V )omaamste Nieuws DONDERDAG 5 APRIL 1928 Onze cultuurtaak DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16824 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. In een onbewaakt oogenblik Een ongewenschte vreemdeling In een 7 meter diep ruim gevallen De arm der wet, die wel sterk, doch niet lang genoeg was. Bogoljubow en de politieagent In een 40 meter hoogen schoorsteen gevallen Een ongelukkige samenloop van omstandigheden Dreigend conflict in het loodgieters- en fittersbedrijf Door de stoomtram aangereden en gedood Een timmerfabriek te Amster dam in de asch gelegd De moord te Giessen-Nieuwkerk in 1923 ng van een crematorium te Amsterdam De Bloembollenveïden De actie voor 't Dr. Schaepman- fonds in Haarlem Kap. George Wilkins start heden naar de Noordpool De loon- en arbeidsvoorwaarden bij de Zuiderzeewerken Het verwonderde hem nog, dat hij er nog zoo goed was afgekomen De dood van het slachtoffer was aan schuld te wijten Een oude bekende van de Amsterdamsche politie De Postraad voor vier jaar J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht. Vernieling Geen ultimatum bij Stork Een late Aprilmop van een Raadslid Openstelling Poststation Aangekocht voor Teylers Museum BUREAUX: NASSAULAAN49 Telefoon No. 13S66 (drie lijnen) Postrekening No. 5970, ABONNEMENTEN! voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE ADVERTENTIEN 35 ct. p. VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct p- plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. bij 'n breuk van Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de veizekenngsvcoi waarden f Oflflfl Levenslange geheels ongeschiktheid tot werken door f 7Cf| m bij een ongeval met f *)Cf| m bÖ verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Kfi «gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I dUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogenl «V. doodelijken aflcop1 WU, een voet of een oog; L&O. duim of wijsvinger; 1 u«u ui Onlangs schreven wij over het verheugend verschijnsel van den toenemenden ijver bij de katholieke intellectueelen, om aan de oude problemen van de waarde van den arbeid, van de verhouding van werknemer tot werkgever en van den arbeider tot de machi ne en al dergelijke oude vragen, welke zich In nieuwen vorm voordoen, een antwoord te geven, dat tegelijk strookt met onze begin selen en voor onzen tijd niet alleen theore tische, maar ook practische waarde heeft. Naar aanleiding van den, in het midden der vorige maand te Duisburg gehouden „socialen dag" van Katholieke academici beloofden wij op een en ander nog nader terug te komen. Reeds wezen wij op een belangrijk artikel van dr. Landmesser in de Köln. Volkszeitung, waarin zoo juist dit heele probleem en zijn oplossing is aangegeven, zoo juist ook is samengevat, wat in de kringen onzer katholieke intellectueelen momenteel leeft. Het geheele sociale vraagstuk van onzen tijd is wellicht het eenvoudigst en tevens meest afdoende samen te vatten in deze eene vraag; welke is de beteekenis van den arbeid? Door het antwoord, dat gij daarop krijgt, kunt ge iemands levensbeschouwing bepalen. Ook de Katholiek kent arbeidszin en beroepstrouw, maar voor hem zijn arbeid, zaken, beroep, maatschappij, staat nooit of te nimmer het boven alles uitgaande, het eerste en laatste doel van zijn streven. Vóór alles komt voor ons slechts de levensverhou ding van de ziel tot God: al het andere moet in den dienst van deze beiden treden. Wij willen een frisschen arbeidsgeest en arbeids- lust in het bedrijfsleven en in heel de maat schappij, maar wij voelen ons daarbij vrij en boven de stof verheven, omdat onze