziekleven in Friesland. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gra mofoonmuziek. 12.20 Het Mooney-kwartet en A. Da is, tenor. 1.202.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Vesper van de Westminster Abbey. 3.50 Causerie. 4.05 Paasch-causerie. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Concert-orgelbespeling. 5-35 Kinderuurtje 6.2c Dansmuziek. 6.35 Landbouwber. 6.40 Dansmu ziek. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Padvinderscauserie. 7.20 Boe kenbespre king. 7.35 Moderne Fransche pianomuziek. 7-45 Causerie: Pioneers of social pro gress. 8.05 „Ossian's harp sings Fingal 's Praise. Het „Oban Gaelic koor" Mrs. Shand, piano, A. Sim, viool, 8.35 Concert door de militaire kapel, H. Simmonds, ba riton. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing: The way of the world. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Chariot's uurtje. Licht vermaak. 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.5011 Concert 12.502.10 Orkestconcert. 4-^55-<>5 Orkestcou. eert 8.5011.20 „Matthauspassion", J. S. Br.ch,Koor, orkest en solisten. LANGENBERG, 469 M. 12.251.50 Orkestconcert. 5.206.20 Orkestconcert. 7.35Populair concert, Werag- oor. Hr. Arenz, cello, Hr. Grape, piano, R. Rhein, viool, Hr. Wessel, harp. 9.50 Sluiten. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN). 1.20 4.20 Lezingen. 4-205.20 Concert. 5.207.05 Lezingen. 7.50 Passie, H. Holst, viooi, B. Seidler- Winkler, piano, A. Kraussneck, declamatie. HAMBURG, 395 M. 4.20 Orkestconcert. 7.20 Klas siek vioolconcert door Lotte Ackers-Ulmer, A. Seeker, pianobegel. 8.20 Volksliederen o.l. van Fritz Gartz. BRUSSEL. 509 M. 5.206.20 Kinderuurtje. 8 uur „Le Chant de la Cloche", dram. legende van d'Indy, uit Luik. 10.20 Sluiten. De eigenlijke Noordpool-expeditie zal van daaruit ondernomen worden. Een viertal vluchten van 2e00 a 4000 kilometer zullen in de Noordpool-streken gemaakt worden. Commander Byrd heeft, naar het „Hbld." verneemt, den vlieger Wilmes Stulz aange zocht deel uit te maken van zijn Zuidpool expeditie. Stultz wordt in Amerika als een der beste vliepe.-* beschouwd. Hij maakte de 1600 mijl non-stop vlucht New YorkHavana met Levine en miss Mabel Boll als passagiers, en had de besturing in handen bij de 3 eerste mislukte Oceaanvluchtpogingen met mrs. Grayson's Sikorsky vliegtuig „Dawn". Stultz heeft nog geen besluit genomen. Als vliegers hebben zich reeds bereid verklaard aan de expeditie deel te nemen Floyd Bennett, die met Byrd naar de Noordpool vloog en Bemdt Balchen, die Byrd vergezelde op de vlucht AmerikaFrankrijk. Byrd's „vlaggeschip" zal zijn de 3 motorige Fokker F. VII. Twee slachtoffer» Het Engelsche ministerie van de luchtvaart deelt mede, dat tengevolge van een vlieg ongeluk een vlieger en zijn begeleider ii Irak gedood zijn. Maandag heeft de Belgische vlieger, die met een kleine machine van België naar Congo wil vliegen, België verlaten en is, na eerst op Belgischen bodem een noodlanding te hebbeii gemaakt, op het vliegveld van Le Bourget gearriveerd. Vandaar wordt de tocht verder voortgezet. Een nevenvergadering op den Katholiekendag te Maastricht Bij gelegenheid van den Katholiekendag, die einde Mei in Maastricht zal worden ge houden, heeft de Federatie van liturgische vereenigingen een nevenvergadering uitge schreven op Woensdag 30 Mei, om 4 uur. Deze vergadering staat onder leiding van den Zeereerw. Hooggel. heer Prof. H. Frank, voorzitter der Federatie, en van de Z. E. heeren J. Poels, kapelaan te Weert en Rec tor M. Jenneskens te Mook. De Zeereerw. Pater L. Verwilst O.P. zal spreken over; Het feest van Christus Ko ning, beschouwd van historisch, ascetisch en practisch-liturgisch standpunt. De vergadering, die voor allen, zoowel geestelijken als leeken, toegankelijk is, wordt te Maastricht gehouden. z werk en boorzichtig. Walter beloofde het. Langzaam, slechts heel langzaam begon hij zich, evenals in de kinderjaren niet slechts met Irma's belangen te bemoeien, maar ook haar in zijn daden belang te doen stellen. Hij beschouwde dik wijls met opmerkzaamheid de kleine teeke- ningen, welke Irma gedurende den tijd van haar kostschoolleven op papier had gebracht en daar hij zelf in het teekenen zeer ervaren was, bijzonder in 't teekenen en schilderen naar de natuur, zoo beloofde hij haar daarin te onderrichten. Qok aan andere edele ge noegens wilde hij haar laten deelnemen. On der deze invloeden, zoo zeer verschillend van die, welke voor dezen op het wezen van het meisje ingewerkt hadden, begon het beeld van den prins en de daaraan vastge hechte herinneringen aan de glanzende fees ten der residentie langzaam te verbleeken om voor ernstiger overwegingen plaats te ma ken. Waren ook al die vroolijke beelden niet in tegenspraak met die van haar leven in het instituut der zusters, de laasten keerden nu weder veelvuldiger in haar gedachter terug en met dezen menig vrome waarschu wing van hare leermeesteressen, om haar tot de beoefening der deugd aan te sporen. Voor alles echter oefende het zachte geduldige wezen van haar verpleegde een machtigen invloed uit op dat jonge hart. De eenvoudige vrouw uit de boschhut was onbewust de leerares van de edelvrouwe in het slot ge worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9