eenige, absolute band juist die levensver» houding van de ziel tot God is. In plaats van veel theoretische uiteenzet tingen doet hier de spreuk dienst: ora et labora, bid en werk, waarmee wellicht het gemakkelijkst en het pakkendst de katho lieke opvatting van .den arbeid is aan te duiden. De mannen, die geheel bezield waren met deze leus, waren in den besten zin de cultuurdragers van het westen werkelijke brengers van beschaving, niet omdat zij in modernen zin vooruitstrevend, geciviliseerd of technisch waren aangelegd, maar omdat zij levenskunstenaars waren, die in hun arbeid de volle liefde en kracht van een fijne godvruchtige ziel neerlegden. In het „bid en werk" van deBenedictijner monniken, gaf het „bid", met nadruk voorop gesteld, aan alle streven de juiste richting, het zedelijke doel, te arbeiden in den dienst van de per soonlijkheid en van de gemeenschap, ten slotte in dienst van God. Zij werkten niet om wille van den arbeid, niet uit grenze- looze arbeids-winst- en machtlust. Zij ken den rust, vrijen tijd en verpoozing naast den arbeid. Het werk trad voor hen niet in de plaats van God. Zij kenden nog niet het princiep van het moderne liberalisme, dat „tijd geld" is en dat dus de arbeid in de plaats van het gebed moet komen, omdat er absoluut geen tijd met bidden verloren mag gaan. Het was arbeid naar het beginsel, dat de mensch geen werkdier of slaaf van den ar beid mag zijn, dat hij niet alleen zijn werk en zijn beroep dienen moet, maar dat hij altijd nog wonen moet in 'n rijk naast en bo ven zijn werk uit. Deze idee van arbeid en beroep der Benedictijner monniken is ook die van de groote theologen, van de leiders der christelijke wetenschap gebleven. Men schatte den arbeid hoog en veroor deelde de luiheid. Maar men achtte b.v. in de scholastiek den arbeid niet vóór alles, omdat hij nuttige, maatschappelijke waarde voortbrengt, maar omdat men daarin een opvoedende waarde ziet, dat is de geregelde bezigheid, welke over zinnelijke aanvech tingen heen helpt en den innerlijken mensch staalt. Omdat ledigheid het begin van alle kwaad is, daarom wordt zij verworpen, niet, omdat er geen maatschappelijk effect uit voortkomt, omdat ze tijdverkwistend of on rendabel zou zijn. Deze christelijke arbeidsleer schijnt den modernen mensch onhoudbaar. En toch klampt de verindustrialiseerde menschenziel zich tegenwoordig krampachtig aan deze op vatting vast. Men verdiept zich weer in oude, nationale zeden, haalt oude volkskleeder- drachten naar voren, zoekt met de hand vervaardigde kieeren en meubelen, welke de moderne fabriekswaren in de schaduw stel len; men roept om den beroepsijver en de kunde van bouwmeesters en werklieden, die eens domkerken en raadhuizen van ongeken de schoonheid schiepen. Men verlangt de liefde voor het vak en den trots op den ar beid van de oude handwerkers terug. Men staat verbaasd over de weinige behoeften en den eenvoud van den werkman van vroe ger. Toch zou het ijdele waan zijn te gelooven, dat wij nu nog. nadat renaissance en refor matie met haar scheiding van godsdienst en leven, nu het liberalisme met zijn leer van den arbeid als eenige bron van alle waarde, over ons gekomen zijn, de vormen van mid- deleeuwsche beschaving zouden kunnen her stellen. Katholieke gemeenschapsgeest, katho lieke cultuurgeest zijn wat buiten den tijd. Maar nu komt de vraag op: wat is deze oude, vergane katholieke geest voor de te genwoordige maatschappij waard? Uit die oude beschaving nutten wii voor onze samen leving ten minste aanwijzingen voor nieuwe arbeidsvormen binnen het kader van het moderne bedrijfsleven. Hoe krachtig ook de mechaniseering in de tegenwoordige concen tratie, kartel- en trustbeweging mag zijn, hoe veel echte beroepsgeest en ondernemings geest ook mag worden neergeslagen: hoe groot ook in de moderne arbeidsbeweging het gevaar van een overdreven waarde hech ten aan 't organisatiorische, aan den dwang en de grootte van het getal mag zijn het gaat er om de pogingen voor een hervorming van den „levensarbeid in de industrie", van 't opvoeren van het verantwoordelijkheidsge voel. en dat wel van de arbeidsruimte van den werkman, dus van de werkplaats uit, in daden om te zetten. De ten deele reeds uit voerig uitgewerkte voorstellen over een de centralisatie der bedrijven, moeten geen pa pieren scheppingen blijven. Maar ook op de kringen der intellectu eelen wordt een beroep gedaan om een her leving van de Katholieke arbeids- en be roepsidee. De oproep gaat vooral naar de Katholieke ondernemers en de in het eco nomisch leven leidende Katholieke persoon lijkheden. In,ons Jand wil men ook op dit gebied eindelijk van de theorie tot de prac- tijk komen, gelijk die oprichting van een Katholieke Universiteit en handelshooge- school al aanwezen. Maar zegt d?. Landmesser zeer snedig met een roep om Katholieke doctors in de handelswetenschappen winnen wij niets, wanneer de meester de oude blijft .d.w.z. den ouden liberalen geest behoudt en slechts de Katholieke jas aantrekt voor de Zondags mis om die, wanneer hij 's Maandags morgens naar zijn bedrijf gaat, weer thuis te laten, omdat de zelfstandigheid der onderneming geen inmenging toelaat. Hier moet de ge vaarlijke dwaalleer van de absolute zelfstan digheid der onderneming vóór alles in de hoofden onzer ondernemers overwonnen worden! De druk der kartels, trusts en syn dicaten mag nog zoo groot zijn, de vertrus- ting heeft al reeds 'n zekere reactie te weeg geroepen in Amerika, de bakermat van deze dingen. Men klaagt daar b.v. al over het verstarren der ondernemingen door de toe nemende producten naar al maar één zelfde type, waardoor de rijkdom van vormen ver nietigd wordt. Men klaagt er verder over, dat de productie niet aan de behoefte, aan het verbruik door het publiek, maar aan de han delsbelangen van geldmagnaten wordt aan gepast. Men boet door de vertrusting voort durend meer speciale productie in, wat ver lies van kwaliteit beteekent. Vooral echter valt de zelfstandige ondernemer door de trustvorming op den dutir ten offer aan de speculatiezucht van het groot kapitaal. De ondernemer handelt daarom in zijn eigen belang, wanneer hij zich op scheppen den arbeid instelt en er naar streeft om het ware arbeidsbelang aan het kapitaalbelang vooraf te laten gaan. Daarvoor kan hem helpen een hernieuwe arbeidsgemeenschap met zijn werklieden, bij wie hij moet trach ten samenwerking en medeverantwoordelijk heid op te wekken: en verder het voeren van een loonpolitiek, welke wel aan de productie van de onderneming en aan het arbeidsproces is aangepast, maar met in achtneming van deze waarheid, dat het ar beidsloon tegelijk familieloon moet zijn. Zoo gaat de weg van de volksgemeenschap, de weg van het elkaar begrijpen van volk en intellectueelen, over de christelijke persoonlijkheid en haar beroep in dienst van het algemeen belang. Het beroep is zooals abt Ildefons op de bijeenkomst te Essen zeide de roep van God tot de menschen tot heiliging van de wereld op de plaats, waarop God hen geroepen heeft. Wanneer werkgever en werknemer, inge nieur en administrateur, fabrieksarbeider en mijnwerker, wanneer ieder voor zich den diepen zin van dat woord weer leert verstaan, dan zal boven alle vernuftig bedachte maat schappelijke systemen uit, 't sociale vraag stuk ook in onzen tijd van zelf weer zijn op lossing vinden. Te Rotterdam is het 3-jarige schippers- dochtertje L. Schaapman, wonende aan boord van het in de Katendrechtsche Ha ve j liggende schip „Binnenvaart 28" in een onbewaakt oogenblik over boord gevallen en verdronken. Het dreggen had tot gisteren avond laat nog geen resultaat opgeleverd. Het Algemeen Politieblad bevat de vol gende bekendmaking: Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van de Spaansche Regeering wordt vanwege het Departement van Justitie de aandacht gevestigd op zekeren Constantino Gliky, Roemeen van geboorte, die onder den naam van Luis de Bourbon tracht door te gaan voor een lid der Spaansche Ko ninklijke familie en zich als zoodanig aan minder oirbare practijken heeft schuldig ge maakt. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat die persoon in Nederland zijn gedragingen komt voortzetten. Mocht zulks inderdaad het ge val zijn, dan wordt daarvan gaarne bericht ingewacht bij het Departement van Justitie. De 26-jarige havenarbeider A. V. Renard, wonende in de Hyacinthstraat, te Rotter dam, is, naar de „Msb." meldt, gisteren aan boord van het in de Waalhaven liggende Amerikaansche s.s. „West Durfee" door het kantelen van een luik, in een 7 Meter diep ruim gevallen. Hij bekwam een ernstige hoofdwond en een wervelfractuur. In het ziekenhuis is hij ter verpleging op eenomen. Op het Muntplein te Amsterdam is gister middag om kwart over een, aldus de „Tel", eenig verschil van meening geweest tusschen de openbare macht en een wielrijder die zich niet aan de voorschriften had gehouden. De zaak werd vrij ingewikkeld, doch de hoofd zaak is, dat de agent, die op het Muntplein voor de brug van de Doelenstraat staat den bewusten wielrijder het stopteeken had ge geven. De fietser echter, die meer de allures van een wielrenner had, schoot door met het gevolg, dat de verkeersbeambte hem terug riep en proces-verbaal wilde opmaken. Doch dat ging zou gauw niet, omdat zich eenige complicaties voordeden. Het is op zichzelf ai een bewijs van de lankmoedigheid van de verkeerspolitie, dat deze agent zijn potlood niet kon vinden. Hij haalde zijn linkerborstzak, zijn rechterborst- zak, die van zijn overjas en die van zijn kor te jas uit, doch slaagde er niet in de schrijf behoefte te rechercheeren. Daarna vond hij zijn vulpenhouder en Hiermede noteerde hij de beide voornamen van den overtreder. Op dat oogenblik vond de vulpenhouder het wel- Iletjes en gaf het op. De wielrijder, die een beetje grappig aan- gelegd was, bood zijn potlood aan, doch de agent, die heelemaal niet grappig was, wei gerde dit en leende een potlood van een col lega. Op dat oogenblik scheidde een tram den verbalisant en den geverbaliseerde. Eeni ge nieuwsgierigen, die het tafereel met hun aanwezigheid trachtten op te luisteren, rie pen den wielrijder toe, dat dit het psycholo gische moment was om zich aan den sterken arm van de wet te onttrekken. Hetgeen de wielrijder deed. De agent, die liever den wielrijder had dan de twee genooteerde voornamen, requireerde een postauto en zette den vluchteling na. De- z#e was de Doelenstraat doorgepeddeld en was via de brug over den Kloveniersburgwal en de Staalstraat verdwenen. Toen besefte de agent, dat de arm van de wet wel sterk en machtig was, doch niet lang, althans niet lang genoeg om den half-geverbaliseerde te grijpen. Wat de wielrenner dacht is niet be kend, doch men mag veronderstellen, dat hij in de eerstvolgende weken de verkeersagen ten met eenige 'zorg zal weten te ontwijken. Tusschen dr. Max Euwe en den Russischen meester Bogoljubow wordt thans te Amster dam een gewichtige schaakmatch gehouden. Gisteren, omstreeks het middaguur, liep het gerucht, dat meester Bogoljubow zoek was. Een actieve apostel van den Heiligen Her mandad had in den meester een zekeren heer Liebermann meenen te ontdekken en wilde zijn pas zien. Natuurlijk had de mees ter deze ergens in zijn garderobe laten zit ten. Gelukkig voor Bogoljubow, aldus de „Tel", zijn de politieagenten in Amsterdam buitengewoon psychologisch aangelegd. Nog nooit had onze rustbewaarder zoo'n vroolij- ken vreemdeling gezien als deze dikke Rus. Maar plicht is plicht, en in gezelschap van zijn nieuwen kennis moest Bogoljubow zijn paspoort gaan halen. Toen man den mees ter ten slotte te pakken kreeg, zong hij: Ich bin ein lieber mann, lieber mann, lieber mann! Bogoljubow's vroolijkheid werkte aan stekelijk en in opgewekte stemming kwamen de beide spelers en comité bijeen tot het opstellen der slotbepalingen voor den gewich- tigen match, waaraan men in de geheele schaakpers bijzondere belangstelling wijdt. Bij werkzaamheden aan een fabrieksschoor steen der firma Hennekam te Roosendaal is gisteren de 30-jarige ongehuwde werkman H. uit Brussel door den 40 meter hoogen schoorsteen naar beneden gevallen. De on gelukkige werd zwaar gewond naar het gasthuis vervoerd, waar hij spoeidg aan de gevolgen overleed. Gistermiddag moest op het kruispunt bij de De Gijselaarsbank' te Leiden een auto die van de Breestraat het Noordeinde wilde in rijden, uithalen voor een slagersjongen. De auto reed het trottoir van de Prinsessekade op tegen een schutting van het in aanbouw zijnde hoekhuis. Een dame, die op het trot toir liep kwam tusschen schutting en auto, brak beide beenen en werd nog op verschil lende plaatsen aan het hoofd gewond. Zij is naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. 2500 arbeiders er bij betrokken. In het Loodgieters en Fittersbedrijf in de vier groote gemeenten des lands: Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Haarlem, dreigt een conflict. De groote landelijke Metaalbewerkers bonden voeren een actie voor opname in de bestaande collectieve Arbeidsovereen komst van eenige vacantiedagen. Deze worden den gezellen door de Werkgevers combinatie geweigerd; zelfs werd tot heden den organisaties hierover geen bespreking toegestaan. De bonden en de daarin georganiseerde gezeljen nemen hiermede geen genoegen. In verschillende instanties der Bonden wordt thans over den huldigen toestand beraadslaagd. Bij dezen stand van zaken is een conflict zeer dreigend en zal ongeveer 2500 arbei ders omvatten. Te Bellingwolde is gisteren de 80-jarige weduwe B. Boelman door de stoomtram aangereden en gedood. Drie brandwachts onder den vallenden voorgevel bedolven Men meldt ons uit Amsterdam: In den afgeloopen nacht, ongeveer 4 uur, werd brand ontdekt in de timmerfabriek van de heeren Vis Jacobson, gevestigd aan de Buiskade 49, te Amsterdam. Deze fabriek is een gebouw van twee verdiepin gen en geheel van hout opgetrokken. Zoo als begrijpelijk is, was de inhoud van het gebouw zeer brandbaar. Het geheele gebouw was in een minimum van tijd één vlam menzee. Met acht slangen op drie motor spuiten werd water gegeven en het vuur bedwongen. Op 'n gegeven moment hoorde men een hevig gekraak en viel de voorgevel van het gebouw voorover. Drie brandwachts kwamen er onder terecht. Zij bleken er ge lukkig nog al goed te zijn afgekomen; ze hadden alle drie brandwonden bekomen. Twee hunner werden ter plaatse verbonden en per ziekenauto naar huis gebracht. De derde, A. de Jong, werd naar het Wilhel- mina-gasthuis vervoerd en daar verbonden. Ook hij kon huiswaarts keeren. De vermoe delijke oorzaak van den brand is kortslui ting. De schade wordt door verzekering gedekt. Revisie aangevraagd Verdacht van moord, in 1923 gepleegd op den spoorwegwachter De Jong, te Giessen- Nieuwkerk, zijn, zooals men zich nog zal herinneren, zekere Klunder en Teunissen door de Dordtsche rechtbank en in appèl door het Haagsche gerechtshof ieder tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Naar thans gemeld wordt, zullen de twee veroordeelden, die thans in de strafgevan genis te Leeuwarden verblijven, bij den Hoogen Raad revisie van dit vonnis aan vragen. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft gis termiddag aangenomen met 30 tegen 12 stemmen een voordracht van B. en W„ waarbij ZÜ uitgenoodigd worden voorstellen in te dienen tot voorbereiding van de stichting van een crematorium met colum barium op een aan te leggen algemeene begraafplaats binnen de gemeente. Met Paschen zal dit jaar nog weinig te genieten zijn van de bloembollenveïden. Hier en daar enkele vroege Narcissen en overbloeide Crocussen is alles, wat er te zien is. Alles wacht op een heerlijk, warm lentezonnetje, om te ontwikkelen. DE INZAMELING VOOR HET FONDS Vrijdag 27 April wordt in gebouw „Sint Bavo" de groote propaganda-avond voor het Dr. Schaepmanfonds gehouden. De propagandisten zijn reeds gereed, daar na de actie voort te zetten. Na dien propa ganda-avond zal dan een inzameling ge houden worden ten bate van het Fonds. Die inzameling, welke 14 dagen zal duren, mag echter slechts geschieden, tegen afgifte van bons of kwitanties. Op den laatsten Zondag der propaganda zal een speldjesdag, eveneens voor het fonds worden gehouden. De speldjes zullen ver kocht worden aan den Ingang der kerken. WASHINGTON, 5 April Volgens een telegram uit Nome (Alaska) zal kapitein George Wilkins heden voor zijn vlucht naar de Noordpool starten. Eischen der arbeiders Sedert 1 Januari j.l. is de collectieve ar beidsovereenkomst tusschen de M. U. Z. en den Centralen Bond van Transportarbeiders ontbonden, omdat over de voorwaarden, waarop het contract zou moeten worden ge continueerd of eventueel een nieuw aange gaan, geen overeenstemming tusschen par tijen mogelijk bleek. De Centrale Bond heeft aan de directie van de M. U. Z. een brief verzonden, waarin nogmaals wordt aangedrongen op inwilliging der gestelde eischen. Deze eischen betreffen het volgende: le. De loonen te stellen op: a. voor kapitein, machinist, schippers, mo lenbazen etc. 32.b. voor dekknecht, bakschipper, stoker etc. 27.zulks geba seerd op een arbeidstijd van 55 uren per week. De usance van uitvoering betreffende de betaling van schafttijd blijft gehandhaafd. 2e. De overuren in overeenstemming te brengen met de verhoogde grondloonen. 3e. Opname in het contract van de groep „rijswerkers" op basis van een tarief in over leg met de organisatie te regelen en tegen een garantieloon van 28.50. De verrekening van het tariefloon zou regelmatig iedere 14 dagen moeten geschieden. 4e. Toepassing van een behoorlijke beman ningsregeling in overleg met de organisatie. 5e. Opname in het contract van een vacan- tieregeling, waarbij alle arbeiders recht heb ben op vacantie en wel: één dag voor elke periode van 2 kalendermaanden met een aan- vangsminimum van 4 maanden tot een maximum van 6 dagen per jaar. Voor 23 April wordt inwilliging verlangd van de gestelde eischen. In den avond van 11 Februari besloten de „bandieten" van Dalerveen, de 20-jarige veenarbeiders R. B. en J. D„ hun buurman, den 55-jarlgen J. Bakhuis, eens een flink pak slaag te geven. Van achter een heg werd Bakhuis besprongen, en met een hard voorwerp, dat later een touwknuppel bleek te zijn, op het achterhoofd geslagen. De man viel op den grond, maar zijn twee aanvallers lieten niet af, tot eindelijk ie mand op het gekerm afkwam, en de daders het hazenpad kozen. Half bewusteloos, werd Bakhuis ergens binnengedragen; een genees heer constateerde een diepe zes c.M. lange wond op het achterhoofd, alsmede een kneu zing van den linkerschouder, van een der onderste ribben, en van den rug ter hoogte van het stuitbeen. Gisteren hadden R. B. en J. D. zich, al dus de „Tel." ter zake zake van mishande ling te verantwoorden voor de rechtbank te Almelo. „Het valt mij nog mede, dat ik er levend ben afgekomen," merkte getuige Bakhuis op. „Inderdaad," antwoordde de president, „het verwonderde mij, dat je na zoo'n toe takeling nog leeft." In zijn requisitoir noemde de Officier van Justitie deze mishandelingen een der erg ste, die hij den laatsten tijd had meege maakt; ,hij eischte tegen elk der verdachtén een gevangenisstraf van 3 jaar. De verdediger, mr. Van Rhijn uit Hen gelo, pleitte clementie. Op 23 November van het vorig jaar reed de 35-jarige koopman P. J. F. uit Den Haag onder Woudenberg met zijn auto en haalde links uit om een vóór hem rijdenden groen- tenwagen te passeeren. Van de andere zijde kwam juist een motorrijder aan en de auto bestuurder, die erkende met een snelheid van ongeveer 50 K.M. te hebben gereden poogde toen aanstonds vóór den groenten- wagen heen de rechterzijde van den weg tfc bereiken. Hij raakte daarbij den motorrij der zoodanig, dat diens linkerbeen werd verbrijzeld. De ongelukkige werd naar het ziekenhuis te Amersfoort gebracht, waar het been na 2 dagen moest worden ge amputeerd. Daarop trad infectie in en op 30 November overleed de motorrijder aan de gevolgen. Het O. M. bij de Utrechtsche rechtbank waarvoor F. thans terecht stond, achtte zijn schuld bewezen. Hij had harder gereden dan veilig was voor het verkeer. Zeker had hij bij het passeeren van den groentenkar langzamer moeten rijden. Het O. M. eischte daarom 14 dagen hechtenis. De verdediger mr. Houwing pleitte een geldboete, subsidiair vrijspraak. De uitspraak werd over 14 dagen be paald. Te Weenen veroordeeld. Naar uit Weenen aan het „Hbld." gemeld wordt, heeft aldaar voor het hof van ge zworenen terecht gestaan de Weensche ken ner Victor Haberman, die in Augustus van het vorige jaar zich te Amsterdam, met twee medeplichtigen, had schuldig gemaakt aan inbraak in het pension van den heer N. J. Wessels aan den Singel. De inbrekers had den den pensionhouder gekneveld en het geheele huis doorzocht. Hun buit was niet groot. ZJ hadden den heer Wessels zoo stevig gebonden, dat hij, toen hij werd be vrijd, op punt was te stikken. De hoofd dader, Haberman, is in Oostenrijk aange houden. De gezworenen hebben hem ver oordeeld tot achttien maanden zware tucht huisstraf. Bü Kon. Besluit zijn voor het tijdvak van 1 April tot en met 31 Maart 1932 benoemd: a. tot leden van den Postraad: A. Pierson bankier, te Amsterdam, wonende te Baarn tevens voorzitter; E. J. Aalders, lid van de firma D. Burger en Zoon, Reederij, te Rot terdam: H. Amelink, secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, te Utrecht; A. Asscher, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, te Amsterdam Fr. G. P. van Dooren, fabrikant, te Tilburg; F. van de Walle, secretaris van het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen, te Amsterdam; J. Warner, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Overijssel, te Zwolle; b. tot secretaris van den Postraad; M. Pott, oud-inspecteur bij het Bestuur van den Postchequé- en girodienst te 's-Gravenhage. De minister van Buitenlandsche Zaken over de verhouding van Nederland tot Bel gië. Onderhandelingen voor een nieuw ver drag zijn nog niet aangevangen. Met de „Schuttevaer" van Rotterdam naar New-York. Het verhaal van den zware n storm. Het standpunt der Anti. Rev. in den hul digen politieken toestand. Een rede van het Kamerlid J. Schouten. Bij den Hoogen Raad van Arbeid is een voorontwerp van wet tot wijziging der Stu wadoorswet aanhangig gemaakt. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer inzake de begrooting van Waterstaat 1928. De memorie van antwoord aan de Eerste Kamer is verschenen inzake het Radio-wetje. De Postraad van 1 April 19281932. Het ministerieel antwoord aan den heer Duymaer van Twist inzake de oprichting van een leerstoel in de homoeopathie. Volgens een telegram uit Nome (Alaska) start kapt. Wilkins heden voor zijn vlucht naar de Noordpool. Het bevel tot het ln hechtenis nemen der gebroeders Barmat is opgeheven. De Britsche antwoord-nota aan de Egyp tische regeering overhandigd. Parker Gilbert confereert heden te Rome met graaf Volpi over de Dawes-kwestie. Een vergadering der Roemeensche natio nale boerenpartij te. Alba Julia verboden. Volgens nadere berichten zijn door de aardbeving in Turkije 1700 huizen verwoest. Cholera aan boord van een Japansch stoomschip; er zijn reeds zeven dooden. Barometerstand 9 uur v.m. 757. Vooruii. OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.09 uur. Hoogste bar. stand 763.2 m.m. te Clermont. Laagste bar. stand 737.9 m.m. te Acureyri. Verwachting: zwakke tot matigen, tijde lijk wellicht toenemende Z. tot W. wind, be trokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk met regenbuien, later met tijdelijke opkla ringen, weinig verandering in temperatuur. Door den advocaat-generaal bij het Ge rechtshof te 's-Gravenhage, is bevestiging gevraagd van het vonnis der Haagsche Rechtbank, waarbij een Israëlitisch koop man te Den Haag, wegens vernieling van glaswerk in de lunchroom „De Bijenkorf", op het strand te Scheveningen, is veroor deeld tot twee weken gevangenisstraf. Men zal zich herinneren, dat er den vori- gen zomer in bedoelde lunchroom een rel letje is ontstaan, omdat men, naar de ge ruchten liepen, niet aan Israëlieten zou wil len verkoopen. In de te Hengelo gehouden vergaderin gen van georganiseerd personeel, onder lei ding van de samenwerkende organisatie- besturen, inzake de actie bij de gebroeders Stork, is op advies van de hoofdbesturen besloten geen uitvoering te geven aan het besluit tot het stellen van een ultimatum, in verband met de dezer dagen toegekende loonsverhooging. Over enkele andere pun ten zal men zich nog tot den Metaalbond wenden. Wat B. en W. van Haarlem doen voor de Haarlemsche vrouwen Het raadslid, de heer G. Oversteegen van de Anti-Stemdwangpartij, heeft tot B. en W. de volgende vraag gericht: „Met verwondering nam ondergeteekende kennis van eenige berichten in de plaatselijke pers, waarin werd medegedeeld, dat bij het opmaken van de kiezerslijst hier in Haarlem gebleken is dat er 4588 vrouwen meer zouden zijn dan mannen. Gaarne vernam ondergeteekende, welke afdoende maatregelen B. en W. denken te nemen om dit euvel uit den weg te ruimen." Het poststation, gevestigd in het perceel Rijksstraatweg no. 401 te Oud-Schoten, is met ingang van 10 April a.s. op werkdagen des middags in plaats van 12.3013.30 open gesteld van 1213 uur. Op de tentoonstelling van mevr. H. Dinge- mans-Numans, die gehouden wordt in het Waaggebouw, is aangekocht voor het Teyler's Museum een schilderij „Veldbouquet."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1